Hamilelikte Sancı Çeşitleri

DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Bu yazımızda sizlere hamilelikte olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri hakkında bilgiler vereceğiz.

Yazımızda, hamile olan ve doğumu yaklaşan bayanlar için oluşan belirtiler hakkında ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Sizlerinde bildiği gibi bu evre gerek anne için, gerekse çocuk için önem arz etmektedir.

Bu durumda yazımızda verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Hamilelik dönemi ortalama olarak 38 ile 42 haftalık bir süreç içinde gerçekleşmektedir. Doğum ise çocuğun anne karnından dışarı çıkmasıdır. Ancak 37 hafta öncesinde olan doğumlar, erken doğum olarak adlandırılmakta ve aynı zamanda erken doğum sonucunda çocukların hayati riskleri daha fazla olmaktadır.

Günümüzde artan teknolojik gelişmeler sayesinde artık yaşama olasılıkları ve sağlıklı bir birey olmalarında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Erken doğumlar yüzde 10 oranında görülmektedir.

Ancak normal doğum dışında olan sezeryan gibi doğumlarda belirtiler aynı olmasına rağmen kişilerin yapmaları gerekenler biraz daha farklılık içermektedir.

Bu farklılıklar sadece doğum zamanı değişiklik göstermektedir. Sezeryan doğum gerçekleştirecek olan kişilerin, operasyondan önceki 1 gün boyunca herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Bunların dışında doğumunuz için sancılarınız hafif şiddetlerde de olsa, 28. haftanın sonunda başlamaktadır. Hamileliğin son haftalarına doğru ise, kişilerdeki sancılar giderek artmakta ve sonunda doğum gerçekleşmektedir. Ancak bu sancılara ek olarak, bazı belirtiler de yer almaktadır. Yazımızın devamında bu belirtileri ayrıntılı bir şekide bulabilirsiniz.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum belirtilerin aşağıda yer alan belirtiler, doğumun yaklaşmasına yakın görülmektedir. Aşağıda sizlere verecek olduğumuz bu belirtiler istisnasız her kadının başına gelmektedir. Bu belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Baskının Azalması

Doğumun yaklaşması ile birlikte bebeğiniz karnınızın alt kısmına doğru hareket etmeye başlamaktadır. Bu nedenle bireylerin karınlarında oluşan baskı da azalmaktadır. Bu belirti henüz diğer belirtiler başlamadan önce gerçekleşmektedir.

2.Nişan Gelmesi

Kişilerin hamilelikleri boyunca rahim ağzını kapatan mukus adı verilen tabaka ile birlikte dışarıdan gelecek olan bakterilere karşı korunmaktadırlar. Bu sayede bebekler hastalıklardan korunmaktadır. Hamileliğin son aşamalarına doğru bu tabaka, incelerek vücudun dışına atılmaktadır.

Nişan gelmesi olarak adlandırılan bu olay her gebe bireyde meydana gelmeyebilmektedir. Muslu ve kanlı gelen bu akıntı bazı kişilerde günlerce önce gerçekleşebileceği gibi bazı kişilerde yalnızca doğumdan saatler öncesinde de gerçekleşmektedir. Nişan gelmesi bu yüzden doğum belirtileri olarak sayılmaktadır.

Nişan suyunun gelmesinden sonra ise, kişiler diğer doğum belirtilerini beklemeleri gerekmektedir.

3.Su Gelmesi

Doğumun başladığının en önemli belirtisi olarak suyun gelmesi sayılmaktadır. Bu suyun gelmesinin nedeni olarak ise amniotik kesesinin doğum başlamadan önce kasılmalar ve hareketlenmeler sonucu yırtılması ile meydana gelmektedir. Bu sıvı açık sarı renkte olmaktadır. Suyun gelmesi tam anlamıyla doğumun başladığının belirtisidir.

Bu durumda vakit kaybetmeden doktora haber verilmeli ve hastaneye gidilmelidir. Suyun gelmesi bazen sancısız olabilmektedir. Bu yüzden asla sancıların gelmesini beklemeyin. Su gelmesinden sonra 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Aksi durumda çocuğun hayati bir riski olabileceği gibi aynı zamanda doğum yapan kişinin enfeksiyon kaparak, hayati risk alması da söz konusu olmaktadır.

Su boşalması kimilerinde yoğun kimilerinde az olmaktadır. Bu durumda kişilerin paniğe kapılmasına gerek yoktur, çünkü bu normal durumdur. Bazen suyun gelmesi ile birlikte bebekte aynı zamanda doğum yoluna girmektedir. Böylelikle suyun çok gelmesi engellenmektedir.

Bu bebek ya da anne için herhangi bir tehdit içermemektedir. Bazı hamile bayanlar hamileliğin son dönemlerinde idrar kaçırmaya başlamaktadır.

Bu yüzden ise, bu sıvının idrar ya da doğumun başladığını anlamanıza yardımcı olan sıvı ile olan farklarını doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.

4.Sancılar

Doğum belirtilerinin en önemlisi oluşan doğum sancılarıdır. Bazı anne adaylarında sancılar düzenli olmamaktadır. Bu sancılar son dönemlerde sıklaşmaktadır. Bu sancılar son dönemlerde bir o kadar da ağrılı olmaktadır.

Genellikle bu sancılar 10 ile 15 saniye arasında sürmektedir. Bu sancılar ile birlikte rahim ağzında kasılmalar ve gevşemeler meydana gelmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde bu küçük sancılar kendini gerçek doğum sancılarına bırakmaktadır.

Bu sancılar ise daha uzun süre sürmekte ve daha şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Ortalama bir doğum 12-14 saatleri arasında sürmektedir. Bu yüzden sancıların ilk başladığı anda panik yaparak hastaneye gitmenin bir anlamı yoktur. İlk normal sancıları evde geçirmek bir anne adayı için daha iyi olmaktadır. Ancak sancıların artması ile birlikte derhal hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

5 dakika içerisinde bir gelen ve yaklaşık olarak 1 dakikanın üzerinde süren sancılara sahip iseniz, doktora gitmeniz gerekmektedir.

5.Rahim Ağzında Oluşan Farklılıklar

Doğumun son belirtisi olarak, rahimde meydana gelen incelme ve genişlemeleri sayabiliriz. Kasılmalar sonucunda ve doğumun yaklaşması ile birlikte rahim ağzı büyümektedir.

6.Sırt Ağrısı

Hamileliğin son dönemlerindeki bir başka belirti ise oluşan sırt ağrılarıdır. Bu sırt ağrıları regl dönemlerinde olanlara nazaran daha şiddetli ölçüde gerçekleşmektedir.

Bunlara ek olarak aşağıda sizlere verecek olduğumuz durumlardan birine sahip iseniz, acilen doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

 • Kanamanız varsa
 • Akıntılarınızın rengi normalinden daha pembe ya da daha yeşil, kahverengi, sarı renklerinde olması durumunda
 • Bebek hareket etmiyor ise
 • Normalinden farklı bir şey hissediyorsanız
 • Sürekli kusuyorsanız
 • Dayanılmaz bir ağrıya sahipseniz vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

37 haftanın altında iseniz bu belirtilerden farklı olarak, belirtiler sadece bel ağrısı, kanamanın olması ve suyun gelmesi olarak 3 belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğum Başladığında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Doğum başlamadan öncesinde, bir ebe ile konuşmak sizlere iyi gelecektir. Doğum başladığı zaman ise aşağıdaki eylemleri yapmanız sizlerin daha kolay doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Eğer yapabilirseniz küçük hareketler sancılarınızın acısını hafifletmede sizlere yardımcı olacaktır.
 2. Sizlere enerji verecek içecekleri tüketebilirsiniz.
 3. Birçok anne adayı bu evrede kendini aç hissetmese de, bir şeyler atıştırmak iyi gelecektir.
 4. Sancıların ve ağrıların artmış olduğu zamanda, nefes egzersizleri yapmanız sizleri rahatlatacaktır. Bu aşamada partneriniz size yardımcı olmalıdır.
 5. Aynı zamanda partnerinizin sizin sırtınızı ovarak yapacak olduğu küçük masajlar ile birlikte ağrılarınız hafiflemeye başlayacaktır.

Bunlara ek olarak hastane için doğum çantasını hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca hastaneye zamanında yetişebilmek için, önceden hastanenin yol haritasını hazırlamayı unutmayın ve olabildiğince en yakındaki hastaneyi tercih edin. Partnerlerin ise, anne adayını sakinleştirmek ve en iyi şekilde doğuma hazırlanmaları gerekmektedir. Sakin kalmaya özen gösterin.

Источник: https://evdesifa.com/dogum-belirtileri-nelerdir/

Gebeliğin İlk Döneminde Yaşanan Sancılar Hakkında Her Şey!

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Dünyaya bir canlı getirebilmek, kadınlara bahşedilmiş en özel yetenek olsa gerek. Bunu başarabilmeniz ise, gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ile mümkün olacaktır.

Gebelik, 9 ay kadar devam eden zorlu bir süreçtir.

Hamilelik belirtileri ile başlayan gebelik serüveniniz, ortalama 38-40 hafta kadar sürecek ve bu zaman diliminde ömrünüz boyunca hiç yaşamadığınız şeyleri deneyimleyeceksiniz.

Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe onun minik hareketlerini ve tekmelerini hissederek mutlu olacak, kimi zamansa ödem tutup şişen vücudunuzdan veya mide yanmalarınızdan şikayet ederken bulacaksınız kendinizi.

Hamilelik mutluluk verici ve heyecanlı bir durum olmasının yanı sıra bazen karşınıza sıkıntılı durumlar da çıkarabilecek. İşte bu durumlardan belki de ilki, gebelikte ilk aylarda sancı yaşamaktır.

Peki anne adaylarını endişeye düşüren bu sancılar neden olur, tedavisi var mıdır, bebeğin sağlığı için tehdit oluşturur mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında Sancı Olur mu?

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiğinizde, merak ettiğiniz konuların ve cevap aradığınız soruların sayısı da artış gösterir. Önceliğiniz ve odak noktanız artık hamileliğiniz ve bebeğinizdir.

Bu sebeple, özellikle gebeliğinizin ilk zamanlarında yaşadığınız her durum, en ufak bir ağrı, akıntı, sancı bile sizin için çok önemli bir hâle gelir.

Hamileliğin ilk haftası sancı olur mu?’ sorusu da, anne adaylarının merak ettikleri bu konular arasındadır.

Hamilelik, üç trimesterden oluşmaktadır. Bu trimesterlerden herhangi birinde, gebelik veya başka nedenlerden kaynaklı olarak sancılar yaşamanız mümkün.

Özellikle 1.trimester döneminde kasılma, kramp ve ağrı şeklinde sancılar çekmek, düşük tehsini akıllara getirmektedir. Ancak bu sancılar her zaman kötüye işaret değildir.

Birçok anne adayının gebeliğin ilk haftalarında sancı çekmesi söz konusu olabilir. Bebek beklediği haberini yeni almış müstakbel annelerin bu durum karşısında korkuya kapılması çok normaldir.

Yaşadığınız sancının sebebi, gebelikten dolayı meydana gelen basit bir sancı olabileceği gibi başka bir neden de olabilir. Böyle bir sorun yaşanması durumunda, korkuya kapılmadan doktorunuza başvurmanız en uygunu olacaktır. Böylelikle sancının sebebi belirlenebilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Yaşanan Sancılar Neyin Habercisidir?

Hamileliğin ilk belirtilerinin oluşmasıyla birlikte, vücudunuzda biyolojik ve fizyolojik bazı değişimler meydana gelir. Gebelik hormon seviyelerinin yükselmesi nedeniyle vücudunuzun bu değişime uyum sağlayabilmesi, hamilelikte ilk aylarda sancı oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerindeki bu sancılar, bazı durumların habercisi olabilmektedir.

 • İlk haftalarda yaşadığınız hafif sancılar, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşiyor olduğunun bir göstergesidir.
 • İlk aylarda, kasılmaya benzer ağrı şeklinde sancılar varsa ve bu duruma kanama da eşlik ediyorsa gebelik kaybı(düşük) belirtisi olabilir.
 • Gebeliğin ilk dönemlerinde rahim kasılmasına benzer sancıların olması, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesine işaret ediyor olabilir.
 • Karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorunlarının belirtisi olabilir. Progesteron hormonun artış göstermesi ile bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve kabızlık, gaz sancısı meydana gelebilir.

Hamilelikte Yaşanan Sancıların Nedenleri Nelerdir?

Birçok doktor, hamilelik dönemindeki sancıları iki başlık altında incelemektedir. Gebelikten kaynaklı olan ve olmayan olarak sıralanan bu nedenleri, zararlı ve zararsız sancılar olarak da sıralayabilmek mümkündür:

 • Hamilelikteki Zararsız Sancılar

Bu dönemde yaşadığınız bu şikayetlerin nedeni, herhangi bir teh içermeyen ve hamileliğinize bağlı olarak vücudunuzda gelişmiş sancılar olabilir.

Döllenmiş Yumurtanın Rahme Yerleşmesi

Genellikle gebeliğin oluştuğu ilk haftalarda, rahimde hafif kasılma ve sancılanmalar sık görülür. Bu sancı, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme sancısıdır ve gebeliğin ilk belirtilerindendir. Yaşanması normaldir.

Kabızlık, Gaz Problemi Gibi Bağırsak Sorunları

Hamilelikte, progesteron hormon seviyesinde artış yaşanır. Bu artış, annelerin vücudunda bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Yavaşlayan bağırsak hareketleri, karın boşluğunda gaz sıkışmasına ve kabızlığa yol açabilir. Kısacası, hamilelerin ilk zamanlarda şişkinlik yaşaması ve sancı çekmesinin bir nedeni, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır ve bu sancılar bebek için teh oluşturmaz.

Yuvarlak Bağların Rahmin Büyümesiyle Gerilmesi

Rahmin iki üst köşesinden başlayıp genital bölgeye kadar uzanan bağlara ‘yuvarlak bağlar’ denmektedir. Bu bağlar, bebeğin büyümeye başlaması ile gerilerek kasılır ve rahmin genişlemesine yardımcı olur.

Bu kasılmalar da anne adayında sancı olarak hissedilir. İlk aylarda görülebileceği gibi, bebeğin ağırlığının arttığı son dönemlerde de görülmesi normal sancılardır.

Bebeğin Rahme Baskı Uygulaması

Gebelikte görülen ve risk oluşturmayan sancılardan biridir. Bebeğinizin karnınızda büyümesi sonucu rahme baskı uygulayarak kasıklarda ağrı ve sancı oluşturmasıdır ve hamileliğin ilk ayında sancı nedeni olmasından daha çok son dönemlerdeki hamilelik sancıları arasında sayılabilir.

 • Hamilelikteki Zararlı Sancılar

Zararlı kabul edilebilecek ağrı ve sancıların nedenleri daha çok gebelik kaynaklıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bebeğiniz karnınızda büyüdüğünde idrar torbasına baskı yapar ve idrar akışı yavaşlar. Bu durum, idrar yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilir ve gebeliğin ilerleyen döneminde sorun oluşturabilir. Hissedilen sancıya, kaşıntı ve yanma da eşlik eder.

Dış Gebelik

Hamileliğin ilk dönemlerinde sancı oluşması, dış gebeliğe işaret ediyor olabilir. Dış gebelikte bebek rahmin dışında bir bölgeye tutunarak gelişmeye çalışır; ancak bebeğin gelişimi için uygun ortam olmamasından dolayı gebelik ilerleme gösteremez ve gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Düşük

Hamilelikte sancı nedenleri arasında en riskli olanı gebelik kaybı, yani düşüktür. Gebeliğin ilk döneminde, bebeğin rahme tutunamaması sonucu kasılma ve kramplarla birlikte ateş, sancı ve kanama meydana gelerek düşük oluşmasına neden olabilmektedir.

Vücutta Oluşan Başka Bir Hastalık

Apandisit, safra kesesi veya başka bir iç organın neden olduğu ağrı ve sancılar, tehli bir durumun habercisi olabilmektedir. Hamilelikten kaynaklı olmamakla birlikte, tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

Hamilelikteki Sancılar Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte sancı çeken anne adayları sancıların nasıl tedavi edildiğini merak etmektedir. Aslında tedavi edilmesi gereken sancı değil, sancıya neden olan etkendir.

Örneğin idrar yolu enfeksiyonu,kabızlık gibi sorunlardan kaynaklı sancılar, bu sorunların tedavi edilmesi ile ortadan kalkabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu iyileştirecek uygun bir ilaç tedavisi uygulayabilir veya kabızlığa iyi gelecek aktiviteler ve takviyeler önerebilir. Böylelikle sancılar ortadan kalkabilir.

Ancak gebeliğin normal seyrinden ötürü meydana gelen rahim genişlemesi, yumurtanın rahme yerleşmesi gibi sancılar tedavi edilemez. Bunlar, hamileliğin doğasındandır.

Ay Ay Gebelikte Beslenme

Gebelikten Kaynaklı Sancılar Nasıl Ayırt Edilir?

Hamileyken yaşadığınız sancılar, bazen teh oluşturabilir yönde gelişirken bazen de basit bir gaz sancısı sizi yanıltabilir ve gereksiz bir endişeye kapılmanıza yol açabilir. Bu aşamada anne adaylarının merak ettiği konu ise, gebelikte sancı ve nedeninin nasıl ayırt edilebileceğidir.

Bazı belirtiler ve şikayetler, doktorların sancının sebebi hakkında yorum yapabilmesini sağlar. Ancak bir sancınız olduğunda, kendi başınıza buna neyin neden olduğunu tespit edebilmek mümkün değildir.

Gaz sorunu veya kabızlık ağrısı diye yorumladığınız bir duruma apandisit neden oluyor olabilir veya rahim bağlarının gevşemesi ile yaşadığınız ağrı ve sancıyı düşük belirtisi gibi algılayabilirsiniz.

Bu nedenle, bu tarz şikayetlerinizin olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalı ve ona danışmalısınız. Riskli bir durum hissetmesi anında doktorunuz, sizi neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

Sancınızın nedeni hakkında yanlış bir bilgiye varmaktansa doktorunuzun teşhis koymasını beklemeniz en doğrusudur.

Gebelikte ilk aylarda sancı olması normaldir. Ancak her sancının riskli bir durum olmadığı unutulmamalı, buna karşın gebeliğinizden kaynaklı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Sakinliğinizi koruyarak doktorunuza danışabilir veya en yakın sağlık merkezine gidebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik, vücudunuzun adapte olmaya çalıştığı bir süreçtir ve vücudunuzun bu değişimlere ayak uydurması bazen sancılı olabilmektedir.

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Источник: https://www.bebek.com/gebeligin-ilk-doneminde-yasanan-sancilar-hakkinda-her-sey/

Hamilelikte Kasık Sancısı ve Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Siz değerli okurlar için hamilelikte kasık sancısı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelikte kasık sancısı nedir , neden olur, patolojik sebepleri nelerdir,  neden olur gibi sorulara cevaplar aradım.

Biliyoruz ki hamilelik döneminde kadınlarda bu sancılar sıkça yaşanır. Peki bu sancılar yaşanmak zorunda mı yoksa biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz ya da yanlış yaptık? Bu sorulara da cevap aradığım yazımı siz değerli okurlarıma sunuyorum.

İyi okumalar dilerim.

Hamilelikte Kasık Sancısı 

Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Bu dönemde bütün varlığını bebeği ile paylaştığı için kimi zaman anne bedeni yorgun düşebilir. Süreçte en önemli konu beslenme ve kontrollü hareket etmektir.

Bu konuda kadın doğum uzmanları ve aile planlaması merkezleri gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Anne adayları bunlara uyduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini mutlu son ile sonlandırırlar.

Gebelik döneminde anne adayları 5.aydan sonra kasık ağrısı şikayetleri ile karşılaşırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bebeğin gelişiminin bu aylardan sonra hızlı olmasıdır. Ancak ilk gebeliği olan bayanlarda bu ağrılar daha önce hissedilir. Bunun sebebi  de rahmin ilk süreçte hızla gelişimi ve büyümesidir. Kasık ağrısı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kaçınılmazdır.

Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri, Gebelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde annenin kendisine  fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı gebeliklerde kasık sancısının olması normal olsa da anne de herhangi bir hastalık  durumu söz konusu da olabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde sıklıkla kasık ağrısını sebep olan durumlar:

 • Mide ülseri
 • Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
 • Safra kesesi
 • Akut apandisit
 • Kasık Fıtığı gibi patolojik hastalık durumlarından kaynaklanan kasık ağrıları da oluşmaktadır.

Bu hastalıkların gebelik sürecinde olması anne için biraz daha sancılı geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve kontrollerini beslenmesini doktor kontrolünde yapması gerekmektedir. Bu gibi ağrılara bulantı kusma gibi şikayetler eklenebilir. Bunların görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşana gidilmelidir.

En sık görülen sağlık problemi idrar yolu enfeksiyonudur ve bu süreçte ilaç kullanılması çok fazla önerilmediği için genelde bitkisel çaylardan faydalanılmasında yarar vardır. Tabi gebelik döneminde vücudunuza alacağınız her türlü besin ve ilaç mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum sancıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda da kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrılar görülür ancak bu ağrılar kısa sürelidir. Geçtiği takdirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Gebelik döneminde görüldüğü üzere sadece rahimin büyümesinden kaynaklanmayan farklı problemler olabilir.

Bu gibi sıkıntıların yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı Neden Olur

Hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir, Gebelik döneminde oluşan kasık ağrıları genelde olası beklenen durumlardır. Fazla şiddetli ve uzun süreli olmadığı sürece ara ara görülmesi oldukça normaldir. Gebelik döneminde kasık ağrısı ve mide bulantısı görülmesi normaldir bir durumdur.

Bunun sebebi de annenin içerisinde meydana gelen anatomik değişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülmesi halinde doğumun yaklaştığının da habercisi olarak görülür.

Ancak anne de herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise kasık ağrısının nedeni tespit  edilir ve nedene yönelik tedavi önerilir.

Gebelik süreci hassas bir süreçti bu yüzde çok kapsamlı bir tedavi yapılamayabilir. Hamilelikte kasık sancısı anneyi rahatlatmak ve kasık sancısını geçici süreli dindirmek adına nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Gebelik sonlandıktan sonra kronik bir hastalık söz konusu ise gerekirse cerrahi tedavi ile gecikmeden müdahale edilir. Ancak bu gibi durumların annenin ve bebeğin sağlığının etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yaptıklarına oldukça dikkat etmelidir.

Beslenme düzeni ve bol dinlenme önerilir. Bu süreç ağrıların yoğunlaşması ile doğum olana kadar dinlenme periyodu olarak geçer.

Gebelik döneminde yaşadığınız sorunlar için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz umarım yararlı bir yazı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilir ve gebelik dönemi ile ilgili sorunlarınız ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hamilelikte Diş Apsesi

İltihap Hamile Kalmayı Engeller Mi?

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Источник: https://www.iltihap.net/hamilelikte-kasik-sancisi

Hamilelik Döneminde Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

1 ) Hamilelik Döneminde Gaz Sancısı

Sindirim sisteminizde gerçekleşen gaz 2 şekilde oluşur. Ya hava yutulması yolu ile ya da kalın bağırsaklara gerekli oranda sindirilmeden gelen çeşitli besinlerin, burada bulunan bakteriler tarafından yıkılması ile. Hava yuttuğunuz zaman, vücut bunu genelde geğirme şeklinde dışarı atar. Atılamayan küçük bir miktar gaz da aşağı doğru inerek, gaz şeklinde kalın bağırsaklardan çıkarılır.

2 ) Sebepleri nelerdir?

Hamilelik döneminde gazın ve dolayısıyla gaz sancısı ve şişkinliğin artmasına neden olan şey, progesteron hormonuna bağlı olarak, vücut bulunan bütün düz kas hücrelerinin gevşemesidir.

Sindirim sisteminde besinlerin ilerletilmesine yardımcı olan düz kas hücreleri de gevşediği için, besinler normalden daha yavaş bir şekilde ilerler.

Böylelikle besinler sindirim sisteminde daha uzun süre kalır ve sindirim yavaşlar.

Bunun yanı sıra, hamilelik ilerledikçe büyüyen rahim de sindirim sistemi ve mideye baskı uygular. Hamilelik döneminde yaşanan mide yanması, hazımsızlık ve kabızlık gibi diğer problemlerin artma nedeni de bu mekanizmadır.

3 ) Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Doktorun verdiği bütün tavsiyelere uyulduğu halde, gazınız çok fazla ve sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza ilaç yardımı için yeniden danışabilirsiniz. Hiçbir suret ile kendi kendinize ilaç veya bitkisel dahi olsa besin takviyeleri almayın. Örneğin, aktif karbon gibi bazı gaz gidericiler, hamilelik dönemi içerisinde güvenli değildir.

Rahatsızlığınız şişkinlikten çok, karın ağrısı veya kramp şeklinde oluşuyorsa, dışkınızda kan görülüyor ise, şiddetli ishal durumunda, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

4 ) Gaz Sancımı hafifletmek veya ondan kurtulmak için ne yapabilirim?

4.1. Yavaş YiyinLokmaları ağzınıza küçük atın ve düzgün bir şekilde çiğneyin.Sindirim sistemi organlarımızdan birincisi ağızdır, yiyeceklerin öğütülmesi içintükürük salgısı yeterli olmalıdır, bunun içinde yemek yeme konusunda acele etmemek,

iyi çiğnemek gerekmektedir.

4.2. Hareket edin

Bazen, gazlı olduğumuzu kabullenmek gerekir. Gaz ile başa çıkmanın ve biraz da egzersiz yapmanın iyi bir yolu, yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkmaktır.

Mahallenizde yürüyüşe çıkın, bulaşıkları yıkayın veya köpeğinizi yürütün. Hareket etmeden oturmak, gazın bağırsaklarda kalmasına sebep olacağı için, şişkinliğe ve ağrıya da neden olur.

Gazınız olduğu zaman, kendisinden kurtulmak için onu harekete geçirebilirsiniz.

4.3. Bacaklarınızı Kaldırın

Rahatsız bir gaz nöbetine yakalanmanız halinde, ayaklarınızı kaldırabileceğiniz bir yere oturun.

Bu şekilde durmak, bebeğinizin baskısını karnınızdan alıp vücudunuzun daha özgürce sindirim yapmasını sağlar. Bunu yaparken sımsıkı yapışan kıyafetlerden de uzak durun.

Hamilelik pantolonunuz büyüyen karnınıza tam oturuyor olsa dahi, karnınızı ittirerek, sindirimi kısıtlayıp ağrıya sebep olabilir.

4.4. Daha Küçük Öğünler

Gün içerisinde 3 dengeli öğün mü yiyorsunuz? O halde, hamileyken gazlılığınıza en büyük katkıyı bu yapıyor olabilir. Gün içerisinde aldığınız 3 öğünü, küçük küçük daha fazla öğünler haline bölerek, vücudunuza sindirim yapması için gerekli zamanı tanıyın. Pek çok anne adayının, dayanamaz bulduğu şişkinlik ve gazdan kendinizi kurtarın.

4.5. Kabız KalmayınKabızlık, mide şişkinliğine, midede gaz birikimine sebep olur.Hamilelik döneminde kabız olmamak için çok fazla dikkat edin.

Bunun için, lif bakımından zengin olan meyve ve sebze gibi besinler tüketin. Konserve ve işlenmiş gıdalardan mümkün oldukça uzak durun.

5 ) Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?
Yağlı yiyecekler, kavun, karpuz, turşu, dondurma, bezelye, kuru fasulye, nohut, lahana, soğan, salatalık, mercimek, turp, süt, soda, erik, leblebi…

6) Diğer gaz oluşumunu engelleyen veya sizi rahatsız etmesini önleyebilen önlemler nelerdir?

 • Hareketsiz kalmayıp, sindirim sisteminizi biraz da olsa tembellikten kurtarabilirsiniz.
 • Gün içerisinde ağır öğünler yerine sık sık, az az yemeye çalışın.
 • Yemeklerinizi iyice çiğneyerek yutmaya çalışın, bunun için zaman ayırın. Unutmayın hemen silip süpürmek yerine, her lokmanın tadını çıkararak tüketmeyi hayat prensibinize de yansıtabilirsiniz. Hayatınızdaki her şeyi tadını çıkara çıkara yapmak, yaşamak…
 • Gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Yemek yerken konuşmamak, hava yutmanızı önleyecektir.
 • Yemekler sırasında sıvı almamaya çalışın. Bol sıvı almalısınız ama bunu yemek dışında tüm güne yayabilirsiniz.
 • İçeceklerinizi, şişeden değil de bir bardakla almanız yine hava yutulmasını önleyecektir.
 • Kabızlığı gidermek ya da hafifletmek de, gaz oluşumunu azaltacaktır.
 • Suni tatlandırıcı içeren gıdalardan kaçının.
 • Atıştırıyor olsanız da, oturarak yemeye ve içmeye çalışın.
 • Sıkı olmayan rahat kıyafetler, şişkinliğin sizi rahatsız etmesini önleyecektir.
 • Sakız çiğnemek gazı artırabilir.
 • Sigara tüketimi, mide asiditesini arttırır.
 • Bazı kişiler, stres ve gerginlik anlarında, çok fazla hava yutarlar. Doğru nefes alma yöntemleri ile gevşeme yöntemleri öğrenmeniz, bu durumda size daha fazla yardımcı olacaktır.

Источник: https://jinekoloji.com/hamilelik-doneminde-gaz-sancisi-ve-siskinlik

İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilemiyim diyorsanız ilk 1. hafta ve birinci ay hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, testi ne zaman yapılır, gebelik / hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl belli olur detaylıca inceleyelim;

Kadın, her ay yaşanan düzenli adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazırdır. Bunun  yanı sıra 1 hafta geciken dönemde aklımıza hemen hamilemiyim acaba? Sorusu geliyor. İlk hamilelik belirtileri / belirtisi bu durumla başlayıp diğer hamilelik belirtileri şu şekilde devam etmektedir;

İlk günlerde döllenme gerçekleştiğinde (Blastosist) döllenmiş yumurta 7-10 gün sonra Embriyo (Bebek) anne rahminde oluşmaya sonrasında gelişmeye başlar, 6. haftada kalp atışları gözlemlenir. Bunun devamında vücut hiç salgılamadığı farklı hormonlar salgılamaya başlar, HGC hormonu fazlalaşır ve belirtiler ortaya çıkar.

Mide bulantısı, kramp bu yüzden olur ve Embriyonun rahime yerleşme döneminden sonra başlayan bir belirtidir. Bazı kadınlarda bu durum oluşurken çok hafif kanama olmaktadır (İmplantasyon) ve adet ile karıştırılabilir.

Kesin olmamakla beraber bu durum gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri arasında sayılır.

Hamilelikte ilk olarak kadın rahmini besleyen Progesteron hormonu yükselir. Değişmeye başlayan metabolizma ve progesteron hormonu etkisiyle vücutta bir takım fizyolojik belirtilere bağlı değişiklikler meydana gelir. Hamilemiyim diyorsanız aşağıdaki semptomlar anne adayları için faydalıdır.

1 hafta hamilelik belirti

Erken Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar ve İlk Ne Zaman Belli Olur?

İlk Hafta hamilelik belirtileri: Genellikle ilk 3-4. hafta sonrasında gebelik tam olarak fizyolojik belirtiler göstermeye başlar. 10. haftada HCG tamamen ulaşacağı maksimum düzeye çıkar. Aşağıda hamileliğin belirtileri ne zaman belli olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Adet Dönemin Gecikmesi Gebelik Belirtisi: Halk arasında da yaygınca bilinen regl döneminin geçikmesi veya çok az gelmesi hamilelik belirtileri haftası ilk belirtileri zamanı başlar. En önemli belirtisi olan regl dönemi gecikmesi zamanı ile başlar, özellikle düzenli adet gören ve cinsel ilişkisi bulunan kadınlar için oldukça tatmin edici hamilelik belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar: Embirio bölünerek 4.gün Morula halini alır.  Hatching olup yumurtadan ayrılır. Aynı adet olurmuşcasına kasıklarda ağrı başlar ve kimi zaman adet ile karıştırılabilir.

hamilelik

Meme Hassasiyeti ve Gögüslerde Gerginlik: Anne adayının metabolizmasının değişime uğramaya başlamasıyla gögüslerde ağrı, hassasiyet ve gerginlik belli olur. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve gaz varmışcasına rahatsızlık hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet: Adet dönemlerinde yine metabolizmanın farklı çalımasından kaynaklanan ruhsal ve duygusal oluşumlar, hamilelik zamanı başlangıcında da hamilelik belirtileri başlar.

Mide Buluntası ve Koku Hassasiyeti: Hormonel değişikliklerin sebebi ile genellikle nazik bünyelerde ilk 2-3 ayda kusma, bayılma görülür. Mide bulantısı, yanması kasık ağrısı ve anlam veremediğiniz şekilde farklı kokular duyabilirsiniz. Ağızda tat değişiklikleri olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde baskıdan dolayı reflü sebebi ile mide bulantısı da olabilir.

Yorgunluk ve Uyku Hali İsteği: Genellikle sabahları yataktan kalkamama hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli uyku hali ve anlamsız yorgunluklar.

Yeme İsteği Gebelik Belirtisi mi: Kimi yiyeceklere daha fazla aşermek, yemek istemek ve kimi besinleri tamamen istememek gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri içindedir.

Sürekli İdrar Çıkarma: Bedenin değişim göstermesiyle beraber sürekli idrar sıklığı ve boşaltım sisteminde değişiklikler görülür.

Vücut Isısının Artması: Gebelikten sonra vücudun ısı dengesinde artış görülür. Kalp daha hızlı çalışır. Yediğiniz yemekler içindeki mineral ve vitaminden sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasında olan bir diğer etken, gelişen Embriyo sayesinde ve östrojen hormonunun salgısı değişimiyle görülür. Bu akıntılar Fizyolojik olarak şeffaf, krem veya beyaz renkte görülebilir. Şayet daha önce bu hastalıkla karşılaşmadıysanız dikkate almalısınız. Fakat bu akıntılar koyu renk ve koku yaparak geliyorsa enfeksiyon sebebi olabilir.

Baş ve Bel Ağrısı: Hamilelik farklı kişilerde değişik belirtiler gösterebilir. Buna sürekli baş ağrısı, dönmesi ve belde ağrıları örnektir.

Cinsel İsteksizlik: İlk haftası ile aniden oluşan cinsel isteksizlikler gebelik hormonu salgılanmasıyla başlar ve bu da bir belirti niteliği taşımaktadır. Göğüs uçlarında renk değişikliği kararma görülebilir.

ne zaman başlar

Vücutta ve Sindirim Sisteminde Oluşan Semptomlar: Kalp atışlarında hızlanma, kanın hacminin artması, vücudun daha sıcak seviyeler çıkması. Ph dengesinin azalması, Kalsiyum ve Flor oranında düşüş. Hamilelikte kabızlık önlemek için bolca lifli yiyecekler tüketin.

Hamilelik Belirtileri nelerdir değimizde yukarıdaki etkenler sayılabilir. Belirli durumlarda boş ve dış gebelik yaşanabilir. Bu belirtiler kişiye göre değişmekle beraber doğum kotrol hapı kullananların bünyesinde de farklılık görülebilir. Kesin sonuç veren testler yaptırmalısınız.

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İlk haftalarda hamilemiyim diyen anne adayları eczaneden aldığı bir gebelik testi yardımıyla sonuçlara bakmalı.

Birçok çeşidi bulunan hamilelik testleri, adet geciktikten 1-2 gün sonra ne zaman yapılır sorusunun cevabıdır. İlişkiden ortalama 10-12 gün zaman sonra yapılır ve çok hafif çizgi de olsa bunu değerlendirmelidir.

Olumlu sonuç alırsanız mutlaka aşağıdaki testlerden hastaneye giderek doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Bakalım bu faydalı testler nasıl yapılır;

Resimde gördüğünüz testte çıkan tek çizgi olumsuz/negatif olarak çıkar. 2 çizgi pozitif/olumlu olarak adlandırılır.

Kan Testi: Kanda bulunan ve büyüyen ve hormon salgılayan empriyo hücrelerinin değişim göstermesiyle hamilelik belirtileri kesin olarak netlik kazanır.

Beta HCG ölçümü olarak da adlandırılan bu hormonal test, gebe kaldığınızdan 8 gün zaman sonra net olarak hamilemiyim sorusunun cevabını verir. Laboratuvar ortamında yapılır ve en sağlıklı sonucu verir.

Ayrıca erken gebelikte kaç haftalık hamileyim gibi soruların da cevapları kan testinde bulunur.

hamilelik belirtileri

İdrar Testi: Geçmişe nazaran farklı tekniklerle geliştirilen hamilelikte idrar testi, %99 HCG yi algılar fakat kan testi karar hassas ve kesin sonuç kimi zaman vermeyebilir.

Ayrıca gebeliğin ilerleyişi hakkında detayları bulundurmadığı için ikinci planda kalır. Çok nadir zamanlar idrar testiyle yapılan kontrollerde anne adayları hamile olduğu halde eksi sonuçlar vermektedir.

Bu sebeple negatif çıkan hamilelik testi sonuçları için 1 hafta sonra tekrarlanmalı.

gebelik testi

Ultrason: Yukarıda belirttiğimiz değerler %80 oranında değişiklik gösterdiğinde hamileği ultrasonla görebilmek mümkündür.

Zaman kaybetmek istemeyen ve heyecanlı anne adayları için ilk olarak eczanede satılan hamilelik testinin ardından en sağlıklı yöntem olan kan testi yaptırmalıdır.

Embriyo döllenip rahime yerleştiği zaman ultrason ile görülebilir. Gebelik kesesi 4.5 hafta içinde rahimde oluşur. iç ve dış gebelik bu dönemden sonra fark edilir.

Sağlıklı hamileliğin toplam süresi 40 hafta (280) gün devam eder. Hamilemiyim diyorsanız son adet kanamasını baz alınarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşükle sonuçlandığı için zamanında kan sayımı, tiroid testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir. Kadın yumurtalığında ve erkek sperm içinde 23 tane kromozom bulunur.

Sizler için hamilelik belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hamilelik belirtileri, öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için linke tıklayın : Hamilelik yazıları

Источник: https://yasamloji.net/saglik/ilk-ay-ve-hafta-hamilelik-belirtileri-nelerdir-ne-zaman-baslar.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.