Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

Depresyondaki Köpeğiniz Sizinle Konuşuyor…Peki Siz Onu Anlayabiliyor musunuz?

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

01 Ağu 2013

Ağustos 1, 2013

Köpeği olan bir çok hayvan severin de bildiği gibi köpekler gerçekten çok duygusal hayvanlardır. Çoğu zaman sizinle tüm duygularınızı paylaştığını hissedersiniz. Gülüp neşelendiğinizde o da koşar ve oynamaya başlar. Ağladığınızda, şaşırır, yanınıza gelip burnuyla elinizi dürter ve hatta eğer yetişebilirse göz yaşlarınızı bile yalar.

Evinizde çocuğunuzun uyandığını size ilk o haber verir, çocuk ağlarsa telaşlanır ve ne yapacağını şaşırır.

Sahipleriyle doğru sevgi kontağını kurabilmiş köpekler sürekli gözleri ile sahiplerini izler, gözleri kapalıysa en ufak bir seste kulaklarının kımıldadığını, dikildiğini ve içi rahat etmezse de ne oluyor diye sizi kontrol ettiğini fark edebilirsiniz.

Köpekler bu hissiyatları nedeniyle de yardıma ve sevgiye muhtaç yaşlılar ve çocuklarla harika bağlantılar kurabilirler. Ve onlar gerçekten karşılıksız olarak sevgilerini vermeye her zaman hazırdırlar.

İnsana aşık ve insansız yapamayan tek hayvan türü köpeklerdir. Başka hiçbir hayvan köpekler gibi değildir. O yüzden eğer köpeğinize yeteri kadar ilgi ve sevgi gösteremezseniz hızla depresyona girebilir.

Depresyona giren bir köpekte, o neşeli, koşturup oynayan dostunuz gitmiş yerine sürekli uyuyan, yemeğini laf olsun diye atıştıran veya çok fazla yemek yiyen, uykusunda sürekli sayıklayan, huzursuz sürekli hareketler yapan huzurlu uyuyamayan bir köpek gelmiştir.

Köpekler depresyona girince aynı insanlarda olduğu gibi ya kendilerini bırakır ve hayata küserler yada fazla tepkisel olup hemcinslerine ve diğer insanlara hatta birlikte yaşadıkları aile fertlerine zarar verebilecek kadar kötü davranışlar sergilerler. Çok kısa sürede köpeğinizin stres, mutsuzluk ve depresyon kaynağını tespit edip onu anlayamazsanız bir çok davranışı pekişerek kalıcı huylar haline gelebilir.

Öncelikle düzenli ve bol bol gezen köpeklerin depresyona girme ihtimalleri çok düşüktür

Bu gezdirmeler sırasında sadece tuvalet ihtiyacını karşılayabilecek kısa sürelerde değil de onunla bol bol oyun oynayacak, konuşacak hatta ufak tefek dostluğunuzu pekiştirecek eğitimler verip ona bir şeyler isterseniz bu gezdirmeler aslı amacına ulaşacaktır.

Köpek sahibi ile birlikte sadece evde değil dışarıda da vakit geçirmek ister. Lütfen gezdirmeyi sadece tuvaletini yaptırıp eve dönmekle sınırlamayın.

Gezdirme sırasında istediği kadar koşmalı, yuvarlanabilmeli, çevreyi koklayıp koku bırakabilmeli ve yanınızda getirdiğiniz oyuncaklarla sizinle oynamalıdır.

Oyuncaklar köpeklerinizin stresini alan en önemli araçlardır

Aynı çocuklarda olduğu gibi köpeklerde gün boyu yaşadıkları streslerden arınmak için kemirdikleri oyuncakları kullanırlar. Köpek oyuncaklarının hemen hemen tamamı köpeğin ağzıyla kemirebileceği, ısırıp taşıyabileceği özelliklerdedir.

Köpeklerin doğada yaşayan kurt vb vahşi atalarındaki ısırma, kemirme davranışları ve eksersizleri onların avlanma, beslenme ve hayatta kalabilme mücadelesinde en önemli yer tutan güçleridir. Mesela kedi oyuncakları ağızdan çok pençelere ve tırmalamaya yöneliktir.

Çünkü kediler de tırmalama ve pençelerini kullanma gibi özelliklerin oyunla yavruluktan itibaren gelişmesi ile avlanma ve beslenme becerilerini arttırabileceklerdir.

Köpeğinizi belli sürelerde yalnız bırakmak sanıldığının aksine onları depresyona sokmaz

Tam tersine yapıları gereği sabah ve akşam yoğun faaliyetler dışında serilip yatmak ve derin uyku uyumak eğilimindedirler. Ben yavru köpeklerin eğitimine en baştan başlarken ilk tavsiyelerim içinde köpeğinizle birlikte olma ve yalnız kalma sürelerini ve nedenlerini anlatıyorum.

Sürekli birlikte yaşadığınız köpekler kişilik kazanamazlar, zaten insana aşırı bağımlı olma eğilimleri nedeniyle sizin onların yanınızda olmadığınız durumlarda düşünemeyeceğiniz kadar mutsuz olurlar.

Ama baştan itibaren onları doğaları gereği yalnız kalabilecekleri zamanlar verip, sizle oldukları zamanları da oyun, eğitim, uzun yürüyüş ve koşularla geçirirseniz o dillerini dışarıya çıkarıp ağızlarına yayılan köpek gülüşü ile ödüllendirilirsiniz.

Köpekler diğer köpeklerle yavruluklarından itibaren birlikte olurlarsa sürü iç güdülerindeki bir çok seremoniyi yaşayabilecekleri için depresyona girme ihtimalleri azalır

Unutmayın köpekler insansız yaşayamayacak kadar çok insana aşık türlerdir ama aynı zamanda sürü hayvanı oldukları için içgüdülerindeki bazı davranışları yaşamaları onlara çok iyi gelir.

Diğer köpeklerle hırlaşmaları, arada çok abartılı olmasa da kavga etmeleri, birbirlerinin idrarları üzerine koku bırakmaları, toprakları arka ayakları ile tozutarak kazmaları, diğer köpeklerle yavru, karşı ve kendi cinsiyetinde olanlarla karşılaşıp farklı davranışlarla anlaşmaları veya anlaşamamaları hep doğaları gereği yaşamaları gereken durumlardır.

Köpekler kendilerinden bir şey istendiği zaman daha mutlu olurlar

Bunu biraz açıklarsak: Abartılı ve ego tatmini ile olmadıktan sonra köpeklere eğitim vermek onları mutlu eder. Çünkü köpekler sahiplerinin dediklerini, yaparak onları mutlu etmek isterler.

Av köpeklerinin avdaki performansı, bekçi köpeklerinin sahiplerine gösteri yapar gibi her sese havlaması, hatta ne yazık ki dövüştürülen köpeklerin bile sahiplerini mutlu etmek için onların istediğini yapmaya çalışırken korkunç dövüşlerde birbirlerini parçalamaları hep bu içgüdü ile olur.

Bu içgüdüyü doğru yönlendirmek için köpeklerimize değişik hünerler öğretebiliriz. Bu konuda ben en fazla FCI logolu köpek oyun ve gösterilerini tavsiye ediyorum.

Bu eğitimler Çeviklik (Agility), Köpek numaraları (Dog Tricks), Frizby, Köpekle sahibinin birlikte katıldığı cross yarışları, su oyunları vb harika, neşeli ve köpek sahibi ile köpeğini bir birine yaklaştıran birlikte bir şeyler başarma keyfini yaşatan oyun ve eğitimlerdir.

Artık ülkemizde de bazı özverili,profesyonel ve hayvan sever eğitmenlerin çabaları ile bu tip eğitimleri anlatan köpek eğitimcileri harika seminerler veriyorlar. Bahsettiğim FCI logolu eğitimlerin tamamında köpek eğitmenleri köpekleri değil köpek sahiplerini eğitiyorlar. Bu seminerlere katıldığınızda direk uygulamalı olarak köpeğinizle birlikte eğitmenin size yol göstermesi ile köpeğinizi nasıl eğiteceğinizi öğreniyorsunuz. Böylece aslında köpeğinizle aranızda ortak bir dil oluşturup aynı zamanda birlikte eğleniyorsunuz.

Köpeğinizle doğru ses tonları ve zamanlamalarda konuşursanız sizi anlamak için çaba sarf edecek ve bu çaba sonucu depresyona girmeyecektir

Bu konuşma ille tatlı sesle sevgi sözcükleri ile olmayabilir. Köpek yavruları ile kliniğime gelen köpek sahiplerine ve sahibi ile iletişim kuramamış yetişkin veya genç köpeklerin sahiplerine her zaman önerdiğim gibi köpeklerimizle otoriter öğretmen veya antrenör sesi ve tonuyla konuşmalıyız.

Bildiğiniz gibi okullarda çocuklara çok fazla bağırıp çağıran, sürekli azarlayan, tehdit eden hatta sürekli fiziksel cezalara başvuran öğretmenler öğrenciler tarafından asla sevilmedikleri gibi beklenenin aksine çok da fazla sözleri dinlenmez.

Farklı şekilde çok iyi niyetli, çekinik ve her şeyi rica ederek öğrencilerinden isteyen, gerekli otoriteyi kuramamış öğretmenlerde derste düzeni sağlayamazlar ve öğrenciler tarafından ciddiye alınmazlar.

Ama doğru davranışlarla, ne çok sert ne de aşırı zayıf olmadan öğrencilere doğru ses ve davranışlarla istikrarlı ne istediğini tam ifade edebilen, pedagojik formasyonu hakkıyla kullanan öğretmenler veya takım koçları her zaman öğrenciler tarafından çok sevilir, dedikleri yapılır ve memnun etmeye çalışılırlar.

İşte biz de köpeğimizle benzer ilişkiyi kurabilirsek, benzer etkiyi sağlayabilirsek köpeğimiz ne istediğimizi anlayacak ve gereksiz yere yapamadığı şeyler için veya sizin davranışlarınızdaki dengesizlikler yüzünden depresyona girmeyecektir.

En son olarak da bir köpeğin depresyona girmemesi için asla terk edilmemesi gerekir

Köpekler insanlara çok çabuk bağlanır ve tek tek bireyleri sahip olarak görebildikleri gibi tüm aileyi de benimser ve her bir aile bireyi ile sevgi bağı oluştururlar. Aile içine alınan her yavru bir gün sonra bile geriye bırakılsa yine de aşırı üzülür ve mutsuz olur.

Unutmayın köpekler 1 günde 3 aylık tecrübe edinirler. Bu onların hayatta kalma başarılarının sırrıdır. Siz köpeğinize doğru veya yanlış davranışı 1-2 gün bile yapsanız o sanki 3 aydır böyle davranıyormuşsunuz gibi etkilenir ve kötü huylar edinebilir veya ne istediğinizi anlayarak buna iyi yönde şartlanabilir.

Bir gece bile birlikte uyusanız sanki 3 aydır bunu yapıyor muşsunuz gibi benimser ve sizin yanınızda uyuyamadığı her an mutsuz olur. Bu nedenle köpeğinize ilerde yapma diyeceğiniz hiç bir şeyi bir kere bile yapmasına izin vermeyin.

Sizinle geçirdiği bir günde bile sizinle bağ kuracağı içinde bakamayacağınız ve geriye yada başka birisine vereceğiniz bir köpeği asla alıp evinize getirmeyin.

Источник: //www.kopeklerhakkindahersey.net/depresyondaki-kopeginiz-sizinle-konusuyorpeki-siz-onu-anlayabiliyor-musunuz/

Hayvan sevgisi ile ilgili söylenmiş güzel sözler

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

Hayvanlar ile ilgili güzel sözleri sizler için bir araya getirdik bu sayfada. Anlamlı ve etkileyici Hayvan sözlerini bu sayfada okuyabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ben hayvanları kafeste görmekten hiç hoşlanmam. Kendilerine bakıldığını bilir bu hayvanlar; onlara bakan yüzlerce gözü hisseder bu hayvanlar; dokunur bu onlara. Ben gözetlendiklerini bilmeyen hayvanlar isterim. Kendi inlerinde gezinen, uykulu yeşil gözlerle uzanıp pençelerim yalayan, düşünen ürkek hayvanlar. Knut Hamsun

Bilimsel araştırmalara göre, suçluların yüzde sekseninin, çocukluğunda hayvanlara eziyet edenler arasından çıkmıştır.

Öyleyse, topluma yararlı kişiler olarak yetişmeleri için, çocuklarımıza hayvan sevmeyi, hayvanlara sevecen davranmayı öğretmeliyiz.

Hayvanlara acıyanlar, hayvanları sevenler, insanlara da duygulu davranır, güçsüzleri korur, acı çekenlere yardım ederler. Hayvana bakan çocuklarda, kendine güven, sorum duyguları gelişir. Aziz Nesin

En Çok Beğenilen Hayvan Sevgisi Sözleri

Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir. Mahatma Gandhi

Hayvan severler özel bir insan türüdür; ruhu cömert, empati dolu, belki biraz duygusallığa meyilli ve en az bulutsuz bir gökyüzü kadar kocaman yürekli. John Grogan

Hayatımı tamamen hayvanlara yardım etmeye adamamın sebebi; hali hazırda onlara zarar vermeye kendini adamış bu kadar çok insanın olması. Buddy Greyhound

Her şey aynı nefesten alır: Hayvanlar, insanlar, ağaçlar… Hayvanlar olmazsa insanlar ne yapar? Tüm hayvanlar gitse insanların ruhu büyük bir yalnızlığa boğulur; insanlar yalnızlıktan ölür. Kızılderili Atasözü

Köpeğe verilen kemik hayır işlemek değildir. Hayır, sen de köpek kadar açken köpekle paylaştığın kemiktir. Jack London

Hayvan Sevgisi ile İlgili 10 Güzel Söz

Hiçbir hayvan yoktur ki, bir ara şaşırsın da ne yapıp edeceğini, nasıl davranacağını bilemesin. Hiçbiri sana yaranmak, kendini sana beğendirmek gibi bir amaç gütmez. Tiyatro nedir bilmez hayvanlar. Nasılsalar öyledirler. Taşlar, çiçekler gibi tıpkı ya da gökteki yıldızlar gibi. Hermann Hesse

En iyi arkadaşlarımız hayvanlardır, ne soru sorarlar, ne de kusur ve kabahat bulurlar. George Elliot

Açlıktan ölmekte olan bir köpeği alıp doyurursanız sizi ısırmaz. Bu köpekle insan arasındaki temel farktır. Anonim

Köpeklerin cennette olmayacağını düşünüyorsunuz! Söylüyorum size hepimizden çok daha önce orada olacaklar. Robert Louis Stevenson

Bir kedi onu ne zaman çağırırsanız yanınıza gelir; tabi eğer yapacak daha iyi bir şeyi yoksa. Bill Adler

Kuşlar doğa adlı annenin güzel çalgıcılarıdır. Gavin Douglas

İnsanın insanlardan kaçışıdır hayvan sevgisi. Aziz Nesin

Bütün hayvanlar arasında yalnızca kedidir yaşamı seyreden. Var olmanın döner dolabını mesafeli bir konumdan izler. Kedide sempatik olma kaygısı yoktur. Yalnızca yaşar, uzak, dingin ve bilge. Andrew Lang

Köpekler centilmendir. Umarım onların cennetine giderim, insanların değil. Mark Twain

Kedimle oynadığım zaman, kim bilir belki de o benle daha fazla oynuyordur. Montaigne

Anlamlı Hayvan Sevgisi Sözleri

Düşünüyorum da hayvanlar âlemine katılıp onlarla birlikte yaşayabilirim; ne kadar sakin ve suskunlar… Hiçbiri tatminsiz değil, hiçbiri sahip olma çılgınlığına kapılmamış, hiçbiri diğerinin önünde eğilmiyor. A. Ali Ural

Hayvanlar yalnız yenmesi gerekeni yerler, körü körüne, salt eğlenmek için birbirlerini parçalamazlar. Susanna Tamaro

Bir Müslüman’ın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o Müslüman için birer sadakadır. Buhari

Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz. Arthur Schopenhauer

Hayvanlara karşı acımasızlık; ne gerçek eğitim, ne de gerçek bilginlik ile bağdaşır. Alexander Von Humboldt

Her kim aç bir hayvanı beslerse aynı zamanda ruhunu besler. Charlie Chaplin

Kedinin duygusal dürüstlüğü tamdır. İnsanlar çeşitli nedenlerden duygularını saklayabilirler ama bir kedi asla. Ernest Hemingway

Canlı hayvana işkence, eziyet edene lanet olsun. Hz. Muhammed(sav)

Hayvanlar benim arkadaşlarımdır ve ben arkadaşlarımı yemem. Bernard Shaw

Hiçbir şey yavru bir kediden daha oyuncu, yaşlı bir kediden daha ciddi olamaz. Thomas Fuller

Etkileyici Hayvan Sevgisi Sözleri

Hayvana binecekseniz tatlılıkla bininiz. Yük vuracaksanız takatinin üstünde yüklemeyiniz. Kesecekseniz en az ızdırap verecek şekilde kesiniz. Hz.Muhammed(sav)

İnsanın insanlardan kaçışıdır hayvan sevgisi. Aziz Nesin

İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz. Anatole France

Eğer hayvanlar aralarında konuşuyorlarsa, kim bilir neler söylüyorlar insanoğlu için. Cahit Zarifoğlu

İnsanlar arasında olmak, hayvanlar arasında olmaktan daha tehli. Friedrich Nietzsche

Marslılar yaşamın gizemini hayvanlar arasında bulmuşlardı. Hayvan yaşamı sorgulamaz. Yaşar. Yaşamasının biricik sebebi yaşamdır. Yaşamdan ze alır ve onda mutluluk bulur. Ray Bradbury

Hayvanlar üzerinde deney yapılmasına ilişkin düşüncem şudur: insanlar bir canlının hayatını alabilecek güce sahip olduklarında acımasızlıklarının sınırları yoktur. Tolstoy

Yaşamın özgürlük ve neşe anlamına geldiğini yunuslardan daha iyi hangi hayvanlar anlatabilir ki! Marlo Morgan

Hayvanlar, gördükleri iyiliklere karşı emin ol, daha nimetşinastırlar. Reşat Nuri Güntekin

Her erdem ve her günah için hayvanlardan alınacak bir ders vardır; hayvanlar, insancıl dünyayı örneklerler. Umberto Eco

Источник: //starfikir.com/2017/03/12/hayvan-sevgisi-ile-ilgili-soylenmis-guzel-sozler/

Köpek Depresyon: Önleme ve tedavi

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

Köpek depresyonu var. Evet, tıpkı insanlar gibi köpekler de depresif olabilir. Maalesef, depresyon günümüzde çok yaygın bir hastalıktır. Tabii ki, fenomenle ilgili araştırmalar eksik değildi ve onun sayesinde çok ilginç veriler var.

İlginçtir, köpeklerde depresyon insandan farklı değildir. İnsanoğlunun en iyi arkadaşı, en çok empati kurabilen hayvan olarak, çok benzer bir şekilde acı çeker.

Köpek depresyonunun önlenmesi

Evcil hayvanlarımızda bu tür zihinsel patolojileri önlemek mükemmel bir şekilde mümkündür.

Uzmanlar, hayvanın iyi davranış alışkanlıkları geliştirmesine izin vermenin uygun olduğunu söylüyor. Bu, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları önlemenin en iyi yoludur.

Bir köpek bir tavırla, bir çocukla karşılaştırılabilir. Duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınızı dikkate almak gerekir.

En basitinden başlamak her zaman tavsiye edilir. Köpeğin yaşam koşulları yeterli olmalıdır. İyi beslenme, tatlı su, dinlenme saatleri, diğer hayvanlarla sosyalleşme alışkanlıkları, vb. Hayvan yaşamı boyunca rahat ve mutlu hissetmeli. Aslında, köpeklerde depresyon çok basit bir şekilde önlenebilir.

Boş zaman

Rekreasyon ve sosyalleşme evcil hayvanımız için temel faktörlerdir.. Büyüklüğüne bağlı olarak, köpek her gün bir ila üç kez evden ayrılmaya ihtiyaç duyacaktır. Sadece kendilerini rahatlatmak için değil. Yürüyüş sırasında köpek egzersiz yapabilir, sosyalleşebilir, eğlenebilir ve duyularını yeniden yaratabilir.

Psikolojik faktörün de önemi vardır.. Köpek her zaman duygusal uyaranlara ihtiyaç duyacaktır. Onunla oynamak, onunla konuşmak, ona dikkat çekmek, temel konular. Aynı şekilde hayvan, aile ortamında sevilmeli ve değerli hissetmelidir. Çoğu köpeğin sadece insanlarla yaşadığını unutma. Bazen başka bir türle hayata uyum sağlamak zor olabilir.

Hayvanın çok uzun olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu, kaygı ve depresyon bozukluklarının kaynağı olabilir. Köpekler, insanoğlununkinden bile daha çok canlı hayvanlardır. Şirket olmadan çok uzun süreler, üzülür ve cesaretleri kırılır. Bu ilk belirtilerin ardından depresyon gelecek.

Köpek depresyonu tedavisi

Depresyon zaten hayvana yerleştiğinde, hızlı hareket etmek gerekir. Bu hastalık köpekleri insanlarla aynı şekilde etkiler. Köpeklerde bile daha büyük sonuçlar doğurabilir.

Diğer şeylerin yanı sıra, köpekler çok hassastır. Çok farklı davranışsal özellikler yaşarlar. Saldırganlık, korku, üzüntü, öfori ve daha fazlası.

Onlar duygusal açıdan yoğun bir şekilde yaşayan özel varlıklardır.

Köpek davranışsal değişiklikler yaşarsa, bir etoloğu ziyaret etmek uygun olabilir. Hayvan davranışında uzman profesyoneldir. Bu durum, köpek depresyonu için yeterli bir tedaviyi teşhis edebilir. Normalde tedavi, hayvanın yaşam alışkanlıklarındaki değişikliklere odaklanır.

Köpek depresyonunun tedavisi belirli davranış modifikasyon tekniklerini içerir.. Profesyonel hayvanın birlikte yaşama çevresini ziyaret edecek. Bu şekilde, durum hakkında daha net bir fikre sahip olabilirsiniz. Öyle olsa bile, terapinin gelişimi özellikle evcil hayvanın sahibi tarafından çok fazla sabır gerektirir.

Olumlu takviye

Pozitif eğitim, çok iyi sonuçlar veren bir tekniktir. Hayvan için uyarıcı bir takviye. Ödül, ödül ve sevgi gösterilerine dayalı iyi alışkanlıklar hakkında eğitileceksiniz. Etolog hayvanın sahibine rehberlik edecek, böylece tedaviye katkıda bulunabilecektir.

Daha ciddi durumlarda başka teknikler de vardır. Multimodal tedavi, örneğin, antidepresan ve anksiyolitik ilaçların tedariğini içerir.. Ancak bu tür çözümleri son seçenek olarak bırakmak her zaman tercih edilir. İlk şey, hayvanın davranış alışkanlıkları ile çalışmak olmalıdır.

Diğer alternatif terapiler

Halen, yeni çağa göre daha başka terapiler de düşünülmektedir.. Homeopati, Bach çiçekleri ve akupunktur bunlardan bazılarıdır. Her iki durumda da, veterinerin önce hayvanı alması her zaman gerekli olacaktır.

Genellikle, Köpekler davranışsal terapilere en uygun tepkiyi verir. Bu insanlar ile olmaz. Hayvanın daha duyarlı ve sezgisel olması, duygusal bozukluklarının tedavi edilmesini kolaylaştırır. Ölümcül sonuçlarla çok az sayıda köpek depresyonu vardır. Yine de, uyanık olmak ve problemi en kısa zamanda ele almak her zaman gereklidir.

Videoyu izle: Köpeklerde hangi davranış varsa psikolojik sorun olarak kabul edilir?

Источник: //tr.vistadeishelties.com/kopek-depresyon-onleme-ve-tedavi/

Evcil hayvan depresyona çözüm mü?

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

Hüznü ve sevinci paylaşan küçük dostların terapi etkisini bilen bilir. Evcil hayvanlar özellikle depresyona iyi gelir.      

İstemediğiniz halde mesaiye kaldınız. Patron her zamankinden daha mantıksız laflar etti.

Trafik dayanılmazdı. Eve vardığınızda hayata küsmüştünüz. Sabredin. Birazdan hoş geldin kuyruğu sallanacak.

Hadi karnım aç nerede kaldın diyen zeytin gözler kısılacak. Etrafınızda neşeyle dolanacak. Patilerini kaldırıp hasretle boynunuza sarılırken hayatın yaşamaya değdiğini size hatırlatacak.

Psikologlar, terapistler ve uzmanlar evcil hayvanlarla yakın ilişkide olmanın zihinsel ve fiziksel sağlığa olumlu yansıdığı görüşünde. İlaç tedavisi veya konuşma terapisi denli olmasa da evcil hayvanlar Depresyon semptomlarını azaltmada epey etkili.

Evcil hayvanlar çoğu kez daha ılımlı ve yumuşak olmayı sağlıyor. Uyku kalitesini arttırıyor. Olmayacak  endişeleri ve gereksiz kaygıları uzaklaştırmaları cabası.

Ofiste hayvan olur mu?

Özellikle çocuklarla çalışan psikologların ofislerinde muhabbet kuşları, balıklar, hamsterler görebilirsiniz. Evcil hayvanlar hem çocukların hem de yetişkinlerin sıkıcı tedavi rutinini kırmada bire bir.

Evcil hayvanların antidepresif etkisi kendimizi düşündüğümüzden daha önemli hissettirmeleriyle ilişkili olabilir mi? Yarım saatliğine çıkıp gece yarısı döndüğümüzde gelişimizi düğün bayram ilan eden başka dostumuz olmadığına göre ..

Uzmanlara göre evcil hayvanların bireyin ruh halini iyileştirmesinin nedeni: Koşulsuz Sevgi. Özellikle köpekler buna örnek. Çulsuz kalın. Çöpte debelenin. Farketmez. O daima harika olduğunuzu düşünecek. Sizi kayıtsız şartsız sevecek. Böylesine ilgi görmek psikolojiyi toparlıyor. Karşılığında yapmanız gereken tek şey iki dakikanızı ona ayırmak. Hepsi bu.

Evcil hayvanlar depresyonda ne işe yarıyor?

Depresyon yalnız yaşayanları ölçüsüz yıpratıyor. İçine kapanık bireylerin iletişim güçlüğü evcil hayvanla aşılabilir.

Onun dertleriyle ilgilenmek depresyonun kara bulutlarını şaşılacak hızda dağıtabilir.

 Uykulu yavru kediden daha iyi antidepresan yok.

Evcil hayvan özene bezene biriken dağ gibi sorunların yerine yenilerinin ve daha gerçeklerinin gelmesi demek. Bu iyi bir şey. Her hayvan istekleriyle, alışkanlıklarıyla başlı başına bir dünya. Bakım şart. Kısaca istemeseniz de kendi hayatınızın dışında başka hayatlar, başka sorunlar olduğunu idrak ediyorsunuz. Bu da depresif ruh halinden uzaklaşmaya yarıyor.

Hangi hayvan daha iyi?     

Evcil hayvan deyince sadece kedi köpek anlaşılmamalı. Uzmanlar depresyon semptomlarında papağanın çok işe yaradığı görüşünde.

Psikologlar özellikle yalnızlıktan muzdarip depresyon hastalarına papağan salık veriyor. Papağan çocukları evden ayrılan ailelerde yaygın boş yuva sendromundan yakınan orta yaşlı kadınlara da uygun.

Kuşlar sadık ve sevimli. Bakımları kolay. Muhabbetleri de on numara.

Evcil hayvan stresi çözer mi?

Hem de nasıl. Evcil hayvanla ilgilenmenin yatıştırıcı etkisi kesin.

Psikologlar küçük yaramazın dertleriyle uğraşmanın zihinsel sağlığı toparladığı görüşünde.

Aman kim uğraşacak demeyin.

Özellikle can sıkıntısından yakınıyorsanız evcil hayvan beslemeyi deneyin bakın nasıl doping oluyor. Hiç yoktan konuşma malzemesi. Olmayacak dertler. Şapşalın akıl almaz maceraları. Daha demin stresten yakınıyordunuz değil mi?    

Fiziksel ve zihinsel sağlığa ilişkin araştırmalar hayvanlara yakın yaşamanın hobiden öte ciddi gereksinimlerden olduğunu kanıtlıyor.

Çin’de yaşları 25 – 40 arası kadınlar üzerinde yapılan araştırmada hayvan sahibi olanların genel  sağlık durumu hayvanı olmayanlardan çok daha iyi çıkmış. Araştırmaya katılanların 3031 kadın yarısı evinde köpek besliyormuş.

Köpeği olanlar daha sık egzersiz yapıyor, daha iyi uyuyor, daha iyi fitness bulguları gösteriyor, yıl içinde daha az hastalanıyor ve daha az doktora görünüyormuş. Araştırma sonuçları Social Indicators Research’te yayınlandı.

   

Social Science & Medicine’de yayınlanan bir başka araştırmaya göre hayvanlar insanların daha fazla sosyal ilişki edinmesine olanak sağlıyor. Özellikle içe kapanmış olanlarda bu etki daha belirgin.

Araştırmada Batı Avustralya’dan 339 yetişkinin sosyal hayatları mercek altına alınıyor. Hayvan sahibi olup olmadıklarına bakılıyor. Sonuç açık: Hayvan besleyenler komşularıyla daha fazla zaman geçiriyor.

Daha çok konuşuyor.

Bir köpeğe sahip olmanın ve bakımını üstlenmenin kardiyovasküler sisteme yaradığı bilgisi yine bu araştırmayla gelen tartışmalı sonuçlardan.

Araştırmacıların Medical Journal of Australia’da yayınladıkları rapora göre evcil hayvan sahiplerinin kan değerleri son derece sağlıklı. Hayvanlarla yakından uzaktan ilgisi olmayanlarda durum aksi yönde.

Kulağa sevimli gelse de bu verinin bağımsız araştırmalarla henüz doğrulanamadığını belirtmekte yarar var.

Источник: //www.cevapsepeti.com/evcil-hayvan-depresyona-cozum-mu/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..