Hangi Benler Tehlike Sinyali Veriyor?

Ben Neden Çıkar, Nasıl Geçer? Hangi Benler Tehlidir?

Hangi Benler Tehlike Sinyali Veriyor?

Tıp dilinde melanositik nevüs olarak bilinen benler, her yaşta insanın cildinde bulunabilen ve genellikle zararsız olan renk değişiklikleridir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde ve çoklu sayıda ortaya çıkması mümkün olan benler, kahverengiden siyaha kadar farklı renkler alabilirler.

 Melanosit adı verilen ve derinin rengini değiştiren pigment hücrelerin çoğalması ile benler derideki yerlerini alırlar. Normal süreçte melanin ciltte eşit dağılır; ancak bazen kümeler halinde çoğalır ve buna ben denir.

Benler doğumla birlikte var olabilir ya da özellikle çocukluk döneminde gelişebilir. Neredeyse orta yaşlara kadar da yeni ben oluşumu mümkündür. Ancak günümüzde cilt kanseri vakaları sayıca artmış ve her yaşta bireyde görülmeye başlanmıştır.

Bu nedenle; ben sayısının artması, sonradan çıkan kırmızı benler oluşması, mevcut benin büyümesi, şekil değiştirmesi ya da şeklinin bozulması gibi gelişmeler çoğu kişide huzursuzluğa ve korkuya sebep olabilmektedir.

Hangi benlerin tehli olduğunun anlaşılması ve benlerin incelenmesi için ise mutlaka dermatolog hekimlerin kontrolü gerekmektedir.

Ben Neden Çıkar?

Benler kimi bireylerde çok sayıdayken, kimilerinde daha az gözlenebilir. Boyutları ve vücutta yer aldıkları yerler tamamen kişiden kişiye değişebilir.

Bazıları kabarık durumdayken, bazıları ise deri seviyesinde yer almaktadır. Benler; görünüşlerine, renklerine, vücuttaki yerlerine ve anatomik derinliklerine göre farklı isimle anılabilirler.

Doğum anında kişinin bedeninde benler mevcut olabileceği gibi; vücutta sonradan çıkan benler de olabilmektedir.

Benlerin çıkması tamamen cilde koyu renk veren hücrelerin yoğunlaşması ile olabilen, deri yapısındaki zararsız bir değişiklik olarak yorumlanabilir. Bunun belirgin bir nedeni yoktur.

Sıklıkla araştırılan “Kafada ben neden çıkar?” sorusuna tek bir cevap verilemez, çoğunlukla yapısaldır. Ancak kimi zaman da; ciltteki bir rahatsızlığın ben oluşumunu tetikleyebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Özellikle 30 yaşından sonra ortaya çıkan yeni benler, tehli ben çeşitleri sınıfına girebilir. Bu yeni oluşumlar dermatolog hekim tarafından yakından takip edilmelidir.

Ayrıca, hormonların etkisiyle ergenlik ve gebelik gibi özel durumlarda da benlerin yapısında değişiklik, sayılarında artma, renklerinde koyulaşma ya da yeni ben oluşumu görülebilir.

Normal benler sınırları kesin olarak belirlenmiş ve genellikle siyah, kahverengi ya da bronz gibi tek renkten oluşan benlerdir. Bu yapıların büyüklüğünün de bir kalem silgiden ufak olması beklenir. Normal bir benin ortalama boyutu yaklaşık 6 mm olarak ifade edilebilir.

İnsanlarda 10 ile 40 arasında bir ortalamada ben bulunurken; bunların da 30-40 yaşına kadar oluşumunu tamamlaması beklenir. Bu nedenle belirli yaştan sonra çıkan benlerin yakından takibi tartışma konusudur.

Normal benler ile ilgili prensipler dikkate alındığında, aşağıdaki belirtilerin birer risk faktörü olabileceği düşünülür. Bu kriterler yüzde yüz oranında cilt kanseri ifadesi olmadığı gibi mutlaka doktor görüşü almayı gerektirmektedir. Benlerdeki risk yaratan öğeler; A-B-C-D-E şeklinde akılda kalıcı bir kılavuz ile açıklanabilir.

 • Asimetrik şekil: Bende asimetrik şekil olması ve iki yarısının birbirinden farklı görüntüde olması
 • Bozuk kenar: Çarpık, girintili ve bozuk şekilli ben görünümünün mevcut olması
 • Change/değişiklik: Benin farklı renklerde ve düzensiz renk dağılımına sahip olması
 • Diyametre: Vücutta çıkan kahverengi benler yeniyse bunların çapının 6 milimetreden büyük olması
 • Evrim: Mevcut benlerin büyümesi, şekil değiştirmesi, soyulması, yayılması, içerisinde akıntı ve kanama meydana gelmesi.

Tehli Benler Yönünden Kimler Risk Altındadır?

Aşağıdaki grupların vücutlarında meydana gelen değişmeleri daha dikkatle takip etmeleri ve en az yılda bir kez olmak üzere periyodik dermatolog muayenesini ihmal etmemeleri gerekmektedir:

 • Çok sayıda beni olanlar
 • Ailesinde cilt kanseri öyküsü bulunanlar
 • Çok açık teni olanlar, çilleri bulunanlar
 • Güneşe her çıktığında kızaran, bronzlaşamayanlar
 • Sık sık solaryuma girenler ve uzun süreli güneş altında kalanlar
 • Çocukluk döneminde ciddi güneş yanığına maruz kalanlar
 • Daha önce cilt kanseri geçirmiş olanlar
 • 50 yaşın üzerindeki kişiler
 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olanlar
 • Güneşin dik açıyla geldiği bölgelerde yaşayanlar

Halk arasında cilt kanseri olarak bilinen malign melanom rahatsızlığı çoğunlukla normal deri üzerinde oluşur ve ben zannedilerek atlanabilir. Her zaman olmasa da çoğu zaman mevcut bir benin yapısında değişiklik, şeklinde bozulma ya da büyüme gibi belirtiler mevcuttur.

50 yaş ve üzerinde ise kuvvetli güneşe maruz kalmak bu riski tetikler. Solaryum gibi bronzlaşma teknikleri ultraviyole ışınlar nedeniyle maruz kalan bireyler için tehli olabilmektedir.

Güneş altında, özellikle dik ışınlar karşısında uzun süre vakit geçirmek de güneşin artan zararları karşısında vücudun zayıf düşmesine ve deri üzerinde tehli ben oluşumları meydana gelmesine neden olabilir.

Hangi Benlerin Kansere Dönüşme Riski Daha Yüksektir?

Ciltte kanser gibi herhangi olumsuz bir durum gelişmesi durumunda bunun erken teşhisi de hayati önem taşıyacağından riskli benleri baştan belirlemek önemlidir. Aşağıdaki ben çeşitlerinin kansere dönüşme riski diğer benlere göre daha yüksektir:

 • Doğumsal büyük benler: Kapladığı alan bakımından büyük olan benler, doğumsal kaynaklı da olsa zamanla kanser geliştirebileceği için yakından takip edilmelidir.
 • Ailesel benler: 6 milimetreden büyük ve şekilsiz benlerin bir bölümü kalıtsal olabilmektedir. Ortası daha açık renkli ve yaygın bir görünüme sahip bu benlerin de zaman içerisinde sıkı takibi gerekmektedir.
 • Sayıca çoklu durumdaki benler: Ben sayısının 20’den fazla olması durumunda risk faktörünün oluştuğunu belirtmek mümkündür.

Ben Nasıl Geçer?

Benlerin yakından takibi için hem mevcut benlerin vücuttaki yerlerine hakim olmak hem de yeni çıkan benleri yakından gözlemlemek gerekir.

Ayna karşısında vücuttaki benleri kontrol etmek ve bu sırada saç dipleri ya da koltuk altları gibi görülmesi daha zor yerleri ihmal etmemek gerekir.

Üzerinde kıl çıkan benler ya da akıntılı ve kanayan benler var ise, bunları geçirmeye uğraşmak yerine doktor görüşü almak gereklidir. Benin üzerinde açık yara varsa üzerine herhangi bir şey uygulamadan önce doktora gidilmelidir.

Dermoskop adı verilen deri yüzeyi mikroskopisi ile derinin yakından incelemesi mümkün olur. Saçtan tırnağa kadar derinin detaylı bir gözlemi doktor tarafından gerçekleştirilir. Deri üzerinde yapılan görüntülemelerin saklanarak ya da fotoğraflarının çekilerek periyodik kontrollerde karşılaştırılması da bir diğer değerlendirme metodudur.

Estetik nedenlerle “Yüzdeki benler nasıl geçer?” gibi bir arayışa giren kişiler olabilir.

Benlerin cerrahi yoluyla alınabilmesi mümkün olsa da, buradaki fayda zarar ilişkisine uzman hekimler karar vermelidir. Yalnızca estetik bir görünüş amacıyla cerrahi operasyon geçirmek doğru olmayabilir.

Ancak doktor muayenesi sonucuna göre benin alınmasına ya da düzenli aralıklarla takibine karar verilmesi mümkündür.

Kıyafetlerin lastik yerleriyle ya da tıraş bıçağı ile sürekli temas halinde olan benlerin de alınmasına doktor tarafından karar verilebilir. Bu benlerin varlıklarını sürdürerek her seferinde tahriş olması ya da yanlışlıkla kesilip koparılması tercih edilmeyecektir.

Benlerin estetik nedeniyle ve doktor tarafından cerrahi müdahaleyle alınması durumunda; alınan benler patolojik incelemeye gönderilir. Patolojik inceleme imkanı sunmadığı için; lazerle yapılan işlemler ya da benin yakılması işlemi tüm tıp çevrelerince doğru bulunmayabilir.

Benin tıraşlama şeklinde biyopsisi de bir diğer alınma yoludur. Deriden kabarık durumdaki benler bu şekilde alındığında altında beyaz bir leke bırakır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi ve cerrahi bıçak yardımıyla mümkün olabilmesi nedeniyle dermatolog uzman tarafından tercih edilebilir.

Eğer benlerin oluşumu ya da mevcut benlerin evrim geçirmesi gibi belirtilerle kişilere cilt kanseri teşhisi konulursa; bu kez etkilenen lenf düğümlerinin ameliyatla alınması, kemoterapi, radyoterapi, bağışıklık tedavisi ve enjeksiyon tedavisi gibi ileri düzey tedavilerin uygulamasına geçilebilir.

Benlerin Önlenmesi Mümkün mü?

Özellikle çok sayıda benden muzdarip olanlar ve görsel olarak bu benlerin oluşumundan rahatsızlık duyanlar; “Ben çıkması nasıl engellenir?” şeklinde bir arayışa girebilirler.

Burada ben oluşumunu engellemeye yarayan kesin bir çözümden söz etmek zordur.

Ancak aşağıdaki faktörlere dikkat ederek özellikle risk altında olan kişiler için ben sayısının hızla artmasının önüne geçmek bir miktar da olsa mümkün olabilir:

 • Sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca güneş koruyucu merhem kullanmak
 • Kremi dışarı çıkmadan en az yarım saat önce ve en az 15 faktör olmak üzere uygulamak
 • Açık havaya çıkma saatlerini doğru şekilde organize etmek ve direkt güneş ışınlarından kaçınmak
 • 10-14 saatleri arasında mecbur kalmadıkça güneşe çıkmamak
 • Koruyucu kıyafetler giymek; uzun kollu giysi, geniş bantlı şapka ve şemsiye kullanmak
 • Solaryum gibi bronzlaşma cihazlarından uzak durmak
 • Bağışıklığı güçlü tutmak ve bu yönden sıkı takip altında olmak
 • Vücuttaki mevcut benlerin şeklini ve sıklığını bilmek, gerekirse fotoğraflayarak arşivlemek
 • Yeni ben oluşumlarını gözlemlemek ve doktorla birlikte periyodik olarak değerlendirmek

Источник: https://sebboy.com/ben-neden-olur/

Ben aldırmanın tehleri

Hangi Benler Tehlike Sinyali Veriyor?

Toplumda kanser konusunda en fazla bilgilenilen konu ben konusudur ama ne yazık ki nerdeyse tamamı yanlış bilgilerdir. Bunun en önemli sebebi çoğu insanda ben olması ve herkesin olur olmaz fikir üretmesidir. Bilimsel açıdan bakıldığında bu bilgilerin büyük çoğunluğu doğru değildir.

Ben doğuştan olabildiği gibi cildin deformayonu yada güneş ışınlarının etkisiyle sonradan da olmaktadır. Her benin kanserleşme riski vardır bu risk oranı benin yapısına,rengine ve bulunduğu yere göre değişir.

Ben Aldırmanın Tehsi Var mı ?

Bu sorunun cevabı çok açık ve nettir;alınan ben artık vücutta olmayacağı için tehsi de olmaz diğer bir deyimle ben alındığı anda gelecekte ortaya çıkabilecek kanserleşme riski de ortadan kalkmış olur.Olmayan benin kanseri de olmaz. Bunu şu şekilde de söyleyebiliriz; ur sebebiyle rahmi alınan bir kadının rahim kanseri riski olamaz.

Ben Kanser Riskine Karşı Nasıl Takip Edilmeli ?

Benlerin kanser olma ihtimali vardır özellikle güneş gören yerlerdeki koyu renkli benler daha risklidir ama bu risk trafik kazası geçirmekten çok daha düşüktür. Kanserleşmiş bir ben sebebiyle ölme riski ise o kişinin başına yıldırım düşerek ölme riskinden çok daha düşüktür.

Malign melanom denilen ve çok çok seyrek görülen kanser dışındaki benlerin tedavisi % 100 e yakındır. Her ne kadar bazı uzmanlar hastanın yılda 2 defa muayenehaneye gelmesi için “bu ben tehli olabilir” diyerek hastayı yıllarca takip etse de bu yaklaşımın mantığı yoktur.

Yapılması gereken şey çok basittir muayene süresi kadar kısa bir sürede beni tedavi etmek en doğru davranıştır.

Tedavi Edilen Benin Riskleri de Yok Olur mu ?

 Evet ben tedavi edildiği anda olabilecek tüm riskler ortadan kaldırılmış olur. Bu sebeple bilimsel yaklaşılmalı ve beni çürük bir diş gibi değerlendirip tedavisi yapılmalıdır, bu en doğru davranıştır. Diğer taraftan toplumda çok yaygın olduğu için genellikle önemsenmese de benler ciddi estetik kusur oluşturabilmektedir ve tedaviyle bu kusurda düzeltilmiş olur.

Beni aldırırsanız kanserleşir, bene dokunulmaz,ben kanarsa tehlidir gibi halk arasındaki bu inanışlar tümüyle yanlış bilgilerdir ve hiçbir bilimsel yayında bu tür bilgilere rastlanmaz.

Tehli benler nasıl anlaşılır ?

Aslında çok çok düşükte olsa her benin kanserleşme riski vardır ama vücudun güneş gören bölgelerindeki koyu renkli benler güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz kaldığı için daha tehlidir.

Kanserleşecek benlerde şu özellikler ve farklılaşmalar aranır;Etrafının düzensiz olmasıİyileşmeyen yara şeklinde seyretmesiAlışılmış olandan daha hızlı büyümesiRenk değiştirmesiÇabuk yaralanmasıCivarında ya da benden gövdeye doğru olan kısımlarda bezeler çıkması

bunlar şüphe uyandıran bulgulardır kesin sonuç ancak alınan parçanın patoloji laboratuarında patolog tarafından incelenmesiyle alınabilir. Şüpheli benlerden punch denilen aletle küçük parça alınır bu parça laboratuarda incelenir.  ve kesin teşhis konur. Çıkacak sonuca göre tedaviye ek bir şey yapılacaksa yapılır.

Ben Haritası

Ben haritası uygulamasının aslında bir tek anlamı vardır o da hastanın gözünü boyama etkisidir bunun dışında hiçbir anlamı yoktur.

Ben takibi adıyla da anılan harita çıkarmak yıllarca hastayı oyalamak, boşa zaman ve ekonomik kayba sebep olmak yerine tedavi yaparak beni ve risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır.

Ancak yıllarca süren ve belirli aralıklarla hastadan ücret alınan bir uygulama olduğu için kuruma sağlayacağı gelir önemli düzeylerde olabilmektedir. Şöyle ki 200 hasta bağlansa ve bu hastalara 6 ayda bir kontrol yapılsa her gün 3 hasta garantilenmiş olur.

Ben Haritası Nedir ?

Görüntülediği alanı 2-100 kat kadar büyüten mercek yada kameralarla görüntü alınır ve bir hard diske kaydedilir. Kullanılan cihaz trikoskop veya dermatoskop adlarıyla anılır. Piyasada var olan fotoğraf makinesiyle fotoğrafını çekip büyütmekten daha etkili bir cihaz değildir yani iyi huylumu kötü huylumu olduğu yönünde bilgi vermez. Bu tür bilgiler ancak biopsiyle elde edilebilir.

Ben Haritası Nasıl Çıkarılır ?

Dermatoskop veya kaliteli bir fotoğraf makenesiyle görüntü alınıp bu görüntü hangi bölgede kaç tane var, renkleri nasıl, büyüklükleri ne kadar gibi bilgiler tek fotoğrafla kayıt altına alınır tüm bunları kişi kendisi de yapabilir.

Hangi benlerin haritasını çıkarmak gerekir ?Doğrusu hiçbir benin haritasıyla uğraşmak gerekmez.

Son derece gereksiz bir takip yöntemidir şöyle ki;Hastanın tedirginliğinin devam etmesineGereksiz yere zaman kaybetmesineEkonomik yük oluşturmasınaRahatsız olduğu çirkin görüntünün olduğu gibi kalmasınaBenler kötü huyluysa sorunun büyümesine sebep olurlar.

1-2 dakikada hiçbir sorun yaşamadan tedavi edebilecekken “ ben haritası taktiği “ uygulamak son derece gereksizdir.Sonuç olarak

Benleriniz varsa bu konuda yeterli teknolojik donanımı ve tecrübesi olan bir kliniğe gidin ve aldırın, sorununuzdan kalıcı olarak kurtulun gereksiz şeylerle söğüşlenmeyin. Amerikalılıarın “en iyi Kızılderili ölü Kızılderilidir” lafı gibi en iyisi olmayan bendir.

Ben Kanseri

Ben kanserleri arasında en kötü huylu olanı malign melanomdur ve tedaviye rağmen bir kısmı ölümle sonuçlanan tek çeşididir.Melanom cilde rengini veren melanin adlı maddenin birikip leke yada şişlik yapmasını malign ise huyunun kötü olduğunu yani kanser olduğunu ifade eder.

Derideki kötü huylu tümörlerin en az görülenidir ve en tehlisidir.

Tehli olması sebebiyle erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir bu sebeple bu tarz yani koyu renkli cilt problemlerini bu konuda tecrübeli doktora tedavi ettirilmelidir.

Lazerle ben tedavisi yazan güzellik merkezlerine gitmeden önce ne olduğundan emin olunmalıdır.

Tabi her kahverengi lekesi olanın da paniklemesi gerekmez çünkü yukarıda belirtildiği gibi çok seyrek görülen bir urdur.Temel renk verici olan melanin melanosit denilen hücrelerden salgılanarak birikir.Melanom daha sık görülür ve iyi huyludur.

Kötü huylu olan güneşin dik geldiği ülkelerde daha sık güneşi az gören kuzey ülkelerinde daha seyrektir.Seyrekte olsa cilt renginde amelanostik olanlarda görülebilir.Türkiye de net sıklık konusunda kesin veri yoktur.

Bilimsel bir veri olmamakla birlikte 15 yıldır yaptığım 10 000 den fazla hastada sadece bir vakamda malign melanom tespit ettim.Bu veri tek kaynaklı olması sebebiyle kesin istatistiksel bir bulgu olmasa da çok seyrek görüldüğü konusunda ciddi bir bulgudur.

Avuç içi ve ayak tabanında bu sorunun görülme ihtimali çok düşükken vücudun her yerinde görülebilir.

Amelianostik dışında mikroskobik tanımlamada bir çok tipi vardır.

Malign Melanom Nasıl Anlaşılır

Renkli kısmın şekilsiz, kenarları düzensiz, kaşıntı gibi bulgularda şüphe duyulur ve bu bulgulara göre yönlenilir. Şüphe duyulan benden biyopsi alınarak kesin teşhis konur. Lezyon çok büyük değilse biopsi yani inceleme amaçlı alınırken tamamı çıkarılabilir. Bu daha doğru bir yaklaşımdır. Kan tahlili ya da yapılacak başka tahliller teşhiste yol gösterici değildir.

Malign Melanom Belirtileri

 • Asimetrik yapı (bir tarafı diğer taraftan farklıdır)
 • Kenarları düzensizdir
 • Benin üzerinde kahverengi, siyah, kırmızı alanlar olabilir
 • Uzun süredir iyileşmeyen yara
 • Lekelenme benin dışına taşarak etrafındaki deriye yayılır
 • Kaşıntı, hassasiyet, ağrı.
 • Benin yüzeyinde kabarıklık şeklinde değişim

Malign Melanom Tehlimidir ve Tedavisi

Lezyonun olduğu alan genişçe çıkarılır, onkoloji uzmanınca takip ve devam tedavisi yapılır.

Erken dönemde fark edilmesi durumunda başarı çok yüksektir ancak tedavinin gecikmesi halinde başka yerlere sıçrar ve hayati tehsi artar.

 Bu gurup kanser oldukça seyrektir ve bu insanlık açısından şanstır. İleri yaşlarda ortaya çıkması daha sık rastlanan durumdur, gençlerde görülme ihtimali çok düşüktür.

Ben Aldırmak Zararlımı

Benlerin kanserleşebileceği şüphesi kanserleşme konusunda en popüler olandır ama en az kanser olan ve % 100 yakın oranda tedavi edilen ile yine bendir.

Toplumda kanser konusunda en fazla bilgilenilen konu vücuttaki doğuştan var olan yada sonradan çıkan gereksiz çıkıntılardır ama ne yazık ki nerdeyse tamamı yanlış bilgilerdir.

Bunun en önemli sebebi çoğu insanda benler olması ve herkesin olur olmaz fikir üretmesidir.

Bilimsel açıdan bakıldığında bu halk arasında konuşulan bilgilerin büyük çoğunluğu doğru değildir.  Bir beni aldırmak tedavi edilemeyecek kadar çürümüş dişin çekilmesi gibidir.

Aldırmamanın riski olabilir ama benleri aldırmanın bilinen hiçbir riski yoktur. Ancak ameliyatla alınırsa rahatsız edecek düzeyde izler kalabilir bu önemli bir risk değildir ancak görsel olarak hoş olmayabilir.

Estetik cerrahiyle beni aldırmak diye bir kavram kullanılsa da ameliyatla alınıyorsa bunun estetik yada estetik olamayan şekilde alınması diye bir şey olamaz ancak alınan yer dikilirken estetik denilen tarzda dikilebilir ama bu da izin kalmasını engellemez.

Teknolojik cihazlarla alınırsa ise fark edilecek bir iz bırakmadığı için görsel riski de olmaz. Peki aldırılmazsa ne olur? Aslında benler aldırılmazsa da önemli bir riski yoktur.Koyu renkli benlerin güneşin zararlı ışınları sebebiyle kanserleştiği bilinmektedir ama bu ileriki yaşlarda ve oransal olarak oldukça düşüktür.

Diğer taraftan bu renkli benler kanserleşse bile tedavisi tedavisi aynı şekilde yapılabilmekte ve % 100 başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Bu renkli yapılar arasında sadece malign melanomun tedavisi zordur ama bu da çok seyrek rastlanmaktadır.

Alınan Ben Kanserleşir mi?

Kesinlikle hayır. Halk arasında konuşulan bene dokunursan kanserleşir sözü gerçeklikten çok uzaktır bene dokunmak cildin herhangi bir yerine dokunmaktan farksızdır yani bene dokunmak veya beni tahriş etmek onu kanserleştirmez, beni kanserleştirdiği bilinen tek suçlu güneşin zararlı ışınlarıdır.

Benleri aldırma ücretleri için tıklayın https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Benlerini aldırmayı düşünen kişi şunlara dikkat etmelidir; Benin alınması gereklimi; büyümeyen beni almanın sağlık adına ciddi gereksinimi yoktur ama görsel olarak rahatsız ediyorsa alınabilir.

Benler hangi yöntemle alınmalı burada benin cinsi önemlidir ama benin bulunduğu yerde önemlidir, gövdede bulunan benler oluşacak izler tasa edilmeden alınabilir bu durumda ameliyatla alınmasının sakıncası yoktur ama yüz bölgesindeki benler iz kalmadan yada fark edilmeyecek kadar kalacak şekilde tedavi edilmelidir bu durumda ameliyat dışındaki toknelojik tedaviler araştırılmalıdır.
Gövdede bulunan benlerinde iz bırakmadan alınması isteniyorsa yine lazer , radyo frekans ve elektrokoter gibi cihazlarla alınmalıdır.

Ben Alınırsa Çoğalır mı

Kesinlikle tamamen yanlış bir bilgidir. Bir kişinin neresinde nasıl ve kaç tane benin çıkacağı doğuştan sahip olduğu genetik yapısından bellidir.

Güneşe fazla maruz kalmak çıkacak benlerin sayısını artırabilir ama güneşle oluşacakların da ne kadar olacağı kişinin genetiğinde vardır.

Kişi benlerini aldırmasa da aynıları çıkar.

Benin alınması başka benlerin çıkmasına neden olmadığı gibi başka benlerin çıkmasını da engellemez.

Ben Alınınca İz Kalırmı

Benlerini aldırmayı düşünen kişinin en çok aklına takılan soru budur “izi kalır mı”.Bu sorunun cevabı hem evettir hem de hayır. Şöyle ki;yapılacak tedavi şekline göre değişik düzeylerde izi kalır

 • Ameliyatla beni alma sonrasında benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır,eğer ameliyatla alınan benin yeri normal dikişle dikilirse bu durumda yine aynı uzunlukta balık kılçığı şeklinde iz kalır
 • lazerle alma sonrasında hiç iz kalmaz diyecek kadar hafif bir farklılık olabilir. Tabi bu durum ciltten kabarık olmayan koyu renkli benler için geçerlidir, kabarık benlerin lazerle yakılması durumunda izi kalır.
 •  Buharlaştırma tedavisi sonrasında fark edilmeyecek kadar belirsiz bir iz kalır, aslında bu iz değil o bölgeyi kapatan yeni cildin daha pürüzsüz olmasından kaynaklanır ve zamanla giderek hafifler.

İz konusunda aslında soru “izi kalır mı” şeklinde değil de “şu anki görüntüden daha iyi görünür mü” yada ameliyatla alınmasından daha mı az iz kalır şeklinde olmalıdır.

Benlerin tedavisi konusunda SSK hastalarına tüm tedavi seçenekleriyle hizmet veren www.ideaklinik.com den ayrıntılı bilgi alınabilir

Zaralı Benler Nasıl Teşhis Edilir

Yukarda bahsedildiği gibi koyu renkli olanlar daha risklidir. Kenarlarında düzensizleşme, şekil değişikliği, yüzeyinde iyileşmeyen yara oluşması, sıkça kanayacak kadar hassaslaşması kötü huyluya dönüşebildiğini düşündürür, bu durumda uzman muayenesi yaptırmak akıllıca olur.

Muayenede eğer ihtiyaç varsa biopsi alınıp incelenebilir ve biopsi alındığı anda ameliyatsız yöntemlerle % 100 başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Benin üzerinde iyileşmeyen yara varsa kötü huylu olma ihtimali yüksektir ve en kısa sürede biopsi alınıp patolojide inceletilmelidir. Benin üzerinde iyileşmeyen yara kanserleşme ihtimalinin yükseldiğini gösterir.

Bunlar daha çok güneş ışınlarını yoğun alan yüz bölgesindekilerde görülür.

Hangi Benler Alınmalıdır

Aslında bu sorunun cevabı da “hepsi” olmalıdır. Çünkü benin kendiliğinde, ilaçlarla veya bitkisel ürünlerle kaybolma ihtimali yoktur. Beniniz vücudunuzda kaldığı sürece yukarıdaki riskleri taşımaya devam eder.

Oysa benler tedavi edildiği andan itibaren tüm bu riskler ortadan kaldırılmış olur.
Halk arasında konuşulan “bene dokunursan kanserleşir” sözünün tam tersine beni alırsanız kanserleşme riskini sonsuza kadar yok edersiniz.

Olmayan dişin ağrıyamayacağı ya da rahmi alınan kadının rahim kanseri olamayacağı gibi olmayan benler de kanserleşemez.

Benlerin riskleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.bentedavisi.com sitesine bakılabilir.

Источник: https://www.doktoronerileri.com/ben-aldirmanin-tehlikeleri

Hangi Benler Tehlidir? Vücuttaki ve Yüzdeki Benler Nasıl Geçer?

Hangi Benler Tehlike Sinyali Veriyor?

Özellikle yaz ayları gelince çoğumuz vücuttaki benlerini inceler ve kırmızı benler olsun kahverengi benler olsun nasıl geçer sorusunu sorar. Sizler için vücuttaki benler konusunu masaya yatırdık.

Özellikle yüzdeki olmak üzere kol bacak ve diğer tüm vücuttaki benlerin zararlı mı, kanser yapar mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

En korkulması gereken benler sınırları düzgün olmayan ve rengi dönem dönem değişen, kaşınan benler, sürekli tahriş olan alanlarda bulunan benler, sürekli güneş ışığına maruz kalan benler tehli ve zararlı benler kategorisinde sayabiliriz.

Yüzdeki tehli benler nasıl anlaşılır ve benler nasıl çıkar?

Tehli benler nasıl anlaşılır?

Tehli ve kanser yapan ya da yapma ihtimali olan benler doktor olmayanların bile tespit edebileceği bir yöntemle anlaşılabilmektedir. ABCDE denilen bu yöntemle İngilizce harflerinin baş harfleri olan kolaylıkla hatırlanabilecek bir sıralama mevcuttur.

Tehli benlerin simetrik olmadığını, yani iki eksende üst üste katlandıkları zaman simetrik olmadıklarını biliyoruz. “Asimetri” yani A yöntemi bunu tekniği belirtir. B yöntemi ise “Border” kelimesinden gelmektedir. Tehli benlerin sınırları belirsiz ve düzensizdir. Düzenli bir sınırı yoktur.

C harfi ise “color” yönteminden gelir. Tehli ve zararlı benler tek bir renge sahip değillerdir. Genellikle içlerinden birden fazla renk söz konusudur. Bunların içerisinde açık kahverengi benler, koyu kahverengi benler, siyah renkli benler, kırmızı renkli benler ve deri renginde benler dahi olabilir.

O yüzden tehli benlerin birden fazla renge sahip olması önemlidir. Zararlı benlerin teşhis etmekte kullanılan yöntem D: Diameter tekniğidir. Şüpheli benler ve tehli benler genellikle 5 mm büyüklüğü üzerindedir. Sıradan benlere göre çapları daha büyüktür.

Son teşhis yöntemi ise E: Evolving temsil etmektedir. Bu yöntem benlerin değişen bir beni göstermektedir.

Çocukluk dönemden gelen bir bende herhangi bir değişimin olup olmadığına dikkat edilir. Çapının büyümesi şeklinde de olabilir. Renk değişikliği olabilir. Benlerin kaşınması şeklinde kendini belli edebilir.

Benin üzerindeki derinin soyulması şeklinde olabilir. Benin kanaması şeklinde de görülebilir.

Eğer yukarıda belirtilen bulgulardan en az biri varsa, beninizin değerlendirilmesi için bir dermatoloğa başvurmanız gereklidir.

Benlerde ABCDE tanı yöntemi nedir?

A (asymmetry – asimetri): Benlerinizin şekli asimetrik mi?
B (border – sınır): Beninizin sınırları düzenli mi? Sınırları değişti mi?
C (colour – renk): Ben renginde değişiklik var mı?
D (diameter – boyut, çap):  Çapı 5mm’den fazla mı?
E (evolving gelişim): Beniniz normalden daha şişkin bir hal aldı mı?

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Yüzdeki bazı benler zamanla geçer. Bir beni vücuttan yok etmeden önce onun yapısını araştırmak gerekli. İyi huylu ben mi kötü huylu ben mi diye araştırmakta fayda vardır.

Eğer bir beni patolojik tanı için göndermemiz gerekiyorsa bu benlerin cerrahi olarak, yani kesilip çıkarılıp dikilerek bütün olarak patolojik incelemek için gönderilmesi gerekli. Bir benin lazerle mi cerrahi/ameliyatla mı alınacağına doktor karar verir.

Bir benin özellikleri değerlendirilmeden bu konuda bir karar vermeye imkan yoktur.

Yüzdeki benler nasıl geçer?

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer?

Kırmızı benler dediğimiz oluşumlar leke mi ben mi ona dikkat etmeliyiz. Kırmızı benler, kiraz rengi nedeniyle şeri anjiom olarak adlandırmak mümkündür. Vücudun birçok yerinde görülebilen sık karşılaşılan iyi huylu deri içi oluşumlardır. Morgan lekeleri veya yaşlılık anjiomu olarak da isimlendirilirler.

 Normal şartlarda herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamakla birlikte, kanama, şekilde değişiklik ve boyutunda artış olması halinde bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir. Kırmızı beni geçirmek için lazer tedavisi, ağrısız, açık yaraya neden olmayan bir yöntem olması nedeniyle tercih edilir. Tedavi basittir.

Lazerli tedavi yöntemi var olan kırmızı beni kalıcı olarak yok eder.

Kırmızı benler tehli mi? Nasıl geçer

 • Ameliyat: genellikle büyük ve derin benler içindir. Cilde kesi yapılarak gerçekleştirilir. Derideki ben çıkarılır ve sonra dikiş atılır. Bu işlem ağrılı olabilir ve iz bırakabilir.
 • Lazer terapisi: bu yöntem hızlı ve ağrısızdır ve neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Kriyoterapi: bu yöntemde ise; sıvı azot kullanılarak ben dondurulur. Daha sonra ben, siğillerin çıkarıldığı gibi çıkarılır. Olumsuz tarafı ise pahalı olmasıdır.

Vücuttaki benler nasıl gider?

Eğer çok şanlıysanız vücudunuzdaki benler geldiği gibi yok olur gider. Ama çoğu benler hayatımız boyunca vücudumuzda kalmaya devam eder. Önemli olan husus benlerin vücudumuzda gidip gitmemesi değil, benlerin şekil ve boyut değiştirmemesidir.

Eğer vücudunuzda görmek istemediğiniz bir beniniz varsa bir estetik cerraha gözükmekte fayda var. Yapılan incelemeler sonucunda doktorunuz sahip olduğunuz benin türüne göre size cerrahi ya da lazerle ben alma tedavisi uygular.

Aksi takdirde bir beni evde kendi yöntemlerinizle iple, bıçakla, makasla ve daha farklı araçlar kullanarak almaya asla çalışmayın.

Et beni nedir? Et benleri nasıl yok edilir?

Tehli benler nasıl yok edilir?

Vücudunuzda tehli ve zararlı benlerin olduğunu düşünerek yok edilmesi için dermatoloğa başvurduğunuzda, eğer beniniz şüpheli bulunursa müdahale edilir.

Hem klinik muayene hem de dermatoskopi yöntemi olan deriyi 10 kat büyük gösteren bir yöntemle kontrol edilirsiniz. Eğer bu yöntemlerle muayene edilen benin kanser eden, şüpheli ve tehli olduğu düşünülürse, o zaman o benin cerrahi bir operasyonla çıkarılması gerekir.

Yani kansere sebep olabilecek ya da yol açacak benin tüm sınırlarıyla birlikte tamamen çıkarılması ve o bölgenin dikilmesi gereklidir. Deriden çıkarılan bir parça patolojiye gönderilir.

Patolojik incelemesi yapılan benin, bir ben mi yoksa deri kanseri mi olduğu açığa çıkacaktır. Bu inceleme çok önemlidir. Doktor tarafından tan konulduktan sonra tedavi düzenlenmektedir.

Benler Neden çıkar?

Benlerin neden oluştuğu genellikle bilinmemekle beraber, farklı yorumlar değişik araştırmalar yapılmıştır. Özellikle HGF ve SF adlı verilen bir proteinin varlığı benlerin oluşmasının nedenidir. Deri embrolojik hayatta, sinir sistemiyle birlikte aynı yerden doğar.

Yani Nöroektodermal yapı dediğimiz bir yerdir. Bu yapı üzerinde oluşan HGF ve SF adlı verilen bir proteinler benlerin oluşmasına sebep olur. Benlerin farklı yapılarda olması, bu benlerin gelişmesinde son derece önemli rol oynar.

Ben denildiğinde, deriden koyu renkli oluşumları hatırlarız.  Bazılarımızın bahsettiği et benleri, deride oluşan deri rengindeki boya maddesini içeren maddelerdir. Bunları diğer benlerle karıştırmamak gereklidir.

Ailedeki HGF ve SF proteinlerinin aileden genetik olarak geçmesi benlerin var olmasına sebep olabilir.

Hangi benler kansere dönüşme riski vardır?

Hangi benler kansere dönüşür? Hangi benlerin kötü huyludur? Hangi benler zararlıdır? gibi sorulara şu önemli belirtileri sıralamak sizi bir doktor kontrolüne yönlendirmek için doğru adım olacaktır. Aşağıda belirtilen özelliklerin en az birine sahip kişilerdeki benlerin kansere dönüşme riski daha fazladır.

 •  Vücudunda 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler
 • Çocukluk döneminde ağır güneş yanıkları geçirenler
 • Ailesinde melanom denilen cilt kanseri olanlar
 • Açık tenli ve renkli gözlü kişilerde

Yukarıda yazdığımız özelliklere sahip kişilerin bir hekime başvurmaları ve 3 ayda bir kontrolden geçmeleri gerekmektedir.

Üzeri kıllı benler, üzerinde kıl çıkan benler

Kıllı ben nedir? Üzerinde kıl olan benler tehli mi

Bazı benler üzeri kıllı olan benlerdir. Genellikle sonradan büyüyenler, düzgün sınırlı olanlar ve açık renkli olanlar tehli değildir.

Fakat bazı kıllı benler, çocuklarda doğuştan gelen büyük bir alanı kaplayan koyu renkli, üzerinde yoğun kıl olan benler çok dikkatle izlenmelidir.

Doğuştan gelen benler belirli bir çapın üzerindeyse, büyükse, üzerinde kıl olsun olmasın melanom riski taşıyan benlerdir. Muhakkak dermoskopik kontrolü yapılmalıdır ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Hangi benler tehli ve kanser riski taşıyor?

Tehli benler hangileridir ve nasıl anlaşılır?

Herkesin korkulu rüyası olan cilt kanseri olan benler. Genellikle ailesinde deri kanseri öyküsü olan ve vücudunda çok sayıda beni olan 50-60 ve daha fazla beni olan kişiler daha fazla risk altındadır.

Dolayısıyla bu saydığımız özelliklere sahip kişilerde kanser riski taşıması açısından daha dikkatli olmaları gereklidir. Bunun dışında benleri ikiye ayırıyoruz. Bunlar sıradan benler ve riskli (displastik) benler diye ayrılmaktadır. Eğer yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerinden biri ya da fazlası mevcutsa ona göre değerlendirilip tedavi edilir.

Tehli ve kanser riski taşıyan benleri görmek için lütfen BURAYA TIKLAYIN.

Источник: https://www.haberpop.com/yuzdeki-kirmizi-benler-nasil-gecer-vucuttaki-benler/

Hangi benler kanser riski taşıyor

Hangi Benler Tehlike Sinyali Veriyor?

 • Ben yapısı asimetrikse,
 • Benin çevresinde düzensizlik varsa,
 • Bende açık veya koyu kahve, siyah, mavi, beyaz ve kırmızı gibi farklı renkler bulunuyorsa,
 • Benin çapı 5 mm’den büyükse,
 • Mevcut bir benin yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluşmuşsa,
 • Ben üzerinde kanama veya kaşıntı başlamışsa,
 • Özellikle avuç içi ve ayak tabanında bulunan benlerde ve tırnak kenarında ya da tırnakta kahverengi renk değişikliği varsa bunlar malign melonomun işareti olabiliyor. Bu durumda zaman kaybetmeden mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak yaşamsal önem taşıyor.

Şekilsiz büyüyen benler ne zaman cilt kanseri belirtisidir?

“Malign Melanom” olarak bilinen kanser türü hızla artıyor

Dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri olan Malign Melanom lezyonlarının %70’i cilt üzerinde geliştiği gözlemlenirken %30’unun da benler üzerinde oluştuğu saptanmıştır. Bu kanser türünün bölgesel lenf düğümlerine ardından tüm vücuda yayıldığında tedavi şansı önemli ölçüde azalır.

Kanserli hücre, bölgesel lenf düğümlerinde gözlemlendiğinde erken evrede teşhis edilmesi ile etkin şekilde tedavi edilebilmesi mümkün oluyor. Çok sayıda beni olan kişilerin yıllık olarak dermatolojik muayeneden geçmeleri çok önemlidir.

Değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve pigmente olan bir lezyonun saptanması durumunda vakit kaybetmeden doktor gözetimine alınmalı.

Cilt kanserleri melanom ve melanom dışı olarak ikiye ayrılmaktadır. Deriye rengini veren melanosit adı verilen hücrelerden gelişen Malign Melanom cilt kanserleri içinde en ciddi olanıdır.

%4 oranında görülen bu kanser türü ölümcül sonuçlara yol açan kanser olması nedeni ile önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalarda son yıllarda iki kat artış gösteren Malign Melanom’un tam olarak sonuçları açıklanmasa da ozon tabakasında meydana gelen hasar, güneş ışınlarına daha fazla maruz kalma, çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları en önemli risk faktörleri arasında gösterilmektedir.

Cilt kanseri için kimler risk grubunda?

Açık tenli, açık renkli gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen cilt tipine sahip kişiler, uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler, ailesinde Malin Melanom olan kişiler, Displastik m-nevus sendromu olan bireylerde görülme olasılığı çok yüksektir.

Benlerde koyulaşma, kanama ve kızarıklık varsa dikkat: Cilt kanseri olabilir!

Normal şartlar altında vücudunda çok sayıda beni olanların ayna karşısında ayda bir kez benlerini kontrol etmeleri ve yıllık olarak dermatolojik muayeden geçmeleri son derece önemlidir.

Ancak değişik görünümlü, hızlı büyüyen ve pigmente olan bir lezyonun saptanması durumunda ise zaman kaybetmeden acilen bir dermatoloji uzmanına başvurmalı.

Çünkü özellikle en ölümcül cilt kanseri türü olan Malign Melonom geç teşhis edildiğinde tedavi şansı kalmayabiliyor.

Bu muayene esnasında özellikle ayak tabanının, avuç içi ve tırnak yatağının da ihmal edilmemeli.

Pek çok hasta tırnak yatağındaki renk değişikliğini mantar enfeksiyonu veya travmalara bağlı kanama olcağını düşünerek dermatolojik muayeneye çok geç geliyor. Bu da hasta için ciddi bir zaman kaybına yol açıyor.

Sonuç olarak ayak tabanı, avuç içi, tırnak yatağındaki renk değişiklikleri ve benleri ihmal etmemek gerekiyor.

Videodematoskop ile benlerin yapıları analiz ediliyor

Derinin mikroskopla incelenmesi yöntemi olarak da tanımlanabilen dermatoskopi, benlerin bir bilgisayarla analiz yöntemidir.

Fotofinder videodermatoskop yeni geliştirilmiş bir dermatoskopi cihazı olup ayrıca hastanın görüntüsünü ekrana aktararak benleri atlamadan tek tek inceleme olanağı sunuyor.

Bu yöntemle vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonlar belirleniyor.

Ardından her bir ben için dermatoskopik görüntü alınıyor ve kaydediliyor. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanıyor.

Dijital dermatoskop bende izlenen şüpheli değişiklikleri matematiksel olarak hesaplayarak malign melanom riskini gösteren bir indeks de oluşturur. Bu indeks tanıda ve tedavinin planlanmasında yardımcı oluyor.

Bu yöntem sayesinde mevcut benlerin iç yapısı analiz edilerek iyi veya kötü huylu olup olmadığı süreç içinde tespit ediliyor.

Solaryumun kansere neden olduğu kesin olarak kanıtlandı

Riskli benler cerrahi yöntemle çıkarılıyor

Halk arasında benlere cerrahi girişim uygulandığında kötü huylu bir şekle dönüşebileceği veya yayılabileceği inanışı yanlış bir düşüncedir. Benin riskli olduğu tespit edildiği taktirde hemen cerrahi olarak çıkarılması gerekiyor. Ayrıca kanserleşmiş olan benler de yine cerrahi yöntemle alınıyor.

Sonuç olarak bende herhangi bir değişiklik fark edilmesi halinde yapılacak olan işlem, benin tamamının ameliyatla çıkarılması ve patolojik incelemeye gönderilmesidir.

 Benlerin çıkarılması işlemi lokal anestezi altında yapılan oldukça kolay işlemler olup, hastanın günlük hayatını etkilemez. Patoloji sonucu değerlendirilen hastalarda eğer melanom tanısı gelmiş ise ek bir cerrahi gerekebilir.

Tümörün yayılımı açısından laboratuar tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri yapılarak gereken tedaviler planlanır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/hangi-benler-tehlikeli-kanser-riski-tasiyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.