Hamilelikte Ağız Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hamilelikte Ağız Bakımı

Ağız ve diş sağlığı her dönem olduğu gibi hamilelik döneminde de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kadınların hamilelik döneminde ağız ve diş yapısı normal dönemdekine göre biraz daha hassaslaşır. Bu dönemde gerekli önlemler alındığında diş sağlığında herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Fakat günümüzde diş sağlığına önem yeteri kadar verilmediği için hamilelik döneminde bazı kulaktan dolma bilgilerle diş bakımı yapılmamalıdır. Ağız sağlına özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemde yani hamilelikte başvurulan yanlış yöntemler sebebiyle bazen sağlıklı dişler bile kaybedilmektedir.

“Her hamilelik bir diş kaybettirir” düşüncesi yüzünden çürük dişe razı gelmek, hamileyken diş taşı temizliği yaptırmamak, ağrı yapsa bile çürük dişi tedavi ettirmemek, gebelikte ağız gargarası yapmamak hamilelik döneminde ağız ve diş bakımında yaygın olarak yapılan hataların başında gelmektedir.

Hamilelik gingivitisi nedir?

Gebelik döneminde diş etlerinde şişlik ve kızarıklar olabilir. Bu dönemde diş etleri oldukça hassas olduğu için kanamalar diş etinde kanamalar oluşur. Hamile kadınlarda sıklıkla gözlenen bu durum östrojen ve progesteron hormon salgılarının artmasından kaynaklanır.

Genelde hamileliğin ilk 3 aylık döneminde başlayarak hamileliğin son 3 aylık dönemine kadar devam edebilir. Gerekli olan günlük diş bakımı yapılmadığı taktirde diş etinde iltihap oluşma ihtimali artış gösterebilir.

Eğer hamile olmadan önce dişlerde bir iltihaplanma var ise gebelik döneminde periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda “hamilelik tümörü” geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin tahrişi sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır.

Eğer hastanın çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimine başvurulmalıdır.

Hamileyken dişler neden daha çabuk çürür?

Halk arasında inanıldığı gibi hamilelik döneminde bebeğin annenin dişlerindeki kalsiyumu emdiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı yaygın olsa da doğru değildir. Hamilelik döneminde dişlerin çürümesine neden olan durumlar olarak sayılabilir:

*Bu dönemde annenin tatlıya, abur cubura aşırı isteğinin belirmesi ve bunlar yendikten sonra diş fırçalamanın kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.*İlk zamanlarda görülen kusmalardan sonra ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi,*Gebelik hormonlarının ve görülmesi muhtemel hamilelik gingivitininetkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan annenin, dişlerini fırçalamaktan kaçınması.

Bu gibi durumlardan mümkün olduğunca kaçınılması, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi çürük sıklığını ve ilerleme hızını azaltır.

Annenin diş sağlığı bebeğin gelişimi için önemli midir?

Araştırmalarda hamile annede olan diş ve diş eti hastalıklarının, düşük ağırlıklı bebek doğum ihtimalini artırıp bebeğin hayatını riske ettiği gösterilmiştir. Bu nedenle hamileler, ağız bakımlarına ve beslenmelerine çok daha fazla özen göstermelidir.

Hamile bir hastaya diş tedavisi yapılabilir mi, hangi tedaviler yapılabilir?

Şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu, müdahale edilmediği takdirde anne ve bebeğin sağlığını etkileyecek durumlarda tedavi, hamileliğin hangi döneminde olursa olsun yapılmalıdır.

Özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak seanslar mümkün olduğunca kısa tutulur.

En doğrusu hamileliğin hangi döneminde olursa olsun diş hekimi ve kadın doğum uzmanının birlikte tedavinin türüne ortak karar vermesidir.

Hamilelikte dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz

Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının, günlük olarak 1200 ilâ 1500 mg kalsiyuma alması gerekmektedir, bebek bekleyen kadınların bu dönemde süt ve süt ürünleriyle yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, annenin kemiklerinden karşılanıyor. Ancak anne adayı, hamilelik döneminde, iyi beslenir yeterli ağız diş bakımı yaparsa bu dönem, normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz. Bu yüzden diş sağlığına çok dikkat edilmeli, yeterli miktarda da kalsiyum alınmalıdır.

Hamilelikte ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hamilelik sırasında yaşanan hormonal değişimler diş eti hastalıkları başta olmak üzere, diş çürüklerine ve diğer pek çok ağız sağlığı problemlerine ortam hazırlıyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Kadınların en çok diş kaybı yaşadığı hamilelik döneminde meydana gelen diş ve diş eti problemleri, bebeğin düşük ağırlıkta doğma olasılığını da artırıyor” diyerek anne adaylarını uyarıyor.

Diş etleri gargara ile rahatlatılmalı

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerle birlikte anne adayının tükürüğündeki asit miktarında artış meydana geliyor. Yine gebelik döneminde yaşanan kusmalarda da diş ve diş etleri yoğun biçimde aside maruz kalıyor.

Hormonal değişimler, gebelik öncesinde var olan diş eti problemlerini çok fazla arttırıyor. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılarak diş etleri rahatlatılmalı, kusma oluyorsa, hemen ağız bol suyla çalkalanmalıdır.

Kusmadan hemen sonra değil, yarım saat sonra dişler fırçalanmalıdır.

Dişler fırçalanırken zaman zaman kanamalar meydana gelebilir. Dişlerinin kanadığı gören bazı anne adayları paniğe kapılarak diş fırçalamaya ara veriyor. Fırçalanmayan dişlerin üzerinde biriken bakteriler; diş etlerinde şişmeye ve kızarmaya sebep olabilir. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir.

Hamileyken şekerden uzak durun!

Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemli. Anne adaylarının, hamilelik süresince A,C ve D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum yönünden zengin temel besinler, meyveler ve sebzeler almaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Hamileyken ayrıca tahıl, süt ve süt ürünleriyle, balık ve yumurta dengeli olarak almaları yararlı olacaktır. Anne adayları, özellikle yemek aralarında şekerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden de kaçınmaları gerekiyor.

Önceki Gönderi

BEBEKLER KAÇ AYLIKKEN OTURUR?

Sonraki Gönderi

ENDOMETRİOZİS NEDİR?

Webanne Anne, Bebek, Çocuk bilgi paylaşım platformu ile her zaman kaliteli, özgün ve doğru içerikleri siz değerli anneler ve anne adayları ile paylaşıyoruz. Pratik bilgiler, yemek tarifleri, güncel konular, tanıtımlar ve dahası için daima sizlere sağlıklı ve hızlı içerikler sağlamaya devam edeceğiz.

İletişim: webannecom@hotmail.com

Источник: https://www.webanne.com/hamilelikte-dis-bakimi.html

Hamilelikte Diş Beyazlatma

Hamilelikte Ağız Bakımı

Hamilelikte hem anne hem bebek için ağız ve diş sağlığı önemlidir. Hamilelik sürecinde ve sonrasında annenin fizyolojik olarak vücudunda bir takım değişikliklerin, hormonsal etkilerin artması ile birçok sorunlar olması kaçınılmazdır.

Mide bulantıları, kusmalardan dolayı ağız ve diş sağlığına önem verilmediği zamanlar asit birikimi ve bakteriler çoğalarak diş aşınımı veya çürükler meydana gelebilir. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için birtakım öneriler vardır. Günlük diş fırçalama, gargara yapılması ve diş ipi kullanması bu önerilerden birkaçıdır.

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı hem anne hem bebek için çok önemlidir.

İlk üç ay döneminde; bebeğin organlarının oluşumu ve gelişimi aşamasındadır. Bu aşamada herhangi dış müdahalelerle, düşüğe kadar giden büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabilinir. Bu sürecin ilk döneminde ağız ve diş bakımı günlük yapılması gereklidir ama herhangi isteğe bağlı tedavilerden kaçınılması makuldur.

Şunun da unutulmaması gerekir ki, ciddi ağrılar iltihaplar veya ağız sorunları olduğunda diş doktorlarına gitmekten çekinilmemelidir. Diş doktorlarının annenin ve bebeğin sağlığını ön planda tutarak en doğru çözümü yapacaklarından emin olabilirsiniz.

Bu ciddi sorunları ertelediğiniz takdirde daha kötü sonuçlara yol açabilirsiniz.

İkinci üç ay döneminde; anne, mide bulantısı ve kusmalardan dolayı ağız ve diş bakımına önem vermemektedir. Bunların sonucu olarak diş ve diş eti sorunları ortaya çıkabilir.

bu durumlarda ciddi sonuçların doğmaması için günlük bakımlarınızı ihmal etmeyin. Bu safhada, annenin olumsuz sorunlarla karşılaşmamak için basit bir diş taşı temizliği yapması önerilir.

Eğer ertelenmemesi gereken diş operasyonları varsa bu dönem içerisinde yapmaları en doğrusu olacaktır.

Son üç aylık dönemde ise; anne karnı şişmiş, bebek gelişimi tamamlanmak üzere olduğu için en çok hassaslık bu dönemde başlayacaktır. Annenin diş ve ağız bakımı konusunda dikkat etmesi gerekmektedir çünkü diş etleri ve dişlerin en hassas olduğu dönemini yaşamaktadır.

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının denge bozukluğundan dolayı diş ve diş etlerinde birtakım sorunlar olabilir. Diş etinin kolay kanaması, şişlikler ve hassaslıklardan dolayı ağız bakımı ihmal edilmemelidir.

Ağız ve diş bakımının ihmaliyle anne hem kendisi hem de bebeği için kötü sonuçlara yol açabilir.

Hamilelik Gingivitisi Nedir?

Hamileliğin ikinci ayından başlayarak sekizinci aya kadar devam eden bu evre dişleri olumsuz etkilemektedir. Ama doğumdan sonra bu rahatsızlık kendiliğinden düzelecektir.

Ağızdaki birtakım rahatsızlıklar, diş etlerinde şişlik ve kanama olması bu evrede gerçekleşir.

Bu hamilelik sürecinde diş tedavilerinden mümkün olduğu kadar kaçınmanız bebek ve anne için olumlu sonuçlar doğuracaktır ama günlük ağız ve diş temizliğinizi mutlaka yerine getiriniz.

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başladığı için, annenin herhangi bir şeyi ihmal etmesi veya önemsemesi iki canlıya da yarar veya zarar olarak geri dönecektir.

 • Şekerli yiyeceklerden mümkün olunduğu kadar uzak durulmalıdır.
 • Karamelimsi yapışkan şekerli yiyeceklerden ve kurutulmuş meyvelerden kaçınmalıdırlar.
 • Süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, tahıl, meyve ve sebzeler; A,C,D vitaminleri ile fosfor kalsiyum açısından zengin olduğu için yenilmesi tavsiye edilir.
 • Mutlaka bir diş hekimi kontrolü altında olunuz.

Hamilelik Döneminde Günlük Ağız Bakımı

 • Günlük ağız bakımı ertelenmemelidir
 • Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılması plak oluşumunu önlemektedir.
 • Ağız gargaraları veya ılık tuzlu su ile gargara diş etlerini rahatlatır ve ağız temizliğini yapar.

Batıl Düşünce “Her doğumda bir diş kaybedilir.”

Hamilelikte; bebek, anneden aldığı vitamin, mineral ve proteinlerle gelişimini tamamlamak zorundadır. Bu yüzdendir ki, anne günlük 1200-1500 mg kadar kalsiyum almalıdır.

Eğer günlük kalsiyum miktarı yetmezse; bebek, annenin kemiklerinden kalsiyum miktarını karşılayacaktır. Hamilelik döneminde süt ürünlerin ve yeşil yapraklı sebzeler tüketimi önerilir ki kalsiyum miktarı ayarlansın.

Anne kalsiyum eksikliği durumunda diş zayıflığı veya diş kaybı yaşayabilir. Bu durumu engellemek ağız bakımı ve yeterli besin tüketiminden geçer.

Diş Beyazlatma

İnsanların zaaflarından bir tanesi olan dişler konusunda birçok araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalara göre insanların %7 lik diliminin dişlerini göstermemek için gülmedikleri kanıtlanmıştır.

İlerleyen teknolojiyle bu duruma çözüm üreten hekimlerimiz birçok öneriler üretmişlerdir. Lazer kullanarak veya röntgen çekerek bazı sorunları gidermişlerdir, diş beyazlatma bunlardan bir tanesidir. Diş beyazlatmada lazer kullanımı mevcuttur.

Bu süreçte, diş ısıtılmadan, uygulanan jel aktive edilerek az bir hassasiyet riskiyle istenilen sonuç elde ediliyor. Evde özel olarak üretilen jel ile de dişlerinizi beyazlatmak mümkündür.

Özel jeli vinil bir kılıfa sıkarak 2 veya 6 saat süre ile ağza yerleştirilir ve yaklaşık 5 günde beyaz dişlere sahip olursunuz. Bu uygulamada diş hekimi kontrolü altında olunması zorunluluğu vardır.

Diş Beyazlatma Kimlere Yasak?

Diş beyazlatmanın ön koşulları olduğu için hamile, kanser tedavisi gören, 18 yaş altı olan, ciddi diş eti sorunları olan, diş minesinde defekt mevcut olan insanlara uygulanması sakıncalı ve yasaktır.

Her bireyde olduğu gibi hamilelikte de anne sağlıklı gülümsemek için dişlerine bir takım tedaviler uygulanmasını isteyebilir. Bu durum gayet normaldir fakat bebek sağlığını ve anne sağlığını düşünürsek herhangi tedaviden zorunlu olmadığı sürece kaçınmalıyız.

Hamilelikte diş beyazlatma ile ilgili pek araştırmalar olmadığı için herhangi bir yan etkisi vardır veya yoktur diyemeyiz. Bütün olasılıkları düşünmeliyiz çünkü bir canda iki yürek ve bunun bedeli de çok yüksektir. Diş beyazlatmada peroksit maddesinin kullanılmasıyla oksitleme süreci başlar.

Bu oksidasyonun hücrelere ve dokulara zararı kanıtlanmıştır. Bu bulgularla yola çıkarsak normal insan için yararlı diyemeyeceğimiz gibi hamilelikte bir anneye ve bebeğe asla yararlı değildir. İkinci beyazlatma sürecinde ise, mikrobrazyon, akrilik bileşeni kullanılır.

Kullanılma nedeni ise dişteki pası silmek içindir ama yine bu işlemlerin hamilelik sürecinde sakıncalı olma olasılığı vardır. Her ihtimali düşünerek, hekimler hamilelik ve emzirme süreçlerinde diş beyazlatmamasını öneriyor.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Diğer Hususlar

 • Birçok ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu en basit antibiyotikten tutunda ağrı kesicilere kadar her ilacın mutlaka zararı vardır. Hamilelik sürecinde antibiyotik ve diğer ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz.
 • Diş sorunlarında hekimlerin kullandığı röntgen makinelerinden uzak durulması tavsiye edilir. Normal hayatta maruz kaldığımız radyasyonlardan daha az radyasyon yayılma ihtimali olsa da ne kadar uzak dursanız sizin ve bebeğiniz için iyi olacaktır.
 • Eğer tedavi edilmesi gereken ciddi sorunlarınız varsa tabii ki de ilaç kullanabilir ve röntgen çektirebilirsiniz. Röntgen sırasında özel koruma ile bebeğinizi koruyarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Önlemler

Bebeğin gelişiminin başladığı anne karnında daha iyi ilerleme için mutlaka bilinçsizce ilaç tüketimi olmamasına önem gösteriniz.

Bebeğiniz için yararlı doğal meyve ve sebzelerle ihtiyaçlarını karşılayınız ve dengeli besleniniz.

Bebeğinizin diş sağlığı yanında vücudunun da olumsuz etki yaratacak nedenlerden mümkün olduğunca uzak durunuz, röntgen makinelerinden uzak durmalısınız. Günlük diş bakımınızı mutlaka ihmal etmeyiniz

Sonuç olarak, hamilelik olan bu ciddi, önemli zaman diliminde kendi sağlığınızın yanında bebeğinizin sağlığını düşünerek keyfi hareketlerden kaçınmanızda yarar vardır.

Источник: https://evdesifa.com/hamilelikte-dis-beyazlatma/

Hamilelikte Ağız Kokusu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağız Bakımı

Hamile kadınların karşılaştığı sorunlardan biri olan ağız kokusu, bazen sizi utanç verici duruma düşürebilir. Gebe kadınlar arasında bu sorun oldukça yaygın olmasına rağmen, alacağınız bazı önlemler ile ağız kokusunu giderebilirsiniz. Sizler de hamilelikte ağız kokusundan şikayetçiyseniz, çözüm önerileri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kötü nefes ya da ağız kokusu, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen bir faktördür. Ağızdaki bakterilerin gıda parçacıkları ile teması sülfür üretimine neden olur. Sülfür ise ağız kokusuna yol açar. Gebelikte ağız kokusu zararsız olsa da, anne adayları için utanç verici bir durumdur.

Hamilelikte Ağız Kokusu Neden Olur?

Kötü nefes ve ağız kokusunun altında yatan birden fazla sebep vardır:

Fetüs geliştikçe hormon düzeylerinin dalgalanması sonucu ortaya çıkan ağız kokusu, ortak hamilelik belirtilerinden biridir.

Ayrıca, gebelikte östrojen ve progesteron hormonlarındaki değişiklikler dişlerde plak üretimini artıracaktır. Plak, gıda parçaları ile temas ettiğinde sülfür üreten bakteriler içerir.

Artan plak miktarları diş eti iltihabına neden olabilir; dahası diş eti dokularında enfeksiyona neden olabilir.

Vücudun susuz kalması, hamilelikte ağız kokusunun bir başka birincil nedenidir. Vücut büyüyen fatüsü desteklemek için daha fazla su tüketmeye ihtiyaç duyar. Dehidrasyon, kserostomi olarak bilinen kurumaya yol açar. Daha fazla su içmeniz gerekir.

Hamile kadınların %50’sinden fazlası gebeliğin 6. haftası ila 12. haftası arasında sabah bulantısı durumunu tecrübe eder. Bulantı ve kusma, ağız kokusu için önemli bir neden olabilir. Kısmen sindirilmiş gıdalar ve mide asidi kötü ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle, kustuktan sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalı ve gargara yaparak dişlerinizi temizlemelisiniz.

Hamilelikte vücudunuzun fetüsü desteklemesi için daha fazla kalsiyuma ihtiyacı olabilir. Yeterli miktarda kalsiyum almamak ise, diş sağlığını olumsuz etkiler ve ağızda kötü kokuya neden olur.

 1. Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Hamilelikte yaşam tarzı değişiklikleri de ağızda kötü koku sorununa neden olabilir. Normalden daha fazla yemek, şekerli gıdalar tüketmek, gece yeme isteği gibi etkenler dişlerde plak oluşumuna zemin hazırlar. Hamileliğiniz boyunca kötü beslenme alışkanlıklarından uzak durmalı ve sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmelisiniz.

Sindirim işlemi tamamlandıktan sonra çiğ soğan ve sarımsak gibi yiyecekler kan dolaşımına girer. Bu besinler akciğerler yolu ile nefesi etkileyen bileşiklerdir, kokuları güçlüdür. Kahve içmek de hamilelikte kötü nefes kokusuna neden olabilir.

Hamilelikte, bazı hastalıklar ağız kokusu riskini artırabilir. Diyabet, sindirim sorunları, boğaz enfeksiyonları, böbrek sorunları, sinüzit ve akciğer sorunları gibi sağlık sorunlarından muzdaripseniz, hamilelikte ağız kokusu şikayetiniz olabilir.

Sindirim süreci gebelikte son derece yavaşlayabilir. Midede oluşan gaz kötü nefes kokusuna yol açabilir.

Hamilelikte Ağız Kokusu Belirtileri:

Ağız kokusunun farkında olmayabilirsiniz. Ağız kokusunun bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ağızda kalan acı tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dil üzerinde kalın kaplama
 • Boğazda rahatsızlık
 • Plak birikimi

Hamilelikte Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte ağız kokusu nasıl giderilir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıda yer alan öneriler gebelikte kötü nefes kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ağız hijyeni gebelikte çok önemlidir. Eğer kötü nefes kokusu hissediyorsanız, dişlerinizi daha sık fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Yumuşak kılları olan bir diş fırçası tercih edin ve günde iki defa dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Ayrıca dil temizliğini de aksatmayın.

Diş sorunları, gelişmekte olan fetüsü etkiler. Yapılan araştırmalarda diş eti hastalıklarının erken doğum ve düşük kilolu (prematüre) bebek riskini artırdığı ortaya konmuştur.

 1. Güçlü Kokulu Gıdalar Yemeyin:

Kötü nefes kokusuna neden olan soğan ve sarımsak gibi keskin kokulu gıdaları yemekten kaçının. Ayrıca, çay ve kahve içmeyi bırakın. Çay veya kahve içtikten sonra ağzınızı çalkalayın. Bazı baharatlar da ağız kokusuna neden olabilir.

Diş çürümesini önlemek için düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmelisiniz.

Kalsiyum eksikliği, diş çürüklerine ve diğer diş sorunlarına neden olabilir. Hamile kadınların süt gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları düzenli tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, doktorunuz kalsiyum takviyesi önerebilir.

Vücudunuzun susuz kalması ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle bol su içmeye özen gösterin. Daha fazla su içmek, ağızdaki bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur ve tükürük üretimini artırır.

Ağızda oluşan kötü kokuyu ortadan kaldırmak için taze sıkılmış limon suyu ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Ayrıca, tuzlu su ile gargara yaparak da ağız kokusunu giderebilirsiniz.
 1. Yemekten Sonra Sakız Çiğneyin:

Sakız çiğnemek, ağızda biriken bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda tükürük üretilir. Dişlerinizde kalan yemek artıklarının temizlenmesi için yemekten sonra şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek, hamilelikte ağız kokusundan kurtulmanın en kolay yollarından biridir.

Hamilelikte kötü ağız kokusundan kurtulmanın en ideal yolu, doktorunuza danışmaktır. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşmayı unutmayın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-agiz-kokusu/

Hamilelikte diş bakımı ve tedavisi

Hamilelikte Ağız Bakımı

Hamilelikte diş bakımı ve hamilelik döneminde karşılaşılan diş sorunları birçok anne adayının cevap bulmakta zorlandığı konulardan biridir.

Hamilelik konusu da halk arasında çok istismar edilen konulardan biridir.

“Hamileyken diş çekilmez; hiçbir şekilde ilaç kullanılmaz; her çocuk bir diş götürür; çocuk kalsiyum ihtiyacı olduğunda bunu annenin dişinden alır,” gibi önyargılar, halk arasında kulaktan kulağa dolaşarak kabul görmüş ve neredeyse kesinleşmişlerdir. Genellikle çevremizdeki eğitimli hamileler bile bu kadar yaygın ve kabul gören yargılara göre bir hamilelik geçirirler.

Hamilelik öncesi ağız ve diş kontrolü

Planlı bir hamilelik düşünüyorsanız çalışmalara başlamadan önce, hemen hekiminizle görüşüp ağız hijyenini optimal seviyeye getirin. Tartarlar temizlensin, dolgular, özellikle çekilmesi kesin olan dişler, kökler çekilsin.

Yapılıyorsa kanal tedavileri bitirilsin (protezler doğum sonrasını bekleyebilir). Bundan sonra da hamileliğiniz boyunca ağız hijyeninizi tam olarak sağlarsanız hiçbir dişinizi kaybetmeden bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.

Ağzında hissedilir bir sorunu olmadığı için diş hekimi ziyaretine gerek görmemiş fakat hamilelik esnasında sorunla karşılaşanlar da vardır. Öncelikle bu tür hastalara hamileliğin ilk 3 ve son 3 ayında etkin diş tedavisi; yani çekim, protez, acil olmayan dolgu vb. tedaviler uygun görülmez.

İlk üç ayda bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Bu aşamada bir bakteri-yemi (mikrop bulaşması) bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Son 3 ayda ise anne, karnı büyüyeceği için tedavi koltuğunda oturmakta zorlanır. Bebek de bu durumdan pek hoşlanmaz. Diş tedavisi zaten stresli bir tedavidir.

Hamileliğin bir çeşit nazlanma dönemi olduğunu da düşünürsek bu büyük stres hassas anne adayımızın, bebeği zamanından önce doğurmasına neden olabilir. Ama hamileliğin 4. 5. 6.

aylarını kapsayan ikinci 3 aylık dönem ekstra bir sorun yoksa (erken doğum, düşük gibi anne adayının riskli bir hamilelik geçirmediği durumlar) gerekli tedaviler, uygun anestezik madde eşliğinde rahatlıkla yapılabilir.

Hamileliğin ileri dönemlerinde diş bakımı

Hamileliğin ileri dönemlerinde karın büyüdüğü için oluşan basınç dik oturumda kanın kalbe dönüşünü engeller. Diş hekimi kolluğuna hafif sola dönük, sağ tarafa bir yükseklik konularak ve çok dik oturmadan yerleşilmelidir. Tedavi süresi de kısa tutulmalıdır.

Ağız-diş sağlığı açısından hamileliğe bağlı olarak artan östrojen, progesteron gibi hormonlar nedeniyle dental plağa, dolayısıyla mikroplara karşı dişeti daha hassaslaşır ve bu nedenle kötü ağız hijyenine cevap çok daha çabuk ve etkili verilir.

Bu nedenle hamilelik sürecinde ağız hijyenine çok daha fazla önem verilmeli; fırçalama, diş ipi kullanımı, dil temizliği tam olarak ve aksatılmadan yapılmalıdır ki hassas olan diş etlerine koz verilmesin.

Bunlar tam olarak yapılırsa ve eskiden kalma herhangi bir çürük, yoğun tartar birikimi de yoksa hamilelik sürecinde ekstra bir sorun yaşanmaz.

Dişetinde bazı hormonal şişlikler, büyümeler olsa bile hamilelik sonrası hızla düzelir. Hijyenin tam olarak sağlanması halinde bu tür rahatsızlıklar da minimal düzeyde yaşar.

Hamilelikte diş kayıpları

Her çocuk durup dururken annesinden bir diş götürecek kadar zalim değildir. Diş kayıpları o güne kadar dişlerinize gerekli özeni göstermemenizin sonucudur. Hamilelik, dişeti hastalıklarını normal zamana göre daha fazla tetiklese de diş çürüklerine ekstra bir etkisi yoktur.

Yani hamileliğiniz sırasında bir dişinizi çektirmek, dolgu, kanal gibi tedaviler yaptırmak zorunda kalmışsanız bunun asıl nedeni hamilelik değildir. Bu, önceden oluşmuş bir çürüğün o sırada fark edilmesi ya da yolun sonuna ulaşan dişin zamanıyla hamileliğinizin çakışmasıdır.

Yani hamile olmasanız da aynı sorunla karşılaşacaktınız. Bazı anne adaylarında kusma artıkları nedeniyle ağzın asit-baz dengesi bozulur. Bu durum mine üzerinde çözünmelere neden olabilir.

Bunu önlemek için her kusma sonrası ağız bol suyla çalkalanmalı ağzın asit ortamı nötralize edilmeli ama hemen fırçalanmamalıdır. Kusmadan yaklaşık yarım saat sonra fırçalanabilir.

O zamana kadar yudum yudum su içilebilir ya da şekersiz sakız çiğnenebilir.

Hamilelik sırasında yeterli kalsiyum almıyorsanız, bebeğiniz kalsiyum ihtiyacını sizin kemiklerinizdeki kalsiyumdan karşılar. Komşu teyzenin düşündüğü gibi dişlerinizden değil. Üstelik beslenmenize dikkat eder, kalsiyum bakımından zengin süt, süt ürünleri ve yeşil sebzeleri yeterince tüketirseniz kemiklerinize de dokunmaz.

Ancak unutmamalıdır ki her bebek annesinin karnında rahatça hoplayıp zıplamak isteyecektir, bu faaliyet için annenin kemik yapısı yeterince sağlam olmalıdır. Bebek bunu içgüdüsel olarak yapar. Yani kısaca tekrar edersek, bebeğin gereken kalsiyum ihtiyacını annesinin dişinden alması ve onların çürümesine neden olması gibi bir şey sözkonusu değildir.

Bu, tümüyle yanlış bir inanıştır.

Hamilelikte ilk ve son 3 ay tedaviden uzak durulmalıdır, ancak bunun da istisnaları vardır. Diş ya da dişeti iltihabı gibi acil durumlarda var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini göz ardı etmemek gerekir.

Bu durumda jinekologun da önerileri doğrultusunda bazı müdahaleler yapılabilir ve yapılmalıdır da. En azından tedavi yapılacak döneme kadar basit müdahalelerle ya da tedavinin uygun olacağı hamileliğin 4, 5, 6.

aylarına ya da doğum sonrasına kadar bu durum kontrol altına alınmalıdır.

Yani bir kadının hamile diye yüzündeki bir apseyle ve dayanılmaz ağrılarla günler geçirmesine izin verilmemelidir. Tüm bunlar çocuğa zarar verilmeden basit müdahalelerle kontrol edilebilir.

Bazı durumlarda gerekli önlemler alınarak röntgen bile çekilebilir.

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen cihazlarında radyasyon oranı çok düşük olmakla birlikte, çok zorunlu olmadıkça röntgen çekiminden kaçınılmalı ve çekimler doğumdan sonraya ertelenmelidir.

Bilinenin aksine diş tedavisinde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Bunların çeşitli cinsleri vardır. Üretici firma tarafından üzerine yazılmış herhangi bir özel uyarı yoksa özellikle de tedaviye uygun dönem olan gebeliğin 4. 5. 6. aylarında bunlar rahatlıkla kullanılabilir.

Hamilelikte ilaç kullanımına çok daha fazla dikkat edilmelidir. Doktor kontrolünde olmak koşuluyla bazı ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir.

Anne adayımızın koca bir apseyle karşılaşması durumunda penisilin ve türevleri olan bir antibiyotiği kullanması bebeğe zarar vermek yerine bazen daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.

Yanlış ve yaygın bir kanı gereği hamileler, doktorun önerisine rağmen, antibiyotiği kullanacağı yerde bazen yüzünde yumruk gibi bir apseyle gezmeyi daha sağlıklı bulurlar. Bu bilgisizliğinin kendisine ve bebeğine ne kadar zarar verdiğini fark etmeyebilirler.

Tetrasiklin grubu antibiyotikler bebeğin dişlerinde kalıcı lekelenmelere neden olabilir. Aynı şekilde bazı grup ağrı kesiciler belli dozlarda bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir. İşte bu yüzden asla kafanıza göre antibiyotik ya da herhangi bir ilaç kullanmayın.

Bu durumda mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Ağrıdan kurtulmak için aldığınız bir ilacın bebeğinize zarar verebileceğini unutmayın. Özellikle parasetamol içerikli ağrı kesiciler bu dönemde rahatlıkla kullanılabilir.

Firmalar bu konuda gerekli araştırmaları yapmış ve ilaç prospektüslerinde bu durumu açıkça belirtmişlerdir. Bu dönemde kullanacağınız ilaçların prospektüslerini dikkatlice okuyun. Herhangi bir uyarı varsa, küçük de olsa bir kuşku duyarsanız, doktorunuza tekrar danışın.

Özetlersek:

Hamilelikte diş bakımı ve diş sağlığı

1. Hamile kalmadan ağız bakımınızı yapın ya da yaptırın, tertemiz sağlıklı bir ağızla hamile kalın.2. Hamilelik sürecinde dişinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve dil temizliği vb. gibi bakımlarınızı aksatmayın. (Bkz: Ağız ve diş temizliği.)3. Dengeli beslenin.

Bu dönemde alacağınız kalsiyum ve florun, bebeğinizin dişkemik yapısını daha da kuvvetlendireceğini unutmayın.4. Herhangi bir diş sorununuz olduğunda -özellikle 2. üç aylık dönemde- tedavi olmaktan çekinmeyin. Bu durumda gittiğiniz muayenehanenin temizliğine, hijyenine dikkat edin.

Bu konularda en küçük bir kuşku duyarsanız, tedaviniz daha temiz bir yerde yaptırmaktan çekinmeyin.Hele de bir korsan diş hekiminin, çocuğunuzun ve sizin sağlığınızla oynamasına asla izin vermeyin.5. Doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri uygun dozlarda almaktan korkmayın.6.

Tedavi gerekiyorsa anestezi yaptırmaktan çekinmeyin.

7. Hamileliğinizin ilk ve son 3 aylık döneminde acil bir diş tedavisine ihtiyacınız olursa, tedavinizi diş hekiminiz ve jinekologunuzun denetimi altında yaptırın.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/hamilelikte-dis-bakimi-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.