Hamilelikte Cilt Problemleri

Gebelikte en sık görülen 7 cilt sorunu ve çözümleri

Hamilelikte Cilt Problemleri

Gebelik, bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel dönemlerden biri olsa da elbette bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Anne adayı için her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreç olan gebelik döneminde cilt çok hassaslaşıyor ve bu nedenle farklı cilt problemleri ortaya çıkabiliyor.

Bir yandan bebeğini karnında en iyi şekilde beslemeye ve büyütmeye çalışan anne bir yandan da vücudundaki ve cildindeki bu değişimlerle başa çıkmaya çalışıyor.

Vücutta kaşıntı, gebelik lekesi, sivilcelerde artış, kılcal damarlarda belirginleşme, benlerde artış, çatlak oluşumu, tırnak batması, doğum sonrası saç dökülmesi gibi birçok cilt problemi ortaya çıkıyor.

Rozasea, ya da sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları olan anne adaylarında hastalık şiddetinde artış görülebildiğini belirten Acıbadem International Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr.

Hülya Sağlam, gebelikte en sık görülen 7 cilt sorunu hakkında bilgi verdi.

1- Yüzdeki pigment değişiklikleri

Gebelikte hormonların etkisi ile melanositlerden aşırı sentezlenen melanin pigmenti nedeniyle cilt renginde koyulaşmalar meydana geliyor. Çoğunlukla yüzde görülen lekeler, gebeliğin 4. veya 5.

ayına doğru, düzensiz ve renkli lekeler şeklinde ortaya çıkıyor. ‘Gebelik maskesi’ olarak anılan bu lekeler genelde alın, yanaklar ve dudak üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu problemler doğumdan sonra kendiliğinden kaybolsa da bazıları kalıcı da olabiliyor.

Neler yapılabilir?

Daha az oluşması için her şeyden önce cildin temiz tutulması elzem. Günlük hayatta hava kirliliği, stres, makyaj artıkları gibi etkenlerden dolayı meydana gelen kirlilikten kurtulmak adına günlük cilt temizliğinin ihmal edilmemesi şart.

Ayrıca yaz kış fark etmeksizin mutlaka güneşten korunmak gerekiyor çünkü güneş, içinde barındırdığı UVA ve UVB ışınlarından dolayı, lekelerin artmasında çok önemli bir faktör. Gebelik dolayısıyla kimyasal içermeyen fiziksel koruyuculu güneş kremlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Oluşan güneş lekelerinin tedavisinde ise leke açıcı kremler, karbonpeeling, kimyasal peeling, thulium Lazer, PRP (plazma tedavisi) ve mezoterapi gibi farklı yöntemler kullanılıyor.

HAMİLELİKTE GÜZEL VE SAĞLIKLI KALMAK Bazı kadınlar hamilelik dönemind… HAMİLELER İÇİN GÜZELLİK ÖNERİLERİ İşte hamilelik döneminizi hem sa…

2- Çatlaklar

Gebelik döneminde en fazla karşılaşılan problemden biri olan çatlaklar, alt derinin esnekliğini ve hormonal dengesini kaybetmesiyle ortaya çıkıyor. Hamilelik çatlaklarının oluşmaması için cildin nemli tutulması, ılık su ile duş sonrası nemlendirilmesi, çatlak önleyici krem ve jellerin kullanılması ve toplamda 16 kg’dan fazla kilo alınmaması öneriliyor.

3- Sivilceler (akne)

Gebelikte akne, sıklıkla karşılaşılan ve can sıkıcı bir durum. Hormonların etkisi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim akneyi artırıyor.

Akneler en sık yüz bölgesi olmak üzere sırt ve saçlı deride gözlemlenebiliyor. Gebelik süresince bazı sivilce karşıtı ilaçlar (antibiyotik ve yüksek doz A vitaminleri) kullanılamıyor.

Bu nedenle gebelikte düzenli cilt bakımı, diyet kontrolü önemli yer tutuyor.

4- Ayak problemleri

Anne adayları hamileliğin ilerlemesiyle birlikte şişen, büyüyen ve terleyen ayaklar sebebiyle, tırnak batmaları, mantar enfeksiyonları, siğil veya nasırlarla karşılaşabiliyor. Gebelik döneminde direncin düşmesi özellikle siğil enfeksiyonunu artırıyor.

Neler yapılabilir?

Bu dönemde hijyene önem vermek ve ayakta görülen en basit problemde bile derhal dermatoloji uzmanına başvurmak gerekiyor. Hamilelik döneminde olabildiğince az ilaç kullanılması gerektiği için, ilaçsız medikal ayak bakımları (podoloji) de tercih edilebiliyor.

HAMİLELİKTE EPİLASYON YAPTIRILABİLİR Mİ? Gebelik öncesi lazer epilasyona … HAMİLELİKTE EN SIK YAŞANAN 10 PROBLEM Hamilelikte karşılaşılan sorunla…

5- Ciltte kılcal damarlarda ve variste artış

Bu tür varis oluşumları, gebelikte artan östrojenin etkisine bağlı olarak yüzde ve boyunda, bazen de karın cildinde ortaya çıkıyorlar. Birkaç mm’lik çapta kiraz beni olarak adlandırılan oluşumlar, örümcek ağı şeklinde olabiliyor.

Bazen devamlı travmayla kanayan kabarıklıklar (piyojenik granuloma) olarak ortaya çıkıyor. Hamilelikte oluşan varislerin tedavisi için lazer ya da koterize yöntemleri kullanılıyor. Ayrıca bacaklarda da hormon ve karın içi basıncın artması ile varis oluşumu görülüyor.

Gebelerin uzun süre ayakta kalmaması ve soğuk suyla duş alması öneriliyor.

6- Saç dökülmesi

Hamilelikte en sık rastlanan sorunlardan biri de saç dökülmesi. Hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı, saçların büyüme fazları değişir. Bundan dolayı da daha fazla dökülme görülür. Özellikle doğumdan sonra ani ve hızlı bir dökülme süreci başlar.

7- Benler

Gebelikte birlikte çok sayıda et beni (nevüs) artışı görülebiliyor. Bende kanama, renk değişimi, asimetri gibi durumlar yoksa bu endişe edilecek bir durum değil. Bu tür durumlarda ise bu benlerin bir dermatolog tarafından dermatoskopi ile incelenmesi gerekiyor.

Hamilelikte günlük cilt bakımı nasıl olmalı?

Gebelikte cilt sağlığını korumak sanıldığı kadar zor değil. Günlük akışta rahatlıkla uygulanabilecek bu önlemlerle cildinizi en üst seviyede koruyabilirsiniz:

 • Gebelikte bol su için, doğal beslenin.
 • Ilık su ile duş alın ve cildinizi her gün nemlendirin.
 • Aşırı kilo almayın, çatlak önleyici jellerinizi, gebeliğin 4. ayından itibaren kullanmaya başlayın.
 • Leke ve ben artışını önlemek için fiziksel güneş koruyucularından düzenli sürün.
 • Doğum sonrası 3. ayda başlaması muhtemel saç dökülmeniz için kan tetkiklerinizi kontrol ettirin ve saç mezoterapisi gibi uygulamaları yaptırmakta geç kalmayın.

Cildiniz için mutlaka bir dermatolog ile görüşerek cilt sağlığınız konusunda bilgi edinin ve önlem alın.

Anne karnındaki bebeklerle ilgili ilginç bilgiler

+7Rüya görürlerİster inanın ister inanmayın, anne karnındaki bebekler yetişkinlerden çok daha fazla rüya görür. Henüz hiçbir şey görmeden rüyalarının nasıl şekillendiğini merak edebilirsiniz. Duydukları sesler ve etraflarındaki ışık doğduktan sonra bir daha asla göremeyecekleri rüyaları şekillendirir. Bu düşler bebek 17 haftalıkken başlar.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/hamilelikte-cilt-bakimi-1069909

Hamilelikte Cilt Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Cilt Problemleri

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikler ve deri gerginliğinin artması nedeniyle cilt özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu dönemde düzenli yapılacak cilt bakımı şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte Cilt Bakımı 

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir cilt için düzenli olarak bakım yapmak her zaman önemlidir fakat hamilelik gibi hormonsal değişimlerin yüksek olduğu, cilt gerginliğinin arttığı dönemlerde vücudunuz daha fazla bakıma ihtiyaç duyar.

Bu özel zamanlarda anne adayı zaman zaman kendini yorgun hissedebilir, fiziksel ve hormonal değişikliğin bir sonucu olarak kuruluk, yağlanma, kararma gibi cilt problemleri ile karşı karşıya gelebilir. Kendi bedenini anlama ihtiyacı duyabilir. Bunların hepsi sürecin normal bir parçasıdır.

Bu süreci en kaliteli şekilde değerlendirmek için hamileliğinizle barışmak ve kendinizi sevmek büyük önem taşır.

Günlük olarak yapılacak cilt bakımı hem psikolojik rahatlama, hem anne adayının kendi bedeni ile zaman geçirerek onu anlama hem de sağlığını korumak için yapabileceği en güzel etkinliklerden biridir. 

Gebelik Dönemi İçin Güvenli Cilt Bakım Ürünleri 

Gebelik çatlakları, kuruluk, renk değişikliği, akne, yağlanma, malezma adı verilen cilt kararmaları, kaşıntı ve cilt gerginliği bu süreçte en sık rastlanan sorunlar arasında yer alır. Bu sorunlarla başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz bazı bakım ürünleri şöyledir; 

Nemlendiriciler; Gebelik çatlaklarının oluşumunu engellemek, kaşıntıyı azaltmak, ciltte kuruluk ve gerginlik şikayetinin önüne geçmek için doğal vitaminler ile zenginleştirilmiş, su tutma oranı yüksek, lanolin içeren krem ve losyonlar tercih edilmelidir. 

Temizlik ürünleri; Sert sabunlar yerine ph değeri nötr olan, bitkisel sabunlar kuruluğu ve aşırı yağlanmayı önler. Maden suyu ile haftada 1 defa yüzünüzü yıkamak yağlanma şikayetini azaltmaya yardımcı olur. 

Yağlar; Gebelik çatlakları, kuruluk ve kaşıntı şikayetlerini önlemek için argan yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, kakao yağı ya da zeytinyağı gibi doğal yağlardan biri ile günlük olarak tüm vücuda masaj yapılmalıdır.

Buz kompresleri; Yağlanma ve akne şikayetlerinde haftada 2 defa yapacağınız buz kompresleri cildinizi temizler ve rahatlatır. Ayrıca gebelik kaşıntılarında kaşınan bölgeye istediğiniz sıklıkta buz sürerek kaşıntıyı azaltabilirsiniz. 

Doğal maskeler; Yüz bölgesindeki kararma, yağlanma ve kuruluk için haftada 1 gün evde kendi yapacağınız maskeler ölü hücreleri temizleyerek cildinize ışıltı katar. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bu dönemde banyo suları aşırı sıcak olmamalıdır. Aşırı sıcak sular cilt kurumasını arttırır ve kan dolaşımını hızlandırdığından damarlarda genişlemeye neden olur. Aşırı soğuk sular ise hipotermiye neden olabilir.

Onun yerine ipek bir mendil yıkar gibi vücut sıcaklığına en yakın olan 37- 38 derece arasındaki ılık suları kullanarak ve nemlendirici etkili doğal sabunlar ile yıkanmak daha doğru olacaktır. Banyo suyuna bir tatlı kaşığı lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

Banyo sonrasında ise yağ ya da nemlendiriciler ile cildinize masaj yapın. 

Hem cildinizin hem de bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyacağınız D vitamini alımı için sabah ilk saatlerde ve akşam 5’ten sonra güneşlenmeye çalışın. Fakat şiddetli güneş ışınlarından korunun. Güneşin yakıcı olduğu saatlerde hem güneş lekeleri oluşma ihtimali hem de güneşin zararlı ultraviyole ışınları cildinize zarar verir. 

Kullanacağınız ürünleri seçerken kimyasal madde içermeyen, anti-alerjik yapılı ve ph değeri nötr olan ürünleri almaya çalışın. 

Gün içinde A, B, C ve E vitaminleri içeren meyveler ve meyve suları tüketmek cildin elastikiyetini arttıracaktır. 

Maske Tarifleri

Pirinç suyu maskesi; 1 kase beyaz ya da kahverengi pirinci 1 kase kaynatılmış ılık su içinde 30 dakika bekletin.

Pirinçleri süzdükten sonra bir pamuk yardımıyla pirinç suyunu yüzünüze iyice yedirin.

Durulamaya gerek olmayan bu maske gebelik döneminde cildin yağ dengesini sağlar, kararmaları önler, kuru ciltleri nemlendirmeye yardımcı olur. Günlük ya da haftalık olarak ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz. 

Patates maskesi; Karın, bel ve kalça bölgesindeki çatlaklar için 1 patatesi rendeleyerek suyunu süzün 1 kaşık ılık zeytinyağı ilave edin. Çatlak görülebilecek bölgelere haftada 2 defa yarım saat boyunca uygulayın ve ılık su ile yıkayın. 

Aloe vera maskesi; Hem karın çatlakları hem de yüz bölgesindeki cilt tonu farklılıklarında 1 aloe vera bitkisinin yaprağını bıçakla ikiye ayırın. İçinden çıkan jeli 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırarak haftada 1 defa ihtiyacınız olan bölgeye sürün. 45 dakikanın sonunda ılık su ile bölgeyi yıkayın. Kullanmadan önce küçük bir alanda alerji testi yapın. 

Источник: https://ciltte.com/hamilelikte-cilt-bakimi.html

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte Cilt Problemleri

Eskiler hamilelikte kadının her zamankinden daha güzel gözüktüğünü söylerler. Doğrudur.

Hormonlarımızın bu dönemde en yüksek seviyede salgılanıyor olması ve bebek sahibi olmanın heyecanı, mutluluğu ve pozitif enerjisi ile kadın hamileyken ışıl ışıldır. Gözlerinin içi güler.

Hamile olduğumu bilmeden bir arkadaşım, ‘İrem eve girince bir anda ışık doldu her yer, bir güzellik, bir enerji var sende’ demişti. Ben de aynaya bakınca gözlerimdeki parıltıyı fark etmiştim.

Ancak bu hormon seviyeleri yüzünden bazı kadınlar cilt problemleri yaşarlar. Bunlarla başa çıkmanın yolları uygun ürünleri kullanmak, cildi temiz tutmaktır. Tam bu noktada hamilelikte kullanılacak kozmetik ürünlerinin içeriği önem kazanıyor.

Normalde hamile bir kadın ilaç almamaya özen gösterir. Anne, karnındaki bebeğin kimyasallara maruz kalıp fiziksel gelişimlerinde bir bozukluk olmasını engellemelidir çünkü.

İşin kötüsü çoğu kadın yüzlerine, vücutlarına sürdükleri kozmetiklerin, cilt bakım ürünlerinin de bebeğe zararlı olabileceğini bilmiyor. Peki ne yapmalı?

Kozmetik sektöründen geldiğim için tutmayın beni başlıyorum yazmaya…

Hamileyken ciltte görülebilecek değişiklikler:

♥ Cholasma veya MELASMA, Türkçe’de HAMİLELİK MASKESİ olarak bilinen yüzde kahverengimsi/sarımsı lekeler genellikle göz çevresi, alın ve yanaklarda görülüyor (Ben bizzat gördüm, şanslıydım bende olmadı ama).

Amerikan Dermatoloji Derneği’ne göre hamilelerin nerdeyse %70’inde rastlanıyormuş*. Progesterone ve östrojen hormonlarının ciltteki melanin yani renk hücrelerine etkisiyle ortaya çıkıyor. Melasma başlangıcındaysanız güneşe çıkmayarak etkilerini, rengin koyulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Doğumdan sonra hormonlar eski seviyesine ineceğinden pigmentasyon da kaybolmaya başlayacaktır.

♥Çoğu kadın hamileliklerinde daha fazla AKNE problemi yaşadığını söyler. Benim gibi şanslı bir kesim de daha az cilt probleminden bahseder. Yine de cilt bakımı göz ardı edilmemelidir ve temizlik bunun ilk aşamasıdır.

Cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleyici kullanmalısınız.

Hamilelikte cildiniz her zamankinden daha hassas olacağından eksfoliyanlardan ve peelinglerden uzak durun! Peki aknenin sebebi nedir? Androjen hormonun yüksek seviyesi ciltteki yağbezlerinin ciltte daha da büyüyerek, sebum üretiminin artmasına sebep oluyor.

Bu sebum yani yağ fazlası da cilt hücrelerini kaplayarak saç köklerini, ciltteki göznekleri tıkıyor. Böylece bakterilerin hızlıca çoğalabildikleri bir ortam oluşuyor. Bazen tüm hamilelik boyunca devam eder, bazen de ara ara akne problemi görülür.

Hamilelik akneleri için çözüm var mı? Kesin çözüm tabi ki yok ama yardımı olabileceğine inandığım birkaç önerim var;

 1. Sabah/Akşam nazikçe yüzünüzü yıkayın. Asla keselemeyin, peeling uygulamayın. Yağsız, su bazlı nemlendiriciler kullanın.
 2. Sivilceleri sıkmayın. Bu sivilceleri azaltmak yerine deri altında daha çok yayılmasına sebep olacağından çoğalmalarına neden olur.
 3. Kozmetik ürünlerinizin yağ bazlı olmamasına dikkat edin ve makyajınızı gece yatmadan önce mutlaka silin.

♥Yapılan araştırmalara göre hamilelerin %90’ı 6-7. aylarda ÇATLAKLAR görülmeye başlanıyormuş. Cildin alt tabakalarınun aşırı gerilmesinden dolayıelstikiyetini kaybetmesi yüzünden kaynaklandığı biliniyor. Önce kırmızı veya mor bir renkle karın, göğüsler ve kalçalarda ortaya çıkıyor.

Renk bir süre sonra soluklaşıp grimsi olur bu da daha zor fark edilmelerini sağlıyor. Önlem alabilirsiniz! En azından etkisini ve görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun için, uygun kremlerden edinerek hamileliğiniz boyunca sıkılmadan cilde masaj yaparak uygulanmalı.

Tüm bu bilgilerin yanında eklemeliyim ki cildin yapısının çatlak oluşumunda etkisi büyük. Bazı kadınlarda çatlağın olmamasının (yine ben mesela) sebebi de budur zaten.

10 kilo alıp çatlak sorunu yaşayan da var, 25 kilo alıp cilt problemi nedir bilmeyen de… İyisi mi siz cildiniz için en uygun çatlak kremini alıp sürün. Hiç değilse nemlendirmiş olursunuz.

SlingoMOM’dan not: Methode Jean Piaubert ve MUSTELA’nın çatlak kremleri piyasada benim bildiğim en iyi iki ürün.

♥LINEA NIGRA latincede siyah çizgi anlamına geliyormuş. Hamileliğiniz ilerledikçe gönek deliğinizden aşağıya doğru düz kahverengi bir çizgi oluştuğunu fark edersiniz. Doğumdan sonra kaybolur. Suçlu yine çok çalışan hormonlar. Bunun yanı sıra meme ucu çevresi yani areola genişleyip koyulaşır. Emzirmeye hazırlıkmış meğer.

Hamileyken cildiniz aslında güzelleşir! Hamilelik Işıltısı denir ya!

Her şey o kadar da kötü değil.

Hamileyken vücudumuzda %50 daha fazla kan pompalanmasıyla ciltte aydınlık etkisi oluyor. Aynı zamanda yağ bezleri daha fazla çalışması da ciltte parlamaya sebep oluyor. Aydınlık ve ışıltı etkisi ile cilt çok daha güzel gözükecektir. Bunun yanı sıra ciltte yağlanma şikayeti yaşamanız olası. Yağsız temizleyiciler kullanabilirsiniz.

◊Hamilelikte uzak durulması gereken içerikler:

1. Normalde doğal bitki özlü yağlar cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir ancak bazı yağların hamilelikte bebeğe zararlı olduğu tespit edilmiş.

Benim bulabildiğim liste: Sedirağacı, tarçın, zencefil, papatya, yasemin, biberiye, adaçayı, karabiber, gül yağları. Liste tahmin ettiğimden çok daha uzun sanırım.

Siz yine de kendi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

2Retinoid içeren ürünler: Güçlü bir anti-aging bileşendir. Cilt için bir zararı tespit edilmemesine karşın hamilelik ve emzirme süresince kullanılmaması gerektiği öneriliyor.
SlingoMOM’dan not: Ürün etiketinde Retinol ibaresi varsa bilin ki retinoid içeriyordur.

3. Salisilik acid: Hamileler için bir başka dikkat edilmesi gereken içerik. Akne ve cilt bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır ve bir çok cilt bakım ürününün formülündedir. Kozmetik ürünlerindeki dozajı teh arz etmiyorsa da doktorlar kullanılmasını önermiyorlar.

4. Soya: Soya içeren ürünlerin zararsız olduğu zannediliyor genelde. Soyalı losyonların bir zararı yok gerçekten de ancak östrojen etkisi yüzünden birçok organik ürün gibi ‘Hamilelik Maskesi’ni daha kötü hale getirebilir.

Piyasada bir sürü uygun cilt bakım ürünü var. Ancak en önemlisi cildi temiz tutmak ve nemlendirmek. Yumuşak, tanecikli olmayan su bazlı temizleyiciler ve formülünde kompleks(akne tedavisinde kullanıldığı bilinen) içeriklerin bulunmadığı su bazlı nemlendiriciler idealdir.

Makyaj yaparken de fondöten ve pudraların mümkünse formülünü kontrol edin, aldığınız yerden ürün içeriğiyle ilgili bilgi alın. Emin olamadığınızda iyisi mi bir de doktorunuza danışın.

Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın. Bebeğiniz sizi hissediyor çünkü…

(Yukarıda yazdıklarım benim kozmetik tecrübem ve eğitim notlarımdan aldıklarımdan oluşuyor. Kimyasallar ve hormonlarla iligi bilgiler için Webmd.com’dan yardım aldım.)

Kitap önerisi:

Amy Tara Koch’un harika kitabı Bump It Up: Transform your Pregnancy into the Ultimate Style Statement.

Hamileyken nasıl stil sahibi olacağınızı anlatan eğlenceli bir kitap.

Tags : Güzellik & BakımHamilelikiyilik & sağlık

Источник: http://www.slingomom.com/aile-2/hamilelik-dogum/hamilelikte-cilt-bakimi/

HAMİLELİKTE OLUŞABİLECEK CİLT SORUNLARI

Hamilelikte Cilt Problemleri

Hamilelik sürecinde kadınlarda bazı cilt sorunları görülebilmektedir. Bunları aslında hamileliğin getirdiği genel olarak görülen cilt sorunları olarak görebiliriz. aşağıda hamilelikte görülen cilt sorunları anlatılmıştır:

Cilt çatlakları

Hamilelikte ciltte görülen sorunlardan birisi cilt çatlaklarıdır. Çoğunlukla ilk 3 – 4 aydan sonra görülürler. Cilt çatlaklarının oluşmasında bazı etkenler daha ağır basar.

Örneğin hamilelik sürecinde alınan kilolar bu durumun oluşmasında bir etkendir. Diğer yandan çoklu gebelik yaşayan kadınlarda daha sık görülebilmektedir. Ayrıca ciltte çatlaklar görülmesinin kalıtsal boyutları da bulunur.

Ayrıca cildi diğerlerine göre daha kalın ve sert olanlarda daha çok çatlaklar görülür.

Çatlakların önüne pek geçilememekle birlikte etkilerini azaltmak mümkündür. Bu tür çatlakların etkilerini azaltmak için buna özel kremler kullanılabilir. Bunun için çatlak oluşan yerlere özellikle duştan sonra masaj yapar gibi bu çatlak kremlerinden uygulamak iyi gelecektir.

Vücutta tüylenmeler

Hamilelik sürecinde oluşabilecek cilt sorunlarından birisi de vücuttaki tüylenmelerdir. Özellikle yüz ve karın bölgesinde tüylenmeler olur. Doğum sonrasında bu tüylenmeler azalmaya başlar. Hamilelik sürecinde ayrıca kişinin vücudunda benler var ise bunlar büyür ve daha belirgin hale gelirler.

Sivilceler

Hamilelikte görülebilecek cilt sorunlarından bir diğeri sivilce sorunudur. Hamilelik sürecinde kişinin sivilcelerinde artış ve büyüme olabilir. Ayrıca kişide yeni sivilce oluşumları da olabilir. Burada yapılması gereken cildin sürekli temiz tutulmasıdır. Ayrıca cildi kuru tutmaya çalışmak da sivilce oluşumunu engelleyici ya da hafifletici bir önlemdir.

Damar oluşumları

Hamilelik döneminde kişinin cildinde damar oluşumları da görülür. Yani damarlar oldukça görünür hale gelir. Bu daha çok yüz ve karın çevresinde olur. Hamilelik sonrasında kendiliğinden geçerler. Anne adayında bir sorun yaratmazlar.

Cilt döküntüleri

Hamilelik döneminde ayrıca özellikle ciltte oluşan çatlakların etrafında döküntüler de görülebilir. Bu döküntülerin olduğu yer genelde kaşıntıya da sebebiyet verir. Kaşıntıyı önlemek için ilaçlar ve kaşıntılı bölgedeki çatlakları ve döküntüleri önleyici kremler kullanılır. Bu kaşıntı ve döküntü doğum sonrasında geçerler.

Ciltte kuruma

Cilt kurulukları da olabilecek bir olumsuz durumdur. Cilt kuruluğu için uygun nemlendiriciler kullanılabilir. Bol bol su tüketmek de faydalı olacaktır. Duş alırken sabun kullanmak ciltte kuruluklara yol açabilir. Bundan dolayı duş ve banyolarda sabun kullanmamaya dikkat etmeli başka tür temizleyiciler kullanılabilir.

Gebelik maskesi

Yine hamilelik döneminde gebelik maskesi denilen özellikle karın bölgesi, yüz ve boyun çevresinde oluşan renk değişimleridir. Bunlar genelde kahverengimsi bir renk alırlar.

Güneş ışınlarının ciltteki bu kahverengi renk değişikliklerini artırdığı bilinmektedir. Olabildiğince güneş ışınlarından bu bölgeleri korumak gerekir.

Yine de güneşe çıkılacaksa güneşten koruyucu kremler sürmek faydalı olur.

Bu lekeler hamilelik sonrasında azalmaya başlarlar. Ciltteki bu renk değişimleri vücuttaki folik asit miktarının azlığından da kaynaklanabilir. Bundan dolayı beslenme programında kepekli ekmeklere, portakala ve yeşil yapraklı sebzelere yer vermek gerekir. Bu besinler folik asit yönünden zengindirler.

Ciltte yağlanma

Hamilelik döneminde ayrıca anne adayının cildinde yağlanmalar da görülebilir. Bu genelde hamilelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Bunun etkisiyle ciltteki yağ salgısı artar. Tabi bu yağlanmanın etkisini azaltmak için çeşitli önlemler alınabilir.

Her gün bol bol su içmek yağlanmayı azaltabilir. Her gün düzenli olarak günde birkaç defa yüzü yüz temizleyiciyle temizleme iyi gelecektir. Pek krem kullanmamak gerekir. Ayrıca makyaj da ciltteki gözenekleri tıkayıp hava almasını engeller.

Doktor gözetiminde yağlanmayı azaltacak ilaçlar veya vitaminler kullanılabilir.

Avuç içinde kızarıklık ve kaşıntı

Hamilelikte avuç içinde yine hormonal değişikliklerin etkisiyle kırmızılıklar ve kaşıntılar da görülebilir. Kadınların birçoğunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Fakat doğum sonrasında normale döner.

Diğer yandan tırnaklarda da sorunlar görülebilir. Kimi kadınlarda tırnaklarda sertleşmeler kimisinde de yumuşamalar olur. Her iki halde de tırnaklarda kırılma vakaları görülür.

Kullanılan ojelerin bu durumu daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 12.10.2011

Источник: https://annelikbilinci.com/makaleler/hamilelikte-olusabilecek-cilt-sorunlari.html

Yaz aylarında hamilelikte cilt problemleri

Hamilelikte Cilt Problemleri

Yaz mevsimindeki hamilelik bir yandan olumlu duygularla doludur, diğer yandan cilt sorunlarının ortaya çıkmasıyla gölgelenebilir – sonuçta daha duyarlı hale gelir ve özenli bir tutum gerektirir.

Gelecekte annenin güneşli sezonda ne gibi zorluklarla karşılaşabileceği ve bunların nasıl üstesinden gelineceği konusunda uzmanlar MedAboutMe'den yeni bir makalede anlatacaklar.

Böcek ısırıklarına karşı alerji

Yaz aylarında hamile olan her yerde, böceklerden kaçınmak ve bu nedenle onları ısırmak neredeyse imkansızdır. Bu durumda, büyük bir sorun, alerjik reaksiyonun ortaya çıkması olabilir, çünkü tüm tabletler ve hatta kremin kadın yaşamının bu kadar önemli bir döneminde izin verilmemesi gerekir.

Hamilelik sırasında, çoğu zaman geleceğin annesi, tüm tanınmış sivrisinekler, tatarcıklar ve at sinekleri gibi “gnus” kavramıyla birleştirilen kan emici böceklerle karşılaşır.

Genellikle ısırıklarına tepki, kızarıklık, yanma, kaşıntı ile kendini gösterir ve kendiniz oldukça hızlı bir şekilde geçer.

Bununla birlikte, alerjik hastalıklardan muzdarip kadınlar, ödem, kızarıklık ve kabarcıklar şeklinde belirgin bir reaksiyon geliştirebilir.

Hymenoptera'nın sırasına ait olan arı böcekleri, eşek arısı ve arılar hiçbir zaman ilk saldırıya maruz kalmazlar, ancak sadece korunurlar.Keskin hareketler, parlak renkler ve tatlı aromalar tarafından provoke edilebilirler.

Çoğu durumda, batma yerel belirtilerle sınırlıdır ve birkaç saat içinde izin verilir. alerjik reaksiyon semptomların gelişmesi ile kadar şiddetli olabilir – ciddi lokal reaksiyonlara da anafilaksi (kızarıklık ve çapı en fazla 10 cm şişme) anjiyoödem, ürtiker temin etmek.

kaşıntıyı rahatlatmak ve ısırık veya acı bir sitedeki iltihabı odağı azaltmak için ilk adım yara yıkayın ve soğuk kompres veya buz küpü uygulamaktır. İlk üç aylık dönemde hamile olan tabletler içinde antihistaminikler olarak ve yerel olarak jel ve merhem şeklinde kullanılması tavsiye edilmez.

Bununla birlikte, örneğin Bepanten krem ​​veya Bepanten plus gibi iyileştirici ajanların kullanılması mümkündür. İkinci üç aylık dönemden başlayarak, hamile bir kadın, kaşıntıyı ve şişmeyi gidermek amacıyla anti-alerjik bir hap – loratadin alabilir.

Ciddi lokal reaksiyonda antipruritik jeller için çare olabilir – Fenistil jel veya Psilo merhem, krem ​​sahip olan ve iyi bir anti-enflamatuar etki, glyukokortikosterody (Lokoid, Advantan, Elokim) ihtiva eder.

tüm vücutta kaşıntılı döküntü, nefes darlığı, gerekli anjioödemin hemen antialerjik tablet (loratadin) almak, ama hemen tam olarak tıbbi bakım için bir doktora danışmak sadece – sistemik reaksiyon durumunda.
Oldukça istenmeyen hamile onlar sıradan sivrisinek sokması ile olan Zika virüsü Güney Amerika, uçmak için olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bitkilerde dermatit ile temas kurun

Orada yeşiller ve farklı bitkiler çok çiçeklenen zaman Yaz aylarında, temas dermatiti veya “yakmak” bu olanlar ile temas riskini artırır. Uyaranla ilk temastan hemen sonra veya hemen sonra ortaya çıkan bir deri lezyonu. Bu nedenle iltihap bölgesinde (kızarıklık, şişme, döküntü) teşvik etkileri konumuna karşı gelmektedir.

Kamp, anne adayı tavşancılotu buruk çiçeği ( “gece körlüğü”), zehirli sarmaşık ve diğer tehli bitkiler karşı karşıya kalabilir.

Bu durumda tedavi kısa süreli 14 güne kadar steroid hormonları (örneğin, mometason), hem de dekspantenol göre iyileştirici maddeler ihtiva eden, anti-enflamatuar kremler uygulamaktır.Gerekirse, doktor antihistaminikler (loratadin) kullanımını reçete edebilir.

Atopik dermatitin alevlenmesi

Atopik dermatit, gebe kadının vücudunun yeniden yapılandırılması nedeniyle daha şiddetli bir seyir geçirebilen kronik bir alerjik hastalıktır. Alevlenmenin ana provoke faktörü alerjenlerle temastır. Yaz aylarında, polen ve yiyecekler, özellikle kadın polinozis ve çapraz yeme alerjileri yüzünden muzdarip ise, en uygun olanıdır.

Atopik dermatit tedavisi her zaman ilaçsız yöntemlerle, yani eleme rejimine uyum, hipoalerjenik diyet ve uygun cilt bakımı ile başlar. Hamilelik sırasında dahil olmak üzere, alerji hastaları için bir numaralı seçenek, duş aldıktan sonra hemen uygulanan nemlendiricilerdir, kuru kaşıntılı cildi yumuşatır ve besler.

İlaçlar arasında, antibakteriyel ve antifungal ajanlar dahil olmak üzere glukokortikosteroidler içeren krem ​​ve merhemlerin etkinliği kanıtlanmıştır. Randevuları cilt iltihabının şiddetli semptomlarının varlığında başvurulur.En güvenli olanlar florlu olmayan preparatlardır (Lokoid, Advantan, Elokom).

Gebelik sırasında atopik dermatit tedavisi, bir allerjist-immünolog uzmanının zorunlu gözetimi altında yapılmalıdır.

Hamile kadınların pigmentli lekeleri

Herhangi bir kişinin ten rengi, birçok faktöre bağlıdır, ana derideki melanin miktarıdır. Bu pigment, vücudu ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Normalde güneşe maruz kaldıktan sonra üretilir ve bronzlaşır.

Hamilelik sırasında, melanin içeriği hormonların etkisi altında artar, bu da pigment lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur – melazma. Alında, yanaklarda, çenede bulunan koyu lekeler, “gebelik maskesi” olarak adlandırılır.

Çoğu durumda, doğumdan sonra kaybolurlar.

Önleme hamilelik sırasında yaş lekelerinin ortaya çıkmasını önlemek için en iyi yoldur. Bunu yapmak için, güneşte kalmanızı 12'den 16'ya kadar tehli saatlerde sınırlayın ve gölgede daha fazla zaman geçirin – kanopiler ve tenteler altında. Dışarı çıkmadan önce, cilt için yüksek bir koruma faktörü olan bir güneş koruyucu uygulamak gerekir – en az 15 birim.

Yaz aylarında cilt bakımı

Yaz aylarında, özellikle sokakta sıcak ve tıkalı olduğunda, hamile bir kadının cildi çift yüke maruz kalır.

Bir yandan terleme artar, diğerinde ise – güneşin etkisi altında vücudun bazı kısımları aşırı derecede kuru olur. Şu anda tazelenme isteği kesinlikle doğal.

Gün boyu rahat hissetmek için, anne adayı ıslak peçeteler, termal su veya sadece maden suyu içeren özel spreyler kullanabilir. Evde rahat bir duş alabilirsiniz.

Kuru ciltlerde daha sık çatlak izleri oluşur, bu nedenle hamilelik sırasında karın ve göğüs bölgesinde günlük önerilen losyonlar ve besleyici kremlerin uygulanması gerekir.

Sıcak havalarda, hamile kadınlar başka bir sorunla karşı karşıyadır: ayak bileği alanındaki bacaklar şişer ve “dökme demir” olurlar. Su tedavileri, özellikle bir kontrast duşun yanı sıra rahatlatıcı bir jel veya krem ​​yardımcı olacaktır.

Bir kadının hamilelik sırasında karşılaştığı cilt probleminden bağımsız olarak, sorumlu bir doktordan yardım almak gerekir. İlk bakışta en “zararsız” bile, tablet veya krem ​​olabilirkontrendikedir.

Olga Ivanina, uzman güzellik uzmanı

Merhaba sevgili anneler.

Hamilelik bir kadının hayatında en güzel dönemdir. Hamilelik sırasında vücutta değişiklikler olur, çünkü annenin tüm hücreleri şimdi iki için çalışıyor.

Gebeliğin arka planında hormonal arka plan değişir ve bu nedenle cilt problemleri oluşabilir, kuru, yağlı, pigmentasyon görülebilir, damar ağları damarlardaki baskıya bağlı olarak ortaya çıkar.

Ayrıca, “genç sivilce, siyah nokta” görünebilir.

Özellikle yaz aylarında bu problemler önemlidir, çünkü güneş ışığına maruz kalmak cildi olumsuz etkiler ve hamile bir kadının cildi bu faktörlere duyarlı hale gelir, bu nedenle yaz aylarında cilt bakımına daha fazla dikkat edin.

Pigmentasyonla savaşmak için, güneş koruyucuları geniş bir spf ile kullanın. Kozmetik pazarındaki pek çok üründen, güneş koruyucu gündüz yüz kremi SPF 30 (Gündüz Yüz Koruyucu SPF 30) Alman kozmetik ürünü Neovita Cosmetics'ten seçtim. Doğal titanyum dioksite dayalı krem, ultraviyole radyasyona karşı mükemmel koruma sağlar ve cildin erken yaşlanmasını önler.

Cilt tonunu korumak için önemli bir faktör, yeterli sayıda sebze ve meyvenin düzenli olarak alınmasıdır.

Salonda, vitaminler, algler içeren prosedürlerin yürütülmesi mümkün ve gereklidir. Sonuçta, sadece doğal kozmetikler hamile bir kadının cildi üzerinde faydalı bir etki yapabilir ve olumsuz bir reaksiyona neden olmaz.

Alg ve aljinat maskeleri, yüzün cildi üzerinde nemlendirici ve lenfatik drenaj etkisine sahiptir. Lenf drenajı nedeniyle, couperose azalır.

Yüz masajı bir güzellik uzmanı için en popüler prosedürdür ve en önemlisi neredeyse hiçbir kontrendikasyona sahip değildir. Yaz aylarında, hamile kadınlarda şişme ve kuruluk artar, bu nedenle salon prosedürleri size yardımcı olur.

Deniz yosunu sarması, cildi sıkılaştırmak, mikro dolaşımı iyileştirmek, cildi nemlendirmek, lenfatik drenaj yapmak için kesinlikle güvenli bir işlemdir.

Ama henüz başka bir çok önemli estetik problemi anlamadık – sivilce.

Cilt tipinize göre ev bakımı için makyaj seçmek çok önemlidir. Akne sadece yağlı ciltlerde değil, aynı zamanda kuru ciltte de oluşur, bu nedenle bir güzellik uzmanına danışın. Kozmetolog bu problemle başa çıkmak için profesyonel prosedürlere sahiptir, kendinizle savaşmaya çalışmayın.

Profesyonel, yüz ve vücut için hangi prosedürlerin size gösterileceğini doğru bir şekilde seçebilecektir. Yaz aylarında enzim (enzimatik) kabuklarını yapmak mümkün ve gereklidir, en hassas ciltler için en güvenli ve uygundurlar. Yüz masajı ayrıca kan dolaşımını artırır ve sebum salgısını artırır.

Güzel gelecek anneler hamilelik sırasında doğal malzemelerle kozmetik tercih etmelisiniz unutmayın!

Hamileliğin tadını çıkar!

Источник: https://tr.medinanews.info/yaz-aylarinda-hamilelikte-cilt-problemleri/

Hamilelikte Cilt Sorunları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Cilt Problemleri

Hamilelik süresince vücutta meydana gelen değişimler fizyolojik temellere dayanır. Hormon seviyeleri, kan dolaşımı, kilo alımı, derinin gerilmesi gibi etkenler sonucunda birçok değişimin oluşmaya başladığı görülecektir.

Bu değişimler esnasında anne adaylarının cilt yapısında rahatsızlıklara varabilecek vakalarla karşılaşılabilir. Hamilelikte cilt sorunları, anne adayının uzmanlar tarafından önerilen yöntemleri kullanması sonucunda bir sorun olmaktan çıkarılabilir.

Gerekli önlemler alındığı takdirde cilt sağlığı korunmuş olacaktır. Cildin yapısına zarar verebilecek kimyasal içeren ürünlerin kullanılmaması, anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirilebilmesi açısından bir hayli önem kazanacaktır.

Hamilelikte cilt bakımı ve güzellik kategorisindeki bugünkü yazımız cilt sorunları üzerine

Hamilelikte Cilt Sorunları Arasında Neler Yer Alıyor, Önlem ve Çözümleri Nelerdir?

Anne adaylarının gebelik süreçlerinde karşılarına çıkabilecek birçok cilt sorunu bulunmaktadır. Hamilelikte cilt sorunları arasında en yaygın olarak görülenleri şunlardır;

 1. Malesma ve Kloazma: Kadınların ağırlık olarak yüz bölgesinde beliren kahverengi lekeler ‘malesma’ olarak tanımlanır. Bu durum gebelerde meydana geliyorsa ‘kloazma’ ismi kullanılır. Halk arasında kullanılan ismi ise ‘gebelik maskesi’ olarak bilinmektedir. Gebelikte cilt sorunları incelendiğinde, anne adaylarında en sık rastlanan sorunlardan biri olduğu görülecektir.


Gebelik boyunca salgılanan hormonlar, hamilelerin cildini güneşe karşı daha duyarlı hale getirir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları bu lekelerin oluşmasının en büyük nedenidir.

Aile ve akrabalarda böyle bir cilt sorunu yaşanmışsa, anne adayında kloasma görülme ihtimali artacaktır. Doğum sonrasında bu lekelenmeler yavaş yavaş geçmeye başlar.

(Daha detaylı bilgi almak için bknz:Hamilelik Lekeleri Neden Oluşur, Nasıl Gider?)

 1. Hamilelikte Karın Çizgisi: Gebelik döneminde karnın alt veya üst bölümünde ya da iki bölümünde birden meydana gelen dikey çizgilere ‘linea nigra’ ismi verilir. Melanin pigmentinin sayısında görülen artış bu çizgileri oluşturur. Hormonların etkisiyle duyarlı hale gelen cilt tabakasında karın çizgileri görülmesi doğaldır.(Bknz:Hamilelikte Karın Çizgisi Nasıl Oluşur, Ne Zaman Geçer?


Güneş zararlı ışınlarından korunmak bu cilt sorunuyla mücadelede önemlidir. Doğum sonrasında göbek çizgilerinin kaybolmaya başladığı görülecektir.

 1. Gebelikte Karın Çatlağı: Anne adaylarının büyük bir bölümünde rastlanan bir durumdur. Özellikle çoğul gebeliklerde karında çatlaklar oluşması normaldir. Aile ve akrabalarda daha önce böyle bir durum oluştuysa, anne adayında görülme ihtimali çoğalacaktır. Ani kilo alımı yaşayan gebelerin karınları bir anda gerilir. Bu gerilme sonucu çatlak izleri oluşur. (Bknz: Hamilelik Çatlağı Oluşumu, Nedenleri ve Tavsiyeler)


Gebelikte görülen çatlaklarla mücadele etmenin yolu bol miktarda sıvı tüketiminden geçer. Doğum sonrasında çatlaklara dair izler kaybolmaya başlar. Bu süre annenin cilt yapısıyla alakalı olarak değişebilir.

 1. Gebelikte Sivilce ve Akneler: Anne adaylarının birçoğunda sivilce oluşumu gözlenmektedir. Sivilcelerin oluşmasına neden olan hormonal değişimlerdir. Cilt bakımı yapılmadığı taktirde yüz bölgesinde sivilcelerin oluşması kaçınılmaz hale gelecektir. Yüz bölgesinin temiz ve kuru tutulması, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesin sağlar. Sivilce ilaçlarının kullanılmaması gerektiği doktorlar tarafından belirtilmektedir.(Bknz:Hamilelikte Sivilce ve Akne)
 2. Gebelikte Tırnak Kırılması: Hamilelik boyunca salgılanan hormonlar, anne adaylarının tırnaklarını daha hassas bir hale getirmektedir. Uzun bırakılan tırnakların kırıldığı veya hasar gördüğünü gözlenmiştir. Bu yüzden tırnak bakımını düzenli bir şekilde uygulamak gerekecektir. Tırnak bakımıyla ilgili losyonlar kullanılabilir.

Hamilelikte Kaşınma ve Kızarıklar

Hamilelikte cilt sorunları arasında vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklar da bulunmaktadır. Kaşınma hissinin en büyük sebebi gerilen cilttir. Gerilmesinin yanı sıra kuru kalması, kaşıntıların oluşumuna neden olabilmektedir. Kaşıntının düzeyi giderek artıyorsa, anne adayının uzman doktoruyla görüşmesi gerekecektir.

Avuç içinde meydana gelen kaşıntılar sonucu kızarıklıklar görülebilmektedir, bu durumun nedeni ise hormonlardır. Hamilelik döneminde görülmesi normal karşılaşır. Ancak kızarıklığın miktarında büyük bir artış gözleniyorsa, bu durum ciddi bir rahatsızlığı işaret ediyor olabilir.

Bunların haricinde; et benleri, damarlanmalar, ciltte hafif koyulaşmalar gibi durumlara rastlanılabilmektedir. Gebelikte cilt sorunları, gerekli önlemler alındığı takdirde ciddi bir boyuta ulaşmadan atlatılabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Karın Çizgisi Nasıl Oluşur, Ne Zaman Geçer? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-cilt-sorunlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.