Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

içerik

Gıdalar hakkında yanlış bildiğimiz doğrular

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

Hangi besinlerin daha sağlıklı olduğuna, hangilerinin hastalık ve alerjilere karşı koruduğuna dair yüzlerce teori mevcut. Süper gıdalardan mucize diyetlere, sağlıksız besinlerden süpermarketlerdeki görünmez tehlere kadar yığınla haber ve uyarı yapılıyor. Peki bunların hangisi doğru, hangisi yanlış?

“Kendini iyi hissetmeyen biri, suçu hemen yediklerine atar” diyen beslenme bilimleri uzmanı Martjin Katan, bunu şöyle açıklıyor: “Günde en az üç kez yemek yiyiyoruz. Hal böyle olunca da bir rahatsızlık hissettiğimizde hemen sorumlusunun yediklerimiz olabileceğini düşünüyoruz.

Çoğu “şehir efsanesi” haline gelmiş yanlış bilgiler konusunda Martijn Katan bizi aydınlatıyor:

1. EFSANE: ORGANİK GIDA MADDELERİ, GELENEKSEL YOLLA ÜRETİLENLERDEN DAHA SAĞLIKLI

Organik tarım, toprak için çok büyük bir değere sahip. Ancak ne yazık ki organik ürünler, geleneksel tarım ürünlerine göre daha sağlıklı değil. Örneğin ikisinde de pestisit oranı o kadar düşük ki, aradaki fark pek kaydadeğer değil.

Gerçi organik ürünlerde nitrat oranı daha düşük. Ama bunun sağlıklı olup olmadığı henüz tartışmalı bir mevzu. Eskiden vücuttaki nitratın kanserojen bir etkiye sahip olduğu düşünülüyordu. Ancak bugün, bunun doğru olmadığı biliniyor.

Hatta nitratın, tansiyon düşürücü bir etkisi de olabilir. Bu da o kadar fena bir şey olmasa gerek. Yine de organik tarım ve hayvancılığı desteklemek için yeterince neden var. Örneğin organik havyan besiciliğinde daha az antibiyotik kullanılıyor.

Yoğun antibiyotik kullanımı, dayanıklı bakteri türlerinin oluşmasına neden oluyor. Bu ise herkes için teh arzedebilir.

2. EFSANE: ÇİĞ GIDA DAHA SAĞLIKLI, ZİRA PİŞİRME YA DA HAŞLAMA SIRASINDA PEK ÇOK DEĞERLİ BESİN MADDESİ KAYBOLUYOR

Sebzeler, değerli besin maddeleri açısından zengin değildir. Ancak bol miktarda C vitamini ve folik asit içerir. C vitamini pişirme işlemi sırasında azalır. Ancak bunun pek bir önemi yoktur.

Zira C vitami yetersizliği, günümüz toplumunda sorun olmaktan çıkmıştır. Buna karşın sebzeleri pişirmenin ya da haşlamanın pek çok faydesı vardır: Pişmiş sebzenin yoğunluğu azalacağından daha fazla tüketilebilir. Ayrıca E.

coli O1570 gibi birçok zararlı bakteri, pişirme esnasında yok edilir.

3. EFSANE: İNEK SÜTÜ SAĞLIKSIZDIR VE PEK ÇOK REAKSİYONA NEDEN OLUR

Sütün yağı gerçekten de sağlıksızdır. Kandaki kolestrolü artırır ve böylece kalp-damar rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Bu nedenle az yağlı süt ürünleri tercih edilmelidir. Bunda ise zarar değil, pek çok yarar vardır: B12 vitamini, iyot, kalyum, çinko ve B vitamini gibi.

Ayrıca süt iyi bir protein kaynağıdır. Küçük çocukların yüzde 1 ile 2’si gerçekten de süt proteinine karşı alerjik tepki verir. Ancak bu çoğu kez geçici bir durumdur ve büyüyünce kaybolur. Süt şekeri, Afrika, Asya ve güney Avrupa kökenli bazı insanlara iyi gelmez.

Ancak bu durum, genelde sadece aşırı süt tüketiminden sonra hissedilir. Sütün olumsuz bir yönünü de burada belirtmemiz lazım: Düşük de olsak erkeklerde muhtemelen prostat kanserinin tetikleyici unsurları arasında yer almaktadır.

Ayrıca kolon kanserini tetiklediği söylesense de, bu yönünde henüz güçlü bulgulara rastlanmadı.

4. EFSANE: KİLO VERMEK İSTEYENLER KARBONHİDRAT TÜKETMEMELİ

Zira karbonhidratlar kan şekerini yükseltir, insülin salınımını artırır ve böylece yağ yakılması bloke edilir. Her diyet işe yarar. İster daha az karbonhidrat tüketin, ister daha az yağ ya da A’dan Z’ye daha az gıda. Bir diyette, canınızın her çektiğini yemediğiniz için otomatik olarak daha az gıda maddesi tüketirsiniz. Yemek alışkanlıklarımızı bozan her eylem, kalori alımını azaltır.

Üç milyar yıl boyunca insan vücudu, kalori kaybetmemeye odaklanıyor. Boğazdan giren her şey ya yakılır, ya kasa dönüşür ya da depolanır. İster karbonhidrat olsun ister yağ; hiçbir besin maddesi dışarı atılmaz. Hangi bankaya para yatırdığımın hiçbir önemi yok. Önemli olan ne kadar yatırdığımdır. Nasıl ki yatırdığım paraların tümü banka hesabıma gidiyorsa, yediklerimin hepsi de mideme gidiyor.

5. EFSANE: BUĞDAY SAĞLIKSIZDIR VE BU NEDENLE TÜKETİLMEMELİDİR

Bazı insanların bünyesi gluten kaldıramaz ve buğday proteinlerinden rahatsız olur. Buna çölyak hastalığı denir ve görülme sıklığı her bin kişide 1 ile 5 arasındadır. Bunun dışındakilerin buğdayla ilgili bir sorunu yoktur.

Buna rağmen buğday içeren ürünlerin, sağlık sorunlarımızın çoğunun kaynağını oluşturduğu fikri yaygınlaşmıştır. Hepimizin bazı sağlık sorunları olabilir: Kimimiz ağrılardan, kimimiz yorgunluk ya da uykusuzluktan, kimimiz depresyondan şikayet ediyoruz.

Örneğin milyonlarca kadın, “huzursuz bağırsak sendromu” denilen bir hastalıktan muzdarip. Bu rahatsızlıkta plasebo etkisi çok sık görülür. Bu nedenle buğday, sendromun baş sorumlusu olarak yaftalanmıştır ve buna yaygın şekilde inanılır.

Oysa buğdayın insanlarda büyük oranda hastalıkları tetiklediği yönünde hiçbir kanıt mevcut değildir.

6. EFSANE: C VİTAMİNİ HASTALIKLARI ÖNLER. O YÜZDEN BOL BOL TÜKETİLMELİDİR

Bu teori kapsamlı bir şekilde test edildi. C vitamini hastalıklara karşı korumaz. Her gün bol bol C vitamini alsanız bile, bir sonraki hastalığınız 5 yerine belki 4,5 gün sürebilir, o kadar. Ancak bunun için her gün 1000 mg C vitamini almak gerekir. Bu ise kesinlikle sağlıklı değildir.

İki büyük araştırma gösteriyor ki, aşırı dozda C vitamini yüklemesi yapmak, böbrek taşlarının oluşmasına neden olabiliyor. Zira C vitaminin bir bölümü vücutta Oxalat maddesine dönüşüyor. Bu madde ise böbrek taşlarının yapı taşlarından birini teşkil ediyor.

Yani büyük miktarlarda vitamin almak, asla cezasız kalmaz.

7. EFSANE: ŞEKER, ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUR

Bu tez 50 yıl önce ABD’de ortaya atıldı ancak bunun da doğru olmadığı anlaşıldı. Ardından dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) şekerin değil, yapay renklendiricilerin neden olduğu ileri sürüldü. Fakat bu iddianın ispatına yönelik de güçlü kanıtlar bulunamadı.

Belki gerçekten bazı çocuklarda bu bir etken olabilir. Ancak DEHB görülen çocukların büyük bir bölümü “normal” çocuklardan oluşuyor. Günümüzde özellikle şehirlerde çocuklar için alanlar çok dar olduğundan, hareketli çocukların davranışları daha çok dikkat çekiyor.

Örneğin bir çiftlikte yaşayan çocuklar istedikleri kadar hiperaktif olsun, bu kimseyi rahatsız etmez.

PEKİ, SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN NELERDEN UZAK DURMALIYIZ?

Asıl büyük tehilkeler sigara, içki ve aşırı kilodan kaynaklanıyor. Örneğin Almanya gibi sanayi toplumlarının en büyük sorunu, gıda maddelerinin aşırı miktarda olması. Bu da aşırı kilo ve kanser gibi hastalıkları tetikliyor.

Martijn Katan, Hür Amsterdam Üniversitesi Beslenme Bilimleri Kürsüsü emekli profesörüdür. NRC Handelsblad adlı günlük Hollanda gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ayrıca “Ekmek bize neden zarar vermez ve mikrodalga fırınlar vitaminleri neden öldürmez” adlı kitabın yazarıdır.

Источник: https://www.mynet.com/gidalar-hakkinda-yanlis-bildigimiz-dogrular-110104581836

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Düşük Karbonhidrat Diyeti Beslenme Planı – APPVICE

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

Düşük karbonhidrat diyetinde şekerli gıdalar, makarna ve ekmekte bulunan karbonhidrat tüketimi kısıtlanmaktadır. Yüksek oranda protein, yağ ve sebze tüketilir.

Düşük karbonhidrat diyetinin birçok türü vardır. Araştırmalar bu diyetin kilo kaybına yardımcı olduğunu ve vücut sağlığına yararlı olduğunu göstermektedir.

Sizler için hazırladığımız detaylı düşük karbonhidrat diyeti beslenme planında hangi gıdaları tüketip hangilerini tüketmemeniz gerektiğini görebilir ve bir haftalık örnek beslenme planını inceleyebilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyetine Giriş

Besin tercihleriniz sağlığınıza, egzersiz yapma sıklığınıza ve ne kadar zayıflamanız gerektiğine göre değişmektedir.

Bu beslenme planını bir rehber olarak görmeniz gerekmektedir ve tüm yazılanları harfi harfine uygulamanıza gerek yoktur.

Tüketilebilir Besinler: Kırmızı et, balık, yumurta, sebze, meyve, kabuklu yemişler, çekirdek, yağlı süt ürünleri, sağlıklı yağlar, kök sebzeler ve glutensiz tahıllar.

Tüketilmemesi Gerekenler: Şeker, mısır şurubu, buğday, çekirdek yağları, trans yağ, “diyet” veya “az yağlı” olarak satılan ürünler, işlenmiş gıdalar.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Besin Listesi — Tüketilebilir Gıdalar

Öğünlerinizde işlenmemiş, karbon hidratı düşük yiyecekler tüketmelisiniz.

 • Et: Dana eti, kuzu eti, tavuk eti vs.
 • Balık: Somon, alabalık, mezgit vs.
 • Yumurta: Omega-3 ile zenginleştirilmiş veya serbest gezen tavuk yumurtası.
 • Sebzeler: Ispanak, brokoli, karnabahar, havuç vs.
 • Meyve: Elma, portakal, armut, yaban mersini, çilek.
 • Kabuklu Yemiş ve Çekirdekler: Badem, ceviz, ayçiçeği çekirdeği vs.
 • Yağlı Süt Ürünleri: Peynir, tereyağı, yoğun krema, yoğurt.
 • Yağlar: Hindistan cevizi yağı, tereyağı, iç yağ, zeytinyağı, balık yağı.

Hedefiniz kilo vermekse farkında olmadan yüksek miktarlarda tüketilme riski bulunduğu için peynir ve kabuklu yemiş tüketimine dikkat etmelisiniz. Günde bir dilimden fazla meyve yememelisiniz.

Duruma Göre Eklenebilecek Gıdalar

Sağlıklı, egzersiz yapan ve kilo vermesine gerek olmayan bir bireyseniz karbonhidrat tüketiminizi bir miktar artırabilirsiniz.

 • Kök Sebzeler: Patates, tatlı patates vs.
 • Tam Tahıllar: Esmer pirinç, yulaf, kinoa
 • Baklagiller: Mercimek, kara fasulye, pinto fasulyesi.

Aşırıya kaçmadan tüketebileceğiniz gıdalar:

 • Bitter Çikolata: En az %70 kakao oranına sahip organik markaları tercih etmelisiniz.
 • Şarap: İlave şeker veya karbonhidrat içermeyen türleri tercih etmelisiniz.

Bitter çikolata büyük bir antioksidan kaynağıdır ve kararında tüketildiğinde sağlığa yararlıdır. Ancak aşırı çikolata ve alkol tüketimi bu durumu ortadan kaldırmaktadır.

İçecekler

 • Kahve
 • Çay
 • Su
 • Maden suyu gibi şekersiz gazlı içecekler.

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Önem sırasına göre verilen bu altı gıda grubundan uzak durmanız gerekmektedir:

 • Şeker: Meşrubat, meyve suları, şekerler, dondurma ve şeker eklenmiş tüm ürünler.
 • Rafine tahıllar: Buğday, pirinç, arpa, çavdar, ekmek, gevrek, makarna.
 • Trans yağlar: Hidrojene ve kısmi hidrojene yağlar.
 • Diyet ve az yağlı ürünler: Birçok süt ürünü, yağı azaltılmış ancak şeker eklenmiş gevrek ve krakerler.
 • İşlenmiş gıdalar: Fabrikada üretilmiş görüntüsü veren gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Nişastalı sebzeler: Düşük karbonhidrat diyeti uyguluyorsanız nişastalı sebzelerden uzak durmalısınız.

“Sağlıklı gıda” olarak adlandırılan ürünlerin dâhi içerik listesini incelemelisiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Örnek Menü

Düşük karbonhidrat diyetine uygun bu beslenme programı günlük 50 gramdan az karbonhidrat içerir. Sağlık sorununuz yok ve egzersiz yapıyorsanız karbonhidrat tüketimini artırabilirsiniz.

Pazartesi

 • Kahvaltı:Sebzeli omlet. Tereyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır.
 • Öğle:Yaban mersini ve bademli yoğurt
 • Akşam:Ekmeksiz burger, sebze ve salsa sosu.

Salı

 • Kahvaltı:Yumurta ve pastırma.
 • Öğle:Bir önceki geceden kalan burger ve sebzeler.
 • Akşam:Tereyağlı somon ve sebze.

Çarşamba

 • Kahvaltı:Sebzeli omlet. Tereyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır.
 • Öğle: Zeytinyağlı karides salatası.
 • Akşam:Izgara tavuk ve sebze.

Perşembe

 • Kahvaltı: Sebzeli omlet. Tereyağı veya Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır.
 • Öğle: Hindistan cevizi sütü, taneli meyve, badem ve protein tozuyla hazırlanmış smoothie.
 • Akşam: Kırmızı et ve sebze.

Cuma

 • Kahvaltı: Yumurta ve pastırma.
 • Öğle: Zeytinyağıyla hazırlanmış tavuklu salata.
 • Akşam: Pirzola ve sebze.

Cumartesi

 • Kahvaltı: Sebzeli omlet.
 • Öğle: Taneli meyve, Hindistan cevizi rendesi ve cevizli yoğurt.
 • Akşam: Köfte ve sebze.

Pazar

 • Kahvaltı: Pastırma ve yumurta.
 • Öğle: Yoğun krema, çikolata aromalı protein tozu ve taneli meyvelerle hazırlanmış smoothie.
 • Akşam: Izgara tavuk kanata ve çiğ ıspanak.

Öğünlerinize düşük karbonhidratlı sebzeler eklemelisiniz.

Hedefiniz günlük karbonhidrat tüketimini 50 gramın altına düşürüp bol sebze ve günde bir meyve tüketmek olmalıdır.

Sağlıklı, kilo sorunu olmayan ve egzersiz yapan bireyler patates ve tatlı patates gibi kök sebzeleri ve yulaf gibi tahılları da tüketebilir.

Sağlıklı ve Düşük Karbonhidratlı Atıştırmalıklar

Günde üç öğün dışında yemek yemenin vücuda bir yararı olmasa da gün içinde acıktığınızda tüketmek üzere sağlıklı, basit ve düşük karbonhidratlı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Örnek olarak:

 • Bir dilim meyve
 • Tam yağlı yoğurt
 • 1-2 haşlanmış yumurta
 • Körpe havuç
 • Bir önceki günden kalan yiyecekler
 • Kabuklu yemiş
 • Peynir ve et

Restoran Yemekleri

Çoğu restoranın menüsünde düşük karbonhidrat içeriğine sahip seçenekler bulunmaktadır.

 1. Ana yemek olarak et veya balık tercih edin.
 2. Şekerli içecekler ve meyve suyu yerine su tüketin.
 3. Ekmek, patates ve pirinç yerine sebze tüketin.

Düşük Karbonhidrat Diyeti İçin Alışveriş Listesi

Yapılması gereken en önemli şey alışverişte işlenmemiş gıdaların tercih edilmesidir. İşlenmemiş gıdalara yönelmeniz sağlığınız açısından Batı tarzı beslenme biçimine göre çok daha faydalı olacaktır.

Organik ürünler yoğunlukla tüketilse ve sağlıklı olarak görülse de diğer gıdalara göre daha pahalıdır.

Aşağıdaki seçeneklerden bütçenize uygun işlenmemiş besinleri tercih etmeniz önerilir.

 • Et (dana eti, kuzu eti, tavuk eti, pastırma)
 • Balık (Somon gibi yağlı balıklar tercih edilmelidir
 • Yumurta (Omega-3 ile zenginleştirilmiş veya serbest gezen tavuk yumurtası)
 • Tereyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • İç yağ
 • Zeytinyağı
 • Peynir
 • Krema
 • Ekşi krema
 • Tam yağlı yoğurt
 • Yaban mersini
 • Kabuklu yemişler
 • Zeytin
 • Taze sebze (Yeşil sebzeler, biber, soğan)
 • Dondurulmuş sebze (brokoli, havuç)
 • Sos ve baharat (deniz tuzu, karabiber, sarımsak, hardal)

Cips, şeker, dondurma, gazlı içecek, meyve suyu, ekmek, gevrek ve işlenmiş un, şeker gibi hamur işi malzemelerini mutfağınızdan çıkarmalısınız.

Son Söz

Düşük karbonhidrat diyetinde şekerli gıdalar, makarna ve ekmekte bulunan karbonhidrat tüketimi kısıtlanmaktadır. Yüksek oranda protein, yağ ve sebze tüketilir.

Araştırmalar bu beslenme tarzının kilo kaybına ve vücut sağlığını korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sizin için hazırladığımız sağlıklı ve düşük karbonhidrat içerikli beslenme planımızı inceleyebilirsiniz.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,80 , 10 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/dusuk-karbonhidrat-diyeti-beslenme-plani/

Hangi gıdalar şişkinliğe sebep olur?

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

Şişkinlik genelde yemekten sonra ortaya çıkan midede şişkinlik olması durumudur. Nadiren ciddi bir tıbbi rahatsızlığın işaretidir ancak ağrı ve rahatsızlığa sebep olabilir.

Şişkinlik ABD’de genel nüfusun %13’üne kadarını etkileyebiliyor. Sıklıkla şişkinlik yaşayan insanlar bunun genelde beslenmeden kaynaklandığını keşfediyorlar.

Fasulye

Fasulye protein, karbonhidrat, lifler, vitaminler ve mineraller ile dolu. Ancak yüksek lifli içeriklerinden ötürü şişkinliğe sebep olabilirler ve vücudun parçalamakta zorlandığı oligosakkarit adlı şekerlere de sahiptirler.
İnsanlar bu nedenle hazmı kolay fasulye seçeneklerine yöneliyor veya kinoa, tahıllar ve mercimek gibi diğer alternatifleri deniyorlar.

Fasulyeyi pişirmeden önce suya batırmak sindirim sırasında daha az fazla gaz üretimine imkan tanıyabilir.
Fasulyeden kaynaklı gaz ve rahatsızlığı azaltmanın bir diğer yolu ise her gün az miktarda tüketmek ve böylece bağırsak bakterilerini iyileştirmek ve gazı azaltmak.

Bir çalışmada her gün fasulye yiyen katılımcıların 8-12 hafta içerisinde sindirim belirtilerinde azalma görülmüş.

Gazlı İçecekler

Kola gibi gazlı içeceklerin içerisindeki karbondioksit, baloncuklar oluşmasını sağlar.

Bu gaz doğrudan sindirim yoluna girer ve şişkinliğe sebep olabilir. Bu içeceklerin aşırı tüketimi başka sağlık problemlerine de sebep olabilir. American Journal of Public Health’te yapılan bir çalışmada kolanın diyabet riskini arttırdığı ve obeziteye katkı sağladığı görülüyor.

Daha sağlıklı ve şişkinlik yapmayacak alternatifler şöyle:

• normal veya aromalı su• taze meyveler ve sebze suları• taze meyve sulu, limonlu veya limelı maden suyu• süt

• yeşil çay başta olmak üzere sıcak ve soğuk çaylar

Sağlıklı seçenekler şişkinlik ve kilo vermeye yardımcı olabilirler. Ancak ikame içeceklerin de büyük miktarda şekere sahip olmadığından emin olun.

Buğday

Buğdayda gluten adlı bir protein bulunur ve bu da bazı insanlarda şişkinlik, gaz, karın ağrısı ve ishale sebep olabilir. Ekmek, makarna ve pek çok hamurişi gıdada gluten bulunur.

Gluten hassasiyeti çölyak hastalığından kaynaklanabilir ve ABD’deki insanların %1’i bu hastalığa sahip.

Çölyak olmayan gluten hassasiyeti World Journal of Gastroenterology’e göre nüfusun %6’sını etkileyebilir.

Buğdaya karşı denenebilecek şişkinlik yapmayan alternatifler şöyle:

• saf yulaf• kara buğday• esmer pirinç• badem ve hindistan cevizi unu

• kinoa

Çavdar ve Arpa

Buğday ile akraba olan çavdar ve arpa birer tahıl.

Her iki tahıl da besleyici, lifler bakımından zengin ve vitamin ile mineral dolu.

Ancak yüksek lifli ve glutenli içerikleri bazılarında şişkinliğe sebep olabiliyor.

Çavdar ve arpayı yulaf ve esmer pirinç, veya glutensiz tahıllar gibi diğer seçenekler ile değiştirmek mümkün. Ayrıca kara buğday ve kinoa gibi tahıl olmayan ancak tahıl gibi olan seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Bu ürünler küçük, tahıl benzeri çekirdeklerdir ve çimlenmeyen bitkilerden elde edilirler. Normal tahıllar gibi tüketimleri mümkündür.

Bu tahıl benzeri ürünlerin besin değerleri klasik tahıllara göre çok daha iyidir çünkü daha fazla protein ve life sahiptirler.

Soğan ve Sarımsak

Soğanda fruktan bulunur, bu çözünebilir bir liftir ve şişkinliğe sebep olabilir.

Fruktanlar sarmısak, pırasa, agave, buğday ve diğer gaz üreten gıdalarda da olabiliyorlar. Az miktarda soğan ve sarımsak bile şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarına sebep olabilir.

Soğan yerine kereviz, kar lahana, pırasa ve dereotu gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Sarımsağın alternatifleri arasında ise pek çok diğer baharat ve bitki bulunuyor.

Turpgiller

Karnabahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası, su teresi ve pek çok diğer turpgil bitkisi mevcut.

Bunlar C ve K vitaminleri, lifler ve potasyuma sahip olup pek çok temel gıdayı içeren sağlıklı gıdalardır. Ancak bazen şişkinlik gibi istenmeyen sindirim belirtilerine sebep olabilirler.

Turpgillere ait sebzeleri pişirerek daha kolay sindirilmelerini sağlayabilirsiniz. Alternatif olarak onları vitaminler ve mineraller bakımından aynı düzeyde zengin ancak şişkinlik yapmayan diğer sebzeler ile değiştirebilirsiniz. Bazıları şöyle:

• ıspanak• kabak• tatlı patates• kuşkonmaz• havuç

• zencefil

• kereviz

Süt Ürünleri

Süt ve pek çok peynir ile yoğurt çeşidi mükemmel birer kalsiyum ve protein kaynağıdır. Bazı insanlarda ise laktoz hassasiyeti bulunur, yani bedenleri süt ürünlerinde bulunan bir şeker türü olan laktozu parçalayamaz.

European Review for Medical and Pharmacological Sciences’ta yayınlanan bir rapora göre, dünya nüfusunun %75’i yaşamı boyunca laktozu sindirme kabiliyetini kaybediyor. Laktoz hassasiyeti olan insanlarda süt tüketimi şişkinlik, gaz, karın krampları ve ishale sebep oluyor.

Laktoz hassasiyeti olan bazı insanlar laktoz içeren bazı ürünleri tüketebiliyorlar veya az miktarı sorun olmuyor. Buna peynir ve yoğurt dahil.

Laktozsuz süt seçenekleri de şöyle:

• laktozsuz süt• badem sütü• soya sütü• pirinç sütü

• keten tohumu sütü

Ayrıca laktozsuz peynir, yoğurt ve dondurma tüketmek de mümkün.

Besleyici Olmayan Tatlandırıcılar

Besleyici olmayan tatlandırıcılar veya yapay tatlandırıcılar, tatlı gıdalarda, içeceklerde ve sakızlarda şekerin yerini alırlar.
Sorbitol ve xylitol gibi pek çok seçenek mevcut. Bu tatlandırıcıların herhangi bir besin değeri yoktur ve uzmanlar iyi bir sağlık için bunları önermiyorlar.

BMC Obesity’de yayınlanan bir araştırma, bu tatlandırıcıları sağlıksız yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlığı, azalan fiziksel ve zihinsel sağlık ile ilişkilendiriyor.

Buna ek olarak, besleyici olmayan tatlandırıcılar gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerine sebep olabiliyorlar.
Yapay tatlandırıcılar ve rafine, işlenmiş şekerlere sağlıklı alternatifler şöyle:

• bal• stevia• hindistan cevizi şekeri

• tarçın

• muskat cevizi• meyan kökü

• vanilya

Alkollü İçecekler

Alkol inflamatuvar bir bileşendir ve tüketimi mide bağırsak yolunda inflamasyonlara sebep olabilir.
Bira özellikle mideyi rahatsız eder çünkü gazlı bir içecektir.

Ayrıca maya sahibi olduğu için bağırsaklarda bu maya zararlı bakteriler ve buğday ile arpa gibi fermente olabilen karbonhidratlar ile beslenir.

Pek çok insan fermente karbonhidratlara karşı hassastır ve bunlar gaz ile şişkinlik yapabilirler.

Alkol başka sağlık riskleri de taşıdığı için en iyisi alternatif olarak su veya çay içmek. Ancak alkollü içecekler tüketmek isteyenler için şarap ve distile içecekler biradan daha az şişkinlik ve gaz yapacaklardır.

Elma ve Armut

Elma ve armut hem popüler meyveler hem de lifler, vitaminler ve antioksidanlar ile dolular. Ancak şişkinlik ve sindirim problemlerine de sebep olabiliyorlar.

Çünkü içlerinde insanların sindirmekte zorlandığı fruktoz bol bulunuyor.

Armutta ayrıca sorbitol de bulunur ve bazılarında ciddi şişkinlik yapabilir.

Pişmiş elma ve armutun sindirimi tazesinden daha kolay olabilir. Ayrıca elma ve armut yerine şişkinlik yapma ihtimali daha düşük olan şu alternatif meyveler de denenebilirler:

• orman meyveleri, çilek, yaban mersini ve böğürtlen• greyfurt, mandalin ve portakal gibi turunçgiller• muz• üzüm

• kavun

Sonuç Olarak

Çoğu vakada şişkinlik ciddi bir tıbbi rahatsızlıktan değil, gıda ve içeceklerden kaynaklanır.

Bir kişide şişkinlik yapan gıdalar bir başkasında etki yaratmayabilir. Bu nedenle şişkinlik yapabilecek tüm gıdaları hayattan çıkartmak yerine sadece etkileyenleri çıkartmak daha önemli.

Eğer belli gıdalardan kaçınmak şişkinliğe yardımcı olmuyorsa, doktor veya beslenme uzmanı ile bu soruna dair görüşmek gerekir.

Ayrıca probiyotik, sindirim enzimleri gibi belli takviyeleri önererek sindirimi kolaylaştırmak ve şişkinlik ihtimalini azaltmak isteyebilirler.

Nadiren de olsa beslenme şişkinliğin sebebi olmayabilir ve tıbbi bir rahatsızlık bunun temelinde yer alabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/hangi-gidalar-siskinlige-sebep-olur

Sağlıklı Yiyecekler ve Faydalı Besinler

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

Herkes ne yememesi gerektiğini çok iyi bildiği halde, iradesine sahip olamayıp zararlı yiyecekler tüketmeye meyil gösterir. Bu durumun sonucu olarak da, gereğinden fazla alınan kilolar nedeniyle sorun yaşanmaya başlanır.

Bu durumda kendinize bir sağlıklı besinler listesi yaparak, atıştırmak istediğinizde ya da ara öğünlerde tüketmek üzere bir çok yiyeceği tercih ederek, sağlıksız atıştırmalıkları hayatınızdan tamamen çıkarabilirsiniz.

Doğadan gelen besinlerin mucizelerine tanık olarak, beslenme şeklinizi değiştirip daha sağlıklı besinler tüketebilirsiniz.

Peki hangi besinler tok tutar ve hangilerini yiyerek abur cubur ihtiyacı duymazsınız, sizin için inceledik.

Elma

En ucuz ve en sağlıklı besinler arasında yer alan elma, hem tok tutar hem de sabahları tükettiğinizde, zinde olmanıza yardımcı olur. Astım ve diyabete karşı koruyucu etki gösteren elma, yemeklerden 30 dakika önce tüketilirse iştahı da kapatır.

Nar

Güçlü bir antioksidan olan nar, en sağlıklı meyveler arasındadır. Kan dolaşımını hızlandıran ve tümörlerin büyümesini önleyen bu meyve, düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını da dengeler.

Brokoli

Çok iyi bir toksin atıcıdır. Tüm kanser tipleri için engelleyici etki gösteren bu sebzeyi, çorba olarak ya da hafif haşlayarak tüketebilirsiniz.

Yumurta

Dünyanın en doğal yiyeceği olan yumurta, kusursuz bir besindir. Çünkü hem protein deposu, hem de kalorisi düşüktür.

Somon

Anti aging deposu olarak en güçlü yiyecek olan somon, omega 3 açısından da oldukça zengindir. Kan şekerini düzenleyen bu ürün, aynı zamanda ruh halini de olumlu yönde etkiler.

Yaban Mersini

En güçlü antioksidanlardan olan yaban mersini aynı zamanda kanserden koruyucu özelliği ile bilinmektedir.

Soğan Sarımsak

Kalp hastalıklarını yüzde 20 oranında azaltan soğan ve sarımsak, her gün düzenli tüketildiğinde kiloyu da dengeliyor.

Ceviz

Hafızayı güçlendiren ceviz, düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü de dengeleyip düzene sokmaktadır.

Kuru Üzüm

Her gün bir avucunuzun yarısı kadar tüketebileceğiniz üzüm sayesinde, kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunları yaşamanıza gerek kalmaz.

Kefir Tüketimi

Süt içmeyi sevmeyenlerin alternatif olarak tüketebileceği kefir, oldukça faydalı bir içecektir. Her derde deva olan kefir tüketimi, her yaştan kişi için oldukça önemlidir. Çocuklarınıza da verebileceğiniz kefir, sağlıklı bir kemik yapısını korumakla birlikte, aynı zamanda kilo vermeniz için de destek olacaktır.

Ekmek Yemeli Mi Yememeli Mi?

Ekmek tüketimi konusunda yapılan bir çok tartışma nihayetinde, büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların günde iki dilim ekmek yemelerinin yeterli olduğu ortaya çıkmıştır.

Yetişkinler ise karbonhidrat ihtiyaçlarını pilav, makarna gibi besinlerden alabilir. Enerjimizin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar sağlığımız için önemlidir. Ancak ekmek tüketimi, tam tahıllı ekmeklerden yapılmalıdır.

Yetişkin bir insanın ekmek tüketmesine gerek yoktur. Ancak ille de tüketmek isterseniz, günde bir iki dilimi geçirmemeye çalışabilirsiniz.

Protein Alımı

Proteinler karbonhidrattan sonra enerji ihtiyacımızın karşılandığı en önemli besin kaynaklarıdır.

Besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için ızgara ya da haşlama şeklinde pişirilmesi gerekmektedir. Günlük 150 gram kadar et tüketerek ya da 4 – 5 haşlanmış yumurta yiyerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Protein ihtiyacınızı karşılamazsanız, vücudunuz sıkılaşmaz ve kas kitleniz azalmaya başlar. Bu nedenle protein tüketimini yeşil sebzelerin ağırlıklı olduğu şekilde yapabilirsiniz. Bu nedenle protein içeren besinler yazımız da başucu niteliğindedir, incelemenizi tavsiye ederiz.

Et Yiyemeyenler Ne Tüketebilir?

Et fiyatlarının pahalı olduğu günümüzde, herkesin sağlıklı beslenmesine imkan olmamaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek zenginlerin işi diyenler için oldukça faydalı besinler vardır.

Et yerine tüketebileceğiniz haşlanmış yumurta, yeşil mercimek ve nohut oldukça faydalı besinlerdir. Ekonomik bir şekilde de sağlıklı besinler tüketebileceğiniz gibi, vegan diyeti yapıyor olmanız durumunda da bu tür alternatif besinleri tüketebilirsiniz.

En iyi koşullarda beslenmek için çocuklarınız ve tüm aile üyelerinizle birlikte bu gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Sağlıklı besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketmeniz için, gerekli olan beslenme listesini düzenlemeniz gerekmektedir.

Bunun ilk adımlarını sağlıklı besinler listesi hazırlayarak atabilirsiniz. Özellikle kilo sorunlarınız varsa, hayatınızın geri kalan kısmını bu liste dahilinde planlayabilirsiniz. Kilo vermek istiyorum ve evet artık başlamam lazım diyorsanız kilo verme blog kategorimizdeki diğer yazılarımız da rehber niteliğindedir.

Her Zaman Tüketmeniz Gereken Sağlıklı Besinler

Her insanın zaman zaman birkaç kilo alıp vermek istediği dönemler olsa da, bazı insanlar şişmanlık ve obezite sorunu ile baş etmeye çalışmaktadır.

Çağımızın hastalığı olan obezite, her yaştan insanın problemi haline gelmektedir. Özellikle fast food beslenme şekli, internet alışverişlerinin hareketsiz yaşama se etmesi gibi son yüzyılın problemleri, insanların daha fazla yiyerek daha az hareket etmelerine neden olmuştur. Sağlıklı besinlerden uzaklaşan yeni nesil, gittikçe hazır gıdalara daha fazla yönlenmiştir.

Mesela hamilelikte alınan fazla kilolar yüzünden bir çok kadın sorun yaşamaktadır. Ancak bunun en büyük nedeni, sağlıksız beslenmektedir. Hamilelik öncesinde de sağlıksız beslenirseniz, kilo alımınız hızlı olur.

Yani birkaç haftalık sağlıklı beslenme ile, önceki beslenme sorunlarınızı gideremezsiniz. Sağlıklı beslenmek, doğal olan ve olması gereken beslenme şeklidir.

Sağlıklı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek istediğinizde, doğal olan ve katkı maddesi içermeyen besinleri tercih etmelisiniz.

Yani paketlenmiş olan gıdaları tercih ederseniz, katkı maddesi ve koruyucu içeren gıdalar tüketmiş ve sağlıksız beslenmiş olursunuz. Aslında çok zor olmayan sağlıklı beslenme sistemi, en azından 1 aylık bir düzen sonrası iyice yerleşecek ve hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz bir şekle girecektir.

Hayatınız boyunca vazgeçmemeniz gereken gıdaları beslenme programınızdan eksik etmeyerek, ailenizi de dahil ettiğiniz bir sağlıklı beslenme sistemi yürütebilirsiniz. İşte her zaman tüketmeniz gereken sağlıklı besinler listesi !

Süt ve Süt Ürünleri Sağlıklı Besinler

Süt ve süt ürünleri tüketimi, aşırıya kaçmamak kaydıyla her zaman düzenli olarak tüketilmesi gereken besin gruplarındadır.

Taze süt ve taze sütten yapılmış ev yoğurdu, tüketebileceğiniz en sağlıklı süt ürünleri arasındadır. Özellikle günlük sütlerden yapılan yoğurt ve kefir, öğünlerinizde 100 gram kadar bulunmalıdır.

Peynir ürünleri arasından özellikle tuzsuz lor, faydalı olduğu kadar kilo almanıza da neden olmamaktadır. Sağlıklı bir diş ve kemik yapısı için süt ürünleri tüketimi oldukça önemlidir.

Protein Grubu Sağlıklı Besinler

Proteinler vücudumuzda kasa dönüştüğünde fit ve sıkı bir görünüme kavuşmak daha kolay bir hale geliyor. Özellikle et ürünleri, haftada en az 4 gün tüketilmelidir.

Mesela gün aşırı olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğiniz et ürünlerini, diğer protein ürünleri olan bakliyat ürünleri, yumurta ve kuruyemişlerle ikame edebilirsiniz. Protein eksikliği bir çok hastalığa yol açtığı gibi, aynı zamanda da kansızlık ve demir eksikliği gibi hastalıklara da neden olabilir.

Özellikle hamilelik  döneminde olan kadınların mutlaka et ve diğer protein ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir.

Sebze ve Meyve Grubu Sağlıklı Besinler

Doğal besinler arasında önemli bir yeri olan sebze ve meyveler, yüksek oranda antioksidan ve C vitamini içerdiklerinden dolayı oldukça önemli besin gruplarındadır.

Meyveler genelde C vitamini içerdiği ve antioksidan sağladığı için önemlidir. Aynı zamanda lif içerikleri sağlıklı bir sindirim sistemi için gereklidir. Bu nedenle her zaman bir porsiyon tüketilmesi önemlidir. Lifli besinler yazımızdan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Sebzeler ise, doygunluk hissi sağladıkları ve hücre yenilenmesine destek oldukları için çok fazla tercih edilirler.

Ekmek ve Tahıl Grubu

İşte en dikkatli tüketilmesi gereken besin grubu! Ölçüyü kaçırdığınızda kilo almanıza neden olan ama ölçülü yediğinizde sağlıklı olan ekmek ürünlerini doğru tercih etmelisiniz.

Sağlıklı bir ekmek, dilimlediğinizde delikler olmayan, tam tahıl içeren ve beyaz undan yapılmayan bir ekmek seçmelisiniz. Zaten bu tür bir ekmekten bir dilim kestiğinizde, bir dilim oldukça tok tutucu bir özellik sağlayacaktır.

Tahıl ürünleri arasında yulaf ezmesi ve yulaf kepeği gibi ürünler de oldukça fazla tercih edilmektedir. 4 kaşık pilav ya da makarna, bir dilim ekmek ihtiyacınız olan takıl miktarını karşılayacaktır.

Yulaf ezmesi yüksek lif içeriği nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle meyveler ve yoğurtla birlikte ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Su Tüketimi

Su olmadan hayat olmaz felsefesinin insan vücudu için de geçerli olduğu bilimsel olarak ispatlansa da, su tüketimine hala gereken önem verilmemektedir.

Günde en az 2 litre su içmek ve bunun yanında bitki çaylarını da şekersiz tüketmek oldukça önemlidir. Emziren anneler de su tüketimi 4.5 litreye kadar ulaşabileceğinden, herkesin ihtiyacına göre en az 2 litre su içilmesi önemlidir.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Источник: https://www.diyetixyen.com/saglikli-yiyecekler-ve-faydali-besinler/

Sağlıklı Beslenme İçin Hangi Yiyecekler Tüketilmeli?

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

Günlük olarak alınması gereken karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminlerin dengeli bir şekilde tüketilmesine sağlıklı beslenme denir.

Vücudun sağlıklı ve güçlü olması için sağlıklı beslenme birincil şarttır. Her yaştan insanın beyin, kalp ve damar sağlığı için yediklerine içtiklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Gün içerisinde her besin grubundan dengeli bir şekilde alındığı takdirde ilerleyen yaşlarda oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olunur.

İnsan sağlığına zararlı bir başka davranış sürekli olarak aynı besin gruplarını tüketmektir. Bu şekilde yapılan bir tüketim ciddi manada vitamin ve mineral kaybına neden olabilmektedir.

Tahıllı Besinler

Tahıllı besinler vücudun en büyük enerji kaynaklarından bir tanesidir. En ağır beden hareketlerinde dahi enerji veren önemli besin grupları arasında yer almaktadır.

Ayrıca kalın bağırsağı çalıştırarak zararlı atıkların bağırsaklarda uzun süre kalmasını önlerler.

Tahıllı besinler arasında ülkemizde en çok tüketilen bilindiği gibi ekmektir. Beyaz ekmek vücudun en büyük düşmanıdır. Tamamıyla beyaz ekmekten uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine esmer ekmek tüketilmesi kilo almayı önleyeceği gibi sağlıklı beslenmenin ilk adımları bu sayede atılmış olur.

Tahıllı besinlere örnek verecek olursak ekmek, pirinç, makarna vb diyebiliriz.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, yoğurt, ayran, peynir türleri süt ve süt ürünlerinde başı çeken besinlerdir. Bu besin grubu özellikle çocuklarda kemik gelişimi ve kanın pıhtılaşması için oldukça büyük öneme sahiptir.

Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında büyük öneme sahip olan bu besin grubu genç yaşlarda gerekli miktarlarda vücuda alındığı takdirde yaşlılık döneminde kemik erimesi sorunları ile karşılaşılmamasını sağlayacaktır.

Her gün en az 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketilmeli ve 1 kibrit boyutunda peynir tüketilmesi oldukça büyük öneme sahiptir.

Süt ve süt ürünlerini sevmiyorsanız bu besinlerden aldığınız mineral ve vitaminleri yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve kabak gibi besinlerden de alabilirsiniz.

Sebze ve Meyveler

Bu besin grubu vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasında hayati bir öneme sahiptir. Kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücutta savunma kalkanı görevini gören bu besinler gün içerisinde vücuda yeterli miktarlarda kesinlikle alınmalıdır.

Doktorlar bir insanın günde 3 veya 4 tane meyve tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Ispanak ve domates salatası sebze yemeklerine en güzel örnek olurken meyve tabağını muz, şeftali, muz ile çeşitlendirme oldukça büyük öneme sahiptir.

Et ve Et Ürünleri

Bu besin grubu vücudun canlı olmasını ve dışarıdan gelen mikroplara karşı vücudu savunmada önemli bir görev üstlenir. Et, tavuk, balık, yumurta bu besin grubunun temel besinleridir. Uzmanlar tarafından günde 150-200 gram arasında et ve et ürünleri tüketilmesi vücut sağlığı açısından oldukça önemli olarak görülmektedir.

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller de et ve et ürünleri gibi vücudu canlı tutarken dışarıdan gelen mikroplara karşı vücudu korur. Kuru baklagillere örnek olarak nohut ve kuru fasulye verilebilir.

Su

Su hayattır. Yemek yemeden günlerce yaşanabilir, fakat susuz bir şekilde sadece 2 veya 3 gün yaşanabilmektedir. Ayrıca su içmemek ödemi artırmaktadır. İştahı azaltıp metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olan su, tansiyon sorunu yaşayanların da en büyük yardımcısıdır.

Sağlıklı Beslenme İçin Yapmanız Gerekenler

 • Açlığınızı yatıştırmak için yemeklerden önce neler tükettiğinize dikkat edin. Tükettiğiniz bu gıdalar yüksek kalorili ise bu atıştırmalıkların yerine neler tüketebileceğinizi araştırın.
 • Kilo vermeye karar verdiğinizde yediklerinizden biranda kurtulmaya çalışmayın. Bunun yerine adım adım giderek gün geçtikçe öğünlerinizden azaltmaya gidin.
 • Metabolizma hızınızı öğrenin ve bu hıza paralel olarak gün içerisinde ne kadarlık bir enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu öğrenip yediklerinizi ve sindirdiklerinizi dengeleyebilirsiniz.
 • Gazlı içecekler ve kahve gibi kafeinli içecekler yerine bolca su tüketmeye dikkat edin. Gün içerisinde en az 2,5 litrelik su tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.
 • Öğünlerinizi çoğaltın. 3 öğünde tüketeceğiniz besinleri 6 öğünde tüketmek size bir anda almanız gerekenden daha fazla kalori almanızı önleyecektir.
 • Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Yapacağınız sağlam kahvaltılar diğer öğünlerde daha az yemek tüketmenizi sağlayacaktır.
 • Yemekleri yavaşça ve çiğneyerek yiyin.
 • Kahveden vazgeçemiyorsanız şekersiz tüketmeyi tercih etmelisiniz.
 • Her gün sebze-meyve tüketin
 • Her gün tam taneli tahıl ürünleri tüketin.
 • Daha az şeker ve şekersiz besinler tüketin
 • Daha az tuz kullanın.
 • Alkol kullanmayın.
 • Her gün düzenli bir şekilde spor yapın.

Yazımızı kısaca özetlersek, temel besin gruplarını 5’e ayırdığımız da bu 5 grubun içinden 1 tanesinin tabağınızda mutlaka bulunması önemle tavsiye edilmektedir.

1.Temel besin grubu: makarna-pilav-ekmek

2.Temel besin grubu: kurubaklagil-peynir-tavuk-balık-et

3.Temel besin grubu: yoğurt-süt-ayran

4.Temel besin grubu: sebze-salata

5.Temel besin grubu: meyve

Sağlıcakla Kalın…

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Saglikli-Beslenme-Icin-Hangi-Yiyecekler-Tuketilmeli

Sağlıklı beslenme için hangi gıdaları tüketmeliyiz?

Hangi Gıdalar Daha Sağlıklı?

“Tatlı ihtiyacınızı bal ve pekmezden alıverin. Evvelce şeker yoktu, şeker hastalığı da yoktu.” {Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Silistrevi (Kuddise Sirruh)}

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için dikkat etmemiz gereken şeyler

Azı karar çoğu zarar: Şeker, vücudun ihtiyacından fazla şeker alınması kan şekerini çok çabuk artırır ve pankreas aşırı insülin salgılar. Buna “metabolik sendrom” denir. İnsülin, şekeri ayarladıktan sonra fazlasını yağ olarak depolar. Kan şekerindeki ani düşüş acıkma hissi verir, yemek ihtiyacı hâsıl olur.

• Fazla şeker diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine sebep olur.

• Kan ile vücudun her tarafına taşınan şeker göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanır. Buralar dolduktan sonra, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılır. Neticede muafiyet (bağışıklık) zayıflar, vücut soğuğa, sıcağa veya mikroplara karşı dayanıksız olur. Sıhhati korumak insanın her şeyden önce gelen vazifesidir.

Nitekim Kanuni Sultan Süleyman ne güzel demiş: Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Zeytin ve zeytin yağının bilmediğiniz 4 faydası

Zeytin çekirdeğinin yutulması günümüz insanları arasında yeni duyulan bir şey olmasına rağmen eskilerin birçoğunun yaptığı bir uygulamadır. Yani olumlu etki ve tesirleri senelerdir hatta

Sağlıklı beslenmek için hangi gıdaları yemeliyiz?

asırlardır bilinmektedir.1985′li yıllarda başlayan araştırmalar bugüne kadar devam ettirilmektedir. Yaklaşık 25 sene süren neticede karşılaşılan hadiseler hayret vericidir. Bu neticelere bin kişi değil belki yüz binlerce insan tarafından karşılaşılmıştır demek daha doğrudur:

Midesinde yanma olan herkes zeytin çekirdeğini yuttuktan sonra rahatladığını ifade etmiştir.Zeytin çekirdeğini yutan kimseler sindirim yolu rahatsızlıklarının bittiğini(kabızlık gibi) ifade etmişlerdir.Zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur problemiyle karşılaşılmamış, hatta basuru olup ta yutanlar iyileştiklerini ifade etmişlerdir.

Konuyla İlgili:  Sigara illetiyle ilgili hikayeler

Zeytin çekirdeğini senelerdir yuttuğunu bildiğimiz insanlarda kanser hadisesine nadiren rastlanılmıştır.Son günlerde gelen yoğun telefon trafiğinden dahi birkaç gündür zeytin çekirdeklerini yutmaya başlayıp ta yukarıdaki benzeri rahatlamaları hissettiklerini söyleyen onlarca insan vardır.

Zeytin ve Zeytinyağı Nasıl Tüketilmeli?

Tavsiyemiz bizzat kendinizin denemesidir. Günde yediğiniz 5–6 tane zeytin çekirdeğini yutun ve kararı kendiniz verin. Ne biz nede bir başkası değil bizatihi kendi vücudunuz buna karar versin.

Faydasını görürseniz lütfen çevrenizdekilerle de, evinizdeki küçük çocuklarda dâhil olmak üzere, bu uygulamayı yapın. Bizim elde ettiğimiz verilere göre aklımızın almayacağı kadar şifalı bir doğal uygulamadır.

Yapmanın zarar değil fayda verdiğine inanıyor ve çevremize şiddetle tavsiye ediyoruz. Zeytinyağı asırlardır en iyi, en mükemmel yağ olarak bilinen gıda maddesidir.

Hatta reklâmlar da bile mucize olarak lanse edilir. Yemeklik zeytinyağı normal şartlar altında muhafaza edilirse bozulmadan yenilebilecek evsafta asırlarca kalabilen yegâne yağdır.

Nitekim arkeolojik kazılarda 3 bin, 5 bin yıl önce olduğu tahmin edilen mezarların yanında bozulmamış evsafta zeytinyağı da bulunabilmektedir. Zeytinyağında +10 derecelerde donmayı temin eden de bu maddelerdir.

Yani evinize satın alacağınız zeytinyağının buzdolabında donabilen olmasına dikkat ediniz.

Zeytinyağından sabun yaparsanız yağlı ciltlerde yağ dengesini, kuru ciltlerde ise yağlandırma özelliği temin eden bir hususiyet olduğunu tespit edersiniz.

Yağ içerisinde antioksidan (bozulmadan kalabilme), sabun içerisinde re-oily (geri yağlandırıcı) olarak tabir ettiğimiz özellikleri sağlayan bu madde veya maddelerin ne olduğu bugün dahi bilinememektedir.

Bu maddelerin ne olduğunun bilinmesi belki de çok uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamanın da ipuçları olabilecektir.

Zeytin tüketmenin faydaları

Zeytinyağını diğerlerinden farklı kılan bu madde veya maddeler en yoğun halleri ile zeytin çekirdeğinin içerisindedir. Herhangi bir zeytin çekirdeğinin her iki ucunu hafifçe törpülerseniz çekirdeğin içinin oyuk olduğunu ve içerisinde pıhtılaşmış veya çok koyu kıvamlı bir yağ olduğunu görürsünüz.

Bahse konu olan maddelerin burada ki konsantrasyonu %80′lere varan miktarlardadır. Zeytin çekirdeği muhteviyatında ki bu faydayı elde etmek için ise zeytin çekirdeklerini atmayıp yutmak gerekir. En gelişmiş cihazlarla yapılan araştırmalar zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan geçip mideye ulaştığı anda eridiğini tespit etmiştir.

Hazmı en kolay olan yiyecek maddesi zeytin çekirdeğidir.

Konuyla İlgili:  Kapitalizm nedir? Kapitalizmin zararları nelerdir?

Bu uygulamanın insan vücuduna faidelerinin ise:1- Ülser gastrit gibi mide problemlerini bitirdiği;2- Bağırsak ve sindirim yollarını düzenlediği;3- Basur ve prostatı engellediği;

4- İç organlarda oluşabilecek kanserojen hücre riskini binde birlere indirgediği.

Источник: https://www.notdefteri.net/saglikli-beslenme-icin-hangi-gidalari-tuketmeliyiz/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.