Hepatit B Virüsü Karaciğeri Vuruyor

Hepatit B Bulaşma Yöntemleri, Tedavi Yolları ve Semptomları

Hepatit B Virüsü Karaciğeri Vuruyor

Hepatit B en sık görülen viral enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem Türkiye hem de global çapta bulaşıcı oranı en yüksek Hepatittir.

Hepatit B kronik veya akut olarak karşılaşabileceğimiz bir enfeksiyondur. Enfekte olan kişinin ise hasta ya da taşıyıcı olarak iki farklı şekilde HBV ile yaşaması mümkündür.

Hepatit B’nin Tanımı

Hepatit B nedir diyen çok sayıda kişi olması oldukça doğal. Zira virüsü taşıyan çok sayıda insan olduğunu söyleyebiliriz.

Bu minvalde hem dünyada hem de Türkiye’de Hepatit B virüsü taşıyan insanların sayısının yüksek olması bulaşıcı olup olmadığının merak edilmesini sağlıyor. Her Hepatit gibi HBV için belli başlı kalıplardan söz etmek gerek.

Örneğin viral enfeksiyonlar için bulaşıcılık en dikkat çeken noktadır. HBV ise diğerleriyle kıyaslandığında en yüksek bulaşma oranına sahip olan enfeksiyondur.

Kanda bulunan antikor ve antijenler ölçümlenerek HBV virüsünü taşıyıp taşımadığınız anlaşılabilir. Hatta daha önceden geçirdiğiniz enfeksiyon hakkında bilgi alabilir, mevcut bağışıklığınızı ortaya koyan antikorlar ile güvende olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hepatit B kuluçka süresi ne kadar diyenler için 6 aylık bir süreçten söz edebiliyoruz. Bu basit enfekte durumları göz önüne aldığımızda 40 gün ile başlayan, kronikleşme durumunun oluşabileceği vakalarda ise 180 güne kadar uzanabilen bir süreçtir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B virüsü gebelikte oluşabilecek sarılık vakasıyla ilişkilendirilebilir. Zira hamilelikte sıkça karşılaşılan bir durumdur. Burada bebeğe doğrudan geçişinin mümkün olması kontrollerin önemini bir kez daha ortaya koyar.

Testler hamilelik boyunca ortaya çıkan belirtilere göre yapılmalıdır. Fakat her insana Hepatit B virüsü için rutin kontrollerin yapılması önerilir. HBV için tekil düşünmemek ve düzenli olarak kan testlerinin tekrarlanmasını sağlamak ise daha yerinde olacaktır.

Hem antijen ve antikorlar hem de delta ajanı araştırmalarıyla tüm viral enfeksiyonlardan korunma sağlanabilir.

Akut Hepatit B belirtileri arasında çok baskın detaylar görülmez. Aksine insanlar 6 aylık bu süreci farkında olmadan atlatabilirler.

 • Karın Ağrısı
 • İştah Kaybı
 • Mide Bulantısı
 • Kusma İsteği
 • Sarılık (Göz Akında)
 • Ateşlenme
 • Eklem Ağrısı
 • Kas Ağrısı
 • İdrarda Koyulaşma
 • Dışkı Renginin Açılması
 • Halsizlik ve Yorgunluk

Tabi ki kronik ve akut olarak bilinen Hepatit B belirtileri arasında bir takım farklar olabiliyor. Burada kuluçka döneminin etkisi büyük denilebilir. Çünkü Bir Hepatit B vakası 6 ayı geçkin bir süredir devam ediyorsa kronikleşmiş olarak kabul edilir.

(Hepatit B Süreçleri
Hepatit B Kuluçka Süresi40-180 Gün
Akut Hepatit B Süresi0-180 Gün
Kronik Hepatit B Süresi180 Günden Fazla

Kronik Hepatit B belirtileri arasında ise akut reaksiyonların dışında şunlar gözlemlenebilir.

Hepatit B Bulaşma Yolları

Hepatit B ile yaşamak mümkündür. Ancak birçok kişi bulaşıcı olması, siroz gibi önemli hastalıklara yol açması sebebiyle HBV olan insanlardan uzak durmayı tercih ediyor. Oysa tükürük veya temas ile geçmeyen bir hastalıktır. Hamilelerde anneden bebeğe doğrudan geçişi dışında direkt bulaşma riski yoktur.

Dolaylı olarak ise kan ve vücut sıvılarıyla geçişi mümkündür. Virüs kanda bulunduğu için taşıyıcının kanı ile temas halinde bulaşma mümkündür.

Aynı şekilde meni veya vajinal akıntı gibi cinsel ilişki esnasında karşılaşacağınız vücut sıvılarından geçebilir.

Aşı vurdurduğu için Anti testlerinde pozitif çıkan ve antikor barındıran kişilerde bu noktada da bir problem yaşanmayabilir. Zira bağışıklık kazandığı için sorun yaşamadan hayatına devam eder.

Hepatit B aşısı inaktif olarak vurulan bir aşıdır. Doğal olarak herhangi bir risk ve bulaşıcılığı söz konusu değildir. Aşı vurulduktan sonra ortalama süresi kısadır. Ancak belirli periyotlarla 2 doz daha vurularak bağışıklık süresi 5 ile 15 yıl arasına çıkarılabilir.

Çocuklarda kronikleşme oranı çok yüksek olduğu gibi bulaşıcı yönünün daha baskın olduğunu söylemek gerek. AİDS gibi ciddi hastalıklarla kıyaslandığına sürekli olarak gündeme gelir.

Fakat Hepatit B tedavisi mümkün olup kanda antijen ve antikorların tespit edilmesi kontrol amaçlı önem taşır.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B tedavisi denildiği zaman öncelikli olarak tespitini önemsememiz gerekiyor. Kanda mevcut virüsü tespit ettikten sonra tedavi süresi tamamıyla kontrol mahiyetinde geçebilir.

Birçok taşıyıcı veya kronik hepatit b hastası net bir tedavi görmez. Ancak belirli aralıklarla karaciğer testleri ve AFP gibi fonksiyonlarla vücutlarındaki anomalilerin tespiti için kontrole giderler.

AFP tıbbi literatürde Alfa Fetoprotein ismiyle anılan bir plazmadır. Normal insanlarda karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi için toplanırlar. Bebeklerde ise sağlıklı bir gebeliğin sinyalini verirler.

Bu gibi testlerin düzenli olarak yapılmasıyla beraber Hepatit B vakasında karaciğer tahribatı, siroz, karaciğer kanseri gibi durumlarla karşılaşma olanağı düşer. Genel geçer bir oranla %15 oranında siroz tehdidi vardır.

Fakat bunun her hastayı kapsamadığını ve düzenli yaşayarak 30 yıl boyunca Hepatit B ile sağlığını koruyan insanlar olduğunu da eklemek gerek. Yani her Hepatit B hastası bulaşıcı ve siroz yapan ölümcül bir hastalık taşıyormuş algısından kurtulmak gerekir.

Aynı şekilde Hepatit B hastasıyla aynı evde yaşayabilir, aynı tabaktan yemek yiyebilir, birlikte uyuyabilir, korunarak cinsel ilişkiye girebilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. HBV hayatın sonu değildir. Türkiye’de 3-4 milyon kronik Hepatit B hastası vardır. Bunların yarısından çoğu ise farkında olmadan bu düşüncelere sahip olabilir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/hepatit-b.html

Hepatit B Hastalığı Hakkında Bilgi

Hepatit B Virüsü Karaciğeri Vuruyor

HEPATİT B

NEDİR,NASIL KORUNABİLİRİM ?

KİMLER RİSK ALTINDADIR

TANIDAN TEDAVİYE

Karaciğer besin sindirim, enerji üretimi,şeker depolanması,zehirli maddelerin yok edilmesi,kan şekerinin ayarlanması gibi daha bir çok önemli görevi yerine getiren bir organdır. Çeşitli hastalıklar ya da virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar karaciğerde hasara yol açarak, karaciğerin görevini yerine getirmesine engel olur.

Bu bir takım virüslerden biriside hepatit B virüsüdür. Hepatit B,karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık,çok ağır tablolara neden olabilmektedir.

Bu virüs,esas olarak karaciğerde yerleşir,orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

Bu virüsün kuluçka süresi 30-180 gündür. Tüm dünyada 300 milyonun üzerinde hepatit B taşıyıcısı vardır. Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır.Yine her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır.

Akut ve kronik dönemi bulunan bu infeksiyonun perinatal dönemde(hamilelikten hemen önce ve sonrası) %90,1-5 yaşlarında alınan infeksiyonun %20-50 ve erişkin dönemde alınan infeksiyonun %5 kronikleşme riski vardır.

KİMLER HEPATİT B RİSKİ ALTINDADIR?

1-Ev içinde hepatit b hastası yada taşıyıcısı olanlar

2-Eşcinseller

3-Hepatit b pozitif anneden doğan çocuklar

4-Uyuşturucu,damar içi ilaç bağımlıları

5-Sağlık çalışanları,doktorlar,laborantlar,hemşireler,temizlik görevlileri

6-Çok partnerli cinsel ilişkisi olanlar

7-Hepatit B hastası ve taşıyıcısına temas etmiş aletlere maruz kalanlar

NE ZAMAN HEPATİT B İÇİN DOKTORA BAŞVURMALIYIM?

Yukarıda sayılan risk faktörlerini taşıyorsanız, ayrıca yine yukarıda sıraladığımız hepatit B ile ilgili hastalık belirtileriniz varsa hemen hekiminize hepatit ile ilgili testler için baş vurunuz.

BULAŞMA YOLLARI NELERDİR?

Vertikal geçiş:HBeAg pozitif anneden doğan bebekte infeksiyon riski %90’dır

Yatay geçiş:yakın temasla yada derideki küçük çatlaklar yoluyla bulaşabilir.erişkinde en sık yatay geçiş yolu cinsel ilişki ve intravenöz ilaç bağımlılığıdır.HBV vücut dışında uzun süre canlı kalabildiğinden diş fırçası,jilet gibi ev eşyaları ile bulaşabilir.

kirli enjektörlerin kullanımı(ör:uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi hijyenik olmayan şartlarda ortak kullanılan enjektörlerle),yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet,kulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.

Transfüzyonla geçiş:kan transfüzyonu ile geçiş oldukça azalmıştır.Ancak pencere dönemindekş infeksiyonlar gözden kaçabilir.bu yolla geçişi önlemek için şu taramalar yapılır:hepatit B yüzey antijeni ve antikoru,HBcAg,Anti-HBc IgM, Anti-HBc IgG,HBeAg,Anti-HBe,HBV DNA

HEPATİT B VİRÜSÜ BULAŞTIKTAN SONRA NE OLUR?

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra üç yol izler:

1-      Kişinin immün sistemi (bağışıklık sistemi) kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikorlar oluşur ve belirli bir düzeyde kalır,artık kişi doğal olarak aşılanmıştır, Ömür boyu Hepatit B’den korunacaktır.

2-      Taşıyıcı olarak kalabilir.

3-      Kişide koruyucu antikorlar hiç oluşamaz,her zaman virüs güçlü durumdadır,,karaciğer fonksiyonları bozuktur,karaciğer enzimleri yüksektir,kişi aktif hastadır, hızla karaciğer yetmezliğine gider veya hastalık yıllara yayılır zamanla karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşür.

HASTALIĞIN KLİNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Akut hepatit B olgularının %70’inde subklinik seyir görülürken,%30’unda sarılık gelişir.hastaların %0.1-0.5 ‘inde fulminan karaciğer yetmezliği gelişir.

kuluçka süresi 1-6 aydır ardından zayıflama,bulantı,sarılık,sağ üst bölgede ağrı şikayetleri ortaya çıkar. Deride ve göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşmada görülebilir.

Sarılık 1-3 ayda normale dönerken ALT,AST düzeyleri yüksektir.uzun süren yorgunluklar devam eder.

Eğer 6 aydan fazla ALT değeri yüksek seyrediyorsa bu kronik hepatit olduğunu gösterir.

Bunların dışında cildinizde döküntüler olabilir,eklemlerinizde iltihaplanma olabilir,kan değerleriniz bozulabilir.

Sonuç:Karaciğerde geriye dönüşsüz organ hasarı oluşur.

HEPATİT B TAŞIYICILIĞI NE DEMEKTİR?

Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda (6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilmektedir.

Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı bireylerde, yıllar sonra karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri görülebilmektedir. Kronik hepatitlilerin %25’i primer karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle ölmektedir. Hepatit B primer karaciğer kanserlerinin %60-80’inden sorumludur.

Ve karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır.

Hepatit B virüsü sigaradan sonra bilinen en yaygın kanserojendir

HEPATİT B’DEN NASIL KORUNABİLİRİM?

Hepatit B’den korunmanız için iki yol vardır.bunlar aşı ve hepatit B immünoglobulinleridir.

A-)AŞI:0,1 ve 6. Ayda veya 0,1,2,ve 12. Ayda deltoide intramusküler olarak yapılır.gebelerde güvenle kullanılabilir.her 5 yılda bir rapel tekrarlanmalıdır.

HEPATİT B AŞISI HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

1-HBsAg pozitif anneden doğan çocuklarda

2- HBsAg pozitif materyalin açık yaraya teması etmesi

3- HBsAg pozitif kişi ile cinsel ilişki(14 gün içinde) varsa aşı yaptırmalısınız.

B-)HEPATİT B İMMÜNGLOBULİNİ:HBsAg pozitif anneden doğan çocuklara ve HBsAg pozitif materyalin inokülasyonu veya teması olanlara verilir.0,06 ml/kg dozunda uygulanır.koruyuculuk süresi 3 aydır.

HEPATİT B AŞISI YAPTIRMAK İÇİN HANGİ TESTLERİ YAPTIRMALIYIM ?

HbsAg,Anti-HBs

Hepatit B aşısı yukarıdaki iki testte negatif olduğunda yaptırılır.

FULMİNAN HEPATİT NEDİR?

akut hepatit B enfeksiyonu fulminan hepatit denilen bir forma dönüşürEBİLİR.1-2 hafta içinde akut karaciğer yetmezliği ortaya çıkaran bir durumdur. Fulminant hepatitte ölüm oranı yüksektir. Karaciğer transplantasyonu ile hastaların kurtulması mümkün olabilir.

HEPATİT B HASTA TEDAVİSİ NASILDIR?

Hepatit B tedavisinde  süreç akut(yeni) veya kronik(uzamış) hepatit enfeksiyonuna göre ikiye ayrılır.

KRONİK HEPATİT B TEDAVİSİ

Bu tedavide uygulanan yöntem ilaç tedavisidir. Hastalar doktor kontrolünde olmalıdır. Böylece karaciğerin durumuna, görevlerini yapıp yapmadığına,hastalığın ilerleyip ilerlemediğine bakılır. Tedavi süresince hastaya verilen ilaçlardan birisi interferondur. Bu ilaç, karaciğer hasarının azalmasını sağlar ve virüsün çoğalmasını engeller.

Bu hastaların yarısında tedavi olumlu sonuç verir. Hastalık şiddetli ve virüs çok fazla ise bu ilacın kullanımı pek fayda sağlamaz.
Hastalığın daha hafif seyrettiği durumlarda enjeksiyonla (iğneyle) vücuda ilaç verilir. Hastaların yüzde 40’ında fayda sağlamıştır. Ne kadar süreyle kullanılacağını doktor belirler. Yan etkileri olan bir ilaçtır.

Ayrıca bağışıklık sistemini harekete geçirir. Kullanılan diğer bir ilaç ise lamivudinedir. Yan etkisi yoktur. İnterferonla beraber uygulandığında daha etkilidir. Fakat tek başına da kullanılabilir. İnterferondan farklı olarak ağızdan alınır. Şunu göz ardı etmemek gerekir; bu ilaç bırakıldığında virüs tekrar çoğalmaya başlar.

Çünkü virüs bu ilaca karşı direnç gösterebilmektedir.
AKUT HEPATİT B TEDAVİSİ

Kesin bir tıbbi tedavi şekli olmamakla beraber hastayı rahatlatıcı, şikayetleri azaltıcı yöntemler kullanılır. Yorucu çalışmalardan uzak durması tavsiye edilir. Hızlı hareket etmekten kaçınılır.

Egzersizleri yaparken yorulmadan hafif bir şekilde yapmak gerekir. Ayrıca hekimin önerdiği bir diyet programı uygulanır. Mutlaka alkolden kaçınmak gerekir. Proteinden düşük besinlerle beslenilmelidir.

Not:Ayrıntılı bilgi için uzman hekiminize danışınız.

Stj. Dr. Emre ARIKAN

2011 Tüm Hakları Saklıdır. Yazı yazarın izni olmadan hiç bir makalede,dergide sitede yayımlanamaz…

Источник: http://www.tibbiyardim.com/hepatit-b.html

Hepatit B Tedavisinde En Faydalı 5 Yiyecek!

Hepatit B Virüsü Karaciğeri Vuruyor

Hepatit B, vücudun fabrikası olarak çalışan, yiyeceklerle aldığımız zararlı atıkların vücuttan atılmasından sorumlu organımızı; yani karaciğeri etkileyen bir virüstür.

Karaciğerdeki iltihaplanmanın yol açtığı hasar sonucu meydana gelen hepatit B, oldukça yaygın bir hastalıktır. Tüm dünyada 250 milyon hepatit B taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl 500.

000’i aşkın insan hepatit B ile ilgili karaciğer hastalıklarından hayatını kaybetmektedir. Bu rakamların büyüklüğü bize hepatit B’nin ne denli ciddi bir hastalık olduğunu gösteriyor!

Hepatit B tedavisinde etkili faydalar gösteren yiyeceklere geçmeden önce bu hastalıkla ilgili mutlaka bilmeniz gereken konulara değinelim:

Çoğu insan hepatit B’nin herhangi bir semptomunu hissetmez. Bununla birlikte, 5 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı gözlemlenebilir:

 • Yorgunluk hissi
 • Kas ağrıları
 • Mide yanması
 • Mide ağrısı
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Koyu sarı idrar
 • Açık renk dışkı
 • Sarımsı gözler ve cilt tonunda sararmalar

Bu belirtiler gözlenmeye başlandığında virüs bulaşmasının üzerinden 2-5 ay kadar geçmiş olabilir. Bu semptomlardan bazılarını kendinizde veya çocuğunuzda görüyorsanız vakit kaybetmeden muayene olmalısınız.

Hepatit B nasıl bulaşır?

 • Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğmak
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin kullandığı enjektöre temas etmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan biri ile korunmasız cinsel ilişkiye girmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin açık yarasından kan veya vücut sıvısına temas etmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin kullandığı uyuşturucu enjektörü ya da başka herhangi bir materyali kullanmak
 • Dövme ya da piercing yapmak için kullanılan araçların sterilize edilmeden başka biri için kullanılması
 • Hepatit B virüsü taşıyan birine ait jilet, diş fırçası ya da tırnak makasını kullanmak

Hepatit B nasıl bulaşmaz?

 • Tokalaşmak ya da hepatit B taşıyan biri ile el ele tutuşmak
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin hapşırması ya da öksürmesine maruz kalmak
 • Enfekte birine sarılmak
 • Enfekte birinin yanında oturmak
 • Enfekte biriyle çatal, kaşık ya da tabak gibi diğer mutfak gereçlerini paylaşmak
 • Anne sütünden bebeğe

Akut hepatit B; hepatit B virüsü ile kısa bir süre enfekte olmak demektir. Belirtiler genellikle hastalık seyrinin son birkaç haftası gözlemlenir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda süreç 6 ayı bulabilir. Akut hepatit B’de çoğunlukla vücut virüsle savaşarak kendini temizler. Özellikle 5 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde genellikle tedaviye gerek kalmadan akut hepatit B atlatılır.

Kronik hepatit B nedir?

Kronik hepatit B; hepatit B virüsü ile uzun süre enfekte olmak demektir. Vücut hepatit B virüsü ile mücadele edecek kadar güçlü olmadığında ve bunun sonucunda virüsten kurtulamadığında ortaya çıkar. Çocuklar ve özellikle bebekler kronik hepatit B’ye daha yatkındır. Bununla birlikte çoğunlukla karaciğer hasarı ortaya çıkana kadar hiçbir belirti görülmez.

Kronik hepatit B tedavi edilmediğinde uzun vadede karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ya da başka ciddi karaciğer hasarlarına neden olabilir. Karaciğer yetmezliği, karaciğerin düzgün çalışmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Hepatit B tedavisi

Hepatit B, kronikleşmediği sürece genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kronik hepatit B’nin ilaçlarla tedavisi virüsü yavaşlatmaya ve karaciğere verdiği hasarı durdurmaya yöneliktir.

Doktorunuzun yapacağı testler sonucunda durumun seyrine göre kombine ederek önereceği ilaçlar: interferon, peginterferon, adefovir, entecavir, lamivudin, telbivudin ve tenofovir’dir. İlaçla tedaviye cevap alınmayan durumlarda karaciğer nakli söz konusu olabilir.

Hepatit B için yardımcı tedavi yöntemleri

Hepatit B tedavisinde yalnızca ilaç alımı çoğu zaman yeterli değildir. Bu nedenle doktorunuz size hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızı önerir. Bunların başında beslenme düzeninde uzak durmanız gereken ve mutlaka tüketmeniz gereken yiyeceklerle egzersiz gelmektedir. Nasıl ki diyabette beslenmenin özel bir önemi varsa hepatit B için de aynı durum geçerlidir.

Hepatit B hastalarının uzak durması gereken yiyecekler

Sağlıksız bir diyet, karaciğer hasarını arttırabilir. Özellikle çok yağlı, şekerli ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmek karaciğerde yağlanmaya neden olacağından, zaten hepatit B virüsü ile mücadele etmekte zorlanan karaciğerin yükünü daha da arttırır. Yağlanan karaciğer, siroza daha yatkın hale geleceğinden hepatit B hastalarının şu besinlerden uzak durması gerekir:

 • Doymuş yağ içeren margarinler, krema gibi bol miktarda yağ içeren süt ürünleri, yağlı et, kızartılmış yiyecekler
 • Kurabiye ve kek gibi şekerli yiyecekler, gazlı içecekler ve işlenmiş gıdalar
 • Aşırı tuzlu besinler
 • Alkol ve sigara
 • Virüs ve bakteri bulundurma ihtimali yüksek olduğundan az pişmiş kabuklu deniz mahsulleri

Hepatit B tedavisinde en faydalı 5 yiyecek

Hepatit B tedavisinde dengeli ve düzenli beslenmenin, bol bol su içmenin önemi büyüktür. Uzak durmanız gereken yiyecekler olduğu gibi karaciğerinizi güçlendirerek hepatit B ile mücadele etmenizi kolaylaştıracak yiyecekler de bulunmaktadır. İşte hepatit B tedavisinde en etkili 5 yiyecek:

1. Enginar

Hepatit B tedavisinde enginar en faydalı besinlerin başında gelir.

Enginarın özellikle yaprakları içerdiği A, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra ‘sinarin’ organik asidiyle karaciğer kimyasını dengelemek konusunda oldukça faydalıdır.

Ayrıca kandaki kolesterol miktarını baskılayan enginar karaciğerin yükünü azaltır. Safra akışını uyaran enginar, vücudun toksinlerden kolayca arınmasını sağlar.

2. Deve dikeni

İçerdiği ‘silymarin’ antioksidanıyla tam bir karaciğer dostu olan deve dikeni, karaciğerdeki toksinlerin parçalanmasına ve vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur.

Deve dikeni bitkisinin tohumu içerdiği silikristin, silidanin ve slibin maddeleriyle safra miktarını arttırarak hem karaciğer hem de böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Bu özellikleriyle deve dikeni hepatit B ve siroz hastalarının mutlaka kullanması gereken bitkilerdendir. Yurtdışında kapsül ticari formuyla da satışa sunulmaktadır.

3. Civanperçemi

Civanperçemi özellikle regl düzensizlikleri ve mide problemlerine iyi gelmesiyle bilinir. Ancak civanperçemi içerdiği değerli uçucu yağlarla bunlardan çok daha fazla fayda sağlamaktadır. Vücuttaki iltihaplanmaları, safra miktarını arttırarak vücuttan hızla uzaklaştırmayı sağlayan civanperçemi, hepatit B tedavisinde oldukça etkilidir.

4. Karahindiba

Hormon düzenleyici etkisinin yanı sıra karahindiba, safra üretimini tetikleyen karaciğer dostu bir bitkidir. Toksinlerin karaciğeri yormasını önleyen karahindiba çayı düzenli olarak tüketilmelidir.

5. Şahtere

Sarılık otu olarak da bilinen şahtere, hepatit B tedavisinde en yaygın kullanılan bitkidir. Karaciğeri temizleyen şahterenin böbrek fonksiyonları üzerinde de olumlu etkileri vardır. Şahtere çayı etkili bir detokstur.

Источник: https://evdesifa.com/hepatit-b-tedavisinde-en-faydali-5-yiyecek/

*** ÖNEMLİ ***

Bu yazıdaki her bir kelime; iyiliğiniz, olası bir hastalıktan korunmanız, eğer bu riski taşıyorsanız da ilerlemeden durumun farkına varıp dönüşü mümkün olmayan aşamalara gelmeden tedavi görerek ölüm riskinden kurtulmanız için yazılmıştır. Kendi en yüce hayrınız için ne kadar tatsız ve iç karartıcı bir yazı olsa da lütfen sonuna kadar okuyun, paylaşın, tanıdığınız insanlara da bu konuyu aktarın.

****************

İnsan hayatı için son derece riskli olan ve hepimizin bilmesi gereken bu rahatsızlığı ne yazık ki bilmiyoruz, duysak da önemsemiyoruz.

Dikkatlerinizi bu konuya çekmek ve sizleri bilgilendirerek uğramanız muhtemel sonuçlardan korumak için yaptığım araştırmalardan öğrendiğim bilgileri en net haliyle sizlerle paylaşmaya niyet ettim. Hepimizin ve bütünün en yüce hayrına olmasını seçiyorum.

Hepatit Hastalığı nedir? Karaciğer ile bağlantısı nedir? Nasıl bulaşır? Hepatit Virüsleri nelerdir?  Ne gibi zararlara yol açar? Korunmak için neler yapılmalıdır?

Hepatit Hastalığı, karaciğerin iltihap kapmasıyla bu organın dokusunda meydana gelen hasar sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Karaciğerde hassasiyet şişme ve iltihap ortaya çıkarır. Hepatit hastalığı tedavi edilmediği takdirde ve gerekli önlemler alınmadığında bir karaciğer hastalığı olan Siroz Hastalığını da yol açabilir.

Siroz; ölümcül, tehli bir hastalıktır !

Hepatit Hastalığının en önemli nedeni Hepatit Virüslerinin ( A,B,C ) vücudumuza bulaşmasıdır.

HEPATİT A VİRÜSÜ

En masumları sayılabilecek Hepatit A, tıpta oral-fekal yol denilen ağız dışkı yolu ile, kişiler arası temasla, virüs bulaşmış su veya bu suda yıkanmış yiyeceklerle bulaşır. Çiğ veya az pişmiş yiyeceklerden de bulaşır. Burada önemli olan toplu bakım hizmeti verilen yerlerde bu virüsün bulaşma riskinin olduğunun bilinmesi önemlidir. (okul, anaokulu…)

Hepatit A son derece bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Halk arasında Sarılık adıyla bilinir.

Hepatit A karaciğere yerleşir ve hastalığa neden olur.

Hepatit A hastalığına yakalanan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülür.

 • Grip benzeri belirtiler (ateş, titreme, halsizlik)
 • İştahsızlık
 • Bulantı
 • Sarılık ( gözlerin ve derinin sararması )
 • İdrarın renginin koyulaşması ( demli çay rengi )
 • Dışkı renginin açılması
 • Karın ağrısı
 • Yorgunluk

Bu belirtilerin hepsi aynı anda olabileceği gibi, hiçbiri de görülmeden sessiz olarak hastalık ortaya çıkabilir. Hastanın yaşı arttıkça hastalık daha ağır seyreder. Küçük çocuklarda hiçbir belirti görülmeyebilir.

Hepatit A hastalığından korunmak için aşılanmak en etkili ve güvenilir yoldur. Hepatit A aşısı iki doz halinde yapılır; 15 yaşına kadar 0 ve 6. Aylarda, 15 yaşından büyüklerde 0-6 veya 12. ayda yapılır.

HEPATİT B VİRÜSÜ

Karaciğer hücre iltihabı ve hasarı meydana getiren virüslerden en yaygın olanıdır. Meydana getirdiği hastalık, çok ağır tablolara neden olabilmektedir.

Bu virüs, esas olarak karaciğerde yerleşir, orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir. Karaciğer Yetmezliği, Siroz ve Karaciğer Kanseri görülebilmektedir.

Karaciğer Kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır.

Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunudur.

Hepatit B hastalığına yakalanan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülür.

 • Tüm vücutta Aşırı halsizlik
 • Hafif derecede ateş
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Bulantı kusma
 • Özellikle karaciğer bölgesinin üzerinde ağrı ve hassasiyet.
 • Kabızlık veya ishal
 • Kas ve eklemlerde yaygın ağrı
 • Deride kızarıklık
 • İdrar renginde koyulaşma

Hepatit B Virüsü, genel anlamda kişiden kişiye vücut sıvıları yoluyla bulaşır.

 • Kan
 • Meni
 • Vajinal sıvı ve salgılar  (adet kanı dahil )
 • Doğum sırasında anneden bebeğe geçiş (perinatal hepatit)
 • Her çeşit cinsel ilişki
 • Dövme Piercing uygulamasında kullanılan alet ve malzemelerin steril olmaması
 • Traş jileti, ustura, kuaför, berber, manikür, pedikür ekipmanlarının steril olmaması
 • Ortak kullanılan diş fırçası, su bardağı, çatal, kaşık gibi eşyalar

Virüs vücuda girmemişse korunması kesinlikle mümkün olan bir hastalıktır. En etkili korunma yolu da aşılanmadır. Uygulanacak aşı şeması,toplam üç dozun belirli zamanlara bölünerek uygulanması ile olur.

HEPATİT C VİRÜSÜ

Dünyada 300 bin kişi Hepatit C virüsünün pençesinde. HIV'den ( AIDS ) sonra en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Türkiye' de ise her 100 kişiden birinde görülür.

Hepatit C  Virüsü, Hepatit A ve Hepatit B’ ye göre karaciğerde daha fazla tahribat yaratmakta ve buna bağlı olarak Siroz, Karaciğer Yetmezliği ve Karaciğer Kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkmasında daha fazla rol oynamaktadır.

Hepatit C virüsü kanda bulunduğu için hastalık genellikle kan yoluyla bulaşır fakat çeşitli istisnalar da vardır. Tam kesin olmamakla beraber virüs tükürük veya sperm yolu ile de bulaşabilir. Bu yüzden uzmanlar cinsel birleşmeler de kondom kullanılması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

Hepatit C hastalığına yakalanan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülür.

 • Halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı (ki bu ağrısı karaciğer bölgesinin hemen üzerindeki bölge)
 • Bulantı
 • Koyu renkte idrar (kola rengi)
 • Kilo kaybı
 • Yağlı yiyeceklerden tiksinme
 • Nadiren Sarılık
 • Eklem ağrıları

Hepatit C belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda belirtisiz seyreder. 6 aydan daha fazla sürede devam eden Hepatit C ile oluşan hepatit durumu kronikleşmiş Hepatit C Hastalığıdır. Özellikle küçük çocuklarda belirti vermeden seyreder.

Hepatit C’nin aşısı yoktur !

BÜTÜN HEPATİT VİRÜS TÜRLERİNDEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 • Tek eşlilik ve cinsel ilişkide kondom kullanımı
 • Kan nakli sırasında ve ameliyatlarda hastane sterilizasyonundan emin olmak
 • Diş doktorlarında kullanılan malzemelere dikkat etmek
 • Başkasının kullandığı diş fırçası, traş jileti, ustura, su bardağı, çatal, kaşık gibi eşyaları kullanmamak
 • Kalıcı dövme ve piercing yaptırırken steril ortam ve aletlerin kullanılmasına dikkat etmek
 • Kimse ile kan kardeş olmamak

KARACİĞER ORGANIMIZI, YERİNİ VE İŞLEVİNİ HATIRLAYALIM !!!

Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Ağırlığı 1.5 kg. dolaylarında olup sağ kaburga kemikleri altında yer alan bir iç organdır.

Karaciğerin görevi  vücuda giren her şeyin rafine etmektir. Yani yenilen, içilen gıdaların ve solunulan havanın hatta cilde sürülen kozmetik şeyler bile karaciğere giderek işlemden geçer. Buna paralel olarak sigara, alkol, ilaçlar, toksik gazlar, bitkisel ilaçlar karaciğere zarar verebilir.

Kronik hepatitlerde virüs karaciğer hücrelerine yerleşerek orada çoğalır fakat karaciğerin işlemini bozması ve zarar vermesi 10 ila 30 yıl arasında sürer.

İnsanların karaciğerlerine iyi bakması için yapması gerekenler şunlarıdır.

 • Sigara ve alkol kullanmayarak karaciğeri sağlıklı ve güçlü tutmak
 • Gereksiz yere ilaç tüketmeyerek karaciğere zarar vermemek
 • Aşırı yağlı beslenmekten kaçınarak karaciğeri yormamak
 • Hepatit aşıları tam yapılmalıdır.
 • Dengeli ve düzenli beslenilmelidir.

Özetle Hepatit Virüsleri Karaciğere yerleşirler. Çoğu zaman hiçbir belirti vermeden yaklaşık 6 ay boyunca Karaciğere zarar verirler. Bu zaman akut devredir. Bu durum 6 aydan sonra kronikleşir.

10-30 yıl içinde Karaciğer Kanseri ya da Siroz oluşur. İki hastalık da ölümcüldür.

Sirozun nedeni Hepatit Virüsleri ve aşırı alkol tüketimidir. Kesin tedavisi için karaciğer nakli gerekir.

Kişi bu yıllar boyunca hasta olduğunu anlamayabilir. Belirtiler ortaya çıktığında ise hastalık çok ilerlemiş olabilir.

Bu yüzden düzenli kan testleri yaptırmalı, çocuklarımızı, ailemizi ve tanıdıklarımızı bu konuda uyarmalı, hayatımızı düzenli ve doğru şekilde yaşamalıyız.

Hep Birlikte Sevgi ve Işık Dolu Zamanlara …

İLAYDA GÜÇLÜ

Reiki GrandMaster/Teacher – Melek Enerjileri Eğitmeni

Kristal Terapist – Aromaterapist – Danışman – Şifacı

Источник: https://www.facebook.com/notes/ilayda-g%C3%BC%C3%A7l%C3%BC-ersoy/hepatit-vir%C3%BCsleri-ve-karaci%C4%9Fer-hastaliklari/493297270785660/

Hepatit B

Hepatit B Virüsü Karaciğeri Vuruyor

Hepatit B hepatit B virüsünden (HBV) kaynaklanan ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bazı insanlar için hepatit B enfeksiyonu kronik olabilir, karaciğer yetmezliğine, karaciğer kanserine veya siroza – karaciğerin kalıcı yara oluşumuna sebep olan bir durum – yol açabilir.

Çoğu insan hepatit B virüsünden enfeksiyon kapar ve yetişkinler, belirti ve semptomları şiddetli olsa da tamamen iyileşirler. Bebekler ve çocuklarda kronik hepatit B enfeksiyonu gelişmeye çok daha yatkındır. Hepatit B için bir iyileşme bulunmasa da, bir aşı hastalığı önleyebilir. Zaten hasta olmuşsanız, kesin tedbirler almak HBV’nin diğerlerine yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Belirtileri

Hepatit B bulgu ve semptomları genellikle enfekte olmanızdan yaklaşık olarak üç ay sonra görülmeye başlanır ve hafiften şiddetliye kadar uzanabilir. Hepatit B bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Karın ağrısı
 • Koyu idrar
 • Ateş
 • Eklem ağrıları
 • İştahsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Ciltte ve göz bebeklerinde sararma (sarılık)

Çoğu bebeklerde ve çocuklarda, Hepatit B asla herhangi bir bulgu veya semptom göstermeden gelişir. Bu durum aynı zamanda yetişkinler içinde geçerlidir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Bulgu ve semptomlarınız hakkında endişeleriniz varsa, tıbbi yardım isteyin.

Şayet Hepatit B virüsüne maruz kaldığınızı kesin olarak eminseniz, hızlı bir şekilde doktorunuz ile iletişime geçin. Önleyici tedavi sayesinde virüsün vücudunuza enfekte olması riskini azaltabilirsiniz. Fakat tedavi, hepatit B virüsüne maruz kalındıktan 24 saat içerisinde verilmelidir.

Nedenleri

Hepatit B enfeksiyonuna, Hepatit B virüsü (HBV) neden olmaktadır. Virüs kan, semen veya diğer vücut sıvıları yoluyla kişiden kişiye geçiş yapar. HBV karaciğere girdiğinde, karaciğer hücrelerini işgal eder ve çoğalmaya başlar. Bu durum karaciğerde iltihaplanmaya neden olur ve Hepatit B enfeksiyonu bulgu ve semptomlarına yol açar.

HBV’nin yaygın olan bulaşma yolları şunlardır:

 • Cinsel temas. Eğer virüslü bir partner ile korunmasız olarak cinsel temasta bulunduysanız, enfekte olabilirsiniz, bu virüs kan, tükürük, meni veya vajinal salgılar ile vücudunuza girebilmektedir.
 • İğne paylaşımı. HBV iğneler ve enfekte kanla kontamine olmuş şırıngalar yoluyla kolayca bulaşabilmektedir. İntravenöz (IV) ilaç malzemelerinin paylaşımı, Hepatit B bulaşması açısından yüksek risk taşımaktadır.
 • Kazara iğne batması. Hepatit B, sağlık çalışanları içini endişe verici bir durumdur ve insan kanı ile temas halinde bir başkasına geçebilmektedir.
 • Anneden çocuğa. HBV virüsü ile enfekte olan gebe kadınlarda, doğum esnasında virüs bebeğe geçebilmektedir.

Akuttan Kroniğe Hepatit B

Hepatit B enfeksiyonu, kısa süreli (akut hepatit B) veya uzun süreli (kronik hepatit B) olarak görülebilmektedir.

 • Akut Hepatit B enfeksiyonu, şayet akut bir durum varsa, en az altı ay sürer, genellikle vücudun bağışıklık sisteminin, virüsü vücuttan temizlemesi mümkündür ve birkaç ay içerisinde tamamen kurtulma olanağınız bulunmaktadır. Yetişkin olarak Hepatit B geçiren çoğu kişilerde akut enfeksiyon bulunmaktadır.
 • Kronik Hepatit B enfeksiyonu, altı ay veya daha uzun süre boyunca sürer. Bağışıklık sistemi virüsle mücadele edemez, Hepatit B enfeksiyonu yaşam boyunca da sürebilmektedir ve bu durum muhtemelen siroz veya karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Çoğu bebekler doğumda HBV ile enfekte olabilmektedir ve birçok çocuk, 1 ila 5 yaş arasında kronik olarak bu hastalığın bulaşması ile enfekte olabilmektedir. Bir kişide ciddi anlamda şiddetli bir karaciğer hastalığı oluşana kadar, kronik enfeksiyon onlarca yıl boyunca tespit edilemeyebilir.

Randevunuza hazırlık

Aile hekiminiz sizde Hepatit B virüsü olduğundan şüphelenirse, sizi bir uzmana se edebilir. Hepatit B’li kişilerin tedavisinde uzmanlaşmış olan doktorlar şunlardır:

 • Sindirim hastalıklarını tedavi eden doktorlar (gastroenterologlar)
 • Karaciğer hastalıklarını tedavi eden doktorlar (hepatologlar)
 • Bulaşıcı hastalıkların tedavisi ile ilgilenen doktorlar

Nasıl hazırlanabilirsinizRandevular genellikle kısa süreli olduğundan ve konuşulması gereken çok fazla konu olduğundan, randevunuza hazırlıklı olarak gitmeniz faydalı olacaktır. Burada randevunuza hazır olmanızı sağlayacak ve doktorunuzun sizden bekleyeceği bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

 • Randevu öncesinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığından emin olun. Randevunuz aldığınız sırada, gitmeden önce uymanız gereken herhangi bir kısıtlama olup olmadığını öğrenin.
 • Yaşadığınız semptomları yazın, bunlara durumunuzla herhangi bir bağlantısı olmadığını düşündüğünüz belirtiler de dahil olmalıdır.
 • Kişisel bilgilerinizi yazın, buna yaşamış olduğunuz herhangi bir büyük stres durumu veya büyük bir yaşamsal değişiklikte dahil olmalıdır.
 • Kullandığınız bütün ilaçların listesini yapın, aldığınız vitaminler ve takviyelerde buna dahil olmalıdır.
 • Yanınızda bir aile üyesinin veya yakın arkadaşınızın olmasını sağlayın. Kimi zaman randevu esnasında konuşulan bütün bilgileri akılda tutmak güç olabilir. Size eşlik edecek olan herhangi biri, hatırlamadığınız veya unuttuğunuz şeyleri hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Sorabileceğiniz sorularDoktorunuz ile geçireceğiniz zaman kısıtlı olabilir, bu yüzden de önceden hazırlayacağınız bir soru listesi, randevunuzu en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Sorularınızı en önemliden, önemsize doğru sıralayarak yazın. Hepatit B konusunda doktorunuza sorabileceğiniz bazı temel sorular şunlardır:

 • Bende Hepatit B var mı?
 • Hepatit B virüsü karaciğerime zarar verir mi?
 • Vücudumda ne kadar hepatit B virüsü var?
 • Hepatit B virüsü böbrek yetmezliği gibi herhangi bir komplikasyona neden olabilir mi?
 • Hepatit B enfeksiyonu konusunda tedaviye ihtiyacım var mı?
 • Tedavi seçeneklerim nelerdir?
 • Her bir tedavi seçeneğinin faydaları nelerdir?
 • Her bir tedavi seçeneğinin potansiyel riskleri nelerdir?
 • Benim için en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir tedavi seçeneği var mı?
 • Diğer sağlık sorunlarım var. Hepsini birden en iyi şekilde nasıl yönetebilirim?
 • Ailemin Hepatit B konusunda test olması gerekiyor mu?
 • Başkalarına Hepatit B virüsünü yaymam mümkün mü?
 • Çevremdeki insanları Hepatit B virüsünden nasıl koruyabilirim?
 • Bir uzmana görünmeli miyim?
 • Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya yazılı materyal var mı? Hangi internet sitelerini ziyaret etmemi öneriyorsunuz?
 • Hepatit C ve HIV virüsü konusunda da test olmam gerekir mi?

Doktorunuzdan ne beklemelisinizDoktorunuz size bir dizi sorular soracaktır. Bu soruları detaylı bir şekilde cevaplandırmaya ve konular üzerine gerekli zamanı ayırmaya hazırlıklı olun. Doktorunuz size şunları sorabilir:

 • Semptomları ilk olarak ne zaman yaşamaya başladınız?
 • Semptomlarınız süreklimi yoksa zaman zaman mı gözlemleniyor?
 • Semptomlarınızın durumu ne kadar ciddi?
 • Semptomlarınızı iyileştirdiğini düşündüğünüz herhangi bir durum var mı?
 • Semptomlarınızı kötüleştirdiğini düşündüğünüz herhangi bir durum var mı?
 • Hiç kan nakli yaptırdınız mı?
 • Uyuşturucu enjekte ediyor musunuz?
 • Hepatit B virüsü taşıyan cinsel partneriniz var mı?
 • Hiç daha önce hepatit tanısı kondu mu?

Tedavi ve ilaçlar

Maruz kaldıktan sonra hepatit B enfeksiyonunun önlenmesi için tedaviHepatit B virüsüne maruz kaldığınızı biliyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Virüs ile temas ettikten sonra 24 saat içerisinde, hepatit B immünoglobulin enjeksiyonu almanız, Hepatit B virüsünün gelişmesinden sizi korumaya yardımcı olacaktır.

Akut Hepatit B enfeksiyonu tedavisiDoktorunuz şayet akut hepatit B enfeksiyonu belirlediyse – bu kısa sürecek ve kendi kendine geçecek anlamına gelir – size bir tedavi uygulamayacaktır.

Bunun yerine, doktorunuz vücudunuzun enfeksiyon ile mücadele ederken karşılaşabileceği herhangi bir bulgu veya semptomu azaltmaya çalışacaktır.

Doktorunuz, virüsün tamamen vücudunuzdan çıktığından emin olmak için kan testleri ile durumunuzu takip etmeyi önerebilir.

Kronik hepatit B enfeksiyonunun tedavisiKronik hepatit B enfeksiyonu tanısı konduysa, doktorunuz şunları önerebilir:

 • . Antiviral ilaçlar. Antiviral ilaçlar virüsle mücadele ve karaciğeri tahrip kabiliyetini yavaşlatma konusunda yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Çeşitli ilaçlar mevcuttur. Doktorunuz sizin için en uygun olabilecek ilaçları önerecektir.
 • Karaciğer nakli. Karaciğeriniz ciddi hasar görmüşse, karaciğer nakli bir seçenek olabilir. Bir karaciğer nakli sırasında, cerrah hasarlı karaciğeri temizler ve sağlıklı bir karaciğer ile değiştirir. Canlı vericilerden çok az sayıda karaciğer nakli yapılabilmektedir, genellikle ölen donörlerden nakil yapılmaktadır.

Yaşam Tarzı ve evde bakım

Hepatit B ile enfekte olduysanız, virüsü başkalarına bulaştırmamak adına adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

 • Cinsel ilişkiyi güvenli hale getirmek için önlemler alın. Hepatit B enfeksiyonundan cinsel eşinizi veya partnerlerinizi korumak için tek yol, cinsel teması önlemektir. Eğer cinsel ilişkiye devam etmeyi seçerseniz HBV bulaşma riski hakkında arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Cinsel temas esnasında, her zaman yeni bir lateks prezervatif kullanın. Ancak prezervatif HBV enfeksiyonu riskini her ne kadar azaltsa da, riskin tamamen ortadan kaldırılmasına neden olmaz.
 • HBV enfeksiyonu varsa, cinsel partnerinize söyleyin. Cinsel ilişki yaşadığınız herkesin sizde HBV virüsü olduğunu bilmesi gerekir. Partnerlerinizin test edilmesi ve virüs varsa tıbbi bakım almaları gerekir. Ayrıca onlarında kendi HBV durumları ve bulaştırma oranları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.
 • İğnelerinizi veya şırıngalarınızı paylaşmayın. Şayet IV ilaçları kullanıyorsanız, kendi iğne veya şırıngalarınızı asla kimseyle paylaşmayın.
 • Kan nakli veya organ nakli yaptırmayın. Enfekte olmuş olan kanın veya organın verilmesi, virüsün yayılmasına neden olur.
 • Tıraş bıçaklarınızı veya diş fırçanızı paylaşmayın. Bu tür eşyalar enfekte olmuş kanın başkasına taşınmasına sebebiyet verebilir.
 • Hamileyseniz, HBV olduğunuzu doktorunuza söyleyin. Bu sayede, bebeğiniz doğar doğmaz tedavi edilebilir.

Korunma

Hepatit B aşısı düşününHepatit B aşısı tipik olarak altı aylık bir süre boyunca, üç veya dört enjeksiyon serisi olarak verilir. Hepatit B aşısı hemen uygulanmaz.

Hepatit B aşısı şu gibi kişilere önerilmektedir:

 • Tüm bebekler, doğumdan itibaren
 • Doğumda aşılanmamış tüm çocuklar ve ergenler
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için tedavi edilen herkes
 • Kurumsal bir bakım ortamında yaşayan, gelişimsel engelli olan herkes
 • Sağlık çalışanları, acil durum çalışanları, işleri kanla temas olan diğer kişiler
 • HIV ile enfekte olan herkes
 • Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler
 • Birden fazla cinsel partneri olan kişiler
 • Kronik karaciğer hastalığı olan kişiler
 • Yasa dışı uyuşturucular enjekte eden kişiler
 • Hepatit B enfeksiyonu taşıyan bir kişi ile beraber yaşayan kişiler
 • Son evre böbrek yetmezliği olan kişiler
 • Cinsel partnerin birinde Hepatit B virüsü olan kişiler
 • Hepatit B salgını çok yüksek oranda görülen bölgelere seyahat planlayan kişiler

HBV’yi önlemek için gerekli tedbirleri alınHBV riskini azaltmak için diğer yollar şunlardır:

 • Herhangi bir cinsel partnerinizin HBV durumunu bilin. Eşinize, HBV veya diğer herhangi bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon bulaşma ihtimali varsa, durumundan kesin olarak emin olmadığınız sürece, korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Her zaman cinsel ilişkiye her girdiğinizde yeni bir lateks veya poliüretan prezervatif kullanın. Eşinizin sağlık durumunu bilmiyorsanız, cinsel temas esnasında her zaman yeni bir lateks prezervatif kullanın. Prezervatif, HBV virüsünü kapma riskini azaltabilir, ancak tamamen ortadan kaldırmaz, bunu unutmayın. Prezervatif üzerinde çatlak veya yırtıklar oluşabilir, kişilerin bu ürünleri dikkatli bir şekilde kontrol ederek kullanmaları gerekir.
 • Yasadışı uyuşturucu kullanımını durdurun. Şayet yasadışı uyuşturucular kullanıyorsanız, bırakmak için yardım alın. Eğer bırakamıyorsanız, o zaman uyuşturucu enjekte edeceğiniz iğne veya şırıngaların steril olmasına dikkat edin. İğne ve şırıngalarınızı kimseyle paylaşmayın.
 • Vücut piercing ve dövmeleri konusunda dikkatli olun. Şayet kendinize piercing veya dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, steril bir işletme olmasına özen gösterin. Kullanacakları ekipmanların steril edilip edilmediğini yaptırmadan önce kontrol edin ve sorun. Kişilerin steril olan iğneler kullandıklarından emin olun. Şayet işletme sorularınıza cevap vermek istemiyorsa, başka bir yere gidin.
 • Hepatit B aşısı konusunda seyahat etmeden önce mutlaka sorun. Hepatit B virüsünün yaygın bir şekilde görüldüğü bölgelere bir seyahat yapmayı planlıyorsanız, doktorunuz ile gitmeden önce hepatit B aşısı olup olmamanız konusunda konuşun. Genellikle bu konuda doktorlar, 6 ay boyunca, üç enjeksiyon şeklinde uygulanacak bir aşı planlaması önermektedir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/hepatit-b

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.