Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı otoimün bir hastalıktır. Tiroid bezi, organlarımızın koordineli çalışmasını kontrol eden hormonları üreten endokrin sisteminin önemli bir parçasıdır.

Kronik lenfositik tiroidit olarak da bilinen Hashimoto hastalığından kaynaklanan iltihap, çoğu zaman yetersiz bir tiroid bezine (hipotiroidizm) yol açar.

Источник: //www.ertanbeyatli.com/hashimoto-hastaligi/

Haşimato Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hashimoto hastalığı nedir?
Prof. Dr. Erol BOLU
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi vücuda zarar veren antikorları tiroit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışmasıdır.

Haşimato hastalığı tüm dünyada yaygın olarak görülen hipotiroidinin ve pek çok başka rahatsızlığın başlıca sebebidir ve ne yazık ki genellikle çok geç teşhis edilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Erol Bolu, tiroit nodülleri, haşimato hakkında bilgi verdi.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato, tiroit bezinin otoimmün; yani kişinin kendi koruma mekanizmasını, tiroit dokusunu bir yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır.

Bu durum tiroit hormon fazlalığı yani hipertiroide yol açabilmekle beraber yıllar içinde tiroid hormon yetmezliğine de neden olabilmektedir.

Haşimato hastalığı 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından tanımlandığı için bu ismi almıştır.

Haşimato hastalığı durumunda vücut tiroit bezini yok etmek için çok miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroit bezine bağlanarak tiroit hücrelerini harap eder. Bu arada tiroit bezine birçok iltihap hücresi birikir.

İltihap sonucu tiroit hücreleri tahrip olur ve tiroit hormonu azalmaya başlar. Tiroit bezinin küçülmesiyle ortaya hormon yetmezliği çıkar.  İlk dönemde hastada ufak bir guatr ve kanda anti-TPO antikor yüksekliği varken TSH, T3 ve T4 hormonları normaldir.

Daha sonra zaman içinde hastalık ilerledikçe önce başlangıç halinde tiroit yetmezliği sonra tam tiroit yetmezliği gelişir.

Haşimoto Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Haşimatoyu gösteren bir klinik bulgu yoktur. Haşimato hastalığının oluşturduğu tiroit hormon fazlalığı ve daha sıklıkla tiroit hormon yetmezliğine bağlı bulgular kişileri doktora götürmektedir. Haşimato da görülen belirti ve bulgular hastalığın kendine özgün değildir. En belirgin haşimato belirtileri ise şöyledir;

 • Sıklıkla kilo alma,
 • Cilt kuruluğu,
 • Kolay üşüme,
 • Yorgunluk,
 • Kramplar,
 • Seste değişiklik
 • Ve kabızlıktır.

Bu belirtiler pek çok hastalıkta da görülebileceği için genellikle haşimatoyu tespit etmek zordur. Haşimato belirtilerinden nabız sayısında düşüklük, hareketlerde yavaşlama, unutkanlık, işe odaklanmada zorluk, yavaş konuşma, gözaltlarında yüzde şişme, saç dökülmesi,  solukluk, iştahsızlık, depresyon, sinirlilik, dilde büyüme, adet düzensizlikleri de hastalarda sıklıkla görülebilir.

görülebilmektedir. İleri düzeyde hipotirodi olan hastalarda; akciğer ve kalp zarlarında sıvı toplanması, karpal tünel sendromu, uyku apnesi, göğüslerden süt gelmesi veya bu olmaksızın prolaktin hormonunda yükselme, cinsel istekte azalma ve kan sodyum düşüklükleri de haşimato belirtilerinden sayılır.

Haşimato hastalığında kolesterol düzeyi genelde yüksek olur. Bu nedenle hasta da kalp damar hastalıkları da görülebilir. İlerlemiş haşimato vakalarında kalp zarında(perikardit), akciğerde(plörezi) ve karında su toplaması(asit) görülebilir.

Haşimato Nedenleri Ve Risk Faktörleri

Haşimato hastalığının temel nedeni bağışıklık sisteminin yanlış bir algılama ile kendi dokularını yabancı olarak tanımlaması ve o dokulara karşı (tiroit) müdafaa yapmaya çalışmasıdır. Bu mekanizma ile tiroit dokusu tahrip olmaya başlar. Bu grup hastalıklara otoimmün hastalıklar denilmektedir.

Hedef alınan organ tiroit olduğunda en sık karşımıza çıkan “Haşimato tiroidi” olmaktadır. Bu tahrip olma sırasında ilk önce sağlıklı tiroit hücreleri parçalanır ve dolaşıma kimi zaman yavaş yavaş kimi zaman daha hızlı bir şekilde tiroit hormonu boşalır.

Başlangıçta tiroit hormon fazlalığı daha sonra tahrip olan dokuların giderek artması ile tiroit hormon yetmezliği oluşur.

Haşimato, özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Östrojen ve genetik yatkınlık risk faktörleri arasındadır. Genç-orta yaş grubunda daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Tiroit hormon yetmezliği ya da tiroit hormon fazlalığı bulgularının oluşma hızı ile de ortaya çıkma yaşı değişebilir.

Çocuklarda da görülmesi mümkündür. Erkeklerde daha seyrek olmakla beraber, erkeklerdeki tiroit hormon yetmezliği sebeplerinin ilk sıralarındadır.

Gebe veya gebelik planlayan kadınlar, tekrarlayan düşük ve ölü doğum hikayesi olanlar, tip 1 diyabetli hastalar, otoimmün hastalığı olanlar (vitiligo, sjögren sendromu, sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit vb.

), down sendromu, turner sendromu ve ailede otoimmün tiroit hastalığı öyküsü olanlar, guatr ve/veya anti-TPO pozifliği olanlar, lityum, amiodaron, IF-α, sunitinib, sorafenib gibi ilaçları kullananlar, açıklanamayan hiperprolaktinemi, açıklanamayan hiperkolesterolemi, açıklanamayan kansızlık, kalp yetmezliği olan kişilerde haşimoto araştırılmalıdır.

Haşimato Testleri

Haşimato hastalarının büyük bir kısmında tiroit hormonları (FT3, FT4, TSH ) normal seviyededir. %10 civarı hastada ise hipotiroidi gözlenir.(FT3, FT4 düşük, TSH yüksek). Hastaların çoğunda yaşam boyu Anti TPO, Anti TG antikorları bulunur.

Bu antikorlar ilk zamanlarda olmasa bile ileriki dönemlerde hipotiroidi gelişeceğini haber verir.  Haşimato hastalığı kandaki tiroit ve antikor değerleri ile ultrasonografi ile teşhis edilebilir.

Tespit edilen nodüllerin iyi huylu olup olmadığını anlamak için ultrasonografi altında iğne biyopsisi yapılması gerekebilir.

Guatr, Tiroit ve Haşimato Hastalığı Arasındaki Farklar Ve İlişki Nedir?

Tiroit boynumuzda solunum ve yemek borusunun önünde tiroit hormonu üreten birbiriyle bağlı iki parçadan oluşan endokrin bir organdır. Vücudumuzdaki metabolik faaliyetlerden, beyin ve sinir sistemi ile ilişkili faaliyetlerden, büyüme ve gelişmeden, üreme fonksiyonlarının gelişiminden ve devamından sorumludur.

Guatr sebep ne olur ise olsun tiroit bezinin büyümesidir. Haşimato hastalığı ise bu tiroit bezinin vücudumuzdaki müdafaa sistemi tarafından yabancı bir organ olarak tanımlanıp orta ve uzun dönemde tiroit bezinin hormon üretme yeteneğinin kaybına dolayısı ile yüzde 85-90 tiroit hormon yetmezliği ile sonuçlanan otoimmün bir hastalıktır.

Haşimato hastalığında zaman zaman tiroit hormon üretiminin arttığı dönemler de olur.

Haşimato Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Haşimoto hastalığı eğer hipotiroide yol açtıysa hipotiroidin şiddetine ve süresine bağlı olarak kilo fazlalığı, kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, tırnak bozulmaları, kan yağlarında yükseklik (kolesterol, trigliserid) ve dolayısı ile kalp damar hastalıklarına giden süreci hızlandırır. Uykuya meyil zihinsel faaliyetlerde yavaşlamaya neden olur. Haşimoto hastalığı ile birlikte ve birbirlerine eşlik edebilecek hastalıklar olarak tüm otoimmün hastalıklar sayılabilmektedir. Bunların bir kısmı endokrin organlara bağlı (böbreküstü bezi; diyabet) bir kısmı kas iskelet sistemi hastalıkları (romatizmal hastalıklar) bir kısmı depresyona kadar gidebilecek psikiyatrik hastalıklar olabilir. Yine haşimoto hastalığında tiroit bezinin yapısında bozukluklar neticesinde hem geçici hem de gerçek takibi gereken tiroit nodülleri olabilir. Tiroit nodülleri mutlaka takip edilmelidir.

Haşimato Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Haşimato hastalığı ile ilgili özgün bir diyet yoktur. Ancak sağlıklı beslenmek her hastalıkta olduğu gibi haşimato için de çok önemlidir. Ortamda iyot fazlalığının bu hastalıkları tetiklediğine dair çalışmalar olmakla beraber şu ana kadar bunun doğruluğu gösterilememiştir.

Selenyum alımı ile düzeldiğine dair yayınlar da vardır. Selenyum, haşimato hastalığında yükselen antikorları azaltabilmekte ancak hastalığın klinik olarak tiroit hormon yetmezliğine gidişini değiştirememektedir. Kısacası kesin bir faydası görülememektedir. Bu dönemde glutensiz beslenme önerilmektedir.

Bunun da direkt olarak haşimato hastalığının gidişini değiştirdiği gösterilememiştir.

Beslenme ile ilgili söylenmesi gereken en önemli husus; hipotiroidi nedeni ile tiroit hormonu başlanmış olan hastaların ilaçlarını aç karnına almaları ve beraberinde tiroit hormon ilacının emilimini bozabilecek kepekli, yoğurt ve süt gibi emilimi bozacak gıdaları aynı öğünde almamaları olmalıdır. 

Haşimato Hastaları Nasıl Tuz Kullanmalıdır?

Haşimato hastalarının nasıl tuz kullanmaları gerektiği çok merak edilen bir konudur. Hastalığı iyodun tetiklediği söylenmekle beraber bu tümüyle doğrulanamamış bir konudur. İyodun, ortaya çıkmış tanısı konulmuş bir haşimato tiroidinin klinik gidişinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur.

Zaten iyot yetmezliği yaşanan ülkemizde genel olarak tuz kullanımını kısıtlama yönünde bir eğilimin de giderek arttığı bir dönemdeyiz.

Haşimato tiroidinin anne adayı genç hanımlarda da daha sık görüldüğü düşünülürse genç nesillerin iyot eksikliği ile tekrar karşılaşmaması için iyotsuz tuz kullanılmalı gibi bir mesaj vermek doğru olmaz. İyotlu tuz kullanılabilir.

Haşimato Tedavisi

Haşimato hastasının tiroit hormon eksikliği ve fazlalığı ile ilgili klinik yakınmalarını bilmesi önemlidir. Bu klinik belirtiler aynı hastada farklı zaman dilimlerinde bulunabilir. Bu durumunda doktora danışılmalıdır.

Eğer tiroit hormon yetmezliği (hipotiroidi) ve hekim tiroit hormonu başlamış ise TSH hormonu normal sınırlar içine çekilinceye kadar 6-8 hafta aralar ile doz ayarlaması yapılır. Normal sınırlar içine girdikten sonra doz ayarlama yapılmaktadır. 4-6 ay ara ile kontrollere devam edilmelidir.

Çünkü hastanın beslenmesi, kilo alımı ve hastalığın aktivitesi ile dozda devamlı değişiklik olması gerekebilir. Özellikle çocuk sahibi olma çağındaki hanımların bu kontrole titizlikle uyması ve bebek sahibi olmadan önce ve gebelikleri sırasında 4-6 haftada bir takiplerini yaptırmaları bebek sağlığı açısından önemlidir.

Bazı haşimato hastalarında tiroit nodülü gelişme eğilimi fazladır. Bu hastalarda da tiroit nodül takibi 6 ayda bir yapılmalıdır. Bir değişim yoksa takip süresi bir yıla kadar çıkarılabilir.

Hashimoto hastalığının zararları oluşturduğu klinik tabloya göre değişmektedir.

Hafif olgularda saç dökülmesi, kilo kontrolünde güçlük, üşüme gibi yakınmalar olabileceği gibi hastalık ilerledikçe ve tedavi edilmedikçe kan yağlarında yükselme, kalp damar hastalıkları, kan basıncında yükselme gibi daha sistemik şikayetler görülebilir. Çocuk sahibi olmada güçlük, kansızlık gibi tablolar da eşlik edebilmektedir.

Haşimato Hastalığı Ve Gebelik

Haşimato hastalarında genellikle hipotiroidi gelişme riski yüksektir. Gebe kalmayı düşünen kişilerde belirgin bir hipotiroidi varsa bu kişilerin yumurtlama düzenleri bozulur ve gebe kalmakta güçlük yaşarlar. Tiroit hormonu tedavisi ile bu durum düzelmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kısmi bir tiroit yetmezliği olan anneler, gebelik devam etse bile bebeklerinin özellikle zihinsel fonksiyonlarının gelişiminde sorunlar yaşayabilir.

Bu nedenle anne adayının tiroit fonksiyonları gebe kalmadan önce ve gebelik süresince (4-6 haftada bir) takip edilmeli ve yeterli tiroit hormonu verilmelidir. Genellikle gebeliğin 6. ayına kadar doz artabilir.

Unutulmaması gereken bir başka konu gebelerin yeterli iyot alımlarının da sağlanmasıdır. Gebelik boyunca tiroit hormonu kullanılmasının ne bebeğe ne anne adayına olumsuz bir etkisi yoktur. Tedaviler kesilmemelidir.

Haşimato Hastaları Nasıl Kilo Verebilir?

Haşimato hastalarında kilo almaya eğilim vardır. Bunun birinci sebebi bu hastalarda zaman zaman tiroit hormon fazlalığı dönemlerinin yaşanabilmesi ve bu dönemlerde iştah artışı ile birlikte kilo alınmama dönemlerinin rahatlığı ile hastaların kontrolsüz fazla beslenme eğilimi göstermeleri.

İkincisi ise bu hastalarda kalıcı hipotiroidi riskinin yüksek olması (metabolizma yavaşlaması)ve geçici tiroit hormonu fazlalığı döneminde artmış olan iştahlarının devamı sebebi ile aldıkları fazla kalorilerin kilo olarak kendilerine dönmesidir.

Bir de hipotiroit döneminde uykuya eğilim, hareketsizlik, konstipasyon, adet düzensizlikleri tabloya eklendiğinde kilo alımı kaçınılmaz bir hal alır. Ama yine de bu kilo alma bir kader değildir. Hasta hastalığını bilir ve davranışlarını buna göre değiştirme eğiliminde olur ise kilo alımı sınırlandırılabilir.

Zayıflamanın birinci basamağı haşimato hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmış olan hipotiroidinin doğru bir şekilde ve dozda ilaç kullanılması ile düzeltilmesi ve hastanın bilinçli bir şekilde yeme davranışını düzelterek egzersiz kapasitesini arttırması ile mümkündür.

Güncellenme Tarihi: 28 Temmuz 2017 Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hasimato/

Hashimoto Hastalığı Belirtileri

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı nasıl anlaşılır? Hashimoto hastalığı belirtileri genetik yapı, yaşam tarzı ve çevresel faktörler, yaş ve genel sağlığa bağlı olarak kişiden kişiye göre değişmektedir.

En sık görülen Hashimoto hastalığı başlangıcı ve ilerleyişi belirtileri, tiroid bezinin hareketsizliğiyle ilişkilidir.

Bununla birlikte, yaygın olarak yaşanan Hashimoto hastalığı belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür: (1)

 • Genellikle kronik bir hal alan ve kişiyi zayıflatan yorgunluk
 • Kilo alma veya kilo vermede sorunlar yaşamak
 • Genellikle kronik ve uzun süreli olan kabızlık
 • Özellikle ellerde ve ayaklarda soğuğa karşı aşırı duyarlılık
 • Genellikle kış aylarında belirgin şekilde kötüleşen cilt kuruluğu
 • Depresyon, üzüntü veya umutsuzluk duyguları
 • Bazen fibromiyalji veya romatoid artrit olarak yanlış tanımlanabilen kas ağrıları ve krampları (veya bu iki otoimmün hastalıkla birlikte de ortaya çıkabilir)
 • Kısa mesafelerde bile yorulma, egzersiz yapamama veya çok uzun süre ayakta durulduğunda baş dönmesi hissetme gibi fiziksel aktivite yeteneğinde azalma (2)
 • Düzensiz ya da aşırı yaşanan menstrüel dönemler
 • Azalan doğurganlık veya tekrarlayan gebelik kaybı
 • Kuru, kırılgan ve donuk saç, cilt ve tırnaklar
 • Düşük bazal vücut sıcaklığı
 • Yüksek LDL kolesterol
 • Normal saatlerce uyuduktan sonra bile uykusuzluk veya yorgunluk hissetme
 • Anksiyete, duygudurum değişiklikleri ve duygudurum bozuklukları (bazen büyük bir depresif bozukluk ya da bipolar bozukluk şeklinde yanlış tanı konabilmektedir, ancak bu psikolojik bozukluklar ile Hashimoto hastalığı belirtileri aynı anda da yaşanabilmektedir)
 • Tiroid problemlerinin gelişmesi durumunda, sıklıkla boğaz ağrısı, hastalıkla ilişkili olmayan veya boğazda şişme (guatr) veya büyümüş tiroid bezi olarak bilinen hassasiyet veya ağrı
 • Viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması
 • Diyabet geliştirme riskinin artması (3)

Hashimoto Hastalığı ve Guatr

Hashimoto tiroiditi geliştiğinde, bağışıklık hücreleri yanlışlıkla sağlıklı tiroid dokusuna saldırmaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde, tiroid bezi iltihaplanabilmekte ve guatr geliştirebilecek noktaya kadar genişleyebilmektedir.

Guatr geliştiyse ilk belirtileri boynun önünden görülebilmektedir. Başta, şişkinlik ağrısız olabilmektedir. Ancak tedavi edilmediği takdirde, alt boyundaki baskı artmaktadır. Gelişmiş aşamalarda, guatr doğru solunuma ve yutmaya engel oluşturabilmektedir. (4)

Hashimoto Hastalığı ve Hipotiroidi

Hashimoto tiroiditi, hipotiroidinin en yaygın nedenidir; çünkü bu hastalık tiroidin yeterli miktarda tiroid hormonu üretme kabiliyetini bozmaktadır.

Yeterli tiroid hormonu olmadan vücut düzgün bir şekilde çalışamamaktadır. Hipotiroidi gelişmesi durumunda ise belirtiler şunlar olabilmektedir.

 • Yorgunluk
 • Kilo artışı
 • Soğuğa karşı duyarlılık artışı
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Cilt, saç ve tırnak kuruluğu
 • Kabızlık
 • Uyuşukluk
 • Kas ağrısı
 • Menstrüel akışın artması (5)

Hashitoksikoz

Hashimoto tiroidi geliştiren hastalar hashitoksikoz olarak bilinen geçici bir duruma maruz kalabilmektedir. Bu, zarar gören tiroid bezinden çok fazla tiroid hormonu sızıntısı olduğunda ortaya çıkmaktadır.

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Hashimoto Belirtileri

Genel olarak, herhangi bir olağandışı belirti geliştirilmesi veya aşağıdakilerden herhangi birinin yaşanması durumunda, bir doktora başvurmanız gerekmektedir:

 • Cilt kuruluğu
 • Soluk, şiş bir yüz
 • Yeterince dinlenilmesine rağmen aşırı yorgunluk
 • Kabızlık
 • Boğuk bir ses

Hashimoto tiroidi hastalığının erken teşhis edilmesi önemlidir, böylece mümkün olan en kısa zamanda tedaviye başlanabilmektedir. (6)

Hashimoto Hastalığı Nedir?

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminin bir tehdit olarak algılayıp tiroid bezine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır. Tiroid, Adem elması altında bulunan küçük kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid bezi, vücudun işlevlerinin birçoğunu koordine eden hormonlar üreten endokrin sisteminin oldukça önemli bir parçasıdır.

Hashimoto hastalığı nedeniyle oluşan iltihaplanma, aynı zamanda kronik lenfositik tiroidit olarak da bilinmektedir ve genellikle hipotiroidizm yani tiroid yetmezliğine yol açmaktadır. Hashimoto hastalığı, hipotiroidinin en yaygın nedenidir. Her yaştan ve her cinsiyetten insanı etkileyebilen bu hastalık, öncelikli olarak orta yaşlı kadınlar arasında daha sık görülmektedir.

Hashimoto hastalığını teşhis etmek için tiroid fonksiyonları test edilmektedir. Hashimoto hastalığının tiroid hormon replasmanı (yapay tiroid hormonu) ile tedavisi genellikle basit ve etkili olabilmektedir. (7)

Hashimoto Hastalığı Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hashimoto Hastalığı Nedenleri

Hashimoto hastalığı neden olur? Hashimoto hastalığının otoimmün yani bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Normalde hastalık yapan bakteri ve virüsler gibi yabancı maddelere karşı vücudu savunan bağışıklık sistemi hücreleri yanlışlıkla tiroid bezine saldırmaktadır.

Bu durum ayrıca, Hashimoto tiroiditi, kronik lenfositik tiroidit veya otoimmün tiroidit olarak da adlandırılmaktadır. (8)

Hashimoto hastalığı nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Sızıntılı bağırsak sendromu
 • Gluten
 • Besin yetersizliği
 • Florür
 • İyot eksikliği
 • İlerleyen yaş
 • Genetik faktörler
 • Cinsiyet
 • Diğer otoimmün hastalıklar
 • Radyasyona maruz kalma (9)

Hashimoto Hastalığı Nedenleri daha fazlası için

Hashimoto Hastalığı Tedavisi

Hashimoto hastalığı nasıl geçer? Hashimoto herkeste hipotiroidi geliştirmeye yol açmamaktadır. Tiroid hormon eksikliği yaşanıp yaşanmadığı doktor tarafından test edilmektedir. Eksiklik yaşanması durumunda ise tiroid hormon replasman tedavisi uygulanmaktadır. En etkili tedavi, Levotiroksin adı verilen sentetik bir T4 ilacıdır.

Levotiroksin vücudunuzun ürettiği T4 ile aynıdır. Bu nedenle, tiroid işlevini normalleştirebilmektedir. Kişi bu ilacı hayatı boyunca almaya devam etmektedir. Tiroid ilaçlarıyla kalsiyum takviyeleri veya antiasit ilaçlarının alınmaması gerekmektedir. (10)

Tedavi aynı dozda yıllarca sürmektedir. Ancak, TSH düzeyleri bazen, özellikle gebelik sırasında, kalp rahatsızlığı varsa veya menopozal hormon tedavisi alınması durumunda değişebilmektedir. Doktor gerekli doz ayarlamasını yapacaktır. (11)

Hashimoto Hastalığı Ameliyatı

Tiroid problemleri nedeniyle tüm tiroid bezi çıkarılırsa, tiroid yetmezliği gelişmektedir. Hayatın geri kalanında tiroid ilaçlarını kullanmak birincil tedavi yöntemidir.

Bezin yalnızca bir kısmı alınırsa, tiroid yine de kendi başına yeterli miktarda hormon üretebilmektedir. Kan testleri, hastanın ihtiyacı olan tiroit ilacının miktarını belirlemesine yardımcı olmaktadır. (12)

Hashimoto Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hashimoto hastalığı için başlangıç olarak aile hekimine başvurabilirsiniz. Sonrasında belirtilerin ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi için gastroenterolog, jinekolog veya psikiyatrist gibi bir uzman tarafından muayene edilebilirsiniz. Karmaşık veya olağandışı Hashimoto vakalarına bir endokrinolog (endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı) yardımcı olabilmektedir. (13)

Hashimoto Hastalığı Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: //www.acil.net/hashimoto-hastaligi-belirtileri/

Hashimoto Hastalığı Nedenleri Ve Tedavisi (Tiroidit Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı tiroid iltihabının bir çeşidi (tiroidit) olarak tanımlanabilir. İltihap denildiğinde genellikle akla mikroplar ya da mikroorganizmalar gelir.

Fakat tiroiditte mikroplar veya mikroorganizmalar söz konusu değil, tiroid bezinin kendi kendine yok olması söz konusudur. Hashimoto hastalığı sıklığı, ABD ve Japonya gibi iyot kullanımının yüksek olduğu ülkelerde yüksektir.

Hashimoto hastalığına neden olan faktörler

Vücuttaki yabancı maddelere karşı mücadele eden antikorlar sistemi vardır ve bu antikorlar tiroid bezini yabancı bir madde gibi gördükleri için tiroid bezini tahrip etmeye çalışırlar. Bu tahribat nedeni ile tiroid hormonları çok fazla salgılanmaya başlar ve bu durumda tiroid zehirlenmesi gibi bir durum oluşur.

Bu oluşumlardan sonra tiroid bezinin çalışma fonksiyonu tamamen bozulur vehipotiroidi (tiroid bezinin çalışamaması) tablosu ortaya çıkar. Ayrıca hashimoto hastalığı genetik geçişli olabilir ve aile bireylerinden birinde hashimoto hastalığı tespit edilmiş ise ailenin diğer fertlerinde ve çocuklarında da bu hastalık ortaya çıkabilir.

Hashimoto hastalığı belirtileri

Hashimoto tiroiditi toplumda görülme sıklığı % 2 oranındadır ve genellikle kadınlarda görülür. Bu hastaların % 90-95 civarı kadınlardır ve genellikle yaş aralıkları 45-65 yaş arasıdır. Hashimoto hastalığı gençlerde de görülebilir. Hashimoto hastalarının bazılarında hiç bir şikayet olmayabilir.

Hashimoto hastalığı belirtilerinde, hastanın boğazında bir sıkışma hissi, nefes alamama hissi olabilir veya hastalığın başlangıcında tiroid bezinin fazla çalışmasından dolayı hipertiroidi denilen tablonun belirtileri (kilo verme, kalp çarpıntısı, terleme, cildin ıslak ve nemli olması, sık idrara çıkma ya da sık büyük abdest yapma isteği gibi) belirtiler görülebilir.

Hashimoto tiroiditi hastalığının ileri safhalarında ise tiroid hormonu azlığı (yetmezliği) tablosu ortaya çıkar.

Bu hastaların kanlarında tiroid hormonu bulunmadığı için aşırı kilo alma, uykuya meyilli olma, çevreye ilgisizlik, algılama yeteneğinde düşme, kabızlık, bulanık görme, depresyon, tüm vücut ağrıları, adet düzensizliği, kısırlık, cinsel istekte azalma, kavgacı ruh hali, aşırı üşüme, göz altlarında şişlik, yüzde şişlik, sabahları kalkamama, el ve ayaklarda ödem gibi şikayetler ile doktora baş vururlar.

Hashimoto hastalığı teşhisi

Hashimoto hastalığı teşhisi kan tetkikleri, hastanın şikayetleri ve eşlik eden hastalık bulguları ile konulabilir.

Hashimoto tiroiditinden şüphelenilen hastada anti-TPO antikoru, T3, T4, ve TSH hormunu tetkiklerine bakılır.

Hashimoto tiroiditi olguların yaklaşık % 80’i tanı konduğunda normal T3, T4 ve TSH düzeyleri saptanmış olsa bile tiroid bezinde hormon yapımı azalmaya başlamıştır.

Anti-TPO antikorlar hastaların % 95’inde ve anti- Tiroglobulin antikorlar % 60’ında yüksek çıkar.

Anti- TPO antikoru yüksek olan hastaların % 25-50’sinde tiroid bezi yetmezliği başlangıç halinde olabilir. Yani, TSH hormonu yüksek iken, T3-T4 hormon düzeyi normaldir.

Hashimoto hastalığı tedavisi

Hashimoto hastalığı tedavisi

Hashimoto tipi tiroid iltihabını yok edecek bir tedavi yöntemi veya hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yolu yoktur. Tedavi sadece tiroid fazlalığı ya da tiroid azlığını önlemek için yapılır. Hashimoto hastalığının tedavisi hastalığın tipine göre tedavi edilir.

Hastalığın ilk başlarında hipertiroidi ya da tiroid zehirlenmesi denilen veya halk arasında bilinen adı ile guatr büyümesi denilen tablonun tedavi edilmesi gerekir. Hastada kilo kaybı, kalp çarpıntısı, ishal, sık idrara çıkma, uykusuzluk, huzursuzluk ve titremeye neden olan hipertiroidi krizleri ortaya çıkmıştır ve bunların tedavisinde bu şikayetleri gidermek için ilaç tedavisi verilir.

İlerlemiş hashimoto hastasında tiroid hormonu yetmezliği (hipotiroidi) şikayetleri başlar ve şikayetler şişmanlama, uykuya meyilli olma, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, unutkanlık, üşüme gibi hipotiroidi şikayetleri için ilaç tedavisi verilir. İlaç tedavisinde dışarıdan tiroid hormonu verilir.

Ayrıca selenyum eksikliğinin de, bu hastalarda uyarıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Eğer selenyum miktarı tahlillerde eksik görülüyor ise selenyum tedavisinin bu hastalarda faydalı olduğu düşünülmektedir.

Hashimoto hastalığı ile beraber görülen hastalıklar

Hashimoto hastalığı olan hastalarda diğer otoimmün hastalıklar da birlikte görülür.

Bu hastalıklar, graves hastalığı, tip 1 şeker hastalığı, böbrek üstü bezi kotizol yetmezliği (Addison hastalığı), testis ve yumurtalık iltihabı, paratiroid hormon azlığı, hipofiz bezi azlığı, B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlık, vitiligo hastalığı, romatoid artrit (küçük eklem iltihabı), trombosit adlı kan hücre azlığı gibi hastalıklar hashimoto hastalığı ile birlikte karşılaşılan hastalıklardır.

Hashimoto tiroiditi olan hastalar nelere dikkat etmeli?

Tiroid hormon ilaçlarını (içerisinde levotiroksin bulunan ilaçlar) aç karnına içilir. İlaçlar mide ağrısı yapar ise tok karnına da alınabilir. Fakat ilaçların aç karnına alınması daha doğru olur. Çünkü aç karnına alınan ilacın emilimi daha iyi olur.

Tiroid ilacını her zaman alınan öğünde alınması unutulur ise bir sonraki öğünde alınmalıdır.

Tiroid ilacı içilen öğünde başka bir ilaç içmemeye özen göstermek gerekir. Özellikle kalsiyum, demir ve mide ilaçları tiroid ilacının emilimini bozar.

Tiroid ilacı kullanımı ve hamilelik

Tiroid ilacı kullanırken hamilelik düşünen kadınlar hamile kalmadan önce doktoruna ilaç konusunda danışmalıdır. Hamilelik döneminde de tiroid ilaçları kullanılır ve bu ilaçların bebeğe bir zararı olmaz. Tiroid ilacı kullanan hamileler ilaçlarını düzenli olarak içmez ise bebeğini düşürebilir. Doğumdan sonra tiroid kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

KKB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/hashimoto-hastalg-nedenleri-ve-tedavisi/

Hashimoto Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

Hashimoto hastalığı nedir?

Hashimoto hastalığı, aynı zamanda “kronik lenfositik tiroiditi” veya “otoimmün tiroidit” olarak da adlandırılır, otoimmün bir hastalıktır.

Otoimmün bir hastalık, vücudun bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine ve organlarına saldırdığı bir hastalıktır. Normalde, bağışıklık sistemi bakteri, virüs ve diğer potansiyel olarak zararlı yabancı maddeleri belirleyerek ve yok ederek vücudu enfeksiyona karşı korur.

Hashimoto hastalığında bağışıklık sistemi tiroid bezine saldırarak inflamasyona neden olur ve tiroit hormonları üretme kabiliyetine müdahale eder. “Lenfositler” olarak adlandırılan çok sayıda beyaz kan hücresi tiroidte birikir. Lenfositler, otoimmün süreci başlatan antikorları yapar.

Hashimoto hastalığı sıklıkla tiroid fonksiyonlarında veya hipotiroidizmde azalmaya neden olur. Hipotiroidizm, tiroid vücudun ihtiyaçları için yeterli tiroid hormonu vermediğinde ortaya çıkan bir bozukluktur.

Tiroid hormonları, vücudun enerji kullandığı şekilde metabolizmayı düzenler ve vücudun hemen her organını etkiler. Yeterli tiroit hormonu olmadan, vücudun pek çok fonksiyonu yavaşlar.

Örneğin; Haşimato hastalığı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hipotiroidizmin en yaygın nedenidir.

Hashimoto Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Haşimato hastalığına yakalanmış birçok insan başlangıçta herhangi bir belirti göstermez. Hastalık yavaş ilerledikçe, tiroid genellikle büyür ve boynun ön kısmının şişmesine neden olabilir.

Genişlemiş tiroid, “guatr” olarak adlandırılır. Ancak genellikle ağrılı değildir, boğazda dolgunluk hissi yaratabilir.

Yıllarca, hatta on yıllar sonra tiroid hasarı küçülür ve guatr kaybolur.

Hashimoto hastalığı olan herkeste hipotiroidizm gelişmez. Hipotiroidizm, özellikle erken dönemde, subklinik-hafif ve belirti olmadan olabilir. Hipotiroidi ilerledikçe, insanlar aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilirler:

 • Yorgunluk
 • Kilo almak
 • Soğuk intoleransı
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Kabızlık veya haftada üçten az bağırsak hareketi
 • Kuru, incelmiş saç telleri
 • Ağır adet veya düzensiz adet dönemleri ve hamile kalma sorunları
 • Depresyon
 • Hafıza problemleri
 • Yavaş kalp hızı

Hashimoto Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hashimoto hastalığı kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Hastalık sıklıkla ergen ya da genç kadınlarda görülmesine rağmen, 30-50 yaşlarında görülür.

Hashimoto hastalığı ailelerde görülme eğilimindedir. Araştırmacılar, hastalığın bir nesilden diğerine geçmesine neden olan genleri belirlemek için çalışıyorlar.

Olası çevresel faktörler de incelenmektedir. Örneğin, araştırmacılar çok fazla iyot tüketmenin yatkın bireylerde tiroid hormon üretimini engelleyebileceğini bulmuşlardır. Bazı ilaçlarla veya viral enfeksiyonlar ile birlikte pestisitler gibi çevreye salınan kimyasal maddeler de otoimmün tiroid hastalıklarına katkıda bulunabilir.

Diğer otoimmün hastalıkları olan insanlarda Hashimoto hastalığı gelişme olasılığı daha yüksektir. Tam tersi, Hashimoto hastalığının diğer otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalıklar arasında şunlar bulunur:

 • Vitiligo: Cildin bazı bölgelerinin doğal rengini kaybettiği bir rahatsızlıktır.
 • Romatoid artrit: Bağışıklık sistemi eklemleri kaplayan membrana saldırdığında oluşur. Ağrı, şişme, sertlik ve eklemlerde fonksiyon kaybına neden olan bir hastalıktır.
 • Addison hastalığı: Böbreküstü bezleri hasar gördüğünde ve yeterince kritik hormon üretemediğinde oluşabilir.
 • Tip 1 diyabet: Pankreas hasar görür ve artık kan şekeri olarak adlandırılan yüksek kan şekerine neden olan insülin üretemez.
 • Pernisiyöz anemi: Vücutta yeterli miktarda B12 vitamini bulunmamasından kaynaklanan bir tür anemidir. Anemi durumunda, kırmızı kan hücrelerinin sayısı normalden daha düşük olup, vücut hücrelerine daha az oksijen taşınır ve aşırı yorulur.
 • Çölyak hastalığı: Gastrointestinal gluten duyarlılığının bir formu, insanın gluteni tolere edemediği otoimmün bozukluktur. Çünkü ince bağırsağın tabakasına zarar verir ve besin maddelerinin absorbe edilmesini önler. Gluten, buğday, çavdar ve arpada ve bazı ürünlerde bulunan bir proteindir.

Hashimoto Hastalığı Tanısı

Hashimoto hastalığı teşhisi, fizik muayene ve tıbbi geçmişle başlar. Fizik muayene sırasında guatr, nodüller veya büyüme görülebilir ve belirtiler hipotiroidizm işaret edebilir. Daha sonra tanıyı doğrulamak için kan testleri yapılır.

Ultrason veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması da dahil olmak üzere görüntüleme testleri istenebilir.

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..