Hastalığınız Geçmesine Rağmen Öksürüğünüz Kaldıysa

Öksürük Nasıl Geçer

Hastalığınız Geçmesine Rağmen Öksürüğünüz Kaldıysa

Öksürük, solunum yollarındaki yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Herkes zaman zaman geçmek bilmeyen öksürükler ile baş etmek zorunda kalıyor. Peki öksürük nasıl geçer bu yazımızda öğrenelim.

Öksürük, çoğunluk olarak göğüs, boğaz veya karın boşluğunda oluşan bir rahatsızlıktan dolayı nükseder. Bu zamanlarda hava değişimlerden dolayı en çok rastlanan rahatsızlık solunum yolları ve öksürük oluyor.

Geçmek bilmeyen öksürükler çeşitlidir. İlk olarak kuru öksürük olarak karşımıza çıkarlar. Bu soğuk algınlığı veya üst solunum yolları rahatsızlığının belirtisi olarak görülebilir. Çeşitli bakterilerin enfeksiyonlarının da belirtisi olabilir.

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, sıvı yetersizliği ve sigara kullanımından da kaynaklanabilir. Eğer; her şeyi yapmanıza rağmen geçmek bilmeyen öksürüğünüz varsa, öksürüğe ne iyi gelir diye düşünüyor iseniz; evlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz öksürük tedavisi için bitkisel çözümler vardır.

Her zaman kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal bitkisel ürünler öksürüğünüzü geçirmeye yardımcı olacaktır.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer

Balgamlı öksürük genellikle kış aylarında kişiyi esir alır. Bu durum sürekli tekrarlayabilir. Kişi balgam çıkararak rahatlar ve genelde nefes almakta zorluk çeker. Bu öksürük türü;
sinüzit, astım ve zatürre gibi ciddi hastalıklarından belirtisi olabilir.

Öksürüğünüz balgamlı ve geçmek bilmiyor ise; bu durum canınızı sıkmaya başlamış demektir. Doktora gitmenize rağmen geçmeyen ve sürekli tekrar eden öksürüğünüz için evde doğal bitkisel ürünler ile tedavi edebilirsiniz.

Geçmek Bilmeyen Öksürük

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan öksürükler, çoğunluk ile can sıkıcı bir hal alabiliyor. Soğukların etkisi ile solunum yollarının savunucusu olan öksürük kişilerde kendini belli ediyor.

Genelde öksürük pek önemseyen bir rahatsızlık. Herkes öksürüğün kendiliğinden geçeceğini düşünse de öksürükler hastalık değil, hastalık belirtisidir. Mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Eğer; uzmana başvurmanız halinde hala geçmeyen öksürüğünüz varsa, bunlar için evinizde kendinizin hazırladığı doğal bitkiler ile kendi kendinize tedavi edebilirsiniz.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğünüzden kurtulamıyor iseniz; şifalı bitkilerden faydalanın. Bu şifalı bitkilerden bazıları; karabiber, bal, dut pekmezi, ıhlamur ve ayva yaprağıdır. Diğer şifalı bitkiler ise; elma kabuğu, zencefil, tarçın, limon ve kekiktir.

Herkesin evinde bu doğal bitkiler genel olarak bulunur. Elinizde olmayan bitkileri aktara giderek edinebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkiler olarak sıralanan bu ürünleri evinizde kolayca uygulayabilirsiniz. Tedavinize destek olacaktır.

Öksürük için şifalı bitkiler

1 çay kaşığı karabiber ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp yiyebilirsiniz. Ihlamur ve ayva yaprağını kaynatıp içebilirsiniz. 2 tatlı kaşığı dut pekmezini karabiber ile karıştırarak günde 1 defa yediğiniz takdirde boğazlarınızda rahatlama hissedeceksiniz.

Bir miktar kekik ve bal karışımını rahatlıkla deneyebilirsiniz, sonucu kendiniz de göreceksiniz. Elma kabuklarını zencefil, ıhlamur, tarçın ve limon ile kaynatıp içtiğinizde de boğazlarınızın rahatladığını göreceksiniz.

Balgamlı Öksürüğünüz Varsa Sizde Deneyin

Balgamlı öksürük için evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz tedavinize destek vererek kurtulabileceğiniz doğal ürünler bulunmaktadır. Keçiboynuzu balgamınızı geçirecektir. Yarım litre suya 7-8 adet keçiboynuzu kırılmış bir şekilde atın ve kaynatın. Kısa sürede balgamlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Balgamlarınızdan kurtulmak için en etkili yöntem ve bitki budur. Zencefil ve nane çayını da öksürüğünüz için gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Bu doğal bitkiler tedavi sürecinizin hızlanmasına ve geçmesine destek olacaktır.

Sizde Şifalı Bitkilerin Desteği İle İyileşin

Karabiber çayı; kan dolaşımını ve balgam akışını hızlandırır. Öksürük için doğal antibiyotik niteliğindedir. Kekik ve bal karışımı üst solunum yollarına çok iyi gelir. Bronşit hastalığının destekleyici tedavisinde kullanabilirsiniz.

Tuz, limon ve karabiber karşımı ile C vitamininizi alırken, nefes alış verişlerinizde rahatlama oluşur. Öksürük için ideal karşımlar arasında yer alır. Ilık süt ve bal boğazınızda size rahatsızlık veren öksürük nedeniyle oluşan, gıcığın giderilmesine yardımcı olur.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürük denince akla ilk gelen bitki çaylarından birisi ıhlamurdur. Ihlamur içerisinde, iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği ve tahriş önleyici özelliği bulunur. Zenginlik yönünden oldukça zengin şifalı içeriğe sahiptir. Öksürük gidermek için; günde 2-3 bardak ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Taze Veya kuru ayva yaprağı da oldukça zengin içeriğe sahiptir. Öksürük için etki giderici özelliği vardır. Ayca yaprağının boğaz yolu enfeksiyonlarında kullanıldığı herkes için bilinir. Ancak; dikkat edilmesi gereken püf nokta ayva yaprağını tedavi için içerken şeker ilavesi yapılmamasıdır.

Taze ayva yapraklarını 3-5 dakika, kuru ayva yapraklarını 10-15 dakika demleyerek günde 2-3 kere tüketebilirsiniz. Ihlamur, bal ve ayva üçlüsünün çay olarak içilmesi de iyileşme yönünden oldukça büyük etki sağlıyor.

Doğal Karışımların Tedavi Edici Özellikleri

Zencefil, bal ve karanfil üçlüsünün tedavi edici doğal özellikleri bulunmaktadır. Öksürük için doğal karışımlardan oluşan karanfil, boğaz yolu iltihaplarında ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarda, ağrı hissini en aza indirgeyen özelliğe sahiptir.

Zencefil de iltihap giderici özelliği ile bilinir. 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı karanfil ve 1 çay kaşığı toz zencefil isterseniz limon da ilave ederek, günde 1-2 tatlı kaşığı içebilirsiniz. Öksürük için tedavi sürecinizde size büyük yararı olacaktır.

Ayva çayı yumuşatıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı, 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumu 1 fincan su içerisinde 10 dakika kadar demlenerek içilebilir. Boğazınızda öksürükten dolayı oluşan gıcığı yumuşatarak, size rahatlama verecektir.

Toz karabiber ve bal karışımı ise; kanser düşmanı ve bağışıklık güçlendirici olarak biliniyor. Ancak; reflü ve ülser gibi rahatsızlıklarınız var ise bu çaydan sınırlı tüketmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Doğal Ve Şifalı Bitkilerin Püf Noktaları

Öksürüğe iyi gelen bitki çaylarının bir kısmı kaynatılarak, bir kısmı ise demlenerek içilmelidir. Bu noktada dikkat etmeniz gerek ise; bitkilerin kök ve kabuk gibi kısımlarının kaynatılarak hazırlanmasıdır. Kaynama süresi 30 dakika olmalıdır.

Doğal bitkilerin yaprak veya çiçek gibi kısımları ise; demlenmeli ve bu süre 5-20 dakika olmalıdır. Bitki çayı hazırlarken taze su kullanılması püf noktalar arasındadır.

Yaptığınız bitki çaylarını saklayacak iseniz; kapalı kutulara koymalısınız. Saklanmak için ufalanan bitki çayları oksijen ile temasa geçtiğinde değişime uğrarlar.

Yaptığınız bitki çaylarının etkilerini görmek için ise; aç karnına tüketmelisiniz. Yemekten yarım saat önce veya 1-2 saat sonra içmeye özen gösterirseniz tedavinin olumlu sonuçlanması açısından fayda göreceksiniz.

Her bitkinin çayının olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bitki bileşenlerinin sıcak suya dayanıklı olması gerektiği için dikkat etmelisiniz. Öksürüğü tedavi edici doğal yöntemleri sunduğumuz bu yazımızdan faydalanabileceğiniz gibi doktora kontrolünde kullanacağınız ilaçlara destek tedavisi olarak önerilerimizi tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Источник: //saglikloji.com/oksuruk-nasil-gecer/

Öksürük Geçmemesinin Nedenleri ve Tehleri

Hastalığınız Geçmesine Rağmen Öksürüğünüz Kaldıysa

Öksürük denen durum vücudun geliştirdiği savunma mekanizmalarından biridir. Denebilir ki öksürüğün savunma ile alakası nedir.

Aslında bazen oluşan ve sık sık tekrarlayan öksürükle ilgili bir kaç önemli noktaya değineceğiz.

İnatla devam eden ve kesilmeyen öksürük başka hastalıkların habercicisi olabileceği için şüpheyle karşılanmalı  ve hemen uzman bir hekime görünmelidir.

Astım hastalığı toplumda genellikle ‘nefes darlığı’ olarak biliniyor. Koşarken, oynarken ve hatta gülerken gelişen uzun süreli öksürük ya da nefes alma zorluğu, hırıltılı solunum, bu hastalığın başlıca belirtileri olarak biliniyor. Bazı hastalarda bu bulgular, aniden başlayabiliyor. İlerleyen dönemde görülen nefes darlığı ise giderek solunum yetmezliğine ve ölümle sonuçlanabilecek astım krizlerine yol açabiliyor.Çoğunlukla kalıtsal nedenlerden kaynaklanan astım hastalığının ortaya çıkmasında, çevresel faktörler de rol oynayabiliyor. Viral enfeksiyonlar, hava kirliliği, sinüzit ve bazı ilaçlar bu hastalığın oluşma nedenlerinin başında geliyor. Uzmanlar, erken çocukluk evresinde solunum güçlüğüne en fazla viral enfeksiyonların neden olduğunu belirtiyor. Ancak, her viral enfeksiyon sonucu nefes darlığı çeken çocuğun daha sonra astım olacağı gibi bir kural bulunmuyor. Öte yandan, ilk bir-iki yılda, ikiden fazla hırıltılı solunum, bronşit, ya da zatürree başlangıcı gibi tanılar konulan bebeklerin çok dikkatle izlenmesi ve alerjik bir alt yapılarının olup olmadığının incelenmesi gerekiyor.

Çocukluk çağında en sık görülen astım nedenlerinden biri de alerjiler. Erken çocukluk çağına özgün alerjenler olan tanımlanan inek sütü, yumurta ya da solunum yoluyla alınan küf, ev tozu akarları, evde yaşayan evcil hayvanlar, astım hastalığına zemin hazırlayabiliyor.

Astımda erken tanı büyük önem taşıyor. Erken tanı ile hastalığın yerleşmesi ve kemikleşmesi önlenebiliyor. Modern tıpta bu hastalığa karşı çok etkin ilaç tedavileri bulunuyor.

Ancak, çevre faktörlerinin kontrol edilmesi, en az ilaç tedavisi kadar önem taşıyor. Çocuklarda hastalığın erken tanısı için birçok kan, deri ve solunum testleri bulunuyor.

Uzmanlar, astım belirtileri gösteren çocukların bir an önce bir hekim tarafından incelenmesini ve gerekli önlemlerin mümkün olduğunca erken alınmasını öneriyor.

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri

Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür hastalar görmem:

“Hocam selamlar ve saygılar sunarım. Benim 9 yaşında bir oğlum var. Sık sık bronşit oluyor ve akciğer enfeksiyonu geçiyor. Önce bir Tıp Merkezine götürdük.

Balgamında tüberküloz mikrobu çıkmadığı halde PPD 14 mm olduğu için tüberküloz tanısı konuldu ve çocuğa 9 ay boyunca tüberküloz ilaçları kullandırıldı. Çocuğun şikayetleri geçmedi, o zamanlar 2 yaşında idi. Bizi başka bir yere de se etmediler.

Biz de özel doktorları gezdik. Herkes bir şey söyledi. Kimi uzamış akciğer enfeksiyonu, kimisi geçirilmiş tüberküloz, kimisi sinüzit dedi.

Ben en son bir üniversite hastanesinin göğüs polikliniğine götürdüm, orada tetkikleri yapıldı. Ciğerleri çok temiz çıktı. Gene tüberküloz mikrobu arandı, üreme olmadı. PPD normal çıktı. Astım ve alerji konsültasyonu istediler. Koluna ilaç damlatarak alerji testi yaptılar ve alerjisi olmadığı söylendi.

Solunum fonksiyon testi yaptılar, o da normal çıktı. Tekrar göğüs polikliniğine döndük. Reflüden şüphelendiler, gastroya gönderdiler. Asit ölçümü yapıldı ve reflü de çıkmadı ve biz yine göğüse döndük.

Tekrar bizi alerji ve astım polikliniğine gönderdiler ve orada solunum fonksiyon testlerinden sonra astım olduğunu söylediler. Oysa ki bir ay önce astım olmadığı yönünde bilgi vermişlerdi. Bunu kendilerine anlattım. O zaman gözden kaçmış olabilir dediler ve bize iki tane ilaç verdiler.

Bunları şubat ayına kadar kullanıp tekrar gideceğiz kontrole ve bunları kullanırken çocuk yine hastalandı, ama bu sefer o kadar ağırlaşmadı.

Şaşırmış durumdayız. Bize yardım ve yönlendirmelerinizi bekler saygılar sunarım” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

GECE GELEN ÖKSÜRÜK

Bu çocukların başlıca şikayeti aylardan beri devam eden ve bir türlü geçmeyen öksürük. Öksürük geceleri daha fazla oluyor ve çocuğu uykusundan uyandırabiliyor. Koşmak, gülmek… öksürüğü tetikleyebiliyor. Hastaların çoğunda bu şiddetli öksürüğe karşılık hiç balgam olmuyor, ama bazılarında, az miktarda zor çıkan, yapışkan, köpük niteliğinde balgama rastlanabiliyor.

Hastalığın bir özelliği çocuğun gece yatar yatmaz boyundan ve saç diplerinden terlemesi. Bunun dışında çocuğun ne ateşi oluyor, ne halsizliği, ne de iştahsızlığı. Astımlılardaki gibi hırıltı ve nefes darlığı da görülmüyor.

Bu çocukların kullanmadığı öksürük şurubu, antibiyotik… kalmamış oluyor, içlerinde verem tedavisi görenlerin sayısı da az değil.

Ellerinden birkaç akciğer ve sinüs röntgeni mutlaka oluyor. Hatta akciğer tomografisi olanların sayısı da az değil. Bunlara okuyucumuzun çocuğunda da olduğu gibi, yapılmadık tahlil de kalmamış oluyor. Alerji testleri, solunum testleri, reflü incelemeleri, kan tahlilleri… Geçmeyen öksürük nedeniyle bronkoskopi yapılan çocuklar bile var.

İSTANBUL BRONŞİTİ

Çocuklarda böyle uzun süre devam eden ve her türlü tedaviye direnç gösteren öksürüğe neden olabilecek hastalıkların başında, benim “İstanbul Bronşiti” ismini verdiğim bir hastalık geliyor.

Uzun Süren Öksürük Farenjit Olabilir

Soğuk kış günlerinde sıklıkla ortaya çıkan nezle, grip gibi hastalıklar farenjiti de beraberinde getiriyor.

Boğazda kızarıklık, şişlik, gıcık tarzında öksürük, boğaz temizleme gereksinimive yutkunma zorluğu da eklendiyse farenjit olmuş olabiliyor. Öksürük ve gıcıklanma hissinin azalmasına karşın bir türlü iyileşemiyorsanız kronik farenjit hastası olma ihtimali yükseliyor.

Boğaz iltihaplanması olan farenjit; geçmeyen öksürükler, boğazda gıcıklanma ve yanma hissi, yutkunma güçlüğü ve boğaz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Uzmanlar süresine ve yoğunluğuna bağlı olarak hastalığı ikiye ayırıyor. Akut durumlarda hastalık kısa süreli ve şiddetli seyrederken, kronik farenjitte belirtiler daha az şiddetli fakat çok daha uzun süreli görülüyor.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu virüsler akut farenjiti tetiklerken, kronik farenjit virüslerin yanı sıra yoğun sigara ve Alkol tüketimi, alerji, kuru ve kirli Hava, burun kemiğinde eğrilik, reflü, sinüzit, diş ve bademcik iltihapları gibi çevresel faktörlerin etkileriyle oluşuyor.

Ülkemizde farenjit hastalığının çok sık görüldüğünü belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.

Aylin Eryılmaz, “Akut farenjitler viral veya bakteriyel kaynaklı olmalarına göre kolayca tedavi edilir. Ancak, kronik farenjit daha uzun ve zorlu bir tedavi süreci gerektirir.

Uzun süre geçmeyen öksürükler kronik farenjit belirtisi olduğundan dikkate alınmalı ve muhakkak bir hekime danışılmalıdır” dedi.

TEDAVİ SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

En sık görülen boğaz hastalıklarının başında gelen farenjitin tedavisi aslında çok kolay. Antibiyotik kullanımı akut farenjitin tedavisi için yeterli olurken, kronik farenjitte hastayı daha uzun ve zorlu bir tedavi süreci bekliyor. Kronik faranjiitin tedavisinde ilaç kullanımının yanı sıra hastalığa sebep olan dış faktörlerin tespit edilerek bunların da tedavi edilmesi gerekiyor.

Tedavi sürecinde hastaların gündelik hayatlarında bazı değişikliler yapmaları gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Aylin Eryılmaz, dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı: “Öncelikle kişinin sigara içmemesi ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekiyor. Ayrıca, tozlu ortamlardan ve kirli havalardan da kaçınması gerekiyor.

Bunların yanı sıra kişi yeme içme alışkanlıklarını değiştirmeli, aşırı Sıcak ve soğuk yiyeceklerle acı ve ekşi yiyeceklerden uzak durmalıdır. İyileşme sürecinde ise sürekli Su içerek tahriş olan bölgeyi nemli tutmak da faydalı olacaktır. Burundaki eğrilik sürekli ağız solunumu yapmaya neden olabilir. Özellikle bazı meslek gruplarında sesin kullanımı oldukça önemlidir.

Bu gibi durumlarda reflü açısından burun muayenesi gerekmektedir”(İHA)

Источник: //www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/oksuruk-gecmemesinin-nedenleri-ve-tehlikeleri.html

Öksürük Neden Olur?

Hastalığınız Geçmesine Rağmen Öksürüğünüz Kaldıysa
83 / 100SEO Score

Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

En sık görülen akut öksürük nedenleri

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Geniz akıntısı
 • Zatüre
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

En sık görülen kronik öksürük nedenleri

 • Kronik bronşit
 • Geniz akıntısı

Akut Öksürük Nedenleri

Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

 Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

 • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
 • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
 • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
 • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
 • Akciğer zarı hastalıkları
 • Akciğer absesi
 • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
 • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
 • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
 • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
 • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
 • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
 • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/oksuruk/

Geçmeyen Öksürüklerin Sebepleri, Atında Yatan Nedenler ve Etkenleri

Hastalığınız Geçmesine Rağmen Öksürüğünüz Kaldıysa

Geçmeyen öksürüklerin birçok nedeni bulunur. Uzman hekimlerde tedavi konusunda devamlı öksürük nedenleri konusunda gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra planlama sürecine geçer. Tedavi sürecinde hasta kişinin tüm detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

İçindekiler

 • Geçmeyen Öksürük Sebepleri
 • Farklı Geçmeyen Öksürükler
 • Kaynaklar

Geçmeyen Öksürük Sebepleri

Öksürük 3 haftadan daha kısa sürüyorsa buna kendini sınırlamış öksürük, 8 haftadan daha fazla sürüyorsa kalıcı yani geçmeyen öksürük olarak adlandırılır.

  Geçmeyen öksürük nedenleri kapsamında insanların yaşam kalitelerinde bozulmalara sebep olmaktadır.

Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için hasta kişilerin kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerekir. Geçmeyen öksürüğün sebepleri nelerdir;

 • Sigara bağımlısı olan kişilerde oluşan geçmeyen öksürük en büyük etkendir. Öksürüklerden kurtulmak için ve genel sağlık için mutlaka bırakılması gerekir.
 • Postnazal damla ve sinüs sıkıntıları, mukusun oluşması ve geçmeyen öksürüğün nedenidir. Bu sorunun tanısının koyulması zor olabilir. Hatta bazı kişilerde BT taramasının yapılması gerekebilir. Boğazın temizlenmesi sorunları vardır ve boğaz sürekli olarak gıdıklanır.
 • Astım, solunum yollarında oluşan bir hastalıktır. Nefes darlıkları tetkikleri ile karakterize solunum veya hırıltı ile nefes alma zorluklarına sebep olur. Hasta kişilerin bazılarında sürekli öksürük sebepleri arasında astım yer alır ve kendini bu belirti ile ortaya çıkartır.
 • Boğmaca, boğmaca bakterisinden kaynaklı olarak bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olarak meydana gelir. Hızlı, devamlı ve şiddetli şekilde öksürmelere sebep olacaktır. Özellikle küçük olan çocuklarda tedaviye kısa süre içinde başlanmazsa ölümcül bir durum haline gelebilir. Bu hastalık bebekleri ve küçük çocukları daha etkiler. Boğmaca hastalığı yapılacak olan aşı ile önlenir. Yetişkin kişilerde sürekli öksürmenin nedenleri arasında yer alır.
 • Gastroözofgael Reflü ( GÖRH ), midede bulunan asit yemek borusundan geriye doğru hareket haline gelirse refleks olarak solunum sorunları ve öksürük sorunları ortaya çıkar. Bazı kişilerde bu hastalık o kadar şiddetli hale gelir ki, sorun akciğerlere apsire olur. Hastaların bazılarında mide sorunları ortaya çıkmazken bazılarında geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler oluşur.
 • Küçük çocuklarda geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler genelde nadir şekilde meydana gelir. Alerjiler, astım, akciğer hastalıkları ve yabancı cisimlerin tıkamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Bu durumların hepsi uzman hekim tarafından yapılacak test ve tetkikler ile değerlendirilmelidir.
 • Pnömoni ve bronşit, akut öksürmelere ve geçmeyen yani kronik öksürmelere neden olur. Bu tarz enfeksiyonlara mantarlar, bakteriler ve virüsler sebep olur. Viral şekilde meydana gelen hastalıklara da antibiyotikler kesinlikle cevap vermeyecektir. Üst solunum yollarından oluşan viral hastalıklar ortadan kaldırılsa bile öksürüklerin uzamasına sebep olabilmektedir. Bronşit hastalığında ise kanlı şekilde geçmeyen öksürük devam edebilir.
 • Yüksek kan basıncı, tansiyon hastalığı için kullanılan ilaçlar zaman içinde kronik öksürüklerin yaşanmasına neden olabilir.
 • Tümörler
 • Alerjiler
 • Hava kirliliklerine maruz kalmak
 • Sarkidoz
 • Akciğer kanseri
 • Kronik enfeksiyonlar
 • Kronik obstrüktif hastalıklar
 • Kalp yetmezliği
 • Parenkimal akciğer hastalıkları 
 • Diffüz panbronşiyalit 
 • B12 eksikliği

Geçmeyen ve sürekli olarak devam öksürüklerin değerlendirilmesi her zaman uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu hastalık konusunda uzman hekim altta yatan tüm nedenlerin değerlendirmesini yapacaktır.

Çünkü bu nedenler dâhilinde uzman hekimler gerekli tedavi planlaması işlemini yapar. Bu sayede daha net bir tedavi sürecine başlanır.

Ayrıca yapılacak olan tedavi kapsamında hastanın mutlaka uzman hekimin tüm söylediklerine dikkat etmesi gerekir.

Farklı Geçmeyen Öksürükler

Geçmeyen yani kronik öksürük türleri bulunur. Bunlar;

 • Devamlı kuru öksürük, mukus üretimi olamayan, boğazı ve akciğerleri tahriş eden öksürüktür. Sinüs ya da viral enfeksiyonlar bunun belirtisi olabilir.
 • Sürekli ıslak öksürük, mukusun oluştuğu bir durumdur. Balgama ve bunun renk durumuna bağlı olarak akciğerlerde sıvı ya da bakteriyel enfeksiyonlara işaret edebilir.
 • Stresten kaynaklı öksürükler, kişilerin stres altına girmesinden kaynaklı olarak hava yollarında oluşan refleksif bir durumdur. Bu sorunda mukus meydana gelmez ve sorun enfeksiyonlar ile alakalı değildir. Çoğu zaman psikolojik durumlar ile alakalıdır.
 • Havlama tarzında öksürük, bu sorun çoğu zaman çocuklarda meydana gelir. viral hastalıklar krup hastalıkları ile alakalı olarak oluşabilir. Krup öksürüğünün sert, şiddetli ve havlama tarzında sesi nefes borusundan kaynaklı olarak meydana çıkar.
 • Boğmaca sesine sebep olan öksürük, bu durum oldukça ciddi bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Kesinlikle uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. 1 yaşından daha küçük bebeklerde meydana geldiğinde ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu durum mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/gecmeyen-oksuruk-nedenleri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.