Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

içerik

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

Göbek eritme fikri çok tatlı geliyor değil mi? Peki bunun için neye ihtiyacınız var: yediklerinize dikkat etmeye. Madem öyle, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı yiyecekler ve türevlerine sofranızda daha çok yer verme zamanı geldi.

Kilo veremiyorken suçu metabolizmaya atmak kolay olabilir ancak durum her zaman metabolizmanızın yavaş olmasından kaynaklanmıyor. Elbette metabolizması hızlı olup diğer insanlara göre daha kolay ve hızlı kilo veren kişiler var. Ancak bu gerçeğe rağmen kim olursanız olun (özel bir rahatsızlığınız ve sağlık probleminiz yoksa) beslenmenize dikkat ettiğiniz anda kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Yağ yakıcı besinler metabolizmanızı hızlandırmanıza destek olabilir. Diyet listesi hazırlarken bu besinlere yeterli miktarda yer verirseniz amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda öncelikle metabolizmanın nasıl çalıştığından hızlıca bahsedeceğiz. Sonrasında ise yağ yakan içecekler ve yağ yakan besinler hakkında bir liste paylaşacağız.

Metabolizma Nedir ve Metabolizma Nasıl Çalışır?

Zayıflatan yiyecekler listemize geçmeden metabolizmayı iyice tanıtalım istiyoruz.

Metabolizma, yedikleriniz ve içtiklerinizden vücut dokularınıza enerji sağlamaya yarayan kimyasal bir süreçtir. Metabolizmanız gün boyu çalışır. Aldığı besinlerdeki kalorileri yakarak vücudunuzda bulunan her bir hücrenin çalışabilmesi için enerji oluşturur.

Herkesin metabolizması kendine hastır ancak çalışma mantığı aynıdır. Metabolizmanızın hızını ve günlük kalori ihtiyacınızı (bazal metabolizma) 3 önemli faktör belirler. Bunlar, vücut boyutlarınız, cinsiyetiniz ve yaşınızdır.

Bunun dışında bir medikal probleminiz yok ise metabolizmanın çalışma mantığı hep aynıdır.

Bu sebeple de eğer siz metabolizmanızın yaktığı kalorilerden fazla besin tüketir ve kalori alırsanız kilo alırsınız; eğer yaktığınızdan daha az kalori alırsanız da kilo verirsiniz. Bu denge sabittir.

Ek olarak günlük aktiviteleriniz de (odadan odaya yürümek dahil) bilinçsiz yapılan egzersiz olarak sayılır ve kalori yakmanıza yardım eder ancak daha hızlı bir gelişim için mutlaka egzersiz ile kendinizi desteklemelisiniz. Evde göbek eritme hareketleri yazımızı inceleyerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Diyet Var mı, Nasıl Yağ Yakarım?

Vücudunuz 3 ana makro besinden kalori alımını sağlar. Bunlar proteinler, yağlar ve karbonhidratlardır.

Yağ yakıcı diyet tek bir tane olamaz ancak yağ yakımını destekleyecek yiyecek ve içecekler vardır. Siz kendinize protein yağ ve karbonhidratlardan oluşan uygun bir diyet hazırlayarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Yağ yakıcı ilaç, yağ yakıcı hap gibi mucizevi işlevlere sahip olduğunu belirten ürünlere çok fazla inanmamanızı tavsiye ederiz.

Ancak burada da termojenik etkisi klinik çalışmalar ile desteklenmiş, yağ yakımını hızlandırabilme potansiyelleri olan gıda takviyelerini deneyebileceğinizi söyleyelim.

Yağ Yakan Diyet İle Birlikte Tüketebileceğiniz Besinler:

Yağ yakıcı besinler nelerdir sorusunu cevaplayarak yağ yakımını hızlandırabilecek ve diyet programınıza kolayca ekleyebileceğiniz yağ yakan yiyecek ve içeceklerden bir liste oluşturduk:

1. Yumurta

Beyazını sarısını ayırmadan, yumurtayı sevin, kucaklayın, bol bol tüketin!

Görüp tüketebileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtanın, yapılan yeni araştırmalar sonucu kolesterol ve kolesterolün kötü etkilerinden bağımsız olduğu kanıtlandı.

(1,2) Bununla birlikte yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tok tutma süresinin uzunluğu ile birebir bir yiyecek.

Kahvaltıda düzenli yumurta tüketiminin, simit benzeri bagela kıyasla kilo vermede çok daha etkili olduğu da araştırmalarda gösteriliyor. (3)

2. Lif Oranı Yüksek Yeşil Sebzeler

Sebzeler genel olarak dostunuz olsa da koyu yapraklı yeşil sebzeler en iyi dostlarınız!

Turpgillerden lahana, kara lahana, brüksel lahanası, roka, brokoli, karnabahar ve ıspanak yüksek lif oranları ile sindirim sisteminizin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca yeşil sebzeler çok düşük kalorilere sahip oldukları için miktarını kolayca abartabileceğiniz yiyeceklerdir.

3. Somon

Somon gibi yağlı balıklar tokluk hissi, protein oranı ve sağlıklı yağ oranı ile kilo verme sırasında en iyi yiyeceklerden biridir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri obezite ve metebolizma rahatsızlıklarının azaltılmasında yardımcı rol oynar. (4,5)

4. Avokado

Birçok meyve karbonhidrat açıcısından zengin olsa da avokado, sağlıklı yağ deposu olan bir meyvedir. Avokadoda bulunan yağlar, zeytin yağı ile eşdeğer oleik ait içerir. Ayrıca avokado, su ve lif oranı açısından da önemlidir.

5. Kuruyemişler

Sınırları aşmadan zele tüketebileceğiniz atıştırmalıklar ceviz, fındık, badem gibi yemişlerdir. Araştırmalar bu gibi yemişlerin metabolizma sağlığını koruduğunu ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. (6,7)

6. Tam Tahıllar

Kinoa, yulaf ve esmer pirinçin dahil olduğu tam tahıllar birçok yönden sağlığınız için faydalıdır. Yulaf, tokluk hissini arttırır ve metabolizmanızın sağlığını koruyan beta-glukonlar açısından zengin bir besindir. (8)

7. Hindistan Cevizi Yağı

Her yağ aynı değildir biliyorsunuz. Hindistan cevizi yağ kilo vermenize yardımcı olan bir yağdır. Düşününce değişik olsa da Hindistan cevizi yağı içerisinde MCT yağ asitlerinden bolca bulundurur. Bu yağ asidinin kalori yakımını arttırdığı görülmüştür. (9)

8. Çay

Çay içerisinde bulunan kateşin ve kafeinin birlikteliğinin metacolizma hızınızı arttırdığı çalışmalarda görülmüştür.

Oolong ve yeşil çay, metabolizmanızı %4-10 oranlarında hızlandırabilir. Bu da her gün yaklaşık ekstra 100 kalori yakımına denk gelir. (10)

9. Kahve

Kafein metabolizman hızınız için en etkili besinlerden biridir ve kahvenin ana etken maddesidir. Kafein %11 oranında metabolizma hızınızı arttırabilmektedir. (11) Ayrıca kafein enerji üretiminizi de tetikleyerek aktivite performansınızın artmasına ve sinir sisteminizi uyararak konsantrasyonunuzun güçlenmesine yardımcı olur.

Kalorisi Az, Proteini Yüksek Piyasadaki En İyi 5 Fıstık Ezmesi

Источник: https://muscleandfitness.com.tr/metabolizmayi-hizlandiran-yag-yakan-yiyecekler/

Hindistan Cevizi Yağının Pek Bilinmeyen Mucizevi Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

Hindistan cevizi yağı son dönemlerde sağlık ve güzellik alanı başta olmak üzere birçok yerde kullanılmakta, mucizevi faydalar göstermektedir. Sağlık açısından yararlı olan bu yağ, güzellik konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır.

Hindistan cevizi tropikal bir meyve değil ve ülkemizde de yetiştirilmesi yapılabiliyor. Özellikle son dönemlerde hindistan cevizi bitkisi daha fazla yetiştirilmektedir. Ülkemizde de yetiştirilmesi ile birlikte faydaları daha çok ortaya çıkmış bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

 Hindistan cevizi yağının saymakla bitmeyecek kadar çok faydaları bulunmaktadır. Kısaca bahsedecek olursak hindistan cevizi yağı cilde oldukça iyi gelmektedir. Bu yağ ile yapacağınız bakımlardan sonra cildiniz aydınlanmış ve temizlenmiş ayrıca doğal nem dengesini ulaşmış olacaktır.

Cilde bir diğer faydası ise kimyasal makyaj temizleyiciler yerine kullanabilir olmasıdır.

Hindistan cevizi yağı sadece cilt için değil saç için de oldukça faydalıdır. Saçınızı beslerken bir yandan da parlaklık vermektedir. Ayrıca saçında kepek sorunu bulunan kişiler hindistan cevizi yağı ile bu sorundan kurtulabilirler. Hindistan cevizi yağı masaj için de ideal bir üründür. Kasların ve eklemlerin yumuşamasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Pek çok soruna çözüm olan hindistan cevizi yağı saç için oldukça faydalı bir yağdır. Hem kadınlar hem de erkekler saçlarını sağlıklı, gür ve kolay uzayan bir şekilde olmasını isterler. İşte bu isteklerini karşılamaları için en büyük yardımcıları ise hindistan cevizi yağı olmaktadır.

Düzenli bir kullanım sonrasında istediğiniz saça hindistan cevizi yağı ile sahip olabilirsiniz. Oldukça uzun yıllardan beri saç bakımı için hindistan cevizi yağı tercih edilmektedir. Hatta pek çok şampuanın içerisinde saça faydalı olmasından dolayı hindistan cevizi yağı özü ilave edilmektedir.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları şu şekilde olmaktadır.

 • Saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Hindistan cevizi yağı saç derisini beslediği için kökten beslenen saç daha hızlı bir şekilde uzamaya başlar.
 • Saçın nem dengesini sağlar. Saçlar gün içerisinde nemini kaybedebilir. Nemini kaybeden saç da daha kolay yıpranır. Hindistan cevizi yağı saçın nemini kaybetmesini önler.
 • Parlak saçlar herkesin hayalidir ve düzenli bir şekilde hindistan cevizi yağı kullanımı sonrasında saçlar doğal bir parlaklık kazanırlar.
 • Saç onarımını sağlar. Zaman içerisinde yıpranmış olan saç kökü ve saç uçlarının onarımı düzenli bir hindistan cevizi yağı kullanımı sonrasında olmaktadır. Ayrıca saçınızın kırılmasını da önler.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Saçları Hızlı Uzatan Yağlar

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanmalıdır?

Katı haldeki hindistan cevizi yağı, içerisinde katkı maddesi olmadığından dolayı daha faydalıdır. Bu nedenle sizler de katı hindistan cevizi yağı alarak eriterek kullanabilirsiniz.

 • Öncelikle aldığınız hindistan cevizi yağını ılık bir su içerisine koyarak erimesini bekleyin.
 • Erimiş olan yağı saçınıza uygulamadan önce saçınızı hafif bir şekilde ıslak tarakla nemlendiriniz.
 • Daha sonra yaklaşık bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağını elinize alarak saçlarınıza uygulayın.
 • Saç köklerine ve saç uçlarına uyguladıktan sonra yağın bir yere sürülmemesi ve daha etkili olması adına bir saç bonesi kullanın.
 • En az yarım saat olmak üzere hindistan cevizi yağını saçınızda beklettikten sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Zayıflamaya Faydaları

Zayıflamak için kullanılan doğal yöntemler tabii ki her zaman daha sağlıklı olanlardır. Hindistan cevizi yağı zayıflamanıza yardımcı olan yöntemlerden bir tanesidir.

Özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilen bu ürün, diğer faydalarının yanı sıra zayıflama konusunda da sizlerin yardımcısı olmaktadır. Hindistan cevizi yağını ayçiçek yağı yerine salata ve yemeklerde de tercih edebilirsiniz.

Diğer yağlara göre ise kalorisi oldukça düşüktür. Özellikle hindistan cevizi yağı kullanımını spor ile desteklediğinizde oldukça kısa sürede iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının kilo verdirme konusundaki faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hindistan cevizi yağı metabolizma hızını artırır. Artan metabolizma hızı ile beraber yağ yakımı da hızlanmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağının antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hazımsızlık sorunu çözümlerinde de yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağı sindirimi kolaylaştırır.
 • Kalorisi oldukça düşük bir yağ olduğu için vücudunuza aldığınız kalori miktarını azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

*Hindistan cevizi yağını salata, yemek ve tatlılarda da kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Yüze Faydaları

Kadınlar yüzlerinin güzelleşmesi için birbirinden farklı kozmetik ürünlerini kullanırlar. Bu ürünler ile ciltlerinin temiz, pürüzsüz ve nemli olmasını isterler fakat kullanılan bu ürünlerin pek çoğu kimyasal ürünler olduğu için faydalarının yanında zararları da bulunmaktadır.

Siz ise doğal ürünler ile cildinize hiçbir zarar vermeden bakım yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cildinize hiçbir zarar vermeden kullanabileceğiniz doğal bir üründür. Hindistan cevizi yağının cilt için birbirinden farklı faydaları var. Bu faydalardan şu şekilde bahsedebiliriz.

 • Cildin nemlendirilmesini sağlar. Hindistan cevizi yağının içerisinde cildin kurumasını engelleyen yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri sayesinde cildiniz hindistan cevizi yağı kullandığınız sürece nemli kalmaktadır. Ayrıca hindistan cevizi yağı her cilt için kullanılabilen bir yağdır.
 • Cilt üzerinde oluşmuş yara ve sivilce lekelerini ortadan kaldırır. Hindistan cevizi yağının içerisinde antioksidan ve E vitamini bulunmaktadır. Bu maddeler de cilt yenilenmesini sağladığı için lekeleri ortadan kaldırır.
 • Cilt üzerinde meydana gelmiş olan egzamaların tedavisinde kullanılır. Egzama, mantar ve bu tarz cilt problemlerinin oluşmasında mikroplar etkili olmaktadır. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan vitaminler ve antioksidan özelliği sayesinde bu mikroplar ile savaşır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Pek çok konuda insan için faydaları olan hindistan cevizi yağı cilt için de son derece faydalıdır.

Cildin nemlenmesi, cilt üzerindeki yaraların temizlenmesi, doğal makyaj temizleyicisi olarak kullanma, cilde parlaklık verme gibi pek çok etkisi bulunan hindistan cevizi yağını birkaç adımda yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Düzenli bir kullanım ile oldukça faydalı olan bir üründür. Hindistan cevizi yağının yüz için kullanımı şu şekilde olmaktadır:

 • Hindistan cevizi yağını yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketler yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Dudaklarınızda çatlama durumu varsa hindistan cevizi yağı ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Dudaklarınızın üzerine yağı sürdükten sonra bir süre bekletin ve birkaç kez bunu tekrarlayın.
 • Eğer krem kullanmak istemiyorsanız cildinizi nemlendirmek için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Yüzünüzün her bölgesini uygulayabileceğiniz bu yağ ile cildiniz nemlenirken bir yandan da doğal bir parlaklık kazanacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Bir besin olarak tükettiğimizde de hindistan cevizi yağı oldukça faydalıdır ve pek çok yemekte de kullanılabilir. Hindistan cevizi yağını yemeklerde şu şeklinde kullanabilirsiniz:

 • Kek, kurabiye ve çörekler yaparken katı veya diğer sıvı yağlar yerine hindistan cevizi yağı kullanarak hem daha sağlıklı hem de lezzetli yemekler yapabilirsiniz.
 • Salatalarınıza zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz. Farklı bir lezzet katarken ayrıca diğer yağlara oranla daha fazla tok tutma özelliği de sağlamış olursunuz.
 • Kızartma yapacağınız zaman ayçiçek yağı yerine daha hafif olan hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Zararları Nelerdir?

Oldukça faydası bulunan hindistan cevizi yağının yararları kadar yanında zararları da bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı kullanılırken kullanımın aşırıya kaçmaması önemlidir. Eğer fazla bir miktarda kullanıldığında kolesterolün artmasına neden olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Fiyatı

İnsan için oldukça faydaları bulunan hindistan cevizi yağı piyasada satışı olan ürünlerden bir tanesidir. Farklı gramajlarda farklı fiyatlara satılan bu ürünün birbirinden farklı markaları da bulunmaktadır.

Tercih edeceğiniz markaya ve ürünün boyutuna göre hindistan cevizi yağının fiyatları değişkenlik göstermektedir. Çok pahalı bir ürün olmamakla birlikte sizler de bütçenizi sarsmadan bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Ortalama bir fiyat verecek olursak Eylül 2018 itibariyle 500 gramlık kavanozlarda 40 TL civarına satılmakta. Organik olduğu zaman ise bu fiyat 70-80 TL civarlarına kadar çıkmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Kullananlar Ve Yorumları

Hindistan cevizi yağı özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan ürünlerden bir tanesidir. Bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında kullanıcı yorumları bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağını kullanıp memnun kalmış kişilerin sayı olarak her gün artması Hindistan cevizi yağına olan talebinde artmasına sebep olmuştur.

Kullanan çok sayı da kişi hindistan cevizi yağından memnun olduğunu söylemektedir.

Derin M. : Ben bu yağı 2 3 ay önce aldım. Normalde nemlendirici olarak kullanıyordum. Dün ilk defa saçımda da kullandım. Saçlarım yumuşacık oldu ve yatıştı. Düzenli olarak kullanmayı düşünüyorum.

Miray E. : Ben gece yatmadan haftada bir kez tum dipten uca uyguluyorum sabah kalkinca yikiyorum saclarimi daha hizli uzatti saglikli hale getirdi daha parlak nemli yapiyor diger yaglardansa hindistan cevizi yagini tek geçerim

Fifiri: En istikrarlı kullandığım cilt ve saç bakım ürünü, bence mucize. Neredeyse bitiyor olması ayrıca üzüyor tabi beni, bitiyor diye az kullanmaya başlamam da ayrı komedi.

Ben bunu çiğ zeytinyağı – buğday yağı -susam yağı ile karıştırıp saç maskesi yapıyorum en çok. Bir de yatarken dudağıma sürüyorum haftada 1-2 defa.

Bu aralar bir de bir damlasını elimde yayıp yüzüme sürmeye başladım ki sivilce yapmadığı gibi güzelce de nemlendiriyor.

Birkizdediki: Selülit ve çatlaklarım için kullandığım yağ. Üst bacak çevreme sürüp güzel bir masaj ve ardından keseleme yapıyorum. Şimdilik bir etki görmedim ama müthiş nemlendiriyor.

[learn_more caption=”Yararlanılan Kaynaklar”] https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/hindistan-cevizi-yagi-kullananlar.936123/ https://www.suslusozluk.com/hindistan-cevizi-ya%C4%9F%C4%B1 https://pixabay.com/en/coconut-oil-oil-white-glass-jar-2535272/ https://pixabay.com/en/food-coconut-fruit-healthy-3062139/ http://blog.naturseed.com/recipes/coconut-oil-for-cooking/ [/learn_more]

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

Источник: https://bakimliyim.org/hindistan-cevizi-yagi-faydalari/

Hindistan Cevizi Yağının Farklı Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

Hindistan cevizi yağı sağlığa yararlı özelliklerinden dolayı popüler olarak tüketilen çok yönlü bir yağ türüdür. Hindistan cevizi yağı kullanım alanları çok fazladır ve her türlü kullanım şekline sahiptir.

Bu yazıda “hindistan cevizi yağı ne işe yarar”, “hindistan cevizi yağı ne için kullanılır”, sorularının cevabı ile birlikte “hindistan cevizi yağı kullanımı” anlatılacaktır.

Hindistan cevizi ne işe yarar?

Hindistan cevizi yağı popüler olarak yemeklerde kullanılıyor olsa da, aslında çok fazla kullanım alanı var. Hemen hemen sağlık açısından her şeye iyi gelen bu yağ, cilt, saç, güzellik için etkin olarak kullanılıyor.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Cildi UV ışınlarından korur

Cilde uygulandığında güneşin ultraviyole (UV) ışınlarından korur. UV ışınları cilt kanseri riskini artırır, kırışıklık ve kahverengi lekelere neden olur.

Metabolizmayı hızlandırır

Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritler ( MCT’ler ) içerir. Bunlar hızlı bir şekilde emilen ve yaktığınız kalori miktarını artırabilen yağ asitleridir. Kontrollü çalışmalar, MCT’lerin metabolizma hızını önemli ölçüde artırdığını göstermiştir – en azından geçici olarak.

Yüksek sıcaklıklarda güvenli pişirme

Hindistan cevizi yağı çok yüksek oranda doymuş yağ içeriğine sahiptir. Yağın yaklaşık % 87’si doymuştur. Bu özellik, kızartma da dahil olmak üzere yüksek ısıda pişirme için en iyi yağlardan biri olmasını sağlar.

Doymuş yağlar, bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin aksine, yüksek sıcaklıklara ısıtıldığında yapılarını korurlar.

Mısır ve aspir gibi yağlar ısıtıldığında toksik bileşiklere dönüşür. Bunların sağlığa zararlı etkileri olabilir. Bu nedenle, hindistan cevizi yağı yüksek sıcaklıklarda pişirme için daha güvenli bir alternatiftir.

Hindistan cevizi yağı dişe faydaları

Hindistan cevizi yağı, “Streptococcus mutans” -ağızdaki diş plağına neden olan bakteri- diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi bakterilere karşı güçlü bir silahtır.

Bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ile 10 dakika boyunca ağızda yağ çekme, bu bakterilerin antiseptik bir gargara ile durulama kadar etkili bir şekilde azaldığını tespit edilmiştir.

Aynı zamanda, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve diş etine masaj yaparken, çürükleri önler. Hindistan cevizi yağını kabartma tozu ile kombine ettiğinizde beyaz ve çürüksüz dişler için diş macunu hazırlamış olursunuz.

Cilt tahrişini azaltır ve egzamayı rahatlatır

Araştırmalar hindistan cevizi yağının, dermatit ve diğer cilt hastalıklarını nemlendiriciler kadar iyileştirdiğini göstermektedir. Egzamalı çocuklarda yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağıile tedavi edilenlerin % 47’si büyük gelişmeler olduğunu fark etmiştir.

Beyin fonksiyonunu geliştirir

Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT’ler karaciğer tarafından parçalanır ve beyin için alternatif bir enerji kaynağı olarak hareket edebilen ketonlara dönüşür.

Çeşitli araştırmalar, MCT’lerin, epilepsi ve Alzheimer dahil olmak üzere beyin hastalıkları için etkileyici yararları olduğunu bulmuşlardır.

Sağlıklı mayonez yapmak için kullanılır

Ticari mayonezlere sıklıkla soya yağı ve şeker eklenir. Evde yapacağınız mayonezde hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Cildi nemlendirir

Hindistan cevizi yağı bacaklar, kollar ve dirsekler için harika bir nemlendirici görevi görür. Yüzde de kullanılabilir ancak yağlı cildi olanlara önerilmez.

Ayrıca topuk çatlaklarında da etkilidir. Yatmadan önce topuklarınıza ince bir kat uygulayın, çorap giyin. Topuklarınız pürüzsüz olana kadar her gece hindistan cevizi yağı günlük kullanımına devam edin.

Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur

Hindistan cevizi yağı, enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir test tüpü çalışmasında , yaygın olarak C. diff olarak bilinen ve ciddi ishale neden olan bağırsak bakteri türü Clostridium difficile’nin büyümesini durdurduğu bulundu.

Harici olarak uygulandığında, uygulandığı bölgede toz, hava, mantar, bakteri ve virüslere karşı koruma sağlayan kimyasal bir tabaka oluşturur. Morluklar gibi hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

Araştırmalara göre Hindistan cevizi yağı gribe neden olan virüsler, herpes, hepatit, kızamık, sars virüsleri ile; ülser, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğuna neden olan bakterileri öldürür.

Bağışıklığı güçlendirir

Hindistan cevizi yağı; anti-fungal, anti bakteriyel ve anti-viral özelliklere sahip anti-mikrobiyal lipitler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirimi düzenler

Yemeklerde hindistan cevizi yağı kullananlar sindirim rahatsızlıklarının düzeldiğini fark edecekler. İrritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarını önler. İçeriğindeki mevcut doymuş yağ, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir ve hazımsızlığa neden olan bakteri, parazit ve mantarlarla mücadele eder.

‘İyi’ HDL kolesterolü yükseltir

Hindistan cevizi yağının bazı insanlarda kolesterol seviyesini yükselttiği gösterilmiştir. Abdominal obezitesi olan kadınlarda yapılan bir çalışmada, HDL’nin hindistan cevizi yağı tüketen bir grupta arttığı, buna karşın soya yağı tüketenlerde azaldığı saptanmıştır.

Göbek yağını azaltır

Hindistan cevizi yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi sağlık riskleriyle bağlantılı olan visseral yağ olarak da bilinen göbek yağının azaltılmasına yardımcıdır. Bir çalışmada, obez erkekler diyetlerine 2 yemek kaşığı (30 ml) hindistan cevizi yağı ekleyerek göbek yağlarından 2,54 cm kaybettiler.

Cilt Bakımı

Bu yağ, her cilt tipi için kullanılır. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmede etkilidir. Kuruluk önleme ve ciltteki pullanma için güvenilir bir çözümdür. Sarkmış cilt görünümü ve yaşlanma kırışıklıklarını geciktirir.

Sedef hastalığı, dermatit egzama ve deri enfeksiyonları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden cilt bakımı için üretilen sabun, krem ve losyonlarda sıkça Hindistan cevizi yağına rastlarsınız.

Saç Bakımı

Saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olurken, parlaklık kazanmasını da sağlar. Saçların beslenmesi ve hasarların iyileştirilmesi için gerekli temel proteinleri içerir.

Düzenli olarak saça hindistan cevizi yağı uygulama, kuru kafa derisine ve kepeğe karşı koruma sağlar. Ayrıca bitlerin ve bit yumurtalarının saçlarda tutunmasını zorlaştırır.

Saç maskesi veya kremi

Kuru, hasar görmüş veya rengini açmak istediğiniz saçlar için en iyi arkadaşınız olmalı. Hindistan cevizi yağını bir kabın içine koyun ve saçlarınızı bunun içinde ovun. Elinizle sürterek eritin ve saçınızı bir havlu ile sarın. Bu saçınızın sıcak kalmasını ve yağın absorbe olarak saçın daha iyi açılmasını sağlayacaktır. Bu işlemi banyodan 1 saat önce yapın ve saçınızı yıkayın.

İştahı azaltır

Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) iştahın azalmasına yardımcı olarak daha az kalori almayı sağlarlar.

Küçük bir çalışmada, yüksek MCT diyetini uygulayan erkekler, düşük veya orta MCT içeriği olan diyet yapan erkeklerden daha az kalori aldılar ve daha fazla kilo verdiler.

Yaraları iyileştirir

Bir çalışma, yaraları hindistan cevizi yağı ile tedavi edilen sıçanların inflamatuar belirteçlerde bir azalmaya sahip olduğunu ve cildin ana bir bileşeni olan kolajen üretimini arttırdığını buldu. Sonuç olarak, yaraları çok daha hızlı iyileşti.

Küçük kesik veya sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmak için doğrudan yaraya biraz hindistan cevizi yağı sürün ve bir bandajla örtün.

Kemiklere faydalıdır

Hayvan araştırması, bu yağda bulunan antioksidanların, kemik hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize ederek, kemik sağlığını koruyabileceğini göstermektedir.

Altı haftalık bir sıçan çalışması, hindistan cevizi yağından kalorilerinin % 8’ini alan grubun kemik hacminin önemli ölçüde arttığını ve kemik yapısının düzeldiğini göstermiştir.

Toksik olmayan bir böcek kovucudur

Bazı uçucu yağlar, böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Ancak, bu yağları doğrudan cildinize uygulamak yerine, bir taşıyıcı yağ ile birleştirmek gerekir. Bir çalışmada, esansiyel yağların hindistan cevizi yağı ile birleştirilmesi, bazı sivrisineklerin ısırıklarından % 98’in üzerinde koruma sağlamıştır.

Candidaya karşı etkilidir

Candida albicans, ağız veya vajina gibi, vücudun ılık ve nemli bölgelerinde sık görülen maya enfeksiyonlarından sorumlu mantardır. Test tüpü çalışmaları, hindistan cevizi yağının candida enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Lekeleri çıkarır

Halı ve mobilya üzerindeki lekelerden kurtulmak için kullanılabilir. Aynı miktarda hindistan cevizi yağını, kabartma tozu ile karıştırın. Lekeye uygulayın, beş dakika bekleyin ve silin.

İnflamasyonu azaltır

Bazı hayvan çalışmaları, hindistan cevizi yağı yemenin güçlü bir anti-inflamatuar etki sağladığını göstermektedir. İnsan çalışmaları ise özellikle yüksek oranda doymamış yağlarla karşılaştırıldığında, oksidatif stres ve iltihap belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

Doğal deodorant

Terin hiçbir kokusu olmamakla birlikte, ciltte yaşayan bakteriler istenmeyen kokulara neden olabilir. Hindistan cevizi yağının güçlü antibakteriyel özellikleri onu kimyasal içermeyen harika bir doğal deodorant yapar.

Hızlı enerji kaynağıdır

Hindistan cevizi yağı, birçok gıdada bulunan uzun zincirli trigliseritlerden farklı olarak sindirilen orta zincirli trigliserit yağ asitleri içerir.

Bu yağlar doğrudan bağırsaklardan karaciğere gider, burada kan şekeri seviyesini yükseltmeyecek hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılır.

Tırnak çevresindeki pütürlü deriyi iyileştirir

Hindistan cevizi yağı tırnak etlerini iyileştirir. Tırnak etlerinize az miktarda bu yağdan sürün ve birkaç dakika masaj yapın. En iyi sonuçları elde etmek için bunu haftada birkaç kez yapın.

Artrit belirtilerini hafifletir

Artrit, iltihaplanma nedeniyle eklemlerin ağrı ve hareketsizliği anlamına gelir. Hayvan araştırması, bu yağda bulunan polifenoller adı verilen antioksidanların, artrit semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor.

Artritli sıçanlarda yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağındaki polifenollerle yapılan tedavinin, şişliği ve birkaç inflamatuar markörü azalttığı sonucuna varmıştır.

Ahşap mobilyaları parlatır

Hindistan cevizi yağı mobilyaların parlak ve cilalı görünmesini sağlar. Doğal ahşabın içindeki güzelliği ortaya çıkarmanın yanı sıra, bir toz iticidir.

Göz makyajı temizleme

Hindistan cevizi yağıgöz makyajı temizleyicisi olarak kullanılabilir. Pamuklu bir bezle uygulayın ve tüm makyaj izleri gidene kadar hafifçe silin.

Karaciğere faydalıdır

Hayvansal araştırmalar, bu yağda bulunan doymuş yağların karaciğeri alkol veya toksine maruz kalmakdan kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

Çatlamış dudakları iyileştirir

İdeal doğal bir dudak kremidir. Pürüzsüzce kayar, dudaklarınızı saatlerce nemli bırakır ve hatta güneşten koruma sağlar.

Stresi azaltır

Antioksidan içeriğinden dolayı yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir ve stresle mücadeleye yardımcı olur. Bu yağı ile yapılan nazik bir masaj zihinsel yorgunluk için bire-birdir.

Sonuç olarak;

Hindistan cevizi yağı birçok pratik kullanıma sahiptir. Elinizin altında her zaman bol miktarda bulundurun. Ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/hindistan-cevizi-yaginin-kullanimi/

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır? – 31 Farklı Yöntem – APPVICE

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

Hindistan cevizi yağının bu kadar popüler olması boşuna değildir.

Bu yağ, sağlığa çok faydalıdır, hemen hemen tüm marketlerde bulunur; ayrıca tadı da güzeldir.

Üstelik Hindistan cevizi yağını birçok farklı biçimde kullanabilirsiniz.

1. Güneş Kremi Olarak

Güneşten gelen UV (ultraviyole) ışınlar cildinizde kırışıklıklara, kahverengi lekelere neden olur ve cilt kanseri olma riskinizi arttırır. Hindistan cevizi yağı cildi UV ışınlara karşı korur.

Bir araştırma bu yağın güneşten gelen UV ışınların yaklaşık %20’sini engellediğini göstermiştir. (1)

Ne var ki, Hindistan cevizi yağının koruyucu güneş kremleri kadar koruma sağlamadığını vurgulamak gerekir. Bu kremler UV ışınları %90’a kadar engeller.

Başka bir araştırma Hindistan cevizi yağının 7 koruma faktörüne denk gelen bir koruma sağladığını değerlendirmektedir. Bu koruma faktörünün, bazı ülkelerde tavsiye edilen korumanın altında olduğunu belirtelim.

2. Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin

Hindistan cevizi yağı orta zincirli trigliseritler (MCT) içerir. Bu yağ asitleri çabuk emilir ve yaktığınız kalori miktarını arttırabilir. (3)

Kontrollü deneyler MCT’lerin geçici olarak metabolizmayı önemli ölçüde hızlandırdığını ortaya koymaktadır. (4, 5)

Bir araştırmaya göre günlük 15 – 30 gram MCT tüketmek, 24 saat içerisinde yakılan kalori miktarını ortalama 120 kalori arttırmaktadır. (6)

3. Yüksek Sıcaklıklarda Yemek Pişirmek İçin

Hindistan cevizi yağı doymuş yağlar açısından zengindir. İçerdiği yağların %87’si doymuş yağdır. (7)

Bu özelliğiyle yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek, örneğin kızartma yapmak için uygun bir yağdır.

Doymuş yağlar, bitkisel yağlardaki çoklu-doymamış yağ asitlerinin tersine, yüksek sıcaklıklarda yapılarını korurlar.

Mısır ve ayçiçeğindeki yağlar yüksek sıcaklıklara ulaştıklarında toksik bileşiklere dönüşür. Bunlar sağlığa zararlıdır. (8)

Ancak Hindistan cevizi yağındaki doğmuş yağlardan korkmaya gerek yok; yeni araştırmalar bu yağların kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olmadığını göstermektedir.

4. Diş ve Ağız Sağlığınızı Korumak İçin

Hindistan cevizi yağı, Streptococcus mutans gibi bakterilere karşı güçlü bir silahtır. Streptococcus mutans diş plağı oluşumuna, diş çürüklerine ve diş eti çekilmesine yol açan bakteridir.

Bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı ile 10 dakika gargara yapmak bu bakterin sayısını antiseptik gargaralar kadar azaltmaktadır. (9)

Başka bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı ile her gün gargara yapmanın, buluğ çağındaki gingivitli çocuklarda enflamasyonu ve diş plağını azalttığını göstermiştir. (10)

5. Cilt Tahrişi ve Egzamaya Karşı

Araştırmalar Hindistan cevizi yağının dermatit gibi cilt hastalıklarına, en azdiğer geleneksel nemlendiriciler kadar iyi geldiğini göstermektedir. (11, 12, 13)

Egzamalı çocuklar üzerinde yapılmış bir araştırmada Hindistan cevizi yağı uygulanan katılımcıların %47’sinde iyileşme gözlemlenmiştir. (13)

6. Beyin Fonksiyonları İçin

Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler karaciğerde parçalanarak ketonlara dönüştürülürler. Ketonlarsa beynin kullanabileceği alternatif bir enerji kaynağı oluştururlar. (14)

Birçok araştırma MCT’lerin Alzheimer ve epilepsi gibi beyin hastalıklarında iyileşme sağlayabildiğini göstermektedir. (15, 16, 17).

Bazı araştırmacılar keton üretimini arttırmak için, MCT kaynağı olarak Hindistan cevizi yağı tüketilmesini önermektedir. (14)

7. Sağlıklı Mayonez Yapmak İçin

Marketlerde satılan mayonezler genellikle soya yağı, şeker gibi sağlıksız katkılar içerir.

Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi sağlıklı malzemeler kullanarak kendi mayonezinizi evde kendiniz yapmanız mümkündür.

8. Yüzü ve Cildi Nemlendirmek İçin

Hindistan cevizi yağını, özellikle bacaklarınız, kollarınız ve dirseklerinize uygulayarak nemlendirici krem gibi de kullanabilirsiniz.

Yüzünüze de sürebilirsiniz; ancak belirtelim ki özellikle yağlı ciltlere sahip insanların Hindistan cevizi yağının yüz kremi olarak kullanmaması önerilir.

Çatlamış topuklarınızda da kullanabilirsiniz. Topuklarınıza yatmadan evvel ince bir tabaka sürün ve çorap giyerek uyuyun. Topuklarınız iyileşene kadar, bunu her gece uygulayın.

9. Hastalıklara Karşı

Sızma Hindistan cevizi yağı antibakteriyel özelliktedir.

Bir araştırma Hindistan cevizi yağının Clostridium difficile denen ve şiddetli ishale neden olan bağırsak bakterilerinin çoğalmasını önlediğini göstermiştir. (18)

Ayrıca Hindistan cevizi yağı başka bakteri ve mantarlara karşı da etkilidir. Bu etki genellikle Hindistan cevizi yağındaki temel yağ asidi olan lorik aside atfedilir. (19)

10. HDL Kolesterolü Yükseltmek İçin

Hindistan cevizi yağının bazı insanlarda kolesterol seviyesini yükselttiği saptanmıştır.

Ne var ki en kuvvetli ve kişiden kişiye çok fazla değişmeyen etkisi HDL kolesterolü yükseltmesidir. (20, 21, 22) HDL kolesterol, “iyi kolesterol” olarak bilinir.

Abdominal obeziteli kadınlar üzerinde yapılmış bir araştırmada, Hindistan cevizi yağı tüketen grubun HDL kolesterol seviyesinin yükseldiği görülmüştür. (22)

Buna karşın, aynı araştırmada soya yağı tüketen grubun HDL kolesterolünde düşme saptanmıştır.(22)

11. Böcek Isırmalarına ve Sokmalarına Karşı

Hindistan cevizi yağı, antienflamatuar özelliği sayesinde, böcek ısırıkları ve sokmaları sonucu oluşan acı ve kaşıntıya karşı kullanılabilir.

Isırığın üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün ve üzerini kapatın; iyi geldiğini göreceksiniz.

12. Şekersiz Bitter Çikolata Yapımında

Ev yapımı bitter çikolatayı Hindistan cevizi yağıyla yapabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının 24°C. De eridiğini unutmayın. Bu nedenle çikolatanızı buzdolabında tutmanız gerekir.

13. Hindistan Cevizi Yağı Göbek Eritir Mi

Hindistan cevizi yağı “viseral yağ” olarak anılan ve kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açabildiği bilinen karın yağlarınızı eritmenizde yardımcı olabilir. (21, 22, 23)

Obezitesi olan erkekler üzerinde yapılmış bir araştırmada, günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı yedirilen grubun bel çevresinde ortalama 2,5 cm.lik incelme olduğu görülmüştür. (21)

Diyet yapan kadın katılımcılarla gerçekleştirilen bir başka bir araştırmada ise Hindistan cevizi yağı yedirilen grubun bel çevresinde incelme görülürken, soya yağı grubunun bel çevresinde kalınlaşma saptanmıştır. (22)

14. Saç Bakımı ve Saçları Yıpranmadan Korumak İçin

Hindistan cevizi yağı saçlarınızı da korur.

Bir çalışmada Hindistan cevizi yağının, maden yağının ve ayçiçeği yağının saçlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

Sadece Hindistan cevizi yağının, banyodan önce veya sonra uygulandığında saçlardaki protein kaybını önlediği görülmüştür. Bu, hem zarar görmüş hem de sağlıklı saçlar üzerinde denenmiştir.

Araştırmacılar, diğer yağlardan farklı olarak lorik asidin kendine has yapısı sayesinde kıl gövdelerine nüfuz edebildiği sonucuna varmışlardır(24).

15. Bebeklere Hindistan Cevizi Yağı ile Masaj Yapmak İçin

Yeni doğan bebeklere yağ ile masaj yapmanın büyüme ve gelişimlerini desteklediği bilinmektedir.

Bir araştırma Hindistan cevizi yağı bunun için en iyi yağ olduğunu göstermektedir.

Hindistan cevizi yağı ile 30 gün boyunca düzenli masaj yapılan prematüre bebekler, yine maden yağıyla masaj yapılanlara göre daha çok kilo almışlardır. (25)

16. Hindistan Cevizi Yağı ve Zayıflama

Hindistan cevizi yağının içerdiği orta zincirli trigliseritlerin açlığı bastırabildikleri bilinmektedir. Böylece kalori alımını azaltabilirler. (3, 26, 27).

Küçük ölçekli bir araştırma, beslenme rejimlerinde ağırlıklı olarak MCT tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiklerini göstermektedir.

17. Yaralarınızın Daha Çabuk İyileşmesi İçin

Bir araştırma, yaraları Hindistan cevizi yağıyla tedavi edilen farelerin enflamasyon göstergelerinde düşme olduğunu ve derinin temel bir bileşeni olan kollajen üretimlerinin arttığını ortaya koymuştur. Bunun sonucunda bu farelerin yaralarının daha çabuk iyileştiği görülmüştür.

Küçük kesik ve sıyrıkların daha hızlı iyileşmesini sağlamak için, doğrudan yaranın üzerine Hindistan cevizi yağı sürüp bandajla kapatabilirsiniz.

18. Kemik Sağlığınızı Korumak İçin

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler Hindistan cevizi yağının içerdiği antioksidanların, kemik hücrelerine zarar veren serbest radikalleri nötralize ederek kemik sağlığını koruduğunu göstermektedir. (29, 30)

Fareler üzerinde yapılan ve 6 hafta süren bir araştırmada, aldıkları günlük kalorinin %8’ni Hindistan cevizi yağından alan grubun kemik yoğunluklarının önemli ölçüde arttığı görülmüştür. (30)

19. Doğal ve Zehirli Olmayan Böcek Savar Yapmak İçin

Bazı eterik (uçucu) yağları böcekleri uzak tutmak için kullanabilirsiniz.

Ancak bunları doğrudan derinize süremezsiniz, başka bir yağla karıştırmanız gerekir.

Bir araştırmaya göre Thai yağlarını Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak yapılan sinek kovucu yağ, bazı sivri sivrisinek türlerine karşı %98 oranında koruma sağlamaktadır. (31)

20. Candida Mantarına Karşı

Candida albicans insanların ağız ve vajina gibi nemli bölgelerinde mantar enfeksiyonlarına neden olan bir mantar türüdür.

Laboratuvar deneyleri Hindistan cevizi yağının Candida enfeksiyonlarına karşı etkili olabileceğini göstermektedir. (32, 33)

Araştırmacılar Hindistan cevizi yağının, genellikle Candida enfeksiyonlarına karşı kullanılan anti-fungal ilaçlardaki etken madde olan fluconazole kadar etkili olduğunu bulgulamışlardır. (33)

21. Leke Çıkarıcı Olarak

Hindistan cevizi yağı, mobilya ve halılardaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

1 ölçü Hindistan cevizi yağını bir ölçü kabartma tozu (sodyum bikarbonat) ile macunumsu kıvama gelene kadar karıştırın. Lekenin üzerine uygulayın, beş dakika bekleyin ve silin.

22. Antienflamatuar Olarak

Birçok hayvan deneyi Hindistan cevizi yağının yendiğinde antienflamatuar etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. (34, 35, 36)

İnsanlar üzerinde yapılan deneyler de Hindistan cevizi yağı yemenin oksidatif stres ve inflamasyon göstergelerinde azalmaya neden olduğunu göstermektedir. (37, 38)

23. Doğal Deodorant Yapımında

Ter, aslında kokusuzdur. Ter kokusuna derinizde yaşayan bakteriler sebep olur.

Hindistan cevizi yağının kuvvetli anti-bakteriyel etkilere sahip olduğunu söylemiştik. Bu özelliğiyle mükemmel ve doğal bir deodoranttır.

Bu sayfadan nasıl Hindistan cevizi yağı ile nasıl deodorant  yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

24. Hızlı Enerji Kaynağı Olarak

Hindistan cevizi yağının içerdiği MTC’lerin sindirimi, başka gıdaların içerdiği uzun zincirli trigliseritlerden farklıdır.

Bu trigliseritler bağırsaklardan doğruca karaciğere gider ve burada kan şekerini yükseltmeksizin vücuda hızla enerji verecek bir kaynağa dönüştürülürler. (3)

25. Tırnaklarınızın Çevresindeki Ölü Derilerden Kurtulmak İçin

Tırnaklarınızın çevresindeki ölü derilerden, şeytan tırnaklarından kurtulmak için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Az miktarda Hindistan cevizi yağını doğrudan sorunlu bölgelere sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Bunu haftada birkaç kez uygulayın.

26. Artrit Belirtilerinin Hafifletilmesinde

Artrit, enflamasyon nedeniyle eklemlerin ağrıması ve hareketlerinin kısıtlanmasıyla seyreden bir hastalıktır.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağındaki polifenol adı verilen anti-oksidanların bazı artirit belirtilerini hafifletebileceğini göstermektedir.

Artritli fareler üzerinde yapılan bir araştırma, polifenollerin kullanıldığı tedavinin eklemlerdeki şişme gibi bazı enflamatuar göstergelerinde iyileşmeye neden olduğu saptanmıştır. (39)

27. Ahşap Mobilya Cilası Olarak

Ahşap mobilyalarınıza Hindistan cevizi yağıyla bakım yapabilirsiniz.

Bu uygulama doğal ahşabın güzelliğini ortaya çıkarmanın yanı sıra mobilyalarınız toz tutmasını da önleyecektir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, ticari ahşap cilalarının aksine güzel kokar.

28. Göz Makyajınızı Temizlemek İçin

Hindistan cevizi yağı zararsız ve etkili bir makyaj temizleyicidir. Biraz pamuğun üzerine Hindistan cevizi yağı koyup makyajınızı temizleyebilirsiniz.

29. Karaciğerinizi Korumak İçin

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının içerdiği doymuş yağların alkol ve toksik maddelerin verdiği zarara karşı karaciğeri koruduğunu göstermektedir. (40, 41)

Bir araştırmada toksik bir bileşiğe maruz bırakılan fareler Hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmiş karaciğer enflamasyonu göstergelerinde azalma ve faydalı karaciğer enzimlerinde artış kaydedilmiştir. (41)

30. Çatlamış Dudakların Nemlendirilmesinde

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir dudak kremidir.

Kolayca sürülür, dudaklarınızın saatler boyunca nemli kalmasını sağlar, hatta yukarıda değindiğimiz gibi onları güneşin zararlı ışınlarından korur.

Bu sayfada Hindistan cevizi yağı kullanarak nasıl dudak kremi yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

31. Salata Sosu Yapımında

Ticari salata sosları genellikle şeker ve koruyucu madde içerir.

Bu sayfada Hindistan cevizi yağı kullanarak nasıl salata sosu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Söz

Hindistan cevizi yağı sağlığa faydalı bir yiyecektir, ama onu birçok farklı amaçla da kullanabilirsiniz

Elinizin altında bol bol Hindistan cevizi yağı bulundurmayı ihmal etmeyin. Ne zaman ihtiyacınız olacağı belli olmaz.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 5,00 , 6 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/hindistan-cevizi-yagi-nerelerde-ve-nasil-kullanilir/

Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Hızlandırıyor

Hindistan cevizi yağı dünyada kilo kaybı ile en dost olan yağdır.

Metabolizma üzerinde güçlü etkileri olan eşsiz yağ asitleri kombinasyonunu içerir.

Bazı çalışmalar, sadece beslenmenize hindistancevizi yağı ekleyerek, karın boşluğundaki yağın, özellikle de “tehli” yağın kaybedildiğini göstermektedir.

Bu makalede hindistancevizi yağının kilo ve karın yağlarını nasıl kaybetmenize yardımcı olabileceği açıklanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Orta Zincirli Trigliseritlerden Yüksek, Metabolizmayı Artıran Yağ Asitleridir

Hindistan cevizi yağı, beslenmede ki diğer birçok yağdan büyük ölçüde farklıdır.

Çoğu gıda ağırlıklı olarak uzun zincirli yağ asitleri içerirken, hindistancevizi yağı neredeyse tamamen Orta Zincirli Yağ Asitlerinden oluşur (1).

Bu orta zincirli yağ asitleri ile olan şey, uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak metabolize olmalarıdır.

Orta zincirli yağlar doğrudan sindirim sisteminden karaciğere gönderilirler, ya hemen enerji için kullanılırlar veya keton cisimlerine dönüşürler.

Bu yağlar genellikle keton seviyesinde bir ketojenik diyetle epileptik hastalar tarafından kullanılırken, beslenmeye biraz daha karbonhidrat sağlayarak keton seviyelerini arttırmak için kullanılır (2).

Hayvan çalışmalarından, orta zincirli yağların diğer yağlardan daha az verimli depolandıklarını gösteren bazı çalışmalar da vardır.

Bir çalışmada, sıçanlar uzun zincirli veya orta zincirli yağlarla aşırı beslendi. Orta zincirli yağlar ile beslenen fareler,% 20 daha az ağırlık ve% 23 daha az vücut yağı elde etmiştir (3).

Hindistan cevizi yağı, çoğu diğer yağlardan farklı metabolize olan ve metabolizma üzerinde yararlı etkilere yol açan yağ asitleri olan Medium Chain Triglycerides’te (orta zincirli yağlar) yüksektir.

Hindistan Cevizi Yağı Metabolizmayı Nasıl Artırır?

Farklı besinler ve makrobesinler farklı metabolik yollardan geçer.

Yediğimiz farklı gıda türlerinin hormonlarımız ve metabolik sağlığımız üzerinde büyük etkisi olabilir.

Bazı metabolik yollar diğerlerine göre daha verimlidir ve bazı gıdaları sindirmek ve metabolize etmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır.

Hindistancevizi yağının önemli bir özelliği, “termojenik” olmasıdır -diğer yağlardan aynı miktarda kalori ile karşılaştırıldığında enerji harcamasını (yağ yakma) artırma eğilimi gösterir (4).

Bir çalışmada, günde 15-30 gram (1 ila 2 yemek kaşığı) orta zincirli yağ oranı günde 5 kalori harcayarak enerji tüketimini% 5 arttırmıştır (5).

Diğer birçok çalışma bu bulguları doğrulamaktadır. İnsanlar kullandıkları yağları orta zincirli yağlarla değiştirdiklerinde (Hindistan cevizi yağı, MCT) daha fazla kalori yakıyorlar (6).

MCT ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Bu nedenle, hindistancevizi yağından alınan kalori, zeytinyağından ya da tereyağından alınan kalori ile aynı DEĞİLDİR (bu yağlar çok sağlıklı olmasına rağmen).

Birçok çalışma orta zincir trigliseritlerin(yağların) metabolizmayı hızlandırabildiğini göstermektedir, bir çalışmada günde 120 kalori ile enerji harcamasını arttırmakta olduğunu göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağı İştahı Azaltabilir

“Kilo kaybı, tamamen aldığımız ve harcadığımız kaloriler ile ilgilidir.”

Bunun büyük bir aşırı basitleştirme olduğu düşünülmesine rağmen, çoğunlukla doğrudur.

Vücudunuz aldığı kaloriden daha fazla enerji (kalori) harcarsa, o zaman yağ kaybetmeye başlarsınız.

Kilo vermek için kalori eksikliği gerekli olsa bile, bu kalorileri saymak veya bilinçli olarak bilmemiz gereken bir şey olduğu anlamına gelmez.

İnsanlar doğal ortamlarında yağsız ve sağlıklı kalabilme kabiliyetine sahiptir. Obezite salgını 1980 yılına kadar başlamamıştı ve gün içinde alınan kalorinin ne olduğunu bile bilmiyorduk.

İştahımızı azaltan her şey, düşünmemize gerek kalmadan daha az kalori almamızı sağlayabilir. Hindistan cevizi yağının bu etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Orta zincirli yağ asitleri üzerine yapılan birçok çalışma, diğer yağlardan alınan aynı kalori miktarına kıyasla, tokluk hislerini arttırdıklarını ve kalori alımında otomatik bir azalmaya neden olduklarını göstermektedir (7).

Bu, yağların metabolize olma şekliyle ilgili olabilir. Keton cisimlerinin (hindistancevizi yağı yediğinizde karaciğerin ürettiği) güçlü bir iştah azaltan etkiye sahip olduğu bilinmektedir.(8, 9, 10)

Mekanizma ne olursa olsun, işe yarıyor. 6 sağlıklı erkek ile yapılan bir çalışmada, yüksek miktarda MCT tüketmek, günde otomatik olarak 256 daha az kalori alınmasına neden olmuştur (11).

Başka bir çalışmada 14 sağlıklı erkeğin, kahvaltıda MCT yiyenlerin öğle yemeğinde daha az kalori aldıkları görülmüştür (12).

Yani … hindistan cevizi yağı yağ yakımını artırır (“kaloriyi arttırır”) ve aynı zamanda iştahı azaltır (“kalorileri azaltır”).

Hindistan cevizi ile ilgili bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/hindistan-cevizi-yagi-zayiflama/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.