Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

içerik

Hepatit B Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nelerdir?

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 16:12

Hetatip B Nedir?

Hepatit B hastalığı “HBV” virüsünün çeşitli yollarla vücuda girip karaciğere yerleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hepatite yani halk arasında sarılık olarak bilinen karaciğer iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, siroz ya da karaciğer kanserinden dolayı ölümle sonuçlanabilir.

Ülkemizde 3 kişiden 1’i Hepatit B virüsü yani HBV ile karşı karşıya kalmıştır. Her 10 kişiden 1’i ise bu virüsün taşıyıcısıdır.

Hepatit B Bulaşıcı Mıdır?

Hepatit B bulaşıcı bir rahatsızlıktır. En çok görülen bulaşma yolu ise kan ile olandır. Diğer yollar ise;

1. Kan Yoluyla

Hastalığın en yaygın olarak bulaştığı yoldur. Kan nakli ve organ nakli yaptıran kişiler risk altındadır.

2. Virüsü Taşıyan Kişiyle Yakın Temas

Bu yol kan yolu dışındaki vücuttaki diğer sıvı yollarını kapsar. Ter, tükürük, cinsel organ sıvıları hastalığın bulaşabileceği yollardır.

3. Cinsel İlişki

Ne kadar korumalı olursa olsun cinsel ilişki yoluyla Hepatit B bulaşma riski çok yüksektir. Çünkü vücut sıvılarıyla(ter, tükürük) da bulaşabilmektedir.

4. Steril Olmayan Ortamlar ve Ürünler

Steril olmayan ortamlardan ve ürünlerden bulaşma ihtimali yüksektir. Hijyenik olmayan enjektörler ya da kişiye özel ürünlerinin(tıraş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası vs.) virüsü taşıyan kişi tarafından kullanılması risk altında olduğunuzu gösterir. Aynı zamanda dövme yaptıran kişiler de risk altındadır.

5. Anneden Çocuğa Bulaşır Mı?

Virüsün, çocuk anne karnındayken bulaşmasa bile doğum esnasında bulaşma riski yüksektir.

Hepatit B’nin Belirtileri
Hepatit B hastaların %90’ına yakınında herhangi bir belirti göstermemiştir. Kişiler bunu kan tahlili ile öğrenebilmişlerdir. Ancak bilimsel olarak belirtileri şöyledir;

 • Bulantı
 • Kusma
 • Aşırı Halsizlik
 • İştah Kaybı
 • İdrarda Koyulaşma
 • Karın Bölgesinde Ağrı
 • Halsizlik ve Yorgunluk

HCV Virüsüne Vücudun Tepkisi
HCV virüsü vücuda girdikten sonra vücudunuz ona 3 şekilde tepki verebilir;

 • Eğer bağışıklık sistemiz güçlü ise vücudunuz virüse karşı antikor üretir ve sabitler. Bir nevi vücudunuz sizi virüse karşı aşılamış olur. Artık ömür boyu virüsten korunacaksınız demektir.
 • Eğer vücudunuz bu antikorları yeteri kadar oluşturamaz ise siz hasta değil, virüsü taşıyıcı kişi olacaksınız. Bu da sizi potansiyel virüs bulaştırıcı yapar ve çevreniz açısından büyük bir teh oluşturuyorsunuz demektir. Ülkemizde bu vakadan çok görülür. Taşıyıcı kişiler için sonraki yıllar risk olabilir. Tedavi olunmaz ise karaciğer kanseri olma riskleri yüksektir.
 • Üçüncü yol ise en kötü olanıdır. Vücudunuz hiçbir antikor üretmez. Virüs vücudunuzda çok güçlü durumdadır. Kişi, hasta konumdadır. Karaciğer fonksiyonları bozulur, enzim miktarları yükselir.  Tedavi olunmaz ise ya kısa dönem içerisinde karaciğer yetmezliğine maruz kalınız ya da uzun dönem içerisinde karaciğer kanserine maruz kalır.

Kimler Risk Altında?
Hepatit B birçok yolla yayılan bir hastalık olduğu için bulaşma riski de bir o kadar fazladır. Risk altındaki kişileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Yaşadığınız ortamda Hepatit B virüsünü taşıyan veya Hepatit B hastası olan var ise,
 • Birden fazla cinsel ilişki yaşamış iseniz,
 • Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğan bebekler,
 • Kan ürünlerini kullanan kişiler,
 • Damar içi yol ile ilaç ve uyuşturucu kullanan kişiler,
 • Sağlık personelleri

Bunlar altındaki gruplardır. Aynı zamanda okul, hastane, yurt, huzurevi gibi toplu halde bulunulan ortamlarda da risk büyüktür.

Hepatit B’nin Tedavisi Nedir?
Virüse maruz kaldığınız anda vücudunuz kendini aşılamamış ise artık virüs ile yaşamayı öğrenmelisiniz demektir. Tedavi yoluyla virüsün vücuttan tamamen atılma başarısı oldukça düşüktür.

Bu yüzden bazı kişiler tedaviye hiç zaman ayırmazken bazı kişiler de virüsün karaciğerde yarattığı hasarın önüne geçebilmek için tedavi olurlar. Tek yol ilaç tedavisidir. Tedavi ile siroz, karaciğer kanseri ve ölüm gibi durumlar engellenmeye çalışılır.

Oluşabilecek bu hastalıklar virüsün vücudunuzdaki sayısı ile ilgilidir. Nükleosit/Nükleoid denilen bu tabletler sayesinde virüs üreyemez. Ancak Hepatit B virüsü mutasyona uğrayabilen bir virüstür ve bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanabilir.

Bu yüzden doktorunuzun ilaç kombinasyonlarını sürekli olarak değiştirmesi gerekmektedir. Bu da sizi sürekli doktor kontrolüne itecektir.

Hepatit B’den Korunma Yöntemleri
Eğer HBV virüsü vücudunuza girmemiş ise kesinlikle korunabilirsiniz. Aşılanmak en etkili yoldur ve neredeyse başarı %100’dür.

Ancak aşılanma sadece hiçbir şekilde virüsü taşımayanlara yapılabilir, taşıyıcılara ve hastalara yapılamaz.Uzmanlar genellikle çocuk doğduğu andan itibaren aşılamayı gerçekleştirir. Aşının 3 ayrı dozu vardır.

Her doz farklı zamanlarda yapılır. Zamanlama şöyledir;

 • Birinci Aşı – Sıfırıncı Ay
 • İkinci Aşı –  Birinci Ay
 • Üçüncü Aşı – Altıncı Ay

Hepatit B aşısı Sağlık Bakanlığı tarafınca yeni doğan bebeklerin aşı takvimine zorunlu olarak eklenmiştir. Sağlık ocağı aile hekiminize danışıp ücretsiz olarak aşılanabilirsiniz.

Önerilen İçerik; Hepatit C Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nedir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/hepatit-b-bulasici-midir-tedavisi-nelerdir-3129h.htm

Hepatit C nasıl bulaşır?

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Hepatit C, bir kişinin karaciğerinin nasıl çalıştığını etkileyen bir virüstür.

Birisi hepatit C virüsüne sahip olduğunda, nispeten hafif bir hastalık olan akut hepatit C enfeksiyonu yaşayabilir.

Bununla birlikte, hepatit C’nin çoğu vakası sadece hastalık bir kez kronikleştikten sonra bulunur, bu süre zarfında bireyin hayatının geri kalanı boyunca ona sahip olabilir.

Bazı insanlar için enfeksiyon temizleyecektir. Ancak diğerleri sonuçta karaciğer yetmezliğine yol açabilecek uzun süreli, kronik etkilere maruz kalacaklardır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünya çapında tahmini 71 milyon insanın kronik hepatit C’si var.

Hepatit nedir?

Birkaç çeşit hepatit vardır.

Hepatit kelimesi karaciğerin iltihaplanması anlamına gelir. Her biri farklı şekilde yayılan beş farklı tipte hepatit virüsü vardır.

 • Hepatit A: Transmisyon esasen kirli su içilmesi veya kontamine yiyecekler tüketilmesidir. Hepatit A da enfekte olmuş dışkı, kötü sanitasyon ve belirli seks uygulamalarıyla bulaşabilir.
 • Hepatit B: Transmisyon enfekte olmuş kan, meni veya diğer vücut sıvılarına maruziyet yoluyla yapılır. Hepatit B, anneden bebeğe ya da cinsel temas veya kullanılmış iğneler de dahil olmak üzere enfekte vücut sıvıları ile temas yoluyla yayılabilir.
 • Hepatit C: Genellikle enfekte kanlara maruz kalma yoluyla bulaşır. Bununla birlikte, bir kişi de hepatit C’yi cinsel ilişki yoluyla aktarabilir.
 • Hepatit D: İnsanlar hepatit B ile enfekte olduktan sonra hepatit D geliştirebilirler.
 • Hepatit E: Transmisyon, kirli su içilmesi veya kontamine yiyecekler tüketmektir.

Doktorlar tipik olarak, hepatit B ve C tiplerinin beş tipin en çok ilgili olduğunu düşünmektedir.

Hepatit B’yi önlemek için bir aşı vardır, ancak şu anda hepatit C’yi durdurmak için herhangi bir aşı yoktur. Bu nedenle, hepatit C’nin bulaşmasını önlemek çok önemlidir.

Hepatit C, kanla taşınan bir virüstür, bu da kişinin enfekte kan ile temas etmesi için onunla temas etmesi gerektiği anlamına gelir.

WHO’ya göre, hepatit C’yi iletmenin en yaygın yolları:

 • Enfekte bir iğne kullanarak enjekte eden ilaçlar.
 • Şırınga ve iğneler gibi, uygun şekilde sterilize edilmemiş tıbbi ekipmanı kullanmak veya tekrar kullanmak.
 • Kan veya kan ürünlerinden yeterince taranmamış kan transfüzyonu.

1992’den önce, Amerika Birleşik Devletleri’nin kan kaynağı, bugün olduğu gibi, hepatit C gibi hastalıklar için geniş çaplı veya yoğun bir şekilde taranmadı. Sonuç olarak, kan veya organ nakli alan kişiler daha yüksek hepatit C alma riski taşıyordu.

Bugünün tarama yöntemleri çok daha sıkı. Bununla birlikte, uzun zaman önce bir kişinin enfekte kan almış olması ve hepatit C enfeksiyonuna sahip olduklarını bilmemeleri mümkündür.

Hepatit C iletmek için daha az yaygın yöntemler şunlardır:

 • enfekte olmuş biriyle seks yapmak
 • virüsü anne ve bebek arasında geçirme
 • Enfekte bir kişinin kanıyla temas halinde olan diş fırçası veya tıraş bıçağı gibi kişisel bakım malzemelerini kullanmak,

WHO, 2015 yılında 1.75 milyon insanın yeni hepatit C ile enfekte olduğunu tahmin etmiştir. Bir kişi virüse sahip olduğunda, genellikle 2 hafta ila 6 ay sonra hücreler arasında yayılmaya başlayacaktır.

Pek çok insan, özellikle kronik hepatit C’ye sahip olanlar, daha sonraya kadar semptomlara sahip olmayabilirler.

Risk faktörleri

Kronik hepatit C sıklıkla ani semptomlara neden olmadığı için, kişi önemli karaciğer hasarı yaşamış olana kadar enfeksiyonu olduğunu keşfedemeyebilir.

Bu nedenle, insanların hepatit C’nin nasıl bulaştığını önceden bilmeleri önemlidir. Bu kritik bilgi, insanların hepatit C yaymaktan veya büzülmekten kaçınmasına yardımcı olabilir.

Aşağıdaki gruplar hepatit C’ye yakalanma riski taşıyor olabilir:

 • uyuşturucu enjekte eden insanlar
 • 1992’den önce, genellikle enfeksiyon kontrol süreçlerinin yetersiz olduğu sağlık kuruluşlarından enfekte kan ürünleri veya kan ürünleri alan kişiler
 • Hepatit C ile cinsel partnerleri olan kişiler
 • HIV’li insanlar
 • Özellikle düzensiz tesislerde yapılan dövmeler veya piercingler
 • Bir iğne tarafından yanlışlıkla enfekte olabilen sağlık çalışanları

Önceden hepatit C veya başka bir hepatit tipine sahip olan bir kişi hala bir hepatit C enfeksiyonu geliştirme riski altında olabilir.

Hepatit C bulaşmasını önleme

Halen hepatit C için bir aşı bulunmamaktadır. Virüsün önlenmesi, iğnelerin güvenli bir şekilde taşınmasına, korunan cinsiyete sahip olmasına ve damar içi ilaç kullanımından kaçınılmasına odaklanır.

Hepatit C’nin nasıl bulaştığı konusunda birçok yanlış anlama vardır. Virüs şu yollarla iletilemez:

 • anne sütü, yiyecek veya su
 • sarılma ya da öpüşmek
 • bulaşmış bir kişi ile yiyecek veya içecek paylaşımı
 • enfekte bir sivrisinek tarafından ısırıldı

belirtiler

Bir kişi akut veya kronik hepatit C enfeksiyonu yaşayabilir.

Akut hepatiti olan bir kişi, hepatit C virüsü ile sözleşme yaptıktan kısa bir süre sonra semptomları geliştirecektir. Akut hepatit C belirtileri şunlardır:

 • ateş
 • Koyu idrar
 • iştah kaybı
 • sarılık
 • eklem ağrısı
 • mide bulantısı
 • karın ağrısı
 • kusma

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, hepatit C ile enfekte olmuş kişilerin tahmini yüzde 65 ila 85’i kronik bir enfeksiyon geliştirmeye devam edecektir.

Kronik hepatit C’nin semptomları genellikle bir kişi bir süredir enfeksiyon geçirene kadar ortaya çıkmaz.

En sık olarak, bir kişi başka bir durum için bir kan testinden geçtikten sonra hepatit C olduğunu öğrenir. Kan testi, karaciğer enzimlerinde bir dengesizlik gösterebilir.Bununla birlikte, hepatit C ile enfekte olmuş insanlar hala normal karaciğer enzim testlerine sahip olabilirler.

Kronik hepatit belirtileri şunlardır:

 • kolay kanama ve morarma
 • yorgunluk
 • karınlarda sıvı birikimi, asit olarak bilinen
 • sarılık ve cilt ve mukoza zarlarının sararması
 • iştahta değişiklikler
 • kaşınan cilt
 • kilo kaybı

Bu semptomların çoğu spesifik olmadığından, pek çok insan hepatit C olabileceğini düşünemez veya hatta düşünemez.

Tanı ve bir doktor ne zaman

CDC, bazı grupların hepatit C için test edilmesini önerir.

Bunlar, herhangi bir hepatit C belirtisi veya aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahip olanları içerir:

 • 1945 ve 1965 arasında doğdu
 • intravenöz ilaç kullanmak
 • anormal karaciğer testleri veya karaciğer hastalıkları öyküsü var
 • HIV var
 • 1987’den önce bir kan pıhtılaşma bozukluğu için tedavi edildi
 • 1992’den önce bir kan nakli veya organ nakli aldı
 • uzun süreli hemodiyaliz var
 • sağlık hizmetleri veya kamu güvenliği konularında çalışmak ve iğnelere maruz kalmak

Kan testi hepatit C virüsüne karşı antikorları tespit ederse, bir doktor aktif hepatit C virüsüne sahip olup olmadığını kontrol etmek için daha fazla test isteyecektir. Ayrıca, bir kişinin karaciğerindeki işleyişindeki değişiklikleri araştırmak için testler de yapılacaktır.

Görünüm

Hepatit C enfeksiyonu için antiviral tedaviler mevcuttur.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), son zamanlarda hepatit C’nin tedavisi için birkaç antiviral ilacı onaylamıştır.

Temmuz 2017’de, FDA diğer antivirallere yanıt vermeyen kronik hepatit C’li yetişkinleri tedavi etmek için Vosevi denen bir ilacı onayladı.

Nisan 2017’de, FDA, hepatit C ile enfekte olmuş 12 yaş ve üstü çocukların tedavisi için Sovaldi ve Harvoni ilaçlarını onayladı. Bu ilaçlar yetişkinler için de kullanılıyor ve çoğu durumda hepatit C enfeksiyonunu tedavi ediyorlar.

Hepatit C tedavi edilmezse, bir kişi siroz (karaciğer skarlaşması), karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri de dahil olmak üzere hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaşayabilir.

Hepatit C semptomları olan veya enfeksiyon riski taşıyanlar, bir doktorun bunları test ettiğinden emin olmalıdır.

Bir kişinin karaciğer hasarını veya komplikasyonlarını önlemek için mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlaması önemlidir.

Источник: https://trmedbook.com/hepatit-c-nasil-bulasir/

Hepatit Nasıl Bulaşır?

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Hepatit nasıl bulaşır ve bulaşma yolları ile ilgili internet ortamında bir takım araştırmalar yaparken insanların hepatit b nasıl geçerhepatit c nasıl bulaşırhepatit b nasıl bulaşır, hepatit b taşıyıcısı bulaştırır mıhepatit b öpüşmeyle bulaşırmıhepatit b tükürükten bulaşırmıhepatit b aynı bardaktan su içmekle bulaşırmıhepatit b kolay bulaşır mıhepatit c öpüşme ile bulaşır mıhepatit b sigaradan bulaşırmıhepatit b terle bulaşırmıhepatit b sevişmeyle bulaşırmıdudaktan öpüşmeyle bulaşan hastalıklarhepatit b taşıyıcılığı geçermihepatit b nasıl geçerhepatit b taşıyıcısı ne yapmalıhepatit b taşıyıcısı evlenebilir mihepatit b taşıyıcısı ile cinsel ilişkihepatit b taşıyıcısı ile öpüşmekhepatit bulaşması, hepatit bulaşıcı mı, hepatit b nasıl bulaşmaz tarzında aramalar yaptığını gördüm ve bu konu üzerine detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim. Öncelikle hepatit B hastalığının bulaşma yolları üzerinde duralım.

Hepatit B Bulaşma Yolları

Hepatit B genellikle kan yoluyla bulaşan hastalıklardan biri olarak bilinmektedir. Bir HIV’e göre yaklaşık 100 kat daha bulaşıcıdır. Hepatit B kan ve vücudumuzun diğer sıvılarının aktarımı yoluyla yayılır. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz tüm sorulara cevap olacak şekilde teker teker sıralayalım:

 1. Prezervatif kullanmadan girilen cinsel ilişkilerde hepatit B bulaşma riski vardır.
 2. Oral seks ile hepatit B bulaşma riski vardır.
 3. Tek seferlik kullanılması gereken ilaç ekipmanlarının çoklu kullanımında hepatit B bulaşma riski vardır.
 4. Kan transfüzyonu yapılan bireylerde eğer nakil edilen kan kontrol edilmemişse hepatit B bulaşma riski vardır.
 5. Organ nakli yapılan bireylerde gerekli kontroller sağlanmamışsa hepatit B bulaşma riski vardır.
 6. Hamilelikte bebeğin doğarken vajinal sıvıya teması sonrası hepatit B bulaşma riski vardır.
 7. Bazı kişisel eşyaların ortak kullanılması ile hepatit B bulaşma riski vardır.
 8. Hasta kişilerin yaralarına doğrudan dokunarak kanıyla temas sağlanırsa hepatit B bulaşma riski vardır.
 9. Dövme yaptırılması ve akapunktur gibi tedavilerde hepatit B bulaşma riski vardır.
 10. Ustura, diş fırçası, tırnak makası, küpe ve diğer takıların ortak kullanılması neticesinde hepatit B bulaşma riski vardır.
 11. Hepatit B li hastaların tükrük sıvıları minimal düzeylerde virüs içerebilir. Basit öpüşmelerle bulaşma görülmese de öpüşme yoluyla hepatit B bulaşma riski vardır.
 12. İnsan ısırıklarında hepatit B bulaşma riski vardır.

Hepatit B vücut dışına çıktıktan sonra 7 gün boyunca yaşayabilir ve bu süre zarfında uygun ortam sağlandığı zaman tekrar bulaşıcılığını sürdürebilir. Bu konu hakkında hazırladığımız tabloyu yazı sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Hepatit B Nasıl Bulaşmaz?

Hepatit B rastgele bulaşım gösteren bir hastalık değildir. Şimdi Hepatit B bulaşma riski olmayan durumlar hakkında kısaca bilgi verelim:

 1. Birisi size doğru hapşırırsa hepatit B bulaşma riski yoktur.
 2. Birisi size doğru öksürürse hepatit B bulaşma riski yoktur.
 3. Bir kişiye sarıldığınızda hepatit B bulaşma riski yoktur.
 4. Bir kişinin elini tutuğunuzda hepatit B bulaşma riski yoktur.
 5. Yeni doğmuş bebeği emziren annede hepatit B bulaşma riski yoktur.
 6. Ofis gibi sosyal ortamlarda el sıkma gibi sıradan temaslarda hepatit B bulaşma riski yoktur.
 7. Tuvalet kapaklarına temas ve klozete oturma yoluyla hepatit B bulaşma riski yoktur.
 8. Yemek yeme yoluyla hepatit B bulaşma riski yoktur.

Hepatit B Kimlere Daha Kolay Bulaşır?

Hepatit B risk faktörleri yazacağımız bu maddeler ile sınırlı değildir. En sık karşımıza çıkabilecek risk faktörleri derlenmiştir.

 1. Sağlık hizmeti veren kişiler ve acil müdahale uzmanları risk altındadır.
 2. Son 6 ay içinde birden fazla kişiyle cinsel aktiflik yaşayan bireyler risk altındadır.
 3. Erkeklerle seks yapan erkekler risk altındadır.
 4. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan herhangi birine sahip olanlar risk altındadır.
 5. Uyuşturucu madde kullananlar risk altındadır.
 6. Cinsel partnerleri Asya, Afrika, Güney Amerika, Pasifik Adaları gibi merkezlerde yaşayan bireyler risk altındadır.
 7. Diyaliz hastaları risk altındadır.
 8. Tüm gebe kadınlar risk altındadır.
 9. Siroz gibi karaciğer hastalıklarınız varsa risk altındasınız.

Hepatit C Bulaşma Yolları

Hepatit C temel olarak insan kanın atemas yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Birçok kişi iğneleri ve diğer enjeksiyon aparatlarını ortak kullanarak bulaş sağlamaktadır.

Hepatit B ye oranla ortak eşyaların kullanımı neticesinde bulaş daha nadir görülür. Hamilelikte bebeğin vajinal yolla veya sezaryenle doğacak olması hepatit C bulaşma riskini etkilemez.

Yeni doğan bebeği emzirerek hepatit C bulaştırılamaz.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: https://doktordanhaberler.com/hepatit-nasil-bulasir/

Hepatit A : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Fiziksel ve çevresel koşulların her geçen gün kötüleştiği dünyada birçok hastalığın etkisi altına giriyoruz. Bu hastalıklar ile geçmişte güçlü bağışıklık sistemimiz sayesinde savaşabilirken, şimdilerde tıptaki gelişmelere rağmen yeniliyoruz.

Kanser, AIDS, grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar ile savaş uzun yıllardır devam ediyor. Çevresel etkiyle sürekli şekil değiştiren bu virüsler yüzünden geliştirilen aşılar, kullanılan antibiyotikler de maalesef etki etmediğinden hastalıklara yeniliyoruz.

Bu hastalıklar arasında yer alan ciddi hastalıklardan biri de hepatittir.

Hepatit hastalığı virüslerin yol açtığı bir hastalık çeşididir. Hepatit A, B ve C olmak üzere 3 çeşidi vardır. Her hepatit çeşidinde hastalığa farklı bir virüs neden olur.

Buna rağmen hastalığın seyri benzerdir. Bu yüzden herhangi bir hepatit çeşidine yakalanan kişinin diğer türlere de yakalanma ihtimali yüksektir.

Hepatit A hastalığı, “enfeksiyonlu hepatit” veya halk arasında”sarılık” adı ile anılır.

HAV adındaki hepatit virüsü ile hastalık taşınır ve bulaşır. Virüslerin karaciğeri konak organ olarak kullandığı bu hastalık, karaciğerde akut enfeksiyonlara neden olur. Karaciğerde üreyen ve beslenen virüsler bir süre sonra karaciğerin görevini yapmasını engeller ve karaciğer fonksiyonları durma noktasına gelir.

Hepatit hastalığının tüm çeşitleri arasında en hafif etkileri olan A çeşididir. Ölümcül etkisi olan fakat etkin tedavi ile kurtulma ihtimali en yüksek olan türdür. Bu hastalık karaciğeri hedef alır ve genel olarak çocuklarda görülür.

Düzgün tedavi ve korunma yöntemleri ile hastalık hafif seyreder ve kronikleşmeden önlenir.

Hepatit A Nasıl Bulaşır?

Hepatit A hastalığı HAV adındaki viral organizmanın yiyecekler aracılığı ile veya virüslerin bulunduğu suya temas halinde bulaşır.

Hepatit hastası olan kişilerin kullandığı diş fırçası, yemek için kullandığı araçlar ile kişisel eşyaların ortak kullanımı da bulaşmayı sağlar. Hepatit virüsü kan içerisinde yolculuk eder ve vücut sıvılarında yer edinir.

Bu yüzden cinsel ilişkiyle de hastalık bulaşır. Hepatit taşıyıcısı biri ile cinsel ilişki veya öpüşme durumunda hastalık bulaşabilir.

Ayrıca yeterli testlerin yapılmadığı yerlerde hepatit virüsü taşıyan birinden kan alınması, ilik nakli gibi durumlarda da hastalık bulaşır.

Kimyasal maddelerin yoğun bulunduğu yerlerde çalışmak, sanayi ve foseptik atıkların bulunduğu çevrede yaşamak ve uyuşturucu kullanımı da hepatit bulaşmasına neden olur.

Daha önceden maruz kalınmış çeşitli viral enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde de hastalığa yakalanılabilir.

Daha önce hiç hepatit hastalığı geçirmemiş insanlar da bu hastalık görülebilir. Yeterince kişisel hijyene önem vermeyen kişilere virüs bulaşma ihtimali yüksektir.

Tuvalete gittikten sonra el yıkamama alışkanlığı hepatiti doğuran en önemli etmenlerden biri. Çünkü bu virüs lağım sularında canlı kalabilen bir tür.

Ayrıca iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerin çiğ tüketimi ile kirli sulardan yakalanan deniz ürünlerinin tüketimi hepatit hastalığının kapılmasına neden olur.

Hepatit virüsünün vücuda alındıktan sonra kuluçka dönemi 15 ile 50 gün arasında değişir. Bu süreçte karaciğer yerleşip üreyen virüsler kan ve vücut sıvılarında vücuda dağılır.

Ortalama 1 ay sonunda vücutta belirtileri görülmeye başlar. Hastalığın en bulaşıcı olduğu dönem ise hastalanmadan önceki 2 hafta ile sarılık olduktan sonraki 1 haftadır.

Hastalık 8 hafta boyunca artan ve azalan etkileri ile devam eder.

1. Dışkıya temas etmek

HAV dışkıda üreyebilen ve yaşayabilen bir virüstür. Bebek altı temizliğinde ellerin yıkanmaması sonucu hastalık oluşabilir. Çünkü HAV kısa süreli de olsa cansız varlıklar üzerinde yaşayabilir.

Aynı zamanda idrar sıvısında da yaşayan bu virüs, tuvaletten çıktıktan sonra el yıkama alışkanlığı olmayan kişiler için büyük bir tehdir.

Ortak kullanım alanlarında tuvalet, banyo veya benzeri yerlerin kullanımına dikkat edilmemesi hepatit oluşumunu destekler.

2. Kirli sular

Suların kirli oluşu veya tuvalet sularının karışması durumunda hepatit virüsü oluşur. Bu virüs kirli sularda çoğalamazken, bu sudan içmek, temas etmek veya temas etmiş nesnelere dokunmak hepatitin bulaşmasını ve insanı konak olarak kullanıp üremesini sağlar.

3. İyi temizlenmemiş meyve, sebze ve deniz ürünleri

HAV kirli sulara temas etmiş meyve veya sebzelerin dış yüzeyine tutunup yine kirli sularda yaşayan deniz ürünlerini de konak olarak kullanır. İnsanların farkında olmadan bu ürünlere teması veya tüketimi ile vücuda girer. Konak organ olarak karaciğerde üreyip tüm vücuda yayılır.

4. Homoseksüel ilişki ve cinsel ilişki türleri

Anal ilişkiyi tercih eden çiftlerin hepatit virüsünün dışkıda yaşayabilen bir tür olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü bu ilişki ile virüsün bulaşma ihtimali artar. Ayrıca hepatit bulunan biri ile her türlü cinsel münasebet de hepatitin bulaşmasına neden olabilir.

1. Bulantı ve kusma

HAV virüsünün özelikle kontrol altına aldığı organ karaciğerdir. Karaciğer vücudumuzda sindirim sisteminin bir parçası olarak görev yapar. Karaciğerin hayati fonksiyonları yerine getirememesi sonucunda bulantı şikayetleri ve kusma gibi sorunlar gözlenir.

2. Dışkının renginin değişmesi

Karaciğer vücudu temizleme özelliği ile bilinir. HAV tarafından ele geçirilen karaciğer fonksiyonunu yerine getiremez. Dolayısı ile sindirime uğraması için bağırsak ve böbreklere giden maddeler iyi ayrıştırılamaz. HAV bulaşmış ve sindirilmemiş besinler dışkıda kendini gösterir. HAV varlığına bağlı olarak dışkı kil rengindedir.

3. Halsizlik

Hepatit virüsleri sadece karaciğer değil birçok organa zarar verir. Vücutta büyük bir rahatsızlık hissi uyandırır. Bunun yanında halsizlik de görülür.

4. Karın ağrısı

Karnın sağ kısmında bulunan karaciğer, hepatit virüsü kuşatması altında olduğunda acır. Bu acı, hafif veya orta şiddette olsa bile tüm karın bölgesine yayılır. Bu yüzden karında şiddetli kramp ve ardından ağrılar oluşur.

5. Ateş

Bağışıklık sistemi vücutta gezen ve üreyen virüslere karşı savaşır. Bu savaşma sırasında üretilen antikorlar vücut ısısının yükselmesine neden olur. Ateş zaman zaman yükselirken genel olarak stabil kalıp, 38 derecede seyreder.

Çok Sık Karşılaştığımız Ateş Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer? Doğal Bazı Yöntemler

6. İştahsızlık

Çok yaygın bir belirti değildir. Fakat özellikle çocuklarda iştahsızlık görülebilir. Hastalığın etkisinden dolayı yemek yeme isteğini kaybeden çocuklarda ani kilo kayıpları oluşur.

7. İdrarın koyulaşması

Karaciğer ve sindirim sistemi HAV kuşatması altında olduğundan bu sorun idrara da yansır. İdrar koyu kıvamlı ve koyu renkli olur. Genelde koyu kırmızıya çalan bir sarı şeklindedir. Hepatit  hastalığının en önemli belirtilerinden biri idrarın koyulaşmasıdır.

8. Gözün ve cildin sararması

Yine önemli belirtilerden biri ciltte ve gözde meydana gelen sararmalardır. Gözün beyaz kısmının hastalığın ilerleyişi ile paralel sarıya dönüştüğü görülür. Cilt de gittikçe sarı bir hal alır. Hastalığın etkisi azaldıkça sarılık yavaş yavaş kaybolur. Bu sebepten ötürü hepatit hastalığı için sarılık tanımı da kullanılır.

9. Kas ağrıları

Ateş ve halsizlik insan vücudunda yorgunluğa neden olur. Yorgunluğa bağlı olarak kaslarda ve eklem yerlerinde çeşitli ağrılar gözlemlenir. Bu ağrılar hastalığın şiddetlendiği dönemlerde daha da artar.

10. Mide ağrısı

Karaciğerde oluşan ağrılar, mide ve bağırsaklara da yansır. Bunun yanında karaciğerin görevini tam yapmaması yüzünden mideye düşen görev artar. Buna bağlı olarak midede çeşitli ağrılar ortaya çıkar.

11. Deride şiddetli kaşıntı

Hepatit virüsünün etkileri deri üzerinde de görülür. Virüsün vücut sıvıları içindeki hareketi deride şiddetli kaşıntılara neden olur. Deri yüzeyinde kabuklanma veya kaşıntılar hepatit virüsü sebebiyledir.

12. Kanın pıhtılaşma sorunları

Hepatit virüsleri karaciğeri etkisi altına alarak işlevlerini tam olarak yerine getirmesini engeller. Kanın pıhtılaşmasında önemli görevi olan karaciğer, kontrol mekanizmasını kaybettiği için pıhtılaşma sorunları yaşanır. Kanın geç pıhtılaşması veya aniden kan pıhtısı oluşumu hepatitin ileri belirtisidir.

13. Karaciğer sorunları

Hepatit virüsleri vücuda alındığında hedef organ karaciğerdir. Burada üreyen ve beslenen virüsler vücuda direkt etki eder. Hastalığın ilerlemesi ile karaciğere bağlı sorunlar ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen durumlar karaciğer yetmezliği görülebilir.

14. Soğuk algınlığı veya öksürük

Çocuklarda görülen hepatit sorununda soğuk algınlığı  gözlenir. Çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olması virüs etkisine bağlı soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına neden olur.

15. Kokulara karşı hassasiyet

Hepatit hastalarında kokulara karşı hassasiyet gelişir. Bu yüzden birçok şeyin kokusu kötü gelir. İştahsızlığın temel sebeplerinden biri de budur.

Hepatit A Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hepatit tedavisi kişiye ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tedaviye başlamadan önce hastalığın teşhisi konulmalıdır. Hastalığın teşhisinde çeşitli teknikler kullanılır.

1. Kan tahlili

Hastanelerde yapılan kan tahlilinde kanda hepatit virüsünün yer alıp almadığına bakılır. Hepatit A testi olarak da adlandırılır. Hastadan aç karnına birkaç tüp kan alınır. Bu kan, laboratuvar ortamında incelenir.

Hepatit virüsüne karşı oluşmuş antikorlara bakılır. Kişide hepatit virüsü olması veya daha önce hepatit geçirmiş olması halinde kanda bu antikorlar bulunur.

IgM Anti- HAV antikorları kanda hepatit varlığını pozitif olarak gösterir.

Bu antikorlar hastalıktan 2 hafta sonra oluşurken, etkin tedavi ile 12 hafta içinde kaybolur. Diğer bir analizde ise Ig G Anti-HAV antikorları aranır. Bu antikorlar hepatit geçirildiğini işaret eder. Hastalık 12 hafta sonra ortaya çıkar.

Bu antikorlar ise kişiyi yaşam boyu bu hastalığa karşı koruma amaçlıdır. Kan tahlili sayesinde; hepatit türü belirlenir. Bu kişilerin kan veya organ bağışçısı olmaması konusunda uyarı sağlanır.

Aynı zamanda hastalığın hangi evrede olduğu da saptanır.

2. Karaciğer filmi

Yapılan kan tahlillerinde HAV virüsünün yoğun olması ve hastalığın uzun süredir vücutta etki halinde olması ile karaciğer filmi çekilir. Bu filmde karaciğerin HAV tarafından ne kadar tahribata uğradığına dair bilgiler elde edilir. Bu sayede kişinin karaciğer durumu öğrenilmiş olur. Karaciğerin HAV tarafından tahrip edildiği durumlar karaciğer nakli gerekir.

Hepatit A Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hepatit hastalığının bir çeşidi olan hepatit A diğer çeşitlere göre daha hafif etkilere sahiptir. Çünkü bu hastalığa etki eden virüs kronik bir hastalığa neden olmaz. Çocuklarda ve bebeklerde (0-12 yaş) sık görülen hepatit türüdür. Çok fazla olmamakla beraber yaşlı kişilerde de görülür.

Etkin tedavi yöntemleri ve korunma şekilleri ile de bu hastalığa yakalanmaktan kurtulabilirsiniz. Yaşlı kişilerde aniden görülen hepatit, kronik karaciğer hastalıklarına neden olur. Bazı durumlarda ise hastalık akut karaciğer yetmezliğine sebep olur. Bu durumda hastaların acilen tedavi edilmesi gerekir.

Aksi halde karaciğer fonksiyonları yitirilir ve karaciğer nakli gerekir.

Hepatit A nasıl tedavi edilir konusunda ise; hastalığın belli bir tedavisi yoktur. Kişinin yaşı, hastalığın seyri ve yayılma miktarına göre bir tedavi uygulanır. Hepatit tanısı konulduktan sonra kişinin izole bir yaşam sürmesi gerekir. Kullanılan kişisel eşyaların evdeki diğer üyeler ile paylaşılmaması önemlidir.

Bu süreçte dinlenmek ve vitamin ağırlıklı beslenmek gerekir. Ayrıca sigara alkol gibi alışkanlıklar da terk edilmelidir. Kişisel hijyene önem gösterilmesi ve cinsel ilişkiden sakınılması da tedavi sürecinde önem taşır.

1. Aşı tedavisi

Hepatit’e karşı Twinrix adlı bir aşı uygulanıyor. Bu aşı hem hepatit A hem de hepatit B’ye karşı bağışıklık sağlıyor. Aşı 3 kademeli enjeksiyon ile uygulanır. 1 ile 6 ay arasında uygulanan 4 doz şeklinde uygulanan bu aşı hepatitlere karşı koruma sağlar.

18 yaşını geçmiş ve HAV, HVB riski taşıyan kişilerin bu aşıyı mutlaka yaptırması gerekir.

Ayrıca hepatit hastalığının yaygın olduğu ülkeleri ziyaret edenlerin, kırsal yerlere gidenlerin, homoseksüel ilişkilerde bulunanların, kreş ve çocuk hastanelerinde çalışanların, lağım işçilerinin, su tesisatçılarının, engelli, çocuk, yaşlı kişilerin bakıcılarının, uyuşturucu bağımlılarının, kronik karaciğer hastalığı olanların ve hemofili hastalarının mutlaka hepatit aşısı olması gerekir. Hepatit aşılarının %97 oranında hastalığa yakalanma riskini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Hepatit A Ölümcül Müdür?

İstatistikler her yıl 1,5 milyon kişinin hepatit hastalığına yakalandığını ortaya koyuyor.

Özellikle yeterli beslenmenin olmadığı ve çevresel kirliliğin olduğu fakir ülkelerde hastalığın bulaşma riski oldukça fazladır.

İçme sularının temiz olmadığı yerlerde en sık görülen hastalık olarak kabul edilen hepatit, tedavisi mümkün olan bir hastalık. Hastalığın görüldüğü çocukların %90’ı 10 yaşın altında olan çocuklardır.

Dünyada hepatit türlerine karşı aşılar ve ilaçlar olmasına karşın gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde bunlara ulaşım zor olduğu için her yıl binlerce insan hastalık dolayısıyla yaşamını yitiriyor. Akut hepatit A hastalığından dolayı her yıl 150,000 insanın öldüğü istatistiği mevcuttur.

Hepatit A diğer hepatit türlerine göre kurtulma şansı yüksek bir türdür. Fakat aşı ve ilaçlara erişimin azlığı ile yaşam koşullarının kötülüğü bu hastalık ile savaşmaya engel olur. Bu hastalığa dikkat çekmek ve bilinç kazandırmak maksadı ile çeşitli kampanyalar da yürütülüyor.

WHO gibi kuruluşlar gerçekleştirdikleri faaliyetler ile hepatit hastalığına dikkat çekerek farkındalık yaratıyor.

Источник: https://sebboy.com/hepatit-a/

Viral Hepatitler: Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Viral Hepatitler konuyla ilgili, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD’de görevli uzman Dr. Birgül Mete‘ den bilgi aldık.

Viral Hepatitler nedir?

Viral Hepatitler, virüslerin yol açtığı karaciğer iltihabıdır. Viral Hepatitler virüsler, bakteriler, ilaçlar, çeşitli kimyasal maddeler, toksinler, karaciğer hücrelerinin yağlanması veya karaciğer dışındaki bazı organların hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir.

Virüsler, ancak başka bir canlı hücrenin içerisinde yaşayabilen gözle görülemeyen canlılardır. Hepatit virüsleri denildiğinde öncelikle karaciğerde hastalık oluşturan Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E gibi virüsler ifade edilmektedir. Bunların dışında başka virüsler de hepatit nedeni olabilir.

Hepatit iki şekilde görülebilir:

Akut Viral Hepatit nedir?

Aktif geçirilen sarılık anlamına gelmektedir.

Eğer iltihabın devamlılığı 6 aydan uzun sürerseKronik Viral Hepatit denilmektedir.

Kronikleşme esas olarak Hepatit B ve Hepatit C’de görülür

Hepatit virüslerinden B, C ve D ( Hepatit B ile birlikte olmak kaydıyla) kronik (kalıcı, uzun süreli) karaciğer hastalığı oluşturabilir. A ve E virüsleri ile oluşan hepatitler ise kalıcı bir hastalık yapmaz. Bir kişide bulaşıcı hepatit olup olmadığını ve hangi tip sarılık geçirildiğini anlamanın tek yolu kan tetkiki yapılmasıdır.

Hangi klinik bulgularla karşılaşırız?

Bulaşıcı hepatit geçirilirken aşağıdaki bulgularla karşılaşılabilinir:

 • Gözlerde sararma
 • İdrarın koyulaşması (çay rengi)
 • Dışkı renginin açılması
 • Halsizlik, bitkinlik
 • Ateş
 • Karın ağrısı, bulantı – kusma – ishal

Hepatit A Enfeksiyonu nedir?

Küçük çocuklarda sık (özellikle ilk 5 yaşta) görülür. Genellikle belirtisiz (sarılık olmadan) geçer. Kesinlikle kronikleşmez. Sarılık gelişirse bazı hastalarda uzun sürebilir.

Hepatit A hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları
 • Bulantı, kusma, karın ağrısı
 • Ateş yüksekliği
 • Gözlerin beyazında sararma
 • Ciltte sararma
 • İdrar renginin koyulaşması (çay rengi)
 • Büyük abdestin renginin açılması (kül rengi)

Hastalık sarılık ve diğer belirtiler olmadan da geçirilebilir. Bu olgularda çoğunlukla tanı konamamaktadır.

Toplumun %90 – 95’i hayatının ilk 10 yılında Hepatit A ile karşılaşmış ve bağışık durumdadır. Geçirilmiş hastalık kalıcı bağışıklık bırakır.

Hepatit A nasıl bulaşır?

Büyük abdest ile atılan mikrobun ağız yoluyla başkalarına aktarılması sonucu bulaşır. Bu nedenle A tipi sarılıktan korunmak için;

 • Eller özellikle yemek hazırlamadan, yemeden önce, bebeği beslemeden önce, tuvalete gittikten sonra, bebek bezi değiştirdikten sonra, çiğ ya da hazır yiyecekleri tutmadan önce ve sonra yıkanmalıdır.
 • Banyo ve tuvaletler, klozet, el tutma yerleri ve musluklar, çocuk bezi değiştirme masalarının temizliği sık sık çamaşır suyu ile yapılmalıdır.

A tipi sarılık geçiren hastamız varsa neler yapılmalı?

 • Özellikle küçük çocuklarda fazla telaşlanmaya gerek yok.
 • Ama hasta erişkin biriyse yakından izlenmelidir. Özellikle yaş ilerledikçe A tipi sarılık hastalığı daha sorunlu ve daha ağır geçirilir. Bu nedenle hastalığı geçirmemiş kişilerin aşılanması önerilir.
 • Mutlaka hasta yatarak istirahat etmeli.
 • Tuvalet sonrası eller iyi dezenfekte edilmeli, tuvaletten çıkınca çamaşır suyu ile tuvalet, kapı kolu, musluk vb silinmelidir.
 • Hastanın tabak, kaşık, bardak, havlusu ayrılmalıdır.
 • Mutlaka bir Sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. (Bildirimi zorunlu bir hastalıktır)
 • Sarılık çıktıktan sonra 1 hafta bulaştırıcılık devam ettiği için okula – kreşe gönderilmemelidir.

A tipi sarılık nasıl tedavi edilir?

 • Özel bir tedavisi yoktur.
 • % 99’u 3 ay içinde kendiliğinden iyileşir.
 • Ateş kontrolü yapılır.
 • Yeterli sıvı ve gıda alımına devam edilir.

Hepatit E enfeksiyonunun klinik seyri, bulaşma yolları birbirine benzer ancak gebelerde daha ağır seyredebilir.

Hepatit B Enfeksiyonu

Tüm dünyada 350 – 400 milyon, Türkiye’de 5 – 7 milyon kronik Hepatit B hastası bulunmaktadır. Hastalık, hepatit B virüsü ile karşılaşmayı takiben genelde 6 hafta ile 6 ay arasında değişen bir ara dönemden sonra başlamaktadır.

Başlangıç belirtileri iştahsızlık, bulantı ve kusma, halsizlik, karın ağrısı şeklinde olabilmektedir. Bu dönem 3 – 7 gün kadar sürer. Sarılığın ortaya çıkması ile belirtiler gerileyip kaybolurken halsizlik, iştahsızlık gibi yakınmalarda ağırlaşma gözlenebilir.

Sarılık hafif olgularda sadece göz aklarının kararması şeklinde olurken ağır olgularda ise bütün vücut sarı bir renk alır. Aynı dönemde idrar renginin koyulaştığı gözlenir. Çocukluk çağında alınan hepatitler tamamen belirtisiz ve sarılık olmaksızın seyredebilir.

Hastalığın bu dönemi akut hepatit olarak adlandırılır. Çoğu durumda vücudun bağışıklık sistemi hastalığı yenebilir ve hepatit B sonlanır.

Bununla birlikte özellikle küçük yaşlarda alınan enfeksiyonlarda bağışıklık yanıtı hastalığı sonlandırmak için yeterli olmaz ve hastalık uzun süreli bir şekle döner.

Hastalık başlangıcından itibaren 6 ay içerisinde sonlanmamış olduğu takdirde hepatit B enfeksiyonu kronik hepatit B olarak adlandırılır.

Hastalık, bebeklik – çocukluk yaşlarında bulaşmış ise kronikleşme olasılığı çok yüksektir (%75 – 90). Erişkin yaşta ise kronikleşme riski düşer (%5).

Hepatit B nasıl bulaşır?

 • Mikrobu taşıyan veya hasta olan gebeden çocuğuna doğum sırasında
 • 1991 yılından önce kan veya organ nakli yapılmışsa ve bilmeden virüs ile enfekte kan veya kan ürünleri kullanılmışsa (1991 öncesi ameliyatlar)
 • Enfekte kan ile temas sırasında (jilet, ustura, tıraş makinesi, makas, diş fırçasının ortaklaşa kullanımı)
 • Manikür pedikür malzemelerinin sterilize edilmeden (uygun şekilde temizlenmemiş) kullanımı ile
 • Toplu sünnet şölenleri sırasında sterilizasyona dikkat edilmezse
 • İlaç/uyuşturucu enjekte ederken mikroplu iğnelerin ortak kullanılması ile
 • İğne batma kazası (örn. enjeksiyonları yapan hemşirelerde) sonucu
 • Mikroptan arındırılmamış malzemelerle yapılan diş tedavisi ile
 • Korunmasız cinsel ilişki yoluyla
 • Sterilizasyona dikkat edilmeden (uygun şekilde temizlenmemiş) yapılan dövme ve vücut deldirme (piercing) sonucu hastalık bulaşabilir.

Hepatit C Enfeksiyonu

Hastalık, hepatit C virüsü ile karşılaşmayı takiben 2 – 24 hafta arasında değişen (genelde 6 – 8 hafta) bir dönemden sonra başlamaktadır. Başlangıç dönemi hastaların büyük bir kısmında belirtisizdir.

Bu nedenle de hepatit C’li hastalarda hastalığın ne zaman başladığını kestirmek güç olmaktadır. Az sayıda hastada görülen başlangıç belirtileri hepatit B veya diğer birçok hastalıkta olduğundan fazla farklı olmayıp iştahsızlık, bulantı ve kusma, karın ağrısı şeklinde görülmektedir.

Hastalığın akut hepatit olarak adlandırılan bu evresinde sarılık son derece nadirdir.

Bağışıklık sisteminin hastalığı yenmesiyle tamamen iyileşme ihtimali hepatit C’de hepatit B’ye oranla çok daha düşük bir olasılıktır. Hastaların büyük bir kısmında (% 80) kronik enfeksiyon gelişmektedir.

Hastalık 6 aydan daha uzun sürerse kronikleşmeden bahsedilir. Hepatit C enfeksiyonu kronikleştiği takdirde hastaların bazılarında karaciğer hasarına yol açıp siroza veya karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir.

Bazı hastalarda ise önemli bir karaciğer hasarına ve hastalığa neden olmaz.

Hepatit C nasıl bulaşır?

 • Hepatit C taşıyan kan ve kan ürünlerinin kullanılması ile: Bu bulaşma yolu hepatit C’nin bilinmediği ve kan ürünlerinin bu hastalık için kontrolden geçirilmediği yıllarda en önemli bulaşma yolu idi; günümüzde tüm kan ürünleri hepatit C ve diğer bulaşıcı hastalıklar yönünden araştırılmaktadır. Bu nedenle gerektiğinde bu tür ürünlerin kullanımı konusunda bir endişe duyulmamalıdır.
 • Damar içi uyuşturucu madde bağımlılarının ortak kullandıkları enjektörler ile
 • Korunmasız cinsel ilişki yoluyla
 • Hepatit C taşıyan materyal ile yapılan dövme, piercing gibi işlemler ile
 • Uygun şekilde temizlenmemiş tıbbi materyallerin kullanımı ile bulaşma: Günümüzde bu tür tıbbi malzemelerin büyük kısmı tek kullanımlık olup, tekrar kullanılması gerekenleri emniyetli bir şekilde temizleyebilecek imkanlar mevcuttur.
 • Hemodiyaliz ünitelerinden bulaşma
 • Hepatit C taşıyan anneden çocuğa bulaşma

Birçok insanda bulaşma yolu saptanamamaktadır. Hepatit C yiyecek ve içeceklerle bulaşmaz. Hepatitli kişilerle aynı ortamlarda bulunmak ve olağan sosyal ilişkiler, yukarıda tanımlanan yollardan birisi söz konusu olmadıkça bulaşmaya neden olmaz.

Hepatit B ve C’ye karşı korunmak için neler yapılmalı?

Berber ve kuaförlerde:

 • Jilet ve ustura ucu her müşteride mutlaka değiştirilmeli
 • Eski tip kan taşı kesinlikle kullanılmamalı
 • Yeni tip kan taşı mutlaka tek sefer kullanılıp atılmalı
 • Havlular her müşteride değiştirilmeli
 • Dövme, piercing, akupunktur, hızma steril (mikropsuz) koşullarda yapılmalı
 • Tek kullanımlık aletler kullanılmalıdır

Tüm gebelere gebelik sırasında hepatit B bakılmalı.

Tüm bebekler doğar doğmaz hepatit B’ye karşı aşılanmalıdır.

Kronik hepatitler neden bu kadar önemlidir?

 • Uzun zaman içerisinde karaciğer yetersizliği
 • Karaciğer sirozu
 • Karaciğer kanseri gelişme riski bu hastalığın bulunmadığı kişilere göre çok daha fazladır .

Kronik hepatitli kişilerin dış görünüşünde bir farklılık yoktur, çoğunlukla klinik belirti de vermezler

Kronik Hepatit B ve C hastalığının tedavisi var mıdır?

Evet vardır, doktorun uygun gördüğü hastalar tedaviye alınır ve 3 – 6 aylık aralıklarla kontrol edilirler.

Kronik Hepatit B ve Hepatit C hastalığında tedavinin amaçları nelerdir ?

 • Gelişebilecek karaciğer hasarını ve buna bağlı sorunları azaltmak, yavaşlatmak
 • Sirozu, olası karaciğer kanserlerini önlemek
 • Kişinin yaşam kalitesini arttırmak
 • Başkalarına mikrobun bulaşmasını önlemek

Viral Hepatitler ve aşı

 • Hepatit A’nın Aşısı vardır, 6 ay ara ile 2 doz aşı uygulanır.
 • Hepatit B’nin aşısı vardır, 3 doz şeklinde ilk aşıdan 1 ay ve 6 ay sonra yapılır.
 • Hepatit B aşısı Hepatit D’ ye karşı da korur.
 • Hepatiti E’nin henüz aşısı yoktur.
 • Hepatit C’nin henüz aşısı yoktur.

Kronik hepatitli kişilerin ve ailelerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 • Kişiler bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmelidir.
 • Hastayla aynı evde kalanlar, hastanın tıraş malzemeleri, tırnak makası, diş fırçası gibi kanla bulaşabilecek malzemelerini kullanmamalıdır.
 • Cinsel yolla bulaşı önlemek için kılıf kullanılmalı, cinsel partner/eş hemen (hepatit B’ye karşı) aşılanmalıdır.
 • Hepatit C için tek eşlilerde kılıf kullanılması şart değildir. Çok eşlilerde ise kılıf kullanılmalıdır.
 • Hepatit B taşıyıcı kadınlar gebe kalabilir. Ancak doğumda bebeğe derhal hepatit B aşısı ve özel hepatit B serumu yapılması gerekir.
 • Hepatit B taşıyıcı anne bebeğini emzirebilir.
 • Hepatit C’li kadınlar da gebe kalabilir.
 • Bebek doğumdan sonra takip edilmelidir.
 • Emzirmeyle hepatit C ve B’de bebeğe mikrop bulaşmaz.
 • Hem hepatit B’li hemde hepatit C’li kişilere A tipi sarılık tetkiki yapılmalı ve eğer hastalığı geçirmemiş iseler hepatit A aşısı yapılmalıdır.
 • Hepatit C’li kişiler ayrıca hepatit B yönünden de tetkik edilmeli ve testler negatif çıkarsa hemen hepatit B aşısı yapılmalıdır.
 • Hepatit B aşıları Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır.
 • Hepatit B veya C taşıyan kişilerin evlenmelerinde sağlık mevzuatı açısından bir sakınca yoktur.

Sonuç olarak; tıp alanındaki gelişmeler sonucunda 20 yıl öncesine kadar tedavi edilemeyen kronik hepatitler artık tedavi edilebilmektedir. Yeni geliştirilen ve geliştirilmekte olan ilaçlar ile tedavi başarı oranı artmakta, siroz ve ileri karaciğer hastalığına gidiş süresi uzamakta ve oran azalmaktadır.

Ancak yeni tedavi yöntemleri geliştirilse de hastalığın bulaşmaması için gerekli korunma yöntemlerini uygulamak ve hastalığın bulaşmasını engellemek en güvenli yoldur. (Yazan: Dr. Zehra Berna Arık)

Anne adaylarına sağlıklı hamilelik için bu 10 test öneriliyor

Источник: https://indigodergisi.com/2016/06/cagimizin-salgini-viral-hepatitler/

Hepatit B Ne Şekillerde Bulaşır? Hastalıktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

Hepatit B bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için vücut sıvılarının tamamıyla karşı tarafa geçebilir. Cinsel ilişki esnasında ise bu vücut sıvılarının tamamı etkin bir risktir.

Hepatit B bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Vücut sıvılarının tamamını ele aldığımızda bulaşma riskinin yüksek olduğunu görebiliriz. Korunmak için ciddi bir dikkat istemektedir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B bulaşma yolu açısından en tehli enfeksiyonlar arasında gösteriliyor. Kronik olma ihtimalinin olması ve uzun süreli bir süreçte devam etmesi muhtemel olabiliyor.

Belirtileri görüldükten sonra mutlaka taşıyıcı veya hasta olarak teşhis edilmeli ve müdahaleye başlanmalıdır. Belirtilerini kolay gösterir ve doğrudan Hepatit B hastalığından şüphelenmenize olanak sağlayacak reaksiyonlara sebep olur.

İnsanların ise asıl korkusu bulaşıcı olma durumudur.

Bilhassa Hepatit B olan biriyle korunma olmasına rağmen cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşıcı olup olmadığı merak edilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki başta hepatit enfeksiyonları olmak üzere son derece tehlidir. Ancak bunun haricinde de sistemik hastalıklar için problem yaratabilir. Tüm bunları düşündüğümüzde de riski olmayan hastalıkların yanında hepatit sendromlar daha öne çıkmaktadır.

Kan ile bulaşması en yaygın olan çeşididir. Gerek HBV taşıyıcısı birinin kanına temas etmek gerekse kişinin kanının bir şekilde sizin yiyeceğinize, içeceğinize, derinize veya farkında olmadan bünyenize girmesiyle mümkün olur. Kan nakilleri ve enjeksiyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar örnek olabilir. Regl kanı dahildir.

Ter doğrudan düşünüldüğünde direkt etki etmeyebilir. Fakat belirli bir miktarın emilimi ile gerekli virüsün karşı tarafa geçebileceği kanıtlanmıştır.

Tükürük bilhassa öpüşme veya aynı ürünleri kullanma ve yeme gibi alışkanlıklar noktasında ciddi bir tehdit oluşturur.

Vücudumuzdan salgılanan tüm sıvılar karşı tarafın vücudu için tehdit oluşturabilir. Belirtileri görüldüğünde doğrudan müdahale edilmelidir. Buna vajina akıntısı dahildir.

Semen yani meni için bulaşıcı nitelikte olduğunu söylemek mümkün. Cinsel ilişki esnasında karşı tarafa HBV virüsünün kolay bulaşma yolları arasında en sık rastlananıdır.

Cinsel ilişki ciddi anlamda HBV olana büyük bir sorun yaratabilir. Çünkü karşısındaki insana aktarması için çok sayıda yol vardır. Ter, vücut sıvısı, tükürük ve meni noktasında çok yüksek ihtimalle yataktan HBV virüsüyle kalkabilirsiniz.

Hepatit B Bulaşmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Hepatit B hemen bulaşan ve kuluçka dönemini çabuk bir biçimde başlatan virüslerdendir. Görülen belirti ile beraber doktora başvurmalı ve testlerini yaptırmalısınız. Ardından karaciğer riski olup olmadığı birkaç fonksiyon testiyle anlaşılabilir. Bulaşmasından sonra neden ve sonuç noktasında doktorunuzun bazı ek tetkikler uygulayabileceğini söylemek mümkün.

Hepatit B tedavisi olduktan sonra belirli bir süre kronik hale gelen virüsün belirtilerini görmeye devam edebilirsiniz. Cinsel ilişkilerde korunma bile sizi burada korumaya yetmeyebilir.

Hepatit virüsler arasında en ciddi ve en kolay bulaşıcı olanıdır. Neden bulaştığı bulunduktan sonra kronik Hepatit B riski saptanarak buna uygun bir yol geliştirilmelidir.

Tedavisi her bünye için aynı sonuçları vermeyebilir.

Bulaşma Yolu
Kan%15
Ter, Tükürük, Vücut Sıvısı, Meni(Cinsel İlişki)%85

Bulaşma yolları arasında bulunan cinsel ilişki genellikle ter, tükürük, vücut sıvısı ve meni olmak üzere tüm fonksiyonların bir arada düşünülmesine neden olur. Herkesin merak ettiği asıl soru olan Hepatit B bulaşmaması için alınacak önlemlerin cevabı ise oldukça basit.

Ne kadar kontrollü hareket ederseniz o kadar başarılı bir korunma sağlanır. HBV belirtileri uzun süre boyunca kronik olacak şekilde devam edebilir. Bununla yaşamayı öğrenmek ise sizi zorlayabilir. Eğer Hepatit virüsleriyle yaşamak sizin için bir külfet ise bu noktada son derece dikkatli olmalısınız.

Hepatit B Korunma Yolları Nelerdir?

Hepatit B korunma yolları açısından irdelendiğinde karşımıza genellikle seks hayatı ile ilgili tavsiyeler çıkıyor.

Uzmanların önerdiği ana koşulların cinsellik ile ilgili olması ise tesadüf değil.

HBV taşıyıcısı olan anneden çocuğa geçmesi dışında diğer tüm bulaşma yollarını bir cinsel ilişki esnasında yaşayabilirsiniz. Buna maruz kalmamak ise tamamıyla kontrollü bir cinsel yaşam ile mümkün.

Cinsellik asla burada temel bir problem olarak algılanmamalıdır. Sadece korunma ve korunmanın doğru yapılması önem arz eder. Hatta düşünüldüğünde Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun ana kaynağı olarak akla gelen cinsellik korunma yolları ile bile bulaşabilmektedir.

Bulaşıcı yönünün bu kadar yüksek olmasının sebebi vücut sıvılarının tamamında geçebilir olmasıdır. Yani meni için prezervatif takıldığında aynı zamanda olası bir kanama veya vücut sıvısı için çözüm sağlamış olabilirsiniz. Ancak bu durumda da ter ve tükürük yine serbestçe kişiler arasında virüsü taşıyabilecek konumda olacaktır.

 • Cinsel ilişkiye girmeden önce partner hususunda seçici olmak gerekir.
 • Hepatit B olma ihtimali olan biriyle birlikte olmamak.
 • Tüm seks deneyimlerini korunma sayesinde daha güvenli yaşamak.
 • Riski gördüğünüz ve HBV açısından pozitif olabilecek bir ortamda bulunmamak.
 • Ter ve tükürük gibi genel sıvılarla her zaman temastan kaçınmak.
 • Cinselliği sıvı, meni ve kan noktasında kontrollü yaşamak.
 • Kan tüplerine, torbalarına, enjektörlere temas etmemek.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/hepatit-b-nasil-bulasir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.