Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Mucizesi!

içerik

Alerjik Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Ve Probiyotiklerin Yeri Var Mı? –

Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Mucizesi!

Alerjik hastalıklar gibi bağışıklıkla ilişkili hastalıkların sıklığının giderek artması erken dönemde mikroplara olan maruziyetin azalmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Barsak mikrobiyotası ( barsakta yaşayan yararlı, zararlı, ortakçı bütün mikroorganizmalar) vücuttaki en geniş mikrop çeşitliliğini oluşturur ve bu nedenle de bağışıklık sisteminin gelişiminde en önemli rolü oynadığı düşünülmektedir.

Bu bilgiler alerjik hastalıkların tedavisinde barsaktaki mikrobik içeriğin değiştirilmesinin etkili olabileceğini akla getirmiş ve bu konuda çok sayıda çalışma yapılmaya başlanmıştır.

Probiyotik ve prebiyotikler nelerdir?

İnsanların ve hayvanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için sağlıklı bir gastrointestinal (mide-barsak) sisteme sahip olmaları gerekmektedir. Probiyotik bakteriler yeterli miktarda ağız yoluyla alındıklarında hastalık yapan mikroorganizmaların üremesini engeller, gıdaların sindirilmesini kolaylaştırır ve immün sistemi güçlendirir.

Probiyotik gıdalar ise içerisinde raf ömrü sonuna kadar yeterli miktarlarda canlı probiyotik mikroorganizma (108 cfu/gram) içeren yoğurt, kefir gibi gıdalardır.

Prebiyotikler ise mide içerisinde sindirime uğramadan barsağa geçebilen ve buradaki insan vücuduna dost probiyotik bakterilerin çoğalmasını sağlayan kompleks karbonhidrat yapıdaki besinlerdir.

Atopik Egzama ve Probiyotik Tedavisi

Atopik egzama çocukların %5-20 arasını etkileyen çocukluk döneminin en sık görülen hasta deri hastalığıdır.

Barsaktaki mikrofloranın (barsakta yerleşik bakterilerin) içeriği atopik egzaması olan ve olmayan çocuklarda farklılık göstermektedir ve içerikteki bu farklılıkların aktif egzama gelişimi öncesinde olabileceği düşünülmektedir.

Çalışmalarda bu konu ile ilgili en sık bulunan sonuç egzamalı bebeklerin gaytalarında Bifidobakteri türlerinin azalması şeklindedir. Probiyotikler tüm dünyada fermente süt ürünleri şeklinde tüketilmektedirler. Probiyotiklerin etkileri türlere göre çeşitlilik göstermektedir.

Atopik egzamada probiyotik tedavisi ile ilgili olarak 0-55 yaş arası 2599 hastanın katıldığı 35 çalışmanın verileri 2018 Kasım ayında (en güncel) analiz edilmiştir.

Bu çalışmalarda Lactobacillus ve Bifidobacteri türleri tek başlarına ya da diğer bakterilerle karıştırılarak ya da prebiyotiklerle kullanılmıştır. Sonuç olarak, egzama ciddiyetinde ve hastaların yaşam kalitesinde çok az ya da hiç değişiklik olmadığı görülmüştür.

Egzama da probiyotik tedavisi önerilmesi için daha fazla kanıt grektiği belirtilmiştir. Ayrıca çok küçük ya da bağışıklık yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılması önerilmiştir.

Astım ve Probiyotik Tedavisi

Astım çocukluk döneminin en sık görülen akciğer hastalığıdır. Son zamanlarda probiyotiklerin barsak mikrobiotasını etkileyerek astımda bronşlarda görülen yangıyı (hassasiyet, kızarıklık) azaltabileceği ön görüsüyle birçok çalışma yapılmıştır.

2018 yılında 910 astım tanısı almış olan çocuk hastanın katıldığı 11 çalışmanın verileri değerlendirilmiştir. Ancak bu çalışmaların az sayıda hasta ile yapıldığı ve çalışmalarda Lactobacillus, Bifidobakteri, Streptococus gibi farklı probiyotiklerin kullanıldığı belirtilmiş.

Sonuç olarak probiyotik tedavisinin çocukluk çağı astımında daha az astım atağı geçirmeyi sağlayabileceği, ancak gündüz ve gece olan astım yakınmalarına ve solunum fonksiyonları açısından önemli bir fayda sağlamadığı görülmüştür.

Astım tedavisnde probiyotik önerilmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

Alerjik Rinit ve Probiyotik Tedavisi

Alerjik rinit tüm toplumun %10-30’unu etkileyen, burun akıntısı, tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve akıntı , hapşırık gibi yakınmalarla seyreden bir hastalıktır. Sıklığının giderek artması alerjik rinitin tedavisi ile ilgili çalışmaları arttırmıştır.

1919 hastada yapılmış 21 çalışmanın değerlendirildiği bir araştırmada çalışmalarda farklı probiyotik tedavisinin hastaların şikayetlerinin azalmasında ve yaşam kalitelerinin artmasında faydası olabileceği ancak çalışmalarda farklı tür bakteriler kullanıldığından standardize edilemediği ve daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.

Besin Alerjisi ve Probiyotik Tedavisi

Besin alerjenleri bireyin immun sistemi tarafından tanınarak alerjik bulgulara neden olur. Bunların içinde en önemlisi anafilaksi olarak adlandırılan ağır alerjik reaksiyondur.

Çocuklarda erişkinlere göre besin alerjisi sık görülür. En sık süt, yumurta, kuruyemiş, buğday, kabuklu deniz ürünleri ve balık ile olan alerjilere rastlanır.

Probiyotiklerin barsakta oluşan alerjik yanıtı düzelterek etki edebileceği düşünülmüştür.

2018 yılında 895 inek sütü alerjisi olan çocuk hastanın değerlendirildiği bir yayında probiyotiklerin inek sütü alerjisi olan çocukların yakınmalarında ılımlı bir düzelme sağladığını göstermiştir.

Çocuklarda inek sütünün tolere edilmesini sağlamakla ilgili olarak probiyotik tedavisinin etkisinin kesin olarak belirtilemeyeceği ancak Lactobacillus rhamnosus GG tedavisinin inek sütü alerjisi olan çocuklarda inek sütünün tolere edilmesini sağlayabileceği belirtilmiştir.

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.

Источник: https://www.istanbulalerji.com.tr/alerjik-hastaliklarin-tedavisinde-prebiyotik-probiyotiklerin-yeri-var-mi/

Hastalıkların tedavisinde probiyotik mucizesi! | NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Mucizesi!

“Vücut için fayda sağlayan mikro canlılar” olarak tanımlanan probiyotikler; birçok hastalığın tedavi edilmesinde yardımcı görevi görüyor.

Zayıf bağışıklık sisteminden, diyabete; kilo vermeden, diş sağlığına; idrar yolu enfeksiyonlarından, kan basıncının düzenlenmesine kadar birçok hastalığın tedavisinde rol alan probiyotiklerin, ruhsal hastalıkların tedavisine yardımcı olması öngörülüyor. 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, probiyotikler hakkında önemli bilgiler verdi.

“Yunanca/ Latince bir kelime olan ‘pro’ yani ‘için’ sözcüğü ile, Yunanca ‘biotikos’ yani ‘canlı’ kelimesinin bir araya gelmesi ile meydana gelen “probiyotik” kelimesi “yaşam için, canlı’ anlamına gelmektedir.

Probiyotikler, ‘Vücut için fayda sağlayan mikro canlılar’ olarak tanımlanabilir” diyen Uzm. Dr.

Güzin Oğuz Yıldırım,”En popüler probiyotik gıda, canlı kültürlü yoğurt ya da inek, keçi veya koyun sütünden yapılır” diyerek, probiyotik içeren besinler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

Yoğurt alırken bu 3 şeye dikkat!

“Çoğu durumda, yoğurt ham, çiğ beslenen hayvanlardan geliyorsa probiyotik gıdaların zirvesinde olabilir. Sorun şu ki; piyasadaki yoğurtların kalitesi üzerinde büyük bir değişiklik var. Yoğurt satın alırken 3 şey arayın: Birincisi; keçi, koyun sütü veya A2 inek sütünden yapılması, ikincisi; otlarla beslenen hayvan kaynaklı olması ve üçüncüsü de organik olması çok önemli.

3 bin yıldır tüketilen probiyotik kaynağı: Kefir

Kefir,  3 bin yıldan fazla bir süredir tüketiliyor. ‘Kefir’ terimi Rusya ve Türkiye’de başladı ve ‘iyi hissetmek’ anlamına geliyordu. Hafif asidik ve ekşili bir tada sahiptir ve 10 ila 34 suşlu probiyotik içerir. Kefir yoğurda benzer, ancak maya ve daha fazla bakteri ile mayalanmasından dolayı, probiyotikler bakımından daha zengindir.

“Lahana turşusu” deyip geçmeyin!

Lahana turşusu, Lactobacillus gibi iyi bir doğal laktik asit bakterisi kaynağıdır. Fermente lahana ve diğer sebzelerden yapılmıştır ve  iyi bakteri üremesini destekleyen organik asitler de (ekşi tat veren gıdalar) yüksektir. Lahana turşusunda C vitamini ve sindirim enzimleri de yüksektir.

Yüksek kaliteli çiğ süt ürünleri kullanın!

Ham inek, keçi, koyun sütü ve A2  peynirler probiyotikler bakımından zengindir.

Tüm pastörize sütler sağlıklı bakteriler içermemektedir, bu yüzden probiyotik almak için sadece yüksek kaliteli çiğ süt ürünlerini kullanılmalıdır.

Ayrıca Uzakdoğu bitki örtüsü ve kültüründe bulunan Kimchi adlı bir çeşit turşu, japon yemeği Natto, makrobiyotik Kvass, Kombu çayı da probiyotik içeren besinler arasında bulunmaktadır.”

Probiyotiklerin faydaları saymakla bitmiyor!

Uzm. Dr.

Güzin Oğuz Yıldırım, ruhsal hastalıkları iyileştirme potansiyeli araştırılan probiyotiklerin faydalarını şöyle sıraladı: “Sindirim sağlığı, antibiyotik direncinde azalma, bağışıklık sisteminin güçlenmesi & iltihabın azalması, sağlıklı cilt, gıda alerjisinden korunma, bebeklerde ciddi hastalıkları tedavisi, kan basıncının düşmesi, diyabet tedavisi, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı tedavisi, anti-kanser, diş sağlığı, idrar yolu enfeksiyonları, romatoid artrit, böbrek taşı, kilo verme.”

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, dikkat!

“Bağışıklık sistemi zayıflığı olan hasta grupları ve özel suş seçimi için mutlaka doktora danışılmalı” diyen Uzm. Dr. Yıldırım, “Hasta gerekli değerlendirmeden geçirildikten sonra muayene ile kişi için uygun seçim doktor tarafından yapılmalıdır” uyarısında bulundu.

Bağırsak ve beyin ilişkisi, yeni tedavi yöntemlerinin kapısını aralıyor

“Bağırsakların ‘ikinci beyin’ olarak görülmesi, bilim adamlarının bağırsak-beyin bağlantısının önemini keşfettiği için önemli bir araştırma noktası olmuştur” diyen Yıldırım,

“2015’teki bir araştırma, bağırsak ve beyin arasındaki karmaşık etkileşimlerin altını çizdi. Çeşitli bağırsak-beyin etkileşimleri, duygudurumu bozukluğu, otizm spektrum bozuklukları, dikkat eksikliği hipersensitivite bozukluğu, çoklu skleroz ve obezite gibi inflamasyonun rol oynadığı birçok bozukluğun altyapısına etki etmektedir.

Araştırmacılar, bu durumların gelişimini ele almada “psiobiyotik” (beyin fonksiyonlarını etkileyen probiyotikler) tanımlama altında çalışmalarını sürdürmektedirler.

Henüz insanlar üzerine yapılmamış olmasına karşın hayvanlar üzerine yapılan çalışmalar, probiyotiklerin hasar azaltıcı etkisi sayesinde kaygı bozukluklarını azaltmaya katkı sağlayacağını düşündürmektedir” şeklinde konuştu.

Probiyotikler nasıl tüketilmeli?

Uzm. Dr.

Yıldırım, “Doğal probiyotikleri genel olarak tercih etmek daha doğru olur. Ya da  güvenilen markaların probiyotik suş üreticileri tercih edilmelidir. Mutlaka detaylı prospektüs bilgisine sahip ürünler talep edilmelidir” diyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elma sirkesi ve fermente sebzeler gibi ekşi yiyecekler probiyotiklerin fonksiyonunu destekleyen sağlıklı asitleri de içermekte ve bazı durumlarda probiyotik işlevi görmektedir. Kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeğinde yemeğinize bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Günde 2 kez 1 er su bardağı kefir tüketilebilir. Beslenmenizde iyi, yüksek kaliteli lifler almak aslında probiyotiklerin vücudunuzda artmasına neden olabilir. En  yüksek lifli yiyeceklerden bazıları chia tohumları ve keten tohumlarıdır.

Sağlıklı bir yüksek lifli beslenme de diğer büyük eklemeler arasında organik meyveler, sebzeler ve tatlı patates sayılabilir.”

Источник: https://npistanbul.com/hastaliklarin-tedavisinde-probiyotik-mucizesi

Probiyotik nedir? Ne işe yarar? Faydaları, Yan Etkileri, Probiyotik Yiyecekler

Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Mucizesi!

Probiyotik kabızlık tedavisinde kullanılan ve bağırsak sağlığını iyileştiren canlı bakteriler ve mayalardır. Belirli probiyotik zincirleri dışkının yumuşak olmasını sağlayarak bağırsak hareketlerini ve sindirimi iyileştirir.

Düzenli olarak probiyotikleri tüketmek şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı gibi kabızlık belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olur.

Bu yazımızda “Probiyotik nedir?”, “Probiyotik takviyesi ne işe yarar?” ve “Probiyotik Yiyecekler” başlıkları altında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Probiyotiklerin yan etkileri görece çok az olduğundan kabızlık tedavisi için etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Probiyotik yiyecekler ilk tüketilmeye başladığında ilk birkaç gün için hafif ishal veya gaz gibi yan etkiler yapabilir.

Probiyotik nedir? Probiyotik yiyecekler hangileridir?

Probiyotikler sağlığınız için birçok faydaya sahip olan canlı bakteriler ve mayalardır. Bunlar özellikle sindirim sistemi için son derece önemlidir.

Probiyotik yiyecekler bağırsak sağlığını korur, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Probiyotikler takviye ürün olarak kullanılabileceği gibi aşağıdaki probiyotik yiyecekler de tüketilebilir:

 • Ev yapımı yoğurt,
 • Kefir,
 • Kombu çayı
 • Alman tipi lahana turşusu Sauerkraut
 • Sirke

Probiyotik Takviyesi

American Journal of Health-System Pharmacy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre probiyotik takviyesi ürünlerinde kullanılan bakteri zinciri Lactobacillus ve Bifidbobacterium bakteri zincirleridir.

Probiyotik takviyesi ürünlerinde milyonlarca mikroorganizma ve çeşitli bakteri zincirleri bulunmaktadır. Araştırmaya göre probiyotik takviyesi ürünleri çeşitli mide-bağırsak problemlerinin tedavisinde etkili olmaktadır.

Probiyotik ne işe yarar?

Probiyotikler dışkının daha hızlı ve daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Probiyotikler dışkıyı yumuşatır ve kabızlık tedavisi için doğal laksatif görevi görür.

SpringerPlus dergisinde kabızlığın nedenleri üzerine yayınlanan bir araştırmada bağırsak florasının yiyeceklerin sindirim sisteminden geçiş hızını etkilediği belirtilmiştir. Bağırsaktaki belirli patojenlerin artışı hafif, orta veya şiddetli kabızlığa yol açabilmektedir.

Araştırmacılar probiyotiklerin dışkının daha sık ve kolay bir şekilde atılmasını sağladığını ortaya koymuştur. Örneğin Bifidobacterium lactis ve Lactobacillus casei bakteri zincirleri özellikle kronik kabızlık tedavisi sürecinde etkilidir. Probiyotikler bağırsak mikroflorasını olumlu yönde etkileyerek dışkı sıklığını arttırmaktadır.

Bağırsak hareketlerini kolaylaştırdığı bilimsel olarak gösterilen bir diğer bakteri zinciri B.longum bakteri zinciridir. Araştırmacılar probiyotiklerin bağırsak mikrobiyel dengesini yeniden kurduğunu ve kabızlığı tedavi ettiğini göstermiştir.

Probiyotik kullanımı hakkında yapılan birçok araştırmada probiyotiklerin 4 şekilde kabızlığı giderdiği tespit edilmiştir:

 1. Probiyotikler sindirim yolundan geçiş süresini olumlu yönde etkilemektedir.
 2. Probiyotikler dışkıyı yumuşatmakta ve daha kolay atılmasını sağlamaktadır.
 3. Bazı probiyotik zincirleri dışkılama sıklığını arttırmaktadır.
 4. Probiyotikler karın ağrısı ve şişkinlik gibi diğer kabızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

1 Probiyotikler Bağırsaktan Geçiş Süresini Kısaltır

Probiyotikler hakkında yapılan araştırmalar probiyotik zincirlerinin yiyeceklerin mide-bağırsak yolundan geçişini hızlandırdığını ortaya koymuştur. Buna “bağırsaktan geçiş süresi” adı verilmektedir.

Scandinavian Journal of Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir araştırmada probiyotiklerin bağırsaktan geçiş süresini kısalttığı tespit edilmiştir. Araştırmada B.lactis HN019 probiyotik zincirinin yetişkinlerde bağırsaktan geçiş süresini kısalttığı ve mide-bağırsak problemlerini hafiflettiği gösterilmiştir.

Ayrıca aynı araştırmada B. Lactis HN019 bakteri zincirinin insan tüketimine uygun olduğu ve bilinen bir yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir.

2 Probiyotikler Dışkıyı Yumuşatır

Kabızlık tedavisi sürecinde probiyotik bakteri zincirlerinin bir diğer faydası dışkıyı yumuşatması ve daha kolay atılmasını sağlamasıdır.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada probiyotik bakterilerin kabızlık tedavisindeki etkinliği bildirilmiştir. Araştırmada kabızlık tedavisinde probiyotik kullanımı ile ilgili 1182 hasta üzerinde yapılan çalışmalar özetlenmiştir.

Rapora göre probiyotikler dışkıyı yumuşatmakta ve daha kolay atılmasını sağlamaktadır. Probiyotik kullanımı sayesinde haftalık dışkılama sayısı 1.5 kat artmıştır. Probiyotik kullanan hastalar dışkı yaparken daha az ağrı yaşamıştır. Araştırmada Bifidobacterium zinciri içeren probiyotiklerin dışkıyı yumuşatmada en etkili bakteri zinciri olduğu belirtilmiştir.

Annals of Gastroenterology dergisinde 2500 hasta üzerinde yapılan çalışmalar özetlenmiştir. Araştırmacılar Lactobacillus ve Bifidobacterium bakteri zincirlerinin bağırsak hareketlerini en fazla sıklaştıran bakteri zincirleri olduğu belirtilmiştir.

3 Probiyotikler Kabızlığı Giderir

Probiyotik tüketimi dışkıyı yumuşatma ve bağırsak hareketlerini sıklaştırmanın yanı sıra kabızlık ve kabızlık belirtilerini gidermeye de yardımcı olmaktadır.

Düzensiz bağırsak hareketlerinden şikayet eden kişilerde kabızlık ile birlikte dışkı yaparken ağrı, şişkinlik, gaz ve mide spazmı gibi başka belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak probiyotik kullanımı sayesinde bu şikayetlerin de azaldığı bilinmektedir.

Minerva Gastroenterologica e Dietologica dergisinde probiyotik tüketiminin hastaların haftalık dışkı yapma oranını arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca probiyotik kullanımı şişkinlik, karın ağrısı ve bağırsağın boşalmaması hissini de azalttığı bilinmektedir. Araştırmalar L.casei Shirota bakteri zincirinin kabızlık tedavisinde oldukça etkili olduğu belirtilmiştir.

Yaşlılarda kabızlık tedavisi ile ilgili araştırmalarda da probiyotik kullanımı önerilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre probiyotik kullanan yaşlılarda kabızlık kabızlık belirtileri %40’a kadar azalma göstermektedir.

Probiyotiklerin Diğer Faydaları

Özellikle kabızlık için probiyotik kullanmaya başlayan kişiler genellikle probiyotiklerin diğer faydalarını da görmektedir. Probiyotiklerin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

2011 yılında yapılan bir araştırmada bağırsak sağlığı ve bağışıklığın birbiriyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Probiyotik kullanmak bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirir ve enfeksiyon sıklığını azaltır. Örneğin rhamnosus GG bakteri zincirini içeren probiyotikler iltihap hastalıklarında, L.

acidophilus HCFM bakteri zincirini içeren probiyotikler ise viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

2 Antibiyotiklerin Yan Etkilerini Azaltır

Antibiyotik kullanımı süresince ortaya çıkan mide problemleri probiyotik takviyesi ile giderilebilir.

Journal of Family Practice dergisinde yayınlanan bir araştırmada antibiyotiklerin bazen kronik ishal gibi yan etkilerinin olabileceği belirtilmiştir.

Antibiyotik içildikten 2 saat sonra probiyotik alınması halinde yemekten sonra ishal ve karın ağrısı gibi şikayetlerde azalma sağlanmıştır. Bu konuda en etkili probiyotik bakteri zincirinin Lactobacillus türleri olduğu belirtilmiştir.

3 Alerjileri Önler

Yapılan araştırmalar antibiyotik kullanımının alerjik rinit (bahar nezlesi) ve atopik dermatit belirtilerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmacılar probiyotik kullanımının gıda alerjilerini de önlemeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.

4 Vajinal Enfeksiyonları Önler

Bağırsaktaki faydalı bakteriler vajinal enfeksiyon sayısı ve şiddetini azaltır. Yapılan araştırmalar Lactobacillus bakteri zincirinin bakteriyel vajinozis ve pamukçuk gibi belirtileri azalttığını göstermektedir.

Probiyotiklerin Yan Etkileri

Probiyotik tüketimi çoğu kişide bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve dışkıyı yumuşatmakta, bunu yaparken de sağlıklı bir şekilde tolere edilmektedir. Ancak probiyotik kullanmaya yeni başlayan kişilerde aşağıdaki yan etkiler ortaya çıkabilir.

1 Geçici Gaz, Şişkinlik ve Mide Ağrısı

Kabızlık belirtilerini azaltmak için kullandığınız probiyotik takviyesi geçici olarak belirli sindirim şikayetlerini arttırabilir.

Probiyotik kullanmaya başladığınızda gaz, şişkinlik ve mide ağrısında hafif bir artış gözlenebilir. Probiyotiklerin neden bu yan etkileri bıraktığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak probiyotiklerin yan etkileri nadir olarak ortaya çıkmaktadır.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmada probiyotik tüketiminin çoğu kişi için faydalı olmasına rağmen az sayıda kişide şişkinlik ve gaz yaptığı bildirilmiştir. Ancak yaklaşık bir hafta içinde sindirim sistemi probiyotiklere uyum sağlamakta ve probiyotiklerin yan etkileri ortadan kalkmaktadır.

2 Probiyotik Kullanımı ve Alerji

Probiyotikler genelde alerji belirtilerini azaltmasına rağmen nadiren de olsa bazı kişilerde probiyotik kullanımına bağlı olarak cilt kaşıntısı görülebilmektedir.

Bazı probiyotik takviyesi ürünlerinin hafif alerjik reaksiyona yol açmasının nedeni ürünün içindeki diğer katkı maddeleridir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada süt ürünü içeren probiyotiklerin bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açtığı belirtilmiştir.

Bazı probiyotik türleri maya temellidir ve maya alerjisi olan kişiler bu ürünleri kullanmamalıdır. Örneğin Saccharomyces boulardii bakteri zinciri içeren probiyotikler maya alerjisi olan kişilerde midenin bozulmasına yol açabilir.

Alerjisi olan kişiler probiyotik takviyesi alırken içeriğindeki malzemelere çok dikkat etmelidir. Probiyotik takviyesi ürünlerin çeşitli sağlıklı bakteri zincirleri içerebileceği gibi maya temelli de olabileceği unutulmamalıdır.

3 Enfeksiyon Riski

Bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri olan kişilerin probiyotik kullanımından kaçınması tavsiye edilmektedir. Kemoterapi veya diğer bağışıklık yetmezliği problemlerinde probiyotik kullanımından önce doktora danışılmalıdır.

2010 yılında yapılan bir araştırmada kritik hastalıkları olan kişilerin, bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri olan kişilerin ve merkezi damar kateteri kullanan kişilerin probiyotik kullanmadan önce doktoruna danışması önerilmiştir. Bununla birlikte probiyotik kullanımına bağlı enfeksiyon riski son derece düşüktür.

Probiyotik kullanmak ishal yapar mı?

İshal probiyotik yan etkileri arasında nadir görülen bir yan etki olmakla birlikte mümkündür. Genel olarak probiyotikler ishal tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ancak probiyotik kullanmaya alışkın olmayan kişilerde probiyotik kullanmaya başladıktan itibaren birkaç gün içinde ishal ortaya çıkabilir. uzmanlar probiyotik zincirlerinin halihazırda vücudumuzda bulunuyor olması nedeniyle bunun endişe verici bir durum olmadığını belirtmektedirler.

Genel olarak probiyotik takviyesi ürünler ve probiyotik yiyecekler sağlıklı ve güvenilirdir. Ancak kullanmaya başladıktan itibaren birkaç gün mide bozulması, ishal veya gaz yapabilir.

Siz de probiyotikler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/probiyotik-nedir-ne-ise-yarar-faydalari/

Crohn Hastalığı ve Probiyotikler Crohn Hastalığı için

Hastalıkların Tedavisinde Probiyotik Mucizesi!

Crohn's bilinen bir tedavisi olmayan otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminizi etkiler, bağırsaklarınızdaki iltihaplanmaya ve bağırsaklarınıza ve sindirim sistemine zarar verir. Alevlenmeler ve remisyon bölümleri ile karakterizedir.

Hastalık tedavisi belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olmayı amaçlıyor. Besin maddelerini direkt olarak mideye veya bağırsağınıza bir tüp yardımıyla vermek, rahatlamayı sağlayabilir.

Bu süreç çoğunlukla çocuklarda Crohn tedavisinde kullanılır. Diğer yöntemler anti-enflamatuar ilaçların kullanımını içerir. Sindirim kanalının hasarlı bölgelerini çıkarmak veya onarmak için cerrahi tavsiye edilebilir.

Ayrıca, “iyi” bakteriler olan probiyotikler, bağırsağınıza yardımcı olabilir.

Bağırsağınızdaki iyi bakteriler

Tüm bakteriler kötü değil

Bakteriler kötü bir rap yakalama eğilimi gösterirler. Bakteri düşündüğümüzde enfeksiyon düşünürüz. Bununla birlikte, tüm bakteriler kötü değildir.

Birçok bakteri, sindirim sisteminizde yaşayan bakteriler gibi, karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki içinde insanlarla birlikte gelişti. Bilim adamları, bu ortaklıkların sağlıklı insanlar ile bağırsaklarındaki bakteriler arasında ne kadar karmaşık olduğunu anlamaya başlıyor.

Sağlıklı bir bağırsakta, farklı bakterilerin hassas dengesi vardır. Bağırsak mikroflorası adı verilen sağlıklı bağırsak bakterileri, bağışıklık ve sindirimde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bakterilerin Crohn hastalığı için birkaç etkisi vardır.

Bir şey bu dengeyi bozduğunda ne olacak? Modern antibiyotikler enfeksiyonu öldürebilir, ancak iyi bakterileri de öldürebilirler. Bu, bağırsağınızda dükkan kurmak için diğer, daha az dost canlısı mikropların sahnesini ayarlayabilir.

Probiyotikler, sağlık yararları sağlayarak, bağırsağınızdaki iyi bakterilerin gelişmesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Probiyotik denilen iyi bakteriler yoğurtta bulunur. Yoğurt, laktoza toleranslı olmayan insanlar için bile genellikle iyi tolere edilir, çünkü sütü fermente eden bakteri laktozun çoğunu sindirir.

Kimchi, maya ekmeği, kefir ve bazı peynirler gibi diğer fermente gıdalar da uzun süre beslenme ve terapötik amaçlı kullanılmaktadır.

Genellikle çoğu yoğurt, dört ila altı yararlı bakteri suşu içerir. Bu suşlar bağırsağınıza yerleşir ve daha az faydalı bakteri çıkarır. Bu işlem bağırsağınızın astarının sağlıklı kalmasına ve bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olur.

AdvertisementAdvertisement

Probiyotiklerin faydaları

Probiyotiklerin faydalarını araştırmak

Aktif kültürlerle tüketilen yoğurt, çoğu insan için yararlıdır. Gerekli kalsiyum ve kaloriyi sağlar.

Probiyotiklerin Crohn belirtilerini tedavi etmedeki faydaları üzerine yapılan araştırmalar tutarlı sonuçlar vermedi.Probiyotik tedavinin, ileumdan ziyade kolonik Crohn'lu kişiler için daha yararlı bir rol oynayabileceği düşünülmektedir.

Bağırsak florası çeşitliliğini iyileştiren dışkı nakilleri, bazı Crohn hastalarında, tekrarlayan

E ile de umut vaat ediyor. coli

enfeksiyonları. Bağırsak florasını iyileştiren probiyotikler de yararlı olabilir. Crohn's ve ülseratif kolitli hastalar, sağlıklı Firmicutes

ve Bacteriodetes bakterilerinin miktarlarında önemli ölüde azalma oranlarına sahiptir. Bununla birlikte, bu suşlar tipik olarak yoğurtta mevcut değildir. Probiyotiklerin Crohn'lerle ilişkili rolünü belirlemek için daha fazla araştırma gerekmektedir. Reklam

Yan Etkiler

Probiyotik Yan Etkileri

Probiyotiklerin yan etkileri tipik olarak hafiftir ve şunları içerebilir:

ishal

gaz

 • şişkinlik
 • kramp
 • döküntüler
 • akne
 • Probiyotik kullanırken su altında kalmaya dikkat edin. Vücudunuzun onlara göre ayarlanması biraz zaman alabilir. Ayrıca, yan etkiler şiddetli hale gelirse derhal doktorunuza danışın.
 • AdvertisementAdvertisement

Görünüm

Görünüm

Çoğu araştırma, probiyotiklerin Crohn belirtilerini hafifletme konusunda bazı vaatlerde bulunduğunu göstermektedir.

Yoğurt probiyotikleri içermesine rağmen, yeterince konsantre olmamalı veya Crohn'lu birisi için terapötik değeri sağlayacak doğru suşlara sahip olmayabilir.

Yoğun probiyotik takviyesi, özellikle laktoz intoleransı olan veya yoğurtta tolere edemeyen süt alerjisi olan birisi için iyi bir seçenektir.

Genel olarak, yoğurt sizin için iyi. Size protein, kalsiyum, kalori ve potasyum sağlar. Aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak tutmanıza ve sağlıklı bir yaşam süremize yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/crohns-disease-and-probiotics-19652

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть