Hepatitler Genetik Değil Bulaşıcıdır…

Hepatit B virüsü

Hepatitler Genetik Değil Bulaşıcıdır…

RU | UK | KK | BE | EN |
hepatit b virüsü kaldır, hepatit b virüsü

Genel özellikler
Hepatit B virüsü
Hepatit B viryonlarının elektron mikrografı

Hepatit B virüsü, halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatite yani “karaciğer iltihaplanması”na neden olan bir virüstür. “HBV” olarak kısaltılmaktadır. HBV; 40-45 nm boyutlarında olan bir virüstür. Genetik materyali çift DNA içerir. Virüs oldukça bulaşıcıdır.

Bazı kişilerde HBV'ye karşı doğal bağışık yanıt mevcuttur. Bunun olup olmadığına kan testleriyle bakılmaktadır. Doğal bağışıklık olmayan kişilerde ise aşıyla koruma kesin olmamakla birlikte sağlanabilir.

Konu başlıkları

 • 1 Bulaşma
 • 2 Aşılama
 • 3 iç bağlantılar
 • 4 Kaynakça
 • 5 Dış bağlantılar

Bulaşma

Bulaşma yolları kan yolu ve cinsel yoldur. En sık kan yoluyla bulaşır. Kan yoluyla bulaşıcılığı, AIDS etkeni olan HIV'den 100 kat daha fazladır.

Hepatit oluşan kişilerde bulgular kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber virüs vücuda girdikten belli bir dönem sonra kişide hafif ateş, ağrı, kusma, halsizlik, uykuya meyil, göz akı ve deride sararma yapabilir.

Virüs vücuda çeşitli yollardan girebilir ve karaciğerde hücreler içine yerleşir. Virüsün, vücuda girişinden sonra;

 • İltihap ve buna bağlı bulgular oluşturmak ve kronikleşme,
 • Sessizce vücutta kalma,
 • Vücut savunması tarafından tamamen ortadan kaldırılma gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Bu üç gidişatın hangisinin olacağı, kişinin sosyoekonomik, sağlık, beslenme düzeni vb. gibi birçok durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kronikleşen olgularda hastalık zaman içerisinde kişiyi ölüme götürebilir, hastalık iyileşip sessiz forma geçebilir ya da vücut tarafından tamamen ortadan kaldırılabilir.

Sessiz olgular ise bir dönem sonra hastalık yapıp kronikleşebilir, ömür boyu sessiz olarak devam edebilir ya da vücut tarafından olarak tamamen ortadan kaldırılabilir.

Ciltte açık yaralardan da bulaşabilir fakat normal cilt yoluyla, solunum yoluyla ve ağız yoluyla bulaştığı gösterilememiştir.

Aşılama

Hepatit B'nin dünyadaki dağılımını gösteren bir çizim

Aşı özellikle;

 • HBV taşıyıcıları ile birlikte yaşayanlara,
 • Sürekli kan veya kan ürünleriyle yakın temas halindeki sağlık personeli, berberler vb. gibi meslek gruplarına,
 • Yurtlar, askeri birlikler vb. gibi ortak kullanım alanlarının ve eşyalarının çok olduğu toplu yerlerde yaşayanlara, HBV aşısı tavsiye edilmektedir.

HBV genomu

Aşı uygulanacak kişilere önce kan testi yapılır. Kan testi sonuçları aşı yapılmasına uygun olarak gelirse kişiye aşı yapılır. Uygulanan son dozdan birkaç ay sonra bağışıklık gelişip gelişmediğini kontrol etmek amacıyla tekrar kan testi yapılır. Bağışıklık gelişmemişse ya da az gelişmişse doz tekrarı yapılır. Bağışıklık gelişmişse bu bağışıklık kişiyi en az 15 yıl korumaktadır.

Hepatit B Aşısı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından yeni doğan bebeklerde rutin olarak uygulanan aşı takvimine dahil edilmiştir. Hepatit B Aşısı her yaşta uygulanabilir.

HBV aşısı ilk aşının yapıldığı zaman 0'ıncı ay kabul edilerek;

 • ilki 0'ıncı ayda
 • ikincisi 1'inci ayda
 • üçüncüsü 6'ıncı ayda olmak üzere 3 ayrı doz şeklinde kas içerisine uygulanır.

Kaynakça

 1. McMahon BJ, Bruden DL, Petersen KM, et al. (March 2005). “Antibody levels and protection after hepatitis B vaccination: results of a 15-year follow-up”. Ann. Intern. Med. 142 (5): 333–41. PMID 15738452. 

Dış bağlantılar

Sarılık – Hepatit

Hepatit virüsü ile ilgili güncel bilgiler

Wikimedia Commons'ta Hepatit B virüsü ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

hepatit b virüsü, hepatit b virüsü kaldır, hepatit b virüsün, hepatit b virüsüz

Hepatit B virüsü Hakkında Bilgi

Hepatit B virüsü

Hepatit B virüsü
Hepatit B virüsü konusunu görüntülemektesiniz.
Hepatit B virüsü nedir, Hepatit B virüsü kimdir, Hepatit B virüsü açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/hepatit-b-virusu-7390.html

Hepatit B virüsü, HIV’den daha bulaşıcı!

Hepatitler Genetik Değil Bulaşıcıdır…
.

Yrd. Doç. Dr. Kavruk, ülkemizde her yıl binlerce kişinin Hepatit B virüsü’nün neden olduğu karaciğer hastalıkları nedeniyle organ nakline ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Hepatit, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve Hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu viral bir hastalıktır. Hepatit B, bu grupta yer alan virüs türlerinden sadece biridir. Kan, temas ve cinsel yollarla bulaşabilen Hepatit B virüsü, uzun süre belirti vermeden ilerleyebilir ama ileri aşamalarda karaciğer kanserine ve sirozla sonuçlanan ağır bir tabloya da neden olabilir.

Hepatit B, akut (belirtilerin ani başladığı ve nispeten kısa sürede sona erdiği) veya kronik olabilir. Hastalığın kronik olması daha çok hastanın yaşıyla ilişkilidir. Kronikleşme oranı yaş arttıkça düşer, bebeklerde kronikleşme oranı yaklaşık yüzde 90 iken çocuklarda yüzde 25-50, erişkinlerde ise yaklaşık yüzde 5 dolaylarındadır.

VM Medical Park Samsun Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Utku Kavruk’a göre, akut Hepatit B enfeksiyonu 6 aydan daha uzun sürede iyileşmezse enfeksiyon kronikleşmiştir ve ömür boyu sürecektir.

Hepatit B’den ve ağır neticelerinden korunmanın en iyi yolu, Hepatit B’nin ne olduğu, belirtileri ve korunma yolları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yrd. Doç. Dr.

Utku Kavruk, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü nedeniyle, Hepatit B hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi:

Hepatit B virüsü en çok doğum sırasında anneden geçiyor

Bir kişi kan dolaşımında büyük miktarda viral yüke sahipse büyük olasılıkla Hepatit B virüsünü bulaştırır.

Virüs HlV’den daha bulaşıcıdır, bu yüzden çok küçük bir miktarı başkasını enfekte etmek için yeterlidir.

Bu sebeple bulaşıcılığı yüksek olan Hepatit B virüsünden korunmak için Hepatit B’nin nasıl bulaştığını bilmek ve bu doğrultuda önlemler almak hayati öneme sahiptir. Hepatit B virüsünün bulaşması için birçok yol vardır:

 • Hepatit B anneden bebeğe bulaşabilir ancak virüs genellikle bebek rahimdeyken değil, bebeğin anne kanına temas ihtimalinin yüksek olduğu doğum esnasında geçer. Dünya çapındaki Hepatit B vakalarının çoğu bu yolla iletilmiştir.
 • Hepatit B korunmasız cinsel temas esnasında bulaşabilir.
 • Hepatit B, ilaç ekipmanları paylaşımı sırasında da bulaşabilir. İlaçları enjeksiyon ya da solunum yoluyla alıyorsanız ve iğne, tüp gibi ekipmanları paylaşırsanız, enfeksiyonu geçirme riskiniz yüksektir.
 • Hepatit B dövme ya da vücut delme sırasında bulaşabilir. Aygıtlar yeterince sterilize edilmezse, enfeksiyonu geçirme riskiniz vardır. Akupunktur bile ufak bir risk taşır.
 • Hepatit B kan nakli sırasında bulaşabilir. Ülkemizde dahil birçok ülkede, kan bağışları Hepatit B için test edilmektedir ancak bazen bu testler ile virüsu tespit edilemez.
 • Hepatit B kişisel eşyaların paylaşımıyla bulaşabilir. Virüs bir kaç gün çok az miktar kan ya da vücutsal sıvıda yaşayabildiğinden; diş fırçaları, jiletler ve vücut sıvılarıyla kirlenmiş olabilecek diğer kişisel eşyaları paylaşmamanız gerektiği anlamına gelir.

Düzenli kontrol şart

Kronik Hepatit B teşhisi konulan çoğu kişi, teşhisin konulduğu anda tedaviye ihtiyaç duymaz. Uzun dönemde daha iyi hissedecektir, ancak hastalıkta ilerleme olup olmadığının tespit edilmesi için düzenli olarak kontrol edilmeleri gereklidir.

Fakat bazıları virüsün aktivitesini sınırlamak ve karaciğerde hasarın ilerlemesini engellemek için tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu tedavi ilaç tedavisidir.

Tedavinin amacı yaşam kalitesini artırarak hayatta kalmayı, hastalığın siroz, karaciğer hastalığının son aşaması olan ‘hepatosellüler karsinom’ (HCC ya da öncü karaciğer kanseri) ve ölüm gibi komplikasyonlara ilerlemesini engellemektir.

Bu komplikasyonlar doğrudan ‘viral yük’ olarak bilinen kandaki virüs miktarı ile ilişkilidir. Çoğu insanda virüsün bazı genetik materyalleri (viral DNA) karaciğer hücrelerinde kalır. Bu yüzden bu kişiler vücutlarından virüsü tamamen temizleyemezler. Ancak, çoğu vakada anti viral tedaviler virüs seviyelerini çok düşük tutabilir.

Virüs çok düşük seviyelere baskılanırsa, karaciğer fonksiyon testleri (ALT’ı kapsayan karaciğer enzim testleri gibi) normale doğru döner, karaciğerin durumu iyileşir ve komplikasyon riski azalır. Nadiren virüs kanda belirlenemez olur ve kişi Hepatit B virüsü yüzey antijeni testinde negatif olur (HBsAg negatif).

Bu kişiler genellikle çok iyi hissetmelerine rağmen, muhtemelen virüs karaciğer hücrelerinde kalacağından komplikasyonların artması riskiyle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle, kronik Hepatit B olmuş kişiler hayatlarının geri kalanında takip edilmeye ihtiyaç duyacaklardır.

Hepatit B’den korunmak için bunlara dikkat!

Hepatit B’nin Türkiye’de görülme oranı yüzde 5’in altındadır. Ülkemizde her yıl binlerce kişi Hepatit B’nin neden olduğu karaciğer hastalıkları nedeniyle organ nakline ihtiyaç duyar. Virüs kişinin vücuduna girdikten sonra şayet bağışıklık sistemi kuvvetliyse ya da direnç oluşumu söz konusuysa hastalık yapmayabilir.

Ancak direnç oluşmuyorsa virüs, karaciğer hücrelerinin içine yerleşir. Karaciğerde hızla çoğalarak siroz ve kanser gibi hastalıklara zemin hazırlar. Vücudun direnç oluşturmasının en önemli kuralı, aşı olmaktan geçer. Küçük önlemlerle hastalıktan sakınmak mümkün olabilir. İşte Hepatit B virüsünden korunmak için birkaç önemli öneri:

 • Çocuğunuzun aşı takvimini aksatmayın, yetişkinlik döneminde aşı olmayı ihmal etmeyin.
 • Aşıdan 5-10 yıl sonra kan tahlili yaptırın.
 • Taşıyıcıysanız 6 ayda bir kontrole gidin.
 • Sarılık ve halsizlikte doktora gidin.
 • Taşıyıcıysanız paylaşın, sağlık sektöründe çalışıyorsanız dikkatli olun.
 • Riskli bir temastan şüpheleniyorsanız mutlaka bir hekime başvurun.

