Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Hepatit A Neden Olur? Semptomları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit A viral enfeksiyonların en yaygınıdır. Genellikle %70 oranında semptomların kaynağında yer alır. Akut olması endişelenmemeniz gerektiğini göstermektedir.

Hepatit A ismi verilen virüsü taşıyan birinin dışkısıyla diğer insanlara bulaşabilen bir enfeksiyon türüdür. HAV halen daha araştırılan kronikleşmeyen akut bir semptom olarak ortaya çıkar.

Hepatit A Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hepatit A nedir sorusu bir noktada sarılık ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde sarılık olarak ifade edilen fizyolojik rahtsızlığın temel kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer viral enfeksiyonlardan farklı olarak tamamıyla akut gelişir ve hiçbir şekilde kronikleşmesi mümkün değildir. Bunun avantajı ise kısa sürede geçmesi olarak tanımlanabilir.

Genellikle 2-6 hafta arasında kuluçka dönemi biter ve maksimum 8-12 hafta aralığında hasta vücudundan dışarıya atılmış olur.

Hepatit A belirtileri arasında genel reaksiyonlar görmek mümkündür. Bu nedenle taşıyıcıların büyük çoğunluğu HAV virüsünü taşıdığını fark etmez. Bunu anlamanın yolu ise yapılan testlerdir. Haricinde ise anlamak mümkün değildir. Aşağıda yer alan belirtilere bakarak teşhis için ipuçları toplanabilir.

 • Ateşlenme
 • İştahsızlık
 • Koyulaşan idrar
 • Açık renge bürünen dışkı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Kas ağrısı
 • Stres
 • Mide yanması
 • İshal
 • Sarılık

Tüm bu belirtilerin olması dahi Hepatit A virüsü için pozitif bir sonuç anlamına gelmemektedir. Gerekli kan tahlili ve diğer tetkikler yapılmadan kesinlikle karar verilemez. Yalnızca sarılık nedenleri incelendiğinde en çok karşılaşılan faktörün HAV virüsü olduğunu belirtebiliriz.

Hepatit A Nedenleri

Burada belirgin nedenleri göz önüne alarak detaylandırmak pek mümkün değil. Zira yaşanan sorunların çok büyük bir sebebinin enfeksiyon olduğunu söyleyebiliriz.

Farklı sistemik hastalıklarla ve sendromlarla bağdaştırmadan önce HAV virüsünün temasından söz etmek gerekir.

Karşılaşılan vakalarda dışkısında HAV virüsü olan kişilerin sağlık ve yiyecek içecek sektöründe çalışması ve gerekli hijyen şartlarının yerine getirilmemesi ciddi bir etkene dönüşüyor.

Eğer yiyeceklerin üzerinde dışkıyla temas, hijyenik olmayan suların kullanımı veya diğer malzemelerde bu tip dışkı temasları yaşanıyorsa kesinlikle risk altındasınız demektir.

Bazı ülkelerde ise çok daha fazla Hepatit A riski vardır. Haliyle enfeksiyon geçiren kişilerin yoğun olduğu ülkelere seyahat etmeden önce kesinlikle HAV aşısı yaptırmanız gerekir.

Çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde gözlemlenen bir virüs türüdür.

Farklı sebeplere yatkınlık olabileceği için Hepatit A tahlili yaptırmanız her anlamda önerilir. Seyahat öncesinde veya seyahat sonrasında güvenliğiniz için mutlak suretle aşılanmaya özen gösteriniz. En kötü ihtimalle burada değerlerinizi görebilir ve risk faktörlerini öncesinde tespit edebilirsiniz.

Hepatit A İçin Yapılan Tahliller

Hepatit A tahlili incelendiğinde pozitif çıkması durumunda direkt olarak yorumlama yaparak virüsü taşıdığınızı düşünmeyiniz. İki tür testin sonucunda negatif ve pozitif değerler daha önceki HAV virüsü varlığını saptanmış olur. Bu gibi durumlarda uygulanan tetkikler aşılanma ve aşının etkisi hususunda da bilgi verir.

HAV virüsü bulaşan hastada antikor olarak ilk gözlemde çıkar. Ömrü 4 ay olup, enfeksiyonun ardından 2-3 haftalık süreçte tespit edilebilir.

Hepatit A virüsünü kaptığınızda bunun geçmemiş bir enfeksiyon olduğunu ve halen daha aktif olduğunu gösteren antikordur. Sonucun pozitif çıkması diğer değerlendirmelerle bir arada incelenir.

Sonuçlara göre değerlendirmeler
HAV IgM Pozitif Geçirilen Hepatit A enfeksiyonunu gösterir
HAV IgM Negatif Total test pozitif iken Geçirilmiş veya bağışıklığın yok ettiği bir Hepatit A enfeksiyonunu gösterir.
HAV IgM Negatif Total test negatif iken herhangi bir enfeksiyon riski veya Hepatit A virüsü saptanamadığını gösterir.

Yapılan kan testlerinin ardından doktorunuzun şüpheleri üzerine farklı tetkikler uygulanabilir. Bilhassa sarılık görülen hastalarda bilirubin seviyesini belirlemek, kan değerlerini kontrol altında tutarak uygun tedaviyi uygulamak bu aşamada önemlidir. Hatta erken teşhisin HAV gibi akut virüsler için önemi yok gibi görünse de mühim bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanların bu enfeksiyonu geçirdiklerini anlamaması büyük bir risk oluşturmaz. Yalnızca taşıyıcı olan insanların bulaşıcılığı yükseldiği evrede tüm yakın çevresine virüsü geçirme ihtimali olduğu unutulmamalıdır. İki kademeli vurulan Hepatit A aşısı ile yıllar boyunca süren korunma sağlanabilir.

Hepatit A Tedavisi

Hepatit A tedavisi diye bir tabirin olmadığını söylemek mümkündür. Özellikle bu tanım birçok kişiye garip gelebiliyor. Ancak akut olarak gelişen ve kronik hiçbir yanı olmayan bu enfeksiyonun tedavisi için herhangi bir ilaç veya yöntem bulunmamaktadır.

Hastaneye başvurulduğunda kan testleri ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra diğer sistemik rahatsızlıklar ile ilgili bir bağlantı aranır. Eğer ciddi bir patolojik farklılık gözlemlenmezse çoğunlukla beslenme ve su takviyesi önerilerek tedaviye başlanır. Hijyen kuralları ve hayatınızda değiştireceğiniz temizlik endekslerini unutmamak gerekir.

Diğer hastalıklardan en büyük farkının bu olduğunu söyleyebiliriz. Hepatit virüsleri arasında bazılarının aşısının dahi olmadığını ise unutmamak gerekmektedir. Önlem almak ve Hepatit A bulaşıcılığı sebebiyle endişe duymamak isteyenlerin yapması gereken en önemli şey aşılarını kontrol etmektir.

Bu tip viral olarak yayılan enfeksiyonların ortak kullanım alanlarından kaynaklanan ciddi bir potansiyeli vardır.

Tuvaletlerde lavabo başlıkları, kapı kolları, sabunluklar, klozet takımları gibi birçok noktada HAV virüsüne rastlandığını söylemek mümkündür.

Kişiler farkında olmadan dokundukları bu yüzeylerde daha önceden ihtiyacını karşılamış taşıyıcının kalıntılarına temas edebilirler. Ancak bundan daha riskli olan nokta yiyeceklere bulaşmış olan HAV olarak görülür.

Hepatit A tedavisi olmaması sizi korkutmamalıdır. Zira maksimum 2 aylık süreçte ve çok nadiren 12 haftaya kadar uzayan semptomların ardından kendiliğinden geçmektedir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/hepatit-a.html

Hepatit B Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B, karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan bir virüstür. Sigaradan sonra kansere neden olabilen en yaygın virüs türüdür. Hepatit B virüsünün neden olduğu hastalık virüsün adıyla ya da bulaşıcı sarılık olarak bilinmektedir. Karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan bir çok virüs arasından sadece bir tanesidir.

Diğer virüsler Hepatit A, C, D, E şeklinde bilinmektedir. Bilinen bu virüslerin hepsi farklı türde ve farklı şekilde gelişirler. Hepatit B ise hastada geçici yani akut olarak başlasa da tedavi edilmediğinde kronik (sürekli) bir hastalığa dönüşür. Akut hastalıktan kronik bir hastalığa dönüşmesi 6 aydan uzun sürmektedir.

Hastanın bu süre  içinde sağlığına kavuşabilmesi için doktorun önerilerine dikkat etmesi çok önemlidir. Eğer hasta kendine dikkat etmezse sağlığı ciddi anlamda tehye girebilir. Bu durum sonucunda karaciğer yetmezliğine, siroza yol açabilir. Bu durumlar fazlasıyla sağlığı tehdit eder ve ölüme sebep olabilir. Hastalığın kronikleşme olasılığı yaş arttıkça düşmektedir.

Bebeklerde bu olasılık yaklaşık %90 iken çocuklarda %25-50, erişkinlerde ise yaklaşık %5 dir. Hepatit B virüsü, HIV virüsü gibi kan ve cinsel yolla bulaşan virüsler arasındadır. Türkiye’de her 3 kişiden yaklaşık 1’i bu virüs ile karşılaşır. Her 10 kişiden 1’i ise bu virüsü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Hepatit B’li hastaların % 75-80 inde hastalık belirti vermeden gelişir.

Belirti vermeden ilerlemesi hastalığın geç anlaşılmasına ve başkalarına bulaşmasına neden olabilir.

Hepatit B çeşitleri; Kronik,  Akut ve Taşıyıcı olmak üzere üçe  ayrılır. Akut olarak gelişen hastalık iyileşmezse kronik duruma dönüşür. Bu durumda hastanın kötüleşmesine neden olabilir. Taşıyıcılar ise hasta değillerdir. Virüsü vücutlarında taşırlar ve başkalarına bulaştırabilirler.

Akut Hepatit B

Akut Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra 6 aydan daha fazla bir süre akut olarak gelişir. Bu durumda hastanın iyileşme olasılığı yüksektir. Tedaviye başlandıktan 4 ay sonra tamamen iyileşme görülebilir.

Hastalığa karşı vücutta antikor üretileceğinden tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Hastaların %90’ı kendiliğinden iyileşir. Kalan %5’lik kısım taşıyıcı olur, kalan kısım ise kronik hepatit b’ye dönüşür.

Akut hepatit erken fark edilmez ve tedavi edilmezse kronik hepatite, siroza, karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Hastalığın bu türünde virüs vücutta 2-6 ay arası kuluçka dönemi yaşar. Bu dönemde hastalık belirti vermeyebilir ve bu yüzden de fark edilme olasılığı düşer.

Kontrol altına alınmadığında karaciğer ve dalakta büyüme, sarılık, karaciğerle ilgili olan karın içi damarlarda basıncın artması ve buna bağlı olarak üst sindirim sisteminde kanamalar ve zaman geçtikçe siroz gelişimi oluşabilir.

İlginizi çekebilir  Kolon Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Taşıyıcı Hepatit B

Taşıyıcı Hepatit B türünde kişinin vücudunda virüs vardır ancak hastalığa dönüşmemiştir ve ya daha önce kişi bu hastalığı geçirmiş fakat virüs vücudu terk etmemiştir. Bu durumda virüs başkalarına bulaşabilir. Taşıyıcılık oranı ülkemizde %3-7 arasında değişmektedir. Taşıyıcı olanların her 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmeleri çok önemlidir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B bulaşma yolları açısından çeşitlilik göstermektedir. Cinsel yolla ve kanla bulaşması en bilinenleridir. Kan dışında ise vücutta bulunan sıvılardan bulaşma ihtimali yüksektir. Sanıldığı gibi el sıkışmakla, dokunmakla, yanaktan öpüşmekle, gıdalarla bulaşmaz ve sağlığımızı bu şekilde tehdit etmez. Diğer bulaşma yollarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Hepatit B’li olan ya da taşıyıcı olan anneden çocuğuna doğum sırasında bulaşabilir.
 2. Korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşabilmektedir. Cinsel ilişkide iki taraftan birinde bu hastalık varsa diğerine bulaşma ihtimali çok yüksektir.
 3. Mesleği kanla alakalı olanlar da bulaşma ihtimali yüksektir. ( Laborant, hemşireler, ATT vb. )
 4. Böbrek yetmezliği olan hastalar,
 5. Uyuşturucu kullananlar,
 6. Erkek erkeğe ilişkide bulananlar,
 7. Kan nakli olanlar

Bu tip yollarla bulaşma ihtimali yüksek olan bir virüs türüdür. Bu bulaşma yollarında asıl olan kan ve hastanın vücut sıvısının bulaşmasıdır. Cinsel ilişkiye girerken korunmak çok önemlidir. Uyuşturucu kullanılmaması gerekir. Uyuşturucunun zaten sağlık açısından ciddi anlamda tehli olduğu bilinen bir gerçektir.

Hepatit B Belirtileri

Hepatit B belirtileri çoğu zaman görülmez. Çoğu hastada durum ilerlemişse karaciğerden kaynaklı önemli belirtiler görülmektedir. Bunun dışında Hepatit B’nin genel belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ise şu şekildedir.

 1. Sürekli yorgun ve güçsüz hissetme
 2. İştah kaybı ve bundan kaynaklı kilo kaybı
 3. Karaciğer bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissetme
 4. Avuç içinde kırmızı lekeler bulunması
 5. İdrarın koyu ve dışkının açık renkte olması
 6. Cinsel isteksizlik
 7. Sarılık
 8. Kan kusmak
 9. Uyku düzeninde bozulma
 10. Yüksek ateş ve titreme
 11. Zihinde karmaşıklık

Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız mutlaka sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Bunun için doktorunuza acil olarak başvurmalısınız.

Hepatit Btanısı konulması için gerekli olan tetkiklerin yapılması gerekir. Doktor öncelikle fiziksel muayene ve şikayetlerinizi göz önünde bulundurur. Doktorunuz kan testlerinizin yapılmasını ister. Kesin teşhis için kan testinin yapılması çok önemlidir. Testler 3 ana grupta incelenmektedir.

 1. Hepatit B’nin DNA
 2. Hepatit B’nin antijenleri
 3. Hepatit B’nin antikorları olmak üzere bu 3 ana özelliklere bakılır.

İlginizi çekebilir  Katarakt Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bu testler sonucunda hastalığın var olup olmadığına, varsa hangi durumda olduğuna bakılır. Bakıldıktan sonra tedavi için izlenecek yol doktorunuz tarafından belirlenir.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B tedavisi iki ana çeşit üzerinden yapılır. Akut hepatitte tıbbi bir tedavi yoktur. Hastanın dinlenmesi, yorucu işler yapmaması, beslenmesini proteinden eksik kaloriden yüksek olarak yapması istenir. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Kronik hepatitte ise hasta sürekli doktor kontrolünde olmalıdır. Tedavi sürecinde kullanılan iki tür ilaç vardır. Bu ilaçlar: interferon alfa-2b, lamivudine. İnterferon alfa-2b siroz hastalarında kullanılmaz.

Hastalığın sonucunda ortaya çıkan siroz, karaciğer yetersizliğinde ise iyileşme görülmezse son çare karaciğer nakli(transplantasyon)dir.

Hepatit B Korunma Yolları

Hepatit B Korunma Yollarından En Önemlisi Aşıdır.

Hepatit B korunma yolları arasında en önemlisi aşı olmaktır. Aşı hastalığın oluşmasını %90-95 oranında engellemektedir. Aşıların uygulanması şu şekildedir.Genel olarak kullanılanı: İlk doz 0. ayda, 1. ayda ise 2. doz ve 6. ayda ise 3 doz olarak uygulanır.

Bu uygulanma bebeklerde ve yetişkinlerde kullanılır. İlk aşıları doğduktan sonra yapılır.

Diğer uygulanan şekil ise;  İlk doz doğduktan sonra hastanede uygulanır. 1 ay sonra 2. doz,  tekrar 1 ay sonra 3. doz ve 4. doz ise 3. aydan 11 ay sonra uygulanır. Bu uygulama aşamaları doktor tarafından belirlenir.

19 yaşından önce mutlaka aşı yapılmış olması gereklidir. Eğer hala aşı olmadıysanız öncelikle kan testleri yapılır. Hastalığı taşıyanlara ve hastalara aşı yapılmamaktadır. Testlerin sonucunda doktor aşı yapılıp yapılmayacağına karar verir. Eğer hala aşı yaptırmadıysanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Diğer korunma yolları ise şu şekilde sıralanabilir.

 1. Cinsel ilişki sırasında kondom(kaput, prezervatif) kullanılması
 2. Enjektör iğnelerinin özenle depolanması ve atılması
 3. Mesleği kanla ilgili olanların latex veya plastik eldiven kullanması
 4. Diş fırçası, jilet ve usturaların hijyenine dikkat edilmeli ve diğer insanlarla asla paylaşılmaması
 5. Kozmetikle ilgili yerlerde kuaför, berber,manikür -pedikür yapılan yerlerde aletlerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir)
 6. Uyuşturucu kullanılmaması, kullanımının önlenmesi

Источник: //www.sagliksever.com/hepatit-b-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Hepatit A Nedir? Hepatit A Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya yol açan bir hastalıktır. Hepatit A virüsü (HAV) hastalığa neden olan virüstür. Bu durum kimyasal maddelerden ya da uyuşturuculardan ve çeşitli viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Hepatit A’nın tuttuğu organ karaciğer’dir.

Viral hepatitler denilen, halk arasında sarılık denilen hepatitlerin en hafif seyreden, en az ölüme neden olanı ama en yaygın olan türü hepatit A’dır. Hepatit A hafif seyreder ve genellikle çocukluk döneminde görülür. Hepatit A karaciğerde enfeksiyona, sarılığa neden olur. Hepatit A kronikleşmez ve diğer hepatitler den daha hafif geçer.

Hepatit A hastalığı nasıl bulaşır?

Daha önce hepatit A geçirmeyen herkes bu hastalığa yakalanabilir. Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C farklı virüslerin yol açtığı hastalıklardır. Bu tür virüslerden bir tanesi ile enfekte olma, diğer tip hepatitlere karşı bağışıklık sağlamaz.

Hastalığın kuluçka dönemi 15 ile 50 gün arasında değişir ve çoğunlukla ortalama 28 gündür. Hepatit A virüsü olan kişiler hastalanmadan önce 2 hafta, sarılık olduktan sonra ki bir haftalık süre içerisinde hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.

Tuvalete gittikten ve bebek altı değiştirdikten sonra elleri iyice yıkamama, hastalıklı bir kişinin yaptığı veya tuttuğu virüs bulaşmış salata, meyve gibi pişmemiş yiyeceklerin yenmesi durumunda, mikroplu sulardan yakalanan deniz ürünlerinin yenmesi sonucu, mikroplu suların içilmesi nedeni ile hepatit A virüsü bulaşabilir.

Hepatit A virüsü cinsel yolla ve sevişme, öpüşme yolu ile de bulaşır. Virüs uygun koşullarda (örneğin, lağım suyunda) çevrede birkaç hafta canlı kalabilir.

Hepatit A nasıl bulaşır

Hepatit A hastalığı belirtileri

 1. Hepatit A hastalığı, 15 – 45 günlük kuluçka süresinin ardından ateş yükselmesi, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kokulara karşı aşırı duyarlılık ve karın ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösterir ve birkaç gün sonra sarılık meydana çıkmaya başlar.

 2. Genellikle en belirgin bulgu idrar renginin koyulaşması dır. İdrarın rengi, az su tüketen kişilerin idrar rengi gibi koyu sarı veya çay rengi gibidir.
 3. Dışkının rengi soluktur (soluk renkli dışkılama).

   

 4. Hastanın göz akları ve dil altında, sonrasında da cildinde sararma olur.
 5. Hastalık 1-2 hafta ya da birkaç ay sürebilir.
 6. Hepatit A, Türkiye’de çocuklar arasında özellikle 12 yaş civarlarında çok yaygın olarak görülür.

 7. Sarılıkların takibi için enfeksiyon hastalıkları uzmanları ilgilenir.

Hepatit A hastalığı teşhisi

Hepatit A, tüm hepatit hastalıkları içerisinde en hafif geçenidir ve hepatit A kronikleşmez fakat nadir olarak da olsa karaciğer yetmezliğine neden olan ve ölüme de yol açabilen bir özelliği vardır, bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Hasta hastaneye başvurduktan sonra belirtiler dikkate alınır ve kesin teşhis için kan testleri ve gerekli karaciğer filmleri çekilir. Karaciğerin ne kadar etkilendiğine dair testlerin yapılması önemlidir.

Hepatit A hastalığı tedavisi

Hepatit A tedavisinde yapılan testler ve incelemeler sonrası çıkan sonuca göre tedavi seçeneği uygulanır. Yapılan tetkiklerden sonra karaciğer yetmezliği başlamış ise hasta mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Eğer hasta kendini iyi hisseder ve genel durumu iyi olur ise hastanın tedavisi poliklinik takibi ile yapılır.

Hepatit A tedavisinde hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Tedavi karaciğeri destekleyici bir takım tedaviler şeklinde uygulanır. Eğer hastanın karaciğer yetmezliği tedavi ile düzeltilemeyecek durumda ise karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Hepatit A tedavisi uzun dönem takip gerektirir. Ayrıca hastanın birlikte yaşadığı eşinin ve aile halkının hemen hepatit A aşısı olmaları gereklidir.

Hepatit A tedavisi

Hepatit A hastalığı aşısı ve korunma

Hepatit A hastalığı için güvenilir ve etkisi kabul edilmiş bir aşı vardır. Aşının korumayı sağlama süresi ortalama iki haftadır. Hastalığa yakalanma konusunda riskli olan kişilerin aşıyı bir an önce yaptırmaları gerekir.

Örneğin hepatit A hastalığının yaygın olduğu ülkelere gitmek zorunda olanlar, kırsal bölgelere daha sık gitmek zorunda olan kişiler, erkek ile cinsellik yaşayan erkekler, günlük çocuk bakımı ya da ana okulu çalışanları, zihinsel engelliler ve onların bakıcıları, lağım işçileri, su tesisatçıları, iğne ile uyuşturucu kullananlar, kronik karaciğer hastaları ve vücuduna plazma konsantresi verilen hemofili hastaları gibi durumlarda hepatit A aşısı yaptırılması önemlidir. Hepatit A virüsünden korunmanın en önemli diğer bir yolu da kişisel ve çevresel temizliktir.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/hepatit-nedir-hepatit-belirtileri-ve/

Hepatit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit hastalığı kelimesi, ‘karaciğer’ anlamına gelen Eski Yunancada “hepar” kelimesinden gelir ve Latince “itis” iltihap anlamına gelir.

Hepatit, karaciğer hücrelerinin iltihaplanması ile karaciğer hasarına yol açar. Beş ana tip hepatit vardır ve tipler laboratuar testi ile sıklıkla teşhis edilir.

Hepatit Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hepatit ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makale devamında yer almaktadır.

 • Beş ana çeşit hepatit virüsünden kaynaklanır.
 • Küresel olarak, yaklaşık 250 milyon insan hepatit C’den etkilenmekte ve 300 milyon insan hepatit B taşıyıcısı olarak tahmin edilmektedir.
 • Hepatit A, kontamine (kirli) yiyecek veya su tüketiminden kaynaklanır.
 • Hepatit B cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
 • Hepatit C, hastalığı olan bir kişinin kanıyla doğrudan temas yoluyla yayılır.
 • Bir kişi zaten hepatit B ile enfekte olmuşsa, hepatit D ile enfekte olabilir.
 • Kişilere kontamine su içmek suretiyle hepatit E virüsü (HEV) bulaşabilir.
 • Hastalığın viral formlarından birine atfedilmeyen hepatitlere hepatit X adı verilir.
 • Hepatit G, belirli bir virüsün (HGV) neden olduğu başka bir hepatit tipidir.
 • Hepatitin ilk belirtileri grip ile benzerdir.

Hepatit ve Karaciğer:

Karaciğer insan vücudundaki en büyük bezdir. Yaklaşık 1,36 kilogram ağırlığındadır. Kırmızımsı kahverengi renktedir ve farklı boyut ve uzunluklarda dört loba ayrılmıştır. Aynı zamanda en büyük iç organdır (en büyük organ deridir).

Karın torasik bölgesindeki sağdaki diyaframın altında yer alır. Kan, karaciğer arteri ve portal ven yoluyla karaciğere ulaşır.

Portal ven, ince bağırsaktan sindirilmiş yiyecek içeren kan taşırken; hepatik arter, aortadan oksijen açısından zengin kan taşır.

Karaciğer binlerce lobülden oluşur, her bir lobül birçok hepatik hücresinden oluşur. Hepatik hücreleri karaciğerin temel metabolik hücreleridir.

Karaciğer aşağıdakileri içeren geniş bir fonksiyon yelpazesine sahiptir:

 1. Detoksifikasyon (alkol gibi zararlı maddeleri filtreler)
 2. A, D, K ve B12 vitaminleri depolar (aynı zamanda mineralleri de depolar)
 3. Protein sentezi (bazı amino asitler, proteinlerin yapı taşlarını oluşturur)
 4. Sindirim için gerekli saflaştırma gibi biyokimyasalların üretimi
 5. Kandaki glikoz seviyelerini korur
 6. Vücudunuzun kolesterolünün %80’ini üretir (kolesterol hayati önem taşır)
 7. Glikojenleri depolar (aynı zamanda glikozu glikojen’e dönüştürür)
 8. Kırmızı kan hücrelerinin ayrıştırılması
 9. Plazma proteini sentezleme
 10. Hormonların üretimi
 11. Üre üretimi (idrar ana maddesi)

Hepatit, belirgin bir sonuç vermeden kendi kendine iyileşebilir veya karaciğerin skarlaşmasına neden olabilir. Akut hepatit altı aydan az sürerken, kronik hepatit daha uzun sürer.

Çoğu karaciğer hasarına hepatit A, B ve C adı verilen 3 hepatit virüsü neden olur. Bununla birlikte, hepatit, aynı zamanda kendi otoimmün süreçlerimizden (vücut saldırılarının kendisi) olduğu gibi alkol ve bazı diğer toksinler ve enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

300 milyon kişi hepatit B’nin taşıyıcısı olduğu düşünülürken, küresel olarak yaklaşık 250 milyon kişinin hepatit C’den etkilendiği düşünülmektedir.

Hepatitin tüm formları bulaşıcı değildir. Alkol, ilaçlar ve kimyasal karaciğer için kötü olabilir ve inflamasyona neden olabilir. Bir kişide genetik bir sorun olabilir, metabolik bir bozukluk veya bağışıklıkla ilgili bir yaralanma olabilir. Obezite, enflamasyona yol açabilecek karaciğer hasarına neden olabilir. Bunlar, enfeksiyöz olmayan olarak bilinirler; çünkü kişiden kişiye yayılmazlar.

Hepatit Çeşitleri

A, B, C, D ve E virüsünün neden olduğu beş temel hepatit türü vardır. Ayrıca X ve G türleri de vardır.

Hepatit A

Bu enfeksiyon, enfekte su veya besin yiyerek oluşur. Yiyecek veya suya HAV (hepatit A virüsü) adı verilen bir virüs bulaşır. İlişki sırasında anal-oral temas da bir sebep olabilir. Hepatit A olan neredeyse herkes iyileşir ve kronik bir hastalığa neden olmaz.

Hepatit B

Bu bir STD, yani cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Buna HBV virüsü (hepatit B virüsü) neden olur ve enfeksiyonlu kan, meni ve bazı diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır. Hepatit B şu yollarla bulaşabilir:

 • Enfekte birisiyle korunmasız ilişki. Enfekte bir kişi tarafından daha önce kullanılan bir şırınga kullanılması.
 • Dövme yaptırırken veya yanlışlıkla başkasının iğnesinin batması veya kan bulaşması. Sağlık bakımında çalışan insanlar kazayla bu şekilde enfekte olma riskini taşır. Diş fırçası veya tıraş makinesi gibi kişisel eşyalardan da bulaşabilir.
 • Bir bebeğe anne sütü ile bulaşabilir.

Hepatit B ile enfekte olmuş bir kişinin karaciğeri şişer. Hasta enfeksiyon nedeniyle ciddi karaciğer hasarına maruz kalabilir, bu da kansere neden olur. Bazı hastalar için hepatit kronikleşir (çok uzun veya yaşam boyu). Bağışlanan kan hep hepatit B için test edilir.

Ayrıca Bakınız: Hepatit B Nedir?

Hepatit C

Hepatit C genellikle hastalığı olan bir kişinin kanıyla doğrudan temas yoluyla yayılır. Buna HCV virüsü (hepatit C virüsü) neden olur. Karaciğer şişebilir ve hasar görebilir.

Hepatit C’de, hepatit B’den farklı olarak karaciğer kanseri riski yalnızca siroz hastası kişilerde artar ve hepatit C hastalarının sadece %20’sinde siroz bulunur.

  Bağışlanan kanlar hepatit C için test edilir.

Ayrıca Bakınız: Siroz Nedir?

Hepatit D

Zaten hepatit B ile enfekte olmuş bir kişi hepatit D ile enfekte olabilir. Buna, HDV virüsü (Hepatit D Virüsü) neden olur. Enfeksiyon bulaşmış kanla, korunmasız ilişki ve enfekte iğnelerle derinin perforasyonu ile temas halindedir. Hepatit D’si olan bir kişinin karaciğeri şişer.

Hepatit E

Bir kişiye HEV (hepatit E virüsü) içeren içme suyu ile bulaşabilir. Karaciğer şişer, ancak uzun vadeli bir sonuç değildir. Anal-oral ilişki ile de enfeksiyon bulaşması mümkündür.

Hepatit X

Hepatit, hepatit A, B, C, D veya E virüslerinden biri değilse, hepatit X olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle, bilinmeyen bir virüsün hepatitidir.

Hepatit G

Bu, hepatit G virüsünün (HGV) neden olduğu bir hepatit tipidir. Genellikle semptom yoktur. Belirtiler olduğunda hafiftir.

Hepatit Belirtileri Nelerdir?

Hepatit geçiren birçok insan hafif semptomlar gösterir veya hiç semptom görülmez. Belirtiler göründüğünde, genellikle hastanın virüs bulaşmasından yaklaşık 15 ila 180 gün sonra fark edilir.

Hepatitin akut evresi semptomları:

Hepatitin başlangıç safhasına akut faz denir. Belirtiler hafif bir grip benzeri olup aşağıdakileri içerebilir:

 • İshal
 • Yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Hafif ateş
 • Kas veya eklem ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Hafif karın ağrısı
 • Kusma
 • Kilo kaybı

Akut faz, ölümle sonuçlanabilecek fulminan veya hızla ilerleyen forma gelişmedikçe genellikle tehli değildir.

Hasta daha da kötüleştiğinde, bu semptomlar aşağıdaki halleri alabilir:

 • Dolaşım problemleri (sadece toksik veya ilaca bağlı hepatit)
 • Koyu renk idrar
 • Baş dönmesi (sadece zehirli veya ilaç kaynaklı hepatit)
 • Uyuşukluk (sadece toksik veya ilaca bağlı hepatit)
 • Dalak büyümesi (sadece alkolik hepatit)
 • Baş ağrısı (sadece toksik veya ilaca bağlı hepatit)
 • Kurdeşen
 • Cildin kaşınması
 • Açık renkli dışkı
 • Sarılık

Akut fazdan sonraki hasta sonuçları çeşitli faktörlere, özellikle hepatit türüne bağlıdır.

Hepatit Tedavisi

Hepatit nasıl geçer?” Sırayla farklı hepatit türleri için başvurulan tedavi seçenekleri aşağıda yer almaktadır.

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B hastası dinlenmelidir. Protein ve karbonhidrat seviyesi yüksek bir beslenme önerilir. Bunun nedeni, hasarlı karaciğer hücrelerini onarmak ve karaciğeri korumak içindir. Eğer bu yeterli değilse, doktor interferonu reçete edebilir. İnterferon bir antiviral ajandır.

Hepatit C Tedavisi

Hepatit C’li bir hastaya ribavirin gibi bazı ilaçlar reçete edilir.

Araştırmacılar, standart HCV tedavisi gören kronik hepatit C hastalarına, vitamin B12 takviyelerimin önemli ölçüde fayda sağlayabildiğini sundular. Yazarlar, standart tedaviye B12 vitamini ekleyerek, vücudun virüsle mücadele kabiliyetinin büyük ölçüde geliştirildiğini açıkladı. Çalışma sonuçlarına göre, etkili bir şekilde tedavisi zor olan hastalar özellikle iyi yararlanmaktadır.

Hepatit C için interferon içermeyen terapi, hastaların %90’ını tedavi eder. Bir çalışma, 12 hafta boyunca karaciğer sirozu olan 380 deneme hastasının %90’ında, interferon içermeyen ilaç kombinasyonunun güvenli, iyi tolere edildiğini ve iyileştiğini buldu. Araştırma, Nisan 2014’te New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

Hepatit D ve E Tedavisi

Şimdiye kadar, hepatit D veya E için etkili bir tedavi mevcut değildir.

Viral Olmayan Hepatitler Tedavisi

Hastada viral olmayan hepatit varsa, doktorun zararlı maddeleri çıkarması gerekir. Hiperventilasyon veya kusturma yoluyla mideden yıkanır. İlaç kaynaklı hepatit hastalarına kortikosteroid reçete edilebilir.

Hepatitten Korunmanın Yolları

Aşağıda farklı hepatit türleri için nasıl önlemler alınması gerektiği açıklanmıştır.

Hepatit A Nasıl Önlenir?

 • Tuvalete gittikten sonra ellerinizi sabunla yıkayın.
 • Sadece yeni pişmiş yiyecekleri tüketin.
 • Yerel sağlık koşullarından emin değilseniz, yalnızca ticari olarak şişelenmiş su için veya kaynayıp soğutulmuş su için.
 • Meyveleri güzelce yıkayarak veya kabuklarını soyarak tüketin.
 • Çiğ sebzeleri sadece güzelce yıkadıktan sonra yiyin.
 • Hepatitin endemik olduğu yerlere seyahat ederseniz, hepatit A aşısı yaptırın.

Hepatit B Nasıl Önlenir?

 • Eğer bir taşıyıcıysanız, partnerinize söyleyin veya bir taşıyıcı olup olmadığını öğrenmeye çalışın.
 • İlişkide korunun.
 • Sadece başkaları tarafından kullanılmamış şırıngaları kullanın.
 • Diş fırçaları, tıraş makinelerini veya manikür araçlarını paylaşmayın.
 • Eğer risk altındaysanız, hepatit B serisi aşı yaptırın.
 • Sadece iyi sterilize edilmiş deri delici ekipmanlara (dövme, akupunktur, vb.) izin verin.

Hepatit C Nasıl Önlenir?

 • Eğer virüs mevcutsa, başkalarının diş fırçasını, tıraş makinelerini, manikür ekipmanlarını paylaşmasına izin vermeyin.
 • Eğer enfekte iseniz, açık yaraları örtün.
 • İğneleri, diş fırçalarını veya manikür ekipmanlarını paylaşmayın.
 • Cildiniz delinecekse, ekipmanın iyi steril edildiğinden emin olun (dövme, vb.)

Hepatit D Nasıl Önlenir?

 • Hepatit B ile aynı yönergeleri kullanın. Hepatit B ile enfekte olmuş bir kişi hepatit D’ye yakalanabilir.

Hepatit E Nasıl Önlenir?

 • Hepatit A enfeksiyonundan kendinizi korumak için yukarıda yazılan önerilere uyun.

Toksik veya İlaca Bağlı Hepatit Nasıl Önlenir?

 • Tüm kimyasalların ölümcül içeriğini bildiğinizden emin olun.
 • Yapmanız gerekiyorsa koruyucu giysiler giydiğinizden emin olun.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/hepatit/

Hepatit C nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavi seçenekleri

Hepatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 • Hepatit C, genellikle belirti vermez ve sinsi ilerleyerek ölüme neden olur
 • Hepatit C %20 kendiliğinden iyileşir, % 80 kronikleşir
 • Bunların %25’i selim seyreder ancak %75’inde hastalık aktiftir
 • Bu grubun % 20’sinde de 10-20 yılda siroz gelişir

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Hepatit C nasıl bulaşır?

Gelişmiş ülkelerde başlıca bulaşma yöntemi, damar içi ilaç kullanımıdır (DİK). Gelişen ülkelerde, basilica yöntemler, kan nakilleri ve güvenli olmayan tıbbi prosedürlerdir.

Vakaların %20’sinde bulaşma sebebi bilinmemektedir;  ancak bu vakaların çoğunun muhtemel sebebi damar içi ilaç kulanımıdır.

“Hepatit C nasıl bulaşır” konusunda çok daha kapsamlı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve teşhis yöntemleri

Hepatit C hastalığının belirtileri

 • Halsizlik ve kaslarda ağrı
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı (karın sağ üst kadranda sık)
 • Bulantı
 • Koyu renkte idrar (çay rengi)
 • Kilo kaybı
 • Yağlı yiyeceklerden tiksinme
 • Eklem ağrıları
 • Nadiren sarılık

Akut Hepatit C % 80 oranında farkında olmadan geçirilir. Genel olarak küçük çocuklarda belirtisiz seyreder. Ancak daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde bazı belirtiler görülür. Hastalığın en önemli belirtisi gözlerde ortaya çıkan sarılıktır. Gözlerdeki sarılık geçici olduğu için bu türden şikâyetleri olanların hepatit taraması yaptırması öneriliyor. Hepatit C’ye bağlı siroz oluşumunda; yemek borusunda varisler, varis kanamaları, karında su toplanması sonucu karın şişliği, dalak büyümesi ve şuur kaybı atakları meydana geliyor.

Hepatit C’li olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

HCV enfeksiyonu, basit ve özgül bir kan testiyle ( anti-HCV ) belirlenebilir. Fakat; akut veya kronik enfeksiyon olup olmadığı ayırt edilemez. Bu test rutin değildir. Bu sebeple kişiler, doktorlarından bir HCV testi istemelidir. Şayet ilk test (+) ise, tanıyı doğrulamak için 2.

kez bir test yapılmalı ve karaciğer fonksiyon testleri alınmalıdır. Halen kullanılmakta olan (eia) testlerinde kronik hepatit C’ lilerin yaklaşık %95’inde anti- HCV (+) dir. Yani hassas bir testtir. Antikor (anti- hcv ) olguların %30’unda enfeksiyonun ilk 4 haftasında (+) olmayabilir.

HCV ile karşılaşmadan 5-8 hafta kadar erken, olguların %60’ında anti-HCV testlerinde pozitiflik tespit edilebilir.

Kronik Hepatit C nedir?

Hepatit C’de doğru hastaya doğru tedavi ile başarı %96’ya çıkıyor

Siroz karaciğer hücrelerinin ölümünden sonra karaciğerde oluşan skar (sert, işe yaramaz, fonksiyon görmez bir dokudur) dokusu meydana gelir.

Sirozlu hastaların % 25’inde ( bütün olguların % 5’i) karaciğer yetmezliği meydana gelebilir (enfeksiyondan 30-40 yıl sonra bile).

Siroz gelişen kronik hepatit C’li hastalarda karaciğer kanseri gelişmesi riski büyüktür. Bu ilk enfeksiyondan 10-40 yıl sonra meydana gelebilir.

Hepatit C’nin karaciğer dışındaki etkileri

Hepatit C, aynı zamanda, nadiren Sjögren sendromu (bir çeşit otoimmün bozukluğu) normalden daha düşük sayıda trombosit sayısı, kronik deri hastalığı, diyabet ve Hodgkin-dışı lenfomalarla ilişkilendirilir.

Hepatit C tanısı ve testleri

Hepatit C testi: HCV antikor, ELISA, Western blot, ve niceliksel HCV RNA dahildir.   Kronik hepatit C, mevcut RNA’sına göre altı aydan daha fazla süren hepatit C virüsü ile birlikte görülen bir enfeksiyondur.

Kronik enfeksiyonlar, genel olarak on yıllar boyunca herhangi bir belirti göstermediğinden  hekimler, onu çoğunlukla karaciğer fonksiyonu testleri aracılığıyla ya da yüksek riskli insanlara yaptıkları rutin kontroller esnasında keşfetmektedir.

Bu test, akut ve kronik enfeksiyonları birbirinden ayıramaz.

Hepatit C hastaları için tedavi seçenekleri artıyor

İmmünoassayın pozitif çıkması için, enfeksiyonun bulaşmasının ardından altı ila sekiz hafta geçmesi gerekir. Karaciğer enzimleri, enfeksiyonun başlangıç aşamalarında değişkenlik gösterir; ortalama olarak enfeksiyonun başlamasından itibaren yedi hafta sonra artmaya başlarlar. Karaciğer enzimlerinin, hastalığın ciddiyetiyle ilişkisi zayıftır.

Hepatit C biyopsi

Karaciğer biyopsisi, karaciğer hasarının seviyesini belirleyebilir ancak yöntemden kaynaklanan riskler bulunur. Biyopsinin belirleyebileceği tipik değişiklikler, karaciğer dokusundaki akyuvarlar, portal triad’daki lenfoid foliküller ve safra kanallarındaki değişikliklerdir. Hasarın seviyesini belirlemede denenebilecek ve biyopsiye olan ihtiyacı azaltabilecek bir çok kan testi vardır.

Görüntüleme: Tahlil yaptırma, dövmeleri olanlar da dahil olmak üzere yüksek risk grubundaki kişilere tavsiye edilir. Kronik Hepatitin genellikle tek belirtisi olduğundan karaciğer enzim yüksekliği olan kişilere görüntüle yöntemi de tavsiye edilir.

HCV, hastaların 50–80%’inde kronik enfeksiyonu tetikler. Bu vakaların yaklaşık 40-80%’i tedavi ile giderilir. Nadir durumlarda enfeksiyon, tedaviye gerek kalmadan temizlenir.

Kronik Hepatit C hastaları, alkolden ve karaciğere toksik etkisi olan ilaçlardan sakınmalı ve Hepatit A ve Hepatit B için aşılanmalıdır.

Siroz hastası olan kişiler karaciğer kanseri için ultrason yaptırmalıdır

Hepatit C’nin ilaç tedavisi

HCV enfeksiyonu karaciğer anomalileri olduğu kanıtlanmış kişilerin tedavi araması gerekir. HCV tipine bağlı olarak mevcut tedavi yöntemi, pegile interferon ile antiviral ilaç olan ribavirinin 24 ila 48 hafta boyunca kullanılmasının bir kombinasyonudur.

Tedavi gören kişilerin 50–60%’ında sonuçlarında düzelme görülür. Boceprevir veya Telaprevir’in peginterferon alfa ile combine edilmesi Hepatit C genotip 1’e karşı olan antiviral tepkimeyi arttırır.

Tedavinin yan etkileri yaygındır; tedavi gören kişilerin yarısında grip benzeri semptomlar görülmüş, üçte biri ise duygusal sorunlar yaşamıştır.

İlk altı ay içinde yapılan tedavi, Hepatit C’nin kronik hale gelmesinden sonra yapılana göre daha etkilidir. Eğer bir kişide tekrar enfeksiyon gelişir ve sekiz ila 12 hafta içinde temizlenmezse, 24 haftalık pegile interferon tedavisi önerilir.

Talasemi(bir kan hastalığı) hastalığı olan kişilerde ribavirinin faydalı olduğu ama kan nakline olan ihtiyacı arttırdığı görünür. Savunanlar Hepatit C’ye karşı meryemana dikeni, ginseng ve kolloidal gümüş gibi bazı alternatif terapilerin de yardımcı olduğunu belirtiyor.

Ancak, hiç bir alternatif terapi Hepatit C’nin sonuçlarında iyileşme göstermemiştir ve virüse karşı alternative terapilerin herhangi bir etkisi olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır.

Hepatit C tedavisinde iki yeni ilaç (İyileşme oranı %80-85)

Türkiye’de bu alanda iki ilacın kullanıma girdi. “Birisi  telaprevir etken maddeli ilaç. Boceprevir içeren ilaç da çok yakın zamanda klinik kullanıma girecek. Bu ilaçlar daha önce tedavi almış ve mevcut tedavilere cevap vermemiş hastalarda çok etkili.

Cevap oranları yüzde 80-85’e kadar çıkmakta. Erken tedavi tabi ki hastalığın siroza ve karaciğer kanserine dönüşmemesi bakımından da son derece önemli.

Dolayısıyla kendisinde hepatit C olduğunu bilen insanların da sağlık kuruluşlarına başvurarak yeni tedavi imkanlarından yararlanabilir.

Sağlık uygulama tebliğinin el verdiği ölçüde bu ilaçları kullanarak yüksek oranda başarı elde edilebiliyor. Doğru hastaya verildiği zaman kısa sürede hastayı tedavi etme yetisine sahip olan, oldukça etkin ilaçlar.

”Türkiye’de  bu ilaçlar yaklaşık 6 ay önce ruhsatlandırıldı. “Bir grup bir kaç ay önce geri ödeme onayı aldı, ve Mart 2013’ten itibaren geri ödemeye girecek.

Uygun hastaları belirleyerek tedavi edilmesi, hastalarda ileride olacak komplikasyonların önlenmesi açısından çok önemli.

Kronik hepatit C tedavisi

Kronik hepatit C (KHC) hastalarında tedaviye karar verebilmek için genel kural histolojik ve virolojik olarak kronik infeksiyon tanısının konulması ile serum ALT düzeyinde artışın gösterilmesidir.

KARACİĞER BİYOPSİSİ-KHC hastalarında tedavi öncesinde karaciğer biyopsisinin yapılması tartışmalıdır.

Ancak tedavi planlanan hastalarda tedavi öncesi karaciğer biyopsisi yapılmasının da çeşitli avantajları bulunmaktadır:

 • Karaciğer histolojisi hastalığın dönemini belirlemek ve prognozu belirlemek açısından faydalıdır. Sirozlu hastalar hepatoselüler karsinom (HCC) açısından periyodik olarak izlenmelidir ve varis açısından da endoskopik değerlendirme yapılmalıdır.
 • Tedaviye başlandıktan sonra tedavinin potansiyel yan etkileri, tedavinin kesilip kesilmeyeceğinin belirlenmesinde biyopsi bulguları önem taşımaktadır.
 • Komorbid hastalıkların (hemakromatozis, alkolik hepatit ve hepatik sarkoidoz) bulunması durumunda da karaciğer biyopsisi önemlidir. 1997’de NIH (National Institutes of Health Consensus Development) Konferansında hepatit C’li hastalarda tedavi öncesinde mutlaka karaciğer biyopsisi yapılması görüşü benimsenmiştir(41). Buna karşın, revize edilen NIHkonsensus 2002 raporunda, tüm hastalarda tedavi öncesi biyopsi gerekmeyebileceği savunulmuştur. Özellikle genotip 2 ve 3’de tedavi öncesinde biyopsi gerekmeyebilir (Bu hastalarda virolojik cevap % 80 civarındadır).

Yeterli bilgi olmamakla beraber hastalığın ilerleyip ilerlemediğini göstermek için de her 2 yılda bir karaciğer biyopsisinin tekrarlanması önerilmektedir.

Kronik hepatit C’de tedaviye alınma kriterleri:

 •  > 18 yaş
 • Serum ALT değerlerinin yüksek olması
 • Karaciğer biyopsisinde kronik hepatit bulgularıyla birlikte belirgin fibrozis olması (Metavir skoru > 2, veya Ishak skoru > 3)
 • Kompanse karaciğer hastalığı (total serum bilirubin 75,000 /mm; ve hepatik ensefalopati veya asit olmaması)
 • Kabul edilebilir hematolojik ve biyokimyasal değerler (erkekler için >13 g/dL ve kadınlar için >12 g/dL hemoglobin; nötrofil sayısı >1.5 k/mm; kreatinin< 1.5 mg/dL)
 • Hastanın tedaviye istekli olması.

Hepatit C tedavisinde özellikle dikkat edilmesi gereken hastalar

 • ALT’si sürekli normal olan hastalar
 • Daha önceden tedavi almış olup yanıtsız kalan hastalar ya da nüks hastaları
 • Damar içi ilaç kullananlar ya da alkolikler
 • Karaciğer biyopsisinde fibrozis olmayan ya da minimal fibrozis olan hastalar (portal fibrozis: Metavir skoru

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/hepatit-c-nedir-tani-tedavisi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi