Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mı

içerik

Gebelikte röntgene dikkat!

Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mı

Gebelik, gerek anne gerekse bebek sağlığı için oldukça dikkat gerektiren bir süreç. Bu dönem, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için birçok konuya daha özenli yaklaşmayı gerektiriyor.

Fakat anne adaylarının gebelik sırasında çeşitli X ışınlarına maruz kalması, gebeliği riske atabiliyor. Bilhassa tanısal amaçlı çekilen röntgen filmleri, bebeğin gelişim sürecini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Central Hospital’dan Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr.

Çetin Öner, gebelikte röntgen çekimi hakkında önemli uyarılarda bulunuyor.

Canlılar belirli oranda radyasyona maruz kalabiliyor

Radyasyonu kısaca, yüksek enerji özelliği bulunan, ayrıca X ve gamma ışınlarını düşük dalga boyunda taşıyan iyonize ışınlar olarak özetleyebiliriz.

Bu radyasyon, dünya üzerindeki tüm canlıları etkileyebilirken, güneş ışınlarından yer kabuğunda bulunan maddelere kadar her türlü doğal yoldan alınabilme özelliği taşır.

Doğal yolların yanı sıra tıp alanında kullanılan tetkik ve tarama araçları, bilim teknoloji ve modern yaşam elementleri de devamlı olarak dünya üzerine radyasyon yayılmasına neden olur.

Katkının yanı sıra zararları da mevcut

Röntgen veya tomografi filmlerine her ne kadar olumsuz bakılsa da bazı sağlık durumlarında ihtiyaç duyulabiliyor.

Fakat X ışınları kullanılarak çekilen bu filmler, bir yandan vücutta gelişen hastalıkların teşhis ve tedavisine katkı sağlarken, diğer yandan da ciddi şekilde radyasyon yayımına yol açıyor.

Normal şartlarda dahi bireylere zarar veren radyasyon, gebelik sürecinde ise hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bir hayli risk oluşturabiliyor.

TOMOGRAFİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Bebekte gelişim geriliğine yol açıyor

Gebelik süresince radyasyona ya da X ışınlarına aşırı maruz kalmak anne adayında doku hasarları, bebekte ise gelişim geriliği yaşanmasına yol açabiliyor.

Ayrıca bebekte, anne karnında birtakım anomalilerin ve nörolojik rahatsızlıkların yanı sıra, bebek kaybına kadar birçok problemin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabiliyor.

Ancak bu sonuçlar, anne ve bebeğin aldığı radyasyonun dozuna ve maruz kalınan radyasyonun gebeliğin hangi dönemine denk geldiğine göre de değişiklikler gösterebiliyor. Anne adayları hamile kaldığını fark etmeden röntgen filmi çekimine girebiliyor.

Böyle problemler ise çoğunlukla bu hamile gruplarında görülüyor. Fakat bu konuda yapılan çalışmalar, 5 rad ve altındaki ışın miktarını almış olan gebeliklerde fetusun zarar görme olasılığının çok düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Radyasyon oranı 15 rad’ı geçmemeli

Eğer röntgen işlemi, 2. ile 8. hafta arasında ve 1 defaya mahsus yapılmışsa bebeğe bir zarar vermez. Röntgen nedeniyle alınan radyasyon oranı 15 rad’dan az ise bebek için herhangi bir risk oluşmaz.

Fakat radyasyon oranı 15 rad’dan fazla ise gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Ayrıca teşhis ya da tedavi sırasında birden fazla röntgen çekimi gerekiyorsa ve anne adayı gebeliğinden bu görüntüleme işlemlerinden sonra haberdar oluyorsa, dozun hesaplanması için mutlaka bir radyoloji uzmanına başvurmalıdır.

FOLİK ASİT NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

Diş, akciğer, kol ve bacak röntgeni çekilebilir

Gebelik süresi içinde röntgen çekimine ihtiyaç duyuluyorsa bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin; diş, akciğer, baş, kol ve bacak gibi bölgeler için röntgen çekimlerinde, radyasyon direkt alt karnı hedef almayacağından yaydığı enerji de düşük olacaktır.

Bu nedenle de bebek için herhangi bir gelişim geriliği ya da doğumsal sakatlık riski oluşmayacaktır. Fakat üreme organlarının ve karın bölgesinin direkt olarak radyasyona maruz kalması bebeğin hızla gelişmekte olan hücrelerinde birtakım değişimlere sebep olabilir.

Hatta bu durum, bebeğin ileriki dönemlerde kansere yakalanma riskini de tetikleyebilir.

Uzman desteği şart

Eğer tüm önlemlere rağmen, gebelikte röntgen çektirilmesi zaruri ise mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır. Röntgen işlemi sırasında radyasyonun dağılması için koruyucu kıyafetler giyilebilir. Ancak anne adayı, sağlığı riske girecek kadar bir problem taşımıyorsa röntgen çekiminin doğum sonrasına bırakılması daha uygun olacaktır.

MR ve ultrason zararlı değil

Gebelik süreci ile ilgili merak oluşturan bir diğer konu ise, MR ve ultrason işlemlerinin anne ve bebek sağlığı açısından sakınca oluşturup oluşturmadığıdır. Bilinmesi gerekir ki gebelik sürecinde MR çekimi, anne ve bebek için herhangi bir zarara yol açmaz.

Eğer gebelikte MR yöntemiyle bir tanı belirlenmesi gerekiyorsa, bu işlemin kullanılmasında bir sorun yoktur. Yine tanı amaçlı ultrason yöntemine ihtiyaç duyuluyorsa, ses dalgalarının 1,0 olması gerekir.

Anne ve bebeğe verilen dalgalar düşük derecede olduğu müddetçe herhangi bir risk oluşmaz.

Sanat hamile karnında!

+24

Источник: //hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1041123-hamilelikte-rontgen-cektirmek-zararli-mi

Gebelik ve Gebelikte Kozmetik Kullanımı – Hamilelikte Kozmetik Kullanımına Dikkat!

Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mı

Gebelik ve Gebelikte Kozmetik Kullanımı – Hamilelikte Kozmetik Kullanımına Dikkat!Hamilelik döneminde kozmetik kullanımında dikkatli olmalısınız…Hamilelik ve Kozmetik Hamilelikte hangi epilasyon yöntemi kullanmak gerekir? Gebelik maskesi nedir? Gebelikte kozmetik kullanımı anne açısından teh yaratır mı?

Gebelikte ( Hamilelikte ) Kozmetik Kullanımı ile İlgili Aklınıza Gelebilecek Sorulara Cevaplar.

Gebelikte kozmetik kullanımı

Hamilelik döneminde kozmetik kullanımında dikkatli olmalısınız…
Uz. Dr. Zerrin Baysal “Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı “hakkında bilgi verdi.

Etiler Memorial Polikliniği ve Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal “Hamilelik döneminde kozmetik kullanımı “hakkında bilgi verdi. Hamile kadınların en büyük sıkıntıları; ilaç, ışın, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır.

Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin ( fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle gösterilmiştir.

Bazılarının ise, kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmemektedir. Kimilerinde ise, gebeliğin belirli sürelerine kadar zararlı etkili, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğe hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelişimini engelleyebilir.

Özellikle saç boyarken tedbirli davranın

Kozmetik (saç boyaları, kremler, parfümler, temizleyici maddeler vs..) kullanımında, genelde, en sık problem saç boyalarıdır. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemiştir.

Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

Saç düzleştirme ve perma işlemlerini hamilelik sonrasına bırakın

Saç düzelticilerin ( straightener) ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlardır ve kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, hava ısı ve press yolu ile yapılması daha güvenlidir.

Perma gibi yöntemlerde ise kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında ilişki saptanamamıştır, fakat tamamen güvenilir olduğunu söyleyebilmek içinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda vardır.

Nemlendiricileri rahatlıkla kullanabilirsiniz

Deodorant, şampuan, ve diğer cilt bakımı ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir.

Cilt bakımı için kullanılan kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao ve lanolin kremleri kullanılabilir.

Hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardan biridir. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış olmakla birlikte; bugüne kadar makyajın hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir.

Bebeğin gelişimindeki en önemli zaman ilk üç aydır. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır, kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının

Hamilelik her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreç. Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yanında, annenin de kendine özen göstermesi arzulanan ve göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Hamilelikte ve sonrasında anneleri en fazla üzen konuların başında ise fazla kilolar ve cilt problemleri (çatlaklar) geliyor.

Her ne kadar kozmetik ürünlerinin içeriğinde vücut için zararlı olan maddelere yer verilmiyor ve dolayısıyla kozmetik ürünlerini hamilelerin de kullanmasında hiçbir sakınca görülmüyorsa da bu ürünlerin bazıları hamilelerin kullanımına açık değil.

Gebelikte kozmetik kullanımı anne açısından teh yaratır mı?

Hamilelikte normal makyaj malzemeleri, karın çatlaklarını önlemek için kozmetik ürünlerini kullanmak ne anne ne bebek için sakıncalıdır.  Normal kozmetik ürünlerinin içinde vücut için zararlı olan kimyasal maddeler zaten kullanılmaz.  Gebelik sırasında meydana gelen karın ve göğüs çatlakları için özel kremler vardır.

Her insana önerildiği gibi kullanılan kozmetik ürünlerinin sürekli alınan ürünlerden olması, sürekli değiştirilmemesi ve önüne gelen her ürünün alınmaması gerekmektedir.

Güzellik ürünleri içinde en zararlı kimyasal madde içeren ürün, renk açıcılar, saç boyalarıdır.  Gebe kadınların saçlarını boyamaları bir süre ertelenmeli hem kendilerinin, hem de bebeklerin sağlığı açısından önemlidir.  Saç boyamak yerine daha az zararlı olan röfleyi denemelidirler: Çünkü röfle yapılırken saçların rengini kimyasal madde ile açma ihtiyacı duyulmaz.

  Röfleyi de saç diplerine yani deriye değdirmemekte fayda vardır.  Aynı şekilde perma yapılırken de perma ilacında bulunan kimyasal maddeleri cilde değdirmemek gerekir.  Başka bir deyişle yarım perma olarak yaptırılmalıdır.  Gebelik sırasında kullanılan saç boyaları, annenin kırmızı kan hücrelerine parçalayarak kanın azalmasına neden olur.

  Bunun sonucu olarak bebek de sağlıklı gelişemez.

Kozmetik alırken bu süre içinde dikkatli olarak doktorun tavsiye ettiği ürün kullanılmalıdır.

Gebelik sırasında annenin vücudunda özellikle yüzünde halk dilinde çil basması denilen gebelik maskesi (cloasma) oluşur.  Cloasma, renk hücrelerindeki artma (pigmentasyon) sebebiyle meydana gelebilir.

  Çil basması denilen gebelik maskesi, normalde 6 ay sonra pigmentasyon azalmasıyla kaybolur: Fakat hamile kadın güneşte gereğinden fazla kalmakla ve güneş yağlarını bilinçsizce kullanmakla yüzündeki ve vücudundaki bu lekeleri ömür boyu taşımak zorunda kalabilir.

Dr. Akif POROY

Hamilelik ve Kozmetik

Kadınlar her zaman bakımlı olmak isterler değil mi? Anne adayları da 9 ay boyunca güzelliklerine dikkat etmek istiyorlar. Ancak bebek bekliyor olmak da onları korkutuyor.

Hamilelikte saç boyatmak güvenli midir?

Kullanılan boyanın cinsine göre değişir. Ancak boyalarda bulunan kurşun ve türevi vs maddeler ciltten emilerek zararlı olabilir. Her boya ürününde içerikleri tam olarak bilinmiyor.

Bilinen çeşitli kimyasallar olduğu ve bunların içinden bazılarının zararlı olabileceğidir.

Gerçi bir kereden alınacak zararlı madde oranı risk teşkil etmeyebilir diye düşünülebilir ama muhtemel yan etkileri bilinmeyen uygulamalardan uzak durmakta fayda var. Bu açıdan çok gerekmedikçe önermiyoruz.

Hamilelikte güneşlenmek zararlı mıdır?

Hamilelikte vücut ısısının artışını istemiyoruz bu bebek için iyi değildir. Hamile saat 11-17 arası güneşte durmamalıdır. Bu saatlerin öncesinde ve sonrasında da yatarak güneşlenme önermiyoruz. Denizde ve havuzda bu saatlerde alınacak güneş yeterli olacaktır. Bu sürelerin da 15 dakikayı geçmemesi gerekmekle birlikte günde bir kaç kez deniz banyosu öneriyoruz.

Güneşlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Saat 11-17 arası güneşe çıkılmaması gerektiğini gebeler unutmamalıdır. Gebelerde hormonal nedenlerden ötürü güneş lekesi oluşma ihtimali de yüksektir. O yüzden bu saatler dışında güneş alabilirler ama bu yine de güneşe yatarak güneşlenme tarzında olmamasının faydalı olduğu unutulmamalıdır. Gölgede ve denize girerken yüzerken aldığı güneş yeterlidir.

Hamilelikte hangi epilasyon yöntemi kullanmak gerekir?

Ağda ve tüy dökücü kremlerin olumsuz yönleri var mıdır?
Ağdanın bilinen bir yan etkisi yoktur. Tüy dökücü kremler çok çeşitli ve hepsinin ayrı ayrı içeriklerini bilerek değerlendirmek gerekir. Ancak hepsi de kimyasallar içerdiğinden dikkat etmek ve tercih etmemekte yarar var.

Çatlakları önlemek için kullanılan kremler bebeğe zarar verir mi?

Hayır. Bu konuda özel olarak satılan ürünler var. Onlardan tercih edilmelidir.

Hamilelikte dişe dolgu yaptırmak güvenli midir?

Evet. Çürük dişle dolaşmak zararlıdır bu sürede gerekli olduğunda diş dolgusu yapılır Lokal anestezi gerektiği hallerde diş çekimi yapılabilir. Bu, zararlı değildir.

Hamilelikte Yaşadığınız Cilt Değişiklikleri

Gebelik maskesi, sivilcelerde artma,çatlaklar, saç dökülmesi… Hamilelik döneminde yaşanan bu sorunlar sadece size ait değil. Her kadın bu ve buna benzer problemleri yaşıyor.

Gebelik maskesi nedir?

Gebelik maskesi, hamilelik döneminde kadın seks hormonlarının aşırı artmasıyla ortaya çıkan lekelenmelere verdiğimiz isimdir. Güneş gören bölgelerde olur; yüzde, özellikle çene, elmacık kemikleri ve bunun gibi güneş ışınlarının dik geldiği bölgelerde daha yoğun görülür. Hamilelik dışında hormonal dengesizliklerde ve bazı kronik hastalıklarda da karşımıza çıkmaktadır.

Kimlerde daha çok görülür?

Gebelik maskesi oluşumunda ailesel yatkınlık söz konusudur. Ayrıca dikkat edilmeden güneş altında çok kalma durumlarında ve derinin üst tabakasını tahriş eden kozmetik ürün kullanımı ve manipülasyonlarda (tüylerin alınması gibi) görülme oranı artar.

Ne şekilde tedavi edilir?

Hamilelik döneminde hiçbir tıbbi tedavi prensip olarak uygulanmaz. En doğrusu güneşten koruyucu kremler kullanarak ve öğlen saatlerinde güneş altında durmaktan kaçınarak kişisel koruma sağlamaktır.

Bazı anne adaylarında gebelikte sık sivilce görülmesinin sebebi nedir?

Gebelikte görülen sivilceler yine kişideki hormon fazlalığı sonucu oluşur. Ergenlik döneminde sivilce problemi olan kişilerde görülme olasılığı fazladır. Hamilelik sonlanınca kendiliğinden düzelir.

Sivilceler tedavi edilir mi? Edilirse nasıl tedavi edilmelidir?

Ph’ı dengelenmiş ürünler kullanarak deriyi temiz tutmak ana prensiptir.

Çatlak neden olur?

Çatlaklar deri altındaki dokuların ani gelişmesi ve büyümesine derinin yetersiz kalması sonucu oluşur. Yani alttaki dokunun hızlı büyümesine derinin esneme kapasitesi yetersiz kalır ve deri bu bölgelerde ayrılır. Vücut bu bölümleri onarım dokusu ile doldurur.

Önlemek mümkün müdür?

Çatlak oluşumunu hızlı kilo alımları çok destekler. Hamilelik süresince orantılı ve 8-13 kilo arası kilo alımı gerçekleşirse kişinin daha az oranda çatlakla karşılaşması söz konusu olur. Ayrıca deriyi besleyerek çatlak oluşumunu bir ölçüde azaltan A vitamininden zengin kozmetik preparatlar kullanılabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Çatlakların spesifik bir tedavisi yoktur. Vücut çatlayan bölgeyi onardığı için bu bölgede tekrar derinin gelişmesi şu andaki tıbbi ve teknolojik bilgilerimizle imkansızdır. Çatlakların yeni oluşumu sırasında tedavi şansı yüksektir, ancak olgunlaştıktan sonra tedavi şansı düşmektedir.

Saçların dökülme nedeni nedir? Tedavisi var mı? Yoksa doğum sonrası kendiliğinden düzelir mi?

Saçlar hamilelik sırasında dökülmez, aksine hormonların etkisiyle gürleşir ve çoğalır, ancak doğumdan sonra kadın seks hormonlarının azalmasıyla dökülmeye başlar. Doğumdan sonraki ilk yıl içerisinde kendiliğinden eski dengesine kavuşur. Eğer, hamilelik sırasında dökülme varsa mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir, vitamin ve mineral eksikliği olabilir.

Ciltte meydana gelen hangi değişikliklerde doktora başvurmak gerekir?

Hamilelik döneminde deri benlerinde büyüme, tüylenmede artış, kaşıntılı deri hastalıkları görülebilir. Bunlar hamilelik sonlanınca kendiliğinden düzelir.

Hamile kadın güzeldir…

Hamilelik tüm sorunlarına rağmen kadınların hayatları boyunca yaşayabilecekleri en özel dönemlerden biri.

Size tavsiyemiz, belki biraz zor olsa da, sağlığınızın yanında güzelliğinizi de ihmal etmeyerek bu dönemin tadını sonuna kadar çıkarmak!Anne adayının fazla birkaç kilo alma, yüz lekeleri, cilt tipinin değişmesi, saçların kalınlaşması ya da incelmesi gibi çok da istenmeyen durumlar yaşaması kaçınılmazdır. Ama tüm bunlar hamile kadınların güzel olamayacağı anlamına gelmez; önemli olan hamileliklerini bahane edip günlük bakımlarını ihmal etmemeleridir.
alıntı

Источник: //www.gezginlerdenindir.com/haber/saglik/gebelik-ve-gebelikte-kozmetik-kullanimi-hamilelikte-kozmetik-kullanimina-dikkat.html

Hamilelikte Güneşlenme Zararlı mıdır?

Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı Mı

Gebelik dönemindeki anne adaylarının özen göstermeleri gereken birçok kayda değer detay bulunmaktadır. Bu detaylar arasında hamilelikte güneşlenme ön plana çıkan konulardan biridir. Güneş ışınlarına maruz kalmanın faydası olduğu kadar zararı da olabilmektedir.

Bu durum sadece gebeler için değil herkes için geçerlilik kazanır. Vücudun ihtiyacı olandan daha fazla bir şekilde alınan güneş ışınları, kişilerin vücutlarında çeşitli deri rahatsızlıkları oluşmasına sebebiyet verebilir. Gebeler için bu durum hassasiyet kazanacaktır.

Çünkü yeni bir evreye giren vücut; beslenme, sıvı tüketimi, fiziksel aktivitelerin yanı sıra güneşten gereksinimi kadar faydalanmak ister.

Gebelikte güneşlenme hususunda ihtiyaç fazlası olarak alınan ultraviole ışınları, anne ve bebek sağlığı açısından zararlı etkiler doğuracaktır.

Hamilelikte Güneşlenme D Vitamini İhtiyacını Karşılar mı?

Gebelik dönemini yaşayan kadınların, diğer vitaminlerde olduğu gibi D vitaminine ihtiyaç duydukları bilinen bir durumdur.

Güneş ışınlarını yeteri kadar almayan gebelerde, D vitamini eksikliği ve bu eksiklikten kaynaklanarak tetiklenen rahatsızlar ortaya çıkabilir.

Ancak insanlar arasında yanlış bilinen bir konu bulunmaktadır; güneş ışınları vücutta tek başına D vitamini oluşturmaz, D vitamini oluşumuna yardımcı olur.

Kalsiyum ve fosfor içeren besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkan emilim, güneş ışınlarının yardımıyla deri altında bulunan yağ dokularında D vitamini oluşmasını sağlar. D vitamini ve kalsiyum arasında bir doğru orantı bulunduğundan, anne karnındaki bebeğin kalsiyum ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Hamilelikte vitamin kullanımı ancak doktor önerisiyle kullanılmalıdır.

Danimarka’da yürütülen araştırmalar sonucunda, yeterli miktarda alınan D vitamininin bebeğin zihinsel gelişimine katkıda bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. D vitamini ihtiyacını karşılayan annelerin çocuklarında hiperaktif eğilimler ve davranış bozuklukları görülmediği tespit edilmiştir. Bu yüzden gebelikte güneşlenme önem kazanmaktadır.

Gebelikte Güneşlenmek Zararlı mıdır?

Hamilelikte güneşlenme doğru tekniklerle yapılmadığı zaman anne ve bebek sağlığını tehdit eden durumlar oluşmasına neden olabilmektedir.

Güneş ışınlarının dünyaya en dik pozisyonda düştüğü saat dilimlerinde dışarı çıkılmaması önemlidir. Doktorunuzun önerdiği saat dilimlerinde güneş ışınlarından, yine doktorunuzun önerdiği tekniklerle faydalanabilirsiniz.

Ayrıca koyu renkteki giysilerin giyilmemesi gerekecektir, bilindiği üzere koyu renkler güneş ışınlarının etkisini arttırmaktadır.

Hamilelikte güneşlenmenin zararları şöyle sıralanabilir:

  • Vücudunun sıcaklık dengesi bozulabilir. Güneş sıcaklığından kaynaklanan terlemeler sonucunda vücut sıvı kaybeder. Bu ani vücut değişimleri anne ve bebek sağlığını etkileyecektir.
  • Güneş çarpmasından etkilenilerek baş dönmesi, kusma ve bulantı gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. (Bknz:Hamilelikte Bulantı Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?)
  • Gebelik döneminde hormonların etkisiyle derinin yapısında değişimler yaşanır. Güneşten gelen ışınların etkisiyle cilt üzerinde güneş yanıklarının oluşumuna rastlanabilir.
  • Yine hormonların etkisiyle birçok anne adayının yüz bölgesinde renk değişimleri görülür. Vücudun güneşe karşı hassasiyet kazanması, gebelerin yüzünde ‘gebelik maskesi’ adı verilen lekelenmelerin oluşmasına neden olur. Uzun vadeli lekelenmeler olmamalarına karşın, güneşte fazla kalınması durumunda lekelerin yoğunluğu artabilir ve geçme süreleri uzar.
  • Özellikle çoğul gebeliklerde anne adayının ani kilo alımı sonucunda, karın bölgesindeki derinin gerilmesiyle cilt tabakası bir hayli incelir. İncelen deriye güneş ışınların etkisi daha fazla olacaktır. (İlginizi çekebilir:Hamilelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Öneriler)
  • Gebelikte alınması gereken besin kaynaklarından biri olan folik asit, güneşten gelen ultraviole ışınları sonucu etkisini kaybeder. Tıpta bu duruma folik asit yıkımı adı verilmektedir.(Bknz:Hamilelikte Folik Asit Faydaları)
  • Gebelikte güneşlenme konusunda güneş ışınlarının fazlası zararlı olduğu gibi, gebelik dönemi boyunca solaryum benzeri bronzlaştırma işlemi yapan cihazlara girilmesi de zararlıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Vitamin Kullanımı – Gebelik Vitaminleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-guneslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri