Hidradenit (Köpek Memesi) Hastalığı Nedir?

Hidradenit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hidradenit (Köpek Memesi) Hastalığı Nedir?

Yazar: Surgeon Yurevich V.V.

İnsan cildi, çeşitli işlevleri yerine getiren çok karmaşık bir organdır. Cildin tüm cerrahi hastalıklarından en yaygın olan hidradenittir.

Hydradenitis, cildin ter bezlerinin akut bir iltihaplanmasıdır. Ter bezlerinin insan derisini tamamen kaplamasına rağmen, hidradenit esas olarak aksillerde ve daha az sıklıkla vücudun kasık bölgesinde bulunur. Hidradeniti neyin oluşturduğunu anlamak için ter bezinin ne olduğunu ve neyin içerdiğini anlamanız gerekir.

Ter bezi, kalınlaşmış kısmı derinin içinde yer alan ve dar kısmı olan bir armut gibi görünür – saçın yanındaki cilt yüzeyinde boşaltım kanalı açılır. Bu kanal vasıtasıyla bezin ürettiği ter cildin yüzeyine akar ve nemlendirir.

Ter bezinin iltihaplanması sırasında, her şeyden önce, çok dar olan, tamamen tıkanmış olan boşaltım kanalının şişmesi vardır. Enfekte olan ter, dışarıdan dışarıya doğru çıkışa sahip değildir, büyüklüğü artıran ve terleyen ter beziyle patlar. Küçük bir intradermal apse var.

Hidradenit nedeni

Hidradenitin ana nedeni enfeksiyondur. Sayısız farklı mikroorganizmalar insan cildinde yaşarlar, ki bu, özellikle sıcak mevsimde, yoğun fiziksel aktivite sırasında sürtünme sırasında obez insanlarda, dikkatsizce traş olurken sıklıkla ortaya çıkan aksiller ve kasık cildinin mikrotravmaları durumunda, ter bezinin içine girer, iltihaplanmasına sebep olur.

Ayrıca hidradenit gelişimine vücudun bağışıklık bir azalma eşliğinde çeşitli endokrin hastalıkları, diyabet, yanı sıra tüm hastalıkları predispose.

Hydradenitis'teki tipik lokalizasyon ve karakteristik semptomlar nedeniyle, çoğu durumda, sadece doktorlar için değil, kesinlikle herkes için teşhiste zorluk yoktur.

Hydradenitis belirtileri

Harici olarak, hidradenit bir dizi spesifik özelliğe sahip olan koltuk altı ciltlerinde hafif bir şişliktir. Bu kırmızımsı renk oluşumu, hem dinlenme hem de dokunma sırasında ödemli, keskin ağrılıdır.

Hastalık, birkaç gün içinde yavaş yavaş artan bir şekilde küçük bir tüberkülün ortaya çıkmasıyla başlar ve bu boyutlar, darı tanelerinden tavuk yumurtasına kadar geniş ölçüde değişebilir.

Aynı zamanda, sabit, nabızlı, uyku bir kişi mahrum eden karakteri alır yavaş yavaş artan bir ağrı vardır. Sıklıkla, hastalar ateş ve halsizlik var.

Karakteristik hidradenit tipi nedeniyle, bir emziren köpeğin meme ucuyla benzerlik göstermesi nedeniyle, “emzik meme” ismi insanlar arasında uzun süredir kurulmuştur.

Çoğu zaman, hidradenit sırasıyla bir ter bezini etkiler, böylece tek bir subkütanöz apse oluşturur. Bununla birlikte, hidradenitin her iki koltukaltına da eşzamanlı hasar da dahil olmak üzere birkaç ter bezini etkilediği durumlar vardır.

Bu hastalığın olumlu bir seyri ile, akut olarak gelişir, iki ila üç gün içinde ter bezi takviyesi vardır, bir apse kendi başına açılır, irin dışarı çıkar ve birkaç gün içinde kendini kurtarma olur.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, geç tedavi durumunda, pürülan süreç ter bezinin ötesine uzanabilir.

Aynı zamanda, karmaşık anatomik özelliklerinden ötürü, omuz bölgesine, skapula altında ve hatta boyuna kadar pektoralis majörüne yayılabilen, aksiller bölgenin diffüz pürülan bir iltihabı meydana gelir.

Bu nedenle, tüm hidradenit vakalarında, zamanında cerrahi bakım sağlanması gereklidir. Sadece böyle bir yaklaşımla ciddi komplikasyonların ortaya çıkması etkili bir şekilde önlenebilir.

Bir başka özellik ve hidradenit problemi, daha sık tekrar eden bir nüks, yani tekrar aynı yerde tekrar ortaya çıkmasıdır. Düzinelerce kez ameliyat edilen hastalar var, ancak buna rağmen ülserler tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Bu, bir kez daha komplikasyonların önlenmesi için en iyi önlem olarak zamanında ve yeterli tedavinin önemini vurgulamaktadır.

tedavi

Akut pürülan hidradeniti tedavi etmenin ana yöntemi cerrahidir. Hidradenit için iki ana operasyon yöntemi vardır:

1. Hidradenitin açılması. Operasyon, ülserdeki koltuk altı cildini diseke etmekten ibarettir, irin boşalır ve basit kısa bandajlardan sonra yara iyileşir. Bununla birlikte, bu yöntemin önemli bir dezavantajı vardır – iltihaplı ter bezinin çıkarılmadığı gerçeği nedeniyle hastalığın sık tekrarlaması, daha sonra yeniden takviye edilmesine neden olur.

2. Hidradenit eksizyonu. Bu tip bir işlem radikal olarak kabul edilir, yani uygulamadan sonra hidradenit, bu yerde, bir kural olarak, artık görünmez. Ameliyatın özü, irinli iltihaplı ter bezinin sağlıklı doku sınırları içinde kesilmesi ve daha sonra yaranın dikilmesidir.

Çoğu durumda, operasyon türüne bakılmaksızın hidradenit, lokal anestezi altında klinikte ameliyat edilir. Sadece ileri vakalarda, özellikle çoklu hidradenit varlığında, hasta genel anestezi altında ameliyat edildiği bir hastanede yatmalıdır.

Kural olarak, hidradenit olumlu oluşur, herhangi bir ciddi komplikasyona neden olmaz.

Bununla birlikte, sık alevlenmelerde, radikal cerrahiye rağmen ülserlerin tekrarlanan vakalarında, hidradenitin bu seyrinin vücuttaki herhangi bir ciddi rahatsızlığın bir sonucu olup olmadığını dikkate alması gerektiği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda, cerrahi tedaviye ek olarak, hastanın dikkatli ve kapsamlı muayenesi gereklidir.

Источник: https://tr.surgeon-live.com/content_gidradenit-prichiny-simptomy-i-lechenie.htm

Hidradenitis Suppurativa Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hidradenit (Köpek Memesi) Hastalığı Nedir?

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 18:27

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, çoğunlukla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa  halk arasında “köpek memesi hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır. Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve sebaseöz olarak isimlendirilmektedir. Hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin veya diğer cilt altı bezlerinin bulunduğu tüm bölgelerde görülebilir.

Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler meydana gelir. Bilye büyüklüğüne varabilen şişlikler iltihaplı olabilir.

Genellikle kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra genital bölgede de oluşabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilen hidradenitis suppurativa, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası olduğu belirtilmektedir.

 İlerleyici bir hastalık olan hidradenitis supurativa, zaman içinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir. İçe dönük olarak meydana gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir süre sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir.

Haftalarca veya aylarca sürebilen hidradenitis suppurativa, keloid adı verilen izler bırakarak iyileşir.

 Yaranın bulunduğu bölgede daha sonra işlev kaybına neden olabilen hidradenitis suppurativa, koltuk altında oluşur ise daha sonraları kolu yukarı kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya neden olabilir.

Hidradenitis Suppurativa Evreleri

1. Evre : İlk evrede bir veya birden fazla izole apse oluşumları mevcuttur.
2. Evre : Deri altında birbirine açılan tünellerin yanı sıra sürekli tekrarlayan apseler mevcuttur. Birden çok lezyonlar bulunurken yara izlerinde belirginleşmeler meydana gelir.
3. Evre : Son evrede yara ve apselerde yaygın tutulum söz konusudur.

Hidradenitis Suppurativa Belirtileri

  • Siyah noktalı deri lezyonu
  • Kaşıntı
  • Yanma
  • Aşırı terleme
  • Derinin küçük çaplı çukurlaşması
  • Bezelye veya bilye büyüklüğünde ağrılı şişlikler

Hidradenitis Suppurativa Neden Olur?

Hidradenitis suppurativanın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir.

40 yaş üzerindeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, ergenlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve kadın cinsel organı gibi alanlarda sıkça görülmektedir.

Bu alanların temiz ve kuru tutulması hidradenitis supurativa oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Aynı zamanda hidradenitis suppurativa oluşumuna yatkın kişilerin dar ve sentetik giysilerden kaçınmları özellikle önerilmektedir.

 Henüz bilimsel bir kanıt söz konusu olmamakla birlikte sigara ve alkol tüketiminin hidradenitis suppurativa oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Hidradenitis Suppurativa Tedavisi

Hidradenitis supurativa tedavisi vakanın derecesine ve belirtilerine göre değişkenlik göstermektedir. Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile apsenin oluşumu engellenerek hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Hidradenitis suppurativa tedavisinde kullanılan ilaçlar;

Antibiyotikler : Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılmaktadır.
Oral retinoid İlaçlar : Yağ bezi fonksiyonları azaltır ve böylece kıl köklerinin tıkanmasını önler.

Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar : Şişliğin azalmasını sağlarken aynı zamanda ağrı tedavisi için kullanılır.

Kortikosteroidler veya immünsupresif ilaçlar : Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

İlaç tedavisi sırasında hastanın dikkat etmesi gereken birkaç kural ile başarılı sonuç alınması mümkün olabilir.

Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilo kontrolünü sağlayarak kilolu ise kilo vermesi, burow solüsyon veya sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.

 İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahale sonrasında hastalığın yeniden tekrarlamaması için cerrahi işlem yapılan bölgenin geniş tutulması gerekmektedir. 

Önerilen İçerik;

► Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/hidradenitis-suppurativa-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-11182h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.