Hepatit B Virüsü

içerik

Hepatit B Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Hepatit B Virüsü

Hepatit B hastalığı (HBV), Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Kronik hepatit, siroz ve hepatosellüler karsinomun önde gelen nedenidir.

Hepatit B virüsü kan ve vücut sıvıları içerisinde bulunur ve enfekte olmamış kişilerin mukus membranlarına veya kan dolaşımına erişim yoluyla bulaşır. HBV önemli bir küresel sağlık sorunudur. Sıtma ile aynı yıllık ölüm oranına sahiptir.

Çoğu insan için, hepatit B kalıcı hasara neden olmayan kısa süreli bir hastalıktır. Diğerleri için, potansiyel olarak karaciğer kanserine yol açabilen kronik bir enfeksiyon olabilir.

HBV enfeksiyonu bağışıklama ile önlenebilir ve kronik enfeksiyon, antiviral ilaçlarla başarıyla tedavi edilebilir.

Hepatit B Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hepatit B hakkında önemli hususlar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgiler makalenin devamında yer almaktadır.

 • 1991 yılından bu yana yeni HBV enfeksiyonlarının oranı yaklaşık %82 oranında azalmıştır.
 • On ayrı HBV genotipi (A’dan J’ye) tespit edilmiştir.
 • Kronik enfeksiyon riski enfeksiyon yaşı ile ilişkilidir: Enfekte olan bebeklerin %90’ı kronik olarak enfekte olur, buna karşın yetişkinlerin %2-6’sıdır.
 • HBV, oda sıcaklığında, çevre yüzeylerinde 7 güne kadar vücudun dışında hayatta kalabilir.
 • HBV, sağlık çalışanları için mesleki bir tehdir.
 • Bireyler son evre karaciğer hastalığı belirtilerini gösterene kadar HBV tanısı konulmamış olması nadir değildir.
 • 1991’de HBV’ye karşı tüm bebeklerin evrensel aşılanması kabul edildi.
 • Dünya çapında 1 milyardan fazla dozda HBV aşısı kullanılmıştır.

Hepatit B Ne Demek?

Hepatit B, karaciğeri enfekte edebilen ve inflame edebilen bir virüstür. Bir kişinin kromozomlarına (genom) entegre bir DNA virüsüdür. HBV özellikle tehlidir. Çünkü farkında olmadan insanlara bulaşabilir ve enfekte olanlar bilmeden virüsü diğerlerine geçirebilirler.

Bazı kişiler ilk enfeksiyon dönemini geçtikten sonra virüse kronik olarak bulaşır. Kronik olarak enfekte olanlar için, virüs algılanmadan zamanla karaciğere sürekli olarak saldırabilir, bu da potansiyel olarak geri döndürülemez karaciğer hasarına neden olur.

Enfeksiyon oranları, 25-44 yaş arasındaki erkekler arasında en yüksektir. Dünyada, 2 milyondan fazla kişinin HBV ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 240 milyon insan kronik enfeksiyona sahip ve her yıl yaklaşık 600.000 kişi HBV ile ilişkili karaciğer hastalığından ölüyor.

Hepatit B Sebepleri Nelerdir?

Hepatit B nasıl bulaşır?” Virüs bulaşmış bir kişinin kan, sperm veya başka bir vücut sıvısı, ciltteki delinme, ortak bir iğne kullanımı veya vücut sıvı alış verişi yoluyla virüs bulaşmamış birinin vücuduna girebilir.

Bu, doğumda anneden bebeğe geçebilir, enfekte bir eşle ilişki, iğneler, enjektörler veya diğer ilaç enjeksiyon cihazları paylaşımı, güvensiz dövme teknikleri veya tıraş makinesi veya diş fırçası gibi kişisel hijyen öğelerinin paylaşımı yoluyla olabilir. Tıbbi ekipmanı tekrar kullanmak gibi güvenli olmayan tıbbi uygulamalar da HBV enfeksiyonuna neden olabilir.

Hepatit B yiyecek veya suyla, yeme aletlerini paylaşma, emzirme, sarılma, öpme, elleri tutma, öksürme, hapşırma veya ısıran böcekler yoluyla yayılmaz.

HBV, vücudun dışında en az 7 gün hayatta kalabilir. Bu süre zarfında virüs, aşı tarafından korunmayan bir kişinin vücuduna girerse, hala enfeksiyona neden olabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Çoğu akut hepatit B enfeksiyonu, bebeklik döneminde veya çocukluk çağında ortaya çıkar ve açık belirtilerin olmaması nedeniyle nadiren teşhis edilir. Maruz kalma ile semptom başlangıcı arasındaki ortalama süre, virüse maruz kaldıktan 90 gün sonradır.

Belirtiler mevcut olduğunda grip benzeri (ateşlenme, eklem ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, kusma) ve birkaç haftadan 6 aya kadar sürebilir.

Akut HBV enfeksiyonunun olası diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Koyu renk idrar
 • Kil renkli dışkı
 • Sarılık

Hepatit B Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Hem akut, hem de kronik HBV enfeksiyonunu teşhis etmek için kan testi mevcuttur.

Bazı popülasyonlar ya hepatit B ile enfekte olma riskinde veya tanı konulmamış HBV enfeksiyonundan komplikasyonlar gelişme riski altındadır.

Hepatit B kimlerde görülür?” Aşağıdaki gruplar, hepatit B için taranmalıdır:

 • HBV’li annelerden doğan bebekler
 • Enfekte kişi ile ilişki
 • Uzun süreli olmayan ilişkiler, tek eşli olmayan cinsel yönden aktif kişiler
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde kalmak
 • İşyerinde kan veya kanla kontamine vücut sıvılarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya olan sağlık hizmetleri ve kamu güvenliği çalışanları
 • Hemodiyaliz hastaları
 • Başlangıçta Afrika, Asya, Hindistan, Pakistan veya Doğu Avrupa’dan gelen kişiler
 • Kansere karşı kemoterapi gören tüm hastalar

Ayrıca, tüm hamile kadınların hepatit B için taranması hayati önem taşımaktadır. Eğer hamilelikte Hepatit B pozitif çıkarsa, bebeğin aşılanması ve doğumdan sonraki 12 saat içinde hepatit B immün globulini (HBIG) alması kritik önem taşır.

Kronik Hepatit B Enfeksiyonu

Hepatit B, akut enfeksiyon döneminden bir yıl sonra virüs kan içinde kaldığında kronikleşir. İlaç tedavisi yapılmadığı sürece, enfeksiyon ömür boyu sürer.

Çoğu insanda kronik enfeksiyon ile ilgili herhangi bir fiziksel şikayet olmazken; bazılarında devam eden karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve ağrıyan eklem atakları olabilir.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B nasıl geçer?” Akut HBV enfeksiyonu için özel bir tedavi veya ilaç yoktur. Belirtileri hafifletmek amacıyla destekleyici bakım önerilir.

Kronik HBV enfeksiyonu için, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bireye bir antiviral ilaç tedavisi önerir. Nadiren tedavi yöntemi virüsü tedavi eder. Bunun yerine, ilerlemiş karaciğer hastalığında ilerlemeyi önlemek için virüsün çoğalmasını durdurur.

Kronik olarak enfekte olmuş bir kişide, hızlı ve uyarılmaksızın siroz veya karaciğer kanseri gelişebilir. Düşük gelirli ortamlarda, karaciğer kanseri olan çoğu insan tanı konulduktan aylar sonra ölür.

Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler karaciğer hasarını veya kötüleşen hastalığı izlemek için, her 6 ayda bir devam eden tıbbi değerlendirme ve karaciğer ultrasonunu taraması gerektirir.

Hepatit B Nasıl Önlenir?

HBV’ye karşı aşı 1982 yılından beri mevcuttur. Aşı, üç enjeksiyon dizisidir. İlk enjeksiyondan sonra birinci dozdan en az 1 ay sonra ikinci enjeksiyon verilir. Üçüncü doz ilk dozdan 6 ay sonra verilir.

Hepatit B aşısı almaları gereken diğer kişiler arasında, daha önce aşılanmamış çocuklar ve ergenler, tüm sağlık çalışanları, kan ve kan ürünlerine maruz kalma olasılığı bulunan her birey ve aşağıdakileri içeren diğer yüksek riskli bireyler bulunur:

 • Sıklıkla kan veya kan ürünleri gerektiren kişiler, diyaliz hastaları ve solid organ nakli alıcıları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan kişiler ile aynı evde yaşayan veya ilişkiye giren kişiler
 • HBV’nin yaygın olduğu ülkelere seyahat edenler (Asya, Afrika, Güney Amerika, Pasifik Adaları, Doğu Avrupa ve Orta Doğu)

Tam aşı serisi, aşılananların %95’inden fazlasında koruyucu antikor seviyelerini indükler. Koruma en az 20 yıl sürer ve muhtemelen ömür boyu sürer.

HBV’yi yalnızca enfekte olmuş kan veya vücut sıvısına perkütan maruziyet yoluyla bulaşabileceğini düşünürsek; enfeksiyon, iğneleri paylaşmamak ve güvenli ilişki, temas önemlidir.

Hepatit B, dünyadaki en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir ve yılda 600.000’den fazla kişinin ölümünden sorumludur. 240 milyon kişiden birinde, hayatı tehdit eden karaciğer hastalığına yakalanma potansiyeli olan kronik enfeksiyondur.

HBV’ye karşı aşılama, 1982 yılından beri mevcuttur ve küresel olarak uygulanması, çocuklarda kronik HBV enfeksiyonunun görülme sıklığında belirgin bir düşüş ile sonuçlanmıştır.

Источник: https://www.hastalopedi.com/hepatit-b/

Hepatit B Hastalığı Hakkında Bilgi

Hepatit B Virüsü

HEPATİT B

NEDİR,NASIL KORUNABİLİRİM ?

KİMLER RİSK ALTINDADIR

TANIDAN TEDAVİYE

Karaciğer besin sindirim, enerji üretimi,şeker depolanması,zehirli maddelerin yok edilmesi,kan şekerinin ayarlanması gibi daha bir çok önemli görevi yerine getiren bir organdır. Çeşitli hastalıklar ya da virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar karaciğerde hasara yol açarak, karaciğerin görevini yerine getirmesine engel olur.

Bu bir takım virüslerden biriside hepatit B virüsüdür. Hepatit B,karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık,çok ağır tablolara neden olabilmektedir.

Bu virüs,esas olarak karaciğerde yerleşir,orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

Bu virüsün kuluçka süresi 30-180 gündür. Tüm dünyada 300 milyonun üzerinde hepatit B taşıyıcısı vardır. Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır.Yine her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır.

Akut ve kronik dönemi bulunan bu infeksiyonun perinatal dönemde(hamilelikten hemen önce ve sonrası) %90,1-5 yaşlarında alınan infeksiyonun %20-50 ve erişkin dönemde alınan infeksiyonun %5 kronikleşme riski vardır.

KİMLER HEPATİT B RİSKİ ALTINDADIR?

1-Ev içinde hepatit b hastası yada taşıyıcısı olanlar

2-Eşcinseller

3-Hepatit b pozitif anneden doğan çocuklar

4-Uyuşturucu,damar içi ilaç bağımlıları

5-Sağlık çalışanları,doktorlar,laborantlar,hemşireler,temizlik görevlileri

6-Çok partnerli cinsel ilişkisi olanlar

7-Hepatit B hastası ve taşıyıcısına temas etmiş aletlere maruz kalanlar

NE ZAMAN HEPATİT B İÇİN DOKTORA BAŞVURMALIYIM?

Yukarıda sayılan risk faktörlerini taşıyorsanız, ayrıca yine yukarıda sıraladığımız hepatit B ile ilgili hastalık belirtileriniz varsa hemen hekiminize hepatit ile ilgili testler için baş vurunuz.

BULAŞMA YOLLARI NELERDİR?

Vertikal geçiş:HBeAg pozitif anneden doğan bebekte infeksiyon riski %90’dır

Yatay geçiş:yakın temasla yada derideki küçük çatlaklar yoluyla bulaşabilir.erişkinde en sık yatay geçiş yolu cinsel ilişki ve intravenöz ilaç bağımlılığıdır.HBV vücut dışında uzun süre canlı kalabildiğinden diş fırçası,jilet gibi ev eşyaları ile bulaşabilir.

kirli enjektörlerin kullanımı(ör:uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi hijyenik olmayan şartlarda ortak kullanılan enjektörlerle),yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet,kulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.

Transfüzyonla geçiş:kan transfüzyonu ile geçiş oldukça azalmıştır.Ancak pencere dönemindekş infeksiyonlar gözden kaçabilir.bu yolla geçişi önlemek için şu taramalar yapılır:hepatit B yüzey antijeni ve antikoru,HBcAg,Anti-HBc IgM, Anti-HBc IgG,HBeAg,Anti-HBe,HBV DNA

HEPATİT B VİRÜSÜ BULAŞTIKTAN SONRA NE OLUR?

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra üç yol izler:

1-      Kişinin immün sistemi (bağışıklık sistemi) kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikorlar oluşur ve belirli bir düzeyde kalır,artık kişi doğal olarak aşılanmıştır, Ömür boyu Hepatit B’den korunacaktır.

2-      Taşıyıcı olarak kalabilir.

3-      Kişide koruyucu antikorlar hiç oluşamaz,her zaman virüs güçlü durumdadır,,karaciğer fonksiyonları bozuktur,karaciğer enzimleri yüksektir,kişi aktif hastadır, hızla karaciğer yetmezliğine gider veya hastalık yıllara yayılır zamanla karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşür.

HASTALIĞIN KLİNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Akut hepatit B olgularının %70’inde subklinik seyir görülürken,%30’unda sarılık gelişir.hastaların %0.1-0.5 ‘inde fulminan karaciğer yetmezliği gelişir.

kuluçka süresi 1-6 aydır ardından zayıflama,bulantı,sarılık,sağ üst bölgede ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Deride ve göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşmada görülebilir.

Sarılık 1-3 ayda normale dönerken ALT,AST düzeyleri yüksektir.uzun süren yorgunluklar devam eder.

Eğer 6 aydan fazla ALT değeri yüksek seyrediyorsa bu kronik hepatit olduğunu gösterir.

Bunların dışında cildinizde döküntüler olabilir,eklemlerinizde iltihaplanma olabilir,kan değerleriniz bozulabilir.

Sonuç:Karaciğerde geriye dönüşsüz organ hasarı oluşur.

HEPATİT B TAŞIYICILIĞI NE DEMEKTİR?

Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda (6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilmektedir.

Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı bireylerde, yıllar sonra karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri görülebilmektedir. Kronik hepatitlilerin %25’i primer karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle ölmektedir. Hepatit B primer karaciğer kanserlerinin %60-80’inden sorumludur.

Ve karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır.

Hepatit B virüsü sigaradan sonra bilinen en yaygın kanserojendir

HEPATİT B’DEN NASIL KORUNABİLİRİM?

Hepatit B’den korunmanız için iki yol vardır.bunlar aşı ve hepatit B immünoglobulinleridir.

A-)AŞI:0,1 ve 6. Ayda veya 0,1,2,ve 12. Ayda deltoide intramusküler olarak yapılır.gebelerde güvenle kullanılabilir.her 5 yılda bir rapel tekrarlanmalıdır.

HEPATİT B AŞISI HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

1-HBsAg pozitif anneden doğan çocuklarda

2- HBsAg pozitif materyalin açık yaraya teması etmesi

3- HBsAg pozitif kişi ile cinsel ilişki(14 gün içinde) varsa aşı yaptırmalısınız.

B-)HEPATİT B İMMÜNGLOBULİNİ:HBsAg pozitif anneden doğan çocuklara ve HBsAg pozitif materyalin inokülasyonu veya teması olanlara verilir.0,06 ml/kg dozunda uygulanır.koruyuculuk süresi 3 aydır.

HEPATİT B AŞISI YAPTIRMAK İÇİN HANGİ TESTLERİ YAPTIRMALIYIM ?

HbsAg,Anti-HBs

Hepatit B aşısı yukarıdaki iki testte negatif olduğunda yaptırılır.

FULMİNAN HEPATİT NEDİR?

akut hepatit B enfeksiyonu fulminan hepatit denilen bir forma dönüşürEBİLİR.1-2 hafta içinde akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkaran bir durumdur. Fulminant hepatitte ölüm oranı yüksektir. Karaciğer transplantasyonu ile hastaların kurtulması mümkün olabilir.

HEPATİT B HASTA TEDAVİSİ NASILDIR?

Hepatit B tedavisinde  süreç akut(yeni) veya kronik(uzamış) hepatit enfeksiyonuna göre ikiye ayrılır.

KRONİK HEPATİT B TEDAVİSİ

Bu tedavide uygulanan yöntem ilaç tedavisidir. Hastalar doktor kontrolünde olmalıdır. Böylece karaciğerin durumuna, görevlerini yapıp yapmadığına,hastalığın ilerleyip ilerlemediğine bakılır. Tedavi süresince hastaya verilen ilaçlardan birisi interferondur. Bu ilaç, karaciğer hasarının azalmasını sağlar ve virüsün çoğalmasını engeller.

Bu hastaların yarısında tedavi olumlu sonuç verir. Hastalık şiddetli ve virüs çok fazla ise bu ilacın kullanımı pek fayda sağlamaz.
Hastalığın daha hafif seyrettiği durumlarda enjeksiyonla (iğneyle) vücuda ilaç verilir. Hastaların yüzde 40’ında fayda sağlamıştır. Ne kadar süreyle kullanılacağını doktor belirler. Yan etkileri olan bir ilaçtır.

Ayrıca bağışıklık sistemini harekete geçirir. Kullanılan diğer bir ilaç ise lamivudinedir. Yan etkisi yoktur. İnterferonla beraber uygulandığında daha etkilidir. Fakat tek başına da kullanılabilir. İnterferondan farklı olarak ağızdan alınır. Şunu göz ardı etmemek gerekir; bu ilaç bırakıldığında virüs tekrar çoğalmaya başlar.

Çünkü virüs bu ilaca karşı direnç gösterebilmektedir.
AKUT HEPATİT B TEDAVİSİ

Kesin bir tıbbi tedavi şekli olmamakla beraber hastayı rahatlatıcı, şikayetleri azaltıcı yöntemler kullanılır. Yorucu çalışmalardan uzak durması tavsiye edilir. Hızlı hareket etmekten kaçınılır.

Egzersizleri yaparken yorulmadan hafif bir şekilde yapmak gerekir. Ayrıca hekimin önerdiği bir diyet programı uygulanır. Mutlaka alkolden kaçınmak gerekir. Proteinden düşük besinlerle beslenilmelidir.

Not:Ayrıntılı bilgi için uzman hekiminize danışınız.

Stj. Dr. Emre ARIKAN

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

Источник: http://www.tibbiyardim.com/hepatit-b.html

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Virüsü

Hepatit B; hafif bir hastalıktan ömür boyu süren, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen farklı sonuçları olabilen bir karaciğer hastalığıdır.

Hepatit B Hepatit B Virüsü (HBV) ile meydana gelir. Hepatit B akut veya kronik olabilir. Kişi HBV ile enfekte olduktan sonra akut HBV enfeksiyonu meydana gelir. Akut HBV enfeksiyonu altı aydan daha uzun sürerse enfeksiyon kronikleşmiş olur. Kronik enfeksiyon genellikle ömür boyu devam eder. Hepatit B den korunmanın en iyi yolu aşılanmaktır.

Akut Hepatit B virüs enfeksiyonunun kronikleşme oranı nedir?

Akut HBV enfeksiyonun kronikleşme oranı enfeksiyonun meydana geldiği yaşla ilişkilidir. Kronikleşme oranı yaş arttıkça azalır. Bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık %90 dır ve çocuk büyüdükçe bu oran azalır. 1-5 yaş arasında HBV ile enfekte olan çocuklarda kronikleşme oranı yaklaşık %25-50 dir. Kronikleşme riski 5 yaşından sonra % 6-10 ve erişkinlerde yaklaşık %5 dolaylarındadır.

Akut Hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

Akut Hepatit B virüs ü enfekte kişinin kan, semen, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının bir kişinin vücuduna girmesi ile bulaşır.

HBV şu aktiviteler ile bulaşabilir:

• Doğum (enfekte anneden doğum sırasında bebeğine bulaş)• Enfekte partner ile sex (semen veya vajinal sıvı aracılığı ile)• Uyuşturucu enjeksiyonunda kullanılan enjektör vb materyallerin ortak kullanımı• Jilet, diş fırçası vb malzemelerin ortak kullanımı• Enfekte kişinin kanı veya açık bir yarası ile direkt temas

• Enjektör veya diğer kesici alet yaralanmaları aracılığıyla kan ile temas

Hepatit B virüsü hangi yollar ile bulaşmaz?

HBV aynı kaptan yemek yemekle, ortak gıda veya su tüketilmesi, emzirme ile, sarılmak, öpüşmek, tokalaşmak, öksürmek, aksırmak, aynı tuvaleti kullanmak, havuza girmek, oyuncak ile oynamak, aynı araçta seyahat etmek vb yollar ile bulaşmaz.

Hepatit B virüsü bulaştığı düşünülüyor ise ne yapılmalıdır?

Tedavi için derhal hekime başvurulmalıdır. Tedavide aşı ve HBIG uygulanmaktadır. Tedavinin etkinliği için en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Akut hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Akut Hepatit B (yeni meydana gelen enfeksiyon) hiç bir belirti vermeyebilir. Çocuklarda belirtisiz olma ihtimali daha fazladır. Erişkinlerde %70 oranında belirtili seyreder.

Akut Hepatit B de en sık görülen belirtiler şunlardır:

• Ateş• Halsizlik• İştahsızlık• Bulantı-kusma• Karın ağrısı• İdrar renginde koyulaşma• Sarılık (göz ve ciltte sararma)

• Eklem ağrısı

Hepatit B bulaştıktan ne kadar zaman sonra belirtiler başlar?

Ortalama olarak, belirtiler bulaştan 90 gün sonra ortaya çıkar, fakat bu süre 6 hafta ile 6ay arasında değişebilir.

Akut hepatit B de belirtiler ne kadar zaman sürer?

Belirtiler genellikle bir kaç hafta sürer, ancak bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

Kronik Hepatit B'nin belirtileri nelerdir?

Kronik Hepatit B uzunca bir süre (20-30 yıla kadar varabilir) hiç bir belirti vermez. Bununla birlikte hastalık karaciğeri olumsuz olarak etkilemeye devam eder.

Kronik Hepatit B hastalarının %15-25'inde belirli bir süre sonunda siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıkları gelişir.

Karaciğerinde hastalık gelişen bazı kişilerde dahi her hangi bir belirti görülmeyebilir.

Kronik Hepatit B ciddi bir hastalık mıdır?

Evet, kronik Hepatit B ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hepatit B taşıdığımı nasıl öğrenebilirim?

Hepatit B basit kan testleri ile saptanabilir. Test sonucunda şu sonuçlara varılabilir:

• Akut veya kronik Hepatit B varlığı• Hepatit B'nin geçirilmiş ve iyileşilmiş olduğu• Hepatit B'ye karşı bağışıklığın olduğu

• Aşıdan fayda görülebileceği

Akut Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Akut Hepatit B için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Genellikle yatak istirahati, yeterli sıvı ve gıda alımı tavsiye edilir, ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

Kronik Hepatit B nasıl tedavi edilir?

Kronik Hepatit B hastaları bu konuda uzman hekimler tarafından takip edilmelidir. Kronik hepatit B hastaları hastalık gelişimi ve tedavi seçenekleri açısından düzenli olarak takip edilmelidir. Tüm kronik Hepatit B hastalarında tedavi gerekli değildir. Kronik Hepatit B tedavisi için çok sayıda ilaç seçeneği mevcuttur.

Tedavi ile hastalık etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve karaciğer yetmezliği, siroz veya karaciğer kanseri gibi kötü sonuçların oluşması engellenebilmektedir. Tedavi ile Hepatit B virüsü etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekle birlikte, vücuttan tamamen uzaklaştırılması genellikle mümkün olmamaktadır.

Kronik Hepatit B hastaları karaciğerlerini korumak için ne yapmalıdır?

Kronik Hepatit B hastaları bu konuda deneyimli hekimlerce düzenli olarak takip edilmelidirler. Alkolden kaçınılmalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce hekimlerine danışmalılardır. Ayrıca potansiyel olarak karaciğere zarar vereceğinden bitkisel veya çeşitli destek ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Hepatit B engellenebilir mi?

Evet. Hepatit B'yi engellemenin en etkili yolu aşılanmaktır. Hepatit B aşısı güvenli ve etkilidir (%90 üzerinde koruyuculuk sağlar). Aşı şeması olarak genellikle 6 ay içinde 3 defa uygulanır. Böbrek yetmezliği ve diğer bağışıklığı baskılanmış kişilere aşının tekrarı yapılır. Bunun dışındaki kişilere hatırlatıcı aşı dozu uygulanmaz.

Gebelikte Hepatit B bebeğe geçer mi?

Gebelikte Hepatit B daha çok doğum sırasında bebeğe geçer. Ancak annede Hepatit B düzeyi çok yüksek ise gebeliğin son döneminde bebeğe geçme olasılığı vardır. Annede Hepatit B varlığı durumunda bebeğe doğumdan sonra en kısa sürede (12 saat içinde) aşı ve HBIG serumu yapılır. Ayrıca Hepatit B düzeyi çok yüksek olan gebelere gebeliğin son döneminde bazı tedaviler uygulanabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/hepatit-b-nedir

Hepatit B

Hepatit B Virüsü

Hepatit B hepatit B virüsünden (HBV) kaynaklanan ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bazı insanlar için hepatit B enfeksiyonu kronik olabilir, karaciğer yetmezliğine, karaciğer kanserine veya siroza – karaciğerin kalıcı yara oluşumuna sebep olan bir durum – yol açabilir.

Çoğu insan hepatit B virüsünden enfeksiyon kapar ve yetişkinler, belirti ve semptomları şiddetli olsa da tamamen iyileşirler. Bebekler ve çocuklarda kronik hepatit B enfeksiyonu gelişmeye çok daha yatkındır. Hepatit B için bir iyileşme bulunmasa da, bir aşı hastalığı önleyebilir. Zaten hasta olmuşsanız, kesin tedbirler almak HBV’nin diğerlerine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Belirtileri

Hepatit B bulgu ve semptomları genellikle enfekte olmanızdan yaklaşık olarak üç ay sonra görülmeye başlanır ve hafiften şiddetliye kadar uzanabilir. Hepatit B bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Koyu idrar
 • Ateş
 • Eklem ağrıları
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ciltte ve göz bebeklerinde sararma (sarılık)

Çoğu bebeklerde ve çocuklarda, Hepatit B asla herhangi bir bulgu veya semptom göstermeden gelişir. Bu durum aynı zamanda yetişkinler içinde geçerlidir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Bulgu ve semptomlarınız hakkında endişeleriniz varsa, tıbbi yardım isteyin.

Şayet Hepatit B virüsüne maruz kaldığınızı kesin olarak eminseniz, hızlı bir şekilde doktorunuz ile iletişime geçin. Önleyici tedavi sayesinde virüsün vücudunuza enfekte olması riskini azaltabilirsiniz. Fakat tedavi, hepatit B virüsüne maruz kalındıktan 24 saat içerisinde verilmelidir.

Nedenleri

Hepatit B enfeksiyonuna, Hepatit B virüsü (HBV) neden olmaktadır. Virüs kan, semen veya diğer vücut sıvıları yoluyla kişiden kişiye geçiş yapar. HBV karaciğere girdiğinde, karaciğer hücrelerini işgal eder ve çoğalmaya başlar. Bu durum karaciğerde iltihaplanmaya neden olur ve Hepatit B enfeksiyonu bulgu ve semptomlarına yol açar.

HBV’nin yaygın olan bulaşma yolları şunlardır:

 • Cinsel temas. Eğer virüslü bir partner ile korunmasız olarak cinsel temasta bulunduysanız, enfekte olabilirsiniz, bu virüs kan, tükürük, meni veya vajinal salgılar ile vücudunuza girebilmektedir.
 • İğne paylaşımı. HBV iğneler ve enfekte kanla kontamine olmuş şırıngalar yoluyla kolayca bulaşabilmektedir. İntravenöz (IV) ilaç malzemelerinin paylaşımı, Hepatit B bulaşması açısından yüksek risk taşımaktadır.
 • Kazara iğne batması. Hepatit B, sağlık çalışanları içini endişe verici bir durumdur ve insan kanı ile temas halinde bir başkasına geçebilmektedir.
 • Anneden çocuğa. HBV virüsü ile enfekte olan gebe kadınlarda, doğum esnasında virüs bebeğe geçebilmektedir.

Akuttan Kroniğe Hepatit B

Hepatit B enfeksiyonu, kısa süreli (akut hepatit B) veya uzun süreli (kronik hepatit B) olarak görülebilmektedir.

 • Akut Hepatit B enfeksiyonu, şayet akut bir durum varsa, en az altı ay sürer, genellikle vücudun bağışıklık sisteminin, virüsü vücuttan temizlemesi mümkündür ve birkaç ay içerisinde tamamen kurtulma olanağınız bulunmaktadır. Yetişkin olarak Hepatit B geçiren çoğu kişilerde akut enfeksiyon bulunmaktadır.
 • Kronik Hepatit B enfeksiyonu, altı ay veya daha uzun süre boyunca sürer. Bağışıklık sistemi virüsle mücadele edemez, Hepatit B enfeksiyonu yaşam boyunca da sürebilmektedir ve bu durum muhtemelen siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Çoğu bebekler doğumda HBV ile enfekte olabilmektedir ve birçok çocuk, 1 ila 5 yaş arasında kronik olarak bu hastalığın bulaşması ile enfekte olabilmektedir. Bir kişide ciddi anlamda şiddetli bir karaciğer hastalığı oluşana kadar, kronik enfeksiyon onlarca yıl boyunca tespit edilemeyebilir.

Randevunuza hazırlık

Aile hekiminiz sizde Hepatit B virüsü olduğundan şüphelenirse, sizi bir uzmana se edebilir. Hepatit B’li kişilerin tedavisinde uzmanlaşmış olan doktorlar şunlardır:

 • Sindirim hastalıklarını tedavi eden doktorlar (gastroenterologlar)
 • Karaciğer hastalıklarını tedavi eden doktorlar (hepatologlar)
 • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi ile ilgilenen doktorlar

Nasıl hazırlanabilirsinizRandevular genellikle kısa süreli olduğundan ve konuşulması gereken çok fazla konu olduğundan, randevunuza hazırlıklı olarak gitmeniz faydalı olacaktır. Burada randevunuza hazır olmanızı sağlayacak ve doktorunuzun sizden bekleyeceği bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

 • Randevu öncesinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığından emin olun. Randevunuz aldığınız sırada, gitmeden önce uymanız gereken herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenin.
 • Yaşadığınız semptomları yazın, bunlara durumunuzla herhangi bir bağlantısı olmadığını düşündüğünüz belirtiler de dahil olmalıdır.
 • Kişisel bilgilerinizi yazın, buna yaşamış olduğunuz herhangi bir büyük stres durumu veya büyük bir yaşamsal değişiklikte dahil olmalıdır.
 • Kullandığınız bütün ilaçların listesini yapın, aldığınız vitaminler ve takviyelerde buna dahil olmalıdır.
 • Yanınızda bir aile üyesinin veya yakın arkadaşınızın olmasını sağlayın. Kimi zaman randevu esnasında konuşulan bütün bilgileri akılda tutmak güç olabilir. Size eşlik edecek olan herhangi biri, hatırlamadığınız veya unuttuğunuz şeyleri hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Sorabileceğiniz sorularDoktorunuz ile geçireceğiniz zaman kısıtlı olabilir, bu yüzden de önceden hazırlayacağınız bir soru listesi, randevunuzu en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Sorularınızı en önemliden, önemsize doğru sıralayarak yazın. Hepatit B konusunda doktorunuza sorabileceğiniz bazı temel sorular şunlardır:

 • Bende Hepatit B var mı?
 • Hepatit B virüsü karaciğerime zarar verir mi?
 • Vücudumda ne kadar hepatit B virüsü var?
 • Hepatit B virüsü böbrek yetmezliği gibi herhangi bir komplikasyona neden olabilir mi?
 • Hepatit B enfeksiyonu konusunda tedaviye ihtiyacım var mı?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Her bir tedavi seçeneğinin faydaları nelerdir?
 • Her bir tedavi seçeneğinin potansiyel riskleri nelerdir?
 • Benim için en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir tedavi seçeneği var mı?
 • Diğer sağlık sorunlarım var. Hepsini birden en iyi şekilde nasıl yönetebilirim?
 • Ailemin Hepatit B konusunda test olması gerekiyor mu?
 • Başkalarına Hepatit B virüsünü yaymam mümkün mü?
 • Çevremdeki insanları Hepatit B virüsünden nasıl koruyabilirim?
 • Bir uzmana görünmeli miyim?
 • Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya yazılı materyal var mı? Hangi internet sitelerini ziyaret etmemi öneriyorsunuz?
 • Hepatit C ve HIV virüsü konusunda da test olmam gerekir mi?

Doktorunuzdan ne beklemelisinizDoktorunuz size bir dizi sorular soracaktır. Bu soruları detaylı bir şekilde cevaplandırmaya ve konular üzerine gerekli zamanı ayırmaya hazırlıklı olun. Doktorunuz size şunları sorabilir:

 • Semptomları ilk olarak ne zaman yaşamaya başladınız?
 • Semptomlarınız süreklimi yoksa zaman zaman mı gözlemleniyor?
 • Semptomlarınızın durumu ne kadar ciddi?
 • Semptomlarınızı iyileştirdiğini düşündüğünüz herhangi bir durum var mı?
 • Semptomlarınızı kötüleştirdiğini düşündüğünüz herhangi bir durum var mı?
 • Hiç kan nakli yaptırdınız mı?
 • Uyuşturucu enjekte ediyor musunuz?
 • Hepatit B virüsü taşıyan cinsel partneriniz var mı?
 • Hiç daha önce hepatit tanısı kondu mu?

Tedavi ve ilaçlar

Maruz kaldıktan sonra hepatit B enfeksiyonunun önlenmesi için tedaviHepatit B virüsüne maruz kaldığınızı biliyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Virüs ile temas ettikten sonra 24 saat içerisinde, hepatit B immünoglobulin enjeksiyonu almanız, Hepatit B virüsünün gelişmesinden sizi korumaya yardımcı olacaktır.

Akut Hepatit B enfeksiyonu tedavisiDoktorunuz şayet akut hepatit B enfeksiyonu belirlediyse – bu kısa sürecek ve kendi kendine geçecek anlamına gelir – size bir tedavi uygulamayacaktır.

Bunun yerine, doktorunuz vücudunuzun enfeksiyon ile mücadele ederken karşılaşabileceği herhangi bir bulgu veya semptomu azaltmaya çalışacaktır.

Doktorunuz, virüsün tamamen vücudunuzdan çıktığından emin olmak için kan testleri ile durumunuzu takip etmeyi önerebilir.

Kronik hepatit B enfeksiyonunun tedavisiKronik hepatit B enfeksiyonu tanısı konduysa, doktorunuz şunları önerebilir:

 • . Antiviral ilaçlar. Antiviral ilaçlar virüsle mücadele ve karaciğeri tahrip kabiliyetini yavaşlatma konusunda yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Çeşitli ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz sizin için en uygun olabilecek ilaçları önerecektir.
 • Karaciğer nakli. Karaciğeriniz ciddi hasar görmüşse, karaciğer nakli bir seçenek olabilir. Bir karaciğer nakli sırasında, cerrah hasarlı karaciğeri temizler ve sağlıklı bir karaciğer ile değiştirir. Canlı vericilerden çok az sayıda karaciğer nakli yapılabilmektedir, genellikle ölen donörlerden nakil yapılmaktadır.

Yaşam Tarzı ve evde bakım

Hepatit B ile enfekte olduysanız, virüsü başkalarına bulaştırmamak adına adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

 • Cinsel ilişkiyi güvenli hale getirmek için önlemler alın. Hepatit B enfeksiyonundan cinsel eşinizi veya partnerlerinizi korumak için tek yol, cinsel teması önlemektir. Eğer cinsel ilişkiye devam etmeyi seçerseniz HBV bulaşma riski hakkında arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Cinsel temas esnasında, her zaman yeni bir lateks prezervatif kullanın. Ancak prezervatif HBV enfeksiyonu riskini her ne kadar azaltsa da, riskin tamamen ortadan kaldırılmasına neden olmaz.
 • HBV enfeksiyonu varsa, cinsel partnerinize söyleyin. Cinsel ilişki yaşadığınız herkesin sizde HBV virüsü olduğunu bilmesi gerekir. Partnerlerinizin test edilmesi ve virüs varsa tıbbi bakım almaları gerekir. Ayrıca onlarında kendi HBV durumları ve bulaştırma oranları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.
 • İğnelerinizi veya şırıngalarınızı paylaşmayın. Şayet IV ilaçları kullanıyorsanız, kendi iğne veya şırıngalarınızı asla kimseyle paylaşmayın.
 • Kan nakli veya organ nakli yaptırmayın. Enfekte olmuş olan kanın veya organın verilmesi, virüsün yayılmasına neden olur.
 • Tıraş bıçaklarınızı veya diş fırçanızı paylaşmayın. Bu tür eşyalar enfekte olmuş kanın başkasına taşınmasına sebebiyet verebilir.
 • Hamileyseniz, HBV olduğunuzu doktorunuza söyleyin. Bu sayede, bebeğiniz doğar doğmaz tedavi edilebilir.

Korunma

Hepatit B aşısı düşününHepatit B aşısı tipik olarak altı aylık bir süre boyunca, üç veya dört enjeksiyon serisi olarak verilir. Hepatit B aşısı hemen uygulanmaz.

Hepatit B aşısı şu gibi kişilere önerilmektedir:

 • Tüm bebekler, doğumdan itibaren
 • Doğumda aşılanmamış tüm çocuklar ve ergenler
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için tedavi edilen herkes
 • Kurumsal bir bakım ortamında yaşayan, gelişimsel engelli olan herkes
 • Sağlık çalışanları, acil durum çalışanları, işleri kanla temas olan diğer kişiler
 • HIV ile enfekte olan herkes
 • Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler
 • Birden fazla cinsel partneri olan kişiler
 • Kronik karaciğer hastalığı olan kişiler
 • Yasa dışı uyuşturucular enjekte eden kişiler
 • Hepatit B enfeksiyonu taşıyan bir kişi ile beraber yaşayan kişiler
 • Son evre böbrek yetmezliği olan kişiler
 • Cinsel partnerin birinde Hepatit B virüsü olan kişiler
 • Hepatit B salgını çok yüksek oranda görülen bölgelere seyahat planlayan kişiler

HBV’yi önlemek için gerekli tedbirleri alınHBV riskini azaltmak için diğer yollar şunlardır:

 • Herhangi bir cinsel partnerinizin HBV durumunu bilin. Eşinize, HBV veya diğer herhangi bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon bulaşma ihtimali varsa, durumundan kesin olarak emin olmadığınız sürece, korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Her zaman cinsel ilişkiye her girdiğinizde yeni bir lateks veya poliüretan prezervatif kullanın. Eşinizin sağlık durumunu bilmiyorsanız, cinsel temas esnasında her zaman yeni bir lateks prezervatif kullanın. Prezervatif, HBV virüsünü kapma riskini azaltabilir, ancak tamamen ortadan kaldırmaz, bunu unutmayın. Prezervatif üzerinde çatlak veya yırtıklar oluşabilir, kişilerin bu ürünleri dikkatli bir şekilde kontrol ederek kullanmaları gerekir.
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımını durdurun. Şayet yasadışı uyuşturucular kullanıyorsanız, bırakmak için yardım alın. Eğer bırakamıyorsanız, o zaman uyuşturucu enjekte edeceğiniz iğne veya şırıngaların steril olmasına dikkat edin. İğne ve şırıngalarınızı kimseyle paylaşmayın.
 • Vücut piercing ve dövmeleri konusunda dikkatli olun. Şayet kendinize piercing veya dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, steril bir işletme olmasına özen gösterin. Kullanacakları ekipmanların steril edilip edilmediğini yaptırmadan önce kontrol edin ve sorun. Kişilerin steril olan iğneler kullandıklarından emin olun. Şayet işletme sorularınıza cevap vermek istemiyorsa, başka bir yere gidin.
 • Hepatit B aşısı konusunda seyahat etmeden önce mutlaka sorun. Hepatit B virüsünün yaygın bir şekilde görüldüğü bölgelere bir seyahat yapmayı planlıyorsanız, doktorunuz ile gitmeden önce hepatit B aşısı olup olmamanız konusunda konuşun. Genellikle bu konuda doktorlar, 6 ay boyunca, üç enjeksiyon şeklinde uygulanacak bir aşı planlaması önermektedir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/hepatit-b

Hepatit B nedir? Hepatit B ve Hepatit B Tedavisi nedir? | Sağlık

Hepatit B Virüsü

Hepatit B karaciğeri etkileyen bir virüstür. Bu virüsün girdiği çoğu yetişkin virüsü kısa süreli olarak barındırır ve daha sonra iyileşir. Buna akut Hepatit B adı verilir.

Bazı durumlarda virüs uzun vadeli enfeksiyona neden olur. Buna kronik hepatit B denir. Zaman içerisinde karaciğer zarar görebilir. Virüsün etkilediği bebekler ve küçük çocuklarda genellikle kronik hepatit B görülür.

Hepatit B taşıyor ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Herhangi bir semptom görülmeyebilir. semptomlar genellikle gribe benzemektedir. Ancak virüs bu sürede etrafınızdaki kişilere bulaşabilir.

Sarılık Hepatit B ismi verilen virüs nedeniyle oluşur. enfekte olmuş kişinin kanına veya vücut sıvılarına temas ile bulaşabilir.

Hepatit B Bulaştığında Ne Olur?

Hepatit B görülen çoğu kişide aslında akut enfeksiyon (kısa vadeli) bulunmaktadır.

 • Akut sarılık yaklaşık 2-3 haftada hafifler ve 4-8 haftada tamamen iyileşir. Bu kişilerde Hepatit B’ye karşı antikorlar gelişir. Bu antikorlar gelecekteki enfeksiyonlara karşı yaşam boyu koruma sağlar.
 • Yalnızca bazı kişilerde (özellikle yaşlılarda) uzun süreli semptomlar ortaya çıkar.
 • Çok az kişide aylarca veya yıllarca süren semptomlar görülür.

6 ay veya daha uzun süre virüsün kalması halinde kronik enfeksiyon vardır.

Kronik enfeksiyon riski virüsün bulaştığı yaşla alakalıdır. En yüksek risk yeni doğanlar ve 0-5 yaş arası çocuklarda bulunmaktadır.

Birçok kişide herhangi bir komplikasyona neden olmayan kronik Hepatit B görülür. Ancak kronik enfeksiyon görülen her 100 kişiden 15’inde siroz veya karaciğer kanseri nedeniyle ölüm meydana gelmektedir. Vücutta çok fazla virüs bulunması siroz veya karaciğer kanseri riskini arttırır.

 • Belirli Hepatit B antijeni türleri taşınması halinde, 40 yaş üstü kişilerde ve karaciğer enzimleri yüksek olan kişilerde siroz riski yüksektir.
 • Kronik enfeksiyon sonrası karaciğer kanseri risk faktörleri arasında erkek olmak, ailede karaciğer kanseri görülmesi, 40 yaşını geçmiş olmak, siroz hastalığı bulunması ve hepatit C görülmesi yer almaktadır.

Hepatit D virüs enfeksiyonu, Hepatit B’ye bağlı olarak gelişebilen ancak nadir görülen bir durumdur. Bu enfeksiyon yalnızca hepatit B’ye bağlı olarak ortaya çıkabilir ve Hepatit B’yi kötüleştirebilir.

Hepatit B görülen kişilerin farklı kişilerle cinsel ilişki veya yasadışı ilaç kullanımı gibi yüksek riskli davranışlarda bulunmaları halinde Hepatit C riski artmaktadır. Ayrıca bu kişilerde HIV-Aids riski yüksektir.

Hepatit B Virüsü ve Karaciğer

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

 • Aşırı yorgunluk,
 • Hafif ateş,
 • Baş ağrısı,
 • İştah kaybı, mide bulantısı ve kusma,
 • Karaciğerin bulunduğu yerde sürekli huzursuzluk,
 • İshal veya kabızlık,
 • Kas veya eklem ağrıları,
 • Cilt kızarması,
 • Gözlerin beyaz kısımlarında sararma

Hepatit B Risk Faktörleri Nelerdir?

Belirli davranışlara sahip veya belirli işlerde çalışan kişilerde hepatit B riski yükselmektedir.

İşle ilgili risk faktörleri şunlardır:

 • İşin bir parçası olarak sürekli kana maruz kalmak. Örneğin doktorlar, diş hekimleri, hemşireler ve kan ve laboratuvar teknisyenleri ile bu branşlarda öğrenim gören öğrenciler. Ayrıca cenaze yıkayıcılar ve morg görevlileri.
 • Gelişimsel bozuklukları bulunan kişilerin yaşadığı yerlerde çalışmak,
 • Hapishane çalışanları ve mahkumlar

yaşam tarzı ile ilgili risk faktörleri şunlardır:

 • Hepatit B virüsünün yaygın görüldüğü ülkelerde doğmak veya yaşamak. Örneğin Güney Batı ve Orta Asya, Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa ve Çin
 • Erkeklerde homoseksüel ilişkiler,
 • Korunmasız cinsel ilişki ve bu hastalığı geçirmiş biriyle cinsel ilişki
 • Farklı kişilerle cinsel ilişki,
 • Kronik Hepatit B enfeksiyonu olan biriyle yaşamak,
 • Sterilize olmayan ekipmanlarla yapılan vücut piercingi veya dövme uygulamaları,
 • Yasadışı ilaç kullanımında aynı şırınganın, kaşığın veya suyun kullanılması

Diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğmak (bebeğin doğumdan hemen sonra Hepatit B aşısı ve Hepatit B immunoglobulin alması gerekir). Emzirmek virüsün bebeğe bulaşmasına neden olmaz,
 • Hemofili gibi bağışçılardan pıhtılaşma faktörleri alınmasını gerektiren kan pıhtılaşması bozukluğu bulunması,
 • Hemodiyaliz gibi makine yoluyla kanın filtrelenmesini gerektiren şiddetli böbrek hastalıklarının bulunması,
 • Virüs taşıyan bir kişinin ısırması,

(Dünyadaki Hepatit B Prevelans Şeması)

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı enfeksiyondan korunmanın en etkili yoludur. Aşının tüm serileri dikkatlice alındığında (farklı zamanlarda 3-4 aşı) Hepatit B virüsüne karşı %95 koruma sağlanmaktadır.

Aşı Hepatit B virüsüne karşı en az 20 yıl koruma sağlamaktadır. Ayrıca Hepatit B ve Hepatit A aşı kombinasyonu da bulunmaktadır.

Bazı durumlarda doktorlar aşıya bağışıklık geliştirdiğinizden emin olmak için aşı sonrası test uygulayabilirler. Bağışıklık sistemi zarar görmüş kişiler, sağlık görevlileri ve kronik enfeksiyonlu kişilerle cinsel ilişki yaşayanlarda bu testin yapılması önemlidir.

Aşının tüm serisi tamamlanmadan önce virüse maruz kalındıysa Hepatit B immunoglobulin yapılmalıdır. Bu uygulama aşı etkisini gösterene kadar enfeksiyona engel olur.

Hepatit B – LAB (Antikor ve antijenler)

HBsAg HBeAg Anti-HBe YORUM
+ Erken Enfeksiyon
+ + Akut Enfeksiyon
Pencere dönemi
+ -/+ -/+ Kronik Enfeksiyon
-/+ Geçirilmiş Enfeksiyon
Aşı ile bağışıklık
Anti-HBcIgM Anti-HBcIgG Anti-HBs YORUM
Erken Enfeksiyon
+ + Akut Enfeksiyon
+ -/+ Pencere dönemi
+ Kronik Enfeksiyon
+ + Geçirilmiş Enfeksiyon
+ Aşı ile bağışıklık

Hepatit B Virüsü ve Hepatit B Tedavisi was last modified: Mart 7th, 2015 by Hepsaglik

Источник: https://www.hepsaglik.net/hepatit-b-virusu-ve-hepatit-b-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть