Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Düşüren, Dengeleyici 12 Besin

Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Kan şekerinin yükselmesi pek çok kişiye stresli anlar yaşatmaktadır. Gün içinde tüketilen besinlerin kan şekeri üzerindeki etkisinden dolayı, bu stresli dakikaları çoğu kişi yaşamıştır.

Ağır yiyecekler, bol şekerli gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz kalmak bir araya geldiğinde kandaki şeker oranının yükselmesi an meselesi olabilir.

Bazı kişilerde ise kronik bir hal alan bu durum, sağlığı tehdit eden unsurlardan biridir.

Kan şekerinin yükselmesi sinir hastalıklarını, görme yetisinin kaybını, gerginliği, baygınlığı getirebilir. Bu üzücü ve tehli durumları önlemek için kan şekerini ideal dengede tutmak önemli olacaktır.

Bu nedenle sizlere hazırladığımız bu yazımızda yüksek şekeri ne düşürür sorusuna yanıtlar verdik. Şekeri düşüren yiyecekler ile öğünlerinizi sağlıklı şekilde geçirmeniz ve şekeri düşüren bitkiler ile kalp ve damar sağlığınızı korumanız için yola çıktık.

Bu yolda bize eşlik etmeniz için sizleri kan şekerini düşüren sağlıklı besin listemizle buluşturuyoruz.

İşte şekeri ne düşürür evde neler tüketilmelidir merakını giderecek bilgiler!

1) Tarçın

Diyet listelerinin mucize baharatı olan tarçın, kan şekerini dengeleyen ve yükselmesini önleyen bir besindir. Tarçınlı su içerek gün içinde kan şekerini sabit tutabilirsiniz.

Suyunuza limon da eklemeyi tercih ederseniz, yükselen kan şekerini düşürmek için sağlıklı bir adım atmış olursunuz. Tarçını dilediğiniz besine ekleyebilirsiniz. Osmanlı mutfağı düşünüldüğünde pek çok yemeğe tarçın eklendiği hatırlanır.

Böylesine faydalı bir antioksidan baharat, kan şekerinin yükselmesini de önler. Şekeri ne düşürür Ender Saraç önerisi nedir diyenlere: Bir tutam tarçın!

2) Çemen Otu

Diyabet hastaları için tavsiye edilen çemen otunun kan şekeri üzerindeki etkisi çok güçlü. Ölçülü tüketmekte fayda olacak. Antidiyabetik baharatlardan biridir çemen otu. İnsülin salınımını düzenlemekle görevlidir ve bu görevi ile şeker hastalarına şifa olmaktadır. Sadece yüksek şeker için değil pek çok konuda faydalı ve sağlıklıdır.

3) Zerdeçal

Son günlerde kan şekeriniz çok yüksek çıkıyorsa, yiyeceklerinize bir tutam zerdeçal eklemenizi tavsiye edeceğiz. Zerdeçal kan şekerini düşüren baharatlar arasında yerini alır.

Zerdeçal ile pilav, makarna, çorba, yoğurt kürleri hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bu etkili ve faydalı baharat vücut direncini de koruyacaktır. Düzenli zerdeçal tüketimi, diyabetin etkilerini de en aza indirir.

Yükselen kan şekeri için zerdeçal iyi bir baharat seçimi olabilir.

4) Brokoli Filizi

Diyabet beslenmesinde seçici olmak zorundasınız. Kan şekerinizi yükselten besinlerden uzak durup daha sağlıklı seçimler yapmalısınız. Aksi takdirde diyabetin etkisini çoğaltabilirsiniz. Bu durum da size zorlu günler yaşatır.

bu konuda size yardım edecek besinlerden biri de brokoli filizi olacaktır. Tip 2 diyabet ve ani şeker yükselmelerinde brokoli filizi tüketmenizi öneririz.

Brokoli filizi İsveç üniversitelerinde şeker hastalığı üzerine yapılan araştırmalarda, önemli bir besin olmuştur.

5) Sirke

Öğünlerinizde yüksek oranda karbonhidrat bulunuyorsa, mutlaka bir şeylere sirke eklemenizi öneriyoruz. Uzmanlar özellikle de elma sirkesinin sağlık için çok etkili olduğunu ifade eder.

Günde bir fincan sirkeli su karışımı içerek, kan şekerinin yükselmesini de önleyebilirsiniz. Özellikle de gizli şeker durumlarında sirke tüketimi, daha çok doygunluk hissi vermektedir.

İnsülin salınımı da kontrol altına alır.

6) Sarımsak

Doğanın size sunduğu antibiyotiklerden biri olan sarımsak, yüksek kan şekerini ideal dengeye getirir ve sizi olası tehlerden korur. Özellikle de insülin direnci olan kişilerde yağ oluşumunu önler. Sarımsağı çiğ veya pişmiş şekilde tüketerek kan basıncını kontrol altına alabilirsiniz. Bu sırada vücudunuza giren şekerin kana karışmasını da dengelersiniz.

7) Yaban Mersini

Antioksidan meyvelerden biri olan yaban mersini, taze tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir besin olmaktadır. Kan şekerini ideal dengede tutar ve yükselmesini önler.

Yaban mersini, diyabet hastalığının oluşmasını da engeller. Eğer karbonhidratlı besinler tüketiyorsanız, gün içinde yaban mersini ile içecekler hazırlayıp içmelisiniz.

Böylece kandaki şeker oranını düşürüp vücudun yağlanma ihtimalini en aza indirirsiniz.

8) Tatlı Patates

Düşük glisemik indeksine sahip olan tatlı patates, kan şekerini sabit tutan gıdalar arasında yerini alıyor. Ölçülü yemekte fayda olacaktır. Yoğun tüketimde kan şekeriniz beklenmediği kadar yükselebilir. Besin değeri incelendiğinde yüksek oranda şekerli olduğu tespit edilir. Bu özelliği sizi endişeye sokmasın çünkü tatlı patates, kan şekerini kısa sürede dengeler ve yükselmesini önler.

9) Keten Tohumu

Keten tohumu omega yağ asitleri açısından güçlü bir besindir. Bu yönüyle yükselen şekeri dengeler. Keten tohumunu salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Yüksek lif içermesinden dolayı da sindirim sistemini korur. Kan basıncı ve kan şekerini kontrol altına aldığı için hem şeker hastalarının hem de tansiyon hastalarının düzenli olarak tüketmesi gereken bir besindir.

10) Avokado

Avokado tekli doymamış yağlar açısından zengindir ve bu yönüyle alınan şekerin kana karışmasını önler. Kolesterole de faydalı olan avokadoyu mevsiminde bolca tüketebilirsiniz. Yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmanızın daha aktif çalışmasını sağlar. Avokado ile kan şekerinizi en sağlıklı seviyede tutup hastalıklardan uzak kalabilirsiniz.

11) Fındık

Şekeri ne düşürür Canan Karatay tarafından da yanıtlanan bir sorudur. Bu soruya ise fındık yanıtını vermiştir. Fındık yemeyenlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirtir.

Kan şekerini düşürmek için ise her sabah fındık tüketilmesini tavsiye eder. Belirli bir ölçü vermeyerek doyana kadar fındık tüketebilirsiniz diye ekler. Fındık hem kalp dostudur hem de diyabet düşmanıdır.

12) Karahindiba

Şekeri ne düşürür İbrahim Saraçoğlu tarafından karahindiba ile gündeme gelmiştir. Karahindiba bitkisinin yapraklarını demleyip çay olarak tüketebilirsiniz. Karahindiba kan şekerinin yükselmesini önler. Yükselen kan şekerini düşürür. Vücut direnci için etkili bir bitkidir.

11 Soruda Diyabet (Şeker Hastalığı) Uzman Doktor Cevaplıyor

Şeker Hastaları Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

Tokluk Kan Şekeri: 6 Soruda Tüm Merak Edilenler

Şeker Hastalığı Belirtileri, Nedenleri, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

6 Soruda Diyabette Beslenme, Diyabetliler İçin Muadil Besin Tablosu

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/sekeri-ne-dusurur-kan-sekerini-dusuren-dengeleyici-12-besin/

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Merhaba arkadaşlar. Yazımızda sizlere şekeri düşüren yiyecekler hakkında oldukça kapsamlı bilgi aktaracağız. Şeker hastalarının büyük bir kısmı, hangi yiyeceklerin şekeri yükselttiğini bilmektedir. Ancak konu hangi yiyeceklerin şekeri düşürdüğü olunca, bir çok insan konu hakkında pek bilgi sahibi sayılmamaktadır.

Öncelik olarak, şeker hastalığını kontrol altında tutmak istiyorsanız, beslenme şeklinize oldukça dikkat etmeniz, en önemli unsur sayılmaktadır. 

Uzmanlar şekerdeki dalgalanmaların önüne geçmek adına yapmış olduğu açıklamalarda, glisemik indeks oranlarını barındıran, karbonhidratlı gıdaların tüketilmesini önermektedirler. 

Şekeri Düşüren Gıdalar

Kan şekeri dengesini koruyan veya yavaş yükselmesini sağlayan gıdalar, hem kilo kontrolü yapmanıza yardımcı olmakta, hemde kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmektedir.

Sizler için aşağıda şekeri düşürün yiyecekleri sıraladık. Vermiş olduğumuz bu liste tam liste değildir. Bu listedeki gıdalar, herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir. Konu hakkında detaylı bilgi almanın en sağlıklı yolu, bir uzman önerisi olacaktır. 

Badem: Badem protein bakamından oldukça zengin ve sağlıklı yağ barındırmasından dolayı, hem metabolizmayı güçlendirir, hemde insülin direncinin kontrol edilmesine katkı sağlar. Badem bu özelliklerinden dolayı, şeker hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürmektedir. 

Tarçın: Tarçının en önemli özelliği vücuttaki insülini taklit edebilmesidir. Taklit özelliğinin bulunması, kan şekeri düzenlemesine oldukça büyük katkı sağlar. 

Düzenli olarak tarçın tüketmek, kan şekeri yükselmelerini %20 oranında düşürmektedir.

Önemli: Kanla ilgili düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, düzenli olarak tarçın tüketmeye başlamadan önce, konuyu mutlaka bir doktora danışınız. 

Keten Tohumu: Keten tohumu yüksek oranlarda sağlık yağ asitleri ve besin lifi barındırmaktadır. Keten tohumu şekeri düşürmek için, uzman tarafından önerilmektedir. Keten tohumu şekeri düşürmesi özelliğinin yanı sıra, vücudumuzun üretmediği, omega 6 ve pmhe-3 yağ asitleri ile, sağlığımızın korunmasına büyük katkı sağlar. 

Elma Sirkesi ve Limon: Elma sirkesi ve limon karbonhidrat içeren gıdalar ile birlikte tüketildiği zaman glisemik indeksinin düşmesine katkı sağlar. 

Tüketmiş olduğunuz gıdalar glisemik indeks bakımından zengin ise, bu gıdaların yanında limon ve sirke kullanmak, yemekten sonra ani kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçmiş olacaktır. 

Tatlı Patates: Tatlı patates, glisemik indeks bakımından düşük değerlere sahip olduğundan, kan şekerinin düşmesine katkı sağlar. Tatlı patates tüketmek, kan şekeri dalgalanmaları engellediğinden dolayı, uzun süre tokluk hissi de uyandırmış olur.

Glisemik İndeksi Düşük Gıdalar

Glisemik indeksi, bir gıdayı tükettikten sonra, kan şekerinde oluşan dalgalanmaların süresinin yer aldığı listeye denir. Glisemik indeksi düşük olan gıdalar, kan şekerinin daha yavaş yükselmesine katkı sağlamaktadır. 

Glisemik indeksi yüksek olan besinler, kan şekerinin daha çabuk yükselmesine sebep olurlar. Bu özelliği, bu besinlerin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Ancak bu gıdalar şeker hastalarında, bazı ciddi problemlerin çıkmasına ortam sağlayabilir. 

Glisemik indeksi bakımından düşük gıdalar şu şekilde yer almaktadır. 

 • Soya sütü
 • Müsli
 • Az yağlı yoğurt
 • Az yağlı süt
 • Buğday, kepek, çavdar
 • Patlıcan, bezelye, havuç, brokoli
 • Domates, karnabahar, lahana, mantar
 • Soğan, biber, marul, yeşil fasulye
 • Kiraz, şeftali, greyfurt, erik
 • Kuru kayısı, armut, elma

Vermiş olduğumuz bu besinler, glisemik indeksi düşük gıdaların tam listesi değildir.

Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar

Aşağıda sizlere vermiş olduğumuz listedeki gıdalar, uzman tarafından, şeker hastaları için kesinlikle önerilmemektedir. Bu gıdaları tüketmek, kan şekerinin anında yükselmesine sebep olmaktadır.

 • Beyaz ekmek
 • Kabak
 • Baget
 • Dondurma, Patates kızartması
 • Karpuz, Pirinç gevreği
 • Kavun, Beyaz pirinç

Dikkat Gerektiren Konular

Kan şekerini yükselten gıdalar ile sürekli olarak beslenmek, vücudumuzun insüline karşı direnç kazanmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı, tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski çok yüksek olacaktır. 

Tip 2 diyabet hastalığı, çağımızdaki hazır gıdaların sürekli olarak tüketilmesinden dolayı, artık çocuklarda da görülmektedir. Çocuklarda tip 2 diyabet hastalığının ortaya çıkmasın, öğrenme yeteneklerinin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, çocuklarınızı, hazır gıdalardan olabildiğince uzak tutmaya çalışın.

Arkadaşlar şekeri düşüren yiyecekler yazımızın sonuna geldik. Unutmayınız ki yazımız kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Düzenli bir işleme başlamadan önce, konu hakkında uzman bir doktora tanışmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Makalemiz sadece bilgilendirme amacı ile yazılmış. 

Not: Konu hakkında yazmak veya söylemek istediklerinizi lütfen aşağıdaki yorum bölümüne yazınızın.

Kaynaklar

Источник: https://bilgidevi.com/sekeri-dusuren-yiyecekler/

Kan şekerini etkileyen besinler

Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Karbonhidratların en küçük parçası olan glukoz, kan şekerini oluşturur. Vücuttaki bütün hücreler glukozu kullanır. Diğer mo-nosakkaritlerin (fruktoz ve galaktoz) vücutta kullanıla­bilmeleri için karaciğerde glukoza çevrilmeleri gerekir. Açlık durumunda sağlıklı bir bireyin kan glukoz yoğun­luğu 70-100 mg/dl’dir.

Normal kabul edilen miktarla­rın alt ve üst sınırları kan glukozunun belirlenmesinde kullanılan yönteme göre farklılık gösterir. Kan şeker düzeyi, yemek yendikten sonraki ilk saat içinde 120-140 mg/dL’ye yükselir. Yemek sonrası kan şekerinde görülen artışın hızı ve miktarı diyetin örüntüsüne göre farklılık göste­rir.

Karbonhidrat emilimi tamamlandıktan iki saat sonra normal seviyesine döner. Kompleks karbonhidratlar basit karbonhidratlara oranla kan şekerini daha yavaş yükseltirler. Kan şekerinin düzenlenmesinde esas or­gan karaciğerdir.

Yemek sonrasında kan şekeri yük­seldiğinde insülin salimini artar, bağırsaklardan emilen glukozun çoğunluğu karaciğerde glikojene çevrilir ve depolanır.

Fruktoz nedir? Hangi besinlerde bulunur? Zararları ve intoleransı

İnsülin protein yapısında bir hormondur. Pankreastaki beta hücrelerinde yapılır. Kanda­ki glukoz düzeyi yükseldiği zaman pankreas birkaç dakika içinde otomatik olarak uyarılıp insülin salgılar. Açlıkta insülin düzeyi 5-10 //U/ ml iken yemek sonrası 60-90 //U/ml’ye yükselir.

İnsülin karbonhidrat, protein ve yağ metaboliz­masını etkiler. İnsülinin temel görevlerinden biri de glukozun hücre içine girişini sağlayarak kan glukoz düzeyini ayarlamaktır.

İnsülin kandaki glukozu bağlayarak hücre zarındaki insülin re­septörlerinin yardımıyla, glukozu hücre içerisine alır.

Glisemik indeks – Glisemik yük nedir

Glisemik indeks(GI); karbonhidratlı bir besinin yendikten belirli bir süre sonunda kan şekerini yükseltebilirliğini ifade eder. Besinlerin glisemik in­deksi kan şekerinin yavaş veya hızlı yükselmesini etkilemektedir.

Glisemik indeks 50 gram karbonhidrat içeren test yiyeceğinin 2 saat içerisinde oluşturduğu kan glukozunu artış alanının, aynı miktarda karbonhidrat içeren referans yiyeceklerin oluşturduğu kan artış alanına kıyaslanmasıdır.

Kısaca yenildikten 2 saat sonra besinlerin gösterdikleri glukoz yanıtlarının standart olarak alınan ekmeğin gösterdiği yanıta göre yüzde değeridir.

Glisemik indeksi yüksek besin alımıyla obezite, diyabet ve bunlarla ilintili diğer kronik hastalıkların görülme sıklığı arasında paralellikler saptandığından, sağlıklı beslenmede yer alan kar­bonhidratlı yemeklerin glisemik indekslerinin düşük olması önerilir.

 1. Nişastanın yapısındaki farklılık: Nişasta molekülü amiloz ve amilo-pektin denilen iki maddeden oluşur. Amilopektin dallı yapıdadır. Amiloz ise düz yapıdadır. Böylece aralarındaki alan farkına bağlı olarak sindirim farkı oluşur. Nişasta içeren besinler arasındaki GI farkı ortaya çıkabilir.
 2. Diyet posası: Çözülebilen posanın glisemik etkisinin daha düşük ol­duğu bildirilmektedir. Çünkü çözülebilen posanın viskozitelerinin karbon­hidrat emilimini azaltıcı etkisi olduğu gösterilmiştir.
 3. Besin öğesi olmayan maddeler: Bu grupta; enzim inhibitörleri, fitat-lar, lektin, saponin ve tanin gibi maddeler vardır. Bunlar nişasta sindirimini etkileyerek glisemik indeksi düşürürler.
 4. Nişasta-protein ilişkisi: Yiyecekteki protein miktarı nişastanın sindi­rimini etkiler. Bunu şu mekanizmayla yapar: nişasta granüllerinin çevresi proteinle kaplıdır. Protein ağının ince bağırsak lümeninde nişasta emilim oranını azaltacağı ileri sürülmektedir.
 5. Yiyeceğin emilim ve sindirimi: Emilim ve sindirim oranı arttıkça GI yükselir, 2 gram karbonhidratın emilimi oranı, ekmek için % 27, mercimek için % 15, soya fasulyesi için % 6 olarak bulunmuştur.
 1. Yiyeceğin yapısı ve yiyeceklere uygulanan işlemler: Taneli besinler, tanesiz veya sıvı besinlere göre daha düşük GI yanıtı oluşturur. İyi pişmiş nişastalı besinlerin Gl’i az pişmişlerden daha yüksektir. Piştikten sonra bekleyen besinlerin Gl’i düşer. Meyve- meyve suyundan, pişmiş pirinç pi-lavı-pirinç çorbasından daha düşük glisemik yanıt oluşturur.
 2. Yavaş yemek yeme: Sindirim ve emilim daha yavaş olacağından GI düşebilir.

Glisemik Yük (GY):

Belirli miktardaki spesifik bir besinin oluşturduğu insülin ihtiyacı ve glisemik yanıt seviyesini belirler.

Örnek: Elma (1 orta boy)
GY=40×100/15g = 6 g

Karbonhidratlı besinlerin glisemik indeksi ve glisemik yükü

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kan-sekerini-etkileyen-besinler/

Kan Şekerinizi Dengede Tutmak İçin Bilmeniz Gereken 8 Şey

Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Asıl ismi Diabetes Mellius olan ve halk arasında şeker hastalığı olarak bildiğimiz diyabet, günümüzde çok sayıda insanda bulunuyor. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilen bu hastalık aslında pankreasın vücut için yeterli insülin üretememesinden kaynaklanır.

Yeterli insülin üretilmediğinde kandaki şeker oranı ani şekilde artabilir. Her yaşta görülebilen bu hastalığın yaygın olarak görülen Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşidi vardır. Biz de bu yazımızda kan şekeri düştüğünde neler yapabileceğinizi sizler için listeledik.

Gelin bu listeyi beraber inceleyelim.

Çoğunlukla çocuklarda ve genç yaştaki bireylerde ortaya çıkan Tip 1 diyabet vücutta insülin üreten hücrelerin fonksiyonlarını gerçekleştirememesinden kaynaklanır. İnsülin iğnesi kullanılarak vücuda insülin enjekte edilmesi gerekir.

Çünkü insülin üretemeyen vücuttaki şekerin enerjiye dönüşemediği için kan şekeri yükselecektir. Sık sık idrara çıkma, çok susama, açlık hissi, yorgunluk, sinirli ruh hali, görme bozuklukları ve aşırı kilo kaybı en önemli belirtileridir.

Tip 2 diyabet ise vücudun belirli bir yaştan sonra yeterli insülini salgılayamaması ile ortaya çıkar. Şeker hastası olarak adlandırılan hastaların büyük bir çoğunluğu bu gruba dahildir. Genetik faktörlerin de etkili olduğu bu hastalık genellikle tesadüfen öğrenilir. Hareketsizlik, aşırı kilo, kolesterol ve tansiyon şeker hastalığına davetiye çıkarmaktadır.

3. Kan Şekerimizin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Halsizlik, çarpıntı, titreme, tepkilerin ve hareketlerin yavaşlaması, sinirli ruh hali, açlık hissi ve hızlı atan nabız kan şekerinizin düştüğünün en önemli belirtileridir.

Uzun süreler boyunca aç kalır, öğün atlar ya da öğünlerinizi geciktirirseniz kan şekeriniz ani bir şekilde düşebilir.

Ağır egzersizler yapıp vücudu yorduğunuz anlarda da ani bir kan şekeri düşmesi yaşamanız muhtemel.

4. Uzun Süreler Boyunca Aç Kalmayın

Şeker hastaları hayatları boyunca beslenmelerine dikkat etmelidir. Ufak bir öğün atlama ya da farkında olmadan tüketilen az miktarda şeker bile kötü sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle diyabet hastalarının günlük beslenme düzenlerinin bir doktor tarafından hazırlanması gerekir. Bununla beraber birçok uzman günde altı öğün tüketilmesini tavsiye ediyor.

3 ana öğünün arasında ufak atıştırmalıklarla 3 ara öğün eklemenin kan şekerini dengede tuttuğu söyleniyor.

5. Meyveleri Tek Başına Tüketmeyin

Meyve doğal bir besin olsa da içinde hala şeker olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle ara öğünde tek başına yediğiniz bir meyve kan şekerinizin aniden yükselip düşmesine neden olabilir.

Meyve yerken yanında bir bardak süt içmeyi ya da en azından 2 tane ceviz yemeyi deneyebilirsiniz.

Bu sayede hem protein ve vitamin almış olur hem de meyvenin kan şekerinizde ani dengesizliklere neden olmasını engellersiniz.

6. Fazla Çay İçmekten Kaçının

Diyabet hastaları sık sık idrara gitme ihtiyacı hissederler. Bu sebepten dolayı vücutlarındaki sıvı kaybı şeker hastası olamayan insanlara göre çok daha fazla oluyor. Fazla çay ve kahve tüketmek ise vücuttaki sıvı kaybını arttırıyor.

Tansiyon yükselmesi, kan akışkanlığının azalması, ani felç ve beyin kanaması gibi tehli sonuçlar doğmasına izin vermemek adına diyabet hastalarının özellikle sıcak havalarda fazla çay ve kahveden uzak durmaları daha faydalı olacaktır.

İçilen çayın içerisine ise limon eklemeyi ve her zaman açık içmeyi ihmal etmeyin.

7. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Biz kültürümüz gereği çay ve kahve tüketip yeterli sıvıyı aldığımızı düşünüyoruz ama durum aslında öyle değil. Hele ki şeker hastasıysanız su içmek daha da önemli.

Her bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerektiğini hatırlatırız. Diyabet hastalarının ise sabahtan akşama kadar en az 12 bardak su içmesi gerekiyor.

Su vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi ve şekerin etkilerini yok edebilmesi için son derece önemli.

8. Ani Kan Şekeri Düşmelerinde

Diyelim bir öğün atladınız ya da ağır bir egzersiz yaptınız ve bunun sonucunda başınızın döndüğünü, kan şekerinizin düşmeye başladığını fark ettiniz. Öncelikle ilk yapılması gereken şey oturmak olacaktır. Ani bir bilinç kaybında zarar görmemek adına sağlam bir yere oturduğunuzdan emin olun.

Daha sonrasında yanınızda varsa acilen bir küp şeker yiyebilirsiniz. Yanınızda başka insanlar varsa yardım isteyebilir ve kan şekerinizi arttıracak besinler rica edebilirsiniz.

Birçok kişi bu durumda içerisinde 3 adet küp şekerin eritildiği  suyu hastaya içirmenin iyi geldiğini savunmakta ama çoğu uzman ani kan şekeri düşüşlerini ani şeker alımları ile arttırmanın sağlıksız olduğu görüşünde.

Bu nedenle meyve, kuru incir ya da kuru üzüm gibi şeker içeren ama en azından doğal olan besinlerle kan şekerinin dengelenmesi gerekiyor. Bu sayede kan şekeri ani bir şekilde yükselmek yerine normal seviyesine ulaşacak ve hasta kendini çok daha iyi hissedecektir. Daha sonrasında bir hastaneye gitmeyi ve doktorunuza danışmayı asla ihmal etmeyin.

Источник: https://evdesifa.com/kan-sekerinizi-dengede-tutmak-icin-bilmeniz-gereken-8-sey/

Kan Şekerini Artıran ve Dengeleyen Besinler Nelerdir?

Hangi Besinler Kan Şekerini Dengeler?

Vücuda alınan besinler öncelikle sindirim sistemi tarafından işlem görür. Sırasıyla mekanik sindirim, yiyecekleri yumuşatma, yapı taşlarına ayırma ve emilim gerçekleşir. Emilerek kana geçen glikoz molekülü ihtiyaca göre hücrelere dağıtılır.

Kan ile hücrelere arasındaki glikoz giriş çıkışını düzenleyen 2 hormon bulunur. Bunlar insülin ve glukagondur. İnsülin hormonu kandaki glikozu hücre içine taşırken, glukagon hormonu hücre içindeki glikozu kana taşır.

Bu denge insanların sağlığını doğrudan etkiler hatta dengenin bozulması halinde hayati teh bile görülebilir.

Kan Şekeri Anomalileri Nelerdir?

Kan şekerinin açlık ve tokluk durumlarında olması gereken belli bir seviye vardır. Bu seviyenin altındaki ölçümlere hipoglisemi, üstündeki ölçümlere ise hiperglisemi (diyabet) adı verilir. Hipoglisemi, genellikle uzun süreli açlık veya yorgunluk nedeniyle ortaya çıkar.

Altında yatan ciddi bir problem yoksa dinlenme ve sağlıklı beslenme ile ortadan kaldırılabilir. Hiperglisemi ise bariz bir hormon problemidir.

İnsülin hormonunun yetersiz salgılanması veya salgılanan hormonu görevini yapamaması durumunda hiperglisemi oluşur ve tehli bir hastalıktır.

Kan Şekerini Değiştiren Dış Etkenler Nelerdir?

Kan şekeri vücudun içindeki değişimlerden etkilenebildiği gibi dış müdahalelerden de etkilenebilir. Enjeksiyon yoluyla alınan insülin hormonu, yine enjeksiyon yoluyla alınan çözülmüş glikoz ve tüketilen besinler kan şekerini etkileyebilir. Besinlerin kan şekerini ne kadar etkilediğini ölçmek için glisemik indeks denilen bir değer tablosu oluşturulmuştur.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks besinlerin tüketildikten sonra kan şekerini ne kadar çabuk yükselttiğini gösteren bir ölçümdür. Bu ölçüm değerlendirilerek glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçınmak ve glisemik indeksi düşük besinlere yönelmek mümkündür.

Kan Şekerinin Besinler Yoluyla Artması

Bazı besinler tüketildikten kısa bir süre sonra kan şekerinde bariz bir yükselmeye sebep olurlar. Başta şeker hastaları olmak üzere herkesin bu besinleri iyi bilmesi ve dikkatli tüketmesi gerekir. Kan şekeri normal değerin çok üzerinde olanların zaten bu besinlerden uzak durması şarttır.

Kan Şekerini Artıran Besinler Nelerdir?

  ->  Beyaz un ile yapılan tüm hamur işi yiyecekler

  ->  Beyaz pirinç

  ->  Yağlı kırmızı et

  ->  Hamburger, patates kızartması gibi fast food yiyecekler

  ->  Kola, meyveli gazoz, hazır meyve suyu gibi yapay içecekler

  ->  Yağlı süt ürünleri (süt, yoğurt, tereyağı, ayran)

  ->  Çikolata ve çikolatalı tatlılar

  -> Baklava, kadayıf gibi şerbetli tatlılar

  ->  Şekerli çay, şekerli kahve

Kan Şekerinin Besinler Yoluyla Dengelenmesi

Bazı besinler tüketildiklerinde kan şekerini dengeleyici bir etki yaparlar. Bu etkiyi bazen kan şekerini yavaş yavaş yükselterek bazen ise yükseltici etkisi olan bir besini nötrleyerek gerçekleştirirler.

Kan şekerini yavaş yavaş artıran besinler vücudun dengesini aniden bozmaz ve zaman kazandırır. Yani vücut yükselen şekere karşı birden insülin üretmek zorunda kalmaz. Dengeli bir durum ortaya çıkar.

Kan şekerini artıran besinleri dengeleyenler ise bu besinlerle birlikte tüketildiklerinde işe yararlar. Örneğin tarçın sütlacın üzerine eklendiğinde miktara bağlı olarak kan şekerini yükseltici etkisini azaltır veya ortadan kaldırır.

Başta şeker hastaları olmak üzere herkesin bu besinleri iyi bilmesi ve düzenli olarak tüketmesi gerekir. Aksi taktirde kan şekerinin yükselmesine bağlı oluşan pek çok problemle karşılaşılabilir.

Kan Şekerini Yavaş Yavaş Artıran (Glisemik İndeksi Düşük) Besinler

  ->  Yağsız süt

  ->  Taze meyve ve sebzelerin bir kısmı (Özellikle elma, bezelye, havuç)

  ->  Şeftali gibi posalı besinler

 ->  Kuru kayısı

  ->  Esmer pirinç

  ->  Bulgur

  ->  Kepek ekmeği

Kan Şekerinin Yükselmesini Önleyen Besinler

  ->  Bol su içme

  -> Tarçın

  ->  Badem, fındık

  ->  Keten tohumu

  ->  Elma sirkesi

  ->  Limon sirkesi

1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/__trashed-3/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.