Hassas Ciltli Bebeklerin Deterjan ve Yumuşatıcı

Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!

Hassas Ciltli Bebeklerin Deterjan ve Yumuşatıcı

Bebeğinizi kucağınıza almaya az bir süre kaldığında önem kazanan yenidoğan bebek kıyafetlerini yıkama işlemi, bebeğinizin doğumundan sonra tenine değen ilk giysileri olması nedeniyle oldukça önemlidir.

Bebeğinizin ilk dünyaya geldiği anlardaki hassas cildini koruyabilmek için kıyafet seçimi özenle yapılırken, satın alınan yeni kıyafetlerin yıkanıp yıkanmayacağı, yıkanma aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve yıkarken kullanacağınız deterjanın hangisi olduğu ya da kaç derece sıcaklıkta yıkamanız gerektiği gibi önemli konular kafanızı meşgul edebilir.

Bu yazımızdaki bilgilerle, kafanızdaki tüm soru işaretleri yok olacak! İşte, yenidoğan bebeklerin kıyafetini yıkarken dikkat etmeniz gereken 5 önemli nokta…

1. Yeni Bebek Kıyafetlerini Bebeğinize Giydirmeden Önce Mutlaka Yıkayın

Pek çok kimyasal teknikle eskitilen, boyanan ve dokunan kumaşlardan dikilen kıyafetlerin dikildiği yerlerin temizliğinden emin olunmadığı gibi bize ulaşana kadar geçen süreçte hangi aşamalardan geçtiğini hiç birimiz bilemeyiz.

Bebek kıyafetlerinin dikim ve bize geliş aşamaları da söz konusu durumları içerir. Bu nedenle, oldukça hassas ciltlere sahip olan bebeklere giydirilecek kıyafetler mutlaka yıkanmalıdır. Satın aldığınız bebek giysilerini, yetişkin kıyafetlerinden ayrı, tek başına yıkamalısınız.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken diğer konu ise, yıkama programı, sıcaklık derecesi ve deterjan gibi pek çok konuda farklı özelliklere sahip çamaşırları birbirinden ayrı yıkamanız gerektiğidir.

Örneğin; bebeğin iç çamaşırları ile tulumlarının ayrı tutulması ve farklı deterjan ve sıcaklıkta yıkanması gibi…)

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı? Detaylı bilgi için tıklayın…  

2. Bebek Giysilerini İdeal Sıcaklıkta Yıkamak Oldukça Önemlidir

Bilinenin aksine, bebek giysilerini maksimum sıcaklıklarda yıkamanız gerekmez. 40 derece suyla yıkanan bebek elbiselerinin yıkama sürecinde de gerekli hijyenin sağlanır. Yüksek sıcaklıklarda yıkanan giysiler yalnızca kıyafetlerin daha çabuk yıpranmasını sağlar.

3. Yıkama İşleminde Organik Deterjan ve Organik Yumuşatıcı Kullanmalısınız

Bebek giysilerinin yıkanmasıyla ilgili anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de bebek kıyafet yıkama deterjanları nasıl olmalı, sorusunun cevabıdır.

Yetişkin çamaşırlarının yıkanmasında kullanılan deterjanların içerisinde bulunan kimyasal maddeler nedeniyle, bebek giysilerinin bu deterjanlarla yıkanması uygun değildir.

En iyi bebek kıyafeti yıkama deterjanı için ilk şart deterjanın organik olmasıdır.

Bebeklerin kıyafetlerini yıkamak için hangi deterjanı kullanabilirsiniz?

Kolay durulanması nedeniyle bebek kıyafetlerini yıkamak için sabun tozu ve bitkisel içerikli organik deterjanlar uygun birer alternatif olabilir. Büyük marketlerden kolaylıkla temin edilebilecek organik deterjanların çok köpürmediğine ve yoğun kokulu olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bebek kıyafetlerini yıkarken yumuşatıcı kullanılır mı?

Yukarıda bahsettiğimiz detaylar, yumuşatıcılar için de geçerlidir. Yoğun kokuları olan, organik olmayan yumuşatıcılardan kesinlikle kaçınmalısınız. Organik deterjanlar gibi organik yumuşatıcılar da anne adaylarına güzel kokular vaadetmemesine karşın, sağlıklı ve etkin temizlik sağlıyor.  

4. Yıkama Sonrası Mutlaka İlave Durulama Yapın

Günümüzde son teknolojiyle üretilen yeni nesil çamaşır makinelerinin genelinde bebek kıyafetlerini yıkamak için özel yıkama programları bulunur.

Bu programlar annelerin işini oldukça kolaylaştırsa da söz konusu programlar bebek kıyafetlerini yıkamak için şart değildir. Bu programların tek avantajı, diğer yıkama programlarına göre ekstra durulama yapmasıdır.

Bu nedenle çamaşır makinesinde bebek kıyafetleri yıkama programı olmayan anne adayları, fazla durulama süresi seçerek sorunun üstesinden gelebilir.

Bebek kıyafetlerinin yıkanma aşamasında durulamanın uzun sürmesi neden önemlidir?

Yıkama esnasında artı durulama seçeneğinin kıyafetlerinin yıkama aşamasında kullanılan çamaşır deterjanı ve yumuşatıcılarından arta kalan kimyasallardan arındırılması açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğu belirtilir.

Yıkanan kıyafetlerin üzerinde herhangi bir madde artığı kalmaması amacıyla yıkama bitmeden önce yeniden durulanmasının oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebileceği ifade edilir.

 Hatta söz konusu durumun bebekte ilerleyen zamanlarda; pişik, isilik, atopik dermatit gibi bir çok cilt problemini ortadan kaldıracağı dile getiriliyor.

5. Bebek Giysilerini Yıkma Sonrasında Mutlaka Ütüleyin

Yıkama sürecinin yanında ütüleme işlemi de hijyen açısından büyük önem taşır.

Ütüleme esnasında yayılan yüksek ısının yıkanmaya direnen kirleri giysilerden arındırdığı, bebeğin cildine hızla enfeksiyon oluşturma ihtimali olan bölgelere direkt temas eden iç çamaşırlarının, çorapların hatta nevresim takımlarının bu anlamda önceliği bulunduğu, dolayısıyla bebeğin vücuduna doğrudan temas eden kıyafetlerin öncelikli olmak üzere, bebek kıyafetlerinin düzgün bir şekilde ütülenmesi önerilmektedir.  

Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

Gebe Sözlüğü

Источник: https://www.gebe.com/bebek-kiyafetlerini-yikarken-dikkat-edilecek-5-onemli-puf-nokta/

Bebek Deterjanı Nasıl Seçilmeli? Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı? | Anneysen.com

Hassas Ciltli Bebeklerin Deterjan ve Yumuşatıcı

Miniğinin hassas cildini korumak ve bebek çamaşırlarını en hijyenik şekilde temizlemek için nasıl bir yol izlemen gerektiğini biliyor musun? Mesela seçtiğin deterjanın özellikleri nasıl olmalı? Bebek çamaşırları nasıl yıkanmalı ve nelere dikkat edilmeli? Hangi bebek deterjanlarını kullanman daha doğru?

Senin için araştırdık. Bunlar da püf noktalar: Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Dikkat Etmen Gereken 5 Püf Nokta!

 • Bebeğinin cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu ya da buna benzer deterjanlar kullanmaman gerek. Standart deterjanlar, kimyasal içerikli oldukları ve paraben gibi zararlı bileşenler içerdikleri için bebeğinin cildinde kaşıntıya, kızarıklığa ve pek çok yan etkiye sebep olabilir. Bu nedenle miniklere özel üretilen organik bebek deterjanı ya da sabun tozu tercih etmen en doğrusu olur.
 • Bol köpürme, iyi bir temizleme etkisi gibi görünebilir ama bebek deterjanı için bu önerilen bir durum değil. İyi bir bebek çamaşır deterjanının fazla köpürmemesi gerekiyor.
 • Bebek deterjanının güzel kokması veya bol yumuşatıcı içermesi, onun doğru bir seçim olduğu anlamına gelmiyor. Kullanacağın deterjanın formülünde ne kadar az boya ve parfüm varsa o kadar iyi. Çünkü bebeğinin cildi bunlara hassasiyet gösterebilir. Bebek deterjanı satın alırken dermatolojik olarak test edilip edilmediğini kontrol etmeyi unutma.

Bebek çamaşırları nasıl yıkanmalı?

Bebek çamaşırlarını en sağlıklı biçimde yıkamak için dikkat etmen gereken birtakım şeyler var. Yıkamadan önce çamaşırların etiketlerini kesmek, bebek çamaşırlarını ayrı bir filede biriktirmek, ilave durulama gibi püf noktalar bunlardan bazıları. Videomuzda tamamından bahsettik.

 • Yıkama kadar önemli olan kurutma işlemi de dikkat etmen gereken bir diğer nokta. Bebek çamaşırlarını açık havada kurutmaya dikkat et. Böylece daha yumuşacak olacaklar. İlkbahar ve yaz aylarında çamaşırları mutlaka güneş gören bir yerde kurutmaya çalış. Çünkü güneş ışınları, bakterilerin yok olmasını sağlıyor. Kuruyan çamaşırları da serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeye özen göster.
 • Kuruttuğun giysileri ütülemek de bir diğer püf nokta. Ütünün yüksek ısısı, kıyafetlerdeki hijyenik etkinin artmasını sağladığı için bebek kıyafetlerini ütülemeni öneriyoruz.

Bebek giysilerini yüksek derecede yıkamanın hem lekeleri çıkarmak hem hijyen sağlamak için bir avantaj olduğu sanılsa da temizliği ve hijyeni sağlayan asıl şey, deterjan.

Bebeğinin beyaz ve günlük çamaşırlarını 40 derecede, renkli ve hassas çamaşırlarını 30 derecede yıkayabilirsin. Bu konuda etiketlerdeki yıkama talimatlarını izleyebilirsin.

Bebek çamaşırları hangi deterjanla yıkanmalı?

Evet, gelelim hangi deterjanları kullanabileceğine. Sana yukarıda bahsettiğimiz özellikleri göz önünde bulundurarak en iyi bebek deterjanlarını seçtik.

Dalin Bebek Deterjanı

 • Klinik testlerle kanıtlanmış etkin formülü, bebeğinin hassas cildine özel olarak geliştirilmiş. Hipoalerjenik ve boya içermeyen bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.
 • Sıvı yapısıyla bebeğinin çamaşırlarında kalıntı bırakmadan temizliyor ve kolay durulanıyor.
 • Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı'nın formülü bebeğinin çamaşırlarında oluşabilecek mama, süt, meyve vb. inatçı lekelerin temizliğinde çok etkili.
 • Sıvı yapısı sayesinde çamaşırlardan kolayca durulanıyor, ciltte tahrişe neden olabilecek deterjan kalıntısı bırakmıyor.
 • Bebeğinin çamaşırlarını yumuşacık yapıyor.
 • Elde yıkama için de uygun.
MarkaFiyat
Dalin Sıvı Çamaşır Deterjanı 1500 ml29,90 TL

Bu da Dalin’in bebeklere özel granül sabunu. Kullananların yorumlarını çok olumlu.

Özellikleri şu şekilde:

 • Dermatolojik olarak test edilmiş, bebeğinin hassas cildi için onaylı.
 • Bebeğinin tüm çamaşırlarında güvenle kullanabilirsin.
 • Dalin saf granül sabun ile yıkanan pamuklu, polyester-pamuklu vb. tüm çamaşırlar tertemiz ve yumuşacık oluyor, renkler canlılığını koruyor.
 • Suda kolay çözündüğü için bebeğinin cildine ve çamaşırlarına zarar vermiyor.
MarkaFiyat
Dalin Granül Sabun 1000 gr22,90 TL

Dalin denince akla kuşkusuz ilk olarak şampuan gelir. Peki onu neden bu kadar seviyoruz?: Dalin Şampuan’ın Yıllardır Bu Kadar Çok Sevilmesinin 9 Nedeni

Uni Baby Bebek Deterjanı

Kullanan anneler özellikle ürünün kokusundan memnun kaldıklarını belirtmişler. Ancak lekeleri iyi çıkarmadığına dair olumsuz eleştiriler de almış. Özellikleri şu şekilde:

 • Etkili bir temizlik sağlayarak bebeğinin çamaşırlarında kalıntı bırakmıyor.
 • Hipoalerjenik bir ürün olduğu için bebeğinin cildinde alerjik reaksiyonlara sebep olmuyor.
 • Dermatolojik olarak test edilmiş, bebeğinin cildi için gayet güvenli.
 • Yenidoğan bebeğinin ilk gününden itibaren kullanabilirsin.
 • Paraben, ağartıcı, fosfat gibi kimyasalları içermiyor.
MarkaFiyat
Uni Baby Çamaşır Deterjanı 1500 ml27,90 TL

Ariel Bebek Deterjanı

Ariel Bebek Deterjanını kullananlar, ürün organik olmasa da özellikle leke çıkarmada çok etkili olduğunu söylemişler. Özellikleri şu şekilde:

 • Ariel Sıvı Çamaşır Deterjanı bebeğinin kıyafetleri için özel olarak geliştirilen bir ürün.
 • Leke çıkarmada çok güçlü.
 • Bebeğinin kıyafetlerinde tortu bırakmıyor.
 • Renklilerin ve beyazların parlak kalmasını sağlıyor.
MarkaFiyat
Ariel Sıvı Çamaşır Deterjanı 975 ml29,99 TL

Hacı Şakir Bebek Deterjanı

Hacı Şakir’in granül bebek sabunu, kullananların oldukça memnun kaldığı bir ürün. Özellikleri şöyle:

 • Hacı Şakir saf granül sabun, bebeğinin çamaşırlarını ve bezlerini özenle temizliyor, güvenli bir temizlik sağlıyor.
 • Dermatolojik olarak test edilmiş, hipoalerjenik bir ürün.
 • Tüm çamaşırlarında güvenle kullanabilirsin.
 • Bebeğinin cildini tahriş etmiyor, sentetik bir ürün değil.
 • Bebeğinin hassas cildine temas eden iç çamaşırların ve bezlerin yanı sıra yasık kılıfı, yatak çarşafları ve mama önlüklerini de özenle temizliyor.
 • Hacı Şakir ile yıkanan pamuklu, polyester-pamuklu vb. tüm çamaşırlarında istediğin temizliğe kavuşabilirsin.
MarkaFiyat
Hacı Şakir Bebek Çamaşır Deterjanı Granül Matik 1500 gr26,90 TL

Baby&Me Deterjan

Baby&Me, ebebek deterjanları arasında en çok satan sıvı çamaşır deterjanı. Kullanıcılar da gördüğümüz kadarıyla üründen çok memnunlar. Özellikleri şu şekilde:

 • Hassas ciltlere özel hipoalerjenik formüle sahip.
 • İçerdiği etkin temizleme maddeleri ile bebeğinin giysilerindeki mama ve meyve lekesi gibi izlerin kolayca temizlenmesini sağlıyor.
 • Doğal ve bitkisel ham maddeleri, su bazlı formülü ile bebeğinin çamaşırlarının sertleşmesini engelleyerek doğal bir yumuşaklık veriyor.
 • Özel formülü ile bebeğinin çamaşırlarını renklerini soldurmadan temizliyor.
 • Su bazlı formülü sayesinde düşük ısılarda bile kolayca çözünüyor, kolayca durulanıyor.
 • Bebek giysilerini üzerinde hiçbir kalıntı bırakmadan temizliyor.
 • Baby&Me Deterjan kullandığında ekstra yumuşatıcı kullanmana gerek yok.
 • Su bazlı formülasyonu ile çevre dostu ve doğada yüksek çözünme özelliğiyle ekolojik bir etkiye sahip.
 • Hem elde yıkamada hem de çamaşır makinesinde yıkamada kullanılabilirsin.
MarkaFiyat
Baby&Me Sıvı Çamaşır Deterjanı 2000 ml23,90 TL

Friendly Organik Bebek Çamaşır Deterjanı

Organik ve parfümsüz olması sebebiyle anneler tarafından tercih edilen Frienly Deterjan, kullananlardan çok olumlu yorumlar almış. Özellikleri şu şekilde:

 • Friendly Organik Bebek Deterjanı, bebeğinin hassas cildi göz önünde bulundurularak özenle geliştirilmiş.
 • Parfüm içermeyen bitkisel kaynaklı ve organik içeriğiyle bebeğinin çamaşırları için güvenle kullanabilirsin.
 • Lekelere karşı güçlü bir etkisi var.
 • Bebeğinin çamaşırlarında kalıntı bırakmıyor.
 • Organik aloe vera içeriyor.
 • Optik ağartıcı, fosfat, paraben, enzim, parfüm ve boya gibi kimyasalları içermiyor.
 • Dermatolojik olarak hassas ciltler için test edildiğinden gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.
 • Hem elde hem makinede kullanım için uygun.
MarkaFiyat
Friendly Organik Bebek Çamaşır Deterjanı 1900 ml46,90 TL

Burada da şampuan incelememiz var: İyisiyle Kötüsüyle Piyasadaki 10 Bebek Şampuanını Senin İçin İnceledik

Источник: https://www.anneysen.com/bebek-hazirliklari/makale/bebek-esyalari-ve-ihtiyaclari-ideal-bebek-deterjani-nasil-olmali-bebek-camasirlari-nasil-yikanir_10762

Bebek Giysilerini Nasıl Yıkamalı?

Hassas Ciltli Bebeklerin Deterjan ve Yumuşatıcı

Bebeğinizin giysilerini yıkarken size ilk başta yol gösterecek, giysilerin üzerinde bulunan yıkama önerileridir. Çünkü burada kaç derecede ve hangi konumda yıkamanız gerektiği yazıyor.

Peki, iş deterjan seçimine geldiğinde ne yapmalı? Hoş kokulu olan yumuşatıcılar kullanılmalı mı? Neler alerjiye sebep olabilir? Özellikle iç çamaşırını yıkarken nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı’dan aldık.

Bebek Cildinin Özelliği Nedir?

Yeni doğan bebekte vücudu zararlı etkilerden koruyan yararlı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası yoktur, cilt  Ph’ı normal insanda 5.5 iken bebeklerde 6.8’dir.

Aynı zamanla deriyi örten keratin tabakası bebeklerde tam gelişmemiştir. 2 aylıktan sonra gelişmeye başlar.

Bu özellikler asidik özelliği az, florası oluşmamış ve keratin tabakadan yoksun olan bebek cildinin erişkin insanlardan daha fazla mikroplara ve kimyasallara karşı hassas olduğunu açıklar.

Bebek cildine temas eden giysilerin yıkanması, ısı derecesi ekstra dikkat gerektirdiği gibi, deterjan seçimi, cilt kremleri, şampuanlar, yumuşatıcılar, giysiler ve bebek bezleri, ıslak mendiller dahi özenle seçilmelidir. Özellikle alerjik bünyeli bebeklerde bu özen daha yararlı olmaktadır.

Astım, saman nezlesi, alerjik cilt döküntüleri aile bireylerinde, yakın akrabalarda var ise bu bebeğin alerjik bir yapıya sahip olma olasılığı belirgin yüksektir.  Zamanla giysiler,  şampuanlar, bebek bakım kremleri, bezler, deterjanlar ile tetiklenen bebek egzaması, sık diaper dermatit (pişikler vs), ciltte kızarıklıklar, bebeğin hassas alerjik yapısını daha somut ortaya koyacaktır.

Bebeğinizin Giysilerini Yıkarken Bunlara Dikkat!

Üretim, boyama süresince giysiler kimyasallara maruz kalmıştır. Bu riskleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak yeni alınan bebek giysilerini mutlaka yıkayın. Giysilerin bileşimine göre hazırlanmış yıkama talimatlarına uygun hareket edin ve naftalin gibi kimyasal giysi koruyucular kesinlikle kullanmayın.

Bebek giysileri küçük parçalardan oluştuğu için çamaşır yıkama filesi almanız sizin için uygun olacaktır. Böylelikle kolayca kaybolan çorap ve eldivenler bu seferde makine içinde sıkışıp kaybolmayacaktır.

Yıkama öncesi lekenin cinsini özellikle saptayın ve ona göre yıkama programı uygulayın.

Kurumuş, sertleşmiş mama, ek gıda ile veya bebek bezinden sızıp elbiselere bulaşmış bebek dışkıları çıkması zor lekeler olduğundan lekelerin tortusunu diş fırçası ile kabaca alabilir, bir miktar ılık suda deterjanla birlikte 30-60 dk.

kadar beklettikten sonra da yıkamada daha başarılı olursunuz. Son yıllarda yıkama öncesi bu lekeler üzerine dökülen çözücü karışımlar etkili bir çözüm sunmaktadır.

Yıkamadan önce renklilerle, beyazların farklı derecelerde yıkanabilmesi, renk solması ve boyaması olmaması için ayırmalısınız.

Özellikle bebek bez bölgesi (diaper) çamaşırları ile üst giysilerini hijyen açısından mümkünse ayrı yıkayın.

Marka etiketleri bebeğin cildini tahriş edebileceğinden çıkarmayı unutmayın.

Çamaşır makinesini çok doldurmayın.

Lekeleri en güzel şekilde çıkarabilmek için giysilerin kendi üzerinde bulunan yıkama önerilerinin izin verdiği en yüksek derecede yıkayın.

Bebek giysileri üzerindeki deterjan artıklarının tam geçtiğinden emin olmak için ikinci kez durulama yapın.

Sürekli düşük yıkama derecelerinde uzun süre kullanılan çamaşır makinelerinde ve bebekler için şiddetli enfeksiyonlara neden olabilecek mikrop kolonileri oluşabilir.  Daha yüksek derecelerde yıkama yapmanız, durulama sayısını arttırmanız, makinenize bakım ve temizlik yaptırmanız böyle durumları önleyecektir.

Yıkanan Giysileri Kurutmakta Yıkamak Kadar Önemlidir!

Öyle ki yıkanırken temizlenen tozlar, kimyasallar ve bakteriler kurutma esnasında yeniden çamaşırlara bulaşabilir.

Kıyafetleri kurutmak için açık hava en uygundur ancak gerek kirli, soğuk, nemli hava gerekse balkonu uygun olmayan bahçesiz evlerde bu her zaman mümkün olmadığından kurutma makineleri hayatımıza girmiştir.

Birçok aile kurutucunun bebek cildine zararlı olabileceğinden ya da küçük olan bebek giysilerinin daha da küçüleceğinden endişe eder, ancak bu çok nadir bir durumdur. Daha azaltılmış ısı dereceleri ile kurutma, taze bir koku ile birlikte zararsız seçim olacaktır.

Bebek Giysilerini Ne ile Yıkamalıyız Ne ile Yıkamamalıyız? 

Yıkama için kullanılan sabunlar hatta parfümler erişkinler için dahi alerjik olabiliyor iken bebeklerde bu risk daha fazladır.

Ayrıca bebeklik döneminde kullanılan bu kimyasal maddelerin, yıllar sonra alerjik olma riskini arttırdığını gösteren bilimsel çalışmalar vardır.

Bu nedenle sabun, çamaşır suyu, yumuşatıcı, ağartıcı maddeler ve cilt tahrişleri yapan parfümlerden kaçınmak gerekiyor.

Yeni anne ve babaların çoğunluğu bebeklerinin giysilerini yıkamak için özel deterjanlar kullanmaktadır.  Hangi deterjanı alacağınız kişisel tercihinizdir. Bununla birlikte ailede alerji, hassas cilt öyküsü, bebekte egzama, temas dermatiti  ailelerin tercihini belirlemektedir.

Bazı deterjanlar güzel bebek kokuları ihtiva eder. Bu koku seçenekleri de ailelere cazip gelmektedir. Ancak çoğu ebeveynde bu deterjanların koku ve kirleri çıkarmakta yetersiz olduğunu söylerler ve ön yıkama gerektirdiğini ifade etmektedirler.

İkinci seçenek bebeklerin ciltlerine özel kokusuz deterjanlardır ve ciltte tahriş yapma ihtimalleri çok azdır. Etkinlikleri kokulu deterjanlardan daha fazladır.

Diğer bir çamaşır deterjanı seçeneği, bebeğe spesifik olmayan kokusuz deterjanlardır. Eğer ki giysilerin tertemiz olmasını isterseniz ve bebeğiniz alerjik, hassas cilt yapısına sahip değilse bu güzel bir seçimdir.  Mama lekelerinde özellikle en etkili tercih olacaktır. 

Sıvı deterjanlar çamaşırların içine daha rahat işler ve doygunluğa ulaşır, bu nedenle temizleme etkinliği, toz deterjanlara oranla daha fazladır.

Kaç Derecede Yıkamalıyız Ki Mikroplar Gitsin?

Giysileriniz baktığınızda tertemiz görünebilir. Ama bu tam temizlendiği anlamına gelmez. 45°C sıcaklık üstünde yıkamalarda dahi yaşayabilen bakteriler vardır.

Isı derecesi arttıkça giysilerin solma, boyama, çekme ihtimali arttığı gibi, mikropların yok edilme olasılığı da artar. 60°C sıcaklık çoğu zararlı mikropların gitmesi için uygundur. 60°C ‘nin üzerindeki yıkama dereceleri pamuklular dışındaki çamaşırlar için sadece zarar anlamına gelir.

Hassas giysilerde 30-40°C sıcaklıkta ön yıkama, tekrar yıkama ve fazladan durulama ile çamaşırları yıpratmadan mikroplara yönelik nispeten olumlu bir sonuç elde edebilirsiniz.

Önemli bir nokta şudur ki; çağımızın gün geçtikçe artan hastalığı, hava kirliliği, sağlıksız katkı maddesi içeren besinler yanında aşırı hijyenin tetiklediği alerjidir.  Temiz olmasına özen gösterdiğimiz giysiler kadar bebek ve çocuklarımızın maruz kaldığı kimyasallardan korumaya da özen göstermeliyiz.

Источник: https://www.annebebek.com.tr/bebek/detay/id/127

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть