Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

içerik

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri (Bulaşıcı Sarılık Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Hepatit B hastalığı, halk arasında sarılık olarak ta adlandırılan hepatit B diye bilinen virüsün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. (HBV) şeklinde kısaltılmış adıdır. Virüs oldukça bulaşıcıdır. Hepatit karaciğerin şişmesi ya da iltihaplanması olarak değerlendirilir.

Hepatit B hastalığına yakalanan kişiler kimi zaman tam olarak iyileşir ve bir daha bu sorunu yaşamazlar. Bazende hepatit B hastalığı geçirenlerde bu hastalık kronikleşir. Kronikleşen hepatit B hastalığı genelde taşıyıcılarda görülür. Kronik olarak bu hastalığı taşıyan kişiler bu hastalığa ait sağlık sorunları yaşadıkları gibi, bazı hastalarda ise herhangi bir sorun yaşanmaz.

Hepatit B hastasının tamamen iyileşmesi ya da hastalığın kronikleşmesi o hastanın yaşına bağlıdır.

Yeni doğan bebeklerin % 90’ı, 1 ve 5 yaşlarındaki çocukların % 20 veya 50’si, daha büyük çocukların ve erişkinlerin % 1 veya 10’u kronik hepatit B hastası olurlar.

Kronik olarak hastalığı taşıyan kişiler çoğunlukla ömür boyunca hastalığı bulaştırabilirler ve hastalarda süreklilik arzeden hepatit gelişebilir ve yıllar sonra bu durum siroz ya da karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Hepatit B belirtileri

Hepatit B belirtileri hastaların çoğunda ilk bulaştığı dönemde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Hepatit B belirtileri ortaya çıktığında ise genel olarak sarılık (ciltte ve gözlerde sararma), koyu idrar çıkarma, dışkının soluk renkli olması, yorgunluk, karın ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma ve eklem ağrıları gibi belirtileri görülebilir.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Hepatit B nasıl bulaşır

Heaptit B hastalığı, hepatit B virüsü taşıyan kan veya diğer vücut sıvılarının (tükürük, meni ve vajinal salgılar) başka birinin vücuduna şu yollardan girmesi ile bulaşır.

Çatlak deri, sümük dokular (mukoza), bu hastalığın bulaştığı kimseler ile aynı enjeksiyonu kullanmak, iğne yaraları kanalıyla ya da hastalık bulaşmış diğer malzemeleri kullanmak gibi yollardan bulaşabilir.

Hastalığı taşıyan kişiler ile cinsel ilişkiye girilmesi ve hepatit B aynı zamanda, hastalığın olduğu anneden doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Ayrıca hemodiyaliz hastalarında, sağlık bakım çalışanlarında, hepatit B hastalığının yaygın olduğu ülkelerde doğan bebeklerde, hepatit B hastası ile aynı evde yaşayanlarda ve tutuklularda hepatit B hastalığının bulaşma oranı daha yüksektir.

Hepatit B hastalığı teşhisi

Hepatit B hastalığının teşhisiiç hastalıkları uzmanının yapacağı bir kan tahlili ile, kişinin geçmişte hepatit B hastalığı geçirdiğinin ve hastalığı kronik olarak taşıyıp taşımadığının tanısını koymak mümkün olabilir. Karaciğer işlev testi gibi testler, karaciğerin zarar görüp görmediğini anlamaya yetebilir.

Hepatit B hastalığı tedavisi

Hepatit B tedavisinde hastaların bazıları anti- viral tedavinin faydasını görebilirler. Yapılması gereken tedaviyi hastanın doktoru planlar.

Kronik hepatit B taşıyıcısı olan hastaların karaciğerlerine dikkat etmeleri ve hepatit A aşısı olmaları gereklidir. Hepatit B hastalarının alkolden ve sigaradan uzak durmaları önemlidir.

Akut hepatit B hastalığında hastaya istirahat ve aşırı aktiviteden kaçınma önerilir. Beslenmesine dikkat etmelidir ve gerekir ise destek tedavisi uygulanır.

Hepatit B hastalığı aşısı ve korunma

Hepatit B aşısı ve korunma

Hepatit B vücuda girmemişise korunması mümkün olan bir hastalıktır ve en etkili korunma yolu aşılanmak ile olur. Aşının koruyuculuğu % 90-95 arasıdır. Hepatit B aşısı taşıyıcılara ve hasta durmda olanlara yapılmaz.

Hepatit B hastaları ile birlikte yaşayanlara, sürekli kan veya kan ürünleri ile yakın temasta olmak zorunda olan sağlık çalışanlarına, berberlere, yurtlar ve askeri birlikler gibi ortak kullanım alanlarının ve eşyalarının çok olduğu toplu yaşayanlara hepatit B virüsü aşısı yapılması gereklidir. Hepatit B aşısı olacak kişilere önce kan testi yapılır ve kan testi uygun çıkar ise aşı uygulama işlemi gerçekleştirilir.

Aşı yapılan kişi veya kişilerde bağışıklık kazanılmamış ise tekrar aşılama yapılır. Bu aşı sayesinde 15 sene bu virüsten korunmak mümkündür.

Hepatit B aşısı Türkiye’de yeni doğan bebeklerde rutin olarak yapılan aşı takvimine dahil edilmiştir. Hepatit B aşısı her yaşta yapılır.

Hepatit B aşısının ilk yapılan tarihi 0’ıncı ay olarak kabul edilerek, ilki 0’ıncı ayda, ikincisi 3’üncü ayda, üçüncüsü 6 veya 9’uncu ayda olmak üzere 3 doz şeklinde kas içerisine uygulanır.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hepatit C nedir
 2. Hepatit A nedir
 3. Hepatit D nedir
 4. Karaciğer sirozu nedir

Источник: https://www.saglikocagim.net/hepatit-b-nedir-hepatit-b-belirtileri/

Hepatit B Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Hepatit B hastalığı (HBV), Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler karsinomun önde gelen nedenidir.

Hepatit B virüsü kan ve vücut sıvıları içerisinde bulunur ve enfekte olmamış kişilerin mukus membranlarına veya kan dolaşımına erişim yoluyla bulaşır. HBV önemli bir küresel sağlık sorunudur. Sıtma ile aynı yıllık ölüm oranına sahiptir.

Çoğu insan için, hepatit B kalıcı hasara neden olmayan kısa süreli bir hastalıktır. Diğerleri için, potansiyel olarak karaciğer kanserine yol açabilen kronik bir enfeksiyon olabilir.

HBV enfeksiyonu bağışıklama ile önlenebilir ve kronik enfeksiyon, antiviral ilaçlarla başarıyla tedavi edilebilir.

Hepatit B Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hepatit B hakkında önemli hususlar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler makalenin devamında yer almaktadır.

 • 1991 yılından bu yana yeni HBV enfeksiyonlarının oranı yaklaşık %82 oranında azalmıştır.
 • On ayrı HBV genotipi (A’dan J’ye) tespit edilmiştir.
 • Kronik enfeksiyon riski enfeksiyon yaşı ile ilişkilidir: Enfekte olan bebeklerin %90’ı kronik olarak enfekte olur, buna karşın yetişkinlerin %2-6’sıdır.
 • HBV, oda sıcaklığında, çevre yüzeylerinde 7 güne kadar vücudun dışında hayatta kalabilir.
 • HBV, sağlık çalışanları için mesleki bir tehdir.
 • Bireyler son evre karaciğer hastalığı belirtilerini gösterene kadar HBV tanısı konulmamış olması nadir değildir.
 • 1991’de HBV’ye karşı tüm bebeklerin evrensel aşılanması kabul edildi.
 • Dünya çapında 1 milyardan fazla dozda HBV aşısı kullanılmıştır.

Hepatit B Ne Demek?

Hepatit B, karaciğeri enfekte edebilen ve inflame edebilen bir virüstür. Bir kişinin kromozomlarına (genom) entegre bir DNA virüsüdür. HBV özellikle tehlidir. Çünkü farkında olmadan insanlara bulaşabilir ve enfekte olanlar bilmeden virüsü diğerlerine geçirebilirler.

Bazı kişiler ilk enfeksiyon dönemini geçtikten sonra virüse kronik olarak bulaşır. Kronik olarak enfekte olanlar için, virüs algılanmadan zamanla karaciğere sürekli olarak saldırabilir, bu da potansiyel olarak geri döndürülemez karaciğer hasarına neden olur.

Enfeksiyon oranları, 25-44 yaş arasındaki erkekler arasında en yüksektir. Dünyada, 2 milyondan fazla kişinin HBV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 240 milyon insan kronik enfeksiyona sahip ve her yıl yaklaşık 600.000 kişi HBV ile ilişkili karaciğer hastalığından ölüyor.

Hepatit B Sebepleri Nelerdir?

Hepatit B nasıl bulaşır?” Virüs bulaşmış bir kişinin kan, sperm veya başka bir vücut sıvısı, ciltteki delinme, ortak bir iğne kullanımı veya vücut sıvı alış verişi yoluyla virüs bulaşmamış birinin vücuduna girebilir.

Bu, doğumda anneden bebeğe geçebilir, enfekte bir eşle ilişki, iğneler, enjektörler veya diğer ilaç enjeksiyon cihazları paylaşımı, güvensiz dövme teknikleri veya tıraş makinesi veya diş fırçası gibi kişisel hijyen öğelerinin paylaşımı yoluyla olabilir. Tıbbi ekipmanı tekrar kullanmak gibi güvenli olmayan tıbbi uygulamalar da HBV enfeksiyonuna neden olabilir.

Hepatit B yiyecek veya suyla, yeme aletlerini paylaşma, emzirme, sarılma, öpme, elleri tutma, öksürme, hapşırma veya ısıran böcekler yoluyla yayılmaz.

HBV, vücudun dışında en az 7 gün hayatta kalabilir. Bu süre zarfında virüs, aşı tarafından korunmayan bir kişinin vücuduna girerse, hala enfeksiyona neden olabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Çoğu akut hepatit B enfeksiyonu, bebeklik döneminde veya çocukluk çağında ortaya çıkar ve açık belirtilerin olmaması nedeniyle nadiren teşhis edilir. Maruz kalma ile semptom başlangıcı arasındaki ortalama süre, virüse maruz kaldıktan 90 gün sonradır.

Belirtiler mevcut olduğunda grip benzeri (ateşlenme, eklem ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, kusma) ve birkaç haftadan 6 aya kadar sürebilir.

Akut HBV enfeksiyonunun olası diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Koyu renk idrar
 • Kil renkli dışkı
 • Sarılık

Hepatit B Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Hem akut, hem de kronik HBV enfeksiyonunu teşhis etmek için kan testi mevcuttur.

Bazı popülasyonlar ya hepatit B ile enfekte olma riskinde veya tanı konulmamış HBV enfeksiyonundan komplikasyonlar gelişme riski altındadır.

Hepatit B kimlerde görülür?” Aşağıdaki gruplar, hepatit B için taranmalıdır:

 • HBV’li annelerden doğan bebekler
 • Enfekte kişi ile ilişki
 • Uzun süreli olmayan ilişkiler, tek eşli olmayan cinsel yönden aktif kişiler
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde kalmak
 • İşyerinde kan veya kanla kontamine vücut sıvılarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya olan sağlık hizmetleri ve kamu güvenliği çalışanları
 • Hemodiyaliz hastaları
 • Başlangıçta Afrika, Asya, Hindistan, Pakistan veya Doğu Avrupa’dan gelen kişiler
 • Kansere karşı kemoterapi gören tüm hastalar

Ayrıca, tüm hamile kadınların hepatit B için taranması hayati önem taşımaktadır. Eğer hamilelikte Hepatit B pozitif çıkarsa, bebeğin aşılanması ve doğumdan sonraki 12 saat içinde hepatit B immün globulini (HBIG) alması kritik önem taşır.

Kronik Hepatit B Enfeksiyonu

Hepatit B, akut enfeksiyon döneminden bir yıl sonra virüs kan içinde kaldığında kronikleşir. İlaç tedavisi yapılmadığı sürece, enfeksiyon ömür boyu sürer.

Çoğu insanda kronik enfeksiyon ile ilgili herhangi bir fiziksel şikayet olmazken; bazılarında devam eden karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve ağrıyan eklem atakları olabilir.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B nasıl geçer?” Akut HBV enfeksiyonu için özel bir tedavi veya ilaç yoktur. Belirtileri hafifletmek amacıyla destekleyici bakım önerilir.

Kronik HBV enfeksiyonu için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bireye bir antiviral ilaç tedavisi önerir. Nadiren tedavi yöntemi virüsü tedavi eder. Bunun yerine, ilerlemiş karaciğer hastalığında ilerlemeyi önlemek için virüsün çoğalmasını durdurur.

Kronik olarak enfekte olmuş bir kişide, hızlı ve uyarılmaksızın siroz veya karaciğer kanseri gelişebilir. Düşük gelirli ortamlarda, karaciğer kanseri olan çoğu insan tanı konulduktan aylar sonra ölür.

Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler karaciğer hasarını veya kötüleşen hastalığı izlemek için, her 6 ayda bir devam eden tıbbi değerlendirme ve karaciğer ultrasonunu taraması gerektirir.

Hepatit B Nasıl Önlenir?

HBV’ye karşı aşı 1982 yılından beri mevcuttur. Aşı, üç enjeksiyon dizisidir. İlk enjeksiyondan sonra birinci dozdan en az 1 ay sonra ikinci enjeksiyon verilir. Üçüncü doz ilk dozdan 6 ay sonra verilir.

Hepatit B aşısı almaları gereken diğer kişiler arasında, daha önce aşılanmamış çocuklar ve ergenler, tüm sağlık çalışanları, kan ve kan ürünlerine maruz kalma olasılığı bulunan her birey ve aşağıdakileri içeren diğer yüksek riskli bireyler bulunur:

 • Sıklıkla kan veya kan ürünleri gerektiren kişiler, diyaliz hastaları ve solid organ nakli alıcıları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde yaşayan veya ilişkiye giren kişiler
 • HBV’nin yaygın olduğu ülkelere seyahat edenler (Asya, Afrika, Güney Amerika, Pasifik Adaları, Doğu Avrupa ve Orta Doğu)

Tam aşı serisi, aşılananların %95’inden fazlasında koruyucu antikor seviyelerini indükler. Koruma en az 20 yıl sürer ve muhtemelen ömür boyu sürer.

HBV’yi yalnızca enfekte olmuş kan veya vücut sıvısına perkütan maruziyet yoluyla bulaşabileceğini düşünürsek; enfeksiyon, iğneleri paylaşmamak ve güvenli ilişki, temas önemlidir.

Hepatit B, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir ve yılda 600.000’den fazla kişinin ölümünden sorumludur. 240 milyon kişiden birinde, hayatı tehdit eden karaciğer hastalığına yakalanma potansiyeli olan kronik enfeksiyondur.

HBV’ye karşı aşılama, 1982 yılından beri mevcuttur ve küresel olarak uygulanması, çocuklarda kronik HBV enfeksiyonunun görülme sıklığında belirgin bir düşüş ile sonuçlanmıştır.

Источник: https://www.hastalopedi.com/hepatit-b/

Hepatit B

Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Hepatit B, aynı adla anılan (hepatit B virüsü) virüse bağlı olarak karaciğerde gelişen olayların adıdır. özellikle güney avrupa, doğu ve uzak doğuda görülme sıklığı oldukça fazla bir hastalıktır. Batıda ise nispeten daha az görülür. ülkemiz de bu açıdan orta derecede riskli bir kuşakta yer alır.

Nasıl bulaşır?

Hepatit B virüsü kan ve kan ürünleri ile bulaşır Ayrıca, virüs hepatit B'li hastanın vücut sıvılarında da (tükürük, idrar…) bulunabilir. Bulaşma, virüsün bir şekilde sağlam insanın kanına karışması ile olur. Dolayısıyla virüsü taşıyan sıvının (kan veya diğer vücut sıvıları) kişideki bir yara ile temas etmesi gereklidir.

Hastalık oral yol ile, yani bulaşık maddelerin (yiyecek içecek) ağızdan alınması ile bulaşmaz. Sık bulaşma yollarından biri uyuşturucu kullanımıdır. Aynı iğnenin birkaç kişi tarafından kullanılması ile hastalık kişiden kişiye taşınabilir.

Eğer kişiye, herhangi bir nedenle kan veya kan ürünü nakli yapıldıysa ve bunların içinde virüs var ise bulaşma kaçınılmazdır. Bu nedenle günümüzde nakil için hazırlanan kanlar çok sıkı test edilmektedir. Hepatit B virüsünün bulaşım yollarından biri de cinsel ilişkidir.

Bu nedenle güvenli seks konusunda dikkatli olunmalıdır (ör: prezervatif kullanımı). Kullanılan aletler usulüne uygun temizlenmez veya yenisi ile değiştirilmez ise; dövme, manikür pedikür, cerrahi veya diş girişimleri, akupunktur gibi olaylar da hastalığı bulaştırabilir.

Ortak diş fırçası, başkansının traş bıçağını kullanma gibi kan bulaşması muhtemel eşyalar da tehlidir. Hepatit B li anne doğum sırasında hastalığı çocuğuna bulaştırabilir. Hastalık okul ve iş hayatı gibi normal günlük aktiviteler ile bulaşmaz.

Virüs bulaşan bir insanı bekleyen olaylar nelerdir?

Virüs bulaşan insanların büyük çoğunluğunda ağırlığı değişen hastalık gelişir. Biz buna hepatit diyoruz. Bir kısmı hastalığı fark etmeden olayı ayakta geçirir, bir kısmında nezle grip gibi hafif rahatsızlıklar olur, bir kısmı ise halsizlik sarılık (göz akları ve cildin sarı renk alması) gibi ağır hastalık bulguları ile yatak istirahati veya hastane bakımı gerektirir.

Bu kişilerde hastalık geçer. Vücudun bağışıklık sistemi virüse karşı silahlanır ve bu silahlar ile kişi virüse karşı bağışıklık kazanır ve bir daha hastalanmaz. Ancak erişkin hastaların yaklaşık %10'unda bağışıklık gelişmez ve olay kronik (uzun süreli ve ilerleyici) hepatit haline döner.

Böyle kişilerde karaciğerde hasar ilerler ve sonunda yıllar içinde siroz veya karaciğer kanseri gelişebilir.

Hepatit B taşıyıcılığı nedir?

Erişkin hastaların yaklaşık %10'u ile çocuk hastaların yaklaşık %90'ında, kandaki virüs temizlenemez ve bunlar virüsü taşıyarak başkalarına bulaştırabilirler. Bunlara “taşıyıcı”diyoruz.

Bunlar görünüşte tamamen sağlıklı ve hiçbir şikayeti olmayan insanlardır ve kanları ve vücut sıvılarında hayatları boyunca virüsü taşırlar.

Ancak bunların da bir kısmında kronik hastalık gelişip, olay siroz ve/veya karaciğerde kanser ile sonlanabilir.

Hepatit B bulaşımı açısından kimler risk altındadır?

özellikle sağlık personelinde risk fazladır.

çünkü bunlar genellikle hastaların kanları ile temas edebilirler, örneğin ameliyatta ele iğne batması, veya hastanın kanının istenmeden eldeki bir yaraya bulaşması söz konusu olabilir.

Hepatit B'li anne doğum sırasında virüsü çocuğuna bulaştırabilir. Hepatit B'li kişinin ev sakinlerine, Hepatit B'li kişinin cinsel temasta bulunduğu kimselere bulaşma olabilir.

Hepatit B tanısı nasıl konur?

Bunun için kanda antijen (virüse ait) ve antikora (bağışıklık sisteminin ürettiği silah) bakılır. 1. Her ikisi de negatif ise virüsle karşılaşılmamıştır. Aşılanmak gerekir. 2. Antikor pozitif ise, virüsle karşılaşılmış ancak tamamen iyileşilmiştir.

Hepatit B'ye karşı ömür boyu bağışıklık kazanılmıştır. 3. Antijenin pozitif olması virüsün halen vücutta olduğunu gösterir. Ya olay yenidir ve sonunda kesin iyileşme ve ömür boyu bağışıklık ile sonlanır. Ya da, kronik (uzun süreli) hastalık mevcuttur veya taşıyıcı konumundasınız demektir.

Antijenin 6 aydan fazla pozitif olması kronik enfeksiyon lehinedir.

Kronik hastalık / taşıyıcılık söz konusu ise ne yapmalı?

Bu virüs vücudunuza girmiş ancak bağışıklılık gelişmemiş demektir. Bu durumda, paniğe kapılmaya gerek yok. Uzun yıllar, bazı önlemler alarak normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Bunun için, doktorunuzun kontrolünde kalmalısınız.

Doktorunuz zaman zaman sizi kontrole çağırıp bazı tetkikler isteyecektir. Hastalığın gidişini takip açısından bunları yapmak önemlidir. Doktorunuz bu tetkikler sonucu size belirli tedaviler uygulama konusunda karar verecektir.

Bu arada siz de, hastalığı bulaştırma riskiniz olduğunu bilerek buna göre davranmalısınız.

Hastalığın tedavisi varmı?

İnterferon alfa adlı ilaç, uzun zamandır hepatit tedavisinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda yeni anti-viral ilaçlar da kullanılmaya başlamıştır. Yeni ilaçlar konusunda araştırmalar da sürdürülmektedir. Uygulanan tedaviler ile hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak hastalık yavaşlatılabilmekte, virüs aktivitesi azaltılabilmektedir.

Karaciğerimde kanser gelişir mi, gelişirse ne yapılabilir?

Herkeste kanser gelişecek diye bir kural yoktur. Sadece artmış bir risk vardır. Hepatit B virüsü hem karaciğer hücresi ile etkileşerek hem de siroza neden olarak kanser gelişme riskini artırır.

Bu nedenle, hepatit B'li hastanın sadece karaciğer hastalığı nedeni ile takipte olması yetmez. Böyle bir kanser gelişme riski nedeni ile bu neden ile de takip edilmesi, zaman zaman bu amaca uygun laboratuvar ve görüntülemelerin de yapılması gerekir.

Böyle bir şüphe halinde olayı cerrahi tedavi ile çözmek mümkündür. Ancak, karaciğer cerrahisi ayrı bir deneyim gerektirir. özellikle karaciğer fonksiyonları bozuk olan insanlarda cerrahi riskli olabilir.

Bunun için özel bazı tetkikler yapmak ve cerrahinin riskini ortaya koymak gerekir. Bazen (karaciğer yetersizliği bulguları olanlarda) cerrahiye alternatif yöntemler gündeme gelebilir.

Siroz gelişirse ne olur? Tedavisi mümkün mü?

Siroz gelişimi ile karaciğerde geri dönüşümsüz değişiklikler olmuş demektir. Sirozun klasik anlamda tedavisi yoktur. Ancak siroz, uzun yıllar sürebilen bir süreçtir ve bunlara karşı mücadele edilebilir.

Karında sıvı toplanması, karaciğerin bazı maddeleri işleyememesi sonucu bunların kanda birikerek beyin fonksiyonlarını etkilemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlara karşı bazı ilaçlar ve özel diyetler ile mücadele edilebilir.

Sirozların en korkulan ve ölümcül olabilecek komplikasyonu (istenmeyen yan etkisi) ciddi sindirim sistemi kanamalarıdır. Bunlara özofagus (yemek borusu) varis kanamaları diyoruz. Siroz ile birlikte, karaciğerden geçmesi gereken kan eskisi kadar rahat geçemez. Bu damarlarda basınç artar ve geride göllenme olur.

Karaciğerden geçemeyen kan kendine başka yollar arar. Bunlardan biri de yemek borusu iç yüzünde bulunan damarlardır. Bu damarlara aşırı basınç yüklenince bunlar genişler ve varisleri oluşturur. Bunlar zamanla patlayarak ölümcül kanamalara yol açabilirler. Bu tarz kanamalara endoskopik olarak müdahale edilebilir.

Bu yöntemlerin de başarısız olduğu vakalarda cerrahi müdahale gerekir. Yüksek basınçlı damarlar ile alçak basınçlı damarlar arasında cerrahi özel teknikler ile yeni yollar (şant) açılarak bu kanamalar kalıcı olarak önlenebilir. Siroz gelişimi, karaciğerinizde kalıcı yapısal değişiklikler olmuş demektir.

Bunu herhangi bir ilaç ile geri döndürmek mümkün değildir. Ancak siroz her şeyin sonu demek değildir. Siroz gelişse bile, uzun süre normal veya normale yakın bir hayat sürüleblir. Sirozun da belli safhaları vardır. Hastalık ilerledikçe, karında su toplanması, adale erimesi, zaman zaman şuur ile ilgili sorunlar oluşabilir.

Belli döneme gelmiş sirozun tek tedavisi karaciğer naklidir. Hasta karaciğer, bir ölüden alınan bir karaciğer ile veya şartlar uygun olduğu taktirde sağlam bir aile yakınından (ona zarar vermeden) alınacak yeterli bir karaciğer parçası ile değiştirilebilir. Bu sayede, son döneme gelmiş hastalar %70-80 gibi bir başarı oranı ile tamamen sağlıklı olarak günlük aktif hayatlarına dönebilirler.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/hepatit-b/

Hepatit C Hangi Yollarla Nasıl Bulaşır? Hastalıktan Korunmak için Neler Yapmalıyız?

Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Hepatit C bulaşma yolları diğer viral hepatitler ile benzerlik gösteriyor. Ancak aşısının olmamasından ötürü risk faktörünü daha da önemsemek gerekiyor.

Hepatit C bulaşıcı viral hepatitler arasında yer almaktadır. Kronikleşen yapısıyla daha riskli bir enfeksiyona dönüşebilir. Doğal olarak bulaşıcılığı göz önüne alınarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C bulaşıcı mıdır sorusunun cevabı günümüzde herkes tarafından biliniyor. Viral olarak hepatit enfeksiyonların tamamı diğer insanlara bulaşabilecek potansiyele sahiptir.

Farklı virüsler için farklı bulaşma tekniklerinin mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Şu an Hepatit C virüsü hangi yollarla bulaşır sorusunun cevabına yanıt bulmak için alternatifleri inceleyeceğiz.

İnsanların aklına takılan en net sorular kanla, cinsel ilişkiyle veya terle HCV bulaşır mı yönünde oluyor. Tamamını ise aşağıdaki kriterlerle eşleyebiliriz.

Kan ile HCV bulaşması çok görülen bir etkendir. Burada taşıyıcının kan akışına temas edilmesi, virüsün bulaşmış olduğu kana temas etmiş yiyecek ve içecekler tüketmek, kan nakli, kan alımında ve testlerinde kullanılan ürünlerin ortak kullanımı gibi faktörler dikkat çekmektedir.

Cinsellikle bulaşan Hepatit C virüsünden korunmanın yolu prezervatif kullanmaktan geçmektedir. Taşıyıcı bir partnerle seks yapmadan evvel korunmak önceliğiniz olmalıdır.

 • Dövme, Piercing ve İğneli Diğer Aksesuarlar

Bilhassa bu tip hizmetleri veren kliniklerin hijyene özen göstermesi önem arz etmektedir. Aynı iğnelerin farklı insanlarda kullanılması HCV riski doğurabilir.

Tümünü kapsamasa da damar yolu ile alınan tüm uyuşturucularda taşıyıcıdan Hepatit C virüsü kapılabilir.

 • Kişisel Bakım Ürünlerinin Ortak Kullanımı

En sık görüleni tırnak makasıdır. Ancak tıraş makinesi, jilet, cımbız, kürdan, kulak çubuğu, manikür veya pedikür ürünleri kesinlikle ortak olmamalıdır. Olası bir yaralanma ile kan akışının sağlanması ve diğer insanlara virüsün bulaşması mümkündür.

Hepatit C virüsü taşıyan anne adaylarının çok yüksek ihtimalle bebeklerinde HCV testleri pozitif çıkmaktadır.

Saptanmadığı takdirde Hepatit C virüsüne sahip olan veya bunu tetikleyen hastalık belirtilerine sahip organ nakillerinde HCV bulaşma riski vardır.

Tüm bu faktörler bulaşıcı olarak yorumlanabilir. İnsanların aklına takılan diğer faktörlerin büyük çoğunluğu ise bulaşmayan temaslardır. Öksürmek ya da hapşırmak bu soru kalıbının başında yer alıyor. Kesinlikle bu tip temaslar ile geçişi sağlanamamaktadır. Hatta terle Hepatit C bulaşır mı sorusunun cevabını hayır olarak vermek mümkündür.

Hepatit C Virüsünden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Hepatit C virüsünün bulaşıcı yolu en çok kandan ve cinsel ilişkiden olarak iki ana gruba ayrılabilir. Annelerin sarılık endişesiyle beraber anne sütünden Hepatit C bulaşır mı korkusu ise yersizdir. Bu aşamada sütten böyle bir geçiş mümkün görünmemektedir. Fakat meme ucunda oluşabilecek deformasyonlar kanamaya sebep olursa ve annede HCV var ise bulaşabilir.

Tedavi yolları araştırılmasına rağmen net bir tedavisinin olmadığını söylemek gerekir. Burada koruyucu serumlar ve Hepatit A ve B aşıları kobine olarak uygulanmalıdır. Kan testlerinin düzenli olarak kontrolü ve hangi yollarla bulaştıysa hayat standartların bu açıdan düzenlenmesi elzemdir.

Hastalık süresi Hepatit C için son derece uzun olabilir. Kronikleşen bir viral enfeksiyon olduğu için 6 ay ile başlayan ve yıllarda devam edebilen bir durum söz konusudur. 15 yıl boyunca taşıyıcı olduktan sonra virüsü vücudundan atan hastalar olabildiği gibi ölüm ile sonuçlanan aktif HCV vakalarına rastlanabilir.

Erken teşhis tedavi ve önlem alma hususunda önemli bir etkendir. Düzenli kan testi yapmak korunma açısından gerçekten önem arz ediyor. Aynı zamanda karaciğer fonksiyon testi için 2 yıllık periyotlarla hastaneye gitmeniz öneriliyor. Böylece teşhis edildikten sonra koruyucu hepatit dozları uygulanabilmektedir.

Hepatit C Riski Nasıl Azaltılır?

Hepatit C riski çok yüksek olmasa da genele baktığımızda belirli bir kitleyi kapsıyor. Burada aktif olarak varlığını sürdüren ve taşıyıcı olarak kandan bulaştırabilen kişiler olduğu unutulmamalıdır.

Hepatit C Oranı%1
Aktif Hepatit C Hastalarının Yüzdesel Oranı%40
Taşıyıcı Hepatit C Hastalarının Yüzdesel Oranı%60

Yukarıdaki tabloya göre her 1.000 kişiden 10’u Hepatit C virüsünü barındırıyor. Bu 1.000 kişi içerisinde HCV testlerinde pozitif etken görülenlerden dördünün hasta olduğunu, altısının ise taşıyıcı olduğunu görebiliyoruz.

Hepatit C bulaşma riskini azaltmak gerektiği aşikâr. Tedavisi diğer hastalıklar gibi kolay olmadığından ve kronikleşmesi ile ömür boyu çekilebilecek bir dert olacağından dikkat edilmelidir.

Korunma amacıyla vurulabilecek herhangi bir aşısının olmaması en büyük riski doğuruyor. Ancak uzman doktorlar bu aşamada Hepatit A ve B kombini ile aşılanmayı öneriyor.

Düzenli olarak tekrarlanması, kan testleri ve karaciğer tetkiklerinin aksatılmaması önerilebilecek tek alternatiftir.

Ortak kullanılan eşyaları tercih etmemek, cinsel ilişkiye gireceğiniz partnerleri belirli bir kıstasa indirgemek, kesinlikle kan ile temastan kaçınmak riski azaltacaktır. Bu yollarla hepatit virüsü için enfeksiyon oranını oldukça düşürebilirsiniz. Hali hazırda Hepatit C aşısı henüz bulunamadığı için virüsü kaptığınızda mutlak suretle doktora başvurunuz.

Uzman doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayın ve hiçbir aşı, serum veya yardımcı takviyeler temin etmeyin. Yapılacak kan testi sonrasında risk faktörü değerlendirilmeli ve doktorunuzun belirleyeceği bir yol izlenmelidir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/hepatit-c-nasil-bulasir.html

Viral Hepatitler: Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C

Hepatit B Hangi Yollarla Bulaşıyor?

Viral Hepatitler konuyla ilgili, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ABD’de görevli uzman Dr. Birgül Mete‘ den bilgi aldık.

Viral Hepatitler nedir?

Viral Hepatitler, virüslerin yol açtığı karaciğer iltihabıdır. Viral Hepatitler virüsler, bakteriler, ilaçlar, çeşitli kimyasal maddeler, toksinler, karaciğer hücrelerinin yağlanması veya karaciğer dışındaki bazı organların hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir.

Virüsler, ancak başka bir canlı hücrenin içerisinde yaşayabilen gözle görülemeyen canlılardır. Hepatit virüsleri denildiğinde öncelikle karaciğerde hastalık oluşturan Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E gibi virüsler ifade edilmektedir. Bunların dışında başka virüsler de hepatit nedeni olabilir.

Hepatit iki şekilde görülebilir:

Akut Viral Hepatit nedir?

Aktif geçirilen sarılık anlamına gelmektedir.

Eğer iltihabın devamlılığı 6 aydan uzun sürerseKronik Viral Hepatit denilmektedir.

Kronikleşme esas olarak Hepatit B ve Hepatit C’de görülür

Hepatit virüslerinden B, C ve D ( Hepatit B ile birlikte olmak kaydıyla) kronik (kalıcı, uzun süreli) karaciğer hastalığı oluşturabilir. A ve E virüsleri ile oluşan hepatitler ise kalıcı bir hastalık yapmaz. Bir kişide bulaşıcı hepatit olup olmadığını ve hangi tip sarılık geçirildiğini anlamanın tek yolu kan tetkiki yapılmasıdır.

Hangi klinik bulgularla karşılaşırız?

Bulaşıcı hepatit geçirilirken aşağıdaki bulgularla karşılaşılabilinir:

 • Gözlerde sararma
 • İdrarın koyulaşması (çay rengi)
 • Dışkı renginin açılması
 • Halsizlik, bitkinlik
 • Ateş
 • Karın ağrısı, bulantı – kusma – ishal

Hepatit A Enfeksiyonu nedir?

Küçük çocuklarda sık (özellikle ilk 5 yaşta) görülür. Genellikle belirtisiz (sarılık olmadan) geçer. Kesinlikle kronikleşmez. Sarılık gelişirse bazı hastalarda uzun sürebilir.

Hepatit A hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları
 • Bulantı, kusma, karın ağrısı
 • Ateş yüksekliği
 • Gözlerin beyazında sararma
 • Ciltte sararma
 • İdrar renginin koyulaşması (çay rengi)
 • Büyük abdestin renginin açılması (kül rengi)

Hastalık sarılık ve diğer belirtiler olmadan da geçirilebilir. Bu olgularda çoğunlukla tanı konamamaktadır.

Toplumun %90 – 95’i hayatının ilk 10 yılında Hepatit A ile karşılaşmış ve bağışık durumdadır. Geçirilmiş hastalık kalıcı bağışıklık bırakır.

Hepatit A nasıl bulaşır?

Büyük abdest ile atılan mikrobun ağız yoluyla başkalarına aktarılması sonucu bulaşır. Bu nedenle A tipi sarılıktan korunmak için;

 • Eller özellikle yemek hazırlamadan, yemeden önce, bebeği beslemeden önce, tuvalete gittikten sonra, bebek bezi değiştirdikten sonra, çiğ ya da hazır yiyecekleri tutmadan önce ve sonra yıkanmalıdır.
 • Banyo ve tuvaletler, klozet, el tutma yerleri ve musluklar, çocuk bezi değiştirme masalarının temizliği sık sık çamaşır suyu ile yapılmalıdır.

A tipi sarılık geçiren hastamız varsa neler yapılmalı?

 • Özellikle küçük çocuklarda fazla telaşlanmaya gerek yok.
 • Ama hasta erişkin biriyse yakından izlenmelidir. Özellikle yaş ilerledikçe A tipi sarılık hastalığı daha sorunlu ve daha ağır geçirilir. Bu nedenle hastalığı geçirmemiş kişilerin aşılanması önerilir.
 • Mutlaka hasta yatarak istirahat etmeli.

 • Tuvalet sonrası eller iyi dezenfekte edilmeli, tuvaletten çıkınca çamaşır suyu ile tuvalet, kapı kolu, musluk vb silinmelidir.
 • Hastanın tabak, kaşık, bardak, havlusu ayrılmalıdır.
 • Mutlaka bir Sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  (Bildirimi zorunlu bir hastalıktır)

 • Sarılık çıktıktan sonra 1 hafta bulaştırıcılık devam ettiği için okula – kreşe gönderilmemelidir.

A tipi sarılık nasıl tedavi edilir?

 • Özel bir tedavisi yoktur.
 • % 99’u 3 ay içinde kendiliğinden iyileşir.
 • Ateş kontrolü yapılır.
 • Yeterli sıvı ve gıda alımına devam edilir.

Hepatit E enfeksiyonunun klinik seyri, bulaşma yolları birbirine benzer ancak gebelerde daha ağır seyredebilir.

Hepatit B Enfeksiyonu

Tüm dünyada 350 – 400 milyon, Türkiye’de 5 – 7 milyon kronik Hepatit B hastası bulunmaktadır. Hastalık, hepatit B virüsü ile karşılaşmayı takiben genelde 6 hafta ile 6 ay arasında değişen bir ara dönemden sonra başlamaktadır.

Başlangıç belirtileri iştahsızlık, bulantı ve kusma, halsizlik, karın ağrısı şeklinde olabilmektedir. Bu dönem 3 – 7 gün kadar sürer. Sarılığın ortaya çıkması ile belirtiler gerileyip kaybolurken halsizlik, iştahsızlık gibi yakınmalarda ağırlaşma gözlenebilir.

Sarılık hafif olgularda sadece göz aklarının kararması şeklinde olurken ağır olgularda ise bütün vücut sarı bir renk alır. Aynı dönemde idrar renginin koyulaştığı gözlenir. Çocukluk çağında alınan hepatitler tamamen belirtisiz ve sarılık olmaksızın seyredebilir.

Hastalığın bu dönemi akut hepatit olarak adlandırılır. Çoğu durumda vücudun bağışıklık sistemi hastalığı yenebilir ve hepatit B sonlanır.

Bununla birlikte özellikle küçük yaşlarda alınan enfeksiyonlarda bağışıklık yanıtı hastalığı sonlandırmak için yeterli olmaz ve hastalık uzun süreli bir şekle döner.

Hastalık başlangıcından itibaren 6 ay içerisinde sonlanmamış olduğu takdirde hepatit B enfeksiyonu kronik hepatit B olarak adlandırılır.

Hastalık, bebeklik – çocukluk yaşlarında bulaşmış ise kronikleşme olasılığı çok yüksektir (%75 – 90). Erişkin yaşta ise kronikleşme riski düşer (%5).

Hepatit C Enfeksiyonu

Hastalık, hepatit C virüsü ile karşılaşmayı takiben 2 – 24 hafta arasında değişen (genelde 6 – 8 hafta) bir dönemden sonra başlamaktadır. Başlangıç dönemi hastaların büyük bir kısmında belirtisizdir.

Bu nedenle de hepatit C’li hastalarda hastalığın ne zaman başladığını kestirmek güç olmaktadır. Az sayıda hastada görülen başlangıç belirtileri hepatit B veya diğer birçok hastalıkta olduğundan fazla farklı olmayıp iştahsızlık, bulantı ve kusma, karın ağrısı şeklinde görülmektedir.

Hastalığın akut hepatit olarak adlandırılan bu evresinde sarılık son derece nadirdir.

Bağışıklık sisteminin hastalığı yenmesiyle tamamen iyileşme ihtimali hepatit C’de hepatit B’ye oranla çok daha düşük bir olasılıktır. Hastaların büyük bir kısmında (% 80) kronik enfeksiyon gelişmektedir.

Hastalık 6 aydan daha uzun sürerse kronikleşmeden bahsedilir. Hepatit C enfeksiyonu kronikleştiği takdirde hastaların bazılarında karaciğer hasarına yol açıp siroza veya karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir.

Bazı hastalarda ise önemli bir karaciğer hasarına ve hastalığa neden olmaz.

Hepatit C nasıl bulaşır?

 • Hepatit C taşıyan kan ve kan ürünlerinin kullanılması ile: Bu bulaşma yolu hepatit C’nin bilinmediği ve kan ürünlerinin bu hastalık için kontrolden geçirilmediği yıllarda en önemli bulaşma yolu idi; günümüzde tüm kan ürünleri hepatit C ve diğer bulaşıcı hastalıklar yönünden araştırılmaktadır. Bu nedenle gerektiğinde bu tür ürünlerin kullanımı konusunda bir endişe duyulmamalıdır.

 • Damar içi uyuşturucu madde bağımlılarının ortak kullandıkları enjektörler ile
 • Korunmasız cinsel ilişki yoluyla
 • Hepatit C taşıyan materyal ile yapılan dövme, piercing gibi işlemler ile
 • Uygun şekilde temizlenmemiş tıbbi materyallerin kullanımı ile bulaşma: Günümüzde bu tür tıbbi malzemelerin büyük kısmı tek kullanımlık olup, tekrar kullanılması gerekenleri emniyetli bir şekilde temizleyebilecek imkanlar mevcuttur.
 • Hemodiyaliz ünitelerinden bulaşma
 • Hepatit C taşıyan anneden çocuğa bulaşma

Birçok insanda bulaşma yolu saptanamamaktadır. Hepatit C yiyecek ve içeceklerle bulaşmaz. Hepatitli kişilerle aynı ortamlarda bulunmak ve olağan sosyal ilişkiler, yukarıda tanımlanan yollardan birisi söz konusu olmadıkça bulaşmaya neden olmaz.

Hepatit B ve C’ye karşı korunmak için neler yapılmalı?

Berber ve kuaförlerde:

 • Jilet ve ustura ucu her müşteride mutlaka değiştirilmeli
 • Eski tip kan taşı kesinlikle kullanılmamalı
 • Yeni tip kan taşı mutlaka tek sefer kullanılıp atılmalı
 • Havlular her müşteride değiştirilmeli
 • Dövme, piercing, akupunktur, hızma steril (mikropsuz) koşullarda yapılmalı
 • Tek kullanımlık aletler kullanılmalıdır

Tüm gebelere gebelik sırasında hepatit B bakılmalı.

Tüm bebekler doğar doğmaz hepatit B’ye karşı aşılanmalıdır.

Kronik hepatitler neden bu kadar önemlidir?

 • Uzun zaman içerisinde karaciğer yetersizliği
 • Karaciğer sirozu
 • Karaciğer kanseri gelişme riski bu hastalığın bulunmadığı kişilere göre çok daha fazladır .

Kronik hepatitli kişilerin dış görünüşünde bir farklılık yoktur, çoğunlukla klinik belirti de vermezler

Kronik Hepatit B ve C hastalığının tedavisi var mıdır?

Evet vardır, doktorun uygun gördüğü hastalar tedaviye alınır ve 3 – 6 aylık aralıklarla kontrol edilirler.

Kronik Hepatit B ve Hepatit C hastalığında tedavinin amaçları nelerdir ?

 • Gelişebilecek karaciğer hasarını ve buna bağlı sorunları azaltmak, yavaşlatmak
 • Sirozu, olası karaciğer kanserlerini önlemek
 • Kişinin yaşam kalitesini arttırmak
 • Başkalarına mikrobun bulaşmasını önlemek

Viral Hepatitler ve aşı

 • Hepatit A’nın Aşısı vardır, 6 ay ara ile 2 doz aşı uygulanır.
 • Hepatit B’nin aşısı vardır, 3 doz şeklinde ilk aşıdan 1 ay ve 6 ay sonra yapılır.
 • Hepatit B aşısı Hepatit D’ ye karşı da korur.
 • Hepatiti E’nin henüz aşısı yoktur.
 • Hepatit C’nin henüz aşısı yoktur.

Kronik hepatitli kişilerin ve ailelerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 • Kişiler bulaşma yolları hakkında bilgilendirilmelidir.
 • Hastayla aynı evde kalanlar, hastanın tıraş malzemeleri, tırnak makası, diş fırçası gibi kanla bulaşabilecek malzemelerini kullanmamalıdır.
 • Cinsel yolla bulaşı önlemek için kılıf kullanılmalı, cinsel partner/eş hemen (hepatit B’ye karşı) aşılanmalıdır.

 • Hepatit C için tek eşlilerde kılıf kullanılması şart değildir. Çok eşlilerde ise kılıf kullanılmalıdır.
 • Hepatit B taşıyıcı kadınlar gebe kalabilir. Ancak doğumda bebeğe derhal hepatit B aşısı ve özel hepatit B serumu yapılması gerekir.
 • Hepatit B taşıyıcı anne bebeğini emzirebilir.

 • Hepatit C’li kadınlar da gebe kalabilir.
 • Bebek doğumdan sonra takip edilmelidir.
 • Emzirmeyle hepatit C ve B’de bebeğe mikrop bulaşmaz.
 • Hem hepatit B’li hemde hepatit C’li kişilere A tipi sarılık tetkiki yapılmalı ve eğer hastalığı geçirmemiş iseler hepatit A aşısı yapılmalıdır.

 • Hepatit C’li kişiler ayrıca hepatit B yönünden de tetkik edilmeli ve testler negatif çıkarsa hemen hepatit B aşısı yapılmalıdır.
 • Hepatit B aşıları Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır.
 • Hepatit B veya C taşıyan kişilerin evlenmelerinde sağlık mevzuatı açısından bir sakınca yoktur.

Sonuç olarak; tıp alanındaki gelişmeler sonucunda 20 yıl öncesine kadar tedavi edilemeyen kronik hepatitler artık tedavi edilebilmektedir. Yeni geliştirilen ve geliştirilmekte olan ilaçlar ile tedavi başarı oranı artmakta, siroz ve ileri karaciğer hastalığına gidiş süresi uzamakta ve oran azalmaktadır.

Ancak yeni tedavi yöntemleri geliştirilse de hastalığın bulaşmaması için gerekli korunma yöntemlerini uygulamak ve hastalığın bulaşmasını engellemek en güvenli yoldur. (Yazan: Dr. Zehra Berna Arık)

Anne adaylarına sağlıklı hamilelik için bu 10 test öneriliyor

Источник: https://indigodergisi.com/2016/06/cagimizin-salgini-viral-hepatitler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.