Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Erkeklerde hepatit C belirtileri. Semptomlar, tedavi, korunma

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit C içeren bir hastalıktırRNA virüsü. İnsan kanına girdiğinde, karaciğerde yıkıcı süreçler meydana gelir. Şiddetli bir doğaya sahiptirler ve özel tedavi olmaksızın ölüme yol açabilirler.

Hastalık bulaşıcı olduğundan, hepatit C olan bir kişi başkalarına tehdit oluşturur. Kendinizi enfeksiyondan korumak için, virüsün nasıl aktarıldığını ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir.

Ne yazık ki, tüm gezegende hasta insanların figürüyeterince büyük. Şu anda – 170 milyondan fazla. Risk grubunda hem kadınlar hem de erkekler vardır, ancak son zamanlarda hastalık çok daha karmaşıktır.

Hepatit C'nin tanımı

Erkeklerde hepatit C belirtileri ortaya çıkabilirEnfeksiyondan 1 ila 4 ay sonra. Böyle büyük bir zaman aralığı farklı sızma kabiliyeti ile açıklanmaktadır. Doktorlar uzun ve hafif bir form ayırır. Bir kural olarak, viral hepatit C yavaş yavaş gelişir. Zamanla, yeni enflamasyon odakları meydana gelebilir ve daha sonra hastalık ağırlaşır, bu da karaciğerin sirozuna yol açar.

RNA virüsü kan yoluyla bulaşır. Hastalarla temas halinde olan herkes risk altındadır. Hepatit C'nin nasıl bulaştığını incelemeleri istenir, sağlıklı bir insan vücuda girdiğinde, virüs yavaş yavaş çoğalmaya başlar ve karaciğer hücrelerine zarar verir. Bu, işlevselliğinin ihlaline yol açar ve sonuçta yıkımın tamamlanmasını sağlar. Bazen kuluçka dönemi altı aya kadar sürebilir.

Hepatit C'nin sinsiliği gizlidir.formu. Hastalığın uzun bir süre hiçbir belirti göstermediği durumlar vardı. Bu, doktorların görevini büyük ölçüde zorlaştırmaktadır, çünkü hepatitin ihmal edilmiş bir biçimde tedavi edilmesi neredeyse imkansızdır.

Akut (başlangıç) formda belirtiler

Akut (başlangıç) formdaki Hepatit C aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • güçte keskin bir düşüş;
 • sürekli zayıflık ve uyuşukluk hissi;
 • hızlı yorgunluk;
 • eklemlerde ağrı;
 • ateş;
 • sindirim bozuklukları, bulantı, kusma;
 • cilt ikterik hale gelir;
 • sıcaklıkta keskin bir artış (38 derece ve üstü);
 • ağızda safranın sürekli tadı;
 • sağ hipokondriumda hoş olmayan duyumlar, bazen de ağrı eşlik eder.

Bazı hastalarda hepatit C'nin erken dönemlerinde şiddetli baş ağrıları, iştah azalması ve ciltte kaşıntı gözlendi.

Bu hastalık karaciğerdeki değişikliklerle karakterizedir vedalak. Bu organlar büyük oranda büyüyebilir. Ayrıca, hepatitin belirgin belirtilerinden biri de karın boşluğunda sıvı birikmesidir. Bu semptom şiddetli ihlalleri ve hatta karaciğer sirozu gösterir.

Sıklıkla akut formu kronikleşir ve on yıllarca sürebilir. Uygun tedavi ile hastaların% 30'undan fazlası tam iyileşme için umut verebilir.

Bu tür semptomlar birçok hastalık için ortaktır, bu yüzden doktorlar kendi kendine ilaç tedavisi önermezler. Kesin bir şekilde hepatit C'yi teşhis etmek kapsamlı bir araştırmanın ardından yapılabilir.

Şiddetli hepatit belirtileri

Fulminant erkeklerde hepatit C belirtileriformu hemen hemen görünür. Bu tür nadir, ama çok ağır. Virüsün yayılması hızlıdır ve 10-14 gün sonra hastanın sağlığı bozulur. Hepatik koma riski yüksektir. Hastalığın genel semptomları başlangıç ​​formuna çok benzer, ancak daha şiddetli bir şekilde ifade edilir. Pozitif dinamikler sadece hastaların% 20'sinde görülür.

Hepatit C: kronik form

Hepatit C'nin özelliklerinden birikronik form. Remisyonu sırasında 10 yıl veya daha fazla sürebilir. Kural olarak, relaps ve sarılık sadece hastaların% 3'ünde görülür. Bu formun tek komplikasyonu, virüsün sürekli mutasyonudur.

Bu, hasarlı hücreleri tanımaya ve onları yok etmeye çalışan bağışıklık sisteminin görevini büyük ölçüde zorlaştırır.

Sürekli değişikliklerden dolayı, virüsün çoğalmasını durdurmak imkansızdır, bu da hastayı tam iyileşme olasılığından yoksun bırakır.

Kronik formda erkeklerde hepatit C belirtileri:

 • uyku bozukluğu: uyuşukluk gündüz, uykusuzluk geceleri olur;
 • vücut fiziksel zorlamaya, hatta en önemsize dayanmaya son verir;
 • iştah azalması;
 • halsizlik ve baş dönmesi hissedilir;
 • yemek genellikle kusma ve safra ereksiyonları ile eşlik eder.

Hepatit C bir tehdittir

Bu virüs risk grubunda seçici değildir.hem erkekler hem de kadınlar. Bununla birlikte, bazı tuhaflıklar vardır: güçlü bir seks daha ağır bir hastalıktan muzdariptir.

Ayrıca, erkeklerde hepatit C belirtileri daha sık teşhis edilir.

Temel olarak, bu oldukça basit bir şekilde açıklanmaktadır: aralarında alkolü kötüye kullanan, hijyenik ve hijyenik standartları ihlal edenlerin daha büyük bir yüzdesi, azaltılmış bağışıklıktan muzdariptir.

Unutulmaması gereken bir başka önemli nokta daha vardır: erkek bedeninde, östrojen hormonu hiç üretilmez. Ve bu da, karaciğeri korunmadan bırakır.

Kronik formda, erkekler acı çekebilir:

 • jinekomasti (artmış meme bezleri);
 • azalmış potens;
 • ejakülasyon bozukluğu.

Kural olarak, tüm bu işaretler zihinsel durumun bozulmasına yol açmakta ve uzun süreli bir depresyona neden olmaktadır.

Hepatit C: karaciğer tedavisi, ilaçlar, yöntemler

Hepatit C'yi tedavi etmenin ana yoluantiviral ilaçların reçetesi. Belirli bir şemaya göre uyarlanmıştır. Bu tedavi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürebilir. Yöntem seçiminde ana belirleyici faktör tedavide olumlu bir dinamiktir.

Ilaç seçerken, öncelik verilmelidirkaraciğerin tedavisi. Hastalara en sık reçete edilen ilaçlar antiviral gruba aittir. En etkili kompleks tedavi interferon pegile (Aalgeron “,” Pegasys “) ile” Ribavirin “kombinasyonudur.

Bu ilaçların alınması sırasında hastaya düzenli muayene yapılır. İlk kan örneklemesi 1 ay sonra alınır. Sonuçlarına göre, doktorlar hastalığın diğer davranışlarını tahmin edebilir.

Koruyucu önlemler

Bu nedenle, erkeklerde Hepatit C'nin tüm belirtilerini detaylı olarak inceledikten sonra, tek bir sonuca varırsınız – kendinizi enfeksiyondan olabildiğince koruyacaksınız. Bunun için hangi önlemlerin alınması gerekiyor?

 • Enjeksiyonlar sadece tek kullanımlık şırıngalarla yapılmalıdır;
 • özellikle alkol ve uyuşturucudan kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • Sadece kişisel hijyen malzemeleri kullanın (makineler, diş fırçası vs.);
 • Kozmetik ve dişhekimliği ofislerinde prosedürler sırasında sadece tek kullanımlık aletler kullanın;
 • korunan seks.

Erkeklerde üreaplasma nedenleri ve belirtileri

Erkeklerdeki HIV bulguları: nasıl tanınır

Yenidoğanlarda sarılık semptomları: türler ve

Kabakulak. Belirtiler, tedavi, önleme

Rikets: işaretler, tedavi, önleme

Mikrosinüt: semptomlar ve tedavi, nedenler ve

Yurtdışında başarılı muamele

Erkeklerdeki hemoroid başlıca semptomları

Labinadaki herpes. Tedavi ve

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/127612-priznaki-gepatita-s-u-muzhchin-simptomy-lechenie-profilaktika.html

Hepatit C Belirtileri

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit c karaciğeri etki eden enfeksiyonlu bir rahatsızlıktır. Hastalığa HCV yani Hepatit C adında ki virüs neden olur. Kronik bir rahatsızlıktır ve karaciğer üzerinde yaraların oluşmasına neden olur.

Uzun vadede siroza dönüşebilir. Hepatit C iştahsızlık, idrarda koyuluk, mide bulantısı, ciltte renk değişimi gibi belli başlı belirtileri vardır.

Hastalık kontrol altına alınmadığı durumlarda hastalar üzerinde ciddi sağlık problemlerine dönüşebilir.

Hepatit C Nedir?

Karaciğer enfeksiyonu şeklinde oluşan hastalık karaciğerde ciddi zedelenmeler yaratabilir. Hepatit C virüsü olarak nitelendirilen virüsten almıştır adını. Kısaca HCV olarak da bilinir. Hastalık karaciğer üzerinde kronik temelli ilerleyebilmektedir. Hastalığın kontrol edilmemesi halinde siroza kadar ilerleyebilir. Karaciğer yetmezliğine sebep olup ölüm ile de sonuçlanabilir.

Tedavisi olan bir hastalıktır. Hepatit C kan yolu ile bulaşır ilk etapta. Damar içi ilaçların ve dezenfekte olmayan medikal malzemelerin kullanılması gibi ihmaller yolu ile de bulaşabilir. Dünya da 150 binden fazla insanda bu hastalık gözlenmiştir.  Hepatit C hastalığı insanlardan başka şempanzelere bulaşabilir. Hastalıktan korunmak isteyenlere karşı Hepatit C aşısı da bulunmaktadır.

Hepatit C virüsü kapan kişilerde belli belirtiler göstermez. Kronik enfeksiyon halini almaya başlarsa o zaman belli belirtiler göstermeye başlamaktadır. Virüsün vücuda yerleşmesinden 1 ila 3 ay arasında belirtiler kendisini göstermeye başlar. Hastalığın belirtilerin de;

 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Mide bulanması
 • Ciltte ve gözlerde sararma
 • Ateş yükselmesi
 • Eklemlerde ağrılar yaşanması şeklinde ilk belirtiler gözlenir. Virüs karaciğerde tahribat oluşturmaya başlar ise kronik enfeksiyon haline dönüşür. Bu kronikleşen hastalık durumu ise daha ciddi belirtilere neden olur. Hastalık ilk zamanda tespit edilemez ve tedavisi başlanmaz ise belirtiler daha farklı bir hal alır. Kolay kanamalar yaşanır, cilt morarmaları gözlenir, kilo kaybı yaşanması, kan damarlarının cilt üzerinde belirginleşmeye başlaması, dilde uyuşukluk ve konuşma bozukluğu gibi başka sağlık problemleri gözlenir.

Hepatit C hastalığı genel olarak kan yolu ile bulaşmaktadır. Damar yolu ile verilen ilaçlar, kan nakli ile ve temiz olmayan tıbbi malzemelerin kullanımı ile bulaşabilmektedir. Şırıngaların tekrar tekrar kullanılması bir hastadan diğer canlıya hastalık bulaşmasına neden olabilir.

Kan nakli yapılırken ve tıbbi müdahalelerde de temiz olmayan ya da başkaları üzerinde kullanılıp sterilize edilmeyen malzemeler yolu ile sağlıklı kişilere bu virüsün bulaşması gözlenmektedir. Çoğu kes hastalığın ilk aşamaların da belirtiler gözlenmeye bilir. Bu durum kişiden kişiye değişen bir özelliktir.

Hepatit C virüsünün en çok bulaşma şekillerinden biri de anne bebek arasında gerçekleşir. Hepatit C virüsü taşıyan annenin hamilelik sırasında bebeğine bu virüsü bulaştırdığı gözlenir. Erkekler arasında da jilet kullanımı bu hastalığın kolaylıkla bulaştığı başka bir yoldur.

Kişilerin ortak diş fırçaları kullanması gibi diş rahatsızlığı olan hastalardan diğer hastaya bulaşmasına da rastlanmaktadır.

Hepatit C Öldürür mü?

Hepatit C virüsü kişiye bulaştıktan sonra karaciğerde enfeksiyon yaratabilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta erken tanı oldukça önem taşır. Hastalığın ilk başlarda belirlenmesi hastanın vücudundan bu enfeksiyonun atılması ile tedavi edilebilir. Tedavisi olan bir hastalıktır.

Fakat hastalık belirtilerini ilk başlarda göstermez ve ilerler ise o zaman tedavi için geç kalınmış bile olabilir. Hastalık ilk aşamada tespit edilemez ise karaciğerde kronik enfeksiyona dönüşür. Karaciğeri tahrip etmeye başlayan bu hastalık karaciğerin ömrünü kısaltır ve çalışmasını sekteye uğratır. Karaciğerde yaralar oluşmaya başlar ya da karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.

Siroz ya da karaciğer kanseri gibi hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır. Bu saydığımız hastalıklar oldukça ciddi ve her zaman yenmesi mümkün olmayan hastalıklardır. Hepatit C sinsi olarak ilerlemiş ise ve belirtileri anlaşılamamış ise farklı hastalıklara dönüşmüş olabilir. Bu durumda da hastanın sağlığı riske girer. Tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık değildir.

Fakat tedavi edilmesi mümkün olmayan boyutlara ulaşmış ise ölümcül sonuçlar doğurabilir. Erken tanı bu hastalıkta da hayat kurtarmaktadır.

Hepatit C Testi

Hepatit C virüsünden şüphelenildiği durumlarda hastalar üzerinde çeşitli testler yapılmaktadır. Anti HCV olarak bilinen test yöntemi ile geçmişte virüse maruz kalıp kalınmadığını gösterir. Bu test sonucu ya olumlu ya da olumsuzdur.

Hastalık için sonuç olumlu ise başka testlere gerek duyulur. HCV Riba testi ile de aynı şekilde Anti HCV gibi virüsün daha önceden virüste var olup olmadığı tespit edilir. HCV RNA testi ise hastalar da hepatit c virüsünün olup olmadığını söyler. Bu test hastalığın tedavisi sonrasında da yapılır.

Viral Yükleme adı verilen testler de kan da ki değerleri gösterir ve hastalık tedavisi sırasında sıklıkla yapılarak karşılaştırılmalarda bulunulmasını sağlar. Testlerin sonuçları olumlu ve ya pozitif çıktığı durumlarda bu virüs daha öncesinden vücudunuzda yer etmiş demektir.

Virüs hafif atlatılmış olup iyileşmiş de olunabilir ilerlemiş de olabilmektedir.

Hepatit C hastalığı kronikleşmesi oldukça kolay olan bir hastalıktır. Hastalığın tedavi süreçleri çok uzun ve zorlu değildir. Hepatit C virüsünü kapmış hastaların azımsanamaz düzeyde iyileşmesi gözlenmektedir.

Hastalığa yakalanan kişilerin sigara ve alkol gibi karaciğeri zorlayacak tütün ve içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Hastalığın çeşitli kolları vardır özellikle Hepatit A ve Hepatit B hastalığından korunmak amacıyla aşı olmalarında yarar vardır.

İlaç tedavisi gerektiren hastaların ise doktor kontrolünde belli bir süre ilaç tedavisi görmeleri gerekmektedir.

Источник: https://www.belirtileri.com/hepatit-c-belirtileri/

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri (Bulaşıcı Sarılık Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit B hastalığı, halk arasında sarılık olarak ta adlandırılan hepatit B diye bilinen virüsün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. (HBV) şeklinde kısaltılmış adıdır. Virüs oldukça bulaşıcıdır. Hepatit karaciğerin şişmesi ya da iltihaplanması olarak değerlendirilir.

Hepatit B hastalığına yakalanan kişiler kimi zaman tam olarak iyileşir ve bir daha bu sorunu yaşamazlar. Bazende hepatit B hastalığı geçirenlerde bu hastalık kronikleşir. Kronikleşen hepatit B hastalığı genelde taşıyıcılarda görülür. Kronik olarak bu hastalığı taşıyan kişiler bu hastalığa ait sağlık sorunları yaşadıkları gibi, bazı hastalarda ise herhangi bir sorun yaşanmaz.

Hepatit B hastasının tamamen iyileşmesi ya da hastalığın kronikleşmesi o hastanın yaşına bağlıdır.

Yeni doğan bebeklerin % 90’ı, 1 ve 5 yaşlarındaki çocukların % 20 veya 50’si, daha büyük çocukların ve erişkinlerin % 1 veya 10’u kronik hepatit B hastası olurlar.

Kronik olarak hastalığı taşıyan kişiler çoğunlukla ömür boyunca hastalığı bulaştırabilirler ve hastalarda süreklilik arzeden hepatit gelişebilir ve yıllar sonra bu durum siroz ya da karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Hepatit B belirtileri

Hepatit B belirtileri hastaların çoğunda ilk bulaştığı dönemde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Hepatit B belirtileri ortaya çıktığında ise genel olarak sarılık (ciltte ve gözlerde sararma), koyu idrar çıkarma, dışkının soluk renkli olması, yorgunluk, karın ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma ve eklem ağrıları gibi belirtileri görülebilir.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Hepatit B nasıl bulaşır

Heaptit B hastalığı, hepatit B virüsü taşıyan kan veya diğer vücut sıvılarının (tükürük, meni ve vajinal salgılar) başka birinin vücuduna şu yollardan girmesi ile bulaşır.

Çatlak deri, sümük dokular (mukoza), bu hastalığın bulaştığı kimseler ile aynı enjeksiyonu kullanmak, iğne yaraları kanalıyla ya da hastalık bulaşmış diğer malzemeleri kullanmak gibi yollardan bulaşabilir.

Hastalığı taşıyan kişiler ile cinsel ilişkiye girilmesi ve hepatit B aynı zamanda, hastalığın olduğu anneden doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Ayrıca hemodiyaliz hastalarında, sağlık bakım çalışanlarında, hepatit B hastalığının yaygın olduğu ülkelerde doğan bebeklerde, hepatit B hastası ile aynı evde yaşayanlarda ve tutuklularda hepatit B hastalığının bulaşma oranı daha yüksektir.

Hepatit B hastalığı teşhisi

Hepatit B hastalığının teşhisiiç hastalıkları uzmanının yapacağı bir kan tahlili ile, kişinin geçmişte hepatit B hastalığı geçirdiğinin ve hastalığı kronik olarak taşıyıp taşımadığının tanısını koymak mümkün olabilir. Karaciğer işlev testi gibi testler, karaciğerin zarar görüp görmediğini anlamaya yetebilir.

Hepatit B hastalığı tedavisi

Hepatit B tedavisinde hastaların bazıları anti- viral tedavinin faydasını görebilirler. Yapılması gereken tedaviyi hastanın doktoru planlar.

Kronik hepatit B taşıyıcısı olan hastaların karaciğerlerine dikkat etmeleri ve hepatit A aşısı olmaları gereklidir. Hepatit B hastalarının alkolden ve sigaradan uzak durmaları önemlidir.

Akut hepatit B hastalığında hastaya istirahat ve aşırı aktiviteden kaçınma önerilir. Beslenmesine dikkat etmelidir ve gerekir ise destek tedavisi uygulanır.

Hepatit B hastalığı aşısı ve korunma

Hepatit B aşısı ve korunma

Hepatit B vücuda girmemişise korunması mümkün olan bir hastalıktır ve en etkili korunma yolu aşılanmak ile olur. Aşının koruyuculuğu % 90-95 arasıdır. Hepatit B aşısı taşıyıcılara ve hasta durmda olanlara yapılmaz.

Hepatit B hastaları ile birlikte yaşayanlara, sürekli kan veya kan ürünleri ile yakın temasta olmak zorunda olan sağlık çalışanlarına, berberlere, yurtlar ve askeri birlikler gibi ortak kullanım alanlarının ve eşyalarının çok olduğu toplu yaşayanlara hepatit B virüsü aşısı yapılması gereklidir. Hepatit B aşısı olacak kişilere önce kan testi yapılır ve kan testi uygun çıkar ise aşı uygulama işlemi gerçekleştirilir.

Aşı yapılan kişi veya kişilerde bağışıklık kazanılmamış ise tekrar aşılama yapılır. Bu aşı sayesinde 15 sene bu virüsten korunmak mümkündür.

Hepatit B aşısı Türkiye’de yeni doğan bebeklerde rutin olarak yapılan aşı takvimine dahil edilmiştir. Hepatit B aşısı her yaşta yapılır.

Hepatit B aşısının ilk yapılan tarihi 0’ıncı ay olarak kabul edilerek, ilki 0’ıncı ayda, ikincisi 3’üncü ayda, üçüncüsü 6 veya 9’uncu ayda olmak üzere 3 doz şeklinde kas içerisine uygulanır.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hepatit C nedir
 2. Hepatit A nedir
 3. Hepatit D nedir
 4. Karaciğer sirozu nedir

Источник: https://www.saglikocagim.net/hepatit-b-nedir-hepatit-b-belirtileri/

HEPATİT B BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit B, günümüzde en riskli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple birçok kişi bu hastalık hakkında birçok konuyu merak etmektedir. Bizde sizler için, kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına bu yazımızı hazırladık.

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu bilgiler ile birlikte kafanıza takılan, hepatit B nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarına da ulaşabilirsiniz.

İlk olarak Hepatit B hastalığını tanımlayacak olursak, hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bazı insanlar için Hepatit B rahatsızlığı kronikleşmektedir.

Yani 6 ay gibi bir süreden daha uzun sürmektedir.

Kronikleşen hepatit B, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya siroza (karaciğer kalıcı yara izi neden olan bir hastalığa) yakalanma riskini artırmaktadır.

Yetişkin bireyler hepatit B ile enfekte olmuş olsalar dahi, çoğu kendi belirti ve semptomları şiddetli olsa bile, tamamen iyileşme gösterebilmektedirler. Ancak bebeklerde ve çocuklarda kronik hepatit B enfeksiyonu geliştirme oranları, yetişkinlere oranla daha fazladır.

Hepatit B’den korunmanın yollarının bilgisini ise yazımızın devamında sizlere vereceğiz. Ancak eğer hepatit B virüsüne sahipseniz bunu aşılar ve tedavi yöntemleri ile yok edebilirsiniz ancak başka insanlara enfekte ediyor iseniz, bazı önlemler alarak başkalarına HBV yayılmasını önleyebilirsiniz.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Peki Hepatit B sağlık sorununda kimler risk altındadır ve hastalık hakkındaki risk faktörleri nelerdir? Sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde, risk altında olan kişilerin daha bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

Hepatit B, diğer kişilere sperm, kan ve diğer vücut sıvıları ile yayılmaktadır. Bu kapsamda;

 • HBV ile enfekte biri ile birden fazla seks yapmanız veya korunmadan cinsel ilişkiye girmeniz HBV virüsü kapma riskinizi artırır.
 • Intravenöz (IV) ilaç kullanımı sırasında paylaşan iğneler
 • Erkeklerin hemcinsleri ile ilişki yaşamaları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan biriyle yaşamak
 • HBV virüsüne sahip anneden doğmuş olan çocuklar. Ancak, yenidoğanlar için, hemen hemen tüm olgularda enfekte önlemek için aşı yapılabilmektedir.
 • İnsan kanı ile temas halinde olmanızı gerektiren bir işte çalışıyor olmanız
 • Afrika, Orta ve Güneydoğu Asya ve Doğu Avrupa gibi yüksek HBV enfeksiyon oranlarına sahip olan bölgelere seyahat etmeniz sizin HBV enfeksiyonu kapmanızı artıran risk unsurlarıdır.

Hepatit B ve enfeksiyona, hepatit B virüsü (HBV) neden olur.

 • Cinsel temas
 • İğne paylaşımı
 • Kazara yapılan iğneler ve insan kanıyla olan temas
 • Virüs taşıyan annelerden doğan çocuklar

Hepatit B enfeksiyonu olabilmesinin yanı sıra, kısa süreli (akut) veya uzun süreli (kronik) olarak adlandırılmaktadır.

 • Akut hepatit B enfeksiyonu: Bu enfeksiyon çeşidi, 6 aydan daha kısa sürmektedir. Bağışıklık sisteminiz büyük bir olasılıkla hepatit B virüsüne açık bir konumda olmaktadır. Birçok yetişkin insan akut rahatsızlığını geçirmektedir. Eğer bu konuda gerekli önlemler alınmaz ise, akut hepatit B, kronikleşebilmektedir.
 • Kronik hepatit B enfeksiyonu: Bu enfeksiyon ise, 6 aydan daha uzun sürmektedir. Bağışıklık sisteminiz akut hepatit ile mücadele edemediği zaman, hastalığın kronikleşmesi ile birlikte siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kronik hepaptit B sorununda, çocuklar (özellikle 5 yaşından küçük olanlar) daha risk altında olmaktadırlar.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B ile ilgili belirtiler, virüsün bedeninize girmesinin sürecinde, 1 ile 4 ay arasında kendini belli etmektedir. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Karın Ağrısı

En belirgin özelliği şiddetli ve devamlı olan karın ağrılarıdır. Bu ağrılar kimi zaman o kadar şiddetli olmaktadırlar ki, uyku uyumanızda bile zorluk çekebilirsiniz.

2.İdrar

Hepatit B virüsüne sahip iseniz idarınızın renginde değişmeler meydana gelecektir. İdrarınız normalinde daha koyu olmaktadır.

3.Yüksek Ateş

Hepatit B ile bireylerde yüksek ateş belirtisi meydana gelmektedir. Ateşiniz belirli bir dereceyi geçerse, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

4.Eklem Ağrıları

Bir diğer belirtisi ise vücudunuzda oluşan eklem ağrılarıdır. Ağrıların şiddeti sizin günlük yaşantınızda sahip olduğunuz aktiviteleri yapmanızı engelleyebilir.

5.İştah Kaybı

İştah kaybı ile birlikte ayrıca kusma ve mide bulantısı sorunları ile karşı karşıya olmaktasınız. Bu sebeple hemen hemen yemiş olduğunuz her yemek sonrası mide bulantısı yaşayabilir ve bazen bunlar kusma ile sonuçlanabilmektedir. Bu da sizlerde kilo kaybına neden olmaktadır.

6.Halsizlik ve Yorgunluk

Hepatit B belirtilerinden eklem ağrılarınızın olmasının yanı sıra diğer ağrılara sahip olmanız, sizlerde yorgunluk ve halsizliğe neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra yemek yeme bozukluğunuzun olması da bunlara neden olmaktadır.

7.Sarılık

Son olarak, HBV ile cildinizin bazı bölümlerinde özellikle gözünüzün akında sararmalar meydana gelmektedir.

Eğer yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahip iseniz, hemen tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Eğer virüse maruz kalırsanız, 24 saat içerinde bir tedavi yöntemini uygulamanız gerekmektedir.

Hepatit B Komplikasyonları Nelerdir?

Kronik HBV enfeksiyonu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlar ise şöyledir;

 • Karaciğer (siroz) rahatsızlığı
 • Karaciğer kanseri
 • Karaciğer yetmezliği
 • Diğer rahatsızlıklar; Kronik hepatit B olan kişiler böbrek hastalığı, anemi veya kan damarlarında iltihap sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Hepatit B Teşhisi

Bunun için doktorunuz sizlere belirtiler hakkında sorular soracak ve ayrıca sizi muayene edecektir. Doktorunuz, sizin tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi isteyebilir. Ayrıca, yerel cinsel sağlık kliniğinde hepatit B için test talep edebilir.

Hepatit B kan testi ile saptanabilir. Kanınızdan alınacak olan bir örnek, hepatit B virüsü ile enfekte olup olmadığını öğrenmek için bir laboratuvara gönderilir ve orada test edilir. Son zamanlarda (akut hepatit B) enfekte olmuş ise, kan testi ile bunu belirleyebilirsiniz.

Eğer sonuçlar Hepatit B ile enfekte olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz bir hepatoloğa (karaciğeri etkileyen durumların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora) se edecektir. Bunlara ek olarak, doktorunuz sizden karaciğer biyopsisi isteyecektir.

Ayrıca Akut hepatit B virüsüne sahip iseniz, doktorunuz bunu Sağlık Koruma Ajansı bilgilendirmek zorundadır.

Hepatit B Tedavisi

Eğer hepatit B virüsüne maruz kaldığınızı biliyor iseniz, doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu durumda 12 saat içerisinde gerekli aşıları olmanız gerekmektedir.

Akut hepatit B enfeksiyonu tedavisi: Doktorunuz sizde hepatit B belirler ise, ciddi tedavi yöntemlerine ihtiyacınız olmayacaktır. Bu kapsamda doktorunuz, vücudunuz enfeksiyonla mücadele ederken sizlere dinlenmenizi ve yeterli sıvı tüketiminizin yanı sıra düzenli beslenmenizi önerebilir.

Kronik hepatit B enfeksiyonu tedavisi: Doktorunuztarafından kronik hepatit B enfeksiyonu tanısı konulduysa eğer, karaciğer hastalığı riskini azaltmak ve diğer bireylere enfeksiyon geçmesini önlemek için tedavi olmanız gerekmektedir. Tedavi yöntemleri ise şöyledir;

 1. Antiviral ilaçlar
 2. İnterferon ilaçlar
 3. Karaciğer nakli (karaciğerin fazla hasar gördüğü zamanlarda bu tedavi biçimine başvurulur.)

Peki bu hastalık ile başa çıkmak için yapmanız gereken şeyler nelerdir? Yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz tavsiyeleri uygulamanızı öneririz.

 • Güvenli seks yapın.Cinsel olarak aktif iseniz, varsa eşinize, HBV hakkında bilgiler verin ve virüsün varlığı söz konusu ise, virüsün bulaşma riski hakkında konuşun. Ayrıca prezervatif kullanmaya özen gösterin. Ancak unutmayın ki, prezervatif sadece riski azaltmak içindir, riski ortadan kaldırmak için değildir.
 • Eşya paylaşımında dikkatli olun. Bu konuda, iğne, şırınga, diş fırçası gibi edavatlarınızı başka bireyler ile paylaşmamanız gerekmektedir.
 • Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalınBu durum sizi psikolojik olarak olumlu etkileyecektir.
 • Kendinize iyi bakın. Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyet yapmalı, düzenli egzersizler yapmalı ve yeterli uyku alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Karaciğerinize özen gösterin.Alkol tüketiminize dikkat edin, mümkünse içmeyin. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.
 • Uyuşturucu kullanımını bırakın.
 • Vücut piercingleri ve dövmeler konusunda dikkatli olun.
 • Seyahatlara çıkmadan önce gideceğiniz ülke için bilgi edinin.
 • Aşılarınızı düzenli olarak yaptırın.

Источник: https://evdesifa.com/hepatit-b-belirtileri-nelerdir/

Hepatit C belirtileri ve tedavi yöntemleri – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit C bulaşıcı ve viral bir karaciğer hastalığıdır. Belki de en sık kan yoluyla bulaşan hastalıktır ve hepatit C’li birçok insan, taşıyıcı olduğunun farkında değildir.

Hastalık kan ile; kan teması ve esasen enjekte edilebilir ilaçların kullanımı ile yayılır. Hepatit A ve B’ye karşı aşılar vardır, fakat Hepatit C aşısı yoktur.

Enfeksiyonu önlemek için hepatit C virüsüne (HCV) maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

Virüs altı ay içinde temizlenmezse, enfeksiyon kronik olur ve sadece ilaçla iyileştirilebilir. HCV, karaciğerde yara, siroz, karaciğer kanseri ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanabilir. Bununla birlikte, kronik hepatit C enfeksiyonunu tedavi edebilen yeni ilaçlar bulunmaya başlanmıştır.

Bu yazıda özellikle; hepatit C’nin kronik ve akut formdaki semptomları, nedenleri ve tedavileri üzerinde durulacaktır.

Hepatit C Hakkında Genel Bilgiler

Hepatit C (HCV) viral karaciğer enfeksiyonu tipidir ve akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir.
Akut HCV karın rahatsızlığı, bulantı, yorgunluk ve ateşe neden olabilir.

Kronik HCV, karaciğer ve karaciğer kanserlerinde daha şiddetli yara oluşumlarına neden olabilir.

Çoğunlukla damar yoluna enjekte ilaç kullanımı ile bulaşır. Güvenli olmayan, enfekte olmuş kanla temas, Hepatit C bulaşmasına neden olmaktadır.

Hepatit C’yi tedavi etmek için doğrudan etkili antiviraller şimdi reçete edilebilir ve oldukça etkilidirler ancak üç aylık kullanım masrafı 100.000 dolardan fazladır.

HCV, güvenli seksle ve enjekte edilebilir ilaçlardan kaçınarak önlenebilir.

Hepatit C Belirtileri:

HCV genellikle akut evrede belirtiler göstermez. Bununla birlikte, durum potansiyel olarak ölümcül komplikasyonların gelişebileceği kronik bir aşamaya gelebilir.

AKUT HEPATİT C

Kesin belirtilerin olmaması nedeniyle, akut HCV enfeksiyonu nadiren teşhis edilir. Genellikle sessiz bir salgın olarak anılır. Bulaşma belirtilerinden maruz kalmaya kadar olan ortalama süre 4 ila 15 hafta arasındadır.Bu akut dönemde semptomlar diğer viral sendromların neden olduğu belirtilerden farklı görünmez.

Akut HCV olan insanlar genellikle şu şikayetleri yaşarlar:

• Karın rahatsızlığı• Mide bulantısı• Ateş• Eklem ağrısı• Yorgunluk

• Sarılık (nadiren)

• Kil renginde dışkılama (nadiren)

KRONİK HEPATİT C

HCV, akut enfeksiyon döneminden sonra virüs altı ay süreyle kanda kalıyorsa kronikleşir. HCV virüslerinin varlığı, bu süre zarfında testlerde en az iki kez tespit edilirse, kronik bir teşhis doğrulanır.

Enfeksiyon, ilaç tedavisi yapılmadığı sürece çözülmez.Çoğu kişi kronik HCV enfeksiyonu ile semptom yaşamamaktadır. Bazıları sürekli devam eden karın ağrısı, sürekli yorgunluk ve ağrıyan eklemler yaşayabilir.

25-30 yıl sonra, bu kronik enfeksiyon, karaciğerde önemli bir yaraya veya fibrozise neden olabilir. Yara tüm karaciğere yayılırsa, bu durum siroza, karaciğer yetmezliğine ve muhtemelen karaciğer kanserine ilerleyebilir.

Enfekte kişilerin ve bunların karaciğerlerinin genel sağlığı, hasarın ne kadar çabuk ortaya çıkacağını ve siroza ilerleme hızını belirleyecektir. Virüsün genotipi; HCV’li kişinin fiziksel sağlığından daha az bir rol oynamaktadır.

Hepatit C Sebepleri ve Risk Faktörleri

Hepatit C Virüsü, kan teması yoluyla bulaşır. Virüsler, konukçunun yaşayan hücresine girene kadar aktif değildir. Daha sonra, hücrenin donanımını kendilerinin kopyalarını üretmek için ele geçirirler.

Kronik HCV enfeksiyonu, vücutta dolaşan milyonlarca veya muhtemelen milyarlarca kopyadan oluşur.
Enfeksiyonunun kandan kana bulaşması için, enfekte olmuş bir kişinin kanları, bulaşmamış birinin vücuduna girmelidir.

HCV ile enfekte olmanın en büyük risk faktörü ilaçları enjekte etmek için kullanılan iğneleri veya ekipmanları paylaşmaktır.

HCV, samimi temas, solunum damlacıkları, yemek paylaşımı, öpüşme veya sivrisinek sokması yoluyla bulaşmaz.Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir kan lekesi, yüzlerce hepatit C virüsü parçasını taşıyabilir. Bir iğneyi alkolle temizleme, sabun ve suyla durulama, hatta iğne ve şırıngayı birkaç gün havayla kurumaya bırakmak virüsü öldürmez.

Vücutta bir kere bile olsa virüs enjekte edildiğinde, maruz kalma meydana gelir ve enfeksiyon olasıdır. Virüslü enjektörü enjekte etmek genel vakaların yaklaşık % 67’sine neden olur.

Hastalık Kontrolü Merkezleri, HCV’ye maruz kalma riskinin en fazla olduğu faktörleri tespit etmiştir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

• 1945 ve 1965 yılları arasında doğmak• 1992’den önce kan veya organ nakli yapılması• Enjekte edilebilir ilaçlar kullanmak• Hemofili• Uzun süreli hemodiyaliz• Özellikle sağlık alanında çalışan insanlar için bir iğne temasına maruz kalma• HIV• Steril olmayan ortamda dövme yaptırmak• İntravenöz bir uyuşturucu kullanıcısı ile korunmasız ilişki gibi riskli cinsel davranışlar• HCV enfeksiyonu olan bir anneden doğmuş olmak• Hapis yatmak• Uzun süreli alkol kullanım öyküsü• Açıklanamayan karaciğer hastalığı

• Burundan madde çekmek

Bu faktörler yüzünden risk altındaki insanlar HCV’yi ekarte etmek için test yaptırabilirler.

Hepatit C Testleri ve Teşhis

HCV sıklıkla gözden kaçırılır veya daha az ağır viral bir hastalık sanılabilir. Akut fazda enfeksiyon teşhisi nadiren görülür. HCV ile enfekte olmuş bir kişinin bağışıklık sistemi enfeksiyona tepki verir ve vakaların yalnızca yüzde 20’sinde virüs yardım olmadan temizlenir. Kalan vakaların yüzde 80’i kronikleşecektir.

İnsanlar HCV antikor ekranı denilen basit bir kan testi kullanarak HCV testi yapabilirler. 20 dakika içinde sonuç veren Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış hızlı bir testle kontrol edilebilir.

Ayrıca kan tahliliyle de kontrol yapılabilir. Negatif bir test, kişinin virüse maruz kalmadığı anlamına gelir.

Pozitif bir test sonucu, kişinin HCV’ye maruz kaldığı anlamına gelir ancak devam etmekte olan enfeksiyonu kanıtlamaz.

Tüm pozitif HCV antikoru sonuçları, HCV RNA (PCR) adı verilen ikinci kan testi yapılmasına yol açacaktır. Bu test virüsün hâlâ mevcut olup olmadığını gösterir.

PCR pozitif olan bir kişi karaciğer uzmanına görünmelidir. Pozitif antikor testinin, virüs hala mevcut olsun olmasın, pozitif kalacağına dikkat etmek önemlidir.

Kronik enfeksiyon onaylandığında, virüs genotipi test yapılarak tespit edilir. Bu yüzdelik iyileşme oranını, tedavi süresini ve tercih edilen ilaçları belirleyecektir.

Bazı durumlarda, karaciğer biyopsisi hastalığın ciddiyetinin derecelendirilmesi, fibroz derecesinin ve karaciğer hasarının kapsamının değerlendirilmesi için önerilebilir.

Hepatit C Tedavisi

İlaç seçimi ve tedavinin süresi, virüsün genotipine bağlıdır. Genotip 1a için, güçlü antiviral ilaçların bir kombinasyonunu kullanan birkaç tedavi seçeneği vardır.

Doğrudan etkili antiviraller (DAA), HCV’yi tedavi etmek için mevcut en yeni yöntemlerdir. Bu ilaçlar, viral hücrelerin çoğalmasını bozmak için HCV yaşam döngüsündeki belirli adımları hedefleyerek çalışırlar. Ortalama tedavi süresi 8-12 hafta arasındadır. İlaçlar iyi tolere edilir, en sık görülen yan etkiler baş ağrısı ve yorgunluktur.

Bununla birlikte, HCV için gerekli ilaçlar 100.000 dolardan fazla maliyete neden olabilir. Hasta komplikasyon gelişmeden veya yaşamı tehdit eden koşullara ilerlemeden önce kronik HCV tedavinin en iyi yol bu enjeksiyonlardır.

Eğitim, riske dayalı tarama, maruz kalmanın önlenmesi ve iyi tolere edilen tedavilerin gelişmesi devam ettiği için; ciddi karaciğer komplikasyonlarını önleme ve kronik hepatit C enfeksiyonu olan kişilerin iyileşmesi için yapılan çare arama çalışmaları günümüzde en parlak dönemini geçirmektedir.

Hepatit C İçin Alınabilecek Önlemler

HCV’yi önleme, ilk etapta virüse maruz kalmayı sınırlamayı içerir. HCV yalnızca kan yoluyla bulaşmış kana maruz kalmayla bulaşabileceğinden, HCV yayılmasını önlemenin bir numaralı yolu iğneleri paylaşmamak ve başkalarının kanlarıyla temastan kaçınmaktır.

HCV ile enfekte olmuş kişilerin belirlenmesi yapıldıktan sonra, hem hepatit A hem de B aşılarını almalı ve optimum karaciğer sağlığını geliştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır.

Obezite, sigara, şeker hastalığı ve alkol tüketimi karaciğer yaralarını artırabilir. HCV enfeksiyonu olan herkesin sağlıklı kalması önemlidir.
Önlem almak için;

Sigarayı bırakmak, ideal ağırlığı korumak, var olan sağlık sorunlarını bilmek ve tedavilerini aksatmamak ve alkolden tümüyle vazgeçmek gereklidir.

Sonuç Olarak;

Hepatit C, potansiyel olarak ölümcül komplikasyonları olan kalıcı bir enfeksiyondur.
Son yıllarda, ilaçlar virüsün tedavisinde daha etkili hale gelmiştir ve iyileşme olasılığı daha yüksektir. Tedavi, daha önce olduğundan daha az olumsuz etkiyle gerçekleşebilir.

Bu tedavi pahalıdır, bu nedenle HCV için düzenli taramalara katılmaya dikkat edin. İlk altıncı ayda sıklıkla belirgin bir belirti görülmez. Şüpheleniyorsanız, bir sağlık kuruluşundan randevu alın.

Источник: https://www.aysetolga.com/hepatit-c-belirtileri-tedavi-yontemleri

Hepatit Belirtilerinin Aşamaları ve Semptomlarının Ortaya Çıkma Zamanı

Hepatit C Kronikleşme Belirtiler Ve Tedavi

Hepatit belirtileri virüsün neyden kaynaklandığnıa göre değişkendir. A, B, C, D ve E Hepatit olması bile kendi içerisinde farklılıklar gösterebilir.

Hepatit nedir sorusunun Türkiye’de sık karşılaşılan bir kalıp olması bilginin kısıtlı olmasından kaynaklanıyor. Oysa sarılık dediğimizde herkesin bildiği, tıbbi ismi ise Hepatitis olan vakaya hepimiz hakimiz.

Hepatit Belirtileri

Hepatit hastalığı halk arasında sarılık olarak adlandırılır ve fizyolojik reaksiyonları buna sebep olmuştur.

Bir karaciğer iltihaplanması olarak nitelendirebileceğimiz hastalığın standart ve tekdüze bir durumdan ibaret olmadığını söylemeliyiz. Genel hatlarıyla Hepatit belirtileri dendiğinde bazı unsurları biliyor olmamız gerekiyor.

A, B, C, D şeklinde farklı virüslerle enfekte olarak oluşan Hepatit burada ilk değineceğimiz nokta olabilir.

Belirti Süreçleri
Hepatit A4-6 Ay
Hepatit B6 Ay – Sonrası Kronik
Hepatit C6 Ay – Genellikle Kronik
Hepatit D1 Yıl – Sonrası HBV ile Kronik

Hepatit nedir belirtileri nelerdir demeden önce hangi tür Hepatit virüsünden söz ettiğimizi bilmemiz gerekiyor. Fakat tümünün etkin olan bazı reaksiyonlarla karşımıza çıktığını da söylemek gerek.

 • Sarılık
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Kusma
 • Ateşlenme
 • Karın ve Mide Ağrısı
 • Mide Bulantısı
 • Ani Kas Ağrıları
 • Eklem uyuşması
 • Karaciğer ve Böbrek Fonksiyonlarında Yavaşlama
 • Bağışıklık Direncinin Düşmesi

Hepatit Belitilerin Görülme Zamanı

Hepatit Belirtileri hiç görülmeyebileceği gibi kuluçka süresi itibariyle karşımıza çıkmaya başlarlar. Bu süreç farklı virüslerden elde edilecek Hepatit vakalarında değişken olabilir. Ortaya çıkan belirtiler ise virüsü net şekilde saptamamızı sağlayacak semptomlar değildir.

En basitinden başı ağrıdığında veya midesi bulandığında Hepatit şüphesi ile doktora başvuran çok az insan vardır. Bu noktada Hepatit belirtileri ve tedavisi son derece az gözlemlenir.

Genel tanı ve tedavi işlemlerinde rastlantısal bir kan testinin payı büyüktür.

Hastaneye başvuran insanlardan istenen kan örnekleri, gebelik muayeneleri ve belirli şikâyetler sonucuna hastaneye başvurulduğu zaman belirtileri saptamak daha da kolaylaşır.

Hepatit belirtileri ne zaman ortaya çıkar sorusuna ise kuluçka sürelerini belirterek cevap verebiliriz. Belirtilen süreçler enfekte olduktan sonra işlemeye başlar.

 • Hepatit A Kuluçka Süresi: 2-7 Hafta
 • Hepatit B Kuluçka Süresi: 40-180 Gün
 • Hepatit C Kuluçka Süresi: 2-26 Hafta
 • Hepatit D Kuluçka Süresi: 15-45 Gün
 • Hepatit E Kuluçka Süresi: 15-75 Gün

Enfekte olduktan sonra doktora başvurarak aşı olmak, aşı olunduysa bağışıklığın kontrolünü sağlamak önemlidir. Bu noktada akut gelişen Hepatit belirtileri ve tedavisi sağlanmaya başlanmalıdır.

Ancak kısa sürede tespit edilmemesi ve uzun süreli bir enfeksiyon geçirilmesiyle beraber kronik Hepatit vakasıyla karşılaşmak mümkündür.

Tedavisi aşısı olmayan virüsler için koruyucu serumlar, iğneler ve İnterferon gibi medikal tedaviler içerir.

Hepatit Evreleri ve Süreleri

Hepatit evreleri ve süreleri yukarıda da belirttiğimiz üzere farklı kuluçka süreçlerini kapsayabilir. Bu dönemin ardından ise kronikleşme evresi Hepatit virüslerinde en önemli unsurdur.Yani beklediğiniz standartlarda bir iyileşmenin her zaman mümkün olmayacağını söylemeliyiz. Genel hatlarıyla Hepatit ne zaman ortaya çıkarsa çıksın tedavisi için acele edilmelidir.

İlk belirtileri gördüğünüz an itibariyle doktorunuza başvurmalı ve ilgili testleri yaptırmalısınız. Sonuçlara göre tedavi seçeneklerini uygulamak gerekir. Zira Hepatit ne zaman iyileşir veya geçer gibi bir tanım söz konusu değildir. Hepatit A akut olarak yüksek oranda görülür ve 6 ay içerisinde tamamıyla geçebilir. Bu durum Hepatit B ve C içinse geçerli değildir.

Hepatit B-C-D için akut semptomlar görülebilir. 6 ay içerisinde geçtiği gözlemlenir. Ancak bundan daha güçlü bir ihtimal kronikleşmesidir. Kronik hepatit ne kadar sürer diyenlere ise 20-30 yıl gibi süreçlerden söz edilebilir.

Hatta bu 30 yıla varan sürecin sonunda karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri, siroz gibi öldürücü rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimalinin var olduğundan emin olabilirsiniz. Genellikle bu noktada karşılaşılan en yoğun endişenin siroz gibi hastalıkları kapsadığını biliyoruz. Eğer önlemini alarak Hepatit aşısı vurdurarak korunma sağlarsanız endişeleriniz yersiz olacaktır.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/hepatitin-belirtileri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть