Hepatitten nasıl korunuruz?

Hepatit ile İlgili Bilmeniz Gereken 6 Şey

Hepatitten nasıl korunuruz?

Hepatit hastalığını bir şekilde duymuşsunuzdur. Dünyada her gün 4,000 kişi hepatitten dolayı hayatını kaybediyor ancak bu hastalığı yeterince tanımıyoruz. Her gün binlerce insanı öldüren bu hastalık HIV ve AIDS’ten bile yüksek bir ölüm oranına sahiptir.

Özellikle karaciğeri etkileyen bu virüsler daha sonrasında karaciğer kanseri ve siroz riskini de artırıyor. Bundan 5 yıl önce 28 Temmuz gününün Dünya Hepatit Günü olarak kabul edilmesine karar verildi.

Belki bu şekilde hastalığın yaygınlığı ve tedavisi ile ilgili toplumda bir farkındalık oluşturabiliriz.

Etrafınızda belki hiç hepatit hastası yoktur çünkü Türkiye bu konuda yüksek riskli ülkeler arasında değil. Ancak bu hastalık sandığınızdan çok daha yaygın. Dünyada 400 milyon insan her gün hepatit B ve C virüsleriyle beraber yaşıyor.

Bu yüzden bu hastalığın ne olduğunu, nasıl bulaştığını ve hastalıktan nasıl korunabileceğimizi öğrenmekte fayda var. Şunu da belirtelim, virüs kaynaklı hepatit tamamıyla önlenebilir bir rahatsızlıktır. Ancak enfeksiyonları önlemek için çaba harcamamız gerekiyor ve şu an bunu yeterince yapamıyoruz.

Hepatiti iyi bir şekilde tanısak ve gerekli çabayı göstersek her gün 4,000 insanın hayatını kurtarabiliriz.

Hepatit Nedir?

En kısa tanımıyla hepatit, karaciğerde oluşan inflamasyondur. İnflamasyona halk arasında iltihap denir. Virüs kaynaklı olabilir, bakteri kaynaklı olabilir. Bunun yanında mantarlar, alkol, bazı ilaçlar veya toksik maddeler de hepatite yol açabilir.

5 Tür Hepatit Virüsü Vardır

Hepatit A virüsü genellikle yediğimiz yiyeceklerin veya içtiğimiz suya karışarak vücuda girer. Besinler hastanın dışkısıyla kirlenir ve bu şekilde virüsler insandan insana yayılabilir.

Bu kanalizasyon kanalıyla da olabilir, tuvalet temizliğinin yeterince yapılmaması sonucu da enfekte olmuş kişilerden çevredeki kişilere bulaşabilir. A virüsleri ile oluşan hepatitin doğrudan bir tedavisi yoktur.

Tek yapabileceğimiz şey bağışıklık sistemini güçlendirmek ve beklemek. Vücut zaten 3 ay içinde virüsle savaşıp onu yok edebilir.

Hepatit B kan ve diğer vücut sıvıları yoluyla bulaşan bir virüstür. HIV’de olduğu gibi korunmasız cinsel ilişki ve vücuda giren iğnenin birden fazla kullanımı virüsün en büyük yayılma sebebidir. Ayrıca hamile kadınlar da bu virüsü çocuklarına bulaştırabilirler.

Vücudun bağışıklık sistemi A virüsünde olduğu gibi bu virüs ile de savaşır ancak virüs, kronik hepatit B’ye yol açabilir. A virüsü kısa süreli hastalığa neden olduğu için ciddi bir sorun yaratmıyordu. kronik hepatit B’de işler değişiyor.

Bu hastalık uzun süreli olduğu için siroz ve karaciğer kanserine neden olabilir.

Hepatit C çok yaygın görülen bir hepatit virüsüdür. Sadece İngiltere’de 215,000 kişinin kronik heptit C hastası olduğu tahmin ediliyor. Bu virüs HIV’den 10 kat daha bulaşıcıdır. Virüs çoğunlukla kan yoluyla bulaşır. Virüs tarafından enfekte edilen hastaların 4’te 1’i ek bir tedavi görmeden iyileşir. Diğerleri ise bu virüsü sürekli vücutlarında taşırlar. Doktor tavsiyesi ile antiviral ilaçlar da kullanılabilir.

Hepatit D virüsü sadece B virüsünü vücudunda bulunduran insanlarda görülür. Bu virüs için herhangi bir antiviral ilaç geliştirilememiştir. Uzun süreli varlığı siroz riskini artırır.

Hepatit E virüsü yediğimiz ve içtiğimiz besinler ile vücuda girer ama nadir olarak görülen bir virüstür. Bir kişiden diğerine bulaşması diğer virüsler kadar kolay değildir.

Hepatitin Belirtileri

Hastalar, çoğu zaman virüs kaptıklarını ve hasta olduklarını farketmeler çünkü belirtiler yavaşça gelişir. Önce kaslar ağrımaya başlar, sonra ağrı eklemlere sıçrar.

Yüksek ateş, halsizlik, mide bulantısı ve baş ağrısı da zamanla ortaya çıkan diğer belirtilerdir. Bunlar çok tipik hastalık belirtileridir ve nezle belirtilerine de çok benzer. Ancak nezle kısa sürede iyileşirken kronik hepatitte belirtiler bir türlü gitmez.

Enfeksiyon ilerledikçe aşırı yorgunluk hissi, karamsarlık, hatta depresyon bile görülebilir.

Hepatit Aşıları

A ve B virüsleri için bilim insanları bazı aşılar geliştirdiler. Eğer hepatitin yaygın görüldüğü riskli ülkelere gidiyorsanız bu aşıları mutlaka yaptırmalısınız. Maalesef C, D ve E virüsleri için herhangi bir aşı geliştirilememiştir.

Hangi Ülkeler Risk Altında

Eğer Hindistan, Afrika, Uzak Doğu, Doğu Avrupa, Orta ve Güney Amerika’yı ziyaret ediyorsanız A virüsü için aşı yaptırmanızda fayda çünkü bu bölgelerde A virüsü yaygın olarak görülüyor. B virüsü ise daha çok Afrika’nın Sahra Çölü civarındaki bölgelerde görülüyor.

Hepatitten Nasıl Korunabiliriz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer gerekli önlemleri alırsak virüsten korunmamız mümkün. Hastalık grip virüsü gibi havada dolaşarak vücudumuza girmiyor. Yapmamız gerekenler öncelikle A ve B virüslerine karşı aşı olmakla başlıyor. Aşı olurken kullandığımız iğneleri, jilet veya diş fırçalarımızı kimseyle paylaşmamalıyız.

Bunun haricinde korunmasız cinsel ilişkiden de uzak durulmalıdır. Bunlar başlıca korunma yöntemleridir. Uzmanlar her zaman temiz su içmenin gerekliliğinden bahsediyor. Elleri sık sık yıkamak ve güvenilir olmayan yerlerden yemek yenmemesi de vurgulanıyor.

Örneğin dışarıda yemek yiyorsunuz ama yemeğin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Hijyenik olmayan koşullarda yemek yemek onlarca hastalığa davetiye çıkarabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

//www.medicalnewstoday.com/articles/145869.php

Источник: //sinirbilim.org/hepatit/

Hepatit B nedir, nasıl korunulur

Hepatitten nasıl korunuruz?

Karaciğeri hasta eden çok sayıda virüs vardır. Bunlar hepatit A, B, C, D ve E‘dir. Bunların hepsi farklı tip virüslerdir.

Bir virüs hayatta kalmak ve tekrar üremek için konak vücuttaki hücreleri kontrol etmeye ve bozmaya ihtiyaç duyan çok ufak bir partiküldür. Hepatit B kanla taşınan bir virüstür. Karaciğeri etkiler ve tahrip eder.

Hepatit B çok bulaşıcıdır – HlV’den 100 kat daha bulaşıcıdır – ve en az 7 gün boyunca vücut dışında canlı kalabilir.

Hepatit A su kaynağının, atık su boşaltımının ve kişisel ve gıda hijyen standartlarının zayıf olduğu yerlerde yaygındır. Hepatit A tipik olarak suyun ve gıdanın virüs içeren atıkla kirletildiği zaman bulaşır.

Bu hastalık kapan bir kişinin tuvalete gittikten sonra ellerini yıkamadığında gerçekleşebilir. Hepatit A tükürük ya da idrar ile bulaşmaz, çok nadiren kan yoluyla bulaşır.

Çoğu kişi hepatit A’ya diğer tip viral hepatitlerden fazla yakalanır, fakat bu sonunda iyileşen akut bir enfeksiyondur. Hepatit A’ya yakalanan kişiler bir kaç hafta hasta hissedebilirler, fakat çoğu bir kaç ayda iyileşecektir.

Çok nadiren, hastalık çok daha uzun sürebilir ve daha ciddi olabilir. Bir kişi Hepatit A’dan kurtulduğunda, bağışık hale gelir ve bu hastalığa tekrar yakalanmaz. Hepatit A için etkili bir aşı vardır.

Hepatit B kronik viral hepatitlerin en yaygın olan formudur. Enfeksiyonlu kanla temas yoluyla ve tükürük, meni ve vajinal sıvı gibi diğer vücutsal sıvıları, yoluyla bulaşır. Hepatit B anneden bebeğe geçebilir.

Bulaşıcıdır ve en az yedi gün boyunca vücut dışında canlı kalabilir. Hepatit B’ye yakalanmış çoğu insan iyileşecektir, fakat yetişkin olarak enfekte olanların yaklaşık %5-10′u, enfeksiyon aylarca hatta yaşam boyunca sürebilir.

Hepatit B için etkili bir aşı vardır.

Hepatit C kanın kanla teması yoluyla bulaşır. Çok bulaşıcıdır ve birkaç gün boyunca vücut dışında canlı kalabilir. Bu çok az miktarda bir kanın bile birini enfekte edebileceği anlamına gelir. Hepatit C enfeksiyonu olan kişiler hasta hissetmeden yıllarca virüsü taşıyabilir. Virüs çoktan karaciğere hasar verdiğinde hasta hissetmeye ve kendilerinde hepatit C olduğunu keşfetmeye başlayabilirler. Hepatit C için aşı yoktur.

Hepatit D (ayrıca delta virüsü olarak da bilinir) aynı zamanda hepatit B ile enfekteyseniz vücudunuzda hayatta kalabilen tamamlanmamış bir virüstür. Hepatit B ile aynı yollarla bulaşır. Aynı anda hepatit B ve hepatit D enfeksiyonu kapmışsanız, bu ‘koenfeksiyon’ olarak bilinir.

Zaten hepatit B ile enfekte iseniz, ve ardından hepatit D enfeksiyonuna yakalanırsanız, Bu ‘süper-enfeksiyon’ olarak bilinir. Hepatit B ve D’nin birleşimi hepatit B’den daha ciddi olabilir. Hepatit B enfeksiyonlu değilseniz, o zaman hepatit B aşısı hepatit D enfeksiyonunu engelleyecektir.

Hepatit B enfeksiyonlu iseniz, hepatit D ile olan süper-enfeksiyonu engelleyecek bir aşı yoktur.

Hepatit E hepatit A ile aynı yollarla bulaşır. Bununla birlikte, Güneydoğu Fransa’da yaban domuzunun insanlara hepatit E virüsü iletiminin önemli bir kaynağı olabileceği endişesi vardır.

Hepatit E enfeksiyonlu kişiler bir kaç hafta iyi hissetmeyebilirler ve ardından iyileşirler. Hamile kadınlarda, virüsün karaciğer yetmezliğine yol açabilecek ciddi ve hızlıca bir hepatit formu oluşturma riski vardır.

Artık hepatit E için aşı mevcuttur.

Hepatit B yaygındır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanın hayatlarının bir döneminde virüsle enfekte olduklarını tahmin etmektedir. Bu dünya nüfusunun yaklaşık üçte biridir. Yaklaşık 350 milyon kişi uzun süreli ya da kronik hepatit B ile yaşamaktadır. Yaklaşık her yıl 600.000 kişinin hepatit B’den öldüğü tahmin edilmektedir.
Hepatit B dünya çapında bulunur. Bununla birlikte, enfeksiyonun dağılımı farklı kıtalar arasında önemli ölçüde farklıdır. Hepatit B en çok Çin ve Asya’nın diğer kısımlarında yaygındır, buralarda %10′a kadar yetişkinler kronik olarak enfeksiyonludur. Ayrıca Afrika alt Sahara, Amazon ve doğunun güney kısımları ve orta Avrupa’da da yüksek yaygınlık vardır. Orta Doğu ve Hindistan Yarımadası’nda, tahmin edilen genel nüfusunun %2 ila 5 arası kronik enfeksiyonlu kişi vardır. Avrupa’da her yıl enfeksiyon kapan bir milyon insan olduğu tahmin edilmektedir.Dünyanın hepatit B’nin yaygın olduğu kısımlarından insanların popülasyonun çoğunu oluşturduğu bazı şehir içi bölgelerde, daha yüksek enfeksiyon vakası mevcuttur.

Eğer virüse maruz kalmamışsanız ve başarılı şekilde aşılanmışsanız, böylece hepatiti B’ye yakalanma riskiniz çok düşüktür. Hepatit B’ye en çok yakalanma riski olan kişiler aşılanmayanlar ve aşağıdakilerden herhangi biridir:

•    Enfeksiyonlu anneden doğan bebekler•    Enfeksiyonlu kişilerin eşleri, çocukları ve diğer hane üyeleri gibi yakın aile ve arkadaşları•    Enfeksiyonlu bir kişiden kan ürünü ya da vücutsal sıvı alan hastalar•    Böbrek diyaliz hastaları ve böbrek yetmezliği olanlar•    Hepatit B yaygınlığının yüksekten orta seviyeye olduğu ülkelere yolculuk yapan kişiler•    Seks işçileri•    Cinsel partnerlerini sıklıkla değiştiren kişiler, ya da erkeklerle cinsel ilişkisi olan erkekler•    Mahkumlar•    Hemşire, doktor, diş doktoru, sağlık bakım işçileri, laboratuvar çalışanları ve hapishane görevlileri gibi çalışma mahalleri risk altında olan kişiler•    Ciddi öğrenme güçlüğü olan insanlara yer sağlama işinde çalışan ve yaşayan kişiler

•    Hepatit B yaygınlığının yüksekten orta seviyeye olduğu yerlerden çocuk edinen aileler

Hepatit B akut ya da kronik bir enfeksiyona neden olabilir. Akut bir enfeksiyon genellikle haftalar içinde ya da en fazla bir kaç ay içerisinde olmak üzere hızlıca iyileşebilir. Kronik bir enfeksiyon aylarca devam eder, hayatınızın geri kalanında da devam edebilir.Hepatit B hastalarının hepsi akut enfeksiyon geliştirir ve yaklaşık %90′ı iyileşir. Bu bir kaç hafta ya da ay boyunca kötü hissedebilir ya da hissetmeyebilir ve ardından virüsten kurtulur anlamına gelir. Hepatit B’ye tekrar yakalanmazsınız ve başkasına geçirme şansı yoktur.Bazı kişiler enfeksiyondan kurtulamayabilir ve virüs vücutta kalır. Buna kronik enfeksiyon denir. Kronik enfeksiyona sahipseniz hiç belirti göstermeyebilir. Fakat virüs kanınızda uzun süre kalacaktır. Karaciğer hastalığına yakalanabilir ya da yakalanmayabilirsiniz, fakat diğer insanlara virüsü yayma ihtimaliniz vardır. Kronik enfeksiyonlu kişilerin yaklaşık %25′i ciddi karaciğer hastalığına yakalanacaktır.

Hayatınızın erken dönemlerinde hepatiti B ile enfekte olmuşsanız, büyük olasılıkla kronik bir enfeksiyona yakalanmışsınızdır. 12 Aylığın altında enfeksiyon kapan küçük çocukların yaklaşık % 90′ı kronik bir enfeksiyona yakalanacaktır. Hepatit B’ye yakalanan yetişkinlerin yaklaşık % 10′unda kronik enfeksiyon gelişecektir.

Hepatit B virüsü karaciğer hücrelerinde çoğalırlar, fakat virüsün kendisi doğrudan karaciğer hasarına yol açmaz. Aksine, virüsün varlığı vücuttan virüsü yok etmeye ve enfeksiyondan kurtulmaya çalışan bir bağışıklık cevabını tetikler. Bu bağışıklık cevabı karaciğerin iltihaplanmasına ve karaciğer hücrelerine ciddi hasar verebilmesine neden olur. Karaciğer hücreleri hasar gördüğünde iyi çalışmayabilir ve ölebilirler. Bu karaciğerin yaralanmasına (karaciğerde skar oluşmasına) neden olabilir, ayrıca fibroz olarak da bilinir.Zaman geçtikçe, karaciğerdeki bu tür hasarlar siroz ile sonuçlanabilir. Nodül olarak bilinen düzensiz şişlikler pürüzsüz karaciğer dokusunun yerini alır ve karaciğer sertleşir. Fibroz nedeniyle devam eden skarlaşma ile birlikte, bu etki karaciğerin normal fonksiyonlarını sağlayan sağlıklı hücrelerinin tükeneceği anlamına gelir. Bu, karaciğer nakli olunmazsa ölümcül olabilen karaciğer yetmezliğinin gelişmesine neden olabilir.Eğer kronik bir hepatit B enfeksiyonunuz varsa, karaciğer kanserine yakalanma riskiniz çok büyüktür (hepatosellüler karsinom ya da HCC olarak da bilinir). Karaciğer kanserine siroz olduğunda ya da olmadığında da yakalanılabilir.

Virüsün büyümesini ve geniş ölçüde karaciğer hasarına neden olmasını engellemeye yardımcı olabilecek mevcut tedaviler mevcuttur.

Kaynak: //www.medikalakademi.com.tr/hepatit-b-nedir/#!

“,”author”:null,”date_published”:”2019-07-08T20:00:00.000Z”,”lead_image_url”:”//lh6.googleusercontent.com/proxy/KXU0BqtQYx7fwLdMMxnOJq3IeC9nOMIEXAtH-iWJYQO4J9_ccTOry5yGy1J1_JbFyaDNiU6TZSNSl4rcfvw-m1_TBR_9tmtLaR8gqTI=w1200-h630-p-k-no-nu”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//saglikkulturu.blogspot.com/2014/01/hepatit-b-nedir-nasl-korunulur.html”,”domain”:”saglikkulturu.blogspot.com”,”excerpt”:”Hepatit B, hepatit türlerinden sadece biridir – hepatit kelimesi karaciğerin iltihaplanmasını ya da şişkinliğini açıklamak için kullanıla…”,”word_count”:1149,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //saglikkulturu.blogspot.com/2014/01/hepatit-b-nedir-nasl-korunulur.html

Hepatit B Ne Şekillerde Bulaşır? Hastalıktan Korunmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hepatitten nasıl korunuruz?

Hepatit B bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için vücut sıvılarının tamamıyla karşı tarafa geçebilir. Cinsel ilişki esnasında ise bu vücut sıvılarının tamamı etkin bir risktir.

Hepatit B bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Vücut sıvılarının tamamını ele aldığımızda bulaşma riskinin yüksek olduğunu görebiliriz. Korunmak için ciddi bir dikkat istemektedir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B bulaşma yolu açısından en tehli enfeksiyonlar arasında gösteriliyor. Kronik olma ihtimalinin olması ve uzun süreli bir süreçte devam etmesi muhtemel olabiliyor.

Belirtileri görüldükten sonra mutlaka taşıyıcı veya hasta olarak teşhis edilmeli ve müdahaleye başlanmalıdır. Belirtilerini kolay gösterir ve doğrudan Hepatit B hastalığından şüphelenmenize olanak sağlayacak reaksiyonlara sebep olur.

İnsanların ise asıl korkusu bulaşıcı olma durumudur.

Bilhassa Hepatit B olan biriyle korunma olmasına rağmen cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşıcı olup olmadığı merak edilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki başta hepatit enfeksiyonları olmak üzere son derece tehlidir. Ancak bunun haricinde de sistemik hastalıklar için problem yaratabilir. Tüm bunları düşündüğümüzde de riski olmayan hastalıkların yanında hepatit sendromlar daha öne çıkmaktadır.

Kan ile bulaşması en yaygın olan çeşididir. Gerek HBV taşıyıcısı birinin kanına temas etmek gerekse kişinin kanının bir şekilde sizin yiyeceğinize, içeceğinize, derinize veya farkında olmadan bünyenize girmesiyle mümkün olur. Kan nakilleri ve enjeksiyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar örnek olabilir. Regl kanı dahildir.

Ter doğrudan düşünüldüğünde direkt etki etmeyebilir. Fakat belirli bir miktarın emilimi ile gerekli virüsün karşı tarafa geçebileceği kanıtlanmıştır.

Tükürük bilhassa öpüşme veya aynı ürünleri kullanma ve yeme gibi alışkanlıklar noktasında ciddi bir tehdit oluşturur.

Vücudumuzdan salgılanan tüm sıvılar karşı tarafın vücudu için tehdit oluşturabilir. Belirtileri görüldüğünde doğrudan müdahale edilmelidir. Buna vajina akıntısı dahildir.

Semen yani meni için bulaşıcı nitelikte olduğunu söylemek mümkün. Cinsel ilişki esnasında karşı tarafa HBV virüsünün kolay bulaşma yolları arasında en sık rastlananıdır.

Cinsel ilişki ciddi anlamda HBV olana büyük bir sorun yaratabilir. Çünkü karşısındaki insana aktarması için çok sayıda yol vardır. Ter, vücut sıvısı, tükürük ve meni noktasında çok yüksek ihtimalle yataktan HBV virüsüyle kalkabilirsiniz.

Hepatit B Bulaşmasını Nasıl Önleyebiliriz?

Hepatit B hemen bulaşan ve kuluçka dönemini çabuk bir biçimde başlatan virüslerdendir. Görülen belirti ile beraber doktora başvurmalı ve testlerini yaptırmalısınız. Ardından karaciğer riski olup olmadığı birkaç fonksiyon testiyle anlaşılabilir. Bulaşmasından sonra neden ve sonuç noktasında doktorunuzun bazı ek tetkikler uygulayabileceğini söylemek mümkün.

Hepatit B tedavisi olduktan sonra belirli bir süre kronik hale gelen virüsün belirtilerini görmeye devam edebilirsiniz. Cinsel ilişkilerde korunma bile sizi burada korumaya yetmeyebilir.

Hepatit virüsler arasında en ciddi ve en kolay bulaşıcı olanıdır. Neden bulaştığı bulunduktan sonra kronik Hepatit B riski saptanarak buna uygun bir yol geliştirilmelidir.

Tedavisi her bünye için aynı sonuçları vermeyebilir.

Bulaşma Yolu
Kan %15
Ter, Tükürük, Vücut Sıvısı, Meni(Cinsel İlişki) %85

Bulaşma yolları arasında bulunan cinsel ilişki genellikle ter, tükürük, vücut sıvısı ve meni olmak üzere tüm fonksiyonların bir arada düşünülmesine neden olur. Herkesin merak ettiği asıl soru olan Hepatit B bulaşmaması için alınacak önlemlerin cevabı ise oldukça basit.

Ne kadar kontrollü hareket ederseniz o kadar başarılı bir korunma sağlanır. HBV belirtileri uzun süre boyunca kronik olacak şekilde devam edebilir. Bununla yaşamayı öğrenmek ise sizi zorlayabilir. Eğer Hepatit virüsleriyle yaşamak sizin için bir külfet ise bu noktada son derece dikkatli olmalısınız.

Hepatit B Korunma Yolları Nelerdir?

Hepatit B korunma yolları açısından irdelendiğinde karşımıza genellikle seks hayatı ile ilgili tavsiyeler çıkıyor.

Uzmanların önerdiği ana koşulların cinsellik ile ilgili olması ise tesadüf değil.

HBV taşıyıcısı olan anneden çocuğa geçmesi dışında diğer tüm bulaşma yollarını bir cinsel ilişki esnasında yaşayabilirsiniz. Buna maruz kalmamak ise tamamıyla kontrollü bir cinsel yaşam ile mümkün.

Cinsellik asla burada temel bir problem olarak algılanmamalıdır. Sadece korunma ve korunmanın doğru yapılması önem arz eder. Hatta düşünüldüğünde Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun ana kaynağı olarak akla gelen cinsellik korunma yolları ile bile bulaşabilmektedir.

Bulaşıcı yönünün bu kadar yüksek olmasının sebebi vücut sıvılarının tamamında geçebilir olmasıdır. Yani meni için prezervatif takıldığında aynı zamanda olası bir kanama veya vücut sıvısı için çözüm sağlamış olabilirsiniz. Ancak bu durumda da ter ve tükürük yine serbestçe kişiler arasında virüsü taşıyabilecek konumda olacaktır.

 • Cinsel ilişkiye girmeden önce partner hususunda seçici olmak gerekir.
 • Hepatit B olma ihtimali olan biriyle birlikte olmamak.
 • Tüm seks deneyimlerini korunma sayesinde daha güvenli yaşamak.
 • Riski gördüğünüz ve HBV açısından pozitif olabilecek bir ortamda bulunmamak.
 • Ter ve tükürük gibi genel sıvılarla her zaman temastan kaçınmak.
 • Cinselliği sıvı, meni ve kan noktasında kontrollü yaşamak.
 • Kan tüplerine, torbalarına, enjektörlere temas etmemek.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/hepatit-b-nasil-bulasir.html

Hepatitten korunma yolları

Hepatitten nasıl korunuruz?

Virüslerin neden olduğu karaciğer iltihabı olarak tarif edilen Hepatit hastalığının birçok çeşidi var. İşte Hepatit hastalığı ve çeşitleri hakkında bilinmesi gereken her şey ve Hepatitten korunmanın yolları…

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Dünya Hepatit Günü nedeniyle Hepatit hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı.

Kaç çeşit Hepatit var? Ve en önemlileri neler?

Hepatit karaciğer iltihabı demektir. Virüsler en sık Hepatit sebebidir. Ayrıca ilaçlara bağlı Hepatitler, alkolik Hepatit, otoimmun Hepatitler ve daha nadir görülen diğer mikrobik Hepatitler vardır.

Bütün Hepatitlerin yüzde 80’i viral Hepatitlerdir. Karaciğere karşı özel ilgisi olan virüsler olan Hepatit A, B, C, D ve E virüslerı klinik olarak karaciğer hastalığı yaptığı bilinen en önemli etkenlerdir.

Hepatit hangi yollarla bulaşıyor?

Hepatit A ve Hepatit E ağız yolu ile alınan mikroplu su ve gıdalarla bulaşır. Nadiren kan yolu ile bulaşma olabilir. Ülkemizde A tipi Hepatit sıktır. Erişkinlerin çoğu geçirmiş ve bağışıklık oluşmuştur. E tipi Hepatit ise daha az görülür. Gebelerde daha ağır seyredebilir.

Hepatit B ve C ise daha çok kan yolu ile bulaşırlar.

En riskli gruplar sırasıyla damardan uyuşturucu ilaç kullananlar (aynı şırıngayı paylaşanlar), riskli cinsel yaşamı olanlar (çok eşlilik, homoseksülellik), kan ve kan ürünleri verilenler, her türlü cerrahi ve tıbbi invazif girişim ve ileri diş tedavileri yapılanlar, Hepatitli annelerin bebekleri, dövme ve “piercing” yaptıranlar, sağlık çalışanı olmak, ailede Hepatitli kişi bulunması ve toplu yaşanılan yerlerde (özürlülerin bakımevleri, cezaevleri vb) bulunmak, çalışmak şeklinde sayılabilir. Hemodiyaliz hastaları ve organ nakli yapılanlarda risk eskiye oranla çok azalmıştır. Bütün bu bulaş yollarının söz konusu olmadığı hastaların oranı yüzde 50’dir. Bu kişilerde aile içi yakın temas ve bazı eşyaların (tırnak makası, diş fırçası, traş bıçağı gibi) ortak kullanılması olası bulaş yollarıdır. Artık günümüzde duyarlı testlerle Hepatit için kontrol edilmekte olan kan ve kan ürünleri transfüzyonu ile Hepatit B ve C bulaşması istisnai haller dışında söz konusu değildir.

“Hepatit B aşılama programı sayesinde hasta sayısı düşüyor”

Bu hastalıktan korunmak için özellikle dikkat etmemiz gerekenler neler?

Bir önceki sorunun yanıtında riskli gruplar ve bulaşma yollarından bahsettik. Aslında buradan hareketle korunma için yapılması gerekenler de anlaşılmaktadır. Birincisi birey ve toplum bazında temizlik kurallarına uymaktır. Hepatit A ve Hepatit B için etkili ve emniyetli aşılara sahibiz.

Yeri gelmişken sorayım, kimler mutlaka Hepatit B aşısı olmalı?

Yenidoğanlar, ilköğretim çağındaki çocuklar ve riskli gruplardaki insanlar (Hepatit B’li kişilerin aile üyeleri, sağlık personeli gibi) mutlaka Hepatit B aşısı olmalıdır.

Türkiye’de 1990’lı yıllardan itibaren etkili bir Hepatit B aşısı programı uygulanmaktadır.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği tarafından 2010 yılında tamamlanan Türkhep isimli epidemiyolojik çalışmanın verileri erişkinler arasında 18-30 yaş grubunda Hepatit B infeksiyonu (HBsAg pozitifliği) sıklığının (yaklaşık yüzde 2), 30 yaşın üzerindekilere (yüzde 4-5) göre yarıdan daha az olduğunu göstermiştir. Bu olumlu gelişmenin kaynağı başarılı Hepatit B için aşılama programıdır.

Hepatit B veya Hepatit C olan kişilerin vücutlarında açık yara olmaması (yara bandları ile kapatılmalı) gerekir.

Ayrıca traş bıçağı, diş fırçası, tırnak makası ve diğer kişisel bakım aletlerinin başkaları ile paylaşılmaması dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Bunun dışında yaşamlarında özel bir kısıtlama gerekmez. Herkes gibi spor yapabilir ve havuza girebilirler.

Dünyada bir çok sporcu (futbol, atletizm, güreş ve diğer dallarda) Hepatit B veya Hepatit C pozitif olarak normal yaşamlarına devam etmektedir.

Hepatit A görece daha az tehli sonuçları olan bir infeksiyondur. Ancak erişkin yaşlarda uzun süren hastalık tablolarına sebep olup ciddi iş kaybı yarattığı için, çocukluk çağında Hepatit A geçirmemiş erişkinlerin aşılanması doğru bir yaklaşımdır. Ayrıca çocuklarda da genellikle 2 yaşından sonra giderek artan sıklıkta Hepatit A aşısı yapılmaktadır.

Hepatit E için aşı geliştirilmektedir. Hepatit C için böyle bir olumlu haber vermek mümkün değil, çünkü etkili bir aşısı yoktur. Ancak tedavisinde büyük ilerlemeler söz konusudur.

“Türkiye’de en az 3 milyon Hepatit B hastası var”

Türkiye’de viral Hepatitlerin görülme sıklığı nedir? Hepatit B neden daha önemli bir problem olarak ele alınıyor?

Hepatit B ve Hepatit C kronik infeksiyona ve bunun sonucu olarak karaciğer sirozu, ve kanseri gibi ölüme sebep olabilen hastalıklara yol açtığından daha önemlidir.

Dünyada 350-400 milyon, Türkiye’de ise en az 3 milyon Hepatit B’li insan yaşamaktadır. Bunlar hem potansiyel infeksiyon kaynağıdır, hem de siroz ve kanser gibi komplikasyonlara maruz kalma riski taşır.

Benzer şekilde Hepatit C’de çok önemli bir virüstür.

Dünyada 200 milyon, ülkemizde de 750.000 kişi Hepatit C’lidir. Bu hastaların yaklaşık dörtte birinde siroz ve/veya kanser gelişmesi riski vardır. Türkiye’de ve dünyada Hepatit B ve C’nin daha ciddi ele alınması ve üzerinde daha çok durulmasını sebebi budur. Çünkü yılda yaklaşık 1 milyon kişi bu iki virüsün sebep olduğu karaciğer hastalıklarından dolayı ölüyor.

Amaç gerek koruyucu önlemlerle (aşı ve diğerleri), gerekse zamanında tedavi ile (erken dönemlerde ilaç tedavisi, gecikmiş vakalarda karaciğer nakli) hastalığı iyileştirmek, ölümü önlemek ve uzun vadede Hepatit B ve Hepatit C’li hastaların sayısını azaltmaktır.

Hepatit C tedavisinde yeni umut!

Viral Hepatit tedavisinde neler yapılabiliyor? Örneğin Hepatit C’nin tedavisi mümkün mü?

Hepatit B ve Hepatit C için çok sayıda ilaç vardır. Kronik Hepatitli bu hastaların tedavisi zor, pahalı, karmaşık ve ciddi yan etkilerle birlikte olan bir meydan okumadır.

Hastalar ancak bu konunun uzmanları (gastroenteroloji-hepatoloji ve infeksiyon hastalıkları) tarafından tedavi edilmelidir. Hastanın tedaviye uyumu, ilaçlarını düzenli ve aksatmadan alması hayati önemdedir. Yeni ilaçlar gündemdedir.

Özellikle Hepatit C tedavisi için bu yıl ruhsat alan ve önümüzdeki yıllarda da gündeme gelecek olan yeni ilaçlar neredeyse yüzde 100’e yakın bir başarı vadetmektedir.

“Tedavi masrafları ve nakil konusunda batıdan daha iyiyiz”

Ülkemizde korunma ve tedavi konusunda durum nedir?

Ülkemizde gerek koruyucu hekimlik (aşılama ve bulaşı önleme), gerekse kronik Hepatit hastalarının tedavisi açısından ve ilerlemiş vakalarda yapılan karaciğer nakli konusunda çok önemli gelişmeler ve ilerlemeler sağlanmıştır.

Türkiye’de her vatandaş gerek aşılara, gerekse tedavi için ilaçlara ve hatta karaciğer nakline ücret ödemeden ulaşabilmektedir. Bu konuda birçok batı ülkesinden bile daha iyi ve ileri bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Ancak bazı sorunlarımız da yok değil tabi ki…

Birinci sorun insanlarımızın Hepatit B ve Hepatit C hastalığının önemini bilmemesi, gerekli duyarlılığı göstermemesidir.

Risk grubunda olanlar ve genelde herkes sağlık kontrolü sırasında Hepatit testlerini yaptırırsa erken tanı ve daha kolay tedavi mümkün olur.

İkinci sorun, tanı konulan hastaların düzenli doktor kontrolünde olmaması ve gerektiği zaman uygun ilaçlarla tedavi edilmemesidir. Kronik Hepatitli hastalarda yıllar süren belirtisiz, sessiz bir seyir vardır.

Bu uzun süreç hastalarda takipten kopma, doktor kontrolüne gitmeme gibi sonu olumsuz neticelenebilen komplikasyonlara sebep olabilir. Halkımız bu açıdan uyarmak isterim. Hastalığımız ne kadar hafif olursa olsun (inaktif infeksiyon, taşıyıcı, erken dönem, hafif karaciğer hastalığı gibi) en az 6-12 ayda bir kontrol gereklidir.

Hepatit hastalığının Türkiye’de geldiği son nokta nedir? Hepatitle mücadelede yapılması gerekenler neler?

Viral Hepatit konusunda ülkemizdeki hekimler ve hastalar olarak her türlü imkâna sahibiz. Eksiklerimiz neler diye sorarsak;

1. Hepatit tanısında, tedavi kararında ve tedavinin izlenmesinde kullanılan testlerin standart hale getirilmesi, her ünitede uluslararası kılavuzlarda belirtilen nitelikteki yöntemlerin kullanılması

2. Tedavi kararının bu konuda deneyimli merkezler ve uzmanlar tarafından verilmesi

3. Hepatit B ve Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçların belirlenmesinde kişisel tercihlerden çok uluslararası ve ulusal kılavuzlarda belirtilen esaslara göre davranılması

4. Hastaların tedaviye uyumunun arttırılması için daha fazla bilgilendirme yapılması

5. Hekimlerin karaciğer nakli indikasyonları ve zamanlaması konusunda eğitilmesi

6. En önemlisi aşılama programlarının daha geniş ve etkili olarak uygulanması

7. Hepatit B ve Hepatit C hastalarının kendi kendilerine, çevreleri veya yöneticiler tarafından alınan yanlış kararlarla sosyal faaliyetleri ve iş hayatlarının kısıtlanmaması şeklinde sıralayabiliriz.

Etiketler: Dünya Hepatit Günü, hepatit, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, hepatit çeşitleri, Hepatit E, hepatit hastalığı, hepatit nedir, hepatitin nedenleri, hepatitten korunma yolları, hepatitten korunmak, karaciğer iltihabı, Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu

Источник: //www.nazende.com/hepatitten-korunma-yollari/

Hepatit B ve Korunma Yolları

Hepatitten nasıl korunuruz?

Bu hastalık da cinsel yolla ve aile içi yakın temasla bulaşabilen bir virüs hastalığıdır.

Bir aile bireyinde enfeksiyon ya da taşıyıcılık saptandığında, başta eş olmak üzere diğer aile bireyleri de risk altındadır ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra aşılanmalıdır.

Günümüzde bebeklere ve diğer duyarlı bireylere rutin olarak Hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Çok yakın bir gelecekte bu uygulamalarla dünya üzerinden Hepatit B hastalığının aynen çiçek hastalığı gibi tümüyle kalkacağını varsayabiliriz.

Geçirildiğinde bazı durumlarda ciddi belirtilerle seyredebilen, bazen de kronikleşerek ciddi sağlık sorunları yaratabilen bir hastalık olan Hepatit B, aşı yoluyla hemen tümüyle önlenebilen bir hastalıktır.

Hepatit B enfeksiyonu, Hepatit B virüsünün (HBV) karaciğer dokusunda enfeksiyona yol açmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.

Virüs vücuda ilk kez girdiğinde şiddetli belirtiler ve sarılık yapabileceği gibi hiç bir belirti de vermeyebilir.

Enfeksiyon sonrası seyir tam şifa ve ömürboyu süren bağışıklık olabileceği gibi kronikleşme ve kalıcı karaciğer hastalığına ve karaciğer kanserine dönüşüm de söz konusu olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü hepatit B virüsünü insanda sigaradan sonra kanser yapan en önemli dış etken olarak değerlendirmektedir.

Hepatit B geçiren erişkinlerin %5-10'unda, çocukların ise %70'inde hastalık kronikleşir. Kronikleşen hepatit B enfeksiyonu karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri riskini önemli oranda artırır.

Ek olarak kronik hepatit B enfeksiyonu olanlar virüsü taşımaya devam ettikleri için hastalığı başta yakın temas halinde olduğu kişiler olmak üzere diğerlerine bulaştırmak için önemli bir kaynak teşkil ederler.

İlk enfeksiyon sonrası taşıyıcı durumuna geçmeyen şanslı bireylerde vücutta gelişen antikorlar hastalığa karşı ömürboyu bağışıklık sağlarlar ve bu bağışıklığı olanlarda kronik enfeksiyona bağlı riskler gerçekleşmez.

Belirtileri Nedir?

Virüs vücuda girdikten sonra 60-120 gün süren bir kuluçka dönemi sonrası belirti vermeye başlar.

Hastaların yarısında hafif kırgınlık gibi hastalığa özgü olmayan belirtiler gözlenirken, diğer yarısında kas ve eklem ağrıları, başağrısı, bulantı kusma, yorgunluk, karaciğer bölgesinde ağrı gibi belirtilerle birlikte gözaklarında sararma, ciltte sararma, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma ortaya çıkabilir.

Kimlerde Olur? (Risk Grupları)

Hepatit B enfeksiyonu damar yoluyla uyuşturucu kullananlarda, eşcinsel ilişkisi olanlarda, doktor, hemşire gibi sağlık personelinde, kanama bozukluğu nedeniyle sık sık kan ya da kan ürünü alanlarda, hemodiyaliz hastalarında diğer insanlardan daha sık görülür. Hastalığı taşıyan kişilerin yakınları da büyük risk altındadır.

Cinsel ilişki virüsün bulaşması için en uygun yollardan biridir ve bu haliyle hepatit B cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında da ön sıralarda yeralır.

Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsünü taşıyan kişilerin kanlarında, tükrük salgılarında, spermaları (meni) içinde, vajinal salgılarında virüs yoğun olarak bulunur.

Virüsün çok az bir miktarının bile bağışıklığı olmayan birinin kan dolaşımına geçmesi enfeksiyonu başlatmaya yeterlidir. Virüs ciltte, ağızda, genital bölgelerde gözle bile görülmeyen ufak çatlaklar bularak kişinin kan dolaşımına geçebilmektedir.

Aynı kaptan yemek yiyen kişiler arasında ve iyi temizlenmemiş çatal-bıçak gibi malzemenin kullanılmasıyla da bulaşabilir.

Korunma

Hepatit B uygun aşılamayla (Engerix, Genhevac B) önlenebilen bir hastalıktır. Bu yüzden ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada bu virüse karşı yoğun bir aşı kampanyası başlatılmıştır.

Artık çocukların aşı takvimlerinde hepatit B aşısı rutin olarak yer almaktadır. Amaç, bir zamanların salgın hastalığı olan ve şu anda dünyadan silinmiş çiçek hastalığı gibi hepatit B hastalığını da sonsuza kadar silmektir.

 Sizin kolunuzdaki çiçek aşısı izini çocuğunuz taşımayacak. Belki onun çocuğu da hepatit B aşısı olmak zorunda kalmayacak.

Aşının içinde bulunan madde aslında virüsün bir parçasının “rekombinan” teknikle yani laboratuvar ortamında suni olarak üretilmiş şeklidir. Bu madde vücuda girdiğinde çoğalmaz ve enfeksiyon yapmaz, ancak yabancı bir madde olarak algılandığından özgün antikorlar üretilir. Bu antikorlar vücuda virüs girdiğinde virüsü hemen tanıyarak yok ederler.

Aşı hakkında bilgiler

Aşı bazı kan ölçümleri yapılan (HBsAg, AntiHBs) ve bu ölçümlerle Hepatit B'ye karşı bağışıklığı olmayan ve virüs taşıyıcısı olmayan bireylere uygulanır:

 • HBsAg pozitif olan bireyler taşıyıcı olduklarından aşılanmaları anlamsızdır. AntiHBs antikorları negatif çıkan bireyler aşılanır.

 • Eğer bu antikorlar pozitif çıkarsa birey daha önceden zaten aşılanmış veya enfeksiyonu geçirmiş demektir ve aşılanmasına gerek yoktur.

 • Şu anda güncel olan aşılama şemasına göre ilk dozdan bir ay ve altı ay sonra olmak üzere toplam üç doz uygulanır (bu şema değişebilir). Aşı bittikten belli bir süre sonra kanda virüse karşı antikor gelişiminin seviyesi (AntiHBs antikor seviyesi) ölçülür ve gerekli durumlarda bir doz daha uygulanır.

 • Aşının beş yıl aralıklarla AntiHBs antikor seviyesi ölçümü yapılarak antikor seviyesinde düşme olursa tekrarlanması önerilir.

 • Başta risk altında olanlar olmak üzere tüm bireyler Hepatit B'ye karşı aşılanmalıdır. Ailedeki fertlerden birinde taşıyıcılık olması durumunda tüm aile bireyleri aşılanmalıdır.

Hepatit B virüsü taşıyan biriyle temas edilmesi durumunda (cinsel ilişki, kan alınması esnasında iğne batması, ameliyat ekibinin eline iğne batması, aynı ortamda yakın ilişki içinde bulunmak gibi) aşısız olan kişiye temastan sonraki ilk 48 saat içinde koruyucu Hepatit B immun serumu uygulanır ve aşı başlanır.

Gebelik dönemi ve doğumda bebeğin durumu

Günümüzde tüm bebekler doğduklarında Hepatit B aşı takvimine alınırlar.

Taşıyıcı olan anne adayında (HBsAg(+) olanlar) gebelikte ve doğumda enfeksiyonun bebeğe bulaşması engellenebilir. Bu amaçla bebeğe doğumdan sonraki ilk günlerde koruyucu serum verilir ve aşılarına başlanır.

Источник: //www.jinekoloji.net/hepatit-b-korunma-asilar

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..