Her 13 Saniyede Bir Kişi Sigara Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

Her 13 saniyede bir kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor

Her 13 Saniyede Bir Kişi Sigara Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

Dünya geneline bakıldığında şu an toplam 1,3 milyar sigara bağımlısı bulunmaktadır. Ülkemiz en çok sigara içilen 10 ülkenin içinde yer almaktadır.

 Son yıllarda ülkemizde alınan tedbirlerle sigara içme oranı azalmış olsa da, yine de sigara içme oranı oldukça fazladır. Genel olarak her 2 erkekten ve her 5 kadından biri sigara kullanmaktadır.

Sigara kullanımı maalesef dünyada her 13 saniyede bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açmaktadır.

Bir sigara 200’den fazla zehri barındırıyor

Sigara; nikotin, karbonmonoksit (egzoz dumanı) hidrojen siyanür, arsenik (fare zehiri) tolüen (tiner), amonyak(tuvalet temizleyici), kadmium, DDT (böcek öldürücü) radon (radyasyon), polonyum 210 (kanserojen) başta olmak üzere 200 civarında zehiri ve kanserojen maddeyi içermektedir.

 Bir sigara ile vücuda yüzlerce zararlı madde alınmaktadır.

 Sigara; ağız, gırtlak, baş-boyun, akciğer, mide, bağırsak, pankreas, karaciğer, böbrek, mesane ve prostat kanserlerine, KOAH, astım, pnömoni, tüberküloz, kalp ve damar hastalıkları, beyin felci, kısırlık ve cinsel güçte azalmaya yol açan en önemli nedendir.

Sigaraya bağlı ölümler; trafik, terör, iş kazaları ve intihar nedenli ölümlerin toplamından daha da fazladır. KOAH, akciğer kanseri, kalp-damar hastalıkları ve beyin felci en sık görülen sigara kaynaklı ölüm nedenleridir. İçilen her sigara insan yaşamından 5 dakika çalmaktadır.

 Bunun için sigara ne kadar erken bırakılırsa ölümler de o kadar azalır. Sigara içenlerin tüberküloza yakalanma riski daha yüksektir. Sigara içen kişilerde tüberkülozun ağır formları daha sık görülmektedir. Hastalığın nüksetme riski ve hayati tehye neden olma oranı daha yüksektir.

Günde 10 sigaradan fazla tüketiyorsanız…

Nikotin, çok güçlü fiziksel-psikolojik bağımlılık yapan ve yoksunluk sendromuna neden olan bir maddedir. Nikotinin yüzde 25’i, 15 saniyede beyne ulaşmakta vedopamin salgılanmasını uyarmaktadır. Nikotin alımı aniden kesildiğinde uykusuzluk, iştah artışı, depresyon, öfke, huzursuzluk ve konsantrasyon güçlüğü gelişebilir.

 Sigara bağımlılığı, fiziksel psikolojik ve sosyal yönleri olan kompleks bir davranış sorunudur. Eğer bir kişi sabah kalktığında ilk 30 dakika içinde sigaraya başlıyor ve gün içinde 10 sigaradan fazla tüketiyorsa bu kişi nikotinman olarak tanımlanmaktadır.

Bu, bireyin bağımlı olduğunu ve bir hekim tarafından destek alması gerektiğini gösterir.

Tıbbi destek ile 3 ayda sigaradan kurtulabilirsiniz

Sigara bağımlılığı bir hastalık olup uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir. Sigara; destek tedavi (danışmanlık, bilişsel davranışçı yöntemler), farmakolojik(ilaçla tedavi) ve etkinliği daha kanıtlanmamış yöntemlerle bırakılabilmektedir. Günümüzde FDA onaylı 3 ilaçlı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

 Bu tedaviler NRT; yani nikotin yerine koyma tedavisi, bupropioz, varenicline’dır. Tedavi ortalama 3 ay kadar sürmektedir. Nikotin yerine koyma tedavisi olan “NRT”de; bantlar, dil altı tabletleri, sakızlar, burun spreyleri kullanılır. Bu ürünler geçirilmiş kalp krizi, kalp ritim bozukluğu, beyin atağı ve gebelikte kullanılmamalıdır.

Bir diğer ilaç tedavisi “bupropion” ise antidepresif bir ilaçtır. Kafa travmalı, epileptik, gebe ve alkolik hastalarda kullanılmamalıdır. Son yıllarda en etkili ilaç tedavisi “varenicline”dır. Varenicline, sigara içme isteğini azaltarak, sigara bırakma oranlarını yükseltir.

Akupunktur, lazer, hipnoz, homeopati, elektronik ve taklit sigara ise etkinliği tam olarak kanıtlanmamış diğer sigara bırakma yöntemleridir.

  • Nikotin bağımlılığı testi, spirometri, muayene, yoğun tedavi
  • Bilgilendirme, psiko-sosyal destek, eğitim
  • Bireysel ve grup terapileri
  • Pratik öneriler ve sosyal destek

Elektronik sigara tütün endüstrinin yeni bir pazarlama stratejisi ürünüdür, içeriği sigaraya benzemektedir. Sigaradan daha az zararlı olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Türkiye’de satışı ve kullanımı yasaktır.

Elektronik sigarada farklı miktarlarda nikotin ve aromalar içeren kartuşlar bulunmaktadır. Elektronik sigara ile kontrolsüz miktarlarda nikotin alımı söz konusudur. Sigara bırakmadaki etkinliğini kanıtlayan bir çalışma da bulunmamaktadır.

Elektronik sigara, nikotin bağımlılığını tedavi etmez.

Sigara bağımlılığı bir hastalıktır

Sigara bağımlılığı fiziksel, psikolojik ve sosyal yönleri olan bir hastalıktır, deneyimli hekimler tarafından tedavi edilmelidir.

Sigara kullanımı konusunda toplumun mutlaka eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir.

Farkındalığın artırılması ayrıca bir bağımlılık hastalığı olduğunun ve hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekliliğinin vurgulanması gerekir.  Bu önlemler, tütün ürünlerine karşı mücadelede başarıyı sağlayacaktır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/her-13-saniyede-bir-kisi-sigara-nedeniyle-hayatini-kaybediyor/

Her 4 kişiden 1’i sigara nedeniyle hayatını kaybediyor

Her 13 Saniyede Bir Kişi Sigara Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

Sigara, kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun başlıca nedenlerinden biri olma özelliği taşıyor. Özellikle kanser ile sigara bağımlılığı arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor.

Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise, yüzde 15’inin nedeni sigara olarak kabul ediliyor. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde sigara yatıyor.

Özellikle sigara ile doğrudan ilişkili olan akciğer kanseri, kanser nedenli ölüm oranında 1’inci sırada.

Sigaranın bırakılması ile birlikte koroner hastalık riskinin hızla düşerek 2-3 yıl sonra akciğer kanseri riskinin de yaklaşık 10-15 yıl sonra tütün kullanmayanlarla eşitlendiği belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle tütün ve mamullerini kullanmanın verdiği zararları ve bırakma yöntemlerini anlattı.

“HER 4 KİŞİDEN 1’İ SİGARADAN HAYATINI KAYBEDİYOR”

Kalp-damar hastalıklarının oluşması ve iskemik kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin sigarayla büyük bir ilişkisi olduğunu, sayısız bilimsel araştırmalarla ortaya konulduğunu söyleyen Dr.

Çetingüç, “Kalp-damar hastalıklarından hayatını kaybeden 35-69 yaş grubu hastaların yüzde 25’inde etkenin sigara olduğu varsayılıyor. Sigara içenlerde kalp enfarktüsü daha fazla bulunuyor.

Bunun yanı sıra sigarayı bırakmakla koroner hastalık riskinin hızla düşerek 2-3 yıl sonra, akciğer kanseri riskinin de yaklaşık 10-15 yıl sonra tütün kullanmayanlarla eşitlendiği de önemli tespitler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

“EN ETKİN YÖNTEM DAVRANIŞ TEDAVİLERİ İLAÇLARLA BİRLİKTE KULLANILDIĞINDA DAHA İYİ SONUÇLAR ALINIYOR”

Sigarayı bırakma veya bıraktırmayı özendirme tedavilerinin çok çeşitli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çetingüç, “Bunlar bireysel, davranış ve grup psikoterapileri yanında ilaç tedavileri olarak sıralanıyor. En etkin yöntem olan davranış tedavileri ilaçlarla birlikte kullanıldığında daha iyi sonuçlar alınıyor.

ABD’de her yıl 50 milyon içicinin 20 milyonunun sigarayı bırakmaya çalışıyor ancak uzun vadede bunların yüzde 6’sının başarılı olabiliyor. Sigarayı bırakan kişilerin yüzde 70-80’ni 6-12 ay içinde tekrar sigaraya başlıyor.

Etkili bir irade savaşı ve iyi bir tedavi ile bırakmayı başaranların yaşam kalitesi ve süresinin artıyor” şeklinde konuştu.

“SİGARA BIRAKILDIĞINDA NİKOTİNİN VÜCUTTAN ÇEKİLMESİYLE BAŞLANGIÇTA CİDDİ SEMPTOMLAR GÖRÜLÜYOR”

Prof. Dr. Çetingüç, tütün ve mamulleri hakkında bilgiler vererek, “Tütün; tar, nikotin ve karbonmonoksit olmak üzere 3 ana toksik madde içeriyor.

Tar, boğaz ve akciğer kanserine, nikotin damar hastalıklarına, karbon monoksit ise yaşamsal doku ve organlarda oksijenizasyon yetmezliğine neden oluyor. Sigara bırakıldığında nikotinin vücuttan çekilmesiyle başlangıçta ciddi semptomlar görülüyor.

Bu semptomlar içerisinde becerilerde azalma ve zihinsel performans düşüklüğü, ilk sıralarda yer alıyor. Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra bilişsel işlevlerde ve reaksiyon zamanında belirgin şekilde azalma, sinirlilik, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu yaşanıyor.

Oruç tutan veya uçak gibi yasaklı ortamlarda sigara içemeyen tiryakilerde kavgacılık, dürtüsellik ve konfüzyon da görülebiliyor” diye belirtti.

“BIRAKMANIN İLK DÖNEMİNDE TEKRAR İÇME OLASILIĞINA KARŞI ETKİN OLDUĞU KADAR, YAN ETKİ RİSKİNİN DE AZ OLMASI DİKKAT ÇEKİYOR”

Ayrıca nikotin bandı, nikotin sakızı gibi replasman tedavilerin yanı sıra ilaçla tedavinin de mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, sigarayı bırakma yöntemleri hakkında ise “Yerine koyma dediğimiz nikotin replasman tedavisinde sigara ile alınan ve bağımlılık yapan nikotini kontrollü biçimde ve daha az dozda vücuda vermek esas alınıyor.

Özellikle bırakmanın ilk döneminde tekrar içme olasılığına karşı etkin olduğu kadar, yan etki riskinin de az olması dikkat çekiyor. Diğer yöntemlerden 2 kat fazla etkinliğe sahip olan nikotin replasman tedavisinin yanı sıra, ilaçla tedavi alternatifleri de bulunuyor. Sigarayı bırakmak için kullanılan ilaçların yan etkileri, replasman tedavisindeki seçeneklere oranla daha sık görülüyor.

Nikotin bandı, cilde nikotinli bant yapıştırmak suretiyle, hem sigarayı bırakma sonrası görülen yoksunluk semptomları hem de sigara içme arzusu bastırılıyor. Yapışma bölgesinde alerjik reaksiyonlar görülme oranı yüzde 20 iken, bu sorun lokal krem kullanımı veya bandın yerinin değiştirilmesiyle çözülebiliyor.

Nikotin sakızı, şekeri, pastilleri, farmakolojik olarak etkisiz ve ilaç olmayan bir maddeyle (plasebo) karşılaştırıldığında yüzde 40-60 oranında etkili olduğu gösterilen nikotin sakızları, bant alerjisi olanlarda tercih ediliyor. Günde içilen sigara sayısı kadar kullanılması, ağızda yanak içinde tutulması öneriliyor.

Tat ve kokusunun kötü olduğu, bazı kişilerde de bulantı ve baş dönmesi yaptığı biliniyor. Nefes yoluyla verilen nikotin (Nikotin inhaler), ağızdan içe çekildiğinde nikotinli buhar veren, sigara şeklinde plastik apareylerin burun spreyi tipinde olanları da bulunuyor. Ciddi boyutlara ulaşmamakla birlikte öksürük, boğaz ve burun tahrişi yaptığı biliniyor.

İlaçla tedavi, sigarayı bırakmaya yardımcı ilaçlarda pek çok alternatif bulunuyor. Ancak uyku bozukluğu, bilinç kaybı gibi birtakım yan etkiler sebebiyle bu ilaçların çoğu pilotlar ve araç sürücüleri için sakıncalı sayılıyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tütün ürünlerinin zararları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturulması, toplum bilincinin artırılması amacıyla “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilen 31 Mayıs'ta, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle sigaranın zararlarına dikkat çekiliyor.

Tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor ve DSÖ tarafından dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünyada yılda 6 milyon kişi, Türkiye'de de 100 binden fazla kişi sigara kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Dünyada 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalıyor ve her yıl 600 binin üzerinde kişi sigara içtiği için değil sigara dumanına maruz kaldığı, dumandan pasif etkilendiği için hayatını kaybediyor.

Toplumun tamamının sigara dumanından pasif maruziyetinin önlenmesi faaliyetleri kapsamında Sağlık Bakanlığınca, 2009'dan itibaren güçlü bir denetim mekanizması geliştirildi. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden (sağlık personeli, emniyet kuvvetleri, milli eğitim, belediye zabıtası) denetim ekipleri oluşturuldu.

185 milyon 188 bin 75 lira ceza kesildi

Denetimler, valilikler ve kaymakamlıklarca yetkilendirilen denetim ekiplerince, “rutin denetimler” ve “Alo 184 iletişim hattına yapılan ihbarlara yönelik denetimler” şeklinde yürütülüyor.

Bakanlık, bu süreçte sigara denetimlerine de ağırlık verdi. 19 Temmuz 2009-25 Mayıs 2017'de Türkiye genelinde yaklaşık bin 453 denetim ekibi ile 15 milyon 721 bin 601 denetim gerçekleştirilirken aynı dönemde 185 milyon 188 bin 75 lira idari para cezası kesildi.

Pasif etkilenimin önlenmesindeki kilit noktalarından biri de vatandaşların temiz hava soluma haklarına sahip çıkmaları oldu. Bu kapsamda, Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi aracılığıyla “Alo 184” iletişim hattına bugüne kadar gelen toplam ihbar sayısı 171 bin 331'e ulaştı.

Sigara Bırakma Poliklinikleri ve Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı üzerinden de sigarayı bırakmak isteyenlere hizmet sunuluyor. 27 Ekim 2010 tarihinde kurulan Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'nda 175 operatör 24 saat hizmet veriyor. Alo 171, kurulduğu günden bugüne kadar toplam 24 milyon 950 bin 673 çağrıya yanıt verdi.

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların taleplerine karşılık vererek hizmete erişimlerini kolaylaştırmak için 2009'da 62 merkezle uygulamaya konulan “Sigara Bırakma Polikliniği” sayısı, 2017'de 415'e çıkarıldı.

Sigara Bırakma Polikliniklerinden Ocak 2009-25 Mayıs 2017'de 1 milyon 928 bin 916 kişi hizmet aldı.

Источник: https://www.tgrthaber.com.tr/saglik/her-4-kisiden-1i-sigara-nedeniyle-hayatini-kaybediyor-180642

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.