Hastanelerde Dizi ve Film Çekimleri Yapılabilir mi?

içerik

Dizi Çekim İşi Yapmak

Hastanelerde Dizi ve Film Çekimleri Yapılabilir mi?

Diziler… 90’lardan sonra sınırlı sayıdaki özel kanallarda hayatımıza giren, teknik açıdan tanımlayacak olursak devamı olan filmler diyebileceğimiz görsel şölenler… Herhalde hayatımızda ilk izlediğimiz ve artık birer klasik niteliği taşıyan Bizimkiler dizisini unutan kişi sayısı epey azdır.

Sadece yerli diziler mi? Annelerden de küçücük çocuklara kadar herkesin izlediği pembe diziler vardı bir de. Yalan Rüzgarı… Dallas…

Dizi kültürü yavaş yavaş diyemeyeceğimiz seri bir hızda, totalde 20 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bugünkü önemine ve değerine kavuştu.

Gün gelecek birçok eleştirmenin ve sanat analizinin çıkarımlarına göre sinema dizilere yenilecek.

Bugün nasıl ki çok daha fazla sinema filmi çekiliyor, gelecekte diziler alıp başını gideceği için yüksek rakamlar da sinema filmlerini değil dizileri gösterecek.

Bugün artık özel dizi kanalları var dünya çapında. Türkiye’de de bu yaygınlaşacak gibi görünüyor. Önceden her kanalın sağlam ama az birkaç dizisi olurdu. Şimdi gün başına en iki dizi oluyor. Gündüz kuşağı dizileri akşam kuşağı dizileri olarak ikiye ayrılıyor tüm piyasa. Peki Türkiye’de nasıl dizi piyasası. Şimdi ona kısaca ve özetle bir göz atalım.

Türkiye’de Dizi Piyasası 

Türkiye’de dizi sektörü kaynayan bir kazan gibidir. Üstelik bu kaynayan kazandan herkese ekmek herkese çorba çıkar. Set işçisinden tutun da yönetmenine kadar tepeden tırnağa iyi giyinmiş bir adam gibidir dizi sektörü.

Bu nedenledir Türkiye’deki diziler bu gelişimini her ne kadar çalışma şartları açısından karşı çıkılsada 60 dakikadan 90 dakikaya çekilmesine borçludur.

Şimdi ise kimi diziler özet, önceki bölümden kesitler gibi uyarlamalarla birlikte sürelerini 120 dakikaya kadar çekti. Düşünün 120 dakika. Sinema filmi diye açacak olsanız 120 dakikayı fazla bulup kapatma ihtimaliniz var.

Ancak günümüzde Türk dizilerinin çoğu 90 dakikayı aşmış durumda.

Bu da her bir dizi bölünün bir sinema filmi değerinde ya da ayarında ve maddi açıdan da bu kapsamda olması demek. Bundandır özel ihtimam, özel paralar akıtılıyor bu sektöre. Öyle ki sinema sektörünü çoktan ikiye katlayıp dörde böldü.

Türk dizi piyasasından bahsedeceksek başarılarından da bahsetmemiz gerek. Artık çok rahat bir şekilde bir sürü dış ülkeye dizilerimizi ihraç edebiliyoruz.

Bu da inanılmaz bir motivasyon ve moral kaynağı olarak geri dönüyor. Pek tabi finansal destek olarak da. Böylece prodüksiyonu Amerika ile yarışan diziler yapılabiliyor.

Muhteşem Yüzyıl bunun en iyi örneklerinden biriydi. Siz de takdir edersiniz ki.

Dizi Çekme İşi Karlı Mıdır? 

Bu soruyu sormak bile çok ayıp. Çoğu zaman günde 15 – 16 saat çalışma saatlerine katlanıyor olmasının tek sebebi biraz para yapıp kenara atmaktır. Bu sektörde sadece birkaç sene çalışarak hayatını güvence altına alan yüzlerce insan var.

Dizi çekme işinde hele yönetmen ya da rejide çalışan üst düzey bir asistansanız birkaç sene içerisinde evinizi arabanızı alacak kadar çok kazanırsınız. Bu her zaman söylenen ve kendi aralarında insanların konuştuğu bir gerçek. Sektörde oluk oluk para var. Bu para da her ne kadar eşit dağılmasa da sektördeki herkesi doyurucu nitelik taşıyor.

Düşünün ki bir set çaycısı bile diğer çaycı arkadaşlarından kat be kat fazla kazanıyor. Set işçileri için de ortalamanın epey üzerinde bir maaş aldıklarını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Siz bir de dizinin senaristi, yönetmeni ya da yapımcısı olursanız paraya para demez, başka isimler düşünmek zorunda kalırsınız.

Çünkü dizinin beyni bu üç isimdir. Bu nedenle de pastanın büyük dilimli kısmını bunlar götürür her zaman. Size tavsiyemiz daha büyük paralar için dizi çekme işinde beyin içerisinde yer almanız olacak.

Bir dizinin arka planı.

Dizi Çekmek İçin Gerekenler 

Bunun için size teknik bir liste çıkardık.

Birincil derecede bilmeniz gereken ilk şey dizi olsun sinema olsun başlatıcı noktası metin olduğudur. Yani senaryoya ihtiyacınız olacak. İlk aşama bu. Daha sonra teknik ekip kurmanız gerek.

Işıkçısı, kameramanı, yönetmen yardımcısı, kostümcüsü, sesçisi, makyözü.

Eee ne sandınız? Sizin bir buçuk saatte çayınızı çorbanızı içerken izlediğiniz diziler, haftalarca, aylarca süren emeklerle oluşuyor.

Bir de prodüksiyon ekibi kurmanız lazım. Bu nasıl olacak? Prodüksiyon araştırma ve yapım işinde çalışırlar. Filmin çekileceği yerleri tespit ederler.

Oyuncu kadrosu da kurmanız lazım. Her rol her karakter için bir oyuncu, bir cast seçimi düzenlenmelidir.

Bir de yapımcı bulmanız şart. Yapımcı işin para yatıranı. Senaryonuza, filminize güvenirse parasını ortaya koyar ve mevcut kar oranına ortak olur. Bilmeyenler için söyleyelim dizi çekmek ne kadar karlı bir iş olsa da epey iyi bir organizasyon ve uzun mesai saatlerine gereksinim duyar.

Dizi Çekim İşinin Maliyeti? 

Gerçekten dudak uçuklatıcı rakamlar sizi bekliyor. Milyon dolarlar, milyon liralar söz konusu. Yerel çapta olursa daha az para ile kotarabilirsiniz. Ama bugün bir dizinin en az maliyeti 300 – 400 bin liradan başlıyor. Bakın onu da başlangıç olarak söyleyebilir.

Bu dizi çekimleri küresel çapta bir işse milyon dolarları bile bulabilir. Bunun için de bu sektörün hacmi bunu kaldırabiliyor. Bu paraları verebilecek yapımcılar var. O nedenle rakamlar sizi korkutmasın asla ve kat’a.

Oyuncu İstihdamı Nasıl Oluyor? 

İki şekilde oluyor. İlk şekil cast seçimi dediğimiz şey. Yönetmen oturuyor koltuğuna. Oyuncu adayları gelip karşısında repliklerini oynayıp konuşuyorlar. Mimikler, jestler, vurgular inceleniyor. Söz konusu karakter için hangi oyuncu adayı daha uygun yönetmen ve asistanları karar veriyor. Bazı koşullarda senaristler de bu karar verme aşamasında yer alıyor.

İkinci şekil ise ajanslar aracılığıyla oluyor. Ajanstan oyuncu seçimi genelde yan roller ve figüranlar için yer alıyor. Bize iki tane 1.70 boyunda esmer oyuncu gönder diyorlar mesela ajansa.

Ajanslar da ellerindeki kaynaklardan ve albümlerden yola çıkarak söz konusu dizinin setine iki oyuncu gönderiyor.

Böyle hem ajanslar hem oyuncular hem de diziler hem zaman hem de parasal açıdan kazanmaya devam ediyor.

Kurtlar vadisi dizi seti.

Teknik Ekip ve Senaryo İşini Nasıl Organize Edebilirim 

Hızlı organizasyonun lüks değil şart olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Bu nedenle sistemli ve planlı şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Tam bir görev dağılımı içerisinde olmalısınız. Bundan sonrasında ise senarist ile işiniz bitiyor, Yapımcı parasını verip kenara çekiliyor.

Oyuncu seçimleri ve mekan seçimlerinden sonra motor deniyor ve ilk sahne ilk plan çekilmeye başlanıyor. Ne kadar zor olsa da sistemli bir şekilde gidildiği takdirde dizi çekmek eğlenceli ve kar oranı yüksek bir iş olarak size uzaktan göz kırpıyor.

Dizi Çekimlerinin Riskli ve Zor Yanları 

Bir kere reytingleri gayet iyi giden dizinizin bir anda dibe çakılması söz konusu. Bu da dizinin yayından kaldırılması ve tamamen zarar etmeniz demek. Alternatifi çok olduğu için rekabeti kanınızda hissedeceğiz bir alan dizi sektörü. Bu da size stres olarak geri dönecek.

Bir de haftalık bir buçuk saat yetiştirmeniz gerekiyor. Bu da zamana karşı yarış demek. Kış demeden yaz demeden, gece gündüz demeden saatlerce uykusuz ve yorgun kalarak dizi çekeceğiniz günleriniz olacak. Kazanacağınız tatlı paraları düşünün ve sıkın dişinizi.

Источник: https://parlakfikirler.org/dizi-cekim-isi-yapmak/

Sinema Filmlerinde Kullanılan Efektler Nasıl Yapılıyor

Hastanelerde Dizi ve Film Çekimleri Yapılabilir mi?

Efektler günümüz sinemasının olmazsa olmaz öğesi.Artık en az oyuncuların oyunculuğu kadar önemli.Gerek green screen teknolojisi, gerekse animasyonların filmlere entegrasyonu ile artık daha ucuza efsanevi sahneleri sinema filmlerinde de izleyebiliyoruz.

Bu listemizde sizlere sinema filmlerinin çıplak halleri ve montaj aşamalarının (efektlerin entegre edilişi) göstereceğiz.

Gözlerinize inanamayacağınız büyük bütçeli ve çok ses getiren sinema filmlerdeki efektler ve filmlerde kullanılan efektler nasıl yapılıyor? sorusunun cevabını veren video destekli listemize hoş geliniz…YORUM kısmını kullanabilirsiniz…

20. X-Men Başlangıç: Wolverine – X-Men Origins: Wolverine – 2009

Ön çekimler 2007’nin sonlarında, Sydney’deki Fox Studios Australia’da başladı. Principal photography 18 Ocak 2008 tarihinde Yeni Zelanda’da başladı. Dunedin de mekanlar arasındaydı, Queenstown Bölge Konseyi, Fox’u yerel bir buz pateni pistine patlayıcı madde saklamak ile suçladı.

Fox, patlayıcıları başka bölgelere götürdü. Patlayıcılar, dört kamera ile çekilen Hudson Çiftliği sahnesinde kullanıldı. Jackman ve Palermo’nun şirketi Woz Productions, belediye ile çevre dostu olacaklarına dair söz vererek anlaştı. Çekimlere Fox ve New Orleans, Louisiana’da devam edildi.

Cockatoo Island, Stryker’ın tesisi olarak kullanıldı. Filmin yapımı Sydney’in ekonomisine 60 milyon dolarlık katkı sağladı. Principal photography, 23 Mayıs’ta sonlandırıldı. İkinci ünite filmin çekimlerine 23 Mart’a kadar devam etti. Hodd ve Fox filmin yönetimi üzerinde tartıştı.

University of British Columbia’daki çekimler filme dahil edildi.

19. Hobbit: Beklenmedik Yolculuk – The Hobbit: An Unexpected Journey – 2012

Hobbit filmi, kuzey ve güney adaları boyunca tamamiyle Yeni Zelanda’da çekildi. Sadece ilk serisi değil, ayrıca ”The Desolation Of Smaug” ve ”There And Back Again” filmleri de aynı anda çekildi.

Filmin çekimleri 2010 yılında Yeni Zelanda’da başlayacak ve orada devam edecekti. Del Toro, Hobbit şehrinin Matamata’da kurulmasını istedi. Yönetmen çekimlerin 370 gün sürmesini planladığını söyledi.

18. Labirent: Ölümcül Kaçış – The Maze Runner – 2014

Yönetmenliğini ve senaristliğini görsel efekt alanındaki deneyimi ile tanınan Wes Ball’un üstlendiği filmin genç oyuncu kadrosu ise Dylan O’Brien, Aml Ameen, Will Poulter, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Ki Hong Lee, Jacob Latimore, Blake Cooper gibi pek çok isim yer aldığı filmin çekimleri Century Fox stüdyolarında gerçekleşmektedir.

17. Titanların Öfkesi – Wrath of the Titans – 2012

Birleşik Krallık ve Teide Dağı’ndaki volkanik milli parkda çekimleri yapıla filmin yönetmen koltuğunda Jonathan Liebesman oturmaktadır.

Filmi kısaca konusu ise; Zeus yarı insan yarı tanrı oğlu Perseus, canavar Kraken’i destansı bir şekilde alt ettikten 10 yıl sonra daha sakin bir hayat sürdürmek ve 10 yaşındaki oğlu Helius’a bakmak için bir balıkçı kasabasına yerleşir. Fakat bu arada Tanrılar ve Titanlar arasındaki güç yarışı gittikçe kızışmaktadır.

16. X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – X-Men: Days of Future Past – 2014

https://www..com/watch?v=GyFo559P2DQ

Süper kahramanlar ekibi X-Men, dünyayı büyük bir felaketten uzak tutmak için Wolverine’i zamanda yolculukla eski bir zamana gönderir ve bu büyük sorunu çözmek için uğraşır. Amacı, dünyadaki tüm canlı yaşamının sürdürülebilmesi için bu tehsin üstesinden gelmek zorundadır.

Kahramanlarımız, gençlik günlerindeki halleriyle yan yana savaşmak, hem geçmişte hem de günümüzde büyük bir mücadele vermek zorundadır.

Bryan Singer’ın yönettiği filmin yıldızlarla süslenmiş kadrosunda Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, Ian McKellen, Michael Fassbender ve Anna Paquin gibi isimler yer alıyor idmb den oldukça yüksek bir puan almayı başaran film son zamanlarda çıkan kaliteli yapıtlar arasında gösteriliyor.

15. Pasifik Savaşı – Pacific Rim – 2013

Senaryosunu Travis Beacham’ın kaleme aldığı Pasifik Savaşı filminin oyuncu kadrosunda ise Idris Elba, Charlie Hunnam, Rinko Kikuchi, Robert Kazinsky, Charlie Day, Max Martini ve Ron Perlman gibi oyucular yer almaktadır.

14. Hobbit: Beş Ordunun Savaşı – The Hobbit: The Battle of the Five Armies – 2014

he Hobbit üçlemesinin son bölümü olan üçüncü filmde, Bilbo Baggins, Thorin Meşekalkan ve Cüceler Bölüğü’nün maceraları sona eriyor.

Ejderha Smaug ile karşı karşıya geldikten ve günahkar Hobbit Gollum’dan meşhur güç yüzüğünü aldıktan sonra sağ salim eve ulaşıncaya kadar Bilbo’yu halen daha onlarca yeni serüven bekliyor.

Yurtlarına tekrar kavuşan Erebor Cüceleri, Ejderha Smaug’u Göl Kasabası’nın masum yerlileri üzerine saldıkları gerçeğiyle yüzleşmek zorundadırlar.

13. Thor: Karanlık Dünya – Thor: The Dark World – 2013

2013 ABD yapımı macera filmidir.Marvel Comics karakteri Thor’dan esinlenerek yapılan ikinci filmdir.

Alan Taylor’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Kat Dennings, Ray Stevenson, Tadanobu Asano, Jaimie Alexander, Rene Russo ve Anthony Hopkins yer almaktadır.Christopher Eccleston, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Zachary Levi ve Clive Russell gibi isimlerde kadroda yer almıştır.

12. Harry Potter Serisi – 2001- 2011

2001 yılında itibare 8 seri çekilen efsanevi film Harry Potter…Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Ateş Kadehi, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 gibi romandan sinemaya uyarlanan seri filmler arasında sayılabilecek bir yapım.

11. John Carter: İki Dünya Arasında – 2012

John Carter, Andrew Stanton tarafından yönetilmiş, Walt Disney Pictures tarafından üretilen bir 2012 Amerikan bilim kurgu fantezi filmi. Yazar Edgar Rice Burroughs’un Barsoom serisinin ilk kitabı olan A Princess of Mars’a dayalı olarak yönetilmiştir. Aktör Taylor Kitsch tarafından canlandırılan John Carter karakteri, gezegenler arası bir macerada gün yüzüne çıkıyor.

10. Cehennem Melekleri 2 – The Expendables 2 – 2012

2012’de gösterime giren, Sylvester Stallone’nin hem senaristliğini yaptığı hem de başrolde oynadığı, ABD yapımı film.Bulgaristan’da 2011’in Eylül ayında başlayan çekimlerde Sofya’da bir patlama sahnesinin çekimi sırasında, 26 yaşında Çinli bir dublör ölmüş, bir dublör de yaralanmıştır.

9. Godzilla – 2014

Yönetmenliğini Gareth Edwards’ın üstlendiği 2014 yapımlı bilim kurgu filmdir. İlki 1954’te çıkmış olan Godzilla serisinin yeni çekim filmidir. Filmde Aaron Taylor-Johnson, Ken Watanabe, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche, Sally Hawkins, David Strathairn ve Bryan Cranston oyunculuk yapmaktadır.

8. Kaptan Amerika: Kış Askeri – Captain America: The Winter Soldier – 2014

Çizgi romadan siemaya uyarlanan 2014 yılı Bilim kurgu – Aksiyon – Macera filminin başrollerde Chris Evans ve Scarlett Johansson vardır.

7. Muhteşem Gatsby – The Great Gatsby – 2013

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir.

Carraway’nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır.

Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır…

6. Transformers 3: Ay’ın Karanlık Yüzü – Transformers: Dark of the Moon – 2011

Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü filmi bilim-kurgu ve serisinin üçüncü filmidir. Filmin yönetmenliğini Michael Bay, yapımcılığını ise Steven Spielberg üstlenmiştir.Filmin ana karakterleri Otobotlar ve Decepticonlar arasındaki savaş ilerlemiştir.

5. Yenilmezler – The Avengers – 2012

Düyada en çok hasılat elde eden 3. film olma özelliğini elinde bulunduran film 1.5 milyar $ hasılat elde etmiştir.

lki 1963’te yayınlanan ve o günden sonra çizgi roman fanatiklerinin mabedi haline gelen Marvel’ın en sevilen serilerinden olan “The Avengers”ın sinema uyarlaması olan yapımda baş rolleri de efsanevi bir kadro paylaşıyor: Robert Downey Jr.

, Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı süper kahramanlar filmi Yenilmezler’in senarist ve yönetmen koltuğunda ise Joss Whedon oturuyor.

4. Para Avcısı – The Wolf of Wall Street – 2013

https://www..com/watch?v=yjj7E8QLuPU

2013 yapımı The Wolf Of Wall Street filmi ile Martin Scorsese ile Leonardo Di Caprio yeniden bir araya geliyorlar. Filmde doğru bir takımla tek gecede hayatını değiştiren bir adamın hikayesi anlatılıyor.

Leonardo Di Caprio bu filmdeki performansı ile 86. Akademi Ödülleri’nde yine en iyi erkek oyuncu dalında oscara aday olur fakat yine bu ödülü kazanamaz.

Ayrıca The Wolf Of Wall Street en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında da oscara aday olmuştur.

3. Herkül: Özgürlük Savaşçısı – Hercules – 2014

Aksiyon, Macera ve Mitolojik öğeleri barındıran 2014 yapımı filmin yönetmenliğini Brett Ratner üstlenmiştir.Herkül: Özgürlük Savaşçısı Oyuncuları: Dwayne Johnson, Rufus Sewell, Aksel Hennie

2. Dünya Savaşı Z – World War Z – 2013

2013 yılında gösterime girmiş korku, dram ve aksiyon filmidir. Brad Pitt’in de başrolde olduğu filmde, Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getirmektedir ve insanoğlu ikiye ayrılır.

1. İnanılmaz Örümcek Adam 2 – The Amazing Spider-Man 2 – 2014

Hayalî Marvel Comics karakteri Örümcek Adam çizgi romanlarından uyarlanan, yönetmenliğini Marc Webb’in yaptığı, Andrew Garfield’in Örümcek Adam’ı canlandırdığı, Emma Stone, Sally Field, Jamie Foxx, Dane DeHaan, Campbell Scott ve Paul Giamatti’nin rollerde yer aldığı 2014 tarihli ABD yapımı süper kahraman filmidir.

Источник: https://www.listefilm.com/film-efektleri-nasil-yapiliyor/

Akıl Hastanesinde Geçen 10 Film

Hastanelerde Dizi ve Film Çekimleri Yapılabilir mi?

Akıl hastaneleri, akıl hastalığı ve özellikle şizofreni temalı filmler sinemada oldukça yer bulmuş ve biz sinemaseverlere özgün yapıtlar sunmuştur. Özellikle akıl hastalığı, hem yönetmenlerin hem de oyuncuların ilgi gösterdiği bir tür.

Oyunculara kendi yeteneklerini gösterme fırsatı tanısa da bu tür karakterleri oynamak bir hayli zordur.

Sinema tarihine göz attığımızda, A Beatiful Mind(2001), Donnie Darko(2001), Spider(2002), Misery(1990) gibi oyunculukları ile ön plana çıkan akıl hastası filmleri bizlere göz kırpıyor.

Biz ise korku ve gerilim filmlerine yataklık edebilecek en uygun mekanlardan birisi olan akıl hastanesinde geçen filmleri listeledik. Bu alt türde genellikle, psikolog-hasta ilişkisi, zihinsel sıkıntısı olan karakterlerin öyküsü ve az da olsa terk edilmiş mekanda geçen filmler ana temayı oluşturuyor.

1. One Flew Over The Cuckcoo’s Nest /1975

Randle P. Murphy tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin dikkatini çeker ve onu teşhis için Eyalet Akıl Hastanesi’ne yollarlar ve orada kalmasını isterler. Artık yeni mekanı tımarhanedir. Randle’ın arkadaşları ile olan ilişkileri bir anda dikkatlerin onun üzerine çekilmesini sağlar.

Teddy Daniels ve ortağı Chuck, Rachel Solonda adlı akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine dört duvarı elektrikli teller ile çevrilmiş, tehli akıl hastanesi olan Ashcliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için giderler. Özünde basit görünen bu görevde Teddy adeta bir labirentin içinde kaybolur. Çok tehli delilerin arasında görev yapan Teddy, gerçeklerin yanılgıdan ibaret olduğunu anlayınca kendi yolculuğuna çıkar.

3. Session 9 /2001

Film, 1800’lü yıllarda terk edilmiş bir akıl hastanesi olan Danvers State Hospital’ın restorasyonu için görev alan 5 kişinin başından geçen tuhaf hikayeyi konu alıyor. Binayı 1 haftada onarmak şartı ile teslim alan Gordon ve ekibinin yaşadığı olaylar tüyler ürpertici atmosfer ile karşımıza çıkıyor.

4. The Ward /2010

1966 yılının baharında geçen hikayenin kahramanı Kristen, kendinden geçmiş bir halde geçmişinin karanlık bir noktası olan evini yakar. Yakalandıktan sonra bir akıl hastanesine kapatılır.

Bir süre sonra bazı şeylerin ters gittiğini anlar. Hastane personelinin ve hastaların davranışları üzerine kaçmayı aklına koyar.

Geceleri hastane karanlık ve kasvetliyken, Kristen koridorlarda garip ve korkunç sesler duyar.

Birbirinden güzel müzikleri ile izleyicileri etkisi altına alan film, sisteme yönelik derin analizleri ile ön plana çıkıyor. İnsanoğlunun yarattığı kaos ve şiddet üzerine eleştirel bir yaklaşım.

Dünyada insanoğlunun yok olmasına yetecek olan bir virüs 5 milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Virüsün yok olmasını engellemeye çalışan insanlar bir zaman makinesi yaparlar. James Cole ilk test sürüşü için gönüllü kişidir.

James kendini 7 yıl geride bir akıl hastanesinde bulur.

6. Shock Corridor /1963

Gazeteci Johnny Barret akıl hastanesinde işlenen bir cinayeti çözmek ve Pulitzer Ödülü’nü almak için tehli bir işe girer. Yapılacak en kurnazca hareket deli numarası yaparak akıl hastanesine girmektir. Johnny hastaneye sızar ve hastalar ile iletişime girer. Fakat ortada içinden çıkılması garip bir olay vardır. Yavaş yavaş kendisinde de delilik belirtileri başlamıştır.

7. Girl, Interrupted /1999

Aşırı miktarda aspirin ve votka alan Susanna intihara teşebbüs etmesinin ardından hastaneye yatırılır. Sınırda kişilik bozukluğu teşhisi konulan genç kızın hastanede geçirdiği 18 ay bir hapisten ziyade hastalar ile yaşadığı ilişki ile kendisini keşfetme süreci halini alır.

8. Gothika /2004

Miranda Grey ruhsal durumları yerinde olmayan hastaların incelendiği bir klinikte görev yapan psikologdur. Bir gün Miranda, bir kazanın ardından yargılanmak üzere o klinikte hasta pozisyonuna düşer. Öldürmekle suçlandığı kocasına dair hiçbir şey hatırlamaz. Masumiyetini tekrardan kanıtlamaya ve hafızasını geri kazanmaya çalışan kadın, ikici bir ruh tarafından kıskaca alınır.

Jack Starks, Körfez Savaşı sırasında başına ciddi bir yara almıştır. Kimsesi olmadığı için bu krizleri daha ağır yaşayan Jack, hafıza kaybının yaşandığı zor anlarda ne yapacağı konusunda kararsızdır. Bu nedenle doğduğu yer olan Vermont’a gitmeye karar verir.

Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş olan kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Sınırı geçmekte olan bir adam tarafından arabaya alınırlar. Biraz sonra polis kontrolüne denk gelirler. Gelgitler ile dolu olan Jack’in hafızasındaki son görüntüler bunlar olarak kalır.

Jack gözünü açtığında akıl hastanesindedir.

10. Awakenings /1990

Nörolog Malcolm Sayer yeni çalışmaya başladığı hastanede daha önce görmediği tarzda hasta grubu ile karşılaşır. Uzun zamandır bilinci olmayan ve hareketsiz görünen hastaları tedavi eder. L-Dopa adlı ilacın hastalara derman olacağını düşünen Doktor Sayer, şansını denemek ister. Hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

Источник: https://listelist.com/akil-hastanesi-filmler/

Ömrünü Setlerde Geçirmiş Birinin Gözünden Bütün Detaylarıyla Dizi-Film Sektörünün Çalışma Şartları

Hastanelerde Dizi ve Film Çekimleri Yapılabilir mi?

başrol: min 20.000 max 150.000

yan roller: min 1.000 max 20.000

yönetmen: min 5.000 max 25.000

senarist: min 3.000 max 10.000 (asıl mantık toplam bütçenin %5'i ya da 15'iydi yanlış hatırlamıyorsam ama uygulandığını duymadım.)

görüntü yönetmeni: min 3.000 max 7.000

yardımcı oyuncu (figüran): diyalogsuz 30 diyaloglu 100

ışık şefi, set amiri: min 1.500 max 4.000

menajer: çoğu, oyuncu kaşesinin %20'sini alır. yne de 20-30 arası değişen diyelim.yapımcı: en düşük bütçeyle çektiği diziyi min 300.000 haftalık parayla çeker, reytinge göre para kazanır.

bir diziyi devam ettirmesi için dizi reyting oranlarının 4.5 üstünde olması yeterlidir. iyi para kazanması için 6-7 reyting oranını görmesi gerekir.

bu oranları yakalayan dizi kanaldan ekstra para kazanır o hafta için.

bahsettiğim tüm paraları haftalık olarak düşünün. kesin bir rakam değil hiçbiri. sadece ortalama. mutlaka alt sınırın altında ya da üst sınırın üstünde kaşe alan vardır. kaba taslak bir bilgilendirme amacıyla yazmış bulundum.

çalışma şartları

genellikle sitcom harici çok mekanlı diziler 6 gün çalışır, 1 gün tatil yaparlar ki ona da repo denir sektörde.

sabah 9, akşam 5 gibi bir sistem tabii ki yok. bazen günde 4 saat çalışırsın bazen 20 saat. 72 saat aralıksız dönüşümlü set yapıldığına, başrolün de sahne aralarında 30ar dakika uyuyarak 3 gün aralıksız çalıştığına şahit olmuşluğum var.

“abi biz filmciyiz.” cümlesi sihirli bir şekilde tüm kapıları açar. çoğu işinizi kolaylıkla çözersiniz.

tahmin edilenin aksine çoğu oyuncu ekiple gayet içli dışlıdır. başrol kaprisi denen şey daha çok jeneriklerde “ve bilmem kim…” olarak yazan oyuncularda olur.

sözlükte sayfalarca sosyalistliği, hümanistliği övülen bir oyuncunun sadece sigarasını taşıtmak için adam çalıştırdığını ve o adama da köpek muamelesi yapıp tüm ekibin önünde bağırarak aşağılayarak küçük düşürdüğünü gördüğümde benim de hayallerim yıkılmıştı mesela.

dedikodusu, arkadan iş çevirmesi, ayak kaydırması en bol sektördür. biriyle ters düşüp yıllarca işsiz kalabilirsiniz.

hemen hemen herkes birbirini bir yerlerden tanır. 1-2 işten sonra farklı setlere gitseniz de hiç yabancılık çekmezsiniz.

tüm yönetmenlerin bi çeşit gizli dayanışması vardır. yönetmenden olumlu referans almak yükselmenizi hızlandırır. bir yönetmen, bir oyuncu için “çalışmayın bunla” dediği zaman oyuncu yüksek ihtimal ya sektörden silinir ya da sikik sikik işlerde yok pahasına oynar ki bir sürü örnek sayabilirim.

uykusuzluk temel sorun. 3 saat uyuyup tekrar çalışmaya başlar çoğu ekip. genellikle hep hasta gezerler zaten.

sürekli sorulara maruz kalırsın ve bir süre sonra zaten “normal” işlerde çalışan arkadaşın kalmaz.

her yerde olduğu gibi burada da para konuşur. etrafta gururlu, devrimci geçinen nice oyuncuların biraz daha para için yaptığı yalakalıkları, yavşaklıkları, yattığı 60 yaşında pörsümüş yapımcıları ya da drama müdürlerini gördü bu gözler:)

bari biraz da kendimce “en”leri yazıp sonlandırayım.

en çalışılası yönetmen 

sinematurk.com

(bkz: mustafa şei doğan) kesinlikle çalışan herkesin baba yerine koyduğu, insaflı çalıştıran, oyuncusundan çaycısına kadar herkese eşit yaklaşan babacan biridir.

en kötü yapım

(bkz: limon film) (bkz: show tv iç yapımlar) hatta genellikle tüm kanalların iç yapımları.

en yetenekli oyuncu 

(bkz: ahmet mümtaz taylan) açık ara bu adam bu iş için doğmuş.

en ağır çalıştıran yönetmen 

(bkz: osman sınav) şimdi değil ama bi' 7-8 sene önce kök söktürürdü. çekimi 1 saat sürecek sahneyi 5-6 saate kadar yayabilme yeteneği var.

en profesyonel oyuncu 

(bkz: burak özçivit) kendine dikkat etmesi bakımından. vücuduna ve sağlığına çok iyi bakıyor. (bkz: kenan imirzalıoğlu) ekibi canlandıran ve işini yaptığı sırada başka hiçbir şeyi düşünmeyen birisi.

en profesyonellikten uzak oyuncu 

(bkz: halil sezai paracıkoğlu) çalışmadım kendisiyle ama sette buzlu kovaya kafasını sokup ayılmayı bekleyen dolayısıyla seti saatlerce bekleten bunu günde birkaç kez yapan biriymiş kendileri

en yapılacak iş 

(bkz: yan rol) haftada 2-3 gün çalışıp nispeten çok iyi para kazanırsın. sonra bir de prodüksiyon var ki onun kaşesini yazmadım. genelde yapımcıyı tırtıklarlar. yalancı olur ve ekipleriyle emir kipiyle konuşurlar. çoğu sektörün en kendini geliştirmeyen bireyleridir.

en zor iş 

inanın seçemedim. hepsinin işi ayrı ayrı zor. oyuncusundan çaycısına kadar. şubat ayında kar yağarken denizde 1 saat sahne çeken oyuncu biliyorum. sonraki 3 hafta ciğerleri elinde gezmişti. o yüzden “çok para kazanıyorlar yeaa” demeden önce bir daha düşünün.

o değil de dizi film sektörünün fuatavnisi olcam lan ben korkun benden ünlüler, aç bırakan yapımcılar, başrole tıklayan yönetmenler, bi adamla aylarca beraberlik yaşadı diye bayıla bayıla izlenip yüzbinler kazanan erkekler:)

Источник: https://seyler.eksisozluk.com/omrunu-setlerde-gecirmis-birinin-gozunden-butun-detaylariyla-dizi-film-sektorunun-calisma-sartlari

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.