Hamilelikte Sancı Çeşitleri

içerik

İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilemiyim diyorsanız ilk 1. hafta ve birinci ay hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, testi ne zaman yapılır, gebelik / hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl belli olur detaylıca inceleyelim;

Kadın, her ay yaşanan düzenli adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazırdır. Bunun  yanı sıra 1 hafta geciken dönemde aklımıza hemen hamilemiyim acaba? Sorusu geliyor. İlk hamilelik belirtileri / belirtisi bu durumla başlayıp diğer hamilelik belirtileri şu şekilde devam etmektedir;

İlk günlerde döllenme gerçekleştiğinde (Blastosist) döllenmiş yumurta 7-10 gün sonra Embriyo (Bebek) anne rahminde oluşmaya sonrasında gelişmeye başlar, 6. haftada kalp atışları gözlemlenir. Bunun devamında vücut hiç salgılamadığı farklı hormonlar salgılamaya başlar, HGC hormonu fazlalaşır ve belirtiler ortaya çıkar.

Mide bulantısı, kramp bu yüzden olur ve Embriyonun rahime yerleşme döneminden sonra başlayan bir belirtidir. Bazı kadınlarda bu durum oluşurken çok hafif kanama olmaktadır (İmplantasyon) ve adet ile karıştırılabilir.

Kesin olmamakla beraber bu durum gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri arasında sayılır.

Hamilelikte ilk olarak kadın rahmini besleyen Progesteron hormonu yükselir. Değişmeye başlayan metabolizma ve progesteron hormonu etkisiyle vücutta bir takım fizyolojik belirtilere bağlı değişiklikler meydana gelir. Hamilemiyim diyorsanız aşağıdaki semptomlar anne adayları için faydalıdır.

1 hafta hamilelik belirti

Erken Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar ve İlk Ne Zaman Belli Olur?

İlk Hafta hamilelik belirtileri: Genellikle ilk 3-4. hafta sonrasında gebelik tam olarak fizyolojik belirtiler göstermeye başlar. 10. haftada HCG tamamen ulaşacağı maksimum düzeye çıkar. Aşağıda hamileliğin belirtileri ne zaman belli olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Adet Dönemin Gecikmesi Gebelik Belirtisi: Halk arasında da yaygınca bilinen regl döneminin geçikmesi veya çok az gelmesi hamilelik belirtileri haftası ilk belirtileri zamanı başlar. En önemli belirtisi olan regl dönemi gecikmesi zamanı ile başlar, özellikle düzenli adet gören ve cinsel ilişkisi bulunan kadınlar için oldukça tatmin edici hamilelik belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar: Embirio bölünerek 4.gün Morula halini alır.  Hatching olup yumurtadan ayrılır. Aynı adet olurmuşcasına kasıklarda ağrı başlar ve kimi zaman adet ile karıştırılabilir.

hamilelik

Meme Hassasiyeti ve Gögüslerde Gerginlik: Anne adayının metabolizmasının değişime uğramaya başlamasıyla gögüslerde ağrı, hassasiyet ve gerginlik belli olur. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve gaz varmışcasına rahatsızlık hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet: Adet dönemlerinde yine metabolizmanın farklı çalımasından kaynaklanan ruhsal ve duygusal oluşumlar, hamilelik zamanı başlangıcında da hamilelik belirtileri başlar.

Mide Buluntası ve Koku Hassasiyeti: Hormonel değişikliklerin sebebi ile genellikle nazik bünyelerde ilk 2-3 ayda kusma, bayılma görülür. Mide bulantısı, yanması kasık ağrısı ve anlam veremediğiniz şekilde farklı kokular duyabilirsiniz. Ağızda tat değişiklikleri olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde baskıdan dolayı reflü sebebi ile mide bulantısı da olabilir.

Yorgunluk ve Uyku Hali İsteği: Genellikle sabahları yataktan kalkamama hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli uyku hali ve anlamsız yorgunluklar.

Yeme İsteği Gebelik Belirtisi mi: Kimi yiyeceklere daha fazla aşermek, yemek istemek ve kimi besinleri tamamen istememek gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri içindedir.

Sürekli İdrar Çıkarma: Bedenin değişim göstermesiyle beraber sürekli idrar sıklığı ve boşaltım sisteminde değişiklikler görülür.

Vücut Isısının Artması: Gebelikten sonra vücudun ısı dengesinde artış görülür. Kalp daha hızlı çalışır. Yediğiniz yemekler içindeki mineral ve vitaminden sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasında olan bir diğer etken, gelişen Embriyo sayesinde ve östrojen hormonunun salgısı değişimiyle görülür. Bu akıntılar Fizyolojik olarak şeffaf, krem veya beyaz renkte görülebilir. Şayet daha önce bu hastalıkla karşılaşmadıysanız dikkate almalısınız. Fakat bu akıntılar koyu renk ve koku yaparak geliyorsa enfeksiyon sebebi olabilir.

Baş ve Bel Ağrısı: Hamilelik farklı kişilerde değişik belirtiler gösterebilir. Buna sürekli baş ağrısı, dönmesi ve belde ağrıları örnektir.

Cinsel İsteksizlik: İlk haftası ile aniden oluşan cinsel isteksizlikler gebelik hormonu salgılanmasıyla başlar ve bu da bir belirti niteliği taşımaktadır. Göğüs uçlarında renk değişikliği kararma görülebilir.

ne zaman başlar

Vücutta ve Sindirim Sisteminde Oluşan Semptomlar: Kalp atışlarında hızlanma, kanın hacminin artması, vücudun daha sıcak seviyeler çıkması. Ph dengesinin azalması, Kalsiyum ve Flor oranında düşüş. Hamilelikte kabızlık önlemek için bolca lifli yiyecekler tüketin.

Hamilelik Belirtileri nelerdir değimizde yukarıdaki etkenler sayılabilir. Belirli durumlarda boş ve dış gebelik yaşanabilir. Bu belirtiler kişiye göre değişmekle beraber doğum kotrol hapı kullananların bünyesinde de farklılık görülebilir. Kesin sonuç veren testler yaptırmalısınız.

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İlk haftalarda hamilemiyim diyen anne adayları eczaneden aldığı bir gebelik testi yardımıyla sonuçlara bakmalı.

Birçok çeşidi bulunan hamilelik testleri, adet geciktikten 1-2 gün sonra ne zaman yapılır sorusunun cevabıdır. İlişkiden ortalama 10-12 gün zaman sonra yapılır ve çok hafif çizgi de olsa bunu değerlendirmelidir.

Olumlu sonuç alırsanız mutlaka aşağıdaki testlerden hastaneye giderek doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Bakalım bu faydalı testler nasıl yapılır;

Resimde gördüğünüz testte çıkan tek çizgi olumsuz/negatif olarak çıkar. 2 çizgi pozitif/olumlu olarak adlandırılır.

Kan Testi: Kanda bulunan ve büyüyen ve hormon salgılayan empriyo hücrelerinin değişim göstermesiyle hamilelik belirtileri kesin olarak netlik kazanır.

Beta HCG ölçümü olarak da adlandırılan bu hormonal test, gebe kaldığınızdan 8 gün zaman sonra net olarak hamilemiyim sorusunun cevabını verir. Laboratuvar ortamında yapılır ve en sağlıklı sonucu verir.

Ayrıca erken gebelikte kaç haftalık hamileyim gibi soruların da cevapları kan testinde bulunur.

hamilelik belirtileri

İdrar Testi: Geçmişe nazaran farklı tekniklerle geliştirilen hamilelikte idrar testi, %99 HCG yi algılar fakat kan testi karar hassas ve kesin sonuç kimi zaman vermeyebilir.

Ayrıca gebeliğin ilerleyişi hakkında detayları bulundurmadığı için ikinci planda kalır. Çok nadir zamanlar idrar testiyle yapılan kontrollerde anne adayları hamile olduğu halde eksi sonuçlar vermektedir.

Bu sebeple negatif çıkan hamilelik testi sonuçları için 1 hafta sonra tekrarlanmalı.

gebelik testi

Ultrason: Yukarıda belirttiğimiz değerler %80 oranında değişiklik gösterdiğinde hamileği ultrasonla görebilmek mümkündür.

Zaman kaybetmek istemeyen ve heyecanlı anne adayları için ilk olarak eczanede satılan hamilelik testinin ardından en sağlıklı yöntem olan kan testi yaptırmalıdır.

Embriyo döllenip rahime yerleştiği zaman ultrason ile görülebilir. Gebelik kesesi 4.5 hafta içinde rahimde oluşur. iç ve dış gebelik bu dönemden sonra fark edilir.

Sağlıklı hamileliğin toplam süresi 40 hafta (280) gün devam eder. Hamilemiyim diyorsanız son adet kanamasını baz alınarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşükle sonuçlandığı için zamanında kan sayımı, tiroid testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir. Kadın yumurtalığında ve erkek sperm içinde 23 tane kromozom bulunur.

Sizler için hamilelik belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hamilelik belirtileri, öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için linke tıklayın : Hamilelik yazıları

Источник: https://yasamloji.net/saglik/ilk-ay-ve-hafta-hamilelik-belirtileri-nelerdir-ne-zaman-baslar.html

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Gebelik testleri, hamileliğin anlaşılmasında en güvenilir yollardan biridir.

Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Bunu bilmenin en iyi yolu kuşkusuz bir hamilelik testi yapmaktır. Ancak başka hamilelik belirtileri de bulunmaktadır. İşte o belirtiler.

Hamilelik belirtileri tüm kadınlarda görülür mü?

Her kadın farklıdır. Dolayısıyla her kadının hamilelik deneyimleri de farklıdır. Her kadında aynı semptomlar görülmez. Hatta bir kadının iki farklı hamileliğinde farklı semptomlar görülebilir.

Ayrıca hamilelik belirtileri genellikle adet dönemi öncesi ve sonrası semptomlarıyla benzerlik göstermesi nedeniyle, hamile olduğunuzu anlayamayabilirsiniz.

Bu makalede hamilelik belirtilerinden en yaygın görülnleri inceleyeceğiz. Ancak unutmayın: bu semptomlar hamilelik dışında başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla bu semptomların bazılarını kendinizde görmüş olmanız muhakkak hamile olduğunuzu göstermez. Muhakkak ki hamilelikten emin olmanın tek yolu hamilelik testidir.

Akıntı ve Sancı

Cinsel ilişki sonrasında döllenen yumurta rahim duvarına tutunur. Bu hamileliğin ilk semptomlarından birine, yani akıntı ve bazen sancıya sebep olabilir.

Buna yerleşme kanaması adı verilir. Yumurtanın döllenmesinden itibaren altı ila on iki gün içerisinde ortaya çıkar.

Bu sancı adet sancısına benzer. Dolayısıyla bazı kadınlar bunu adet döneminin başlaması olarak yorumlayabilir. Ancak hamilelikte kanama ve sancı çok hafiftir.

Kanamanın yanı sıra vajinadan beyaz, süt kıvamında bir akıntı geldiği fark edilebilir. Esasında bu, cinsel ilişkinin hemen sonrasında başlayan vajina duvarı kalınlaşmasıyla ilgilidir. Vajina boyunca hücrelerin büyümesi akıntıya sebep olur.

Hamilelik süresince devam edebilecek olan bu akıntı zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak bu akıntıdan kaynaklanan kötü koku, yanma hissi veya kaşıntı varsa doktorunuza danışınız. Doktorunuz bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol edecektir.

Göğüste değişiklikler

Göğüsteki değişiklikler hamilelik belirtileri arasındadır. Bir kadının hormon düzeyleri cinsel ilişkinin hemen sonrasında hızla değişir. Bu değişiklikler nedeniyle bir veya iki hafta boyunca göğüslerde şişme, ağrı veya batma hissedilebilir. Ayrıca göğüsler ağırlaşabilir ve dokunmaya karşı hassasiyet kazanabilir. Aerola adı verilen göğüs ucu çevresi koyulaşabilir.

Göğüslerdeki değişiklikler başka faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda vücudun bu yeni hormonel düzeylere alışmasının birkaç hafta alabileceğini unutmayın. Vücut bu düzeylere alıştığında göğüs ağrısı hafifleyecektir.

Yorgunluk

Hamilelikte yorgunluk hissi oldukça normaldir.

Kadınlarda cinsel ilişki sonrasındaki bir hafta içerisinde olağan olmayan bir yorgunluk kendini gösterebilir.

Peki neden? Bu genellikle progesteron adlı hormonun düzeyinin yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Kan şekerinin düşmesi, düşük tansiyon ve kan üretimindeki artış da buna katkı sağlamaktadır.

Yorgunluk hamilelik kaynaklıysa bolca dinlenmek çok önemlidir. Protein ve demir yönünden zengin gıdalarla beslenmek de bunu hafifletmekte yararlı olur.

Mide bulantısı (Sabah bulantıları)

Sabah bulantıları en bilinen hamilelik belirtilerindendir. Ancak bu belirti her hamile kadında görülmez.

Sabah bulantılarının nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak hamilelik hormonlarının buna yol açması muhtemeldir. Hamilelik süresince mide bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilmekle beraber, çoğunlukla sabah görülür.

Ayrıca bazı kadınlar hamilelikte belirli yiyeceklere daha fazla istek ya da tiksinti duyabilirler. Bu da aynı şekilde hormonel değişikliklerle ilgilidir. Bu etki bazen o kadar güçlüdür ki kadınların hamilelik öncesinde çok sevdiği bir yiyecek hamilelikte onların midesini alt üst etmeye yetebilir.

Mide bulantısı, aşerme ve gıdalardan tiksinme durumunun hamilelik süresince devam etmesi muhtemeldir. Neyse ki birçok kadında bu semptomlar hamileliğin 13 ila 14. Haftasında ortadan kalkar.

Bu süre boyunca, gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besinleri alabilmesini sağlamak için sağlıklı bir beslenme programına sahip olmalısınız. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

Adet Kanamasının Gerçekleşmemesi

Hamileliğin en bilinen belirtilerinden biri de adet kanamasının gerçekleşmemesidir. Öyle ki birçok kadını hamilelik testi yapmaya iten de bu semptomdur. Ancak adet kanamasının gerçekleşmemesi veya gecikmesi muhakkak hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Ayrıca bazı kadınlarda hamilelik sırasında bile adet kanaması gerçekleşebilir. Hamile kadınlar bu konuda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Hamilelikte görülen bazı kanamalar normal adet kanaması iken, bazı kanamalar acil müdahale gerektiren bir durumun işareti olabilir.

Adet kanamasının gerçekleşmesini önleyen hamilelik dışında başka sebepler de vardır. Kısa sürede çok fazla kilo almak veya vermek bu sebepler arasındadır.

Hormonel problemler, yorgunluk veya stres de diğer olasılıklardır. Bazı kadınlarda doğum kontrol ilacı alımı durdurulduktan sonra adet kanaması kesilir.

Ancak adet kanaması geciktiyse ve hamile olma olasılığınız varsa bir hamilelik testi yapabilirsiniz

Diğer Belirtiler

 • Sıklaşan idrar: Birçok kadında cinsel ilişkiden itibaren altı ila sekiz hafta arasında idrar yapmada bir sıklaşma görülür. Bunun sebebi idrar yolları iltihabı, diyabet veya diüretiklerin fazla kullanımı da olabilir. Ancak hamileyseniz bunun sebebi hormon düzeylerinin farklılaşmasıdır.
 • Kabızlık: Hamilelik süresince progesteron hormonunun yükselmesi kabızlığa sebep olabilir. Progesteron yiyeceklerin bağırsaklardaki hareketini yavaşlatır. Bu sorunu gidermek için çok su için, egzersiz yapın ve lif oranı yüksek yiyeceklerle beslenin.
 • Duygu durum değişiklikleri: Özellikle hamileliğin ilk üç ayında bu yaygındır. Hormon düzeylerindeki farklılaşmadan kaynaklanmaktadır.
 • Sırt ve baş ağrısı: Birçok hamile kadında hafif düzeyde baş ağrısı ve sırt ağrısı görülmektedir.
 • Baş dönmesi ve bayılma: Kan damarlarının genişlemesi, tansiyonun düşmesi ve kan şekerindeki düşüş baş dönmesi ve bayılmaya sebep olabilir.

Hamile bir kadın bu semptomların hepsini yaşayabileceği gibi, sadece bir veya ikisini de yaşayabilir. Bu belirtilerden herhangi biri rahatsız edici boyutlara ulaşırsa doktorunuza danışınız.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/hamilelik-belirtileri/

Gebeliğin İlk Döneminde Yaşanan Sancılar Hakkında Her Şey!

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Dünyaya bir canlı getirebilmek, kadınlara bahşedilmiş en özel yetenek olsa gerek. Bunu başarabilmeniz ise, gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ile mümkün olacaktır.

Gebelik, 9 ay kadar devam eden zorlu bir süreçtir.

Hamilelik belirtileri ile başlayan gebelik serüveniniz, ortalama 38-40 hafta kadar sürecek ve bu zaman diliminde ömrünüz boyunca hiç yaşamadığınız şeyleri deneyimleyeceksiniz.

Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe onun minik hareketlerini ve tekmelerini hissederek mutlu olacak, kimi zamansa ödem tutup şişen vücudunuzdan veya mide yanmalarınızdan şikayet ederken bulacaksınız kendinizi.

Hamilelik mutluluk verici ve heyecanlı bir durum olmasının yanı sıra bazen karşınıza sıkıntılı durumlar da çıkarabilecek. İşte bu durumlardan belki de ilki, gebelikte ilk aylarda sancı yaşamaktır.

Peki anne adaylarını endişeye düşüren bu sancılar neden olur, tedavisi var mıdır, bebeğin sağlığı için tehdit oluşturur mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında Sancı Olur mu?

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiğinizde, merak ettiğiniz konuların ve cevap aradığınız soruların sayısı da artış gösterir. Önceliğiniz ve odak noktanız artık hamileliğiniz ve bebeğinizdir.

Bu sebeple, özellikle gebeliğinizin ilk zamanlarında yaşadığınız her durum, en ufak bir ağrı, akıntı, sancı bile sizin için çok önemli bir hâle gelir.

Hamileliğin ilk haftası sancı olur mu?’ sorusu da, anne adaylarının merak ettikleri bu konular arasındadır.

Hamilelik, üç trimesterden oluşmaktadır. Bu trimesterlerden herhangi birinde, gebelik veya başka nedenlerden kaynaklı olarak sancılar yaşamanız mümkün.

Özellikle 1.trimester döneminde kasılma, kramp ve ağrı şeklinde sancılar çekmek, düşük tehsini akıllara getirmektedir. Ancak bu sancılar her zaman kötüye işaret değildir.

Birçok anne adayının gebeliğin ilk haftalarında sancı çekmesi söz konusu olabilir. Bebek beklediği haberini yeni almış müstakbel annelerin bu durum karşısında korkuya kapılması çok normaldir.

Yaşadığınız sancının sebebi, gebelikten dolayı meydana gelen basit bir sancı olabileceği gibi başka bir neden de olabilir. Böyle bir sorun yaşanması durumunda, korkuya kapılmadan doktorunuza başvurmanız en uygunu olacaktır. Böylelikle sancının sebebi belirlenebilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Yaşanan Sancılar Neyin Habercisidir?

Hamileliğin ilk belirtilerinin oluşmasıyla birlikte, vücudunuzda biyolojik ve fizyolojik bazı değişimler meydana gelir. Gebelik hormon seviyelerinin yükselmesi nedeniyle vücudunuzun bu değişime uyum sağlayabilmesi, hamilelikte ilk aylarda sancı oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerindeki bu sancılar, bazı durumların habercisi olabilmektedir.

 • İlk haftalarda yaşadığınız hafif sancılar, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşiyor olduğunun bir göstergesidir.
 • İlk aylarda, kasılmaya benzer ağrı şeklinde sancılar varsa ve bu duruma kanama da eşlik ediyorsa gebelik kaybı(düşük) belirtisi olabilir.
 • Gebeliğin ilk dönemlerinde rahim kasılmasına benzer sancıların olması, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesine işaret ediyor olabilir.
 • Karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorunlarının belirtisi olabilir. Progesteron hormonun artış göstermesi ile bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve kabızlık, gaz sancısı meydana gelebilir.

Hamilelikte Yaşanan Sancıların Nedenleri Nelerdir?

Birçok doktor, hamilelik dönemindeki sancıları iki başlık altında incelemektedir. Gebelikten kaynaklı olan ve olmayan olarak sıralanan bu nedenleri, zararlı ve zararsız sancılar olarak da sıralayabilmek mümkündür:

 • Hamilelikteki Zararsız Sancılar

Bu dönemde yaşadığınız bu şikayetlerin nedeni, herhangi bir teh içermeyen ve hamileliğinize bağlı olarak vücudunuzda gelişmiş sancılar olabilir.

Döllenmiş Yumurtanın Rahme Yerleşmesi

Genellikle gebeliğin oluştuğu ilk haftalarda, rahimde hafif kasılma ve sancılanmalar sık görülür. Bu sancı, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme sancısıdır ve gebeliğin ilk belirtilerindendir. Yaşanması normaldir.

Kabızlık, Gaz Problemi Gibi Bağırsak Sorunları

Hamilelikte, progesteron hormon seviyesinde artış yaşanır. Bu artış, annelerin vücudunda bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Yavaşlayan bağırsak hareketleri, karın boşluğunda gaz sıkışmasına ve kabızlığa yol açabilir. Kısacası, hamilelerin ilk zamanlarda şişkinlik yaşaması ve sancı çekmesinin bir nedeni, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır ve bu sancılar bebek için teh oluşturmaz.

Yuvarlak Bağların Rahmin Büyümesiyle Gerilmesi

Rahmin iki üst köşesinden başlayıp genital bölgeye kadar uzanan bağlara ‘yuvarlak bağlar’ denmektedir. Bu bağlar, bebeğin büyümeye başlaması ile gerilerek kasılır ve rahmin genişlemesine yardımcı olur.

Bu kasılmalar da anne adayında sancı olarak hissedilir. İlk aylarda görülebileceği gibi, bebeğin ağırlığının arttığı son dönemlerde de görülmesi normal sancılardır.

Bebeğin Rahme Baskı Uygulaması

Gebelikte görülen ve risk oluşturmayan sancılardan biridir. Bebeğinizin karnınızda büyümesi sonucu rahme baskı uygulayarak kasıklarda ağrı ve sancı oluşturmasıdır ve hamileliğin ilk ayında sancı nedeni olmasından daha çok son dönemlerdeki hamilelik sancıları arasında sayılabilir.

 • Hamilelikteki Zararlı Sancılar

Zararlı kabul edilebilecek ağrı ve sancıların nedenleri daha çok gebelik kaynaklıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bebeğiniz karnınızda büyüdüğünde idrar torbasına baskı yapar ve idrar akışı yavaşlar. Bu durum, idrar yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilir ve gebeliğin ilerleyen döneminde sorun oluşturabilir. Hissedilen sancıya, kaşıntı ve yanma da eşlik eder.

Dış Gebelik

Hamileliğin ilk dönemlerinde sancı oluşması, dış gebeliğe işaret ediyor olabilir. Dış gebelikte bebek rahmin dışında bir bölgeye tutunarak gelişmeye çalışır; ancak bebeğin gelişimi için uygun ortam olmamasından dolayı gebelik ilerleme gösteremez ve gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Düşük

Hamilelikte sancı nedenleri arasında en riskli olanı gebelik kaybı, yani düşüktür. Gebeliğin ilk döneminde, bebeğin rahme tutunamaması sonucu kasılma ve kramplarla birlikte ateş, sancı ve kanama meydana gelerek düşük oluşmasına neden olabilmektedir.

Vücutta Oluşan Başka Bir Hastalık

Apandisit, safra kesesi veya başka bir iç organın neden olduğu ağrı ve sancılar, tehli bir durumun habercisi olabilmektedir. Hamilelikten kaynaklı olmamakla birlikte, tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

Hamilelikteki Sancılar Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte sancı çeken anne adayları sancıların nasıl tedavi edildiğini merak etmektedir. Aslında tedavi edilmesi gereken sancı değil, sancıya neden olan etkendir.

Örneğin idrar yolu enfeksiyonu,kabızlık gibi sorunlardan kaynaklı sancılar, bu sorunların tedavi edilmesi ile ortadan kalkabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu iyileştirecek uygun bir ilaç tedavisi uygulayabilir veya kabızlığa iyi gelecek aktiviteler ve takviyeler önerebilir. Böylelikle sancılar ortadan kalkabilir.

Ancak gebeliğin normal seyrinden ötürü meydana gelen rahim genişlemesi, yumurtanın rahme yerleşmesi gibi sancılar tedavi edilemez. Bunlar, hamileliğin doğasındandır.

Ay Ay Gebelikte Beslenme

Gebelikten Kaynaklı Sancılar Nasıl Ayırt Edilir?

Hamileyken yaşadığınız sancılar, bazen teh oluşturabilir yönde gelişirken bazen de basit bir gaz sancısı sizi yanıltabilir ve gereksiz bir endişeye kapılmanıza yol açabilir. Bu aşamada anne adaylarının merak ettiği konu ise, gebelikte sancı ve nedeninin nasıl ayırt edilebileceğidir.

Bazı belirtiler ve şikayetler, doktorların sancının sebebi hakkında yorum yapabilmesini sağlar. Ancak bir sancınız olduğunda, kendi başınıza buna neyin neden olduğunu tespit edebilmek mümkün değildir.

Gaz sorunu veya kabızlık ağrısı diye yorumladığınız bir duruma apandisit neden oluyor olabilir veya rahim bağlarının gevşemesi ile yaşadığınız ağrı ve sancıyı düşük belirtisi gibi algılayabilirsiniz.

Bu nedenle, bu tarz şikayetlerinizin olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalı ve ona danışmalısınız. Riskli bir durum hissetmesi anında doktorunuz, sizi neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

Sancınızın nedeni hakkında yanlış bir bilgiye varmaktansa doktorunuzun teşhis koymasını beklemeniz en doğrusudur.

Gebelikte ilk aylarda sancı olması normaldir. Ancak her sancının riskli bir durum olmadığı unutulmamalı, buna karşın gebeliğinizden kaynaklı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Sakinliğinizi koruyarak doktorunuza danışabilir veya en yakın sağlık merkezine gidebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik, vücudunuzun adapte olmaya çalıştığı bir süreçtir ve vücudunuzun bu değişimlere ayak uydurması bazen sancılı olabilmektedir.

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Источник: https://www.bebek.com/gebeligin-ilk-doneminde-yasanan-sancilar-hakkinda-her-sey/

Hamilelikte Kasık Sancısı ve Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Siz değerli okurlar için hamilelikte kasık sancısı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelikte kasık sancısı nedir , neden olur, patolojik sebepleri nelerdir,  neden olur gibi sorulara cevaplar aradım.

Biliyoruz ki hamilelik döneminde kadınlarda bu sancılar sıkça yaşanır. Peki bu sancılar yaşanmak zorunda mı yoksa biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz ya da yanlış yaptık? Bu sorulara da cevap aradığım yazımı siz değerli okurlarıma sunuyorum.

İyi okumalar dilerim.

Hamilelikte Kasık Sancısı 

Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Bu dönemde bütün varlığını bebeği ile paylaştığı için kimi zaman anne bedeni yorgun düşebilir. Süreçte en önemli konu beslenme ve kontrollü hareket etmektir.

Bu konuda kadın doğum uzmanları ve aile planlaması merkezleri gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Anne adayları bunlara uyduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini mutlu son ile sonlandırırlar.

Gebelik döneminde anne adayları 5.aydan sonra kasık ağrısı şikayetleri ile karşılaşırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bebeğin gelişiminin bu aylardan sonra hızlı olmasıdır. Ancak ilk gebeliği olan bayanlarda bu ağrılar daha önce hissedilir. Bunun sebebi  de rahmin ilk süreçte hızla gelişimi ve büyümesidir. Kasık ağrısı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kaçınılmazdır.

Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri, Gebelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde annenin kendisine  fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı gebeliklerde kasık sancısının olması normal olsa da anne de herhangi bir hastalık  durumu söz konusu da olabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde sıklıkla kasık ağrısını sebep olan durumlar:

 • Mide ülseri
 • Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
 • Safra kesesi
 • Akut apandisit
 • Kasık Fıtığı gibi patolojik hastalık durumlarından kaynaklanan kasık ağrıları da oluşmaktadır.

Bu hastalıkların gebelik sürecinde olması anne için biraz daha sancılı geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve kontrollerini beslenmesini doktor kontrolünde yapması gerekmektedir. Bu gibi ağrılara bulantı kusma gibi şikayetler eklenebilir. Bunların görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşana gidilmelidir.

En sık görülen sağlık problemi idrar yolu enfeksiyonudur ve bu süreçte ilaç kullanılması çok fazla önerilmediği için genelde bitkisel çaylardan faydalanılmasında yarar vardır. Tabi gebelik döneminde vücudunuza alacağınız her türlü besin ve ilaç mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum sancıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda da kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrılar görülür ancak bu ağrılar kısa sürelidir. Geçtiği takdirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Gebelik döneminde görüldüğü üzere sadece rahimin büyümesinden kaynaklanmayan farklı problemler olabilir.

Bu gibi sıkıntıların yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı Neden Olur

Hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir, Gebelik döneminde oluşan kasık ağrıları genelde olası beklenen durumlardır. Fazla şiddetli ve uzun süreli olmadığı sürece ara ara görülmesi oldukça normaldir. Gebelik döneminde kasık ağrısı ve mide bulantısı görülmesi normaldir bir durumdur.

Bunun sebebi de annenin içerisinde meydana gelen anatomik değişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülmesi halinde doğumun yaklaştığının da habercisi olarak görülür.

Ancak anne de herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise kasık ağrısının nedeni tespit  edilir ve nedene yönelik tedavi önerilir.

Gebelik süreci hassas bir süreçti bu yüzde çok kapsamlı bir tedavi yapılamayabilir. Hamilelikte kasık sancısı anneyi rahatlatmak ve kasık sancısını geçici süreli dindirmek adına nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Gebelik sonlandıktan sonra kronik bir hastalık söz konusu ise gerekirse cerrahi tedavi ile gecikmeden müdahale edilir. Ancak bu gibi durumların annenin ve bebeğin sağlığının etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yaptıklarına oldukça dikkat etmelidir.

Beslenme düzeni ve bol dinlenme önerilir. Bu süreç ağrıların yoğunlaşması ile doğum olana kadar dinlenme periyodu olarak geçer.

Gebelik döneminde yaşadığınız sorunlar için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz umarım yararlı bir yazı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilir ve gebelik dönemi ile ilgili sorunlarınız ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hamilelikte Diş Apsesi

İltihap Hamile Kalmayı Engeller Mi?

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Источник: https://www.iltihap.net/hamilelikte-kasik-sancisi

Hamilelikte Gaz Sancısına 7 Etkili Çözüm

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Her birimiz günlük rutin olarak gaz sancısı durumunu yaşıyoruz. Kanıtlanmış bir analiz olarak, her insan günde en az 14 kez gaz çıkarıyor. Hamilelikte ise gaz problemine eğilim biraz daha artış gösteriyor. Huzursuz bir şişkinlikle birlikte, geğirme hissi ve mide yanması olarak ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Gaz Sancısı Normal Mi?

Gebelik boyunca tüm gastrik problemler normal olarak kabul edilir ve genel olarak endişelenmeyi gerektirmezler ancak;

 • Eğer karnınızda şiddetli ağrı veya kramp varsa, acil tıbbi müdahale gerekir.
 • Ayrıca, dışkıda fark ederseniz veya şiddetli ishal durumu varsa gecikmeden doktorunuza danışmalısınız.

Bunların dışında gaz sancısı hamileliğin doğal bir getirisi olarak kabul edilir.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nedenleri:

Gaz sancısı hamileyken veya değilken yaygın görülen bir durum olsa da nedenlerini anlamak bazı önlemler alabilmek veya bu sorunu hafifletebilmek adına önemlidir. Hamilelik sırasında vücutta aşırı gaza neden olan etkenler şunlardır:

 • Hamilelik sırasında vücudunuzda birçok hormonal değişiklik olur ve bu hormonlardan biri olan progesteron önemli ölçüde artar.
 • Bu hormon gastrointestinal kanaldaki kas dokularınızı gevşetir ve böylece sindiriminizi yavaşlatır ve gazı arttırır.
 • Bebeğiniz büyüdüğünde ve ağırlığı sindirim sistemine baskı yapmaya başladığında sindirimi yavaşlarak gaz seviyesini arttırır.
 • Hamileliğinizin ilerleyen aşamalarında uterusunuz büyüdükçe karın bölgesini daralıyor ve midenizi sıkıştığı için gaz sancısı hissedebiliyorsunuz.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte gaz sancısından tamamen kurtulamayabilirsiniz ancak aşağıda tavsiye edilen birkaç basit adım gaz sorununu hafifleterek günlük yaşantınızı rahatlatabilir.

Günde 2 veya 3 öğün ana yemek yiyiyorsanız bunu 3 veya 5 porsiyon öğünlere bölerek sindirim sisteminizin işini kolaylaştırabilirsiniz.

 1. Yemeğinizi Güzel Çiğneyin

Ağzınızdaki yemeği güzelce çiğnedikten sonra mideye gönderirseniz sindirimi daha kolay olacaktır.

 • Yemek yerken fazla konuşmaktan kaçının, böylece daha az hava emersiniz.
 • Yemekleriniz sırasında su içmemeyi unutmayın.
 • Yemekten önce ve sonra on dakika arayla bir bardak su için.
 1. Yemek / Öğün Günlüğü Tutun

Diğerlerinden daha fazla gaz sorunu yaratan gıdalar olabilir. Bu nedenle, ne yediğinizin listesini tutun ve yedikten 6 saat sonra aşırı gaz hissediyorsanız pek tüketmeyin.

Bazı gıdalar doğal olarak  gaz sorunu yaratanlardır. Onları tüketirken ihtiyatlı olun.

 • Bu yiyecekler; fasulye, lahana, karnabahar, süt ve diğer süt ürünleri, brokoli, elma vs.’dir.
 • Bu gıdalarla tolerans seviyenizi kontrol edip ne ölçüde tüketeceğinize siz karar verin.

Hamileyken, yerleşik bir yaşam tarzını korumamanız gerekir. Vücudunuzun öğünlerinizi daha hızlı sindirmesine ve aşırı gazdan kaçınmasına yardımcı olmak için her zaman yürüdüğünüzden veya bazı egzersizler yaptırdığınızdan emin olmalısınız.

Hamlilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları İçin Tıklayınız

 1. Yoga Çok Faydalı Olabilir

Yoga vücudun sindirimini iyileştirmek için çeşitli pozlar veya egzersizler sunar. Egzersizleri denemeden önce eğitmeninize hamileliğiniz hakkında bilgi vermeyi unutmayın.

Birkaç denemeden sonra gaz sorununun üstesinden gelemiyorsanız, muhtemel çözüm yolları için doktorunuza danışmalısınız.

Sorunun üstesinden gelebilmek için alabileceğiniz uygun ilaçlardan herhangi birini isteyebilirsiniz. Aslında, bu sadece son çare olmalı.

Bildiğiniz üzere gebelik vücudunuzda bir sürü değişikliğe neden olur ve tüm bunlarla yapıcı bir şekilde başa çıkmaya hazır olmanız gerekir. Hamilelikte gaz sancısı ile karşı karşıya kaldığınızda yukarıdaki tavsiyelerimizi dikkatli bir şekilde uygulayabilir ve sancılı süreci önemli ölçüde hafifletebilirsiniz.

Sizlerde hamilelikte gaz sancısı konusunda yaşadığınız tecrübeleri, faydasını gördüğünüz uygulamaları ve diğer tespitlerinizi bu yazıya yorum yaparak diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Emniyet Kemeri Takmak başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-gaz-sancisina-7-etkili-cozum/

Hamilelik Döneminde Gaz Sancısı ve Şişkinlik

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

1 ) Hamilelik Döneminde Gaz Sancısı

Sindirim sisteminizde gerçekleşen gaz 2 şekilde oluşur. Ya hava yutulması yolu ile ya da kalın bağırsaklara gerekli oranda sindirilmeden gelen çeşitli besinlerin, burada bulunan bakteriler tarafından yıkılması ile. Hava yuttuğunuz zaman, vücut bunu genelde geğirme şeklinde dışarı atar. Atılamayan küçük bir miktar gaz da aşağı doğru inerek, gaz şeklinde kalın bağırsaklardan çıkarılır.

2 ) Sebepleri nelerdir?

Hamilelik döneminde gazın ve dolayısıyla gaz sancısı ve şişkinliğin artmasına neden olan şey, progesteron hormonuna bağlı olarak, vücut bulunan bütün düz kas hücrelerinin gevşemesidir.

Sindirim sisteminde besinlerin ilerletilmesine yardımcı olan düz kas hücreleri de gevşediği için, besinler normalden daha yavaş bir şekilde ilerler.

Böylelikle besinler sindirim sisteminde daha uzun süre kalır ve sindirim yavaşlar.

Bunun yanı sıra, hamilelik ilerledikçe büyüyen rahim de sindirim sistemi ve mideye baskı uygular. Hamilelik döneminde yaşanan mide yanması, hazımsızlık ve kabızlık gibi diğer problemlerin artma nedeni de bu mekanizmadır.

3 ) Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Doktorun verdiği bütün tavsiyelere uyulduğu halde, gazınız çok fazla ve sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza ilaç yardımı için yeniden danışabilirsiniz. Hiçbir suret ile kendi kendinize ilaç veya bitkisel dahi olsa besin takviyeleri almayın. Örneğin, aktif karbon gibi bazı gaz gidericiler, hamilelik dönemi içerisinde güvenli değildir.

Rahatsızlığınız şişkinlikten çok, karın ağrısı veya kramp şeklinde oluşuyorsa, dışkınızda kan görülüyor ise, şiddetli ishal durumunda, bulantı ve kusma eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.

4 ) Gaz Sancımı hafifletmek veya ondan kurtulmak için ne yapabilirim?

4.1. Yavaş YiyinLokmaları ağzınıza küçük atın ve düzgün bir şekilde çiğneyin.Sindirim sistemi organlarımızdan birincisi ağızdır, yiyeceklerin öğütülmesi içintükürük salgısı yeterli olmalıdır, bunun içinde yemek yeme konusunda acele etmemek,

iyi çiğnemek gerekmektedir.

4.2. Hareket edin

Bazen, gazlı olduğumuzu kabullenmek gerekir. Gaz ile başa çıkmanın ve biraz da egzersiz yapmanın iyi bir yolu, yemek yedikten sonra yürüyüşe çıkmaktır.

Mahallenizde yürüyüşe çıkın, bulaşıkları yıkayın veya köpeğinizi yürütün. Hareket etmeden oturmak, gazın bağırsaklarda kalmasına sebep olacağı için, şişkinliğe ve ağrıya da neden olur.

Gazınız olduğu zaman, kendisinden kurtulmak için onu harekete geçirebilirsiniz.

4.3. Bacaklarınızı Kaldırın

Rahatsız bir gaz nöbetine yakalanmanız halinde, ayaklarınızı kaldırabileceğiniz bir yere oturun.

Bu şekilde durmak, bebeğinizin baskısını karnınızdan alıp vücudunuzun daha özgürce sindirim yapmasını sağlar. Bunu yaparken sımsıkı yapışan kıyafetlerden de uzak durun.

Hamilelik pantolonunuz büyüyen karnınıza tam oturuyor olsa dahi, karnınızı ittirerek, sindirimi kısıtlayıp ağrıya sebep olabilir.

4.4. Daha Küçük Öğünler

Gün içerisinde 3 dengeli öğün mü yiyorsunuz? O halde, hamileyken gazlılığınıza en büyük katkıyı bu yapıyor olabilir. Gün içerisinde aldığınız 3 öğünü, küçük küçük daha fazla öğünler haline bölerek, vücudunuza sindirim yapması için gerekli zamanı tanıyın. Pek çok anne adayının, dayanamaz bulduğu şişkinlik ve gazdan kendinizi kurtarın.

4.5. Kabız KalmayınKabızlık, mide şişkinliğine, midede gaz birikimine sebep olur.Hamilelik döneminde kabız olmamak için çok fazla dikkat edin.

Bunun için, lif bakımından zengin olan meyve ve sebze gibi besinler tüketin. Konserve ve işlenmiş gıdalardan mümkün oldukça uzak durun.

5 ) Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?
Yağlı yiyecekler, kavun, karpuz, turşu, dondurma, bezelye, kuru fasulye, nohut, lahana, soğan, salatalık, mercimek, turp, süt, soda, erik, leblebi…

6) Diğer gaz oluşumunu engelleyen veya sizi rahatsız etmesini önleyebilen önlemler nelerdir?

 • Hareketsiz kalmayıp, sindirim sisteminizi biraz da olsa tembellikten kurtarabilirsiniz.
 • Gün içerisinde ağır öğünler yerine sık sık, az az yemeye çalışın.
 • Yemeklerinizi iyice çiğneyerek yutmaya çalışın, bunun için zaman ayırın. Unutmayın hemen silip süpürmek yerine, her lokmanın tadını çıkararak tüketmeyi hayat prensibinize de yansıtabilirsiniz. Hayatınızdaki her şeyi tadını çıkara çıkara yapmak, yaşamak…
 • Gazlı içeceklerden uzak durun.
 • Yemek yerken konuşmamak, hava yutmanızı önleyecektir.
 • Yemekler sırasında sıvı almamaya çalışın. Bol sıvı almalısınız ama bunu yemek dışında tüm güne yayabilirsiniz.
 • İçeceklerinizi, şişeden değil de bir bardakla almanız yine hava yutulmasını önleyecektir.
 • Kabızlığı gidermek ya da hafifletmek de, gaz oluşumunu azaltacaktır.
 • Suni tatlandırıcı içeren gıdalardan kaçının.
 • Atıştırıyor olsanız da, oturarak yemeye ve içmeye çalışın.
 • Sıkı olmayan rahat kıyafetler, şişkinliğin sizi rahatsız etmesini önleyecektir.
 • Sakız çiğnemek gazı artırabilir.
 • Sigara tüketimi, mide asiditesini arttırır.
 • Bazı kişiler, stres ve gerginlik anlarında, çok fazla hava yutarlar. Doğru nefes alma yöntemleri ile gevşeme yöntemleri öğrenmeniz, bu durumda size daha fazla yardımcı olacaktır.

Источник: https://jinekoloji.com/hamilelik-doneminde-gaz-sancisi-ve-siskinlik

Hamilelikte Gaz Sancısını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilelikte hormonlar artması ile birlikte ortaya çıkan gazın vücuttan atılması oldukça zor olduğundan sık sık sancı yaşarlar. Gidermek için hamile bayanların yapması gerekenler.

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte gaz sancısı oldukça fazla yaşanan sorunların başında gelmektedir. Gaz sıkışması yaşaması hem ağrılı hem de çok sancılı olacaktır. Hamilelikte meydana gelen gaz sorunu hormonlarda gelişecek olan değişiklik sebebi ile meydana gelecektir.

Hormonlardan etkilenen düz kasların gevşemesi ile birlikte hamilelik esnasında bayanlarda sık sık gaz sıkışması meydana gelir. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemleri içerisinde meydana gelmesi ise rahmin büyümesi ve bağırsakların sıkışması sonucunda ortaya çıkar.

Bu durumda mide baskı altında hissedecek ve organlar içerisinde boşalma gerçekleşecektir. Bu sebeplerle de hamilelik içerisinde gaz sorunu sık sık yaşanacaktır.

Hamile bayanlarda progesteron hormonu çok yoğun bir şekilde yükselecek olduğundan sindirim sisteminde bulunan kaslar düz kaslar olmaktadır.

Bu hormonun fazla salgılanması ile birlikte bayanların sindirim sisteminde olan düz kaslarının gevşemesi söz konusu olacaktır. Bu durumda da bayanların sindirimi daha yavaşlayacaktır.

İlerleyen zamanlarda ise rahmin büyümesi sonucunda sindirim organlarına baskı yapılması ile birlikte gaz sancısı yoğun olarak hissedilecektir.

Midede oluşan gaz hamilelikte hava yutması ile meydana gelir. Bu yutulan hava bir bölümü geğirme ile vücuttan atılacaktır. Geri kalan ise bağırsaklar aracılığı ile vücuttan atılacaktır.

Hamilelikte Gaz Sancısına Çözüm

Gebelikte genellikle ilk aylardan itibaren gaz sancısı yoğun olarak kadınların yaşamakta olduğu sorunların başında gelmektedir.

Gebeliğin ilerleyen dönemleri içerisinde ise daha da artacak bir sorun olarak sancı şeklinde yaşanacaktır. Gebelikte sürekli olarak gaz sancısı yaşamakta olan kadınların beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha çok gaz yapmayan besinler ile beslenmesi sonucunda gaz oluşumunu engellemiş olacaktır.

Gaz Yapacak Gıdalar Tüketilmemelidir

Gebelik esnasında en büyük sorunların başında kabızlık gelmektedir. Kabızlık oluşması sonucunda gaz sancılarının çok yoğun olarak görülmektedir. Bu durum gaz oluşmasına neden olacağı için gazın olmaması için kabızlığın önlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de daha yoğun olarak lif bakımından daha yoğun olan ve zengin olan besinler tüketilmelidir.

Her gün komposto ya da kayısı suyu içmelisiniz. Kabuklu meyveleri tüketmemeniz gerekmektedir. Sebze daha yoğun olarak tüketmelisiniz. Gebelik sırasında progesteron hormonu çok yükselecektir. Bebeğin gelişmesi sırasında karın içinde organlara da ciddi oranda baskı oluşacaktır. Eğer ki bayanlar gaz sancısı yaşaması durumunda beslenmesine daha dikkat etmelidir.

Gaz yapacak olan besinler yememesi gerekmektedir. Bu besinler şunlardır:

 • Kuru fasulye;
 • Nohut;
 • Baklagiller;
 • Bezelye;
 • Mercimek;
 • Erik;
 • Turp;
 • Leblebi.

Yemek Yerken Sıvı Alınmamalı

Gebelikte gaz sancısına neden olan sorunlardan bir tanesi de katı sıvı ayrımı yapmamak olacaktır. Normal bir insanın gün içerisinde en az 2 litre su tüketmesi önerilmektedir.

Fakat hamile bir kadının en az 3 litre su tüketmesi önerilmektedir. Hamilelik içerisinde bayanların öğünleri sırasında sıvı alımına kısıtlandırması gerekmektedir.

Gün içerisinde içecek olduğu suyu mutlaka öğünler arasında yemesi gerekmektedir.

Düzenli olarak su içmesi gereken bir bayanın gaz oluşumunu sabah uyandığı zaman 1 su bardağı su içerek güne başlaması sonucunda gaz oluşumunun azalmasını sağlayacaktır.

Daha Çok Çiğnemelisiniz

Gebelikte yediği besinlerin mutlaka çok küçük lokmalar halinde almalı ve daha çok çiğnemek gerekmektedir.

Gaz oluşumunun nedenlerinden bir tanesi de yediği lokmaların çok fazla sindirilmemesi nedeniyle gaz oluşmasına sebep olacaktır.

Çok fazla çiğnenmemiş olan besinlerin eğer ki kişilerin öğütülmeden sindirim sistemine ulaşması sonucunda sindirimi de oldukça zorlaşacaktır. Bu durumda da gaz oluşmasına sebep olur.

Tatlandırıcı Kullanılmamalı

Hamile bayanların her zaman için doğal beslenme yollarını tercih etmelidir. Bu nedenle de hazır ve paketlenmiş olan gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Özellikle de sindirimi zor olacak işlenmiş olan gıdaları beslenmesinden çıkarması gerekmektedir.

Tuzlu ya da aşırı yağlı olan yiyecekler yememelidir. İçeceklerini tatlandırmak için yapay olarak üretilen tatlandırıcıların sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyecek olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle de gebelik döneminde oluşacak gaz oluşumunu engellemek için yapay tatlandırıcılardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Yürüyüş ve Egzersiz Yapmalı

Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için düzenli bir şekilde yürüyüş yapmak gerekmektedir. Bağırsak sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için gebe kadınların düzenli olarak egzersizler yapması gerekmektedir.

Sindirim sisteminde daha iyi bir şekilde çalışmasında etkili olacaktır. Yürüyüş yapmak sayesinde çalışacak olan bağırsak sisteminin gaz oluşmasını engellemesi ile bilinmektedir.

Bu sayede de gaz ağrısı ve sancısının oluşmamasını sağlamış olacaksınız.

Bacaklarınızı Hareket Ettirin

Gaz sancısı çok yoğun olması sonucunda ayaklarınızın yerden kaldırmanız ve kalp seviyesinden yukarıda tutmanız gerekmektedir.

Kendinizi çok fazla yormadan bacaklarınızı hareket ettirmeniz sonucunda gaz oluşmasını engelleyeceksiniz.

Bu nedenle de sürekli olarak bacaklarınızı hareket ettirmek sonucunda sindirimin çalışmasını sağlayacak olduğundan bacakların hareket ettirilmesi sonucunda kişilerde gaz aşağı inecek ve vücuttan atılacaktır.

Bitki Çayları Tüketin

Kafeinli içecekler tüketmek sıklıkla kişilerin hayatı içerisinde gaz oluşmasına ve bağırsakların daha az çalışmasına neden olacaktır.

Aynı şekilde siyah çay içilmesi de oldukça gaz oluşmasına ve sindirimin daha az çalışmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hamile bayanların kafeinli içecekler tüketmesi yerine bitki çayları içmeleri daha çok tavsiye edilmektedir.

Özellikle de papatya çayı, keten tohumu çayı ve yeşil çay tüketmek gaz oluşmasının önüne geçme konusunda etkili olacaktır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/hamilelikte-gaz-sancisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.