Hamilelikte Uyku

Hamilelikte Uyku Problemi Neden Oluşur?

Hamilelikte Uyku

Hamilelikte anne adaylarının en çok şikayetçi olduğu rahatsızlıkların başında uyku sorunu vardır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bazı hormonların salgılanması sonucu ortaya çıkan uyku problemi oldukça sıkıntılı olmaktadır. Buna ek olarak doğum korkuları da uykusuzluğu etkileyen psikolojik etmenler arasında yer almaktadır.

Her insanın farklı uyku alışkanlıklar ve süresi vardır,fakat tüm annelerde ortak olan sorun ise şiddetli uykusuzluk problemi yer almaktadır. Anne adaylarının bedenlerinde yaşanan değişimler psikolojik olarak anneyi etkilemekte ve buda uykusuzluk olarak dışa yansımaktadır.

İnsanlar yeterli uyku uyumadıkları zaman ortaya gerginlik, sinirlilik ve baş ağrısı gibi hisler sergilerler. Daha ileri gittikçe ise dikkat dağınıklığı ve sağlıklı karar verememe gibi belirtiler ortaya çıkar. Aşırı uykusuzluğun sürekli olması günlük yaşamda bir süre sonra çekilemez bir hal almaya başlamaktadır.

Hamileliğin yaz aylarına rastladığı zamanlarda yeterli sıvı alımı üzerinde durulması gereken oldukça önemli bir konudur.

Alacağınız günlük su miktarının gün içinde ve akşam erken saatlerde almanız size gece idrara çıkmanızı azaltır. Özellikte uyumaya yakın daha az su tüketerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Bilindiği üzere hamilelikte karın şiştikçe mesaneye baskı yapar ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız.

Çay, kahve ve kolalı içeceklerin uyumaya yakın saatlerde içmemeniz geceleri idrara çıkmanızı azaltacaktır.

Ek olarak bu tür içecekler içerdikleri tein santral ve kafein gibi sinir sistemini uyaran halk arasında uyku kaçıran içeceklerdir. Yemeklerle birlikte sıvı almanız midenizi daha çok dolduracak ve mide yanmasına sebep olacaktır.

Fakat öğünler arasında sıvı almanı sindirime karışır ve midenizin aşırı dolmasını engelleyerek mide yanmasından sakınabilirsiniz.

Bacaklarda oluşan kramp ve kasılmalar

Hamileliğin son günlerinde bacaklarınızda kasılmalar olabilir, bu durum genellikle vücudunuzda magnezyum ve kalsiyum yetersizliğinden değil, kanın sulanması sebebiyle kanda yer alan kalsiyumun azalmasından kaynaklanmaktadır. Buna çözüm olarak kalsiyum ve magnezyum besin değeri yüksek olan besinler tüketmeniz faydalı olacaktır. Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin yiyecekler süt ve yumurta, badem, incir ve ıspanaktır.

Yatağınızı dikkatli seçin

Sağlıklı uykunun yolu yattığınız yataktan da geçmektedir. Çok sert ve rahatsız yataklar uyumayı zorlaştırırken aşırı yumuşak yataklar ise bel ağrılarına sebep olabilmektedir.

Yatağınızın ortopedik olması oldukça önemlidir. Yatak seçiminin yanında yatma şeklide oldukça mühimdir. Hamileliğin son dönemlerinde en rahat ve sağlıklı yatış şekli sol tarafınıza doğru yatmaktır.

Karnınızı desteklemek için yastıkta kullanabilirsiniz.

Vücudunuzu Çok Kasıyor musunuz?

Birçok insan yatarken gergin bir şekilde sürekli etrafında döner, beynimizin bir bölümü kaslarımızı gereksiz yere gergin tutmaya çalıştıkça rahat bir şekilde uyumak oldukça zordur. Daha çok rahatlatıcı şeyler düşünerek kendinizi rahatlatın, rahatsız edici her şeyi kendinizden uzak tutun böylece oldukça rahat bir uyku uyuyabilir ve enerji depolayabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan uykusuzluk İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • Akşam saatlerinde çay ve kahve gibi kafein içermekte olan içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır. Eğer tiryakilik aşamasında kafein isteği varsa gün içinde bu içecekler tüketilebilir.
 • Yatmadan önce kısa bir yürüyüş uyku durumunu değiştirebilir. Çünkü egzersiz her zaman kan dolaşımını hızlandırdığı için insanın daha iyi uyumasını sağlamaktadır.
 • Akşam yemeği yenildiğinde hemen yatılmamalı, yatma saatinden en az üç saat önce akşam yemeği yenilmelidir.
 • Kilo almamak için sadece besin değeri olan gıdalar tüketilmeli asla abur cubur tarzı atıştırmalıklar veya ağır karbonhidrat tüketilmemelidir.
 • Gün içinde mutlaka bir miktar süt, yoğurt veya protein içeren besinler tüketilmelidir.
 • Gün içinde mutlaka bir miktar sebze tüketilmelidir.
 • Bağırsak dolaşımını durduracak yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Akşam yemekleri sindirimi kolay yiyeceklerden seçilmelidir. Yağlı ve ağır olan yemekler mideye baskı yapacağından uyku sorunu yaşanabilir.
 • Aç kalmak da uykusuzluk yapabilir bu yüzden yatağa çok fazla aç bir şekilde girilmemelidir.
 • Gece yatmadan önce sürekli uykusuzluk çekiliyorsa üç kaşık kadar yoğurt tüketilebilir.

Sizlere kısaca hamilelikte uyku problemlerinden bahsettik, yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır herhangi bir sorunda uzman doktorlara başvurmanız tavsiye edilir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/hamilelikte-uyku-problemi-neden-olusur

Hamilelikte Uyku Düzenin İçin Bilmen Gereken 10 Mışıl Bilgi | Anneysen.com

Hamilelikte Uyku

“İyi bir uyku her şeydir.” bunu bilir bunu söyleriz. Hamilelikte de en çok ihtiyacın olan şeylerden biri kaliteli bir uyku ve bu süreçte uyku problemi yaşamayan neredeyse yok gibi.Bebeğin mışıl mışıl uyurken sen niye uyuyamayasın ki? Seni bu dertten kurtarmak için ne gerekiyorsa araştırdık. Önce oku, sonra uyursun.

Çok bitkinsin ve yastığa başını koyar koymaz uyuyacağından eminsin ama ne yazık ki uyuyamadın. Gözlerin fal taşı gibi açık, saatin tik taklarını sayıyorsun. Ya da sabahın dördünde uyanıp bir daha uykuya dalamadın. Evet, hamilelikte uykusuzluk çok yaygın bir sorun ve birçok sebebi var.

Kadınların çoğu ilk üç aylık dönemde gebelikten öncesine nazaran daha çok uyurlar ama hormonal değişiklikler bazılarının gece boyu uyumasına izin vermez. Genişleyen rahim, idrar torbasına baskı yapar ve bu da sık idrara çıkma ihtiyacına neden olarak geceleri uykunun bölünmesine sebep olur.

Bunlara ihtiyacın olacak: Hamilelikte Halsizlikle Savaşmana Yardımcı Olacak 8 Besin

Hamilelikte uyku pozisyonları

Bebeğin büyüdükçe rahat bir uyuma pozisyonu bulman güçleşir. Hareketli bir bebek de rahat vermeyebilir. Mide yanması, bacak krampları ve burun tıkanıklığı da gebeliğin ilerleyen aylarında uyku bölünmesinin yaygın sebepleri arasında.

Neden olur, nasıl başa çıkılır: Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi

Ayrıca bebeğinin doğumuyla ilgili heyecanın, beklentin ve gerginliğin olabilir bunlar çok normal. Bebeğinin sağlığı ve hayatına getireceği değişikliklerle ilgili kaygıların olabilir. Bu duygular kafanı ve vücudunu rahatlatmanı güçleştirebilir. Doğum ve bebekle ilgili sık ve canlı rüyalar görmek de uykusuzluk yaşamana sebep olur.

Bazı günler kendini çok yorgun hissedebilir ve gevşemekte zorlanabilirsin. Uykun kaçabilir ve geceleri huzursuzluk yaşayabilirsin. Böyle zamanlarda uykusuzluğun nedenlerini düşünüp durmak yerine bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak gerekir.

Uyku sorunlarına son verecek birtakım ipuçları için Hadi Yatağa: Hamilelikte Rahat Uyku Pozisyonları yazımızı mutlaka oku.

Hamilelikte rahat bir uyku için ne yapmalıyım?

Hamilelik sürecinde yeterli ve kaliteli uyku uyumak çok önemli. Bu dönemde vücut daha fazla yorulduğundan bolca dinlenmeye ihtiyaç duyar ve kendini uykuyla toparlar. Yetersiz uyku bağışıklık sistemine zarar verir ve bebeğin kilosunu etkiler. Bu nedenle hamilelikte uykuya özen göstermek gerekir.

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsan, hamilelikte uyku problemini azaltacak ve rahat uyumanı sağlayacak önerilerimizi dikkate alarak bu sorundan kurtulabilirsin;

 1. Bulunduğun ortamın uyumak için uygun olduğundan emin ol. Televizyonu kapat. Odanın uygun sıcaklıkta ve karanlık olmasına dikkat et.
 2. Uyumadan önce ılık bir duş alıp gevşemeye çalış. Vücudunu rahatlatacağı için eşinden sana masaj yapmasını isteyebilirsin.
 3. Tam anlamıyla dinlenmene engel olabileceğinden kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak dur. Özellikle öğleden sonra ve akşam kola, çay, kahve gibi içecekler tüketmemeye çalış. Gün içinde yeterli sıvı al ancak gece idrara çıkma olasılığını düşürmek için yatmadan 2-3 saat önce svı alımını azalt. Uyumadan önce vücudunu rahatlatması için bir bardak süt içebilirsin.
 4. Yatmadan önce ağır yemekler yeme. Bol baharatlı, yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak dur. Bu gıdalara dikkat!: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!
 5. Hazmedemeyeceğin büyüklükte lokmalar yeme, sık sık ve az az yiyerek sağlıklı beslenmeye özen göster. Bu konuda videomuzdan yardım alabilirsin.
 6. Kendin için ideal uyku saati belirle. Yatağa alışkın olduğun saatten daha geç saatlerde gitme. Uyku saatlerinde düzensizlik, uyku sorunu yaşamana neden olur.
 7. Kendini çok yormadan düzenli olarak egzersiz yap ancak yatmaya yakın zamanlarda egzersiz yapma. Şuraya bir göz atarsın: Nefesten Kegele En Çok İşine Yarayacak Hamile Egzersizleri
 8. Geceleri bacak kramplarıyla uyanıyorsan yatmadan önce iyice gerin. Yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat et. Doktorunla kalsiyum ilacı alıp almaman gerektiği konusunda görüş. Neler yapabilirsin: Hamilelikte Bacak Krampları ile Başa Çıkma Rehberi!
 9. Hamilelikte yatış pozisyonları, kaliteli bir uyku ve anne-bebek sağlığı açısından çok önemli. Kendini gebeliğinin ilk zamanlarından itibaren genellikle sol yanına kıvrılarak uyumaya alıştır. Gebeliğinin ilerleyen dönemlerinde en ideal uyku pozisyonu, bacakların ve dizlerin bükülü olarak sağ veya sol yanına yatmak. Yanına kıvrılarak yatmak, bacaklarından ve ayaklarından kalbine kan taşıyan ana damarların üzerindeki baskıyı kaldırır. Bu pozisyon aynı zamanda belinin üzerindeki baskıyı da kaldırır. Karnına destek olması için bir yastık, bacaklarının üst kısmına destek olsun diye, dizlerinin arasına bir başka yastık koy.

İşin püf noktası burada: Nasıl Seçilir: Hangi Hamile Yastığı Daha İyi? Sırtının en dar kısmına bir kıvrılmış yastık veya rulo haline getirilmiş battaniye koymayı da deneyebilirsin. Bu, üzerine yattığın kalçanın üzerindeki baskıyı azaltır.

 1. Son olarak, uyumadan önce rahat kıyafetler giyin. Bedenini sıkacak ve içinde kendini rahatsız etmene sebep olacak giysilerden kaçın. Marka Marka, Model Model 10 Lohusa Pijaması yazımıza bakabilirsin, hamilelikte de çok rahat ettirir.

Geceleri uyandığında ve uykuya dalamama sorunu yaşadığında kendini uyumaya zorlamak için uğraşma. Bunun yerine yataktan çıkıp biraz evin içinde gezinerek rahatlamaya çalış. Kitap oku, müzik dinle, televizyon seyret. Uykusuzluğunu telafi etmek için gün içinde şekerlemeler yap.

İlaç gibi yazı: Hamilelikte Kendine İyi Bakman İçin 10 Öneri

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-hamilelikte-uyku-duzenin-icin-bilmen-gereken-10-misil-bilgi_10541

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть