Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

içerik

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusmaya Ne İyi Gelir? | Anneysen.com

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

Muhtemelen bir sabah bulantısı ile tanışacağın bu semptom genelde gebeliğin ilk aylarında görülür. Yani “Hamilelikte bulantı ne zaman başlar?” sorusunun büyük oranda en doğru cevabı 1. trimester olarak bilinen ilk 3 aydır.

Bebeğin yavaş yavaş büyürken nelere ihtiyacın olacak: Hamilelikte İlk Üç Ay: İlk Trimesterde İhtiyacın Olacak 7 Şey

Hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar: Gebelikte bulantı çoğunlukla 5. ve 8. haftalar arasında ortaya çıkar. Ancak ilk 2 hafta gibi çok erken dönem içinde de mide bulantısı yaşayabilirsin. Belli olmaz!

Hamilelikle ilgili her konuda olduğu gibi bu da yine tamamen senin bünyenle ve deneyiminle ilgilidir.

Hamilelik sürecini yakından takip etmek ve hangi hafta neler yaşayacağını öğrenmek için Hafta Hafta Hamilelik serimize mutlaka göz at!

Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

Bir bebeğin olacağını öğrendiğin günden beri yaşadığın en büyük sorunlardan biri muhtemelen bulantı hissi! Eskiden beri filmlerden, kitaplar biliriz. Hamilelerde mide bulantısı olur. Peki ama hamilelikte neden mide bulanır? Sebep tam olarak bilinmese de bununla ilgili çeşitli fikirler var. İşte hamilelikte mide bulantısının sebepleri altında yatabilecek unsurlar:

1- Hormon düzeyi

Mide bulantısı nedenleri altında gebeliğin başlamasıyla birlikte vücutta ortalamanın üzerine çıkan progesteron gibi hormon düzeyleri yatabilir. Yani bulantı, işin doğasında var.

2- Hassaslık

Hamileliğinin öncesinde de bulantı ve kusma şikayetlerinin olması, senin bulantıya sebep olan faktörlerden daha çabuk etkilendiğini gösterir. Eğer böyle sorunları genelde yaşamayan biriysen, muhtemelen hamileliğinde de çok fazla mide bulantısı çekmezsin.

3-Yorgunluk

Yorgunluk, stres ve yetersiz beslenme de hamilelerde mide bulantısına neden olabilir.

Hadi o zaman yeterli beslen: Hamileliğin Hangi Trimesterinde Nasıl Beslenmelisin?

4- İlk hamilelik

Eğer ilk bebeğine hamileysen ve vücudun hamile olma halini ilk kez yaşıyor ve buna adapte olmaya çalışıyorsa mide bulantısı ve kusma yaşama ihtimalin artar.

5- Çoğul gebelik

İkiz veya üçüz bebeklere hamileysen yani çoğul gebelik yaşıyorsan bu da yaşadığın bulantıları tetikleyebilir.

13 Soruda İkiz Gebelik Hakkında Her Şeyi Öğren!

Öncelikle hamilelikte mide bulantısına kesin çözüm olmadığını söyleyelim. Ancak madem mide bulantısı, hamilelikte seni zorluyor; biz de kolay uygulayabileceğin 9 etkili yöntem bulduk. Aşağıdaki listeyi mutlaka incelemelisin!

1- Bulantı bilekliği

Hamileyken mide bulantısına ne iyi gelir? soruna ilk cevabımız, bulantı bilekliği olacak! Bu bileklikler hamilelikte bulantı ve kusma şikayetleri olan anne adaylarına kimyasallardan uzakta alternatif bir seçenek sunmak için üretildiler.

Bilekliğin üzerindeki yarım kürecikler sayesinde kol bileklerindeki belirli noktalara basınç uygulanıyor. Bu basınç sayesinde de bulantı ve kusma hissi ortadan kalkıyor. Mide bulantısı bilekliğini kullanıp memnun kalan çok fazla hamile var, tabii sonuç alamayan da yok değil. Denemekte fayda var.

2- Erken saatte kahvaltı yap!

Hamilelikte sabah bulantıları daha yoğun olabiliyor. Çünkü uzun bir gece uykusunun ardından mide boş kalıyor, bu da sabahları mide bulantısı ihtimalini artırıyor. Sabahın erken saatlerinde yapacağın güzel bir kahvaltı boş midene iyi gelir.

Hatta yataktan kalkmadan ağzına atabileceğin kraker, kuru yemiş gibi yiyecekleri baş ucunda bulundurman da iyi olabilir.

Sana harika bir rehber hazırladık: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

3- Bir şeyler atıştır!

Hamilelikte bulantıyı ne önler, diye merak edebilirsin. Tabii ki midenin boş kalmaması! Gece geç saatte bir şeyler atıştırabilirsin. Bir şeyler atıştırmaktan kastettiğimiz, ağır ve yağlı yiyecekler değil tabii ki.

Yatmadan tüketeceğin bir bardak süt, birkaç kuru kayısı, ceviz, badem, fındık hamilelikte mide bulantısına iyi gelen şeyler arasında sayılabilir ve sabah güne daha keyifli başlamanı sağlar.

4- Daha az ve sık yemek yemeyi dene!

Boş mide bulantıyı arttırır fakat çok dolu olan mide de kendini kötü hissetmene sebep olur. Bu yüzden hamilelik boyunca da önerilen 6 küçük öğün prensibini benimseyebilirsin.

Gün içinde az ve sık yemek bebeğinin gelişimi için de en verimli yöntemdir.

Asla vücuduna sokmaman gerekenler var: Bu 15 Şeyden Uzak Dur: Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler!

5- Midene iyi gelen besinleri seç!

Beslenmene gereken hassasiyeti göstermen gerektiğini hiçbir zaman aklından çıkarma. Hamilelik bulantısına ne iyi gelir, sorusunun yanıtı genellikle besinlerde aranır. Az yağlı, sindirimi kolay besinleri tercih etmek midene iyi gelebilir.

Ayrıca, proteinli gıdaları daha iyi sindirebildiğini düşünüyorsan seçimlerini onlardan yana kullan! Et-tavuk-balık yemek zor geliyorsa peynir, yoğurt, süt ve kuru baklagilleri deneyebilirsin.

Bunun için daha ayrıntılı bilgi edinmek istersen Hamilelikte Beslenme Programı: Hamilelikte Neler Yemeli? yazımıza göz atabilirsin.

Ancak bu süreçte sağlıklı beslenmeyi pek beceremiyorsan canını sıkma! Esas önceliğin, midende bir şeylerin bulunması!

6- Kendini gözlemle!

Hangi yiyecek ve kokuların mide bulantını arttırdığının farkında olman, işini kolaylaştırabilir. Bu dönemde koku alma duyunun gelişmiş olması, hormon düzeyini, o da bulantını arttırır. Yani, sadece herhangi bir yemeğin kokusundan değil; aynı şekilde losyon kokusu da mideni bulandırıyor olabilir. Ondan da uzak durmalısın!

7- Bol su iç!

Biliyorsun ki su, hem gebelikte hem de gündelik hayatımızda hayati bir öneme sahip. Dolayısıyla hamilelikte bulantıya ne iyi gelir, dendiğinde ilk akla gelenlerden biri sıvı tüketimin olmalı. Vücudunun susuz kalması, vücudundaki katı besin eksikliğinden daha ciddi bir sorundur. Hangi sıvıları almanın daha faydalı olacağı konusunda doktorundan yardım alabilirsin.

Fakat çay, meyve suyu gibi sıvıların hiçbirinin suyun yerini tutmayacağını unutma!

Vücuduna iyi bak: 7 Adımda Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

8- Zencefil, mideye iyi gelir!

Yaşlıların söylediklerine göre zencefil mide bulantısına iyi gelebiliyor. Bu yüzden hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıraya zencefili koyabiliriz. Zaten sağlıklı olan bu besini yaptığın keke ekleyebilir; zencefilli bisküvi yemeyi tercih edebilir; nane-limon çayı ile içebilirsin.

Özellikle yemekten sonra mide bulantısı için zencefilli gazoz iyi bir alternatif olabilir.

9- Yorgunluğunu ve stresini azaltmaya çalış!

Bu pek kolay olmayabilir tabii ama daha fazla uyuyup gevşemeye çalışabilirsin. Gündelik yaşantını birtakım işlere yetişmeye çalışmadan kurmaya dikkat edebilirsin.

Kaygılarını sevdiklerinle paylaşmaya da geçmiş dönemlere oranla daha açık olmaya özen gösterebilirsin. Bu söylediklerimizin her biri hamilelikte mide yanması ve bulantı şikayeti için etkili öneriler. Düzenli uyguladığında sonuç aldığını göreceksin.

Hamilelikte bulantı ve mide şikayetleri yaşayanlar başka neler yapabilir?

Diyetisyen Serap Akyol'a gittik ve senin için mide bulantıları ve diğer mide şikayetlerin için neler yapabileceğini sorduk. İşte harika öneriler!

Aman dikkat!

Bulantıyı her an her yerde yaşayabilirsin! Bunun için çantanda taşıyacağın tuzlu kraker mideni bastırmana yardımcı olabilir. Sadece o da değil; yanında şeffaf plastik poşet ve peçete gibi kendini güvende hissedeceğin bir iki şey taşımayı da deneyebilirsin.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm yolları için tıp desteği

Hamilelikte mide bulantısı için tamamen başarılı bir tedavi yöntemi yoktur.

Ancak akupresür, akupunktur, meditasyon gibi tıp uygulamaları ve birtakım ilaçlar “Hamilelikte mide bulantısını ne geçirir?” soruna alternatif cevaplar olabilir.

Biraz bilgi verelim:

Hamilelikte mide bulantısına ilaç önerisi

Unisom tabletleri, B6 vitaminiyle birlikte hamilelikte bulantı ilacı olarak kullanılabiliyor. Sürekli mide bulantısı çeken anne adayları için iyi bir alternatif olsa da doktorunun önerisi olmadan kullanmamalısın. Gündüz vakti kullanımında uykunu getirebilir.

2- Akupunktur

Deriye saç kılı inceliğinde iğneler batırılır. Sinirlerine etki eden bu iğneler, endorfin salgılamana yardımcı olarak mide bulantına olumlu etkide bulunabilir.

Hamilelik döneminde bunun bir soruna sebep olup olmayacağına dair aklına takılan sorular varsa bir akupunktur uzmanıyla görüşebilirsin.

3- Akupresür

Akupunkturla aynı prensip üzerinden çalışır. Ancak onun yöntemi, iğne yerine parmaklarla baskı uygulamaktır. Bu yöntemin, mide bulantılarının yanı sıra doğum sırasındaki bel ağrılarına da iyi geldiği düşünülürse “Hamilelikte mide bulantısı için ne yapmalı?” sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri olabilir.

Eğer bu süreçte bel ağrısı şikayetleri yaşıyorsan mutlaka Hamilelikte Bel Ağrısı ile Başa Çıkma Rehberi yazımıza göz at!

4- Meditasyon

Hamilelik boyunca meditasyon ve nefes teknikleri uygulamak da “Gebelikte mide bulantısına ne iyi gelir?” sorusunun cevaplarından biridir. Üstelik sadece mide bulantısı için değil; doğum sancıları ve duygusal stresle başa çıkma yöntemi olarak da önerilir.

Hamilelik döneminde yaşayacağın birçok ağrı ve şikayeti azaltmak, doğumu kolaylaştırmak için nefes egzersizlerini mutlaka uygula: Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer?

Genellikle gebeliğin 13. ve 14. haftalarında mide bulantısı azalır. “Hamilelikte mide bulantısı ne zaman biter?” diye merak ediyorsan 2. trimesterde bu şikayetinin artık azalacağını söyleyebiliriz. 2. trimesterin yaşadığın şikayetlerin azaldığı ve bütün süreç boyunca en rahat geçireceğin dönem olduğunu bilmelisin. Bu dönemin tadını çıkart!

2. trimester ihtiyaçları için tıkla!

Fakat her zaman söylediğimiz gibi hamilelik herkes için başka bir süreçtir. On dördüncü haftadan itibaren hala bulantın devam ediyorsa, tedirgin olmamalısın.

Bazı hamileler, ilk üç aylık dönemin sonrasında da bulantı hissetmeye devam ederler. Sen de onlardan biri olabilirsin.

Dolayısıyla “Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?” sorusunun herkes için geçerli tek bir cevabı ve süresi olmadığını unutmamalısın.

Haftalar geçiyor, sen bazı belirtileri yaşarken miniğin büyüyor. Hadi, onun gelişimini bu tablodan takip et: Pratik Gebelik Takibi: Hamilelikte Bebek Gelişimi Tablosu

Hamilelikte mide bulantısı cinsiyeti belirler mi?

Tabii ki hayır. “Mide bulanırsa kız olur, bulanmazsa erkek olur.” gibi fikirlerin hiçbir bilimsel geçerliliği yok. Bunlar batıl inanç, önemseme.

Bu da ilgini çekebilir: Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi

Hamilelikte aşırı mide bulantısı zararlı mı?

Genellikle gebelikte mide bulantısı tıbbi yardım alacak kadar soruna sebep olmaz. Ancak hamilelikte çok mide bulantısı ve kusma durumu, besin ve sıvı kaybına neden olur.

Böyle bir durum ile karşı karşıyaysan ve kendini sürekli yorgun hissediyorsan doktorunu aramalısın. Çünkü gebelikte aşırı mide bulantısının tehli olabilme ihtimali de var. Doktorundan duyacağın basit öneriler içini rahatlatacaktır.

Daha fazla bilgi için oku: Hamilelikte Bulantının Aşırı ve Tehli Hali: Hiperemezis Gravidarum

Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi Murkoff & Sharon Mazel

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Источник: //www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-hamilelikte-mide-bulantisi-ile-basa-cikma-rehberi_10042

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

Hamilelikte mide bulantısı, tipik olarak kadınların en fazla şikayette bulunduğu belirtilerden biridir. Hamileliğin erken döneminde hamile annelerin yüzde 70’ine yakın bir kısmı mide bulantısı yaşar. Gebelikte mide bulantısı sadece erken belirtilerden biri olmakla kalmaz. Aynı zamanda ilk üç ay bazen de daha uzun sürebilen bir semptomdur.

“Hamilelikte neden mide bulanır?” sorusunu soran kadınlar, bu duygudan son derece rahatsızdır ve özellikle sabah bulantılarından kurtulmak isterler.

Bulantı kesinlikle rahatsız bir his olmasına karşın, anneler için iyi haber şudur ki; hamilelerde mide bulantısı anne ya da bebek için zararlı değildir. Hatta mide bulantısı genellikle sağlıklı bir hamileliğin göstergesi olarak görülür.

Bu sıklıkla görülen bulantı, aslında çoğu annenin ortak olarak yaşadığı sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Hamilelik sırasında bulantı ve kusmaya ne sebep olur?

Hamilelik sırasında mide bulantısına neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, vücutta meydana gelen birçok fiziksel değişimin bir kombinasyonu sonucu ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Bu değişimler şunlardır;

İnsan koryonik gonadotropin (hCG): Gebelikte mide bulantısı nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, “insan koryonik gonadotropin” (HCG) hormonunun üretimi ile bağlantılı görünmektedir. Bu hormon genellikle gebelik hormonu olarak anılmaktadır.

(Bknz: Beta HCG Hormonu Testi Değerleri) Bu döllenmiş yumurta rahim astarına bağlandığında, vücudun üretmeye başladığı hormondur. Ancak hala daha tam olarak hamilelikte mide bulantısına neden sebep olduğu bilinmemekte. Fakat bu hormonun üretimi ile mide bulantılarının zamanı aynı ana denk gelmektedir.

Bu yüzden aralarında açık bir bağlantı olduğu varsayılmakta

Östrojen: Bu hormon, hamileliğin erken döneminde yükselen başka bir hormondur. Hamilelik döneminde artan östrojen seviyeleri, diğer hormonlarla birlikte mide bulantısını ve kusmayı tetikler.

Artan koku ve duyu hassasiyeti: Hamile kadınlar uzaklarındaki kokulardan bile rahatsız olabilirler. Özellikle bazı aromalar, gag refleksini (öğürme isteği) anında tetikler. Bknz: Hamilelikte Koku Hassasiyeti

Mide hassasiyeti: Bazı kadınların sindirim yolları, erken gebeliğin değişikliklerinden daha çok etkilenir. Bazı araştırmalar, Helicobacter pylori bakterisi olan kadınların bulantı ve kusmaya daha yatkın olduklarını göstermektedir. Halk arasında helikopter mikrobu olarak tanınan bakteri, gastrit ve ülseri tetikleyebilir.

Stres ve Yorgunluk: Gebelikte neden mide bulanır sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de hamilelikte artan strestir. Stres veya yorgunluk, vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olur.Bu da bulantı ve kusmaya neden olur.

Aşırı Mide Bulantısının Olası Nedenleri

Bazı hamileler normal gebeliklerden daha çok mide bulantısı ve kusma sorunu yaşayabilirler. Bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir;

 • İkiz veya daha çok bebeğe hamile kalmak. İkiz bebek ya da daha çok bebek bekleyen annelerde hCG, östrojen ve diğer hormonların seviyesi oldukça yüksektir. Bu nedenle mide bulantıları ve kusmaları daha çok olabilir.
 • Bir önceki hamilelikte çok fazla mide bulantısı ve kusma.
 • Hamile kalmadan önce kullanılan doğum kontrol haplarının yan etkisi. Doğum kontrol hapları, vücuttaki östrojen seviyelerini artırırlar.
 • Ailede, önceki hamileliklerde yaşanan bulantılar ve kusmalar, anne adayının fiziksel dengesini bozabilir. Örneğin hamile kadının annesi ya da kardeşleri, hamilelikleri boyunca çok fazla mide bulantısı yaşamışsa, anne adayı da benzer sorunlarla baş etmek zorunda kalabilir.
 • Migren sorunları.
 • Kız bebeğe hamile olmak. Birçok çalışma ilk üç aylık dönemde şiddetli bulantı ve kusma geçiren kadınların yaklaşık yüzde 55’inin bir kız bebek doğurduğunu göstermiştir.

Hamilelik Sırasında Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Bulantı genellikle gebeliğin dördüncü ila sekizinci haftasında başlar ve on üçüncü ila ön dördüncü hafta arasında azalması beklenir. Bununla birlikte bu süre, daha erken başlayabilir ve daha uzun sürebilir.

Ayrıca, hamilelerin ilk üç aylık dönem boyunca sürekli bulantı çekmesi mümkün değildir. Sadece birkaç hafta sürebilir veya ilk birkaç ay boyunca gelip gidebilir. Bir çok kadın sabah bulantısı olarak tarif edilen bu süreci yaşayacaktır.

Bu sürecin adına halk arasında sabah bulantısı dense bile araştırmalar göstermektedir ki, bulantılar günün her saatinde meydana gelebilir.

Hamilelikte mide bulantısı bebeği etkiler mi?

Gebelikte neden mide bulanır sorusuna ek olarak hamile kadınların merak ettiği bir başka sorun da, mide bulantısının bebeği etkileyip etkilemeyeceğidir.

Hafif ve orta şiddette bulantı ve sabah bulantılarından kaynaklanan kusma bebeğinize zarar vermez. İlk üç aylık dönemde hiç kilo almasanız bile, bu durum bebeğinizin gelişemediği anlamına gelmez.

Çoğu durumda, iştahınız kısa sürede geri gelir ve kilo almaya başlarsınız.

Ciddi ve uzun süreli kusma erken doğuma ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Bulantı ve kusmanız çok şiddetliyse, su, meyve suyu, doğum öncesi vitaminler veya ilaçlar da dahil olmak üzere hiçbir şeyi tüketemezsiniz ve muhtemelen hiperemezis gravidarum adı verilen bir durumunuz vardır. Bu durumda hastanede ilaçlarla tedavi edilmeniz gerekebilir.

 • 2 kilo veya daha çok kilo kaybı varsa,
 • Hamileliğin 9. haftasından sonra mide bulantısı ve kusma gelişirse,
 • Gebeliğin 20. haftasından sonra mide bulantısı ve kusma artarsa,
 • Kanama varsa,
 • Ayaktayken baş dönüyorsa,
 • İdrar koyu renkliyse ve idrara çıkma ihtiyacı çok azsa,
 • Dehidrasyon belirtileri varsa,
 • Karın ağrısı, baş ağrısı, ateş ya da boyunda şişlik varsa hemen doktora gidilmelidir.

Bu Konuda Daha Detaylı Bilgi için: Hiperemezis Gravidarum Nasıl Önlenir?

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Engellenir

Gebelikte mide bulantısı bazı kadınlar için son derece sancılı bir süreç olabilmektedir. Mide bulantısından bıkmış bir çok kadın vardır. Hamilelikte mide bulantısını önlemek için birkaç tavsiyemiz var. Eğer sizde biraz rahatlama arayışı içindeyseniz ve bu bulantıları önlemek istiyorsanız aşağıda ki rehberimize bakmanızda fayda var.

Hamilelik sırasında mide bulantınızı önlemek veya tedavi etmek için şunları deneyin:

 • Mide bulantınızı tetiklediğine kanaat getirdiğiniz gıdalardan ve kokulardan kaçınmaya çalışın.
 • Tuzlu krakerleri yatağınızın baş ucuna koyun. Her sabah kalktığınızda bunlardan birkaç tane atıştırın. Tuzlu krakerlerin biraz sindirilmesini bekleyin ve ondan sonra güne başlayın.
 • Yemek porsiyonlarınızı biraz daha küçültmeyi deneyin. Her gün 3 ana öğün yemek yerine, porsiyonları küçültün ve az az ama daha sık yemek yiyin.
 • Yemek yerken daha az su veya sıvı tüketmeye çalışın. Günlük su ihtiyacınızı yemek sırasında değil öğün aralarında için.
 • Pilav, yağlı tost, kremalı gıdalar gibi ağır şeyler yarına daha sade ve kuru gıdalar tüketmeye çalışın. Mesela az yağlı fırınlanmış bir patates gibi.
 • Pastil emin. Bu herkeste işe yaramayabilir ancak bazı kadınlarda çok etkili olduğu görülmüştür.
 • Odalarınızı daha iyi havalandırın. Ayrıca daha kolay nefes alabilmeniz yakınlarınızda bir vantilatör bulundurmaya çalışın. Bu en azından hava sirkülasyonunu sağlayacaktır. Ancak bunların hiçbiri mümkün değilse, biraz temiz hava almak için dışarı çıkmaya vakit ayırın.
 • Bol dinlenmelisiniz. Eğer yorgun hissediyorsanız ve uzanmaya çalışın. Bu midenizde ki bulantının da yatışmasını sağlayacaktır. Ayrıca bakınız: Hamilelikte Yatak İstirahati
 • Zencefil veya limon koklayın. Yada zencefilli gazoz veya limonata tarzı şeyler için. Bunlar bulantı hissinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Mide bulantınızı tetikleyen yiyecek ve kokulardan kaçının.
 • Genellikle yağsız yemekleri tercih edin.
 • Hamileliğiniz sırasında eğer vitamin alıyorsanız bu vitamin veya ek besinler konusunda doktorunuzla görüşün. Çünkü bu tarz besin ve destekler çok fazla demir bulunması mide bulantısına neden olabilir. Bu gibi bir durumda farklı vitaminler almak yardımcı olabilir.
 • B-6 vitamini takviyesi yapmak bulantı ve kusmayı azaltır. B-6 vitaminin kusmayı azalttığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bu konuda doktorunuz ile görüşün.

Daha Ciddi Durumlar İçin

Şiddetli mide bulantısı ile kusma görüyorsanız ve yukarıdaki tedaviler yardımcı gibi görünmüyorsa, daha fazla öneri almak için doktorunuza danışın. Gebelikte mide bulantısı normal olabilir, ancak aynı zamanda ele alınması gereken bir soruna da işaret edebilir.

Hiperemezis Gravidarum gibi hastalıklar gebelik sırasında gerekli besinleri kaybetmenize neden olan ciddi tıbbi durumlardır.

Bu yüzden kusma olayınız denediğiniz tüm şeylere rağmen geçmiyorsa doktorunuz ile konuşmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Her ne olursa olsun, sürekli devam eden kusma durumlarında doktorun görüşü ve tedavisi çok önemlidir.

Nasıl olsa geçer deyip bu durumu ihmal etmek hem sizin için hem de bebek için son derece zararlı olabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Vajinal Duş başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-mide-bulantisi/

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mı?

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

her ne kadar hamilelik ve mide bulantısı birbiriyle eşleşen, birlikte anılan bir durum olsa da; bu durum gebelik sürecinde kesin bir kural oluşturmuyor.

Mide Bulantısı Şart Değil

Bebek bekleyen her anne adayı; hamilelik sürecinde mide bulantısı veya kusma gibi sorunlar yaşayacağını zanneder.

Genel olarak hamilelik belirtileri arasında yer alan mide bulantıları bebek bekleyen anne adaylarında sıklıkla karşılaşılsa da illa bu sorun yaşanacak diye bir kural yoktur.

Gebelik sürecinin normal seyrinde işleyip işlemediği kadın doğum doktorları tarafından hamileliğin on ikinci haftası yapılacak olan testler yardımıyla anlaşılmaktadır.

Hamilelik ve mide bulantısı zaman içinde o kadar eşleşmiştir ki; günlük hayatta etrafınızdan birinin midem bulanıyor tarzındaki şikayetine çoğu zaman hamile misin diye espri yapılır. Seyredilen bir filmde bile hamile bir kadının verdiği izlenim durup dururken kusma veya mide bulantısı refleksi şeklinde olmaktadır. Toplum içinde mide bulantısı ve hamilelik bu kadar eşleşmiştir.

Mide bulantısı ve kusma belirtileri genellikle hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam ettiği kanısı uyandırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bulantıve paralelinde kusma olayını yaşayan anne adaylarında düşük olasılığının daha az oranda olduğu kanıtlanmıştır.

Fakat bunun yanında; anne adaylarının hamilelik süreçleri inde bulantı ve kusma gibi olayları yaşamaması veya bu olayları çok hafif bir şekilde yaşaması; bebek sağlığı açısında herhangi bir terslik olduğunu göstermediği gibi her şeyin yolunda olduğunu da göstermektedir.

Genel olarak anne adayları bebeklerinin olacaklarını öğrendikleri zaman; bu mutlu haberin hazırlık döneminde bulantılar ve kusmaları olacağını sanırlar.

Mide bulantısı ve kusma gibi sorunları yaşamayan anne adayları ise bebeklerinin sağlığı hakkında endişe duymaya başlarlar. Oysa ki; her anne adayı gebelik sürecinde bulantıs ve kusma yaşayacak diye bir durum yoktur.

Bazı anneler herhangi bir sorun yaşamadan bu süreci tamamlayarak sağlıklı bir doğum yaparak bebeklerine kavuşur.

Endişe edilenin aksine mide bulantısı olmadan yaşanan gebeliklerde; bulantı ve kusma olayı olmamasına bağlı olarak vücut mekanizmasında elektrolit ve sıvı kaybının yaşanması nedeniyle bebek zarar görmeden daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelecektir. Bunun yanında bulantısı olmayan anneler daha sağlıklı beslenecek ve daha konforlu bir hamilelik dönemi yaşayacaklardır.

Mide Bulantısı ve Hamilelik

Yapılan araştırmalar sonucunda bebek beklemekte olan anne adayları içinde on kişiden yedisinde bulantısı ve kusma rahatsızlığı görülmektedir. Hatta bin kişiden onu bu durumun şiddeti yüzünden hastaneye yatmak zorunda kalmaktadır.

Hamilelikte bulantılar sabah, akşam veya günün herhangi bir saatinde karşılaşılabilen bir durumdur.

Genellikle sabahları daha yoğun bir şekilde meydana geldiğinden bu rahatsızlığa sabah hastalığı da denilmektedir.

Mide bulantısı ve hamileliğin yoğun bir şekilde eşleştirilmesine bağlı olarak bu soruna halk arasında gebelik rahatsızlığı ismi de verilmektedir. Tıp bilimi ise bu soruna emesis gravidarum ismini vermektedir.

Bazı anne adayları mide bulantıları ve kusmaları; gebelik sürecinin altıncı haftasında ortaya çıkarak on altıncı haftaya kadar devam edebilmektedir.

Bazı anne adaylarında ise bu durum; gebelik sürecinin dördüncü ayında ortaya çıkar ve hamilelik sürecinin sonuna kadar devam edebilir.

İlk doğum ve ikiz, üçüz gibi çoklu gebeliklerde ise mide bulantısı hamileliğin başından sonuna kadar devam eden bir süreci kapsamaktadır.

Buna karşılık bazı annelerde bütün hamilelik süreci boyunca herhangi bir şekilde mide bulantısı ve kusma olayı yaşanmaz. Hamilelik sürecinde mide bulantısı olmaması da oldukça normal bir durumdur. Bu annenin fizyolojik yapısının oldukça güçlü olduğunu ve vücudun bebeğe çok çabuk adapte olduğunu gösteren bir durum olmaktadır.

Kısaca; anne adaylarının yaşamakta oldukları mide bulantıları ve kusmalar; gebe bayanların vücut mekanizmasına ve bünyesine bağlı olarak kişiden kişiye farklı bireysel özellik göstermektedir. Her hamile bayanda farklı olarak değişken bir yapı oluşturmaktadır.

Anne Sağlığının Bulantı ve Kusmaya Etkisi

Bebek bekleyen anne adaylarının sağlıklı bünyesi, vücut mekanizmasındaki sağlıklı olgular ve dirençli yapısı; mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar olmadan; vücudun hamileliğe ve bebeğin gelişim dengesine kolay adapte olduğunu göstermektedir.

Mide Bulantısı Şart Değil

Vücut kendini bebek için hazırlar, bu süreç içinde vücudun verdiği bir tepki olarak mide bulantıları ve kusmalar oluşur. Bebeğin iç organları ve vücut sistemleri ilk üç a içine tamamlanır.

Geriye kalan zamanda bebek artık büyüyecektir.

Bu ilk süreçte bebeğin organları ve sistemleri tamamlana ve yeri hazırlanana kadar annenin hormonlarındaki artış ve vücudundaki değişim; bulantı ve kusmalara neden olur.

Mide bulantıları ve kusmanın olmaması ise annenin güçlü fiziksel yapısı ve vücudunun bu yeni gelişime hemen adapte olduğunu göstermektedir. Bu nedenle hamilelik boyunca herhangi bir şekilde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler olmaması normal bir durumdur.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //midemikrobu.com/hamilelikte-mide-bulantisi-olmamasi.html

Aşırı gebelik kusmasına dikkat!

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

Çoğul gebelikler, migren ve psikolojik etkenler hamilelikte bulantıya yol açarken; aşırı gebelik kusmaları ciddi hastalıklara işaret edebiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Meltem Eğilmez Kalkavan, gebelikte bulantı şikayetleri ve aşırı gebelik kusması hakkında bilgi verdi.

Migreni olan anne adaylarında bulantı daha çok görülüyor

Gebelerin yaklaşık % 80'inde görülen bulantı ve kusma şikayetleri, genellikle ilk adet döneminin birkaç gün sonrasında başlayıp, artarak 8. haftada dayanılması güç hale gelmektedir. Daha sonra yavaşça azalan bulantı ve kusmalar 14. gebelik haftası civarında sona ermektedir.

Gebelik bulantısı oldukça inatçı, tedaviye dirençli ve sinsi bir şekilde nerede ise tüm gün boyu süren tatsız bir duygudur. Kusmalar genellikle sabah saatlerinde daha yoğun olmaktadır. Kişiden kişiye değişik günlük salınımlar gösteren bulantı ve kusma döneminin bitişi de aynı şekilde çeşitlilik göstermektedir.

Ani bir şekilde biten dönemlerin yanı sıra; neredeyse tüm gebelik dönemine yayılan bulantı ve kusmalar da söz konusu olabilir. Gebelik bulantıları genellikle ilk gebelikte daha yoğun olmaktadır.

Çoğul gebelikler, önceden araç tutması rahatsızlığı olanlar, anne ve kız kardeşlerinde gebelik kusması öyküsü olanlar ve migren hastalarında bulantı ve kusmalar daha yoğun olarak ortaya çıkabilir.

Psikolojik ve hormonal faktörler bulantıya yol açıyor

Gebelikte görülen bulantı ve kusmanın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; psikolojik faktörler ve hormonal değişimlerin ortak ürünü gibi görülmektedir. Kanda Beta hcg ve östrojen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu ikiz gebeliklerde bulantı ve kusma çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Merkezi sinir sistemindeki bulantı merkezinin hassasiyeti artmakta ve daha önceki yaşamda etkili olmayan pek çok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir hale gelmektedir.

Bunlar arasında kokular, besin maddelerinin tatları, ağız ve boğaza değen fırça gibi yabancı cisim uyaranları en sık rastlananlar arasında yer almaktadır.

Hamilelik döneminde mide bulantısından korunmak için anne adaylarına öneriler

 • Rahatsız eden kokular (yemek, sigara, parfüm vb.), mutfak hatta kendi ev ortamından bile uzak durulmalıdır.
 • Mümkün olduğunca az ve sık öğünler tüketilmelidir
 • Sabah saatlerinde kuru gıda alınmalıdır,
 • Erken gebelikte sağlıklı beslenme konusunda ısrarcı olunmamalı ve bulantıyı uyaran yiyecekler bir dönem tüketilmemelidir.
 • Çok gerekli olmadıkça multivitamin ve kan ilacı benzeri mide tahrişi yapacak ilaçlar kullanılmamalıdır,
 • Mide yanma ve ekşimelerinin yoğun olduğu dönemlerde soda ve soğuk içecekler tüketilmelidir
 • Doktorun uygun gördüğü dozda B6 vitamini, bulantı önleyici ve mide asidini azaltıcı ilaç kullanılmalıdır.

Aşırı gebelik kusması ciddi hastalıklara işaret edebilir

Her gebede görülmesi doğal olan bulantı ve kusmalar aşırı olduğunda, vücutta doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açacak bir boyuta erişebilir.

Bu durum tüm sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen, hastane koşullarında tedavi gerektiren ciddi bir gebelik komplikasyonu haline dönüşmektedir. Vücuttaki tüm sistemlerin çalışmasında sıvı ve elektrolit dengeleri önemli rol oynamaktadır.

Anne adayında aşırı kusma tespit edildiğinde, hemen hastaneye yatırılarak tedaviye başlanılmalıdır. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek kan biyokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Bu arada aşırı kusmaya yol açabilecek diğer sistemleri ilgilendiren hastalıkların da incelenmesi gerekmektedir. Bunlar arasında en sık rastlananlar; peptik ülser, safra kesesi, pankreas, böbrek iltihabı ve hipertiroidi (tiroid bezinin yetersiz çalışması) rahatsızlıkları olarak sayılmaktadır.

Hastanın şikayetleri tamamen ortadan kalkıp ağızdan beslenmeye başlanmadan ve kilo kaybı durmadan hastaneden taburcu olmaması gerekmektedir.

Genellikle yoğun bir tedavi ile ortadan tamamen kalkan ve gebeliğin devamında bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi görülmeyen aşırı gebelik kusması, nadiren anne hayatını kurtarmak için gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek kadar ciddi boyutlara varabilmektedir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR? Özellikle hamileliğin ilk ayları… HAMİLELİKTE YAPILAN TESTLER Sağlıklı bir hamilelik için dokt…

Hamilelik migrenden kurtarıyor mu?

Op.Dr. Banu Çiftçi “Hamilelik ve Doğum” adlı kitabında gebelikte buluntı ve kusmayı anlattı.

Anne adaylarında bulantı ve kusma önemli rahatsızlıklar arasında yer alır. Genel olarak bulantı ve kusma gebelik belirtisi olarak algılanır. Mide bulantısı gebeliğin ilk aylarında sıklıkla görülür. Mide bulantıları özellikle sabah olur.

Sabah bulantıları “sabah hastalığı” olarak adlandırılır. Anne adaylarında bulantı ve kusma 3. aydan sonra etkisini kaybeder.

Mide bulantıları size ve bebeğinize zarar vermez, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde geliştiğinin göstergesi olarak kabul edilebilir. 

Yapılan araştırmalara göre hamilelikte bulantı ve kusmaya neden olan bir sebep saptanamamıştır. Genellikle bulantıya ve kusmaya sebep olan etken artan gebelik hormonu olarak düşünülmektedir. Bu durumda anne adayının psikolojik durumu da çok önemlidir.

İstenmeyen gebeliklerde ve aile içi çatışmalarda bulantı ve kusma sorunlarına daha sık rastlanmaktadır. Hamilelik döneminde bulantı ve kusma şikayetleri değişkenlik gösterebilir.

Anne adayları hiçbir şey yiyemiyorsa ve vücudu su kaybediyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. 

Hamilelikte seks hakkında bilmeniz gerekenler

+5Bazı pozisyonlar diğerlerine kıyasla daha iyidirYapmakta bir sakınca görmüyorsanız eğer, hamilelik süreci boyunca en rahat edeceğiniz pozisyonlar, kadının üstte olduğu pozisyon ile doggy/köpek pozisyonudur. Fotoğraftaki gibi kaşık pozisyonuna girmenizde de bir sıkıntı yok. Hem sizin için hem de partneriniz için rahat olmasının yanı sıra minimum hareketle sıcak, yakın bir ilişkiye olanak sağlar. Ve tabi yorgunken ve fazla efor sarf etmek zorken ideal olması da cabası.Misyoner ise ilk üç ayda ve ikinci üç ayın başlarında sorun çıkarmaz; ancak sırt üstü yatmaktan kaçınmanız gereken 16-20. aylar arasında bırakmanız gerekir. Çünkü bu durum, rahmin ana toplardamara baskı yapmasına ve alt bedenden kalbe doğru giden kan akışının azalmasına yol açabilir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/1012519-asiri-gebelik-kusmasina-dikkat

Hamilelikte aşırı bulantı ve kusma tedavi edilmeli

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

Hamilelik süresi boyunca anne adaylarına rahatsızlık veren pek çok yakınma ortaya çıkabilir. Bunlardan biri bulantı ve kusma. En sık rastlanılan bu yakınma geçtiğimiz günlerde İngiltere'de Cambridge Düşesi Catherine'de görüldüğü gibi normalden daha ağır olabilir ve anne adayının hastanede tedavi edilmesine neden olabilir.

Hamileye veya bebeğe zararı olmayan ancak tedavi edilmesi gereken aşırı bulantı ve kusma Hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılır. ART Tıp Merkezi Kadın Hastlıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Murat Unan hamilelikte aşırı bulantı ve kusma hakkında bilgi veriyor ve tedavi yöntemlerini anlatıyorlar.

Anne adaylarının yaklaşık olarak %50'si hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusma yakınmalarından şikayetçidir. Bu durum hamilelerin % 0.5 – 1'inde çok şiddetli boyutlarda olabilir ve kilo kaybına yol açabilir. Hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan bu yakınma tedavi gerektirir.

Aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zarar olmaz. Sanılan aksine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz.

Aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez.

HİPEREMEZİS GRAVİDARUM TEDAVİSİ

Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 3 yerine 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemli. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalı.

Hiperemezis gravidarum'den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Yatak istirahatı hatta gerekli olduğu takdirde hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir.

Aşırı bulantı ve kusmanın önüne geçebilmek için bulantı giderici ilaçlarda alınabilir.

HAMİLELİKTE BULANTI AKUPUNKTUR İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

ART Tıp Merkezi doktorlarından Tamamlayıcı Tıp uzmanı Dr. Murat Unan akupunktur ile hamilelik bulantılarına çözüm bulunabileceğini belirtiyor.

Bedenin bozulmuş düzenini yeniden düzenlemeye çalışan Regülasyon Tedavileri içinde birçok yöntem bulunmaktadır. Başta Akupunktur olmak üzere, çok sayıda Regülasyon Tedavisi vardır. Bu tedavilerin, düzeni bozulmuş olan sistemleri harekete geçirerek yeniden eski haline getirmeyi amaçlar.

Akupunktur, erkek – dişi, sıcak – soğuk, dolu – boş ve “bulantılı – sakin” gibi, insanın içindeki Yin ve Yang “güçlerini” dengelemeye çalışmaktadır.

Bugün, insanı oluşturan bütün organ ve dokuların uyum içinde çalışmasının, birbirinin karşıtı gibi çalışan Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemlerinden oluşan Otonom Sinir Sisteminin organizasyonu ile sağlandığını biliyoruz.

Yani tıpkı, binlerce yıldır akupunktur uygulamaları ile “Yin ve Yang”ın dengelenmeye çalışılması gibi.

Regülasyon Tedavileri ile hamilelik sürecindeki birçok sıkıntıya çözüm üretmek mümkündür. Bu bakış açısıyla hamile kadına bir bütün olarak yaklaşarak:

Eksik olanların tamamlanması (vitaminler ve mineraller gibi)

Aşırı hareketlenmiş organların rahatlatılması (bulantılar gibi)

Hareketsiz kalan organların hareket geçirilmesi (ayaklardaki ödem gibi)

Bedenin bozulmuş düzeninin yerine getirilmesi (düzenli uyku, hareket gibi) sağlanır.

Evde bulantı şikayetleriniz için kendinizin uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Kendi el bileğinizi içe büktüğünüzde oluşan büyük kıvrım çizgisinden 3 parmak geriye gelerek bulduğunuz akupunktur noktasına baş parmağınızla basınç uygulayarak bulantınızı azaltabilirsiniz. Akupressur denenen bu yöntemi güvenle kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

ZENCEFİL İŞE YARIYOR

Zencefil'in uzun zamanlardan beri sindirim sistemi ve bulantı üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Çay şeklinde hazırlayıp küçük yudumlarla tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil kökünün kapsülleri de bulunmaktadır.

Günde 2-3 kez kullanılabilinen B6 Vitamini'ni (Piridoksin) hamilelik bulantıları için güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer bu yöntemler işe yaramazsa, hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmaların tedavisinde, vücuda dışarıdan hiçbir maddenin verilmediği akupunktur binlerce yıldır güvenle kullanılmaktadır. Regülasyon Tedavileri'nde uzmanlaşmış hekimlerden hamilelik süresince oluşan bütün şikayetleriniz için doğal ve güvenli yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: //www.ensonhaber.com/hamilelikte-asiri-bulanti-ve-kusma-tedavi-edilmeli-2013-01-30.html

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Yaşanan Bulantı ve Kusmaların Ardındaki Mucizevi Sır

Hamile kadınlardan bulantı ve kusma şikayeti olanlar bir kısmında bu durum o kadar ağır olur ki, genellikle sadece uyurken rahat ederler.  Çoğu Hamile kadında ilk trimesterde bulantı ve kusma şikâyeti görülür.  Gebeliğin devam eden dönemlerinde ise belirtiler farklılık gösterebilir.

Bulantı ve kusma ne kadar erken başlayabilir?

Hamile kadınlarda bulantı ve kusma gebeliğin ilk belirtilerinden biridir ve genellikle 6. hafta civarında ortaya çıkar.  Ancak daha önceki dönemlerde de bunu yaşayan hamileler olabilir.

 Genel olarak ele aldığımızda, hamile kadınların çoğu birinci trimesterde bulantı ve kusma belirtilerini taşırlar.

  Ancak bulantı ve kusmaların başlangıcı hamilelik testini yaptırdığınız ilk birkaç haftada henüz ortaya çıkmaz.

Genel ortalamaya bakıldığında ise bulantı ve kusmanın en kötü hale geldiği dönem 9. hafta civarındadır. Ancak bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bulantı ve kusmalar ne zaman sona erer?

Genellikle 12. ve 14. hafta civarında bulantı ve kusma şikayetleri biter ancak, 10 kadından biri 20. hafta geçmesine rağmen hala bu şikayetlere sahip olmaktadır.  Ayrıca bulantı ve kusmanın erken geçmesi durumunda çok sevinmemenizde fayda var. Çünkü bu şikayetler ilerleyen dönemde tekrar edebilir.

Bulantı ve kusmalara ne sebep olur?

Bilimsel olarak kesin bir açıklaması olmamasına rağmen vücudumuzdaki hormonal değişikliklerin, bulantı ve kusmalarda kısmi olarak sorumlu olduğu söylenebilir.  Kesin bir cevap olmakla birlikte bu şikayetlerin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Vücuttaki östrojen seviyesinin ani şekilde artması
 • HCG değerini ani şekilde artması
 • Kokuya karşı hassasiyet
 • B6 vitamini eksikliği

Neden midem bulanıyor ve kusuyorum?

Bulantı ve kusma her 10 hamile kadından 8’inin yaşadığı çok yaygın bir durumdur.  Ancak aşağıdaki özelliklerden birini taşıyorsanız bunu yaşamanız daha muhtemeldir:

 • İlk gebeliğin ise
 • Önceki gebeliğinizde de bu şikayetleri yaşadıysanız
 • Daha önce hareket hastalığı geçirdiyseniz
 • Östrojen içeren doğum kontrol hapları kullanırken bulantı yaşadıysanız
 • Ailenizde hareket hastalığı geçiren kimse varsa
 • Obezseniz (vücut kitle indeksiniz 130 ve üzerinde ise)
 • İkiz veya üçüz bebek bekliyorsanız
 • Stresliyseniz

Bulantı ve kusma şikayetleri neye benzer?

“Çok garip bir duygu, sanki iki tane midem var; bir tanesi devamlı kusmak ve geğirmek istiyor, diğeri ise devamlı yemek yemeyi düşünüyor”

Bazı kadınlar hastadır, bazıları ise hasta olmadığı halde mideleri bulanır.  Ancak bir noktadan sonra yorgun ve duygusal hissediyorsanız ve koku alma duygunuz hassaslaşmışsa büyük ihtimalle bu sıkıntıyı yaşarsınız.

Gebelikte Omega 3 (Balık Yağı) Kullanımı

Maalesef bu konuyla alakalı kesin bir tedavi yok. Ancak birkaç denenmiş ve test edilmiş rahatlama yöntemi denemeye değer.

Eğer birkaç gün boyunca bir şey yiyemez duruma gelir ve susuz kalırsanız hiperemezis olma ihtimaliniz bulunmaktadır.  Böyle bir durumda doktorunuza tanışıp sizi kontrol etmesini istemelisiniz.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Eğer mide bulantısı ve kusma şikayetleriniz çok ağır seviyede ilerliyorsa vücudunuzun susuz kalma ve gereken besinleri alamama ihtimali bulunmaktadır. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ettiğinizde hemen doktorunuza danışın;

 • Çok koyu renkli idrar yaptıysanız veya 8 saatten fazladır idrar yapmadıysanız
 • 24 saat süresince yediğiniz içtiğiniz hiçbir şeyi midenizde tutamadıysanız
 • Ayağa kalktığınızda aşırı derecede zayıf ve halsiz hissediyorsanız
 • Karın bölgesinde ağrınız varsa
 • 38 derece üzerinde ateşiniz varsa
 • Kan kusuyorsanız

Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonları da bulantı ve kusmaya sebep olur.  Eğer idrar yaparken ağrınız varsa veya idrarınız da kan görürseniz enfeksiyon kapmış olma ihtimalimiz vardır ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Ağrıyı azaltmak için bol miktarda su içmelisiniz. Ancak doktorunuza gitmeyi de unutmayın.

Gebelikte bulantı ve kusma iyi bir işaret mi?

Hamilelik süresince yaşadığınız bulantı ve kusma genellikle size ve bebeğinize herhangi bir zarar veremez. Ayrıca yapılan araştırmalar bulantı ve kusma şikayeti olan kadınların düşük yapma ihtimalinin daha az olduğun belirtmektedir.

Kız bebek bekliyorsanız bulantı ve kusma şikayetleriniz daha mı fazladır?

Bu konu hakkında bazı söylentilere göre; kız bebek bekliyorsanız erkek bebek bekleyen bir anneye göre bulantı ve kusma şikayetleriniz daha fazla olabilir. Ancak bunu kesin olarak kanıtlayacak çok fazla delil yok.

  Kız bebekler daha fazla hormon ürettikleri için bu da sizin bulantı ve kusmalarınızı arttırabilir.

  Ancak tekrar etmekte fayda var; erkek bebek beklediği halde ağır bulantı ve kusma şikayeti olan birçok kadın da bulunmaktadır.

Bulantı ve kusma yoksa endişelenmeli miyim?

Eğer böyle bir şikayetiniz yoksa endişelenmemeye çalışın, keyfini çıkarın  ve hamileliğin ilerleyen sürecinde de çıkmaması için dua edin.  Eğer doktorunuz hormon değerlerinizin normal olduğunu söylüyorsa kendinizi birkaç şanslı hamile kadının biri olarak değerlendirebilirsiniz.

Источник: //www.necibe.com/hamilelikte-bulanti-ve-kusma-ne-zaman-baslar-4112/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..