Hamilelikte Cinsellik

içerik

Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Cinsellik

Normal gebelik yaşayan kadınlar hamileliğin son dönemine kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilir. Bununla birlikte bazı koşullar vardır; bu koşulları doktorunuz inceler ve gerekirse cinsel ilişkiye girmekten vazgeçmeniz gerekebilir.

Hamilelik sırasında cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Amniyotik kese ve uterusun güçlü kasları bebeği korur ve rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Cinsel ilişki sırasında penis vajinanın ötesine geçemez, bu nedenle bebeğe de ulaşamaz.

Hamileliğin birinci üç ayında cinsel ilişki

Birçok hamile kadın ilk üç ayda cinsel ilgilerini kaybedebilir.

Bu dönemde gebelik belirtileri o kadar çok etkileyici olabilir ki, sadece daha fazla enerji harcama düşüncesi bile cinsel ilişkiden uzak durması için yeterlidir.

Bulantı, mide ekşimesi, üriner sorunlar ve hamilelikte gaz ile birleşince cinsel ilişki o kadar da cazip görünmez. Bilinmesi gereken ikinci ve üçüncü üç ayda cinsel istek yerine gelecek, hatta artacaktır.

Hamileliğin ikinci üç ayında cinsel ilişki

Hamileliğin dördüncü ayıyla birlikte başlayan dönemde erken gebelik belirtileri düzelmeye başlar. Birçok kadın bu dönemde libidosunun geri döndüğünü ve cinsel açıdan yenilenmiş olduğunu düşünür.

Göğüslerinizin dokunulmayacak kadar hassas olduğunu, cinsel organlarınızın şiştiğini ve duyarlı olmaya başladığını hissedebilirsiniz. Fakat bu, nispeten daha hızlı uyarılma ve cinsel ilişkinin hissettirdiklerinin yoğunluğunun artması anlamına da gelebilir. Hamileliğin dördüncü ayında hormon seviyeleri düşer.

Bu dönemde daha enerjik olur ve daha az mide bulantısı yaşarsınız. Bütün bu faktörler cinsel ilişkiye olan ilginize katkıda bulunabilir.

Hamileliğin üçüncü üç ayında cinsel ilişki

Vücudunuzun görüntüsü hamileliğinizin son üç ayında değişebilir. Kendinizi çirkin hissedebilirsiniz. Birçok kadın çok fazla kilo alır ve fiziksel görünümleri konusunda endişeli hisseder.

(Bknz: Hamilelikte Kilo Almamak için Öneriler)Ancak gebelik özellikle gebe eşini neredeyse karşı konulmaz gören erkekler için daha da etkileyicidir. Birçok erkek eşinin vücudunun hamilelikte aldığı şekli seksi ve çekici buluyor.

Eşlerinin bu doğurganlık görüntüsü bir erkeğin biyolojik duyularına hitap edebilir. Bazıları ise hamile eşlerini daha çok bir anne olarak görür ve seks yapmanın bu saf duyguyu ihlal edeceğini düşünür.

Birçok kadın, libidolarının doğuma yaklaştıkça azaldığını fark eder. Bebeğe hazırlanmak ve yeterince dinlenmek için uyumakla çok meşgul olabilirler ve cinsel ilişkiye girmek için isteksizlik duyabilirler.

Hamilelikte cinsel ilişki ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları

Gebelikte ilişki hakkında merak edilen sorulara dair kısa soru cevapları uzmanlardan sizin için derledik. Sizlerde aklınıza takılan soruları konu altından iletebilirsiniz.

1-)Cinsel ilişki doğumu tetikleyebilir mi?

Hayır. Cinsel uyarılma veya orgazm düşüğe ya da erken doğuma neden olmaz. Orgazm yumuşak uterus kasılmalarına neden olabilir ancak bu kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır

2-)Gebelikte cinsel ilişki daha farklı mı hissedilir?

 • Birçok kadın gebelik sırasında cinsel ilişkinin daha farklı hissettirdiğini bildirmektedir. Bazıları daha zeli bulurken, bazıları daha az zeli bulabiliyor. Pelvik bölgeye artan kan akışı cinsel organların şişmesine neden olabilir. Yükselen kan basıncı cinsel ilişki sırasında duyulan hissi artırabilir. Bununla birlikte hamilelikte vajinal sıvı daha yoğun üretilir, bu da cinsel ilişkiyi olumlu etkileyen etmenlerden biridir. Öte yandan bu değişikliklerin hissettirdiklerinden rahatsız olabilir ya da cinsel ilişkide veya sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz özellikle ilk üç ayda dokunmaya karşı alışılmadık ölçüde hassas olabilir. Bazı kadınlar bu yüksek hassasiyet sebebiyle göğüslerine dokunulmasından hoşlanmayabilir. ( Eşinizin herhangi bir şeyden rahatsız olup olmadığınızı öğrenmesine izin verin. Eğer kendinizi rahat hissettiğiniz halde hamilelikte cinsel ilişkiden ze almadığınızı düşünüyorsanız ikiniz için cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için konuşun. Cinsel ilişkiye girmek istemiyorsanız ya da doktorunuz yasaklamışsa yine de sarılmak, öpmek, birbirinizi okşamak mümkündür.

3-)Hamile kaldıktan sonra cinsel istekte azalma olur mu?

 • Hamilelikte cinsel arzuyla ilgili geniş kişisel deneyimler vardır. Bazı kadınlar gebelik boyunca libidosunun arttığını söylerken diğerlerinin cinsel isteği daha azdır. Birçok kadın, cinsel isteklerinin fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissetiğine bağlı olarak dalgalanmalara uğradığını düşünür. Özellikle ilk üç ayda cinsel ilişkiye girmek için çok yorgun, huysuz veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Geçirilen fiziksel ve duygusal değişimlerden rahatsız olmak alışılmadık bir şey değildir. İlk aylardaki sabah bulantılarının ve halsizliğin hafiflediği dördüncü ayda libidonuzun geri döndüğünü hissedebilirsiniz.Bununla birlikte, altıncı aydan sonra libidonun artması anormal değildir. Bu noktada, rahatça cinsel ilişkiye girmek için bitkin hissedebilirsiniz. Eşinize nasıl hissettiğinizi bildirin ve kendisini hala sevdiğinizi söyleyin. İletişim kanallarını açık tutmak ve bu değişiklikleri beraber gerçekleştirirken elinizden gelen her şeyi en iyi şekilde desteklemek çok önemlidir.

4-)Hamile olması eşimin cinsel isteğini azaltır mı?

 • Çoğu erkek hamile eşini daha da çekici buluyor. Ancak eşinizin arzusunun hamilelik sırasında azalmasının bazı sebepleri vardır. Örneğin, eşiniz ebeveynlik sorumluluğu konusunda endişeli olabilir ve bu endişe de cinsel arzuyu etkileyebilir. Erkeklerin eşlerinin gebelikte cinsel ilişkiden çekinmesinin en yaygın nedeni cinsel temasın bebeğe zarar vereceği korkusudur. Eşinizin hamilelik sırasında cinsel emniyet konusunda güvenceye ihtiyacı varsa bir sonraki doktor randevusuna birlikte katılın. En önemlisi korkularını ve endişelerinizin yanı sıra ihtiyaç ve arzularınız hakkında da birbirinizle konuşun. Açık iletişim birçok gerginliği etkisiz hale getirebilir ve cinsel hayatınızı daha zeli hale getirmenin samimi yollarını bulmanızı sağlar.

5-)Hamilelikte oral seks güvenli midir?

 • Çoğunlukla evet, oral seks güvenlidir. Bununla birlikte vajina içine hava girmesi kan dolaşımınıza hava kabarcığı girmesine neden olabilir. Bu çok nadiren görülür ancak siz veya bebeğiniz için hayati teh oluşturabilir. Eşinizde herpes hastalığı varsa hamilelik sırasında oral seks yapmak güvenli değildir. Diğer özel cinsel aktiviteler ile ilgili sorularınız varsa hamilelikte neyin güvenli olduğuna dair doktorunuza danışın.

6-)Hamilelikte en uygun cinsel ilişki pozisyonları hangileridir?

 • Sizin için rahat pozisyonu bulmak için deney yapmanız gerekebilir. Cinsel ilişki için rahat bir pozisyon bulmak karnınız büyüdükçe daha zorlu hale gelir. Örneğin gebelik ilerledikçe misyoner pozisyonu (erkeğin üstte, kadının altta olması) gittikçe zorlaşır ve hamileliğin son dönemlerinde neredeyse imkansızdır. (Eğer ilk üç aylık dönemden sonra bu pozisyonu kullanırsanız bir yastığı altınıza koyun). Bununla birlikte hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin en uygun yolunun kadının yatakta yan uzanması ve erkeğin arkadan yaklaşmasıyla gerçekleştirilen kaşık (spoon) pozisyonudur.

7-)Hamilelikte cinsel ilişkiye girerken hangi semptomplar görülürse doktora başvurulmalı?

 • Cinsel ilişkide veya orgazm sırasında veya sonrasında biraz sıkışma hissetmek normaldir ancak ilişkiden bir süre geçtikten sonra kaybolmazsa veya cinsel ilişkiden sonra ağır kanama varsa doktorunuza başvurun. Cinsel ilişkide herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda doktorunuz ya da ebenizle konuşmaktan çekinmeyin. Eğer cinsel ilişkiyi bırakmanız söylenirse bunun penetrasyon dışı ilişkiyi de içerip içermediğini sorun.

8-)Gebelikte cinsel ilişki düşüğe neden olabilir mi?

 • Birçok çift, hamilelikte cinsel ilişkinin düşüğe neden olacağından endişe etse de bu çoğunlukla endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Çoğu düşük yapma eylemi fetüs normal şekilde gelişmediği için gerçekleşir.

9-)Hamileilk sırasında prezervatif kullanımı gerekli midir?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara hamilelik döneminde maruz kalınması gebeliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek enfeksiyon riskini artırır. Eşinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı duyarlı hale gelmişse korunmasız ilişkiden kaçının.

10-)Hamilelik süresince cinsel ilişkiden kaçınılması gereken dönemler var mı?

 • Çoğu kadın gebelik boyunca güvenli bir şekilde cinsel ilişkiye girebilir. Yine de bazen dikkatli olmak en iyisidir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerebilir: Açıklanamayan vajinal kanamalarınız varsa
 • Amniyon sıvısı sızdırıyorsanız
 • Serviks erken açılmaya başlamışsa (servikal yetersizlik)
 • Plasentanın kısmen ya da tamamen açılması
 • Erken doğum geçmişiniz varsa

11-)Bebek doğduktan sonra ne kadar sürede tekrar cinsel ilişkiye girmeye başlayabilirim?

Vajinal olarak ya da sezaryen ile doğum yapmış olsanız da vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Doktorunuz size izin verene kadar cinsel ilişkiye girmek için bekleyin. Bu genellikle doğumdan sonraki 4 ya da 6 haftaya kadar olan süredir. Bu sürede serviks kapanır, postpartum kanamaları durur ve doğum sırasında oluşan yırtıkların iyileşmesine izin verir.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin faydaları

Çoğu kadın (ve erkek) hamilelikte cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınmayı düşünebilir.

Çünkü yıllardır hamile çiftler arasında gebelikte cinsel ilişkiye girmekle ilgili pek çok şehir efsanesi var. Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin anneye ya da bebeğe zarar vermeyeceği bilinmelidir.

Gerçekte, hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmek bazı avantajlara sahiptir. Bunlardan birkaçı şunlardır:

 • Kan dolaşımını hızlandırır. Gebelik sırasında vücudun kan dolaşım hızı hem annenin hem de bebeğin gereksinimlerini karşılamak için neredeyse iki katına çıkar. Bununla birlikte hamilelik, bazı hormonların salınmasıyla vücudun işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur ve dolaşımı düzgün bir şekilde sağlar. Bu fetüsün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan rahim için yeterli miktarda oksijen ve besleyici madde aldığı anlamına gelir.
 • Birçok hamile kadın hamileliği boyunca gebelik öncesi döneme göre daha iyi orgazm yaşar. Bunun ardında yatan sebep gebeliğin vücuttaki dişilik hormonları olan östrojen ve hamilelikte progesteronun üretimini artırır. Vücuttaki östrojenin artmasıyla pelvik bölgede daha fazla kan akışı olur ve bu da kadını daha fazla uyarır. Artan kan basıncı aynı zamanda göğüs uçlarının büyümesine ve daha hassas olmasına neden olur. Duyusal alanlarda bylesine artan bir hassasiyetle kadınlar daha iyi bir orgazm elde edebilir .
 • Pelvik tabanı kaslarını güçlendirir. Gebelikte ilişki doğum öncesi doğumla başa çıkmanıza yardımcı olmak için pelvik kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilir. Ancak bu hamilelikte kegel egzersizlerine ara vermek için bir neden değildir.
 • Bağışıklığı güçlendirir. Gebelik, bir kadının bağışıklık sisteminin en zayıf olduğu zamandır. Hamilelikte beslenme  ve yaşam tarzı değişikliğinin yanı sıra cinsel ilişki de bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Hamilelikte cinsel ilişki gebelik sırasında yaygın olan mevsimsel soğuk algınlığı ve gripten koruyan antikorların seviyesini yükseltir.
 • Eşinizle duygusal bağlarınızı güçlendirir. Gebelikte cinsel ilişki vücutta enforfin salgılanmasına yola açar ve bu da stres düzeyinin azaltarak hem anneyi hem de bebeği mutlu eder. Bunun dışında, ilişki partnerler arasında daha fazla bağlanma ve yakınlık sağlar; bu da sevgiden sorumlu bir hormon olan oksitosinin üretimini artırır. Sonuç olarak gebeliğinizin komplikasyonsuz ilerlemesine yardımcı olur ve daha az acı veren bir doğum vaat eder.
 • Uyku kalitesini artırır. Gebeliğin dördüncü ayından sonra kan basıncı artışı bir çok kadın arasında sık görülür. Beslenme, hamilelikte ilaç kullanımı ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri bu soruna karşı etkili bir şekilde yardımcı olabilirken, hamilelikte cinsel ilişki pre-eklampsiyi durdurmak için iyi bir yoldur. Erkek sperminde hamilelikte kadının bağışıklık sistemini düzenleyen ve kan basıncını düzenleyeen HLA-G adlı özel bir proteine sahiptir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Gebelikte Kalsiyum Takviyesi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-cinsel-iliski/

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte cinsel ilişki eşler tarafından çok merak edilen ve başkalarına sormaya çekindikleri bir konu olmaktadır. Ülkemizin genel aile yapısından kaynaklanan bu durum hamilelikte cinsellik konusunda sizlere detaylı bilgi vermek bizim için daha çok önem taşımaktadır.

Kulaktan dolma bilgiler ile insanlar Gebelik dönemi sürecinde cinsel ilişkiye girdikleri taktirde bebeğin zarar göreceği, erken doğum, yada düşüğe neden olacağı yönünden bilgilendirilmektedir. Oysaki hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez, düşük veya erken doğuma neden olmaz. Anne adayları hamileliklerini takip eden doktor herhangi bir engel görmüyorsa yaşanabilir.

Ayrıca normal olarak giden bir gebelikte istenilen sıklıkta cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Kadın doğum uzmanı anne adayını hafta hafta gebelik planı çerçevsinde takip eder ve erken doğum, düşük gibi tehlerin söz konusu olmadığı durumlarda anne adayına cinsellik yaşayabilmesi için izin vermektedir. Bu nedenle doktor kontrollerini zamanında ve düzenli olarak yapılması. Anne adaylarının doktorlarına her soruyu, utanmadan ve sıkılmadan sormaları önem taşımaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilir mi? Sorusu gerçekten anne adayının hamileliğinin gidişatına bağlı bir durum olduğunda, yapılan muayeneler ve düzenli kontroller sonucunda net bilgilere varılmaktadır. Aşağıda anae adaylarının hamilelikte cinsel ilişki konusunda en çok sordukları soruları maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

Hamilelikte cinsel ilişki düşük nedeni olabilir mi?

Anne be baba adayları hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın, düşük ile sonuçlanabileceğine inanabilmektedir. Gebeliğin özellikle ilk üç ayında düşük tehsi olan ve düşük ile sonuçlanmasına neden olan etkenler arasında en çok genetik etkenler ile bazı kromozom anomalileri gözümüze çarpmaktadır. Hamilelikte yaşanan cinsel ilişki ile alakası bulunmamaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne kadar güvenlidir?

Bu sorunun cevabı evet güvenlidir. Çünkü herhangi bir sorunun olmadığı normal seyrinde ilerleyen gebeliklerde, anne adayları son ana kadar hamilelikte cinsellik yaşayabilirler.

Bebek oldukça korunaklı bir yerde gelişimini sürdürmekte olup, amniyon sıvısı ve rahim kaslarının, rahim ağzının mukus ile tıkalı olması gibi etkenler tafafından korumas altındadır. Bu nedenle bebeğe herhangi bir zarar gelmesi söz konusu değildir.

Bununla beraber baba adayının cinsel organı kesinlikle ve kesinlikle bebek ile temas etmez edemez. Bu tıbbi yönden mümkün olan durum değildir.

Anne adaylarının gebelik süreçlerinde orgazm olmaları rahim kaslarında çok olmasa da kasılmalara neden olabilir.Sıklıkla geçici bir durumdur. Hamileliğin son ayında, doğuma yakın zamanlarda meme uçlarının uyarılmaması gerekir. Çünkü rahim kasılmasını etkileyebileceğinden doğumu tetikleyebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında cinsel yol ile hastalık bulaşabilir mi?

Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar tamamen eşler ile ilgili olup, kesinlikle dikkate alınması gereken konulardan bir tanesidir. Şayet baba adayında cinsel yol ile bulaşan hastalık varsa, önlemler alınmalıdır.

Bu duruma önlem almak için lateks tipi prezervatif kullanmak yada hamilelikte cinsel ilişki konusunu askıya alıp, ilişkiye girmemek en doğrusu olacaktır.

Şayet latekse alerji varsa poliüretan prezervatif kullanılarak önlemler alınabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Hangi pozisyonlar güvenlidir?

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda gebeliğin ilk evrelerinde çok fazla bir kısıtlama yoktur. İlerleyen dönemlerdeyse büyüyen rahim ve karın, hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda kısıtlamalar getirmektedir. Baba adayının anne adayının üzerinde olduğu misyoner olarak tanımlanan pozisyon gebeliğin ilerleyen dönemlerinde tavsiye edilmez.

Aşağıda gebelik döneminde kullanabileceğiniz bazı pozisyonları veriyoruz. Öncelik her zaman anne adayının rahatlığı ve konforu olmakta ve kontrolün anne adayında olduğu pozisyonlardır.

Anne adayının üstte olması. Bu şekilde kontrolün çoğu kadında ve karın bölgesine herhangi bir baskı gelmez.

Hafif kıvrılıp yatar pozisyondayken baba adayının arkada olması.

Erkeğin koltuk gibi eşyanın üzerine oturması ve anne adayının da baba adayının üzerine oturması, yine güvenli bir pozisyon olacaktır.

Anne adayı sırt üstü yatar (eşinin yüzünü görebilecek pozisyonda) , bel bölgesi bir yastık ile desteklenir. Böylece erkekden gelen baskı engellenmiş olur.

Anne adayı diz ve dirseklerini kullanarak eğilir böylece destek almış olur, baba adayı arkaya geçip ilişki yaşanabilir.

Anne adayı kalça veya ayaklarını yatağın köşesine gelecek şekilde uzatır, ardından sırt üstü pozisyonuna gelir, erkekse anne adayının önünde dizlerinin üzerine çökerek yada ayakta olabilir. Fakat bu pozisyon için ilk 3 aydan sonra anne adayları altına yastık koymalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişkiye ne zaman ara vermek gerekir?

Bazı durumlar hamilelikte cinsel ilişki yaşamanıza ara vermenizi ve bırakmanızı isteyebilir.

Bunlar ise ; daha önce yaşanılan gebeliklerde düşük yaşanması, erken doğum hikayesi varsa, erken doğum yönünden gebelik riskliyse, ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde, normal olmayan vajinal kanamların olması, suyun gelmesinin ardından, rahim ağzının zamanında erken açılması, rahmin tamamen yada bir kısmını plasenta yani bebeğin eşinin kapatması durumunda.

Hamilelikte oral yada anal seks yapılır mı? Ne kadar güvenlidir?

Hamilelik sürecinde sıklıkla yaşanan oral seks güvenli olmaktadır. Fakat erkeğin dikkat etmesi gereken eşinin genital kısmına doğru hava üflememesi olacaktır.

Şayet genital bölgeye hava üflenirse, kan dolaşımı sisteminin içersine hava girerek kabarcıklanmaya, buda amboli adını verdiğimiz soruna neden olabilir.

Çok seyrek oluşabilen bu durum hem anne hem de bebeğin ciddi sağlık sorunlarına, hatta hayatlarının tehye girmesine neden olabilir.

Hamilelikte oral seks yapılmasını çokta önermiyoruz ama yapılabilir. Sadece anne adayı için değil, baba adayı içinde bazı sorunlar oluşabilir. Örneğin tıbbi adı herpes olan uçuk olması eşlerden birbirine geçmesine neden olabilir.

Hamilelikte anal seks konusuna gelirsek bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Anne adayları hamileliklerinde hemoroid şikayeti varsa anal seks çok can yakıcı olabilir. Bunun yanında anal seks yapmanın enfeksiyonlara neden olabileceğidir. Bu yüzde gebelik döneminde önerilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki kaç günde bir olmalı?

Çiftlere bu konu hakkında herhangi bir kısıtlama yada şu kadar günde olur diye bir durum tıbbi anlamda kuralı yoktur. Sadece anne adayının gebeliğinin sağlıklı gitmesi, hamilelikte cinsel ilişki yaşanmasını engelleyecek durum yada durumların olmaması gerekir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşarken eşim vajina içine boşalabilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında baba adayının vajina içine boşalması gebeliğin son ayına gelene kadar herhangi bir sorun teşkil etmez.

Ancak hamileliğin son ayında vajinanın içine boşalma olursa, spermlerin içinde barındırdığı bir takım maddeler rahim kasılmalarını tetiklediğinden dolayı erken doğuma neden olabileceğinden gebeliğin son 4 haftasında olmamalıdır. Özellikle enfeksiyon açısından korunmak içinde prezervatif kullanımı iyi bir önlem olacaktır.

Bunların yanındaysa anne adayının kötü kokulu ve kanlı akıntısı söz konusu olursa hamilelikte cinsel ilişki yaşamaya ara vermek gerekir. Ve hamileliğin takibini yapan doktor ile iletişime geçilmelidir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanırken orgazm olmak düşüğe neden olabilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki yaşanırken orgazm olmak düşüğe,erken doğuma sebep olmaz yada tetiklemez. Orgazm olunduğunda rahim kasımları daha da artabilir. Ancak bu kasılmalar normal doğum kasılmaları ile farklılıklar taşımaktadır.

Yani gebelik normal seyrinde ilerliyor ve herhangi bir sorun yoksa hamilelikte orgazm olmak herhangi bir soruna neden olmayacaktır. Hamilelikte cinsel ilişki hakkında sorularınız olursa aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz dileklerimle.

Источник: https://gebelikse.com/hamilelikte-cinsel-iliski

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsellik

Gebelikte cinsel ilişki oldukça az konuşulan bir konudur. Bunun sebebi, kültürel eğilimin annelik ve cinsellik arasında arasında bağlantı kurmama yönünde olmasıdır.

Genellikle cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceği , düşük ya da erken doğum eylemine sebep olacağı korkusuyla gebelikte cinsel ilişki yaşamaktan kaçınılır.

Oysa ki hamilelik normal seyrettiği sürece istediğiniz sıklıkta cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

O halde “normal gebelik” nedir?  Normal gebelik düşük veya erken doğum belirtilerinin ya da risklerinin  olmadığı gebeliktir. Gebeliğinizin nasıl seyrettiği konusunda doktorunuzun sizi bilgilendirmesini istemekten çekinmeyin.

Hamileyken Cinsel İlişki Güvenli Midir?

Normal bir gebelik geçiren çoğu kadın gebeliğinin son gününe kadar (sularının gelmesi veya doğum eyleminin başlamasına kadar) cinsel ilişkide bulunabilir. Cinsel ilişkiye girmeniz bebeğinize zarar vermez.

Amniotik kese (bebeğinizin bulunduğu içi amnion sıvısıyla dolu kese) ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi korur. Ayrıca rahim ağzındaki kalın mukus tabakası enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur.

Erkeğin cinsel organı (penis) cinsel ilişki sırasında bebeğinizle temas etmez.

Orgazm yaşamanız hafif rahim kasılmalarına sebep olabilir. Aynı şekilde meme ucu stimulasyonu ve semen içeriğindeki prostoglandinler de hafif rahim kasılmaları yapabilir. Ancak tümü genellikle geçicidir ve zararsızdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur Mu?

Çoğu çift, gebelikte cinsel ilişkiye girmenin düşük riskini arttıracağından kaygılanır ve cinsel ilişkiden kaçınır. Oysaki, gebeliğin erken dönemindeki düşüklerin çoğunluğu kromozom anomalilerine veya diğer problemlere bağlıdır ve bunun sizin ne yaptığınızla ilgisi yoktur.

Gebelikte En Güvenli Pozisyon Hangileridir?

Rahat olduğunuz sürece gebelikte pek çok pozisyona izin verilir. Kendiniz için en iyisini bulmaya çalışmalı ve bunu kendiniz deneyimlemelisiniz. Karnınız büyüdükçe cinsel ilişkideki en rahat pozisyonu bulmanız zorlaşacaktır.

Örneğin, misyoner pozisyonu (erkek üstte) gebeliğiniz ilerledikçe zorlaşır ve hatta gebeliğin geç dönemlerinde imkansızlaşır. 1. trimestrdan (ilk 3 ay) sonra  bu pozisyona devam ederseniz altınıza bir yastık koyarak açı verin,  eşinizin ağırlığını sizin karnınıza doğru vermediğinden emin olun.

Gebeliği yeni pozisyonlar denemek ve yaratıcılığı arttırmak için fırsat olarak görün.  İşte bazı seçenekler:

 • Eşiniz sırtüstü yatıyorken üstte olmanız halinde göbeğinize hiçbir ağırlık verilmeyecektir ve daha derin teması kontrol edebilirsiniz.
 • Eşiniz sağlam bir sandalyede veya koltukta otururken üstte olabilirsiniz.
 • Eşinizle yan yana yatıyorken eşinizin sizin arkanızda olması.
 • Sırtüstü yatın, eşinizin yüzünü görecek şekilde sırtınıza yastıkla açı vererek destekleyin.  Bu pozisyon eşinizin ağırlığını sizin üzerinize vermekten koruyacaktır.
 • Kalçanızı veya ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatıp dizlerinizi kırın. (ilk 3 aydan sonra, altınıza yastıkla açı vermelisiniz) Partneriniz sizin önünüzde ayakta veya dizleri üzerinde olabilir
 • Dizleriniz ve dirseklerinizle kendinizi destekleyin, partneriniz arkanızda diz çökerek vajina içine girebilir.

Birlikteliğinizden alacağınız zei ve konforu korumak için yaratıcılığınızı yüksek tutun.

Hamilelikte Oral Seks veya Anal Seks Güvenli Midir?

Oral seks çoğunlukla gebelikte güvenlidir. Ancak eşiniz genital bölgenizin içine doğru hava üflememelidir. Vajina içine doğru hava girişi hava embolisine (kan dolaşımı içine hava kabarcıklarının girmesi) neden olabilir. Bu durum son derece nadirdir, ancak sizin ve bebeğiniz için hayati teh yaratabilir.

Gebelikte size oral seks yapılması partneriniz için de güvenli olmayabilir. Eğer eşinizde aktif olarak oral herpes (uçuk) varsa bulaştırabilir. Eğer eşiniz daha önce oral herpes geçirdiyse şu an herhangi bir belirti olmasa bile 3.

Trimestr sırasında size oral seks yapmaktan kaçınmalıdır. Anal seks ise gebelikte önerilmez. Eğer gebeliğe bağlı hemoroid (basur) probleminiz varsa anal seks sıkıntı yaratabilir.

Ancak en önemlisi, anal seks yoluyla rektumda vajina içine doğru bakteri geçişi olur ve durum enfeksiyon riskini arttırır.

Gebeliğim Sırasında Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunabilirim?

Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk altındaysanız yani eşiniz cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyorsa veya eşinizle tek eşli ilişki yaşamıyorsanız ya cinsel ilişkiye girmeyin, ya da her cinsel ilişki esnasında lateks kondom kullanın. Eğer lateks alerjiniz varsa poliüretan olan kondomları tercih edin.

Orgazm Olmak Erken doğumu Tetikler Mi?

Orgazm olmak, rahim kasılmalarını arttırır, ama bu kasılmalar doğum eylemindeki kasılmalardan farklıdır. Orgazm olmak erken doğum riskini arttırmaz veya erken doğuma neden olmaz. Benzer şekilde, gebeliğin son günlerinde bile cinsel ilişkiye girmek doğum kasılmalarını tetiklemez.

Ne Zaman Cinsel İlişkiden Kaçınmak Gerekir?

Bir çok kadın için hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmek güvenlidir. Ancak bazı durumlarda tehli olabilir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızı önerebilir:

 • Geçmişte düşük yaşadıysanız veya şu an düşük riskiniz varsa
 • Daha önce erken doğum eylemi hikayeniz varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa)
 • Multiple gebelik (ikiz, üçüz.gibi)
 • Beklenmeyen vajinal kanamanız varsa
 • Amniotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa)
 • Serviks (rahim ağzı erken açıldığıysa (servikal yetmezlik)
 • Plasenta (bebeğinizin eşi) kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa)

Gebe Olduğum İçin Cinsel Arzularım Değişir Mi?

Pek çok kadın gebe iken cinsel arzularının değiştiğini söylemektedir.  Kimileri çok daha ze aldıklarını ifade eder. Diğerleri de çok daha azaldığını söylemektedir.Önceleri hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve mide bulantısı nedeniyle cinsel isteğiniz azalacaktır.

Gebeliğiniz ilerledikçe kilo alımı, sırt ağrısı ve diğer belirtiler cinsel heyecanınızı olumsuz etkileyebilir. Pelvik bölgedeki kan artışı nedeniyle genital organların dolgunluğu da artar. Artmış hassasiyet cinsel ilişki sırasında aldığınız zei arttırır.

Vajinal akıntılarınız ve nemliliğiniz artar.

Diğer yandan, bu değişikliklerden hoşlanmayabilir ve genital organlarınızdaki dolgunluğu rahatsız edici bulabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında karında hafif kramplar veya kasılmalar hissedebilirsiniz

Göğüslerinizde özellikle ilk 3 ayda dokunmakla hassasiyet, duyarlılık ve dolgunluk hissedebilirsiniz. Bu hassasiyet genellikle azalır ama duyarlılık devam eder.

Bazı kadınlar bu artmış duyarlılığı tahrik edici bulabilir ama bazı kadınlar da bu durumdan hoşlanmaz ve göğüslerine dokunulmasını istemez.Eğer cinsel ilişki esnasında rahatsız hissediyorsanız bu durumu eşinize bildirin.

  Fiziksel yakınlığın sekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Hamile Kaldığımdan Beri Havaya Giremiyorum, Normal Mi?

Bazı kadınların gebelikte cinsel isteği (libido) artmaktadır. Ancak bazılarının ilgisi azalır. Bu cinsel istek dalgalanmalarını fiziksel ve duygusal değişiklere bağlıdır

Özellikle ilk 3 ayda (1. Trimestr), kendinizi çok yorgun, huysuz ve cinsel ilişkiden tiksinir halde bulabilirsiniz.  Bu fiziksel ve duygusal değişiklikler tarafından boğulmuş hissetmeniz anormal değildir.

3. Trimestr (son 3 ay)de ilk 2 aydaki huzursuzluğunuz geri dönebilir, kendinizi çok iri, şekilsiz ve seks sırasında rahatsız hissedebilirsiniz.

Eşiniz nasıl hissettiğinizi ve onu hala sevdiğinizi bilmelidir. İletişimi korumak ve bu değişiklikler sebebiyle birbirinize destek olmanız önemlidir.

Cinsel İlişkiye Girmek İstemiyorsam Ne Yapmalı?

Sorun değil. Vajinal cinsel ilişkiye girmeden cinsellik yaşanabilir. İhtiyaçlarınızı ve endişelerinizi açık şekilde ve yürekten eşinizle paylaşın. Eğer sizin için cinsel ilişkiye girmek zorlaştıysa, ze almıyorsanız sarılmak, öpüşmek, okşamak veya masaj yapmak gibi başka temas yollarını deneyin.

Bebeğim Doğduktan Ne Kadar Zaman Sonra Cinsel İlişkiye Girebilirim?

Normal doğum veya sezaryen yapmanız fark etmez, vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Pek çok doktor doğumdan sonra cinsel ilişkiye girmek için 4-6 hafta beklenmesini önerir. Bu bekleyiş serviks (rahim ağzı) kapanması ve epizyotomi hattının iyileşmesi içindir

Eğer kendinizi cinsel ilişki için hazır hissediyorsanız; yavaştan alın ve yeni bir gebelikten korunmak için güvenilir bir korunma yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Doğum sonrası cinsel ilişki hakkında merak ettikleriniz Doğum sonrası cinsel ilişki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamileliğim Eşimin Cinsel Arzusunu Değiştirecek Mi?

Çoğu eşler hamile eşlerini öncesinden çok daha çekici bulabilir, bazıları da bulmayabilir.  Eşinizin cinsel arzuları ebeveynlik sorumluğu ve endişeleri nedeniyle etkilenebilir. Muhtemelen cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar verme korkusu erkekler için en başlıca nedendir.

Eğer eşiniz hamilelikte cinsel ilişki konusunda endişe yaşıyorsa, bir sonraki doktor visitinde eşinizi de yanınızda götürünüz.En önemlisi, korkularınızı ve endişeleriniz hakkında birbirinizle konuşun, ihtiyaçlarınızı ve arzularınız da söyleyin..

İletişim kurmak gerginliği azaltır ve kendinizi cinsel ilişki esnasında rahat hissettirir

Hangi Belirtilerde Doktoru Aramam Gerekir?

Cinsel ilişki sırasında, hemen sonrasında veya orgazm yaşadığınızda bazı kasılmalar hissetmeniz normaldir. Ama  bir kaç dakikadan sonra halen kasılmalarınız devam ediyorsa veya ağrı duyuyor ya da kanama yaşıyorsanız doktorunuzu arayın.

Cinsel ilişki konusunda endişeleriniz için, özellikle bebeğinizin güvenliği konusunda korkularınız varsa doktorunuzu aramaktan ve soru sormaktan çekinmeyin.

Jin.Op.Dr.Yeşim Yerçok

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Randevu için Tel: 0216-3851715

Adres: Fener Kalamış cad. Billur apt. No:5 Da:9 Kızıltoprak/İstanbul

Источник: https://www.dryesimyercok.com/hamilelikte-cinsellik/

Hamilelikte Cinsellik: Hamileyken İlişkiye Girilir mi? | Anneysen.com

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte cinsel yaşamın gerek bebeğe zarar vereceği, gerekse erken doğuma neden olacağına dair kaygılar uzun zamandır süregelmiştir. Bu yüzden tüm anne adaylarının aklında istisnasız “Hamile kadın cinsel ilişkiye girebilir mi?” sorusu vardır.

Fakat yapılan bilimsel çalışmalar gebeliğin hiçbir haftasında bu tehditlerin olmadığını gösterir. Mesela erken gebelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin düşükle ilişkilendirilmesi, ileri gebelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin erken doğum tehdidine yol açabileceğinden bahsedilmesi için tıbbi bir gerekçe bulunmaz.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki süresi de en çok merak edilenlerden. “Gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir?” sorusu birçok anne adayının ortak sorusu.

Gebeler hamilelik döneminin her aşamasında (kendi doktorları aksini söylemediği sürece) cinsel ilişkiye girebilirler.

Sadece 36. ve 37. haftalardan sonra mekanik olarak seni zorlayabileceği için bir kısıtlamaya gitmen gerekebilir. Çünkü artık bu haftalarda karnın oldukça büyümüştür, 3.

trimesterin semptomları kendini ciddi şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu yüzden de kendini yeterince iyi hissetmeyebilir, fiziksel olarak kendinde yeterli enerjiyi ve hareket kabiliyetini bulamayabilirsin.

Yani hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki, senin için zeten çok zorlayıcı bir şeye dönüşebilir.

Yani “37. haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi?” sorusu için “Olmaz, girilmez.” diye bir şey yok. Seni zorluyorsa sevişme.

Sonuç olarak hamileliğin normal seyrinde ilerlediği, kendini iyi hissettiğin ve yeterince istekli olduğun sürece gebelikte cinsellik tehli değildir.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek konusunda akla takılan sorulardan bir diğeri de gebelikte orgazm olmanın erken doğum tehdidine yol açacağına dair olan yanlış bilgidir.

Kadınların gebeyken orgazm olması endorfin hormonunun yükselmesine yol açar. Bu da bebeğe giden kan akımını iyileştirerek bebek beslenmesini olumlu etkilemektedir.Kısacası korkma, bebeğin gebelik boyunca rahminde bulunan amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç tarafından korunuyor. Bu yüzden hamilelikte ilişkiye girmek bebeğine zarar vermez.

Seks sırasında, karnından bir tepki geldiğini düşünüyorsan bu, rahimdeki değişikliklere verilen olağan tepkilerdir. Bu tepkiler bir soruna işaret etmez. Aksine bebeğin orgazm olduğun sırada güzel bir sallantı hisseder.

Gebelikte cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu hakkında daha fazla bilgi için videomuzu izle:

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne kadar olmalı?

Bu konu hakkında olması ya da olmaması gereken bir kural yok. Partnerinle arandaki konu, kimse karışamaz, siz bilirsiniz!

Hamilelikte ilişki pozisyonları neler?

Peki, hamilelikte seks pozisyonları hakkında neler söyleyebiliriz? Rahat ettiğin sürece, birçok pozisyon uygundur.

Senin için en iyi pozisyonun hangisi olduğunu, partnerinle denemeleriniz sonucunda bulabilirsiniz. Ama genel olarak, partnerinin altında olmak yerine yanında ya da önünde olduğun pozisyonlar hamilelikte önerilen cinsel ilişki poziyonları arasında bulunuyor.

Partnerinin üstte olduğu ve senin sırtüstü yattığın pozisyonları ise ağırlığını sana vermediği ve kollarıyla kendini desteklediği sürece hamileliğinin ilk dönemlerinde tercih edebilirsiniz.

Hamile iken cinsel ilişki pozisyonlarında büyük ölçüde bir sınırlama yok gördüğün gibi. Örneğin hamilelikte oral seksi merak ediyor olabilirsin. Bir sakıncısı yok ama vajinanın içine hava girmemesine dikkat etmelisiniz. Nadir olarak görülse de hava akımı bir damarı tıkayabilir. Bu da bebeğinin hayatı için risk demek.

Hamilelikte zararlı sevişme pozisyonları neler?

Şöyle söyleyelim: 3. trimesterle birlikte sırtının üzerine uzun süre yatarak zaman geçirmemen gerekir. Bu yüzden misyoner pozisyonu gibi sırtüstü yattığın pozisyonları tercih etmesen iyi olur.

Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Rahim büyüdükçe, sırtüstü yatmak, rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine sebep olur. Bu, bebeğine ve vücuduna giden kan akışını azaltabilir.

Bazı hamile kadınlar için sırtüstü yatarken nefes almak da daha zordur.

Öte yandan yüzükoyun yatmak da büyüyen rahme fazladan baskı uygular. Bu yüzden özellikle 37 haftalık gebelikte cinsel ilişki pozisyonları için en makulu yan yattığın pozisyonlar.

Hamilelikte cinsel isteksizlik sebepleri:

Gebelikte cinselliğe olan ilgin arttı mı? Cinsellik hiç olmadığı kadar zor ve zesiz mi görünmeye başladı? Her ikisi de olmuş ya da olacak olabilir. Tabii ki bu durumun sebepleri var. Senin için gebelikte cinsel sorunlar yaratan etkenleri aşağıda sıraladık.

Bu durum cinsel arzunu azaltır. Miden bulanırken, seks düşünemezsin! Bu sebeple, kendini gözlemlemeli ve bulantılarının azaldığı zamanları belirlemelisin. Bu anlar partnerinle yakınlaşmak için en iyi zamanlar olabilir. Yine de kendini kötü hissediyorsan, kendini zorlamayı bırakmalısın. Bu, hem senin hem de partnerin için en iyisi olabilir.

Bulantıya karşı ne yapabilirsin: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelik süresince hissettiğin halsizlik cinsel arzunu azaltacaktır. Yine kendini gözlemlemeli ve uygun zamanı belirlemelisin. Örneğin, akşam saatlerinde günün yorgunluğunun üzerine bir de yemeğin ağırlığı çöktüğünde sevişmek daha zorlaşacaktır. Bu sebeple, eğer imkan varsa sabah saatlerini tercih etmeni önerebiliriz.

Büyüyen karnının cinsel ilişki pozisyonları zorlaştırdığı ve kilo almanla birlikte kendini daha az çekici hissedeceğin bir dönemde olabilirsin.

Ancak söyleyelim, bazı insanlar hamileliğin çok çekici olduğunu düşünür; bunlardan biri neden partnerin olmasın? Ancak yine de sen kendini rahatsız hissetmenin üstesinden gelemiyorsan, bir de loş ışıkta sevişmeyi ve kendini daha iyi hissedeceğin iç çamaşırlar giymeyi deneyebilirsin.

Göğüslerin her zamankinden daha güzel görünüyor ama hassasiyeti canını mı yakıyor? Merak etme! Bu çok tanıdık ve geçici bir durum. Ancak bu durum cinsel hayatını zorlaştırıyorsa partnerinle bunu paylaşmalı, ilk 3 ayın sonuna doğru bu acının azalacağını belirtmeli ve biraz sabırlı olmasını istemelisin.

Hamilelik sırasında rahim ağzında kan toplanır, artan kan dolaşımı sebebiyle bu bölgede yeni kan damarları oluşur. Bu durum, gebelikte cinsellik sonrası kanama oluşturabilir. Özellikle de hamileliğin son dönemlerinde rastlanan bu tip hafif kanamalar yüzünden endişelenmene gerek yok.

Bu arada hamilelikte ilişkiye girmekten bağımsız olarak da gebelikte kanama aklını kurcalıyorsa oku: 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

 • Cinselliğin düşüğe sebep olacağı korkusu:

Orgazmdan sonraki rahim kasılmalarının doğum sancısıyla alakası yok, bahsettik. Bir sorun olduğu durumda doktorun seni uyaracaktır.

Hamilelikte cinsel istek değişimleri nasıl gözlemlenir?

1. Trimester:Cinsel isteksizliğe hazır ol!

Genelde ilk 3 aylık dönemde cinsel isteksizlik gözlemlenir. Hamileliğinin ilk dönemlerinde hormonlarındaki değişimler, hamileliğinin diğer dönemlerine oranla daha belirgin bir şekilde kendini hissettirecek olan mide bulantıları ve halsizlik hamilelikte cinsel isteksizlik yaratıyor olabilir. Bu geçici bir durumdur, canını sıkmamaya çalışmalısın.

Bebeğin yavaş yavaş yürürken nelere ihtiyacın olacak: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

2. Trimester: Hamilelikte cinsel istek artışı başlıyor!

Hamileliğin ilk 3 ayından sonra yani 2. trimester döneminde genital organlara ve göğüslere kan akışının hızlanmasıyla hamilelikte cinsel istek artışı oluşur. Ayrıca bedeninin hamileliğe alışması ile semptomların etkisi azalır ve sevişme isteği artar.

Güzel bir de haberimiz var! Genital organına gelen akışın hızlanması orgazm olmanı kolaylaştırır. Her zamankinden daha uzun süren ve daha güçlü orgazmlar yaşayacağın günlerde olabilirsin.

Fiziksel görünümünün iyice değişmeye başladığı günlerdesin, listene bunları eklemeyi unutma: Hamileliğin Balayı: 2. Trimesterde İhtiyacın Olacak 6 Şey

3. Trimester:

Hamileliğin son dönemlerinde, bel ağrıları ve kilo alımı cinsel isteksizliği yeniden arttırabilir. Hamileliğin ağrılı ve sancılı son dönemlerinde olman ve cinsel ilişki pozisyonlarına girmeyi gittikçe zorlaştıran göbeğin libidonu düşürebilir. Bu, çok normal.

İlaç gibi gelecek: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

Tabii yeniden belirtmemiz gerekir ki hiçbir hamilelik aynı olmadığı gibi, hiçbir kadın da aynı değildir. Belki de 1. ve 3. trimester boyunca kocaman memelerin ve hassas organlarınla hiç olmadığın kadar cinsel istek duyacağın bir döneme girmişsindir. Ya da 2. trimester süresince cinsel isteğin azalmıştır.

Belki de hamilelik boyunca o istek hiç artmamıştır. Kim bilir! Bu duygu durumlarının hepsi normaldir ve geçicidir. Hamileliğinin 9 ayı boyunca geçirdiğin değişimi düşününce cinsel arzunun değişmesi de olağandır.

Gebeliğin son 3 ayında alışveriş listene eklemen gerekenler: Hamileliğin Son Ayları: 3. Trimesterde İhtiyacın Olan 7 Şey

Hamileyken ilişkiye girmek zararlı mı? Hangi durumlarda zararlı?

​Aşağıdaki durumlarda doktorun seksten uzak durmanı tavsiye edebilir. Bu durumların dışında, hamilelik, cinsel ilişkiye engel değil.​

 • Erken doğum yapma riski,
 • Vajinal kanama,
 • Amniyotik sıvı sızıntısı,
 • Rahim ağzının zamanından önce açılması,
 • Plasentanın servikal boşluğu kapatması,
 • Çoğul gebelik,
 • Daha önce düşük ya da erken doğum yapman.​Amniyon sıvısı eksikliği nelere yol açabilir: Hamilelikte Suyun Azalması Neden Olur? Nasıl Engellenir?

Gebelikte cinsel ilişkinin faydaları nelerdir?

 • Hamilelik sırasında ya da hamilelik dışında farketmez, eğer özel bir durum yoksa, cinsellik faydalıdır. Rahatlamanı, gevşemeni ve ze almanı sağlar. Ayrıca, gebelik döneminde cinsel yaşam, doğuma hazırlanmana da yardımcı olur.
 • Bunula birlikte, sana önerimiz seks sırasında, Kegel egzersizleri yapmayı denemen! Kegel egzersizleri, doğumdan sonra toparlanmanı hızlandıracak ve doğum sırasında yırtık oluşması ihtimalini azaltacaktır. Sadece, bu da değil! Bu egzersizler hem senin hem de partnerinin aldığı zei arttırır. Hamilelikte Doğumu Kolaylaştırmak İçin Kegel Egzersizlerinden Yardım Al! yazımızı okuyabilir ve uygulamaya başlayabilirsin.
 • Fiziksel olarak rahatlama ve esnemenin yanı sıra hamilelikte cinsel ilişkinin önemi hakkında söyleyebileceğimiz bir diğer şey de, duygusal açıdan partnerinle seni yaklaştırıyor olması. Gergin olduğun ve bedenindeki değişimlere alışmaya çalıştığın bu dönemde partnerinle kuracağın yakınlıklar; birbirinizi anlamanızı kolaylaştırıp, ilişkinizi güzelleştirebilir.

Hamilelikte cinsel sağlık nasıl sağlanır?

Cinsellikle bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmak, hem senin hem de bebeğin için risk taşır. Bu yüzden, “Gebelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı tavsiye edilmekte midir?” sorusunun cevabı, evettir.

Eğer senin ya da partnerinin cinsellikle bulaşan bir enfeksiyonu varsa prezervatif kullanmalısınız.

Bildiğin gibi prezervatif sadece gebe kalmaktan korunmanın bir yolu değil; aynı zamanda mantar, akıntı, vajinal enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın da yoludur.

Hamilelik döneminde hamile kalma riskin olmayabilir ama cinsel organlara dair sağlık sorunları yaşama riskin olabilir. Böyle bir durum yaşanmaması için hem bebeğini hem de kendini koruman ve cinsel yaşamında prezervatif kullanman gerekir.

Bunun bir de doğumdan sonrası var, gel gel: Kaldığın Yerden Devam: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-hamilelikte-cinsel-iliski-hakkinda-bilmek-istedigin-her-sey_10053

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı? (Gebelik ve Cinsellik? – Sağlık Ocağım .NET

Hamilelikte Cinsellik

Kadın yaşamında hamilelik ve doğum en önemli dönemlerdir. Hamilelik hormonal uyarılar, fiziksel ve ruhsal değişiklikler kadının genel sağlığı, ilişkileri ve cinsel yaşamı üzerinde etkili olmaktadır.

 Hamilelikte cinsel yaşam hakkında hamileyi takip eden doktoru herhangi bir açıklama yapmamış ise genellikle eşler kendi bilgilerine göre hamileliğin son iki ayından önce cinsel ilişkiyi bırakma kararı alırlar.

Tıbbi olarak değerlendirmek gerekir ise hamileliğin hiç bir döneminde kadının başka bir sorunu yok ise, hamilelikte ters giden bir durum yok ise cinsel yaşam devam ettirilebilir fakat gebenin erken doğum riski, düşük riski, daha önceden yaşanmış düşük öyküsü var ise, enfeksiyon riski veya enfeksiyon varlığı var ise, kanama problemi var ise veya başka bir sorun var ise gebelikte cinsel yaşam kısıtlanır. Hamilede düşük riski yüksek ise ilk 10 veya 13 haftalar arasında cinsel ilişki önerilmez. Hamilelikte diğer riskler ortaya çıkar ise bu durumda da risk devam ettiği sürece cinsel ilişki yasaklanabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Eşlerin en sık sorduğu sorulardan biri gebelik sırasında cinsellik bebeği etkiler mi sorusudur. Bu durum doğal olarak anne ve baba adayını korkutmaktadır.

Rahim oldukça kalın bir duvara sahiptir ve bebeği koruma özelliği vardır.

 Cinsel ilişki sırasında anne adayının canı yanacak kadar baskı uygulanmadığı sürece cinsel ilişki sırasında bebeğin korunması devam edecektir.

Hamilelerde cinsel ilişki sıklığı nedir?

Hamilelerde cinsel yaşam

Hamilelik döneminde cinsel yaşam çok değişken olabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında anne adayı yaşadığı değişiklerden dolayı kendini çok yorgun, halsiz ve isteksiz hissedebilir.

Hamileliğin 3’üncü ayı bittikten sonra (2’inci trimesterde) kadın alışma sıkıntılarını atlatacağı ya da alışacağı için hamilelikten önceki cinsel yaşamına geri dönebilir veya cinselliğe daha fazla istek duyabilir.

Hamileliğin 6’ıncı ayı bittikten sonra (3’üncü trimesterde) cinsel yaşam ve cinsel istek biraz daha azalır. Çünkü karın büyüdükçe rahimin yarattığı fiziksel baskı ve değişiklikler başlar ve bu nedenle cinsel ilişki sıklığı ve isteği azalır.

 Bu gibi durumlarda baba adayına önemli görevler ve anlayış gösterme düşer.

Hamilelikte cinsel yaşam sıklığı hamilelik dönemi öncesine göre daha az sıklıkta olması zorunluluğu olmamakla birlikte, anne adayının isteğini önemseyerek en fazla haftada 2 kez olması önerilir.

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Hamilelik gerçekleştikten sonra anne ve baba adayı düşük riskinden korktukları için cinsel ilişkiden kaçınırlar fakat şimdiye kadar yapılan çalışmalar başka bir neden olmadığı taktirde gebelikte cinsel ilişkiye girmenin düşüğe neden olmadığını göstermiştir.

Lakin doktorlar özellikle tüp bebek ile gerçekleşmiş gebeliklerde, daha önceki gebeliklerinde düşük problemi yaşanmış gebeliklerde, düşük riski olan gebeliklerde cinsel ilişkiyi kısıtlarlar.

Bu kısıtlamanın asıl nedeni, başka bir nedenden dolayı düşük gerçekleştiğinde anne ve baba adayının kendilerini suçlamaması için ve önlem almak içindir.

Tüp bebek ile gerçekleşen gebeliklerde cinsel ilişki yasağı genellikle 20’inci haftaya kadar (ilk 3 ay) sürdürülür.

Hamilelikte cinsel pozisyon nasıl olmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Hamilelerin cinsel ilişki sırasında daha çok üstte olunan pozisyonlarda, yan pozisyonlarda veya kadın kendini nasıl rahat hissediyor ise o pozisyonlarda cinsel ilişki yaşamaları önerilir.

Aslında her gebenin cinsel ilişki sırasında rahat ettiği pozisyonlar farklıdır fakat uzmanlar hamilelerin cinsel ilişki yaşarken bebeğin sağlığı ve annenin rahat edeceği pozisyonlar olarak, kadının üstte olduğu pozisyonlar ya da yan pozisyonlar olarak tavsiye etmektedirler.

Hamilelikte orgazm olmak bebeğe zarar verir mi?

Cinsel yaşam hamilelerde değişiklik gösterebilir. Orgazm olma sırasında hamilelik dışında ve hamilelik döneminde rahimde kasılmalar olur.

Rahimdeki bu kasılmalar hamilelik dışında çok fazla hissedilmeyeceği gibi, hamilelik gerçekleştikten sonra ve rahim büyümeye başladıkça orgazm esnasında kısa süreli kasılmalar olabilir ve bu kasılmalar anne adayı tarafından kasıklarda hafif ağrı ya da ciddi sancılanma şeklinde hissedilebilir.

Hamilelik dönemi orgazm sırasında bu kasılmalar çok uzun sürmez fakat anne adayının bu konuda yeterli bilgisi yok ise anne adayı bu kasılmalardan korkabilir.

Bunun dışında hamilelikte yaşanan cinsel ilişki sırasında meydana gelen rahim kasılması nedeni ile anne adayı erken doğum korkusu duyar ve cinsel yaşamdan uzaklaşabilir fakat hamilelikte orgazm olmanın meydana getirdiği kasılma nedeni ile düşük veya erken doğum riski olmaz.

 Hamile kadının eşi cinsellikte nasıl davranmalı?

Baba adayları öncelikle hamileliğin cinsel yaşama olan etkilerini bilmelidir. İlk üç ayda hamilelik hormonlarının aktifleşmesine bağlı olarak anne adaylarında cinsel isteksizlik olabileceği gibi, kesin öyle olacak diye bir kaide de yoktur.

İkinci 3 aylık dönemde hamile kadının cinsel isteği normale dönebilir veya dönmeyebilir. Hamileliğin son 3 aylık döneminde ise cinsel istek çoğunlukla azalmaktadır. Kısacası erkekler bilmelidir ki, hamilelik ve emzirme döneminde ki kadının cinsel ilişki isteği hamilelik öncesi dönemdeki gibi olmaz.

Çünkü anne adayında çocuk söz konusu olduğunda cinsel yaşam genellikle arka planda olur, bu nedenle baba adaylarının bu durumu göz önünde bulundurarak davranış sergilemeleri oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra hamile karısı olan erkek cinsel pozisyonu da dikkat etmelidir.

Karısı hamile olan erkek cinsel ilişki sırasında rahime mümkün olduğunca az baskı uygulayacak pozisyonlar tercih etmelidir. Yani hamile karısı olan baba adayları bu gibi kurallara dikkat ederler ise uyumlu bir cinsel yaşam sürdürebilirler.

Hamilelikte cinsel ilişki esnasında ağrı neden olur?

Hamilelikte ağrılı cinsel ilişkinin birçok nedeni vardır. Hamilelerde ağrılı cinsel ilişkinin en önemli nedeni genellikle psikolojik olabilir. Özellikle anne adayının kendini kasması, bebeğe bir zarar geleceği korkusu ve ağrı duyacağını düşünmesi cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olabilir.

Bunların dışında fizyolojik sebepler (vajinada daralma, kasılma, kuruluk ve homonsal nedenler, karnın büyümesi, kadının fiziksel olarak kendini yeterli görmemesi gibi faktörler) gebelikte ağrılı cinsel ilişki, isteksizlik ve orgazm problemleri olan cinsel ilişkiyi gündeme getirir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/hamilelikte-cinsel-iliski-nasil-olmali-gebelik-ve-cinsellik/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.