Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 10 Alışkanlık!

Hamilelikte hatalı alışkanlıklardan vazgeçin!

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 10 Alışkanlık!

Hamilelikte,  hatta birkaç ay öncesinden hatalı alışkanlıklardan vazgeçmek anne adayı ve doğacak bebeğin sağlığı için önem taşıyor.Hamilelikte kaçınmanız gereken 10 alışkanlık nedir birlikte göz atalım.

1-Sigara ve alkol tüketmek

Hamilelik sırasında sigara içmek nikotin ve kanserojen maddelerin bebeğe geçmesine neden oluyor; bunun sonucunda da bebekte gelişme geriliği, düşük, erken doğum ve ölü doğuma yol açabiliyor.

Her gün alkol almak ya da kısa bir süre içinde çok fazla alkol tüketmek de bebek için teh oluşturuyor.

Örneğin, yüzde anormallikler, gelişim yavaşlığı gibi çeşitli belirtileri olan fetal alkol sendromuna neden olabilmesi gibi.

2-Kahvede aşırıya kaçmak

Kahve anne adayında kan basıncını ve nabız atış sayısını artırıyor. Hamilelikte zaten artan bu değerler kahve ile daha da abartılı hale gelerek sorun oluşturabiliyor. Aynı uyarıcı etki bebekte de oluşuyor ve bebeğin uyku düzeni daha anne karnında iken bozuluyor.

Ayrıca bebeğin idrar miktarı artıyor ve sıvı kaybı gelişebiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçmek için kahve tüketimini kısıtlayın, içecekseniz dekafein (kafeinsiz) olanları tercih edin. Asitli içeceklerden, sizde mide yanmasını artıracağı için kaçının.

Kolalı içeceklerde de kafein olduğunu unutmayın, dolayısıyla kahve çin yapılan uyarılar bunlar için de geçerli.

3-Hatalı beslenmek

Kılıç balığı, orkinos, köpek balığı gibi büyük deniz hayvanlarının etlerinde civa oranı daha fazla oluyor. Bu da ağır metal zehirlenmesine yol açabiliyor. Başlangıçta pek belirti vermeyen bu durum ileride kansere kadar giden sonuçlar doğurabiliyor.

Küçük balıkları ve diğer balıkları yemeyen balık etlerini tercih edin. Ayrıca salam, sosis gibi işlenmiş besinlerden de kaçının. Bunlar nitratlar gibi toksik madde içermeleri nedeniyle bebek için risk yaratıyor.

Çiğ yenmeleri de etle geçebilecek toksoplazma gibi hastalıklar açısından teh oluşturuyor .

4- Çok sıcak banyo yapmak

“Çok sıcak banyo yapmak, buhar odaları ve saunalar tehli olabiliyor.” uyarısında bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, “Örneğin tansiyonunuz düşebiliyor, bayılma riskiniz oluyor ve bebekte bu tansiyon düşmeleri sırasında kan akımı azalıyor. Bu süre uzarsa spastik bebek riski artıyor. Bu nedenle banyo suyu sıcaklığının 37 dereceyi geçmemesi gerekiyor. ”

5- Bol şekerli veya tuzlu besinler tüketmek

Hamilelikte plasentadan salgılanan HPL (insan plasental laktojen hormon) nedeniyle şeker yükselmesine zaten bir eğilim oluyor. Bunun asıl nedeni ise bebeğe sürekli şeker sağlamak ve beslemek.

Diyabetik annelerde zaten yüksek olan şeker HPL etkisiyle daha da yükseliyor ve diyabetik komaya kadar giden sonuçları gelişebiliyor. Bol şekerli gıda ile beslenmek bu riski artırıyor. “Bol tuzlu beslenmek de hipertansiyonu artırıcı bir rol oynuyor”  diyen Prof. Dr.

Tansu Küçük sözlerine şöyle devam ediyor:  “Hipertansiyon preeklempsi tablosunu oluşturarak anne ve bebeğin hayati teh altına girmesine neden oluyor. Bu yüzden hamilelik döneminde de tuz tüketimi miktarı 5 gramı geçmemeli.

Doğrudan tuz alımı dışında,  örneğin peynir, zeytin, turşu, kuruyemiş ve salamura gibi tuzlu gıdalara da dikkat edilmeli.”

6- Bilgisayar ve cep telefonu kullanımına dikkat etmemek

Bilgisayar kullanımını kısıtlayın. Elektromanyetik radyasyon bebekte henüz çok iyi bilinmeyen bazı değişimlere sebep olabiliyor. Uzun saatler bilgisayara bakma pozisyonu sizin iskeletiniz için de zararlı olabiliyor; kas spazmları, lumbago gibi ani bel ağrılarına yol açabiliyor.

Cep telefonu ile konuşma süresini günde 2 kez 5’er dakika ile sınırlandırın. Cep telefonlarını yakınınızda tutmayın, başucunuza koyarak uyumayın, şarja takmayın. Aksi halde batarya patlaması ve elektromanyetik radyasyon gibi fiziksel risklere maruz kalabilirsiniz.

Hem yaydığı dalgalardan korunmak hem de deliksiz iyi bir uyku için cep telefonunuzu kapatın.

7- İki kişilik yemek yemek

“Aylık kilo alımınız ne fazla ne de az olmalı” uyarısında bulunan Prof. Dr. Tansu Küçük şunları söylüyor: “Hedef kilonuzu doktorunuzla konuşun ve haftalık – aylık olarak kilonuzu kendiniz de takip edin. İstenenden fazla kilo almanız diyabet ve preeklempsi gibi hamilelik komplikasyonlarını artırabiliyor. Dolayısıyla günlük kalori alımınız 2900 kaloriyi geçmesin.

İstenenden çok az kilo almanız da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin bebekte SGA (hamilelik haftasına göre küçük bebek) ve buna bağlı ileride nörolojik ve gelişimsel sorunlar, aşırı kısa boy gibi problemlerin görülme riski artıyor. Ayrıca hipertansiyon, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalık, insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus gelişebiliyor.

8- Hatalı spor yapmak ya da hareketsiz kalmak

Hatalı spor herşeyden önce iskelet sistemine zarar verebiliyor. Kas spazmları, hatta kas kopmaları ve kemik kırıkları bile gelişebiliyor. Bu nedenle iyi bir antrenör ile çalışmak, daha sonra tek başına spor yapmaya başlamak gerekiyor.

Spor ne gereğinden az ne de gereğinde fazla olmalı. Çünkü gereğinden fazla spor erken doğuma bile sebep olabiliyor. İdeal spor herkese göre değişmekle birlikte kalp hızını yüzde 50 artıracak kadar olması yeterli geliyor.

Bu da genellikle 30-40 dakika orta tempoda bir spor demek.

9 – Özel bölge hijyenini hatalı uygulamak

Hijyenik kadın pedi doğal malzemeden üretilmiş, kokusuz ve renksiz olmalı. Çünkü perine bölgesi için yapılmış spreyler ve temizlik bezleri irritasyon yaratabiliyor.

Yanlış perine hijyeni de vajinal enfeksiyon ve idrar yolları enfeksiyon riskini artırıyor. Bunun sonucunda da erken doğum olabiliyor.

Ayrıca vajina içini yıkanmamalı, çünkü bu alışkanlık vajinanın asiditesini bozarak enfeksiyon ve erken doğum riskini artırabiliyor.

10-Yatak odasında çiçek bulundurmak

Yatak odanızda çiçek olmamalı. Geceleri kendileri de oksijen soludukları için çiçekleri diğer odalara almayı ihmal etmeyin. Aksi halde hipoksi, hipertansiyon ile baş ağrıları gibi sorunlar gelişebiliyor. Kurdele çiçeği ise formaldehiti yok ediyor ve bu sayede de zehirlenmelerden koruyor. Dolayısıyla evde bulunması önerilen bir çiçek.

Prof. Dr. Tansu Küçük
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/hamilelikte-hatali-aliskanliklardan-vazgecin/

Hamilelikte yapılmaması gereken 10 alışkanlık

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 10 Alışkanlık!

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filiz Candan Topuz, bebek beklerken kaçınılması gereken hataları anlattı, önemli önerilerde bulundu.

İki kişilik yemek yemek

İki canlısın, 2 kat fazla yemelisin” Bu cümleyi hemen her hamile kadın ailesinden veya eş dosttan mutlaka duymuştur.

Ancak sanılanın aksine hamilelik döneminde 2 kişilik yemek bebeğe yarar sağlamadığı gibi, annenin de fazla kilo alıp doğum ve sonrasında problemler yaşamasına neden olabiliyor.

Topuz, hamilelik döneminde fazladan ortalama olarak sadece 300 kaloriye ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, “Önemli olan fazla değil, dengeli beslenmek” diyor.

Az su içmek

Toplumdaki hatalı inanışlardan biri de, fazla su içilirse amnion sıvısının artacağı şeklinde. Amnion sıvısını bebeğin idrarı oluşturuyor. Dolayısıyla bu sıvının miktarını annenin içtiği su belirlemiyor. “Anne iyi beslenir ve son 3 ayda istirahat etmeye özen gösterirse, bebeğin suyu da normal olacaktır” diyen Topuz, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu nedenle bebeğin suyunun azaldığı oligohidramnıos ile seyreden, örneğin anne karnında gelişme geriliği olan durumlarda annenin istirahati önemli.

Sık kontroller ve istirahatle doğumun bebek için en iyi zamanda gerçekleşmesi sağlanabiliyor. Hamilelik döneminde en az 1,5-2 litre su içmeli.

Böbreklerle ilgili bir problemi yoksa bol idrara çıkarak aslında idrar yolu enfeksiyonu oluşmaması için önlem de almış oluyor.”

