Havuzdaki Enfeksiyon Tehlikesi!

Havuz enfeksiyonları: Bu 8 tehnin farkında mısınız?

Havuzdaki Enfeksiyon Tehlikesi!
Havuz enfeksiyonları: Bu 8 tehnin farkında mısınız?

Halka açık yüzme havuzlarında olması gereken sağlık esasları ve şartlar hakkında Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği var. Bu yönetmeliğe göre havuzdan numuneleri alması gereken kişinin bile sağlık ve kimya eğitimi almış olması gerekiyor.

Havuz suyunun yetkili laboratuvarlarda analiz edilmesi de şart. Fakat Türkiye’de kurallara ne kadar uyulduğu tartışmalı. Havuzu bulunan birçok apartman, site, spor merkezi nedense havuzlarına ait temizlikle ilgili analiz verilerini paylaşmıyor.

Yaşam komplekslerine havuz bakım hizmeti sunan Astra Yönetim Hizmetleri’nden İzzet Benveniste ve İbrahim Al, standartlara uygun bakımı yapılmayan havuzların hastalık kaynağı olduğunu söylüyor.

Havuz enfeksiyonları ve en sık rastlanan 8 teh:

İzzet Benveniste ve İbrahim Al, havuzlardan kaynaklanan hastalıklar hakkında şu bilgileri verdi:

1- İshal mikrobu günlerce havuzda yaşayabilir

Havuz enfeksiyonları: ishal mikrobu cyrpto

İshal hastalıkları Crypto denen mikroplardan kaynaklanır. Bu mikroplar dakikalarca veya günlerce havuzun içinde yaşayabilirler ve uzun süre ishal kalmanıza sebep olabilirler.

Bulaşıcı ishal mikrobu yüzbinlerden, yüz milyonlara ve hatta bir milyara kadar bağırsaklarınızda birikebilir. Küçücük bir miktar bile mikroplu havuz suyu yutmak mikropların sizi hasta etmesine sebep olabilir. Yüzmeden önce duş almak ve havuz suyunu yutmaktan kaçınmak gerek.

Bazı mikropların klora toleransı çok yüksektir ve şimdiye kadar insanlarda hastalığa sebep oldukları pek bilinmiyordu.

Halka açık havuz tesislerinde, devamlı filtre ve anti enfeksiyon suyu bulaşıcı mikrop risklerini azaltabilir. Yine de yüzücüler, klorun öldürmesi zaman aldığından, kimi mikroplara maruz kalabilir (bazı mikropları öldürmek daha uzun sürer).

Çoğu havuz tesisi bir çok havuz için tek filtre sistemi kullanır. Bu pek çok havuzdan çeşitli suyun gelmesine ve potansiyel mikrobun bağlantılı havuzlara kısa süreli de olsa sıçramasına sebep olur.

Bu demektir ki tek bir ishal hastalığı bir kişiden geniş bir havuz sistemine ya da su parkına aktarılabilir.

DİKKAT: İshaliniz kanlı ise, beş gün içinde iyileşmiyorsa, ateş veya döküntü eşlik ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bunları yapmayın:

 • Diğer insanların sağlığını korumalarına yardım etmek için, ishalseniz yüzmeyin.
 • Terinizi, kirinizi sudan uzak tutun.
 • Suyun içine küçük veya büyük tuvaletinizi yapmayın.
 • Çocukların bezlerini kontrol edin, onları uygun bir odada mikroplardan uzak kalmaları için değiştirin (havuzda değil)

2- Sıcak küvet kızarıklığı hastalığına yakalanabilirsiniz

Eğer kirlenmiş su insanların cildine uzun süreli değerse, Sıcak Küvet Kızarıklığı (Pseudomonas Dermatit) veya dermatit denen hastalığa sebep olabilir. Sıcak Küvet Kızarıklığı mikrobun enfekte olmasından kaynaklanır. Bu mikrop çevrede fazlaca bulunur (örneğin, suda veya toprakta).

Kızarıklık genelde az temizlik yapılan küvetlerde ya da spalarda ortaya çıkar ama aynı zamanda yeterince bakım yapılmamış bir havuzda ya da kirli bir gölde yüzdükten birkaç gün sonra da ortaya çıkabilir.

Deride kaşınan noktaların şiş kızarıklara dönüşmesi, mayolarınızın temas ettiği alanlarda kötü kızarıklıklar, saç kökü etrafında oluşmuş kabarcıklar Sıcak Küvet Kızarıklığı’nın semptomlarıdır.

Sıcak Küvet Kızarıklığı her yaştaki insanı etkileyebilir. Çoğu kızarıklıklar birkaç gün içinde medikal yardım almadan düzelir. Ancak, sizin kızarıklığınızın geçmesi birkaç günden fazla sürüyorsa bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Bunları yapın:

 • Sudan çıktıktan sonra mayonuzu çıkarın ve sabunla duş alın.
 • Mayonuzu sudan çıktıktan sonra temizleyin.
 • Havuz/Spa görevlisine suyun dezenfekte edilip edilmediğini sorarak, asit baz değerlerinin günde iki kez kontrol edildiğinden emin olun. Sıcak su küvetleri ve havuzlar iyi bir dezenfektan ve asitbaz değer kontrolüne tabi tutuluyorsa, mikropların bulaşma şansı daha azdır.
 • Sıcak küvet test şeritleri kullanarak kendi küvetinizin yeterince dezenfekte olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Eğer uygun olmayan klor, brom ya da PH değeri bulursanız görevliye veya tesis sahibine haber verin.

3- Yüzücü kulağına dikkat

Kulak enfeksiyonları yüzdükten sonra kulakta biriken kirlenmiş su nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyon, ‘Yüzücü Kulağı’ veya ‘otitis externa’ olarak bilinir. Enfeksiyon genelde kulağın dış kanalında belirir ve her yaştan yüzücü için rahatsızlık ile acıya sebep olabilir.

Yüzücü Kulağı’nın semptomları genelde yüzdükten sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkar.

Kulakta kaşınma, kızarıklık, şişme şeklinde kendini belli eder. Enfekte olan kulak kapatıldığında veya baskı yapıldığında acı duyulur. Enfekte olan kulağa irin akar.

Yüzücü Kulağı’ndan tüm yaş grupları etkilenebildiği gibi, en yaygın olarak çocuklarda görülür ve oldukça acılı olabilir.

Yüzücü Kulağı, suyun kulak kanalında uzun süre kalması ile oluşabilir. Mikroplar için mükemmel koşulları sağlar, geliştirir ve derinin enfekte olmasına sebep olur. Havuzda bulunan mikroplar ve diğer su tesis alanlarındakiler yüzücü kulağının en yaygın sebeplerindendir. Yüzücü Kulağı bir insandan diğerine bulaşabilir.

Eğer Yüzücü Kulağı hastalığı kaptığınızı düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanına danışın. Yüzücü kulağı antibiyotik kulak damlası ile tedavi edilebilir.

Yüzücü Kulağı riskini azaltmak için;

 • Kulaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun.
 • Yüzerken kulak tıkacı veya sizi kuru tutacak yüzme kalıpları kullanın.
 • Yüzdükten veya duş aldıktan sonra hemen kulaklarınızı kurulayın.
 • Kulağınızı kurulamak için bir havlu kullanın.
 • Kulağınız aşağıya bakarken kafanızı eğin ki su kulak kanalınızdan çıkabilsin.
 • Suyun boşalmasına yardımcı olması için kulak yüzü aşağı bakarken kulak kepçenizi farklı yönde çekin.
 • Eğer kulağınızda hala su varsa, saç kurutma makinesi kullanarak kulak kanalınızı kurulamayı düşünebilirsiniz. En düşük hızda ve ayarda kurutma makinenizi kullanın. Kulağınızdan birkaç inç uzakta tutun.
 • Herhangi bir objeyi kulağınızın içine sokmayın (pamuk, kulak temizleyicileri, kalem, parmak dahil)
 • Kulak yağını yok etmeye çalışmayın. Bu kulak kanallarını enfeksiyondan korumanız için size yardımcı olmaktadır.
 • Eğer kulak kanalınızın yağ ile kaplandığını düşünüyorsanız, sağlık uzmanına danışın.
 • Yüzdükten sonra kulak damlası kullanmak için sağlık uzmanına danışın.
 • Damlalar kulak tüpü olanlarda insanlarda, hasarlı kulak tamburları, dış kulak enfeksiyonları veya kulak drenajı (kulaktan gelen sızıntı veya sıvı) olan kişilerde kullanılmamalıdır.
 • Eğer kulak ağrınız, rahatsızlık veya drenajınız varsa lütfen bir uzmana danışın.

4- Kimyasallar gözlerinizi ve akciğerlerinizi tahriş edebilir

Yüzücülerin sağlığını korumak için, klor genel olarak sudaki mikropları öldürmek ve bulaşmalarını önlemek için kullanılır. Fakat klor aynı zamanda başka atıklarla ya da yüzücülerin vücudundaki maddelerle de etkileşime geçebilir. (küçük ve büyük dışkı, ter, kir, deri hücresi ve kişisel sağlık ürünleri gibi)

Serbest klor, mikropları öldürebilir ya da dayanıklılığını arttırarak ölmemelerine sebep olabilir.

Sağlıklı yüzme havuzları ve yüzülebilecek diğer mekanlar klorinlenmiş sulu olmalı ve çok keskin bir kimyasal koku bulunmamalıdır. Eğer ‘klorin’ koklayabiliyorsanız yüzdüğünüz yerde, muhtemelen ‘kloramin’ kokluyorsunuz.

Sudaki kloraminler çevreleyen hava içinde gaza dönüşebilir. Bu genelde kapalı havuzlarda ve iyi havalandırılmayan açık havuzlarda problem olmaktadır.

Yüzmekte olduğumuz klorlu suda oluşan kloraminler bazen içme suyu arıtımı için kullanılan kloraminden farklıdır.

İçinde nefes almak veya yüzdüğümüz yerlerde kloraminlerle temas etmek yüzme alanındaki herkes ve yüzücüler için olumsuz sağlık etkilerine sebep olabilir:

Yüzme alanında bulunan herkeste burun tahrişi, öksürük ve hırıltı gibi solunum yolu semptomları gözlenir. Astım hastalarında astım atakları tetiklenebilir. Gözler kırmızılaşır ve sızlar. Deri tahriş olur ve kızarır.

havuz enfeksiyonları: üst solunum yolu enfeksiyonu

5- Solunum yolu enfeksiyonları

Yüzücüler buhar içinde nefes alırlar veya sisli bir havuza/spaya girerlerse zararlı mikropların solunum yolu enfeksiyona yol açma riski vardır. Buna Legionella mikrobu neden olur.

Legionella, bir çeşit pneumoniaya sebep olabilen legionellosis diye adlandırılan bir mikroptur ve daha çok Lejyon hastalığına yol açması ile bilinir. Lejyoner antibiyotiklerle tedavi edildiğinde genellikle başarıya ulaşsa da, kimi vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Legionella insandan insana bulaşabilmektedir.

Bu mikrop doğal olarak suda, özellikle ılık suda bulunur. Sıcak su küvetleri, havuzları yeterince temizlenmediği ve dezenfekte olmadığında Legionella biriktirebilir. Buharda nefes alarak veya sıcak küvette, havuzda biriken sisten Legionella enfeksiyonu kapılabilmektedir.

Legionella soğutma kulelerinde, sıhhi tesisat sistemlerinde ve dekoratif havuzlarda veya çeşmelerde de bulunabilir.

Yüksek su sıcaklığından dolayı Legionella gibi mikropların ölmesini sağlayacak dezenfektan seviyesini sağlamak zordur. Sıcak havuzun, küvetin doğru şekilde dezenfekte edildiğinden ve pH değerlerinin düzgün olduğundan emin olun.

havuz enfeksiyonları

6- Bit bulaşabilir

Havuz klorin seviyesi biti öldürmez. Kafa bitinin yüzme havuzundan bulaşması fazla olası değildir. Ancak saç biti havlu paylaşarak veya diğer temasta olduğunuz eşyalarla kişinin saçından enfekte olabilir.

Kendinizi havuzdaki saç bitinden korumak için havlularınızı ve taraklarınızı ya da saçla ilgili herhangi bir malzemeyi paylaşmayın.

Eğer bit kaptıysanız, yüzmeyin veya saçınızı anti bit şampuanları ile birkaç gün tedavi ederek yıkayın.

7- Yaranız, kesiğiniz varsa havuza girmeyin

MRSA, insanların derisinde yaşayan bir mikrop türüdür. Belirli antibiyotiklere karşı dayanıklı bir türdür. En çok görülen MRSA enfeksiyonları genelde deri enfeksiyonlarıdır.

MRSA, enfeksiyon olmuş insanlarla temas halinde bulunmanızdan ötürü bulaşabilir. Direk temas diğer insana dokunduğunuzda oluşur. Dolaylı temas ise eşyalarınızı paylaştığınızda (havlu veya tıraş makinesi) veya çok dokunulan yüzeyler MRSA biriktirmiş olabilir. MRSA genelde kesikler veya çiziklerden bulaşabilmektedir.

Kendinizi korumak için başkasının cildinde herhangi bir darbe, kesik, enfekte alan veya bandaja dokunmayın. Kesikleri ve sıyrıkları temiz tutun ve bandajla örtün.

Deri enfeksiyonunuz varsa suya girmeyin. Sudaki diğer mikroplar yaralarınıza girerek ilave enfeksiyonlara neden olabilir. Enfekte olmuş cildi su altında yeterince kapalı tutmak zor olabilir, bu nedenle sudan uzak durmak en iyisi.

Suya girerseniz, herhangi bir darbe, kesik veya enfeksiyonlu alanları su geçirmez bandajlarla örtün.

Sabun ve su ile düzenli olarak ellerinizi yıkayarak iyi bir hijyen uygulayın.

Başkalarının darbelere, kesiklere, enfeksiyonlu bölgelere veya bandajlara dokunmasına izin vermeyin.

8- Kıl kurdu enfeksiyonu

Kıl kurdu enfeksiyonları çok nadir olarak yüzme havuzlarından bulaşır. Kıl kurdu enfeksiyonları genelde, kurt içeren yumurtalar yüzeyde veya parmaklarda birikmeye sebep olur.

Havuzdaki klorin levelleri kıl kurdu yumurtalarını öldürecek kadar yüksek olmasa da, küçük miktarda kıl kurdu yumurtası binlerce galon suyun içinde bulunabilir.

Havuzun büyüklüğüne bağlı olarak bu durum enfeksiyon riskini aza indirir.

Kıl kurdundan korunmak için;

 • Çocuğunuza, tuvaleti kullandıktan sonra, dışarıda oynadıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini yıkamasını hatırlatın. Çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.
 • Çocuğunuzun sık sık banyo yaptığından emin olun ve iç çamaşırı ya da mayosunu sıklıkla değiştirin.
 • Çocuğunuzun tırnaklarını kısa ve temiz tutun.
 • Çocuğunuzdan kendisini çizmemeye dikkat etmesini veya tırnaklarını ısırmamasını isteyin.
 • Gece kıyafetlerinizi sık sık değiştirin ve yıkayın.

Güneş çarpması sandığınız, havuz enfeksiyonu olabilir!

Источник: https://indigodergisi.com/2016/11/havuzdan-gelen-tehlikeler/

Havuz çocuğunuz için teh mi?

Havuzdaki Enfeksiyon Tehlikesi!

Kavurucu sıcaklar tüm ülkeyi etkilerken büyükten küçüğe pek çok kişi kendini serin sulara atmaya çalışıyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyorsa serin sularda yüzmek herkesin önceliği oluyor.

Özellikle aşırı sıcaklardan bunalan çocuklar, imkanları el veriyorsa en çok keyif aldıkları havuzlara ve denizlere koşuyor. Ancak çocukların havuz keyfi, özellikle iyi dezenfekte edilmemiş havuzlar nedeniyle kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Çocuklar iyi temizlenmemiş havuzlardan mide bağırsak enfeksiyonları, dış kulak yolu enfeksiyonu kapabiliyor ya da göz problemleri yaşayabiliyor. Bu noktada en büyük görev yine anne-babalara düşüyor.

Çocukları havuza girmeden önce anne ve babaların bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Çocuklarda havuzun yol açtığı rahatsızlıklar ve bunlardan korunma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

Mide bağırsak enfeksiyonları

Havuzdan bulaşan virüsler
Çocukları en çok etkileyen enfeksiyonlar; bakteriyel, viral ya da parazit kökenli mide bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Havuz suyuna karışan bu mikroorganizmalar birkaç saatten birkaç güne kadar canlılığını sürdürüp, çok az miktarda su yutulmasıyla bile duyarlı çocukları enfekte edebiliyor. Dezenfeksiyon sistemleri mükemmel olan, çok iyi bakımlı havuzlarda bile bu risk devam ediyor.

Havuz yoluyla en sık bulaşan hastalıkların başında ise rota virüsü, nörovirus, enterovirus ile hepatit A gibi viral hastalıklar geliyor. Ayrıca salmonella, şigella ile E coli gibi bakteriyel etkene bağlı hastalıklar da ortaya çıkıyor.

Bunların yanı sıracyriptosporidium, amip, giardia gibi tek hücreli etkenler ile kıl kurdu gibi bağırsak parazitleri de görülebiliyor.

İlk belirti: Kusma ve ateş
Havuzdan bulaşan mide bağırsak enfeksiyonları çocuklarda genellikle kusma ve hafif ateş ile başlıyor, ishal ve karın ağrısıyla devam ediyor. Bu aşamada belirtilere yönelik tedavi yaklaşımları ve diyet ile çoğu hastalık kontrol altına alınabiliyor.

Mide bağırsak enfeksiyonlarının en dramatik tablosunu ise kusma ve ishal yoluyla sıvı elektrolit kaybı oluşturuyor. Kusma ile ishal durdurucu ilaçların ve antibiyotiklerin faydası olmayacağı gibi, yan etkileri daha fazla olabiliyor.

Bu nedenle sıvı elektrolit dengesini sağlamaya yönelik diyet uygulamaları çok daha önem taşıyor.

Çocuğunuz kusuyorsa…
Çocuğunuz havuzdan mide bağırsak enfeksiyonu kaptıysa ve kusuyorsa, kusma aşamasında hafif içeceklerden oluşan bir diyet tercih edin. Çocuğunuza havuç suyu, açık çay, ev yapımı az yoğun bir ayran, pirinç suyu, şeftali suyu veya gazı alınmış şekersiz soda içirmenizde fayda var.

Bu içecekleri az miktarda (25-30 ml) ve 20 -25 dakika aralıklarla içirin. Çocuğunuz arada kussa bile bu diyete devam etmeye özen gösterin. Birkaç saat, kusma kesilinceye kadar çocuğunuza zorla yemek yedirmeye çalışmayın.

Yemek yedirmeye zorlamanız halinde zaten midesi bu besinleri sindiremeyeceği için bu durum kusmayı tetikleyerek sıvı elektrolit kaybını artıracaktır. Bu da hasta bir organı çalışmaya zorlamak anlamına geliyor.

Kusma kesilip ishal başladıktan sonra bu içeceklere ek olarak muz, şeftali, havuç, patates, pirinç püreleri, yoğurt çorbası, yağsız, makarna, pirinç pilavı, haşlanmış et ve tavuk gibi yarı katı besinlere hafif hafif başlayabilirsiniz.

İshali için mutlaka doktora başvurun!
Çocuğunuzda havuzdan sonra bulaşan bu enfeksiyonlar için kendiniz bu tür tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu tedaviler yetersiz kalabilir. Şu durumlarda mutlaka başvurmalısınız:

 • İshal kanlı ve sümüklü ise,
 • 8-10 kereden fazla kusmuşsa,
 • İshal 5 günden uzun sürmüşse,
 • Ateş 39 derecenin üzerinde ise ve 2 günden uzun süredir devam ediyorsa,
 • Sıvı elektrolit kaybı belirtileri ortaya çıkmaya başlamışsa (idrar miktarında azalma, ağız kuruması, göz kürelerinin çökmesi, bebeklerde bıngıldağın çökmesi, cilt gerginliğinin azalması, şuur değişikliği, dalgınlaşma, uykuya eğilim, solunumun hızlanması).

Çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

 • Yeterli dezenfekte edilmediğini düşündüğünüz havuza çocuğunuzu sokmayın.
 • Çocuğunuzu havuzda su yutmayacak şekilde tutun. Çocuğunuz havuza kendi girebilecek yaşta ise havuz suyunu yutmaması konusunda ikazda bulunun.
 • Hepatit A ile Rota virüs aşılarını yaptırın.

Dış kulak yolu enfeksiyonu

Havuz suyu bariyerlere zarar veriyor
Havuzlarda çocuklara bulaşan en önemli su kaynaklı kulak hastalığı, dış kulak yolu enfeksiyonudur. Temelde uzun süre suyla temas sonucu, dış kulak yolu derisinde bariyer sistemi bozulur.

Özellikle dış kulak yolunu koruyan mumsu kulak kirinin ortamdan uzaklaşması sonucu, dış kulak yolu derisi florasında doğal olarak bulunan ya da suda yer alan ve bulaşıcı olmayan mikroorganizmalar dış kulağa yerleşip burada çoğalıyor, sonra da deri içine nüfuz ederek bu bölgede enfeksiyon oluşturuyor.

Bu hastalık çocuklarda havuz hijyen koşulları nedeniyle gelişmiyor, kişisel lokal bir bağışıklık sorunu olarak ortaya çıkıyor.

Şiddetli kulak ağrısı yapıyor
Çocuklarda havuz suyunun neden olduğu dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle birkaç gün sonra başlıyor. Günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli kulak ağrısı yapıyor. Dış kulak yolu ve kulak kepçesi dokunmaya karşı çok duyarlı oluyor.

Dış kulak yolu kızarabiliyor ve şişebiliyor. Kulaktan sarı krem rengi pis kokulu bir akıntı gelebiliyor. İleri aşamalarda ağrı çeneye ve boğaza vurabiliyor. Çocuğunuzun dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotikli kulak damlaları, ağrı kesiciler kullanıyor.

Çocuğunuzun havuza girmesi bir süre kısıtlanıyor.

Çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

 • Çocuğunuzu yeterli dezenfekte edilmemiş havuza sokmayın.
 • Çocuğunuzun havuza kulak tıkacı ile girmesini sağlayın.

Göz hastalıkları

Göz düşmanı: Klor

Çocuklarda havuzdan kaynaklı en sık bakteriyel kökenli ya da kimyasal tahrişe bağlı oluşan ve konjoktivit denilen göz enfeksiyonu oluşuyor. Bakteriyel enfeksiyonlarda gözde yoğun çapaklanma, batma seklinde ağrı, gözlerde kızarıklık oluşuyor.

Sudaki klora bağlı gelişen konjoktivitlerde bu derece çapaklanma görülmüyor, kızarıklık ve gözlerde yanma ön planda oluyor.

Çocuğunuzun tedavisi için basit yöntemlerden; ılık çay pansumanı uygulamaları, ileri olgularda da antibiyotikli göz damlası ve pomatlar kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

 • Çocuğunuzu havuz içinde, gözleri suyla temas etmeyecek şekilde tutun.
 • Çocuğunuz havuza kendi girebiliyorsa, deniz gözlüğü takmasını sağlayın. Gözlük takmıyorsa, suya daldığında çocuğunuzu gözlerini açmaması konusunda teşvik edin.
 • Güneş ışınları da göz enfeksiyonuna zemin hazırladığı için havuz kenarında çocuğunuzu şapkasız dolaştırmayın.

Video: Çocuğunuzu havuzdan kaynaklanan enfeksiyonlardan nasıl korursunuz?

İlginizi çekebilir

Çocuğunuzu 2 yaşına kadar havuza sokmayın!

Havuz ve deniz suyu cildi nasıl etkiler?

Çocuğunuzu güneşten korumanın 10 püf noktası

Çocukların en sık yakalandıkları yaz hastalıkları

Çocuğunuzu yaz ishalinden korumak için…

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/havuz-cocugunuz-icin-tehlike-mi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.