Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor

içerik

Uçuk Hastalığı (Herpes Simpleks)

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor
Op. Dr. Necip Cihangir YILANLIOĞLU
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Koordinatörü Op. Dr. Cihangir Yılanlıoğlu , Herpers Simpleks (Uçuk Hastalığı) hakkında bilgi verdi.

Herpes nedir?

Herpes Simpleks ya da Uçuk hastalığı, Herpes Simpleks Virus denilen virüsün neden olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır.

Bu üç tip hakkında bilgi verir misiz?

HSV 1 daha çok ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir. HSV 3 ise Zona denilen rahatsızlığa yol açan, sinirlerde yerleşen tipidir.

Bu tip diğerlerinden farklı olarak içi su dolu keseler şeklinde değil, kızarıklık ve iğne batması şeklinde hissedilen diğerlerinden daha keskin ağrılar yapan bir tipidir. Kuşak şeklinde belirli bir alanı tutar ve öncelikle ağrılar başlar.

Daha sonra ağrı duyulan alanlarda nokta nokta kızarıklıklar başlayarak sınırlı ve belirli bir alanı kaplayan döküntü oluşur. Virüsün tuttuğu bölgeye uyan cilt bölgesinde yerleşir. Bir süre devam ettikten sonra öncelikle ağrılar, ardından döküntü iz bırakmadan iyileşir.

Herpes Simpleks’in türleri organlara nasıl etki eder?

HSV 1 ise yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar çok kısa süre içerisinde açılıp üzerleri ülserleşir ve yakınlarındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler. Ardından üzeri sulanan bu yaralar kabuklaşır. Kabuklar sarı beyaz renktedir.

Daha sonra kabuklar kendiliğinden yumuşayarak düşerler. İlk başta yerlerinde kahverengi bir leke bırakır . Daha sonra kahverengi bir ize dönüşür. HSV 2 ise genital bölgeyi tutar.

Kasıklar, kadında vajina dış dudakları, iç kısmı, anüs ile vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzını, erkekte penisin özellikle gövdeye yakın kısmını, nadiren penis başı ve testisleri, kalçaları tutabilir.

Nasıl bulaşır?

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma gibi virüsü taşıyan birey ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Virüsler deri ve/ veya mukozalardaki çatlaklardan vücuda girerler. Sinir hücrelerini tutarak bu sinirlerin lifleri boyunca ilerlerler.

Liflerin ganglion denilen ana merkezlerine yerleşirler. Ardından o bölgeye ait cilt ya da mukoza bölgesinde lezyonlarını oluşturmaya başlarlar. Virüsler yerleştikleri yerde ölmezler.

Yapılan tedaviler de virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir.

Özellikle genital bölge uçukları için nelere dikkat edilmelidir?

Genelde Herpes Simpleks virüs bulaştığında her iki tipi de alınabilmektedir. Ayrıca özellikle HSV 2 denilen genital bölge uçuklarında cinsel temas ile virüs alındığı unutulmamalı ve yine cinsel temasla bulaşabilecek başka hastalıklar da akla getirilmelidir.

Zira, HSV 2 virüsü kadar kolay bulaşabilen ve tehli seyreden başka bir takım virüs hastalıkları da aynı kişiden alınmış olabilir ( Sarılık , AİDS, Frengi gibi…).

Bu nedenle HSV 2 görülen bireylerde diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların da testler ile taranması doğru olacaktır.

Herpes İnfeksiyonu yaygın mıdır?

Herpes Simpleks infeksiyonunun bireylerde saptanarak çok doğru bir yaygınlık rdml taraması yapmak zordur. Bu zorluğun en önde gelen nedenlerinden bir tanesi infeksiyonun hastalık alındıktan sonra belirti ortaya çıkarmadan kalarak taşıyıcılık oluşturmasıdır.

Hastalığa sahip bireylerin yarısından fazlası ( ~% 65 i) hastalığa sahip olduklarını bilmezler. Ayrıca HSV 2 ile temas etmiş bireylerde hastalık oluşsa bile korku ve utanç gibi nedenlerle hastalıklarını saklamaları gibi bir durum da söz konusudur.

Bu nedenle hastalık hakkında başvuru aslında virüsü taşıyan birey sayısından çok daha azdır. HSV infeksiyonu toplumlar arasında da farklı oranlarda görülmektedir. ABD’de % 20’lerde olan bu oran, İsveç’te % 35’lerde, Brezilya’da % 40’lardadır. Ülkemizde ise ne yazık ki bilimsel bir istatistik bulunmamaktadır.

Ancak tahmin edilen oran % 30’lardadır. Sosyokültürel seviyesi düşük toplumlarda daha sık izlenmektedir. Gelir ve eğitim düzeyi düşük populasyon da hedef noktasıdır.

HSV-2 enfeksiyonuna yakalanmada risk faktörleri

 • Cinsel partner sayısının artması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Düşük gelir
 • Eğitim seviyesinin düşük olması
 • Siyahi ya da Hispanik etnik kökenli olma
 • Kadın olma
 • Erkek eşcinsel faaliyet
 • HIV enfeksiyonu

Hastalık nasıl oluşmakta ve seyretmektedir?

Virüs alındıktan kısa bir süre sonra ( 2- 12 gün kadar zaman aralığında) içi su dolu keseler ve kaşıntılı lezyonlar oluşmaya başlar. Hastanın bağışıklık durumunun kuvvetine göre bir miktar yayılır. Virüsle temas eden bireylerin yarısından fazlasında ise herhangi bir şikayet olmamaktadır.

Hasta hastalık nedeni olan virüsü vücuduna almış, sinir sistemine yerleşmiş vaziyettedir. Cinsel ilişkiye girdiği bireylere virüs bulaştırmaktadır. Bağışıklık sistemi baskılandığı herhangi bir durumda ise hastalık belirtileri ortaya çıkacaktır. Bazen bu süreci hasta hiç yaşamaz .Ancak virüsü taşıyıcılığı devam etmektedir.

Bazen de yılda en az dört ayrı atak yaşarlar.

Hastalık hangi durumlarda kendini gösterir?

Yeterli beslenememe durumunda, aşırı A vitamini alındığında, aşırı alkol tüketiminde, yoğun stres dönemlerinde, grip vs. gibi bağışıklık sistemini yoran bazı hastalıklarda, adet dönemlerinde, sık cinsel ilişkiye girildiği dönemlerde, kişisel hijyen bozukluğunda hastalık tekrarlamaya başlar.

Belirtiler en şiddetli ilk infeksiyonu aldığında görülse de bağışıklık sistemi burada ana rol oynadığından herhangi bir nüksde de şiddetlenebilir.

Hastalık belirtileri 20 gün kadar sürebilmekte ve kadınlarda bu dönemde rahim ağzında olabilen yaralar yüzünden akıntı, ağrılı cinsel ilişki gibi şikayetler belirebilmektedir.

Gebelikte hastalıkla temas edilmesi veya hastalığın bu dönemde nüksetmesi gibi durumlarda ne yapılabilir?

Hastalık gebeliğin ilk üç ayında geçirilirse fetus üzerinde çok ciddi hasar oluşturması iddia edilmiş olsa da bu konu da bilimsel veriler bulunmamaktadır. Ayrıca bu hasarların ultrason ile tespiti de mümkün olmayabilir.

Bu nedenle tüm gebeler gebeliğin ilk döneminde bu infeksiyonun geçirilip geçirilmediği yönünde taranmalıdır. Virüsün yeni alındığı aktif infeksiyonun geçirildiği vakalarda gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Hastalığı daha önce almış ve bağışıklanmış bireylerde fetus açısından bir teh bulunmamaktadır.

Bu gebelerin gebelikleri sırasında hastalığın nüksünü yaşamaları durumunda herhangi bir tedavi uygulanmamakta sadece destek yaklaşımları benimsenmektedir.

Doğuma yakın genital uçuk geçiren gebelerde ise eğer lezyonlar mevcutken doğum başlarsa bu gebelerde bebeğin temas ederek virüsü almalarını engellemek için sezaryen tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğin doğum sonrasında da bu virüsle temasını en aza indirmek için çok dikkat edilmelidir.

Tanı

– Şikayetten – Klinik bulgular ( sulu , hemen kabuklanan kaşıntı veya yangılı içi su dolu kesecikler ..) – Laboratuvar bulguları ile tanı koyulabilir.

– Laboratuvar testleri arasında yaradan sürüntü ile yapılacak kültür çalışmaları vardır.

– Sitolojik tanıda HSV Tip1 ve Tip2’ye karşı oluşmuş antikorların varlığı ve PCR ayırıcı tanıda frengi, fix ilaç allerjileri, travma, temas alerjileri düşünülmelidir.

Herpes virüsün tedavisi mümkün müdür, neler yapılabilir?

Herpes Virüsünün tam bir tedavisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle öncelikle virüsü kapmamaya özen göstermek gerekmektedir. Yabancılar ile temastan kaçınmak, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, ortak havlu vs. kullanımından uzak durmak gerekmektedir.

Virüsü aldığımızı düşündüğümüz bireyi mutlaka bu durum hakkında bilgilendirmeli, kendisinin hastalık ihtimali hakkında dikkatini çekmeliyiz. Hastalığı kapma halinde veya nüksü önlemek için de bağışıklık sistemini güçlendirmeli, aşırı alkol, aşırı yorgunluk, beslenme bozukluğu, stres gibi durumlardan uzak kalmaya özen göstermeliyiz.

Hastalık lezyonlarının en büyük sıkıntılarından biri de kolayca bakteri ile tekrar infekte olabilerek daha derin, daha geniş ve daha çok iz bırakan ülsreler haline gelebilmeleridir. Bu nedenle el ile temastan olabildiğince uzak durmalı, aktif lezyonların olduğu dönemde kağıt havluları tercih etmeli ve temastan kaçınmalıyız.

Bakteri varlığında doktor kontrolünde antibiyotikleri kullanmalıyız. Genital bölgede yer alan bütün yaralar önemlidir. Burada en korkutucu olanı, başka hastalıkların herpes zannedilerek atlanması ihtimalidir. Bu nedenle her genital bölgede izlenen yara da mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir.

Ayrıca bir diğer önemli husus da, herpes infeksiyonu varlığında olası diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların da alınmış olma ihtimalidir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ucuk-hastaligi-herpes-simpleks/

Dudaklardaki herpes – sebepler, belirtiler, tedavi

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor

Dudaklardaki herpes ya da dudaklardaki soğuk – asıl olarak sivilceler değil, hepimiz herpesin acil müdahalesini ortadan kaldırmak için kullanıyoruz ama oldukça ciddi bir hastalık.

Bu hastalığın nedeni basit veya labial bir herpes virüsüdür. Hoş olmayan ağrılı püskürmeler, sadece dudaklarda değil, aynı zamanda vücuda da yerleşebilir.

Herpes ihmal edilmiş durumda ise, bir kişinin iç organlarını etkileyebilir.

Herpes …

Yüzdeki herpes döküntüsünü görmezden gelme, çünkü bu gerçek bir hastalıktır, sözde ateş, bağışıklığınızın doğru olmadığını söylüyor.

Doktorlar, herpes virüsü hemen hemen her insanın vücudunda yaşıyor, ancak bunun harekete geçirildiğini ve bunun için bazı “olumlu” koşullar yaratmak gerektiğini söylüyor. Özellikle, strese, kronik hastalığa, influenzaya, hipotermiye karşı bağışıklıkta bir azalma olabilir veya tersi – güneşe uzun süreli maruz kalma.

Hamile bir kadında ortaya çıkan herpesin göz önüne alınması tehli olsun. Bu durumda, tüm gebelik boyunca onarılamayacak sonuçlara yol açabilir.

Bir keresinde bir kez herpes sürüntüğü zaman, hastalığın ömrü boyunca ona eşlik ettiği anlamına gelir. Kışkırtan faktörler varsa, herpes virüsü ağırlaştırılabilir.

Herpes virüsünün yenilmesi mekanizması

Herpes virüsünün yenilmesi için bir mekanizma hakkında konuşursak, her şey net değildir. Örneğin, bazı hastalarda, herpes virüsü yılda 6 defadan fazla görülür. Diğerlerinde – çok nadiren – yılda bir veya iki kez.

Bu davadaki doktorlar, herpes virüsünün sadece bağışıklığın azalması ile değil, aynı zamanda genetik, vücut özellikleri, yaşam tarzı, beslenme ve kötü alışkanlıkların varlığı gibi birtakım kışkırtıcı faktörlerle ortaya çıktığını iddia ediyor.

Herpes semptomları

Elbette, herpesin neredeyse tüm belirtilerini biliyorum, ancak bu hastalığın tam olarak nasıl ortaya çıktığı açıklığa kavuşturmak için gereksiz olmayacak.

Dikkat etmeniz gereken ilk şey, ağız, dudaklar, burun, yanaklarda sıvı bulunan kabarcıkların varlığıdır. Ayrıca, sıvı kabarcıklarını takiben genel sağlık durumu kötüleşir, iştah kaybolur, vücut ağrılır, nahoş bir güçsüzlük ortaya çıkar. Herpes ile bir kişinin vücut ısısı yükselir, uykusuzluk ortaya çıkar ve sinirlilik oluşur.

Şişeler dudaklarda açıldığında, kaşıntılı yaralara dönüşebilen ağrılı kanayan kabuklar oluşur.

Herpes'e ellerinizle dokunmak yasak! Başardıysanız, ellerinizi sabunla yıkayın ve alkolle onlarla tedavi edin. Herpes virüsü ile vücuda ellerinize dokunduğunuzda, hastalık vücudun bu bölümlerine yayılır. Bu, genital herpes, deri vb. Oluşur.

Herpes, bir kişinin gerçekten uğradığı 10 gün geçer. Hayatının kalitesi önemli ölçüde azaltılır.

Dikkat et!

Herpesin yılda 6 defadan fazla olması durumunda, bağışıklık sorunlarını ortadan kaldırmanız gerektiği anlamına gelir. Özellikle tedavi sadece uçukların uçuklarının tedavisine değil, vücudun savunma sisteminin uyarılmasına yönlendirilmelidir.

Soğuk algınlığı, hipotermi vb. Sonrasında herpes yılda bir kez ortaya çıkarsa, normal olarak düşünülebilir.

Herpes'e dudaklarında tedavi etmezsen …

Herpes'i dudaklara sürerseniz ve bu hastalığı tedavi etmezseniz, hastalığın 10 gününde virüs, gastrointestinal sistem, ağız, üst solunum yolu, göz mukozasına yayılır (konjunktivit ve keratit gibi hastalıklara neden olur). Herpes, burun kanatlarında, dudaklarında, vajina, penis ve çilek üzerine yayılma özelliğine sahiptir.

Herpes virüsünün ciddi lezyonları menenjit ve ensefalit gibi kompleks hastalıkların varlığını ayırt eder – bu merkezi sinir sisteminin yenilgisidir.

Herpes dudak basamakları

Dudaklardaki herpes birkaç ana aşamada bulunur: bunları listeliyoruz:

 • Gizli aşama – sıvı ile dolu küçük kabarcıkların dudak görünümleri, ortalama 2-3 hafta geçmelidir. Bu aşamada dahi, herpes virüsü sinir uçlarına nüfuz edebilir.
 • Dudakların dayanılmaz kaşıntısı ve ayrıca refahın genel bozulmasından şikayetçi olduğu prodromal evre.
 • Klinik evre – virüs epitelin derinliklerine nüfuz eder ve insan vücudunun diğer bölümlerine bulaşabilir.

Dudaklardaki herpesin nedenleri

Herpes, bağışıklığın azalması sonucunda dudaklarda görülür; hamilelik sırasında; Sürekli nöro-duygusal stres içinde olan hastalar; kötü alışkanlıkların varlığında – alkol ve sigara içmek; bulaşıcı hastalıklarda.

Dudaklardaki herpes yanı sıra ev eşyaları yoluyla da oral seks sonrası ortaya çıkabilir (örneğin, enfekte herpesle bir şişeden su içmişsinizdir).

Fetüs, bir kadının doğum kanalından geçerken (annenin virüsün taşıyıcısı olduğu sürece) uçuklar ile enfekte olabilir.

Gerçekten her yaş için herpes?

Herpes, gerçekten yaşam için bir insan için oluşur mu? Ne yazık ki, böyle, herpes virüsü, zamanında bile olsa, insan vücudundan tamamen ayrılmıyor. İstatistiklere göre, 10 kişiden 9'u herpes virüsünün doğrudan taşıyıcısı.

Bu durumda en kötü şey nedir? Örneğin gebe kadınlar, vücuttaki herpes virüsünü teşhis ederken kürtaj yaptırmaları şiddetle tavsiye edilir. Fakat, neredeyse hiç kimse bunu kabul etmez. Herpesin bir insanın iç organlarını gerçekten etkilemekle birlikte, sunulduğu kadar korkunç değildir.

Herpesin tedavisi

Dudaklarınızda herpesin olması en kısa sürede doğal bitkisel ilaçlara başvurmanız önerilir. Herpes sivilcelerinde, köknar veya çay ağacının uçucu yağı uygulanabilir.

Tıbbi kremler arasında şunlar belirlenebilir: Tebrofen, Valtrex, Bromuridin, Bonafton ve Flacoside.

Bağışıklığı iyileştirmeye paralel olarak, herhangi bir vitamin ve mineral kompleksini (burada eczanede kendiniz seçebilirsiniz) içmeniz gerekecek.

Herpes bir hafta içinde geçmezse ve çok kötü bir sağlık durumunuz varsa, o halde bir doktora görünmeniz önerilir.

Herpes virüsünün oluşumunun önlenmesi, HSV-1'e (herpes simpleks virüsü) karşı aşı olabilir.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/gerpes-na-gubax-prichiny-simptomy-lechenie_default.htm

Dudaktaki Herpes: Nasıl bulaşır? Dudaktaki herpes için bir tedavi. Herpes tehli mi?

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor

Dünya nüfusunun çoğu, bir veya daha fazla şeffaf balonun dudaklarındaki görünüme bağlı sıkıntıları bilir. Bazıları onlara çok fazla önem vermiyor.

Diğerleri sinir bozucu bir kozmetik kusurdan muzdarip ve rujlarla vakayı “düzeltmeye” çalışın.

Çok az insan uçukların başkalarının dudaklarına iletilip iletilmediğini ve bu zararsız baloncuklarla dolup dolmadığını düşünür. Durumu biraz açıklığa kavuşturalım.

Sinsi saldırgan

Dudaklardaki döküntü, herpes virüsünü kışkırtır. Mikroskobik olarak küçük, ama çok kurnaz. Mükemmel sağlıklı bir hücreye girdikten sonra, herpes zarına kabuğuyla bağlanır.

Bu aşamada, hala savunmasızdır, bu nedenle DNA'sını işgal edilen hücrenin sitoplazmasına izole etmek ve ganglia adı verilen insan sinir düğümlerine taşımak mümkün olduğu kadar çabuk çalışır. Orada, viral DNA başkasının hücresinin çekirdeğine sokulur ve hemen bölünmeye başlar. Tümü.

Bu andan itibaren virüsü öldürmek mümkün değil. Son nefesine kadar efendinin vücudunda kalır. Enfeksiyondan sonraki ilk birkaç günde genellikle hiçbir belirti olmaz. Diğer döküntüler ortaya çıkar. Birçok insan uçukların dudaklarda neye benzediğini bilir. Bu bir, çoğu zaman birleşebilen birkaç kabarcık.

Genç virüslere bulaşan berrak bir sıvı içerirler. Kabarcıklar kaşıntı, bazen ağrıya neden olur. Zamanla karanlık bir kabuk haline gelirler. Yanlışlıkla dokunup yırtarsanız, kan salgılanır.

Enfeksiyon yolları

Ne yazık ki, dudaklarında uçuk olan herkes önlem almıyor. Bu “bulaşıcılık” bulaşırken, herkes rahatsız edici döküntüleri soğuk algınlığı ile tanımıyor. Bu kısmen doğrudur. Herpes virüsü döngüsel bir yaşam sürmektedir. Yani, aktif fazları dinlenme fazlarına göre değişir. Soğuk algınlığı onu çalışmaya iten faktörlerden biridir.

Neyse ki, uçukların yapısı sağlam bir deriden insan vücuduna girmesine izin vermiyor. Fakat ellerde ağrı varsa ve bunlara bir virüs girerse, örneğin tükürük ile enfeksiyon kaçınılmazdır. Birçok insan, uçukların bir öpücükten geçip geçmediğini önemser. Tabii ki iletildi.

Ayrıca, örneğin hastanın kullandığı bulaşık gibi ev eşyaları yoluyla da toplanabilir. Oda sıcaklığında, virüs aktif bir gündür. + 50 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar onu öldürür. Ancak soğukta -70 derecelerde bile 5 gün yaşayabilir. Ancak metal yüzeylerde, örneğin kapı kollarında, uçuklar sadece 2 saatte saklanır.

Steril bandajlarda ve vatkalarda bile tamamen kuruyuncaya kadar daha uzun sürer.

Yenidoğanlarda virüs enfeksiyonu

Hamile bir kadının dudaklarında uçuk varsa, fetusa nasıl bulaşır? Cevap, enfeksiyonun gerçekleştiği gebeliğin süresine bağlıdır. Erken dönemlerde olmuşsa endişelenmeyin. Genellikle bu süre zarfında, bebeklerin tüm yüzde 1-3'i enfekte olur. Ancak hastalık 6 ayında ve sonrasında meydana gelirse, oran yüzde 60'e yükselir.

Bu durumda, doktor kadına antiviral ilaçlar reçete edebilir. İki tür uçuk simpleks virüsü vardır. Birincisi dudakları, gözleri, burnu, oral mukozayı, merkezi sinir sistemini etkiler. İkinci – sadece cinsel organlar.

Organizmasında iki tür uçuk yaşayan hamile kadınlar, bedenlerinde sadece bir çeşit virüs bulunanlardan iki kez daha sık çocuklarına bulaşabilirler.

Gizli teh

Herpes simpleks, toprağın yüzde 95'ine bulaşmış. Kalan 5 yüzde herhangi bir önlem alınmadığı takdirde kolayca alabilir. Ne yazık ki, onu sonsuza dek öldürebilecek dudaktaki uçuklar için böyle bir tedavi henüz icat edilmedi. Etkin olmayan bir durumda herpes'i destekleyen ilaçlar vardır.

Sağlığınızı iyileştirmek için önlemler almazsanız, virüsün etkinliği sadece dudaklarda değil gözlerde de ortaya çıkabilir, korneanın iltihaplanmasına neden olabilir. Bazen enfekte olmuş kişiler ağızda bir döküntü geliştirir, dişeti iltihaplanması. Virüs beyne girerse, menenjit veya ensefalit gelişebilir.

Enfekte olandan hala sağlıklı olan uçuklara bir öpücük veya ev eşyaları yoluyla bulaşır. Ancak hastanın kendisi kendi virüsünü dudaklardan vücudun diğer bölümlerine aktarabilir. Bu, baloncuklara ellerinizle dokunursanız ve aynı ellerinizle gözlere, üreme organlarına dokunursanız olur. Parmaklarda yara varsa, virüs vücuda kolayca girer.

Parmaklarda, dudaklarda döküntü gibi görünür. Kabarcıklar kaşınır, cilt kızarır, bazen çatlar ve bir insanda ağrıya neden olur.

Risk grupları

Herpes herkes için tehli mi? Belki de şeytan boyalı olduğu kadar kötü değildir? Ne yazık ki, herkes uçuk alabilir. Fakat bağışıklık sistemi düşük olan ve herhangi bir hastalık geçirmiş kişilerde en büyük olasılık, vücudu zayıflattı. Ayrıca, HIV ile enfekte olan insanlar ve organ nakli yapılan insanlar da risk altındadır.

Strese yatkın olanlar, sürekli gerginlik içinde yaşayan veya dinlenemeden çok çalışanlar, aynı zamanda virüsü de kolayca yakalarlar. Bilim adamları, kalıtımın bir kişinin belirli bir virüs türüne karşı duyarlılığını etkilediğini kesinlikle doğru bir şekilde belirttiler.

Bu, ailede ebeveynlerden birinin uçuktan etkilenmiş olması durumunda, çocuklarının aileleri sağlıklı olandan daha muhtemel olabileceği anlamına gelir. Çocukların bağışıklık sistemi genellikle zayıftır. Dudaklardaki uçuklar onlar için özellikle tehlidir.

Zaten doğmuş bir bebeğe nasıl bulaşır? En sık hasta bir anneden gelen havadaki damlacıklar. Neredeyse bütün gün çocuğa temas eder ve virüs tükürükte de bulunur.

Dış tedavi

Çoğu zaman, dudaktaki herpes ilacı merhemler şeklinde sunulur. Yalnızca etkilenen bölgeye etkili şekilde etki eder, kaşıntı, yanma, ağrı ve kurutma baloncuklarını hafifletir. Rusya pazarı, “Acyclovir”, “Zovirax”, “Fenistil” ve diğerlerine fon sunmaktadır.

Bu merhemlerde bulunan aktif maddeler, virüslerin DNA'nın bölünmesini bozarak ölümlerine yol açmaktadır. Ancak insan gangliyonunda bulunan virüslerin etkisi yoktur. Bazı hastalar dudaklarına iyot veya alkol ile kabarcıklar bulaştırırlar.

Bu ilaçların bakterisit özelliklere sahip olmasına rağmen, herpes virüsleri öldürmez, ancak dudakların hassas cildinde yanıklara neden olabilir. Bu nedenle kullanılmamalıdırlar. Sadece önceden oluşturulmuş kabuğu kurutabilirsiniz.

Ayrıca, baloncukları delmeyin ve içindeki sıvıları dışarı sıkmayın. Bu “tedavi” sadece ek enfeksiyona yol açar.

Hapları ile tedavi

Yukarıda belirtildiği gibi, dudaktaki veya vücudun diğer kısımlarındaki uçuklara yönelik bir tedavi henüz icat edilmemiştir. Yalnızca virüs aktivitesini azaltmaya veya semptomları azaltmaya yardımcı olan ilaçlar hazırlandı. Örneğin, “Lidokain”, “Parasetamol”, “Ibuprofen” ve benzeri ilaçlar ağrı, kaşıntı ve ateşi hafifletir.

Doktor cephaneliğindeki antiviral ilaçlar, virüsün aktivitesini azaltabilir ve aktif maddeden sessiz faza aktarabilir. Herpes aşıları geliştirilmekte ve test edilmektedir. Neyse ki, insanın kendisi bu “bulaşmaya” karşı bağışıklık geliştirebilir. Vücudumuz doğal katiller adı verilen özel lenfositler üretir.

Reseptörleri ile “düşmanı” tanırlar, hücrelerine sızarlar ve öldürürler. Dudaklarında görünen uçukların nadiren diğer organlarda aktivite gösterdikleri için teşekkür ederiz. Bu lenfositlerin yanı sıra antikorlar da, tekrarlamaların ortaya çıkmasını önleyen bağışıklık üretir.

Başka bir deyişle, bir insandaki herpes virüsü kalır, ancak etkin değildir.

önleme

Dudaklardaki uçukların ne olduğunu, bu virüsün hastadan sağlıklıya nasıl geçtiğini bilerek, enfekte olmamaları ya da en azından nüksetmelerinden kaçınmaları için önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler çok basittir ve temel hijyende oluşur:

 1. Öpmeyin ve kullanmayın aynı yemekleri, havlu, ruj dudaklarında döküntü olan biriyle.
 2. Ellerinizi sokaktan geri yıkadığınızdan emin olun.
 3. Mevcut olan tüm yollarla bağışıklığın güçlendirilmesi ve arttırılması. Bunlar ekinezya ve ginseng ile çay ve tentürler, bitkisel çaylar, meyveler ve vitaminler bakımından zengin sebzeler olabilir. Ayrıca vücuda sertleşme ve egzersiz dahildir.
 4. Vücudun stres ve aşırı aşırı yüklenme yaşamaması için bir yaşam tarzı sürün.
 5. Tekrarlama çok sık meydana gelirse, bir doktora danışın.

Источник: https://info-4all.ru/tr/zdorove-i-t%C4%B1p/zdorove/gerpes-na-gubah-kak-peredaetsya-lekarstvo-ot-gerpesa-na-gube/

Dudakta Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Bulaşır?

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor
71 / 100SEO Score

Uçuk dudak çevresinde ve  ağız içinde görülebilen, virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Herkes için istenmeyen bir görüntüye neden olur. Genellikle en yoğun en stresli dönemlerde ortaya çıkar.

Herpes virüsü

Ağız çevresinde ve dudaklarda uçuk çıkmasının nedeni Herpes Simpleks isimli virüstür. Birçok alt tipi olan bu virüsün uçuktan sorumlu olan tipi Herpes Simplex Tip-1(HSV-1)’dir. Nadir de olsa Herpes Simplex tip-2 de buna neden olabilir.

HSV-1’in neden olduğu uçuk genelde kaşıntılı, ağrılı, küçük boyutlarda ve grup halindedir.  Genelde en geç 10 gün içinde iz bırakmadan iyileşirler.

Uçuk virüsü (HSV-1) çok yaygındır. Enfekte olmuş kişilerin hepsinde aynı belirtiler görülmeyebilir. Virüs çoğu zaman pasif haldedir. Vücudumuzda sinirlerde ömür boyu belirti vermeden kalabilir. Virüs arada çoğalarak dudakta uçuk çıkmasına neden olur. Bu durumu tetikleyen bazı durumlsr vardır.

Günümüzde bu virüs için kalıcı tedavi bulunamamıştır. Alıncak bazı önlemler atak süresi kısaltılabilir.

Uçuk hakkında ön bilgiler

 • Uçuk, dudak çevresi ya da ağız içinde çıkabilir.
 • Genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer.
 • Herpes simplex tip-1 oldukça bulaşıcı bir virüstür.
 • Virüsü  harekete geçiren tetikleyicilerin iyi bilinmesi gerekir.
 • Bazı kişilerde bu durum yılda 2-3 defa tekrarlar.
 • Bu virüsü tamamen korunmak mümkün değildir.
 • Yaralar tam olarak iyileşmeden diğer kişilerle yakın temas kurmak, virüsün bulaşma riskini arttırır.

Uçuk belirtileri

Virüsü (HSV-1) taşıyan çoğu kişide herhangi bir belirti görülmediği için taşıyıcı olduğundan habersizdir. Bu da virüsü istemeden daha çok kişiye bulaştırmaya neden olur.

Taşıyıcının uçuk çıkardığı ve belirtilerin gördüğü süreye `atak´adı verilir. En şiddetli uçuk atağı, ilk ataktır. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin daha önce bu virüsle karşılaşmamış ve savunma (antikor) geliştirmemiş olmasıdır.

İlk ataklarda (özellikle çocuklarda) belirtiler çok şiddetli olabilir.

Görülebilecek belirtiler:

 • Ağız ya da dilde yaralar
 • Dudak çevresinde içi su dolu kabarcıklar
 • Ağız yaraları (ülserleri)
 • Ağız ya da dilde ağrı
 • Dilde şişlik
 • Yutkunmada zorluk
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Ateş
 • Vücudun aşırı su kaybetmesi (dehidratasyon)
 • Mide bulantısı veya baş dönmesi
 • Baş ağrısı

Uçuk Çıkacağını Nasıl Anlarız?

Virüsü taşıyan hastaların çoğu atak öncesi uyarı sinyallerini fark ederler.

Bu uyarı sinyalleri:

 • Ağız çevresinde karıncalanma ya da sızlama
 • Ağız çevresinde kaşıntı hissi
 • Ağız çevresinde yanma

Bu sinyallerin fark edilmesinden sonra dudak çevresinde içi sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Düzenli uçuk atakları yaşayan kişiler, uçukların genellikle aynı bölgede çıktığını belirtmişlerdir.

Oluşan kabarcıkların büyüklüğü ile ağrı arasında doğru orantı vardır. Yani kabarcıklar ne kadar büyükse ağrı da o kadar fazladır.

Tekrarlayan kabarcıklar, iz bırakmadan ortalama bir ya da iki hafta içerisinde kendiliğinden iyileşirler.

İlk atakta iyileşme süresi 3 haftayı bulabilir. Fakat daha sonraki ataklar daha çabuk iyileşir ve daha hafif seyreder.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Virüs vücuda girdikten sonra ömür boyu orada kalır. Çoğu zaman pasiftir fakat virüsü aktif duruma getirdiği bilinen bazı tetikleyiciler vardır.

Uçuk çıkmasını tetikleyen faktörler:

 • Stres, uykusuzluk
 • Aşırı yorgunluk
 • Derin üzüntü
 • Uçuğun çıktığı bölgede yaralanma
 • Menstrual (adet) döngü
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalınması
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Ateş
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Diş ameliyatları

Tetikleyiciler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde aşırı kahve tüketimi uçuğa neden olurken bazı kişilerde olmaz.

Uçuk bulaşıcı mıdır?

Evet, bu virüs direk temas ile bulaşır. Öpüşme veya mutfak eşyalarının (çatal, kaşık vb.) ortak kullanımı buna örnek gösterilebilir. Atak sırasında bulaşma riski çok daha yüksektir.

Uçuk virüsü (HSV-1) genellikle öpüşmeyle bulaşır. Taşıyıcı kişi hiçbir belirti görmese bile virüsü bulaştırabilir. Virüs dudak çevresinde ve tükürükte bulunabildiği için; ortak bardak, çatal vb. eşyaların kullanımı ya da öpücük ile bulaşır.

HSV-1 virüsü bulaştıktan sonra 2-12 gün içinde belirti verebilir (inkübasyon süresi).

 Teşhis

Hastanın şikayetleri ve görsel muayene ile rahatlıkla teşhis konulabilir. Genellikle test gerektiren bir hastalık değildir. Bazı durumlarda doktor kan testi isteyebilir ya da uçuk kabarcıklarından sürüntü örneği alıp laboratuvara gönderebilir. Bu tür testler genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hastalardan istenir. (Ör: Kemoterapi gören hastalar ya da HIV pozitif bireyler gibi).

Источник: https://www.saglikbilgi.net/dudakta-ucuk/

Dudaktaki Herpes: Nasıl bulaşır? Dudaktaki herpes için bir çare. Herpes tehli mi?

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor

Dünya nüfusunun çoğu tanıdıkBir veya daha fazla şeffaf baloncukların dudaklarındaki görünüm ile ilgili bir sıkıntı. Bazıları onlara çok önem vermez.

Diğerleri talihsiz bir kozmetik kusurdan muzdariptir ve maddeyi rujların yardımıyla “düzeltmeye” çalışırlar.

Ve birkaç kişi, herpes'in dudaklarında başka insanlara aktarılıp aktarılmadığını ve bu zararsız keseciklerin nasıl mahvolduğunu düşünür. Durumu biraz açıklığa kavuşturmaya çalışalım.

Yenidoğanlar virüsü ile enfeksiyon

Hamile bir kadın herpes'i dudaklarından dışarı çıkarsa nasılfetusa bulaşır mı? Cevap, enfeksiyonun meydana geldiği gestasyon süresine bağlıdır. Erken dönemde olduysa sorun yok. Genellikle bu dönemde bebeklerin sadece yüzde 1-3'ü enfekte olur. Ancak hastalık 6.

ayda ve daha sonra düştüğünde, gösterge yüzde 60'a yükselir. Bu durumda, doktor kadın antiviral ilaçları reçete edebilir. İki tip basit herpes virüsü vardır. İlk dudak, göz, burun, ağız mukusunu etkiler, CNS. İkincisi sadece seks organlarıdır.

İki çeşit uçuk bulunan gebe kadınlar, vücuduna sadece bir tür virüsün bulunduğu hücreler kadar sıklıkla iki kez çocuklarına bulaşabilirler.

Gizli Teh

Neredeyse yüzde 95'i herpes simplex ile enfektedünyalılar. İhtiyati tedbirleri takip etmiyorlarsa kalan yüzde 5'i kolayca alabilir. Ne yazık ki, sonsuza dek onu öldürebilen dudaktaki uçuklar için böyle bir tedavi henüz icat edilmemiştir. Herpes'i aktif olmayan bir durumda destekleyen sadece ilaçlar vardır.

Sağlığınızı güçlendirecek önlemler almazsanız, virüsün aktivitesi sadece dudaklarda değil, aynı zamanda gözlerde de korneanın iltihaplanmasına neden olur. Bazen ağız boşluğu içinde enfekte gelişen döküntüler, gingivostomatit oluşur. Virüs beyine girerse, menenjit veya ensefalit gelişebilir.

Enfekte sağlıklı olmak için, herpes bir öpücük veya ev eşyaları ile iletilir. Ancak hasta kendi virüsünü dudaktan vücudun diğer bölgelerine aktarabilir. Bu ellerinizle baloncuklara dokunursanız ve sonra aynı ellerle gözlere, cinsel organlara dokunursanız olur. Parmakların yaraları varsa, bunların içinden virüs kolayca vücuda girer.

Parmaklarda dudaklarda kızarıklık gibi görünüyor. Veziküller kuvvetli kaşıntılıdır, cilt kızarır, bazen parçalanır, kişiye acı verir.

Tedavi: Dış

Çoğu zaman, dudaktaki herpes için bir tedavimerhem şeklinde teklif. Sadece etkilenen bölgede etkili bir şekilde çalışırlar, kaşıntıyı giderir, yanar, ağrıları giderir ve kesecikleri kuruturlar.

Rus pazarında “Acyclovir”, “Zovirax”, “Fenistil” ve diğerleri gibi fonlar sunulmaktadır. Bu merhemlerde bulunan aktif maddeler, DNA virüslerinin bölünmesinin seyrini ve ölümüne yol açar. Ama insan çetelerinde bulunan virüsler, hiçbir etkisi yoktur.

Bazı hastalar dudaklarında iyot veya alkol ile kabarcıklar. Bu ilaçlar, bakteri öldürücü özelliklere sahip olmalarına rağmen, herpes virüsleri öldürmez, ancak dudakların hassas cildinin yanmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanılmamalıdır.

Sadece önceden oluşturulmuş kabuğu kurutabilirsiniz. Ayrıca, baloncukları delmeyin ve sıvıları bunlardan dışarı sıkmayın. Bu “tedavi” sadece ek bir enfeksiyona yol açar.

Tabletlerle tedavi

Yukarıda belirtildiği gibi, herpes için bir tedavivücudun dudak veya diğer kısımları henüz ortaya çıkmamıştır. Sadece virüsün aktivitesini azaltmaya veya semptomları azaltmaya yardımcı olan ilaçlar yaratılır. Örneğin, “Lidokain”, “Parasetamol”, “Ibuprofen” ve benzer ilaçlar ağrı, kaşıntı, ateş rahatlatır.

Hekimlerin cephaneliğinde bulunan antiviral ilaçlar, virüsün aktivitesini azaltabilir ve aktif fazdan sakin bir duruma aktarabilir. Herpes'e karşı aşılar sadece geliştirilmekte ve test edilmektedir. Neyse ki, bir kişi bu “enfeksiyon” a karşı bağışıklık geliştirebilir.

Vücudumuz doğal katiller olarak adlandırılan özel lenfositler üretir. Reseptörleri tarafından “düşman” tanınırlar, hücrelerine yerleştirilir ve öldürülürler. Dudaklarda görülen uçukların nadiren diğer organlarda da aktivite gösterdikleri için teşekkür ederiz.

Bu lenfositlerin yanı sıra antikorlar, relapsların oluşumunu engelleyen bağışıklık da üretir. Yani, herpes virüsü insanda kalır, ancak inaktif bir durumdadır.

Dudaklarda uçuk

Herpes Virüsü Dudak Uçuklatıyor

İçindekiler:

Popüler ateş denilen ve eski Yunancadan çevrilen dudaklardaki uçuk “emekleme” anlamına gelir – bu çok yaygın bir viral enfeksiyondur.

Ağrılı döküntülerin küçük, birbirine yakın aralıklarla berrak sıvı ile doldurulmuş, yanma hissi ve kaşıntıya neden olacak şekilde oluşması ile karakterizedir.

Bu durum kişiye yalnızca estetik rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda yemek yerken de büyük sıkıntı verir.

Herpes virüs enfeksiyonunun, modern tıbbın en acil sorunlarından biri olarak kabul edilen oldukça ciddi bir patoloji olduğu unutulmamalıdır. Bunun nedeni istatistiklere göre dünya nüfusunun yaklaşık% 90'ının herpes virüsü ile enfekte olmasıdır.

Bu patojen, hastalığın çeşitli klinik belirtilerine neden olabilir, sık nükslerin gelişmesine neden olabilir, gebe kadınlarda hastalık belirtilerinin gelişmesine katkıda bulunur, ayrıca fetüs ve yenidoğanların patolojisini tetikler.

Herpes virüsü enfeksiyonuna bağlı ölüm, gripten sonra ikinci sıradadır.

Dudaklardaki herpesin etken maddesi

Bilim, herpes virüsünün 8 tipini bilir, fakat en yaygın olanı herpes simpleks virüs tip I'dir. Ağız uçuklarının gelişmesine, yani dudaklarda soğuk algınlığına (ateş) neden olan kişidir.

HSV-1, insan vücuduna girdikten sonra periferik sinirler boyunca CNS'ye göç edebilen nörotrofik ve nöroinvaziv bir virüstür. Bir lipoprotein zarfı, çift sarmallı DNA ve bir kapsitten oluşur.

Üreme için bu patojen, konakçı hücrenin metabolik aparatını kullanır.

Çekirdeğinde virüs replikasyon döngüsü yaklaşık 24 saat sürer ve bundan sonra tamamen oluşturulmuş yeni bir virion çekirdeği terk eder.

İn vitro olarak, virüs canlı hücre kültürlerinde yetiştirilir (çok çekirdekli olurlar). UV ışığı ve dezenfektanlar tarafından hızla etkisizleştirilir ve ayrıca yüksek sıcaklıklara karşı hassastır.

Dudaklarda uçuk oluşumunu tetikleyen faktörler

 1. Vücudun bağışıklık kuvvetlerinde azalma.
 2. Aşırı ısınma veya hipotermi.
 3. Soğuk algınlığı.
 4. Ağır stres veya duygusal sıkıntı.
 5. Çeşitli zehirlenmeler.
 6. Kötü yemek
 7. Tükenme veya tükenme.
 8. Adetin başlangıcı.

Bununla birlikte, herpes simpleks virüsü HIV ile enfekte olmuş ve kanser hastaları için olduğu kadar organ nakli geçiren hastalar için de çok tehlidir. Bu durumda, insan vücudu aşırı derecede zayıflamış ve bu nedenle herpetik bir enfeksiyonun tekrarını önleyememektedir.

Herpes iletme yolları

Herpes simpleks virüs tip 1 son derece bulaşıcıdır ve bu nedenle öpüşürken, bulaşıklar ve kişisel hijyen malzemeleriyle insandan insana çok kolayca bulaşır.

Bu tip bir virüs ile enfeksiyon için sadece hasta bir insanla veya dokunduğu nesnelerle doğrudan temasın yanı sıra, cilt veya mukoza üzerinde yara ve mikro çatlakların varlığını da gerektirdiği belirtilmelidir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir cilt varlığında enfeksiyonun imkansız olduğu konusunda aceleci sonuçlar çıkarmamalısınız.

Ne yazık ki, “sağlıklı cilt ve mukoza membranları” kavramı oldukça görecelidir, çünkü her birimiz ağrıya neden olmayan tamamen küçük yaralanmalar olabilir, ancak aynı zamanda koruyucu bariyer işlevleri de kaybolur ve virüs organizmasına kolayca nüfuz eder. potansiyel “sahip”.

HSV-1'in sadece uçukların dudaklarda görünmesine neden olamayacağı vurgulanmalıdır. Ayrıca yüzün diğer kısımlarında döküntüleri tetikleyebilir. Bu nedenle, bir herpevirüs enfeksiyonunun karakteristik semptomlarını tespit ederken, bazı önlemler alınmalıdır:

Dudaklardaki uçuklar çok bulaşıcıdır ve bu nedenle etkilenen bölgeye ellerinizle dokunmanız tavsiye edilmez ve merhem uyguladıktan sonra ellerinizi sabunla iyice yıkamalısınız ve bir antiseptik ile tedavi etmelisiniz.

Makyaj yaparken çok dikkatli olmanız ve semptomlar azalıncaya kadar tamamen bırakmanız daha iyi olmalı, çünkü patojen gözlerin mukoza zarına girebilir (kontakt lens kullanan hastaların bunları tükürükle nemlendirmeleri kesinlikle yasaktır).

Aile üyelerinin veya yetkisiz kişilerin kirlenmesini önlemek için, dudaklarında uçuk döküntüleri olan bir kişiye bireysel yemekler, havlular ve etkilenen yüzeyle etkileşime girebilecek diğer ürünler verilmelidir.

Uzmanlar bu periyotta öpüşmeyi önermiyorlar, ayrıca herpes simpleks virüsü genital organlar da dahil olmak üzere vücudun hemen hemen tüm dokularını enfekte edebildiğinden oral seks yapıyorlar.

HSV-1'in kalıcılık mekanizması

Bilimsel dünyada, herpes simpleks patojenin kalıcılık mekanizmasının iki teorisi ele alınmıştır:

1. Statik hipoteze göre, cilde nüfuz eden virüs en sinir uçlarına ulaşır. Sonra, sinirleri besleyen bir sıvı akımı ile, serbest (verimsiz) bir durumda trigeminal ganglion hücrelerine nüfuz eder ve zayıflatılmış bir bağışıklık sisteminden kaynaklanan tekrar aktif hale getirilmeden önce gizli bir formda bulunur.

2.

Dinamik hipoteze göre, herpes simpleks virüsü, ganglion hücrelerine nüfuz ettikten sonra, sinir boyunca cilde ulaşır ve sürekli olarak, bağışıklık mekanizmalarını önleyen, tekrarlayanların gelişmesini önleyen veya tezahürlerini zayıflatan bireysel mikrofokus enfeksiyonlarının gelişimini tetikler. Bununla birlikte, bağışıklık zayıfladığında, cilde ulaşan virüs, agresif özelliklerini göstermeye başlar.

Not: Trigeminal pleksustan dudaklara ve mukozaya zarar veren sinir dallarının ayrıldığı görülür. Sinirden geçerken virüs, dokusunun iltihaplanmasının gelişmesine neden olur ve bu da sinir lifi boyunca ağrının gelişmesine yol açar.

Dudaklarda uçuk belirtileri

Hastalığın semptomatolojisi sıklıkla diğer hastalıkların belirtilerine benzerdir ve bu nedenle tedaviye başlamadan önce patolojik süreci tanımlamak gerekir. Dudaklardaki uçukların birincil veya tekrarlayan olabileceği belirtilmelidir. Bununla birlikte, klinik uygulamada, asemptomatik viral taşıma meydana gelir.

Primer herpesin ilk belirtileri yaklaşık 7-10 gün içinde ortaya çıkar (bu, inkübasyon süresinin süresidir).

Kızarıklıkların yanı sıra, hasta genel durum, bozulma, halsizlik, ateş, baş ağrısı ve kas ağrısında bir bozulma yaşayabilir. Hastalığın açık belirtileri geçtikten sonra tekrarlayan bir forma dönüşür.

Nüks insidansının farklı olabileceği belirtilmelidir. Esas olarak vücudun doğal direncine, yani bağışıklığa bağlıdır.

Hastalığın evresi

1. Hastalığın ilk aşamasına hafif bir karıncalanma, dudaklarda, ağzın köşelerinde, dilde ve bazen yüzün her tarafında kaşıntı ve yanma eşlik eder. Kızarıklığın kısa sürede ortaya çıktığı yerde, acı vardır ve bu bölgedeki cilt kızarır. Uzmanlar, antiviral tedavinin hastalığın ilk aşamasında başlatılması durumunda nüksün önlenebileceğini söylüyorlar.

2.

Enflamasyon aşaması için, yavaş yavaş artan küçük ağrılı bir kabarcığın dudaklarındaki görünüm ile karakterizedir. Bu, yoğun bir yoğun oluşumdur ve berrak bir sıvı ile doludur (bir süre sonra bulutlu olur).

3. Ülserasyon aşamasında vezikül patlar ve çok miktarda olgun virüs partikülü içeren seröz bir sıvı dökülür. Kabarcıkların yerine ağrılı yaralar kalır. Herpevirüs enfeksiyonunun bu aşamasında hastanın en bulaşıcı olduğu kabul edilir.

4. Eğitim kırıcı. Herpes yaraları yerinde kalan ülserler, ciddi şekilde ağrı ve kanamaya neden olacak şekilde kolayca zarar verebilecek kabuklarla kaplıdır.

Dudaklardaki herpes ve hamilelik

Ne yazık ki, hamile kadınların dudaklarında uçuk oldukça sık görülür.

Bu, gelecekteki annenin vücudundaki çocuk doğurma döneminde, bağışıklığının azaldığı için hormonal arka planda bir değişiklik gözlemlendiği gerçeğiyle açıklanmaktadır.

Sonuç olarak, önceden etkileyici olmayan herpes simpleks virüsü agresifleşir, kontrol edilemez bir şekilde çoğalmaya başlar ve iltihaplanma gelişimini tetikler.

Kadın bedenine erken yaşta girme, HSV-1 yaşam boyu sakinliği olur. İnsan vücudu, enfeksiyöz bir ajanın girişine cevap olarak, immün savunmada önemli bir spesifik faktör olan antikorlar (immünoglobulinler) üretir.

Başlangıçta, enfeksiyonun ilk girişi sırasında, vücut geçici antikorlar üretmeye başlar (M sınıfı immünoglobulinler). Bir yıldan fazla olmayan kanda dolaşırlar. Ardından, patojenin nüfuz etmesinden 2-3 hafta sonra, vücut başka bir antikor sınıfı (IgG) üretir. Hayatı boyunca orada olanlar ve fetüsü herpevirüs enfeksiyonunun olumsuz etkilerinden koruyabilenler.

Azalan annenin dudaklarının derisinin zarar görmesi, bağışıklığın azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve sinir ganglionlarının hücrelerinde herpes simpleks virüs tip 1'in aktivasyonuna yol açabilir. Bu sinsi patojenin, IgG sınıfının maternal antikorları tarafından güvenle bloke edilen enflamatuar sürecin gelişmesine neden olmasına rağmen, fetüs üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip olamaz.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında bir herpevirüs enfeksiyonuyla primer enfeksiyon olasılığını tamamen dışlamak imkansızdır. Bununla birlikte, klinik pratikte bu tür vakalar oldukça nadirdir (bu durumda daha sık, genital herpes tip 2, hastalığın gelişimini tetikler).

Eğer HSV-1 enfeksiyonu hala devam ediyorsa ve gebeliğin ilk üç ayında, uzmanlar bunu durdurma eğilimindedir. Daha sonra ise, invazif olmayan prenatal tanı yöntemlerinin kullanımıyla fetüsün dinamik kontrolü yapılır.

Herpes virüsü enfeksiyonu belirtileri olan yenidoğan annelerin bakımı

Yenidoğanın enfeksiyonundan kaçınmak için dudaklarında herpetik döküntüleri olan kadınlar, bazı kurallara kesinlikle uymalıdır:

 • Çocuğa dokunmadan önce eller çok iyice yıkanmalıdır.
 • Veziküllerin, ülserlerin ve kabukların varlığında, çocuğa sadece pamuklu gazlı bez sargısında yaklaşmasına izin verilir.
 • Bir çocuğu öpmek veya baldırına dudaklarıyla dokunmak kesinlikle yasaktır.

Dudaklardaki herpes teşhisi

Bir herpevirüs enfeksiyonunun vücudundaki varlığın doğrulanması için, hastalar PCR ve ELISA ile test edilir. Polimeraz zincir reaksiyonu sayesinde HSV-1 kanda ve erüpsiyon bölgesinden alınan lekelerde tespit edilir.

Hastalığın primer olup olmadığını veya nüks olup olmadığını bulmak için, çeşitli sınıfların immünoglobulinlerinin varlığını ortaya çıkaran ve böylece hastalığın süresini belirleyen bir enzim immünoassay gerçekleştirilir.

Herpesvirüs enfeksiyonu tedavisi

Ne yazık ki, bugün herpes simpleks virüsünün derde devresi henüz bulunamamıştır. Fakat aynı zamanda, patojene karşı savaşabilecek ve aktivitesini inhibe edebilecek birçok etkili antiviral ilaç yaratılmıştır.

Yerel bir ilaç olarak, terapötik bir bileşeni olan özel merhemler reçete edilir (asiklovir, şu anda, patojenin çoğalmasına izin vermeyen herpes için en etkili ilaçtır).

Uzmanlar, merhemlerin uçukların çok erken evrelerinde kullanılmasını tavsiye eder (kaşıntı, ağrı ve şişlik oluşursa). Sonra ağrılı döküntü oluşumunu önleyebilirsiniz.

Aynı zamanda, bağışıklığı korumak için, bir hafta boyunca C vitamini yükleme dozu alınması ve ardından iki hafta boyunca bağışıklık sistemini vitamin-mineral komplekslerinin yardımı ile sürdürmesi önerilir.

İltihaplanma aşamasında ve kabarcıkların oluşumu sırasında, yerel antiviral ajanların atanması ile birlikte, kurutma etkisine sahip preparatların kullanımı gösterilmektedir.

Dudaklarda oluşan kabarcıkları açmak veya önceden oluşturulmuş kabukları çıkarmak kesinlikle yasaktır, bu durumda enfeksiyonu göz kapaklarının ve gözlerin mukoza da dahil olmak üzere, yüzün diğer bölümlerine daha da yaymak mümkündür.

Şişliği ve iltihabı azaltmak ve ağrıyı azaltmak için, ılık bir soda kompresü (bir bardak suya bir tatlı kaşığı) veya bitkisel özütler (kırlangıçotu, papatya, nane) ve etkilenen alanda Viton veya nane özü ile yağlayın.

Bu dönemde, tuzlu, baharatlı, ekşi ve salamura gıdaların yanı sıra narenciye sularının alımını da sınırlamanız gerekir. Herpes simpleks virüsünün, süt, kefir, peynir ve yoğurtta büyük miktarlarda bulunan amino asit lizinden tahrip edici şekilde etkilendiğine dikkat edilmelidir.

Kabuk oluşumu sırasında, dudaklarında uçuk olan hastaların etkilenen bölgeyi cildi yumuşatıcı preparatlarla (köknar yağı veya nergis kreması) yağlamaları önerilir. Aynı zamanda, tam bir uyku, sağlıklı bir diyet, vitaminler ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar, hastalıkla daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Herpesvirüs Enfeksiyonunun Önlenmesi

Dudaklardaki herpetik püskürmelerin tekrarını önlemek için, bağışıklık sistemini sürekli güçlendirmelisiniz. Bunu yapmak için, kötü alışkanlıklara veda etmek, aktif bir yaşam tarzı yaşamak, dengeli bir diyet yemek, stresten kaçınmak ve vücudu sindirmek daha akıllıca olur.

Soğuk algınlığı salgını, mümkünse hastalarla teması önlemek için denemelisiniz. Dudaklarında sık sık uçuk püskürmesi olanlar için, uzmanlar sürekli yanlarında antiviral merhem bulundurmanızı önerir. Ağrının ve karıncalanmanın geliştiği yer sürülürse, hastalığın nüksetmesinin gelişmesini önlemek mümkündür.

Herhangi bir nedenden dolayı hastalığın başlangıç ​​aşaması kaçırılmışsa, yine de tedavi gereklidir.

Ayrıca, vücudun bağışıklık kuvvetlerini önlemek ve güçlendirmek için sık sık uçuktan muzdarip bağışıklık sistemi olan kişiler, bir intravenöz ozon tedavisi almayı önermektedir. Birçok organın çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Vücut ihtiyaç duyduğu oksijen dozunu aldıktan sonra, bağımsız olarak bulaşıcı ajanla savaşmaya başlar. Güçlü bir doğal antiseptik olan ozonun etkisi altında, viral zarf tahrip olur ve virionun ölümüne yol açar.

Ayrıca, ozon damlalarının yardımıyla, vücut ölü veya enfekte olmuş hücrelerden temizlenir, böylece hastalığın tekrarlayan gelişimini önler.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/gerpes-na-gubah.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.