Hepatit B Virüsü

içerik

Hepatit B Bulaşma Yöntemleri, Tedavi Yolları ve Semptomları

Hepatit B Virüsü

Hepatit B en sık görülen viral enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem Türkiye hem de global çapta bulaşıcı oranı en yüksek Hepatittir.

Hepatit B kronik veya akut olarak karşılaşabileceğimiz bir enfeksiyondur. Enfekte olan kişinin ise hasta ya da taşıyıcı olarak iki farklı şekilde HBV ile yaşaması mümkündür.

Hepatit B’nin Tanımı

Hepatit B nedir diyen çok sayıda kişi olması oldukça doğal. Zira virüsü taşıyan çok sayıda insan olduğunu söyleyebiliriz.

Bu minvalde hem dünyada hem de Türkiye’de Hepatit B virüsü taşıyan insanların sayısının yüksek olması bulaşıcı olup olmadığının merak edilmesini sağlıyor. Her Hepatit gibi HBV için belli başlı kalıplardan söz etmek gerek.

Örneğin viral enfeksiyonlar için bulaşıcılık en dikkat çeken noktadır. HBV ise diğerleriyle kıyaslandığında en yüksek bulaşma oranına sahip olan enfeksiyondur.

Kanda bulunan antikor ve antijenler ölçümlenerek HBV virüsünü taşıyıp taşımadığınız anlaşılabilir. Hatta daha önceden geçirdiğiniz enfeksiyon hakkında bilgi alabilir, mevcut bağışıklığınızı ortaya koyan antikorlar ile güvende olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hepatit B kuluçka süresi ne kadar diyenler için 6 aylık bir süreçten söz edebiliyoruz. Bu basit enfekte durumları göz önüne aldığımızda 40 gün ile başlayan, kronikleşme durumunun oluşabileceği vakalarda ise 180 güne kadar uzanabilen bir süreçtir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B virüsü gebelikte oluşabilecek sarılık vakasıyla ilişkilendirilebilir. Zira hamilelikte sıkça karşılaşılan bir durumdur. Burada bebeğe doğrudan geçişinin mümkün olması kontrollerin önemini bir kez daha ortaya koyar.

Testler hamilelik boyunca ortaya çıkan belirtilere göre yapılmalıdır. Fakat her insana Hepatit B virüsü için rutin kontrollerin yapılması önerilir. HBV için tekil düşünmemek ve düzenli olarak kan testlerinin tekrarlanmasını sağlamak ise daha yerinde olacaktır.

Hem antijen ve antikorlar hem de delta ajanı araştırmalarıyla tüm viral enfeksiyonlardan korunma sağlanabilir.

Akut Hepatit B belirtileri arasında çok baskın detaylar görülmez. Aksine insanlar 6 aylık bu süreci farkında olmadan atlatabilirler.

 • Karın Ağrısı
 • İştah Kaybı
 • Mide Bulantısı
 • Kusma İsteği
 • Sarılık (Göz Akında)
 • Ateşlenme
 • Eklem Ağrısı
 • Kas Ağrısı
 • İdrarda Koyulaşma
 • Dışkı Renginin Açılması
 • Halsizlik ve Yorgunluk

Tabi ki kronik ve akut olarak bilinen Hepatit B belirtileri arasında bir takım farklar olabiliyor. Burada kuluçka döneminin etkisi büyük denilebilir. Çünkü Bir Hepatit B vakası 6 ayı geçkin bir süredir devam ediyorsa kronikleşmiş olarak kabul edilir.

(Hepatit B Süreçleri
Hepatit B Kuluçka Süresi40-180 Gün
Akut Hepatit B Süresi0-180 Gün
Kronik Hepatit B Süresi180 Günden Fazla

Kronik Hepatit B belirtileri arasında ise akut reaksiyonların dışında şunlar gözlemlenebilir.

Hepatit B Bulaşma Yolları

Hepatit B ile yaşamak mümkündür. Ancak birçok kişi bulaşıcı olması, siroz gibi önemli hastalıklara yol açması sebebiyle HBV olan insanlardan uzak durmayı tercih ediyor. Oysa tükürük veya temas ile geçmeyen bir hastalıktır. Hamilelerde anneden bebeğe doğrudan geçişi dışında direkt bulaşma riski yoktur.

Dolaylı olarak ise kan ve vücut sıvılarıyla geçişi mümkündür. Virüs kanda bulunduğu için taşıyıcının kanı ile temas halinde bulaşma mümkündür.

Aynı şekilde meni veya vajinal akıntı gibi cinsel ilişki esnasında karşılaşacağınız vücut sıvılarından geçebilir.

Aşı vurdurduğu için Anti testlerinde pozitif çıkan ve antikor barındıran kişilerde bu noktada da bir problem yaşanmayabilir. Zira bağışıklık kazandığı için sorun yaşamadan hayatına devam eder.

Hepatit B aşısı inaktif olarak vurulan bir aşıdır. Doğal olarak herhangi bir risk ve bulaşıcılığı söz konusu değildir. Aşı vurulduktan sonra ortalama süresi kısadır. Ancak belirli periyotlarla 2 doz daha vurularak bağışıklık süresi 5 ile 15 yıl arasına çıkarılabilir.

Çocuklarda kronikleşme oranı çok yüksek olduğu gibi bulaşıcı yönünün daha baskın olduğunu söylemek gerek. AİDS gibi ciddi hastalıklarla kıyaslandığına sürekli olarak gündeme gelir.

Fakat Hepatit B tedavisi mümkün olup kanda antijen ve antikorların tespit edilmesi kontrol amaçlı önem taşır.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B tedavisi denildiği zaman öncelikli olarak tespitini önemsememiz gerekiyor. Kanda mevcut virüsü tespit ettikten sonra tedavi süresi tamamıyla kontrol mahiyetinde geçebilir.

Birçok taşıyıcı veya kronik hepatit b hastası net bir tedavi görmez. Ancak belirli aralıklarla karaciğer testleri ve AFP gibi fonksiyonlarla vücutlarındaki anomalilerin tespiti için kontrole giderler.

AFP tıbbi literatürde Alfa Fetoprotein ismiyle anılan bir plazmadır. Normal insanlarda karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi için toplanırlar. Bebeklerde ise sağlıklı bir gebeliğin sinyalini verirler.

Bu gibi testlerin düzenli olarak yapılmasıyla beraber Hepatit B vakasında karaciğer tahribatı, siroz, karaciğer kanseri gibi durumlarla karşılaşma olanağı düşer. Genel geçer bir oranla %15 oranında siroz tehdidi vardır.

Fakat bunun her hastayı kapsamadığını ve düzenli yaşayarak 30 yıl boyunca Hepatit B ile sağlığını koruyan insanlar olduğunu da eklemek gerek. Yani her Hepatit B hastası bulaşıcı ve siroz yapan ölümcül bir hastalık taşıyormuş algısından kurtulmak gerekir.

Aynı şekilde Hepatit B hastasıyla aynı evde yaşayabilir, aynı tabaktan yemek yiyebilir, birlikte uyuyabilir, korunarak cinsel ilişkiye girebilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. HBV hayatın sonu değildir. Türkiye’de 3-4 milyon kronik Hepatit B hastası vardır. Bunların yarısından çoğu ise farkında olmadan bu düşüncelere sahip olabilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/hepatit-b.html

Hepatit B virüsü

Hepatit B Virüsü

RU | UK | KK | BE | EN |
hepatit b virüsü kaldır, hepatit b virüsü

Genel özellikler
Hepatit B virüsü
Hepatit B viryonlarının elektron mikrografı

Hepatit B virüsü, halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatite yani “karaciğer iltihaplanması”na neden olan bir virüstür. “HBV” olarak kısaltılmaktadır. HBV; 40-45 nm boyutlarında olan bir virüstür. Genetik materyali çift DNA içerir. Virüs oldukça bulaşıcıdır.

Bazı kişilerde HBV'ye karşı doğal bağışık yanıt mevcuttur. Bunun olup olmadığına kan testleriyle bakılmaktadır. Doğal bağışıklık olmayan kişilerde ise aşıyla koruma kesin olmamakla birlikte sağlanabilir.

Konu başlıkları

 • 1 Bulaşma
 • 2 Aşılama
 • 3 iç bağlantılar
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Bulaşma

Bulaşma yolları kan yolu ve cinsel yoldur. En sık kan yoluyla bulaşır. Kan yoluyla bulaşıcılığı, AIDS etkeni olan HIV'den 100 kat daha fazladır.

Hepatit oluşan kişilerde bulgular kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber virüs vücuda girdikten belli bir dönem sonra kişide hafif ateş, ağrı, kusma, halsizlik, uykuya meyil, göz akı ve deride sararma yapabilir.

Virüs vücuda çeşitli yollardan girebilir ve karaciğerde hücreler içine yerleşir. Virüsün, vücuda girişinden sonra;

 • İltihap ve buna bağlı bulgular oluşturmak ve kronikleşme,
 • Sessizce vücutta kalma,
 • Vücut savunması tarafından tamamen ortadan kaldırılma gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Bu üç gidişatın hangisinin olacağı, kişinin sosyoekonomik, sağlık, beslenme düzeni vb. gibi birçok durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kronikleşen olgularda hastalık zaman içerisinde kişiyi ölüme götürebilir, hastalık iyileşip sessiz forma geçebilir ya da vücut tarafından tamamen ortadan kaldırılabilir.

Sessiz olgular ise bir dönem sonra hastalık yapıp kronikleşebilir, ömür boyu sessiz olarak devam edebilir ya da vücut tarafından olarak tamamen ortadan kaldırılabilir.

Ciltte açık yaralardan da bulaşabilir fakat normal cilt yoluyla, solunum yoluyla ve ağız yoluyla bulaştığı gösterilememiştir.

Aşılama

Hepatit B'nin dünyadaki dağılımını gösteren bir çizim

Aşı özellikle;

 • HBV taşıyıcıları ile birlikte yaşayanlara,
 • Sürekli kan veya kan ürünleriyle yakın temas halindeki sağlık personeli, berberler vb. gibi meslek gruplarına,
 • Yurtlar, askeri birlikler vb. gibi ortak kullanım alanlarının ve eşyalarının çok olduğu toplu yerlerde yaşayanlara, HBV aşısı tavsiye edilmektedir.

HBV genomu

Aşı uygulanacak kişilere önce kan testi yapılır. Kan testi sonuçları aşı yapılmasına uygun olarak gelirse kişiye aşı yapılır. Uygulanan son dozdan birkaç ay sonra bağışıklık gelişip gelişmediğini kontrol etmek amacıyla tekrar kan testi yapılır. Bağışıklık gelişmemişse ya da az gelişmişse doz tekrarı yapılır. Bağışıklık gelişmişse bu bağışıklık kişiyi en az 15 yıl korumaktadır.

Hepatit B Aşısı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından yeni doğan bebeklerde rutin olarak uygulanan aşı takvimine dahil edilmiştir. Hepatit B Aşısı her yaşta uygulanabilir.

HBV aşısı ilk aşının yapıldığı zaman 0'ıncı ay kabul edilerek;

 • ilki 0'ıncı ayda
 • ikincisi 1'inci ayda
 • üçüncüsü 6'ıncı ayda olmak üzere 3 ayrı doz şeklinde kas içerisine uygulanır.

Kaynakça

 1. McMahon BJ, Bruden DL, Petersen KM, et al. (March 2005). “Antibody levels and protection after hepatitis B vaccination: results of a 15-year follow-up”. Ann. Intern. Med. 142 (5): 333–41. PMID 15738452. 

Dış bağlantılar

Sarılık – Hepatit

Hepatit virüsü ile ilgili güncel bilgiler

Wikimedia Commons'ta Hepatit B virüsü ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

hepatit b virüsü, hepatit b virüsü kaldır, hepatit b virüsün, hepatit b virüsüz

Hepatit B virüsü Hakkında Bilgi

Hepatit B virüsü

Hepatit B virüsü
Hepatit B virüsü konusunu görüntülemektesiniz.
Hepatit B virüsü nedir, Hepatit B virüsü kimdir, Hepatit B virüsü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/hepatit-b-virusu-7390.html

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Virüsü

Hepatit B; hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır.

Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Kişi HBV ile enfekte olduktan sonra akut HBV enfeksiyonu meydana gelir. Akut HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun sürerse enfeksiyon kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon genellikle ömür boyu devam eder. Hepatit B den korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır.

Akut Hepatit B virüs enfeksiyonunun kronikleşme oranı nedir?

Akut HBV enfeksiyonun kronikleşme oranı enfeksiyonun meydana geldiği yaşla ilişkilidir. Kronikleşme oranı yaş arttıkça azalır. Bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık %90 dır ve çocuk büyüdükçe bu oran azalır. 1-5 yaş arasında HBV ile enfekte olan çocuklarda kronikleşme oranı yaklaşık %25-50 dir. Kronikleşme riski 5 yaşından sonra % 6-10 ve erişkinlerde yaklaşık %5 dolaylarındadır.

Akut Hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

Akut Hepatit B virüs ü enfekte kişinin kan, semen, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir kişinin vücuduna girmesi ile bulaşır.

HBV şu aktiviteler ile bulaşabilir:

• Doğum (enfekte anneden doğum sırasında bebeğine bulaş)• Enfekte partner ile sex (semen veya vajinal sıvı aracılığı ile)• Uyuşturucu enjeksiyonunda kullanılan enjektör vb materyallerin ortak kullanımı• Jilet, diş fırçası vb malzemelerin ortak kullanımı• Enfekte kişinin kanı veya açık bir yarası ile direkt temas

• Enjektör veya diğer kesici alet yaralanmaları aracılığıyla kan ile temas

Hepatit B virüsü hangi yollar ile bulaşmaz?

HBV aynı kaptan yemek yemekle, ortak gıda veya su tüketilmesi, emzirme ile, sarılmak, öpüşmek, tokalaşmak, öksürmek, aksırmak, aynı tuvaleti kullanmak, havuza girmek, oyuncak ile oynamak, aynı araçta seyahat etmek vb yollar ile bulaşmaz.

Hepatit B virüsü bulaştığı düşünülüyor ise ne yapılmalıdır?

Tedavi için derhal hekime başvurulmalıdır. Tedavide aşı ve HBIG uygulanmaktadır. Tedavinin etkinliği için en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Akut hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Akut Hepatit B (yeni meydana gelen enfeksiyon) hiç bir belirti vermeyebilir. Çocuklarda belirtisiz olma ihtimali daha fazladır. Erişkinlerde %70 oranında belirtili seyreder.

Akut Hepatit B de en sık görülen belirtiler şunlardır:

• Ateş• Halsizlik• İştahsızlık• Bulantı-kusma• Karın ağrısı• İdrar renginde koyulaşma• Sarılık (göz ve ciltte sararma)

• Eklem ağrısı

Hepatit B bulaştıktan ne kadar zaman sonra belirtiler başlar?

Ortalama olarak, belirtiler bulaştan 90 gün sonra ortaya çıkar, fakat bu süre 6 hafta ile 6ay arasında değişebilir.

Akut hepatit B de belirtiler ne kadar zaman sürer?

Belirtiler genellikle bir kaç hafta sürer, ancak bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

Kronik Hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Kronik Hepatit B uzunca bir süre (20-30 yıla kadar varabilir) hiç bir belirti vermez. Bununla birlikte hastalık karaciğeri olumsuz olarak etkilemeye devam eder.

Kronik Hepatit B hastalarının %15-25'inde belirli bir süre sonunda siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıkları gelişir.

Karaciğerinde hastalık gelişen bazı kişilerde dahi her hangi bir belirti görülmeyebilir.

Kronik Hepatit B ciddi bir hastalık mıdır?

Evet, kronik Hepatit B ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hepatit B taşıdığımı nasıl öğrenebilirim?

Hepatit B basit kan testleri ile saptanabilir. Test sonucunda şu sonuçlara varılabilir:

• Akut veya kronik Hepatit B varlığı• Hepatit B'nin geçirilmiş ve iyileşilmiş olduğu• Hepatit B'ye karşı bağışıklığın olduğu

• Aşıdan fayda görülebileceği

Akut Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Akut Hepatit B için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Genellikle yatak istirahati, yeterli sıvı ve gıda alımı tavsiye edilir, ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

Kronik Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Kronik Hepatit B hastaları bu konuda uzman hekimler tarafından takip edilmelidir. Kronik hepatit B hastaları hastalık gelişimi ve tedavi seçenekleri açısından düzenli olarak takip edilmelidir. Tüm kronik Hepatit B hastalarında tedavi gerekli değildir. Kronik Hepatit B tedavisi için çok sayıda ilaç seçeneği mevcuttur.

Tedavi ile hastalık etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve karaciğer yetmezliği, siroz veya karaciğer kanseri gibi kötü sonuçların oluşması engellenebilmektedir. Tedavi ile Hepatit B virüsü etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekle birlikte, vücuttan tamamen uzaklaştırılması genellikle mümkün olmamaktadır.

Kronik Hepatit B hastaları karaciğerlerini korumak için ne yapmalıdır?

Kronik Hepatit B hastaları bu konuda deneyimli hekimlerce düzenli olarak takip edilmelidirler. Alkolden kaçınılmalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce hekimlerine danışmalılardır. Ayrıca potansiyel olarak karaciğere zarar vereceğinden bitkisel veya çeşitli destek ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Hepatit B engellenebilir mi?

Evet. Hepatit B'yi engellemenin en etkili yolu aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkilidir (%90 üzerinde koruyuculuk sağlar). Aşı şeması olarak genellikle 6 ay içinde 3 defa uygulanır. Böbrek yetmezliği ve diğer bağışıklığı baskılanmış kişilere aşının tekrarı yapılır. Bunun dışındaki kişilere hatırlatıcı aşı dozu uygulanmaz.

Gebelikte Hepatit B bebeğe geçer mi?

Gebelikte Hepatit B daha çok doğum sırasında bebeğe geçer. Ancak annede Hepatit B düzeyi çok yüksek ise gebeliğin son döneminde bebeğe geçme olasılığı vardır. Annede Hepatit B varlığı durumunda bebeğe doğumdan sonra en kısa sürede (12 saat içinde) aşı ve HBIG serumu yapılır. Ayrıca Hepatit B düzeyi çok yüksek olan gebelere gebeliğin son döneminde bazı tedaviler uygulanabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/hepatit-b-nedir

Hepatit B Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Hepatit B Virüsü

Hepatit B hastalığı (HBV), Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler karsinomun önde gelen nedenidir.

Hepatit B virüsü kan ve vücut sıvıları içerisinde bulunur ve enfekte olmamış kişilerin mukus membranlarına veya kan dolaşımına erişim yoluyla bulaşır. HBV önemli bir küresel sağlık sorunudur. Sıtma ile aynı yıllık ölüm oranına sahiptir.

Çoğu insan için, hepatit B kalıcı hasara neden olmayan kısa süreli bir hastalıktır. Diğerleri için, potansiyel olarak karaciğer kanserine yol açabilen kronik bir enfeksiyon olabilir.

HBV enfeksiyonu bağışıklama ile önlenebilir ve kronik enfeksiyon, antiviral ilaçlarla başarıyla tedavi edilebilir.

Hepatit B Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hepatit B hakkında önemli hususlar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler makalenin devamında yer almaktadır.

 • 1991 yılından bu yana yeni HBV enfeksiyonlarının oranı yaklaşık %82 oranında azalmıştır.
 • On ayrı HBV genotipi (A’dan J’ye) tespit edilmiştir.
 • Kronik enfeksiyon riski enfeksiyon yaşı ile ilişkilidir: Enfekte olan bebeklerin %90’ı kronik olarak enfekte olur, buna karşın yetişkinlerin %2-6’sıdır.
 • HBV, oda sıcaklığında, çevre yüzeylerinde 7 güne kadar vücudun dışında hayatta kalabilir.
 • HBV, sağlık çalışanları için mesleki bir tehdir.
 • Bireyler son evre karaciğer hastalığı belirtilerini gösterene kadar HBV tanısı konulmamış olması nadir değildir.
 • 1991’de HBV’ye karşı tüm bebeklerin evrensel aşılanması kabul edildi.
 • Dünya çapında 1 milyardan fazla dozda HBV aşısı kullanılmıştır.

Hepatit B Ne Demek?

Hepatit B, karaciğeri enfekte edebilen ve inflame edebilen bir virüstür. Bir kişinin kromozomlarına (genom) entegre bir DNA virüsüdür. HBV özellikle tehlidir. Çünkü farkında olmadan insanlara bulaşabilir ve enfekte olanlar bilmeden virüsü diğerlerine geçirebilirler.

Bazı kişiler ilk enfeksiyon dönemini geçtikten sonra virüse kronik olarak bulaşır. Kronik olarak enfekte olanlar için, virüs algılanmadan zamanla karaciğere sürekli olarak saldırabilir, bu da potansiyel olarak geri döndürülemez karaciğer hasarına neden olur.

Enfeksiyon oranları, 25-44 yaş arasındaki erkekler arasında en yüksektir. Dünyada, 2 milyondan fazla kişinin HBV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 240 milyon insan kronik enfeksiyona sahip ve her yıl yaklaşık 600.000 kişi HBV ile ilişkili karaciğer hastalığından ölüyor.

Hepatit B Sebepleri Nelerdir?

Hepatit B nasıl bulaşır?” Virüs bulaşmış bir kişinin kan, sperm veya başka bir vücut sıvısı, ciltteki delinme, ortak bir iğne kullanımı veya vücut sıvı alış verişi yoluyla virüs bulaşmamış birinin vücuduna girebilir.

Bu, doğumda anneden bebeğe geçebilir, enfekte bir eşle ilişki, iğneler, enjektörler veya diğer ilaç enjeksiyon cihazları paylaşımı, güvensiz dövme teknikleri veya tıraş makinesi veya diş fırçası gibi kişisel hijyen öğelerinin paylaşımı yoluyla olabilir. Tıbbi ekipmanı tekrar kullanmak gibi güvenli olmayan tıbbi uygulamalar da HBV enfeksiyonuna neden olabilir.

Hepatit B yiyecek veya suyla, yeme aletlerini paylaşma, emzirme, sarılma, öpme, elleri tutma, öksürme, hapşırma veya ısıran böcekler yoluyla yayılmaz.

HBV, vücudun dışında en az 7 gün hayatta kalabilir. Bu süre zarfında virüs, aşı tarafından korunmayan bir kişinin vücuduna girerse, hala enfeksiyona neden olabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Çoğu akut hepatit B enfeksiyonu, bebeklik döneminde veya çocukluk çağında ortaya çıkar ve açık belirtilerin olmaması nedeniyle nadiren teşhis edilir. Maruz kalma ile semptom başlangıcı arasındaki ortalama süre, virüse maruz kaldıktan 90 gün sonradır.

Belirtiler mevcut olduğunda grip benzeri (ateşlenme, eklem ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, kusma) ve birkaç haftadan 6 aya kadar sürebilir.

Akut HBV enfeksiyonunun olası diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Koyu renk idrar
 • Kil renkli dışkı
 • Sarılık

Hepatit B Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Hem akut, hem de kronik HBV enfeksiyonunu teşhis etmek için kan testi mevcuttur.

Bazı popülasyonlar ya hepatit B ile enfekte olma riskinde veya tanı konulmamış HBV enfeksiyonundan komplikasyonlar gelişme riski altındadır.

Hepatit B kimlerde görülür?” Aşağıdaki gruplar, hepatit B için taranmalıdır:

 • HBV’li annelerden doğan bebekler
 • Enfekte kişi ile ilişki
 • Uzun süreli olmayan ilişkiler, tek eşli olmayan cinsel yönden aktif kişiler
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde kalmak
 • İşyerinde kan veya kanla kontamine vücut sıvılarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya olan sağlık hizmetleri ve kamu güvenliği çalışanları
 • Hemodiyaliz hastaları
 • Başlangıçta Afrika, Asya, Hindistan, Pakistan veya Doğu Avrupa’dan gelen kişiler
 • Kansere karşı kemoterapi gören tüm hastalar

Ayrıca, tüm hamile kadınların hepatit B için taranması hayati önem taşımaktadır. Eğer hamilelikte Hepatit B pozitif çıkarsa, bebeğin aşılanması ve doğumdan sonraki 12 saat içinde hepatit B immün globulini (HBIG) alması kritik önem taşır.

Kronik Hepatit B Enfeksiyonu

Hepatit B, akut enfeksiyon döneminden bir yıl sonra virüs kan içinde kaldığında kronikleşir. İlaç tedavisi yapılmadığı sürece, enfeksiyon ömür boyu sürer.

Çoğu insanda kronik enfeksiyon ile ilgili herhangi bir fiziksel şikayet olmazken; bazılarında devam eden karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve ağrıyan eklem atakları olabilir.

Hepatit B Nasıl Önlenir?

HBV’ye karşı aşı 1982 yılından beri mevcuttur. Aşı, üç enjeksiyon dizisidir. İlk enjeksiyondan sonra birinci dozdan en az 1 ay sonra ikinci enjeksiyon verilir. Üçüncü doz ilk dozdan 6 ay sonra verilir.

Hepatit B aşısı almaları gereken diğer kişiler arasında, daha önce aşılanmamış çocuklar ve ergenler, tüm sağlık çalışanları, kan ve kan ürünlerine maruz kalma olasılığı bulunan her birey ve aşağıdakileri içeren diğer yüksek riskli bireyler bulunur:

 • Sıklıkla kan veya kan ürünleri gerektiren kişiler, diyaliz hastaları ve solid organ nakli alıcıları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde yaşayan veya ilişkiye giren kişiler
 • HBV’nin yaygın olduğu ülkelere seyahat edenler (Asya, Afrika, Güney Amerika, Pasifik Adaları, Doğu Avrupa ve Orta Doğu)

Tam aşı serisi, aşılananların %95’inden fazlasında koruyucu antikor seviyelerini indükler. Koruma en az 20 yıl sürer ve muhtemelen ömür boyu sürer.

HBV’yi yalnızca enfekte olmuş kan veya vücut sıvısına perkütan maruziyet yoluyla bulaşabileceğini düşünürsek; enfeksiyon, iğneleri paylaşmamak ve güvenli ilişki, temas önemlidir.

Hepatit B, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir ve yılda 600.000’den fazla kişinin ölümünden sorumludur. 240 milyon kişiden birinde, hayatı tehdit eden karaciğer hastalığına yakalanma potansiyeli olan kronik enfeksiyondur.

HBV’ye karşı aşılama, 1982 yılından beri mevcuttur ve küresel olarak uygulanması, çocuklarda kronik HBV enfeksiyonunun görülme sıklığında belirgin bir düşüş ile sonuçlanmıştır.

Источник: https://www.hastalopedi.com/hepatit-b/

Hepatit B Hastalığı: Hepatit B neden olur? | Hepatit B Nasıl Geçer?

Hepatit B Virüsü

Karaciğer hücrelerine yerleşip kana karışan ve karaciğerde iltihaplanmaya neden olan, son derece bulaşıcı ve dirençli Hepatit B virüsü dünyanın hemen hemen her bölgesinde görülmektedir.

Hepatit B virüsü belirtileri başlangıçta çok zayıf olduğu için hasta kimse genellikle durum “kronik” seviye olarak adlandırılan 5. – 6.

aya dek doktora gitme ihtiyacı hissetmez fakat hastalık bu süreç boyunca vücuda tam anlamıyla yayılmış olur.

Hepatit B Virüsü Nedir?

Hepatit B direkt olarak vücuda zararlı bir virüs değildir, onu tehli kılan bağışıklık sistemimizdir. Karaciğer hücrelerinde gelişen Hepatit B’yi vücudumuz zararlı olarak algılayıp karaciğere akyuvar miktarı yüksek kan gönderilir, Hepatit B virüsü canlı organizma içerisinde değilken, dış ortamdayken dahi 1 ile 2 hafta boyunca yaşayabilmektedir.

Bu denli dirençli virüsü akyuvarlar hücreleri vücuttan atmakta zorlanır ve karaciğer hücreleri işlevlerini yerine getiremedikçe iltihaplanma da başlar.

Bağışıklık sistemi, Hepatit B’yi vücuttan atmaya çalıştıkça genişleyen iltihap bölgesi, sonunda kişide şiddetli ağrıya ve sık sık yarı baygınlık hallerine neden olur. Sonunda da karaciğer yetmezliği gibi ciddi durumlarla karşılaşılabilir.

Hepatit B Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Hastalık en sık yeni doğan bebeklerde görülmektedir, yaş ilerledikçe Hepatit B hastalığına yakalanma ihtimali azalır. Bu nedenle gebelik dönemindeki anne adaylarına Hepatit B aşısı yapılması doğacak bebeğin hastalığa yakalanmaması adına kritik önem taşır.

Çin, Hindistan ve Afrika ülkelerindeki nüfusun %10’u Hepatit B taşıyıcılığı yapmaktadır. Taşıyıcı kimselerde zaman zaman halsizlik ve iştahsızlık dışında belirti görülmez, hasta kimselerde de ilk bir ay içerisinde belirtiler bu şekildedir. Ancak ikinci aydan itibaren karın boşluğu şişmesi, kaşıntı, “koyu renkte” idrar ve dışkı atımı görülür.

Hastalığın ikinci ve üçüncü ayı teşhis yapmak için kritik dönemlerdir; çünkü dördüncü ayda hasta tekrar iyi hissetmeye başlayabilir ancak virüs halen vücudunda gelişmeyi sürdürecektir.

Hastalığın ilk aylarında belirtiler şu şekildedir:

 • Deri renginde solgunluk ve göz akında sararma.
 • Vücudun farklı bölgelerinde ödemler görülmesi (şişlikler)
 • Ensefalopati, yani hastanın zaman zaman ne yaptığını ve ne yapacağını unutması, sersemleme
 • Cinsellikten uzaklaşma

Hepatit B virüsü karaciğerde yayılımını arttırdığında şu durumlar gözlemlenir:

 • Kan kusma
 • Deride kaşınmaya bağlı ciddi yaralanma ve kızarıklıklar
 • İstemsiz titreme
 • Şuur kaybı seviyesinde olmamakla birlikte ensefalopati durumunda sıklık ve şiddetlenme
 • Nefes darlığı
 • Ciddi şekilde hızla kiloda düşüş

Yeni Doğan Bebeklerde Hepatit B Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Virüs en kolay anneden bebeğine bulaşmaktadır. Taşıyıcı gebe anne adayı gebelik döneminde Hepatit B aşısı yaptırmamışsa ve bebek sağlığı ile ilgili testleri yaptırmamışsa doğacak bebekte Hepatit B hastalığı “kronik” olarak görülür.

Bebekte belirtiler doğum anından itibaren görülecektir ancak belirtiler diğer hastalıklarla karıştırılabilir, bu nedenle uzman doktor kontrolü şarttır. Bebeğin göz akında sarılık, ayak ve el bileklerinde şişlikler, teninde ciddi bozukluklar ve kızarıklıklar ve normalden düşük kiloda doğmuş olması Hepatit B virüsünün ipuçları olabilir.

Hepatit B Tedavi Süreci

Virüsün tedavisinde yaş kriteri önemlidir. Eğer hastalık bebekteyse kronik seviyede olsa dahi virüsün yayılımı durdurulabilir ve hastalığın varlığına rağmen aşı uygulanabilmektedir. 6 aylık tedavi sürecinin ardından karaciğerdeki virüs dışarı atılabilir ancak hasta iyileşse dahi ileriki dönemde hastalığın tekrar nüksetme ihtimali vardır.

Ergenlik döneminde görülen Hepatit B virüsü genellikle ölümcül olmaz; çünkü kişinin bağışıklık sistemi en verimli biçimde çalışacaktır.

İnterferonlar ilacı ile vücudun bağışıklık sistemi koruyucusu akyuvar hücrelerine ekstra protein sağlanır ve genellikle güçlendirilen akyuvar hücreleri, Hepatit B virüsünü kendiliğinden yok eder.

Yinede tedavi sürecinde hasta son derece halsiz hissedecektir, birkaç aylık tedavi sonrası normal yaşamına devam edebilir.

30 yaş sonrasında Hepatit B çok ender görülmekle birlikte farklı hastalıklara sebep olması nedeniyle en tehlisidir; çünkü virüs, karaciğer hücrelerini iltihaplandırdığında siroza, hatta kan kanserine neden olabilir.  Bu dönemde Hepatit B tedavisi ergenlik ve bebeklik dönemine göre daha uzun sürmektedir.

Virüsün ilerleyişini durdurmak amacıyla Nükleosit/Nükleoid etken maddeli ilaçlar ile tedaviye başlanacaktır.

Kısaca NA ve NUC adındaki bu ilaç, Hepatit B virüsünün yayıldığı bölge sınırında “virüsün hedeflediği yeni hücrelere” direnç sağlar ve akyuvar hücrelerinden oluşan bir duvar oluşturur.

Fakat Hepatit B’nin çok güçlü bir virüs olduğunu söylemiştik: etrafında oluşan katmanı aşabilmek için hem kendisini, hem de üzerinde bulunduğu karaciğer hücrelerini DNA mutasyonuna uğratır. Nükleosit tedavisi böylece etkisini yitirir.

DNA mutasyonu sonrasında her hastaya “farklı” tedavi uygulanması gerekir. Uygulanacak tedavi belirlenene dek NA, NUC ve İnterferonlar ilaçlarında doz arttırılır.

Doz arttırılışı ile Hepatit B virüsünde gerileme görülürse ilaç tedavisi sürer ancak gelişimi devam ederse karaciğerin iltihapsız bölgesinden kök hücre alınır ve büyütülür.

Sonrasında da ameliyat ile iltihaplı bölge vücuttan çıkarılır.

Tedavi yöntemlerinden de anlaşılacağı üzere Hepatit B nasıl geçer sorusunun pek çok cevabı var. AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünden yüz kat daha bulaşıcı ve en az onun kadar dirençli olan Hepatit B özellikle gebe kadınların üzerine düşerek varsa teşhis ettirmesi gereken, hastalığa sahip kimselerin de tedaviyi erteleme lüksü olmayan bir virüstür.

Hepatit B Öldürür mü, Virüsün Sonuçları

Dünyanın birçok bölgesinde görülmüş olması ve görülme sıklığı nedeniyle Hepatit B virüsü üzerine tıpta ciddi araştırmalar yapılmış ve virüsün yayılımını önleyecek pek çok ilaç üretilmiştir.

Teşhiste çok geç kalınmadıysa ve hasta, tedavi sürecinden vazgeçmezse genellikle Hepatit B virüsü ölüme sebebiyet vermez. Yinede erken yaştaki çocuklar ve orta yaşın üzerindeki kimseler için tehsi büyüktür.

Siroz, kan kanseri, karaciğer yetmezliği, kan zehirlenmesi gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Hepatit A, C, D, E Virüsleri ile Hepatit B Arasındaki Farklar

 • Hepatit A, C ve E virüsleri bulaşma şekli ve etkileri yönüyle D ve B virüslerinden ayrılır. Hepatit A, C veya E virüsü bulaşan kimselerde şiddetli hastalıklar görülmez ve bu kişiler 4 ile 6 hafta aralığında bir sürede tekrar sağlıklarına kavuşurlar.
 • Hepatit D virüsü, Hepatit B virüsü bulaşmış kimselerde “yan etki” olarak kendini gösterebilir. Aynı yollarla bulaşan ve hemen hemen aynı etkileri gösteren bu iki virüs bir araya geldiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 • Hepatit B ve D virüslerinin hastada bir arada bulunması durumu “koenfeksiyon” (çift enfeksiyon) olarak adlandırılır.
 • Hepatit B virüsüne sahip birine sonradan Hepatit D virüsü bulaşırsa durum daha da ciddi bir boyuta ulaşır ve buna “süper enfeksiyon” adı verilir.

Hepatit B Virüsünden Korunma Yolları

Kendinizi ve çocuğunuzu Hepatit B virüsündenkorumak için öncelikle bir sağlık kurumuna gidip kan testi yaptırarak halihazırda bu virüsün taşıyıcılığını yapıp yapmadığınızı öğrenmelisiniz.

Taşıyıcı değilseniz; hastanelerde, eczanelerde herhangi bir rahatsızlık dolayısıyla tedavi olurken sizde kullanılan enjektörün “temiz” olduğundan emin olmalısınız. Hepatit B bu yolla Afrika ülkelerinde ve Çin’de pek çok kişiye bulaşmıştır.

Cinsel birleşme yaşadığınız kimselerin sağlık durumlarını bilmek konusunda hassasiyet gösterilmelidir ve yabancılarla cinsel birleşmeden kaçınmak hem Hepatit B, hem de HIV virüslerinden korunmak için doğru bir yoldur.

Hepatit B’nin aşısı vardır; kendinize ve çocuklarınıza doktora danışarak bu aşıyı yaptırmanız virüsün bulaşma ihtimalini %60 azaltmaktadır.

Hepatit Virüslerinin Bulaşma Biçimleri

 • Hepatit A: kişinin kendi temizliğini sağlamaması, küflü ve bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi, temiz su temin edilememesi halinde vücudun içinde üreyebilir veya besin maddeleri ile vücuda girebilir.
 • Hepatit B: hastalığa sahip kişinin kanıyla, tükürüğüyle temasta ve cinsel yollarla bulaşabilir. En yaygın Hepatit virüsü değildir ancak en tehlisidir. Cinsel yollarla bulaşmasını prezervatif kullanımı veya oral birleşme engellemeyecektir. Ayrıca hastalıklı birinde kullanılmış enjektörün tekrar kullanılması, aynı tabak ve kaşıkla yemek yemek hastalığın yayılmasına neden olabilir.
 • Hepatit C: Aşısı olmayan tek Hepatit virüsüdür, B türünden bile daha şiddetli olmakla birlikte yine Hepatit B gibi karaciğeri ciddi şekilde tahrip eder ancak hastalar kendiliğinden iyileşebilir, yinede bu süreç uzun ve acılıdır. Sadece kan yolu ile bulaşır.
 • Hepatit D: Diğer adıyla Delta virüsü, Hepatit B bulaşmış kimselerde görülebilir. Hepatit B’nin gelişim sürecinin yan ürünü olarak kendiliğinden ortaya çıkar. Dışarıdan da bulaşabildiği bilinmekle birlikte bunun hangi yolla olduğu hakkında araştırmalar sonuç vermemiştir. Su, kan, vücut salgıları, cinsel birleşme, hava yollarıyla bulaşmaz. Organizma haricinde yaşamamaktadır, bu yüzden pasif durumdayken vücuda girip vücut içerisinde aktiviteye başlıyor olduğu düşünülmektedir.
 • Hepatit E: Tıpkı A virüsü gibi sağlıksız ortam, hijyensizlik ve bozulmuş gıdalardan vücuda girer. Ayrıca yaban domuzlarında Hepatit E virüsünün yerleşik olduğu anlaşılmıştır. Avrupa’da kırsal bölgelerde pek çok kişi yaban domuzu eti tükettiği için sık sık hastalanır. Hastalık süreci bir ile üç hafta kadar sürer ve sonrasında kendiliğinden iyileşme görülür.

Источник: https://www.ipuclarim.com/hepatit-b-hastaligi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть