Hamilelikte Cilt Problemleri

içerik

Gebelikte en sık görülen 7 cilt sorunu ve çözümleri

Hamilelikte Cilt Problemleri

Gebelik, bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel dönemlerden biri olsa da elbette bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Anne adayı için her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreç olan gebelik döneminde cilt çok hassaslaşıyor ve bu nedenle farklı cilt problemleri ortaya çıkabiliyor.

Bir yandan bebeğini karnında en iyi şekilde beslemeye ve büyütmeye çalışan anne bir yandan da vücudundaki ve cildindeki bu değişimlerle başa çıkmaya çalışıyor.

Vücutta kaşıntı, gebelik lekesi, sivilcelerde artış, kılcal damarlarda belirginleşme, benlerde artış, çatlak oluşumu, tırnak batması, doğum sonrası saç dökülmesi gibi birçok cilt problemi ortaya çıkıyor.

Rozasea, ya da sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları olan anne adaylarında hastalık şiddetinde artış görülebildiğini belirten Acıbadem International Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr.

Hülya Sağlam, gebelikte en sık görülen 7 cilt sorunu hakkında bilgi verdi.

1- Yüzdeki pigment değişiklikleri

Gebelikte hormonların etkisi ile melanositlerden aşırı sentezlenen melanin pigmenti nedeniyle cilt renginde koyulaşmalar meydana geliyor. Çoğunlukla yüzde görülen lekeler, gebeliğin 4. veya 5.

ayına doğru, düzensiz ve renkli lekeler şeklinde ortaya çıkıyor. ‘Gebelik maskesi’ olarak anılan bu lekeler genelde alın, yanaklar ve dudak üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu problemler doğumdan sonra kendiliğinden kaybolsa da bazıları kalıcı da olabiliyor.

Neler yapılabilir?

Daha az oluşması için her şeyden önce cildin temiz tutulması elzem. Günlük hayatta hava kirliliği, stres, makyaj artıkları gibi etkenlerden dolayı meydana gelen kirlilikten kurtulmak adına günlük cilt temizliğinin ihmal edilmemesi şart.

Ayrıca yaz kış fark etmeksizin mutlaka güneşten korunmak gerekiyor çünkü güneş, içinde barındırdığı UVA ve UVB ışınlarından dolayı, lekelerin artmasında çok önemli bir faktör. Gebelik dolayısıyla kimyasal içermeyen fiziksel koruyuculu güneş kremlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Oluşan güneş lekelerinin tedavisinde ise leke açıcı kremler, karbonpeeling, kimyasal peeling, thulium Lazer, PRP (plazma tedavisi) ve mezoterapi gibi farklı yöntemler kullanılıyor.

HAMİLELİKTE GÜZEL VE SAĞLIKLI KALMAK Bazı kadınlar hamilelik dönemind… HAMİLELER İÇİN GÜZELLİK ÖNERİLERİ İşte hamilelik döneminizi hem sa…

2- Çatlaklar

Gebelik döneminde en fazla karşılaşılan problemden biri olan çatlaklar, alt derinin esnekliğini ve hormonal dengesini kaybetmesiyle ortaya çıkıyor. Hamilelik çatlaklarının oluşmaması için cildin nemli tutulması, ılık su ile duş sonrası nemlendirilmesi, çatlak önleyici krem ve jellerin kullanılması ve toplamda 16 kg’dan fazla kilo alınmaması öneriliyor.

3- Sivilceler (akne)

Gebelikte akne, sıklıkla karşılaşılan ve can sıkıcı bir durum. Hormonların etkisi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim akneyi artırıyor.

Akneler en sık yüz bölgesi olmak üzere sırt ve saçlı deride gözlemlenebiliyor. Gebelik süresince bazı sivilce karşıtı ilaçlar (antibiyotik ve yüksek doz A vitaminleri) kullanılamıyor.

Bu nedenle gebelikte düzenli cilt bakımı, diyet kontrolü önemli yer tutuyor.

4- Ayak problemleri

Anne adayları hamileliğin ilerlemesiyle birlikte şişen, büyüyen ve terleyen ayaklar sebebiyle, tırnak batmaları, mantar enfeksiyonları, siğil veya nasırlarla karşılaşabiliyor. Gebelik döneminde direncin düşmesi özellikle siğil enfeksiyonunu artırıyor.

Neler yapılabilir?

Bu dönemde hijyene önem vermek ve ayakta görülen en basit problemde bile derhal dermatoloji uzmanına başvurmak gerekiyor. Hamilelik döneminde olabildiğince az ilaç kullanılması gerektiği için, ilaçsız medikal ayak bakımları (podoloji) de tercih edilebiliyor.

HAMİLELİKTE EPİLASYON YAPTIRILABİLİR Mİ? Gebelik öncesi lazer epilasyona … HAMİLELİKTE EN SIK YAŞANAN 10 PROBLEM Hamilelikte karşılaşılan sorunla…

5- Ciltte kılcal damarlarda ve variste artış

Bu tür varis oluşumları, gebelikte artan östrojenin etkisine bağlı olarak yüzde ve boyunda, bazen de karın cildinde ortaya çıkıyorlar. Birkaç mm’lik çapta kiraz beni olarak adlandırılan oluşumlar, örümcek ağı şeklinde olabiliyor.

Bazen devamlı travmayla kanayan kabarıklıklar (piyojenik granuloma) olarak ortaya çıkıyor. Hamilelikte oluşan varislerin tedavisi için lazer ya da koterize yöntemleri kullanılıyor. Ayrıca bacaklarda da hormon ve karın içi basıncın artması ile varis oluşumu görülüyor.

Gebelerin uzun süre ayakta kalmaması ve soğuk suyla duş alması öneriliyor.

6- Saç dökülmesi

Hamilelikte en sık rastlanan sorunlardan biri de saç dökülmesi. Hamilelikte yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı, saçların büyüme fazları değişir. Bundan dolayı da daha fazla dökülme görülür. Özellikle doğumdan sonra ani ve hızlı bir dökülme süreci başlar.

7- Benler

Gebelikte birlikte çok sayıda et beni (nevüs) artışı görülebiliyor. Bende kanama, renk değişimi, asimetri gibi durumlar yoksa bu endişe edilecek bir durum değil. Bu tür durumlarda ise bu benlerin bir dermatolog tarafından dermatoskopi ile incelenmesi gerekiyor.

Hamilelikte günlük cilt bakımı nasıl olmalı?

Gebelikte cilt sağlığını korumak sanıldığı kadar zor değil. Günlük akışta rahatlıkla uygulanabilecek bu önlemlerle cildinizi en üst seviyede koruyabilirsiniz:

 • Gebelikte bol su için, doğal beslenin.
 • Ilık su ile duş alın ve cildinizi her gün nemlendirin.
 • Aşırı kilo almayın, çatlak önleyici jellerinizi, gebeliğin 4. ayından itibaren kullanmaya başlayın.
 • Leke ve ben artışını önlemek için fiziksel güneş koruyucularından düzenli sürün.
 • Doğum sonrası 3. ayda başlaması muhtemel saç dökülmeniz için kan tetkiklerinizi kontrol ettirin ve saç mezoterapisi gibi uygulamaları yaptırmakta geç kalmayın.

Cildiniz için mutlaka bir dermatolog ile görüşerek cilt sağlığınız konusunda bilgi edinin ve önlem alın.

Anne karnındaki bebeklerle ilgili ilginç bilgiler

+7Rüya görürlerİster inanın ister inanmayın, anne karnındaki bebekler yetişkinlerden çok daha fazla rüya görür. Henüz hiçbir şey görmeden rüyalarının nasıl şekillendiğini merak edebilirsiniz. Duydukları sesler ve etraflarındaki ışık doğduktan sonra bir daha asla göremeyecekleri rüyaları şekillendirir. Bu düşler bebek 17 haftalıkken başlar.

Источник: //hthayat.haberturk.com/hamilelikte-cilt-bakimi-1069909

Hamilelikte Cilt Sorunları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Cilt Problemleri

Hamilelik süresince vücutta meydana gelen değişimler fizyolojik temellere dayanır. Hormon seviyeleri, kan dolaşımı, kilo alımı, derinin gerilmesi gibi etkenler sonucunda birçok değişimin oluşmaya başladığı görülecektir.

Bu değişimler esnasında anne adaylarının cilt yapısında rahatsızlıklara varabilecek vakalarla karşılaşılabilir. Hamilelikte cilt sorunları, anne adayının uzmanlar tarafından önerilen yöntemleri kullanması sonucunda bir sorun olmaktan çıkarılabilir.

Gerekli önlemler alındığı takdirde cilt sağlığı korunmuş olacaktır. Cildin yapısına zarar verebilecek kimyasal içeren ürünlerin kullanılmaması, anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirilebilmesi açısından bir hayli önem kazanacaktır.

Hamilelikte cilt bakımı ve güzellik kategorisindeki bugünkü yazımız cilt sorunları üzerine

Hamilelikte Cilt Sorunları Arasında Neler Yer Alıyor, Önlem ve Çözümleri Nelerdir?

Anne adaylarının gebelik süreçlerinde karşılarına çıkabilecek birçok cilt sorunu bulunmaktadır. Hamilelikte cilt sorunları arasında en yaygın olarak görülenleri şunlardır;

 1. Malesma ve Kloazma: Kadınların ağırlık olarak yüz bölgesinde beliren kahverengi lekeler ‘malesma’ olarak tanımlanır. Bu durum gebelerde meydana geliyorsa ‘kloazma’ ismi kullanılır. Halk arasında kullanılan ismi ise ‘gebelik maskesi’ olarak bilinmektedir. Gebelikte cilt sorunları incelendiğinde, anne adaylarında en sık rastlanan sorunlardan biri olduğu görülecektir.


Gebelik boyunca salgılanan hormonlar, hamilelerin cildini güneşe karşı daha duyarlı hale getirir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları bu lekelerin oluşmasının en büyük nedenidir.

Aile ve akrabalarda böyle bir cilt sorunu yaşanmışsa, anne adayında kloasma görülme ihtimali artacaktır. Doğum sonrasında bu lekelenmeler yavaş yavaş geçmeye başlar.

(Daha detaylı bilgi almak için bknz:Hamilelik Lekeleri Neden Oluşur, Nasıl Gider?)

 1. Hamilelikte Karın Çizgisi: Gebelik döneminde karnın alt veya üst bölümünde ya da iki bölümünde birden meydana gelen dikey çizgilere ‘linea nigra’ ismi verilir. Melanin pigmentinin sayısında görülen artış bu çizgileri oluşturur. Hormonların etkisiyle duyarlı hale gelen cilt tabakasında karın çizgileri görülmesi doğaldır.(Bknz:Hamilelikte Karın Çizgisi Nasıl Oluşur, Ne Zaman Geçer?


Güneş zararlı ışınlarından korunmak bu cilt sorunuyla mücadelede önemlidir. Doğum sonrasında göbek çizgilerinin kaybolmaya başladığı görülecektir.

 1. Gebelikte Karın Çatlağı: Anne adaylarının büyük bir bölümünde rastlanan bir durumdur. Özellikle çoğul gebeliklerde karında çatlaklar oluşması normaldir. Aile ve akrabalarda daha önce böyle bir durum oluştuysa, anne adayında görülme ihtimali çoğalacaktır. Ani kilo alımı yaşayan gebelerin karınları bir anda gerilir. Bu gerilme sonucu çatlak izleri oluşur. (Bknz: Hamilelik Çatlağı Oluşumu, Nedenleri ve Tavsiyeler)


Gebelikte görülen çatlaklarla mücadele etmenin yolu bol miktarda sıvı tüketiminden geçer. Doğum sonrasında çatlaklara dair izler kaybolmaya başlar. Bu süre annenin cilt yapısıyla alakalı olarak değişebilir.

 1. Gebelikte Sivilce ve Akneler: Anne adaylarının birçoğunda sivilce oluşumu gözlenmektedir. Sivilcelerin oluşmasına neden olan hormonal değişimlerdir. Cilt bakımı yapılmadığı taktirde yüz bölgesinde sivilcelerin oluşması kaçınılmaz hale gelecektir. Yüz bölgesinin temiz ve kuru tutulması, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesin sağlar. Sivilce ilaçlarının kullanılmaması gerektiği doktorlar tarafından belirtilmektedir.(Bknz:Hamilelikte Sivilce ve Akne)
 2. Gebelikte Tırnak Kırılması: Hamilelik boyunca salgılanan hormonlar, anne adaylarının tırnaklarını daha hassas bir hale getirmektedir. Uzun bırakılan tırnakların kırıldığı veya hasar gördüğünü gözlenmiştir. Bu yüzden tırnak bakımını düzenli bir şekilde uygulamak gerekecektir. Tırnak bakımıyla ilgili losyonlar kullanılabilir.

Hamilelikte Kaşınma ve Kızarıklar

Hamilelikte cilt sorunları arasında vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklar da bulunmaktadır. Kaşınma hissinin en büyük sebebi gerilen cilttir. Gerilmesinin yanı sıra kuru kalması, kaşıntıların oluşumuna neden olabilmektedir. Kaşıntının düzeyi giderek artıyorsa, anne adayının uzman doktoruyla görüşmesi gerekecektir.

Avuç içinde meydana gelen kaşıntılar sonucu kızarıklıklar görülebilmektedir, bu durumun nedeni ise hormonlardır. Hamilelik döneminde görülmesi normal karşılaşır. Ancak kızarıklığın miktarında büyük bir artış gözleniyorsa, bu durum ciddi bir rahatsızlığı işaret ediyor olabilir.

Bunların haricinde; et benleri, damarlanmalar, ciltte hafif koyulaşmalar gibi durumlara rastlanılabilmektedir. Gebelikte cilt sorunları, gerekli önlemler alındığı takdirde ciddi bir boyuta ulaşmadan atlatılabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Karın Çizgisi Nasıl Oluşur, Ne Zaman Geçer? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-cilt-sorunlari/

Senin de Başına Gelebilir: Hamilelikte Yaşanan Cilt Sorunlar | Anneysen.com

Hamilelikte Cilt Problemleri

Herhalde tüm hamilelerin ortak cilt problemlerinden ilki çatlaklar! Özellikle estetik görüntüsü yüzünden onlardan nefret ettiğini tahmin ettiğimiz hamilelik çatlakları, hormonların etkisi ve derinin günden güne gerilmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

Hamilelik çatlakları genellikle, hamileliğin 3. veya 4. aylarında görülüyor. Bu süreçte kaşıntıya da neden olabiliyor.

Çatlakların oluşumunu engellemek için erken davranmak önemli! Cildinin elastikiyetini ve nemini korursan, çatlak oluşumunu en aza indirebilirsin.

Ayrıntılı bilgi burada: Binlerce Anne Adayı Sinirden Çatlıyor: Hamilelikte Çatlak Sorunu

2- Gebelik maskesi/Malesma

Hamilelik döneminde östrojen hormonu ve cilde renk veren melanin pigmentinin üretiminde bir artış meydana gelir. Bunların artışı;

 • Özellikle burun, üst dudak, alın ve yanaklarda,
 • Göğüslerde,
 • Koltuk altlarında,
 • Karında,
 • Nadir olarak genital bölgede kararmalara neden olur.

Gebelik maskesi olarak adlandırılan bu cilt lekeleri, genellikle esmer kadınlarda daha çok görülür. Tüm gebelerde görülme oranı ise %50 ile %75 arasındadır.

Güneş ışınlarına maruz kalma, gebelik maskesini daha koyu ve kalıcı hale getirebilir. Bu yüzden uygun bir güneş kremi kullanarak dışarı çıkman ya da güneşin yoğun olduğu saatlerde kapalı ortamlarda kalman gerekir.

Gebelik maskesi genellikle doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden yok olur. Emziriyorsan bu süreç biraz daha uzun sürebilir, haberin olsun.

Daha çok bilgi istersen: Hamilelikte Artan Cilt Lekeleri (Hiperpigmentasyon) Hakkında Bilmen Gerekenler

Hamileliğinde MHS ismi verilen bir hormonun artışı nedeniyle, göbek deliğinin altından göğüse kadar çıkabilen, koyu renkli bir çizgi meydana gelebilir. Buna linea nigra ismi verilir. Sağlığın açısından herhangi bir zararı yoktur, doğumla birlikte ortadan kaybolur.

Sağlığa zarar vermediği için renk açıcı ürünler kullanmanın da gereği yoktur. Güneş ışınlarından korunduğun takdirde rengi daha fazla koyulaşmayacaktır.

Bu çizgi hakkında halk arasında bir inanış da var. Buna göre eğer bu çizginin rengi çok koyu olursa bebeğin kız, açık olursa erkek olacağı düşünülüyor.

İlgini çekecek: Sağlık Olsun: Yaz Hamileleri İçin İç Ferahlatan Öneriler

4- Hamilelikte sivilce

Hamilelikte artan hormonlar ne yazık ki vücuttaki yağ miktarını ve dolayısıyla deri altında biriken sebumun (yağ dokusu) çoğalmasına neden oluyor. Bu nedenle hamilelik döneminde sivilce sorunuyla karşı karşıya kalman mümkün.

Hamilelikte sivilce sorunu konusunda yapacakların, öncekilerle aynı!

 • Bu sivilceleri asla sıkmamalısın.
 • Mümkün olduğunca az makyaj yapmalısın.
 • Temizliğini cildini tahriş etmeyen ve kimyasal içermeyen ürünlerle yapmalısın.
 • Beslenmene dikkat etmeli, yağlı gıdalardan uzak durmalısın.

Daha fazlası bu yazıda: Bu da Nereden Çıktı Böyle: Hamilikte Sivilce Sorunu

5- Hamilelikte egzama

Hamilelik döneminde vücudundaki hormon artışı, daha önce karşılaşmadığın durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Zaten bu süreçte daha hassas olan cildin, alerjik reaksiyonlar göstermeye başlayabilir. Bunlardan biri de egzamadır.

Egzama, cildinin bir etkene karşı tepki vermesiyle ortaya çıkar. Bunlar bir gıda da olabilir, bir eşya da!

Hamilelikte egzama belirtileri, diğer zamanlarda görülen belirtilerle aynıdır. Örnek olarak:

 • Ciltte kaşıntı,
 • Yanma,
 • Kızarıklık,
 • Pullanma,
 • Kabuklanma gibi durumları verebiliriz.

Doktorun egzamanın tedavisi için streoid içeren kremler önerebilir. Doktorunun önerisi dışında hiçbir ilaç kullanmamalısın.

Yanan yerlere soğuk kompres yapmak da kaşıntıyı ve yanma hissini azaltacaktır.

Egzama, hafif seyrettiği takdirde bebeğin için bir zarar oluşturmuyor. Ama eğer ilerlerse vücudun bunun için antikor oluşturmaya başlayabilir ve bu antikorlar, bebeği de yabancı bir madde gibi algılayabilir. Bu durumda bebeğin, düşme veya doğum kusuruna sahip olma gibi bazı sorunlarla karşılaşabilir.

Doğru beslen, cildin de güzel kalsın: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

6- Hamilelikte kaşıntı ve gebelik kolestazı

Hamilelikte kaşıntı, sık görülen bir cilt sorunu. Genellikle hormon değişikleri ve cildin genişleyerek gerilmesi nedeniyle ortaya çıkan bu kaşıntılar, herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz. Döküntü gibi bir durum söz konusu değildir.

Doktorunun önerdiği kaşıntı önleyici losyon ve kremlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsin.

Ancak çok şiddetli ve dayanılmaz kaşıntılar yaşıyorsan, bunun altında gebelik kolestazı yatıyor olabilir. Gebelik kolestazı, karaciğerle ilgili bir sorundur ve acil tedavi gerektirir. Tedavisi geciktiği takdirde bebeğin bazı sağlık sorunları yaşayabilir.

Ayrıntısına bir bak: Hamilelikte Kaşıntı ve Gebelik Kolestazı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

7- Hamilelikte ürtiker/kurdeşen (PUPPP)

Halk arasında “kurdeşen” adıyla bilinen ürtiker, hamilelikte de meydana gelebiliyor. Kaşıntılı kabarıklıklarla ya da şerit şeklinde kızarıklıklarla ortaya çıkan ürtikere;

 • Hormonlar,
 • Karın duvarının aşırı gerilmesi,
 • Fazla kilo,
 • Plasentanın salgıladığı maddeler,
 • İlaç kullanımı gibi nedenler etki ediyor.

Ürtikerin tedavisinde de doktorunun önerdiği kremler ve losyonların kullanımı önemli. Bu kremler zaman zaman kortizon da içerebilir.

Ayrıca, kilo alımına dikkat etmen ve sağlıklı beslenmen de ürtikerin önlenmesine yardımcı olur.

Bu yazı sana yardımcı olabilir: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

8- Örümcek tarzı damarlanma/Spider angioma

Spider angioma; yüzde, kollarda, göğüste ve boyunda meydana gelen, kılcal damar genişlemelerine verilen isimdir. Hamilelikte artan östrojen hormonu ve kan basıncı nedeniyle oluşur. Çok fazla artarsa karaciğerle ilgili bir soruna işaret edebilir, bu yüzden doktoruna göstermeni öneririz.

Bu damarlanmalar doğumun ardından büyük oranda yok olacaktır.

9- Hamilelikte mantar

Hamilelikte mantar sorunu en çok vajinada görülür. Belirtileri arasında;

 • Vajinada kaşıntı,
 • Kızarıklık, şişme,
 • İdrarda yanma,
 • Beyaz ve kesik akıntı vardır.

Bu yazı mantar hakkında sana bilgi verebilir: Hamilelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamilelikte mantar sorununun sebepleri;

Hamilelikte mantar sorununun çözümü için doktorun hap yerine, merhemleri kullanmanı önerecektir. Bunlar dışında vajinal temizliğe dikkat etmen, doğru beslenmen ve pamuklu çamaşırlar giymen faydalı olacaktır.

Bu önerilere bakabilirsin: Ona Teşekkür Borçlusun: Hamile Külodu

10- Hamilelikte ben oluşumu

Hamilelik esnasında vücutta yeni et benleri ortaya çıkabilir. Bunun sebepleri genellikle ani kilo alımı ve derinin genişlemesidir. Bu benler genellikle zararsızdır ve çoğu doğumdan sonra kaybolur. Eğer kalıcı olanlar varsa bunlar ufak operasyonlarla alınabilir.

Bu arada, mevcut benlerin yapısında değişme ve büyüme de görülebilir. Eğer mevcut benlerinde renk ve şekil değişikliği oluşmuşsa zaman kaybetmeden doktoruna göstermelisin.

11- Ciltte ve saçlarda yağlanma

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamilelikte hormonların yoğun salgılanması nedeniyle vücutta yağ birikimi meydana gelir. Bu yüzden daha önce kuru bir cilde ve saça sahip olsan da hamilelik esnasında yağlı bir yapı kazanabilirsin. Bu durum da pek çoğu gibi hamilelikten sonra ortadan kalkar.

12- Tırnaklarda değişimler

Hamilelikte vücuttaki keratin maddesinin işlevinde de bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Keratin, tırnaklarda şu gibi değişikliklere yol açabilir:

 • Beyazlama,
 • Yumuşama,
 • Kırılma,
 • Hızlı uzama.

Tırnaklardaki bu değişimler tiroid hormonuyla da ilgili olabilir. Bir TSH testi yaptırman gerekebilir.

Hadi bunlara da bak: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

13- Saçlarda değişimler

Hamilelik esnasında saçlarda çeşitli değişiklikler görülebilir. Saçın kalın telliyse incelebilir, ince telliyse kalınlaşabilir. Ayrıca hamilelikte saç dökülmesi de çok sık görülen bir sorundur. Bunların tamamı yine hormon artışıyla alakalıdır. Bu sorunlar doğumun ardından ortadan kalkar.

Bu tavsiyelere de kulak vermelisin: Hamilelikte Kendine İyi Bakman İçin 10 Öneri

Источник: //www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-senin-de-basina-gelebilir-hamilelikte-yasanan-cilt-sorunlari_634

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte Cilt Problemleri

Eskiler hamilelikte kadının her zamankinden daha güzel gözüktüğünü söylerler. Doğrudur.

Hormonlarımızın bu dönemde en yüksek seviyede salgılanıyor olması ve bebek sahibi olmanın heyecanı, mutluluğu ve pozitif enerjisi ile kadın hamileyken ışıl ışıldır. Gözlerinin içi güler.

Hamile olduğumu bilmeden bir arkadaşım, ‘İrem eve girince bir anda ışık doldu her yer, bir güzellik, bir enerji var sende’ demişti. Ben de aynaya bakınca gözlerimdeki parıltıyı fark etmiştim.

Ancak bu hormon seviyeleri yüzünden bazı kadınlar cilt problemleri yaşarlar. Bunlarla başa çıkmanın yolları uygun ürünleri kullanmak, cildi temiz tutmaktır. Tam bu noktada hamilelikte kullanılacak kozmetik ürünlerinin içeriği önem kazanıyor.

Normalde hamile bir kadın ilaç almamaya özen gösterir. Anne, karnındaki bebeğin kimyasallara maruz kalıp fiziksel gelişimlerinde bir bozukluk olmasını engellemelidir çünkü.

İşin kötüsü çoğu kadın yüzlerine, vücutlarına sürdükleri kozmetiklerin, cilt bakım ürünlerinin de bebeğe zararlı olabileceğini bilmiyor. Peki ne yapmalı?

Kozmetik sektöründen geldiğim için tutmayın beni başlıyorum yazmaya…

Hamileyken ciltte görülebilecek değişiklikler:

♥ Cholasma veya MELASMA, Türkçe’de HAMİLELİK MASKESİ olarak bilinen yüzde kahverengimsi/sarımsı lekeler genellikle göz çevresi, alın ve yanaklarda görülüyor (Ben bizzat gördüm, şanslıydım bende olmadı ama).

Amerikan Dermatoloji Derneği’ne göre hamilelerin nerdeyse %70’inde rastlanıyormuş*. Progesterone ve östrojen hormonlarının ciltteki melanin yani renk hücrelerine etkisiyle ortaya çıkıyor. Melasma başlangıcındaysanız güneşe çıkmayarak etkilerini, rengin koyulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Doğumdan sonra hormonlar eski seviyesine ineceğinden pigmentasyon da kaybolmaya başlayacaktır.

♥Çoğu kadın hamileliklerinde daha fazla AKNE problemi yaşadığını söyler. Benim gibi şanslı bir kesim de daha az cilt probleminden bahseder. Yine de cilt bakımı göz ardı edilmemelidir ve temizlik bunun ilk aşamasıdır.

Cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleyici kullanmalısınız.

Hamilelikte cildiniz her zamankinden daha hassas olacağından eksfoliyanlardan ve peelinglerden uzak durun! Peki aknenin sebebi nedir? Androjen hormonun yüksek seviyesi ciltteki yağbezlerinin ciltte daha da büyüyerek, sebum üretiminin artmasına sebep oluyor.

Bu sebum yani yağ fazlası da cilt hücrelerini kaplayarak saç köklerini, ciltteki göznekleri tıkıyor. Böylece bakterilerin hızlıca çoğalabildikleri bir ortam oluşuyor. Bazen tüm hamilelik boyunca devam eder, bazen de ara ara akne problemi görülür.
Hamilelik akneleri için çözüm var mı? Kesin çözüm tabi ki yok ama yardımı olabileceğine inandığım birkaç önerim var;

 1. Sabah/Akşam nazikçe yüzünüzü yıkayın. Asla keselemeyin, peeling uygulamayın. Yağsız, su bazlı nemlendiriciler kullanın.
 2. Sivilceleri sıkmayın. Bu sivilceleri azaltmak yerine deri altında daha çok yayılmasına sebep olacağından çoğalmalarına neden olur.
 3. Kozmetik ürünlerinizin yağ bazlı olmamasına dikkat edin ve makyajınızı gece yatmadan önce mutlaka silin.

♥Yapılan araştırmalara göre hamilelerin %90’ı 6-7. aylarda ÇATLAKLAR görülmeye başlanıyormuş. Cildin alt tabakalarınun aşırı gerilmesinden dolayıelstikiyetini kaybetmesi yüzünden kaynaklandığı biliniyor. Önce kırmızı veya mor bir renkle karın, göğüsler ve kalçalarda ortaya çıkıyor.

Renk bir süre sonra soluklaşıp grimsi olur bu da daha zor fark edilmelerini sağlıyor. Önlem alabilirsiniz! En azından etkisini ve görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun için, uygun kremlerden edinerek hamileliğiniz boyunca sıkılmadan cilde masaj yaparak uygulanmalı.

Tüm bu bilgilerin yanında eklemeliyim ki cildin yapısının çatlak oluşumunda etkisi büyük. Bazı kadınlarda çatlağın olmamasının (yine ben mesela) sebebi de budur zaten.

10 kilo alıp çatlak sorunu yaşayan da var, 25 kilo alıp cilt problemi nedir bilmeyen de… İyisi mi siz cildiniz için en uygun çatlak kremini alıp sürün. Hiç değilse nemlendirmiş olursunuz.

SlingoMOM’dan not: Methode Jean Piaubert ve MUSTELA’nın çatlak kremleri piyasada benim bildiğim en iyi iki ürün.

♥LINEA NIGRA latincede siyah çizgi anlamına geliyormuş. Hamileliğiniz ilerledikçe gönek deliğinizden aşağıya doğru düz kahverengi bir çizgi oluştuğunu fark edersiniz. Doğumdan sonra kaybolur. Suçlu yine çok çalışan hormonlar. Bunun yanı sıra meme ucu çevresi yani areola genişleyip koyulaşır. Emzirmeye hazırlıkmış meğer.

Hamileyken cildiniz aslında güzelleşir! Hamilelik Işıltısı denir ya!

Her şey o kadar da kötü değil.

Hamileyken vücudumuzda %50 daha fazla kan pompalanmasıyla ciltte aydınlık etkisi oluyor. Aynı zamanda yağ bezleri daha fazla çalışması da ciltte parlamaya sebep oluyor. Aydınlık ve ışıltı etkisi ile cilt çok daha güzel gözükecektir. Bunun yanı sıra ciltte yağlanma şikayeti yaşamanız olası. Yağsız temizleyiciler kullanabilirsiniz.

◊Hamilelikte uzak durulması gereken içerikler:

1. Normalde doğal bitki özlü yağlar cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir ancak bazı yağların hamilelikte bebeğe zararlı olduğu tespit edilmiş.

Benim bulabildiğim liste: Sedirağacı, tarçın, zencefil, papatya, yasemin, biberiye, adaçayı, karabiber, gül yağları. Liste tahmin ettiğimden çok daha uzun sanırım.

Siz yine de kendi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

2Retinoid içeren ürünler: Güçlü bir anti-aging bileşendir. Cilt için bir zararı tespit edilmemesine karşın hamilelik ve emzirme süresince kullanılmaması gerektiği öneriliyor.
SlingoMOM’dan not: Ürün etiketinde Retinol ibaresi varsa bilin ki retinoid içeriyordur.

3. Salisilik acid: Hamileler için bir başka dikkat edilmesi gereken içerik. Akne ve cilt bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır ve bir çok cilt bakım ürününün formülündedir. Kozmetik ürünlerindeki dozajı teh arz etmiyorsa da doktorlar kullanılmasını önermiyorlar.

4. Soya: Soya içeren ürünlerin zararsız olduğu zannediliyor genelde. Soyalı losyonların bir zararı yok gerçekten de ancak östrojen etkisi yüzünden birçok organik ürün gibi ‘Hamilelik Maskesi’ni daha kötü hale getirebilir.

Piyasada bir sürü uygun cilt bakım ürünü var. Ancak en önemlisi cildi temiz tutmak ve nemlendirmek. Yumuşak, tanecikli olmayan su bazlı temizleyiciler ve formülünde kompleks(akne tedavisinde kullanıldığı bilinen) içeriklerin bulunmadığı su bazlı nemlendiriciler idealdir.

Makyaj yaparken de fondöten ve pudraların mümkünse formülünü kontrol edin, aldığınız yerden ürün içeriğiyle ilgili bilgi alın. Emin olamadığınızda iyisi mi bir de doktorunuza danışın.

Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın. Bebeğiniz sizi hissediyor çünkü…

(Yukarıda yazdıklarım benim kozmetik tecrübem ve eğitim notlarımdan aldıklarımdan oluşuyor. Kimyasallar ve hormonlarla iligi bilgiler için Webmd.com’dan yardım aldım.)

Kitap önerisi:

Amy Tara Koch’un harika kitabı Bump It Up: Transform your Pregnancy into the Ultimate Style Statement.

Hamileyken nasıl stil sahibi olacağınızı anlatan eğlenceli bir kitap.

Tags : Güzellik & BakımHamilelikiyilik & sağlık

Источник: //www.slingomom.com/aile-2/hamilelik-dogum/hamilelikte-cilt-bakimi/

HAMİLELİKTE OLUŞABİLECEK CİLT SORUNLARI

Hamilelikte Cilt Problemleri

Hamilelik sürecinde kadınlarda bazı cilt sorunları görülebilmektedir. Bunları aslında hamileliğin getirdiği genel olarak görülen cilt sorunları olarak görebiliriz. aşağıda hamilelikte görülen cilt sorunları anlatılmıştır:

Cilt çatlakları

Hamilelikte ciltte görülen sorunlardan birisi cilt çatlaklarıdır. Çoğunlukla ilk 3 – 4 aydan sonra görülürler. Cilt çatlaklarının oluşmasında bazı etkenler daha ağır basar.

Örneğin hamilelik sürecinde alınan kilolar bu durumun oluşmasında bir etkendir. Diğer yandan çoklu gebelik yaşayan kadınlarda daha sık görülebilmektedir. Ayrıca ciltte çatlaklar görülmesinin kalıtsal boyutları da bulunur.

Ayrıca cildi diğerlerine göre daha kalın ve sert olanlarda daha çok çatlaklar görülür.

Çatlakların önüne pek geçilememekle birlikte etkilerini azaltmak mümkündür. Bu tür çatlakların etkilerini azaltmak için buna özel kremler kullanılabilir. Bunun için çatlak oluşan yerlere özellikle duştan sonra masaj yapar gibi bu çatlak kremlerinden uygulamak iyi gelecektir.

Vücutta tüylenmeler

Hamilelik sürecinde oluşabilecek cilt sorunlarından birisi de vücuttaki tüylenmelerdir. Özellikle yüz ve karın bölgesinde tüylenmeler olur. Doğum sonrasında bu tüylenmeler azalmaya başlar. Hamilelik sürecinde ayrıca kişinin vücudunda benler var ise bunlar büyür ve daha belirgin hale gelirler.

Sivilceler

Hamilelikte görülebilecek cilt sorunlarından bir diğeri sivilce sorunudur. Hamilelik sürecinde kişinin sivilcelerinde artış ve büyüme olabilir. Ayrıca kişide yeni sivilce oluşumları da olabilir. Burada yapılması gereken cildin sürekli temiz tutulmasıdır. Ayrıca cildi kuru tutmaya çalışmak da sivilce oluşumunu engelleyici ya da hafifletici bir önlemdir.

Damar oluşumları

Hamilelik döneminde kişinin cildinde damar oluşumları da görülür. Yani damarlar oldukça görünür hale gelir. Bu daha çok yüz ve karın çevresinde olur. Hamilelik sonrasında kendiliğinden geçerler. Anne adayında bir sorun yaratmazlar.

Cilt döküntüleri

Hamilelik döneminde ayrıca özellikle ciltte oluşan çatlakların etrafında döküntüler de görülebilir. Bu döküntülerin olduğu yer genelde kaşıntıya da sebebiyet verir. Kaşıntıyı önlemek için ilaçlar ve kaşıntılı bölgedeki çatlakları ve döküntüleri önleyici kremler kullanılır. Bu kaşıntı ve döküntü doğum sonrasında geçerler.

Ciltte kuruma

Cilt kurulukları da olabilecek bir olumsuz durumdur. Cilt kuruluğu için uygun nemlendiriciler kullanılabilir. Bol bol su tüketmek de faydalı olacaktır. Duş alırken sabun kullanmak ciltte kuruluklara yol açabilir. Bundan dolayı duş ve banyolarda sabun kullanmamaya dikkat etmeli başka tür temizleyiciler kullanılabilir.

Gebelik maskesi

Yine hamilelik döneminde gebelik maskesi denilen özellikle karın bölgesi, yüz ve boyun çevresinde oluşan renk değişimleridir. Bunlar genelde kahverengimsi bir renk alırlar.

Güneş ışınlarının ciltteki bu kahverengi renk değişikliklerini artırdığı bilinmektedir. Olabildiğince güneş ışınlarından bu bölgeleri korumak gerekir.

Yine de güneşe çıkılacaksa güneşten koruyucu kremler sürmek faydalı olur.

Bu lekeler hamilelik sonrasında azalmaya başlarlar. Ciltteki bu renk değişimleri vücuttaki folik asit miktarının azlığından da kaynaklanabilir. Bundan dolayı beslenme programında kepekli ekmeklere, portakala ve yeşil yapraklı sebzelere yer vermek gerekir. Bu besinler folik asit yönünden zengindirler.

Ciltte yağlanma

Hamilelik döneminde ayrıca anne adayının cildinde yağlanmalar da görülebilir. Bu genelde hamilelikteki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Bunun etkisiyle ciltteki yağ salgısı artar. Tabi bu yağlanmanın etkisini azaltmak için çeşitli önlemler alınabilir.

Her gün bol bol su içmek yağlanmayı azaltabilir. Her gün düzenli olarak günde birkaç defa yüzü yüz temizleyiciyle temizleme iyi gelecektir. Pek krem kullanmamak gerekir. Ayrıca makyaj da ciltteki gözenekleri tıkayıp hava almasını engeller.

Doktor gözetiminde yağlanmayı azaltacak ilaçlar veya vitaminler kullanılabilir.

Avuç içinde kızarıklık ve kaşıntı

Hamilelikte avuç içinde yine hormonal değişikliklerin etkisiyle kırmızılıklar ve kaşıntılar da görülebilir. Kadınların birçoğunda bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Fakat doğum sonrasında normale döner.

Diğer yandan tırnaklarda da sorunlar görülebilir. Kimi kadınlarda tırnaklarda sertleşmeler kimisinde de yumuşamalar olur. Her iki halde de tırnaklarda kırılma vakaları görülür.

Kullanılan ojelerin bu durumu daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 12.10.2011

Источник: //annelikbilinci.com/makaleler/hamilelikte-olusabilecek-cilt-sorunlari.html

Yaz aylarında hamilelikte cilt problemleri

Hamilelikte Cilt Problemleri

Yaz mevsimindeki hamilelik bir yandan olumlu duygularla doludur, diğer yandan cilt sorunlarının ortaya çıkmasıyla gölgelenebilir – sonuçta daha duyarlı hale gelir ve özenli bir tutum gerektirir.

Gelecekte annenin güneşli sezonda ne gibi zorluklarla karşılaşabileceği ve bunların nasıl üstesinden gelineceği konusunda uzmanlar MedAboutMe'den yeni bir makalede anlatacaklar.

Böcek ısırıklarına karşı alerji

Yaz aylarında hamile olan her yerde, böceklerden kaçınmak ve bu nedenle onları ısırmak neredeyse imkansızdır. Bu durumda, büyük bir sorun, alerjik reaksiyonun ortaya çıkması olabilir, çünkü tüm tabletler ve hatta kremin kadın yaşamının bu kadar önemli bir döneminde izin verilmemesi gerekir.

Hamilelik sırasında, çoğu zaman geleceğin annesi, tüm tanınmış sivrisinekler, tatarcıklar ve at sinekleri gibi “gnus” kavramıyla birleştirilen kan emici böceklerle karşılaşır.

Genellikle ısırıklarına tepki, kızarıklık, yanma, kaşıntı ile kendini gösterir ve kendiniz oldukça hızlı bir şekilde geçer.

Bununla birlikte, alerjik hastalıklardan muzdarip kadınlar, ödem, kızarıklık ve kabarcıklar şeklinde belirgin bir reaksiyon geliştirebilir.

Hymenoptera'nın sırasına ait olan arı böcekleri, eşek arısı ve arılar hiçbir zaman ilk saldırıya maruz kalmazlar, ancak sadece korunurlar.Keskin hareketler, parlak renkler ve tatlı aromalar tarafından provoke edilebilirler.

Çoğu durumda, batma yerel belirtilerle sınırlıdır ve birkaç saat içinde izin verilir. alerjik reaksiyon semptomların gelişmesi ile kadar şiddetli olabilir – ciddi lokal reaksiyonlara da anafilaksi (kızarıklık ve çapı en fazla 10 cm şişme) anjiyoödem, ürtiker temin etmek.

kaşıntıyı rahatlatmak ve ısırık veya acı bir sitedeki iltihabı odağı azaltmak için ilk adım yara yıkayın ve soğuk kompres veya buz küpü uygulamaktır. İlk üç aylık dönemde hamile olan tabletler içinde antihistaminikler olarak ve yerel olarak jel ve merhem şeklinde kullanılması tavsiye edilmez.

Bununla birlikte, örneğin Bepanten krem ​​veya Bepanten plus gibi iyileştirici ajanların kullanılması mümkündür. İkinci üç aylık dönemden başlayarak, hamile bir kadın, kaşıntıyı ve şişmeyi gidermek amacıyla anti-alerjik bir hap – loratadin alabilir.

Ciddi lokal reaksiyonda antipruritik jeller için çare olabilir – Fenistil jel veya Psilo merhem, krem ​​sahip olan ve iyi bir anti-enflamatuar etki, glyukokortikosterody (Lokoid, Advantan, Elokim) ihtiva eder.

tüm vücutta kaşıntılı döküntü, nefes darlığı, gerekli anjioödemin hemen antialerjik tablet (loratadin) almak, ama hemen tam olarak tıbbi bakım için bir doktora danışmak sadece – sistemik reaksiyon durumunda.
Oldukça istenmeyen hamile onlar sıradan sivrisinek sokması ile olan Zika virüsü Güney Amerika, uçmak için olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bitkilerde dermatit ile temas kurun

Orada yeşiller ve farklı bitkiler çok çiçeklenen zaman Yaz aylarında, temas dermatiti veya “yakmak” bu olanlar ile temas riskini artırır. Uyaranla ilk temastan hemen sonra veya hemen sonra ortaya çıkan bir deri lezyonu. Bu nedenle iltihap bölgesinde (kızarıklık, şişme, döküntü) teşvik etkileri konumuna karşı gelmektedir.

Kamp, anne adayı tavşancılotu buruk çiçeği ( “gece körlüğü”), zehirli sarmaşık ve diğer tehli bitkiler karşı karşıya kalabilir.

Bu durumda tedavi kısa süreli 14 güne kadar steroid hormonları (örneğin, mometason), hem de dekspantenol göre iyileştirici maddeler ihtiva eden, anti-enflamatuar kremler uygulamaktır.Gerekirse, doktor antihistaminikler (loratadin) kullanımını reçete edebilir.

Atopik dermatitin alevlenmesi

Atopik dermatit, gebe kadının vücudunun yeniden yapılandırılması nedeniyle daha şiddetli bir seyir geçirebilen kronik bir alerjik hastalıktır. Alevlenmenin ana provoke faktörü alerjenlerle temastır. Yaz aylarında, polen ve yiyecekler, özellikle kadın polinozis ve çapraz yeme alerjileri yüzünden muzdarip ise, en uygun olanıdır.

Atopik dermatit tedavisi her zaman ilaçsız yöntemlerle, yani eleme rejimine uyum, hipoalerjenik diyet ve uygun cilt bakımı ile başlar. Hamilelik sırasında dahil olmak üzere, alerji hastaları için bir numaralı seçenek, duş aldıktan sonra hemen uygulanan nemlendiricilerdir, kuru kaşıntılı cildi yumuşatır ve besler.

İlaçlar arasında, antibakteriyel ve antifungal ajanlar dahil olmak üzere glukokortikosteroidler içeren krem ​​ve merhemlerin etkinliği kanıtlanmıştır. Randevuları cilt iltihabının şiddetli semptomlarının varlığında başvurulur.En güvenli olanlar florlu olmayan preparatlardır (Lokoid, Advantan, Elokom).

Gebelik sırasında atopik dermatit tedavisi, bir allerjist-immünolog uzmanının zorunlu gözetimi altında yapılmalıdır.

Hamile kadınların pigmentli lekeleri

Herhangi bir kişinin ten rengi, birçok faktöre bağlıdır, ana derideki melanin miktarıdır. Bu pigment, vücudu ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Normalde güneşe maruz kaldıktan sonra üretilir ve bronzlaşır.

Hamilelik sırasında, melanin içeriği hormonların etkisi altında artar, bu da pigment lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur – melazma. Alında, yanaklarda, çenede bulunan koyu lekeler, “gebelik maskesi” olarak adlandırılır.

Çoğu durumda, doğumdan sonra kaybolurlar.

Önleme hamilelik sırasında yaş lekelerinin ortaya çıkmasını önlemek için en iyi yoldur. Bunu yapmak için, güneşte kalmanızı 12'den 16'ya kadar tehli saatlerde sınırlayın ve gölgede daha fazla zaman geçirin – kanopiler ve tenteler altında. Dışarı çıkmadan önce, cilt için yüksek bir koruma faktörü olan bir güneş koruyucu uygulamak gerekir – en az 15 birim.

Yaz aylarında cilt bakımı

Yaz aylarında, özellikle sokakta sıcak ve tıkalı olduğunda, hamile bir kadının cildi çift yüke maruz kalır.

Bir yandan terleme artar, diğerinde ise – güneşin etkisi altında vücudun bazı kısımları aşırı derecede kuru olur. Şu anda tazelenme isteği kesinlikle doğal.

Gün boyu rahat hissetmek için, anne adayı ıslak peçeteler, termal su veya sadece maden suyu içeren özel spreyler kullanabilir. Evde rahat bir duş alabilirsiniz.

Kuru ciltlerde daha sık çatlak izleri oluşur, bu nedenle hamilelik sırasında karın ve göğüs bölgesinde günlük önerilen losyonlar ve besleyici kremlerin uygulanması gerekir.

Sıcak havalarda, hamile kadınlar başka bir sorunla karşı karşıyadır: ayak bileği alanındaki bacaklar şişer ve “dökme demir” olurlar. Su tedavileri, özellikle bir kontrast duşun yanı sıra rahatlatıcı bir jel veya krem ​​yardımcı olacaktır.

Bir kadının hamilelik sırasında karşılaştığı cilt probleminden bağımsız olarak, sorumlu bir doktordan yardım almak gerekir. İlk bakışta en “zararsız” bile, tablet veya krem ​​olabilirkontrendikedir.

Olga Ivanina, uzman güzellik uzmanı

Merhaba sevgili anneler.

Hamilelik bir kadının hayatında en güzel dönemdir. Hamilelik sırasında vücutta değişiklikler olur, çünkü annenin tüm hücreleri şimdi iki için çalışıyor.

Gebeliğin arka planında hormonal arka plan değişir ve bu nedenle cilt problemleri oluşabilir, kuru, yağlı, pigmentasyon görülebilir, damar ağları damarlardaki baskıya bağlı olarak ortaya çıkar.

Ayrıca, “genç sivilce, siyah nokta” görünebilir.

Özellikle yaz aylarında bu problemler önemlidir, çünkü güneş ışığına maruz kalmak cildi olumsuz etkiler ve hamile bir kadının cildi bu faktörlere duyarlı hale gelir, bu nedenle yaz aylarında cilt bakımına daha fazla dikkat edin.

Pigmentasyonla savaşmak için, güneş koruyucuları geniş bir spf ile kullanın. Kozmetik pazarındaki pek çok üründen, güneş koruyucu gündüz yüz kremi SPF 30 (Gündüz Yüz Koruyucu SPF 30) Alman kozmetik ürünü Neovita Cosmetics'ten seçtim. Doğal titanyum dioksite dayalı krem, ultraviyole radyasyona karşı mükemmel koruma sağlar ve cildin erken yaşlanmasını önler.

Cilt tonunu korumak için önemli bir faktör, yeterli sayıda sebze ve meyvenin düzenli olarak alınmasıdır.

Salonda, vitaminler, algler içeren prosedürlerin yürütülmesi mümkün ve gereklidir. Sonuçta, sadece doğal kozmetikler hamile bir kadının cildi üzerinde faydalı bir etki yapabilir ve olumsuz bir reaksiyona neden olmaz.

Alg ve aljinat maskeleri, yüzün cildi üzerinde nemlendirici ve lenfatik drenaj etkisine sahiptir. Lenf drenajı nedeniyle, couperose azalır.

Yüz masajı bir güzellik uzmanı için en popüler prosedürdür ve en önemlisi neredeyse hiçbir kontrendikasyona sahip değildir. Yaz aylarında, hamile kadınlarda şişme ve kuruluk artar, bu nedenle salon prosedürleri size yardımcı olur.

Deniz yosunu sarması, cildi sıkılaştırmak, mikro dolaşımı iyileştirmek, cildi nemlendirmek, lenfatik drenaj yapmak için kesinlikle güvenli bir işlemdir.

Ama henüz başka bir çok önemli estetik problemi anlamadık – sivilce.

Cilt tipinize göre ev bakımı için makyaj seçmek çok önemlidir. Akne sadece yağlı ciltlerde değil, aynı zamanda kuru ciltte de oluşur, bu nedenle bir güzellik uzmanına danışın. Kozmetolog bu problemle başa çıkmak için profesyonel prosedürlere sahiptir, kendinizle savaşmaya çalışmayın.

Profesyonel, yüz ve vücut için hangi prosedürlerin size gösterileceğini doğru bir şekilde seçebilecektir. Yaz aylarında enzim (enzimatik) kabuklarını yapmak mümkün ve gereklidir, en hassas ciltler için en güvenli ve uygundurlar. Yüz masajı ayrıca kan dolaşımını artırır ve sebum salgısını artırır.

Güzel gelecek anneler hamilelik sırasında doğal malzemelerle kozmetik tercih etmelisiniz unutmayın!

Hamileliğin tadını çıkar!

Источник: //tr.medinanews.info/yaz-aylarinda-hamilelikte-cilt-problemleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.