Hidradenit (Köpek Memesi) Hastalığı Nedir?

Hidradenitis Suppurativa Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hidradenit (Köpek Memesi) Hastalığı Nedir?

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 18:27

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, çoğunlukla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa  halk arasında “köpek memesi hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır. Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve sebaseöz olarak isimlendirilmektedir. Hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin veya diğer cilt altı bezlerinin bulunduğu tüm bölgelerde görülebilir.

Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler meydana gelir. Bilye büyüklüğüne varabilen şişlikler iltihaplı olabilir.

Genellikle kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra genital bölgede de oluşabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilen hidradenitis suppurativa, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası olduğu belirtilmektedir.

 İlerleyici bir hastalık olan hidradenitis supurativa, zaman içinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir. İçe dönük olarak meydana gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir süre sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir.

Haftalarca veya aylarca sürebilen hidradenitis suppurativa, keloid adı verilen izler bırakarak iyileşir.

 Yaranın bulunduğu bölgede daha sonra işlev kaybına neden olabilen hidradenitis suppurativa, koltuk altında oluşur ise daha sonraları kolu yukarı kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya neden olabilir.

Hidradenitis Suppurativa Evreleri

1. Evre : İlk evrede bir veya birden fazla izole apse oluşumları mevcuttur.
2. Evre : Deri altında birbirine açılan tünellerin yanı sıra sürekli tekrarlayan apseler mevcuttur. Birden çok lezyonlar bulunurken yara izlerinde belirginleşmeler meydana gelir.
3. Evre : Son evrede yara ve apselerde yaygın tutulum söz konusudur.

Hidradenitis Suppurativa Belirtileri

  • Siyah noktalı deri lezyonu
  • Kaşıntı
  • Yanma
  • Aşırı terleme
  • Derinin küçük çaplı çukurlaşması
  • Bezelye veya bilye büyüklüğünde ağrılı şişlikler

Hidradenitis Suppurativa Neden Olur?

Hidradenitis suppurativanın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir.

40 yaş üzerindeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, ergenlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve kadın cinsel organı gibi alanlarda sıkça görülmektedir.

Bu alanların temiz ve kuru tutulması hidradenitis supurativa oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Aynı zamanda hidradenitis suppurativa oluşumuna yatkın kişilerin dar ve sentetik giysilerden kaçınmları özellikle önerilmektedir.

 Henüz bilimsel bir kanıt söz konusu olmamakla birlikte sigara ve alkol tüketiminin hidradenitis suppurativa oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Hidradenitis Suppurativa Tedavisi

Hidradenitis supurativa tedavisi vakanın derecesine ve belirtilerine göre değişkenlik göstermektedir. Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile apsenin oluşumu engellenerek hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Hidradenitis suppurativa tedavisinde kullanılan ilaçlar;

Antibiyotikler : Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılmaktadır.
Oral retinoid İlaçlar : Yağ bezi fonksiyonları azaltır ve böylece kıl köklerinin tıkanmasını önler.

Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar : Şişliğin azalmasını sağlarken aynı zamanda ağrı tedavisi için kullanılır.

Kortikosteroidler veya immünsupresif ilaçlar : Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

İlaç tedavisi sırasında hastanın dikkat etmesi gereken birkaç kural ile başarılı sonuç alınması mümkün olabilir.

Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilo kontrolünü sağlayarak kilolu ise kilo vermesi, burow solüsyon veya sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.

 İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahale sonrasında hastalığın yeniden tekrarlamaması için cerrahi işlem yapılan bölgenin geniş tutulması gerekmektedir. 

Önerilen İçerik;

► Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/hidradenitis-suppurativa-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-11182h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.