Hamilelikte Sancı Çeşitleri

içerik

Suni sancı nedir , neden verilir ?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Doğum esnasın da bebeğin dünyaya gelmesi için anne karnında miadını doldurmuş ve henüz doğmamış ise veya anne de doğum anı ile ilgili bir belirti bulunmuyorsa anneye doğum indüksiyonu yani suni sancı verilir. Kimi hamile bayanlar doğum yapabilmek için yeteri kadar sancı çekememekteler bu durumda suni sancı verilir.

Doğum indüksiyonu sıvı bir şekilde anneye serum yolu ile oksitosin ilacı aktarılır. Oksitosin kadının rahim kasılmalarını artıran bir hormondur. Oksitosin bir başka kullanım şekli ise doğum sonrası da oluşacak olan kan kaybını önlemek amaçlı kullanılır.

Normal doğum esnasın da doğumun kusursuz ilerleyebilmesi için serviksin(rahim ağzının) daha rahat açılıp, enfasman olması gerekmektedir. Enfesman rahmin ağzının incelmesine denilmektedir. Enfasman sürecinde serviksin yumuşaması ve iyice açılması gerekmektedir.

serviksin açılma büyüklüğü normal doğum sürecinde santim olarak hesaplanmaktadır. Enfasman seviyesi de acyo ile hesaplanmaktadır. Serviks 9-10 cm açılmış ve enfasmanın acyosu tamamlanmış ise doğumun gerçekleşmesi mümkündür.

Doğum indüksiyonun verilme sebebi de bu enfasman ve serviksin görevini süratlendirir. Bebeğin dünyaya daha süratli bir şekilde gelebilmesi için doğum indüksiyonu verilir.

Doğumda suni sancı neden verilir?

Doğum indüksiyonun (suni sancı) kullanılmasın da anneye veya bebeğe bir zarar vermemektedir. Bu yöntemin uygulanış şekli basit ve maliyet açısından düşük olduğundan ülkemizde sıklıkla kullanılır.

Bu yöntemin genelde uygulanmasında ki temel amaç doğumu başlatabilmek veya başlamış olan doğuma yardımcı olup doğumun daha çabuk sonlandırılmasına yardım eder. Bu yöntem genelde sıvı bir şekilde hastaya oksitosin ilacı ile takviye edilir.

Bu yöntem her doğumda kullanılmaz, gerekli anlarda gerektiği kadar verilir, fazlası anne ve bebeğe zarar verebilir.

Suni sancı doğum anında hangi rahatsızlara göre kullanılır

 • Bebeğin anne karnında miadını doldurmuş olduğu zamanlar.
 • Doğumun gerçekleşmesi için gereken suyun erken zaman da gelmiş olması.
 • Anne rahmin de görülen enfeksiyonel hastalıklar
 • Bebeğin gelişiminde yaşanan sorunlar
 • Kan uyuşmazlığının yaşanması
 • Bebeğin anne karının da hayatını yitirmesi
 • Annenin tansiyon hastası olması,
 • Dekolmen plasenta
 • Annede bazı genetik hastalıkların olması gibi faktörlerde doğum indüksiyonu kullanılır.

Suni sancının verilmemesi gereken durumlar;

 • Anne doğum öncesi uterin insizyon içeren bir operasyon geçirmiş olması. Verilen sancı anne rahminde yukarıdan zemine doğru bir daha ki doğumlar da uterin rüptür yırtılmalara neden olur.
 • Plasente previa
 • Bebeğin rahimde duruşunun yan olması.
 • Bebeğin kilosunun fazla olması,
 • Bebeğin başının normalinden daha büyük olması, gibi durumlarda doğum indüksiyonun verilmesi doğru olmaz anne ve bebeğe zarar verir.

Doğumda suni sancı nasıl kullanılır?

Normal doğum anında anneye sıvı bir şekilde oksitosin ilacı serum yolu ile aktarılır. Oksitosin aslında bayanların beyin de normalde salgılanan bir hormondur, bu hormon rahim kasılmalarına neden olur.

Bu sayede doğum daha hızlı gerçekleşmiş olur. Suni sancının bir başka nedeni ise annenin karnın da miadını doldurmuş ve doğum vakti geçmiş olan bebeklerdir. Bilinen her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Anneye verilen suni sancı sayesinde doğum ağrılarının daha sık olması mümkün müdür?

Bu her bayanda olması beklenilen bir sonuç değildir. Kimi annelere suni sancı verildiği halde acı hissetmezler kimi anneler suni sancısız çok acı hissedebilirler veya ikisinin de zıttı da olabilir.

Suni sancı yardımı ile verilen oksitosin ilacı bayanın vücudunda bulunan hormonun aynısıdır. Epidural anestezi (ağrısız doğum) uygulanmışsa suni sancı varsa veya yoksa anne doğum ağrılarını pek hissetmez.

Suni sancı dışında doğum esnasında rahim ağzının yumuşaması, rahim ağzının incelmesi, rahim ağzının açılması için ender olarak kullanılan birtakım uygulamalar vardır. Bazıları şöyledir;

-AMNİYOTOMİ: Bebeğin bulunduğu su kesesinin açılması, doğum bir an önce gerçekleşmesi için uygulanan bir yöntemdir.

-MEMBRAN STRİPPİN: Rahmin açılması için rahim ağzında bulunan zarların parmak yardımı ile açılması.

-PROSTAGLANDİN E1 ve E2: ilaç kullanılan yöntemdir  (günümüz koşullarında suni sancıdan sonra en çok tercih edilen yöntemdir) tablet, jel veya ovül rahim ağzından veya vajina içerisine koyularak uygulanan bir yöntemdir.

Suni sancının yan etkileri ve riskleri

Doğum indüksiyonu (suni sancı) ile yapılmış operasyonlar da ne anneye ne de bebeğe bir yan etkisi olmamıştır. Doğum indüksiyonu kullanımı takip edildiği ve kullanma alanının doğru olduğu sürece bir ziyandan söz edilemez.

  Normal doğum sürecinde oksitosin kullanımının bir sakıncası bulunmamaktadır.

Doğum indüksiyonu anneye sıvı bir şekilde serum yardımı ile verilir, serum içerisinde bulunan oksitosin rahimde kasılmalar yapar bu sayede doğum süreci hızlanır.

Suni sancıda kullanılan oksitosin yan etkileri;

 • Taşsistol ve hiperstimülasyon
 • Partus precipitatus (hızlı doğum)
 • Fetal distres
 • Başarı seviyesi düşük doğum indüksiyonu
 • Çok verildiği zaman yan etkisi yükselir.
 • Gerekmediği zamanlarda verilirse bebeğin sezaryen ile doğumunun yapılmasına neden olur.

Bu nedenle uzmanlar doğum vakti gelmiş anne adaylarının öncelikli olarak kendi sancılarının oluşmasını beklerler ve nadir olarak bazı hayati fonksiyonlarda bebeği ve anneyi korumak adına doğuma müdahale eder ve suni sancıyı verirler.

Источник: https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/suni-sanci-nedir-neden-verilir.html

Gebeliğin İlk Döneminde Yaşanan Sancılar Hakkında Her Şey!

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Dünyaya bir canlı getirebilmek, kadınlara bahşedilmiş en özel yetenek olsa gerek. Bunu başarabilmeniz ise, gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması ile mümkün olacaktır.

Gebelik, 9 ay kadar devam eden zorlu bir süreçtir.

Hamilelik belirtileri ile başlayan gebelik serüveniniz, ortalama 38-40 hafta kadar sürecek ve bu zaman diliminde ömrünüz boyunca hiç yaşamadığınız şeyleri deneyimleyeceksiniz.

Bebeğiniz karnınızda büyüdükçe onun minik hareketlerini ve tekmelerini hissederek mutlu olacak, kimi zamansa ödem tutup şişen vücudunuzdan veya mide yanmalarınızdan şikayet ederken bulacaksınız kendinizi.

Hamilelik mutluluk verici ve heyecanlı bir durum olmasının yanı sıra bazen karşınıza sıkıntılı durumlar da çıkarabilecek. İşte bu durumlardan belki de ilki, gebelikte ilk aylarda sancı yaşamaktır.

Peki anne adaylarını endişeye düşüren bu sancılar neden olur, tedavisi var mıdır, bebeğin sağlığı için tehdit oluşturur mu?

Gebeliğin İlk Haftalarında Sancı Olur mu?

Bir bebeğinizin olacağını öğrendiğinizde, merak ettiğiniz konuların ve cevap aradığınız soruların sayısı da artış gösterir. Önceliğiniz ve odak noktanız artık hamileliğiniz ve bebeğinizdir.

Bu sebeple, özellikle gebeliğinizin ilk zamanlarında yaşadığınız her durum, en ufak bir ağrı, akıntı, sancı bile sizin için çok önemli bir hâle gelir.

Hamileliğin ilk haftası sancı olur mu?’ sorusu da, anne adaylarının merak ettikleri bu konular arasındadır.

Hamilelik, üç trimesterden oluşmaktadır. Bu trimesterlerden herhangi birinde, gebelik veya başka nedenlerden kaynaklı olarak sancılar yaşamanız mümkün.

Özellikle 1.trimester döneminde kasılma, kramp ve ağrı şeklinde sancılar çekmek, düşük tehsini akıllara getirmektedir. Ancak bu sancılar her zaman kötüye işaret değildir.

Birçok anne adayının gebeliğin ilk haftalarında sancı çekmesi söz konusu olabilir. Bebek beklediği haberini yeni almış müstakbel annelerin bu durum karşısında korkuya kapılması çok normaldir.

Yaşadığınız sancının sebebi, gebelikten dolayı meydana gelen basit bir sancı olabileceği gibi başka bir neden de olabilir. Böyle bir sorun yaşanması durumunda, korkuya kapılmadan doktorunuza başvurmanız en uygunu olacaktır. Böylelikle sancının sebebi belirlenebilir.

Hamileliğin İlk Aylarında Yaşanan Sancılar Neyin Habercisidir?

Hamileliğin ilk belirtilerinin oluşmasıyla birlikte, vücudunuzda biyolojik ve fizyolojik bazı değişimler meydana gelir. Gebelik hormon seviyelerinin yükselmesi nedeniyle vücudunuzun bu değişime uyum sağlayabilmesi, hamilelikte ilk aylarda sancı oluşmasına neden olabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerindeki bu sancılar, bazı durumların habercisi olabilmektedir.

 • İlk haftalarda yaşadığınız hafif sancılar, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşiyor olduğunun bir göstergesidir.
 • İlk aylarda, kasılmaya benzer ağrı şeklinde sancılar varsa ve bu duruma kanama da eşlik ediyorsa gebelik kaybı(düşük) belirtisi olabilir.
 • Gebeliğin ilk dönemlerinde rahim kasılmasına benzer sancıların olması, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesine işaret ediyor olabilir.
 • Karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorunlarının belirtisi olabilir. Progesteron hormonun artış göstermesi ile bağırsak hareketleri yavaşlayabilir ve kabızlık, gaz sancısı meydana gelebilir.

Hamilelikte Yaşanan Sancıların Nedenleri Nelerdir?

Birçok doktor, hamilelik dönemindeki sancıları iki başlık altında incelemektedir. Gebelikten kaynaklı olan ve olmayan olarak sıralanan bu nedenleri, zararlı ve zararsız sancılar olarak da sıralayabilmek mümkündür:

 • Hamilelikteki Zararsız Sancılar

Bu dönemde yaşadığınız bu şikayetlerin nedeni, herhangi bir teh içermeyen ve hamileliğinize bağlı olarak vücudunuzda gelişmiş sancılar olabilir.

Döllenmiş Yumurtanın Rahme Yerleşmesi

Genellikle gebeliğin oluştuğu ilk haftalarda, rahimde hafif kasılma ve sancılanmalar sık görülür. Bu sancı, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme sancısıdır ve gebeliğin ilk belirtilerindendir. Yaşanması normaldir.

Kabızlık, Gaz Problemi Gibi Bağırsak Sorunları

Hamilelikte, progesteron hormon seviyesinde artış yaşanır. Bu artış, annelerin vücudunda bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir.

Yavaşlayan bağırsak hareketleri, karın boşluğunda gaz sıkışmasına ve kabızlığa yol açabilir. Kısacası, hamilelerin ilk zamanlarda şişkinlik yaşaması ve sancı çekmesinin bir nedeni, bağırsak hareketlerinin yavaşlamasıdır ve bu sancılar bebek için teh oluşturmaz.

Yuvarlak Bağların Rahmin Büyümesiyle Gerilmesi

Rahmin iki üst köşesinden başlayıp genital bölgeye kadar uzanan bağlara ‘yuvarlak bağlar’ denmektedir. Bu bağlar, bebeğin büyümeye başlaması ile gerilerek kasılır ve rahmin genişlemesine yardımcı olur.

Bu kasılmalar da anne adayında sancı olarak hissedilir. İlk aylarda görülebileceği gibi, bebeğin ağırlığının arttığı son dönemlerde de görülmesi normal sancılardır.

Bebeğin Rahme Baskı Uygulaması

Gebelikte görülen ve risk oluşturmayan sancılardan biridir. Bebeğinizin karnınızda büyümesi sonucu rahme baskı uygulayarak kasıklarda ağrı ve sancı oluşturmasıdır ve hamileliğin ilk ayında sancı nedeni olmasından daha çok son dönemlerdeki hamilelik sancıları arasında sayılabilir.

 • Hamilelikteki Zararlı Sancılar

Zararlı kabul edilebilecek ağrı ve sancıların nedenleri daha çok gebelik kaynaklıdır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bebeğiniz karnınızda büyüdüğünde idrar torbasına baskı yapar ve idrar akışı yavaşlar. Bu durum, idrar yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilir ve gebeliğin ilerleyen döneminde sorun oluşturabilir. Hissedilen sancıya, kaşıntı ve yanma da eşlik eder.

Dış Gebelik

Hamileliğin ilk dönemlerinde sancı oluşması, dış gebeliğe işaret ediyor olabilir. Dış gebelikte bebek rahmin dışında bir bölgeye tutunarak gelişmeye çalışır; ancak bebeğin gelişimi için uygun ortam olmamasından dolayı gebelik ilerleme gösteremez ve gebeliğin sonlandırılması gerekir.

Düşük

Hamilelikte sancı nedenleri arasında en riskli olanı gebelik kaybı, yani düşüktür. Gebeliğin ilk döneminde, bebeğin rahme tutunamaması sonucu kasılma ve kramplarla birlikte ateş, sancı ve kanama meydana gelerek düşük oluşmasına neden olabilmektedir.

Vücutta Oluşan Başka Bir Hastalık

Apandisit, safra kesesi veya başka bir iç organın neden olduğu ağrı ve sancılar, tehli bir durumun habercisi olabilmektedir. Hamilelikten kaynaklı olmamakla birlikte, tedavi veya ameliyat gerektirebilir.

Hamilelikteki Sancılar Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte sancı çeken anne adayları sancıların nasıl tedavi edildiğini merak etmektedir. Aslında tedavi edilmesi gereken sancı değil, sancıya neden olan etkendir.

Örneğin idrar yolu enfeksiyonu,kabızlık gibi sorunlardan kaynaklı sancılar, bu sorunların tedavi edilmesi ile ortadan kalkabilir.

Doktorunuz, enfeksiyonu iyileştirecek uygun bir ilaç tedavisi uygulayabilir veya kabızlığa iyi gelecek aktiviteler ve takviyeler önerebilir. Böylelikle sancılar ortadan kalkabilir.

Ancak gebeliğin normal seyrinden ötürü meydana gelen rahim genişlemesi, yumurtanın rahme yerleşmesi gibi sancılar tedavi edilemez. Bunlar, hamileliğin doğasındandır.

Ay Ay Gebelikte Beslenme

Gebelikten Kaynaklı Sancılar Nasıl Ayırt Edilir?

Hamileyken yaşadığınız sancılar, bazen teh oluşturabilir yönde gelişirken bazen de basit bir gaz sancısı sizi yanıltabilir ve gereksiz bir endişeye kapılmanıza yol açabilir. Bu aşamada anne adaylarının merak ettiği konu ise, gebelikte sancı ve nedeninin nasıl ayırt edilebileceğidir.

Bazı belirtiler ve şikayetler, doktorların sancının sebebi hakkında yorum yapabilmesini sağlar. Ancak bir sancınız olduğunda, kendi başınıza buna neyin neden olduğunu tespit edebilmek mümkün değildir.

Gaz sorunu veya kabızlık ağrısı diye yorumladığınız bir duruma apandisit neden oluyor olabilir veya rahim bağlarının gevşemesi ile yaşadığınız ağrı ve sancıyı düşük belirtisi gibi algılayabilirsiniz.

Bu nedenle, bu tarz şikayetlerinizin olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalı ve ona danışmalısınız. Riskli bir durum hissetmesi anında doktorunuz, sizi neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.

Sancınızın nedeni hakkında yanlış bir bilgiye varmaktansa doktorunuzun teşhis koymasını beklemeniz en doğrusudur.

Gebelikte ilk aylarda sancı olması normaldir. Ancak her sancının riskli bir durum olmadığı unutulmamalı, buna karşın gebeliğinizden kaynaklı olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Sakinliğinizi koruyarak doktorunuza danışabilir veya en yakın sağlık merkezine gidebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik, vücudunuzun adapte olmaya çalıştığı bir süreçtir ve vücudunuzun bu değişimlere ayak uydurması bazen sancılı olabilmektedir.

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelikte (Gebelikte) Akıntı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Источник: https://www.bebek.com/gebeligin-ilk-doneminde-yasanan-sancilar-hakkinda-her-sey/

Hamilelikte Kasık Sancısı ve Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Siz değerli okurlar için hamilelikte kasık sancısı nedir hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda hamilelikte kasık sancısı nedir , neden olur, patolojik sebepleri nelerdir,  neden olur gibi sorulara cevaplar aradım.

Biliyoruz ki hamilelik döneminde kadınlarda bu sancılar sıkça yaşanır. Peki bu sancılar yaşanmak zorunda mı yoksa biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz ya da yanlış yaptık? Bu sorulara da cevap aradığım yazımı siz değerli okurlarıma sunuyorum.

İyi okumalar dilerim.

Hamilelikte Kasık Sancısı 

Hamilelik dönemi bayanların en hassas dönemleridir. Bu dönemde bütün varlığını bebeği ile paylaştığı için kimi zaman anne bedeni yorgun düşebilir. Süreçte en önemli konu beslenme ve kontrollü hareket etmektir.

Bu konuda kadın doğum uzmanları ve aile planlaması merkezleri gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Anne adayları bunlara uyduğu sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini mutlu son ile sonlandırırlar.

Gebelik döneminde anne adayları 5.aydan sonra kasık ağrısı şikayetleri ile karşılaşırlar. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bebeğin gelişiminin bu aylardan sonra hızlı olmasıdır. Ancak ilk gebeliği olan bayanlarda bu ağrılar daha önce hissedilir. Bunun sebebi  de rahmin ilk süreçte hızla gelişimi ve büyümesidir. Kasık ağrısı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde kaçınılmazdır.

Kasık Ağrısının Patolojik Sebepleri Nelerdir ?

Hamilelikte kasık ağrısının sebepleri, Gebelik dönemi hassas bir dönemdir ve bu dönemde annenin kendisine  fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı gebeliklerde kasık sancısının olması normal olsa da anne de herhangi bir hastalık  durumu söz konusu da olabilir. Bu gibi sıkıntıların olabileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde sıklıkla kasık ağrısını sebep olan durumlar:

 • Mide ülseri
 • Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
 • Safra kesesi
 • Akut apandisit
 • Kasık Fıtığı gibi patolojik hastalık durumlarından kaynaklanan kasık ağrıları da oluşmaktadır.

Bu hastalıkların gebelik sürecinde olması anne için biraz daha sancılı geçmesine sebep olacaktır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve kontrollerini beslenmesini doktor kontrolünde yapması gerekmektedir. Bu gibi ağrılara bulantı kusma gibi şikayetler eklenebilir. Bunların görülmesi halinde mutlaka bir sağlık kuruluşana gidilmelidir.

En sık görülen sağlık problemi idrar yolu enfeksiyonudur ve bu süreçte ilaç kullanılması çok fazla önerilmediği için genelde bitkisel çaylardan faydalanılmasında yarar vardır. Tabi gebelik döneminde vücudunuza alacağınız her türlü besin ve ilaç mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum sancıları sıklıkla olmaktadır. Bu durumda da kasıkta bıçak saplanır tarzı ağrılar görülür ancak bu ağrılar kısa sürelidir. Geçtiği takdirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Gebelik döneminde görüldüğü üzere sadece rahimin büyümesinden kaynaklanmayan farklı problemler olabilir.

Bu gibi sıkıntıların yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Hamilelikte Kasık Sancısı Neden Olur

Hamilelikte kasık ağrısına ne iyi gelir, Gebelik döneminde oluşan kasık ağrıları genelde olası beklenen durumlardır. Fazla şiddetli ve uzun süreli olmadığı sürece ara ara görülmesi oldukça normaldir. Gebelik döneminde kasık ağrısı ve mide bulantısı görülmesi normaldir bir durumdur.

Bunun sebebi de annenin içerisinde meydana gelen anatomik değişimden kaynaklanmaktadır. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde görülmesi halinde doğumun yaklaştığının da habercisi olarak görülür.

Ancak anne de herhangi bir hastalık durumu söz konusu ise kasık ağrısının nedeni tespit  edilir ve nedene yönelik tedavi önerilir.

Gebelik süreci hassas bir süreçti bu yüzde çok kapsamlı bir tedavi yapılamayabilir. Hamilelikte kasık sancısı anneyi rahatlatmak ve kasık sancısını geçici süreli dindirmek adına nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Gebelik sonlandıktan sonra kronik bir hastalık söz konusu ise gerekirse cerrahi tedavi ile gecikmeden müdahale edilir. Ancak bu gibi durumların annenin ve bebeğin sağlığının etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları bu dönemde yaptıklarına oldukça dikkat etmelidir.

Beslenme düzeni ve bol dinlenme önerilir. Bu süreç ağrıların yoğunlaşması ile doğum olana kadar dinlenme periyodu olarak geçer.

Gebelik döneminde yaşadığınız sorunlar için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz umarım yararlı bir yazı olmuştur. Aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilir ve gebelik dönemi ile ilgili sorunlarınız ve çözümleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hamilelikte Diş Apsesi

İltihap Hamile Kalmayı Engeller Mi?

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Источник: https://www.iltihap.net/hamilelikte-kasik-sancisi

Hamilelikte Gaz Sancısını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilelikte hormonlar artması ile birlikte ortaya çıkan gazın vücuttan atılması oldukça zor olduğundan sık sık sancı yaşarlar. Gidermek için hamile bayanların yapması gerekenler.

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte Gaz Sancısı

Hamilelikte gaz sancısı oldukça fazla yaşanan sorunların başında gelmektedir. Gaz sıkışması yaşaması hem ağrılı hem de çok sancılı olacaktır. Hamilelikte meydana gelen gaz sorunu hormonlarda gelişecek olan değişiklik sebebi ile meydana gelecektir.

Hormonlardan etkilenen düz kasların gevşemesi ile birlikte hamilelik esnasında bayanlarda sık sık gaz sıkışması meydana gelir. Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemleri içerisinde meydana gelmesi ise rahmin büyümesi ve bağırsakların sıkışması sonucunda ortaya çıkar.

Bu durumda mide baskı altında hissedecek ve organlar içerisinde boşalma gerçekleşecektir. Bu sebeplerle de hamilelik içerisinde gaz sorunu sık sık yaşanacaktır.

Hamile bayanlarda progesteron hormonu çok yoğun bir şekilde yükselecek olduğundan sindirim sisteminde bulunan kaslar düz kaslar olmaktadır.

Bu hormonun fazla salgılanması ile birlikte bayanların sindirim sisteminde olan düz kaslarının gevşemesi söz konusu olacaktır. Bu durumda da bayanların sindirimi daha yavaşlayacaktır.

İlerleyen zamanlarda ise rahmin büyümesi sonucunda sindirim organlarına baskı yapılması ile birlikte gaz sancısı yoğun olarak hissedilecektir.

Midede oluşan gaz hamilelikte hava yutması ile meydana gelir. Bu yutulan hava bir bölümü geğirme ile vücuttan atılacaktır. Geri kalan ise bağırsaklar aracılığı ile vücuttan atılacaktır.

Hamilelikte Gaz Sancısına Çözüm

Gebelikte genellikle ilk aylardan itibaren gaz sancısı yoğun olarak kadınların yaşamakta olduğu sorunların başında gelmektedir.

Gebeliğin ilerleyen dönemleri içerisinde ise daha da artacak bir sorun olarak sancı şeklinde yaşanacaktır. Gebelikte sürekli olarak gaz sancısı yaşamakta olan kadınların beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha çok gaz yapmayan besinler ile beslenmesi sonucunda gaz oluşumunu engellemiş olacaktır.

Gaz Yapacak Gıdalar Tüketilmemelidir

Gebelik esnasında en büyük sorunların başında kabızlık gelmektedir. Kabızlık oluşması sonucunda gaz sancılarının çok yoğun olarak görülmektedir. Bu durum gaz oluşmasına neden olacağı için gazın olmaması için kabızlığın önlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de daha yoğun olarak lif bakımından daha yoğun olan ve zengin olan besinler tüketilmelidir.

Her gün komposto ya da kayısı suyu içmelisiniz. Kabuklu meyveleri tüketmemeniz gerekmektedir. Sebze daha yoğun olarak tüketmelisiniz. Gebelik sırasında progesteron hormonu çok yükselecektir. Bebeğin gelişmesi sırasında karın içinde organlara da ciddi oranda baskı oluşacaktır. Eğer ki bayanlar gaz sancısı yaşaması durumunda beslenmesine daha dikkat etmelidir.

Gaz yapacak olan besinler yememesi gerekmektedir. Bu besinler şunlardır:

 • Kuru fasulye;
 • Nohut;
 • Baklagiller;
 • Bezelye;
 • Mercimek;
 • Erik;
 • Turp;
 • Leblebi.

Yemek Yerken Sıvı Alınmamalı

Gebelikte gaz sancısına neden olan sorunlardan bir tanesi de katı sıvı ayrımı yapmamak olacaktır. Normal bir insanın gün içerisinde en az 2 litre su tüketmesi önerilmektedir.

Fakat hamile bir kadının en az 3 litre su tüketmesi önerilmektedir. Hamilelik içerisinde bayanların öğünleri sırasında sıvı alımına kısıtlandırması gerekmektedir.

Gün içerisinde içecek olduğu suyu mutlaka öğünler arasında yemesi gerekmektedir.

Düzenli olarak su içmesi gereken bir bayanın gaz oluşumunu sabah uyandığı zaman 1 su bardağı su içerek güne başlaması sonucunda gaz oluşumunun azalmasını sağlayacaktır.

Daha Çok Çiğnemelisiniz

Gebelikte yediği besinlerin mutlaka çok küçük lokmalar halinde almalı ve daha çok çiğnemek gerekmektedir.

Gaz oluşumunun nedenlerinden bir tanesi de yediği lokmaların çok fazla sindirilmemesi nedeniyle gaz oluşmasına sebep olacaktır.

Çok fazla çiğnenmemiş olan besinlerin eğer ki kişilerin öğütülmeden sindirim sistemine ulaşması sonucunda sindirimi de oldukça zorlaşacaktır. Bu durumda da gaz oluşmasına sebep olur.

Tatlandırıcı Kullanılmamalı

Hamile bayanların her zaman için doğal beslenme yollarını tercih etmelidir. Bu nedenle de hazır ve paketlenmiş olan gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Özellikle de sindirimi zor olacak işlenmiş olan gıdaları beslenmesinden çıkarması gerekmektedir.

Tuzlu ya da aşırı yağlı olan yiyecekler yememelidir. İçeceklerini tatlandırmak için yapay olarak üretilen tatlandırıcıların sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyecek olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle de gebelik döneminde oluşacak gaz oluşumunu engellemek için yapay tatlandırıcılardan ve işlenmiş gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Yürüyüş ve Egzersiz Yapmalı

Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için düzenli bir şekilde yürüyüş yapmak gerekmektedir. Bağırsak sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için gebe kadınların düzenli olarak egzersizler yapması gerekmektedir.

Sindirim sisteminde daha iyi bir şekilde çalışmasında etkili olacaktır. Yürüyüş yapmak sayesinde çalışacak olan bağırsak sisteminin gaz oluşmasını engellemesi ile bilinmektedir.

Bu sayede de gaz ağrısı ve sancısının oluşmamasını sağlamış olacaksınız.

Bacaklarınızı Hareket Ettirin

Gaz sancısı çok yoğun olması sonucunda ayaklarınızın yerden kaldırmanız ve kalp seviyesinden yukarıda tutmanız gerekmektedir.

Kendinizi çok fazla yormadan bacaklarınızı hareket ettirmeniz sonucunda gaz oluşmasını engelleyeceksiniz.

Bu nedenle de sürekli olarak bacaklarınızı hareket ettirmek sonucunda sindirimin çalışmasını sağlayacak olduğundan bacakların hareket ettirilmesi sonucunda kişilerde gaz aşağı inecek ve vücuttan atılacaktır.

Bitki Çayları Tüketin

Kafeinli içecekler tüketmek sıklıkla kişilerin hayatı içerisinde gaz oluşmasına ve bağırsakların daha az çalışmasına neden olacaktır.

Aynı şekilde siyah çay içilmesi de oldukça gaz oluşmasına ve sindirimin daha az çalışmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hamile bayanların kafeinli içecekler tüketmesi yerine bitki çayları içmeleri daha çok tavsiye edilmektedir.

Özellikle de papatya çayı, keten tohumu çayı ve yeşil çay tüketmek gaz oluşmasının önüne geçme konusunda etkili olacaktır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://midemikrobu.com/hamilelikte-gaz-sancisi.html

İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Sancı Çeşitleri

Hamilemiyim diyorsanız ilk 1. hafta ve birinci ay hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, testi ne zaman yapılır, gebelik / hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl belli olur detaylıca inceleyelim;

Kadın, her ay yaşanan düzenli adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazırdır. Bunun  yanı sıra 1 hafta geciken dönemde aklımıza hemen hamilemiyim acaba? Sorusu geliyor. İlk hamilelik belirtileri / belirtisi bu durumla başlayıp diğer hamilelik belirtileri şu şekilde devam etmektedir;

İlk günlerde döllenme gerçekleştiğinde (Blastosist) döllenmiş yumurta 7-10 gün sonra Embriyo (Bebek) anne rahminde oluşmaya sonrasında gelişmeye başlar, 6. haftada kalp atışları gözlemlenir. Bunun devamında vücut hiç salgılamadığı farklı hormonlar salgılamaya başlar, HGC hormonu fazlalaşır ve belirtiler ortaya çıkar.

Mide bulantısı, kramp bu yüzden olur ve Embriyonun rahime yerleşme döneminden sonra başlayan bir belirtidir. Bazı kadınlarda bu durum oluşurken çok hafif kanama olmaktadır (İmplantasyon) ve adet ile karıştırılabilir.

Kesin olmamakla beraber bu durum gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri arasında sayılır.

Hamilelikte ilk olarak kadın rahmini besleyen Progesteron hormonu yükselir. Değişmeye başlayan metabolizma ve progesteron hormonu etkisiyle vücutta bir takım fizyolojik belirtilere bağlı değişiklikler meydana gelir. Hamilemiyim diyorsanız aşağıdaki semptomlar anne adayları için faydalıdır.

1 hafta hamilelik belirti

Erken Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar ve İlk Ne Zaman Belli Olur?

İlk Hafta hamilelik belirtileri: Genellikle ilk 3-4. hafta sonrasında gebelik tam olarak fizyolojik belirtiler göstermeye başlar. 10. haftada HCG tamamen ulaşacağı maksimum düzeye çıkar. Aşağıda hamileliğin belirtileri ne zaman belli olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Adet Dönemin Gecikmesi Gebelik Belirtisi: Halk arasında da yaygınca bilinen regl döneminin geçikmesi veya çok az gelmesi hamilelik belirtileri haftası ilk belirtileri zamanı başlar. En önemli belirtisi olan regl dönemi gecikmesi zamanı ile başlar, özellikle düzenli adet gören ve cinsel ilişkisi bulunan kadınlar için oldukça tatmin edici hamilelik belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar: Embirio bölünerek 4.gün Morula halini alır.  Hatching olup yumurtadan ayrılır. Aynı adet olurmuşcasına kasıklarda ağrı başlar ve kimi zaman adet ile karıştırılabilir.

hamilelik

Meme Hassasiyeti ve Gögüslerde Gerginlik: Anne adayının metabolizmasının değişime uğramaya başlamasıyla gögüslerde ağrı, hassasiyet ve gerginlik belli olur. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve gaz varmışcasına rahatsızlık hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet: Adet dönemlerinde yine metabolizmanın farklı çalımasından kaynaklanan ruhsal ve duygusal oluşumlar, hamilelik zamanı başlangıcında da hamilelik belirtileri başlar.

Mide Buluntası ve Koku Hassasiyeti: Hormonel değişikliklerin sebebi ile genellikle nazik bünyelerde ilk 2-3 ayda kusma, bayılma görülür. Mide bulantısı, yanması kasık ağrısı ve anlam veremediğiniz şekilde farklı kokular duyabilirsiniz. Ağızda tat değişiklikleri olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde baskıdan dolayı reflü sebebi ile mide bulantısı da olabilir.

Yorgunluk ve Uyku Hali İsteği: Genellikle sabahları yataktan kalkamama hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli uyku hali ve anlamsız yorgunluklar.

Yeme İsteği Gebelik Belirtisi mi: Kimi yiyeceklere daha fazla aşermek, yemek istemek ve kimi besinleri tamamen istememek gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri içindedir.

Sürekli İdrar Çıkarma: Bedenin değişim göstermesiyle beraber sürekli idrar sıklığı ve boşaltım sisteminde değişiklikler görülür.

Vücut Isısının Artması: Gebelikten sonra vücudun ısı dengesinde artış görülür. Kalp daha hızlı çalışır. Yediğiniz yemekler içindeki mineral ve vitaminden sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasında olan bir diğer etken, gelişen Embriyo sayesinde ve östrojen hormonunun salgısı değişimiyle görülür. Bu akıntılar Fizyolojik olarak şeffaf, krem veya beyaz renkte görülebilir. Şayet daha önce bu hastalıkla karşılaşmadıysanız dikkate almalısınız. Fakat bu akıntılar koyu renk ve koku yaparak geliyorsa enfeksiyon sebebi olabilir.

Baş ve Bel Ağrısı: Hamilelik farklı kişilerde değişik belirtiler gösterebilir. Buna sürekli baş ağrısı, dönmesi ve belde ağrıları örnektir.

Cinsel İsteksizlik: İlk haftası ile aniden oluşan cinsel isteksizlikler gebelik hormonu salgılanmasıyla başlar ve bu da bir belirti niteliği taşımaktadır. Göğüs uçlarında renk değişikliği kararma görülebilir.

ne zaman başlar

Vücutta ve Sindirim Sisteminde Oluşan Semptomlar: Kalp atışlarında hızlanma, kanın hacminin artması, vücudun daha sıcak seviyeler çıkması. Ph dengesinin azalması, Kalsiyum ve Flor oranında düşüş. Hamilelikte kabızlık önlemek için bolca lifli yiyecekler tüketin.

Hamilelik Belirtileri nelerdir değimizde yukarıdaki etkenler sayılabilir. Belirli durumlarda boş ve dış gebelik yaşanabilir. Bu belirtiler kişiye göre değişmekle beraber doğum kotrol hapı kullananların bünyesinde de farklılık görülebilir. Kesin sonuç veren testler yaptırmalısınız.

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İlk haftalarda hamilemiyim diyen anne adayları eczaneden aldığı bir gebelik testi yardımıyla sonuçlara bakmalı.

Birçok çeşidi bulunan hamilelik testleri, adet geciktikten 1-2 gün sonra ne zaman yapılır sorusunun cevabıdır. İlişkiden ortalama 10-12 gün zaman sonra yapılır ve çok hafif çizgi de olsa bunu değerlendirmelidir.

Olumlu sonuç alırsanız mutlaka aşağıdaki testlerden hastaneye giderek doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Bakalım bu faydalı testler nasıl yapılır;

Resimde gördüğünüz testte çıkan tek çizgi olumsuz/negatif olarak çıkar. 2 çizgi pozitif/olumlu olarak adlandırılır.

Kan Testi: Kanda bulunan ve büyüyen ve hormon salgılayan empriyo hücrelerinin değişim göstermesiyle hamilelik belirtileri kesin olarak netlik kazanır.

Beta HCG ölçümü olarak da adlandırılan bu hormonal test, gebe kaldığınızdan 8 gün zaman sonra net olarak hamilemiyim sorusunun cevabını verir. Laboratuvar ortamında yapılır ve en sağlıklı sonucu verir.

Ayrıca erken gebelikte kaç haftalık hamileyim gibi soruların da cevapları kan testinde bulunur.

hamilelik belirtileri

İdrar Testi: Geçmişe nazaran farklı tekniklerle geliştirilen hamilelikte idrar testi, %99 HCG yi algılar fakat kan testi karar hassas ve kesin sonuç kimi zaman vermeyebilir.

Ayrıca gebeliğin ilerleyişi hakkında detayları bulundurmadığı için ikinci planda kalır. Çok nadir zamanlar idrar testiyle yapılan kontrollerde anne adayları hamile olduğu halde eksi sonuçlar vermektedir.

Bu sebeple negatif çıkan hamilelik testi sonuçları için 1 hafta sonra tekrarlanmalı.

gebelik testi

Ultrason: Yukarıda belirttiğimiz değerler %80 oranında değişiklik gösterdiğinde hamileği ultrasonla görebilmek mümkündür.

Zaman kaybetmek istemeyen ve heyecanlı anne adayları için ilk olarak eczanede satılan hamilelik testinin ardından en sağlıklı yöntem olan kan testi yaptırmalıdır.

Embriyo döllenip rahime yerleştiği zaman ultrason ile görülebilir. Gebelik kesesi 4.5 hafta içinde rahimde oluşur. iç ve dış gebelik bu dönemden sonra fark edilir.

Sağlıklı hamileliğin toplam süresi 40 hafta (280) gün devam eder. Hamilemiyim diyorsanız son adet kanamasını baz alınarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşükle sonuçlandığı için zamanında kan sayımı, tiroid testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir. Kadın yumurtalığında ve erkek sperm içinde 23 tane kromozom bulunur.

Sizler için hamilelik belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hamilelik belirtileri, öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için linke tıklayın : Hamilelik yazıları

Источник: https://yasamloji.net/saglik/ilk-ay-ve-hafta-hamilelik-belirtileri-nelerdir-ne-zaman-baslar.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.