Hemoroid Nedir?

içerik

Hemoroid (Basur)

Hemoroid Nedir?

Hemoroid (Basur) halk arasında bilinen adıyla Basur anüsün (makat) ağzında dışarı doğru sarkan/çıkan yastıkçıklar. Bunların aşırı ıkınmayla dışarıya çıkması ve gerilmesi ile damarlarda çatlama meydana gelerek kanama ortaya çıkıyor.

Hemoroid, halk arasında bilinen adıyla basur anüsün (makat) ağzında dışarı doğru sarkan/çıkan yastıkçıklar. Bunların aşırı ıkınmayla dışarıya çıkması ve gerilmesi ile damarlarda çatlama meydana gelerek kanama ortaya çıkıyor.

  Normal şartlarda hemoroid gaz-gaita tutmamızda, dışkılama sırasında tam boşaltmamızda ve de dinlenme sırasında su sızdırmazlık görevi olan yastıkçıklar.

Bu nedenle onların çıkartılması yönünde karar verilmeden iki kere düşünülmeli…

Hemoroidler bulundukları bölgeye göre, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmakta. İç hemoroidler sıklıkla kendini dışkılama ile taze renkli kanamanın varlığı ile gösteriyor. Dış hemoroid ise makat ağzında ortaya çıkan hemoroid içine pıhtı oturması ile ortaya çıkmakta. Bu durumda da ele gelen ağrılı, sert şişlik, kaşınma, huzursuzluk ve de şiddetli ağrı kendini göstermekte. 

Hemoroid ya da tıbbi adıyla hemoroidal hastalık, her dört yetişkinin üçünde ve sıklıkla 40 yaş üzeri bireyler ile özellikle gebe/emzirenlerde görülen yaygın bir hastalık. Hemoroidal hastalığın tam olarak anlaşılmadığının bir yansıması da hastalara çok farklı yöntemlerin önerilebilmesidir.

Bu hastalığa sahip çok sayıda kişiyi geri çevirmek veya kaybetmek (!) istemeyen pek çok hekim bildiği kadarıyla tanı ve tedavi gerçekleştirmekte ve elinde olan ya da bildiği herhangi bir yöntemi hastaya uygulamakta ya da önermektedir.

Bu konuda uzman olmayan hekimlerin doğru tanı koymadaki handikapları ve hemoroidal hastalığı ustaca tedavi edememeleri nedeniyle de pek çok hasta karamsarlığa sürüklenmekte.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Anüs etrafındaki yastıkçıkların sert dışkılama, ıkınma ve dışkılama ile zorlanması zonucu hasarlanma meydana gelmekte. Sonucunda taze renkli kanama (sıklıkla lavaboyu kırmızıya boyar) ve ele gelen meme, şişlik temizlik sırasında hasta tarafından hissedilmekte. Görülen başlıca belirtiler;

 • Bağırsak hareketleri sırasında makatta ve dışkı üzerinde parlak kırmızı kan görülmesi
 •  Anal bölgede, makatta duyulan kaşıntı ve tahriş hissi
 • Makatta ele gelen şişlik,
 • Sık görülen akıntı ve ıslaklık hissi,

Hemoroid belirtileri genellikle oluşan bölgeye bağlıdır. Oluştuğu bölgeye göre hemoroid çeşitleri şunlardır:

İç hemoroid olarak adlandırılan çeşit, kalın bağırsağın makata yakın bölümünde oluşur.  Genellikle görünür bir belirti vermemekle birlikte nadiren rahatsızlıklara neden olmakta. Ancak zaman zaman oluşan gerginlik ve tahriş hemoroidin yüzeyine zarar verebilir. Böylece kanamaya neden olabilir.

Dış hemoroid ise, deri altında bulunan şişlik şeklinde. Gözle görülür ve elle hissedilebiliyor. Anüs etrafında tahriş, kaşıntı, ağrı ve kanamaya neden olabilmekte.

Sıklıkla kendini basur pıhtılaşması/tromboze hemoroid olarak göstermekte. Dış hemoroid içinde kan toplanabilir. Bu durum, anüs yakınında şiddetli ağrı, şişme ve sert bir yığınla sonuçlanabilecek bir pıhtı (trombüs) oluşturabiliyoi.

Bu oluşumlara tromboze hemoroid denilmekte.

Hemoroid görülme nedenleri nelerdir? 

Kronik kabızlık, düzensiz dışkılama alışkanlığı hemoroidal problemi olan hastalarda sık görülmekte. Hemoroidal hastalıkta bazen aile hikayesi de olmakta. Yani ailesinde hemoroid olan bireylerde daha sık görülebiliyor. Bunların yanı sıra hemoroid oluşumunda  obezite ve hamilelikte kilo alımı, emzirme dönemindeki düzensiz dışkılama ve beslenme alışkanlığı da etkili.

Hemoroide neden olan diğer faktörler;

 • Dışkılamada zorlanma, ıkınarak sert dışkı çıkarma
 • Posasız/lifsiz beslenme
 • Tuvalette beş dakikadan uzun süre oturmak
 • Sürekli olarak görülen ishal veya kabızlık durumu
 • Uzun süreli oturmayı/ayakta kalmayı gerektiren meslekler
 • Bazı spor aktiviteleri __ata binmek, bisiklet sürmek, spinning gibi salon sporları
 • Obezite
 • Gebelik ve emzirme
 • Anal seks, anüse yabancı cisim sokmak

Hemoroid riskini azaltmak için nelere dikkat edilmeli?

 • Yüksek lifli/posalı gıdalar tüketmelisiniz…  Sebze,  meyve ve bol miktarda tahıl tüketimiyle yüksek lifli gıdalar yardımcı olacaktır.
 • Su içmeli ve tüketimini arttırmalısınız… Sindirim rahatlığı ve yumuşaklık için günde altı ila sekiz bardak su ve alkol içermeyen sıvılar tüketebilirsiniz.
 • Spor yapmalı ve aktif bir yaşam sürmelisiniz… Uzun süren ayakta durmayı veya oturmayı gerektirecek meslekler hemoroide sebep olur. Bu riski azaltmak için sık sık egzersiz yapmak ve aktif olmak gerekir. Ayrıca spor yapmak, hemoroide sebep olan kabızlığın giderilmesine yardımcı olarak sindirimi düzenler. Bu sebeple düzenli spor hemoroid riskini azaltacaktır.
 • Kilo vermeli ya da aşırı kilo almamalısınız… Aşırı kilo alımı ağırlık ve karın içi basıncı arttırarak hemoroide sebep olabilmekte. Bu durumda yüksek lifli gıdalarla diyet yaparak kilo vermek size yardımcı olacaktır.
 • Tuvalette uzun süre oturmamalısınız… Tuvalet kütüphane ya da ofisiniz değildir. Hemoroid riskini azaltmak için tuvalette uzun zaman geçirmemeli, gazete okumamalı, fazla ıkınmamalısınız. Tuvalette kalacağınız zaman 5 dakikadan fazla olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Bu gibi alışkanlıklardan vazgeçildiği takdirde hemoroid riski azalmakta.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Rektal kanama, dışkılama sırasında ya da temizlenirken elinize şişlik/meme gelmesi, tam temizliğinizi sağlayamama ve de ailenizde bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda doktora başvurmalısınız.

Hemoroid olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmanızdaki en önemli belirti bağırsak hareketleri sırasında makatta ve dışkı üzerinde parlak kırmızı kan görülmesidir.

Bu durumda Doktora başvurarak uygun tedavi için yardım almanız gerekmektedir.

Tedavi yöntemleri

Hemoroidal hastalığın kendiliğinden iyileşmelerle seyreden kronik bir sorun olduğu görüşü artık ağırlık kazanmıştır ve herhangi bir tedavi yönteminin gerçek etkinliğinin prospektif, kontrollü çalışmalar tarafından belirlenmesine gereksinim vardır. 

“Hemoroidal hastalıkla karşılaşan her hekimin ilk aşamada yapması gereken, posalı beslenme, sağlıklı dışkılama alışkanlıkları, sıcak duş uygulamaları ve bazı ilaçları kapsayan ve kanıta dayalı bir cerrahi dışı yaklaşımı başlatmasıdır. Daha ileri inceleme ve tedavi gerekiyorsa bile hastanın hemen bir başka merkeze veya cerraha yönlendirilmesi öncesi bu yaklaşımın sağlanması hastaların sıkıntısını azaltacak, hekimin prestijini arttıracak, ayrıntılı tanı ve tedavilere zaman kazandıracak ve en önemlisi tıptan umudun kesmiş bir hastanın alternatif tedavi arayışlarını engelleyecektir.” —Dr. Sezai Leventoğlu

Hemoroid tedavisi %90 oranında cerrahi yöntemlere başvurulmadan ameliyatsız yapılabilmekte.

Öncelikli olarak; bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kabızlığın giderilmesi, makat bölgesine içine ilaç koyularak yapılan oturma banyoları yerine sıcak duş uygulamaları, bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su tüketiminin arttırılarak en az 1.5-2 litre su içilmesi gibi adımlar izlenebilir.

  Erken dönem hemoroidal hastalıkta mukozal fiksasyon yöntemleri (lastik band ligasyonu, infrared, skleroterapi) ustaca uygulandığında cerrahi gereksinimi duyulmamakta. Bu yöntemler ofis şartlarında anestezi gerektirmeden uygulanan ağrısız uygulamalar.

İleri derecede yani sık tekrarlayan kanama atakları, eline şişlik gelmesi ve de içeri ittirmeye çalışmasına rağmen dışarda meme varlığı, çepeçevre makat ağzında hemoroid şişliklerinin olması durumunda cerrahi kaçınılmaz olabiliyor.

Cerrahi seçenekler var olan yastıkçıkların çıkarılmadan özel bir aletle yukarı asıldığı stapler hemoroidopeksi (PPH ya da Longo yöntemi), hemoroid arterlerinin ultrasonografik olarak  özellikli cihaz ile yapılan THD/HAL ameliyatları olduğu gibi hastalıklı hemoroid pakelerinin LigaSure, Ultrasonik disektör gibi ileri teknolojik cihazların kullanıldığı ameliyatlar yer almakta. Lazer ile hemoroid cerrahisi son yıllarda endüstri tarafından popülarize edilmeye çalışılmakta. Kanıta dayalı bilgiler ve deneyimler çerçevesinde pahalı bir yöntem ve de başarı olasılığı diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bulunmakta. Erken dönem hemoroidal hastalıkta denenen lazer hemoroid cerrahisinin elimizde daha iyi ve ucuz alternatifi band ligasyonu uygulamalarıdır. 

Hastaların ameliyat sonrası en korktuğu problemler dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi ve de gaz-gaita kaçırma olasılığı, bir de bunlara tamamen cerrahi tekniğin uygun olarak kullanılmamasına bağlı anal darlık eklenebilir. Onun içindir ki makat bölgesi cerrahisi özellikli olup bu bölgede deneyimli cerrahlar tarafından uygulanması gereken prosedürlerdir.

Источник: //www.sezaileventoglu.com/tr/icerik/87/hemoroid-basur

Hemoroid (Basur) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid toplumun yaklaşık %50’sinde görülen bir hastalıktır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir.

Hastalık makattaki hemoroidal venlerin genişleyip sarkmasıyla oluşan bir durum olsa da, birçok organı etkileyip, insanlarda büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Hemoroidin belirtileri ve nedenleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Esasen tedavi edilebilir bir hastalık olan hemoroid toplumdaki ön yargılar yüzünden hastaya uzun yıllar acı çektiren bir durum haline gelebilir. Makat etrafında oluşan memenin küçük bir cerrahi operasyonla alınması mümkündür. Ancak insanlarımız genel olarak doktora gitmekten çekinir ve utanır. Küçücük bir meme zamanla büyür ve kişiye her dışkılama esnasında büyük acı ve ağrılar yaşatabilir.

Göbek Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hemoroidin tanısı çoğunlukla fiziki bir muayene ile konabilir. Fakat daha kesin bir tanı ve hastalığın ilerleme evresi, yapılan çeşitli laboratuvar testleriyle daha netlik kazanacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki doğru beslenme, egzersiz ve hareketli bir yaşam düzeni ile hemoroid gibi bir hastalığın başınıza gelmesini önlemek sizin elinizdedir.

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid makat etrafında (anüs kısmında) bulunan toplardamar yumağının tıpkı varis gibi gevşeyip, meme şeklinde aşağı doğru sarkmasıyla oluşan bir durumdur. 2 tip hemoroid vardır.

1. İç Hemoroid: Anüsün içinde yer alır, ıkınmayla dışarı çıkabilir. Başlangıç safhası olduğu için daha az ağrı hissi verir, hastalık ilerlemedikçe dış kısımda fark edilmezler.

2. Dış Hemoroid: Anüsün dış kısmında yer alır. İç hemoroide göre daha belirgindir ve çok çabuk fark edilir. Genellikle ağrı, kaşıntı ve kanama gibi belirtileri vardır.

Hemoroidin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Genel olarak beslenme düzenindeki yanlışlar asıl sebep olsa da ailevi yatkınlık da hemoroide yol açan önemli bir etkendir. Araştırmalar anne ve babasında hemoroid görülen kişilerin, diğer insanlara oranla bu hastalığa daha sık yakalandığını gösteriyor.

Sürekli katı gıdalar tüketilmesi bağırsakların düzenli çalışmasını engellediğinden kabızlığa, bu da zamanla hemoroide yol açmaktadır. Ayrıca acılı ve baharatlı yiyeceklerin çok tüketilmesi, dışkılama esnasında ıkınmalara ve makat çevresinde tahrişe yol açtığından hemoride sebep olur.

Bunlardan başka hemoroidin nedenleri arasında sayılan belli başlı faktörler şunlardır;

 • Düzensiz tuvalet alışkanlığı
 • Obezite-şişmanlık
 • Genetik yatkınlık
 • Hareketsiz yaşam
 • Beslenme düzenindeki yanlışlar
 • Anal cinsel ilişki
 • Hamilelik
 • Yaşlanma

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en sık görülen belirtileri anüste görülen şiddetli kaşıntı, şişen damarların üzerine uygulanan basınçtan dolayı yaşanan şiddetli ağrılardır.

Hemoroidin belirtileri iç veya dış hemoroid olmasına bağlı olarak değişir. İç hemoroid genelde hemen fark edilmez. Kabızlık nedeniyle dışkılama esnasında zorlamadan kanamalara neden olur.

Dış hemoroid ise makat dışına sarkan memeden dolayı kolaylıkla anlaşılır.

Hemoroidi Önleme Yolları Nelerdir?

Hemoroidin nedenleri arasında ailevi yatkınlığın olduğundan az önce bahsetmiştik. Eğer bu sebepten dolayı oluşmuşsa buna elbette engel olamazsınız. Ancak toplumdaki hemoroid problemi yaşayan insanların geneline baktığımızda, büyük çoğunluğu yanlış alışkanlıklara sahip olduğunu için bu sorunu yaşıyor. Pek, hemoroidi önlemek için bizler neler yapmalıyız?

Beslenme

Hemoroide yakalanmamak, eğer varsa hastalığınızın ilerlemesini önlemek veya nüksetmesini (tekrar etmesini) engellemek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk iş beslenmenizi düzene sokmaktır.

Öncelikle her gün meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bol lifli gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Lifli gıdalar hem tokluk hissi verir, hem de sindirimi kolaylaştırır. Dışkının yumuşak olmasını sağladığından dışkılama esnasında ıkınmaya sebep olmaz.

Mutlaka yapmanız gereken diğer bir şey ise bol sıvı tüketmektir. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın. Bu oran kişiye göre değişir. Vücudunuzun yeterli miktarda su aldığını veya suya ihtiyacı olup olmadığını kendiniz de anlayabilirsiniz.

İdrarınızın rengi açık sarı, ya da yeterince berrak değilse o gün yeterince su içmemişsiniz demektir. Çok fazla kafeinli içeceklerin tüketimi de bağırsak hareketlerini bozacağından hemoroide yol açan diğer bir faktördür.

Egzersiz ve Spor

Hemoroidi önlemenin olmazsa olmaz diğer bir şartı da düzenli egzersiz ve spor yapmaktır. Saatlerce yorulmak, spor salonlarında güçsüz kalana kadar yapılan hareketler değil kastettiğimiz.

Günlük yapacağınız yarım saatlik hafif tempolu bir yürüyüş ya da evde kendi imkanlarınızla yaptığınız küçük egzersizler yeterli olacaktır. Unutmayın hemoroid hareketsiz ve şişman vücutları seviyor.

Bunun yanında eğer hemoroid sorununuz varsa günlük makat egzersizi yapmalısınız.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Nedir bu egzersiz? Günde en az 20 dakika makat sfinkter kasınıza egzersiz yaptırın. Yani tekrar tekrar kasma-gevşeme hareketi yaparsanız, o bölgedeki dokuların ve kasların güçlenmesini sağlarsınız.

Bunun yanında tuvalette uzun süre oturmaktan kaçının. Ikınmalar yapmayın, bu hareketiniz o bölgedeki dokuya basınç yapar. Tuvalet ihtiyacınızı asla ertelemeyin, sık sık ve düzenli gidin.

Tuvalet kağıdı alırken yumuşak dokulu olanını seçin.

Hemoroidin Tedavisi Nedir?

Tedavi yöntemi hemoroidin evrelerine göre değişir. Eğer birinci derecede hemoroidseniz, yani kanamasız ve az ağrılarınız varsa, ilaçla tedavi, bağırsak egzersizleri, kabızlığa yol açmayan gıdalar tüketmek ya da doktorunuzun önerdiği beslenme düzenine uymak yeterli olacaktır.

Eğer hemoroid daha ileri evrelerdeyse, yani her dışkılama esnasında kanamalara, şiddetli ağrılara yol açıyor ve tıbbi tedavilere cevap vermiyorsa, cerrahi yöntemlere başvurulur. Cerrahi tedavi şu başlıkları içerir;

 • Klasik cerrahi tedavi (hastanede yatma süresi ortalama 1 gündür)
 • Band ligasyon
 • İnfrared koagülasyon (ışın tedavisi)
 • Skleroterapi

Ameliyat sonrasında dışkılama esnasında biraz ağrı ve kanama olması normaldir. Dünya üzerinde ve ülkemizde en çok tercih edilen hemoroid tedavisi yöntemi ise band ligasyondur.

Bu yöntem iç hemoroid memesinin tabanına lastik bir band yerleştirerek hemoroide giden kan akımının engellenmesi esasına dayanır.

Bu sayede kan dolaşımı kesilen hemoroid memesi kendiliğinden birkaç gün içinde dışkılama esnasında düşer.

Источник: //bilgihanem.com/hemoroid-nedir/

Hemoroid Kliniği

Hemoroid Nedir?

İnsanlar arasında daha çok basur olarak bilinen bir hastalık hemoroid, makat bölgesi hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olup, alınacak basit önlemler ile risk tamamen ortadan kalkmaktadır. Genetik olmayıp, daha çok kişinin yaptığı hatalar ile doku gevşemesine neden olduğu bilinmektedir. Şimdi dilerseniz hastalığı detaylıca ele alalım.

Hemoroid Nedir

Makat bölgesinde meme denilen parmak ucu gibi çıkıntılar olmalsıdır. Bu memeler anüse dışardan bakıldığında görünüyorsa dış basur, içerden dışarı çıkıp geri giriyorsa veya anoskop ile görülebiliyorsa iç basur olarak adlandırılır.Anüs bölgesinin en sık rastlanan hastalığıdır.

Bir Tür Makat Hastalığıdır.


Genel cerrahi uzmanlarının alanına giren makat bölgesi hastalıkları arasında yaklaşık 10 hastalık dikkat çekmektedir. Onlardan biride hemoroid olup, makat iç ve dış kısmında oluşabilmektedir. Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak o bölgede doku gevşemesi ve zamanla sarkan memeler oluşmaktadır.

Dışardan bakıldığında görülen dış hemoroid görünmeyip, makat iç kısmında yer alan ve sadece anoskopla görülenler ise iç hemoroid olarak sınıflandırılmaktadır.

Kabızlığa Bağlı Olarak Ortaya Çıkar
Basur’a neden olan faktörlerden en önemlisi hiç şüphesiz uzun süren tuvalet alışkanlıklarıdır.

Özellikle çok fazla baharatklı tüketip, kabızlık sorunu yaşayan insanlar bazen 30-40 dakika süren tuvalet ihtiyaçları olabiliyor. Bu süreçte ise uzun ıkınmalar görülür.

Aslında kesinlikle kaçınılması gereken ıkınma makat bölgesinde yer alan toplardamarların bağ dokularında gevşemelere neden olur.

İlk Evrede Kanama Sorunu Ortaya Çıkar
İç ve dış olarak sınıflandırdığımız hastalık ayrıca, 4 farklı evreden oluşmaktadır. 1. 2. 3. ve 4. yani son evre olup, artık kişinin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olduğu evredir.

İlk defa hemoroid olan bir insan iç basur sorunu yaşıyorsa en belirgin özelliği dışkılama esnasında makatta görülen kanamalardır.

Daha önce alışkın olmadığınız bu durum artık sizin mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

İlerleyen Derecelerde Memeler Ortaya Çıkar
Önceleri mercimek tanesi kadar olup, derecesi arttıkça memeler büyüyerek elle hissedilir hale gelir. Hatta öyleki 3. ve 4. derece haline geldiğinde ise basur memeleri dışkılama esnasında makat dışına çıkar. 3.

Derece basurda memeler kendisi içeri girerken 4. derecede ise kişi kendisi içeri katması gerekir. Yoksa dışarda kalan meme makat kısmında boğularak 2-3 gün sürecek bir bir ağrıya neden olmaktadır.

Boğulmuş basur yani tromboze hemoroid denilen bu durum haricinde basur’un ciddi bir ağrı şikayeti olmadığı bilinir.

Makat Kaşıntısına Neden Olur?
Kişi kendinde hemoroid olup, olmadığını anlamak için yapması gereken en önemli konulardan birisi dışkılama esnasında kanama olup, olmadığı ile birde anormal bir şekilde görülen makat kaşıntısıdır. İnsanı utandıran ve bezdiren kaşıntılar sadece hemoroid nedeniyle olmayıp, Anal Fissür, Anal Hematom, Kıl Dönmesi gibi hastalıklarda makat kaşıntısına neden olur.

Utanma Sorununa Yenik Düşmeyin
Kadın erkek herkeste görülebilen hemoroid hastalığı belirtileri olan insan zaman kaybetmeden mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak hastalığın teşhisi yapılmalıdır. Hemoroid olduğu kesinleşmesi haline ise Lazer, Lastikle Boğma yada THD ameliyatı ile sadece 10 dakika zamanınızı ayırarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Hemoroid Kimlerde Olur?

Hemoroid diğer deyimle basur kimlerde görülür, hastalığa yakalanma yaşları ve oluşum riski barındıran besinler hangileridir, bu hastalığına karşı yatkınlık nedir

Basur teorik olarak herkeste olabilir ancak çocuklarda makat bölgesindeki bağ dokusu daha sağlam olduğundan ve  15-18 yaşından önce doku yıpranması olamayacağından hemoroide rastlanmaz. Genel olarak orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülür.Erkeklerde kadınlara kıyasla biraz daha fazla rastlanır.

En sık görüldüğü insan tiplemesi dendiğinde şunlar sayılabilir;

– Ailesinde hastalık olanlar

– Tuvalette uzun süre kalanlar

– Çok şiddetli ıkınarak dışkılayanlar

– Kronik kabızlığı olanlar

– Fazla acı tüketenler (acının direkt zararı olmaz ancak ıkınmaya sebep olur)

– Sık ve uzun süreli ishal olanlar.
Dikkat ederseniz yukarıda sıralananlar arasında ” fazla acı yiyenler ” diye bir sınıf açılmadı. Toplumda yaygın olarak bilinen hatta doktorlarında sıkça söylediği gibi acı basura neden olmaz.

Bunu yorumlamanın en kolay yolu şudur; yediğimiz acı nasıl ağzımızda ve dudaklarımızda basura benzer bir hastalığa neden olmuyursa makatta da neden olmaz ancak şu sorun da yok sayılamaz. Acı yiyen kişiler sonraki tuvaletlerinde anüsteki yanma hiisini gidermek için gereksiz yere tuvalette uzun kalırlar ve fazla ıkınırlar.

İşte bu ıkınma hemoroide neden olur. Yani aslında acı değil acıdan dolayı ıkınmak hastalığa neden olur.

Genetik yapı değiştirilemez ancak diğer sebepler engellenebilirse hemoroidin oluşma, vara ilerleme, tedavi olunduysa tekrarlama ihtimali azalır.

Utanma duygusu sebebiyle toplumda ne kadar sıklıkta olduğu konusunda kesin veri elde etmek mümkün olmasa da erişkin nüfusun 1/3 kısmında olduğu tahmin edilmektedir.

Bayanlarda daha sık olduğu kanısı yaygın olsada 3400 hastalık kişisel serimde 2 kadına 3 erkek oranı kadar erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Yine yaşlılarda daha çok olması beklenirken daha çok orta yaş gurubunda görülür.

Erkeklerde Hemoroid Hastalığı

Kadın ve erkeklerde görülen bir hastalık olmasına karşın erkekler bu hastalığa karşı daha hassas olduğu saptanmıştır. Bu fark cinsiyetten mi kaynaklanıyor yoksa erkeklerin ağır kaldırmasından mı, beslenme alışkanlıklarından mı belli değildir.

Hemoroid Hastalığına Karşı Önlemler

Basura neden olan faktörlerden biri düzensiz beslenme olması nedeniyle alınacak önlemler arasında diyet yapmak üst sıralarda yer almaktadır.Kabızlık sorununu gidermek için mutlaka lifli gıdalar tüketilmelidir.

Lif Oranı yüksek gıdalar arasında baklagiller, kepekli tahıllar ve lahana havuç gibi sebzeler bolca tüketilmelidir.

Mümkün olduğunca her öğünde kepekli ekmek tüketilmelidirDışkılamaya bir ritim kazandırmalı tercihen her gün kahvaltı yapıp kahvaltıdan sonra dışkılama düzeni oturtulmaya çalışılmalıdır.

En önemli faktörde fast food türü hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Hemoroid Neden Olur

Öncelikle şunu belirtmeliyim çocuklarda asla hemoroid olmaz, eğer çocuğunuza bu teşhis konduysa bilinki yanlış teşhis konmuştur.

Erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da makatta olan her şişlik hasta sahipleri tarafından hemoroide benzetilen bu durum karşısında önce kendi çapında kremlerle bir şeyler yapmaya çalışır ancak doktora gidince genellikle yanılgısını anlarlar. Ancak bazen doktorlar bile basit bir şişliğe hemoroit teşhisi koyarlar.

Hemoroidin oluşma sürecini cilt kırışması veya cildin sarkması gibi uzun yıllar içinde ortaya çıkan bir tür bağ dokusu hasarına bağlı olarak gelişen hastalıktır. Temel sorun dokunun sağlamlığını yani taşıma gücünü kaybetmesidir.

Hemoroidin ortaya çıkması için hasara sebep olan durum olan ıkınmanın çok şiddetli bir şekilde yıllarca uygulanması ve yine uzun süre kabız kalınması gerekir. Seyrek olarak 18-20 yaşlarında da görülebilen hastalık daha çok 30-40 lı yaşlarında giderek sıklaşır .

Hastalığın ortaya çıkış sebebi ve oluşum süreci düşünüldüğünde çocuklarda bu hastalığın olmayacağı anlaşılacaktır. Çocuklarda hemoroide benzetilen hastalık polip, apse veya pıhtı toplanması olabilir ancak basurun oluşması mümkün değildir.

Çocuk kabız kalır, dışkılamak için çok ıkınır, bu ıkınmaya bağlı olarak o bölgedeki damarlardan biri yırtılır ve deri altına kanama olur. Buna anal hematom denir. Kanama deri altındaki basıncın damarın içineki basınca eşitlenmesine kadar devam eder ve durur.

Ikınmanın şiddetine göre bu kanama mercimek kadar olabileceği gibi ceviz kadar büyük de olabilir.En öenmli belirtisi şişliğe eşlik eden ağrıdır. İlk günler şiddetli olan ağrı günler geçtikçe azalır. Şişliğin tmamen inmesi büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 hafta sürebilir.

Bu durumu kolun bir yere çarpıldığında morarmasına benzetebilirsiniz. Aslında hastalık değil travmatik bir durumdur.

Çocuklarda Hemoroid Tedavisi Nasıl yapılır

Yanlılıkla konulan basur teşhisi genellikle basur ilaçlarıyla doldurulmuş yanlış reçete ile devam eder. Anal hematom denilen bu durum % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir. Basur ilaçlarının hiçbir faydası olmaz.

Sonuç olarak
Çocuğunuza basur teşhisi konduysa inanmadan önce bu yazıyı tekrar okuyun ya da bir proktoloji uzmanı ile görüşün.

Özellikle ilaç dışı cerrahi müdahale veya lazer gibi agresif yöntemler önerildiyse karar vermeden önce bir kez daha düşünmelisiniz çünkü polip dışında bir sorunsa yani yeni çıktıysa günler içerisinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir. Polipse tedavisi farklıdır.

Çocuklarda basur düşündüren daha doğrusu aile tarafından yanlış olarak değerlendirilen apse ise acil bir durumdur ve mutlaka uzmana gösterilmelidir.

Hemoroid İle İlgili Yanlış Bilinenler ve Doğruları

Hemoroid halk arasında daha yaygın kullanılan adıyla basur hastalığı, görsel alanın dışında kalması, muayene olmaya utanılması hatta eşe dosta söylenmeye bile utanılması sebebiyle yanlış bilgiler yaygınlaşabilmektedir.
Aşağıda halk arasında yanlış bilinenler ve hemen altında doğruları yazılmıştır.

Hemoroid tedavi olmazsa  zamanla kanseleşebilir
Her hastalık gibi bu hastalık da ilerlemeden tedavi edilmelidri, doğru olan budur ama hemoroid kesinlikle kansere dönüşmez, kötü huylulaşmaz.

Makattan gelen kan hemoroiddendir
Bu doğru olavilir yani hemoroidler kanıyor olabilir ama hemoroidin dışında bağırsak kanseri, makat çatlağı, kondilom (siğil), fistül, polip, amipli dizanteri gibi hastalıklarda da kanama görülebilir. Bu sebeple kanamanın nedeni bulununcaya kadar araştırmaya devam edilmelidir.

Anne babada basur varsa çocuklarında da olur
Ailevi özelliğin etkisi olsa da çok önemli değildir. Yani ailesel bir hastalık değildir, daha çok dışkılama alışkanlıklarıyla ilgilidir.

Basur Kanaması iyileştiğini gösterir
Kesinlikle hayır kanaması boşuna kan kaybettiğinizi gösterir. Ancak hemoroidin şiştiği durumlarda kanayarak içindeki kan akarsa basınç düşer ve ağrısı azalır. Bu iyileştiğini göstermez.

Ameliyattan sonra dışkı kaçağı olur
Doğruluk payı vardır ama bu yan etkini görüldüğü ameliyatlar artık pek yapılmamaktadır. Ameliyatsız yöntemlerde ve çağdaş ameliyatlarda bu tür yan etkiler görülmez.

İlaçlarla iyileşir
Oluşan memelerinin her biri çürük diş gibidir yani yapısal bozulma vardır ve ilaçlarla bu bozulma geri çekilemez. İlaçlarla rahatlamak mümkündür ama bu hastalığın iyileştiği anlamına gelmez. Bunu çürük diş ağrısının ağrı kesici hap ile geçmesine benzetebiliriz. Ağrı geçse de diş hala çürüktür.

Ilık suya ya da ılık tuğlaya oturmak iyi gelir
Evet sıcaklık makat kaslarını rahatlatarak rahatlık verebilir. Bu durum daha çok şişme olduğu dönemlerde etkilidir.

Acı tüketmek hemoroidi tetikler
Bu bilgi gerek doktorlar arasında gerekse halk arasında çok yaygın bilinse de acının böyle bir etkisi yoktur.

Acı nasıl ağzımıda hemoroide benzer bir duruma neden olmuyorsa makatımızda da böyle bir şey yapması belenmez.

Ama acı yediğinde acının yaptığı yanma hissinden dolayı tuvalette fazla kalınıyorsa veya fazla ıkınılıyorsa bu durumda hemoroide neden olur. Hatta sık sebeplerdendir denilebilir.

Ailesinde hemoroid olanın kendisinde de olur
Yanlış bilgidir, bazı ailelerde daha sıktır ancak bu ger çocukta olacağı anlamına gelmez, diğer taraftan buradaki ailesel özellik daha çok dışkılama alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

Basur sülükle iyileşir
Sülük sadece şişmiş ve ağrı yapan basurda olumlu etki yapar. Şişliğin içindeki pıhtıyı emerek basıncını düşürür bu şekilde ağrıyı azaltır ama basuru iyileştirmek konusunda sülüğün hiçbir etkisi olmaz. Sülüğün yarar sağladığı tek durumdur, şişlik ve ağrı yoksa kesinlikle kullanmanızın anlamı yoktur.

Источник: //www.hemoroidklinigi.com/hemoroid-nedir.asp

Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

Halk arasında basur veya mayasıl olarak da bilinen hemoroid, anüs içinde ve çevresinde meydana gelen şişliklerden kaynaklanmaktadır. Anüsün içinde bulunan küçük kan damarları bazen genişleyebilmekte ve her zamandakinden daha fazla kanla dolabilmektedir. Genişleyen kan damarları anüs içinde ve dışındaki cilt üzerinde şişliklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. (1)

Hemoroid insan anatomisinin normal bir parçasıdır. Anal kanalın içinde ve anal açıklığın çevresinde ortaya çıkabilen hemoroidler, iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ayrılmaktadır. İç hemoroidler anüsteki kan akışının bir parçasıdır ve küçük arteryel dallardan oluşmaktadır. Dış hemoroidler ise damarlardır. (2)

Normalde hemoroid kişinin farkına varabileceği belirtilere yol açmamaktadır, ancak bazen iç hemoroid nedeniyle problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda, belirtiler ara sıra ortaya çıkabileceği gibi kronik yani uzun süreli bir hal de alabilmektedir.

Dış hemoroid ise anüsün dışında bulunan damarlardan birinde kan pıhtısı oluşması sonucu belirtilere neden olmaktadır. Kan pıhtısı anüs bölgesinde rahatsız edici ağrılara yol açabilmektedir. Bununla birlikte, bağırsak hareketleri sonucu kanamalar da görülebilmektedir. (3)

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Hemoroid başlangıcında ya da diğer bir deyişle hemoroid başlangıç seviyesindeyken herhangi bir belirtinin ortaya çıkmaması muhtemeldir. Bu durumda genellikle ağrılı da değildir, ancak kan pıhtısının oluşması durumunda oldukça acı verici olabilmektedir.

Hemoroid nasıl anlaşılır? Diğer hemoroid belirtileri ise şunlardır:

 • Ağrısız bir şekilde rektumdan gelen parlak kan
 • Anüs bölgesinde hissedilen kaşıntı
 • Özellikle otururken hissedilen anal ağrı
 • Bağırsak hareketleri sırasında oluşan ağrı
 • Anüs çevresinde oluşan bir veya birden çok olan sert yumrular (4)

Daha fazla Hemoroid (Basur) belirtileri için

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroid neden olur? Hemoroid yavaş yavaş gelişen bir sağlık sorunudur. Rektum ve anüs içinde ya da çevresinde bulunan küçük kan damarlarının veya damarların şişmesi sonucu oluşmaktadır.

Hemoroidin başlıca nedenleri ise şunlardır:

 • Kabızlık veya ishal gibi bağırsak hareketleri
 • Bağırsak hareketleri sırasında aşırı basınç uygulanması
 • Kalıtsal faktörler
 • Ağır işler yapmak ya da ağırlık kaldırmak

Uzun süreler boyunca sert yüzeylerde oturmak da hemoroidin gelişmesine yol açabilmektedir. (5)

Hemoroid (Basur) nedenleri konusunu inceleyebilirsiniz

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid nasıl geçer? Hemoroidi tedavi etmenin ilk yöntemi nedeni ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Örneğin, neden kabızlık ise öncelikli olarak kabızlığın hafifletilmesi gerekmektedir.

Hemoroidin tedavisine yardımcı olabilecek diğer yöntemler ise şunlardır:

 • Hemoroidleri buruşturmak için büzücü merhemler veya fitiller
 • Hemoroidlerin bant ligasyonu (hemoroidleri azaltmak için proktoskopla küçük bantlar yerleştirilmektedir)
 • Hemoroid ameliyatı (6)

Hemoroid (Basur) tedavisi makalemize tıklayarak göz atabilirsiniz

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid tanısı ve tedavisi için proktoloji (hemoroid ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Hemoroide (Basura) Ne İyi Gelir?

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Aloe vera: Aloe vera bitkisi hemoroid tedavisine yardımcı olabilmektedir. Hem antiinflamatuar hem de terapötik özelliklere sahip olan aloe vera, hemoroid nedeniyle oluşan tahrişi azaltabilmektedir. İç ve dış hemoroid için kullanılabilmektedir. (8)

Badem yağı: Güçlü bir yumuşatıcı olan badem yağı, cilt tarafından kolayca emilebilmektedir. Bu nedenle,  hemoroid tedavisinde oldukça etkili olabilmektedir. Tahriş olan bölgeyi nemlendirmekte ve iltihabı azaltmaktadır. Ayrıca, kaşıntı hissini de hafifletebilmektedir. (9)

Zeytinyağı: Hemoroidi tedavi etmek için zeytinyağı ideal bir seçenektir. Tahriş olan alanı yatıştırmaktadır. Ayrıca, antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için iltihabı önleyebilmektedir. Kan damarlarının elastikiyetini arttırarak sert dışkıların yaratacağı tahribatı da azaltmaktadır. (10)

Limon suyu: Bir bardak suya eklenen zeytinyağı ve limon suyu hemoroid tedavisine yardımcı olabilmektedir. Düzenli olarak tüketilen bu karışım, gastrointestinal sistemdeki iç korumayı teşvik etmekte ve kuruluğu önlemektedir. Bağırsak hareketleri de düzene girmektedir. (11)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı güçlü bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik olarak bilinmektedir. Temizledikten sonra anüse katkısız hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz. Hem tahriş olan bölge yumuşayacak hem de iyileşme hızlanacaktır. (12)

Çay: Çayda bulunan tannik asit, hemoroid nedeniyle oluşan şişkinlik ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olma gücüne sahiptir. Çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. (13)

Sarımsak: Hemoroid için kullanılabilecek bir diğer güçlü bitki de sarımsaktır. Sarımsakta bulunan güçlü bir bileşik olan alisin, hemoroidle savaşmak için etkili olan antibakteriyel özellikler sunmaktadır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olmakta ve güçlü bir antioksidan olarak çalışmaktadır.  (14)

Patates: 2 patatesi yıkayın ve küçük parçalara kesin. Bir blender yardımıyla bu parçalar sıvı halde olana kadar karıştırın. Karışımı kuru hissediyorsanız, birkaç çay kaşığı su ilave edin.

Karışımı temiz mendil veya ince gazlı bez bandajı üzerine yayın ve yarıya kadar katlayın. Sonrasında hemoroid üzerine yaklaşık 5-10 dakika kadar uygulayın. Bu uygulama hemoroidi hafifletmeye yardımcı olacaktır.

(15)

Kimyon: Biraz kimyon tohumlarını toz haline getirin. Bir toz oluşturmak için bu tozdan 1 çorba kaşığı alın ve üzerine su ekleyin. Anal bölgenize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika açık tutun. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. (16)

Hemoroid (Basur) Evde Tedavi Yöntemleri

Buz kompresi: Evde yapılacak basit tedavi yöntemlerinin başında buz kompresi gelmektedir. Buz, kan damarlarını sıkıştırmaya, şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı kesmeye yardımcı olmaktadır.

Etkilenen alana bir buz torbası veya kısmen eritilmiş buzları bir beze sarıp doğrudan yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın. Hemoroid yok olana kadar bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz. (17)

Elma sirkesi: Saf ve doğal elma sirkesi hemoroidin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Dış hemoroitler için pamuklu bir top alıp elma sirkesi ile ıslatın. Anında rahatlama sağlaması için doğrudan hemoroid üzerine uygulayın. Doğrudan uygulamanın bir süre ağrıya neden olabileceğini ancak bunun anında kaşıntı ve acıyı azaltacağını da lütfen unutmayın.

İç hemoroid için, su ile bir çay kaşığı sirke tüketmek, ağrı ve kanamayı rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. (18)

Ilık su banyosu: Ilık su banyosu, hem hemoroidin iyileşme hızını artmakta hem de hemoroid nedeniyle oluşan tahrişi ve kaşıntıyı hafifletmektedir.

Ilık su kan akışını teşvik etmekte ve kişiyi rahatlamaktadır. Evde bu banyonun kullanılması için en iyi yol, bir sitz banyo kiti almaktır. Kit, tuvalet koltuğunuzun üzerine oturan plastik bir cihazdan oluşmaktadır. (19)

Lif: Lifli gıdalar, bağırsak hareketleri sırasında suyun azaltılması için dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diyetinize yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa, mısır ve buğday gibi yiyecekleri eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tam tahıllı ürünler, kanamanın ve diğer belirtilerin hafifletilmesinde oldukça etkili olan iyi miktarda lif içermektedir. Bu ürünler ayrıca, kolon sisteminin daha etkili şekilde çalışmasını teşvik etmektedir. (20)

Источник: //www.acil.net/hemoroid-nedir/

Hemoroid ( Basur ) Nedir ? Hemoroid Tedavisi | Cilt Bakımı

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, anal kanalın üst bölgesindeki damarların yumak halini almasıyla oluşan rahatsızlıktır. Halk arasında basur, mayasıl ve bekar hastalığı olarak da bilinen hemoroid, ve dış hemoroid olmak şartıyla ikiye ayrılmaktadır.!!

Hemoroid nedir, hemoroid nasıl olur, hemoroid tedavisi, hemoroid belirtileri nelerdir, hemoroid bitkisel tedavi yöntemleri, hemoroid evde tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hemoroid genellikle yetişkin insanlarda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Ancak günümüzde evde yapılan tedaviler sonucu ile geçmektedir. Hemoroid günlük rutin bir hastalık olan öksürük gibi yaşamımızda yerini almış bulunuyor.

Öncelikle bu yazımızda  hemoroid nedir bilgisini paylaşma istiyoruz.

Hemoroid Nedir ?

Günlük yaşantımızda insanlar arasında basur olarak bilinen hemoroid, makat çevresinde bulunan toplar damarların genişlemesinden dolayı oluşan ve dışa sarkmasıyla bilinen bir rahatsızlıktır.

Her üç kişiden birinde basur kesinlikle olduğu bilinmektedir. Kendiniz ne kadar sağlıklı hissetseniz de mutlaka genel cerrahi uzmanına giderseniz başlangıç evresinde de olsa basur olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hemoroid, dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid tedavi edilmezse ciddi derece acı verebilme durumuna gelebilir. Genellikle ele gelen cilt kabarmaları haricinde pek bir rahatsızlık veren durum söz konusu değildir. Fakat genişleyen damarlarda pıhtı oluşması sonucu diken batması gibi bir acı, şişlik ve kızarıklık görülebilir.

İç Hemoroid

İç hemoroid, hastalığın ilerlemesine göre dört bölüme ayrılır.

 • 1. Evre : Kanama olması sonucu kendini belirtir. Kanamalar genellikle büyük tuvaletinizi yaparken meydana gelmektedir. Tuvalet kağıdında belli olur veya damlama şeklinde görülebilir.
 • 2. Evre : Büyük tuvaletiniz sırasında ıkınma sonucu makattan dışarıya doğru çıkan baloncuk hissi veren memeler ve kanama sonucunda belirti verir. Ancak bu evrede kanama biraz daha şiddetli olur.
 • 3. Evre : Bu evrede hemoroid memeleri rahat bir şekilde makattan dışarı çıkabilir ve sadece el ile iteleyerek içeri yerleştirilebilir. Bu durumda kanama daha da şiddetlenir. Şişlik ve ağrıya sebep olur.
 • 4. Evre : Genel olarak uzun süredir devam eden kabızlıktan dolayı iç ve dış hemoroidler toplu şekilde makattan dışarı sarkmaktadır. Sarkan memeler sümüksü bir akıntıya sebep olmakla birlikte ağrısız, ıslak ve büyüktür. Büyük tuvaletten sonra tam temizleme gerçekleşmediği için iç çamaşırlarınızın kirlenmesi söz konusu olacaktır ve otururken ağrı hissettirecektir.

Hemoroid Nasıl Olur ?

Hemoroid genelde yetişkin insanlarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bir kişi hemoroid nasıl anlaşılır sorusunu ilk başta büyük tuvaletini yaparken makatta acı, kanama gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı zaman anlar.

Hemoroid tedavisi için doktora gitmenize gerek yok. Aktarlardan malzemelerle bitkisel tedavi yöntemi uygulayarak da rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Şimdi hemoroidin başlıca nedenlerinden bahsedelim.

Aşırı kilolu olmak veya obezite olmak makata yakın olan bölgedeki damarlara baskıyı arttırır. Düzensiz beslenen kişilerde çok sık görülen hemoroid, kabız olan kişilerde de çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Kabızlık

Lifli yiyeceklerin tüketiminde azalma ve çok az miktarda sıvı veya sıvı yemek tüketiminden dolayı insan vücudu kabız olur. Kabızlık sadece beslenmeyle de görülmez.

Bazı ilaçların yan etkisinden dolayı da kabızlık durumu söz konusu olabilir. Kabız olan biri büyük tuvaletini yaparken doğal olarak ıkınacaktır. Ikınma da makat bölgesinde bulunan damarlara basınç uygular.

Bu sebepten de hemeroid tetiklenir.

İshal

Çok sık ishal olan bir kişinin makat bölgesinde zedelenme görülür. Kabızlığın yanı sıra ishal olmak da hemoroidi tetikleyen etkenlerdendir. İshal devam ettikçe hemoroid kanaması devam eder.

İnsan vücudu tuvalete gitme isteği doğurduğunda sindirim sisteminin çalışması için bölgeye daha çok kan pompalama ihtiyacı duyacaktır. Daha fazla kan pompalanması demek damarlardaki kan miktarının artması anlamına gelir.

Makat bölgesindeki küçük çatlak bile bölgedeki kanamanın artmasına sebep olur.

Ağır Kaldırmak

Ağır kaldırmak hemen hemen her ekleme zarar vermek anlamına gelir. Ağır kaldırmak eklem yerlerine zarar verirken vücut yine kan pompalama ihtiyacı duyacağından ve ıkınma ihtiyacı doğacağından hemoroid ahstalığını arttıran etkenlerdendir.

Hamilelik Dönemi

Hamilelik döneminde pelvik damarların üstüne düşen basınç oranı daha da artacağı için hemoroid oranı artar.

Hamile kadınların ayakta kalması vücudun diğer bölgelerine zarar vereceği gibi çok oturması da hemoroidin habercisi olabilir. Özellikle hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Hamilelerde hemoroid 28. haftada çok sık rastlanabilir. Fakat doğum sonrası rahatsızlık ortadan kaybolur.

45 Yaş ve Üstü

İnsan vücudu yaşlandıkça rahatsızlıkların meydana çıktığı bir metabolizmaya sahiptir. Hemoroid de yaş ilerledikçe rastlanan rahatsızlıklar arasında yerini alır. Aslında hemoroid de genetik bir durumla söz konusu olabilir. Kan damarlarının zayıf olması genetik bir durumdan kaynaklanabilir.

Uzun Süre Tuvalette Oturmak

Uzun süre oturmak sadece masa başı işi olanlar için geçerli değildir. Oturmanın bir çok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de tuvalette uzun süre oturmaktır. Önceden büyük tuvalete çıkılırken gazete veya dergi alınırdı.

Artık günümüz çağı teknoloji çağı olduğu için cep telefonu, tablet hatta bilgisayarla büyük tuvaletini yapanlar oluyor. Bu da tuvalette uzun süre oturulmasını sağlayan en büyük sebeplerden biridir.

Büyük tuvalet ihtiyacını bittikten sonra hemen tuvaletten kalkmak gerekir.

Diğer Nedenler

Hemoroide sebep olan bir çok neden daha sayabiliriz. Ancak en bilinmesi gereken konuları sizlere belirttik. Diğer nedenlere örnek olarak da;

 • Çok sık bisiklet veya motosiklete binmek
 • Alkol tüketimi
 • Vücut geliştirme
 • Acı ve baharatlı yiyecek tüketmek
 • Çok şiddetli öksürmek
 • Bağırsaklarda oluşacak veya oluşan tümörler

Bunların yanına ilave olarak da söyleyebileceğimiz bir başka durum da, kabız olunmadığı halde büyük tuvaletinizi zorlanarak yapmak, düzensiz beslenme, genetik yapı gibi problemler hemoroidi tetikleyen bir diğer unsurlar arasındadır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid orta yaşta görülen en sık hastalıktır. Öncelikle makat bölgesinde acı ve kanama gibi durumlarla karşı karşıyaysanız kesinlikle doktora gitmekten çekinmeyin. Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu işi en iyi uzmanı bilir diyerek hareket edin.

Hemoroid tedavisi günümüz teknolojisinde oldukça basit bir duruma kadar geldi. Artık ameliyatsız lazerle yakma ve lastikle boğma gibi yöntemler kullanılabiliyor. Çok kısa süren bu tedavi ile hemoroidden kurtulabilirsiniz. Ancak maddi durumu göz önünde bulunduracak olursak hemoroid tedavisinde evde tedavi yöntemlerini ve hemoroid bitkisel tedavilerini de deneyebilirsiniz.

Makat bölgesinde oluşan acı ve kanama hemen hemoroid olduğunuz anlamına gelmemektedir. Hemoroid belirtileri nelerdir öncelikle ondan bahsedelim.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Hemoroidin, iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Her iki çeşidin de farklı belirtileri vardır.

İç Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

İç hemoroid olduğunuzu büyük tuvaletiniz esnasında anlarsınız. Tuvaletinizi yaparken ıkınma gereği duyacağınızdan kanama ve acı hissi oluşur. Bu iç hemoroid olduğunuzun göstergesidir. Ancak her kanama kesinlikle hemoroid olduğunuz anlamına gelmez. Bunun için kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dış Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?

Dış hemoroid adı gibi makatın dış kısmında oluşan, ıkınma sonucu büyüyen bir hemoroid çeşididir. Dış hemoroid olduğunuzu kendiniz de kontrol ederek görebilirsiniz. Yürürken zorluk çekme, kanama, makat etrafında şişlik gibi belirtileri bulunur.

Hemoroid Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroid olan bir kişi doktora gitmekten genelde çekinmektedir. Ancak bu durum tamamen yanlış bir düşüncedir.

Hemoroid için en bilindik ve en etkili bitkisel tedavi yöntemi; kara halile tozu ile at kestanesi şurubu karışımının içmeniz olacaktır. Ya da at ezcanelerde at kestanesi hapı almaktır. Ancak at kestanesi hapı pahalı olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

AT KESTANESİNİN FAYDALARI

Kara Halile Tozu ve At Kestanesi Şurubu Karışımı

Öncelikle aktardan gerekli olan kara halile tozunu satın alın. At kestanesi şurubu ekstra bir şey olduğu için yanında alsanız tedaviniz için daha etkili bir yöntem olur.

 • Kara halile tozundan 1 çay kaşığı kadar çay bardağına koyun. At kestanesi şurubundan da 1-2 yemek kaşığı kadar ekleyin. Ancak size tavsiyemiz bu karışımı su veya meyve suyu ile takviye edin. Çünkü mide bulandırıcı bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Elde edilen karışımı için.
 • 1 çay kaşığı kara halile tozunu yarım çay bardağı su veya meyve suyu ile karıştırıp için.

Sizlere önereceğimiz en etkili bitkisel tedavi yöntemi bu şekilde olacaktır. Ancak unutmayın ki; bol bol sıvı tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Hemoroid Evde Tedavi Yöntemleri

Hemoroidin evde tedavi yöntemleri arasında uygulayacağınız en önemli özelliği;

 • Büyük tuvaletinizi yaparken kesinlikle uzun süre oturmayın.
 • Sıcak su torbası üzerine oturun.
 • Ikınacak durumlardan uzak durun.
 • Sıcak su dolu leğenin içinde 15-20 dakika kadar oturun.
 • Sıcak su ile duş alın.
 • Beslenmenize dikkat edin.
 • Uzun süre oturmaktan kaçının.

Источник: //www.ciltguzellik.com/hemoroid-basur-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi