Hangi meyve neye iyi gelirP

Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Hangi meyve neye iyi gelirP

İnsan vücudu karışık bir sistemdir  ve bu sistemde sürekli olarak, yüzlerce sayıda karmaşık reaksiyon gerçekleşmektedir. Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için ise, yeterli miktarda beslenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Bu besinleri sağlamanın en iyi ve doğal yolu da, taze meyve ve sebzeleri tüketmekten geçmektedir.

Herhangi bir hastalık meydana geldiğinde ya da vücutta bir sorun ortaya çıktığında, beslenme ile vücuda alınan besin bileşenleri, savunmaya geçmekte ve vücudu korumaya çalışmaktadır. Yoğun ve stresli hayat tarzı ile beslenme alışkanlıkları gibi bazı durumlar, vücudun temel besinler bakımından yetersiz kalmasına neden olabilmektedir.

Bundan dolayı da vücut, zararlı maddelerin etkisi altında kalabilmektedir. Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmek sadece bedensel sağlığın korunmasına katkı sağlamakla kalmayıp, zihinsel ve ruhsal sağlığın korunmasında da etkilidir.

Tüm bu nedenlerden dolayı meyve, beden, ruh ve zihinsel sağlık açısından son derece faydalı ve önemli bir besin maddesidir.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan meyvelerin başlıca yararı, zengin vitamin ve mineral kaynağı olmalarıdır. Vitamin ve mineraller ise, vücudun kendisinin üretemediği ve yalnızca dışarıdan temin ederek alabildiği yapı taşlarıdır.

Bundan ve zengin lif içeriklerinden dolayı meyveler, başta sindirim sistemi olmak üzere, kilo kontrolü, enerji kazanımı ve daha bir çok bakımdan fayda sağlamaktadır.

Sıcak çarpmasından, tansiyona, cilt sağlığından saç sağlığına kadar geniş yelpazede faydaları bulunan meyvelerin yararları şu şekildedir;

Sporcuların egzersiz sırasında ve sonrasında meyve tüketmeleri tabi ki de boşa değildir ve bir bildikleri vardır. Çünkü meyve, doğal bir enerji deposudur ve vücudun gereksinim duyduğu vitaminleri sağlayarak, enerji vermektedir.

Aynı şekilde, hamile kadınlar için de son derece önemli olan enerji, meyveler yardımı ile doğal yollardan elde edilebilmektedir. Bunların dışında, küçük çocuklar ve yoğun şekilde çalışanlar için de meyve, güçlü bir enerji kaynağıdır.

2.Tedavi Edici ve Koruyucu Etki

Piyasada satılan birçok multivitamin tablete nazaran çok daha besleyici olan meyveler, doğal vitamin kaynakları olduğu için, sağlık açısından oldukça faydalıdırlar.

Meyveler, zengin vitamin ve mineral içerikleri sayesinde, tedavi edici özellikler göstermekte ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Düzenli olarak tüketilen meyve, vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.

Güçlü etkili flavonoid, antioksidan, mineral, vitamin, fitokimyasal ile sayısız miktarda mikro ve makro besinler içeren meyveler, günlük düzenli olarak tüketildiğinde, cilt sağlığını desteklemektedir. Cildin ihtiyaç duyduğu suyun sağlanmasına yardımcı olan meyveler, cildi nemlendirerek kurumasını önlemektedir.

Meyveler, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olduğundan, cildin parlamasına ve canlanmasına yardımcı olmaktadır. Cilde iyi gelen meyveler ise; çilek, ahududu, dut, karadut, böğürtlen, elma, limon, üzüm, papaya ve muz gibi meyvelerdir.

Bu meyveler akne ve sivilce tedavisinde de hızlı iyileştirici etki göstermektedir.

4.Stresle Mücadele İçin Muz

Muz başta olmak üzere çoğu meyve, özellikle de potasyum içeriği yüksek meyveler, stres ile mücadelede son derece etkili besinlerdir. Muz ise, zengin potasyum içeriği sayesinde, stresin giderilmesinde en etkili meyvelerden birini oluşturmaktadır. Potasyum ayrıca, felç ve inmenin önlenmesine yardımcı olduğu gibi, tansiyonun düşürülmesinde de etkilidir.

5.Saç Sağlığı ve Güzelliği

Hem sağlıklı hem de uzun saçlar elde etmek için meyve tüketimi çok önemlidir. Parlayan, ışıldayan ve yumuşak saçlar için özellikle de A vitamini oldukça etkilidir.

Aç karnına tüketilen meyve ise, hem saç dökülmesini hem de erken yaşta meydana gelebilen saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Turunçgil meyveler ise zengin C vitamini içerikleri ile, saç dökülmesini önlemekte ve saçlara parlaklık kazandırmaktadır.

Kivi, çilek ve ananas gibi meyveler, saçların beslenmesini ve uzamasını sağlayan meyvelerdir.

Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Meyvelerden maksimum fayda alabilmek için, dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır ve bunlar şu şekildedir;

  • Eğer meyvenin kabuğu yenilebilir formda ise, meyveler kabukları soyulmadan tüketilmelidir. Böylece daha fazla miktarda lif sağlanmaktadır.
  • İyi yıkanmış ve çiğ şekilde tüketilmelidir, olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Meyveler, ana öğün haline getirilmemelidir. Çünkü, aşırı asitlikten dolayı sindirim problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı meyveleri, yemeklerden 1-2 saat önce ve yemeklerden 1-2 saat sonra aç karnına tüketmek daha faydalı olacaktır.
  • Meyve yedikten hemen sonra su içmemeye özen gösterilmelidir.
  • Kilo vermeye yardımcı olması ve vücut detoksu sağlaması açısından meyveler, sabahları tüketilmelidir.
  • Meyveler, ekstra fayda sağlaması açısından, aşırı sıcak ya da soğukta temin edilmemelidir.

Meyvelerin Besin Değerleri

Genellikle düşük kalori değerleri ve yüksek lif içerikleri ile bilinen meyvelerin, besin değerleri ve sağladıkları enerji miktarları, meyvenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre bazı meyvelerin besin değerleri şu şekildedir;

Meyveler Kalori Yağ Karbonhidrat Protein
Armut 59 kcal 0.4 g 15.1 g 0.4 g
Ayva 57 kcal 0.11 g 15.3 g 0.43 g
Çilek 32 kcal 0.3 g 7.7 g 0.7 g
Elma 60 kcal 0.2 g 13.8 g 0.2 g
Erik 50 kcal 0.3 g 11.4 g 0.7 g
Greyfurt 34 kcal 0.1 g 8.4 g 0.6 g
Hurma 277 kcal 0.39 g 75 g 2.5 g
İncir 70 kcal 0.3 g 19 g 0.8 g
Karpuz 30 kcal 0.1 g 7.6 g 0.6 g
Kayısı 44 kcal 0.3 g 11.2 g 1.4 g
Kiraz 60 kcal 0.2 g 16 g 1.1 g
Kivi 62 kcal 0.5 g 14.7 g 1.2 g
Limon 30 kcal 0.3 g 9 g 1.1 g
Muz 90 kcal 0.3 g 22.9 g 1.1 g
Nar 70 kcal 0.3 g 17.17 g 0.95 g
Portakal 47 kcal 0.1g 11.8g 0.9g
Şeftali 40 kcal 0.2 g 9.4 g 0.9 g

Источник: //evdesifa.com/meyvelerin-faydalari-nelerdir/

Meyve ve sebzelerin besin değerleri ve faydaları

Hangi meyve neye iyi gelirP

C ve E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında faydalı ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kan şekerini kontrol altında tutar ve vücut direncini artırır. Kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Kabak:

K ve C vitamini içerir. Kanın pıhtılaşmasını düzenler. Kemik gelişimini sağlar. Böbrek fonksiyonlarında faydalıdır.

Armut:

Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasına fayda sağlar. Tansiyon ayarlamasında etkilidir. Posadan zenginliği nedeniyle bağırsakları çalıştırır.

Dut:

Kalsiyum, C ve B vitamini ile bol lif içerir. İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcıdır.

Kiraz:

Kalsiyum, fosfor ve C vitamini içerir. Diş çürümesini önlemede faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Vücudun su dengesini sağlar.

Erik:

A ve C vitamini ile kalsiyumdan zengindir. Bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır.

Yeni dünya (Malta eriği):

A vitamini deposudur. Görmeye ve büyümeye faydalıdır.

İncir:

Bol posa, kasiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Sindirime yardımcıdır. Kemik ve diş sağlığına etkilidir.

Üzüm:

Potasyum ve C vitamini deposudur. Sindirim sistemi üzerinde faydalıdır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Hindiba:

Potasyum, folik asit, C, A ve E vitamini içerir. Demir içeriğiyle kansızlığa iyi gelir. Yüksek lif içeriğiyle bağırsakları çalıştırır. Toksin atıcı ve idrar sökücüdür. İştah açıcı özelliği vardır.

Ananas:

Potasyum, fosfor, demir, A ve C vitamini içerir. Toksin atıcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt sağlığında etkindir. Zindeliği artırır.

Havuç:

A, B, D ve E vitamini kaynağıdır. Cilt ve kemik sağlığında, hücre yenilenmesinde faydalıdır. Saç dökülmesini azaltır ve saçı canlandırır.

Salatalık:

A, B ve C vitamini ile fosfor ve selenyum deposudur. Güçlü bir antioksidandır. Cildi nemlendirir. İdrar yolları enfeksiyonlarında faydalıdır. Bol miktarda posa içermesinden dolayı barsak çalıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve toksin atıcıdır.

Şalgam:

C vitamini, potasyum ve magnezyum içerir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Lif içeriğiyle bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkileri vardır.

Soya:

A vitamini, folik asit, doymamış yağ asitleri, demir ve yüksek oranda lif içerir. Kalp sağlığını korur. Tansiyona iyi gelir. Bağırsak çalıştırıcıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur. Kemikleri güçlendirir.

Kuşburnu:

A, C, D ve E vitamini yönünden zengindir. Antioksidandır. İdrar yolları enfeksiyonlarında etkilidir. Bağırsak çalıştırır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Güçsüzlük ve halsizliğe iyi gelir.

Brokoli:

A, C, E, B1 ve B2 vitamini ve bol miktarda posa içerir. Kalp hastalıklarına karşı korucudur. Prostat ve kolon kanseri riskini azaltır. Demir ve folik asitten zengindir. Kansızlığa faydalıdır.

Marul:

A, B ve E vitamini içerir. Sinir sisteminde faydalıdır. Büyüme ve gelişmede, cilt ve saç sağlığında olumlu etkileri vardır.

Soğan:

A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir. Doğal antibiyotiktir. Bronş açıcı, bağırsak çalıştırıcıdır. Dayanıklılığı arttırır. Kemik ve diş sağlığında faydalıdır.

Sarımsak:

A, B, C ve E vitamini ile sakaroz içerir. Yaşlanmayı geciktirir. Kireçlenmede faydalıdır. Yüksek tansiyonu ayarlar. Doğal antibiyotiktir. Ödem sökücüdür. Damar gelişiminde faydalıdır.

Kereviz:

A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. İdrar söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Sinir sisteminde yatıştırıcı etkisi vardır.

Karpuz:

A ve C vitamini ile fosfor ve potasyum içerir. Böbrekteki kum ve taşların atılmasında faydalıdır. Toksin atıcıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanmasına da katkısı vardır.

Kavun:

A vitamini, potasyum ve folik asitten zengindir. Damar tıkanıklığında, bağırsakların çalışmasında etkilidir. Göz sağlına fayda sağlar.

Brüksel lahanası:

C ve B vitamini ile kalsiyum ve demirden zengindir. Kalp sağlığına ve kansızlığa iyi gelir. Kas gelişiminde faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürmede fayda sağlar.

Lahana:

Folik asit, A, B ve E vitamini yönünden zengindir. Güçlü antioksidandır. Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlık gidermede faydalıdır. Toksin atıcıdır.

Pazı:

A ve C vitamini ile folik asitten zengindir. Beden güçlendiricidir. Demirden zengin olması sebebiyle kansızlığa iyi gelir. Bol posa içerir. Bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.

Karnabahar:

Potasyumdan zengindir. C vitamini içerir. Kalp hastalıklarında ve tansiyon düşürmede faydalıdır.

Yer elması:

İnsülin ve glikoz içerir. Emziren annelerde süt artırıcı etki yapar. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Cilde faydalıdır.

Pırasa:

Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Bronş açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

Patates:

C ve B vitamini ile fosfor ve potasyumdan zengindir. Hazımsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarında faydalıdır. Kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Nişasta içeriğinden dolayı kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabilir.

Enginar:

Bol posa içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir. Karaciğer ve safra kesesi sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Toksin atıcıdır.

Taze fasulye:

Folik asit, potasyum, A ve C vitamininden zengindir. Kötü kolesterolün düşmesinde yardımcıdır. Antioksidan özelliği vardır.

Avakado:

Potasyum, magnezyum, A ve E vitamini içerir. Lif oranı yüksektir. Kabızlığa iyi gelir. Kalın bağırsak ve hemoroit için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Bamya:

A, B ve C vitamini içerir. Sindirime yardımcıdır.

Börülce:

Kalsiyum, posa, potasyum ve A vitamini içerir. Kolesterolün ve tansiyonun düşmesinde faydalıdır. Kabızlığa iyi gelir.

Ayva:

A, B ve C vitamini içerir. Mideyi rahatlatır. İshale karşı korucudur. Cilde faydalıdır.

Bakla:

A ve C vitamini içerir. Lif yönünden zengindir. Kabızlığa iyi gelir. Kolesterole ve kansere karşı koruyucudur.

Ispanak:

B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sağlığına, sinir sistemine, sindirime, göz sağlığına, büyümeye ve gelişmeye faydalıdır.

Mısır:

Protein, A, B ve C vitamini yönünden zengindir. Damar sertliğine ve kolesterole faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Böbreklerin düzenli çalışmasında fayda sağlar.

Muz:

B6 vitamini ve potasyumdan zengindir. Hücre yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalıdır. Elektrolit dengesini sağlar.

Kayısı:

A, B ve C vitamini içerir. Cilt, göz ve bağışıklık sistemine fayda sağlar. Kemik gelişimini arttırır. Kansızlığa iyi gelir. Kas ve sinir sistemini güçlendirir.

Vişne:

A vitamini ve potasyumdan zengindir. İdrar söktürücüdür. Karaciğer ve mide üzerinde olumlu etkileri vardır.

Şeftali:

C vitamini, potasyum ve posadan zengindir. Hazmı kolaylaştırır. Sinir sistemine faydası vardır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Ahududu:

Folik asit, C, E ve A vitamini içerir. İştah açıcı ve idrar sökücüdür. Diş sağlığına iyi gelir. İshali önler ve ateş düşürücüdür.

Domates:

Folik asit, magnezyum, potasyum, B ve A vitamini içerir. Hücre yenilenmesinde, bağışıklığın artmasında, kemik ve kas gelişiminde etkilidir.

Patlıcan:

B1, B2, C ve A vitamini içerir. Sinir sistemine iyi gelir. Cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine faydalıdır.

Trabzon hurması:

A ve C vitamini ile potasyumdan zengindir. İshal koruyucudur. Göz ve cilt sağlığına olumlu etkileri vardır.

Portakal:

C vitamini ve flovanoid denilen antioksidan deposudur. Kansızlığa iyi gelir. Kalp ve atardamarları korur. Kolesterol düşürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nar:

C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandır. Kansere karşı koruyucudur.

Mandalina:

C ve A vitamini ile potasyum yönünden zengindir. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar sertliğine faydası vardır. Güçlü bir antioksidandır.

Greyfurt:

Folik asit, potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Hücre yenilenmesinde ve büyümesinde etkilidir. Güçlü antioksidandır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Damar sertliğine faydası vardır.

Kivi:

C vitamini deposudur. Yaşlanmayı geciktirir. Güçlü antioksidandır. Alerjiye karşı bağışıklığı arttırır.

Çilek:

A, C ve E vitamini ile folik asitten zengindir. Kas ve eklem ağrılarında faydalıdır. Cilde iyi gelir. İdrar sökücüdür.

Yeşil biber:

C vitamini yönünden çok zengindir. Güçlü bir antioksidandır.

Limon:

Yüksek oranda C vitamini içerir. İskorbüt hastalığına iyi gelir. Güçlü antioksidandır. İdrar sökücüdür. İdrar yolları iltihabında faydalıdır.

Maydanoz:

Çok yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca folik asit, A ve E vitamini yönünden zengindir. Büyüme, kemik ve diş sağlığı gelişiminde etkindir.

Mango:

A ve C vitamini yönünden hayli zengindir. Göz ve cilt sağlığına iyi gelir. Antioksidan özelliği ile kansere karı koruyucudur.

Pepino:

C vitamini, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Eklem romatizmasında, kemik gelişiminde ve hemofili hastalığında etkilidir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1002889-meyve-ve-sebzelerin-besin-degerleri-ve-faydalari

Hangi Meyve Neye İyi Gelir ?

Hangi meyve neye iyi gelirP

Hangi Meyve Neye İyi Gelir?

Vücut sağlığımız için mutlaka gerekli olan vazgeçilmez besinler arasında ilk sıralarda meyveler bulunmaktadır. Her bir meyvenin kendine özel tadı, içeriği ve faydası bulunmaktadır. Her bir meyvenin içeriğinde bulunan mineraller, vitaminler vb. faydalı ürünler sayesinde vücutta pek çok organın meyvelerin bu faydalarından yararlandıkları söylenebilmektedir. Hangi Meyve Neye İyi Gelir

Çeşitli sağlık problemlerine göre doğal olarak beslenilecek ve faydalanılanacak meyvelerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini ve hangilerinin hastalığa doğru şifa kaynağı olabileceğini anlamak için meyvelerin esas olarak hangi durumlara iyi geldiğini öğrenmek ve ona göre tüketmek gerekmektedir.

Çileğin faydaları nelerdir?

Bu meyvenin her şeyden önce kanser riskini ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Vücutta sinir ve stresten kaynaklı oluşan gerginlikleri ortadan kaldırmakta etkilidir.

Dişleri temizleme, diş etleri hastalıklarını ortadan kaldırma veya diş taşlarını engelleme gibi etkileri bulunmaktadır.

Sigara içen kişiler için ağzı ve vücudu temizleyici doğal bir öğe olarak önerilmektedir.

Yükselen ateşi düşürme etkisi bulunmaktadır.

Safra kesesinde meydana gelen hastalıklara iyi gelmektedir.

Ağız bölgesinde yaralar çıkartan veya çocuk felci oluşturan virüslerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Portakalın faydaları nelerdir?

Portakal denilince akıllara ilk gelen içeriğinde bulunan C vitaminidir. Bu vitamin sayesinde soğuk algınlıkları, kalp hastalıkları, felç riski ve öksürük gibi problemleri gidermede vücuda yardımcı olur.

Midede oluşacak veya pankreasta oluşacak kanser ihtimaline karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Vücutta meydana gelen çürümelerin daha çabuk normale dönmesine yardımcı olur.

Safra salgısını arttırabilme özelliği vardır.

Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak daha iyi bir karaciğer yapısına kavuşulmasını sağlar.

Tansiyonun inmesine ya da çıkmasına izin vermez, tansiyonu sabitleyebilmektedir.

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde cilt kuruluklarını gidererek daha düzgün bir cilt yapısına sahip olunmasını sağlar.

Alçak kan basıncı değerlerinin önüne geçerek değerleri normal seviyeye çekmektedir.

Kalp ve damar sağlığı için oldukça önemli bir meyvedir.

Fiziksel performans için (sporcuların ihtiyaç duyması gibi) tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır.

Kabızlık problemini çözmektedir.

Kansızlık sorununa iyi gelmektedir.

Yüksek tansiyon probleminin önüne geçer.

Kayısının yararları nelerdir?

Kemik erimesi sorununun yaşanmasının önüne geçer.

Kansızlığı önleyerek vücutta kan oluşumunu sağlar.

Kabızlığı ortadan kaldırır.

Sindirim sistemi sorunlarının önüne geçer.

Gözlerde katarakt problemi oluşmaması adına etkilidir.

Kalp hastalıklarının yaşanmasını engeller.

Kirazın faydaları nelerdir?

Kan şekeri değerlerini ve kolesterolü normal seviyeye çekebilmektedir.

İçeriğinde bulunan “antosiyanin” maddesi ile çok iyi bir ağrı kesici ürün olarak kullanılabilmektedir. Hatta kirazın ağrıyı dindirme konusunda aspirinden 10 kat daha iyi ve etkili olduğu savunulmaktadır.

İçeriğindeki bir diğer madde olan flavonaidler sayesinde vücutta antioksidan etkisi yaratmaktadır.

Sigara içenler için kiraz tüketmek, vücuttan nikotinin atılması için oldukça etkili bir durum olmaktadır.

Böbreklerde bulunan kumu ve taşı dökerek yeniden oluşmasına engel olmaktadır.

Karpuzun yararları nelerdir?

İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde vücudun bu vitaminlere olan ihtiyacını karşılamaktadır.

Vücutta argenine üretimine katkıda bulunmaktadır.

Kalp hastalıklarıyla alakalı herhangi bir riskin oluşmasını önler.

Kan basıncının düşürülmesi için tüketilebilir.

Vücudun yeni doku üretmesi gereken durumlarda yardımcı olmaktadır.

İçeriğinde bulunan likopen sayesinde de cildin UV ışınlarından zarar görmesini engelleyebilmektedir.

Avokadonun faydaları nelerdir?

İçeriğinde bulunan doymamış yağlar sayesinde kalp krizi riskinin önüne geçmekte ve kolesterolü düzenlemektedir.

Cilt sağlığı için oldukça etkili bir meyvedir.

İçerdiği E vitamini ile kanser ve kalp hastalıklarıyla mücadele edebilme özelliği vardır.

A vitamini içeriğiyle de hem kalp sağlığını hem de göz sağlığını korumaktadır.

Bulundurduğu B6 vitamini, vücutta glikojen üretimine yardımcı olmaktadır.

Üzümün faydaları nelerdir?

Damarlardaki sorunların seri bir şekilde onarılmasını sağlar.

İçeriğindeki C vitamini, K vitamini ve beta karoten içeriği sayesinde vücutta bulunan gereksiz atıkların vücut dışına atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kolesterol değerlerinin normale indirilmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt yapısını onarmakta da oldukça etkili olan üzüm; ciltteki kırışıklıkların önüne geçebilmekte; özellikle üzüm çekirdeği yağı cilt yapısının elastin dokusunu ve kolajen yapısını korumaktadır.

Benzediği organa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Bazı meyvelerin metabolizmamızdaki organlara çok benzemesi, hatta benzedikleri organlara da özel olarak yararları dokunması bilim adamlarını şaşkına çeviren olaylardan bir tanesidir. Bu duruma örnek gösterilecek üç dört besin ve özellikleri ise şöyledir;

Domates ve kalp : Domates ortadan ikiye bölündüğünde, iç kısmında kırmızı renkli odacıklar bulunmaktadır ve bu şekil kalbe benzetilir. Domatesin faydalarına bakıldığında hem kalp için hem de kan için oldukça faydalı ve etkili bir besin olduğu söylenebilmektedir.

Fasulye ve böbrek : Yan döndürüldüğünde şekil olarak bir böbreğin aynısı olan fasulye, böbrek sağlığını koruyarak bozulmuş olan bir böbrek fonksiyonu varsa da onları iyileştirebilmektedir.

Havuç ve göz : Havuçtan yuvarlak bir dilim kesilip yatay bir düzleme koyulduğunda, ortasında çıkan şeklin göze benzediği söylenir. Havucun başlıca faydası ise gözlerin görme kabiliyetini iyileştirebilmek ve gözlerdeki kan akışını düzenleyebilmektir.

Ceviz ve beyin : Cevizin iç kısmı tamamen beyin görüntüsünü andırmaktadır. Düzenli olarak ceviz tüketmek ise beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Источник: //www.rehbergec.com/hangi-meyve-neye-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..