Hemoroidden Korunmak İçin Beslenmeye Dikkat!

Hemoroit ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoroidden Korunmak İçin Beslenmeye Dikkat!

Haber güncelleme tarihi 21.07.2018 09:45

Anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören doku hemoroidal dokudur. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit, uzun süre oturmaktan, fazla acı yemekten, kabızlıktan, yoğun stresten oluşabilir. Gelin hemoroitte nelere dikkat edilmeli, birlikte inceleyelim.

Hemoroide İyi Gelen Besinler

Hemoroit son derece rahatsız edici bir durumdur. Hemoroide iyi gelen bitki çaylarının başında kuşburnu gelmektedir. Kuşburnu ile kök zerdeçal karışımı çay içmek ve her gün bol bol sıvı tüketmek çok faydalıdır.

Hemoroit rahatsızlığında baharat kullanımına baktığımız zaman kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı çok yararlıdır. Tüketmek için çekirdeklerini sıvıyağ ile yavaşça kavurun.

Yemeklerden sonra günde 2-3 defa bir tane kavrulmuş kara halle çekirdeği çiğnerseniz hemoroide karşı tedavi uygulamış ve korunmuş olursunuz.

Toz zerdeçal da hemoroidin oluşmasını ve ilerlemesini önler. Aynı zamanda hemoroit kanamalarını azaltır. Hemoroide olumlu etki edecek diğer baharatlar nane, safran, dereotu, biberiye, kişniş, tarçın, kakule ve gülsuyudur.

Sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar tüketmek son derece faydalıdır. Ayrıca meyve kompostoları, yulaf ezmesi, sulu ayran, kuşburnu marmeladı, sebze çorbası, sebze yemekleri de çok faydalıdır.

Basura İyi Gelen Besinler

Hemoroitte Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemoroit tedavisinde önemli olan şeylerden biri de beslenmeye dikkat etmektir. Acı baharat ise mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, aşırı asitli içecekler tüketmemek gerekir. 

Hemoroid Tehsi Yüksek Olan Meslekler

Hemeroit hastalığı, toplumda oldukça yaygın. Uzmanların özellikle uyardığı bu hastalıkla ilgili olarak bazı meslekler, bu hastalığı tetikliyor. Bu mesleklerin başında özellikle şoförler geliyor.

Günün büyük bir kısmını direksiyon başında oturan şoförlerin hemoroit hastalığına yakalanması oldukça yüksek. Bu mesleğin yanı sıra masa başı iş yapan, sürekli ayakta duran ve ağır yük taşıyan kişilerin de hemoroit tehsi taşıdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Ayrıca kötü tuvalet alışkanlığına sahip kişiler ile tuvalette uzun süre kalan kişiler de yüksek hemeroit tehsi taşıyor.

Perianal Apse

Perianal apse, anüs çevresinde oluşan iltihap nedeniyle irin birikisidir.

İç Hemoroid

İç hemeroit dokusunu bağırsaklara bağlayan park bağları zedelenmesi ile meydana gelen aşağıya doğru sarkma durumu zamanla ilerleyerek şişmeye de neden olur.

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında)

Hemeoroid hastalığının ilk aşamasında kanama ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken olay her makat kanamasının sadece basur sanılması değildir. Aynı zamanda makat ve kalın bağırsak kanseri de olabilmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi)

Makattan oluşan kanama ile hemoroid yakın zamanda tedavi edilmezse ileride daha büyük sıkıntılar oluşturacaktır. 1. kısımda çok fazla bir ilerleme olmazsa 2 seviyede ise anüsün iç kısmında ise şişlik meme oluşturacaktır.

Anüs Çevresinde Şişlik

Hastalığın son seviyesi olan 4. seviyede anüs çevresinde şişlikler meydana gelir.

Ağrı (Tromboze Basur)

Hastalığın son seviyesinden sonra artık ağrılarda artmaya başlayacaktır Eğer buru durumda iseniz kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna muayene olmanız gerekmektedir.

Kaşıntı

Yaşanan rahatsızlıkların ardından şişme ve ağrılar meydana gelirken kaşıntı hisside ortaya çıkacaktır. Her kaşınma sırasında anüs daha da fazla zarar görecektir.

Islaklık

Makatta ıslaklık olup, anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir.

Dış Hemoroid

Dış hemoroid, başlangıçtan itibaren kişide kanamalara ve ağırlara neden olur. Bu nedenle de tanısı çok çabuk konur.

Hemoroit Evreleri

Hemoroidal hastalığın 4 evresi bulunur. Onlar şunlardır:

1. Evre: Hemoroidal doku büyümüştür. Sert dışkı sonrasında kanama görülür ancak sarkma yaşanmaz.

2. Evre: Büyümüş olan hemoroidal doku, tuvalet sırasında şişer ve sarkar. Tuvalletten sonra da kendiliğinden düzelir. Ayrıca kanama da yaşanır. 

3. Evre: İlerlemiş olan hemoroidal hastalığın artık normale dönüşmesi için, elle itilerek müdahale edilmesi gerekir.

4. Evre: Bu son evrede hemorite müdahale yetmez, cerrahi operasyon gerekir.

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise, kabızlığın engellenmesi, beslenme şekillerinin düzenlenmesi, ılık oturma banyosu, rahatlatıcı kremler ve çeşitli cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de günümüzde yeterince gelişmiştir.

Basura At Kestanesi

Bu bitkisel yöntemlerden birisi de at kestanesidir. Bu bitki hemoroidin her aşamasında kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, bitkinin doğru kullanılma zamanıdır. At kestanesi doğru kullanılmadığı zaman tehli sonuçlar doğurabilir.

Zehirli bir bitki olan at kestanesinin çayı, tozu ve ekstresi dikkatli kullanılmalıdır. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Hemoroid (BASUR) Nasıl Geçer?

Hemoroid hastalığına yakalanan birçok insanın aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi “hemoroid nasıl geçer?”dir. Bizde, içeriğimizin bu bölümünde sizlerin oldukça sık sorduğu basurun nasıl geçirileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bu konu, bir nevi “Hemoroide ne iyi gelir? sorusunu da içermektedir. Burada uygulayacağınız adımlar aynı zamanda Basura ne iyi gelir sorusunun da cevabı olacaktır.

 • Hemeroid (Basur) genel olarak diyet yapan insanlarda meydana gelir. Bu yüzden çok fazla protein üreten diyetlerden kaçının.
 • Bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Bol miktarda lifli yiyecek tüketin.
 • Şeker miktarı yüksek yiyeceklerden kaçının.
 • Kışın ve yazın ortalama 2 litre ile 3 litre su tüketin.
 • Alkol ve kahve içimini kapatın.
 • Düzenli olarak egzersiz gerçekleştirin.
 • Sağlıklı bir kiloda olamaya dikkat edin.
 • Sigara içmeyin. İçiyorsanız da en alt seviyeye indirin.
 • Dar kıyafetlerden uzak durun.
 • Tuvaletinizi kesinlikle tutmayın. İlk fırsattan ihtiyacınızı giderin.

Hemoroid'e Hangi Bölüm Bakar

Hemoroid yani basur hastalığına “genel cerrahi” bölümü bakmaktadır. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde yetkili olan bölüm genel cerrahidir. Genel cerrahi bölümünde bakılmasının sebebi, doktorların ameliyat bilme becerisi olmasıdır.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid hastalığının pek çok sebebi vardır. Bunları şöyle sayabiliriz;

 • Tuvalet yapılırken aşırı ıkınma
 • Kalıtsal yapı
 • Kabızlık
 • Obezite
 • Beslenme düzensizliği
 • Tuvalette uzun süre kalma
 • Hamilelik
 • Hareketsizlik
 • Yaşlılık
 • Aşırı alkol, sigara tüketimi
 • Aşırı baharat tüketimi
 • Aşırı kafein tüketimi

Yukarıdaki sebepler hemoroid hastalığına sebep verdiği gibi asıl sebeplerinden bir tanesi de genetik olmasıdır. Yakın akrabalarınızda varsa siz dikkat etmelisiniz. Birden ortaya çıkabilir, yaşlandıkça meydana çıkma ihtimali de yüksektir.

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

NeOldu.com / Sağlık

Источник: https://www.neoldu.com/hemoroide-bitkisel-tedavi-yontemleri-5293h.htm

Anne yemekleri hemoroidden koruyor

Hemoroidden Korunmak İçin Beslenmeye Dikkat!

Hemoroid halk dilinde basur olukça sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. Uzmanlar ise bu hastalıktan korunmak için özellikle anne yemeklerini öneriyor

Oldukça sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hemoroidden korunmanın en önemli yolunun beslenme şekli olduğuna dikkat çeken uzmanlar erken tanının da önemine vurgu yapıyor.Makatta kanama, kaşıntı, çamaşırın kirlenmesi, kronik kabızlık gibi şikayetler ise hemoroidin başlıca belirtileri arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Medigold Sultan Hastanesi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, “Hemoroid kısa tabiri ile bir yastıkçıktır.

Makatın ağzına yakın kısmında damar yumaklarından oluşan ve aslında herkeste olan tamamen normal olan yastıkçıklardan oluşmaktadır. Bunlar herhangi bir sebeple büyüdüğü zaman biz bir hastalıktan söz ediyoruz.

Hemoroid hastalığı iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genelde halk arasında en çok bahsedilen hali iç hemoroidtir. Genelde kanama şikayetleri yapar, bazen de ıkınma aşamasında ele bir et parçası gelir.

Bazen kronik kabızlık şikayetleri olur, bazen çok ciddi kanamalar gelişir, bazen tuvalette iç çamaşırlarının kirlenmesi şikayeti yapar, bazen de popo ağzında kaşıntı yapar. Hayat kalitesini ciddi anlamda bozabilen bir hastalık” dedi.

GENETİK FAKTÖRLER VE BAĞIRSAK SORUNLARI TETİKLİYOR

Hemoriod hastalığının sebeplerine değinen Op.Dr. Fatih Kar, “Genetik faktörler ciddi anlamda etkili olabiliyor. Beslenme şekli çok önemli. O bölgede kullanılan birtakım ilaçlar bağırsak floramızı bozarak dışkılama sorununa neden olabilir, bu da hemoroidin gelişmesine zemin hazırlayabilir. Yaş ilerledikçe daha da çok rastlıyoruz.

Eşlik eden bağırsak hastalığı varsa bu da hemoroid sorununa neden olabilir. Bunları değerlendirerek buna göre tanı ve tedavi aşamaları gerçekleşiyor gerekirse kolonoskopi yapılıyor. Özellikle iç hemoroidler çok ileri evrede ise hasta ıkınmakla dışarı çıkartabiliyor ve onu çok net görebiliyoruz ama daha erken evrede iç hemoroidi dışarıdan görmek çok mümkün değil.

O zaman da görüntüleme yöntemlerine başvuruyoruz” şeklinde konuştu.

AMELİYATSIZ BANT LİGASYONU YÖNTEMİ ÇOK ETKİLİ

Tedavi aşamasında dikkat edileceklere değinen Op. Dr. Fatih Kar, “Tedavi kısmında diyet ve beslenme alışkanlıklarının düzene sokulması oldukça önemli bir faktör. Daha önce ameliyat olmuş hasta dahi olsa mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Zira unutulmamalıdır ki hemoroid nüksedebilen bir rahatsızlıktır.

Tedavi aşamasında dışkılama alışkanlığı edindirmek bir diğer önemli faktör. Bol sıvı ve düzenli su tüketimi de önemli bir faktör. Özellikle anne yemekleri ile beslenmelerini öneriyoruz çünkü bunlar en sağlıklı yemekler. Sebze ağırlıklı, posalı yiyecekler tüketmeli bu hastalar.

Eğer bu diyet ve yaşam şeklini düzene sokma alışkanlığı edinilemez ve tedavi gerçekleşemezse ikinci kısımda medikal tedavi öneriliyor. Merhemlerle o bölgedeki hemoroidin küçülmesi sağlanmaya çalışılıyor. Bunlarla da sorun çözülmezse ameliyat öncesi aşamada uygulanan ameliyatsız teknikler var.

Bunlardan bir tanesi ve son yıllarda literatürün de başarısını onayladığı en önemli yöntemlerden biri ameliyatsız Bant Ligasyonu tekniğidir.

'AÇIK AMELİYAT EN SON TERCİHİMİZ'

Vakumlu bir cihaz yardımı ile makatın iç kısmındaki yastıkçıklara girip bu yastıkçıkları boğma işlemi gerçekleştiriliyor. Ortalama 1-5gün arasında da o bölge toparlanıyor. İşlem sedasyon altında yapılıyor. Ortalama 5-10 dakika sürüyor ve hasta hemen evine gidebiliyor. Hasta hızlı bir şekilde sosyal yaşantısına dönebiliyor.

Yöntem hemoroidin büyüklüğüne göre 2 ya da 3 seans yapılabiliyor. Seanslar arasında en az bir ay geçmesini bekliyoruz ve duruma göre yeniden müdahale edilip edilmeyeceğine karar veriyoruz. Yöntem 3 seansın üzerinde kullanılmıyor. Bir diğer yöntem de lazer tedavisi. İç hemoroide lazerle müdahale ediyoruz. Belirli frekansta enerji vererek oradaki problemli bölgenin yakılmasını sağlıyoruz.

Bu iki yöntemi karşılaştırdığımızda Bant Ligasyonu yönteminde daha başarılı sonuçlar alındığını gözlemliyoruz. Tüm bunların işe yaramadığı durumlarda da açık ameliyatı tercih ediyoruz. Hemoroid ameliyatlarında problemli kısım tamamen çıkartıldığı için hastalar 3-4 hafta kadar keyifsiz bir süreç geçirebiliyorlar. Bundan dolayı olabildiğince ameliyatı son çare olarak düşünüyoruz.

Diğer yöntemlerle çözmeye çalışıyoruz” şeklinde bilgi verdi.

Источник: https://www.aydinpost.com/anne-yemekleri-hemoroidden-koruyor-412559h.htm

Hemoroid Kliniği

Hemoroidden Korunmak İçin Beslenmeye Dikkat!

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.

Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.

Acının fazla tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır, acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroidin oluşum riskini artırmaktadır.

Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde basur sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroidin oluşumunu engellemek, hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar

 • Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

 • Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

 • Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

 • Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

 • Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.
 • Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

Hemoroid Hastalığı Acı Tüketimi

Genel olarak hemorodi veya benzer hastalık tedavisi için öneride bulunan doktor lafa “sakın acı yeme” şeklinde başlar.

Makatın iç yüzey yapısıyla ağız va dudakların iç yapısı birbirine çok benzer acı gıda tüketiminin ağzımızda ve dudağımızda da basur veya benzer bir hastalık oluşturması gerekir.

Böyle bir şey olmadığı ve acının bilimsel olarak makat yapısına olumsuz etki yapmadığı bilinmektedir.

Bu bilgiler ışığında acı gıdaların direk basur yapma ihtimali yoktur ama acı yendiğinde genel olarak yanma hissi sebebiyle fazla ıkınma ihtiyacı duyulur. Gereğinden fazla ıkınmak makat bölgesinde bağ dokusunda yapısal bozukluğa sebep olur ve takibinde bölge toplar damarları genişleyerek hemoroidler ortaya çıkar.

Sonuç olarak acılı gıdalar hemoroide neden olmaz ama acısı fazla gıda tüketildiği için fazla ıkınmak hemoroidin oluşmasına ve var olan hemoroidlerin ilerlemesine sebep olur. Ikınmamak şartıyla acısı yoğun gıda tüketmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Hemoroidden Korunma

Özellikle ailesel yatkınlığı olanların dikkat etmesi hastalığın oluşumunu ciddi ölçüde engelleyebilir. Bunun için en önemli şey tuvalette kalış süresi ve ıkınma şiddetidir.
Bol posa içeren gıdalarSebze, meyve, kepekli ekmek çok tüketilmeli.

Barsaktaki posa miktarı bağırsağın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı ve paralelinde tuvalette rahat boşalmayı sağlar. En fazla posa bırakan gıda kepektir bunu için mutlaka her öğünde kepekli (market tipi) ekmek tüketilmeli. Kepekli ekmek bulunamıyorsa yada yenilemiyorsa iri taneli kepek günde bir su bardağı kadar tüketilmelidir.

Gıda hemoroid ilişkisinde sadece tüketilen posalı gıda miktarına dikkat etmek yeterlidir.

Acı gıdalar

Acının bilinenin aksine hemoroid yapma özelliği yoktur ancak acı yendiğinde tam boşalamama hissi sebebiyle gereksiz yere çok ıkınılması önemli bir hemoroid sebebidir. Kontrolsüz bir şekilde aşırı derecede ıkınmamak kaydıyla acı yemenin hiçbir sakıncası olamaz.

Su tüketimi

Normal şartlarda tüketilenin üstünde su veya sıvı gıda tüketiminin barsak alışkanlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığından hemoroidden korunmada etkisinden söz edilemez.Ancak alınan posanın daha iyi su tutması için normal ölçülerde su içilmelidir.Tuvalet kültürü

Hemoroid oluşumunda en önemli etkendir ve mutlaka çok dikkat etmeyi gerektirir.

 • Kabızlığı mutlaka çözünüz.
 • Kabızlığınız olsada olmasada dışkılama ihtiyacı tam belirginleştiğinde gidin “galiba tuvaletim gelecek ” diye tuvalete gidip beklemeyiniz,tuvalete asla okuyacak bir şeyler götürmeyiniz.
 • Nerede olursanız olun asla dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyin .
 • Dışkılarken ilk oturduğunuzda çıkan 80-90 gramlık kısmı çıkardıktan sonra ıkınmanız gerekecekse ıkınmayıp geri kalanı bir daha ki dışkılamaya bırakınız.
 • Tuvalette 1.5-2 dakikadan fazla kalmamaya özen gösteriniz.
 • Tuvalete sadece dışkılama ihtiyacı için gidiniz dişinizi fırçalamanız gerekiyorsa onu biraz sonra yapınız böylece dışkılama için ayırdığınız süreyi da net bilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde dışkılamaya gidiniz, özellikle kahvaltı sonrası gitmeyi alışkanlık haline getiriniz.
 • Sigara içiyorsanız (binlerce zararının olduğunu bile bile) mümkün olduğunca kahvaltıdan hemen sonra ve tuvalete girmeden birkaç dakika önce 1 tane içiniz bu daha rahat dışkılamanızı sağlayacaktır. (sigara tiryakisi değilseniz böyle bir girişimde bulunmayınız)
 • Mümkünse Türk tuvaletini kullanınız. Dizlerin karna basınç yapması sebebiyle daha rahat dışkılarsınız,rahatsız bir pozisyon olduğu için daha çabuk çıkma ihtiyacı duyarsınız.
 • Uygun olduğu durumlarda ılık suyla tahretleniniz.
 • Kendinize her zaman giderek daha rahat dışkıladığınız telkin ediniz.

Bu önerilere dikkat ederek hemoroid olmaktan korunabilir,var olan hemoroidinizin derecesinin ilerlemesini engelleyebilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetlerinizi ciddi ölçüde azaltabilirsiniz ama hemoroidinizi iyileştiremezsiniz.

Basur Patlıcan Tüketimi

Bir çok internet sitesinde basurla patlıcan arasında ilişki kurulmakta, bitkisel tedavi önerilerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Patlıcanın kendisini yepek basura yarar da sağlamaz zarar da vermez. Patlıcan sapınun kaynatılarak kullanılması önerilmektedir.

Yazan
Op Dr Seher ŞİRİN

Kaynak
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4757-2945-0_48

Источник: https://www.hemoroidklinigi.com/hemoroid-beslenme.asp

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.