Hepatit: Dünya’da ve ülkemizde bir toplum sağlığı sorunu

Источник: https://indigodergisi.com/2018/06/hepatit-b-virusu-hivden-daha-bulasici/

Hepatit B nedir, bulaşıcı mıdır? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Hepatitler Genetik Değil Bulaşıcıdır…

Hepatit B virüsünün(HBV) neden olduğu karaciğer enfeksiyonudur. HBV beş çeşit viral hepatitten biridir. Diğerleri hepatit A, C, D ve E’dir. Her biri farklı bir virüs türüdür ve B ve C türlerinin kronik olma ihtimali yüksektir. HBV enfeksiyonu akut veya kronik olabilir.

Akut hepatit B, yetişkinlerde semptomların hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olur. Doğumda enfekte olan bebekler nadiren sadece akut hepatit B taşıyarak doğarlar. Neredeyse tüm hepatit B enfeksiyonları kronikleşir. Kronik hepatit B yavaş yavaş gelişir.

Komplikasyonlar gelişmediği sürece semptomlar fark edilmeyebilir.

Hepatit B Bulaşıcı Mıdır?

Hepatit B oldukça bulaşıcıdır. Enfeksiyonlu kan ve bazı diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır. Virüs tükürükte bulunabilmesine rağmen, eşyaları paylaşarak veya öpüşerek yayılmaz. Ayrıca hapşırma, öksürme veya emzirme ile yayılmaz.

Hepatit B semptomlarına maruz kaldıktan sonra 3 ay süreyle ortaya çıkmayabilir ve belirtilerin gerçekleşmesi 2-12 hafta sürebilir. Bununla birlikte, semptomlar olmasa bile hastalığı bulaştırabilirsiniz.

Virüs yedi güne kadar vücudun dışında yaşayabilir.

Olası bulaşma yöntemleri şunları içerir:

Enfekte kan ile doğrudan temasDoğum sırasında anneden bebeğe geçişKontamine iğne ileHBV’li biriyle samimi temas

Oral, vajinal ve anal seks

Bir ustura veya enfekte olmuş sıvı kalıntıları bulunan herhangi bir kişisel eşya kullanma

Kimlerin Hepatit B Kapabilme İhtimali Yüksektir?

• Sağlık çalışanları• Damar yoluyla ilaç kullananlar• Birden fazla seks partneri olan kişiler• Kronik karaciğer hastalığı olan insanlar• Böbrek hastalığı olan insanlar• 60 yaş üzerindeki diyabetli insanlar

• HBV enfeksiyonu sık görülen ülkelere seyahat edenler

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Akut hepatit B semptomları aylarca kendini göstermeyebilir. Bununla birlikte, ortak belirtiler şunları içerir:

• Yorgunluk• Koyu renkli idrar• Eklem ve kas ağrısı• İştah kaybı• Ateş• Karın rahatsızlığı• Zayıflık

• Gözlerin beyazları ve ciltte sarılık

Hepatit B’nin herhangi bir semptomunun acilen değerlendirilmesi gerekir. Akut hepatit B semptomları 60 yaşın üzerindeki insanlarda daha kötüdür. Hepatit B’ye maruz kaldıysanız hemen doktorunuza haber verin. Enfeksiyonu önlemek mümkün olabilir.

Hepatit B Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar genellikle hepatit B’yi kan tahlilleriyle teşhis edebilirler. Hepatit B taraması, aşağıdakileri yapan kişiler için önerilebilir:

• Hepatit B olan biriyle temas halindeyseniz• Hepatit B’nin yoğun yaşandığı bir ülkeye seyahat ettiyseniz• Hapse girdiyseniz• Damar yoluyla ilaç kullanıyorsanız• Böbrek diyalizine giriyorsanız• Hamileyseniz

• Aids virüsü taşıyorsanız

Hepatit B’yi taramak için doktorunuz bir dizi kan testi yapacaktır.

Hepatit B Yüzey Antijen Testi

Bir hepatit B yüzey antijen testi, bulaşıcı olup olmadığınızı gösterir. Olumlu bir sonuç, hepatit B’ye sahip olduğunuz ve virüsü yayabileceği anlamına gelir. Olumsuz bir sonuç, şu anda hepatit B olmadığınız anlamına gelir. Bu test, kronik ve akut enfeksiyon arasında bir ayrım yapmaz. Hepatit B enfeksiyonunun durumunu belirlemek için diğer hepatit B testleriyle birlikte kullanılır.

Hepatit B Çekirdek Antijen Testi

Hepatit B çekirdek antijen testi, halihazırda HBV ile enfekte olup olmadığınızı gösterir. Pozitif sonuçlar genellikle akut veya kronik hepatit B olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca; akut hepatit B’den kurtulduğunuz anlamına da gelebilir.

Hepatit B Yüzey Antikor Testi

Hepatit B yüzey antikor testi, HBV’ye karşı bağışıklığı kontrol etmek için kullanılır. Pozitif bir test, hepatit B’ye karşı bağışıklığınız olduğu anlamına gelir. Bağışıklığınız olması için iki olası neden vardır: Aşı olmuş olabilirsiniz veya akut HBV enfeksiyonundan kurtulmuş olabilirsiniz ve artık bulaştırma riski taşımıyorsunuz demektir.

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Karaciğer fonksiyon testleri, hepatit B veya karaciğer hastalığı olan bireylerde önemlidir. Karaciğer fonksiyon testleri, karaciğeriniz tarafından yapılan enzim miktarı için kanınızı kontrol eder.

Yüksek karaciğer enzimleri, karaciğerin hasar görmüş veya iltihaplanmış olduğunu gösterir. Bu sonuçlar aynı zamanda karaciğerinizin hangi bölümünün anormal biçimde çalıştığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu testler pozitif ise, hepatit B, C veya diğer karaciğer enfeksiyonlarına karşı test yaptırmanız gerekebilir. Hepatit B ve C virüsleri tüm dünyada karaciğer hasarının önemli bir nedenidir. Büyük olasılıkla karaciğer veya diğer ultrason testlerini de yaptırmanız gerekecektir.

Hepatit B Aşısı ve İmmünglobulin

Son 24 saat içinde hepatit B’ye maruz kaldıysanız hemen doktorunuzla konuşun. Aşı yaptırmadıysanız, hepatit B aşısı ve HBV immünglobülin enjeksiyonu ile enfeksiyonu önlemek mümkün olabilir. Bu, HBV’ye karşı işleyen bir antikor çözümüdür.

Diğer Tedavi Çeşitleri

Akut hepatit B genellikle tedavi gerektirmez. Çoğu kişi kendi başına bir akut enfeksiyonu atlatır. Bununla birlikte, dinlenme ve bakım iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Antiviral ilaçlar kronik hepatit B’yi tedavi etmek için kullanılır. Bunlar virüse karşı savaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca gelecekteki karaciğer komplikasyonları riskini de azaltabilirler.

Hepatit B karaciğerinize ciddi hasar verirse, karaciğer nakline ihtiyacınız olabilir.

Hepatit B’nin Potansiyel Komplikasyonları Nelerdir?

Kronik hepatit B hastalığının komplikasyonları şunlardır;

• Hepatit D enfeksiyonu• Siroz• Karaciğer yetmezliği

• Karaciğer kanseri

• Ölüm

• Hepatit D

Hepatit D enfeksiyonu, yalnızca hepatit B’li insanlarda görülebilir. Hepatit D, kronik karaciğer hastalığına neden olabilir.

Hepatit B Olmamak İçin Alacağınız Önlemler

Hepatit B aşısı enfeksiyonu önlemenin en iyi yoludur. Aşı tavsiye edilir. Üç aşılık bir uygulama gerektirir. Aşağıdaki gruplara hepatit B aşısı verilmelidir:

• Tüm bebekler, doğum anında
• Doğum sırasında aşılanmamış herhangi bir bebeğin çocukluğunda• Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon için tedavi edilen yetişkinler• Kurumsal ortamda yaşayan ve çalışan insanlar• HIV pozitif kişiler• Çok cinsel eşi bulunan insanlar• Enjeksiyonluk ilaç kullanıcıları• Hepatit B olanların aile üyeleri• Kronik hastalıkları olan bireyler

• Yüksek oranda hepatit B görülen bölgelere seyahat edenler

Bir başka deyişle, hemen hemen herkes hepatit B aşısı olmalıdır. Hepatit B aşısı; nispeten ucuz ve çok güvenli bir korunma yöntemidir.

HBV enfeksiyonu riskinizi azaltmanın başka yolları da vardır. Cinsel partnerlerinizden Hepatit B testi yaptırmalarını isteyebilirsiniz.

Anal, vajinal veya oral seks yaparken prezervatif veya oral bariyer kullabilirsiniz. Uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Uluslararası seyahatler yapıyorsanız, varış noktanızın hepatit B sıklığı yüksek olup olmadığını kontrol edin ve seyahat etmeden önce tamamen aşı olduğunuzdan emin olun.

Источник: https://www.aysetolga.com/hepatit-b-nedir-bulasici-midir

Hepatit B Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nelerdir?

Hepatitler Genetik Değil Bulaşıcıdır…

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 16:12

Hetatip B Nedir?

Hepatit B hastalığı “HBV” virüsünün çeşitli yollarla vücuda girip karaciğere yerleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hepatite yani halk arasında sarılık olarak bilinen karaciğer iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, siroz ya da karaciğer kanserinden dolayı ölümle sonuçlanabilir.

Ülkemizde 3 kişiden 1’i Hepatit B virüsü yani HBV ile karşı karşıya kalmıştır. Her 10 kişiden 1’i ise bu virüsün taşıyıcısıdır.

Hepatit B Bulaşıcı Mıdır?

Hepatit B bulaşıcı bir rahatsızlıktır. En çok görülen bulaşma yolu ise kan ile olandır. Diğer yollar ise;

1. Kan Yoluyla

Hastalığın en yaygın olarak bulaştığı yoldur. Kan nakli ve organ nakli yaptıran kişiler risk altındadır.

2. Virüsü Taşıyan Kişiyle Yakın Temas

Bu yol kan yolu dışındaki vücuttaki diğer sıvı yollarını kapsar. Ter, tükürük, cinsel organ sıvıları hastalığın bulaşabileceği yollardır.

3. Cinsel İlişki

Ne kadar korumalı olursa olsun cinsel ilişki yoluyla Hepatit B bulaşma riski çok yüksektir. Çünkü vücut sıvılarıyla(ter, tükürük) da bulaşabilmektedir.

4. Steril Olmayan Ortamlar ve Ürünler

Steril olmayan ortamlardan ve ürünlerden bulaşma ihtimali yüksektir. Hijyenik olmayan enjektörler ya da kişiye özel ürünlerinin(tıraş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası vs.) virüsü taşıyan kişi tarafından kullanılması risk altında olduğunuzu gösterir. Aynı zamanda dövme yaptıran kişiler de risk altındadır.

5. Anneden Çocuğa Bulaşır Mı?

Virüsün, çocuk anne karnındayken bulaşmasa bile doğum esnasında bulaşma riski yüksektir.

Hepatit B’nin Belirtileri
Hepatit B hastaların %90’ına yakınında herhangi bir belirti göstermemiştir. Kişiler bunu kan tahlili ile öğrenebilmişlerdir. Ancak bilimsel olarak belirtileri şöyledir;

 • Bulantı
 • Kusma
 • Aşırı Halsizlik
 • İştah Kaybı
 • İdrarda Koyulaşma
 • Karın Bölgesinde Ağrı
 • Halsizlik ve Yorgunluk

HCV Virüsüne Vücudun Tepkisi
HCV virüsü vücuda girdikten sonra vücudunuz ona 3 şekilde tepki verebilir;

 • Eğer bağışıklık sistemiz güçlü ise vücudunuz virüse karşı antikor üretir ve sabitler. Bir nevi vücudunuz sizi virüse karşı aşılamış olur. Artık ömür boyu virüsten korunacaksınız demektir.
 • Eğer vücudunuz bu antikorları yeteri kadar oluşturamaz ise siz hasta değil, virüsü taşıyıcı kişi olacaksınız. Bu da sizi potansiyel virüs bulaştırıcı yapar ve çevreniz açısından büyük bir teh oluşturuyorsunuz demektir. Ülkemizde bu vakadan çok görülür. Taşıyıcı kişiler için sonraki yıllar risk olabilir. Tedavi olunmaz ise karaciğer kanseri olma riskleri yüksektir.
 • Üçüncü yol ise en kötü olanıdır. Vücudunuz hiçbir antikor üretmez. Virüs vücudunuzda çok güçlü durumdadır. Kişi, hasta konumdadır. Karaciğer fonksiyonları bozulur, enzim miktarları yükselir.  Tedavi olunmaz ise ya kısa dönem içerisinde karaciğer yetmezliğine maruz kalınız ya da uzun dönem içerisinde karaciğer kanserine maruz kalır.

Kimler Risk Altında?
Hepatit B birçok yolla yayılan bir hastalık olduğu için bulaşma riski de bir o kadar fazladır. Risk altındaki kişileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Yaşadığınız ortamda Hepatit B virüsünü taşıyan veya Hepatit B hastası olan var ise,
 • Birden fazla cinsel ilişki yaşamış iseniz,
 • Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğan bebekler,
 • Kan ürünlerini kullanan kişiler,
 • Damar içi yol ile ilaç ve uyuşturucu kullanan kişiler,
 • Sağlık personelleri

Bunlar altındaki gruplardır. Aynı zamanda okul, hastane, yurt, huzurevi gibi toplu halde bulunulan ortamlarda da risk büyüktür.

Hepatit B’nin Tedavisi Nedir?
Virüse maruz kaldığınız anda vücudunuz kendini aşılamamış ise artık virüs ile yaşamayı öğrenmelisiniz demektir. Tedavi yoluyla virüsün vücuttan tamamen atılma başarısı oldukça düşüktür.

Bu yüzden bazı kişiler tedaviye hiç zaman ayırmazken bazı kişiler de virüsün karaciğerde yarattığı hasarın önüne geçebilmek için tedavi olurlar. Tek yol ilaç tedavisidir. Tedavi ile siroz, karaciğer kanseri ve ölüm gibi durumlar engellenmeye çalışılır.

Oluşabilecek bu hastalıklar virüsün vücudunuzdaki sayısı ile ilgilidir. Nükleosit/Nükleoid denilen bu tabletler sayesinde virüs üreyemez. Ancak Hepatit B virüsü mutasyona uğrayabilen bir virüstür ve bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanabilir.

Bu yüzden doktorunuzun ilaç kombinasyonlarını sürekli olarak değiştirmesi gerekmektedir. Bu da sizi sürekli doktor kontrolüne itecektir.

Hepatit B’den Korunma Yöntemleri
Eğer HBV virüsü vücudunuza girmemiş ise kesinlikle korunabilirsiniz. Aşılanmak en etkili yoldur ve neredeyse başarı %100’dür.

Ancak aşılanma sadece hiçbir şekilde virüsü taşımayanlara yapılabilir, taşıyıcılara ve hastalara yapılamaz.Uzmanlar genellikle çocuk doğduğu andan itibaren aşılamayı gerçekleştirir. Aşının 3 ayrı dozu vardır.

Her doz farklı zamanlarda yapılır. Zamanlama şöyledir;

 • Birinci Aşı – Sıfırıncı Ay
 • İkinci Aşı –  Birinci Ay
 • Üçüncü Aşı – Altıncı Ay

Hepatit B aşısı Sağlık Bakanlığı tarafınca yeni doğan bebeklerin aşı takvimine zorunlu olarak eklenmiştir. Sağlık ocağı aile hekiminize danışıp ücretsiz olarak aşılanabilirsiniz.

Önerilen İçerik; Hepatit C Bulaşıcı Mıdır? Tedavisi Nedir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/hepatit-b-bulasici-midir-tedavisi-nelerdir-3129h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.