Hangisini kullanmak daha doğru? Gözlük mü Lens mi? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var..

Kontakt Lens mi? Gözlük mü? – 10 Yıllık Tecrübe Konuşuyor!

Hangisini kullanmak daha doğru? Gözlük mü Lens mi? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var..

Da Vinci’nin ruhuna mevlüt okutmak istediğimde, pek ileri gitmiş sayılmazdım. Doktorumla aramda geçen Yeşilçam repliği bittiğinde, hayatımın asla eskisi gibi olmayacağını anlamıştım.

İyi haber: Piyano çalabilecektim! Kötü haber: Artık gözlük takmam gerekiyordu… Ve piyano çalmakla hiç ilgilenmediğimden, elimde sadece kötü haber kalmıştı.

Göz problemlerim kanımın filtreli aktığı ergenliğimde başladı. Yaşlıların dedikodularında vekaleten tanıştığım; astigmat, hipermetrop ve miyop gibi terim anlam sözcüklerle, o gün asaleten tanışmıştım.

Gözlüklerle bir ortama dahil olmam; dünya dışında hayat olduğunun en yalın ispatıydı. Bu ispat, direkt uzaylı formunda bakkala gidip gelen bendim.

Hepsi bu kadar da değildi!

Gözlüklerin; burnuma uyguladığı baskı, görüş alanımı daraltması, yazın burnumdan kayması, kışın buğulanması, yağmurda çalıştırabileceğim fasılalı sileceklerinin olmaması büyük birer dezavantajdı.

Sonra bir gün, kontakt lenslerle tanıştım. Da Vinci’nin ruhuna pilavlı mevlüt okutma fikri, işte o gün filizlendi aklımda.

Gözlük kullanmak istemeyen herkes gibi, ben de bir kurtarıcının varlığından haberdardım. İlk modelini Da Vinci’nin icat ettiği bu kurtarıcıya; “kontakt lens” diyorlardı.

Gözlükten kurtulmak isteyen arkadaşlarımın hepsi kafileler halinde kontakt lens almışlardı. Birkaç günlük denemeden  sonra, neredeyse tümü Nejat Alp’in Sen miydin Sevgilimi Çalan? parçası eşliğinde lenslerini terk ediyorlardı.

“Sen miydin Sevgilimi Çalan” parçasıyla önce kalbimize, sonra aile büyüklerinin akıllı cihazlarına melodi olarak giren Nejat Alp

O zamanlar +10 yıllık lens kullanıcısı olan Halam’ın gazıyla, kurtuluşuma giden yolda ilk adımı attım.

Hem, en fazla ne olabilirdi ki? En kötü ihtimalle ben de arkadaşlarım gibi kafileye katılır, bi’ arkadaşa bakıp çıkardım…

Neyse ki, ben bi’ arkadaşa bakıp çıkanlardan olmadım. İşbu satırları okuduğunuzda, ben de tam 9 yıllık lens kullanıcısıyım.

Peki, neden böyle bir postu yazma ihtiyacı duydum? Amacım: Benim gibi; lens mi, gözlük mü? İkileminde kalan ve ilk defa lens kullananlar için kendi deneyimlerimden bahsetmek.

Benim gibi sizi de gözlüklerinizden -memnun değilseniz- kurtaracak medeni gazı verip, hayat kalitenizi arttırmak.

Gözlük mü Kullanmalıyım, Lens mi?

Umarım içler dışlar çarpımı yapmayı biliyorsunuzdur.

Artılarını eksilerini değerlendirmeden, içler dışlar çarpımı yapmadan ve her ikisini denemeden ilacınızın hangisi olduğunu asla bilemezsiniz.

Lens mi, gözlük mü; Size hangisinin uygun olduğuna karar vermeden önce, gelin, her ikisi için 10 yıllık deneyimimi anlatayım.

Gözlük Kullanmanın Avantajları Neler?

 • Kullanımı kolay. Gözlük kullanmak için tak çıkar provalarına ihtiyacınız yok. Alıyorsunuz, takıyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda çıkartmak veya takmak çocuk oyuncağı.
 • Birçok açıdan güvenli. Gözlüklere “aparat” etiketini yapıştırdığıma bakmayın, gözlüğün 900 yıldan eski mazisi var. Göz sağlığınızı tehye atmamak için gözlükler güvenli bir seçimdir.
 • Üretimi ucuz, bakımı kolay. Uçarı kaçarı modellere kafayı takmazsanız, gözlükler sahiden ucuz. Bir gözlük sizi iki sene kadar götürüyor. Bakımını da kolay. Yanınızda bez olmadığında gömleğiniz veya beyaz atletinizle silebilirsiniz.
 • Bazılarına -gerçekten- yakışıyor. Gözlüksüz sıradan bir tip, gözlükle bir anda havalı görünebiliyor. Örnek sizi fantastik hayallere se etmesin. Benim gibi gözlük yakışmayan müstesna tiplerdenseniz, sayenizde mahalleli hayatında ilk defa dünya dışı yaratıkların neye benzediğini 3D seyretme şansına sahip olacak.
 • Blu-Ray görüntü kalitesi sunuyorlar. 10 yılda, onlarca farklı lens markası kullandım. En iyi lens markasından alacağınız görüntü HD seviyesindedir. Gözlükler ise Blu-Ray görüntü verirler. Bugünkü lens teknolojisiyle gözlükler, görüş kalitesi açısından lenslerden daima bir adım önde.
 • Gece görüş kalitesinin tartışılmaz lideridir. Lensler gündüz saatlerinde tam performans verir. Gözlükler gündüz sundukları görüş keskinliğini aynı şekilde gece de verirler.

Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları Neler?

 • Kullanımı çok kolay. Lens kullanmak yalnızca adaptasyon sürecinde zordur. Nasıl takıp çıkarmanız gerektiğini, hangi markanın size uygun olduğunu bulmaya çalışırken zorlanırsınız. Bunu atlattığınızda kullanımı gözlükten kolaydır. Mesela, lenslerimi takmam 25 saniye, çıkartmam 15 saniye sürüyor. İlk adaptasyon sürecinde bu süre çok daha fazlaydı.
 • Doğru yöntemlerle ekonomik olabiliyor. Lenslerinizi internetten ve yıllık olarak alırsanız maliyetiniz önemli oranda düşüyor. Alışverişi yıllık yapmak, en az 6 aylık lens solüsyonu masrafınızı da amorti edilebiliyor. Eğer internet alışverişi yerine fiziksel mağazalara giderseniz canınızı yakabilirler.
 • Kullanım konforu gözlüklerden üstün. Lensler buğulanmaz, yağmurda canınızı sıkmaz, gözlükler gibi düşmez ve kırılmazlar. Koşmanızı, atlamanızı ya da zıplamanızı engellemezler. Sunduğu fiziksel rahatlıkla lensler gündelik kullanımda daha konforludur.
 • Dış görünüşünüzü değiştirmezler. Renkli lens kullanmadığınız sürece, gözlerinizde lens olduğunu -siz söyleyene kadar- kimse anlayamaz. Görüş probleminizi düzeltirken dış görünüşünüzü değiştirmek zorunda kalmazsınız.
 • Görüş açınızda sınırlar olmaz. Çünkü lens gözün görme görevini üstlenen bölümün tümünü sarar. Göz hareketimize göre hareket eder. Bu sayede, çerçevelere bağımlı kalmadan tam görüş açısından faydalanabiliriz. Bu büyük bir avantaj. Otomobil ve motosiklet kullanırken ayna kontrolünüz lensle daha kolaydır. Kafanız yerine göz bebeğinizi hareket ettirmeniz yeterlidir. (Meraklısına not: Lenslerle karı kız kesmek, gözlükle karı kız kesmekten daha kolay)
 • Artık numarasız güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Gözlük kullandığınızda güneş gözlüğünüz de numaralı olmalıdır. Lens kullanırken gerek yoktur. Dilediğiniz güneş gözlüğünü alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gözlük Kullanmanın Dezavantajları Neler?

 • Sizi fiziksel olarak kısıtlıyor: Spor yaparken, otomobil kullanırken, öpüşürken ve sevişirken gözlükler sizi fiziksel olarak sınırlar. (Eğer partnerinizden memnun değilseniz, bu dezavantaj sevişme esnasında avantaja dönüşebilir. Bilemiyorum…)
 • Çocuk gibi sürekli korunmaya ihtiyaç duyarlar. Gözlüklerinizi bırakacağınız yer önemlidir. Gözlüklerinizi çizilmeler, deformasyonlar ve fiziksel darbelere karşı daima korumalısınız.
 • Bazen maliyetli olabilirler. Konforlu ve şık çerçeveler ateş pahasına satılıyor. Osse gibi adı sanı bilinen çerçeve ve teknolojik bir cam aldığınız 600 – 700 TL gibi faturaların karşınıza çıkması işten bile değil.
 • Kılık kıyafet ve kombininize her zaman uymayabilir. Gözlükleriniz modern duruyorsa klasik kıyafetler üstünüzde sırıtır. Tam tersi de mümkün. Klasik gözlükler takıp modern giyinmek, hoş olmayan tezat bir görüntü ortaya çıkarır. Bunu aşmak için gözlüklerinizi çoklamanız gerekir. Yani; ekstra maliyet!
 • Bazen hiç ama hiç yakışmayabiliyor. Hangisini taktığım önemli değil. Bana hiçbir gözlük yakışmaz. Eğer siz de bahtsızsanız, yüz tipinize uygun ve size yakışacak bir gözlük bulurken epey zorlanabilirsiniz.

Kontakt Lens Kullanmanın Dezavantajları Neler?

 • Hijyen ve sağlık her şeyin ötesinde gelir. Lenslerin sağlıksız olduğunu söyleyenler lens kullanmanın gerekliliklerini yerine getirmezler. Ekstrem durumlar dışında lenslerinizle uyumamalısınız. Lenslerinizle asla duşa, denize veya saunaya girmemelisiniz. Bir süre sonra bunlar refleks haline geliyor. Hijyen gerekliliklerine uyduğunuzda lensler sanıldığı gibi göz sağlığına zararlı değildir. Ancak; doğru düzgün kullanımda bile enfeksiyon riski var. Ben 10 yıldır sorun yaşamadım fakat bu, yaşamayacağım anlamına gelmiyor.
 • Adaptasyon süreci zorlu geçebilir. İlk 1 haftadan sonra lensleri pratik şekilde takıp çıkarabiliyordum. Bazı insanlar yıllarca lens kullanmalarına rağmen benim pratikliğime ulaşmış değiller. Sanırım lens kullanmak için biraz gözü kara olmak gerekiyor.
 • Lens solüsyonu ve yedek lens taşıma zorunluluğunuz var. Evde, ofiste ve arabada olmak üzere, toplamda 3 şişe lens solüsyonum var. Gözlerinizin ne zaman kuruyacağını bilemezsiniz. Bir şeylerin ters gitmesi ihtimalini sürekli göz önüne almalısınız. Mesela, arabada giderken gözünüze toz kaçabilir… Böyle durumda hemen lens solüsyonuyla sorunu çözebilirsiniz. Ben felaket senaryolarına hazırlıklı olmak adına mutlaka sırt çantamda bir çift yedek lens bulunduruyorum. Şart değil ama hazırlıklı olmakta fayda var.
 • Lenslerin gece görüşü daima gözlüğü aratır. Gece gözünüze yansıyan ışıklar görüş kalitenizi düşürür. Uzağı ve aydınlatması yetersiz ortamlarda detayları görmek güçleşir. Hava karardıktan sonra taşıt kullanmak daha güç bir hal alır. Örneğin, 100 KM’den uzun yolculukları gece yapacaksam lenslerimle araç kullanmak yerine gözlüklerimi kullanırım. Neden mi? Çünkü gözü sağlam biriyle benim aramdaki fark budur:

Gece lensle araba kullandığınızda gördüğünüz ışık hareleri ve görüş kalitesi

Gözleri sağlam veya gözlük kullanan birinin gece görüşü

 • Gözlüklerden asla tamamen kurtulamazsınız. Akşamları eve geldikten sonra dışarı çıkmayı düşünmüyorsanız veya tamamen eve kapanacağız pazar günlerinde, lenslerinizi takmak yerine gözlüklerinizi kullanarak gözlerinizin oksijen dengesine katkıda bulunmalısınız. Evden sabah çıkıp akşam geliyorsanız, akşam olduğunda gözlerinizi rahatlatmak isteyeceksinizdir. Bu yüzden, lens kullanırken daima bir çift gözlüğünüz de olmalı.

Gitmeden Önce…

Lens mi gözlük mü cenderesinde yollarımız burada ayrılıyor.

Şimdi, artıları ve eksileri göz önüne almalı, hangisinin size uygun olduğuna karar vermelisiniz. Takıldığınız bir şey olursa yorum köşesinden bana sorunuzu fırlatmayı unutmayın.

Daha fazlasını ister misin? Harika! E-posta bültenime katılarak, her hafta seninle en kayda değer deneyimlerimi paylaşmamı sağlayabilirsin.

E-posta kullanmıyorsan ve mağaranın soğuğu sana iyi geliyorsa merak etme. Sol taraftaki zil ikonuyla tarayıcı bildirimlerini açıp, benden bildirim almaya başlayabilirsin.

Источник: //www.burakgoc.com/kontakt-lens-mi-gozluk-mu/

Acuvue Moist – bir günlük kontakt lensler. Tanım, avantajlar, yorumlar

Hangisini kullanmak daha doğru? Gözlük mü Lens mi? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var..

Kötü ekolojik koşullar, yanlışGörme kalitesini düşürmek için genetik bir yatkınlığa sahip olmamanıza rağmen, yaşamın şekli ve bilgisayarın arkasındaki sürekli eğlence, gözlerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu nedenle, şiddetini izlemek ve geri yüklemek için zamanında önlem almak son derece önemlidir. Durum oldukça aciz ise, görme düzeltme araçlarına başvurmak zorunda kalacaksınız, bugünkü seçimin faydası büyüktür: operasyon, gözlük, lensler ve daha fazlası.

Örneğin, günlük kullanım için Acuvue Moist – lensler, her biri sadece 1 gün giyildiği için rahat ve kullanımı rahattır.

Lensler mi, gözlük mü?

Vizyonu düzeltmenin birkaç yolu vardır, bunlar arasında en popüler ve uygun fiyatlı gözlük ve lensler vardır. Ve her birinin avantajları ve dezavantajları var. Örneğin, gözlükler:

 • Dayanıklı ve ucuz;
 • resmi değiştirmenize izin verin;
 • geniş bir çerçeveler ve bakım ürünleri yelpazesi;
 • Herhangi bir diyopter alabilirsin.

Ancak:

 • cilt ile temas ettiğinde sıklıkla kirlenir;
 • düzenli olarak kullanmazsanız özel bir duruma ihtiyacınız var;
 • kaybetmek kolay;
 • Çocuğun taşınması durumunda, akranlar hakaretler nedeniyle ortaya çıkabilir;
 • kırılgan.

Lensler daha pratiktir, özellikle de 1 Gün Acute Moist ise. Onlarla, daha az sorun, çünkü özel bakım gerektirmezler. Ama çeyrek lensler de iyidir:

 • başkalarına görünmez;
 • kaybolma;
 • çoraplar sırasında fark edilmez (doğru seçime tabi);
 • pratik ve erişilebilir;
 • ultraviyole radyasyondan koruyun;
 • Resmi deforme etmeyin.

Ancak, dezavantajları vardır:

 • değer puanların fiyatını aşıyor;
 • özel bakım ve ek temizlik araçlarına ihtiyaç duyar;
 • planlı değiştirme gerektirir;
 • nasıl açılacağını öğrenmek zorundasın.

Ancak, bakım ihtiyacını ortadan kaldırabilirsenizBir günlük lensleri seçin. Bu basit! Örneğin, iki hafta için yeterli Acuvue Moist 30 paketine sahip olacaksınız, her gün için yeni bir çift. Gördüğünüz gibi, gözlük takmak gözlük kullanmaktan çok daha kullanışlıdır.

Üretim teknolojisi

Dünya hala durmuyor, sürekli geliştiriyorÜrünleri ve Johnson & Johnson. Örneğin Acuvue Moist (lensler), özel bir üretim teknolojisi ile ayırt edilir. İstediğiniz sonuca bağlı olarak, uygun olanları satın alabilirsiniz.

 • HİDRACLEAR – Bu teknoloji, malzemenin içinde nem tutulduğundan (silikon hidrojel) gözünüze konfor ve kalıcı bir tazelik hissi verir.
 • ASD, astigmatizma net bir görüş sağlayan hızlandırılmış bir stabilizasyon teknolojisidir.
 • LACREON, hidrojel ve nemlendirici bileşenleri bağlayan bir teknolojidir, böylece gözler 1 Günlük Acürasyon Nemli merceklerde rahattır.

Dünya Optometri Konseyi'nden ilk Onay Belgesini alan Acuvue oldu. HYDRACLEAR PLUS lensli ACUVUE OASYS, sadece doğru görüşü değil aynı zamanda ultraviyole ışınlarına karşı da koruma sağlar.

karakteristikleri

Şirketin ürün yelpazesinde 6Bunlar arasında en popüler olan lens çeşitleri – Acuvue Moist, bir gün boyunca lensler. 10, 30, 90 veya 180 adet özel blisterde mevcuttur. Her bir objektifte, iç kısımları daha kolay tanımak ve doğru bir şekilde yerleştirmek için 123 basamaklı özel bir etiket bulunmaktadır.

Lensin standart çapı 14.2 mm'dir, pupiller bölgedeki kalınlık sadece 0.07 mm'dir ve nem içeriği% 58'dir, bu da rahatsızlık ve kuru gözler olmadan giyilmesine izin verir. Herhangi bir diyoptri için lensi +6.00 ile -12.00 arasında seçebilirsiniz. Satışta, eğrilik yarıçapının iki çeşidi vardır – bu 8.5 ve 9.

0'dır.

Lensler nasıl seçilir?

Lenslerin seçimi sorumlu bir meseledir. Öncelikle, muayeneyi yapacak bir doktora gitmeniz gerekiyor, özel araçların yardımıyla gerekli özellikleri belirleyecek ve Acuvue Moist için uygun olup olmadığınız size söyleyecektir.

Lensler en iyi şekilde kanıtlanmış mağazalarda veya çevrimiçi mağazalarda satın alınır, burada 1 günlük Acuvue Moist fiyat biraz daha düşük olabilir. Ortalama olarak, 980 ruble ile 3000 arasında değişir. Ancak, sahte dikkat etmek önemlidir.

Orijinal Acuvue Moist lenslerinin ambalajının, üreticinin adresini, son kullanma tarihini ve ultraviyole radyasyondan korunma derecesini her zaman açıkça belirttiğini unutmayın. Mümkünse, kutunun içeriğini kontrol edin. Kabarcıklar beyaz plastikten yapılmış ve sıkıca kapatılmıştır.

Lensler hakkındaki mitler

Giyen merceklere karşı sizi yaratan pek çok efsane var. İşte bunlardan sadece birkaçı:

 1. Zararlı. Bu öyle değil, görme düzeltmesi araçlarını kullanmamak zararlı. Nitelikli mercekler göze zarar vermez, aksine tersine daha fazla olumsuz gelişmeyi durdurur.
 2. Rahatsız. Doğru seçilmiş lensler neredeyse hiç hissedilmiyor. Objektif sadece ilk bakışta ortaya çıkabilir, lens ise göz şeklindeki “uzanır”.
 3. Ardından bakmak zor. Evet, ilk kez alışmak zorunda kalacaksınız, ancak birkaç hafta sonra, lenslerin bakımı herhangi bir zorluk getirmeyecektir. Acuvue Moist 90 ile bir buçuk ay boyunca konteyner ve lens çözümlerini unutabilirsiniz.
 4. Göz küresinin arkasında olabilirler. Bu imkansız, çünkü yüzyılın iç yüzünde, gerçek olmayan bir film olan özel bir film var.
 5. gözlere uyun. Gerçekten de, bazen mercek biraz sopa, ancak bu kolayca göz doktoruna bildirecektir damlacıkları tarafından giderilir.

İpuçları

Acuvue Moist 30'u seçerseniz, bunları kullanmak için özel bir zorluk yoktur. Ve üç ayda bir yedek lensi tercih ettiyseniz, birkaç nüansı hatırlamaya değer.

 1. Satın almadan önce lensleri deneyin. Çoğu salon ve optik şimdi böyle bir hizmet sunuyor. Rahat ve konforlu olmalısın.
 2. Bir günlük Acuvue dahil olmak üzere herhangi bir lensNemli 90, biraz gerginlik var. Fakat bariz bir rahatsızlık hissederseniz, lens takmayı kesmelisiniz. Belki de bu eğrilik yarıçapı size uymuyor. Bir göz doktoruna danışmak daha iyidir.
 3. Lens saklama kabını zaman zaman değiştirdiğinizden emin olun. Kural olarak, bu kaplar depolama ve işleme için tuzlu su çözeltisi ile birlikte satılmaktadır.
 4. Rahatsızlık hissi duyduğunuzda veya mukozada küçük bir hasar varsa lens kullanmayın. Enfeksiyon riskini önlemek için bu süre için gözlük dağıtmak daha iyidir.
 5. Bunun için tasarlanmamışlarsa, lensleri geceleri çıkardığınızdan emin olun. Çoğu lensin bir günlük modu vardır.
 6. İlk kez bir lens alırsanız ve daha önce hiç giymediyseniz, doktordan doğru şekilde nasıl takılıp çıkarılacağını göstermesini isteyin. Ayrıca herhangi bir sorun olmaması için bir not isteyin.
 7. Göz doktoruna ziyaret etmeden lens almayın. Diyopterlerdeki küçük bir fark bile gözleri olumsuz etkileyebilir ve görüşü bozabilir. Sağlıklı ol!

yorumlar

Lens kullanan çoğu kişiAcuvue Moist, bu marka hakkında olumlu geribildirim bırakın. Kuru gözlerin rahatlığını ve yokluğunu, giyimde rahatlığı, görünmezliği not ederler. Aktif bir yaşam tarzı ile bile, bu şirketin lens kullanımı ile ilgili bir sorun yoktur.

Bu eksiklikler arasında, lensin sadece inceliksiz olduğu tespit edilebilir. Bu durum, deneyimin yokluğunda, takılma sürecinde bazı zorluklara neden olabilir.

Ama bir el elde etmek faydalıdır ve bu küçük şey sizi rahatsız etmeyecek ve yakında lens takmak istemediğinizde genel olarak şaşıracaksınız.

Источник: //tr.trendexmexico.com/zdorove/125075-acuvue-moist-linzy-odnodnevnye-kontaktnye-opisanie-preimuschestva-otzyvy.html

Gözlük Kullanmakla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hangisini kullanmak daha doğru? Gözlük mü Lens mi? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var..

Gözlük kullanmak, yediden yetmişe pek çok insan tarafından yaygınlaştı. Günümüzde gözlük kullanmak bir ihtiyaçtan ziyade aynı zamanda aksesuar olarak da tercih ediliyor.

Gözlükler hem göz bozukluğu olanlar hem de tarz yaratmak isteyenler tarafından aksesuar olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Göz bozukluğu ve göz hastalıkları olanlar için konuşursak, gözlüklerin lense göre birtakım avantajlardan ve dezavantajlardan, aksesuar olarak gözlükten, gözlük temizliğinden ve dahasından yazımızın devamına bahsedeceğiz. Gözlük kullananlar için keyifli bu rehbere buyurun:

Gözlük Kullanmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Göz hastalıkları ve göz bozuklukları için gözlük kullanmak en garantilisi. Lens, en basit şekliyle göz kuruluğu, en ağır şekliyle kornea hasarına sebep olabiliyor. Gözlükte ise böyle bir sıkıntı yok.

İstediğiniz gibi  rahatça kullanabilirsiniz; üstelik takmak için ellerinizi yıkamanıza, çıkarmak için solüsyon aramanıza gerek yok.

Gözlük takıp çıkarma durumunuz varsa yanınızda gözlük kabı taşımanız ve temizlik için bez bulundurmanız yeterli.

Gözlük Kullanmak Ne Gibi Dezavantajlar Sağlar?

Gözlük kullanmak avatajlar gibi bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor elbette. Gözlük numaranızın değişip değişmediğini öğrenmek için doktorunuza gitmezseniz göz ağrısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca “Göz seğirmesi neden olur?” sorunuzun yanıtlarından biri de bu olabilir.

Gözlük kullanmak ile ilgili bunun dışındaki dezavantajlar ise pratikte.

Bunlar arasında sıcak havalarda burnunuzun üstünde ağırlık yapması, soğuk havalarda sıcak havayla temas ettiğinde buğulanıp görüşünüzü kapatması, gevşediyse burnunuzdan kayıp size düzeltme hareketi tiki kazandırması, lensin aksine aşağı ve yukarı baktığınızda boyut farkı yaratması, çabucak kirlenmesi veya kadın kullanıcılar için rimelleri kurumadan takıldığında cama bulaşması sayılabilir.

Gözlük Temizliği

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı hiç de ucuz şeyler değil. O yüzden uzun süreli kullanım için özellikle gözlük camı temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Gözlük camı oldukça hassas bir yapıdadır.

Toz ve diğer kalıntıları dikkatsizce silerseniz ve uygun gözlük temizleme bezi kullanmazsanız camı çizebilirsiniz. Çizilmiş bir gözlük camı da hem estetik anlamda kalitesini yitirir. Hem de görüş performansında düşüş meydana gelebilir.

Yanınızda minik gözlük temizleme spreyi bulundurup camları ıslatarak silerseniz çizilmelerin önüne geçebilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek tüm gözlük aksesuarlarını edinmeyi de ihmal etmeyin.

Gözlük Modelleri

Gözlük modelleri zorunlu olarak gözlük takan kişiler için de hassasiyetle inceleniyor kuşkusuz. Üstelik gözlüğünüzü sürekli takacağınız için yüz ve göz şeklinize uygun olan bir gözlük modeli seçmeniz oldukça önemli.

John Lennon tarzı yuvarlak gözlükleri seviyorsanız ama gözleriniz küçükse ve yüzünüz kareyse bu, sizin için pek uygun olmayacaktır.

Gözlük kişiliğinizin bir parçası haline gelip sizinle özdeşleşeceğinden iyi bir izlenim yaratmak için de doğru gözlük modelini seçmeniz şart.

Gözlük Çerçevesi Seçimi

Gözlük modellerinden gözlük çerçevesi seçimine gelelim. Yüz ve göz şeklinizin en önemli kriterler olduğundan bahsettik. Aşağı doğru inen düşük bir göz yapısına sahipseniz yukarı doğru eğimli göz çerçeveleriyle bakışlarınıza canlılık katabilirsiniz.

Gözlük çerçevesi seçiminizde göz renkleri de dikkate almanız gereken başka bir ayrıntı.

Göz renginizin ortaya çıkmanızı istiyorsanız onu öne çıkarabilecek renklerde gözlük çerçeveleri seçmeyi ihmal etmeyin. Koyu renk gözleriniz varsa kırmızı vb çarpıcı renklerde vurgu yaratabilirsiniz.

Mavi veya yeşil gözlüler, çerçeveleri de o renklerde almak yerine kontrast veya koyu renkleri tercih ederek gözlerini ön plana çıkarabilir.

Gözlük ile Göz Makyajı

Gözlük takarken göz makyajı boşa gidecek diye düşünmeyin. Etkileyici bir göz makyajı ile gözlüğünüzü birleştirerek harika sonuçlar yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikle gözlüğünüzü çıkarmanız ve rimeliniz kuruyana kadar da beklemeniz gerekli.

Ama gözlüğü çıkarınca önünüzü göremiyorsanız makyaj gözlüğü edinebilirsiniz. Bunların camları takılıp çıkarılabilir ve gözlerinize sırayla makyaj yapma olanağı sunar.

Bu gözlüklerle evde makyaj yapmak kolay ama dışarıda da makyaj yapmanız gerekiyorsa size aynaya yapışarak makyaj yapma olanağı tanıyan kısa saplı makyaj malzemeleri edinmelisiniz.

Gözlük kullanan biri olarak kirpiklerinizi kıvıran rimellerden çok hacim artıran rimelleri tercih etmenizde fayda var. Kaşlarınızı da gözlük çerçevenize göre uydurmanız gerekecek. Dikkati gözlükten uzaklaştırmak isterseniz de en pratik yok canlı bir ruj sürmek.
//bazaar.n11.com/bazaar/product/ping?rnd=blogN11&hash=28188703ca10eeac5eee437c2765075503d957bc4fcbb2d7648c3aab931f2b09&keyword=gözlük aksesuarı&size=10

Источник: //blog.n11.com/moda-guzellik/ayakkabi-canta-aksesuar/gozluk-kullanmak

Acuvue Nem – bir günlük kontakt lensler. Tanım, avantajlar, incelemeler

Hangisini kullanmak daha doğru? Gözlük mü Lens mi? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var..

Kötü ekolojik koşullar, yanlışyaşam biçimi ve bilgisayarın arkasındaki sürekli eğlence, görme kalitesini düşürmek için genetik bir yatkınlığınız olmasa bile gözlerin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenle, şiddetini izlemek ve geri yüklemek için zamanında önlemler almak son derece önemlidir. Durum oldukça dehşet vericiyse, görme düzeltme araçlarına başvurmanız gerekecek; seçeceğiniz yarar bugün çok büyük: işlem, gözlük, lensler ve daha fazlası.

Örneğin, Acuvue Nem – günlük giyimler için rahat ve kullanışlı mercekler, çünkü her biri yalnızca 1 gün boyunca giyilir.

Objektifler mi yoksa gözlük mü?

Vizörü düzeltmenin birkaç yolu var, bunların arasında en popüler ve uygun fiyatlı gözlük ve lensler var. Ve her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, gözlükler:

 • Dayanıklı ve ucuz;
 • görüntüyü değiştirmenize izin verin;
 • çerçeveler ve bakım ürünleri geniş bir seçim;
 • Herhangi bir diyopter alabilirsin.

Ancak:

 • cilt ile temas ettiğinde genellikle kirli olur;
 • Bunları düzenli olarak kullanmamanız durumunda özel bir duruma ihtiyacımız var;
 • kolay kaybetmek;
 • Çocuk tarafından taşınması durumunda, akranların hakareti nedeniyle kompleksler ortaya çıkabilir;
 • kırılgan.

Lensler daha pratik, özellikle de 1 Günlük Acuvue Nemli ise. Onlarla birlikte daha az sorun, çünkü özel bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak üç aylık mercekler de iyi:

 • başkalarına görünmez;
 • kaybolma;
 • çoraplarda göze çarpmayan (doğru seçime bağlı olarak);
 • pratik ve erişilebilir;
 • Ultraviyole radyasyona karşı koruma;
 • Resmi bozmayın.

Bununla birlikte, dezavantajlar vardır:

 • değer puanların fiyatını aşıyor;
 • özel bakıma ve ilave temizleme araçlarına ihtiyaç duyar;
 • Programlı değiştirmeyi gerektiren;
 • nasıl açacağınızı / kapatabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Bununla birlikte, eğer bakım ihtiyacı duymuyorsanız,Bir günlük lensler seçin. Bu çok basit! Örneğin, bir iki haftalığına kadar her gün için yeni bir çift olan Acuvue Moist 30 paketlerine sahip olursunuz. Gördüğünüz gibi, lens takarken gözlük kullanmaktan çok daha uygun.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi