Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

içerik

Hidradenit Nedir Hidradenitis Suppurativa Nedenleri Tedavisi

Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

Köpek memesi hastalığı, hidradenit ve hidradenitis suppurativa olarak bilinir,  genellikle cilt üzerinde sivilce benzeri yumrular görülmesi ile başlayan bir cilt hastalığıdır. Sivilce benzeri bu yumrular, normalde sivilcelerin çıkmadığı yerlerde örneğin koltuk altlarında, göğüs altlarında, kalçaların arasında ve kasıklarda meydana gelir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur?

Hidradenitis suppurativa kıl kökleri tıkanıp iltihaplandığında meydana gelir.  Bu tıkanmanın neden oluştuğunu kimse bilmemektedir. Rol oynayabilen faktörler hormonlar, genetik, metabolik sendrom, yanlış bağışıklık sistemi tepkisi, sigara içmek ve aşırı kilodur.

Hidradenitis suppurativa bir enfeksiyondan kaynaklanmaz ve cinsel yolla bulaşmaz. Hijyen zayıflığından kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

Hidradenit, Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı, Risk Faktörleri

Hidradenitis suppurativa oluşma riskini arttıran risk faktörleri şunlar olabilir:

 • Yaş. Hidradenitis suppurativa yaygın şekilde 20-29 yaş arası kadınlarda meydana gelir. Erken yaşta ortaya çıkması daha yaygın bir hastalığın gelişmesiyle ilişkilendirilebilir.
 • Kadın olmak
 • Lityum gibi belirli ilaçlar almak
 • Aşırı kilolu veya obez olmak
 • Aile geçmişinde hidradenitis suppurativa olması
 • 20-29 yaş aralığında olmak
 • Şiddetli akne, artrit, Crohn hastalığı, inflamatuvar bağırsak sendromu, metabolik sendrom veya diyabete sahip olmak
 • Sigara içiyor olmak

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hidradenitis suppurativa yaygın olarak kasık, anal bölge ve koltuk altı gibi yağ ve terleme bezleriyle kıl kökleri etrafında ortaya çıkar. Meme altı, iç kalça ve kalça arası gibi derinin sürtündüğü yerlerde de meydana gelebilir. Hidradenitis suppurativa vücudun bir noktası veya pek çok yeri etkileyebilir.

Apse denilen genişleyip patlayabilen ve kötü koku sızdırabilen kızarık ve hassas yumrular

Kollarınızın altı veya kasık etrafı gibi apokrin bezlerine sahip cilt bölgelerinde ağrılı çıbanlar

Deri altında ağrılı, şiş yumrular

İrin dolu çıbanlar

Çıbanlarla bağlantılı istenmeyen koku

O alan etrafındaki deri renginde değişimler

Hidradenit Hidradenitis Suppurativa Köpek Memesi Hastalığı Nasıl Geçer?

Hidradenitis suppurativa için kesin bir tedavi yoktur. Ancak erken ve uzun süreli tedavi ağrıyı kontrol edebilir, yaranın iyileşmesini sağlayabilir, yeni yumru oluşumlarını ve komplikasyonlarını engelleyebilir. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

Lokal ve oral ilaçlar. Bunlar antibiyotikleri ve A vitamininden türetilen ilaçları kapsar. (retinoidler)

İltihaplanmayı azaltan diğer ilaçlar. Hassas nodüle doğrudan steroid ilaçlar enjekte etmek iltihaplanmayı azaltabilir. Prednol gibi oral steroidler de yardımcı olabilir.

Hormonlar. Oral antibiyotikleri hormon tedavisiyle karşılaştıran küçük çalışmalar hidradenitis suppurativa ağrılarının tedavisinde hormon tedavisinin antibiyotikler kadar etkili olduğunu göstermiştir.   

Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar. infliximab (Remicade) ve adalimumab (Humira) gibi ilaçlar hidradenitis suppurativa tedavisinde etki gösterebilir.

Ağrı ilaçları. Reçetesiz ağrı kesiciler işe yaramıyorsa, doktorunuz güçlü bir tür reçete edebilir. Örnekleri fentanyl patch, codeine, morphine, gabapentin ve pregabalini içerir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyal ajanları sayesinde hidradenitis suppurativaya neden olan bakteriyi yok edebilir. Ayrıca, elma sirkesinin asidik tutumu bakterinin yaşamasını zorlaştırır. Bunun yanında, elma sirkesinin lokal kullanımları cilt iltihaplanmasını azaltmada ve derinizin altındaki kan pıhtısını dağıtmada yardımcı olabilir.

 • İlk olarak, etkilenen cildi ılık suyla durulayın.
 • Daha sonra bir pamuğu elma sirkesinde ıslatıp doğrudan yumru üzerine uygulayın.
 • 30 dakika kadar bekletin.
 • Hidradenitis suppurativayı tedavi etmek için bu kürü her gün iki kez deneyin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı hidradenitis suppurativa problemini başarıyla tedavi edebilen anti-inflamatuvar, antibakteriyal, antiseptik ve antiviral özellikler içerir.

Malzemeler

 • Çay ağacı yağı – birkaç damla
 • Hindistan cevizi yağı – iki yemek kaşığı

Çay ağacı yağını hindistan cevizi yağında karıştırın ve sonra yağ karışımını etkilenen alana uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Son olarak yumuşak, temiz bir havluyla kurulayın. Hidradenitis suppurativayı bir hafta içinde iyileştirmek için günde 2-3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal antibakteriyal özellikleriyle hidradenitis suppurativa tedavisi için harika olabilir. Ayrıca, anti-inflamatuvar özelliği diğer belirtilerle birlikte ağrıyı, şişliği rahatlatabilirken antiseptik özelliği cilt üzerindeki lezyon ve yumruları iyileştirebilir.

Malzemeler

 • Zerdeçal tozu – 1 yemek kaşığı
 • Hindistan cevizi veya zeytinyağı

Macun yapmak için zerdeçal tozu ve bir miktar hindistan cevizi veya zeytinyağını karıştırın. Bu macunu doğrudan lezyonlar, yaralar ve kesecikler üzerine uygulayın. 30 dakika bekletip yıkayın. Hızlı rahatlama için bu işlemi 2 hafta boyunca günde 1-2 kez yapın.

Источник: https://selmasultan.com/kopek-memesi-hastaligi-bitkisel-tedavisi-kurtulanlar-var-mi

Hidradenitis Suppurativa (Akne Inversa)

Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

Hidradenitis suppurativa, siyah noktalar ve bir veya daha fazla kırmızı, hassas şişliğin (lezyonun) varlığıyla belirgin, kronik bir cilt yangısıdır. Lezyonlar genelde genişler, yarılır ve irin akıtır. Skarlaşma birçok nüksetmenin arkasından meydana gelebilir.

Aknenin ağır bir biçimi (akne inversa) olarak nitelendirilen hidradenitis suppurativa, yağ bezleri (sabesöz bezler) ve kıl folikülleri etrafındaki cildin derinliklerinde meydana gelir. Vücudun etkilenen bölgeleri, örneğin kasık ve koltukaltları, apokrin ter bezleri için ana yerlerdir.

Hidradenitis suppurativa ergenlikten sonra başlar, yıllarca sürer ve zamanla kötüleşir. Hidradenitis suppurativanın erken teşhis ve tedavisi belirtileri kontrol etmeye ve yeni lezyon gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Belirtiler

 Hidradenitis suppurativa yaygın olarak, koltukaltları, kasık ve anal bölge gibi birçok yağ ve ter bezinin bulunduğu kıl foliküllerinin etrafında meydana gelir. İç kasıklar, meme altları veya kaba et arası gibi cildin birbirine değdiği bölgelerde de meydana gelebilir. Hidradenitis suppurativa vücudun tek bir bölgesini veya birçok bölgesini etkileyebilir.

Hidradenitis suppurativa belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Siyah noktalar: Siyah nokta içeren küçük çukurlu cilt bölgeleri, genelde ikili veya “çift uçlu” şekilde görülür.
 • Kırmızı, hassas şişlikler: Bu şişlikler veya lezyonlar genelde büyür, yarılır ve irin akıtır. Akıntının kötü kokusu olabilir. Şişliklere kaşıntı, yanma ve aşırı terleme eşlik edebilir.
 • Ağrılı, bezelye boyutunda yumrular: Cildin altında oluşan bu sert yumrular yıllarca sürebilir, büyüyebilir ve iltihaplanabilir.
 • Akıntılı şişlikler veya yaralar: Bu açık yaralar iyileşirse çok yavaş iyileşir, genelde cilt altında skarlaşmaya ve tünel gelişimine yol açar.

Hidradenitis suppurativa genellikle ergenlikte haftalar veya aylar boyunca süren tek, ağrılı bir şişlikle başlar. Bazı insanlarda, hastalık daha da kötüleşir ve vücudun birçok bölgesini etkiler. Başka insanlarsa yalnızca hafif belirtiler yaşar. Aşırı kilo, stres, hormonal değişiklikler, ısı veya aşırı terleme belirtileri kötüleştirebilir.

Doktora ne zaman gitmeli?

Hafif hidradenitis suppurativa vakaları kişisel bakım önlemleriyle tedavi edilebilir. Ama durum bir iki hafta içinde düzelmezse, birçok yerde ortaya çıkarsa, sık sık nüksederse veya ağrılıysa doktorunuza veya bir dermatologa danışın. Hastalığı kontrol etmek için genelde, reçeteli ilaçlar veya ameliyat gibi tıbbi tedaviler gereklidir.

Sebepler

Hidradenitis suppurativa, yağ (sabesöz) bezleri ve kıl folikül başları sıvı, ölü deri hücreleri ve çevredeki epokrin ter bezlerinden salgılanan diğer maddelerle tıkandığında meydana gelir. Bu maddeler sabeköz bezlerden gelen yağla karıştığında etraftaki dokuya sıkışıp itilebilir. Sonra bakteriler enfeksiyon ve yangıyı tetikleyebilir.

Tıkanmanın neden oluştuğu bilinmiyor ama hormon, genetik, sigara içiciliği ve aşırı kilo dahil bir dizi faktörün hepsi rol oynuyor olabilir.

Bazen hidradenitis suppurativa, Crohn hastalığı ve Graves hastalığı gibi başka hastalıklarla birlikte meydana gelir.

Risk Faktörleri

Hidradenitis suppurativa her etnik grupta eşit oranda ortaya çıkar. Ama şu anki bilinenlere dayanarak aşağıdaki etmenler hastalıkla daha yaygın olarak ilişkili görünüyor.

 • Kadın olmak. Kadınlarda hidradenitis suppurativa meydana gelmesi daha olası. Bunun neden böyle olduğu bilinmiyor.
 • Ergenlik çağı ve 40 yaş arasında olmak. Hidradenitis suppurativa çocukları nadiren etkiler ama 40 yaş üstündeki yetişkinlerde de meydana gelebilir.
 • Aile geçmişi. Ailede hidradenitis suppurativa geçmişi olması hastalık gelişme riskinizi artırır.

Komplikasyonlar

Hidradenitis suppurativa kalıcı ve ağır olduğunda genelde komplikasyonlara yol açar. Bu komplikasyonlar şunlar olabilir:

 • Deri altında bağlanım cilt altında bir ağ oluşturan sinüs yolları ve tünelleri. Bu yollar yaraların iyileşmesini önler ve daha fazla yara oluşmasına neden olur.
 • Skarlar ve cilt değişimleri. Ağır hidradenitis suppurativa kalın, kalkık skarlar, çukurlu cilt veya normalden koyu renkte cilt lekeleri (hiperpigmentasyon) bırakabilir.
 • Kısıtlı hareket. Bu hastalık, özellikle koltukaltları ve kasıkları etkilediğinde kısıtlı ve ağrılı harekete neden olabilir.
 • Selülit. Bu potansiyel açıdan tehli bakteriyel enfeksiyon, sıcak ve hassas hissedilen ve hızla yayılabilen şişkin, kırmızı bir cilt alanı olarak görülür. İlk enfeksiyon yüzeysel olsa da sonunda derinizin altında yatan dokuları etkileyebilir, lenf düğümleriniz veya kan akışlarınıza yayılabilir.

Testler

Doktorunuz tanı koymak için belirtileriniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru sorabilir, cildinizi inceleyebilir ve kan tahlilleri isteyebilir. İrin veya akıntı mevcutsa doktorunuz bir sıvı örneğini laboratuara tahlil için gönderebilir. Bu test kültür olarak bilinir. Böyle testler, cilt veremi gibi başka cilt durumlarını elemek için gerekli olabilir. 

Tedavi

Hidradenitis suppurativanın tedavisi yoktur. Ama erken tedavi, belirtileri kontrol altına almaya ve yeni lezyon oluşmasını önlemeye yardım eder.

Tedaviler etkilenen alanın kapsamına ve yaraların ağrılı ve enfekte olup olmadığına bağlıdır. Hafif vakalar, ılık kompresler ve antibakteriyel sabunla düzenli yıkama gibi kişisel bakım önlemleriyle tedavi edilebilir. Orta derece vakalar, etkilenen bölgelere sürdüğünüz (topikal) ilaçlar veya ağızdan aldığınız (oral) ilaçlar gibi ilaçlar gerektirebilir. Olası ilaçlar şunlardır:

 • Antibiyotikler. Hastalığın öncesinde uzun süre alınan antibiyotikler antibiyotikle savaşmaya yardım eder ve gelecek salgınları veya hastalığın kötüleşmesini önleyebilir.
 • Oral retinoid ilaçlar. Yağ bezi fonksiyonlarını durdurmak için alınırsa bu ilaçlar yağ foliküllerinin tıkanmasını önleyebilir.
 • Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar. Bunlar ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kortikosteroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar. Bunlar, özellikle hidradenitis suppurativanın ilk aşamalarında yangıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Tümör nekroz faktörü (TNF) alfa inhibitörleri. Bu ilaçlar hidradenitis suppurativa tedavisinde umut vaat ediyor. Ne var ki, uzun kullanımdan kaynaklanan risklerden dolayı yalnızca kısa dönem kullanılabilirler.

Ağır veya ciddi vakalarda ya da derin lezyonlar için ameliyat gerekli olabilir.

 • Kesi ve boşaltma. Cerrahi boşaltma ve lezyonların alınması hastalık tek bir bölgeyi etkilediğinde seçenek olabilir. Ne var ki, bu tedavi hastalığın nüksetmesini önlemez genelde kısa süreli tedavi için kullanılır.
 • Tünelleri ve yolları açmak. Herhangi bir tüneli ve yolu kapatan deriyi veya eti kesmek lezyonların iyileşmesini artırabilir ve skarlaşmayı azaltabilir. Fakat bu, hastalığın aynı bölgede veya vücudun başka bir bölgede nüksetmesini önlemez.
 • Ameliyatla çıkarmak. Nükseden veya ağır belirtilerin cerrahi tedavisi deri flepleriyle veya deri aşılamayla (vücudunuzun bir yerinden deri alınıp başka bir yerine tutturulmasıyla) kapatılmasını içerir. Etkilenen bölgelerin cerrahi olarak tamamen çıkarılması mevcut hastalığı tedavi edebilir ama hastalığın başka bölgelerde nüksetmesini önlemez.

Obezite, eksik çıkarılma ve devam eden cilt enfeksiyonları, cerrahi tedaviden sonra bile hidradenitis suppurativanın nüksetme ihtimallerini artırır.

Yaşam Tarzı

Aşağıdaki öneriler rahatsızlığı azaltabilir, tedaviyi hızlandırabilir ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir:

 • Ilık kompresler uygulayın. Sıcak bir bez veya kompres şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Etkilenen bölgeyi temiz tutun. Etkilenen bölgeleri bakteriyel sabunla hafif hafif yıkayın. Yıkamadan sonra reçetesiz bir antibiyotik kullanın.
 • Bol kıyafetler giyin. Bol kıyafetler ve iç çamaşırları cilt tahrişini önler ama sıkı, sentetik kıyafetler cildinizi tahriş edebilir.
 • Tıraştan kaçının. Tıraş etkilenen bölgeleri tahriş edebilir.
 • Sigara içmeyin. Sigarayı bırakmanın hidradenitis suppurativa üzerindeki etkileri hakkında hiç araştırma yapılmadı. Ne var ki, sigarayı bırakmanın sağlığa birçok yararı var ve hastalığın gidişatını iyileştirebilir.
 • Kilo verin. Aşırı kilo cildin birbirine değdiği, örneğin cilt kıvrımları arasındaki alanları artırarak sürtünmeye, terlemenin artmasına ve bakteri gelişimine neden olur. Kilo vermek hastalığı tedavi etmese de belirtileri iyileştirebilir.

Destek

Birçok kişi için hidradenitis suppurativa stres vericidir. Bu durum ağrılı, çirkin görünüşlü ve lezyonlarda akıntı varsa kötü kokuludur.  Hastalığın sürekli, inatçı doğası ve tedavi zorlukları ancak yükü artırır. Belirtileriniz yüzünden utanabilir veya kaygılanabilirsiniz, çekingen veya içine kapanık hale gelebilirsiniz. Başkalarının tepkilerine kızabilir veya üzülebilirsiniz.

Başa çıkmakta zorlanıyorsanız aşağıdaki önerilerden bazılarını yararlı bulabilirsiniz:

 • Hidradenitis suppurativa hakkında kendinizi eğitin. Ne kadar fazla bilginiz olursa komplikasyonlar ve nüksetmelere o kadar hazırlıklı olursunuz. Doktorunuzun yanı sıra hidradenitis suppurativa hakkında başka insanlarla da konuşabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerilerine uyun. Doktorunuz bazı tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri önerirse bunlara mutlaka uyun. Açık olmayan her şeyi sorun.
 • Güçlü bir destek sistemi sağlayın. Bu zor zamandan geçerken aile ve arkadaşlar size olağanüstü biçimde yardımcı olabilirler. Ama bazen başka hidradenitis suppurativa hastalarının ilgi ve anlayışını bilhassa destekleyici bulabilirsiniz.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/hidradenitis-suppurativa-akne-inversa

Hidradenitis Suppurativa Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 18:27

Hidradenitis Suppurativa Nedir?

Kronik deri iltihabı olarak nitlendirilen hidradenitis suppurativa, çoğunlukla koltuk altı bölgesinde görülür. Hidradenitis suppurativa  halk arasında “köpek memesi hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Vücudumuzda üç ayrı salgı bezi bulunmaktadır. Bu salgı bezleri ekrin, apokrin ve sebaseöz olarak isimlendirilmektedir. Hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin veya diğer cilt altı bezlerinin bulunduğu tüm bölgelerde görülebilir.

Cilt altında ortalama bezelye büyüklüğünde şişlikler meydana gelir. Bilye büyüklüğüne varabilen şişlikler iltihaplı olabilir.

Genellikle kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa, ter bezlerinin bulunduğu bölgelerin yanı sıra genital bölgede de oluşabilir.

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilen hidradenitis suppurativa, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Ancak hidradenitis suppurativanın en sık görülme yaşı 20-25 arası olduğu belirtilmektedir.

 İlerleyici bir hastalık olan hidradenitis supurativa, zaman içinde daha da ağırlaşarak yayılma gösterebilir. İçe dönük olarak meydana gelen bu şişlikler iltihaplı olup, bir süre sonra açılarak kötü kokulu irini dışarı akıtabilir.

Haftalarca veya aylarca sürebilen hidradenitis suppurativa, keloid adı verilen izler bırakarak iyileşir.

 Yaranın bulunduğu bölgede daha sonra işlev kaybına neden olabilen hidradenitis suppurativa, koltuk altında oluşur ise daha sonraları kolu yukarı kaldırıp indirme gibi işlemlerde zorlanmaya neden olabilir.

Hidradenitis Suppurativa Evreleri

1. Evre : İlk evrede bir veya birden fazla izole apse oluşumları mevcuttur.
2. Evre : Deri altında birbirine açılan tünellerin yanı sıra sürekli tekrarlayan apseler mevcuttur. Birden çok lezyonlar bulunurken yara izlerinde belirginleşmeler meydana gelir.
3. Evre : Son evrede yara ve apselerde yaygın tutulum söz konusudur.

Hidradenitis Suppurativa Belirtileri

 • Siyah noktalı deri lezyonu
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Aşırı terleme
 • Derinin küçük çaplı çukurlaşması
 • Bezelye veya bilye büyüklüğünde ağrılı şişlikler

Hidradenitis Suppurativa Neden Olur?

Hidradenitis suppurativanın kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak genetik etkenler, hormonlar, aşırı kilo, alkol ve sigara tüketiminin hidradenitis supurativayı tetiklediği bilinmektedir.

40 yaş üzerindeki bireylerde nadiren görülen hidradenitis suppurativa, ergenlik sonrasında hormonların etkisiyle daha sık görülmektedir. Hidradenitis suppurativa, koltuk altı, meme altı, kasık, göbek deliği çevresi, kalçaların arası, iç bacakların birbirine sürten kısmı ve kadın cinsel organı gibi alanlarda sıkça görülmektedir.

Bu alanların temiz ve kuru tutulması hidradenitis supurativa oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir. Aynı zamanda hidradenitis suppurativa oluşumuna yatkın kişilerin dar ve sentetik giysilerden kaçınmları özellikle önerilmektedir.

 Henüz bilimsel bir kanıt söz konusu olmamakla birlikte sigara ve alkol tüketiminin hidradenitis suppurativa oluşumunda etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle alkol ve sigara tüketen kişiler hidradenitis suppurativa risk grubunda yer almaktadırlar.

Hidradenitis Suppurativa Tedavisi

Hidradenitis supurativa tedavisi vakanın derecesine ve belirtilerine göre değişkenlik göstermektedir. Erken teşhis edilmiş hidradenitis suppurativa vakalarında ilaç tedavisi ile apsenin oluşumu engellenerek hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Hidradenitis suppurativa tedavisinde kullanılan ilaçlar;

Antibiyotikler : Enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına kullanılmaktadır.
Oral retinoid İlaçlar : Yağ bezi fonksiyonları azaltır ve böylece kıl köklerinin tıkanmasını önler.

Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar : Şişliğin azalmasını sağlarken aynı zamanda ağrı tedavisi için kullanılır.

Kortikosteroidler veya immünsupresif ilaçlar : Erken teşhis edilmiş hidradenitis supurativa vakalarında inflamasyonu azaltmak için kullanılır.

İlaç tedavisi sırasında hastanın dikkat etmesi gereken birkaç kural ile başarılı sonuç alınması mümkün olabilir.

Hastanın hijyene dikkat etmesi, kilo kontrolünü sağlayarak kilolu ise kilo vermesi, burow solüsyon veya sodyum klorür solüsyon ile ılık kompres yapması, dar giysilerden kaçınması, sigara tüketiminden kaçınması ve lazer epilasyon ile bölgenin kıllardan arındırılması sağlanmalıdır.

 İlaç tedavisi için geç kalınmış vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hidradenitis suppurativa tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir. Ancak cerrahi müdahale sonrasında hastalığın yeniden tekrarlamaması için cerrahi işlem yapılan bölgenin geniş tutulması gerekmektedir. 

Önerilen İçerik;

► Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/hidradenitis-suppurativa-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-11182h.htm

Hidradenitis suppurativa

Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

Do you suffer from blackheads or abscesses on your underarms, groin, buttocks, inner thighs or breast? If you do, you might be having a rare skin disorder called Hidradenitis suppurativa (HS). Learn about this condition and inform yourself about its causes, symptoms, diagnosis and treatment.

What is Hidradenitis suppurativa?

It is a chronic skin condition of the hair follicles and the skin regions containing sebaceous glands or apocrine sweat glands. It is characterized by the development of red, tender lesions and/or blackheads.

Hidradenitis suppurativa Synonyms

Considered to be a severe type of acne, the disease is also referred to as “Acne Inversa”. It is also known by various other names :

Hidradenitis Suppurativa

 • Acne conglobata
 • Apocrine acne
 • Apocrinitis
 • Velpeau’s disease
 • Verneuil’s disease

Hidradenitis suppurativa Incidence

The disease reportedly affects 1% of the general population. In the U.S, its prevalence is between 1-2% of the total population. The condition is said to affect females more than males. Severe cases of this disease are quite rare. But when mild cases of this disease are taken into consideration, 1 100 individuals may be seen to suffer from HS.

In industrialized countries, the disease has been found to have 0.3-4% prevalence.

Hidradenitis suppurativa Symptoms

The common symptoms of HS include:

 • Blackheads
 • Scarring
 • Tender, red lumps or abscesses
 • Tunnels under the skin between abscesses

HS usually develops following puberty or during the end of the teenage years of a person. The nodules that develop due to this condition are painful and swollen in appearance. These tend to rupture after sometime, releasing pus and fluids from within. Even after they heal, the abscesses can leave ugly scars on the skin thus ruining the smooth appearance of the body.

As already mentioned, the nodules develop on skin regions that contain sebaceous glands. These include areas :

 • Buttocks
 • Under the breasts
 • Under the arms
 • Scotum
 • Around the anus

In less common cases, these may also develop on other areas of the body :

 • Waist
 • Inner thighs
 • Nape of the neck

In the early stages, the nodules present themselves as solitary and painful nodules. However, these may also arise in more than one regions of the body at the same time. The lumps may persist for weeks and even months, causing much pain and discomfort in sufferers. Some people, particularly those with multiple nodules, suffer much due to HS. Others only experience mild symptoms.

Stress, hormonal changes, excess body weight, excessive perspiration or heat may also worsen this problem.

Hidradenitis suppurativa Causes

The exact cause of this disease is not clear as yet. Doctors and medical researchers have suggested various factors that could be possible causes of this condition. These include:

Obstruction of sweat glands

The condition is often believed to arise due to a blockage of a sweat gland under the skin region where an HS nodule is found to develop on. The blockage may occur due to skin secretions, sweat or sebum released from the sebaceous glands.

When the sweat fails to escape to the skin surface, it goes deeper into the adjoining tissue. An obstruction of hair follicles on a particular skin region may also give rise to the problem.

When germs, such as bacteria, that usually reside on the skin surface get trapped in the blocked follicle or gland, it continues to multiply. This occurs as warm, moist environment is conducive to bacterial growth.

Growth of bacteria in the tissues gives rise to inflammation and even infection at times. This ultimately leads to the formation of a nodule over the skin surface.

Undeveloped sweat glands

In some people, the sweat glands fail to develop in a proper way. This is also believed to result in improper release of sweat into the skin surface. Instead, the sweat moves deeper into the surrounding tissues and becomes responsible for the development of skin lesions.

Although the cause of blockage or improper development of sweat glands is not known, a number of factors have been considered to be the possible causes. These include:

 • Obesity, or higher body weight
 • Abnormality in the level of various hormones
 • Genetics or family history of the condition
 • Cigarette smoking

In some cases, the condition is also believed to be associated with disorders Graves’ disease or Crohn’s disease.

Hidradenitis suppurativa Diagnosis

The diagnosis of HS involves observation and examination of the skin of patients. This is preceded by asking patients about the symptoms and an analysis of their medical history.

If doctors notice pus or drainage, they may obtain a fluid sample from the released contents and send it for laboratory tests known as cultures.

Cultures may be essential for ruling out presence of serious dermatological conditions, Tuberculosis of the skin.

Although scans (such as MRI or CT scans) are not needed to diagnose the disease they might be used in the treatment of very severe cases of the disorder. These can help the direction where the sinus tracts go and their depth in the body of patients. A surgery can be planned accordingly.

If there are symptoms of infection, swabs might be taken to check which germs are multiplying in the pus. This can help determine whether or not antibiotics should be used and which ones are apt for treatment.

Hidradenitis suppurativa Differential Diagnosis

The differential diagnosis of HS involves distinguishing it from conditions with similar symptoms, such as:

 • Acne
 • Actinomyces
 • Crohn’s disease
 • Furunculosis
 • Lymphogranuloma venereum

Such diagnosis may also aim at differentiating the disorder from ingrowing hairs, common boils, skin infections and abscesses that it is often confused with. Tests might be necessary to tell apart HS symptoms from those caused by such conditions.

In some cases, an analysis of blood glucose (sugar) levels should be done to check whether the patient is actually suffering from diabetes. This is because people with diabetes are more prone to skin infections.

During differential diagnosis, doctor might also recommend blood tests to check the level of inflammation or infection and also to make sure that the person is not anemic.

Hidradenitis suppurativa Treatment

Although there is no specific treatment for this disorder, early cure can help manage its symptoms and prevent development of new nodules.

The nature of medical treatment used for HS depends on the extent to which areas have been affected. It also depends on whether the sores are infected or painful.

Mild cases of HS can be cured with the help of self-management that includes regularly washing the region with an antibacterial soap and applying warm compress over it. Minor cases may need medicinal treatment in the form of topical application (which have to be rubbed on affected regions) or oral medications (which have to be taken through the mouth).

Some of the possible medicines for HS treatment include:

Antibiotics

Antibiotics, when taken for a long duration in the early stages of the disease, can help fight bacterial infection. It may also prevent outbreaks of the disease in future or stop the condition from worsening.

Oral retinoid medications

These drugs help stop functioning of the oil glands by prevent the blockage of the hair follicles.

Non-steroidal anti-inflammatory drugs

These are effective in reducing pain and inflammation occurring due to this disorder.

Immunosuppressant drugs or Corticosteroids

These may help decrease swelling, particularly in the initial stages of the disorder.

Tumor necrosis factor (TNF)-alpha inhibitors

These medications are effective for short term treatment of HS. There can be risks involved with long-time use of these classes of drugs.

Hidradenitis suppurativa Surgery

Surgery may be necessary for treating acute cases of the disease. This might be in the form of:

Uncovering the tracts

This involves ablation of skin and flesh over any tracts or tunnels to reduce scarring and promote healing.

Incision and drainage

This is useful for removal of lesions or promoting drainage in a single, small skin region.

Operative removal

It involves skin grafting or directly closing skin flaps to remove entire affected skin.

Although surgical treatment helps cure the condition in a single region, it is unable to prevent its recurrence in multiple spots.

Hidradenitis suppurativa Home Treatment

Mild cases of HS can be treated at home with the aid of natural remedies which can be effective in speeding up healing, preventing spread of infection and relieving discomfort. Natural treatment for the disease involves:

Applying warm compresses

Applying heat on the region with a warm compress or washcloth to reduce inflammation

Wearing loose clothes

Wearing tight-fitting synthetic clothes may irritate the skin and give rise to nodules over the body. Loose-fitting under-wears and clothes can help prevent irritation of skin and also help air-dry the skin.

Keeping the affected area clean

Gently washing the affected region with an anti-bacterial soap and applying an over-the-counter topical antibiotic medication on the area can keep the spot clean and disinfected.

Non-smoking

Although the effects of smoking have not been clearly established on HS patients, cessation of the habit has been believed to improve the course of the disorder.

Losing weight

Excess body weight may cause a number of regions of the skin to rub together, such as between the folds, and lead to friction, excessive perspiration and growth of bacteria. Although weight loss is not known to cure HS, it is believed to improve its symptoms.

Avoiding shaving

Shaving can irritate the skin region and worsen the problem. It is better to stop shaving until the nodules heal completely.

Women

Females are found to be three times lier than males to suffer from this disease. Although Perineal involvement is more common in men, Inguinal, Axillary and Submammary involvement is observed more in women.

Older teens or young adults

The disorder commonly arises in teen years or at the end of puberty. In many cases, the nodules of HS are found to arise in people aged between 20-30 years.

African-Americans

Dark skinned people have more apocrine glands than whites and it is probably due to this reason that African-Americans tend to suffer more from this disorder.

Acne sufferers

People with a history of acne are more susceptible to this disease.

Smokers

People who smoke cigarettes are at greater risk of developing this ailment.

Diseased individuals

People suffering from disorders such as diabetes can be more susceptible to the condition. It is also said to have a higher incidence in those who have undergone Lithium therapy.

Obese people

People who have higher body weight are more susceptible to this disease.

Hidradenitis suppurativa Complications

The physical complications of this disease include:

Hidradenitis suppurativa of breast

Hidradenitis suppurativa of axilla

 • Chronic infection, which might give rise to amyloidosis, anemia, renal failure and hypoproteinaemia
 • Chronic malaise
 • Lymphoedema and Lymphatic Obstruction, caused by scarring
 • Generalised arthropathy, due to long-term persistence of this disorder
 • Formation of fistula in the rectum, bladder, peritoneum and urethra (in rare cases)

Recurrent abscesses and nodules, caused by HS, can give rise to emotional problems :

 • Depression
 • Social isolation
 • Heightened self-consciousness

The less-common complications include acute infections and limited movement due to a deposition of scar tissues (Fibrosis). In rare cases, a form of skin cancer known as Squamous Cell Carcinoma, can occur.

In some cases, the lesions caused by this ailment tend to recur. The nodules are mostly observed to recur in the same region and result in chronic sinus formation. This is accompanied by intermittent discharge of blood or serous fluids.

Hidradenitis suppurativa Support Group

If you are suffering from acute cases of HS, you may consider getting in touch with a support group Hidradenitis suppurativa Foundation Inc. This is a non-profit organization that has been set up to improve the quality of life of HS sufferers as well as their families. Its registered address is:

Hidradenitis Suppurativa Foundation, Inc.

7895 Via Belfiore #4

San Diego, CA 92129

Website: http://www.hs-foundation.org

If you suspect yourself to be having Hidradenitis suppurativa, seek immediate medical attention. As aforementioned, an early treatment can help manage the symptoms of HS and prevent formation of new lesions. It can also help you avoid complications and live as normally as possible.

Источник: https://www.primehealthchannel.com/hidradenitis-suppurativa.html

Hidradenitis suppurativa (HS)

Hidradenitis Suppurativa (HS) Hastalığı

Hidradenitis suppurativa (HS) is a painful, long-term skin condition that causes abscesses and scarring on the skin.

The exact cause of hidradenitis suppurativa is unknown, but it occurs near hair follicles where there are sweat glands, usually around the groin, buttocks, breasts and armpits.

For reasons that are unclear, more women than men have the condition. It's thought to affect about 1% of the population.

The symptoms of hidradenitis suppurativa range from mild to severe.

It causes a mixture of red boil- lumps, blackheads, cysts, scarring and channels in the skin that leak pus.

Hidradenitis suppurativa on dark skin Hidradenitis suppurativa on pale skin

The condition tends to start with a firm pea-sized lesion that develops in one place. This will either disappear or rupture and ooze pus after a few hours or days.

New lumps will then often develop in an area nearby. If these aren't controlled with medication, larger lumps may develop and spread. Narrow channels called sinus tracts also form under the skin that break out on the surface and leak pus.

Hidradenitis suppurativa is very painful. The lumps develop on the skin in the following areas:

 • around the groin and genitals
 • in the armpits
 • on the buttocks and around the anus (back passage)
 • below the breasts

The abscesses may also spread to the nape of the neck, waistband and inner thighs. Other isolated areas that have been known to be affected include the front or back of the legs, the sides, the back area and even the face.

Some of the lumps may become infected with bacteria, causing a secondary infection that will need to be treated with antibiotics (see below).

Many people with hidradenitis suppurativa also develop a pilonidal sinus, which is a small hole or “tunnel” in the skin.

The exact cause of hidradenitis suppurativa is unclear, but the lumps develop as a result of blocked hair follicles.

Smoking and obesity are both strongly associated with hidradenitis suppurativa, and if you're obese and/or smoke it's ly to make your symptoms worse.

Hidradenitis suppurativa usually starts around puberty, but it can occur at any age. It's less common before puberty and after the menopause, which may suggest that the sex hormones play a part. Many people with the condition also have acne and hirsutism (excessive hair growth).

In rare cases, hidradenitis suppurativa may be linked to Crohn's disease, particularly if it develops around the groin area and the skin near the anus. Crohn's disease is a long-term condition that causes the lining of the digestive system to become inflamed.

Hidradenitis suppurativa runs in families in about a third of all cases. It's not infectious and isn't linked to poor hygiene.

There's no definitive test to help diagnose hidradenitis suppurativa.

Your GP will examine the affected areas of skin, and they may take a swab of an infected area. This can be helpful in making a diagnosis because the condition isn't usually associated with the presence of bacteria that cause skin infections.

Hidradenitis suppurativa could potentially be mistaken for acne or folliculitis (inflammation of the hair follicles).

Hidradenitis suppurativa is a lifelong, recurring condition that requires constant management and is often difficult to manage.

It's important to try to recognise and diagnose the condition in its early stages and prevent it getting worse.

Treatment for hidradenitis suppurativa will be tailored to the individual. In the early stages, it may be controlled with medication. Surgery may be required in severe or persistent cases. The treatments are outlined below.

Antiseptics

Antiseptic washes, such as 4% chlorhexidine, applied daily to affected areas are often prescribed alongside other treatments.

Retinoids

Retinoids, such as isotretinoin and acitretin, are vitamin-A based medications. They're not as effective for treating hidradenitis suppurativa as they are for treating acne, but they may help some people.

Retinoids are always prescribed by dermatologists. They must be used with caution and can't be taken during pregnancy. 

Contraceptives

Women whose hidradenitis suppurativa flares up before their period may benefit from taking the combined contraceptive pill.

Immunosuppressive treatments (Infliximab and adalimumab)

In very severe cases of hidradenitis suppurativa, treatments that suppress the immune system, such as adalimumab (a biological therapy) can be useful.

However, there are risks associated with suppressing the immune system, so they're usually only prescribed by a dermatologist if other treatments don't work.

Infliximab and adalimumab are immunosuppressive treatments that are given by injection at regular intervals either at home or in hospital.

Corticosteroids

Rarely, you may be prescribed a corticosteroid, such as prednisolone, to reduce severely inflamed skin. Corticosteroids can be taken as tablets, or you may have an injection directly into affected skin.

Possible side effects of corticosteroids include weight gain, poor sleep and mood swings.

Read more about the side effects of corticosteroids.

Surgery

Surgery may be considered in cases where hidradenitis suppurativa can't be controlled with medication.

Although hidradenitis suppurativa can persist for many years, if it's diagnosed early the symptoms can be improved with treatment.

However, the condition can have a significant impact on a person's everyday life. Having to regularly change dressings and constantly live with the pain, discomfort and embarrassment of the symptoms can affect your quality of life and lead to depression.

Speak to your GP if you're having problems coping. Charities, such as The Hidradenitis Suppurativa Trust, can also provide help support.

Источник: https://www.nhs.uk/conditions/hidradenitis-suppurativa/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.