Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

içerik

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sistemi belirtileri en az üç ile altı ay boyunca yaşanmaya devam ettiğinde irritabl bağırsak sendromu teknik olarak teşhis edilir. Karın ağrısı ve dışkıda görülen anormallikler vücut açısından arada sırada oldukça normal karşılanan belirtilerdir. Bu nedenle, irritabl bağırsak sendromu teşhisinde belirtilerin süresi oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Sürenin yanı sıra, kişinin ne sıklıkla irritabl bağırsak sendromu belirtileri yaşadığı da çok şey anlatmaktadır.

Kişinin irritabl bağırsak sendromu olması için, belirtilerin en az her ay üç gün ya da genellikle daha çok daha fazla olması beklenmektedir.

Bazı insanlar için sadece birkaç irritabl bağırsak sendromu belirtisi yaşarken, bazıları neredeyse bütün belirtileri yaşayabilmektedir. Şişkinlik, ishal veya kabızlık genellikle en belirgin ve en sık yaşanan belirtilerdir. (1)

İrritabl bağırsak sendromu nasıl anlaşılır? En yaygın irritabl bağırsak sendromu belirtileri şunları içermektedir:

 • Kabızlık ve ishal normal barsak hareketlerinde değişikliklerdir. Bazı insanlar kabızlık veya ishal gibi durumları diğerinden daha sıklıkla görme eğilimine sahiptirler, ancak her ikisinin de atak şekilde gelmesi de mümkündür.
 • İshal gevşek dışkı olarak kabul edilir ve genellikle günde birkaç kez tuvalete gitme ihtiyacı yaratır. Kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olduğunda veya ihtiyacınız olan dışkının tümünü çıkaramadığınızda gerçekleşir. (2)
 • Dokular ve renkler de dâhil olmak üzere dışkı görünümündeki değişiklikler irritabl bağırsak sendromunun bir diğer belirtisidir (bazen dışkı gevşek olabilir, renk değişimi veya mukus görünebilir). Dışkı bazen sert, bazen gevşek ve sulu olabilir, bu nedenle dışkı sık sık değişirse ve tutarlı değilse bu en önemli belirtidir.
 • Mide ağrısı
 • Gaz ve köpürme
 • Karın ağrısı ve kramplar (bir kadının menstrüel döneminde yaşadığı kramplara benzer şekilde)
 • Mide bulantısı, mide yanması veya asit reflüsü
 • Tükenme hissi veya iştah kaybı (3)

Belirtilerden kurtulma, çoğu zaman üst üste birkaç gün boyunca tuvalete normald şekilde gittikten sonra gerçekleşir.

Bunlar sindirim sorunları olmamasına rağmen, irritabl bağırsak sendromu yaşayan kişilerde sıkça görülmektedir:

 • Kaygı ya da depresyon (stres sadece IBS’nin gelişmesine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda belirtilerin de kötüleşerek bir kısır döngü yaratmasına neden olur)
 • Uyku bozuklukları ve yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Ağızda hoş olmayan bir tat
 • Kas ağrıları, özellikle bel ağrısı
 • Azalan cinsel istek de dahil bazı cinsel sorunlar
 • Beden görüntüsü sorunları
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık veya acil olarak idrar yapma ihtiyacı (4)

Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

İrritabl bağırsak sendromu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Doktorunuz genellikle belirtilerinizi sorarak hastalığı teşhis edebilir, ancak bazen diğer koşulları da ekarte etmek için ileri testlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Eğer anksiyete yaşıyorsanız veya depresyondaysanız yine doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Bu sorunlar tedavi olmadan nadiren düzelir ve irritabl bağırsak sendromu belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

Açıklanamayan kilo kaybı, midenizde veya altınızda şişme ya da topaklanma, tabandan kanama veya anemi bulguları gibi diğer belirtileriniz varsa, hemen tıbbi yardım almalısınız, çünkü bazen bunların potansiyel olarak daha ciddi bir durumun işaretleri olabileceği düşünülmektedir. (5)

İrritabl Bağırsak Sendromu Hastalığı Nedir?

İrritabl barsak sendromu (IBS), kalın bağırsağı etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. İrritabl bağırsak sendromu sıklıkla kişide kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık oluşturmaktadır. Uzun vadede yönetmek zorunda kalacağınız kronik bir durumdur.

İrritabl bağırsak sendromunun belirtileri genellikle kişi için çok rahatsızlık verici olsa da, iltihaplı bağırsak hastalığının diğer formları olan ülseratif kolit ve Crohn hastalığının aksine, bağırsak dokusunda değişikliklere neden olmaz veya kolorektal kanser riskinizi arttırmaz.

İrritabl barsak sendromu olan az sayıda kişide ciddi belirtiler oluşturmaktadır. Bazı insanlar diyet, yaşam tarzı ve stres yönetimi ile belirtilerini kontrol edebilir. Diğerleri ise ilaç ve danışmanlığa ihtiyac duyabilmektedir. (6)

İrritabl bağırsak sendromu hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromu neden olur? İrritabl bağırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak anormal bağırsak işlevine neden olabilecek bir dizi faktörün varlığının bu sendromu tetiklediği düşünülmektedir. İrritabl bağırsak sendromuna neden olabileceği düşünülen bazı faktörler şunlardır.

 • Duygusal stres
 • Yemek yemek
 • Aşırı gaz
 • Kadın hormonları
 • Bazı ilaçlar ve gıda maddeleri (alkol, çikolata, kahve, süt ürünleri, fruktoz, karbonhidratlar)
 • Gastroenterit sonrası
 • İnce bağırsakta bakterilerin aşırı büyümesi (7)

İrritabl bağırsak sendromu nedenleri daha fazlası için

İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu nasıl geçer? İrritabl bağırsak sendromu yaşayan neredeyse tüm insanlar bu konuda yardım alabilir, ancak herkes için tek bir tedavi uygulanmaz. Belirtileri yönetmek için doğru tedavi planını bulmak için siz ve doktorunuz birlikte çalışmanız gerekmektedir.

Bazı gıdalar, ilaçlar, gaz veya dışkı varlığı, duygusal stres gibi birçok şey irritabl bağırsak sendromu belirtilerini tetikleyebilir. Tetikleyicilerinizin ne olduğunu öğrenmeniz oldukça önemlidir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız ve ilacı almanız da gerekebilir. (8)

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pratisyen, aile hekimi ve iç hastalıkları uzmanı, irritabl bağırsak sendromunu teşhis edebilir ve tedavi edebilir.

Daha fazla test gerekiyorsa ya da belirtileriniz tedaviye cevap vermiyorsa, sindirim sistemi problemleri (gastroenterolog) tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz yararlı olabilir. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: irritabl bağırsak sendromu tedavisi

Источник: https://www.acil.net/irritabl-bagirsak-sendromu-belirtileri/

Crohn Hastalığı (İltihabi Bağırsak Hastalığı) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Crohn hastalığı, sindirim kanalının kronik, yani süreğen iltihabi bağırsak hastalığıdır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte aşağıdaki gibi bazı nedenlerden kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

Bağışıklık Sisteminin Bozulması

Normalde bağışıklık sistemi vücudu bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı korur, vücuttaki zararlı hücre ve molekülleri ortadan kaldırır.

Crohn veya ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalığı (İBH) olan kişilerde immün sistem aşırı tepki vererek sindirim sisteminde iltihabi yanıtın şiddetlenmesine ve ülser isimli yaraların açılmasına neden olur.

Araştırmacılar buna bateri veya virüslerin neden olduğunu düşünmektedir.

Ailesel Faktörler

Crohn hastalığı görülen ailelerin bireylerinde görülme sıklığı artmaktadır. Ülseratif kolit veya crohn hastalığı olan kişilerin %15-20’sinin de aile bireylerinde de İBH bulunmaktadır. Aile bireylerinde İBH olan kadınlarda, erkeklere göre daha fazla İBH görülme riski vardır. Ailesel genetik geçiş önemli olup Musevilerde daha fazla görülmektedir.

Çevresel Faktörler

Yetersiz fiziksel aktivitede bulunanlar, yüksek sosyal ve ekonomik durum, gelişmiş ülkelerde yaşama gibi çevresel faktörler İBH görülme riskini artırmaktadır.

Crohn Hastalığında Bulgu, Belirti ve Yakınmalar

Crohn hastalığı ataklarla seyreder. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır. 20’li yaşlardan sonra daha sık görülür. Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü tutması nedeniyle yakınmalar tutulan bölgeye göre değişir.

Crohn Hastalığında en çok görülen belirtiler

 • Kramp tarzında karın ağrısı
 • İshal
 • Bulantı
 • Kusma
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
 • Karında şişkinlik hissidir
 • Karın ağrısı yemeklerden sonra artabilir

Hastalık yavaş yavaş başlar.

Karın muayenesinde eke gelen şişlikler olabilir. Hastanın renk soluktur. İshal nedeniyle vücutta sıvı kaybı gelişebilir. Bu duruma ağız kuruluğu, çarpıntı, baş dönmesi, göz kararması, baş ağrısı, halsizlik ve tansiyon düşüklüğü eşlik edebilir. Kalın bağırsağı tutarsa kanlı ishal gelişebilir.

Kalın bağırsağı tutan olgularda kanser riski artabilir.

Çocuklarda besin maddelerinin emilememesine bağlı gelişme geriliği oluşabilir. Bu yakınma ve belirtilerin hepsi görülmeyebilir. Ayrıca makatta ağrı ve akıntı, deride yaralar, kızarık ve hassas kitleler ya da akıntılı ülserler gelişebilir.

Makat bölgesinde apseler, çatlaklar ve eklem ağrıları da görülebilir

Crohn hastalığının bağırsak duvarını tam kat tutması nedeni ile iltihabi olay komşu organları da etkilemekte ve bağırsak ile komşu organlar arasında fistül adı verilen kanallar gelişmektedir.

En çok bağırsak-bağırsak, bağırsak-idrar torbası (mesane), bağırsa-rahim arasında fistül gelişmektedir. Fistülün açıldığı organdan dışkı gelir. Fistül apseye de neden olabilmekte ve makat çevresinde de görülebilmektedir.

Bunun haricinde az sayıda hastada gözde ağrı, bulanık görme ve ışığa hassasiyet ile ortaya çıkan üveit şeklinde göz tutulumu olabilir; bu yakınmalar olursa acil olarak göz hekimine başvurulmalıdır. Sklerozan kolanjit adı verilen ve safra yolları tutulumu gibi tablolarda ortaya çıkabilir.

Kan tetkiklerinde anemi (kansızlık) ve beyaz kan hücrelerinde artış görülebilir. Süreğen iltihabın varlığını gösteren CRP ve sedimantasyon yüksekliği söz konusudur.

Mikroplarla meydana gelen ishalden ayırmak için dışkı tahlili yapılır. Ancak kan tetkikleri tanı koymak için yeterli değildir. Ultrasonla hastalığın karındaki yerleşim yeri saptanabilir.

Çekilecek röntgen ile bağırsak duvarı kalınlaşması, fistül ve apse gelişimi izlenebilir.

Kesin tanı ve ayırıcı tanı endoskopi ve sindirim kanalından alınacak parçanın patolojik incelenmesi ile konur.

Crohn Hastalığı Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Crohn hastalığının henüz tam olarak bir tedavisi yoktur. Tedavide kullanılan ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve yakınmaların kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Tedavide iltihabı engellemeye yönelik ilaçlar kullanılmaktadır.

Sülfosalazin ve 5-aminosalisilik asit en sık kullanılan ilaçlardır. Bunlar, hafif ve orta şiddetteki hastaların tedavisinde gerektiğinde uzun süre kullanılmaktadır. Sülfosalazin’in kullanan hastalarda yan etkiler görülürse (bulantı, kusma, baş ağrısı, deri döküntüsü, ishal ve zayıflama gibi) 5-aminosalisilik asit kullanılmaktadır.

Steroid Kullanımı

Yukarıda bahsedilen ilaçlara yanıt veremeyen veya şiddetli olan vakalarda tedaviye steroid (prednizolon) ilaçları ile devam edilir.

Steroidlerin aşırı kilo alma, vücutta yağ dağılımının bozulması (yüzde, karında ve ensede yağ toplanabilir; aydede yüzü, bufalo hörgücü gibi isimlendirilen görünüme sebep olabilir) tansiyon yükselmesi, ödem, şekerin yükselmesi, ciltte çatlak ve sivilcelerin oluşması, kemik erimesi, kas gücünde azalma, katarakt, psikolojik bozukluklar ve adet düzensizliği gibi yan etkileri olabilmesi nedeni ile takibi önemlidir.

Uzun süre steroid alan kişilerin doktordan habersiz birden ilacı kesmesi de Addison krizi denen böbrek üstü bezinin yetmezliği ile karakterize olmuş sorunlara neden olabilir. Steroid ilacının süresi ve dozları hastalığın durumuna göre ayarlanır.

Bağışıklık sistemini düzenleme

Bağışıklık sistemini düzenlemeyi veya kontrol altına almayı sağlayan ilaçlarda şiddetli İBH olgularının tedavisinde kullanılır. Bu grup ilaçlar arasında siklosporin, metotreksat, azotiyopürin ve 6-merkaptopürin gibi ilaçlar vardır.

Bu ilaçların çoğu aynı zamanda kanser tedavilerinde de kullanılmaktadır. Temel özellikleri bağışıklık sistemini baskılamak olduğu için ciddi yan etkileri bulunabilmektedir.

Antibiyotik kullanımı

Eğer kişide apse oluşumu varsa uygun antibiyotik tedavilerinin eklenmesi gereklidir. Eğer şiddetli ataklar varsa hastanın mutlaka istirahat etmesi, mümkünse bir hastahaneye yatırılarak takip edilmesi, sulu, yumuşak ve besin değeri yüksek ishal önleyici diyetin takip edilmesi gerekir.

Cerrahi Müdahale

Crohn hastalığında hastaların yaklaşık %75’inde, hastalıkları süresince en az bir defa cerrahi tedaviye gereksinim duyulur. Bu cerrahi tedavinin bir kısmı hayatı tehdit eden komplikasyonlara bağlı olarak acil durumlarda yapılmaktadır.

Crohn Hastalığında acil durumlar;

 • Aşırı kanama
 • Bağırsak delinmesi
 • Karın zarı iltihabı (peritonit)
 • Karın zarı apnesi
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Toksik megakolon (kolonun ani olarak belirgin genişlemesi ve bağırsak kas gerginliğinin kaybı)

Ayrıca ilaçlara yanıtsız yakınmaların olması, apse ve fistül oluşumları, makat bölgesindeki yakınmalar da cerrahi girişim gerektiren diğer durumlardır.

Ancak cerrahi tedavinin, Crohn hastalığını tedavi edici özelliğinin olmadığı, hastadaki bulguların düzeltilmesi veya azaltılmasına yönelik olduğu unutulmamalıdır.

Cerrahinin amacı bağırsağın olabildiğince korunup hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Hastaların çoğunda ikinci, atta üçüncü defa cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilmektedir. Eğer bir hasta ameliyat olduysa, 3 yıl içinde hastalığın tekrarlama oranı %30, 5 yıl içinde ise %50’dir.

Crohn Hastalığında Beslenme

İBH olan bazı kişilerde laktaz enzimi yetersiz olduğu için, sütte bulunan laktoz isimli süt şekerini bağırsaklarda metabolize edemezler ve buna bağlı karın ağrısı, gaz ve ishal atakları gelişebilir.

Laktoz intoleransı olarak isimlendirilen bu durum yaş ilerledikçe daha sık görülür. Bu yakınmaları olan İBH hastalarının süt ve süt ürünlerini tüketmemeleri gerekir. Laktaz enzimi içeren destek ürünleri, süt tüketimine bağlı yakınmalara karşı yardımcı olabilir.

Crohn hastalığında ince bağırsaklarda harabiyet olduğu için yağların bu bölgeden emilimi bozulur ve bağırsağa geçen yağlar ishali daha da arttırır. Tereyağı, margarin, kremalı soslar ve kızartılmış ürünler tüketilmemelidir.

Çiğ meyve, sebze ve tam tahıl ürünleri gibi liften zengin gıdalar ishal yakınmalarını arttırabilir. Bu nedenle hoşaf, komposto, buğlama, haşlama veya kısık ateşte pişirme gibi yöntemler gıdaların sindirilmesini daha kolay hale getirir.

Brokoli, karnabahar, kuru yemiş, çekirdek, mısır ve patlamış mısır gibi lifli gıdalar dışkılamayı arttırabilir bu nedenle kontrollü tüketilmelidir. Dışkı oluşturma kapasitesi düşük olan az lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Baharatlı gıdalar, alkol ve kafeinli gıdalar yakınmaları arttırabileceği için tüketilmemelidir.

Günlük olarak 2-3 ana öğünden ziyade daha küçük 5-6 öğün halinde beslenme planlanmalıdır.

Günlük en az 8 bardak su tüketilmelidir. Kafeinli içecekler veya alkol ishali arttırabileceği için tüketilmemelidir. Karbonatlı içecekler (soda, gazoz, kola gibi) gazı arttıracağı için kısıtlanmalıdır.

Crohn hastalığında mineral ve vitamin eksikliği gelişebileceği için multivitamin-mineral içeren destekler faydalı olabilir.

Crohn Hastalığı (IBH) Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sigara içenlerde crohn hastalığı riski daha fazladır. Ayrıca sigara içilmesi belirti ve yakınmaları da arttırabilir. Atakların sıklaşmasına, tedavi ihtiyacının ve cerrahi müdahale sıklığının artmasına neden olur. Sigaranınn bırakılması birçok sağlık yararı yanında bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Stres, crohn hastalığına neden olmamakla birlikte hastalığı olanlarda alevlenmeye ve yakınmaların artmasına neden olabilir. Stresi olanların mide boşalımı daha yavaş olup daha asidiktir (ülser riskini arttırabilir), bağırsakların hareketi daha yavaştır.

Stresten sakınmak her zaman mümkün olmasa da stres ile mücadele etme yöntemleri geliştirilmelidir. Hafif- orta şiddette egzersiz yapmak stresi, depresyonu azaltırken bağırsak hareketlerini normalleştirir. Biofeedback gibi gevşeme teknikleri kasların gevşemesini, stresin azalmasını ve kalp hızının yavaşlamasını sağlar. Nefes egzersizleri de çok yararlıdır.

Crohn (IBH) Hastalığında Önerilen Besin Takviyeleri

 • Probiyotikler
 • Balık Yağı
 • Glutamin
 • Arpa ve Buğday Çimi Suyu
 • Sindirim Enzimleri
 • Multivitamin ve Mineral Kompleksi

Crohn Hastalığı ve Probiyotikler

Crohn hastalığında, normal bağırsak florası kaybolması nedeniyle ciddi sindirim ve bağırsak problemleri ortaya çıkabilir. Bağırsak florasını probiyotikler ile desteklemek gereklidir.

Besinlerin sindirimine destek olmak yanında kabızlık ve ishal şikayetlerini de en aza indirmek amacıyla günde 3-4 kez 250 mg Saccharomyces boulardi ve S. cerevisiae takviyesi önerilir.

Crohn Hastalığı ve Balık Yağı

Balık yağı enflamasyonu azaltabilen ve crohn semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Balık yağı takviyesi hastalığın nüksetmesini ve daha kötüye gitmesini engellemek amacıyla verilir. Günlük en az 3-6 gram balık yağı alınması önerilir.

Crohn Hastalığı ve Glutamin

Bağırsakların dış kısmında bulunan bir aminoasittir. Günde 3 kez 1000 mg dozda aç karnına alınması önerilir.

Crohn Hastalığı ve Arpa-Buğday Çimi Suyu

Bağırsaklarda enflamasyonu baskılayıp gerekli besinsel elementlerin vücuda takviye edilmesini sağlar. Sıvı halde alınabileceği gibi toz halde meyvesuyu veya su ile birlikte alınabilir.

Crohn Hastalığı ve Sindirim Enzimleri

Ciddi bağırsak hasarı olan kişiler sindirim enzimlerinden de yoksundur. Lipaz dahil çeşitli pankreatik enzimlerin takviye edilmesi gereklidir.

Günde 1-2 kapsül yemeklerle birlikte besinlerin absorbsiyonu (emilim) ve sindirimine destek olmak için hekim kontrolü ve tavsiyesi ile sindirim enzimleri alınmalıdır.

Crohn Hastalığı ve Multivitamin – Mineral Kompleksi

Crohn hastalarında iştah yoksunluğu, beslenme bozukluğu ve besinlerin sindirilmeden atılması nedeniyle ciddi vitamin ve mineral eksikliği görülmektedir.

Özellikle A Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini, D Vitamini, E Vitamini ve K vitamini ve folik asit ile kalsiyum, bakır, magnezyum, selenyum ve çinko seviyeler de düşüktür.

Bağırsaklarda ciddi hasar görülen kişilerde B12 vitamininin yeterli emilmesi de mümkün değildir. Eksikliği saptanırsa B12 enjeksiyonu yapılması gerekebilir.

D vitamini eksikliğine de sık rastlanır. Günde 1000 IU D vitamini takviyesi crohn hastalarına kemik erimesini önlemek amacıyla önerilir.

Kronik ishale bağlı olarak K vitamini eksikliğine de rastlanabilmektedir. Crohn hastalığında kullanılan antibiyotikler K vitamini üreten yararlı bakterilerin de üremesine engel olmaktadır.

Ayrıca bakır, çinko, demir ve folik asit takviyeleri de gerekli olabilir. 25-50 mg çinko yanında 2-3 mg bakır takviyesi ile birlikte önerilmektedir.

Crohn Hastalığında Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler

Tıbbi papatya, civanperçemi ve meyan kökünden iltihabi süreci baskılamak için yararlanılabilir. İshali önlemek için meşe kabuğu, yeşil çay ve cadı fındığı yaprağı gibi tanen içeren droglardan yararlanılır. Müsilaj içeren hatmi ve kırmızı karaağaç kabuğu da bağırtaklarda irritasyonu hafifletmek ve mukozada tahrişi önlemek için yararlıdır.

Boswellia

Geleneksel Hint tıbbı Ayurveda da kullanılan Boswellia serrata bitkisinin bir reçinesidir. Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlara benzer bir şekilde ağrı ve enflamasyonu azaltmaktadır.

Midede tahrişe neden olmaması da bu bitkisel destek için bir avantajdır. Antienflamatuar etkisi nedeniyle crohn hastalarına 8 hafta süreyle günde 3 kez 550 mg önerilir.

Kurkumin (Zerdeçal etken maddesi)

Zerdeçal (Turmeric) olarak bilinen Curcuma longa bitkisinin rizomlarında bulunan güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahip bir bileşiktir.

Günde 500-8000 mg zerdeçal tozu veya bitkinin rizomları ile hazırlanmış çayı da önerilmektedir. Emilimini arttırmak için bir tutum karabiber de eklenmelidir.

Ayrıca günde 1 gram kurkumin de ülseratif kolitin iyileşmesine destek amaçlı önerilir.

Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin – Tam Şifa Kitabı

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/crohn-iltihabi-bagirsak-hastaligi-ibh/

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

 • Bulantı
 • Karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi
 • İshal (diyare)
 • Kabızlık 
 • Karın ağrıları
 • Dışkı kıvamında değişkenlik (zeytin çekirdeği, cıvık pelte, çamur ya da jöle gibi)
 • Dışkılama sıklığında değişiklik(bazen 3 kez/gün, bazen 3 günde bir)
 • Dışkı çıkışında anormallik (ağrı duyma, iç çamaşırında kirlenme, ani dışkılama)
 • Dışkı ile birlikte sümük ya da mukus olması

İBS belirtileri kişinin ne yediğine, ne kadar yediğine, duygusal durumuna, kadınlardaki adet (regl) dönemine göre değişir. Bu nedenle İBS hastalarının hangi şikâyetlerinin hangi durumlarda arttığını iyi bir şekilde gözlemlemesi ve kaydetmesi önemlidir.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

İBS şikâyetleri olan kişi detaylı bir tıbbi özgeçmiş ve fiziksel muayene ile değerlendirilir. Gaita örneği dışkıda kan ve enfeksiyon durumunun saptanması için kullanılabilinir.

Endoskopi ile bağırsak muayeneleri yapılır. IBS tedavisi yaşam şeklinin değiştirilmesine dayanır. Yanlış beslenme, stres gibi İBS’ye neden olan durumlara göre tedavi şekil almalıdır.

Stresin azaltılması İBS şikâyetlerinin azalmasını sağlayan ilk adımdır.

IBS’li birçok insan, semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için tamamlayıcı sağlık uygulamalarına yönelmekte ve bu uygulamaların bazılarının ılımlı faydaları olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkmaktadır. IBS belirtilerini hafifleten öneriler:

Kabızlık neden olur? Kabızlığın ilaç ve fitille tedavisi

 • Hipnoterapi (hipnoz): Bu uygulama, eğitimli bir hipnoz veya hipnoterapist tarafından yapılmalıdır. Bilimsel literatür incelemelerine göre, hipnoterapi IBS semptomlarını yönetmek için yararlı bir tedavidir. Araştırmalar, hipnoterapi ile IBS nedeniyle oluşan anksiyete, depresyon ve ağrıların etkili şekilde azaltıldığını göstermiştir. Ayrıca gastrointestinal semptomların uzun süreli iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Hipnoz iritabl bağırsak sendromunun tedavisinde etkili

 • Probiyotikler: Bifidobacterium ve Lactobacillus gibi probiyotikler, normal olarak insan sindirim sisteminde bulunan mikroorganizmalardır. Yeni araştırmalara göre, bazı probiyotiklerin, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi IBS semptomlarını iyileştirebileceğine dair kanıtlar saptanmıştır ama tüm probiyotiklerin aynı etkiye sahip oldukları konusunda şüphe vardır.
 • Nane Yağı: Şifalı bir doğal ürün olanNane yağı, IBS’yi tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir bitkisel ilaçtır. Nane yağı kapsüllerinin, IBS’nin (özellikle karın ağrısı, şişkinlik ve gaz) bazı yaygın semptomlarının azaltılmasında etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ama doktora danışmadan kullanılmamalı
 • Akupunktur: Birkaç küçük çalışma, akupunkturun IBS’li kişilerde yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak IBS tedavisi için akupunkturun kullanımını destekleyen kesin kanıtlar yoktur.
 • Günlük besin tüketim kaydınızı ve şikâyetlerinizi yazdığınız bir defter hazırlayın. Bu şekilde hangi besinlerin rahatsızlık yarattığını daha iyi tespit edeceksiniz.
 • 3 ana 3 ara öğün olmak üzere az miktarlarda ve sık aralıklarla beslenin.
 • Öğün atlamayın ve gece geç saatlerde yemek yemeyin.
 • Yemek yerken acele etmeyin, kendinize zaman ayırın.
 • Hareket halindeyken yemek yemeyin ve lokmalarınızı iyi çiğneyin.
 • Dışkılama alışkanlığınızı düzenlemek için tuvalete vakit ayırın (Her sabah tuvalete gitmek gibi).
 • Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi düzenli fiziksel aktiviteler yapın.
 • Günün stresinden kurtulmak için kendinize 10 dakika zaman ayırın (germe hareketleri yapabilir, müzik dinleyebilirsiniz.)

İrritabl Bağırsak Sendromu olan hastalar nasıl beslenmeli?

İBS şikayetlerinize göre beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!

 • Çiğ sebze ve meyve tüketiminizi sınırlandırın. Çiğ salatalar yerine pişmiş sebzelerden; çiğ meyveler yerine kompostolardan faydalanın.
 • Kefir, probiyotik yoğurt gibi probiyotikleri hayatınıza sokun.

Yoğurdun faydaları nelerdir? Yoğurt mayalama ve kürü nasıl yapılır?

 • Yağlı yiyecekleri, kızartmaları, kavurmaları, sakatatları, kek, poğaça ve börekleri beslenmenizden çıkarın.
 • Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek gibi) gaz yapıcı özelliğe sahiptir.
 • Kola, gazoz, meşrubatlar ve karbonatlı içecekler gaz şikâyetlerinizi artırır.
 • Su tüketiminizi gün içerisine yayarak yudum yudum için. Çok soğuk ya da sıcak sulardan uzak durun.
 • Yemeklerinizi haşlama, ızgara ya da fırında pişirme yöntemlerinden biri ile hazırlayın.
 • Şişkinlik gerginlik, baskı, dolgunluk, tokluk gibi şikâyetleriniz için keçisakalı, kimyon, papatya, zencefil, nane, yıldız anasonu, zerdeçal, anason, adaçayı, kekik, rezene, tarçın, kişniş, çörekotu, defne ve papatyadan faydalanın.
 • Az miktarlarda ve sık aralıklarla beslenmek ilkeniz olsun.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

 • İshalle birlikte kaybedilen suyu yerine koymak için su tüketiminizi artırın. Gün içerisinde en az 1,5- 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Gazlı içeceklerden, meşrubatlardan uzak durun.
 • Kafein tüketiminizi azaltın.
 • Salata gibi çiğ sebzelerden uzak durun. Bunların yerine pişmiş sebze yemeklerini tercih edin; ama fazla miktarlarda tüketmeyin.
 • Muz, kabuksuz elma, kabuksuz şeftali, kabuksuz ayva ve bunların kompostolarını tüketin.
 • Fazla şeker alımından uzak durun.
 • Probiyotik yoğurdu ve kefiri hayatınıza sokun.
 • İshal, fazla yağ tüketimi ile de artabilir. Yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, cipslerden uzak durun.
 • Laktozsuz süt tüketin.
 • Haşlanmış patates, pirinç lapası yiyin.
 • Havuç, elma, şeftali, mango çözülebilir life sahip oldukları için kabuksuz olarak tüketin.
 • Limon, nar, melisa, kekik, keçiboynuzu, ahududu yaprakları, yaban mersini, hünnap kullanın.

Karın ağrısının nedenleri nelerdir? Nasıl geçer, ne iyi gelir?

İrritabl Bağırsak Sendromunda kabızlığa ne iyi gelir

 • Günlük 25-30 gram diyet posası (lif) alın. Bunu sebze, meyve, tahıl, yağlı tohum alımınızı düzenleyerek artırın.
 • Zeytinyağlı/ etli/ etsiz sebze yemekleri mutlaka öğünlerinizde bulunsun.
 • Gün kurusu, mürdüm eriği, kuru incir gibi laksatif etki gösteren meyvelerden yapılan komposto ve hoşafları tüketin.
 • Haftada 2 kez kurubaklagiller tüketin.
 • Salataları öğünlerinize ekleyin. Kuru baklagiller ve tahıllarla yapılan salataları da mönünüze ekleyin.
 • Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Günde 2 porsiyon sebze, 3 porsiyon meyve tüketin. Kabuklu tüketilebilen meyveleri kabuklarıyla tüketin.
 • Yulaf ezmesi, kepek, tam tahıllı gevrek gibi ürünleri ara öğünlerinizde veya kahvaltılarınızda lif alımınızı artırmak için kullanabilirsiniz.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

 • Gün kurusu, kuru incir, siyah çekirdekli kuru üzüm ve mürdüm eriğinden marmelat yapmayı deneyin.
 • Yeterli su tükettiğinizden emin olun. Günde en az 1,5- 2 litre su tüketin. Kendinize ait bir sürahiyi gün içerisinde göz önünde bulundurmak su tüketiminizi artırabilir.
 • Mercimek, ezogelin ve sebze çorbalarını öğünlerinizde bulundurun.
 • Probiyotik yoğurdunuza kuru meyveleri, keten tohumunu ve karnıyarık tohumunu ekleyerek lezzetli ve sağlıklı ara öğünler geliştirin.
 • Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ürünlerinden (esmer pirinç, esmer makarna, bulgur pilavı, tam buğday/çavdar ekmeği gibi) faydalanarak diyet lifinizi artırın.
 • Ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlardan faydalanın.

Kaynaklar ve Referanslar: 1- What is Irritable bowel syndrome (IBS)? – NHS 2- Irritable Bowel Syndrome – MedlinePlus

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/irritabl-bagirsak-sendromu-ibs-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Hassas Barsak Sendromu-İrritabl Barsak Sendromu (IBS) – Gastroenteroloji

Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hassas Barsak ya da diğer adıyla İrritabl Barsak Sendromu (IBS) sindirim sisteminde muayene ya da standart tanı yöntemleriyle yapısal bir bozukluğun saptanmadığı işlevsel bir hastalık.Toplumda yaygın olarak rastlanıyor ve  IBS’nin sebepleri bilinmediği gibi kesin bir tedavisi de bulunmuyor.

IBS büyük ölçüde rahatsızlığa ve sıkıntıya yol açmakla beraber bağırsaklara kalıcı bir zarar vermiyor, kanamaya yol açmıyor ve kanser gibi ciddi hastalıklara neden olmuyor. Sıklıkla hafif bir sıkıntıya yol açan IBS bazı kişiler için hareketi kısıtlayıcı olabiliyor. Bu bağlamda da yaşam kalitesi etkileniyor.

IBS’li kişiler sosyal ortamlara girmekten kaçınabiliyor, işe gitmekten çekinebiliyor ya da bazen hastalığın yol açtığı ishal , acilen tuvalete koşma ihtiyacı ya da kabızlık gibi belirtiler nedeniyle kısa mesafelere bile yolculuk etmekten korkabiliyor.

Yine de IBS’li bir çok kişi diyet, stres yönetimi ve bazen de hekimler tarafından önerilen ilaç tedavileri ile belirtilerini kontrol altında tutabiliyor.

IBS’nin (İrritabl Barsak Sendromu) Sebepleri Nelerdir?

Yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki kalın barsak, ince barsağı rektum ve anüse bağlar. Kalın barsağın başlıca işlevi ince bağırsaktan gelen sindirilmiş maddelerden su ve tuzları emmektir. Yaklaşık iki litre sıvı madde her gün ince barsaktan kalın barsağa girer.

Bu madde sıvının ve tuzların büyük kısmı geri emilene kadar günlerce orada kalabilir. Dışkı daha sonra kalın barsağın içinden bir takım işlemlerden geçerek ,tuvalete gitme ihtiyacı  ortaya çıkıncaya kadar depo edileceği  kalın barsağın son kısmına doğru ilerler.

Kalın barsak hareketi (barsak kaslarının büzülmesi ve içindekilerin hareketi), kalın barsak kasındaki elektriksel aktiviteyle sinirler ve hormonlar tarafından kontrol edilir. Elektriksel aktivite kalp fonksiyonunu kontrol eden mekanizmaya benzer.

Kalın barsağı kasılma hareketleri, içindekileri yavaşça geriye ve ileriye, ama esas olarak rektuma doğru iter. Güçlü kasılmalar, her gün birkaç defa dışkının kalın barsak boyunca ilerlemesini sağlar. Bu güçlü kasılmaların bazıları barsak hareketlerine ve dışkılamaya yol açar.

Doktorlar organik bir sebebe rastlayamadıklarından, IBS’nin çoğunlukla duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığı düşünülüyor. Stresin IBS belirtilerini daha da kötüleştirmesinin yanı sıra araştırmalar diğer faktörlerin de önemine işaret ediyorlar.

Konunun uzmanlarına göre IBS’li bir insanda kalın barsak kasının sadece hafif bir uyarıcıdan sonra bile kasılmaya başladığı bildirilmiş.

IBS’li kişilerin kalın barsaklarının normalden çok daha hassas ve tepkisel olduğu ve bu nedenle çoğu insanı rahatsız etmeyecek basit uyarıcılara bile güçlü yanıtlar verdiği düşünülüyor.

Yemek yemek ya da kalın barsaktaki gaz veya diğer maddelerden kaynaklanan şişkinlik gibi sıradan olaylar IBS’li kişilerde aşırı tepkiye neden olabiliyor. Belli ilaçlar ve yiyecekler bu kişilerde kasılmaları tetikleyebiliyor. Bazen kasılmalar dışkının geçiş zamanını uzatıyor ve bu da kabızlığa neden oluyor.

Çikolata, süt ürünleri ya da fazla miktarda alkol çoğunlukla bu durumun sorumlusu olarak görülebilir. Kafein birçok insanda dışkının yumuşamasına sebep olur. Fakat IBS’li kişileri etkilemesi çok daha olasıdır. Bir diğer önemli nokta IBS’nin cinsiyet ve hormonlarla ilgili olması.

Araştırmacılar üreme hormonlarının IBS belirtilerini artırdığını ve bu nedenle IBS’li kadınların adet  dönemlerinde daha fazla belirtiyle karşılaştıklarını ileri sürüyor.

IBS’nin (İrritabl Barsak Sendromu) Belirtileri Nelerdir?

Normal barsak fonksiyonunun kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinin farkında olmak önem taşır. Normal barsak hareketi bir günde üç kereye kadar olabileceği  gibi bir haftada üç kez gibi seyrek aralıklarla da olabilir.

Her iki durum da normal kabul edilir ancak dışkıda kan ya da kramp şeklinde ağrı yoktur. IBS’li kişiler genellikle kabızlık ya da ishale eşlik eden kramp tarzında  karın ağrıları tanımlarlar.

Bazı kişilerde kabızlık ve ishal dönemleri birbirini takip eder.

Bazen IBS’li kişilerin dışkılarında bol mukus bulunur. Kanama, ateş, kilo kaybı ve devamlı ciddi ağrılar IBS’nin belirtileri değildir ve başka problemlere işaret ediyor olabilir.

IBS (İrritabl Barsak Sendromu) Nasıl Teşhis Edilir?

IBS genellikle doktorlar daha ciddi organik hastalık olasılıklarını dışladıktan sonra  teşhis edilir. Doktorunuz belirtilerin dikkatli bir tanımlanmasını içeren tam bir tıbbi öykünüzü alır. Fiziksel muayene ve laboratuar testleri uygulanır.

Kanamanın olup olmadığını anlamak için dışkı örneği test edilir. Doktorunuz ayrıca organik bir hastalık olup olmadığından emin olmak için röntgen ya da kolonoskopi (kalın bağırsağı esnek bir tüp aracılığıyla izleme) gibi tanı yöntemleri uygulayabilir.

Diyet ve Stres IBS’yi Nasıl Etkiler?

IBS’li birçok insan belirtilerinin yemek yemelerinin ardından ya da stres altında olduklarında ortaya çıktığını belirtiyor. Kimse bu rahatsızlığın neden ortaya çıktığı konusunda emin olmasa da bilim adamlarının bazı ipuçlarına sahip oldukları biliniyor.

Yemek yemek kalın barsakta kasılmalara yol açar. Normalde bu tepki, yemekten sonra 30 ile 60 dakika içerisinde bir barsak hareketi olması için uyarıcı rol oynar. IBS’li kişilerde bu uyarım çok kısa zamanda ortaya çıkabilir ve ağrı, kramp ya da ishal buna eşlik edebilir.

Tepkinin kuvveti genellikle yemeğin içerdiği kalori ve özellikle de yağ ile ilgilidir. Her şekildeki yağ (hayvansal ya da bitkisel) kalın barsak kasılmaları  için güçlü bir uyarıcıdır.

Bir çok yemek; özellikle her çeşit et, kümes hayvanlarının derisi, tam yağlı süt, krem peynir, tereyağı, bitkisel yağ, margarin, hamur işlerine katılan yağ, avokado, çırpılmış krema  gibi gıdalar yüksek oranda yağ içerir.

Stres de IBS’li kişilerde kalın barsak kasılmalarını uyarıcı etkiye sahiptir. Bu süreç tamamıyla anlaşılamamakla birlikte bilim adamları kalın bağırsağın kısmen sinir sistemi tarafından kontrol edildiğine işaret ediyorlar.

Zihinsel sağlık terapileri ve stres azaltma (rahatlama eğitimleri) IBS’nin belirtilerini gidermeye yardımcı olabiliyor. Yine de doktorlar bunun IBS’nin kişilik bozukluğundan kaynaklandığı anlamına gelmediğini özellikle vurguluyorlar.

IBS en azından kısmen kalın barsak kasılmalarının  ve hassasiyetinin bozukluğu anlamına geliyor.

İyi Bir Diyet IBS Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çoğu insan için düzenli bir diyet uygulamak IBS belirtilerini azaltır. Diyetinizi değiştirmeden önce hangi yiyeceklerin rahatsızlığa sebep olduğunu belirleyen bir kayıt tutmanız ve bulgularınızı doktorunuzla paylaşmanız olumlu olacaktır.

Diyetinizde değişiklik yapmanıza yardımcı olması amacıyla bir diyetisyene danışmayı da isteyebilirsiniz. Örneğin, süt ürünleri belirtilerinizi artırıyorsa, bu yiyeceklerden daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Yoğurt daha iyi tolere edilebilir, çünkü laktaz sağlayan organizmalar içerir. Laktaz süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozun sindirimi için gerekli bir enzimdir.

Süt ürünleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve diğer besin maddelerinin önemli bir kaynağı olduğu için yerine tükettiğiniz yiyeceklerin yeterli besin öğelerini içerdiğinden emin olmalısınız.

Birçok durumda lifli perhiz yemekleri IBS belirtilerini azaltır. Tam tahıl ekmekler ve tahıllar, fasulye, meyve ve sebzeler iyi lif kaynaklarıdır. Serbest satılan lif katkılarını kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Yüksek lifli diyetler kalın bağırsağı hafif şiş tutar ve bu da kasılmaların gelişmesini engellemeye yardımcı olur.

Bazı lif formları ayrıca dışkıda su tutar ve böylelikle atılması zor sert dışkıların oluşmasına engel olur. Doktorlarınız genellikle sadece yeteri kadar lif tüketmenizi önerir ve böylelikle yumuşak, kolay atılan ve ağrısız barsak hareketleri ile karşılaşacağınızı belirtirler.

Yüksek lifli diyetler gaza ve şişkinliğe yol açsa da birkaç hafta içinde vücudunuzun diyete uyum sağlamasıyla birlikte belirtiler de ortadan kalkacaktır.

Fazla yemek yemek IBS’li insanlarda kramplara ve ishale yol açabilir. Eğer sık ve küçük öğünler alır ya da küçük porsiyonları tercih ederseniz belirtiler hafifleyebilir. Özellikle yemekleriniz makarna , pirinç, tam tahıl ekmek ve tahıllar, meyve ve sebzeler gibi az yağ ve yüksek oranda karbonhidrat içeriyorsa yardımı olabilir.

İlaçlar IBS Belirtilerini Giderebilir mi?

IBS’yi tedavi etmenin belli bir yolu olmamakla birlikte doktorunuz serbest satılan lif katkıları, kabızlık durumunda müshil ya da yine serbest satılan anti-diyare ilaçları kullanmanızı önerebilir. Ayrıca belirtilerinizi gidermeye ve IBS’nin yaşam tarzınız üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek farklı tedavi programları da önerebilir.

IBS’nin Daha Ciddi Problemlerle Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

IBS’nin herhangi bir ciddi organik hastalığa sebep olduğuna ilişkin bir bulgu bulunmadığı gibi IBS ile Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi İltihabi Barsak hastalıkları arasında da bir ilişki kurulamadı.

IBS kansere de neden olmaz. Ancak bazı hastalar IBS’nin daha ciddi türleri ile karşı karşıya kalabilir, ağrı ve ishal korkusuyla normal aktivitelerine ara verebilirler.

Bazı durumlarda doktorlar zihinsel sağlık terapileri önerebilirler.

Hassas Barsak Sendromu, barsaklarda yaygın olarak görülen bir bozukluktur ve kramplı ağrılara, gaza, şişkinliğe ve barsak alışkanlıklarında değişikliklere sebep olur.

Bazı IBS’li kişiler kabızlıkla ( zor ya da seyrek bağırsak hareketleri), bazıları ishalle (sıklıkla acil bir ihtiyaçla ortaya çıkan sık ve yumuşak dışkı) ve bazıları da her iki durumla karşılaşır.

Bazen IBS’li kişi barsak hareketi için kramplı bir ihtiyaç hissedebilir ama barsak hareketi gerçekleşmez.

Yıllar boyunca IBS kolit, mukoz kolit, spastik kolon, spastik barsak ve fonksiyonel barsak rahatsızlığı gibi çeşitli isimlerle adlandırıldı. Bu terimlerin çoğu yanlış kullanıldı. Örneğin kolit kalın barsağın yani kolonun iltihabı (yangı) anlamına gelir. Oysa IBS iltihaba sebep olmaz. Bunun yanında daha ciddi bir bozukluk olan ülseratif kolitle de karıştırılmamalıdır.

Источник: http://centralhospital.com/TibbiBolumler/gastroenteroloji/yontem/hassas-barsak-sendromu-irritabl-barsak-sendromu--ibs-/

İrritabl Barsak Sendromu İbs Belirtileri Nedir Ne Kadar Sürer Bitkisel Tedavi

Hassas Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) kalın bağırsağı olumsuz etkileyen, karın ağrısı, midede şişlik, gaz sancısı, kabızlık, ishal gibi belirtilere yol açan yaygın görülen bir sağlık sorunudur. İrrattbl bağırsak sendromunun diğer adları Huzursuz bağırsak sendromu, Hassas bağırsak sendromu ve IBS’dir.

Bu hastalığın belirtileri kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlıkdır. Bu durum genellikle bir yaşam boyu süren bir sorundur. İrratabl bağırsak sendromunun herhangi bir tedavisi yoktur fakat, beslenmede yapılan değişiklikler ve kullanılan ilaçlar, belirtileri kontrol etmeye yardımcı olur.

Hastalığın kesin oluşma nedeni bilinmemektedir fakat, yediğiniz yemeğin, bağırsağınızdan çok çabuk veya yavaş geçmesinden, bağırsaktaki sinirlerin aşırı hassas olmasından, stresten ve genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar bu makalemizde geçen Prof. Dr.

İbrahim Saraçoğlu’nun irritabl bağırsak sendromu bitkisel tedavisi kürünü uygulayabilirler.

Huzursuz bağısak sendromu olan insanların uzak durması yiyecekler; süt ürünleri, yağlı yiyecekler, kafein, soda, alkol, kırmızı et, yapay tatlandırıcılar ve çeşitli sebze ve meyvelerdir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Belirtileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı veya krampları
 • Kabızlık
 • İshal
 • Şişkinlik
 • Sık sık gaz çıkartmak
 • Dışkınızda mukus bulunması
 • Çok yorgunluk ve enerji eksikliği
 • Bazı hastalarda, adet döneminde belirtiler daha da ağırlaşabilir
 • Çoğu IBS hastasında, yemekten sonra aşırı mide bulantısı, kusma görülebilir
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Endişe veya stress (stres yalnızca bu hastalığın oluşumuna katkı sağlamakla kalmaz, ayrıca stres sonucunda hastalık daha da kötüleşir)
 • Uyumakta zorlanma
 • Ağızda kötü bir tat
 • Kas ağrıları, özellikle bel bölgesinde
 • Cinsel istekte azalma ve diğer sorunlar
 • Vücut görüntü bozuklukları
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık sık idrara çıkmak
 • Yedikten sonra hemen doymak
 • Mide ekşimesi
 • Dışkı kaçırmak

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunun kesin oluşma nedeni bilinmemektedir fakat, duygusal stres, bazı yemeklerin kişiye dokunması ve diğer etkenler, belirtilerini arttırabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda aşağıdaki nedenler bulunmuştur.

 • Duygusal stresin, huzursuz bağısak sendromu belirtilerini arttırdığı bulunmuştur.
 • Endişe, depresyon ve panik ataklar IBS olan insanlarda daha yaygındır.
 • Bağırsak işlevlerinde sıkıntılara beyindeki anormal sinyaller neden olabilir.
 • Karın ağrısı problemlerini ve kramplarını, bağırsak duvarındaki anormal kas spazmları açıklayabilir.
 • Midedeki rahatsızlığı acıya olan duyarlılığın artması açıklayabilir.
 • İnce bağırsakta aşırı fazla bakterinin bulunması fazla gaz ve ishale sebep olabilir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu olan bir akraba, bu hastalığın oluşma şansını arttırabilir.
 • Bazı gıdalar kişiye dokunarak belirtileri arttırmaktadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromunun tedavisi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişir. Doktorunuz, belirtileri azaltmak için aşağıdaki ilaçları verebilir:

 • Yumuşatıcılarla, kabızlık önlenip, bağırsak hareketleri arttırılabilir.
 • İshal önleyici ilaçlarla, ishal engellenebilir.
 • Spazm giderici ilaçlarla, bağırsak duvarlarındaki kas spazmları önlenebilir ve karın krampları ve ağrısı giderilebilir.
 • Probiyotikler (sindirim sistemindeki sağlıklı bakteriler) belirtileri düşürebilir.
 • Çeşitli antidepresan ilaçları, fazla ağrıyı azaltabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Irritabl Barsak Sendromu(IBS) İçin Yaşam ve Beslenme Değişikliği

Yaşam tarzınızdaki ve diyetinizde yapacağınız değişiklikler, huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini giderebilir. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi biraz uzun sürebilir fakat bunlar gerçekleştikten sonra belirtilerde kalıcı olarak düşüş gözlenecektir.

 • Belirtileri arttıran yiyeceklerden uzak durmak. Örnek olarak, süt, tahıl, alkol, kafein, gazlı içecekler, yapay tatlandırıcılar, kırmızı biber, yeşil soğan, fasulye ve lahana gibi gaz oluşturan yiyecekler verilebilir. Huzursuz bağırsak sendromuna karşı herkes için geçerli bir diyet yoktur fakat, hastalar bu gıdaları teker teker hayatlarından çıkartarak hangisinin kendisine dokunduğunu gözlemleyebilirler.
 • Fazla lif içeren sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalar, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.
 • Belirtileri arttıran gıdalara dikkat edip, bu gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Gaza sebep olan gıdaları hayatınızdan çıkarın.
 • Az az ve sık sık yiyin.
 • Bol bol sıvı için.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Stresi azaltın.
 • Namaz kılmak gibi rahatlatan aktivitiler yapabilirsiniz.
 • Sigaradan kaçının.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Barsak Sendromu Kürü

Bir su bardağı klorsuz suda (klorsuz su yoksa marketten alacağınız pet şişe su da olur) 4-5 gram yani 1 tatlı kaşığı ebegümeci bitkisini 6 dakika kısık ateşte kaynatınız, ıIıyınca süzüp günde 2 kez içiniz. Bu içecek her defasında taze hazırlanmalıdır.

Hazımsızlık ve mide şişkinlikleri gibi sorunlarda çörek otunun yararları eski zamanlardan beri bilinmektedir. Saraçoğlu bu sorunu olanlar için düzenli çörekotu tüketmelerini öneriyor. Ayrıca bol su içilmesi, gaz yapan yiyeceklerden kaçınılması, daha çok egzersiz yapılması, sigaranın ve alkol alımının bırakılması, ve stresten uzak durulmasını öneriliyor.

DİREK DÜZ KAS GEVŞETENLER:

 • Mebeverine (Duspatalin, Duspaverin) bazı İBS semptomlarını giderirler
 • Trimebutin maleat (Debridat, Tribudat, Gismotal ) hem ishal hem de kabızlıkta kullanılır

KALSİYUM KANAL BLOKERLERİ:

 • Alverin sitrat (Meteospazmyl)
 • Pinaverium bromide (Dicetel)
 • Hyoscyamine. (buskopan, trankobuskas, spazmotek, molit)

Источник: https://selmasultan.com/huzursuz-irritabl-bagirsak-sendromu-ne-iyi-gelir-tedavisinde-kullanilan-ilaclar

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть