Hemoroid (Basur)

içerik

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) halk arasında bilinen adıyla Basur anüsün (makat) ağzında dışarı doğru sarkan/çıkan yastıkçıklar. Bunların aşırı ıkınmayla dışarıya çıkması ve gerilmesi ile damarlarda çatlama meydana gelerek kanama ortaya çıkıyor.

Hemoroid, halk arasında bilinen adıyla basur anüsün (makat) ağzında dışarı doğru sarkan/çıkan yastıkçıklar. Bunların aşırı ıkınmayla dışarıya çıkması ve gerilmesi ile damarlarda çatlama meydana gelerek kanama ortaya çıkıyor.

  Normal şartlarda hemoroid gaz-gaita tutmamızda, dışkılama sırasında tam boşaltmamızda ve de dinlenme sırasında su sızdırmazlık görevi olan yastıkçıklar.

Bu nedenle onların çıkartılması yönünde karar verilmeden iki kere düşünülmeli…

Hemoroidler bulundukları bölgeye göre, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmakta. İç hemoroidler sıklıkla kendini dışkılama ile taze renkli kanamanın varlığı ile gösteriyor. Dış hemoroid ise makat ağzında ortaya çıkan hemoroid içine pıhtı oturması ile ortaya çıkmakta. Bu durumda da ele gelen ağrılı, sert şişlik, kaşınma, huzursuzluk ve de şiddetli ağrı kendini göstermekte. 

Hemoroid ya da tıbbi adıyla hemoroidal hastalık, her dört yetişkinin üçünde ve sıklıkla 40 yaş üzeri bireyler ile özellikle gebe/emzirenlerde görülen yaygın bir hastalık. Hemoroidal hastalığın tam olarak anlaşılmadığının bir yansıması da hastalara çok farklı yöntemlerin önerilebilmesidir.

Bu hastalığa sahip çok sayıda kişiyi geri çevirmek veya kaybetmek (!) istemeyen pek çok hekim bildiği kadarıyla tanı ve tedavi gerçekleştirmekte ve elinde olan ya da bildiği herhangi bir yöntemi hastaya uygulamakta ya da önermektedir.

Bu konuda uzman olmayan hekimlerin doğru tanı koymadaki handikapları ve hemoroidal hastalığı ustaca tedavi edememeleri nedeniyle de pek çok hasta karamsarlığa sürüklenmekte.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Anüs etrafındaki yastıkçıkların sert dışkılama, ıkınma ve dışkılama ile zorlanması zonucu hasarlanma meydana gelmekte. Sonucunda taze renkli kanama (sıklıkla lavaboyu kırmızıya boyar) ve ele gelen meme, şişlik temizlik sırasında hasta tarafından hissedilmekte. Görülen başlıca belirtiler;

 • Bağırsak hareketleri sırasında makatta ve dışkı üzerinde parlak kırmızı kan görülmesi
 •  Anal bölgede, makatta duyulan kaşıntı ve tahriş hissi
 • Makatta ele gelen şişlik,
 • Sık görülen akıntı ve ıslaklık hissi,

Hemoroid belirtileri genellikle oluşan bölgeye bağlıdır. Oluştuğu bölgeye göre hemoroid çeşitleri şunlardır:

İç hemoroid olarak adlandırılan çeşit, kalın bağırsağın makata yakın bölümünde oluşur.  Genellikle görünür bir belirti vermemekle birlikte nadiren rahatsızlıklara neden olmakta. Ancak zaman zaman oluşan gerginlik ve tahriş hemoroidin yüzeyine zarar verebilir. Böylece kanamaya neden olabilir.

Dış hemoroid ise, deri altında bulunan şişlik şeklinde. Gözle görülür ve elle hissedilebiliyor. Anüs etrafında tahriş, kaşıntı, ağrı ve kanamaya neden olabilmekte.

Sıklıkla kendini basur pıhtılaşması/tromboze hemoroid olarak göstermekte. Dış hemoroid içinde kan toplanabilir. Bu durum, anüs yakınında şiddetli ağrı, şişme ve sert bir yığınla sonuçlanabilecek bir pıhtı (trombüs) oluşturabiliyoi.

Bu oluşumlara tromboze hemoroid denilmekte.

Hemoroid görülme nedenleri nelerdir? 

Kronik kabızlık, düzensiz dışkılama alışkanlığı hemoroidal problemi olan hastalarda sık görülmekte. Hemoroidal hastalıkta bazen aile hikayesi de olmakta. Yani ailesinde hemoroid olan bireylerde daha sık görülebiliyor. Bunların yanı sıra hemoroid oluşumunda  obezite ve hamilelikte kilo alımı, emzirme dönemindeki düzensiz dışkılama ve beslenme alışkanlığı da etkili.

Hemoroide neden olan diğer faktörler;

 • Dışkılamada zorlanma, ıkınarak sert dışkı çıkarma
 • Posasız/lifsiz beslenme
 • Tuvalette beş dakikadan uzun süre oturmak
 • Sürekli olarak görülen ishal veya kabızlık durumu
 • Uzun süreli oturmayı/ayakta kalmayı gerektiren meslekler
 • Bazı spor aktiviteleri __ata binmek, bisiklet sürmek, spinning gibi salon sporları
 • Obezite
 • Gebelik ve emzirme
 • Anal seks, anüse yabancı cisim sokmak

Hemoroid riskini azaltmak için nelere dikkat edilmeli?

 • Yüksek lifli/posalı gıdalar tüketmelisiniz…  Sebze,  meyve ve bol miktarda tahıl tüketimiyle yüksek lifli gıdalar yardımcı olacaktır.
 • Su içmeli ve tüketimini arttırmalısınız… Sindirim rahatlığı ve yumuşaklık için günde altı ila sekiz bardak su ve alkol içermeyen sıvılar tüketebilirsiniz.
 • Spor yapmalı ve aktif bir yaşam sürmelisiniz… Uzun süren ayakta durmayı veya oturmayı gerektirecek meslekler hemoroide sebep olur. Bu riski azaltmak için sık sık egzersiz yapmak ve aktif olmak gerekir. Ayrıca spor yapmak, hemoroide sebep olan kabızlığın giderilmesine yardımcı olarak sindirimi düzenler. Bu sebeple düzenli spor hemoroid riskini azaltacaktır.
 • Kilo vermeli ya da aşırı kilo almamalısınız… Aşırı kilo alımı ağırlık ve karın içi basıncı arttırarak hemoroide sebep olabilmekte. Bu durumda yüksek lifli gıdalarla diyet yaparak kilo vermek size yardımcı olacaktır.
 • Tuvalette uzun süre oturmamalısınız… Tuvalet kütüphane ya da ofisiniz değildir. Hemoroid riskini azaltmak için tuvalette uzun zaman geçirmemeli, gazete okumamalı, fazla ıkınmamalısınız. Tuvalette kalacağınız zaman 5 dakikadan fazla olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Bu gibi alışkanlıklardan vazgeçildiği takdirde hemoroid riski azalmakta.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Rektal kanama, dışkılama sırasında ya da temizlenirken elinize şişlik/meme gelmesi, tam temizliğinizi sağlayamama ve de ailenizde bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda doktora başvurmalısınız.

Hemoroid olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmanızdaki en önemli belirti bağırsak hareketleri sırasında makatta ve dışkı üzerinde parlak kırmızı kan görülmesidir.

Bu durumda Doktora başvurarak uygun tedavi için yardım almanız gerekmektedir.

Tedavi yöntemleri

Hemoroidal hastalığın kendiliğinden iyileşmelerle seyreden kronik bir sorun olduğu görüşü artık ağırlık kazanmıştır ve herhangi bir tedavi yönteminin gerçek etkinliğinin prospektif, kontrollü çalışmalar tarafından belirlenmesine gereksinim vardır. 

“Hemoroidal hastalıkla karşılaşan her hekimin ilk aşamada yapması gereken, posalı beslenme, sağlıklı dışkılama alışkanlıkları, sıcak duş uygulamaları ve bazı ilaçları kapsayan ve kanıta dayalı bir cerrahi dışı yaklaşımı başlatmasıdır. Daha ileri inceleme ve tedavi gerekiyorsa bile hastanın hemen bir başka merkeze veya cerraha yönlendirilmesi öncesi bu yaklaşımın sağlanması hastaların sıkıntısını azaltacak, hekimin prestijini arttıracak, ayrıntılı tanı ve tedavilere zaman kazandıracak ve en önemlisi tıptan umudun kesmiş bir hastanın alternatif tedavi arayışlarını engelleyecektir.” —Dr. Sezai Leventoğlu

Hemoroid tedavisi %90 oranında cerrahi yöntemlere başvurulmadan ameliyatsız yapılabilmekte.

Öncelikli olarak; bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kabızlığın giderilmesi, makat bölgesine içine ilaç koyularak yapılan oturma banyoları yerine sıcak duş uygulamaları, bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su tüketiminin arttırılarak en az 1.5-2 litre su içilmesi gibi adımlar izlenebilir.

  Erken dönem hemoroidal hastalıkta mukozal fiksasyon yöntemleri (lastik band ligasyonu, infrared, skleroterapi) ustaca uygulandığında cerrahi gereksinimi duyulmamakta. Bu yöntemler ofis şartlarında anestezi gerektirmeden uygulanan ağrısız uygulamalar.

İleri derecede yani sık tekrarlayan kanama atakları, eline şişlik gelmesi ve de içeri ittirmeye çalışmasına rağmen dışarda meme varlığı, çepeçevre makat ağzında hemoroid şişliklerinin olması durumunda cerrahi kaçınılmaz olabiliyor.

Cerrahi seçenekler var olan yastıkçıkların çıkarılmadan özel bir aletle yukarı asıldığı stapler hemoroidopeksi (PPH ya da Longo yöntemi), hemoroid arterlerinin ultrasonografik olarak  özellikli cihaz ile yapılan THD/HAL ameliyatları olduğu gibi hastalıklı hemoroid pakelerinin LigaSure, Ultrasonik disektör gibi ileri teknolojik cihazların kullanıldığı ameliyatlar yer almakta. Lazer ile hemoroid cerrahisi son yıllarda endüstri tarafından popülarize edilmeye çalışılmakta. Kanıta dayalı bilgiler ve deneyimler çerçevesinde pahalı bir yöntem ve de başarı olasılığı diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bulunmakta. Erken dönem hemoroidal hastalıkta denenen lazer hemoroid cerrahisinin elimizde daha iyi ve ucuz alternatifi band ligasyonu uygulamalarıdır. 

Hastaların ameliyat sonrası en korktuğu problemler dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi ve de gaz-gaita kaçırma olasılığı, bir de bunlara tamamen cerrahi tekniğin uygun olarak kullanılmamasına bağlı anal darlık eklenebilir. Onun içindir ki makat bölgesi cerrahisi özellikli olup bu bölgede deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken prosedürlerdir.

Источник: https://www.sezaileventoglu.com/tr/icerik/87/hemoroid-basur

Hemoroid ( Basur ) Nedir ? Hemoroid Tedavisi | Cilt Bakımı

Hemoroid (Basur)

Hemoroid, anal kanalın üst bölgesindeki damarların yumak halini almasıyla oluşan rahatsızlıktır. Halk arasında basur, mayasıl ve bekar hastalığı olarak da bilinen hemoroid, ve dış hemoroid olmak şartıyla ikiye ayrılmaktadır.!!

Hemoroid nedir, hemoroid nasıl olur, hemoroid tedavisi, hemoroid belirtileri nelerdir, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri, hemoroid evde tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hemoroid genellikle yetişkin insanlarda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Ancak günümüzde evde yapılan tedaviler sonucu ile geçmektedir. Hemoroid günlük rutin bir hastalık olan öksürük gibi yaşamımızda yerini almış bulunuyor.

Öncelikle bu yazımızda  hemoroid nedir bilgisini paylaşma istiyoruz.

Hemoroid Nedir ?

Günlük yaşantımızda insanlar arasında basur olarak bilinen hemoroid, makat çevresinde bulunan toplar damarların genişlemesinden dolayı oluşan ve dışa sarkmasıyla bilinen bir rahatsızlıktır.

Her üç kişiden birinde basur kesinlikle olduğu bilinmektedir. Kendiniz ne kadar sağlıklı hissetseniz de mutlaka genel cerrahi uzmanına giderseniz başlangıç evresinde de olsa basur olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hemoroid, dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid tedavi edilmezse ciddi derece acı verebilme durumuna gelebilir. Genellikle ele gelen cilt kabarmaları haricinde pek bir rahatsızlık veren durum söz konusu değildir. Fakat genişleyen damarlarda pıhtı oluşması sonucu diken batması gibi bir acı, şişlik ve kızarıklık görülebilir.

İç Hemoroid

İç hemoroid, hastalığın ilerlemesine göre dört bölüme ayrılır.

 • 1. Evre : Kanama olması sonucu kendini belirtir. Kanamalar genellikle büyük tuvaletinizi yaparken meydana gelmektedir. Tuvalet kağıdında belli olur veya damlama şeklinde görülebilir.
 • 2. Evre : Büyük tuvaletiniz sırasında ıkınma sonucu makattan dışarıya doğru çıkan baloncuk hissi veren memeler ve kanama sonucunda belirti verir. Ancak bu evrede kanama biraz daha şiddetli olur.
 • 3. Evre : Bu evrede hemoroid memeleri rahat bir şekilde makattan dışarı çıkabilir ve sadece el ile iteleyerek içeri yerleştirilebilir. Bu durumda kanama daha da şiddetlenir. Şişlik ve ağrıya sebep olur.
 • 4. Evre : Genel olarak uzun süredir devam eden kabızlıktan dolayı iç ve dış hemoroidler toplu şekilde makattan dışarı sarkmaktadır. Sarkan memeler sümüksü bir akıntıya sebep olmakla birlikte ağrısız, ıslak ve büyüktür. Büyük tuvaletten sonra tam temizleme gerçekleşmediği için iç çamaşırlarınızın kirlenmesi söz konusu olacaktır ve otururken ağrı hissettirecektir.

Hemoroid Nasıl Olur ?

Hemoroid genelde yetişkin insanlarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bir kişi hemoroid nasıl anlaşılır sorusunu ilk başta büyük tuvaletini yaparken makatta acı, kanama gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı zaman anlar.

Hemoroid tedavisi için doktora gitmenize gerek yok. Aktarlardan malzemelerle bitkisel tedavi yöntemi uygulayarak da rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Şimdi hemoroidin başlıca nedenlerinden bahsedelim.

Aşırı kilolu olmak veya obezite olmak makata yakın olan bölgedeki damarlara baskıyı arttırır. Düzensiz beslenen kişilerde çok sık görülen hemoroid, kabız olan kişilerde de çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Kabızlık

Lifli yiyeceklerin tüketiminde azalma ve çok az miktarda sıvı veya sıvı yemek tüketiminden dolayı insan vücudu kabız olur. Kabızlık sadece beslenmeyle de görülmez.

Bazı ilaçların yan etkisinden dolayı da kabızlık durumu söz konusu olabilir. Kabız olan biri büyük tuvaletini yaparken doğal olarak ıkınacaktır. Ikınma da makat bölgesinde bulunan damarlara basınç uygular.

Bu sebepten de hemeroid tetiklenir.

İshal

Çok sık ishal olan bir kişinin makat bölgesinde zedelenme görülür. Kabızlığın yanı sıra ishal olmak da hemoroidi tetikleyen etkenlerdendir. İshal devam ettikçe hemoroid kanaması devam eder.

İnsan vücudu tuvalete gitme isteği doğurduğunda sindirim sisteminin çalışması için bölgeye daha çok kan pompalama ihtiyacı duyacaktır. Daha fazla kan pompalanması demek damarlardaki kan miktarının artması anlamına gelir.

Makat bölgesindeki küçük çatlak bile bölgedeki kanamanın artmasına sebep olur.

Ağır Kaldırmak

Ağır kaldırmak hemen hemen her ekleme zarar vermek anlamına gelir. Ağır kaldırmak eklem yerlerine zarar verirken vücut yine kan pompalama ihtiyacı duyacağından ve ıkınma ihtiyacı doğacağından hemoroid ahstalığını arttıran etkenlerdendir.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminde pelvik damarların üstüne düşen basınç oranı daha da artacağı için hemoroid oranı artar.

Hamile kadınların ayakta kalması vücudun diğer bölgelerine zarar vereceği gibi çok oturması da hemoroidin habercisi olabilir. Özellikle hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Hamilelerde hemoroid 28. haftada çok sık rastlanabilir. Fakat doğum sonrası rahatsızlık ortadan kaybolur.

45 Yaş ve Üstü

İnsan vücudu yaşlandıkça rahatsızlıkların meydana çıktığı bir metabolizmaya sahiptir. Hemoroid de yaş ilerledikçe rastlanan rahatsızlıklar arasında yerini alır. Aslında hemoroid de genetik bir durumla söz konusu olabilir. Kan damarlarının zayıf olması genetik bir durumdan kaynaklanabilir.

Uzun Süre Tuvalette Oturmak

Uzun süre oturmak sadece masa başı işi olanlar için geçerli değildir. Oturmanın bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de tuvalette uzun süre oturmaktır. Önceden büyük tuvalete çıkılırken gazete veya dergi alınırdı.

Artık günümüz çağı teknoloji çağı olduğu için cep telefonu, tablet hatta bilgisayarla büyük tuvaletini yapanlar oluyor. Bu da tuvalette uzun süre oturulmasını sağlayan en büyük sebeplerden biridir.

Büyük tuvalet ihtiyacını bittikten sonra hemen tuvaletten kalkmak gerekir.

Diğer Nedenler

Hemoroide sebep olan bir çok neden daha sayabiliriz. Ancak en bilinmesi gereken konuları sizlere belirttik. Diğer nedenlere örnek olarak da;

 • Çok sık bisiklet veya motosiklete binmek
 • Alkol tüketimi
 • Vücut geliştirme
 • Acı ve baharatlı yiyecek tüketmek
 • Çok şiddetli öksürmek
 • Bağırsaklarda oluşacak veya oluşan tümörler

Bunların yanına ilave olarak da söyleyebileceğimiz bir başka durum da, kabız olunmadığı halde büyük tuvaletinizi zorlanarak yapmak, düzensiz beslenme, genetik yapı gibi problemler hemoroidi tetikleyen bir diğer unsurlar arasındadır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid orta yaşta görülen en sık hastalıktır. Öncelikle makat bölgesinde acı ve kanama gibi durumlarla karşı karşıyaysanız kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyin. Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu işi en iyi uzmanı bilir diyerek hareket edin.

Hemoroid tedavisi günümüz teknolojisinde oldukça basit bir duruma kadar geldi. Artık ameliyatsız lazerle yakma ve lastikle boğma gibi yöntemler kullanılabiliyor. Çok kısa süren bu tedavi ile hemoroidden kurtulabilirsiniz. Ancak maddi durumu göz önünde bulunduracak olursak hemoroid tedavisinde evde tedavi yöntemlerini ve hemoroid bitkisel tedavilerini de deneyebilirsiniz.

Makat bölgesinde oluşan acı ve kanama hemen hemoroid olduğunuz anlamına gelmemektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir öncelikle ondan bahsedelim.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroidin, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki çeşidin de farklı belirtileri vardır.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

İç hemoroid olduğunuzu büyük tuvaletiniz esnasında anlarsınız. Tuvaletinizi yaparken ıkınma gereği duyacağınızdan kanama ve acı hissi oluşur. Bu iç hemoroid olduğunuzun göstergesidir. Ancak her kanama kesinlikle hemoroid olduğunuz anlamına gelmez. Bunun için kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Dış hemoroid adı gibi makatın dış kısmında oluşan, ıkınma sonucu büyüyen bir hemoroid çeşididir. Dış hemoroid olduğunuzu kendiniz de kontrol ederek görebilirsiniz. Yürürken zorluk çekme, kanama, makat etrafında şişlik gibi belirtileri bulunur.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroid olan bir kişi doktora gitmekten genelde çekinmektedir. Ancak bu durum tamamen yanlış bir düşüncedir.

Hemoroid için en bilindik ve en etkili bitkisel tedavi yöntemi; kara halile tozu ile at kestanesi şurubu karışımının içmeniz olacaktır. Ya da at ezcanelerde at kestanesi hapı almaktır. Ancak at kestanesi hapı pahalı olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

AT KESTANESİNİN FAYDALARI

Kara Halile Tozu ve At Kestanesi Şurubu Karışımı

Öncelikle aktardan gerekli olan kara halile tozunu satın alın. At kestanesi şurubu ekstra bir şey olduğu için yanında alsanız tedaviniz için daha etkili bir yöntem olur.

 • Kara halile tozundan 1 çay kaşığı kadar çay bardağına koyun. At kestanesi şurubundan da 1-2 yemek kaşığı kadar ekleyin. Ancak size tavsiyemiz bu karışımı su veya meyve suyu ile takviye edin. Çünkü mide bulandırıcı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Elde edilen karışımı için.
 • 1 çay kaşığı kara halile tozunu yarım çay bardağı su veya meyve suyu ile karıştırıp için.

Sizlere önereceğimiz en etkili bitkisel tedavi yöntemi bu şekilde olacaktır. Ancak unutmayın ki; bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hemoroid Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin evde tedavi yöntemleri arasında uygulayacağınız en önemli özelliği;

 • Büyük tuvaletinizi yaparken kesinlikle uzun süre oturmayın.
 • Sıcak su torbası üzerine oturun.
 • Ikınacak durumlardan uzak durun.
 • Sıcak su dolu leğenin içinde 15-20 dakika kadar oturun.
 • Sıcak su ile duş alın.
 • Beslenmenize dikkat edin.
 • Uzun süre oturmaktan kaçının.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/hemoroid-basur-nedir/

Hemoroid (Basur) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid (Basur)

Basur ya da hemoroid hastalığı, kulaktan dolma bilgilerle çözülmeye çalışılan rahatsızlıklardan biri. Bu hastalık, makat çevresinde yoğunlaşan varise benzer şişliklerle; ağrı, kaşıntı ve kanama gibi rahatsızlıklarla kendini ele verir.

Hastalar bir yandan ağrılı günler yaşarken, bir yandan da basur gerekçesiyle doktora gitmekten çekinebiliyor.

Oysa çeşitli evrelere sahip olan basurun ilerlememesi ve tedavi edilebilmesi için bir an önce uzman görüşü almak ve harekete geçmek şart.

Özellikle dışkısında taze kan gören kişiler panikle bu sorunun nedenini araştırırken ve kanser gibi ihtimalleri düşünürken hemoroid olduklarını öğrenebilirler. Ancak sorunun kesin teşhisi için mutlaka hekim muayenesi gerekir.

Hemoroide yol açan sebepleri daha iyi anlamak için ise, vücudun boşaltım sistemine yakından bakmak faydalı olur. Bu nedenle hemoroid yani basur nedir öğrenmek, belirtilerine karşiı farkındalık geliştirmek vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçebilmek için önemlidir.

Öncelikle hemoroid tam olarak nedirden başlayalım.

Hemoroid olarak adlandırılan yapı, aslında her insanın anatomisinde doğal olarak bulunan ve makat çevresinde toplanan yastık görünümlü damarlardır. Bunların ele gelmesi, sarkması, ağrı ve acı vermesi ise hemoroid hastalığı ya da basur adını alır.

Anüsün dış kısmında, cilt altında yerleşim gösteren ağrılı şişlikler dış hemoroid; rektum denilen kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplanmalar ise iç hemoroid şeklinde adlandırılır. Hemoroid rahatsızlığına kimi zaman ağrılı bir kan pıhtısı da eşlik edebilir.

Tuvaleti kanlar içerisinde bırakan bu durum genellikle hastalar arasında paniğe sebep olur.

Hemoroid Neden Olur?

1. Kronik kabızlık
Tuvalette uzun süre oturmak ve ıkınmak hemoroidin başlıca nedenleri arasında. Bu durum kabız olan kişilerde çok sık görülür.

Kabızlığın yarattığı rahatsızlık verici tabloya genellikle hemoroid semptomları da eklenebilir. Makat yakınındaki bu damar yumağı zorlamayla birlikte şişer, kaşınır, kızarır ve ağrı verir.

Damar duvarındaki problemlerin kalıtsal olarak aktarılması da mümkün.

2. Gebelik ya da lohusalık
Gebelik ve doğum sürecindeki kadınlar da, vücutlarında meydana gelen radikal değişiklikler nedeniyle hemoroid riski altındadır. Gebe kadınlarda kan miktarının artması, rahim bölgesinin büyüyerek damarlara bası yapması, hormonların değişmesi ve kabızlığın sık görülmesi hemoroidi de beraberinde getirebilir.

3. Aşırı kilo
Aşırı kilolu insanlar; hem fiziksel yapıları hem de kilonun metabolizma üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeniyle hemoroidle daha sık karşılaşabilirler. Ani kilo alımlarından sonra hemoroid görülebileceği gibi; kabızlığa yol açacak düzeyde hatalı beslenmek de hemoroid sorununu tetikler.

4. Bağırsak rahatsızlıkları
Bağırsak fıtığı ve hatta bağırsak kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar da beraberinde hemoroidi getirebilir. Özellikle kanamalı rahatsızlıklarda bu hastalıkların belirtileri de birbirine karışabilir. Bu anlamda hastalık tanısını mutlaka bir genel cerrahi uzmanının koyması gerekir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

“Hemoroid başlangıcı nasıl olur?” sorusunun cevabı sorunun kaynağının iç (internal) ya da dış (eksternal) olmasına göre değişiklik gösterir. Yani basur belirtileri türüne göre de bazı farklılıklar gösterir.

Dış Hemoroid Belirtileri

 • Anüs etrafında şiddetli kaşıntı
 • Anüse yakın olarak beliren ağrılı şişlik
 • Oturma pozisyonunda rahatsızlık ve ağrı
 • Dışkıda kan

İç Hemoroid Belirtileri

 • Dışkıda parlak kırmızı kan
 • Makattan basurun sarkarak gelmesi

Hemoroid (Basur) Nasıl Tedavi Edilir?

“Hemoroid nasıl geçer?” sorusunun cevabı, genellikle insanların doktora gitmekten utanması sonucunda gelişigüzel ev usülü tedavilerle bulunmaya çalışılır.

Oysa 4 evreye ayrılan bu hastalık için, ilk evredeyken daha basit medikal destekler alınması mümkünken; ikinci evreden itibaren ameliyat da seçenekler arasına eklenir. Bu nedenle hemoroid tedavisini geciktirmemek faydalı olur.

Toplumun neredeyse yarısının başına bir kere gelmiş olan bu rahatsızlık için utanıp çekinmek yerine bir an önce profesyonel destek almak ilk seçenek olmalı.

Hemoroid sorununun arkasında daha ciddi sağlık sorunları bulunabileceği için, gerekirse önce bunların tedavi edilmesi gerekebilir. Hemoroid bitkisel tedavisi gibi seçeneklere bakılmadan önce mutlaka bu kötü olasılıklar elenmeli. Ayrıca, az da olsa sürekli hale gelen kanama mevcutsa mutlaka kansızlık yönünden hasta kontrol edilmeli ve gerekli görülürse tedaviye başlanmalı.

1. Oturma banyosu
Gebeler dışındaki hemoroid hastalarına önerilen bu yöntem, dışkılama sonrasında ılık bir suyun içerisine oturmayı kapsar. Oturma banyosu, tedavi etme niteliğinden çok verdiği rahatlık hissi nedeniyle tavsiye edilir. Ağrı durumuna göre günde 3 kereye kadar uygulanabilir.

2. İlaç tedavisi
Özellikle ilk evrede tanısı konulan hastalar için uzman hekim tarafından ilaç ve krem tedavisi önerilebilir. Bu uygulamalar kaşıntı, yanma ve ağrı gibi yakınmalara karşı kısa süreli rahatlama sağlarken uzun vadede de şişen memelerin toparlanmasına yardımcı olur.

3. Cerrahi yöntem
Kimi durumlarda hemoroidin ilaç ya da kremle tedavisi mümkün olmaz. Özellikle ilerlemiş vakalarda cerrahinin gerekliliğinden söz edilebilir.

Klasik ameliyatlarda yumaklaşan yapının kesilmesi ve çıkarılması söz konusu olabilirken; De Longo Yöntemi olarak anılan cerrahi yönteminde kesme ya da çıkarma olmadan; memelerin olması gereken noktaya taşınması gerçekleştirilir.

Çok daha basit olan bu tedavi günübirlik şekilde uygulanabilir ve hemoroid ameliyatı sonrası sosyal hayata hızlıca dönmek mümkün hale gelir.

4. Lazer tedavisi
Cerrahiden kaçınanların tercih ettiği bir diğer yöntem olan lazer tedavisi ise, lazer ışınları ile sorunlu bölgenin dağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Her durumda ve evrede uygulanamayabilir. Özellikle ilk evrede ve kanamanın ön planda olması durumunda tavsiye edildiği görülür.

Hemoroid ile uğraşmak zorunda kalmadan bu sorunun önüne geçebilmek için; özellikle kronik kabızlığa yol açan ve yaşam kalitesini düşüren hatalardan kaçınmak gerekir. Aşağıdaki önlemler sayesinde sorun tamamen önlenebilir ya da risk faktörü en aza indirilebilir:

 • Yüksek lifli gıdalar tüketilebilir ya da doktor onayıyla lif içeren gıda takviyeleri kullanılabilir.
 • Günde en az 3 litre su içilmelidir.
 • Fiziksel açıdan aktif bir hayat sürmek ve düzenli egzersiz yapmak kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Uzun süre oturarak ya da ayakta çalışanların 2 saatte bir mola vermeleri gerekir.
 • Dışkılama ihtiyacı hissedildiğinde hemen tuvalete gidilmelidir.
 • Dışkılamanın günde en az 1 kere olacak şekilde rutin bir hal alması, boşaltım sisteminin sağlığı açısından önemlidir.
 • Hemoroid sorunu varsa, baharatlı gıdalardan kaçınmak da yerinde olur.

Dededen kalma yöntemlerle yapıyorlar! 37 derece sıcakta…Panik Atak Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Guatr Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/hemoroid-basur-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221743-mykadin

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid (Basur)

Anal kanalın üst tarafında genişlemiş damar yumaklarına hemoroid (basur veya mayasıl da) denir.

Makat bölgesindeki damar yapıları kişinin fazla ıkınması sonucunda meme oluşturarak dışarı doğru sarkarlar.

Gelişen bu hastalığa hemoroid adı verilir. Hemoroid ve dış olarak ikiye ayrılır.

Meydana gelen hemoroid hastalığı sonucunda makatta kanama ve ağrı oluşur.

Hemoroid (Basur) Neden Olur?

 • Bağırsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal)
 • Gebelik ve doğum
 • Sedanter yaşam
 • Bazı spor etkinlikleri (ata binmek, bisiklet sürmek)
 • Çeşitli meslek grupları (şoförler, pilotlar)
 • Alkol alışkanlığı
 • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu
 • Kalın bağırsak kanseri

Bulunduğu bölgeye göre ikiye ayrılan hemoroid mutlaka tedavi edilmelidir

İç hemoroid (internal) kendini dışkılama sırasında taze kan ile belli eder.

Dış hemoroid (external) ise anal bölgeden dışarıya çıkan ve pıhtılaşması, ele gelen şişlik, kaşınma, yakınma ve şiddetli ağrı ile kendini hissettirir.

1.Derece Hemoroid

Bariz bir bulgusu yoktur. Ancak restoskopi ile görülebilir.

2.Derece Hemoroid

Ikınma sonrası veya muayenede saptanır. Ikınma bittikten sonra tekrar içeri girer. Kanama ve kaşıntı bazende ağrı gibi belirtiler verir.

3.Derece Hemoroid

Muayene sırasında makatın dışında hemoroid memeleri görülür. Basur memeleri rektal tuse ile içeriye gönderilir. Kanama, kaşıntı ve ıslaklık gibi şikayetler görülür.

4.Derece Hemoroid

En son aşama olan 4.evre basur, kanama, kaşıntı, akıntı, dolgunluk hissi ve şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Bu evrede pakeler içeri girmez. Kişi yürümekte ve oturmakta oldukça zorluk çeker.

Tanı Nasıl Konulur?

Hemoroid tanısında hastanın şikayetleri dinlenerek anal muayene yapılır. Genç hastalar için anal muayene yeterliyken rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir.

Kırk yaş ya da üstükabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın bağırsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın bağırsak kanserinin belirtisi olabilir.

Kadınlarda Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Kadınlarda hemoroid özellikle gebelik ve doğum sonrası dönemde sık görülür. Gebelikte annede meydana gelen hormonal değişiklik hemoroid oluşumunu tetikler.

Kadınlarda Hemoroid Şikayeti Neden Artar?

Gebelikte (hamilelik) annenin metabolizmasında meydana gelen değişime bağlı olarak daha sık kabızlık görülür.

Gün geçtikçe bebeğin kilo alımına bağlı olarak kalın bağırsak hareketleri görülür.

Annenin beslenme düzeni değiştiği için de kabızlık daha sık görülmektedir.

Kilo alımıyla beraber karın içi basıncı artar ve bu da basur oluşumuna neden olur.

Hemoroid Riskini Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Zengin posalı yiyecekler tüketmek gerekir. Bol yeşil sebze yemekleri ve meyveler
 • Günlük su tüketimi arttırılmalıdır. Bağırsak hareketlerinin daha rahat ve yumuşak olması için bol sıvı alınmalıdır
 • Düzenli egzersiz yapmak. Spor yapmayı doğal yaşam biçimi haline getirmek gerekir. Sindirimi düzenleyeceğinden kabızlığın giderilmesine büyük etken olacaktır
 • Tuvalette saatlerce oturulmamalıdır. Gazete ve telefonla ile geçen sürenin farkında varılmaz. Bu durum hemoroide neden olmaktadır. Basur riskini azaltmak için geçmek için 5 dakikadan fazla tuvalette oturulmamalıdır

Hemoroid (Basur) Tedavi Yöntemleri

Hemoroid rahatsızlığı kendiliğinden iyileşmez. Bu nedenle Proktoloji uzmanımız Op.Dr. Yasir Gözü’nün geliştirmiş olduğu hedefe yönelik tedavi seçeneğiyle çok kısa sürede ağrısız ve ameliyatsız yöntem sayesine hemoroid rahatsızlığını tedavi etmektedir.

Öncelikle, şunu bilmekte fayda var; hemoroid pakeleri hiçbir zaman evde yapılan yöntemlerle yok olmaz. Mutlaka uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Ancak ilk evrede fark edilen rahatsızlığa karşı doktor eşliğinde yapılan diyet programı, ılık su oturma banyosu, ilaçlarla profesyonel yöntemler uygulandığında herhangi bir endişeye gerek duyulmadan, rahatlama sağlanır.

Fakat ilk evreyi geçmiş ve sürekli tekrarlayan ele gelen şişlik, kanama, dolgunluk hissi, içeri itilemeyen pakelerin olması durumunda kesinlikle tedavi olmak gerekir.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinde Kullanılan Teknikler

 • Lazer ile tedavi
 • Elektro cerrahi ile tedavi
 • Radyofrekans ile tedavi
 • Bant ligasyon ile tedavi
 • Hemoroid kurutucu ilaç ile tedavi
 • THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi
 • Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir

Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Proktoloji uzmanlarımızla aynı gün hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz
 • Hemoroid tedavisi 5 ile 15 dakika içinde tedavi edilmektedir
 • Kişiye narkoz verilmeden yalnızca lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Bu nedenle kişinin muayene ve tedaviye aç gelmesine gerek yoktur
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır
 • Tedavi sırasında anüs içine tampon yerleştirilmez. Bu yüzden işlem tamamlandıktan sonra kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder
 • Kullandığımız ameliyatsız tedavi sayesinde anal bölge zarar görmez
 • Sistemik problemi olan (tansiyon, şeker, kalp, kanama bozukluğu…) hastalara ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanır. İlaç almalarında herhangi bir sakınca yoktur
 • Hastaların klasik ameliyat sonrası en korktuğu problem dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi veya gaz-büyük abdest tutamama olasılığıdır. Ameliyatsız tedavilerde bu tür olumsuz komplikasyonlar yaşanmamaktadır
 • Ameliyatsız tedavide kesi dikiş olmadığından kişi aynı gün işinin başına dönebilir

Proktoloji Uzmanlarımızdan Hemoroid (Basur) İle İlgili Videolarımız

 • Avrupa Cerrahi'de lazer tedavisi için narkoz kullanılmaz lokal aneztesi uygulanır.
 • Hemoroid ( basur ) tedavisi ortalama 5 ile 15 dk. sürmektedir.
 • Hayır, herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yoktur.
 • Ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi için aç gelmenize gerek yoktur.
 • Ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi ağrısız ve acısız bir işlemdir.
 • Ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisinde dikiş veya kesi kullanmadan tedavi edilir.
 • Ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştiğinden dolayı ilaçları kesmenize veya bırakmanıza gerek yoktur.
 • Evet, gebeliğinizin tüm dönemlerinde ameliyatsız hemoroid ( basur ) tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Tedaviniz bittikten sonra normal hayatınıza dönüş sağlayabilirsiniz. Otumanıza veya seyahat etmenize engel hiç bir durum yoktur.
 • Muayene sonrası dilerseniz hemen tedavi olabilirsiniz.
 • Lazer ameliyatlarda kullanılan bir cihazdır. Diğer hastaneler bunu ameliyat maksadı ile kullanmaktadır. Avrupa Cerrahi'de ise lazer cihazı kendi geliştirdiğimiz ameliyatsız tedavinin bir parçasıdır. Hedefe yönelik tedavide diğer yöntemlerle birlikte kullanılır.
 • Avrupa cerrahi'deki hemoroid tedavisinde hasta uyutulmaz. Müdahale odasına yürüyerek girer ve yürüyerek çıkar. 15-20 dk. sonra evine yada işine döner.
 • Sadece hemoroid bölgesine müdahale edildiği ve 5 dk. sürdüğü için kanama riskinin çok az olması sebebiyle yaşlılarda, kronik ve ilaç kullananlarda rahatlıkla uygulanabilir.
 • Hemoroid her kişide farklı evre ve farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılması gerekir.
 • 444 8 623 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz.
 • Basur Belirtileri Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.
 • Basur Nedir? Basur, anüs kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında mayasıl, tıp dilinde de hemoroid olarak bilinir. İç ve dış basur olarak ikiye grupta incelenir.Altta yatan sebeplerle birlikte zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru sarkar.
 • Hamilelikte Hemoroid Hamilelikte hemoroid, kadınların yaşadığı en ciddi sorunlardan biridir. Hemen hemen her kadın hamileliğin belli bir döneminde mutlaka basur şikayetleri ile karşılaşır. Kimisi başlangıç döneminde yeni gebeliğin getirdiği beslenme bozukluğuna bağlı oluşan kabızlık sorunu sonrası, kiminde ilerleyen haftalarda bebeğin pelvik damarlarına yaptığı baskı nedeniyle büyük hemoroid sorunları yaşar.
 • Basura Ne İyi Gelir? Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.
 • Basur Nasıl Olur? Basur'un tıptaki adı hemoroiddir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak insan hayatında maalesef karşılaşma riski oldukça yüksek olan bu basur (hemoroid) genelde 16 ve 40’lı yaşlarda görülür.
 • Hemoroidde Beslenme Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı kabızlık alışkanlığı hemoroidde en önemli etkiler arasındadır, tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır.
 • Dış Hemoroid Dış hemoroid oluşumunu tek bir nedene bağlamak yanlış olur. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır.Önemli nedenleri arasında beslenme alışkanlığıdır. 20. yüzyılda başlayan endüstrinin gelişmesine bağlı beslenme alışkanlıklarımızda da oldukça değişiklikler oldu. Günümüzde doğal posalı besinler azaldı.
 • Hemoroid Nasıl Geçer? Hemoroid vakasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Yaygın görülen bu rahatsızlık, her 4 kişiden 3'ünde yaşanmaktadır. Hemoroid tıbbı tedavisi bulunan bir rahatsızlık türüdür.
 • Basur Nedenleri? Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Basur nedeni dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.
 • Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi? Hemoroid kendiliğinden tamamen geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlk evrelerde uzman hekimin önerileriyle kullanacağınız birkaç basit ilaç ve beslenme alışkanlığınızda yapabileceğiniz ufak değişikliklerle problem çoğu zaman çözülebilir.

Источник: https://www.avrupacerrahi.com.tr/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid (Basur)

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroid genellikle kendi kendine iyileşmektedir. Bununla birlikte, bazı vakalarda belirtileri daha ciddi olabilmekte veya sık sık tekrarlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda, uygun tedavi yöntemleriyle hemoroid kontrol altına alınabilmektedir. Hemoroid tedavisinde sık kullanılan yöntemler ise evde tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerdir. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroidi evde tedavi yöntemleriyle iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Bu yöntemler özellikle hemoroid nedeniyle oluşan ağrı ve kaşıntı gibi belirtileri rahatlatmada oldukça etkilidir. Hemoroid için evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri ise şunlardır: (2)

Hemoroid için ılık su banyoları faydalı olabilmektedir. Ilık su ile dolu olan küvete oturup 15 ile 20 dakika boyunca beklemek hemoroid iltihaplanmasını azaltabilmektedir. Bu yöntemi günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Anüs çevresinde bulunan cildin tahriş olmamasını sağlamak için ılık su banyolarından sonra hassas olan bölgenin iyice kurutulması gerekmektedir.

Bol sıvı almak ve diyet lifleri açısından zengin olan gıdaları tüketmek, kabızlıkla mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlığın hafifletilmesi rektum ve anüse baskı uygulayan bağırsak hareketlerini önleyebilmektedir. Ayrıca şişkinlik, genel rahatsızlık ve kanama gibi belirtiler de azalmaktadır. (3)

Kabızlıkla mücadele etmek için başvurulabilecek bir diğer yöntem de dışkı yumuşatıcılardır. Bunlar bir sağlık uzmanı ya da eczacı tarafından tavsiye edilmelidir.

Hemoroidi olan kişi bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa, çok uzun bir süre beklemeden eczanelerden hava içeren veya kauçuktan yapılan oturma simitlerini ya da minderlerini temin etmesi gerekmektedir.

Egzersiz yapılması kabızlığı hafifletmekte ve üzerine baskı uygulanmış olan damarları rahatlatabilmektedir. Diğer yandan, tuvalete çıkma dürtüsü gelir gelmez hemen tuvalete gitmekte fayda vardır. Erteleme yapılmadığı takdirde kabızlık da oluşmayacaktır. (4)

İlaç Tedavisi

Hemoroid tedavisine yardımcı olabilecek bazı ilaçlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Kremler, Merhemler ve Fitiller

Hemoroidi rahatlatmak için kullanılabilecek pek çok krem, merhem ve fitil bulunmaktadır. Diğer yandan, bu ilaçlarla hemoroidi tedavi etmemekte, sadece iltihap ve şişkinlik gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır. (5)

Basur Memesinin Tedavisi

İç hemoroid durumunda, hemoroid içten anüsün dışına çıkabilmektedir. Dışa çıkan hemoroid şişerse ve tedavi edilmezse, hemoroid dokusunda kansız kalmakta ve enfekte olabilmektedir. Bu gibi vakalarda ameliyat gerekli görülebilmektedir.

Tromboze Hemoroid Tedavisi

Tromboze hemoroid halk arasında boğulmuş basur olarak da bilinmektedir. Çoğu zamanda, ıkınma sonucu dışa doğru çıkan hemoroidin sıkışması ve pıhtı biriktirmesi sonucu olmaktadır.

Oldukça ağrılı bir hemoroid çeşidi olan tromboze hemoroid durumunda, pıhtılaşan alanın giderilmesi için cerrah tarafından neşter kullanılmaktadır. Keskin hemoroid ağrısı devam etse de, bir süre sonra yerini donuk bir ağrıya bırakmaktadır. Birkaç gün sonrasında kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda ılık su banyoları ve ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. (6)

İç Hemoroid Tedavisi

İç hemoroid geliştiği takdirde, herhangi bir kanama yoksa hemoroid belirtileri ortaya çıkmayabilmektedir. Bununla birlikte, kanama ya da basur memesi gibi bir durum oluşmuşsa, evde tedavi yöntemleri ve ilaç tedavisi faydalı olabilmektedir.

Dış Hemoroid Tedavisi

Dış hemoroid durumunda, öncelikli amaç gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Anüs çevresinde meydana gelen tahriş nedeniyle bağırsak hareketlerinden sonra o alanı temizlemek zor olabilmektedir. Bu önemli bir sorun oluşturduğu takdirde, cerrahi yöntemlerle hemoroidin alınması gerekebilmektedir. (7)

Hemoroid Ameliyatları

Hemoroid sık sık tekrarlanıyorsa ve kalıcı ağrı ya da kanama gibi problemlere yol açıyorsa, ameliyat bir seçenek olarak değerlendirilebilmektedir.

Lastik bant ligasyonu: Bir cerrahın uygulayabildiği bu yöntemle, hemoroidal damarın etrafına bir miktar sıkı lastik bant yerleştirilmektedir. Böylece, kanamanın kaynağı kaybolmaktadır. İşlem uygulandıktan sonra 1-2 gün içinde biraz dolgunluk ve rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bazı hastalarda az miktarda kan da görülebilmektedir.

Skleroterapi: Skleroterapi işleminde, hemoroidin içine bir kimyasal enjekte edilmektedir. Böylece hemoroidin boyutu azaltılabilmektedir.

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi, iç hemoroid yaralarını ve sertleşmiş hemoroidleri tedavi etmek için kullanılabilmektedir.

Hemoroidektomi: Hemoroid ameliyatı olan hemoroidektomi, tüm hemoroidin çıkarılmasını içeren bir cerrahi müdahaledir. Çok şiddetli olan ve sürekli olarak tekrarlayan hemoroid problemleri için düşünülebilmektedir. Bununla birlikte, enfeksiyon, kanama ve stenoz (kanal daralması) gibi yan etkilere neden olabilmektedir. (8)

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid tanısı ve tedavisi için proktoloji (hemoroid ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. (9)

Hemoroidi Önleme Yöntemleri

Hemoroidi önlemenin en etkili yöntemi dışkı ihtiyacının ertelenmemesidir. Bununla birlikte, hem hemoroidin oluşmasını önlemek hem de oluştuysa da belirtileri hafifletmek için faydalı olabilecek bazı tavsiyeler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yüksek lifli yiyecekler tercih etmek
 • Bol sıvı tüketmek
 • Lif takviyeleri kullanmak
 • Tuvaletteyken ıkınmaktan kaçınmak
 • Dürtü hissedildiği anda tuvalete gitmek
 • Bolca egzersiz yapmak
 • Aşırı kilo söz konusuysa kilo vermek
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak

Kodeine dayalı ağrı kesiciler gibi kabızlığa neden olabilecek ilaçları kullanmaktan kaçınmanızda da fayda vardır. (10)

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid nasıl anlaşılır? Hemoroid başlangıcında en sık görülen belirti kanlı bağırsak hareketleridir. Hasta tuvalette küçük miktarlarda kan görmektedir. Diğer belirtiler arasında ise anal bölgede hissedilen kaşıntı veya tahriş, ağrı ve rahatsızlık, anüs çevresinde şişlik ve anüse yakın bölgede fark edilen bir yumru bulunmaktadır. (12)

Hemorid (Basur) belirtileri hakkında daha fazla detaya buradan göz atabilirsiniz

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroid neden olur? Hemoroid, anüs ve rektum içinde bulunan küçük kan damarlarının şişmesi sonucu oluşmaktadır. Bu duruma kabızlık, ishal, bağırsaklara uygulanan aşırı basınç, hamilelik, uzun süre oturma ya da ağırlık kaldırma gibi pek çok koşul neden olabilmektedir. (13)

Hemoroid (Basur) nedenleri hakkında geniş makalemize tıklayarak ulaşabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/hemoroid-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть