Hamilelikte diş implantı sakıncalı

içerik

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte diş implantı sakıncalı

Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir.

Ancak kadınlarda ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan puberte, bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir.
 

“Her Doğumda Bir Diş Kaybedilir” Düşüncesi Doğru mu?”

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı ” düşüncesi tamamen yanlıştır. (Bakınız, 90 Yaşına Kadar Tek Diş Kaybetmemek Mümkün!)

Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Bu dönemde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük 1200-1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır.

Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum dan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. (Bakınız, Sağlıklı Dişleri İçin Kalsiyum)

Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.

Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Hamilelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar. 

Ağız ve Diş Sağlığı Açısından Tüm Hamilelik Döneminde:

 • A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyvalar ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile ile, et, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır. (Bakınız, Ağız ve Diş Sağlığında Vitaminler)
 • Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı (özellikle yemek aralarında).
 • Kurutulmuş meyve ve karemel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

 • Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır.
 • Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir.
 • Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.
 • Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

Hamilelik Aırasında Ekstra Bir Ağız ve Diş Bakımı Gerekli midir?

 • Günlük ağız ve diş bakımım kesintiye uğratılmamalıdır.
 • Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır. (Bakınız, Ağız Bakımı)
 • Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır. (Bakınız, Diş Eti Hastalıkları)
 • Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassa yapar.
 • Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır. (Bakınız, Diş İpi Kullanma Eğitimi)
 • Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.

Hamilelikte Dental Anestezi Yapılabilir mi? ve Diş Röntgeni Çekilebilir mi?

 • Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, dental tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir.
 • Lokal anestezi kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.
 • Herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezik kullanmada bir sakınca yoktur.
 • Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.
 • Diş çekimi yada herhangi bir müdahale için gebelik sırasında lokal anesteziklerin kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa kullanmada bir sakınca yoktur.
 • Antibiyotik kullanımı özellikle Penisilin ve türevleri (amoxicilline vs. ) kullanımını bebek için herhangi bir sakıncası yoktur.
 • Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde “tetrasiklin renklenmeleri” dediğimiz renklenmeler oluşur.
 • Ağrı kesici kullanmada dikkat edilmeli ve kesinlikle üretici firmanın önerilerine uyulmalıdır.
 • Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinalarında radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır.
 • Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir.
 • Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa : Anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır. (Bakınız, Panoramik Röntgen)

Hamilelik Gingitisi (Pregnancy Gingivitis)

Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar. Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler nedeni östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır.

Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2.Ayında başlayıp 8.Ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir. Günlük düzenli ağız diş bakımı yapmayan kişilerde oluşan ve diş etinin tahrişine neden olan bakteri plağı ya da diştaşı gibi etkenler hamilelik gingivitisi tablosunu daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedir.

Eğer dişlerde derin tartar birikimi varsa diş hekimi tarafından elimine edilmelidir. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi tartar temizliği de özellikle hamileliğin ikinci üç ayında yapılamalıdır.

(Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Bu safhada neden olunan bir bakteriyemi bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

) Üçüncü üç ayda da anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilmektedir. 

Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Ağzımız ise vücudun bu tür değişikliklerine karşı çok hassas olan bir bölgesidir.

Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde zararlı etkilere neden olur. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı aşırı ilgi veya aşırı tiksinme duyulması sonucu ağız da bundan etkilenir.

Hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazi degisimler olur. Örneğin kandaki ve tükürkteki asit miktarı arttığ için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Çünkü en basit anlatımıyla , dişin çürümesi demek , bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşacaktır.

Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli , ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir. (Bakınız, Diş Çekimi)

Hamilelik Kabaca Üç Dönemde İncelenir:

 • İlk üç aylik dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.
 • İkinci üç aylik dönem: Bu dönem , hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir. (Bakınız, Kanal Tedavisi)
 • Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Hamilelik Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır.

Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) neden olur. Bu durum “hamilelik gingivitisi” adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2. üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler.

Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda “hamilelik tümörü” geliştirme riski de vardır. Bunlar diş eti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır.

Genellikle kendi haline bırakılmakla beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimi tarafından alınmalıdır.

Bu Problemler Nasıl Önlenebilir?

Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır.

Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su veya anti-plaque ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Dişhekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivtis gelişimini önler.

Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda dişeti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

Diş Hekimine Ne Zaman Gitmelidir?

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde temizlik yapılması uygundur. Dişhekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır.

İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir.

Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.

Hamilelik Sırasında Yapılmaması Gereken İşlemler Var mıdır?

Genellikle acil olmayan işlemler de hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4. Ve 6. aylar arasıdır.

Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır.

Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Diş Röntgeni Zararlı mıdır?

Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir.Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

Dişler Hamilelik Sırasında Daha Çabuk mu Çürür?

Daha öncede de belirtildiği gibi “hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği” inancı kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır;

 • Bebek beslenen dönemde tatlıya, aburcubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir
 • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir.
 • Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. İşte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş sağlığına daha özen göstermek gerekir.

Bebeğin Diş Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemler Var mıdır?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

Diş sağlığı için protein,A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekir.

Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir.

Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak,çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır. Bebeğin diş bakımı ve beslenmesi ile ilgili bilgi edininiz. (Bakınız, Çocuklarda Diş Sağlığı)

“Hamileyken Antibiyotik Kullandım” Bebeğimin Dişleri Etkilenir mi?

Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. Ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı yanlıştır. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu “tetrasiklinler”dir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.

Источник: //www.hekimim.com/merak-ettikleriniz/hamilelikte-dis-tedavisi.html

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte diş implantı sakıncalı

Ağız ve diş sağlığının sürekliliğini sağlamak adına hayat boyu bakımını yapmak ve hijyenini saplamak gerekir.  Fakat kadınlar, hayatlarının belirli bir dönemi ağız bakımlarına daha çok özen göstermelidir. Bu dönemler:

 • Puberte,
 • Emzirme Dönemi,
 • Gebelik,
 • Mensturasyon,
 • Menopoz olarak sayılabilir.

Bunun dışında gebelik planlayan anne adayları, mutlaka gebe kalmadan önce dişleriyle ilgili sorunları tedavi ettirmelidir. Tüp bebek tedavisinde de dişlerin çok acil bir sorunu yoksa tedavi ertelenebilir. Tüp bebek tedavisinin olumsuz etkilenmemesi adına, tedaviye başlamadan önce bir diş hekimine görülmeniz en doğrusudur.

Her doğumda bir diş kaybedilir mi?

Gebelik döneminde bebeğin kendisi için ihtiyacı olan kalsiyumu annenin dişlerinden temin etmesi ve annenin dişlerinin bu sebeple daha kolay çürüdüğü düşüncesi şehir efsanesidir.

Gebelik döneminde anne adayının dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bildiri bulunmamaktadır. Gebelik döneminde annenin ve bebeğin günlük kalsiyum gereksinimi 1500 mg’dır.

Gebelik sürecinde anne adayı süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum açısından oldukça zengin besinler tüketmelidir.

Şayet besinlerle yeterli kalsiyum elde edilmezse bebeğin gelişimi adına ihtiyaç duyulan miktar annenin kemiklerinden temin edilir.

Şayet iyi bir beslenme düzeni ile birlikte ağız hijyeni ve bakımı sağlanırsa, gebelik döneminde ekstra bir problemle karşılaşılmaz.

Ağız ve diş sağlığı için bütün gebelik dönemlerinde:

 • A,C,D vitaminleri ve fosfor, kalsiyumdan zengin temel besin maddeleri, taze meyveler ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile et , balık ve yumurta dengeli olarak tüketilmelidir.
 • Şeker kullanımı minimum seviyeye indirilmelidir.
 • Kurutulmuş meyve ve karemel gibi yapışkan şekerli besinler tüketilmemelidir.

Gebelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

 • Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi başlar. Bu sebeple de kritik olan bu aylarda diş tedavileri ertelenir.
 • Diş için tedaviler ikinci üç aylarda yapılmalıdır.
 • Diş ya da diş eti iltihabı gibi derhal tedavi edilmesi gereken enfeksiyon gibi durumlarda, bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi de ihtimallere dahil edilmeli ve bir jinekoloğun da gözlemi ile diş tedavisi yapılmalıdır.

Gebelik döneminde ekstra bir ağız-diş bakımı yapmak gerekiyor mu?

 • Günlük ağız ve diş bakımı, gebelik döneminde ihmal edilmemelidir.
 • Gebelik gerçekleşmeden önce tam bir ağız muayenesi yaptırmak ve optimal ağız hijyeni sağlamak gerekir. Sağlanan bu hijyen de sürdürülmelidir.
 • Gebelik döneminde meydana gelen hormon artışı ağız mukozasını dış faktörlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas bir yapıda olmasına sebep olur.
 • Günlük olarak az iki defa dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Hamilelikte dental anestezi uygulanabilir mi? Röntgenin sakıncası var mıdır?

 • Gebelik sürecinde birçok ilacın kullanılması yasaktır. Ancak kontrollü bir şekilde kullanılırsa, diş tedavileri için lokal anestezinin herhangi bir sakıncası yoktur.
 • Lokal anestezi uygulanacaksa, üretici firmanın uyarıları dikkate alınmalıır.
 • Herhangi bir uyarı bulunmuyorsa, lokal anestezinin uygulanması için herhangi bir sakınca bulunmaz.
 • Anestezi altında uygulanan diş tedavide anne adayı herhangi bir ağrı duymaz. Bu sebeple de daha az stres altına girer.
 • Diş çekimi veya farklı bir müdahale için hamilelik aşamasında lokal anesteziklerin uygulanması için üretici firmanın uyarı ve önerileri dikkate alınmalıdır
 • Antibiyotik kullanımı için de özellikle Penisilin ve amoxicilline gibi çeşitleri bebeğe herhangi bir zarar vermez.
 • Diş hekimliğinde uygulanan röntgenler, radyasyon çok düşük seviyededir. Ancak buna rağmen gebe anne adayları için kullanılması sakıncalıdır.
 • Röntgen için herhangi bir zorunluluk mevcut değilse bu işlem doğum yaptıktan sonra gündeme gelmelidir.
 • Şayet acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi gerekiyorsa: Gebe için özel koruyucu önlükler temin edilmeli, hızlı film kullanılmalı ve düşük doz uygulaması ile işlem sonlandırılmalıdır.

Gebelik gingitisi (Pregnancy gingivitis)

 • Gebeliğin erken süreçlerinde diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar oluşabilir. Diş etlerinin böyle olduğu  durumlarda diş kolay kanar.
 • Gebelik sırasında kadınların diş etlerinde meydana gelen bu değişikliklerin sebebi ise östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasıdır.
 • Gebelik gingivitisi çoğunlukla gebeliğin 2.Ayında başlar. 8.Ayında ise en yüksek olduğu dönemdir.  Doğum ardından ise kendi kendine iyileşme gösterir.
 • Günlük olarak ağız diş bakımını ve hijyenini sağlamayan anne adaylarında ise diş etinin tahrişine yol açan bakteri plağı veya diştaşı gibi faktörler gebelik gingivitisi durumunu daha da ciddi boyutlara götürür.
 • Şayet dişlerde derin tartar birikimi mevcut ise diş hekimi tarafından elimine edilmesi sağlanmalıdır.

Gebelik üç dönemde ele alınır:

 • İlk üç aylık süreç: İlk aylar, bebeğin oldukça hassas olduğu oldukça önemli aylardır. Gereksiz müdahaleler gebeliğin sonlanmasına dahi yol açabilir. Ancak ağrıya yol açan ya da müdahale edilmezse daha çok hasar verebilecek dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekir. Size uygun tedaviye hekiminiz karar verecektir.
 • İkinci üç aylık süreç: Gebeliğin bu dönemi ise, gebelik bitine kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri gibi çeşitli tedavinin yapılması için en uygun olan süreçtir.
 • Üçüncü üç aylık süreç: Bu süreçte ise bebek, anne karnında git gide büyümeye devam eder. Artık doğumun gerçekleşmesine oldukça kısa bir süre kalmıştır. Bu sebeple de son üç aylarda da dişlere müdahale etmek yanlıştır.

Источник: //www.dentaluna.com/hamilelikte-dis-bakimi/

Diş Hekimliğinde belki de en büyük sorun, çeşitli nedenlere dayalı yaşanan diş kayıplar… Devamını Oku..

Hamilelikte diş implantı sakıncalı

Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir.Ancak kadınlarda ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan puberte, bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir.

“Her doğumda bir diş kaybedilir” düşüncesi doğru mu?”

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı ” düşüncesi tamamen yanlıştır. Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Bu dönemde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için annenin günlük 1200-1500 mg kalsiyuma gereksinimi vardır.Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum dan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır.

Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır.

Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.

Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Hamilelik sırasında beslenme hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar.

Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde:

 • A,C,D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler alan meyvalar ve sebzeler, tahıl , süt ve mandıra ürünleri ile ile , et , balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.
 • Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı (özellikle yemek aralarında).
 • Kurutulmuş meyve ve karemel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir mi?

 • Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişim evresi olan ilk üç ayda etkili dental tedaviden kaçınılmalıdır.
 • Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir.
 • Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.
 • Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alalaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir.

Hamilelik sırasında ekstra bir ağız-diş bakımı gereklimidir?

 • Günlük ağız ve diş bakımım kesintiye uğratılmamalıdır.
 • Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır.
 • Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır.
 • Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassa yapar.
 • Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.
 • Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır.

Hamilelikte dental anestezi yapılabilir mi? ve Diş rontgeni çekilebilir mi?

 • Hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, dental tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir.
 • Lokal anestezi kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.
 • Herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezik kullanmada bir sakınca yoktur.
 • Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.
 • Diş çekimi yada herhangi bir müdahale için gebelik sırasında lokal anesteziklerin kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa kullanmada bir sakınca yoktur.
 • Antibiyotik kullanımı özellikle Penisilin ve türevleri (amoxicilline vs. ) kullanımını bebek için herhangi bir sakıncası yoktur.
 • Tetrasiklin gurubu antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde “tetrasiklin renklenmeleri” dediğimiz renklenmeler oluşur.
 • Ağrı kesici kullanmada dikkat edilmeli ve kesinlikle üretici firmanın önerilerine uyulmalıdır.
 • Diş hekimliğinde kullanılan röntgen makinalarında radyasyon çok düşük seviyede olmasına rağmen hamilelerde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır.
 • Zorunluluk yoksa bu işlem doğum sonrasına ertelenmelidir.
 • Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa : Anneye özel koruyucu önlük giydirilmeli, hızlı film kullanarak ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır.

    

Hamilelik gingitisi (Pregnancy gingivitis)

     Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar.Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler nedeni östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır.Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2.

Ayında başlayıp 8.Ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.Günlük düzenli ağız diş bakımı yapmayan kişilerde oluşan ve diş etinin tahrişine neden olan bakteri plağı ya da diştaşı gibi etkenler hamilelik gingivitisi tablosunu daha ciddi boyutlara taşıyabilmektedir.

Eğer dişlerde derin tartar birikimi varsa diş hekimi tarafından elimine edilmelidir.

Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi tartar temizliği de özellikle hamileliğin ikinci üç ayında yapılamalıdır.

(Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Bu safhada neden olunan bir bakteriyemi bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.)

Üçüncü üç ayda da anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilmektedir.

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Ağzımız ise vücudun bu tür değişikliklerine karşı çok hassas olan bir bölgesidir.

Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi kişisel bakımını ihmal edebilir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde zararlı etkilere neden olur. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı aşırı ilgi veya aşırı tiksinme duyulması sonucu ağız da bundan etkilenir.

Hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazi degisimler olur. Örneğin kandaki ve tükürkteki asit miktarı arttığ için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Çünkü en basit anlatımıyla , dişin çürümesi demek , bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti rahatsızlıkları da eskisinden daha kolay ve daha sık oluşacaktır.

Hamile olmayı düşünen veya hamile olan her kadın mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli , ağız sağlığı için neler yapması veya yapmaması gerektiğini öğrenmeli ve gereken tedavilerini yaptırmalıdır. Bu hem annenin hem de çocuğunun sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelik kabaca üç dönemde incelenir:

 • İlk üç aylik dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi , bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.
 • İkinci üç aylik dönem: Bu dönem , hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.
 • Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Hamilelik ağız sağlığını nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir.

En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır.

Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) neden olur. Bu durum “hamilelik gingivitisi” adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2.

üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda “hamilelik tümörü” geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır.

Genellikle kendi haline bırakılmakla beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa dişhekimi tarafından alınmalıdır.

Bu problemler nasıl önlenebilir?

Dişeti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipliği ile temizlik işlemi de yapılmalıdır.

Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız su veya anti-plaque ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Dişhekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivtis gelişimini önler.

Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda dişeti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

Dişhekimine ne zaman gitmelidir?

Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa dişhekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde temizlik yapılması uygundur. Dişhekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır.

İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar temizlik önerilebilir.

Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.

Hamilelik sırasında yapılmaması gereken işlemler var mıdır?

Genellikle acil olmayan işlemler de hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4. Ve 6. aylar arasıdır.

Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır.

Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?

Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir.Her ne kadar dişhekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

Dişler hamilelik sırasında daha çabuk mu çürür?

Daha öncede de belirtildiği gibi “hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği” inancı kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır;
     

 • Bebek beslenen dönemde tatlıya, aburcubura aşırı istek belirir ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilir
 • İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermeyebilir.
 • Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. İşte bu nedenlerden ötürü bu dönemde diş sağlığına daha özen göstermek gerekir.

Bebeğin diş sağlığı için alınması gereken önlemler var mıdır?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

Diş sağlığı için protein,A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler) C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların yeterince alınması gerekir.

Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığının yanı sıra genel vücut gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecektir.

Bebeğin diş sağlığı konusunda bilgili olmak,çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasında ilk basamaktır. Bebeğin diş bakımı ve beslenmesi ile ilgili bilgi edininiz. (Bakınız, Çocuklarda Diş Sağlığı)

“Hamileyken antibiyotik kullandım” bebeğimin dişleri etkilenir mi?

Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. Ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı yanlıştır. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu “tetrasiklinler”dir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.

Источник: //www.implantzirkonyum.com/merak-ettikleriniz/hamilelik-ve-disler.html

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte diş implantı sakıncalı

Hamilelikte anne adaylarının ağız diş bakımına ve beslenmesine dikkat ettiği sürece diş sorunlarıyla karşılaşmaları normal dönemlerdeki gibidir. Hamilelikte diş sağlığı gebelik döneminde zaten değişen hormon yapısından dolayı fazla yaşanan diş hassasiyetlerinin artmasını önlemek amacı ile oldukça önemlidir. Bu özel süreçte tükürük ve kanda asit oranı artmaktadır.

Dolayısıyla diş çürükleri de artabilir. Anne adayları içeriğinde kalsiyum ve fosfor olan, A, D,C vitaminlerini barındıran besinleri tüketmeye çalışmalıdır. Ayrıca her anne adayı bebeğin diş gelişimini de dikkate almalıdır.

En doğrusu planlı gebeliklerde kadının diş doktorunu ziyaret ederek, diş ve diş eti sorunlarının değerlendirilmesini sağlamalı ve hamilelikte sorun yaşamamalıdır.

Hamilelikte hormon dengesindeki ani değişimler nedeniyle diş eti iltihaplanmasına çok sık rastlanır. Eğer ağız ve diş bakımına dikkat edilmez diş etinde biriken besin kalıntıları temizlenmezse, gingivitis adı verilen basit diş eti iltihabı gelişebilir. Diş etleri kızarık, şiş ve kanamalı hale gelerek sorun çıkarabilir.

Bu nedenle düzenli olarak dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanımı ihmal edilmemelidir. Hamilelikten kaynaklı bu sorunların çoğu doğum sonrasında kendiliğinden düzelir. Anne adaylarının ilk aylarda yaşadığı bulantı ve kusma sorunları da ağızdaki asit düzeyini arttırır. Bu da dişlerin aşınmasına, çürümesine ve hassasiyetlerinin artmasına neden olabilir.

Düzenli ve doğru bir ağız bakımının yapılması hamilelikte diş sağlığı konusunda sorun yaşanmasına engel olacaktır.

Hamilelikte diş dolgusu yapılır mı?

Hamilelikte diş çürükleri ve diş tedavileri her gebe kadın için endişe kaynağıdır. Özellikle hamilelikte diş dolgusu yapılır mı, kanal tedavisi olur mu gibi tedaviler kadını huzursuz eder. Bu tedavilerde lokal anestezik maddelerin, antibiyotiklerin kullanılması endişenin ana kaynağıdır.

Bu konuda diş doktorunuza gebe olduğunuza dair bilgi vermeniz halinde, doktorunuz jinekoloğunuz ile görüşerek sizin için en uygun antibiyotiği ve lokal anestezik maddeyi kullanarak tedaviyi hamileliğin en uygun döneminde yapacaktır.

Hamilelikte diş dolgusu uygun koşullarda yapılırsa, herhangi bir sakınca olmaz.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!