Suda uzun süre kalmak

Hamilelikte deniz ve havuz suyu zarar vermese de, vücut ısısını düşürecek kadar uzun kalmayın. Suda en fazla 30 dakika kalmanız yeterli olacaktır. Suda fazla zaman geçirildiğinde ısı kaybı oluyor ve enfeksiyonlara, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlanıyor. Ayrıca ideal banyo suyu sıcaklığı 37-38 derecedir. Su ısısının 40 santigrat dereceyi geçmemesine dikkat edin.

Kirli suda yüzmek

İshal, kusma, idrar yolu enfeksiyonu, “konjonktivit” denilen göz iltihaplanmaları, cilt enfeksiyonları, özellikle mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara neden olabileceği için temizliğinden emin olmadığınız suda yüzmeyin. Bunun aksine temiz suda yüzmek ise kasların hemen hemen tümünü çalıştırdığı için hamilelik döneminde önerilen egzersizler arasında yer alıyor.

Sert yatakta yatmak

Hamileliğin ikinci 3 ayı itibariyle, göbeğin büyümeye başlamasıyla birlikte vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayıyor ve buna bağlı olarak bel ile sırt ağrıları başlıyor. Toplumda bel sağlığı için sert yatakta yatılması gerektiğine yönelik yanlış bir inanış var.

Topuz, sanılanın aksine sert yatakta yatmanın sırt ve bel ağrılarına yol açtığını vurgulayarak, “Hamilelik döneminde bu sorun daha da şiddetlenebiliyor.

Bu nedenle yatıldığında vücudun şeklini alabilen ve bele destek veren yatakları tercih etmekte fayda var” diyor.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek

Vücudun ağırlık merkezini değiştirerek diz, kalça ve bel ağrılarına sebep olabileceği için yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Dengeli yürüyüş ve dengeli adımlar için ortopedik ayakkabılar tercih edin.

Kaplıca havuzuna ve saunaya girmek

Kaplıca suyu ile banyo yapmanın sakıncası yok, fakat kaplıca havuzu veya sauna hamilelere önerilmiyor. Bunun nedeni ise sadece sıcak suyun değil ortamın da ısısının yüksek olması nedeniyle vücut ısısında artış oluşması. Sıcağın damarlarda genişlemeye yol açması sonucu düşen kan basıncı da bayılmaya neden olabiliyor.

Ayrıca vücut ısısının 38,9 C’ üzerine çıkması, özellikle ilk 3 ayda bebeğin zarar görmesine yol açabiliyor.

Örneğin hamilelikte ilk 3 ayda ateş yükselmesine, yarık damak dudak gibi orta hat gelişim defektlerine, kalp anomalilerine, kol ve bacaklarda gelişim anomalilerine, baş ve kafa içi gelişim anomalilerine ve düşüklere sebep olabiliyor.

Kahve keyfini abartmak

Kafein fazla tüketilirse metabolizmayı hızlandırdığı için çarpıntı, uykusuzluk ve ilerleyen hamilelik haftalarında mide reflüsünü artırabiliyor.

Günlük güvenli tüketim dozunun 200mg/dl olduğu ve bir fincan kahvede 95mg/dl olduğu düşünülürse, günde 1 fincandan fazla kahve içmek hamilelik döneminde bu şikayetlere neden olabiliyor.

Kolalı içecekler de kafein içermeleri ve gereksiz kalori sağladıkları için önerilmiyor. Bu hiç içemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, bir kutu kolada 50 mg kafein olduğunu düşünerek dikkatli tüketin.

Bitki çaylarında ideal miktarı aşmak

Aslında ilaçların büyük bir kısmının bitkilerden elde edildiğini düşünürsek, bitki çaylarının fazla tüketilmesinin ilaç etkisi yaratacağını düşünmek yanlış olmaz.

Ancak yeterli bilimsel çalışma olmamakla birlikte, hamilelikte aynı çaydan 2 fincandan fazla tüketilmesi, örneğin melisa ve yasemin çaylarını içmek, aşırı uykuya eğilim yapabiliyor. Yeşil çay da yoğun kafein içerdiği için hamilelikte günde bir fincandan fazla önerilmiyor.

Özellikle hamilelikte rahim kasılmasını artırıcı etkileri nedeniyle adaçayı, ahududu, sinameki ve fesleğen çaylarından da kaçınmak gerekiyor. Hamilelikte ıhlamur, kuşburnu, zencefil ve papatya çayları ise günde 1-2 fincan tüketilebilir.

Alkol ve sigara tüketmek

Araştırmalar günde 1-2 kadeh alkol tüketen kadınların bebeklerinde öğrenme, konuşma ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite gibi bozuklukların daha sık rastlandığını ortaya koyuyor.

Alkolün bebeğin sinir hücrelerinin gelişimi ve fonksiyonunu bozduğu, kemik ile kıkırdak hücrelerinde erken ölümlere sebep olduğu düşünülüyor. Bunun sonucunda da bebekte yüz anomalileri oluşabiliyor.

Ayrıca alkol tüketiminin düşük doğum tartılı bebek doğurma ve erken doğum riskini artırdığı tespit edilmiş.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti günde 2 kadehten fazla alkol tüketimini ağır alkol tüketimi olarak kabul edip, bu hamilelerin bebeklerinde fetal alkol sendromunun oluşma riskinin çok yüksek olduğunu belirtmişler. Bu nedenle hamilelikte özellikle ilk 3 ayda alkol tüketilmesi önerilmiyor.

Hamilelikte sigara içmek de çok riskli! Öyle ki sigara içindeki kanserojen maddeler ile nikotinin bebeğe geçmesine yol açabiliyor. Dr. Filiz Candan Topuz, bunun sonucunda da erken doğum, ölü doğum ve bebekte gelişme geriliği gibi son derece ciddi tablolar gelişebildiği uyarısında bulunuyor.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Источник: https://doktorunuz.tv/hamilelikte-yapilmamasi-gereken-10-aliskanlik/

Hamilelikte kaçınmanız gereken 10 alışkanlık

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 10 Alışkanlık!

“İki canlısın, 2 kat fazla yemelisin.” Bu cümleyi hemen her hamile kadın ailesinden veya eş dosttan mutlaka duymuştur.

Ancak sanılanın aksine hamilelik döneminde 2 kişilik yemek bebeğe yarar sağlamadığı gibi annenin de fazla kilo alıp doğum ve sonrasında problemler yaşamasına neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.

Filiz Candan Topuz hamilelik döneminde fazladan ortalama olarak sadece 300 kaloriye ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek “Önemli olan fazla değil, dengeli beslenmek” dedi.

2-AZ SU İÇMEK

Toplumdaki hatalı inanışlardan biri de fazla su içilirse amnion sıvısının artacağı şeklinde. Amnion sıvısını bebeğin idrarı oluşturuyor. Dolayısıyla bu sıvının miktarını annenin içtiği su belirlemiyor. “Anne iyi beslenir ve son 3 ayda istirahat etmeye özen gösterirse bebeğin suyu da normal olacaktır” diyen Dr.

Filiz Candan Topuz sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle bebeğin suyunun azaldığı oligohidramnıos ile seyreden, örneğin anne karnında gelişme geriliği olan durumlarda annenin istirahati önemli. Sık kontroller ve istirahatle doğumun bebek için en iyi zamanda gerçekleşmesi sağlanabiliyor. Hamilelik döneminde en az 1,5-2 litre su içmeli.

Böbreklerle ilgili bir problemi yoksa bol idrara çıkarak aslında idrar yolu enfeksiyonu oluşmaması için önlem de almış oluyor”

3-SUDA UZUN SÜRE KALMAK

Hamilelikte deniz ve havuz suyu zarar vermese de, vücut ısısını düşürecek kadar uzun kalmayın. Suda en fazla 30 dakika kalmanız yeterli olacaktır. Suda fazla zaman geçirildiğinde ısı kaybı oluyor ve enfeksiyonlara, özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlanıyor. Ayrıca ideal banyo suyu sıcaklığı 37-38 derecedir. Su ısısının 40 santigrat dereceyi geçmemesine dikkat edin. 

4-KİRLİ SUDA YÜZMEK

İshal, kusma, idrar yolu enfeksiyonu, “konjonktivit” denilen göz iltihaplanmaları, cilt enfeksiyonları, özellikle mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara neden olabileceği için temizliğinden emin olmadığınız suda yüzmeyin. Bunun aksine temiz suda yüzmek ise kasların hemen hemen tümünü çalıştırdığı için hamilelik döneminde önerilen egzersizler arasında yer alıyor. 

5-SERT YATAKYA YATMAK

Hamileliğin ikinci 3 ayı itibariyle göbeğin büyümeye başlamasıyla birlikte vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayıyor ve buna bağlı olarak bel ile sırt ağrıları başlıyor. Toplumda bel sağlığı için sert yatakta yatılması gerektiğine yönelik yanlış bir inanış var.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filiz Candan Topuz sanılanın aksine sert yatakta yatmanın sırt ve bel ağrılarına yol açtığını vurgulayarak, “Hamilelik döneminde bu sorun daha da şiddetlenebiliyor.

Bu nedenle yatıldığında vücudun şeklini alabilen ve bele destek veren yatakları tercih etmekte fayda var” diye konuştu.

6-YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK

Vücudun ağırlık merkezini değiştirerek diz, kalça ve bel ağrılarına sebep olabileceği için yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Dengeli yürüyüş ve dengeli adımlar için ortopedik ayakkabılar tercih edin. 

7-KAPLICA HAVUZUNA VE SAUNAYA GİRMEK

Kaplıca suyu ile banyo yapmanın sakıncası yok fakat kaplıca havuzu veya sauna hamilelere önerilmiyor. Bunun nedeni ise sadece sıcak suyun değil ortamın da ısısının yüksek olması nedeniyle vücut ısısında artış oluşması. Sıcağın damarlarda genişlemeye yol açması sonucu düşen kan basıncı da bayılmaya neden olabiliyor.

Ayrıca vücut ısısının 38,9 C’ üzerine çıkması, özellikle ilk 3 ayda bebeğin zarar görmesine yol açabiliyor.

Örneğin hamilelikte ilk 3 ayda ateş yükselmesine, yarık damak dudak gibi orta hat gelişim defektlerine, kalp anomalilerine, kol ve bacaklarda gelişim anomalilerine, baş ve kafa içi gelişim anomalilerine ve düşüklere sebep olabiliyor. 

8-KAHVE KEYFİNİ ABARTMAK

Kafein fazla tüketilirse metabolizmayı hızlandırdığı için çarpıntı, uykusuzluk ve ilerleyen hamilelik haftalarında mide reflüsünü artırabiliyor.

Günlük güvenli tüketim dozunun 200mg/dl olduğu ve bir fincan kahvede 95mg/dl olduğu düşünülürse günde 1 fincandan fazla kahve içmek hamilelik döneminde bu şikayetlere neden olabiliyor.

Kolalı içecekler de kafein içermeleri ve gereksiz kalori sağladıkları için önerilmiyor. Bu hiç içemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, bir kutu kolada 50 mg kafein olduğunu düşünerek dikkatli tüketin. 

9-BİTKİ ÇAYLARINDA İDEAL MİKTARI AŞMAK

Aslında ilaçların büyük bir kısmının bitkilerden elde edildiğini düşünürsek bitki çaylarının fazla tüketilmesinin ilaç etkisi yaratacağını düşünmek yanlış olmaz.

Ancak yeterli bilimsel çalışma olmamakla birlikte hamilelikte aynı çaydan 2 fincandan fazla tüketilmesi, örneğin melisa ve yasemin çaylarını içmek, aşırı uykuya eğilim yapabiliyor. Yeşil çay da yoğun kafein içerdiği için hamilelikte günde bir fincandan fazla önerilmiyor.

Özellikle hamilelikte rahim kasılmasını artırıcı etkileri nedeniyle adaçayı, ahududu, sinameki ve fesleğen çaylarından da kaçınmak gerekiyor. Hamilelikte ıhlamur, kuşburnu, zencefil ve papatya çayları ise günde 1-2 fincan tüketilebilir.

10-ALKOL VE SİGARA TÜKETMEK

Araştırmalar günde 1-2 kadeh alkol tüketen kadınların bebeklerinde öğrenme, konuşma ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite gibi bozuklukların daha sık rastlandığını ortaya koyuyor.

Alkolün bebeğin sinir hücrelerinin gelişimi ve fonksiyonunu bozduğu, kemik ile kıkırdak hücrelerinde erken ölümlere sebep olduğu düşünülüyor. Bunun sonucunda da bebekte yüz anomalileri oluşabiliyor.

Ayrıca alkol tüketiminin düşük doğum tartılı bebek doğurma ve erken doğum riskini artırdığı tespit edilmiş.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti günde 2 kadehten fazla alkol tüketimini ağır alkol tüketimi olarak kabul edip, bu hamilelerin bebeklerinde fetal alkol sendromunun oluşma riskinin çok yüksek olduğunu belirtmişler. Bu nedenle hamilelikte özellikle ilk 3 ayda alkol tüketilmesi önerilmiyor.

Hamilelikte sigara içmek de çok riskli! Öyle ki sigara içindeki kanserojen maddeler ile nikotinin bebeğe geçmesine yol açabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filiz Candan Topuz bunun sonucunda da erken doğum, ölü doğum ve bebekte gelişme geriliği gibi son derece ciddi tablolar gelişebildiği uyarısında bulundu.

Источник: https://www.posta.com.tr/hamilelikte-kacinmaniz-gereken-10-aliskanlik-2045977

Hamilelikte uzak durulması gerekenler

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken 10 Alışkanlık!

Gebelik dönemi, anne adaylarının çoğu konuda dikkat etmesi gereken bir zamandır. Özellikle yenilecek olan gıdalar çok önemlidir. Tüketilen gıdaların çoğu fayda sağlarken, bazı gıdalarda hem anne adayları, hem de bebek için risk taşıyabilir. Hamilelik dönemi boyunca uzak durmanız gereken gıda ve sorunlar

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler

1-Hamilelikte Pastörize Olmayan Süt Ürünleri :

Pastörize olmayan süt ürünleri listeria bakterisi içerir. Hamilelik döneminde tüketilmesi ise, düşük riskini arttıracağı için tercih edilmemelidir. Pastörize olmayan süt ürünleri, özellikle beyaz peynirde bulunur.

2-Hamilelikte Karaciğer Tüketimi

Karaciğer, A vitamini yönünden çok zengin olan bir gıdadır. Fakat hamilelikte A vitamininin işlenmemiş olan bitkisel gıdalardan alınması lazımdır. Karaciğer tüketimine dikkat edilmediği takdirde, bebekte oluşacak doğum kusurlarına neden olabilir.

3-Hamilelikte Balık ve Deniz Ürünleri

Balık Omega 3 içerdiğinden hamilelikte tüketilecek sağlıklı besinler arasındadır. Balığın yenilmesinden ziyade, nasıl tüketildiği de önemlidir. Balığın ve deniz ürünlerinin çiğ olan çeşitlerinde yüksek oranda cıva bulunur.

Vücuda fazla cıva alımı, hamile bayanlar için doktorları tarafından tavsiye edilmemektedir. Çiğ deniz ürünlerinin dışında, uskumru ve kılıç balığı da pişirilmiş olsa dahi, bebeğin sinir sistemini etkilediği için tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte somon ya da ton balığını seçmek, sağlık açısından daha faydalıdır.

4-Hamilelikte Sebze Tüketimi

Sebzenin anne adayına ve bebeğe bir çok yararı dokunur. Sebze seçiminde daha çok haşlanan ve işlenmemiş olanlar tercih edilmelidir. Hormonlu sebzelerden uzak durulmalı ve bebeğin sağlığı için organik besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Çiğ sebzeler risk taşımaktadır. Salata yapılmadan ya da tüketilmeden önce sirkeli suda bekletip, duruladıktan sonra yemeklerde kullanılmalıdır.

5-Hamilelikte Yumurta Tüketimi

Protein açısından zengin olan yumurta hamile bayanların mutlaka tüketmesi gereken gıdalardan biridir. Yumurta haşlanmış ya da kızartılmış olarak tüketilmeli ve çiğ yumurtadan uzak durulmalıdır. Çiğ olan veya az pişmiş yumurtalarda salmonella denilen bakteriler bulunmakta, anne ve bebekte enfeksiyon riskine neden olmaktadır.

6-Hamilelikte Et Tüketimi

Listeria ve toksoplazma bakterileri, et çeşitlerinde de bulunmaktadır. Fakat et pişirildiği takdirde, bu bakteriler yok olmakta ve sağlık açısından sorun teşkil etmemektedir. Hamilelik döneminde et tüketimine ayrı bir özen gösterilmeli ve az pişmiş etler yerine, tam pişmiş olan etler tüketilmelidir.

Hamilelik Döneminde Kaçınılması Gereken İçecekler Nelerdir?

Hamilelikte döneminde hamilelikten önce tükettiğiniz alkol ve sigaranın tüketimini tamamen durdurup bazı içeceklerin tüketimini de sınırlandırmalısınız .

7-Hamilelikte Alkol Tüketimi

Alkol içeren içecekler tüketildiğinde, hızla kana karışır ve bu durum bebeğin gelişimini etkiler. Düzenli olarak tüketilen, az miktarda alkol bile bebekte, öğrenme bozukluğuna, dikkat eksikliğine, konuşmakta zorlanmaya ve zekâ gerilemesine bağlı farklı zihinsel problemlere yol açmaktadır. Anne adaylarında ise, erken doğumlar ve düşük tehsi riskini arttırmaktadır. 

8-Hamilelikte Kafein Tüketimi

Kafein tüketimi, hamileleri dinçleştirip, enerjilerini yükseltse de, hem anne adayına, hem de bebeğe zararı olan bir maddedir.

Kafein içerisinde hiçbir besleyici vitamin ya da mineral bulunmamaktadır. Hatta anne karnındaki bebeğin kan alımını azaltarak, büyümesini ve demir emilimini engeller.

Aşırı tüketildiğinde bağımlılık yapan bir madde olduğu için gün aşırı ve az miktarda tüketilmelidir.

9-Hamilelikte Soda Tüketimi

Diyet sodada kafen ve yapay tatlandırıcı yüksek miktarda bulunur. Hamilelikte soda içilmesi doğum kusurlarına sebep olmakta ve bağırsak düzenini değiştirmektedir. Diyet sodalardan uzak durulmalı ve asitli içeceklerin tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

Hamilelikte zararlı alışkanlık, yaşam tarzını değiştirmek gerekir

10-Hamilelikte Sigara İçilmesi

Sigara içilmesinin anne ve bebek üzerinde ciddi derecede etkisi bulunmaktadır. nikotin ve karbon monoksit oksijen yoluyla vücuda alınarak, bebeğin gelişimini engeller ve çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

Ayrıca düşük tehsi ve erken doğum riskini yükselterek, bebek ölümlerine neden olmaktadır. Hamile bayanların, sigara içilen ortamlarda dahi bulunmaması gerekir.

Pasif içicilik de, bebeğe en az sigara içilmesi kadar zarar vermektedir.

11-Hamilelikte Yasadışı İlaç Kullanımı

Kokain, bonzai ve daha birçok uyuşturucular beyni uyuşturmakla kalmayıp, bebekte de, ciddi komplikasyonlara neden olmakta ve hamileliği olumsuz etkilemektedir.

Tüketildiği takdirde doğum sonrasında bebekte terleme, aşırı sinir ve nöbet geçirme belirtileri göstererek, bebeklerin hem psikolojik, hem de fiziksel olarak zarar görmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca hamilelikte alınan; amfetamin, barbitürat, ecstasy, esrar, eroin, afyon, morfin, ketamin gibi ilaçlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu tür ilaçların ne hamilelikte, ne de doğum sonrasında kullanılmaması lazımdır. 

12-Hamilelikte Stres Yaşanması

Hamile olan bayanlar, değişen hormonları nedeniyle çok çabuk sinirlenebilir, üzülebilir ve ağlayabilirler. Değişik ruh hallerinin olması gayet normaldir.

Fakat yaşanan stresin yoğunluğu anne adaylarını ve haliyle bebeği de etkilemektedir. Sinirlenecek ortamda bulunmamaları ve stres yaşamamaları gereklidir.

Aksi takdirde uykusuzluk, kabızlık gibi sorunlara neden olarak, zorlu bir hamilelik dönemi geçirilecektir.

13-Hamilelikte Cilt ve Saç Bakımı Ürünleri

Anne adaylarında tüketilen gıda vitaminlerinin çoğu bebeğe fayda sağlayacaktır. Vitamin eksikliğine bağlı çeşitli cilt sorunlu ortaya çıkacak ve cilt bakımı gerekecektir. Fakat cilt bakımı ürünleri konusunda çok dikkat edilmelidir.

Kimyasal olan cilt ürünlerini tercih etmek yerine, evde yapılabilen ya da doğal olan cilt bakım ürünleri seçilmelidir. Cilt ürünlerinin kimyasal olması ciltte, alerji, kızarıklık, aşırı kuruma ve pullanmaya sebep olabilir.

Gebelik döneminde saç bakım ürünlerinde de çok dikkatli olunması gerekir. Seçilecek saç bakım ürünleri bebeğin gelişimini etkileyerek, zarar verebilir. Saç boyalarında ve bakım ürünlerinde doğal olan maddeler kullanılmalı, kimyasal olan ürünler, hamilelik boyunca tercih edilmemelidir.

Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ gelişimi olduğu için bu dönemde saç boyama, röfle, gölge, balyaj yapılmamalıdır. 

Hamilelik sırasında kaçınılması gereken genel riskler

14-Hamilelikte Reçetesiz İlaç Kullanımı

Hamile bayanlar, daha hassas bir yapıya ve bünyeye sahiptir. Baş ağrısı, diş ağrısı, diz, ağrısı, bel ağrısı ya da diğer ağrılarda hemen ilaç alınmamalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde en basit bir durumda bile, doktora sorulmadan ilaç kullanılmaması lazımdır. Çünkü ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddeler bebeğe ve anneye zarar verebilir. 

15-Hamilelikte Kimyasal Ürün Teması

Mutfakta ve banyoda kullanılan çamaşır suyu, cif, leke çıkarıcılar, boya sökücü, spreyler ve daha bir sürü deterjanlar kimyasal madde içerir. Herhangi bir temasta ve hatta solunmasında dahi, annenin ve bebeğin kan dolaşımına ulaşır, nefes alırken tıkanma, zorlanma, öksürme gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.

16-Hamilelikte Evde Hayvan Beslemek

Gebelik döneminde evde evcil hayvan beslemek kuralları uyulduğu sürece sorun teşkil etmez.Evcil hayvanınızın veteriner tarafından kontrolünü ve aşılarını, parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekir.

Kedilerde bulunan toksoplazma adı verilen parazit gebelikte anneye geçerse bebeği etkileyebilmektedir.Bu nedenle evde kediniz varsa kendinin kumu , dışkısıyla temas etmeyin, temizliğini başka birinin yapması gerekir.

Kedinizi çiğ et ile beslemeyin, çiğ etler  kediye parazit bulaşmasına neden olabilir.

17-Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek

Hamilelikteki diş tedavilerinde yapılan ilk şey röntgen çekilmesidir. Fakat röntgen çekimi hamilelik döneminde riskli olabilir. Bu yüzden anne adayları röntgen çektirmeden önce, doktorlarına danışmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

18-Hamilelikte Hamam ve Bronzlaşma Yerleri

Gebelik döneminde hamam, sauna, jakuzi, kaplıca, solaryum gibi yerler anne adayları ve özellikle bebeğin ilk zamanlarda organ gelişimini çok etkiler ve Nöral doğum kusurlarına sebep olur. 

19-Hamilelikte Güneşlenmek

Cilt hamilelikte çok fazla güneşe maruz kalmamalı ve korunmak için koruyucu losyonlar kullanılmamalıdır. Güneş kremleri ve losyon seçimine dikkat edilmeli, doğal olan kozmetikler alınmalı ya da doktora sorularak hamilelere uygun bir güneş kremi alınmalıdır. 

20-Hamilelikte Ev Temizlemek

Hamileliğin son aylarında, yapılan hareketler çok önemlidir. Çünkü ani hareket, zorlama ve ev işleri bebeğin zarar görmesini sağlayabilir ya da açılma yaşanarak erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca ev işlerinde kullanılacak olan malzemeler mide bulantısına ya da diğer rahatsızlıklara sebep olabilir.

21-Hamilelikte Haşere Kovucu Spreyler

Evdeki haşerelerle uğraşılması çok zordur ve alternatif olarak kovucu spreyler kullanılabilir. Püskürtülen kimyasal spreyler anne adayının ya da bebeğin merkezi sinir sisteminde yan etki yapabilir ve zarar görmelerine yol açabilir. Bu süre zarfında kimyasal olan spreylerden çok, doğal spreyler kullanılabilir ya da pencerelere sineklik taktırılabilir.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Hareketler Nelerdir?

Bebeğin zarar görmemesi için anne adayları yaptığı hareketlere daha fazla özen göstermelidir. Kasılma, gerilme ve egzersiz hareketlerine dikkat edilmeli ve zorlanacak hareketler yapılmamalıdır.   

22-Hamilelikte Ağırlık Kaldırma

Ağırlık kaldırma egzersizleri özellikle ilk üç ay ve son üç ay asla tercih edilmemeli, daha sonrasında ise gerekmedikçe yapılmamalıdır. Aksi takdirde erken doğuma ya da düşüğe neden olabilir.

23-Hamilelikte Kasılma ve Gerilme Hareketleri

Gebelik döneminde anne adayları, hem kendileri, hem de bebekleri için yapacağı egzersizlere çok dikkat etmelidir. Gevşeme hareketleri stresi azalttığı gibi, kasılma ve gerilme hareketleri de, bebeğin anne karnında sıkışmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. 

24-Hamilelikte Lunapark Gezileri

Hamileyken, binilecek eşyalar çarpma ve sarsma durumundan dolayı bebeğin sağlığı için sorun yaratabilir, düşük tehsine yol açabilir.

Özellikle çarpışan arabalar, gondol, balerin gibi aletler tercih edilmemelidir. Gebelik dönemlerin ilk birkaç ayında, herhangi bir rahatsızlık yoksa aşırıya kaçılmadan binilebilir.

Fakat gebelik üç ayı geçtikten sonra, doğuma kadar riskli olan aletlere binilmemelidir. 

25-Hamilelikte Bisiklete Binmek

Hamilelikte düşük tehsi ya da kanama sorunu olmadığı takdirde ilk aylarda, bisiklete binilebilir. Fakat ilerleyen aylarda ağırlık artacağı için bisiklete binmek, anne ve bebek için sorun teşkil edebilir.

26-Hamilelikte Kayak Yapmak

Kayak yapılması düşme ve yaralanma riskini arttırır. Yokuş aşağı kayaklarda karın dengeleme sorunu oluşabilir. Kayak yapmak,hamilelerin seçmemesi gereken bir spor dalı olmaktadır.

27-Hamilelikte Koşu Yapmak

Gebelik döneminde çok fazla yorulmamak lazımdır. Hamilelikte ilk üç ay boyunca aşırıya kaçılmadan, hafif tempoda koşu yapılabilir. Fakat daha sonrasında dikkat edilmeli koşu yerine, yürüyüş yapılmalıdır.

28-Hamilelikte Su Sporları

Dalış, sörf ve su kayağı gibi spor dalları hamilelik döneminde çok risklidir. Yapılan sporda, oluşan hava kabarcıkları kan dolaşımı düzenini sarsar ve düşmeye bağlı yaralanmaları arttırır.

29-Hamilelikte Tenis Oynamak

Tenis oynamak, güzel ve eğlenceli spor dallarından biridir. Düzenli olarak tenis oynayan bayanların, hamilelik dönemlerinde ilk üç aya kadar fazla yorulmamak şartıyla tenis oynamaları mümkündür.

Daha sonrasında ise, karın büyüdükçe tenis oynanması daha zor olacak ve bu durumda anne ve haliyle bebeği de yoracaktır.

Ayrıca zıplamaya bağlı olarak, bebeği sarsacak açılmalara ve düşük tehsine neden olacaktır.

30-Hamilelikte Binicilik Sporları

Bayanların hamilelik dönemlerinde tercih etmemesi gereken, en tehli spordur. Atın çifte atması ile düşme tehsi yaşanarak, yaralanmalara, vajinal bölgenin açılmasına, düşük riskine ve hatta erken doğuma kadar yol açabilir. 

Hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinler- Video

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelikte-uzak-durulmasi-gerekenler.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.