Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

içerik

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

Diyalize giren hastalara bakım aylığı verilir mi? sorusu hemen her diyaliz hastası tarafından merak edilen bir konudur.

 Diyalize gidenler için evde bakım aylığı uygulaması kapsamında elbette bir yer bulunur.

Devlet kendisine bakamaması nedeniyle, çevresinde kendisine bakmakla yükümlü kişilerin bulunması durumunda diyalize gidene bakan kişiye evde bakım aylığı maaşı bağlamaktadır.

Bunun genel olarak şartları bulunmaktadır. Bu şartların içerisinde olanlar evde bakım aylığı alarak hayatlarına devam edebilirler. Diyalize gitmek, haftalık süreç içerisinde kişinin maddi ve manevi olanaklarının kısıtlanması anlamına gelmektedir.

Bu da kısmen engelli olma durumu anlamına geldiğinden, devlet vatandaşın sosyal ihtiyaçlarına yönelik olarak yardımlar sunmaktadır. Bunlar tamamen yasal olmakla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından lanse edilen yardımlardır.

İçerik bünyesinde diyalize gidenler için yardımlar konusunda derin bilgiler verdik.

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Diyalize Girene Evde Bakım Aylığı Verilir Mi?

Diyaliz hastaları için maaşlar arasında bulunan bu uygulama, tamamen kişinin mahrum olma ve engelli olma durumundan kaynaklanmaktadır.

Sosyal ve normal hayat eylemleri dışarısında kalan diyaliz hastaları için bu tarz uygulamalar yapılmaktadır. Diyalize giden hastaya maaş verilmektedir.

Bu maaşı alabilmeniz için durumunuzu kanıtlar nitelikte bir rapor almanız gerekmektedir. Bu raporun nasıl ve ne şartlar altında alınabileceği sorusuna da yanıt vereceğiz.

Diyalize girene “evde bakım aylığı/maaşı alabilir.

Unutulmamalıdır ki, diyaliz hastalarına verilen maaş aslında ona bakmakla yükümlü olan kişiye istinaden verilmektedir. Engelli konumunda olup, düzenli olarak diyaliz tedavisine giren kişi adına yapılan başvuru ile her iki tarafında yararlanması sağlanmaktadır. Diyaliz hastaları ağır engelli olarak resmi kaynaklarda yer alırlar.

Eğer durumunuz itibariyle ağır engelli statüsü altında değerlendirilmiyorsanız, bu durumda 2022 maaşı denilen oran odaklı ödeneğe göz atmanız gerekmektedir.

 Diyaliz hastalarına verilen bakım maaşı hakkında ki detaylar burada ancak diğer %40 ve üzeri engellilere tanınan 2022 maaşı uygulaması bir başka içerikle birlikte sizlerle olacak.

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Nakdi Yardım Sorgulama Sosyal Yardımlaşma

Diyaliz Hastalarına Evde Bakım Aylığı İçin “Engelli/Özürlü Raporu” Alma!

Diyalize giren hastalara evde bakım aylığı alabilmek için durumun teknik olarak rapor edilmesi gerekmektedir. Bunun için ise tüm ülke genelinde uygulanan Engelli Raporu uygulamasına giriş yapmamız gerekir.

Kişinin engel durumunu resmi kurumlarda geçerli kılınacak şekilde ortaya koyan bu uygulama yetkisi olan Devlet ve Araştırma hastaneleri tarafından verilmektedir. Diyaliz hastası engelli rapor oranı ise sistem tarafından sabit olarak verilir.

Ancak bu özel durumlar içeren bu rahatsızlık için farklılık gösterebilir.

Raporu teslim almaya gittiğinizde kopya sureti adı altında talepte bulunun. Aslı Gibidir engelli raporu almak istediğinizi belirtin. Bu raporun fotokopisi devlet kurumlarında geçersiz sayılır. Ancak aslı gibidir kopyaları iş görür. Bu sonradan ücretliyken, ilk alımda sorunsuzdur.

Diyaliz Hastalarına Yüzde Kaç Engelli Raporu Verilir?

Diyalize engelli raporu almak için ilinizde bulunan hastanelere başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında sizlere bir tarih verilir. Her hafta, her ilde belli hastanelerde Engelli Raporu vermek için kurul toplanır.

O günlerde gidip kayıt olduktan sonra diyaliz hastaları için engelli raporu almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Burada başlangıçta toplu bir şekilde duran Engelli Raporu dilekçesi doldurmanız gerekecektir.

Sıraya girmeden evvel bunu göz önünde bulundurun.

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Silikozis Hastalarına Para Yardımı

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Sonrasında sizlerin tüm hekimlere görünmesi ve elinizdeki kağıda durumu işletmesi gerekmektedir. Diyaliz hastaları için eğer kişi yürüyemeyecek kadar kötüyse, farklı uygulamalarda bulunabilmektedir. Bunun için kayıt esnasında yanınızda bir refakatçi ile gitmeniz gerekir. Sonrasında hastane personeli size yardımcı olur.

Diyaliz hastalarına yüzde kaç rapor verilir sorusunun cevabı ise %90 olarak verilebilir. Bu kısımda sürekli ve “ağır engelli” açıklamaları da raporda yer almaktadır.

Diyalize giden hastalar için verilen engelli raporu yüzdesi daha da düşük olabilir. Kişinin sağlık durumu ve diğer engel durumları da hesaba katıldığı için farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu konuda yukarıdaki veri kesin değildir. Başka engeliniz varsa bu oranın daha da artmasına neden olacaktır.

Diyalize Girenlere Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Diyalize girenler için verilen maaş kapsamında devlet bazı şartları görmek istemektedir. Bu şartları taşımayan kişiler bu haktan yararlanamaz. Diyaliz hastaları istisna olmaksızın sağlık sorunlarını taşıyıp rapor alsalar bile, maddi sınırlar bulunmaktadır. Diyaliz hastası bakım aylığı şartları şu şekildedir:

 • %50 üzerinde onaylı Engelli Raporu sahibi olmak.
 • Raporda yer alan “Ağır Engelli” ibaresinin karşısında “EVET” yazıyor olmak.
 • Kişinin hayatını idame ettiremeyecek kadar zor durumda olması ve bunun yakınları tarafından onaylanmış olması gerekir. Örnek eylemler:
  • Kıyafet giyememek,
  • Tuvalet ihtiyacını görememek,
  • Yürümekte zorluk çekmek, yürüyememek
  • Yemek yerken zorlanmak veya biri yardımıyla yemek
 • Aylık hane geliri (maaş, kira, ödenek)  kişi başına bölündüğü takdirde asgari ücretin üçte ikisinden fazla olamaz.
 • SHÇEK tarafından başvuru sonrasında yapılan yerinde bakım incelemesi raporunda, bakıma muhtaç durumda olmak ve bunu ev halkıyla birlikte kanıtlamak.

Diyalize Girdiğim İçin GSS Pirimi Ödemem Gerekir Mi?

Diyaliz genel sağlık sigortası kapsamında yapılan bir uygulama olması nedeniyle, kişinin genel sağlık sigortasının kurumlar tarafından kişinin çalışma durumuna veya sığınma durumuna bağlı olarak sağlanması gerekmektedir. Bu durumun süregelmesi sigortalı kapsamında ücretsiz olarak hizmet alabilme olanağını size sağlar.

Eğer genel sağlık sigortanız yoksa ki bu durumda durmadan devlet hastanelerinde olduğunuz süreç için borçlu duruma düşersiniz, ödeme yaparak GSS sahibi olmanız gerekmektedir. Çocukların diyaliz masraflarını devlet karşılıyor mu sorusunu soranlar için 18 Yaş Altı GSS adlı içeriğimizi okumanızı öneriyoruz.

Yine aynı içerik bünyesinden çeşitli konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyalize Giren Hastalara Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Diyaliz hastaları için devlet desteği adı altında birçok farklı olanak verilmektedir. Bu olanaklar arasında yer alan bakım aylığı ise yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir.

 Diyaliz evde bakım aylığı alanlar için büyük bir fırsat sunmaktadır. Bunu gerçekleştirmek ve evde bakım aylığı almak için en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Burada sizlere gerekli hemen her türlü bilgi verilmektedir.

Sıkça sorulan sorular kısmını da içeriğimize ekleyerek bu yazımızı da sonlandıralım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlükleri evde bakım maaşı için başvuru adresleridir.

Diyaliz evde bakım aylığı başvurusunda gerekli evraklar nelerdir?

 • Engelli kişinin kimliği ve resmi,
 • Bakıcı kişinin kimliği ve resmi,
 • Engelli kişinin “aslı gibidir” raporu,
 • Engelli kişinin eğitim diplomaları,
 • Engelli kişinin anne ve babası boşanma durumundaysa ve karar varsa mahkeme evrakları,
 • Engelli kişinin vasiyet evrakları ve hukuki evraklar,

Diyaliz evde bakım aylığı başvurusu esnasında herhangi bir ücret alınır mı?

Hayır, Diyaliz rahatsızlığı nedeniyle bakım maaşı almanızı devlet kurumuna bildirmeniz esnasında herhangi bir ücret alınmaz. Aynı şekilde “engelli raporu almak” eylemi de tamamen ücretsizdir.

Diyaliz evde bakım aylığı/maaşı ne kadardır?

Bu yardım 2019 yılı için 1.305,00 TL dir. Her sene tüm devlet ödenekleri gibi bu ödenekte zam almaktadır. Zamsız geçtiği dönem yoktur.

Diyaliz evde bakım aylığı her ay mı verilir? 

Her ay düzenli olarak iller bünyesinde ödenen bu paranın, ne zaman nasıl ve ne şekilde çekileceği konusunda ilgili kurum tarafından size bilgi verilecektir.

Diyaliz evde bakım aylığı geri ödenir mi?

Evde bakım aylığı adı altında verilen bu yardım ödeneği kesinlikle geri ödemesi olarak sunulmaktadır. Bu yardımı hiçbir kurum sizden geri alamaz.

Diyaliz evde bakım aylığı gelir hesaplamada çocuklarımın bursları dahil edilir mi?

Hayır, üniversite veya diğer eğitim noktalarında bulunan çocuklara verilen burs ödenekleri aile gelirine dahil edilmez. Bunun hesaplamada herhangi bir etkisi yoktur.

Diyaliz evde bakım maaşı hesaplarken askerlik yapan ve evlatlık olan çocuk hesaba katılır mı?

Evet, aylık gelirin hesaplanıp kişilere bölünmesi noktasında kişilerin dahil edilmesi doğrudur. Askerlik yapan ve üvey olan çocuklar bu sayıya dahil edilir. Bu sizlerin işini kolaylaştıran bir etkendir.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

Источник: https://www.sgkbilgi.net/diyalize-giren-hastalara-bakim-ayligi-verilir-mi

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? 2019 Başvuru Şartları

Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

Bir yakınınız felç oldu veya sürekli olarak bakıma muhtaç duruma düştü. Bu yakınınızın sürekli evde bakım gerektirdiğinden, Devletin verdiği aylıktan yararlanmak istiyorsunuz. Bu maaşın belirli şartları var.

Bu içeriğimizde evde bakım aylığı almak istiyorum diyen vatandaşlarımız için, gerekli şartlar, başvuru koşulları, bu yıl itibariyle ödenen maaş miktarı, evde bakım maaşı almak için gelir hesaplaması sorularını yanıtlayacağız.

Konu hakkında sorularınız olursa, içeriğimiz en alt bölümünden YORUM yazarak bizlere ulaşabilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım aylığı Devletin özel bakım gerektiren vatandaşlara sağladığı her ay düzenli olarak ödenen bir maaş türüdür. Bu maaşın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın evde bakım maaşı sayesinde kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Maaştan yararlanmak için belirlenmiş şartlar vardır.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

Kişinin hastalığı ne olursa olsun, isterse bir kaç aylık ömrü kalsın, eğer şartları uymuyorsa evde bakım parasından yararlanamaz. Bu hususta belirlenen şartlar şunlardır.

# Ailenin Gelir Kriterine Uygun Olması Şartı (1. ŞART)

Maaştan yararlanmak için, o ailede ikamet eden ve nüfus kaydı olarak o ailede ikamet ettiği görülen kişiler başına düşen ortalama gelirin hesaplanmasıdır.

Bu hususda SGK tarafından 2/3 şartı getirilmiş olup, (AGİ) asgari ücretin 3’te ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri var ise, Evde bakım maaşı verilemez. 2019 yılı için bir hesaplama yapmak gerekirse, şuan itibariyle asgari ücret agi hesabı 1.270,75 TL. olarak hesaplanmaktadır.

Bu tutarın 3’e bölünüp iki paydasının alınması sonucunda ortaya 847 TL. tutarında bir rakam çıkmaktadır. Farzedin evde 4 kişi yaşıyor. Bu kişiler için ortalama hesapama 967.27 x 4 şeklinde yapılmaktadır.

4 kişilik olan aileye, ev kiraları, emekli maaşları, çalışanların gelirleri ve diğer gelirlerin toplamı olarak 3.338,68 TL.’den fazla para geliyorsa, maaş verilmez. 2019 yılı için ortalama hesaplama şöyledir;

 • 2 kişilik ailelerde 1.694,34 TL.
 • 3 kişilik aile için 2.541,51 TL.
 • 4 kişilik ailede 3.388,68 TL.
 • 5 kişilik  aile 4.235,85 TL.
 • 6 kişi gelir toplamı 5.83,02 TL,
 • 7 kişi için 5.930,19 TL.

# Hastanın Bakıma Muhtaç Olması Şartı (2. ŞART)

Hastanın bakıma muhtaç durumda olması demek, engelli olmasına rağmen kendi işlerini görebilen hayatını başkasının yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına idame ettirebilen kişi anlamına gelmektedir.

Bu işlevleri yerine getiremeyen günlük yemek yeme, tuvalet ve banyo ihtiyacı gibi ihtiyaçlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak giderebilen kişilere bakıma muhtaç durumda deyimi kullanılmaktadır.

 Yine bir diğer maddede göreceğimiz ağır özürlü maddesine ilaveten Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik maddelerinde yer alan şartları taşıması gereklidir.

HER AĞIR ÖZÜRLÜ BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLDİR!

Yukarıda ki cümlenin gereği olarak, hasta her ne kadar sağlık raporunda ağır özürlü olarak bildirilse de, yönetmelik bunun aksini söylemektedir. Örneğin küçük çocuklarda bu durum mevcuttur.

Çocuk küçük olduğu için hayatını idame ettiremeyebilir ancak büyüyünce bu durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple alınacak sağlık raporunda hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir.

Bakıma muhtaçlık kriterleri şunlardır;

Bakıma muhtaç kriterleri belirlenerek yardım sağlanmaktadır. 

Hastanın “Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri” ifadesi: 23 EKİM 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan BAKIMA MUHTAÇ ÖZÜRLÜLERİN TESBİTİ VE BAKIM HİZMETİ ESASLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK içeriğinde anlatılmıştır.

 1. Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi; Beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi belirtir.
 2. Güvenlikte olmayı; Kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, teh anında tehde olduğunu algılayabilmesini, tehden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi ifade eder.
 3. Hareket edebilir olmayı; Yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini anlatır.
 4. Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi Bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi anlatmaktadır.
 5. Bu bilgiler Resmi Gazete ve  Mevzuat sitesinden alıntıdır.

# Hastanın ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olmalıdır (3. ŞART)

Hastaneden %40 oranı ile rapor alan bireylerin engelli oldukları saptanmaktadır. Ancak sağlık kurulu raporunda hastaların ağır engelli olup olmadıklarını belirtir bir bölüm mevcuttur. Bu bölümün işaretlenebilmesi için, sağlık kurulunda görevli tüm doktorların onay vermesi gerekir.

Oy çokluğu ile alınan onay sonucunda bu bölüm işaretlenir. Dahiliye, fizik tedavi, kalp damar, genel cerrahi vb. bölüm doktorlarının kontrolü esnasında bir punlama cetvelleri mevcuttur. Bu puanlama cetveli içerisinde BALTHAZAD adı verilen bir puanlama tablosu mevcuttur.

Doktor teşhisi koyar ve bu teşhisin hangi puana denk geldiğini tespit ederek hastanın raporuna puanlama yapar.

Özürlülük Oranı belirlenmesine ilişkin yönetmelik içeriğinde ise ağır özürlü tanımı şöyle yapılmıştır.

Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri,

ağır özürlü bölümünün doldurulması

Yine bahse konu yönetmelik ağır özürlü bölümünün boş bırakılmaması gerektiğini yukarıda ki 5. madde ile ifade etmektedir.

Sonuç itibariyle doktorlar evde bakım maaşı almak için sağlık kurulu raporu başvurusunda bulunan hastaları engel durumlarına göre tetkik ve muayene ederek, raporda ağır özürlü olup olmadıklarını belirtirler. Raporun Ağır Özür Bölümünü aşağıda görüldüğü gibi;

ağır özür bildirimi

Ağır Özürlü ……. EVET/HAYIR şeklinde doldururlar. Bu hanesi EVET olarak işaretlenen vatandaşlarımız, Evde Bakım Maaşı almanın 3. şartını da yerine getirmiş olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı için gerekli evraklar

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı, 
 • Özürlü sağlık kurulu raporu,
 • Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler,
 • Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı; 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.” 

Bu evraklar yönetmelik içeriğinden alınmıştır. Belgeler ilgili kaynaklar şunlardır: Kaynak 1 – Kaynak 2

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte yapılmaktadır.

Bu bağlantıya tıklayarak google haritalar uygulamasından size en yakın Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ulaşabilirsiniz. Başvuru hastanın yerine aile bireyleri veya vasisi tarafından da yapılabilmektedir.

Müdürlüklerin başvuru için sedye ile hastayı istemeyeceklerini düşünmekteyiz.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para 2019

2022 sayılı yasadan 3 ayda bir alınan engelli maaşları için kişi başına 2019 yılı gelir oranı 483.64 TL olarak belirlenmiştir.

Ağır engelliler için alınan evde bakım maaşında ise kişi başı 2019 yılı gelir oranı 967.27 TL’dir. 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyle oldu; raporu yüzde 40-69 arası olanlar bin 247 TL alacak. Raporu yüzde 70’den yukarı olanlar bin 845 TL alacak.

Bakıcının Maaşı Olması Evde Bakım Aylığı Alınmasına Engel Teşkil Eder mi?

Bakıcı sigortalı olarak çalışıyor olsa bile, ailede ki kişi başına düşen net gelir 967.27 TL’yi aşmadığı müddetçe bakıcı parası alınmasına engel değildir. Ancak bakıcı olarak gösterilen kişi, hastaya bakmıyor ise başka bir işte çalışıyor ise evde bakım maaşı alınma kriterlerinin aksamasına neden olabilmektedir.

Sağlık Raporuna Dikkat

Evde bakım parası alanların en çok dert yandıkları husustan biri de, maaşın kesilmesidir. Maaş gerekli 3 kriterin varolduğu süreler içinde geçerlidir.

Bu nedenle hastaya verilen ağır özürlü ve bakıma muhtaç engelli raporunun süresi bitmeden yenilenmesi gerekmektedir.

Raporun bittiği tarihten sonra herhangi bir şekilde engelli raporu alınamaz ise, raporun alındığı tarihten itibaren geriye dönük olarak maaşların ödemeleri yapılmaktadır.

Engellinin ikamet adresinin değişikliği ve gelir durumunda ki değişiklikler hemen ilgili Müdürlüklere bildirilmelidir. Eğer bu bildirim yapılmaz ve haksız yere engelli maaşı alındığı tespit edilirse, başvuru sahipleri hakkında yasal işlem başlatılır.

Emekli maaşı olanlar evde bakım parası alabilir mi? Eğer kişi başına düşen gelir yukarıda anlatılan tutarları aşmıyor ise maaş bağlanabilir.

65 yaş aylığı almak isteyen okuyucularımız 65 yaş alığı nasıl alınır?

Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu

Ağır özürlü vatandaşlarımız için özellikle ileri yaştaki yaşlılarımız için bu ve benzeri hizmetlerin tespitinde Sağlık Bakanlığı’ nın üzerinde durması gereken en önemli konu sağlık raporu alınmasıdır.

Zira engelli vatandaş kendi evinde dahi bakıma muhtaç durumda iken sağlık raporu alınmak üzere hastaneye se edilmesi ve doktor doktor gezerek muayene edilmesi hasta ve hasta yakınlarına sorun teşkil etmektedir.

Özellikle solunum veya diyaliz makinesine bağlanan, yerinde kaldırılıp hastaneye götürüldüğünde sağlığı açısından problem oluşan hastalar için önlem alınmalıdır.

sağlık raporu kuyruğu

Ağır özürlü vatandaşlarımızın özellikle de devlet hastanelerine uzak köylerde ikamet ettiği düşünüldüğünde, evde bakım hizmetleri yoğunluk nedeniyle haftanın belirli günlerinde bakım sağlayabilmekte ve ambulans gönderebilmektedir.

112 acil servis ambulansları ise, acil durum olmaması nedeniyle hizmet verememektedir. Eğer hastanın ikamet ettiği il veya ilçenin Belediyesine ait ambulanslar var ise ne mutlu. Belediye başkanlığından ambulans talep edilebilmektedir.

Ayrıca hasta bezi konusunda da destek alınmaktadır.

Sigortasız hastaların muayene işlemleri, güncel muayene ücretleri, cenaze ve ölüm ödenekleri, çalışan annelere kreş yardımı gibi bilgiler için devletdestekli.com isimli sitemizin SGK Sigorta ve Sağlık bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı hakkında sorularınız var ise, aşağıda bulunan YORUM bölümünden bize ulaştırmanız durumunda, cevaplanacaktır. Sağlıklı günler dileğimizle..

Источник: https://www.devletdestekli.com/evde-bakim-maasi-nasil-alinir/

Hasta Yakını Hakları ve Sorumlulukları – Anadolu Sağlık Merkezi

Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

Elbette sahip olduğumuz en büyük değer sağlığımız… Sağlık hizmetleri, yaşamsal önemi nedeniyle kişilerin hak ve sorumluluklarından ödün verilemez niteliktedir.

Biz inanıyoruz ki, toplumda yaşayan her bireyin yaş, cins, ırk, din, sosyal, fiziksel ya da ruhsal durumları ne olursa olsun saygı duyulması gereken hakları olduğu gibi bulunduğu ortam ve kişilere karşı sorumlulukları vardır.

Bizler ancak, bu hak ve sorumluluklara saygı duyduğumuzda, sağlıklı ve mutlu bir çevre oluşturabiliriz.

Hastanemize başvuran tüm hasta ve hasta yakınlarının, hastanemizden hizmet aldıkları süre içinde sahip oldukları tüm haklarına saygı duyuyor ve onların da sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz. T.C.

Sağlık Bakanlığı’nın aynı isimli yönergesi ile uluslararası hasta/hasta yakını hak ve sorumluluklarından yararlanarak hazırladığımız bu el kitabı ile, siz değerli hasta ve hasta yakınlarımızı kendi hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmeyi amaçladık.

Tanı ve tedavi amacıyla hastanemize başvuran her birey, hastanemiz çalışanları tarafından benimsenmiş, Performans Geliştirme Bölümü tarafından denetlenen ve yazılı hale getirilmiş haklarını her zaman talep edebilirler.

Hastanemizin herhangi bir noktasından giriş yapan tüm hasta ve yakınları, “Hasta ve Ailesinin Hakları ve Sorumlulukları” konusunda eğitilirler.

Aşağıdaki yazıda hasta ve ailesini “hastalarımız ya da siz”, tüm Anadolu Sağlık Merkezi çalışanlarını “biz ya da çalışanlar” temsil ediyor.

Bizi tercih ettiğiniz ve size hizmet verme şansı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sağlıkla kalınız…

Hizmetlerden yararlanma hakkı

 • Hastanemize başvuran tüm hastalarımız, düşünce ve sosyal özellikleri ne olursa olsun tüm hizmetlerimizden yararlanma hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, hekimini ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir. Hastalarımız yazılı istekte bulundukları takdirde, tüm kayıtları istenilen diğer kuruma acil bir şekilde gönderilir.
 • Hastanemizde ve/veya anlaşmalı olduğumuz diğer kurumlardaki sağlık görevlileri, hastalarımıza tıbbi etik, kural ve ilkelere aykırı ya da aldatıcı nitelikte tanı ve tedavi uygulayamazlar.
 • Hastalarımız, organ nakli ya da deneysel araştırma gibi uygulamalarda ülkenin yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde hareket etme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, arzu ettikleri takdirde, koruyucu sağlık hizmetleri konusunda hastanemizin verdiği hizmetlerden ücretsiz bilgi alma hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, ağrılarının kesilmesini isteme hakkına sahiptir. Tüm hastalarımızın ağrılarının değerlendirilmesini ve tedavi edilmesini isteme, ağrı nedenleri ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi alma hakkı vardır.

Saygı ve itibar görme hakkı

 • Hastalarımız ve aileleri her zaman ve her türlü koşulda, bireysel itibarlarının korunduğu saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda hizmet alma hakkına sahiptir.
 • Hastanemizde hiçbir çalışan, hastalarımızla tartışma hakkına sahip değildir. Hastalarımız, problemlerini hastanemiz ilkeleri ve var olan ülke yasaları doğrultusunda çözümleme hakkına sahiptir.

Mahremiyet hakkı

 • Hastalarımız, ziyaretçiler de dahil olmak üzere, tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kişiler ile konuşmayı ya da bu kişileri görmeyi reddetme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, hizmet aldıkları tüm noktalarda, görsel ve işitsel gizlilik sağlayacak ortamları isteme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, diledikleri takdirde, bedelini ödemek koşulu ile ek güvenlik isteme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, kendilerine ait tıbbi bilgilerin gizliliğinin ölümden sonra bile korunması hakkına sahiptir. Bu bilgiler hastanın ya da varislerinin açık izni ya da mahkeme kararı doğrultusunda ilgili mercilere açıklanır. Tıbbi gereklilik olmadığı ve izin vermediği sürece, hangi gerekçeyle olursa olsun, hastamız kendisine dair özel ve aile yaşamına ilişkin bilgi verilmemesi hakkına sahiptir.

Kimliği bilme hakkı

 • Hastalarımız, hastanemizde ilişkide bulundukları tüm görevlilerin kimlikleri ve meslek sorumluluklarını bilme hakkına sahiptir.

Bilgi edinme hakkı

 • Hastalarımız, tanı ve tedavi süreçleri ile tedavinin gidişatına ilişkin tam ve yeni bilgilerinin ve dokümanlarının bir kopyasını almayı ve bunlara bakmayı talep etme hakkına sahiptir.

Haberleşme hakkı

 • Lisan problemi olan hastalarımız, tedavilerinin devamında kendi lisanlarını anlayacak çevirmen talep etme hakkına sahiptir.

Hastanın onay verme hakkı

 • Hastalarımız, tıbbi yasal zorunluluklar dışında, hastalığı, tedavisi, risk ve faydaları, alternatifleri ile kararlara katılmak için bilgilendirilme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız bu hakkı kullandığına dair onay verme hakkına sahiptir ve böylece onay doğrultusunda yapılacak rutin işlemleri de kabul etmiş sayılır. Hastalarımızın yasal temsilcisinin olmadığı, önerilen girişimin acil olduğu durumlarda onay olmaksızın da tıbbi girişim yapılabilir.
 • Hastalarımız, eğitim ve araştırmalara katılımda gönüllü olma hakkına sahiptir.

Konsültasyon (danışma) hakkı

 • Hastalarımızın kendi talebi ve ilave ödemeyi kabul etmesi halinde, başka bir uzman ile konsültasyon yapılmasını isteme hakları vardır. Ancak, konsültasyon sonucunda önerilen tedavi, hastanın sorumlu hekimi ile görüş birliğine varıldığı taktirde, hastanın bulunduğu sağlık kuruluşu personeli tarafından yürütülür.

Planlanan tedaviyi reddetme hakkı

 • Hastalarımız önerilen tedaviyi reddetme hakkına sahiptir. Tedavinin reddedilmesi halinde olabilecekler hekim tarafından anlatılır ve anlaşıldığına dair yazılı bir belge alınır. Hastalarımızın tedaviyi belgeli olarak reddetmesi halinde hastanemizle ilişiği kesilir. Daha önce tedaviyi reddeden ancak tekrar hastanemize başvuran hastamız gerekli tıbbi bakım ve tedaviyi alma hakkına sahiptir. Kurumumuzda görevli personel, hastanın önceki reddi konusunda serzeniş ve imada bulunamaz.

İnceleme ve tedavi bedellerini bilme hakkı

 • Hastalarımız, hastanemizde sağlanan hizmet karşılığında ödeyecekleri bedelin açık ve detaylı bir faturasını isteme ve alma hakkına sahiptir.

Sosyal ve psikolojik destek alma hakkı

 • Hastalarımız, tanı konulması işlemlerine veya tedaviye engel olmadığı sürece, kendilerine özgü kıyafetlerini giyme ve inançlarıyla ilgili görev ve/veya sembolleri kullanma, sosyal ve psikolojik destek alma, refakatçi bulundurma ve ziyaretçi kabul etme hakkına sahiptir.

Şikayette bulunma hakkı

 • Hastalarımız, şikayette bulunma, şikayetlerinin gözden geçirilmesi ve sonuçtan haberdar edilme hakkına sahiptir. Hastalarımız, 6023 sayılı kanun gereğince ilgili meslek kuruluşları ve mahkemelere başvuru hakları saklı kalmak koşulu ile hastanemizin Hasta Hakları Ofisi’ne şikayetlerini bildirme hakkına sahiptir. Şikayetlerin hastanemiz içinde çözülememesi halinde hastalarımız, sağlık kuruluşunun bulunduğu yerin en yüksek yerel idari amirine başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Hastalarımız, hukuki hakları içinde, yargıya başvurma hakkına sahiptir.

Hastane kural ve uygulamalarını bilme hakkı

 • Hastalarımız, kendilerine uygulanacak hastane kural ve uygulamaları konusunda bilgi edinme hakkına sahiptir.
 • Hastalarımız, tıbbi kayıtlarda bulunan ve gerçeğe uymayan hastalık, tedavi işlemi ve fatura kayıtları ile ilgili verilerin düzeltilmesini talep etme hakkına sahiptir.

Dini hizmetlerden faydalanma hakkı

 • Hastalarımız, hastane kuralları çerçevesinde dini hizmetlerden faydalanma hakkına sahiptir.
 • Temin edilebildiği ölçüde, hasta ve/veya yakınının isteği ile hastamızın dini ihtiyaçlarına göre bir din görevlisi getirme hakkı vardır.

Bilgi verme sorumluluğu

 • Hastalarımız, bugüne kadar geçirilmiş tıbbi öykü, mevcut şikayetler, uygulanan tedaviler, kullanılan ilaçlar ve durumlarında ortaya çıkan değişiklikler konusunda doğru ve tam bilgi verme, yapılacak işlemlerle ilgili olarak kendilerinden beklenenleri doğru olarak anlayıp anlamadıklarını bildirmelidir.

Önerilere uyma sorumluluğu

 • Hastalarımız, ilke olarak tedavisinden sorumlu hekimler, hemşireler ve ilgili sağlık personeli tarafından önerilen tedaviye onay verdikten sonra geliştirilen plana uymalıdır.

Planlanan tedaviyi reddetme sorumluluğu

 • Hastalarımız, tedaviyi reddetmeleri ya da hekimlerinin talimatlarına uymamaları halinde doğacak sonuçlardan sorumludur.

İnceleme ve tedavi giderlerini ödeme sorumluluğu

 • Hastalarımız, hastanemize müracaat aşamasında, sağlık giderlerinin ne şekilde ve hangi kurum ya da kuruluş tarafından karşılanacağını bildirmelidir. Hastalarımız, tedavi için yapılan uygulamalarda, ödenmesi gereken miktarı, kurumun belirlediği süre içerisinde ödemekle yükümlüdür. Eğer tedavi giderleri herhangi bir sağlık güvencesinden sağlanıyorsa, hastalarımız bunlarla ilgili se ya da resmi kağıtları zamanında sağlamalıdır.
 • Acil müdahale ve tedavi gerektiren durumlarda hastalarımız ya da kanunen yetkili temsilcisi, hastanın kurumundan alacağı yazıyı, tedavi devam ederken getirmelidir.
 • Ücretsiz tedavi hakkı olan hastalarımız, bu haklarını belgelerle kesinleştirmeli ve ücretsiz hasta bakma kriterlerine uygunluğunu belgelemelidir.

Bulaşıcı hastalığı bildirme sorumluluğu

 • Bulaşıcı hastalık şüphesi ya da tanısı olan hastalarımız, yetkili hekimin çıkmasında sakınca olmadığını gösteren izni olmadıkça, taburcu olmayı talep etmemelidir.

Saygı gösterme sorumluluğu

 • Hastalarımız, diğer hastalar ile hastane personelinin haklarını dikkate almalıdır; hastanemiz içinde hastaları tehye sokan gürültü, duman ve ziyaretçi sayısının fazlalığı gibi durumlarda hastanemizin kurallarına uymalıdır.

Kural ve uygulamalara uyma sorumluluğu

 • Hastalarımız, bulundukları sağlık kurumunun kural ve uygulamalarını yerine getirmelidir. Belirlenen kural ve uygulamalara uyulmaması, yapılan uyarıların dinlenmemesi halinde, hastalarımız yetkili hekimin teklifi ve ilgili direktörün onayı ile sağlık kuruluşundan çıkarılabilecekleri hususunda, sağlık kuruluşuna yatış aşamasında bilgilendirilmeli, bu kurala uyacaklarını yazılı olarak taahhüt etmeli ve imzalamalıdır.

Uygunsuz istekte bulunmama sorumluluğu

 • Hastalarımız, yetkili hekim tarafından uygun görülmeyen ve tedavi planında bulunmayan herhangi bir ilacın verilmesini ya da uygulama yapılmasını talep etmemelidir.

Ziyaretçi kurallarına uyma sorumluluğu

 • Hastalarımız, ziyaretçilerini hastanemiz tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde kabul etmelidir.

Tazmin etme sorumluluğu

 • Hastalarımız, kusurlu kullanım sonucu veya kasıtlı olarak hastanemizin demirbaş veya sarf malzemelerine verdikleri takdirde zarar ve ziyanı tazmin etmelidir.

Источник: https://www.anadolusaglik.org/hasta-rehberi/hasta-yakininin-haklari-ve-sorumluluklari

Alzheimer Hastalarının Yasal Hakları Nelerdir?

Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

Alzheimer zihinsel aktivitelerin tahrip olmasına neden olan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı hastanın kendisi kadar yakınlarını da etkileyen bir süreci başlatır.

Bu süreçte maddi ve manevi olarak birçok zorlukla karşılaşılabilir. Ülkemizdeki sosyal devlet anlayışı nedeniyle de hastalara da birçok yardım ve imkan sağlanmaktadır.

Alzheimer hastalarının yasal hakları pozitif olarak düzenlenmiş olup, devlet garantisi altındadır.

Alzheimer hastalığı evreler halinde görülür ve zaman geçtikçe de ilerlemeye devam eder. Son evrede hastayı yatağa bağımlı hale getirerek, bakıma muhtaç olmasına neden olur.

Alzheimer hastasının bakımı zorlu bir süreç olduğundan, hasta yakınlarına destek olunması için birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Alzheimer hastasının sahip olduğu yasal haklar bugünkü yazımızın temelini oluşturacak.

Alzheimer hastalarının yasal hakları nelermiş ve Alzheimer hastaları evde bakım parası alabilir mi inceleyeceğiz.

Alzheimer Hastasının Vasi İşlemleri

Alzheimer hastaları karar alma ve düşünme yetilerini büyük ölçüde kaybettiğinden muhakeme yapamazlar.

Hastanın aldığı ve alacağı kararlar kendisini olumsuz etkileyeceği gibi yakınlarını da olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle Alzheimer hastasına vasi atanması bir gerekliliktir. Temyiz yeteneği kaybolan hastaya bir yakınının vasilik yapması en doğrusu olacaktır.

Alzheimer Hastalarının Yasal Hakları

Alzheimer hastaları engellilere verilen haklardan yararlanabilmektedir. Fakat hastanın yaşına ve durumuna göre yararlanamadığı bazı haklarda bulunmaktadır. Alzheimer hastalarının yasal hakları nelermiş bakalım. (1)

Alzheimer Hastası Hangi Haklardan Yararlanabilir?

 • Engelli maaşı
 • Evde bakım aylığı ( evde bakım parası )
 • Bakım evi
 • Malulen emeklilik
 • ÖTV indirimli araç alma
 • Emlak vergisi
 • Vergi indirimi
 • Tıbbi malzeme temin etme

Alzheimer hastalarının bu haklardan yaralanabilmesi için engelli sayılmaları gerekmektedir. Engelli raporu almak için tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurulmalıdır.

Engelli Yardımları İçin Hangi Kurumlara Başvurmak Gerekir?

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Büyükşehir Belediye Başkanlıkları
 • İl ve İlçe Belediye Başkanlıkları
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kaymakamlıklar
 • Müftülükler
 • Engelli Dernekleri

Bu kurumlar birçok seminer, panel ve sempozyum düzenleyerek Alzheimer hastalarını ve hasta yakınlarını bilgilendirmektedir.

Alzheimer Engelli Raporu Yüzde Kaç Olmalıdır?

Alzheimer hastalarının engellilere verilen haklardan yararlanabilmeleri için en az %40 engelli olduklarını gösteren sağlık raporu almaları gerekmektedir. Ayrıca raporu alırken hangi haklardan yararlanmak istendiği de belirtilmelidir.

Örneğin hastanız malulen emekli olacaksa ya da evde bakım parası alınacaksa bunlarda raporda belirtilmelidir. Alzheimer hastalarının yasal hakları yalnızca raporla ispatlandığı sürece kullanılabilir.

Alzheimer Hastası İçin Devlet Hastanesinden Alınan Rapor Yeterli mi?

Alzheimer hastaları tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldıkları raporu birçok haktan yararlanabilmek için kullanabilmektedir. Fakat bazı sigorta şirketleri ve kaymakamlıklar alınan raporu yeterli görmeyerek sizi bir hastaneye yönlendirebilir. Bu durumda istenilen haktan yararlanmak için belirtilen yerden rapor alınması gerekir.

Yaşlılık Maaşı ( 65 Yaş Maaşı )

Alzheimer hastaları 2022 numaralı kanunda geçen şartları taşımaları halinde yaşlılık maaşı alabilirler. Yaşlılık aylığı bağlanması için kişinin 65 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Zaten bu nedenle 65 yaş maaşı da denilmektedir.

Yaşlılık maaşı alınabilmesi için kişinin bakmakla yükümlü kimsesi bulunmaması, emekli maaşı vb.

sosyal olanaklardan yararlanmaması, nafaka almaması ve hiçbir şekilde devamlı geliri bulunmaması gerekir. 65 yaş maaşı alınabilmesi için kişinin durumunun belgelenmesi gerekmektedir.

İl ve İlçe İdare Heyetleri’nden alacakları belgeler 65 yaş maaşı bağlanması için yeterlidir.

Engelli Maaşı Alma Şartları

Alzheimer hastaları engelli maaşı alabilmekte olup, bunun için gerekli belgelerin alınması ve başvuru yapılması gerekir. Öncelikle il ve ilçe defterdarlığından se alınarak hastaneye gidilmesi önemlidir.

Hasta engelli raporunu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden de alabilir fakat kurum bunu kabul etmeyip yeniden rapor isteyebilir. Bu nedenle en başta se alınıp başvurulan kurumun yönlendirmesine göre hareket edilmelidir.

İl ve ilçe defterdarlıklarından se alınıp gidildiğinde herhangi bir muayene ücreti de ödemezsiniz.

Hastanede yüzde 40 ve üzerinde rapor almanız engelli maaşı alabilmek için yeterlidir. Raporunuzu aldıktan sonra ilgili defterdarlığa başvuru formu ve raporla birlikte başvurmalısınız.

Başvuru işleminin ardından hasta hakkında il ve ilçe kurulu tarafından inceleme yapılır ve bakıma muhtaç olup olmadığı tespit edilir.

Hastanın bakıma muhtaç olduğu anlaşıldığında da engelli maaşı bağlanır.

Görüldüğü üzere engelli maaşı şartları arasında en önemli kriter engelli raporu alınmasıdır. Rapor alındıktan sonra maaş da kısa sürede bağlanabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım parası Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından aylık net asgari ücret miktarı kadar hastanın bakımını üstlenen kişiye ödenmektedir. Evde bakım maaşı hastanın daha iyi bir ortamda bakılabilmesi ve hastalığın getirdiği maddi yükün hafifletilmesi için yapılan bir yardımdır.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı alınabilmesi için ilk şart gelirdir. Hastanın tüm gelirlerinin toplamı bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre hesaplanmakta olup, kendisine düşen gelir asgari ücretin 2/3’ünden az olması halinde evde bakım parası alabilmektedir.

Alzheimer hastasının engelini gösteren raporun ağır engelli kısmında “Evet” yazan bir ibare bulunmalıdır.

Hastanın başkasının yardımı olmadan hayatını idame ettiremeyeceğine dair bakım heyeti raporu hazırlanmalıdır. Bu raporun hazırlanması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Evde Bakım Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı almak için Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurulmalıdır. Bulunduğunuz yerde bu birimler yoksa kaymakamlıklara başvuru yapabilirsiniz.

Engellilerin Yararlanabileceği Vergi İndirimleri

Engelli vergi indirimlerinden engeli bulunan hasta yararlanabileceği gibi bakmakla yükümlü engelli bir hastası bulunan çalışanda yararlanabilir. Vergi indiriminden yararlanmak için çalışan, işveren ve tüccar olunması fark etmez.

Engelli Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Vergi indiriminden yararlanmak isteyenler Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Mal Müdürlüğüne ve Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne başvurabilirler.

Engelli Vergi İndirimi Belgeleri

Vergi indiriminden yararlanmak isteyenler yazacakları dilekçenin yanında aşağıdaki evrakları da sunmalıdır.

 • İşyerinden alınacak çalıştığını gösterir belge
 • Bakmakla yükümlü olduğu engellenin nüfus cüzdanı örneği
 • Bakmakla yükümlü olduğu engellinin 3 adet fotoğrafı
 • Engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belge

Emlak Vergisi Muafiyeti

Alzheimer hastalarının yasal hakları arasında emlak muafiyeti de bulunmaktadır. Bu haktan yaralanabilmeleri için engelli olduklarını gösteren raporu sunmaları yeterlidir.

Emlak vergisi muafiyeti 200 m2’den küçük tek konutu olan engelliler için geçerlidir.

ÖTV ve MTV İstisnaları

Yüzde 90 ve üzeri engelli olan hastalar alacakları araçlar için ÖTV’den muaftır. Araç engelli hasta tarafından kullanılamayacağı için bir yakını ya da istihdam edilecek bir şoför tarafından kullanılacağı belirtilir.

Engeli yüzde 90 üzerinde olmayan hastalar H sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları şartıyla ÖTV ödemeksizin araç satın alabilirler.

Engelli kişilerin üzerine olan araçlar MTV’den muaftır. (2)

Gümrük Vergisi Muafiyeti

Engelliler tarafından yurtdışına ithal edilecek özel tertibatlı araçlarda gümrük vergisi uygulanmaz. (3)

KDV İstisnası

Engellilerin hayatlarını kolaylaştıran ve günlük yaşamda kullanmaları için üretilmiş araç ve gereçler KDV’den muaftır. Örneğin görme engelli biri KDV ödemeden kabartma klavye alabilir.

KDV istisnası nakil vasıtalarında (binek otomobil) geçerli değildir.

Alzheimer Hastalarının ve Engellilerin Yararlanabileceği Diğer İndirimler

 • Toplu taşıma araçlarında ücretsiz veya indirimli yolculuk
 • Belediyelerin uygun görmesine göre su faturalarında indirim
 • TCDD tarafından yapılan tren seferlerinde indirim
 • Türk Hava Yolları seferlerinde indirim
 • Türkiye Denizcilik İşletmeleri seferlerinde indirim
 • Şehirlerarası otobüs seyahatlerinde indirim
 • Cep telefonu görüşmelerinde GSM Operatörlerinin engellilere özel sunduğu indirimler
 • Milli parklar ve devlet tiyatroları engellileri ücretsizdir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler engelliler tarafından ücret ödemeden gezilebilir. (4)

Alzheimer hastalarının yasal hakları nelermiş kısaca değindik. Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Источник: https://www.alzheimerhastaligi.com/alzheimer-hastalarinin-yasal-haklari-nelerdir/

Alzheimer Hastalarına Bakım Verenlere Devlet Yardımı

Hastalara Bakım Verenlerin Hakları…

Alzheimer hastalarına bakım veren kişiler için devlet yardımının miktarı, ne tür şartlarda nasıl yardım alınır, nerelere başvurmak gerekir hakkında makale.

Alzheimer Hastalarına Bakım

Bilişsel yetenek kaybına neden olan alzheimer, bu hastalığa yakalananlar açısından gündelik hayatlarını aşırı şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Kişilerin hafızalarını, düşünme yeteneklerini ve hatta gündelik yaşam faaliyetlerini bile yapmalarını engelleyen bir özelliği olduğu için alzheimer hastalarına bakıma muhtaç hale gelmektedirler.

Alzheimer hastalarına bakım vermek oldukça yorucu, fiziksel ve maddi güç gerektiren ve uzun süreli bir süreçtir. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmış olan yakınlarına bakım veren kişiler açısından dışarıdan alabilecekleri her türlü maddi ve manevi yardım büyük önem taşımaktadır.

Alzheimer hastalarına bakım şunları içermektedir:

 • Sağlık: İlaçların yazdırılması, alınması, kullanımının takip edilmesi
 • Fiziksel: Kişinin gündelik faaliyetlerinden olan yıkanma, beslenme, giyinme, banyo yapma gibi faaliyetlerini gerçekleştirmesine yardımcı olma
 • Kişisel: Hastanın gündelik hayatını organize etme, ev dışı hayatını organize ve eşlik etme

Görüldüğü üzere alzheimer hastalarına bakım vermek oldukça zahmetli bir süreçtir. Bu bakım hizmeti büyük bir çoğunlukla hastanın yakın aile üyeleri tarafından verilmekle birlikte, çok az bir kısmı da bir bakıcı, tedavi merkezi gibi profesyonel açıdan destek almaktadır.

Alzheimer Hastaları İçin Devlet Yardımı

Oldukça yorucu, tüketici ve uzun bir süreç olan bakım süreci içerisinde devlet bu hastalara bakım yükü içerisinde olanlara ve bakım hizmeti verenlere yardımda bulunmaktadır. Her türlü maddi yardıma ihtiyaç duyan bakım hizmeti veren kişiler açısından devletin sağladığı bu yardımın çok büyük bir önemi bulunmaktadır.

Bu bakımdan bu hastaların evde bakımlarıyla ilgilene  kişilerin mddi yüklerini bir nebze de olsun rahatlatmak için bu hastalara devlet yardımı yapılmaktadır. Devlet yardımı farklı şekillerde gerçekleştirilir:

 • Evde bakım aylığı
 • Engelli maaşı

Bunlardan engelli maaşı il ve ilçelerde bulunan defterdarlık il müdürlükleri aracılığı ile alınırken, evde bakım aylığı aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri aracılığıyla kullandırılmaktadır.

Evde bakım aylığı hasta kişiye evde bakan ve vasiliğini üstlenen kişiye verilmektedir. Bu bakımını üstlenmiş olduğu hastanın ihtiyaçları için devlet tarafından verilen bir yardımdır.

Bu yardımı alabilmek için bakımı üstlenilen kişinin engellilik durumunun en az yüzde elli veya üzerinde olması gerekmektedir.

Bu oranın altında ama yüzde kır ve üstünde olanlar ise sadece engelli maaşına başvuru yapabilirler.

Engelli maaşı doğrudan hastalara bağlanırken, evde bakım aylığı ise alzheimer hastasının 24 saat bakımını üstlenen ve günde en az sekiz saat onunla birlikte olan yakınına ödenir.

Engelli maaşı işe doğrudan hasta kişiye ödenmekte olan bir ücrettir. Engellilik raporu yüzde kırkın üzerinde olan tüm engeliler artan rapor oranıyla birlikte artan, değişik tutarlarda engelli maaşı alabilmektedirler.

Bu yardımı alabilmek için hastayla aynı evde oturmak tercih ediliyor olsa da, kimi şartlardan dolayı aynı evde ikamet edilmese bile günde en az sekiz saat hasta ile birlikte olunması koşuluyla başka bir ikamette oturan yakın da bu yardımı alabilmektedir.

Yardıma Başvurma Şekli

Devlet yardımı almak bir takım şart ve koşullara bağlanmış ve belli prosedürler gerektiren bir süreçtir. Yardımın tam ve eksiksiz alınabilmesi için bu konulara dikkat edilerek bunlara uygun şekilde başvuru yapılması gerekmektedir.

Devlet yardımına başvuran kişinin alzheimer hastasının bakımını ve velayetini üstlenmiş kişi tarafından yapılması oldukça önmelidir. Bu hastalar kendilerini temsil edemedikleri için bunlara mutlaka bir vasi tayin edilmesi gerekmektedir.

Evde bakım hizmeti çoğunlukla yakın akrabalar tarafından verilmektedir

Engelli maaşı için başvuru şartları ve şekli şu şekilde sıralanabilir:

 • İl ve ilçelerdeki defterdarlıklara başvuru yaparak hastaneye se yazısı alınmalıdır.
 • Sağlık raporu almak: Yardım için ilk yapılması gereken tam teşekküllü bir devlet hastanesinde bir rapor almaktır. Raporda engel derecesi en az yüzde kırk olarak belirtilmelidir. Rapor alınarak alınma amacı emeklilik, yardım, engelli yardımı gibi ayrıntılı olarak belirtilmelidir.
 • Rapor alındıktan sonra yine defterdarlıktan alınmış olan başvuru formu doldurularak alınan raporla birlikte teslim edilir.

Evde bakım aylığı alınması için yaılması gerken işlemler de şu şekildedir:

 • Bu yardımın alınması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Ailede bulunan kişilerin aylık gelirleri kişi başına asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmamalıdır.
 • Alınan sağlık raporunda ağır engelli kısmının “evet” şeklinde doldurulması gerekmektedir.
 • Raporda hastanın yardım almadan tek başına hayatını devam ettiremeyeceğinin mutlaka belirtilmiş olması gerekir.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/alzheimer-hastalarina-devlet-yardimi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.