Hastalıklarda Diş Sağlığı

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalıklarda Diş Sağlığı

Periodontal hastalıklar diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokularda meydana gelen iltihabi hastalık bütünlüğüdür. Yetişkin diş kayıplarının yaklaşık %70’i periodontal hastalıkların sonucunda yaşanmaktadır.

Ancak erken dönemlerde teşhis edilmesi halinde tedavisi oldukça kolay ve başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Ağız ve diş hastalıklarının önlenmesi gibi öncelikli tedavisi kişinin mevcut dişlerinin korunması, çiğneme fonksiyonlarının daha verimli ve daha iyi bir sindirimin gerçekleşmesi ile beraber sağlanmaktadır.

Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Ağız ve diş sağlığını tehdit eden başlıca faktör, düzenli ve etkili bir şekilde ağız ve diş temizliğinin yapılmamasıdır. Gerekli hijyenin sağlanmaması sonucunda diş yüzeyinde ve diş kavitelerinde biriken besin artıkları, mikrobiyal dental plak olarak adlandırılan dişeti hastalıklarının öncüsü olarak ortaya çıkmaktadır.

Bunun dışında diş taşı ve dolgu gibi hatalı restorasyon işlemleri mikrobiyal dental plağının artmasına neden olmaktadır.

Diş yüzeyinde oluşum gösteren anormal eklentilerin temizlenmemesi halinde, mikroorganizmaların yayılmasına ve açığa çıkan zararlı bileşenlerin dişi destekleyen sert ve yumuşak dokuların zarar görmesine neden olarak, diş kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Diş eti hastalığının en sık görülen belirtileri nelerdir?

Diş eti hastalığının birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıktığı, çeşitli semptomları vardır. Ancak diş eti hastalığının en sık görülen belirtileri aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Diş fırçalama sırasında diş eti kanaması
 • Diş diziliminde kolaylıkla ayrılabilen ve uzaklaşan diş etleri
 • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
 • Dişler arasındaki aralıkların artması
 • Çiğneme ve ısırma sırasında alt ve çene kemiği arasındaki düzensiz ilişki
 • Sürekli olarak kötü ağız kokusu
 • Protez kombinasyonunda bozulma ve değişiklik

Bu belirtiler ile beraber diş eti hastalıkları ileri evreye ulaşana kadar herhangi bir belirti göstermeden devamlılığını koruyabilir. Bu nedenle düzenli olarak yapılan doktor kontrolleri, mevcut hastalıkların erken teşhis ve tedavisi açısından son derece kritik öneme sahiptir.

Diş eti hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Diş eti hastalıkları, bazı belirtiler ve şikayetler ile başvuran hastalara yapılan klinik ve radyografik muayene ile teşhis edilmektedir. Yapılan klinik muayenede diş eti, dil, damak, ağız tabanı ve ağız mukozası incelenir.

Ayrıca diş eti cebi derinlikleri periodontal sound ile ölçülür ve radyografik değerlendirme ile gerekli incelemeler desteklenir. Radyografik muayene panoramik, periapikal radyograflar ve CBCT (Cone- Beam) tomografi aracılığı ile yapılmaktadır.

Kişinin diş kemik yapısı ve diş eti dokusundaki davranışlar bu yöntemler sayesinde izlenmektedir.

Periodontal hastalığımın olduğunu nasıl anlarım?

Diş eti hastalıklarının göstergesi olarak diş etlerinde şişme ve kızarma meydana gelir. Bu gibi belirtilerle birlikte kişinin dişeti hastalığına sahip olup olmadığını kolaylıkla fark edebilir.

Özellikle yemek yeme ve diş fırçalama sırasında meydana gelen kanamalar, dişeti hastalığını en net belirtisidir. Hastalığın ilerlemesine bağlı olarak diş eti çekilmesi ve sıcak-soğuk hassasiyeti artar.

Ayrıca dişi destekleyen yumuşak diş eti dokusunda yer alan dişlerde mobilite (sallanma) ve yer değiştirme görülebilir. Diğer en önemli bulgu ise, bakterilerin neden olduğu sürekli kötü ağız kokusudur.

Bu semptomlar kişinin fark edebileceği dişeti hastalıklarını en net belirtisidir. Belirtilerin olması halinde gereken tedavi için mutlaka diş hekimine başvurulması önerilmektedir.

Aksi halde ciddi sağlık sorunları ile birlikte kalıcı diş kayıpları yaşanabilir.

Sigara diş eti sağlığını etkiler mi?

Sigaranın içeriğinde bulunan 4 bin zararlı madde vücudun tüm sistemlerini tehdit eden ciddi bir risk faktörüdür. Yapılan araştırmalara göre dişeti hastalıklarında yaşanan kemik kayıplarının artmasına, periodontal tedavilerine karşı dokuların verdiği cevabın azalmasına ve klinik sonuçlarının başarı oranının düşmesi neden olduğu belirtilmiştir.

Ortaya çıkan bu olumsuz tablo; sigaranın damarlar üzerindeki etkisi, vücudun savunmasında görev alan hücrelerin fonksiyonel yapısının bozulması, kolajen sentezinin etkilenmesi ve iltihabın verdiği cevabı değiştirmesi şeklinde hastalığı ilerlemesine neden olmaktadır.

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-eti-hastaliklari-nasil-teshis-edilir/

Periodontoloji Tedavisi (Diş Eti Hastalıkları)

Hastalıklarda Diş Sağlığı

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen iltihabi hastalıkların tedavisine bakan anabilim dalı olarak tanımlanır. Dişler yeteri kadar temizlenmediğinde hem üzerlerinde hem de aralarında yiyecek artıkları birikir ve bu artıklar bakteri üretimine neden olur. Oluşan bakteriler dişlerde çürük ve iltihaplanma meydana getirir.

Periodontoloji alanına giren diş eti iltihaplanmalarının ilk belirtisi diş etinde kanamaların görülmesidir. Ayrıca diş etlerinde renk değişimi, şekil bozuklukları ve ağız kokusunun artış göstermesi yine belirtiler arasında yer alır. Diş eti iltihabı nedeniyle diş kaybına uğramak mümkündür.

Ayrıca dişetlerinde renk değişimlerinin meydana gelmesi ciddi sorunların olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı diş etlerinde olması gereken renk pembedir. Bunu yanında dişe ve tam olarak kemiğe yapışmış bir görüntüsü bulunur.

Bunun dışında görüntü sergileyen diş etlerinde problem olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Periodontoloji Diş Eti Nedir?

Periodontoloji diş eti, zayıflamış ve damaktan sıyrılmış bir görüntü sergilemesi yanında kanama belirtileri gösteren ve rengi doğal görünümünden uzaklaşan bir diş eti hastalığıdır. Diğer adıyla periodontal hastalık olarak da bilinir.

Dişlerde biriken yiyecek ve içecek kalıntıları sonrasında oluşan bakteriler, dişlerde iltihaplanma meydana getirir. Bunun ardından diş etlerinde renk değişimleri ve şekil bozuklukları görülür.

Ortaya çıkan bu durum diş eti hastalığı olarak tanımlanır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri;

 • Diş eti hastalıklarında ilk belirti diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz.
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar oluşması belirtilerden biridir.
 • Diş etlerinde yaşanan çekilmeler ve kök yüzeylerin açığa çıkması ile meydana gelen hassasiyet de belirtiler arasında yer alır.
 • Diş etlerinin kenarında ya da dişler arasında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar diş eti hastalıklarının belirtisidir.
 • Diş ve diş eti arasında kalan bölümden iltihap geliyorsa bu da bir belirti olarak karşımıza çıkar.
 • Ağızda sürekli ağır bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bu durum diş eti hastalığın belirtisidir.
 • Diğer yandan dişlerde oluşan sallanma, zamanla oluşan diş aralarındaki açılmalar da diş eti hastalıkları belirtisi olarak gösterilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleme görevini üstlenen kemik dokularında görülen iltihabi hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklar erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Şimdi diş eti hastalıklarının neler olduğunu inceleyelim.

Gingivitis

Gingivitisin oluşma nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmadığı durumlarda dişlerin hemen üzerinde bakteri plağı meydana gelir. Ayrıca bu hastalıkta dişler kızarır ve fırçalama sırasında kanayarak şişer.

Bakteri plağı oluşumunu önlemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir. Gingivitis tedavi edilmediğinde ileriki aşamaya geçer. Bunun adı ise periodontitis olarak adlandırılır.

Bu hastalık dişleri ve diş etini destekleyen kemiklerde hasara neden olur.

Periodontitis

Tedavi edilmeyen gingivitisin ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kök yüzeyleri, kökü sağlam kemik ve bu ikisinin arasındaki bağ dokusunda hasar meydana getiren iltihabi bir hastalıktır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi dişlerde sallanma ve diş etlerinde iltihabi akıntıların ortaya çıkmasına neden olur.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Diş etinde ortaya çıkan hastalıklarda genetik faktör ilk neden olmamakla beraber, bazı kişilerin bu hastalığa genetik olarak yatkın oldukları gözlenmiştir.

O yüzden aile bireylerinde diş eti hastalığı olan kişilerin belirli aralıklar ile diş etlerini muayene ettirmeleri önemli bir husustur.

Ayrıca uzmanlar, ailesinde diş eti hastalığı olan kişilerin kemik kaybı yaşayıp yaşamadığı konusunda yeterli bilgi edinme açısından panoromik röntgen çektirmelerini tavsiye etmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalığının tedavisi sırasında öncelikle hastaların hangi aşamada olduğu gözlenir. Eğer hastalık henüz ilerlememiş ve erken aşamalarda ise hekim, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını önerir. Ağız bakımı yeterli düzeyde yapıldığında plakların birikmesi önlenebilir ve bu şekilde hastalığın önüne geçilebilir.

Diğer yandan diş hekimleri tarafından profesyonel bir ağız bakımı ve temizliği yapılır. Hem biriken hem de sertleşen tartar şeklindeki plakları çıkarmanın en etkili yolu detaylı bir ağız temizliğidir.

Diş hekimleri diş eti üzerinde ve altında oluşan tartarları yok etmek için temizleme işlemi gerçekleştirir. Ancak durum daha ciddi boyutlarda ise kök düzeltme işlemi devreye alınır.

Kök düzeltme ile diş köklerinde meydana gelen düzensizlikler giderilir ve aynı zamanda plak birikimleri azaltılmaya çalışılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine yapısı altına düşmesi ve bunun ardından kök yüzeyinin ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilir. Tedavisi olan bu hastalık farklı aşamaları ile karşımıza çıkar.

Hastalığa erken safhada müdahale edilmesi halinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak hastalığın ilerlediği safhalarda kök düzeltme gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Diş eti hastalığının tedavi yöntemleri arasında küretaj, flap operasyonu ve lazer uygulaması yer alır.

Bu tedavilerden her biri kişiye bağlı olarak diş eti hastalığı sorunlarında uygulanır.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığını önlemek için öncelikle düzenli ve doğru bir fırçalama yapılması gerekir. Bunun yanında diş ipi kullanımı yine diş eti hastalığına karşı korunmanın etkili yollarından biridir.

Ayrıca bakteri yok edici diş macunu ve ağız bakım sularından faydalanmak da ağızda oluşan plak miktarını en düşük seviyeye indirger.

Kısacası hastalığı önlemek için bakteri plağını tamamen temizleyerek ortadan kaldırmak ilk olarak yapılması gerekendir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi erken teşhis ve geç kalınmış olan safalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Erken teşhis edildiğinde düzenli ve kapsamlı bir ağız bakımı ile hastalığı sona erdirmek mümkündür.

Ancak ilerlemiş bir dişeti hastalığında devreye diş hekimleri girer ve birtakım operasyonlar gerekebilir. Örneğin diş etlerinin yüksek oranda mine seviyesi altına indiği durumlarda diş kökleri daha belirgin olacak şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda düzeltme operasyonu gerçekleştirilir.

Kök düzeltme operasyonu ile köklerde var olan düzensizlikler ortadan kaldırılır ve biriken plaklar tamamen temizlenir.

Peki Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığa, diş ile diş eti arasında oluşan derinliğin periodontal sond yardımı ile ölçülmesi ve radyoaktif bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ile teşhis konur.

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedeni bakteri ve plak oluşumu nedeniyle meydana gelen diş eti rahatsızlığı olabilir. Bakteri plağı ve tartar birikimleri sonucunda hem diş etlerinde hem de dişlere destek veren kemikte iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise diş etlerinde kanama görülür.

Diş Eti Kanadığında Ne Yapılmalıdır?

Diş etlerinde kanama meydana geldiğinde ilk olarak kanamanın görüldüğü bölge dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılarak ağız içerisindeki hijyen en yüksek seviye getirilmelidir.

Bunun nedeni dokuların kendini yenileyebilme kapasitesi göstermesi içindir.

Ancak kanamanın oluştuğu bölgeler gerekli ağız temizliği uygulamaları karşısında iyileşme göstermiyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/periodontoloji-dis-eti-hastaliklari-tedavisi/

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastalıklarda Diş Sağlığı

Dünya'da en önemli hastalıkların başında gelen diş ve diş eti hastalıkları, hayati bir teh taşımadığı için çoğu kişi tarafından pek fazla önemsenmemektedir. Ağız, sindirimin başlangıç noktasıdır. Gelişebilecek herhangi bir olumsuzluk durumunda sindirim sisteminiz de olumsuz yönde etkilemektedir.

Ağız yolu ile aldığımız yiyecekler çiğnenerek, tükürükle karışıp, yutulmaya ve sindirime hazır bir hale getirilir. Aynı zamanda konuşmaya da yardımcı olan ağız, tat alma organıdır. Dişler besinlerin parçalanmasında ve konuşmamızda çok önemli bir rol oynamaktadır.

Dişlerinde kalıcı hasarlar oluşan ve eksiklikler oluşan kişilerde konuşma ve çiğneme bozuklukları ortaya çıkar.

Diş iltihaplanması ve diş çürükleri, en önemli ağız ve diş sağlığı hastalıklarının başında gelmektedir.

Diş eti hastalıkları, çoğu zaman diş yuvalarının bulunduğu çene kemiklerinin erimesine kadar ilerleyebilen önemli ve ihmal edilmemesi gereken hastalıklardandır.

Ağız ve diş sağlığının bozulması, vücuttaki bütün organların olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Özellikle kalp, böbrek ve eklemler de enfeksiyon gibi önemli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Diş Çürümesi

Diş çürükleri 3 farklı etmen sonucunda meydana gelmektedir. Diş yüzeyinde asit oluşmasını sağlayan mikroorganizmalar, karbonhidrat ve şekerli besinler nedeniyle dişlerin çürümesine yol açmaktadır.

Dişler düzenli bir şekilde fırçalanmaz ise diş çürükleri git gide dişte oyuklara neden olarak dişin yapısını bozar. Diş çürükleri kendi kendine iyileşmeyen önemli bir hastalıktır. Dişler iyi bir şekilde temizlenmez ise üzerinde besin artıkları ve birçok mikrop birikip, dişlere zarar verir.

Ağız içerisinde bulunan bakteriler gelen yiyeceklerin artıklarındaki şekerli maddeleri kullanarak saydam ve yapışkan bir hale gelmelerini sağlar. Dişlerin üzerine yapışan bakteriler de plak olarak bilinmektedir. Plaklar bakterilerin dişlerin üzerinde uzun süre kalmasına yardımcı olur.

Şekerli gıdalarda bulunan asitler dişlerin zarar görmesine neden olur ve bakteriler de aynı şekilde kendi asitlerini oluşturur. Asit zamanla diş minesinin erimesine neden olur. Bu sayede eriyen bölgelere mikroplar kolayca ulaşarak yumuşak dokuların hasar almasını sağlar.

Hızlanan diş çürümesi dişte geniş bir oyuğun açılmasına neden olarak dişlerde ağrıya sebep olur. Çürüyen diş zamanında tedavi edilmez ise çene kemiğine kadar ilerler ve diş apsesi oluşmasına neden olur.

Diş eti hastalıklarının en önemlisi olarak bilinen diş plaklarına zamanında müdahale edilmez ise, daha pahalı ve daha zor operasyonlar gerektireceği için ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayıp, diş ipi ile dişlerinizde bulunan diş artıklarını iyice temizlemelisiniz.

Aynı şekilde diş için özel geliştirilmiş olan ağız çalkalama sularını da kullanarak bakımınızı yapmalısınız.

Diş çürüklerinde erken müdahale diş kayıplarının önüne geçmektedir. Dişinizde ağrı olmasa da diş çürüklerinizi mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Diş ağrıları çürüklerin en son evrede olduğunda ortaya çıkmaktadır. Erken teşhis ve dişlerin düzenli bir şekilde bakımı kayıp dişleri ve takma diş gerekliliğini azaltır.

Diş Eti Hastalıkları

Dişlerin diş eti dışında görünen kısımları diş minesi ile çevrili bir tabakadan meydana gelmektedir. Bu tabakanın altında ise yumuşak bir doku bulunmaktadır. En iç bölümde ise diş özü bulunur. Bu bölgede çok miktarda sinir ve damar bulunmaktadır.

Diş gövdesinin diş eti ve altındaki kemiğe girdiği bölüm daralır. Bu bölüm dişin boyun bölümü olarak bilinmektedir. Çene kemiğinin içinde kalan bölümde ise diş kökleri bulunmaktadır. Diş kökü diş yuvasında çene kemiğine sıkıca bağlı özel dokular ile tutunmaktadır.

Diş eti hastalıkları, diş çürüklerine ve rahatsız edici ağız kokularına neden olur.

Diş eti hastalıkları en önemli diş sağlığı problemlerinin arasında yer alır. Ağız ve diş sağlığının hijyeni doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtileri arasında diş eti kanamaları bulunmaktadır. Diş etleri, ağız tabanı ve diş yuvalarında ki iltihaplanmalar diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidir.

Diş eti hastalıkları tedavi edilmez ise bademcik iltihabı, solunum sistemi hastalıkları, sindirim problemleri, sinüzit, diş çürüğü ve ağız kokusu gibi önemli problemlere yol açmaktadır.

Dişlerin Gelişim Bozuklukları

Ağızda kapanma bozuklarına sebep olan diş düzensizlikleri, dişlerin çürümesine ve erken yaşta dökülmesine neden olur.

Düzensiz dişler, alt ve üst çenede problemlere yol açarak, çiğneme ve temizleme güçlüğüne neden olur. Düzensiz dişler, zamanından önce çıkan süt dişleri yüzünden meydana gelmektedir.

Zamansız çıkan süt dişleri nedeniyle yeni gelen kalıcı dişler bozuk ve düzensiz bir şekilde ortaya çıkar.

Düzensiz dişler konuşma ve görünüm bozukluklarına neden olarak ağız kokusu gibi kalıcı problemlere de yol açabilir. İlerleyen yaşlarda tel tedavisi ile dişler eski haline getirilebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

 • Ağız ve diş hastalıklarında erken teşhis ve bakım çok önemlidir. Her yıl düzenli olarak bir kere diş hekimine muayene olmak gerekir.
 • Diş çürüklerini engellemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayıp, diş ipi ve ağız gargarası ile temizliğinizi tamamlayın.
 • Aşırı tatlı yiyecekleri tükettikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.
 • Dişlerinizi sert cisimler ile karıştırmayın.
 • Kabuklu yemişleri dişleriniz ile asla kırmamalısınız. Eğer ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmezseniz, diş minesinin çatlamasına ve bakteri oluşmasına neden olursunuz.

Источник: http://www.istanbulhastaneleri.net/poliklinik/agiz-ve-dis-sagligi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть