Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

içerik

Hiperparatiroidizm Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?
Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Oluşan belirtiler ile mutlaka doktora başvurulması gerek

Hiperparatiroidizm Nedir?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu artış ile birlikte endokrin sisteminde bozukluklar meydana gelmektedir.

Normalden daha çok çalışan bu bezler daha fazla paratiroid hormonu salgıladığı için kan dolaşımında bulunan kalsiyum seviyesini en üst düzeye çıkartmaktadır.

Kanda bulunan kalsiyum değerini yükseltmek adına kemiklerden güç alan hormon ortaya çıkardığı aşırı düzeydeki kalsiyum sonucunda kemik erimesine sebep olmaktadır.

Hormonun da etkisi ile böbreklerden idrar torbasına atılacak olan kalsiyum miktarı da artmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da böbrek taşlarının oluşmasının riski artar.

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinde iyi huylu adenomların ya da bu bezlerin büyümesi anlamına da gelmektedir. Genellikle böbrek yetmezliği kronik duruma gelen hastalarda hiperparatiroidi bezlerinin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Bu hastalık kemiklerde değişikliklere sebep olur ve kanda bulunan fosfor miktarını önemli düzeyde azaltmaktadır. Yapılan incelemelere göre hiperparatiroidizm primer rahatsızlığı 50 yaşının üzerinde olan kişilerde daha sık şekilde görülmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Kadınlar erkeklere göre bu hastalığa daha sık şekilde yakalanarak sorun yaşamaktadır. Hiperparatiroidizm adenomu üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar;

Hiperparatiroidizm Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidizm hastalığı böbreklerde ağrı olmadıkça kendini belli etmez. Yıllar sonra ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır.

 • Hazımsızlık
 • Ülser belirtileri
 • Susuzlukta oluşan artış
 • İdrara sık çıkma isteği
 • Nedeni belli olmayan yorgunluk
 • Böbrek taşları

Paratiroid bezlerinden bir tanesinin ya da birkaç tanesinin hormonlarını aşırı düzeyde üretmesi sonucu oluşan rahatsızlığa hiperparatiroidizm adı verilir. Kişinin vücudunda oluşmuş olan aşırı düzeydeki paratiroid hormonunun ortaya çıkarttığı kalsiyum oldukça fazla düzeyde olacaktır. Vücutta bulunan fosforda oldukça düşük seviyelere gelecektir.

Bundan kaynaklı olarak da ortaya birçok belirti çıkabilir. Bu belirtiler ile doktora başvuran hasta vakaların birçoğunda paratiroid bezlerinde küçük büyümeler mevcuttur. Diğer hastalık durumlarında ise paratiroid bezlerinin hepsi hormon salgılar ve hepsinde büyüme oluşur. Büyüme oluşması sonucunda genelde başka organlara sıçramalar oluşmaz.

Bezlerin kendisinde görülen bir durumdur. Hiperparatiroidizm hastalığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre kadınlarda daha sık oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka doktora başvurmak ve gerekli tedavi için planlamanın yapılmasını beklemek gerekir.

Tedavi sürecini konusunda uzman olan bir doktor ile geçirmek en doğru seçim olacaktır.

Hiperparatiroidizm Teşhisi Nasıl Konulur?

Hiperparatiroidizm hastalığı olan kişilerin yarısından çoğunda herhangi bir belirti meydana gelmez. Bu hastalığın teşhisi genelde başka bir hastalıktan kaynaklı olarak yapılan kan testleri esnasında ortaya çıkan yüksek düzeydeki kalsiyum miktarı ile koyulur.

Kan içinde aşırı düzeyde bulunan paratiroid hormonu ve kalsiyum miktarı hiperparatiroidizm düşündürmektedir. Tesadüfen ortaya çıkan bu hastalıkta kanda var olan fosfor değerlerinde düşüklük meydana gelmektedir. Kan değerlerinde ortaya çıkan düşük düzeydeki fosforda hiperparatiroidizm düşündürecek olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kan testi ile paratiroid hormonun direkt olarak ölçümü yapılır. Kandan yapılacak olan ölçümler teşhisinin doğrulanması açısından doktora yardımcı olacaktır. Teşhisin koyulmasından sonraki yıllarda hormonun devamlı olarak tespit edilmesi gerekir.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Hiperparatiroidizm teşhisinin konulması esnasında hasta olan kişilere D vitamini aşırı düzeyde alıp almadığı sorulmaktadır. Paratiroid bezlerinde tümör belirtisi bulunuyorsa doktor bunun teşhisini koymak adına ultrason incelemesi de yapacaktır.
[/attention][/attention][/attention]

Bu durum dolaşım sistemi içinde kalsiyum seviyesini arttırır ve kesinlikle saf dışı bırakılmalıdır.  Böbrek, akciğer ve bazı organlarda oluşan kanser türleri paratiroide benzeyen salgılar oluşturur. Bu durumda vücutta bulunan kalsiyum seviyesinde artışlar meydana gelir.

Hiperparatiroidizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıktaki tek tedavi yöntemi cerrahi işlemlerin yapılmasıdır. Hastaların genel sağlık durumlarında bozukluk mevcut ise diyet ile ve medikal olarak hasta inceleme altına alınır. Bu süreç belli bir dönem sonra mutlaka cerrahi işlemler ile sonuçlanır. Boyundan yapılacak olan kesi yardımı ile tiroid bezlerinin yan loblarında paratiroid bezleri aranır.

Bu bölgede adenom bulunuyorsa çıkartılır ve ardından frozen yapılır. Bölgede tek bir tane adenom bulunuyorsa yalnız o çıkartılır ama hiperplazide işlemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı doktorlar 3 paratiroid bezini çıkartır ve 4. Bezin yarısını cerrahi işlem ile alır. Yarım kalan bezin ise üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır.

Bazı doktorlar da 2 adet paratiroit bezinin tamamını çıkartır, geriye kalan 2 bezin üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır. Bu hastalık için uygulanan diğer bir tedavi yöntemi de 4 adet paratiroit bezini çıkartılması ile yapılır. Bu işlem sonrasında ince şekilde kesilen paratiroit bezleri boyun ya da ön kol kısmına implante edilir.

Paratiroit karsinomu tedavisinde ise tiroid lobektominin ile birlikte tümörün çıkartılması işlemi de yapılır. Bu durumda büyük ya da şüphe çekici olan lenf nodları fark edilirse kanserin bulunduğu bölgeye boyun diseksiyonu uygulaması yapılır. Yapılacak olan ameliyatın sonrasında 48 saatlik zaman dilimi içinde hasta oldukça yakın bir şekilde gözlem altında alınmalıdır.

Aşırı düzeyde hastanın kemiklerine kalsiyum mobilize olmuşsa, geçici olan hipokalsemi meydana gelebilir. Ameliyat sonrasındaki 3 hafta içinde tekrardan hiperkalsemi gözlemlenirse tekrardan cerrahi işlemler gerekebilir. Yapılacak olan ikinci ameliyat öncesinde yer belirleme mutlaka yapılır.

Boyun bölgesinin her tarafı, tiroit bezlerinin iç kısımları ve diğer bölgelerde tarama işlemleri yapılır. Bu tarama sonucuna göre tümör olduğu bölgeden cerrahi işlem ile çıkartılır.

Hiperparatiroidizm Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Hiperparatiroidizm olan bazı hastalarda cerrahi işlem yapılmaz. Doktorlar bu tarz hastaları sadece gözlem altında tutarak durumları konusunda gözlemleme yapar.

Böbrek taşı oluşumuna da sebep olan hiperparatirpidizm oluşturduğu bu sıkıntı için yakından takip etmek gerekmektedir. Böbrek ile alakalı periyodik testler ve tetkikler aksatılmadan yapılmalıdır.

Hiperparatiroidizm hastalığında uzun dönemde kemikler açısından sıkıntılar meydana gelir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Kanda yüksek düzeyde kalsiyumun bulunmasından kaynaklı olarak zaman içinde kemiklere mineral salmaktadır. Kemikler insan vücudunun kalsiyum deposudur. Böbreklerde sorun olması, böbrek taşlarının insan vücudunda olması,  fonksiyonlarının bozulması ve iskelette belirgin olan bozukluklar sonucunda tümörün muhakkak çıkartılması gerekmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Источник: https://hormonlarim.com/tiroid-bezi/paratiroid/hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidi Nedir?Hiperparatiroidizm Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidi; paratiroit bezleri tarafından üretilen paratiroit üretiminin aşırı olduğu ve vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinde değişimlere yol açan bir hastalıktır. Paratiroit bezleri boğazda tiroit bezlerine yakın yerde bulunup vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinin düzenlenmesinden sorumludur. Bu iki bez de pirinç büyüklüğünde olup boğazda yer almaktadır.

Hiperparatiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidin en yaygın belirtileri arasında kronik bayılma, vücut ağrıları, uyumada zorlanma, kemik ağrıları, hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu,depresyon ve baş ağrıları sayılabilir. Paratiroit hastalığı genellikle kemik erimesi, böbrek taşı, hipertansiyon, kardiyak aritmileri ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Bu durum eğer tedavi edilmezse yıkıcı etkiler doğurabilir.

Hiperparatiroidi diğer belirtileri, kemiklerdeki kalsiyum emiliminden kaynaklanan, kemiklerde zayıflama, kemik ağrısı veya bel ağrısı gibi kemikler üzerindeki etkileri içerir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili sistemik belirtiler arasında ise susuzluk, idrara daha çok çıkma, depresyon, kişilik değişiklikleri ve iştahsızlık sayılabilir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili yaşamı tehdit eden belirtiler arasında ise koma, stupor veya ciddi kemik zayıflığı ve kırıklar bulunur.

Hiperparatiroidi Belirtileri Başlıklar Halinde Şöyle Sıralayabiliriz

 • Enerji kaybı: Her zaman yorgun hissetme (Kronik yorgunluk)
 • Bayılma nöbetleri
 • İlgisizlik
 • Konsantre olamama
 • Depresyon
 • Kemik erimesi
 • Kemiklerde ağrı (çoğunlukla bacak ve kollardaki kemikler)
 • Eskiden olduğu gibi uyumama (Gece yarıları uyanma, uyumakta zorluk çekme)
 • Gün boyunca yorgun hissedip uyuma ihtiyacı (dinlenme bu hissi geçirmiyor)
 • Huysuzluk
 • Hafızada zayıflama
 • Gastrik asit reflü; mide ekşimesi
 • Cinsel dürtüde azalma
 • Saçlarda incelme (kafa derisinin ön kısmında orta yaşlı kadınlarda)
 • Böbrek taşı (ve sonunda böbrek yetmezliği)
 • Yüksek tansiyon (bazen hafif, bazen oldukça şiddetli)
 • Tekrarlayan baş ağrıları (genellikle 40 yaşın altındaki hastalarda)
 • Kalp çarpıntısı (tipik olarak atriyal aritmiler)
 • Atriyal fibrilasyon (hızlı kalp atışı, genellikle kan sulandırıcı ve kalp pili kullanımı gerektirir)
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde sonucun yüksek çıkması (karaciğer kan testleri)
 • MGUS ve kanda anormal protein

3 tür hiperparatiroidi vardır: birincil, ikincil ve üçüncül

Birincil (Primer) hiperparatiroidi: Bu durum paratiroid hormonunun aşırı üretilmesinden kaynaklanır.Bu hastalığın nedeni çoğu durumda bilinmemektedir. Birincil hiperparatiroidinin nadir nedenleri arasında paratiroid kanseri veya kalıtsal bozukluklar bulunur.

İkincil (Sekonder) hiperparatiroidi: Bu durum kandaki düşük seviyedeki kalsiyumdan kaynaklanır. En sık görülen nedeni ise böbrek yetmezliğidir.

Diğer nedenler arasında kalsiyum emilimine veya D vitamini düşüklüğüne sebep olan gastrointestinal durumlar yer alır.

İkincil hiperparatiroidinin altta yatan nedeninin tedavisi bu paratiroit hormon seviyesini düzenlenmesine yardımcı olur.

Üçüncül hiperparatiroidi: Paratiroit bezleri kalsiyum seviyesinin normale döndükten sonra çok fazla hormon üretmeye devam ettiğinde bu tip hiperparatiroidi oluşur. Bu tip genellikle böbrek problemleri olan kişilerde görülmektedir.

Hiperparatiroidi Risk Faktörleri Nelerdir?

Hiperparatiroidi riskini arttıran birçok faktör vardır. Risk faktörleri bulunan her insan hiperparatiroidi olacak diye de bir kesinlik yoktur. Hiperparatiroidi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi (genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür)
 • Ailesel hipokalsi hiperkalsemi (idrarda düşük kalsiyum seviyeleri ile birlikte kandaki kalsiyumun yüksek olması)
 • Ailesel çoklu endokrin neoplazi 1.tip aile öyküsü (endokrin bezleri ve ince bağırsağın bir parçası olan tümörler ile tanımlanan nadir hastalık)
 • D vitamini eksikliği

Hiperparatiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hafif hiperparatiroidiniz varsa (belirti yok, kandaki kalsiyum seviyesi hafifçe yükselirse), doktorunuz bu durumun tedavi edilmesine gerek olmadığını önerebilir. Bunun yerine, doktorunuz kandaki kalsiyum seviyenizi (her 6 ayda bir), tansiyonu (her 6 ayda bir), böbrek fonksiyonunu (her yıl) ve kemik yoğunluğunu (her 1 ila 3 yılda bir) izleyecektir.

Doktorunuz hiperparatiroidi hastalığınız için acil tedaviye ihtiyacı olmadığını hissederse, aşağıdakileri önlemleri almanızda fayda vardır:

 • Daha fazla su içmek
 • Aktif olmak ve daha fazla egzersiz yapmak
 • Tiyazid idrar sökücü veya lityum almayın, çünkü bu ilaçlar kandaki kalsiyum seviyesini yükseltebilir.
 • Daha şiddetli hiperparatiroidiniz varsa, doktorunuz genişlemiş paratiroid bezini (veya salgı bezlerini) çıkarmak için ameliyat yapmayı tavsiye edebilir. Yapılacak cerrahi, vakaların yaklaşık % 95’inde hiperparatiroidiyi iyileştirmektedir.
 • Kalsimimetikler olarak bilinen bir grup ilaç, ikincil hiperparatiroidinin tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçlar paratiroid bezleri tarafından PTH üretimini durdurarak çalışır. Kalsimimetikleri ikincil hiperparatiroidi için tasarlanmış olsa da, bazı doktorlar birincil hiperparatiroidi için onları reçete edebilir.

Источник: https://selmasultan.com/primer-sekonder-hiperparatiroidi-ne-demek-neden-olur-nasil-gecer

Hiperparatiroidizm, tanı ve tedavi belirtileri

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Çoğunlukla tanı sonrası hastalardaParatiroid bezlerindeki rahatsızlıklar bulunur. Hiperparatiroidizm belirtileri genellikle endişe neden olmaz. Uyuşukluk, halsizlik, verim azalması, kabızlık – tüm bu ihlaller genellikle insanlar genel yorgunluk ve yanlış beslenme için yazıyorlar. Bu nedenle, hastalığın gelişiminin geç aşamalarında doktora yönelirler.

Bu bağlamda, birçok kişi şu anda ilgileniyorhiperparatiroidizm nedir sorusu. Semptomlar ve tedavi, nedenleri ve alevlenmeleri göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardır. Öyleyse, bu rahatsızlığı olan hastaya ne gibi tehditler ve modern tıbbın ne tür bir tedavi sunabilir?

Paratiroid bezleri ve işlevleri hakkında kısa bilgi

Hiperparatiroidizm, kadınlarda semptom ve tedavi,sekonder hiperparatiroidizm, hiperkalsemik kriz – bunlar hastaların sıklıkla karşılaştığı terimlerdir. Ancak, hastalığın nedenleri ve semptomları ile ilgilenmeden önce, insan vücudunun bazı anatomik özelliklerini dikkate almaya değer.

Çoğu insanın iki çift paratiroidi vardırKural olarak, tiroid bezinin arka yüzeyinde yer alan bezler (bazen dokularına bile batırılırlar). Bu arada, nüfusun% 15-20'si 3 ila 12 garaja sahiptir. Onların sayısı ve yeri değişebilir. Bezler, 20 ila 70 mg ağırlığında, küçük, birkaç milimetre büyüklüğündedir.

Paratiroid bezleri aktif salgılarBiyolojik madde, yani vücutta fosfor ve kalsiyum metabolizmasını düzenleyen parathormon. Kandaki yetersiz kalsiyum miktarı ile, hormon kemiklerden salınım sürecini başlatır, bu mineralin bağırsak dokularında emilimini artırır ve aynı zamanda idrarda genellikle atılan miktarı da azaltır. Paratiroid hormonu ayrıca vücuttan fosfor atılımını artırır.

Hiperparatiroidizm nedir? epidemioloji

Hiperparatiroidizm denilen bir hastalıktırParatiroid bezleri tarafından paratiroid hormon salgılanmasında bir artış vardır. Bu genellikle, bezlerin kendi hiperplazisi veya dokularındaki tümörlerin oluşumu ile ilişkili olan endokrin sisteminin kronik bir hastalığıdır.

Hiperparatiroidizm belirtilerinde belirtilmelidir.Kadınlar, daha güçlü seks temsilcilerinden üç kat daha sık kaydedilir. Bugün, patoloji çok yaygın olarak kabul edilir. Endokrin hastalıkları hakkında konuşursak, hiperparatiroidizm en sık görülen üçüncü hastalıktır (hipertiroidizm ve diabetes mellitus sonrası).

Hastalığın arka planında patolojik değişiklikler

Belirtildiği gibi, artan seviyeler ileKandaki parathormon vücuttaki kalsiyum metabolizmasının ihlali anlamına gelir – bu mineral kemiklerden kurtulmaya başlar. Aynı zamanda, kandaki kalsiyum seviyesi de yükselir. İskeletin kemik dokuları, doğal olarak destek aparatının deformasyonuna yol açan lifli ile değiştirilir.

Hiperparatiroidizm belirtileri sadece ile ilişkili değildirbozulmuş kemik yapısı. Kandaki kalsiyum seviyesinin arttırılması çoğu zaman iç organların dokularında kalsinat oluşumuna yol açar.

Her şeyden önce, vasküler duvarlar ve böbrekler bu tümörlerin ortaya çıkmasından etkilenir.

Buna ek olarak, kalsiyumun arka planında, kan basıncında bir artış, midede artan sekresyon (çoğu zaman ülser oluşumuna yol açar) ve sinir bozukluklarında sinir bozukluğu, kas güçsüzlüğü ve depresif durumların eşlik ettiği bir iletim ihlalidir.

Hiperparatiroidizm: Belirtileri ve Birincil Form Nedenleri

Modern sınıflandırmada, birkaç tane varbu patolojinin grupları. Hastalara sıklıkla primer hiperparatiroidizm tanısı konur. Semptomları, bezlerin primer lezyonu ile ilişkilidir ve vakaların% 85'inde, hastalığın gelişiminin nedeni, bir adenomadır (iyi huylu tümör).

Tanıya çok daha az rastlanırçoklu tümörler. Zaman zaman, bir sekresyon ihlali nedeni, çoğu durumda boyun ve başın ışınlanmasından sonra gelişen kanserdir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Hastalığın ilk aşamalarına spesifik olmayan belirtiler eşlik eder – zayıflık, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik. Bu yüzden hastalar nadiren yardım isterler. Hastalık yıllar içinde gelişebilir.
[/attention][/attention][/attention]

İstatistiklere göre, çoğu durumda hastalığın primer formu, menopoz sırasında ve ayrıca yaşlılarda kadınlarda gelişir.

Hastalığın ikincil formu ve özellikleri

Sekonder hiperparatiroidizm bir hastalıktır.birincil sağlıklı bezlerle gelişir. Paratiroid hormonunun artan sekresyonu, bir kural olarak diğer patolojilerle ilişkili olan kandaki kalsiyum seviyelerindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar.

Çoğu durumda, hipokalsemi yaŞiddetli kronik böbrek hastalığı ya da bağırsak duvarları tarafından besinlerin (kalsiyum dahil) emiliminin ihlali ile. Paratiroid hormon düzeyi, midenin rezeksiyonundan sonra ve hemodiyaliz zemininde artar. Nedenleri, D vitamini metabolizmasının bir ihlali eşlik eden raşit ve ciddi karaciğer hasarı içerir.

Hastalığın üçüncül formu

Tersiyer hiperparatiroidizm, böbrek nakli geçiren hastalarda ortaya çıkar ve transplantasyon başarılı olmuştur.

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek hastalığı sıklıklaartan paratiroid hormon seviyeleri ile birlikte. Gerçek şu ki bu tür patolojilere vücuttan kalsiyum atılımı eşlik ediyor.

Uzamış hipokalsemi paratiroid bezlerinde tartışmasız değişimlere yol açabilir.

Böbrek parametrelerinin tamamen iyileşmesinden sonra bile, hastalar hala bezlerin işlev bozukluğunu ve paratiroid hormonunun sekresyonunu arttırır.

Hiperparatiroidinin klinik resmi

Hiperparatiroidizm belirtileri çeşitlidir, çünkü obirçok organ sistemini etkiler. Dahası, klinik tablo hastalığın tipine, gelişim aşamasına, komorbiditelerin varlığına, yaşa ve hatta hastanın cinsiyetine bağlıdır.

İlk belirtiler genellikle spesifik değildir. Hastalar uyuşukluk ve güçsüzlük, iştahsızlık, mide bulantısı periyodik görünümü görünümünü kaydetti. Eklemlerde de ağrı var.

Kalsiyum seviyelerindeki bir artış, nöromüsküler dürtü iletimini değiştirdiğinden, hastada ağrı görülür, bu da hiperparatiroidizm gelişir. Yaşlı hastaların semptomları, bir kural olarak, kas zayıflığını içerir.

Hastalar bir sandalyeden kalkmayı zor buluyorlar, yürürken yanıyorlar, sıklıkla düşüyorlar.

Ayak kaslarındaki zayıflık nedeniyle genellikle gelişirDüz ayaklar, yürürken bacaklarda ağrı. Böbrek tübüllerinin zarar görmesi nedeniyle, özellikle de idrar miktarında bir artış olmak üzere başka bozukluklar da mümkündür.

Şiddetli vakalarda, hastalar iştahsızlık ve dehidrasyon nedeniyle ağır bir şekilde kilo verirler. Vücuttaki sıvı eksikliği cildin durumunu etkiler – kuru olur, dünyevi bir renk kazanır.

Kalsiyum kaybı genellikle sağlıklı dişlerin gevşemesine ve kaybolmasına neden olur.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Kemikler sürekli olarak kalsiyum ve fosfor kaybeder. Dahası, bu hastalığın arka planı karşısında, kemiklerin çözülmesini sağlayan hücreler, osteoklastların aktivasyonu vardır. Artan paratiroid hormon düzeylerinin sonucu progresif osteoporozdur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle, kırıklarhastalar nadir değildir. Dahası, küçük bir fiziksel efor veya şok bile kemiğe zarar verebilir.

Kemikler genellikle, “yanlış eklemler” olarak adlandırılanları oluşturarak, tam olarak birlikte büyümezler. Gözlenen ve iskeletin deformasyonu, özellikle omurga (kifoz, skolyoz), göğüs ve pelvis.

Bu, elbette, insanın refahı ve hareketliliğini etkiler. Hiperparatiroidizm sıklıkla eklemlerde (gut) ürik asit kristallerinin birikmesiyle eşlik eder.

Aşırı kalsiyum böbrek fonksiyonunu etkiler. Çoğunlukla, kup-pelvis-kaplama sistemi içinde mercan şeklindeki taşlar oluşur. Tedavi edilmezse, sıklıkla böbrek yetmezliği gelişir, ki bu, alasın geri döndürülemez – çoğu zaman hastanın böbrek nakiline ihtiyacı vardır.

Hastalık sindirim sistemini etkiler. Hastalar iştah azalması, şişkinlik, kabızlık, bulantı, karın ağrısı şikayeti ile başvurdu.

Kanda aşırı miktarda kalsiyum bulunması durumunda, safra taşı ve pankreas kanallarının oluşumu dışlanmaz ve bu da kolesistit ve pankreatit gelişimine yol açar.

Bu arada, kadınlarda hiperparatiroidizm belirtileri genellikle hamilelik sırasında şiddetlenir, bu sadece anne için değil, aynı zamanda çocuk için de çok tehlidir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Artan kalsiyum işi etkilerSinir sistemi ve genellikle psişede değişikliklere neden olur. Hastalar, kaygı, endişe ve bazen değişen şiddetin depresyonu fark edebilir. Uyuşukluk, bozulmuş hafıza ve bilişsel yetenekler ortaya çıkar. En ağır vakalarda, hastalığa karışıklık ve akut psikoz eşlik eder.
[/attention][/attention][/attention]

Çoğu zaman ebeveynler nasıl hakkında sorular soruyorÇocuklarda hiperparatiroidizme benziyor. Bu durumda semptomlar, tedavi ve komplikasyonlar aynıdır. Ancak, hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, o zaman, kural olarak, genetik kalıtımla ilişkilidir. Hastalık ilk aylarda veya yaşam yıllarında ortaya çıktıysa, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde bir gecikme olur.

Hiperparatiroidizm: Tanı

Bu durumda, son derece önemlidirtanılama. Hiperparatiroidizm belirtileri yavaş yavaş artmaktadır ve bazen tamamen yoktur. Bu nedenle başlangıçta kan ve idrar laboratuvar testleri yapılır.

Kan numunelerindeki çalışmalar sırasında, kalsiyum seviyelerinde bir artış ve fosfat seviyelerinde bir azalma gözlemlenebilir. İdrar analizi, her iki elementin de artmış bir miktarını ortaya çıkarır.

Bu çalışma iki kez gerçekleştirilir – eğer aynı sonuçları verirse, paratiroid hormonu için bir kan testi yapılır.

Hormon seviyelerinde bir artış olduğunu gösterir.Hiperparatiroidizm varlığı, ancak sadece hastalığın varlığını belirlemek değil, aynı zamanda nedenini belirlemek için önemlidir.

Başlangıç ​​olarak, uzmanın paratiroid bezi boyutunda veya tümörlerin varlığında bir artış görmesine yardımcı olan bir ultrason çalışması yapılır.

Ek olarak, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi yapılır – bu prosedürler daha doğru bilgi sağlar.

Hastanın komplikasyonları olup olmadığını öğrenmek için böbrekleri ve iskelet sistemini incelemek zorunludur.

Hiperkalsemik kriz ve tedavisi

Hiperkalsemik kriz – akut bir durum,Kandaki kalsiyum seviyesinde keskin bir artış ile gelişir. Böyle bir patoloji vücudun tehli lezyonlarına yol açar ve vakaların% 50-60'ında ölüme yol açar.

Neyse ki, kriz nadir bir komplikasyon olarak kabul edilir.hiperparatiroidizm. Enfeksiyonlar, masif kemik kırıkları, enfeksiyonlar, zehirlenmeler dahil çeşitli faktörler onu kışkırtabilir.

Risk faktörleri arasında gebelik süresi, vücudun dehidrasyonu ve kalsiyum ve D vitamini, tiyazid diüretik içeren ürünler de dahil olmak üzere bazı ilaçların alımı yer alır. Hiperparatiroidili hastalar, kalsiyum ve D vitamini yüksek gıdalar hariç, beslenme dikkatle izlemek gerekir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Yeterli tedavi ve yanlış tanı eksikliği, kriz gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Hiperkalemik kriz hızla gelişir. İlk olarak, hastalar keskin, keskin karın ağrısı, yoğun kusma dahil olmak üzere sindirim sistemi bozuklukları geliştirir. Vücut ısısında artış var. Hastalar kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü şikayet ediyor. Depresyon ve depresyondan psikozla sonlanan sinir sistemi bozuklukları da vardır. Hasta bir kişinin cildi kurur, kaşınır.

Kan pıhtılaşmasının ihlali nedeniyle DIC gelişebilir. Belki de şok gelişimi. Hastanın ölümüne kalp durması veya solunum kas felci neden olur.

Hiperparatiroidizm için tedavi yöntemleri

Sorunları zaten ele aldıkhiperparatiroidizmdir. Belirtiler ve bu durumda tedavi yakından ilişkilidir.

Bir tümör oluşumu ile ilişkili hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. İşlem her zaman yapılmaz.

Gerçek şu ki, hastalık hastalığa herhangi bir rahatsızlık vermeden on yıllar boyunca gelişebilir. Evet, esas olarak yaşlı insanlar bundan acı çekiyor, bu da ek zorluklar yaratıyor.

Cerrahi gereksinim kararımüdahale doktoru alır. Operasyonun kandaki kalsiyum seviyesinde (3 mmol / l'den fazla) ve böbreklerde belirgin bozukluklarda güçlü bir artışla gerekli olduğuna inanılmaktadır. Prosedür için endikasyonlar, boşaltım sistemindeki taşlar, idrar ile birlikte önemli bir kalsiyum kaybı, hiperkalsemik krizlerin öyküsü ve belirgin osteoporozdur.

Doktor tümörü çıkarmamaya karar verirse veyabezler (hipertrofisi durumunda), hastalar hala düzenli kontroller yapmak zorundadırlar – böbrek ve kemik aparatının testlerini yılda en az bir veya iki kez yapmak önemlidir. Kan kalsiyum ve kan basıncının sürekli izlenmesi önemlidir.

İkincil form gelince, tedaviHiperparatiroidizm, birincil hastalıkların ortadan kaldırılmasına indirgenir. Kandaki kalsiyum eksikliği ilaçtan yok edilebilir – hastalara bu mineral ve aynı zamanda D vitamini içeren ilaçlar reçete edilir.

Sözde hiperparatiroidizm ve özellikleri

Modern tıp bilinen ve sözdepsevdogiperparatireoz. Bu, aynı semptomların eşlik ettiği oldukça nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte, patoloji paratiroid bezlerinin çalışması ile ilişkili değildir.

Hasta habis bulunduböbreklerde, akciğerlerde, meme bezlerinde ve diğer organlarda lokalize olabilen neoplazmalar. Bu tümörler, paratiroid hormonuna benzer mekanizmalara sahip aktif maddeler üretebilen hücreler içerir. Bu hastalık ile kemik dokusunun çözünmesine bağlı olarak kandaki kalsiyum seviyelerinde artış gözlenir. Bu ölümcül olabilecek aşırı derecede tehli bir hastalıktır.

Hastalar İçin Tahminler

Şimdi nasıl geliştiğini biliyorsun.hiperparatiroidizm. Kadınlarda semptomlar ve tedavi, özellikle çocuklarda hastalığın seyri – bunlar önemli sorulardır. Ama hangi tahminleri bekleyebilirsin? Sonuçlar, hastalığın gelişiminin tam aşamasına bağlıdır.

Erken yaşta gelirseHiperparatiroidizm, zamanında tedavi prognozu ile elverişlidir. İç organların ve sinir sisteminin semptomları birkaç hafta sonra kaybolur. Kemik yapısı birkaç yıl içinde restore edilebilir. İleri vakalarda, hastalar hala yaşam kalitesini etkileyen, ancak tehli olmayan iskelet deformitelerine sahip olabilirler.

Böbrek hasarı oluşursa, sonra bilecerrahi böbrek yetmezliği ilerleyebilir. Her durumda, sağlık durumunu dikkatle izlemeli ve koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulmalısınız.

Источник: https://tr.carolchanning.net/zdorove/129607-simptomy-giperparatireoza-diagnostika-i-lechenie.html

Birincil ve ikincil hiperparatiroidizm: belirtileri ve tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Bu nedir?

Hiperparatiroidizm paratiroid hormonunun (ana paratiroid hormonu) üretimini artıran bir endokrin hastalığıdır.

Sonuncusu (PTH) kandaki kalsiyum miktarını düzenleyerek normal değerlerini sağlar. Kalsiyum azaldığında, paratiroid bezlerinde paratiroid hormonu üretimi artar, sırasıyla fazla miktarda kalsiyumla birlikte, bu hormonun oluşumu engellenir.

Normal olarak, paratiroid hormonu, kemik dokusu yenilenmesinin önemli bir düzenleyicisidir. Etkisi altında, kemikten kalsiyum kan dolaşımına geçer ve normal kemik oluşumunun uyarılmasına yol açar. Ayrıca böbreklerden kalsiyum atılımını geciktirir, aksine fosfor atılımını artırır.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Dolaylı olarak, paratiroid hormonu kalsiyum alımındaki artışı etkileyerek, bir eser elementin bağırsakta emilimini kolaylaştıran özel bir D vitamini formunu oluşturur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik üzerinde kısa bir dürtü etkisiyle paratiroid hormonu kemik oluşumunu uyaracak ve uzun süreli ve sürekli kemik tahribatı sırasında uyaracaktır. Esas olarak, erişkinlerde paratiroid bezlerinin ihlali görülür.

 • Çocuklarda hiperparatiroidizm nadiren oluşur, ailede bu hastalık vakaları varsa çocukta oluşabilir. Yenidoğanlarda, gebelik sırasında anne paratiroid hormonu üretiminde bir azalma olsaydı, geçici hiperparatiroidizm tespit etmek mümkündür. Tezahürleri ve hiperparatiroidizm nedenleri yetişkinlerde görülenlerle aynıdır.

Birincil hiperparatiroidizm

Paratiroid bezlerinin primer hiperparatiroidizminde paratiroid hormonunun oluşumu kandaki kalsiyum miktarına bağlı değildir. Genellikle, bu hastalığın ortaya çıkışından tanıya kadar, çok fazla zaman geçiyor, ancak hiperparatiroidi üçüncü en yaygın endokrin hastalığı olmasına rağmen (diyabet ilk sırada, ikincisi ise tiroid fonksiyonunda bir artış).

Geç tanı konmasının nedeni, kandaki kalsiyum miktarındaki değişikliklere dikkat edilmemelidir; aralıkları çok dardır ve 2-2.8 mmol / l'dir.

Genellikle, normal sayılardaki artış göz ardı edilir, ancak hiperkalseminin iki kez kaydedilmesi hiperparatiroidizm için tanısal aramanın temelidir. Hastalığın gelişiminin zirvesi 40-50 yıl düşer, kadınların menopozun başlamasından sonraki dönemde acı çekmesi daha olasıdır.

Primer hiperparatiroidizmin nedenleri, değiştirilmiş paratiroid hücreleri tarafından paratiroid hormonunun üretiminin artmasına neden olan durumlardır:

 • Paratiroid adenom veya paratiroma, hormon üreten aktif hücrelerden oluşan bir tümördür. Vakaların% 80'inde bu tümör bekar, yani tek başına. Hastaların% 5'inde çoklu adenomlar tespit edilir;
 • Hiperplazi, yani normal bez dokusunun çoğalmasına bağlı bezlerin boyutunda bir artış (% 15);
 • Multipl endokrin neoplazilerin sendromları: MEN-1 ve MEN-2A. Hiperparatiroidi belirtileri tespit edildiğinde, hasta bu sendromların diğer bileşenlerinin varlığı açısından kontrol edilmelidir: medüller tiroid kanseri, pankreas adacı tümörü , feokromositoma.

Sekonder hiperparatiroidizm

Bu form, vücudun kandaki düşük kalsiyum miktarına reaksiyonu olarak gelişir. Düşük kalsiyum yanıt olarak, paratiroid hormonunda bir artış meydana gelir. Sekonder hiperparatiroidizmin nedenleri kandaki kalsiyum seviyesini azaltan aşağıdaki durumlardır:

 • Bazı biyokimyasal bozukluklar nedeniyle kanda kalsiyumda bir düşüşün meydana geldiği ve istenen D vitamini formunun oluşumunun da bozulduğu böbrek yetmezliği;
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Kalsiyum ve D vitamini emiliminin bozulmasına neden olan malabsorpsiyon sendromu; D vitamini dönüşümünün ihlali olduğu karaciğer sirozu, bağırsaktan kana kalsiyum alımında bir düşüşe yol açar;
 • Toplam gastrektomi ve Billroth-2 operasyonu gibi sindirim sistemi üzerinde ameliyat sonrası koşullar;
 • Kalıcı ve uzun süreli güneş eksikliği, vücutta D vitamini sentezinde bir düşüşe yol açar.

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, sekonder hiperparatiroidizmin böbrek formu, hemodiyalizin sık kullanılması ve yaşam prognozunun iyileşmesi ile bağlantılı olarak gözlenir. Tersiyer hiperparatiroidizmin nedenleri, uzun süreli sekonder hiperparatiroidizm nedeniyle hiperplazi veya paratiroid adenomudur.

Primer hiperparatiroidi belirtileri

Hastalığın belirtileri hastalığın şekline bağlıdır, hadi birincil hiperparatiroidizm belirtileri ile başlayalım.

Birincil formun tezahürünün ilk döneminde, semptomlar spesifik değildir ve tanıyı zorlaştırır. Hastalar kas ve genel halsizlik, hızlı yorgunluk, uyuşukluk şikayetçi. Hastalığın daha da gelişmesi çeşitli belirtilere sahiptir.

Liderin tek bir işaret veya bir kombinasyonu olduğu birkaç form vardır:

 1. Kemik formu;
 2. Visceropatik form;
 3. Nöropsikotik form;
 4. Karışık biçim

Kemik değişiklikleri Sürekli olarak yükselen bir PTH seviyesinde, kemik tahrişi iyileşme üzerinde hüküm sürmektedir. Hiperparatiroidi hastalarının yarısında kemik dokusunun tahribi görülür. Osteodistrofi belirtileri:

 • Kemik ağrısı, özellikle omurga boyunca;
 • Kemik deformasyonları, içlerindeki boşlukların gelişimi, röntgen görüntülerinde saptanan kistler;
 • Deformasyon ve ağrı sonucu “Ördek” yürüyüşü;
 • Patolojik kırıklar, yani kemikler üzerinde normal bir yaralanmaya göre daha az etkili olan kırıklar;
 • Çene osteoporozunun bir sonucu olarak diş kaybı;
 • Eklemlerin kondrokalsinozu – Eklemin kıkırdak dokusunda kalsiyum birikimi, hareketliliğinin kısıtlanmasına, dikenlerin görünümüne, hareket ederken ağrıya neden olur. Sık sık gelişir.

Böbrek hiperparatiroidi belirtileri hastaların% 50'sinde ifade edilir, bunlar:

 • En erken belirtiler susuzluktur ve laboratuvarda test edildiğinde düşük bir yoğunluğa sahip olan büyük miktarda idrardır. Bu yanlışlıkla diyabet insipidusun bir belirtisi olarak görülebilir;
 • Böbrek taşları hastaların% 25'inde bulunur, sıklıkla bu duruma piyelonefrit eşlik eder. Böbrek taşlarının varlığı hiçbir şekilde hissedilmeyebilir ve renal kolikte ortaya çıkabilir. Piyelonefrit , idrarda lökositlerin ortaya çıkması, sırt ağrısı ve vücut ısısında bir artış şeklinde iltihap belirtileri ile karakterizedir. Ürolitiazis hastalarının% 2'sinde primer hiperparatiroidizm saptanır;
 • Nefrokalsinoz – böbrek dokusunda kalsiyum tuzlarının birikmesi, nadiren gözlenir, zordur ve böbrek yetmezliğine yol açar.

Uzun süre psikolojik değişiklikler , hiperparatiroidizmin tek belirtileridir:

 • Depresyon, depresyon;
 • uyuşukluk;
 • Entelektüel yeteneklerde azalma;
 • Hafıza bozukluğu

Nöromüsküler hiperparatiroidi belirtileri , omurganın kemik yapılarının tahribatında sinir uçlarının tahriş olması ve normal kas kasılmalarının bozulmasından kaynaklanır. Bu formun belirtileri:

 • Ekstremitelerde en belirgin olan kas güçsüzlüğü;
 • Omurgadaki ağrı;
 • Kas atrofisi;
 • Gerginlik belirtileri;
 • Pelvis kaslarının felci, alt ekstremite;
 • Parastezi görünümü – karıncalanma, yanma, sürünme şeklinde ciltte rahatsızlık.

Gastrointestinal sistem organları – ihlallerin belirtileri hastaların yarısında görülebilir:

 • İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, şişkinlik, kabızlık. Bu belirtiler hastalığın başlangıcında bile gözlenir;
 • Acil cerrahi patoloji – mide Akut ağrı, “akut karın” bir tezahürü olarak kabul edilebilir;
 • Midenin peptik ülserleri, duodenum paratiroid hormonunda artış olan hastaların% 10'unda gelişir. Bu tür ülserler sık ​​tekrarlananlara eğilimlidir;
 • Pankreastaki değişiklikler: kronik iltihap (pankreatit), bez dokusunda kalsiyum birikimi nadir görülür – pankreatokalsinoz ve kanallarda taş oluşumu – pankreatokozis.

Diğer organ ve vücut sistemleri

Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler, yüksek tansiyon ve normal kalp ritmi ihlali olarak ifade edilir. Bir EKG, bu patolojide ölüm için bir risk faktörü olan sol ventrikülün boyutunda bir artış gösterebilir.

Nadir de olsa ciddi primer hiperparatiroidi komplikasyonları hiperkalsemik bir krizdir. Kandaki kalsiyum seviyesi 4 mmol / l'e yükselirse gelişir. Gerçek nedenlerini tespit etmeden osteoporozu tedavi etmek için tiazid serisinin diüretik preparatları, uzun süreli yatak istirahati ve hatalı kalsiyum ve D vitamini preparatlarının uygulanmasıyla tetiklenebilir.

Hiperparatiroidizm semptomlarına katkıda bulunan aşağıdaki semptomlar, kan kalsiyum seviyelerinde keskin bir artışa karşılık gelir:

 • Heyecan, psikoz, çabucak sarhoş ve kime dönüşüyor. Bir komanın başka bir nedenden kaynaklanan komadan ayırt edilmesi zordur;
 • Gastrointestinal semptomlar artıyor;
 • Dehidrasyon ve zayıflık hızla gelişir;
 • İdrar durur – anüri gelişir;
 • Mekanik ventilasyonun başlatılmasını gerektiren diyafram ve interkostal kasların çalışmasının durmasını da içeren ve bunlara kadar vücudun üst yarısında kas bozuklukları gelişir;
 • Sıcaklıkta 39 ° C'ye kadar karakteristik artış

Sekonder hiperparatiroidi belirtileri

Sekonder hiperparatiroidizm tezahürleri gelişimine neden olan hastalığın semptomlarından kaynaklanır. En sık – kronik böbrek yetmezliği bir tezahürüdür.

Sekonder formun spesifik belirtileri: kemik ve eklemlerde ağrı, kas güçsüzlüğü, kırıklar ve kemik deformiteleri. Kalsiyum tuzlarının kol ve bacakların eklemlerinde biriktirilmesi, eklemlerin etrafında sert nodüllerin görünmesine neden olur.

Kırmızı göz sendromu, konjunktiva ve korneanın iltihaplanması ve kalsifikasyonunun bir kombinasyonunu ifade eder.

Hiperparatiroidi tedavisi – ilaçlar ve teknikler

Primer hiperparatiroidizm özelliklerini belirten semptomları belirleyen hiperkalsemi ve PTH seviyelerinin laboratuvarda doğrulanması durumunda, tedavi adenomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Hiperparatiroidizm ortadan kalktıktan sonra, kemik dokusu tahribatının tıbbi tedavisi yapılır.

Adenomun çıkarılması için mutlak endikasyonlar:

 1. Hayat kurtarıcı;
 2. Başka sağlık problemleri olmayan genç hastalar;
 3. Asemptomatik olan 50 yaşından büyük hastalarda, eğer hiperparatiroidi tesadüfen tespit edilirse. İşlem osteoporozun ilerlemesi ile gerçekleştirilir, kalsiyum seviyesi 3 mmol / l'den fazla, kalsine böbreklerin varlığı, kreatinin klirensinde% 30'un altına düşme.

Herhangi bir sebepten ötürü, hiperparatiroidizm cerrahi tedavisi yapılmazsa, hastaların bol miktarda sıvı içmeleri, daha aktif hareket etmeleri, dehidratasyon gelişimini önlemeleri, basıncı izlemeleri ve menopoz sonrası kadınların östrojen almaları önerilir.

Tiazid diüretiklerinin (örn., Hipotiyazid) ve ayrıca kardiyak glikozitlerin alınması yasaktır.

Her 6 ayda bir kandaki kalsiyum ve kreatinin seviyesini, idrardaki kalsiyum atılım seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Yıllık çalışmalar abdominal ultrason ve kemik yoğunluğu ölçümüdür (dansitometri).

 • Herhangi bir paratiroid bezinin hiperplazisi tespit edilirse, daha sonra koldaki fiberde hastaya nakledilen 4 bezin tümü çıkarılır.

Hiperkalsemik krizin tedavisi:

 • Dehidratasyonu ortadan kaldırmak için intravenöz salin damlatılması;
 • Bisfosfonatların tanıtımına (osteoporozla savaşmak için): pamidronat, etildronat, 4 ila 24 saat arasında;
 • Etkisi paratiroid hormonuna zıt olan kalsitonin hormonunun V / m enjeksiyonu;
 • Furosemid, sadece susuz kalmanın ortadan kaldırılmasından sonra, salin infüzyonunun başlamasından 30 dakika sonra enjekte edilir;
 • Kandaki fosfor seviyesinin düşmesi ile fosfor tuzlarının preparasyonları kullanılır;
 • Kriz D vitamini kullanımıyla tetiklenirse, glukokortikoidler kullanılır;
 • Böbrek yetmezliğine karşı bir kriz, kalsiyum olmayan bir tamponla diyaliz gerektirir.

Sekonder hiperparatiroidizm tedavisi hakkında

Sekonder hiperparatiroidizm, altta yatan hastalığın tedavisini gerektirir. Böbrek yetmezliğinde paratiroid hormonu üretimindeki artışı önlemek için, kan fosfor seviyesini 1.5 mmol / l'den daha fazla tutmak için fosfor: kalsiyum glukonat, sitrat, laktat bağlayan ilaçların verilmesi gerekir.

Aktif D vitamini formundaki preparatları atayın: rokaltrol ve idrardaki kalsiyum atılımını kontrol edin (günde 300 mg'dan fazla değil).

Adenoma oluşumu ile tersiyer hiperparatiroidizm sadece cerrahi tedavi gerektirir.

görünüm

Bozulmuş paratiroid hormonunun erken saptanması, hiperparatiroidizmin yeterli tedavisiyle sonuçlanırsa prognoz olumludur.

Tedavi olmadan, hastalığın tüm belirtileri, özellikle kemiklerin tahrip olması, kırıkların artması, nefrokalsinoz, pankreasinoz, vb. Gibi organlarda kalsiyum birikiminin neden olduğu ciddi komplikasyonların oluşması, sıklıkla tekrarlayan mide ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi duoden ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi bağırsak.

Источник: http://tr.medic-attention.com/giperparatireoz_default.htm

Hiperparatiroidizm Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?
Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Oluşan belirtiler ile mutlaka doktora başvurulması gerek

Hiperparatiroidizm Nedir?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu artış ile birlikte endokrin sisteminde bozukluklar meydana gelmektedir.

Normalden daha çok çalışan bu bezler daha fazla paratiroid hormonu salgıladığı için kan dolaşımında bulunan kalsiyum seviyesini en üst düzeye çıkartmaktadır.

Kanda bulunan kalsiyum değerini yükseltmek adına kemiklerden güç alan hormon ortaya çıkardığı aşırı düzeydeki kalsiyum sonucunda kemik erimesine sebep olmaktadır.

Hormonun da etkisi ile böbreklerden idrar torbasına atılacak olan kalsiyum miktarı da artmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da böbrek taşlarının oluşmasının riski artar.

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinde iyi huylu adenomların ya da bu bezlerin büyümesi anlamına da gelmektedir. Genellikle böbrek yetmezliği kronik duruma gelen hastalarda hiperparatiroidi bezlerinin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Bu hastalık kemiklerde değişikliklere sebep olur ve kanda bulunan fosfor miktarını önemli düzeyde azaltmaktadır. Yapılan incelemelere göre hiperparatiroidizm primer rahatsızlığı 50 yaşının üzerinde olan kişilerde daha sık şekilde görülmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Kadınlar erkeklere göre bu hastalığa daha sık şekilde yakalanarak sorun yaşamaktadır. Hiperparatiroidizm adenomu üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar;

Hiperparatiroidizm Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidizm hastalığı böbreklerde ağrı olmadıkça kendini belli etmez. Yıllar sonra ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır.

 • Hazımsızlık
 • Ülser belirtileri
 • Susuzlukta oluşan artış
 • İdrara sık çıkma isteği
 • Nedeni belli olmayan yorgunluk
 • Böbrek taşları

Paratiroid bezlerinden bir tanesinin ya da birkaç tanesinin hormonlarını aşırı düzeyde üretmesi sonucu oluşan rahatsızlığa hiperparatiroidizm adı verilir. Kişinin vücudunda oluşmuş olan aşırı düzeydeki paratiroid hormonunun ortaya çıkarttığı kalsiyum oldukça fazla düzeyde olacaktır. Vücutta bulunan fosforda oldukça düşük seviyelere gelecektir.

Bundan kaynaklı olarak da ortaya birçok belirti çıkabilir. Bu belirtiler ile doktora başvuran hasta vakaların birçoğunda paratiroid bezlerinde küçük büyümeler mevcuttur. Diğer hastalık durumlarında ise paratiroid bezlerinin hepsi hormon salgılar ve hepsinde büyüme oluşur. Büyüme oluşması sonucunda genelde başka organlara sıçramalar oluşmaz.

Bezlerin kendisinde görülen bir durumdur. Hiperparatiroidizm hastalığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre kadınlarda daha sık oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka doktora başvurmak ve gerekli tedavi için planlamanın yapılmasını beklemek gerekir.

Tedavi sürecini konusunda uzman olan bir doktor ile geçirmek en doğru seçim olacaktır.

Hiperparatiroidizm Teşhisi Nasıl Konulur?

Hiperparatiroidizm hastalığı olan kişilerin yarısından çoğunda herhangi bir belirti meydana gelmez. Bu hastalığın teşhisi genelde başka bir hastalıktan kaynaklı olarak yapılan kan testleri esnasında ortaya çıkan yüksek düzeydeki kalsiyum miktarı ile koyulur.

Kan içinde aşırı düzeyde bulunan paratiroid hormonu ve kalsiyum miktarı hiperparatiroidizm düşündürmektedir. Tesadüfen ortaya çıkan bu hastalıkta kanda var olan fosfor değerlerinde düşüklük meydana gelmektedir. Kan değerlerinde ortaya çıkan düşük düzeydeki fosforda hiperparatiroidizm düşündürecek olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kan testi ile paratiroid hormonun direkt olarak ölçümü yapılır. Kandan yapılacak olan ölçümler teşhisinin doğrulanması açısından doktora yardımcı olacaktır. Teşhisin koyulmasından sonraki yıllarda hormonun devamlı olarak tespit edilmesi gerekir.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Hiperparatiroidizm teşhisinin konulması esnasında hasta olan kişilere D vitamini aşırı düzeyde alıp almadığı sorulmaktadır. Paratiroid bezlerinde tümör belirtisi bulunuyorsa doktor bunun teşhisini koymak adına ultrason incelemesi de yapacaktır.
[/attention][/attention][/attention]

Bu durum dolaşım sistemi içinde kalsiyum seviyesini arttırır ve kesinlikle saf dışı bırakılmalıdır.  Böbrek, akciğer ve bazı organlarda oluşan kanser türleri paratiroide benzeyen salgılar oluşturur. Bu durumda vücutta bulunan kalsiyum seviyesinde artışlar meydana gelir.

Hiperparatiroidizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıktaki tek tedavi yöntemi cerrahi işlemlerin yapılmasıdır. Hastaların genel sağlık durumlarında bozukluk mevcut ise diyet ile ve medikal olarak hasta inceleme altına alınır. Bu süreç belli bir dönem sonra mutlaka cerrahi işlemler ile sonuçlanır. Boyundan yapılacak olan kesi yardımı ile tiroid bezlerinin yan loblarında paratiroid bezleri aranır.

Bu bölgede adenom bulunuyorsa çıkartılır ve ardından frozen yapılır. Bölgede tek bir tane adenom bulunuyorsa yalnız o çıkartılır ama hiperplazide işlemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı doktorlar 3 paratiroid bezini çıkartır ve 4. Bezin yarısını cerrahi işlem ile alır. Yarım kalan bezin ise üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır.

Bazı doktorlar da 2 adet paratiroit bezinin tamamını çıkartır, geriye kalan 2 bezin üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır. Bu hastalık için uygulanan diğer bir tedavi yöntemi de 4 adet paratiroit bezini çıkartılması ile yapılır. Bu işlem sonrasında ince şekilde kesilen paratiroit bezleri boyun ya da ön kol kısmına implante edilir.

Paratiroit karsinomu tedavisinde ise tiroid lobektominin ile birlikte tümörün çıkartılması işlemi de yapılır. Bu durumda büyük ya da şüphe çekici olan lenf nodları fark edilirse kanserin bulunduğu bölgeye boyun diseksiyonu uygulaması yapılır. Yapılacak olan ameliyatın sonrasında 48 saatlik zaman dilimi içinde hasta oldukça yakın bir şekilde gözlem altında alınmalıdır.

Aşırı düzeyde hastanın kemiklerine kalsiyum mobilize olmuşsa, geçici olan hipokalsemi meydana gelebilir. Ameliyat sonrasındaki 3 hafta içinde tekrardan hiperkalsemi gözlemlenirse tekrardan cerrahi işlemler gerekebilir. Yapılacak olan ikinci ameliyat öncesinde yer belirleme mutlaka yapılır.

Boyun bölgesinin her tarafı, tiroit bezlerinin iç kısımları ve diğer bölgelerde tarama işlemleri yapılır. Bu tarama sonucuna göre tümör olduğu bölgeden cerrahi işlem ile çıkartılır.

Hiperparatiroidizm Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Hiperparatiroidizm olan bazı hastalarda cerrahi işlem yapılmaz. Doktorlar bu tarz hastaları sadece gözlem altında tutarak durumları konusunda gözlemleme yapar.

Böbrek taşı oluşumuna da sebep olan hiperparatirpidizm oluşturduğu bu sıkıntı için yakından takip etmek gerekmektedir. Böbrek ile alakalı periyodik testler ve tetkikler aksatılmadan yapılmalıdır.

Hiperparatiroidizm hastalığında uzun dönemde kemikler açısından sıkıntılar meydana gelir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Kanda yüksek düzeyde kalsiyumun bulunmasından kaynaklı olarak zaman içinde kemiklere mineral salmaktadır. Kemikler insan vücudunun kalsiyum deposudur. Böbreklerde sorun olması, böbrek taşlarının insan vücudunda olması,  fonksiyonlarının bozulması ve iskelette belirgin olan bozukluklar sonucunda tümörün muhakkak çıkartılması gerekmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Источник: https://hormonlarim.com/tiroid-bezi/paratiroid/hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidi Nedir?Hiperparatiroidizm Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidi; paratiroit bezleri tarafından üretilen paratiroit üretiminin aşırı olduğu ve vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinde değişimlere yol açan bir hastalıktır. Paratiroit bezleri boğazda tiroit bezlerine yakın yerde bulunup vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinin düzenlenmesinden sorumludur. Bu iki bez de pirinç büyüklüğünde olup boğazda yer almaktadır.

Hiperparatiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidin en yaygın belirtileri arasında kronik bayılma, vücut ağrıları, uyumada zorlanma, kemik ağrıları, hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu,depresyon ve baş ağrıları sayılabilir. Paratiroit hastalığı genellikle kemik erimesi, böbrek taşı, hipertansiyon, kardiyak aritmileri ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Bu durum eğer tedavi edilmezse yıkıcı etkiler doğurabilir.

Hiperparatiroidi diğer belirtileri, kemiklerdeki kalsiyum emiliminden kaynaklanan, kemiklerde zayıflama, kemik ağrısı veya bel ağrısı gibi kemikler üzerindeki etkileri içerir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili sistemik belirtiler arasında ise susuzluk, idrara daha çok çıkma, depresyon, kişilik değişiklikleri ve iştahsızlık sayılabilir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili yaşamı tehdit eden belirtiler arasında ise koma, stupor veya ciddi kemik zayıflığı ve kırıklar bulunur.

Hiperparatiroidi Belirtileri Başlıklar Halinde Şöyle Sıralayabiliriz

 • Enerji kaybı: Her zaman yorgun hissetme (Kronik yorgunluk)
 • Bayılma nöbetleri
 • İlgisizlik
 • Konsantre olamama
 • Depresyon
 • Kemik erimesi
 • Kemiklerde ağrı (çoğunlukla bacak ve kollardaki kemikler)
 • Eskiden olduğu gibi uyumama (Gece yarıları uyanma, uyumakta zorluk çekme)
 • Gün boyunca yorgun hissedip uyuma ihtiyacı (dinlenme bu hissi geçirmiyor)
 • Huysuzluk
 • Hafızada zayıflama
 • Gastrik asit reflü; mide ekşimesi
 • Cinsel dürtüde azalma
 • Saçlarda incelme (kafa derisinin ön kısmında orta yaşlı kadınlarda)
 • Böbrek taşı (ve sonunda böbrek yetmezliği)
 • Yüksek tansiyon (bazen hafif, bazen oldukça şiddetli)
 • Tekrarlayan baş ağrıları (genellikle 40 yaşın altındaki hastalarda)
 • Kalp çarpıntısı (tipik olarak atriyal aritmiler)
 • Atriyal fibrilasyon (hızlı kalp atışı, genellikle kan sulandırıcı ve kalp pili kullanımı gerektirir)
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde sonucun yüksek çıkması (karaciğer kan testleri)
 • MGUS ve kanda anormal protein

3 tür hiperparatiroidi vardır: birincil, ikincil ve üçüncül

Birincil (Primer) hiperparatiroidi: Bu durum paratiroid hormonunun aşırı üretilmesinden kaynaklanır.Bu hastalığın nedeni çoğu durumda bilinmemektedir. Birincil hiperparatiroidinin nadir nedenleri arasında paratiroid kanseri veya kalıtsal bozukluklar bulunur.

İkincil (Sekonder) hiperparatiroidi: Bu durum kandaki düşük seviyedeki kalsiyumdan kaynaklanır. En sık görülen nedeni ise böbrek yetmezliğidir.

Diğer nedenler arasında kalsiyum emilimine veya D vitamini düşüklüğüne sebep olan gastrointestinal durumlar yer alır.

İkincil hiperparatiroidinin altta yatan nedeninin tedavisi bu paratiroit hormon seviyesini düzenlenmesine yardımcı olur.

Üçüncül hiperparatiroidi: Paratiroit bezleri kalsiyum seviyesinin normale döndükten sonra çok fazla hormon üretmeye devam ettiğinde bu tip hiperparatiroidi oluşur. Bu tip genellikle böbrek problemleri olan kişilerde görülmektedir.

Hiperparatiroidi Risk Faktörleri Nelerdir?

Hiperparatiroidi riskini arttıran birçok faktör vardır. Risk faktörleri bulunan her insan hiperparatiroidi olacak diye de bir kesinlik yoktur. Hiperparatiroidi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi (genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür)
 • Ailesel hipokalsi hiperkalsemi (idrarda düşük kalsiyum seviyeleri ile birlikte kandaki kalsiyumun yüksek olması)
 • Ailesel çoklu endokrin neoplazi 1.tip aile öyküsü (endokrin bezleri ve ince bağırsağın bir parçası olan tümörler ile tanımlanan nadir hastalık)
 • D vitamini eksikliği

Hiperparatiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hafif hiperparatiroidiniz varsa (belirti yok, kandaki kalsiyum seviyesi hafifçe yükselirse), doktorunuz bu durumun tedavi edilmesine gerek olmadığını önerebilir. Bunun yerine, doktorunuz kandaki kalsiyum seviyenizi (her 6 ayda bir), tansiyonu (her 6 ayda bir), böbrek fonksiyonunu (her yıl) ve kemik yoğunluğunu (her 1 ila 3 yılda bir) izleyecektir.

Doktorunuz hiperparatiroidi hastalığınız için acil tedaviye ihtiyacı olmadığını hissederse, aşağıdakileri önlemleri almanızda fayda vardır:

 • Daha fazla su içmek
 • Aktif olmak ve daha fazla egzersiz yapmak
 • Tiyazid idrar sökücü veya lityum almayın, çünkü bu ilaçlar kandaki kalsiyum seviyesini yükseltebilir.
 • Daha şiddetli hiperparatiroidiniz varsa, doktorunuz genişlemiş paratiroid bezini (veya salgı bezlerini) çıkarmak için ameliyat yapmayı tavsiye edebilir. Yapılacak cerrahi, vakaların yaklaşık % 95’inde hiperparatiroidiyi iyileştirmektedir.
 • Kalsimimetikler olarak bilinen bir grup ilaç, ikincil hiperparatiroidinin tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçlar paratiroid bezleri tarafından PTH üretimini durdurarak çalışır. Kalsimimetikleri ikincil hiperparatiroidi için tasarlanmış olsa da, bazı doktorlar birincil hiperparatiroidi için onları reçete edebilir.

Источник: https://selmasultan.com/primer-sekonder-hiperparatiroidi-ne-demek-neden-olur-nasil-gecer

Hiperparatiroidizm, tanı ve tedavi belirtileri

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Çoğunlukla tanı sonrası hastalardaParatiroid bezlerindeki rahatsızlıklar bulunur. Hiperparatiroidizm belirtileri genellikle endişe neden olmaz. Uyuşukluk, halsizlik, verim azalması, kabızlık – tüm bu ihlaller genellikle insanlar genel yorgunluk ve yanlış beslenme için yazıyorlar. Bu nedenle, hastalığın gelişiminin geç aşamalarında doktora yönelirler.

Bu bağlamda, birçok kişi şu anda ilgileniyorhiperparatiroidizm nedir sorusu. Semptomlar ve tedavi, nedenleri ve alevlenmeleri göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardır. Öyleyse, bu rahatsızlığı olan hastaya ne gibi tehditler ve modern tıbbın ne tür bir tedavi sunabilir?

Paratiroid bezleri ve işlevleri hakkında kısa bilgi

Hiperparatiroidizm, kadınlarda semptom ve tedavi,sekonder hiperparatiroidizm, hiperkalsemik kriz – bunlar hastaların sıklıkla karşılaştığı terimlerdir. Ancak, hastalığın nedenleri ve semptomları ile ilgilenmeden önce, insan vücudunun bazı anatomik özelliklerini dikkate almaya değer.

Çoğu insanın iki çift paratiroidi vardırKural olarak, tiroid bezinin arka yüzeyinde yer alan bezler (bazen dokularına bile batırılırlar). Bu arada, nüfusun% 15-20'si 3 ila 12 garaja sahiptir. Onların sayısı ve yeri değişebilir. Bezler, 20 ila 70 mg ağırlığında, küçük, birkaç milimetre büyüklüğündedir.

Paratiroid bezleri aktif salgılarBiyolojik madde, yani vücutta fosfor ve kalsiyum metabolizmasını düzenleyen parathormon. Kandaki yetersiz kalsiyum miktarı ile, hormon kemiklerden salınım sürecini başlatır, bu mineralin bağırsak dokularında emilimini artırır ve aynı zamanda idrarda genellikle atılan miktarı da azaltır. Paratiroid hormonu ayrıca vücuttan fosfor atılımını artırır.

Hiperparatiroidizm nedir? epidemioloji

Hiperparatiroidizm denilen bir hastalıktırParatiroid bezleri tarafından paratiroid hormon salgılanmasında bir artış vardır. Bu genellikle, bezlerin kendi hiperplazisi veya dokularındaki tümörlerin oluşumu ile ilişkili olan endokrin sisteminin kronik bir hastalığıdır.

Hiperparatiroidizm belirtilerinde belirtilmelidir.Kadınlar, daha güçlü seks temsilcilerinden üç kat daha sık kaydedilir. Bugün, patoloji çok yaygın olarak kabul edilir. Endokrin hastalıkları hakkında konuşursak, hiperparatiroidizm en sık görülen üçüncü hastalıktır (hipertiroidizm ve diabetes mellitus sonrası).

Hastalığın arka planında patolojik değişiklikler

Belirtildiği gibi, artan seviyeler ileKandaki parathormon vücuttaki kalsiyum metabolizmasının ihlali anlamına gelir – bu mineral kemiklerden kurtulmaya başlar. Aynı zamanda, kandaki kalsiyum seviyesi de yükselir. İskeletin kemik dokuları, doğal olarak destek aparatının deformasyonuna yol açan lifli ile değiştirilir.

Hiperparatiroidizm belirtileri sadece ile ilişkili değildirbozulmuş kemik yapısı. Kandaki kalsiyum seviyesinin arttırılması çoğu zaman iç organların dokularında kalsinat oluşumuna yol açar.

Her şeyden önce, vasküler duvarlar ve böbrekler bu tümörlerin ortaya çıkmasından etkilenir.

Buna ek olarak, kalsiyumun arka planında, kan basıncında bir artış, midede artan sekresyon (çoğu zaman ülser oluşumuna yol açar) ve sinir bozukluklarında sinir bozukluğu, kas güçsüzlüğü ve depresif durumların eşlik ettiği bir iletim ihlalidir.

Hiperparatiroidizm: Belirtileri ve Birincil Form Nedenleri

Modern sınıflandırmada, birkaç tane varbu patolojinin grupları. Hastalara sıklıkla primer hiperparatiroidizm tanısı konur. Semptomları, bezlerin primer lezyonu ile ilişkilidir ve vakaların% 85'inde, hastalığın gelişiminin nedeni, bir adenomadır (iyi huylu tümör).

Tanıya çok daha az rastlanırçoklu tümörler. Zaman zaman, bir sekresyon ihlali nedeni, çoğu durumda boyun ve başın ışınlanmasından sonra gelişen kanserdir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Hastalığın ilk aşamalarına spesifik olmayan belirtiler eşlik eder – zayıflık, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik. Bu yüzden hastalar nadiren yardım isterler. Hastalık yıllar içinde gelişebilir.
[/attention][/attention][/attention]

İstatistiklere göre, çoğu durumda hastalığın primer formu, menopoz sırasında ve ayrıca yaşlılarda kadınlarda gelişir.

Hastalığın ikincil formu ve özellikleri

Sekonder hiperparatiroidizm bir hastalıktır.birincil sağlıklı bezlerle gelişir. Paratiroid hormonunun artan sekresyonu, bir kural olarak diğer patolojilerle ilişkili olan kandaki kalsiyum seviyelerindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar.

Çoğu durumda, hipokalsemi yaŞiddetli kronik böbrek hastalığı ya da bağırsak duvarları tarafından besinlerin (kalsiyum dahil) emiliminin ihlali ile. Paratiroid hormon düzeyi, midenin rezeksiyonundan sonra ve hemodiyaliz zemininde artar. Nedenleri, D vitamini metabolizmasının bir ihlali eşlik eden raşit ve ciddi karaciğer hasarı içerir.

Hastalığın üçüncül formu

Tersiyer hiperparatiroidizm, böbrek nakli geçiren hastalarda ortaya çıkar ve transplantasyon başarılı olmuştur.

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek hastalığı sıklıklaartan paratiroid hormon seviyeleri ile birlikte. Gerçek şu ki bu tür patolojilere vücuttan kalsiyum atılımı eşlik ediyor.

Uzamış hipokalsemi paratiroid bezlerinde tartışmasız değişimlere yol açabilir.

Böbrek parametrelerinin tamamen iyileşmesinden sonra bile, hastalar hala bezlerin işlev bozukluğunu ve paratiroid hormonunun sekresyonunu arttırır.

Hiperparatiroidinin klinik resmi

Hiperparatiroidizm belirtileri çeşitlidir, çünkü obirçok organ sistemini etkiler. Dahası, klinik tablo hastalığın tipine, gelişim aşamasına, komorbiditelerin varlığına, yaşa ve hatta hastanın cinsiyetine bağlıdır.

İlk belirtiler genellikle spesifik değildir. Hastalar uyuşukluk ve güçsüzlük, iştahsızlık, mide bulantısı periyodik görünümü görünümünü kaydetti. Eklemlerde de ağrı var.

Kalsiyum seviyelerindeki bir artış, nöromüsküler dürtü iletimini değiştirdiğinden, hastada ağrı görülür, bu da hiperparatiroidizm gelişir. Yaşlı hastaların semptomları, bir kural olarak, kas zayıflığını içerir.

Hastalar bir sandalyeden kalkmayı zor buluyorlar, yürürken yanıyorlar, sıklıkla düşüyorlar.

Ayak kaslarındaki zayıflık nedeniyle genellikle gelişirDüz ayaklar, yürürken bacaklarda ağrı. Böbrek tübüllerinin zarar görmesi nedeniyle, özellikle de idrar miktarında bir artış olmak üzere başka bozukluklar da mümkündür.

Şiddetli vakalarda, hastalar iştahsızlık ve dehidrasyon nedeniyle ağır bir şekilde kilo verirler. Vücuttaki sıvı eksikliği cildin durumunu etkiler – kuru olur, dünyevi bir renk kazanır.

Kalsiyum kaybı genellikle sağlıklı dişlerin gevşemesine ve kaybolmasına neden olur.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Kemikler sürekli olarak kalsiyum ve fosfor kaybeder. Dahası, bu hastalığın arka planı karşısında, kemiklerin çözülmesini sağlayan hücreler, osteoklastların aktivasyonu vardır. Artan paratiroid hormon düzeylerinin sonucu progresif osteoporozdur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle, kırıklarhastalar nadir değildir. Dahası, küçük bir fiziksel efor veya şok bile kemiğe zarar verebilir.

Kemikler genellikle, “yanlış eklemler” olarak adlandırılanları oluşturarak, tam olarak birlikte büyümezler. Gözlenen ve iskeletin deformasyonu, özellikle omurga (kifoz, skolyoz), göğüs ve pelvis.

Bu, elbette, insanın refahı ve hareketliliğini etkiler. Hiperparatiroidizm sıklıkla eklemlerde (gut) ürik asit kristallerinin birikmesiyle eşlik eder.

Aşırı kalsiyum böbrek fonksiyonunu etkiler. Çoğunlukla, kup-pelvis-kaplama sistemi içinde mercan şeklindeki taşlar oluşur. Tedavi edilmezse, sıklıkla böbrek yetmezliği gelişir, ki bu, alasın geri döndürülemez – çoğu zaman hastanın böbrek nakiline ihtiyacı vardır.

Hastalık sindirim sistemini etkiler. Hastalar iştah azalması, şişkinlik, kabızlık, bulantı, karın ağrısı şikayeti ile başvurdu.

Kanda aşırı miktarda kalsiyum bulunması durumunda, safra taşı ve pankreas kanallarının oluşumu dışlanmaz ve bu da kolesistit ve pankreatit gelişimine yol açar.

Bu arada, kadınlarda hiperparatiroidizm belirtileri genellikle hamilelik sırasında şiddetlenir, bu sadece anne için değil, aynı zamanda çocuk için de çok tehlidir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Artan kalsiyum işi etkilerSinir sistemi ve genellikle psişede değişikliklere neden olur. Hastalar, kaygı, endişe ve bazen değişen şiddetin depresyonu fark edebilir. Uyuşukluk, bozulmuş hafıza ve bilişsel yetenekler ortaya çıkar. En ağır vakalarda, hastalığa karışıklık ve akut psikoz eşlik eder.
[/attention][/attention][/attention]

Çoğu zaman ebeveynler nasıl hakkında sorular soruyorÇocuklarda hiperparatiroidizme benziyor. Bu durumda semptomlar, tedavi ve komplikasyonlar aynıdır. Ancak, hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, o zaman, kural olarak, genetik kalıtımla ilişkilidir. Hastalık ilk aylarda veya yaşam yıllarında ortaya çıktıysa, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde bir gecikme olur.

Hiperparatiroidizm: Tanı

Bu durumda, son derece önemlidirtanılama. Hiperparatiroidizm belirtileri yavaş yavaş artmaktadır ve bazen tamamen yoktur. Bu nedenle başlangıçta kan ve idrar laboratuvar testleri yapılır.

Kan numunelerindeki çalışmalar sırasında, kalsiyum seviyelerinde bir artış ve fosfat seviyelerinde bir azalma gözlemlenebilir. İdrar analizi, her iki elementin de artmış bir miktarını ortaya çıkarır.

Bu çalışma iki kez gerçekleştirilir – eğer aynı sonuçları verirse, paratiroid hormonu için bir kan testi yapılır.

Hormon seviyelerinde bir artış olduğunu gösterir.Hiperparatiroidizm varlığı, ancak sadece hastalığın varlığını belirlemek değil, aynı zamanda nedenini belirlemek için önemlidir.

Başlangıç ​​olarak, uzmanın paratiroid bezi boyutunda veya tümörlerin varlığında bir artış görmesine yardımcı olan bir ultrason çalışması yapılır.

Ek olarak, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi yapılır – bu prosedürler daha doğru bilgi sağlar.

Hastanın komplikasyonları olup olmadığını öğrenmek için böbrekleri ve iskelet sistemini incelemek zorunludur.

Hiperkalsemik kriz ve tedavisi

Hiperkalsemik kriz – akut bir durum,Kandaki kalsiyum seviyesinde keskin bir artış ile gelişir. Böyle bir patoloji vücudun tehli lezyonlarına yol açar ve vakaların% 50-60'ında ölüme yol açar.

Neyse ki, kriz nadir bir komplikasyon olarak kabul edilir.hiperparatiroidizm. Enfeksiyonlar, masif kemik kırıkları, enfeksiyonlar, zehirlenmeler dahil çeşitli faktörler onu kışkırtabilir.

Risk faktörleri arasında gebelik süresi, vücudun dehidrasyonu ve kalsiyum ve D vitamini, tiyazid diüretik içeren ürünler de dahil olmak üzere bazı ilaçların alımı yer alır. Hiperparatiroidili hastalar, kalsiyum ve D vitamini yüksek gıdalar hariç, beslenme dikkatle izlemek gerekir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Yeterli tedavi ve yanlış tanı eksikliği, kriz gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Hiperkalemik kriz hızla gelişir. İlk olarak, hastalar keskin, keskin karın ağrısı, yoğun kusma dahil olmak üzere sindirim sistemi bozuklukları geliştirir. Vücut ısısında artış var. Hastalar kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü şikayet ediyor. Depresyon ve depresyondan psikozla sonlanan sinir sistemi bozuklukları da vardır. Hasta bir kişinin cildi kurur, kaşınır.

Kan pıhtılaşmasının ihlali nedeniyle DIC gelişebilir. Belki de şok gelişimi. Hastanın ölümüne kalp durması veya solunum kas felci neden olur.

Hiperparatiroidizm için tedavi yöntemleri

Sorunları zaten ele aldıkhiperparatiroidizmdir. Belirtiler ve bu durumda tedavi yakından ilişkilidir.

Bir tümör oluşumu ile ilişkili hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. İşlem her zaman yapılmaz.

Gerçek şu ki, hastalık hastalığa herhangi bir rahatsızlık vermeden on yıllar boyunca gelişebilir. Evet, esas olarak yaşlı insanlar bundan acı çekiyor, bu da ek zorluklar yaratıyor.

Cerrahi gereksinim kararımüdahale doktoru alır. Operasyonun kandaki kalsiyum seviyesinde (3 mmol / l'den fazla) ve böbreklerde belirgin bozukluklarda güçlü bir artışla gerekli olduğuna inanılmaktadır. Prosedür için endikasyonlar, boşaltım sistemindeki taşlar, idrar ile birlikte önemli bir kalsiyum kaybı, hiperkalsemik krizlerin öyküsü ve belirgin osteoporozdur.

Doktor tümörü çıkarmamaya karar verirse veyabezler (hipertrofisi durumunda), hastalar hala düzenli kontroller yapmak zorundadırlar – böbrek ve kemik aparatının testlerini yılda en az bir veya iki kez yapmak önemlidir. Kan kalsiyum ve kan basıncının sürekli izlenmesi önemlidir.

İkincil form gelince, tedaviHiperparatiroidizm, birincil hastalıkların ortadan kaldırılmasına indirgenir. Kandaki kalsiyum eksikliği ilaçtan yok edilebilir – hastalara bu mineral ve aynı zamanda D vitamini içeren ilaçlar reçete edilir.

Sözde hiperparatiroidizm ve özellikleri

Modern tıp bilinen ve sözdepsevdogiperparatireoz. Bu, aynı semptomların eşlik ettiği oldukça nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte, patoloji paratiroid bezlerinin çalışması ile ilişkili değildir.

Hasta habis bulunduböbreklerde, akciğerlerde, meme bezlerinde ve diğer organlarda lokalize olabilen neoplazmalar. Bu tümörler, paratiroid hormonuna benzer mekanizmalara sahip aktif maddeler üretebilen hücreler içerir. Bu hastalık ile kemik dokusunun çözünmesine bağlı olarak kandaki kalsiyum seviyelerinde artış gözlenir. Bu ölümcül olabilecek aşırı derecede tehli bir hastalıktır.

Hastalar İçin Tahminler

Şimdi nasıl geliştiğini biliyorsun.hiperparatiroidizm. Kadınlarda semptomlar ve tedavi, özellikle çocuklarda hastalığın seyri – bunlar önemli sorulardır. Ama hangi tahminleri bekleyebilirsin? Sonuçlar, hastalığın gelişiminin tam aşamasına bağlıdır.

Erken yaşta gelirseHiperparatiroidizm, zamanında tedavi prognozu ile elverişlidir. İç organların ve sinir sisteminin semptomları birkaç hafta sonra kaybolur. Kemik yapısı birkaç yıl içinde restore edilebilir. İleri vakalarda, hastalar hala yaşam kalitesini etkileyen, ancak tehli olmayan iskelet deformitelerine sahip olabilirler.

Böbrek hasarı oluşursa, sonra bilecerrahi böbrek yetmezliği ilerleyebilir. Her durumda, sağlık durumunu dikkatle izlemeli ve koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulmalısınız.

Источник: https://tr.carolchanning.net/zdorove/129607-simptomy-giperparatireoza-diagnostika-i-lechenie.html

Birincil ve ikincil hiperparatiroidizm: belirtileri ve tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Bu nedir?

Hiperparatiroidizm paratiroid hormonunun (ana paratiroid hormonu) üretimini artıran bir endokrin hastalığıdır.

Sonuncusu (PTH) kandaki kalsiyum miktarını düzenleyerek normal değerlerini sağlar. Kalsiyum azaldığında, paratiroid bezlerinde paratiroid hormonu üretimi artar, sırasıyla fazla miktarda kalsiyumla birlikte, bu hormonun oluşumu engellenir.

Normal olarak, paratiroid hormonu, kemik dokusu yenilenmesinin önemli bir düzenleyicisidir. Etkisi altında, kemikten kalsiyum kan dolaşımına geçer ve normal kemik oluşumunun uyarılmasına yol açar. Ayrıca böbreklerden kalsiyum atılımını geciktirir, aksine fosfor atılımını artırır.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Dolaylı olarak, paratiroid hormonu kalsiyum alımındaki artışı etkileyerek, bir eser elementin bağırsakta emilimini kolaylaştıran özel bir D vitamini formunu oluşturur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik üzerinde kısa bir dürtü etkisiyle paratiroid hormonu kemik oluşumunu uyaracak ve uzun süreli ve sürekli kemik tahribatı sırasında uyaracaktır. Esas olarak, erişkinlerde paratiroid bezlerinin ihlali görülür.

 • Çocuklarda hiperparatiroidizm nadiren oluşur, ailede bu hastalık vakaları varsa çocukta oluşabilir. Yenidoğanlarda, gebelik sırasında anne paratiroid hormonu üretiminde bir azalma olsaydı, geçici hiperparatiroidizm tespit etmek mümkündür. Tezahürleri ve hiperparatiroidizm nedenleri yetişkinlerde görülenlerle aynıdır.

Birincil hiperparatiroidizm

Paratiroid bezlerinin primer hiperparatiroidizminde paratiroid hormonunun oluşumu kandaki kalsiyum miktarına bağlı değildir. Genellikle, bu hastalığın ortaya çıkışından tanıya kadar, çok fazla zaman geçiyor, ancak hiperparatiroidi üçüncü en yaygın endokrin hastalığı olmasına rağmen (diyabet ilk sırada, ikincisi ise tiroid fonksiyonunda bir artış).

Geç tanı konmasının nedeni, kandaki kalsiyum miktarındaki değişikliklere dikkat edilmemelidir; aralıkları çok dardır ve 2-2.8 mmol / l'dir.

Genellikle, normal sayılardaki artış göz ardı edilir, ancak hiperkalseminin iki kez kaydedilmesi hiperparatiroidizm için tanısal aramanın temelidir. Hastalığın gelişiminin zirvesi 40-50 yıl düşer, kadınların menopozun başlamasından sonraki dönemde acı çekmesi daha olasıdır.

Primer hiperparatiroidizmin nedenleri, değiştirilmiş paratiroid hücreleri tarafından paratiroid hormonunun üretiminin artmasına neden olan durumlardır:

 • Paratiroid adenom veya paratiroma, hormon üreten aktif hücrelerden oluşan bir tümördür. Vakaların% 80'inde bu tümör bekar, yani tek başına. Hastaların% 5'inde çoklu adenomlar tespit edilir;
 • Hiperplazi, yani normal bez dokusunun çoğalmasına bağlı bezlerin boyutunda bir artış (% 15);
 • Multipl endokrin neoplazilerin sendromları: MEN-1 ve MEN-2A. Hiperparatiroidi belirtileri tespit edildiğinde, hasta bu sendromların diğer bileşenlerinin varlığı açısından kontrol edilmelidir: medüller tiroid kanseri, pankreas adacı tümörü , feokromositoma.

Sekonder hiperparatiroidizm

Bu form, vücudun kandaki düşük kalsiyum miktarına reaksiyonu olarak gelişir. Düşük kalsiyum yanıt olarak, paratiroid hormonunda bir artış meydana gelir. Sekonder hiperparatiroidizmin nedenleri kandaki kalsiyum seviyesini azaltan aşağıdaki durumlardır:

 • Bazı biyokimyasal bozukluklar nedeniyle kanda kalsiyumda bir düşüşün meydana geldiği ve istenen D vitamini formunun oluşumunun da bozulduğu böbrek yetmezliği;
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Kalsiyum ve D vitamini emiliminin bozulmasına neden olan malabsorpsiyon sendromu; D vitamini dönüşümünün ihlali olduğu karaciğer sirozu, bağırsaktan kana kalsiyum alımında bir düşüşe yol açar;
 • Toplam gastrektomi ve Billroth-2 operasyonu gibi sindirim sistemi üzerinde ameliyat sonrası koşullar;
 • Kalıcı ve uzun süreli güneş eksikliği, vücutta D vitamini sentezinde bir düşüşe yol açar.

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, sekonder hiperparatiroidizmin böbrek formu, hemodiyalizin sık kullanılması ve yaşam prognozunun iyileşmesi ile bağlantılı olarak gözlenir. Tersiyer hiperparatiroidizmin nedenleri, uzun süreli sekonder hiperparatiroidizm nedeniyle hiperplazi veya paratiroid adenomudur.

Primer hiperparatiroidi belirtileri

Hastalığın belirtileri hastalığın şekline bağlıdır, hadi birincil hiperparatiroidizm belirtileri ile başlayalım.

Birincil formun tezahürünün ilk döneminde, semptomlar spesifik değildir ve tanıyı zorlaştırır. Hastalar kas ve genel halsizlik, hızlı yorgunluk, uyuşukluk şikayetçi. Hastalığın daha da gelişmesi çeşitli belirtilere sahiptir.

Liderin tek bir işaret veya bir kombinasyonu olduğu birkaç form vardır:

 1. Kemik formu;
 2. Visceropatik form;
 3. Nöropsikotik form;
 4. Karışık biçim

Kemik değişiklikleri Sürekli olarak yükselen bir PTH seviyesinde, kemik tahrişi iyileşme üzerinde hüküm sürmektedir. Hiperparatiroidi hastalarının yarısında kemik dokusunun tahribi görülür. Osteodistrofi belirtileri:

 • Kemik ağrısı, özellikle omurga boyunca;
 • Kemik deformasyonları, içlerindeki boşlukların gelişimi, röntgen görüntülerinde saptanan kistler;
 • Deformasyon ve ağrı sonucu “Ördek” yürüyüşü;
 • Patolojik kırıklar, yani kemikler üzerinde normal bir yaralanmaya göre daha az etkili olan kırıklar;
 • Çene osteoporozunun bir sonucu olarak diş kaybı;
 • Eklemlerin kondrokalsinozu – Eklemin kıkırdak dokusunda kalsiyum birikimi, hareketliliğinin kısıtlanmasına, dikenlerin görünümüne, hareket ederken ağrıya neden olur. Sık sık gelişir.

Böbrek hiperparatiroidi belirtileri hastaların% 50'sinde ifade edilir, bunlar:

 • En erken belirtiler susuzluktur ve laboratuvarda test edildiğinde düşük bir yoğunluğa sahip olan büyük miktarda idrardır. Bu yanlışlıkla diyabet insipidusun bir belirtisi olarak görülebilir;
 • Böbrek taşları hastaların% 25'inde bulunur, sıklıkla bu duruma piyelonefrit eşlik eder. Böbrek taşlarının varlığı hiçbir şekilde hissedilmeyebilir ve renal kolikte ortaya çıkabilir. Piyelonefrit , idrarda lökositlerin ortaya çıkması, sırt ağrısı ve vücut ısısında bir artış şeklinde iltihap belirtileri ile karakterizedir. Ürolitiazis hastalarının% 2'sinde primer hiperparatiroidizm saptanır;
 • Nefrokalsinoz – böbrek dokusunda kalsiyum tuzlarının birikmesi, nadiren gözlenir, zordur ve böbrek yetmezliğine yol açar.

Uzun süre psikolojik değişiklikler , hiperparatiroidizmin tek belirtileridir:

 • Depresyon, depresyon;
 • uyuşukluk;
 • Entelektüel yeteneklerde azalma;
 • Hafıza bozukluğu

Nöromüsküler hiperparatiroidi belirtileri , omurganın kemik yapılarının tahribatında sinir uçlarının tahriş olması ve normal kas kasılmalarının bozulmasından kaynaklanır. Bu formun belirtileri:

 • Ekstremitelerde en belirgin olan kas güçsüzlüğü;
 • Omurgadaki ağrı;
 • Kas atrofisi;
 • Gerginlik belirtileri;
 • Pelvis kaslarının felci, alt ekstremite;
 • Parastezi görünümü – karıncalanma, yanma, sürünme şeklinde ciltte rahatsızlık.

Gastrointestinal sistem organları – ihlallerin belirtileri hastaların yarısında görülebilir:

 • İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, şişkinlik, kabızlık. Bu belirtiler hastalığın başlangıcında bile gözlenir;
 • Acil cerrahi patoloji – mide Akut ağrı, “akut karın” bir tezahürü olarak kabul edilebilir;
 • Midenin peptik ülserleri, duodenum paratiroid hormonunda artış olan hastaların% 10'unda gelişir. Bu tür ülserler sık ​​tekrarlananlara eğilimlidir;
 • Pankreastaki değişiklikler: kronik iltihap (pankreatit), bez dokusunda kalsiyum birikimi nadir görülür – pankreatokalsinoz ve kanallarda taş oluşumu – pankreatokozis.

Diğer organ ve vücut sistemleri

Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler, yüksek tansiyon ve normal kalp ritmi ihlali olarak ifade edilir. Bir EKG, bu patolojide ölüm için bir risk faktörü olan sol ventrikülün boyutunda bir artış gösterebilir.

Nadir de olsa ciddi primer hiperparatiroidi komplikasyonları hiperkalsemik bir krizdir. Kandaki kalsiyum seviyesi 4 mmol / l'e yükselirse gelişir. Gerçek nedenlerini tespit etmeden osteoporozu tedavi etmek için tiazid serisinin diüretik preparatları, uzun süreli yatak istirahati ve hatalı kalsiyum ve D vitamini preparatlarının uygulanmasıyla tetiklenebilir.

Hiperparatiroidizm semptomlarına katkıda bulunan aşağıdaki semptomlar, kan kalsiyum seviyelerinde keskin bir artışa karşılık gelir:

 • Heyecan, psikoz, çabucak sarhoş ve kime dönüşüyor. Bir komanın başka bir nedenden kaynaklanan komadan ayırt edilmesi zordur;
 • Gastrointestinal semptomlar artıyor;
 • Dehidrasyon ve zayıflık hızla gelişir;
 • İdrar durur – anüri gelişir;
 • Mekanik ventilasyonun başlatılmasını gerektiren diyafram ve interkostal kasların çalışmasının durmasını da içeren ve bunlara kadar vücudun üst yarısında kas bozuklukları gelişir;
 • Sıcaklıkta 39 ° C'ye kadar karakteristik artış

Sekonder hiperparatiroidi belirtileri

Sekonder hiperparatiroidizm tezahürleri gelişimine neden olan hastalığın semptomlarından kaynaklanır. En sık – kronik böbrek yetmezliği bir tezahürüdür.

Sekonder formun spesifik belirtileri: kemik ve eklemlerde ağrı, kas güçsüzlüğü, kırıklar ve kemik deformiteleri. Kalsiyum tuzlarının kol ve bacakların eklemlerinde biriktirilmesi, eklemlerin etrafında sert nodüllerin görünmesine neden olur.

Kırmızı göz sendromu, konjunktiva ve korneanın iltihaplanması ve kalsifikasyonunun bir kombinasyonunu ifade eder.

Hiperparatiroidi tedavisi – ilaçlar ve teknikler

Primer hiperparatiroidizm özelliklerini belirten semptomları belirleyen hiperkalsemi ve PTH seviyelerinin laboratuvarda doğrulanması durumunda, tedavi adenomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Hiperparatiroidizm ortadan kalktıktan sonra, kemik dokusu tahribatının tıbbi tedavisi yapılır.

Adenomun çıkarılması için mutlak endikasyonlar:

 1. Hayat kurtarıcı;
 2. Başka sağlık problemleri olmayan genç hastalar;
 3. Asemptomatik olan 50 yaşından büyük hastalarda, eğer hiperparatiroidi tesadüfen tespit edilirse. İşlem osteoporozun ilerlemesi ile gerçekleştirilir, kalsiyum seviyesi 3 mmol / l'den fazla, kalsine böbreklerin varlığı, kreatinin klirensinde% 30'un altına düşme.

Herhangi bir sebepten ötürü, hiperparatiroidizm cerrahi tedavisi yapılmazsa, hastaların bol miktarda sıvı içmeleri, daha aktif hareket etmeleri, dehidratasyon gelişimini önlemeleri, basıncı izlemeleri ve menopoz sonrası kadınların östrojen almaları önerilir.

Tiazid diüretiklerinin (örn., Hipotiyazid) ve ayrıca kardiyak glikozitlerin alınması yasaktır.

Her 6 ayda bir kandaki kalsiyum ve kreatinin seviyesini, idrardaki kalsiyum atılım seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Yıllık çalışmalar abdominal ultrason ve kemik yoğunluğu ölçümüdür (dansitometri).

 • Herhangi bir paratiroid bezinin hiperplazisi tespit edilirse, daha sonra koldaki fiberde hastaya nakledilen 4 bezin tümü çıkarılır.

Hiperkalsemik krizin tedavisi:

 • Dehidratasyonu ortadan kaldırmak için intravenöz salin damlatılması;
 • Bisfosfonatların tanıtımına (osteoporozla savaşmak için): pamidronat, etildronat, 4 ila 24 saat arasında;
 • Etkisi paratiroid hormonuna zıt olan kalsitonin hormonunun V / m enjeksiyonu;
 • Furosemid, sadece susuz kalmanın ortadan kaldırılmasından sonra, salin infüzyonunun başlamasından 30 dakika sonra enjekte edilir;
 • Kandaki fosfor seviyesinin düşmesi ile fosfor tuzlarının preparasyonları kullanılır;
 • Kriz D vitamini kullanımıyla tetiklenirse, glukokortikoidler kullanılır;
 • Böbrek yetmezliğine karşı bir kriz, kalsiyum olmayan bir tamponla diyaliz gerektirir.

Sekonder hiperparatiroidizm tedavisi hakkında

Sekonder hiperparatiroidizm, altta yatan hastalığın tedavisini gerektirir. Böbrek yetmezliğinde paratiroid hormonu üretimindeki artışı önlemek için, kan fosfor seviyesini 1.5 mmol / l'den daha fazla tutmak için fosfor: kalsiyum glukonat, sitrat, laktat bağlayan ilaçların verilmesi gerekir.

Aktif D vitamini formundaki preparatları atayın: rokaltrol ve idrardaki kalsiyum atılımını kontrol edin (günde 300 mg'dan fazla değil).

Adenoma oluşumu ile tersiyer hiperparatiroidizm sadece cerrahi tedavi gerektirir.

görünüm

Bozulmuş paratiroid hormonunun erken saptanması, hiperparatiroidizmin yeterli tedavisiyle sonuçlanırsa prognoz olumludur.

Tedavi olmadan, hastalığın tüm belirtileri, özellikle kemiklerin tahrip olması, kırıkların artması, nefrokalsinoz, pankreasinoz, vb. Gibi organlarda kalsiyum birikiminin neden olduğu ciddi komplikasyonların oluşması, sıklıkla tekrarlayan mide ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi duoden ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi bağırsak.

Источник: http://tr.medic-attention.com/giperparatireoz_default.htm

Hiperparatiroidizm Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?
Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Oluşan belirtiler ile mutlaka doktora başvurulması gerek

Hiperparatiroidizm Nedir?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu artış ile birlikte endokrin sisteminde bozukluklar meydana gelmektedir.

Normalden daha çok çalışan bu bezler daha fazla paratiroid hormonu salgıladığı için kan dolaşımında bulunan kalsiyum seviyesini en üst düzeye çıkartmaktadır.

Kanda bulunan kalsiyum değerini yükseltmek adına kemiklerden güç alan hormon ortaya çıkardığı aşırı düzeydeki kalsiyum sonucunda kemik erimesine sebep olmaktadır.

Hormonun da etkisi ile böbreklerden idrar torbasına atılacak olan kalsiyum miktarı da artmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da böbrek taşlarının oluşmasının riski artar.

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinde iyi huylu adenomların ya da bu bezlerin büyümesi anlamına da gelmektedir. Genellikle böbrek yetmezliği kronik duruma gelen hastalarda hiperparatiroidi bezlerinin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Bu hastalık kemiklerde değişikliklere sebep olur ve kanda bulunan fosfor miktarını önemli düzeyde azaltmaktadır. Yapılan incelemelere göre hiperparatiroidizm primer rahatsızlığı 50 yaşının üzerinde olan kişilerde daha sık şekilde görülmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Kadınlar erkeklere göre bu hastalığa daha sık şekilde yakalanarak sorun yaşamaktadır. Hiperparatiroidizm adenomu üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar;

Hiperparatiroidizm Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidizm hastalığı böbreklerde ağrı olmadıkça kendini belli etmez. Yıllar sonra ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır.

 • Hazımsızlık
 • Ülser belirtileri
 • Susuzlukta oluşan artış
 • İdrara sık çıkma isteği
 • Nedeni belli olmayan yorgunluk
 • Böbrek taşları

Paratiroid bezlerinden bir tanesinin ya da birkaç tanesinin hormonlarını aşırı düzeyde üretmesi sonucu oluşan rahatsızlığa hiperparatiroidizm adı verilir. Kişinin vücudunda oluşmuş olan aşırı düzeydeki paratiroid hormonunun ortaya çıkarttığı kalsiyum oldukça fazla düzeyde olacaktır. Vücutta bulunan fosforda oldukça düşük seviyelere gelecektir.

Bundan kaynaklı olarak da ortaya birçok belirti çıkabilir. Bu belirtiler ile doktora başvuran hasta vakaların birçoğunda paratiroid bezlerinde küçük büyümeler mevcuttur. Diğer hastalık durumlarında ise paratiroid bezlerinin hepsi hormon salgılar ve hepsinde büyüme oluşur. Büyüme oluşması sonucunda genelde başka organlara sıçramalar oluşmaz.

Bezlerin kendisinde görülen bir durumdur. Hiperparatiroidizm hastalığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre kadınlarda daha sık oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka doktora başvurmak ve gerekli tedavi için planlamanın yapılmasını beklemek gerekir.

Tedavi sürecini konusunda uzman olan bir doktor ile geçirmek en doğru seçim olacaktır.

Hiperparatiroidizm Teşhisi Nasıl Konulur?

Hiperparatiroidizm hastalığı olan kişilerin yarısından çoğunda herhangi bir belirti meydana gelmez. Bu hastalığın teşhisi genelde başka bir hastalıktan kaynaklı olarak yapılan kan testleri esnasında ortaya çıkan yüksek düzeydeki kalsiyum miktarı ile koyulur.

Kan içinde aşırı düzeyde bulunan paratiroid hormonu ve kalsiyum miktarı hiperparatiroidizm düşündürmektedir. Tesadüfen ortaya çıkan bu hastalıkta kanda var olan fosfor değerlerinde düşüklük meydana gelmektedir. Kan değerlerinde ortaya çıkan düşük düzeydeki fosforda hiperparatiroidizm düşündürecek olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kan testi ile paratiroid hormonun direkt olarak ölçümü yapılır. Kandan yapılacak olan ölçümler teşhisinin doğrulanması açısından doktora yardımcı olacaktır. Teşhisin koyulmasından sonraki yıllarda hormonun devamlı olarak tespit edilmesi gerekir.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Hiperparatiroidizm teşhisinin konulması esnasında hasta olan kişilere D vitamini aşırı düzeyde alıp almadığı sorulmaktadır. Paratiroid bezlerinde tümör belirtisi bulunuyorsa doktor bunun teşhisini koymak adına ultrason incelemesi de yapacaktır.
[/attention][/attention][/attention]

Bu durum dolaşım sistemi içinde kalsiyum seviyesini arttırır ve kesinlikle saf dışı bırakılmalıdır.  Böbrek, akciğer ve bazı organlarda oluşan kanser türleri paratiroide benzeyen salgılar oluşturur. Bu durumda vücutta bulunan kalsiyum seviyesinde artışlar meydana gelir.

Hiperparatiroidizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıktaki tek tedavi yöntemi cerrahi işlemlerin yapılmasıdır. Hastaların genel sağlık durumlarında bozukluk mevcut ise diyet ile ve medikal olarak hasta inceleme altına alınır. Bu süreç belli bir dönem sonra mutlaka cerrahi işlemler ile sonuçlanır. Boyundan yapılacak olan kesi yardımı ile tiroid bezlerinin yan loblarında paratiroid bezleri aranır.

Bu bölgede adenom bulunuyorsa çıkartılır ve ardından frozen yapılır. Bölgede tek bir tane adenom bulunuyorsa yalnız o çıkartılır ama hiperplazide işlemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı doktorlar 3 paratiroid bezini çıkartır ve 4. Bezin yarısını cerrahi işlem ile alır. Yarım kalan bezin ise üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır.

Bazı doktorlar da 2 adet paratiroit bezinin tamamını çıkartır, geriye kalan 2 bezin üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır. Bu hastalık için uygulanan diğer bir tedavi yöntemi de 4 adet paratiroit bezini çıkartılması ile yapılır. Bu işlem sonrasında ince şekilde kesilen paratiroit bezleri boyun ya da ön kol kısmına implante edilir.

Paratiroit karsinomu tedavisinde ise tiroid lobektominin ile birlikte tümörün çıkartılması işlemi de yapılır. Bu durumda büyük ya da şüphe çekici olan lenf nodları fark edilirse kanserin bulunduğu bölgeye boyun diseksiyonu uygulaması yapılır. Yapılacak olan ameliyatın sonrasında 48 saatlik zaman dilimi içinde hasta oldukça yakın bir şekilde gözlem altında alınmalıdır.

Aşırı düzeyde hastanın kemiklerine kalsiyum mobilize olmuşsa, geçici olan hipokalsemi meydana gelebilir. Ameliyat sonrasındaki 3 hafta içinde tekrardan hiperkalsemi gözlemlenirse tekrardan cerrahi işlemler gerekebilir. Yapılacak olan ikinci ameliyat öncesinde yer belirleme mutlaka yapılır.

Boyun bölgesinin her tarafı, tiroit bezlerinin iç kısımları ve diğer bölgelerde tarama işlemleri yapılır. Bu tarama sonucuna göre tümör olduğu bölgeden cerrahi işlem ile çıkartılır.

Hiperparatiroidizm Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Hiperparatiroidizm olan bazı hastalarda cerrahi işlem yapılmaz. Doktorlar bu tarz hastaları sadece gözlem altında tutarak durumları konusunda gözlemleme yapar.

Böbrek taşı oluşumuna da sebep olan hiperparatirpidizm oluşturduğu bu sıkıntı için yakından takip etmek gerekmektedir. Böbrek ile alakalı periyodik testler ve tetkikler aksatılmadan yapılmalıdır.

Hiperparatiroidizm hastalığında uzun dönemde kemikler açısından sıkıntılar meydana gelir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Kanda yüksek düzeyde kalsiyumun bulunmasından kaynaklı olarak zaman içinde kemiklere mineral salmaktadır. Kemikler insan vücudunun kalsiyum deposudur. Böbreklerde sorun olması, böbrek taşlarının insan vücudunda olması,  fonksiyonlarının bozulması ve iskelette belirgin olan bozukluklar sonucunda tümörün muhakkak çıkartılması gerekmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Источник: https://hormonlarim.com/tiroid-bezi/paratiroid/hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidi Nedir?Hiperparatiroidizm Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidi; paratiroit bezleri tarafından üretilen paratiroit üretiminin aşırı olduğu ve vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinde değişimlere yol açan bir hastalıktır. Paratiroit bezleri boğazda tiroit bezlerine yakın yerde bulunup vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinin düzenlenmesinden sorumludur. Bu iki bez de pirinç büyüklüğünde olup boğazda yer almaktadır.

Hiperparatiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidin en yaygın belirtileri arasında kronik bayılma, vücut ağrıları, uyumada zorlanma, kemik ağrıları, hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu,depresyon ve baş ağrıları sayılabilir. Paratiroit hastalığı genellikle kemik erimesi, böbrek taşı, hipertansiyon, kardiyak aritmileri ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Bu durum eğer tedavi edilmezse yıkıcı etkiler doğurabilir.

Hiperparatiroidi diğer belirtileri, kemiklerdeki kalsiyum emiliminden kaynaklanan, kemiklerde zayıflama, kemik ağrısı veya bel ağrısı gibi kemikler üzerindeki etkileri içerir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili sistemik belirtiler arasında ise susuzluk, idrara daha çok çıkma, depresyon, kişilik değişiklikleri ve iştahsızlık sayılabilir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili yaşamı tehdit eden belirtiler arasında ise koma, stupor veya ciddi kemik zayıflığı ve kırıklar bulunur.

Hiperparatiroidi Belirtileri Başlıklar Halinde Şöyle Sıralayabiliriz

 • Enerji kaybı: Her zaman yorgun hissetme (Kronik yorgunluk)
 • Bayılma nöbetleri
 • İlgisizlik
 • Konsantre olamama
 • Depresyon
 • Kemik erimesi
 • Kemiklerde ağrı (çoğunlukla bacak ve kollardaki kemikler)
 • Eskiden olduğu gibi uyumama (Gece yarıları uyanma, uyumakta zorluk çekme)
 • Gün boyunca yorgun hissedip uyuma ihtiyacı (dinlenme bu hissi geçirmiyor)
 • Huysuzluk
 • Hafızada zayıflama
 • Gastrik asit reflü; mide ekşimesi
 • Cinsel dürtüde azalma
 • Saçlarda incelme (kafa derisinin ön kısmında orta yaşlı kadınlarda)
 • Böbrek taşı (ve sonunda böbrek yetmezliği)
 • Yüksek tansiyon (bazen hafif, bazen oldukça şiddetli)
 • Tekrarlayan baş ağrıları (genellikle 40 yaşın altındaki hastalarda)
 • Kalp çarpıntısı (tipik olarak atriyal aritmiler)
 • Atriyal fibrilasyon (hızlı kalp atışı, genellikle kan sulandırıcı ve kalp pili kullanımı gerektirir)
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde sonucun yüksek çıkması (karaciğer kan testleri)
 • MGUS ve kanda anormal protein

Hiperparatiroidi Sebepleri Nelerdir?

3 tür hiperparatiroidi vardır: birincil, ikincil ve üçüncül

Birincil (Primer) hiperparatiroidi: Bu durum paratiroid hormonunun aşırı üretilmesinden kaynaklanır.Bu hastalığın nedeni çoğu durumda bilinmemektedir. Birincil hiperparatiroidinin nadir nedenleri arasında paratiroid kanseri veya kalıtsal bozukluklar bulunur.

İkincil (Sekonder) hiperparatiroidi: Bu durum kandaki düşük seviyedeki kalsiyumdan kaynaklanır. En sık görülen nedeni ise böbrek yetmezliğidir.

Diğer nedenler arasında kalsiyum emilimine veya D vitamini düşüklüğüne sebep olan gastrointestinal durumlar yer alır.

İkincil hiperparatiroidinin altta yatan nedeninin tedavisi bu paratiroit hormon seviyesini düzenlenmesine yardımcı olur.

Üçüncül hiperparatiroidi: Paratiroit bezleri kalsiyum seviyesinin normale döndükten sonra çok fazla hormon üretmeye devam ettiğinde bu tip hiperparatiroidi oluşur. Bu tip genellikle böbrek problemleri olan kişilerde görülmektedir.

Hiperparatiroidi Risk Faktörleri Nelerdir?

Hiperparatiroidi riskini arttıran birçok faktör vardır. Risk faktörleri bulunan her insan hiperparatiroidi olacak diye de bir kesinlik yoktur. Hiperparatiroidi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi (genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür)
 • Ailesel hipokalsi hiperkalsemi (idrarda düşük kalsiyum seviyeleri ile birlikte kandaki kalsiyumun yüksek olması)
 • Ailesel çoklu endokrin neoplazi 1.tip aile öyküsü (endokrin bezleri ve ince bağırsağın bir parçası olan tümörler ile tanımlanan nadir hastalık)
 • D vitamini eksikliği

Hiperparatiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hafif hiperparatiroidiniz varsa (belirti yok, kandaki kalsiyum seviyesi hafifçe yükselirse), doktorunuz bu durumun tedavi edilmesine gerek olmadığını önerebilir. Bunun yerine, doktorunuz kandaki kalsiyum seviyenizi (her 6 ayda bir), tansiyonu (her 6 ayda bir), böbrek fonksiyonunu (her yıl) ve kemik yoğunluğunu (her 1 ila 3 yılda bir) izleyecektir.

Doktorunuz hiperparatiroidi hastalığınız için acil tedaviye ihtiyacı olmadığını hissederse, aşağıdakileri önlemleri almanızda fayda vardır:

 • Daha fazla su içmek
 • Aktif olmak ve daha fazla egzersiz yapmak
 • Tiyazid idrar sökücü veya lityum almayın, çünkü bu ilaçlar kandaki kalsiyum seviyesini yükseltebilir.
 • Daha şiddetli hiperparatiroidiniz varsa, doktorunuz genişlemiş paratiroid bezini (veya salgı bezlerini) çıkarmak için ameliyat yapmayı tavsiye edebilir. Yapılacak cerrahi, vakaların yaklaşık % 95’inde hiperparatiroidiyi iyileştirmektedir.
 • Kalsimimetikler olarak bilinen bir grup ilaç, ikincil hiperparatiroidinin tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçlar paratiroid bezleri tarafından PTH üretimini durdurarak çalışır. Kalsimimetikleri ikincil hiperparatiroidi için tasarlanmış olsa da, bazı doktorlar birincil hiperparatiroidi için onları reçete edebilir.

Источник: https://selmasultan.com/primer-sekonder-hiperparatiroidi-ne-demek-neden-olur-nasil-gecer

Hiperparatiroidizm, tanı ve tedavi belirtileri

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Çoğunlukla tanı sonrası hastalardaParatiroid bezlerindeki rahatsızlıklar bulunur. Hiperparatiroidizm belirtileri genellikle endişe neden olmaz. Uyuşukluk, halsizlik, verim azalması, kabızlık – tüm bu ihlaller genellikle insanlar genel yorgunluk ve yanlış beslenme için yazıyorlar. Bu nedenle, hastalığın gelişiminin geç aşamalarında doktora yönelirler.

Bu bağlamda, birçok kişi şu anda ilgileniyorhiperparatiroidizm nedir sorusu. Semptomlar ve tedavi, nedenleri ve alevlenmeleri göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardır. Öyleyse, bu rahatsızlığı olan hastaya ne gibi tehditler ve modern tıbbın ne tür bir tedavi sunabilir?

Paratiroid bezleri ve işlevleri hakkında kısa bilgi

Hiperparatiroidizm, kadınlarda semptom ve tedavi,sekonder hiperparatiroidizm, hiperkalsemik kriz – bunlar hastaların sıklıkla karşılaştığı terimlerdir. Ancak, hastalığın nedenleri ve semptomları ile ilgilenmeden önce, insan vücudunun bazı anatomik özelliklerini dikkate almaya değer.

Çoğu insanın iki çift paratiroidi vardırKural olarak, tiroid bezinin arka yüzeyinde yer alan bezler (bazen dokularına bile batırılırlar). Bu arada, nüfusun% 15-20'si 3 ila 12 garaja sahiptir. Onların sayısı ve yeri değişebilir. Bezler, 20 ila 70 mg ağırlığında, küçük, birkaç milimetre büyüklüğündedir.

Paratiroid bezleri aktif salgılarBiyolojik madde, yani vücutta fosfor ve kalsiyum metabolizmasını düzenleyen parathormon. Kandaki yetersiz kalsiyum miktarı ile, hormon kemiklerden salınım sürecini başlatır, bu mineralin bağırsak dokularında emilimini artırır ve aynı zamanda idrarda genellikle atılan miktarı da azaltır. Paratiroid hormonu ayrıca vücuttan fosfor atılımını artırır.

Hiperparatiroidizm nedir? epidemioloji

Hiperparatiroidizm denilen bir hastalıktırParatiroid bezleri tarafından paratiroid hormon salgılanmasında bir artış vardır. Bu genellikle, bezlerin kendi hiperplazisi veya dokularındaki tümörlerin oluşumu ile ilişkili olan endokrin sisteminin kronik bir hastalığıdır.

Hiperparatiroidizm belirtilerinde belirtilmelidir.Kadınlar, daha güçlü seks temsilcilerinden üç kat daha sık kaydedilir. Bugün, patoloji çok yaygın olarak kabul edilir. Endokrin hastalıkları hakkında konuşursak, hiperparatiroidizm en sık görülen üçüncü hastalıktır (hipertiroidizm ve diabetes mellitus sonrası).

Hastalığın arka planında patolojik değişiklikler

Belirtildiği gibi, artan seviyeler ileKandaki parathormon vücuttaki kalsiyum metabolizmasının ihlali anlamına gelir – bu mineral kemiklerden kurtulmaya başlar. Aynı zamanda, kandaki kalsiyum seviyesi de yükselir. İskeletin kemik dokuları, doğal olarak destek aparatının deformasyonuna yol açan lifli ile değiştirilir.

Hiperparatiroidizm belirtileri sadece ile ilişkili değildirbozulmuş kemik yapısı. Kandaki kalsiyum seviyesinin arttırılması çoğu zaman iç organların dokularında kalsinat oluşumuna yol açar.

Her şeyden önce, vasküler duvarlar ve böbrekler bu tümörlerin ortaya çıkmasından etkilenir.

Buna ek olarak, kalsiyumun arka planında, kan basıncında bir artış, midede artan sekresyon (çoğu zaman ülser oluşumuna yol açar) ve sinir bozukluklarında sinir bozukluğu, kas güçsüzlüğü ve depresif durumların eşlik ettiği bir iletim ihlalidir.

Hiperparatiroidizm: Belirtileri ve Birincil Form Nedenleri

Modern sınıflandırmada, birkaç tane varbu patolojinin grupları. Hastalara sıklıkla primer hiperparatiroidizm tanısı konur. Semptomları, bezlerin primer lezyonu ile ilişkilidir ve vakaların% 85'inde, hastalığın gelişiminin nedeni, bir adenomadır (iyi huylu tümör).

Tanıya çok daha az rastlanırçoklu tümörler. Zaman zaman, bir sekresyon ihlali nedeni, çoğu durumda boyun ve başın ışınlanmasından sonra gelişen kanserdir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Hastalığın ilk aşamalarına spesifik olmayan belirtiler eşlik eder – zayıflık, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik. Bu yüzden hastalar nadiren yardım isterler. Hastalık yıllar içinde gelişebilir.
[/attention][/attention][/attention]

İstatistiklere göre, çoğu durumda hastalığın primer formu, menopoz sırasında ve ayrıca yaşlılarda kadınlarda gelişir.

Hastalığın ikincil formu ve özellikleri

Sekonder hiperparatiroidizm bir hastalıktır.birincil sağlıklı bezlerle gelişir. Paratiroid hormonunun artan sekresyonu, bir kural olarak diğer patolojilerle ilişkili olan kandaki kalsiyum seviyelerindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar.

Çoğu durumda, hipokalsemi yaŞiddetli kronik böbrek hastalığı ya da bağırsak duvarları tarafından besinlerin (kalsiyum dahil) emiliminin ihlali ile. Paratiroid hormon düzeyi, midenin rezeksiyonundan sonra ve hemodiyaliz zemininde artar. Nedenleri, D vitamini metabolizmasının bir ihlali eşlik eden raşit ve ciddi karaciğer hasarı içerir.

Hastalığın üçüncül formu

Tersiyer hiperparatiroidizm, böbrek nakli geçiren hastalarda ortaya çıkar ve transplantasyon başarılı olmuştur.

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek hastalığı sıklıklaartan paratiroid hormon seviyeleri ile birlikte. Gerçek şu ki bu tür patolojilere vücuttan kalsiyum atılımı eşlik ediyor.

Uzamış hipokalsemi paratiroid bezlerinde tartışmasız değişimlere yol açabilir.

Böbrek parametrelerinin tamamen iyileşmesinden sonra bile, hastalar hala bezlerin işlev bozukluğunu ve paratiroid hormonunun sekresyonunu arttırır.

Hiperparatiroidinin klinik resmi

Hiperparatiroidizm belirtileri çeşitlidir, çünkü obirçok organ sistemini etkiler. Dahası, klinik tablo hastalığın tipine, gelişim aşamasına, komorbiditelerin varlığına, yaşa ve hatta hastanın cinsiyetine bağlıdır.

İlk belirtiler genellikle spesifik değildir. Hastalar uyuşukluk ve güçsüzlük, iştahsızlık, mide bulantısı periyodik görünümü görünümünü kaydetti. Eklemlerde de ağrı var.

Kalsiyum seviyelerindeki bir artış, nöromüsküler dürtü iletimini değiştirdiğinden, hastada ağrı görülür, bu da hiperparatiroidizm gelişir. Yaşlı hastaların semptomları, bir kural olarak, kas zayıflığını içerir.

Hastalar bir sandalyeden kalkmayı zor buluyorlar, yürürken yanıyorlar, sıklıkla düşüyorlar.

Ayak kaslarındaki zayıflık nedeniyle genellikle gelişirDüz ayaklar, yürürken bacaklarda ağrı. Böbrek tübüllerinin zarar görmesi nedeniyle, özellikle de idrar miktarında bir artış olmak üzere başka bozukluklar da mümkündür.

Şiddetli vakalarda, hastalar iştahsızlık ve dehidrasyon nedeniyle ağır bir şekilde kilo verirler. Vücuttaki sıvı eksikliği cildin durumunu etkiler – kuru olur, dünyevi bir renk kazanır.

Kalsiyum kaybı genellikle sağlıklı dişlerin gevşemesine ve kaybolmasına neden olur.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Kemikler sürekli olarak kalsiyum ve fosfor kaybeder. Dahası, bu hastalığın arka planı karşısında, kemiklerin çözülmesini sağlayan hücreler, osteoklastların aktivasyonu vardır. Artan paratiroid hormon düzeylerinin sonucu progresif osteoporozdur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle, kırıklarhastalar nadir değildir. Dahası, küçük bir fiziksel efor veya şok bile kemiğe zarar verebilir.

Kemikler genellikle, “yanlış eklemler” olarak adlandırılanları oluşturarak, tam olarak birlikte büyümezler. Gözlenen ve iskeletin deformasyonu, özellikle omurga (kifoz, skolyoz), göğüs ve pelvis.

Bu, elbette, insanın refahı ve hareketliliğini etkiler. Hiperparatiroidizm sıklıkla eklemlerde (gut) ürik asit kristallerinin birikmesiyle eşlik eder.

Aşırı kalsiyum böbrek fonksiyonunu etkiler. Çoğunlukla, kup-pelvis-kaplama sistemi içinde mercan şeklindeki taşlar oluşur. Tedavi edilmezse, sıklıkla böbrek yetmezliği gelişir, ki bu, alasın geri döndürülemez – çoğu zaman hastanın böbrek nakiline ihtiyacı vardır.

Hastalık sindirim sistemini etkiler. Hastalar iştah azalması, şişkinlik, kabızlık, bulantı, karın ağrısı şikayeti ile başvurdu.

Kanda aşırı miktarda kalsiyum bulunması durumunda, safra taşı ve pankreas kanallarının oluşumu dışlanmaz ve bu da kolesistit ve pankreatit gelişimine yol açar.

Bu arada, kadınlarda hiperparatiroidizm belirtileri genellikle hamilelik sırasında şiddetlenir, bu sadece anne için değil, aynı zamanda çocuk için de çok tehlidir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Artan kalsiyum işi etkilerSinir sistemi ve genellikle psişede değişikliklere neden olur. Hastalar, kaygı, endişe ve bazen değişen şiddetin depresyonu fark edebilir. Uyuşukluk, bozulmuş hafıza ve bilişsel yetenekler ortaya çıkar. En ağır vakalarda, hastalığa karışıklık ve akut psikoz eşlik eder.
[/attention][/attention][/attention]

Çoğu zaman ebeveynler nasıl hakkında sorular soruyorÇocuklarda hiperparatiroidizme benziyor. Bu durumda semptomlar, tedavi ve komplikasyonlar aynıdır. Ancak, hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, o zaman, kural olarak, genetik kalıtımla ilişkilidir. Hastalık ilk aylarda veya yaşam yıllarında ortaya çıktıysa, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde bir gecikme olur.

Hiperparatiroidizm: Tanı

Bu durumda, son derece önemlidirtanılama. Hiperparatiroidizm belirtileri yavaş yavaş artmaktadır ve bazen tamamen yoktur. Bu nedenle başlangıçta kan ve idrar laboratuvar testleri yapılır.

Kan numunelerindeki çalışmalar sırasında, kalsiyum seviyelerinde bir artış ve fosfat seviyelerinde bir azalma gözlemlenebilir. İdrar analizi, her iki elementin de artmış bir miktarını ortaya çıkarır.

Bu çalışma iki kez gerçekleştirilir – eğer aynı sonuçları verirse, paratiroid hormonu için bir kan testi yapılır.

Hormon seviyelerinde bir artış olduğunu gösterir.Hiperparatiroidizm varlığı, ancak sadece hastalığın varlığını belirlemek değil, aynı zamanda nedenini belirlemek için önemlidir.

Başlangıç ​​olarak, uzmanın paratiroid bezi boyutunda veya tümörlerin varlığında bir artış görmesine yardımcı olan bir ultrason çalışması yapılır.

Ek olarak, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi yapılır – bu prosedürler daha doğru bilgi sağlar.

Hastanın komplikasyonları olup olmadığını öğrenmek için böbrekleri ve iskelet sistemini incelemek zorunludur.

Hiperkalsemik kriz ve tedavisi

Hiperkalsemik kriz – akut bir durum,Kandaki kalsiyum seviyesinde keskin bir artış ile gelişir. Böyle bir patoloji vücudun tehli lezyonlarına yol açar ve vakaların% 50-60'ında ölüme yol açar.

Neyse ki, kriz nadir bir komplikasyon olarak kabul edilir.hiperparatiroidizm. Enfeksiyonlar, masif kemik kırıkları, enfeksiyonlar, zehirlenmeler dahil çeşitli faktörler onu kışkırtabilir.

Risk faktörleri arasında gebelik süresi, vücudun dehidrasyonu ve kalsiyum ve D vitamini, tiyazid diüretik içeren ürünler de dahil olmak üzere bazı ilaçların alımı yer alır. Hiperparatiroidili hastalar, kalsiyum ve D vitamini yüksek gıdalar hariç, beslenme dikkatle izlemek gerekir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Yeterli tedavi ve yanlış tanı eksikliği, kriz gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Hiperkalemik kriz hızla gelişir. İlk olarak, hastalar keskin, keskin karın ağrısı, yoğun kusma dahil olmak üzere sindirim sistemi bozuklukları geliştirir. Vücut ısısında artış var. Hastalar kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü şikayet ediyor. Depresyon ve depresyondan psikozla sonlanan sinir sistemi bozuklukları da vardır. Hasta bir kişinin cildi kurur, kaşınır.

Kan pıhtılaşmasının ihlali nedeniyle DIC gelişebilir. Belki de şok gelişimi. Hastanın ölümüne kalp durması veya solunum kas felci neden olur.

Hiperparatiroidizm için tedavi yöntemleri

Sorunları zaten ele aldıkhiperparatiroidizmdir. Belirtiler ve bu durumda tedavi yakından ilişkilidir.

Bir tümör oluşumu ile ilişkili hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. İşlem her zaman yapılmaz.

Gerçek şu ki, hastalık hastalığa herhangi bir rahatsızlık vermeden on yıllar boyunca gelişebilir. Evet, esas olarak yaşlı insanlar bundan acı çekiyor, bu da ek zorluklar yaratıyor.

Cerrahi gereksinim kararımüdahale doktoru alır. Operasyonun kandaki kalsiyum seviyesinde (3 mmol / l'den fazla) ve böbreklerde belirgin bozukluklarda güçlü bir artışla gerekli olduğuna inanılmaktadır. Prosedür için endikasyonlar, boşaltım sistemindeki taşlar, idrar ile birlikte önemli bir kalsiyum kaybı, hiperkalsemik krizlerin öyküsü ve belirgin osteoporozdur.

Doktor tümörü çıkarmamaya karar verirse veyabezler (hipertrofisi durumunda), hastalar hala düzenli kontroller yapmak zorundadırlar – böbrek ve kemik aparatının testlerini yılda en az bir veya iki kez yapmak önemlidir. Kan kalsiyum ve kan basıncının sürekli izlenmesi önemlidir.

İkincil form gelince, tedaviHiperparatiroidizm, birincil hastalıkların ortadan kaldırılmasına indirgenir. Kandaki kalsiyum eksikliği ilaçtan yok edilebilir – hastalara bu mineral ve aynı zamanda D vitamini içeren ilaçlar reçete edilir.

Sözde hiperparatiroidizm ve özellikleri

Modern tıp bilinen ve sözdepsevdogiperparatireoz. Bu, aynı semptomların eşlik ettiği oldukça nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte, patoloji paratiroid bezlerinin çalışması ile ilişkili değildir.

Hasta habis bulunduböbreklerde, akciğerlerde, meme bezlerinde ve diğer organlarda lokalize olabilen neoplazmalar. Bu tümörler, paratiroid hormonuna benzer mekanizmalara sahip aktif maddeler üretebilen hücreler içerir. Bu hastalık ile kemik dokusunun çözünmesine bağlı olarak kandaki kalsiyum seviyelerinde artış gözlenir. Bu ölümcül olabilecek aşırı derecede tehli bir hastalıktır.

Hastalar İçin Tahminler

Şimdi nasıl geliştiğini biliyorsun.hiperparatiroidizm. Kadınlarda semptomlar ve tedavi, özellikle çocuklarda hastalığın seyri – bunlar önemli sorulardır. Ama hangi tahminleri bekleyebilirsin? Sonuçlar, hastalığın gelişiminin tam aşamasına bağlıdır.

Erken yaşta gelirseHiperparatiroidizm, zamanında tedavi prognozu ile elverişlidir. İç organların ve sinir sisteminin semptomları birkaç hafta sonra kaybolur. Kemik yapısı birkaç yıl içinde restore edilebilir. İleri vakalarda, hastalar hala yaşam kalitesini etkileyen, ancak tehli olmayan iskelet deformitelerine sahip olabilirler.

Böbrek hasarı oluşursa, sonra bilecerrahi böbrek yetmezliği ilerleyebilir. Her durumda, sağlık durumunu dikkatle izlemeli ve koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulmalısınız.

Источник: https://tr.carolchanning.net/zdorove/129607-simptomy-giperparatireoza-diagnostika-i-lechenie.html

Birincil ve ikincil hiperparatiroidizm: belirtileri ve tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Bu nedir?

Hiperparatiroidizm paratiroid hormonunun (ana paratiroid hormonu) üretimini artıran bir endokrin hastalığıdır.

Sonuncusu (PTH) kandaki kalsiyum miktarını düzenleyerek normal değerlerini sağlar. Kalsiyum azaldığında, paratiroid bezlerinde paratiroid hormonu üretimi artar, sırasıyla fazla miktarda kalsiyumla birlikte, bu hormonun oluşumu engellenir.

Normal olarak, paratiroid hormonu, kemik dokusu yenilenmesinin önemli bir düzenleyicisidir. Etkisi altında, kemikten kalsiyum kan dolaşımına geçer ve normal kemik oluşumunun uyarılmasına yol açar. Ayrıca böbreklerden kalsiyum atılımını geciktirir, aksine fosfor atılımını artırır.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Dolaylı olarak, paratiroid hormonu kalsiyum alımındaki artışı etkileyerek, bir eser elementin bağırsakta emilimini kolaylaştıran özel bir D vitamini formunu oluşturur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik üzerinde kısa bir dürtü etkisiyle paratiroid hormonu kemik oluşumunu uyaracak ve uzun süreli ve sürekli kemik tahribatı sırasında uyaracaktır. Esas olarak, erişkinlerde paratiroid bezlerinin ihlali görülür.

 • Çocuklarda hiperparatiroidizm nadiren oluşur, ailede bu hastalık vakaları varsa çocukta oluşabilir. Yenidoğanlarda, gebelik sırasında anne paratiroid hormonu üretiminde bir azalma olsaydı, geçici hiperparatiroidizm tespit etmek mümkündür. Tezahürleri ve hiperparatiroidizm nedenleri yetişkinlerde görülenlerle aynıdır.

Birincil hiperparatiroidizm

Paratiroid bezlerinin primer hiperparatiroidizminde paratiroid hormonunun oluşumu kandaki kalsiyum miktarına bağlı değildir. Genellikle, bu hastalığın ortaya çıkışından tanıya kadar, çok fazla zaman geçiyor, ancak hiperparatiroidi üçüncü en yaygın endokrin hastalığı olmasına rağmen (diyabet ilk sırada, ikincisi ise tiroid fonksiyonunda bir artış).

Geç tanı konmasının nedeni, kandaki kalsiyum miktarındaki değişikliklere dikkat edilmemelidir; aralıkları çok dardır ve 2-2.8 mmol / l'dir.

Genellikle, normal sayılardaki artış göz ardı edilir, ancak hiperkalseminin iki kez kaydedilmesi hiperparatiroidizm için tanısal aramanın temelidir. Hastalığın gelişiminin zirvesi 40-50 yıl düşer, kadınların menopozun başlamasından sonraki dönemde acı çekmesi daha olasıdır.

Primer hiperparatiroidizmin nedenleri, değiştirilmiş paratiroid hücreleri tarafından paratiroid hormonunun üretiminin artmasına neden olan durumlardır:

 • Paratiroid adenom veya paratiroma, hormon üreten aktif hücrelerden oluşan bir tümördür. Vakaların% 80'inde bu tümör bekar, yani tek başına. Hastaların% 5'inde çoklu adenomlar tespit edilir;
 • Hiperplazi, yani normal bez dokusunun çoğalmasına bağlı bezlerin boyutunda bir artış (% 15);
 • Multipl endokrin neoplazilerin sendromları: MEN-1 ve MEN-2A. Hiperparatiroidi belirtileri tespit edildiğinde, hasta bu sendromların diğer bileşenlerinin varlığı açısından kontrol edilmelidir: medüller tiroid kanseri, pankreas adacı tümörü , feokromositoma.

Sekonder hiperparatiroidizm

Bu form, vücudun kandaki düşük kalsiyum miktarına reaksiyonu olarak gelişir. Düşük kalsiyum yanıt olarak, paratiroid hormonunda bir artış meydana gelir. Sekonder hiperparatiroidizmin nedenleri kandaki kalsiyum seviyesini azaltan aşağıdaki durumlardır:

 • Bazı biyokimyasal bozukluklar nedeniyle kanda kalsiyumda bir düşüşün meydana geldiği ve istenen D vitamini formunun oluşumunun da bozulduğu böbrek yetmezliği;
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Kalsiyum ve D vitamini emiliminin bozulmasına neden olan malabsorpsiyon sendromu; D vitamini dönüşümünün ihlali olduğu karaciğer sirozu, bağırsaktan kana kalsiyum alımında bir düşüşe yol açar;
 • Toplam gastrektomi ve Billroth-2 operasyonu gibi sindirim sistemi üzerinde ameliyat sonrası koşullar;
 • Kalıcı ve uzun süreli güneş eksikliği, vücutta D vitamini sentezinde bir düşüşe yol açar.

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, sekonder hiperparatiroidizmin böbrek formu, hemodiyalizin sık kullanılması ve yaşam prognozunun iyileşmesi ile bağlantılı olarak gözlenir. Tersiyer hiperparatiroidizmin nedenleri, uzun süreli sekonder hiperparatiroidizm nedeniyle hiperplazi veya paratiroid adenomudur.

Primer hiperparatiroidi belirtileri

Hastalığın belirtileri hastalığın şekline bağlıdır, hadi birincil hiperparatiroidizm belirtileri ile başlayalım.

Birincil formun tezahürünün ilk döneminde, semptomlar spesifik değildir ve tanıyı zorlaştırır. Hastalar kas ve genel halsizlik, hızlı yorgunluk, uyuşukluk şikayetçi. Hastalığın daha da gelişmesi çeşitli belirtilere sahiptir.

Liderin tek bir işaret veya bir kombinasyonu olduğu birkaç form vardır:

 1. Kemik formu;
 2. Visceropatik form;
 3. Nöropsikotik form;
 4. Karışık biçim

Kemik değişiklikleri Sürekli olarak yükselen bir PTH seviyesinde, kemik tahrişi iyileşme üzerinde hüküm sürmektedir. Hiperparatiroidi hastalarının yarısında kemik dokusunun tahribi görülür. Osteodistrofi belirtileri:

 • Kemik ağrısı, özellikle omurga boyunca;
 • Kemik deformasyonları, içlerindeki boşlukların gelişimi, röntgen görüntülerinde saptanan kistler;
 • Deformasyon ve ağrı sonucu “Ördek” yürüyüşü;
 • Patolojik kırıklar, yani kemikler üzerinde normal bir yaralanmaya göre daha az etkili olan kırıklar;
 • Çene osteoporozunun bir sonucu olarak diş kaybı;
 • Eklemlerin kondrokalsinozu – Eklemin kıkırdak dokusunda kalsiyum birikimi, hareketliliğinin kısıtlanmasına, dikenlerin görünümüne, hareket ederken ağrıya neden olur. Sık sık gelişir.

Böbrek hiperparatiroidi belirtileri hastaların% 50'sinde ifade edilir, bunlar:

 • En erken belirtiler susuzluktur ve laboratuvarda test edildiğinde düşük bir yoğunluğa sahip olan büyük miktarda idrardır. Bu yanlışlıkla diyabet insipidusun bir belirtisi olarak görülebilir;
 • Böbrek taşları hastaların% 25'inde bulunur, sıklıkla bu duruma piyelonefrit eşlik eder. Böbrek taşlarının varlığı hiçbir şekilde hissedilmeyebilir ve renal kolikte ortaya çıkabilir. Piyelonefrit , idrarda lökositlerin ortaya çıkması, sırt ağrısı ve vücut ısısında bir artış şeklinde iltihap belirtileri ile karakterizedir. Ürolitiazis hastalarının% 2'sinde primer hiperparatiroidizm saptanır;
 • Nefrokalsinoz – böbrek dokusunda kalsiyum tuzlarının birikmesi, nadiren gözlenir, zordur ve böbrek yetmezliğine yol açar.

Uzun süre psikolojik değişiklikler , hiperparatiroidizmin tek belirtileridir:

 • Depresyon, depresyon;
 • uyuşukluk;
 • Entelektüel yeteneklerde azalma;
 • Hafıza bozukluğu

Nöromüsküler hiperparatiroidi belirtileri , omurganın kemik yapılarının tahribatında sinir uçlarının tahriş olması ve normal kas kasılmalarının bozulmasından kaynaklanır. Bu formun belirtileri:

 • Ekstremitelerde en belirgin olan kas güçsüzlüğü;
 • Omurgadaki ağrı;
 • Kas atrofisi;
 • Gerginlik belirtileri;
 • Pelvis kaslarının felci, alt ekstremite;
 • Parastezi görünümü – karıncalanma, yanma, sürünme şeklinde ciltte rahatsızlık.

Gastrointestinal sistem organları – ihlallerin belirtileri hastaların yarısında görülebilir:

 • İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, şişkinlik, kabızlık. Bu belirtiler hastalığın başlangıcında bile gözlenir;
 • Acil cerrahi patoloji – mide Akut ağrı, “akut karın” bir tezahürü olarak kabul edilebilir;
 • Midenin peptik ülserleri, duodenum paratiroid hormonunda artış olan hastaların% 10'unda gelişir. Bu tür ülserler sık ​​tekrarlananlara eğilimlidir;
 • Pankreastaki değişiklikler: kronik iltihap (pankreatit), bez dokusunda kalsiyum birikimi nadir görülür – pankreatokalsinoz ve kanallarda taş oluşumu – pankreatokozis.

Diğer organ ve vücut sistemleri

Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler, yüksek tansiyon ve normal kalp ritmi ihlali olarak ifade edilir. Bir EKG, bu patolojide ölüm için bir risk faktörü olan sol ventrikülün boyutunda bir artış gösterebilir.

Nadir de olsa ciddi primer hiperparatiroidi komplikasyonları hiperkalsemik bir krizdir. Kandaki kalsiyum seviyesi 4 mmol / l'e yükselirse gelişir. Gerçek nedenlerini tespit etmeden osteoporozu tedavi etmek için tiazid serisinin diüretik preparatları, uzun süreli yatak istirahati ve hatalı kalsiyum ve D vitamini preparatlarının uygulanmasıyla tetiklenebilir.

Hiperparatiroidizm semptomlarına katkıda bulunan aşağıdaki semptomlar, kan kalsiyum seviyelerinde keskin bir artışa karşılık gelir:

 • Heyecan, psikoz, çabucak sarhoş ve kime dönüşüyor. Bir komanın başka bir nedenden kaynaklanan komadan ayırt edilmesi zordur;
 • Gastrointestinal semptomlar artıyor;
 • Dehidrasyon ve zayıflık hızla gelişir;
 • İdrar durur – anüri gelişir;
 • Mekanik ventilasyonun başlatılmasını gerektiren diyafram ve interkostal kasların çalışmasının durmasını da içeren ve bunlara kadar vücudun üst yarısında kas bozuklukları gelişir;
 • Sıcaklıkta 39 ° C'ye kadar karakteristik artış

Sekonder hiperparatiroidi belirtileri

Sekonder hiperparatiroidizm tezahürleri gelişimine neden olan hastalığın semptomlarından kaynaklanır. En sık – kronik böbrek yetmezliği bir tezahürüdür.

Sekonder formun spesifik belirtileri: kemik ve eklemlerde ağrı, kas güçsüzlüğü, kırıklar ve kemik deformiteleri. Kalsiyum tuzlarının kol ve bacakların eklemlerinde biriktirilmesi, eklemlerin etrafında sert nodüllerin görünmesine neden olur.

Kırmızı göz sendromu, konjunktiva ve korneanın iltihaplanması ve kalsifikasyonunun bir kombinasyonunu ifade eder.

Hiperparatiroidi tedavisi – ilaçlar ve teknikler

Primer hiperparatiroidizm özelliklerini belirten semptomları belirleyen hiperkalsemi ve PTH seviyelerinin laboratuvarda doğrulanması durumunda, tedavi adenomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Hiperparatiroidizm ortadan kalktıktan sonra, kemik dokusu tahribatının tıbbi tedavisi yapılır.

Adenomun çıkarılması için mutlak endikasyonlar:

 1. Hayat kurtarıcı;
 2. Başka sağlık problemleri olmayan genç hastalar;
 3. Asemptomatik olan 50 yaşından büyük hastalarda, eğer hiperparatiroidi tesadüfen tespit edilirse. İşlem osteoporozun ilerlemesi ile gerçekleştirilir, kalsiyum seviyesi 3 mmol / l'den fazla, kalsine böbreklerin varlığı, kreatinin klirensinde% 30'un altına düşme.

Herhangi bir sebepten ötürü, hiperparatiroidizm cerrahi tedavisi yapılmazsa, hastaların bol miktarda sıvı içmeleri, daha aktif hareket etmeleri, dehidratasyon gelişimini önlemeleri, basıncı izlemeleri ve menopoz sonrası kadınların östrojen almaları önerilir.

Tiazid diüretiklerinin (örn., Hipotiyazid) ve ayrıca kardiyak glikozitlerin alınması yasaktır.

Her 6 ayda bir kandaki kalsiyum ve kreatinin seviyesini, idrardaki kalsiyum atılım seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Yıllık çalışmalar abdominal ultrason ve kemik yoğunluğu ölçümüdür (dansitometri).

 • Herhangi bir paratiroid bezinin hiperplazisi tespit edilirse, daha sonra koldaki fiberde hastaya nakledilen 4 bezin tümü çıkarılır.

Hiperkalsemik krizin tedavisi:

 • Dehidratasyonu ortadan kaldırmak için intravenöz salin damlatılması;
 • Bisfosfonatların tanıtımına (osteoporozla savaşmak için): pamidronat, etildronat, 4 ila 24 saat arasında;
 • Etkisi paratiroid hormonuna zıt olan kalsitonin hormonunun V / m enjeksiyonu;
 • Furosemid, sadece susuz kalmanın ortadan kaldırılmasından sonra, salin infüzyonunun başlamasından 30 dakika sonra enjekte edilir;
 • Kandaki fosfor seviyesinin düşmesi ile fosfor tuzlarının preparasyonları kullanılır;
 • Kriz D vitamini kullanımıyla tetiklenirse, glukokortikoidler kullanılır;
 • Böbrek yetmezliğine karşı bir kriz, kalsiyum olmayan bir tamponla diyaliz gerektirir.

Sekonder hiperparatiroidizm tedavisi hakkında

Sekonder hiperparatiroidizm, altta yatan hastalığın tedavisini gerektirir. Böbrek yetmezliğinde paratiroid hormonu üretimindeki artışı önlemek için, kan fosfor seviyesini 1.5 mmol / l'den daha fazla tutmak için fosfor: kalsiyum glukonat, sitrat, laktat bağlayan ilaçların verilmesi gerekir.

Aktif D vitamini formundaki preparatları atayın: rokaltrol ve idrardaki kalsiyum atılımını kontrol edin (günde 300 mg'dan fazla değil).

Adenoma oluşumu ile tersiyer hiperparatiroidizm sadece cerrahi tedavi gerektirir.

görünüm

Bozulmuş paratiroid hormonunun erken saptanması, hiperparatiroidizmin yeterli tedavisiyle sonuçlanırsa prognoz olumludur.

Tedavi olmadan, hastalığın tüm belirtileri, özellikle kemiklerin tahrip olması, kırıkların artması, nefrokalsinoz, pankreasinoz, vb. Gibi organlarda kalsiyum birikiminin neden olduğu ciddi komplikasyonların oluşması, sıklıkla tekrarlayan mide ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi duoden ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi bağırsak.

Источник: http://tr.medic-attention.com/giperparatireoz_default.htm

Hiperparatiroidizm Nedir, Belirtileri Nelerdir,Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?
Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Oluşan belirtiler ile mutlaka doktora başvurulması gerek

Hiperparatiroidizm Nedir?

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin hormon üretiminde olan artıştan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu artış ile birlikte endokrin sisteminde bozukluklar meydana gelmektedir.

Normalden daha çok çalışan bu bezler daha fazla paratiroid hormonu salgıladığı için kan dolaşımında bulunan kalsiyum seviyesini en üst düzeye çıkartmaktadır.

Kanda bulunan kalsiyum değerini yükseltmek adına kemiklerden güç alan hormon ortaya çıkardığı aşırı düzeydeki kalsiyum sonucunda kemik erimesine sebep olmaktadır.

Hormonun da etkisi ile böbreklerden idrar torbasına atılacak olan kalsiyum miktarı da artmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da böbrek taşlarının oluşmasının riski artar.

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinde iyi huylu adenomların ya da bu bezlerin büyümesi anlamına da gelmektedir. Genellikle böbrek yetmezliği kronik duruma gelen hastalarda hiperparatiroidi bezlerinin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Bu hastalık kemiklerde değişikliklere sebep olur ve kanda bulunan fosfor miktarını önemli düzeyde azaltmaktadır. Yapılan incelemelere göre hiperparatiroidizm primer rahatsızlığı 50 yaşının üzerinde olan kişilerde daha sık şekilde görülmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Kadınlar erkeklere göre bu hastalığa daha sık şekilde yakalanarak sorun yaşamaktadır. Hiperparatiroidizm adenomu üç şekilde ortaya çıkar. Bunlar;

Hiperparatiroidizm Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidizm hastalığı böbreklerde ağrı olmadıkça kendini belli etmez. Yıllar sonra ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır.

 • Hazımsızlık
 • Ülser belirtileri
 • Susuzlukta oluşan artış
 • İdrara sık çıkma isteği
 • Nedeni belli olmayan yorgunluk
 • Böbrek taşları

Paratiroid bezlerinden bir tanesinin ya da birkaç tanesinin hormonlarını aşırı düzeyde üretmesi sonucu oluşan rahatsızlığa hiperparatiroidizm adı verilir. Kişinin vücudunda oluşmuş olan aşırı düzeydeki paratiroid hormonunun ortaya çıkarttığı kalsiyum oldukça fazla düzeyde olacaktır. Vücutta bulunan fosforda oldukça düşük seviyelere gelecektir.

Bundan kaynaklı olarak da ortaya birçok belirti çıkabilir. Bu belirtiler ile doktora başvuran hasta vakaların birçoğunda paratiroid bezlerinde küçük büyümeler mevcuttur. Diğer hastalık durumlarında ise paratiroid bezlerinin hepsi hormon salgılar ve hepsinde büyüme oluşur. Büyüme oluşması sonucunda genelde başka organlara sıçramalar oluşmaz.

Bezlerin kendisinde görülen bir durumdur. Hiperparatiroidizm hastalığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre kadınlarda daha sık oluştuğu ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan belirtiler sonucunda mutlaka doktora başvurmak ve gerekli tedavi için planlamanın yapılmasını beklemek gerekir.

Tedavi sürecini konusunda uzman olan bir doktor ile geçirmek en doğru seçim olacaktır.

Hiperparatiroidizm Teşhisi Nasıl Konulur?

Hiperparatiroidizm hastalığı olan kişilerin yarısından çoğunda herhangi bir belirti meydana gelmez. Bu hastalığın teşhisi genelde başka bir hastalıktan kaynaklı olarak yapılan kan testleri esnasında ortaya çıkan yüksek düzeydeki kalsiyum miktarı ile koyulur.

Kan içinde aşırı düzeyde bulunan paratiroid hormonu ve kalsiyum miktarı hiperparatiroidizm düşündürmektedir. Tesadüfen ortaya çıkan bu hastalıkta kanda var olan fosfor değerlerinde düşüklük meydana gelmektedir. Kan değerlerinde ortaya çıkan düşük düzeydeki fosforda hiperparatiroidizm düşündürecek olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kan testi ile paratiroid hormonun direkt olarak ölçümü yapılır. Kandan yapılacak olan ölçümler teşhisinin doğrulanması açısından doktora yardımcı olacaktır. Teşhisin koyulmasından sonraki yıllarda hormonun devamlı olarak tespit edilmesi gerekir.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Hiperparatiroidizm teşhisinin konulması esnasında hasta olan kişilere D vitamini aşırı düzeyde alıp almadığı sorulmaktadır. Paratiroid bezlerinde tümör belirtisi bulunuyorsa doktor bunun teşhisini koymak adına ultrason incelemesi de yapacaktır.
[/attention][/attention][/attention]

Bu durum dolaşım sistemi içinde kalsiyum seviyesini arttırır ve kesinlikle saf dışı bırakılmalıdır.  Böbrek, akciğer ve bazı organlarda oluşan kanser türleri paratiroide benzeyen salgılar oluşturur. Bu durumda vücutta bulunan kalsiyum seviyesinde artışlar meydana gelir.

Hiperparatiroidizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıktaki tek tedavi yöntemi cerrahi işlemlerin yapılmasıdır. Hastaların genel sağlık durumlarında bozukluk mevcut ise diyet ile ve medikal olarak hasta inceleme altına alınır. Bu süreç belli bir dönem sonra mutlaka cerrahi işlemler ile sonuçlanır. Boyundan yapılacak olan kesi yardımı ile tiroid bezlerinin yan loblarında paratiroid bezleri aranır.

Bu bölgede adenom bulunuyorsa çıkartılır ve ardından frozen yapılır. Bölgede tek bir tane adenom bulunuyorsa yalnız o çıkartılır ama hiperplazide işlemleri farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı doktorlar 3 paratiroid bezini çıkartır ve 4. Bezin yarısını cerrahi işlem ile alır. Yarım kalan bezin ise üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır.

Bazı doktorlar da 2 adet paratiroit bezinin tamamını çıkartır, geriye kalan 2 bezin üstüne klip koyma yaparak bu şekilde bırakır. Bu hastalık için uygulanan diğer bir tedavi yöntemi de 4 adet paratiroit bezini çıkartılması ile yapılır. Bu işlem sonrasında ince şekilde kesilen paratiroit bezleri boyun ya da ön kol kısmına implante edilir.

Paratiroit karsinomu tedavisinde ise tiroid lobektominin ile birlikte tümörün çıkartılması işlemi de yapılır. Bu durumda büyük ya da şüphe çekici olan lenf nodları fark edilirse kanserin bulunduğu bölgeye boyun diseksiyonu uygulaması yapılır. Yapılacak olan ameliyatın sonrasında 48 saatlik zaman dilimi içinde hasta oldukça yakın bir şekilde gözlem altında alınmalıdır.

Aşırı düzeyde hastanın kemiklerine kalsiyum mobilize olmuşsa, geçici olan hipokalsemi meydana gelebilir. Ameliyat sonrasındaki 3 hafta içinde tekrardan hiperkalsemi gözlemlenirse tekrardan cerrahi işlemler gerekebilir. Yapılacak olan ikinci ameliyat öncesinde yer belirleme mutlaka yapılır.

Boyun bölgesinin her tarafı, tiroit bezlerinin iç kısımları ve diğer bölgelerde tarama işlemleri yapılır. Bu tarama sonucuna göre tümör olduğu bölgeden cerrahi işlem ile çıkartılır.

Hiperparatiroidizm Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Hiperparatiroidizm olan bazı hastalarda cerrahi işlem yapılmaz. Doktorlar bu tarz hastaları sadece gözlem altında tutarak durumları konusunda gözlemleme yapar.

Böbrek taşı oluşumuna da sebep olan hiperparatirpidizm oluşturduğu bu sıkıntı için yakından takip etmek gerekmektedir. Böbrek ile alakalı periyodik testler ve tetkikler aksatılmadan yapılmalıdır.

Hiperparatiroidizm hastalığında uzun dönemde kemikler açısından sıkıntılar meydana gelir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Kanda yüksek düzeyde kalsiyumun bulunmasından kaynaklı olarak zaman içinde kemiklere mineral salmaktadır. Kemikler insan vücudunun kalsiyum deposudur. Böbreklerde sorun olması, böbrek taşlarının insan vücudunda olması,  fonksiyonlarının bozulması ve iskelette belirgin olan bozukluklar sonucunda tümörün muhakkak çıkartılması gerekmektedir.
[/attention][/attention][/attention]

Источник: https://hormonlarim.com/tiroid-bezi/paratiroid/hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidi Nedir?Hiperparatiroidizm Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Hiperparatiroidi; paratiroit bezleri tarafından üretilen paratiroit üretiminin aşırı olduğu ve vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinde değişimlere yol açan bir hastalıktır. Paratiroit bezleri boğazda tiroit bezlerine yakın yerde bulunup vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyesinin düzenlenmesinden sorumludur. Bu iki bez de pirinç büyüklüğünde olup boğazda yer almaktadır.

Hiperparatiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hiperparatiroidin en yaygın belirtileri arasında kronik bayılma, vücut ağrıları, uyumada zorlanma, kemik ağrıları, hafıza kaybı, konsantrasyon bozukluğu,depresyon ve baş ağrıları sayılabilir. Paratiroit hastalığı genellikle kemik erimesi, böbrek taşı, hipertansiyon, kardiyak aritmileri ve böbrek yetmezliğine sebep olur. Bu durum eğer tedavi edilmezse yıkıcı etkiler doğurabilir.

Hiperparatiroidi diğer belirtileri, kemiklerdeki kalsiyum emiliminden kaynaklanan, kemiklerde zayıflama, kemik ağrısı veya bel ağrısı gibi kemikler üzerindeki etkileri içerir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili sistemik belirtiler arasında ise susuzluk, idrara daha çok çıkma, depresyon, kişilik değişiklikleri ve iştahsızlık sayılabilir.

Hiperparatiroidi ile ilişkili yaşamı tehdit eden belirtiler arasında ise koma, stupor veya ciddi kemik zayıflığı ve kırıklar bulunur.

Hiperparatiroidi Belirtileri Başlıklar Halinde Şöyle Sıralayabiliriz

 • Enerji kaybı: Her zaman yorgun hissetme (Kronik yorgunluk)
 • Bayılma nöbetleri
 • İlgisizlik
 • Konsantre olamama
 • Depresyon
 • Kemik erimesi
 • Kemiklerde ağrı (çoğunlukla bacak ve kollardaki kemikler)
 • Eskiden olduğu gibi uyumama (Gece yarıları uyanma, uyumakta zorluk çekme)
 • Gün boyunca yorgun hissedip uyuma ihtiyacı (dinlenme bu hissi geçirmiyor)
 • Huysuzluk
 • Hafızada zayıflama
 • Gastrik asit reflü; mide ekşimesi
 • Cinsel dürtüde azalma
 • Saçlarda incelme (kafa derisinin ön kısmında orta yaşlı kadınlarda)
 • Böbrek taşı (ve sonunda böbrek yetmezliği)
 • Yüksek tansiyon (bazen hafif, bazen oldukça şiddetli)
 • Tekrarlayan baş ağrıları (genellikle 40 yaşın altındaki hastalarda)
 • Kalp çarpıntısı (tipik olarak atriyal aritmiler)
 • Atriyal fibrilasyon (hızlı kalp atışı, genellikle kan sulandırıcı ve kalp pili kullanımı gerektirir)
 • Karaciğer fonksiyon testlerinde sonucun yüksek çıkması (karaciğer kan testleri)
 • MGUS ve kanda anormal protein

Hiperparatiroidi Sebepleri Nelerdir?

3 tür hiperparatiroidi vardır: birincil, ikincil ve üçüncül

Birincil (Primer) hiperparatiroidi: Bu durum paratiroid hormonunun aşırı üretilmesinden kaynaklanır.Bu hastalığın nedeni çoğu durumda bilinmemektedir. Birincil hiperparatiroidinin nadir nedenleri arasında paratiroid kanseri veya kalıtsal bozukluklar bulunur.

İkincil (Sekonder) hiperparatiroidi: Bu durum kandaki düşük seviyedeki kalsiyumdan kaynaklanır. En sık görülen nedeni ise böbrek yetmezliğidir.

Diğer nedenler arasında kalsiyum emilimine veya D vitamini düşüklüğüne sebep olan gastrointestinal durumlar yer alır.

İkincil hiperparatiroidinin altta yatan nedeninin tedavisi bu paratiroit hormon seviyesini düzenlenmesine yardımcı olur.

Üçüncül hiperparatiroidi: Paratiroit bezleri kalsiyum seviyesinin normale döndükten sonra çok fazla hormon üretmeye devam ettiğinde bu tip hiperparatiroidi oluşur. Bu tip genellikle böbrek problemleri olan kişilerde görülmektedir.

Hiperparatiroidi Risk Faktörleri Nelerdir?

Hiperparatiroidi riskini arttıran birçok faktör vardır. Risk faktörleri bulunan her insan hiperparatiroidi olacak diye de bir kesinlik yoktur. Hiperparatiroidi risk faktörleri şunlardır:

 • Yaşın ilerlemesi (genellikle 60 yaş üzeri kişilerde görülür)
 • Ailesel hipokalsi hiperkalsemi (idrarda düşük kalsiyum seviyeleri ile birlikte kandaki kalsiyumun yüksek olması)
 • Ailesel çoklu endokrin neoplazi 1.tip aile öyküsü (endokrin bezleri ve ince bağırsağın bir parçası olan tümörler ile tanımlanan nadir hastalık)
 • D vitamini eksikliği

Hiperparatiroidi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hafif hiperparatiroidiniz varsa (belirti yok, kandaki kalsiyum seviyesi hafifçe yükselirse), doktorunuz bu durumun tedavi edilmesine gerek olmadığını önerebilir. Bunun yerine, doktorunuz kandaki kalsiyum seviyenizi (her 6 ayda bir), tansiyonu (her 6 ayda bir), böbrek fonksiyonunu (her yıl) ve kemik yoğunluğunu (her 1 ila 3 yılda bir) izleyecektir.

Doktorunuz hiperparatiroidi hastalığınız için acil tedaviye ihtiyacı olmadığını hissederse, aşağıdakileri önlemleri almanızda fayda vardır:

 • Daha fazla su içmek
 • Aktif olmak ve daha fazla egzersiz yapmak
 • Tiyazid idrar sökücü veya lityum almayın, çünkü bu ilaçlar kandaki kalsiyum seviyesini yükseltebilir.
 • Daha şiddetli hiperparatiroidiniz varsa, doktorunuz genişlemiş paratiroid bezini (veya salgı bezlerini) çıkarmak için ameliyat yapmayı tavsiye edebilir. Yapılacak cerrahi, vakaların yaklaşık % 95’inde hiperparatiroidiyi iyileştirmektedir.
 • Kalsimimetikler olarak bilinen bir grup ilaç, ikincil hiperparatiroidinin tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçlar paratiroid bezleri tarafından PTH üretimini durdurarak çalışır. Kalsimimetikleri ikincil hiperparatiroidi için tasarlanmış olsa da, bazı doktorlar birincil hiperparatiroidi için onları reçete edebilir.

Источник: https://selmasultan.com/primer-sekonder-hiperparatiroidi-ne-demek-neden-olur-nasil-gecer

Hiperparatiroidizm, tanı ve tedavi belirtileri

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

Çoğunlukla tanı sonrası hastalardaParatiroid bezlerindeki rahatsızlıklar bulunur. Hiperparatiroidizm belirtileri genellikle endişe neden olmaz. Uyuşukluk, halsizlik, verim azalması, kabızlık – tüm bu ihlaller genellikle insanlar genel yorgunluk ve yanlış beslenme için yazıyorlar. Bu nedenle, hastalığın gelişiminin geç aşamalarında doktora yönelirler.

Bu bağlamda, birçok kişi şu anda ilgileniyorhiperparatiroidizm nedir sorusu. Semptomlar ve tedavi, nedenleri ve alevlenmeleri göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalardır. Öyleyse, bu rahatsızlığı olan hastaya ne gibi tehditler ve modern tıbbın ne tür bir tedavi sunabilir?

Paratiroid bezleri ve işlevleri hakkında kısa bilgi

Hiperparatiroidizm, kadınlarda semptom ve tedavi,sekonder hiperparatiroidizm, hiperkalsemik kriz – bunlar hastaların sıklıkla karşılaştığı terimlerdir. Ancak, hastalığın nedenleri ve semptomları ile ilgilenmeden önce, insan vücudunun bazı anatomik özelliklerini dikkate almaya değer.

Çoğu insanın iki çift paratiroidi vardırKural olarak, tiroid bezinin arka yüzeyinde yer alan bezler (bazen dokularına bile batırılırlar). Bu arada, nüfusun% 15-20'si 3 ila 12 garaja sahiptir. Onların sayısı ve yeri değişebilir. Bezler, 20 ila 70 mg ağırlığında, küçük, birkaç milimetre büyüklüğündedir.

Paratiroid bezleri aktif salgılarBiyolojik madde, yani vücutta fosfor ve kalsiyum metabolizmasını düzenleyen parathormon. Kandaki yetersiz kalsiyum miktarı ile, hormon kemiklerden salınım sürecini başlatır, bu mineralin bağırsak dokularında emilimini artırır ve aynı zamanda idrarda genellikle atılan miktarı da azaltır. Paratiroid hormonu ayrıca vücuttan fosfor atılımını artırır.

Hiperparatiroidizm nedir? epidemioloji

Hiperparatiroidizm denilen bir hastalıktırParatiroid bezleri tarafından paratiroid hormon salgılanmasında bir artış vardır. Bu genellikle, bezlerin kendi hiperplazisi veya dokularındaki tümörlerin oluşumu ile ilişkili olan endokrin sisteminin kronik bir hastalığıdır.

Hiperparatiroidizm belirtilerinde belirtilmelidir.Kadınlar, daha güçlü seks temsilcilerinden üç kat daha sık kaydedilir. Bugün, patoloji çok yaygın olarak kabul edilir. Endokrin hastalıkları hakkında konuşursak, hiperparatiroidizm en sık görülen üçüncü hastalıktır (hipertiroidizm ve diabetes mellitus sonrası).

Hastalığın arka planında patolojik değişiklikler

Belirtildiği gibi, artan seviyeler ileKandaki parathormon vücuttaki kalsiyum metabolizmasının ihlali anlamına gelir – bu mineral kemiklerden kurtulmaya başlar. Aynı zamanda, kandaki kalsiyum seviyesi de yükselir. İskeletin kemik dokuları, doğal olarak destek aparatının deformasyonuna yol açan lifli ile değiştirilir.

Hiperparatiroidizm belirtileri sadece ile ilişkili değildirbozulmuş kemik yapısı. Kandaki kalsiyum seviyesinin arttırılması çoğu zaman iç organların dokularında kalsinat oluşumuna yol açar.

Her şeyden önce, vasküler duvarlar ve böbrekler bu tümörlerin ortaya çıkmasından etkilenir.

Buna ek olarak, kalsiyumun arka planında, kan basıncında bir artış, midede artan sekresyon (çoğu zaman ülser oluşumuna yol açar) ve sinir bozukluklarında sinir bozukluğu, kas güçsüzlüğü ve depresif durumların eşlik ettiği bir iletim ihlalidir.

Hiperparatiroidizm: Belirtileri ve Birincil Form Nedenleri

Modern sınıflandırmada, birkaç tane varbu patolojinin grupları. Hastalara sıklıkla primer hiperparatiroidizm tanısı konur. Semptomları, bezlerin primer lezyonu ile ilişkilidir ve vakaların% 85'inde, hastalığın gelişiminin nedeni, bir adenomadır (iyi huylu tümör).

Tanıya çok daha az rastlanırçoklu tümörler. Zaman zaman, bir sekresyon ihlali nedeni, çoğu durumda boyun ve başın ışınlanmasından sonra gelişen kanserdir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Hastalığın ilk aşamalarına spesifik olmayan belirtiler eşlik eder – zayıflık, yorgunluk, uyuşukluk, sinirlilik. Bu yüzden hastalar nadiren yardım isterler. Hastalık yıllar içinde gelişebilir.
[/attention][/attention][/attention]

İstatistiklere göre, çoğu durumda hastalığın primer formu, menopoz sırasında ve ayrıca yaşlılarda kadınlarda gelişir.

Hastalığın ikincil formu ve özellikleri

Sekonder hiperparatiroidizm bir hastalıktır.birincil sağlıklı bezlerle gelişir. Paratiroid hormonunun artan sekresyonu, bir kural olarak diğer patolojilerle ilişkili olan kandaki kalsiyum seviyelerindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar.

Çoğu durumda, hipokalsemi yaŞiddetli kronik böbrek hastalığı ya da bağırsak duvarları tarafından besinlerin (kalsiyum dahil) emiliminin ihlali ile. Paratiroid hormon düzeyi, midenin rezeksiyonundan sonra ve hemodiyaliz zemininde artar. Nedenleri, D vitamini metabolizmasının bir ihlali eşlik eden raşit ve ciddi karaciğer hasarı içerir.

Hastalığın üçüncül formu

Tersiyer hiperparatiroidizm, böbrek nakli geçiren hastalarda ortaya çıkar ve transplantasyon başarılı olmuştur.

Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek hastalığı sıklıklaartan paratiroid hormon seviyeleri ile birlikte. Gerçek şu ki bu tür patolojilere vücuttan kalsiyum atılımı eşlik ediyor.

Uzamış hipokalsemi paratiroid bezlerinde tartışmasız değişimlere yol açabilir.

Böbrek parametrelerinin tamamen iyileşmesinden sonra bile, hastalar hala bezlerin işlev bozukluğunu ve paratiroid hormonunun sekresyonunu arttırır.

Hiperparatiroidinin klinik resmi

Hiperparatiroidizm belirtileri çeşitlidir, çünkü obirçok organ sistemini etkiler. Dahası, klinik tablo hastalığın tipine, gelişim aşamasına, komorbiditelerin varlığına, yaşa ve hatta hastanın cinsiyetine bağlıdır.

İlk belirtiler genellikle spesifik değildir. Hastalar uyuşukluk ve güçsüzlük, iştahsızlık, mide bulantısı periyodik görünümü görünümünü kaydetti. Eklemlerde de ağrı var.

Kalsiyum seviyelerindeki bir artış, nöromüsküler dürtü iletimini değiştirdiğinden, hastada ağrı görülür, bu da hiperparatiroidizm gelişir. Yaşlı hastaların semptomları, bir kural olarak, kas zayıflığını içerir.

Hastalar bir sandalyeden kalkmayı zor buluyorlar, yürürken yanıyorlar, sıklıkla düşüyorlar.

Ayak kaslarındaki zayıflık nedeniyle genellikle gelişirDüz ayaklar, yürürken bacaklarda ağrı. Böbrek tübüllerinin zarar görmesi nedeniyle, özellikle de idrar miktarında bir artış olmak üzere başka bozukluklar da mümkündür.

Şiddetli vakalarda, hastalar iştahsızlık ve dehidrasyon nedeniyle ağır bir şekilde kilo verirler. Vücuttaki sıvı eksikliği cildin durumunu etkiler – kuru olur, dünyevi bir renk kazanır.

Kalsiyum kaybı genellikle sağlıklı dişlerin gevşemesine ve kaybolmasına neden olur.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Kemikler sürekli olarak kalsiyum ve fosfor kaybeder. Dahası, bu hastalığın arka planı karşısında, kemiklerin çözülmesini sağlayan hücreler, osteoklastların aktivasyonu vardır. Artan paratiroid hormon düzeylerinin sonucu progresif osteoporozdur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle, kırıklarhastalar nadir değildir. Dahası, küçük bir fiziksel efor veya şok bile kemiğe zarar verebilir.

Kemikler genellikle, “yanlış eklemler” olarak adlandırılanları oluşturarak, tam olarak birlikte büyümezler. Gözlenen ve iskeletin deformasyonu, özellikle omurga (kifoz, skolyoz), göğüs ve pelvis.

Bu, elbette, insanın refahı ve hareketliliğini etkiler. Hiperparatiroidizm sıklıkla eklemlerde (gut) ürik asit kristallerinin birikmesiyle eşlik eder.

Aşırı kalsiyum böbrek fonksiyonunu etkiler. Çoğunlukla, kup-pelvis-kaplama sistemi içinde mercan şeklindeki taşlar oluşur. Tedavi edilmezse, sıklıkla böbrek yetmezliği gelişir, ki bu, alasın geri döndürülemez – çoğu zaman hastanın böbrek nakiline ihtiyacı vardır.

Hastalık sindirim sistemini etkiler. Hastalar iştah azalması, şişkinlik, kabızlık, bulantı, karın ağrısı şikayeti ile başvurdu.

Kanda aşırı miktarda kalsiyum bulunması durumunda, safra taşı ve pankreas kanallarının oluşumu dışlanmaz ve bu da kolesistit ve pankreatit gelişimine yol açar.

Bu arada, kadınlarda hiperparatiroidizm belirtileri genellikle hamilelik sırasında şiddetlenir, bu sadece anne için değil, aynı zamanda çocuk için de çok tehlidir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Artan kalsiyum işi etkilerSinir sistemi ve genellikle psişede değişikliklere neden olur. Hastalar, kaygı, endişe ve bazen değişen şiddetin depresyonu fark edebilir. Uyuşukluk, bozulmuş hafıza ve bilişsel yetenekler ortaya çıkar. En ağır vakalarda, hastalığa karışıklık ve akut psikoz eşlik eder.
[/attention][/attention][/attention]

Çoğu zaman ebeveynler nasıl hakkında sorular soruyorÇocuklarda hiperparatiroidizme benziyor. Bu durumda semptomlar, tedavi ve komplikasyonlar aynıdır. Ancak, hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, o zaman, kural olarak, genetik kalıtımla ilişkilidir. Hastalık ilk aylarda veya yaşam yıllarında ortaya çıktıysa, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde bir gecikme olur.

Hiperparatiroidizm: Tanı

Bu durumda, son derece önemlidirtanılama. Hiperparatiroidizm belirtileri yavaş yavaş artmaktadır ve bazen tamamen yoktur. Bu nedenle başlangıçta kan ve idrar laboratuvar testleri yapılır.

Kan numunelerindeki çalışmalar sırasında, kalsiyum seviyelerinde bir artış ve fosfat seviyelerinde bir azalma gözlemlenebilir. İdrar analizi, her iki elementin de artmış bir miktarını ortaya çıkarır.

Bu çalışma iki kez gerçekleştirilir – eğer aynı sonuçları verirse, paratiroid hormonu için bir kan testi yapılır.

Hormon seviyelerinde bir artış olduğunu gösterir.Hiperparatiroidizm varlığı, ancak sadece hastalığın varlığını belirlemek değil, aynı zamanda nedenini belirlemek için önemlidir.

Başlangıç ​​olarak, uzmanın paratiroid bezi boyutunda veya tümörlerin varlığında bir artış görmesine yardımcı olan bir ultrason çalışması yapılır.

Ek olarak, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi yapılır – bu prosedürler daha doğru bilgi sağlar.

Hastanın komplikasyonları olup olmadığını öğrenmek için böbrekleri ve iskelet sistemini incelemek zorunludur.

Hiperkalsemik kriz ve tedavisi

Hiperkalsemik kriz – akut bir durum,Kandaki kalsiyum seviyesinde keskin bir artış ile gelişir. Böyle bir patoloji vücudun tehli lezyonlarına yol açar ve vakaların% 50-60'ında ölüme yol açar.

Neyse ki, kriz nadir bir komplikasyon olarak kabul edilir.hiperparatiroidizm. Enfeksiyonlar, masif kemik kırıkları, enfeksiyonlar, zehirlenmeler dahil çeşitli faktörler onu kışkırtabilir.

Risk faktörleri arasında gebelik süresi, vücudun dehidrasyonu ve kalsiyum ve D vitamini, tiyazid diüretik içeren ürünler de dahil olmak üzere bazı ilaçların alımı yer alır. Hiperparatiroidili hastalar, kalsiyum ve D vitamini yüksek gıdalar hariç, beslenme dikkatle izlemek gerekir.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
Yeterli tedavi ve yanlış tanı eksikliği, kriz gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.
[/attention][/attention][/attention]

Hiperkalemik kriz hızla gelişir. İlk olarak, hastalar keskin, keskin karın ağrısı, yoğun kusma dahil olmak üzere sindirim sistemi bozuklukları geliştirir. Vücut ısısında artış var. Hastalar kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü şikayet ediyor. Depresyon ve depresyondan psikozla sonlanan sinir sistemi bozuklukları da vardır. Hasta bir kişinin cildi kurur, kaşınır.

Kan pıhtılaşmasının ihlali nedeniyle DIC gelişebilir. Belki de şok gelişimi. Hastanın ölümüne kalp durması veya solunum kas felci neden olur.

Hiperparatiroidizm için tedavi yöntemleri

Sorunları zaten ele aldıkhiperparatiroidizmdir. Belirtiler ve bu durumda tedavi yakından ilişkilidir.

Bir tümör oluşumu ile ilişkili hastalığın birincil formu hakkında konuşuyorsak, tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. İşlem her zaman yapılmaz.

Gerçek şu ki, hastalık hastalığa herhangi bir rahatsızlık vermeden on yıllar boyunca gelişebilir. Evet, esas olarak yaşlı insanlar bundan acı çekiyor, bu da ek zorluklar yaratıyor.

Cerrahi gereksinim kararımüdahale doktoru alır. Operasyonun kandaki kalsiyum seviyesinde (3 mmol / l'den fazla) ve böbreklerde belirgin bozukluklarda güçlü bir artışla gerekli olduğuna inanılmaktadır. Prosedür için endikasyonlar, boşaltım sistemindeki taşlar, idrar ile birlikte önemli bir kalsiyum kaybı, hiperkalsemik krizlerin öyküsü ve belirgin osteoporozdur.

Doktor tümörü çıkarmamaya karar verirse veyabezler (hipertrofisi durumunda), hastalar hala düzenli kontroller yapmak zorundadırlar – böbrek ve kemik aparatının testlerini yılda en az bir veya iki kez yapmak önemlidir. Kan kalsiyum ve kan basıncının sürekli izlenmesi önemlidir.

İkincil form gelince, tedaviHiperparatiroidizm, birincil hastalıkların ortadan kaldırılmasına indirgenir. Kandaki kalsiyum eksikliği ilaçtan yok edilebilir – hastalara bu mineral ve aynı zamanda D vitamini içeren ilaçlar reçete edilir.

Sözde hiperparatiroidizm ve özellikleri

Modern tıp bilinen ve sözdepsevdogiperparatireoz. Bu, aynı semptomların eşlik ettiği oldukça nadir bir hastalıktır. Bununla birlikte, patoloji paratiroid bezlerinin çalışması ile ilişkili değildir.

Hasta habis bulunduböbreklerde, akciğerlerde, meme bezlerinde ve diğer organlarda lokalize olabilen neoplazmalar. Bu tümörler, paratiroid hormonuna benzer mekanizmalara sahip aktif maddeler üretebilen hücreler içerir. Bu hastalık ile kemik dokusunun çözünmesine bağlı olarak kandaki kalsiyum seviyelerinde artış gözlenir. Bu ölümcül olabilecek aşırı derecede tehli bir hastalıktır.

Hastalar İçin Tahminler

Şimdi nasıl geliştiğini biliyorsun.hiperparatiroidizm. Kadınlarda semptomlar ve tedavi, özellikle çocuklarda hastalığın seyri – bunlar önemli sorulardır. Ama hangi tahminleri bekleyebilirsin? Sonuçlar, hastalığın gelişiminin tam aşamasına bağlıdır.

Erken yaşta gelirseHiperparatiroidizm, zamanında tedavi prognozu ile elverişlidir. İç organların ve sinir sisteminin semptomları birkaç hafta sonra kaybolur. Kemik yapısı birkaç yıl içinde restore edilebilir. İleri vakalarda, hastalar hala yaşam kalitesini etkileyen, ancak tehli olmayan iskelet deformitelerine sahip olabilirler.

Böbrek hasarı oluşursa, sonra bilecerrahi böbrek yetmezliği ilerleyebilir. Her durumda, sağlık durumunu dikkatle izlemeli ve koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulmalısınız.

Источник: https://tr.carolchanning.net/zdorove/129607-simptomy-giperparatireoza-diagnostika-i-lechenie.html

Birincil ve ikincil hiperparatiroidizm: belirtileri ve tedavisi

Hiperparatiroidi Nedir? Hiperparatiroidizm Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Nasıldır?

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Bu nedir?

Hiperparatiroidizm paratiroid hormonunun (ana paratiroid hormonu) üretimini artıran bir endokrin hastalığıdır.

Sonuncusu (PTH) kandaki kalsiyum miktarını düzenleyerek normal değerlerini sağlar. Kalsiyum azaldığında, paratiroid bezlerinde paratiroid hormonu üretimi artar, sırasıyla fazla miktarda kalsiyumla birlikte, bu hormonun oluşumu engellenir.

Normal olarak, paratiroid hormonu, kemik dokusu yenilenmesinin önemli bir düzenleyicisidir. Etkisi altında, kemikten kalsiyum kan dolaşımına geçer ve normal kemik oluşumunun uyarılmasına yol açar. Ayrıca böbreklerden kalsiyum atılımını geciktirir, aksine fosfor atılımını artırır.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Dolaylı olarak, paratiroid hormonu kalsiyum alımındaki artışı etkileyerek, bir eser elementin bağırsakta emilimini kolaylaştıran özel bir D vitamini formunu oluşturur.
[/attention][/attention][/attention]

Kemik üzerinde kısa bir dürtü etkisiyle paratiroid hormonu kemik oluşumunu uyaracak ve uzun süreli ve sürekli kemik tahribatı sırasında uyaracaktır. Esas olarak, erişkinlerde paratiroid bezlerinin ihlali görülür.

 • Çocuklarda hiperparatiroidizm nadiren oluşur, ailede bu hastalık vakaları varsa çocukta oluşabilir. Yenidoğanlarda, gebelik sırasında anne paratiroid hormonu üretiminde bir azalma olsaydı, geçici hiperparatiroidizm tespit etmek mümkündür. Tezahürleri ve hiperparatiroidizm nedenleri yetişkinlerde görülenlerle aynıdır.

Birincil hiperparatiroidizm

Paratiroid bezlerinin primer hiperparatiroidizminde paratiroid hormonunun oluşumu kandaki kalsiyum miktarına bağlı değildir. Genellikle, bu hastalığın ortaya çıkışından tanıya kadar, çok fazla zaman geçiyor, ancak hiperparatiroidi üçüncü en yaygın endokrin hastalığı olmasına rağmen (diyabet ilk sırada, ikincisi ise tiroid fonksiyonunda bir artış).

Geç tanı konmasının nedeni, kandaki kalsiyum miktarındaki değişikliklere dikkat edilmemelidir; aralıkları çok dardır ve 2-2.8 mmol / l'dir.

Genellikle, normal sayılardaki artış göz ardı edilir, ancak hiperkalseminin iki kez kaydedilmesi hiperparatiroidizm için tanısal aramanın temelidir. Hastalığın gelişiminin zirvesi 40-50 yıl düşer, kadınların menopozun başlamasından sonraki dönemde acı çekmesi daha olasıdır.

Primer hiperparatiroidizmin nedenleri, değiştirilmiş paratiroid hücreleri tarafından paratiroid hormonunun üretiminin artmasına neden olan durumlardır:

 • Paratiroid adenom veya paratiroma, hormon üreten aktif hücrelerden oluşan bir tümördür. Vakaların% 80'inde bu tümör bekar, yani tek başına. Hastaların% 5'inde çoklu adenomlar tespit edilir;
 • Hiperplazi, yani normal bez dokusunun çoğalmasına bağlı bezlerin boyutunda bir artış (% 15);
 • Multipl endokrin neoplazilerin sendromları: MEN-1 ve MEN-2A. Hiperparatiroidi belirtileri tespit edildiğinde, hasta bu sendromların diğer bileşenlerinin varlığı açısından kontrol edilmelidir: medüller tiroid kanseri, pankreas adacı tümörü , feokromositoma.

Sekonder hiperparatiroidizm

Bu form, vücudun kandaki düşük kalsiyum miktarına reaksiyonu olarak gelişir. Düşük kalsiyum yanıt olarak, paratiroid hormonunda bir artış meydana gelir. Sekonder hiperparatiroidizmin nedenleri kandaki kalsiyum seviyesini azaltan aşağıdaki durumlardır:

 • Bazı biyokimyasal bozukluklar nedeniyle kanda kalsiyumda bir düşüşün meydana geldiği ve istenen D vitamini formunun oluşumunun da bozulduğu böbrek yetmezliği;
 • Sindirim sistemi hastalıkları: Kalsiyum ve D vitamini emiliminin bozulmasına neden olan malabsorpsiyon sendromu; D vitamini dönüşümünün ihlali olduğu karaciğer sirozu, bağırsaktan kana kalsiyum alımında bir düşüşe yol açar;
 • Toplam gastrektomi ve Billroth-2 operasyonu gibi sindirim sistemi üzerinde ameliyat sonrası koşullar;
 • Kalıcı ve uzun süreli güneş eksikliği, vücutta D vitamini sentezinde bir düşüşe yol açar.

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda, sekonder hiperparatiroidizmin böbrek formu, hemodiyalizin sık kullanılması ve yaşam prognozunun iyileşmesi ile bağlantılı olarak gözlenir. Tersiyer hiperparatiroidizmin nedenleri, uzun süreli sekonder hiperparatiroidizm nedeniyle hiperplazi veya paratiroid adenomudur.

Primer hiperparatiroidi belirtileri

Hastalığın belirtileri hastalığın şekline bağlıdır, hadi birincil hiperparatiroidizm belirtileri ile başlayalım.

Birincil formun tezahürünün ilk döneminde, semptomlar spesifik değildir ve tanıyı zorlaştırır. Hastalar kas ve genel halsizlik, hızlı yorgunluk, uyuşukluk şikayetçi. Hastalığın daha da gelişmesi çeşitli belirtilere sahiptir.

Liderin tek bir işaret veya bir kombinasyonu olduğu birkaç form vardır:

 1. Kemik formu;
 2. Visceropatik form;
 3. Nöropsikotik form;
 4. Karışık biçim

Kemik değişiklikleri Sürekli olarak yükselen bir PTH seviyesinde, kemik tahrişi iyileşme üzerinde hüküm sürmektedir. Hiperparatiroidi hastalarının yarısında kemik dokusunun tahribi görülür. Osteodistrofi belirtileri:

 • Kemik ağrısı, özellikle omurga boyunca;
 • Kemik deformasyonları, içlerindeki boşlukların gelişimi, röntgen görüntülerinde saptanan kistler;
 • Deformasyon ve ağrı sonucu “Ördek” yürüyüşü;
 • Patolojik kırıklar, yani kemikler üzerinde normal bir yaralanmaya göre daha az etkili olan kırıklar;
 • Çene osteoporozunun bir sonucu olarak diş kaybı;
 • Eklemlerin kondrokalsinozu – Eklemin kıkırdak dokusunda kalsiyum birikimi, hareketliliğinin kısıtlanmasına, dikenlerin görünümüne, hareket ederken ağrıya neden olur. Sık sık gelişir.

Böbrek hiperparatiroidi belirtileri hastaların% 50'sinde ifade edilir, bunlar:

 • En erken belirtiler susuzluktur ve laboratuvarda test edildiğinde düşük bir yoğunluğa sahip olan büyük miktarda idrardır. Bu yanlışlıkla diyabet insipidusun bir belirtisi olarak görülebilir;
 • Böbrek taşları hastaların% 25'inde bulunur, sıklıkla bu duruma piyelonefrit eşlik eder. Böbrek taşlarının varlığı hiçbir şekilde hissedilmeyebilir ve renal kolikte ortaya çıkabilir. Piyelonefrit , idrarda lökositlerin ortaya çıkması, sırt ağrısı ve vücut ısısında bir artış şeklinde iltihap belirtileri ile karakterizedir. Ürolitiazis hastalarının% 2'sinde primer hiperparatiroidizm saptanır;
 • Nefrokalsinoz – böbrek dokusunda kalsiyum tuzlarının birikmesi, nadiren gözlenir, zordur ve böbrek yetmezliğine yol açar.

Uzun süre psikolojik değişiklikler , hiperparatiroidizmin tek belirtileridir:

 • Depresyon, depresyon;
 • uyuşukluk;
 • Entelektüel yeteneklerde azalma;
 • Hafıza bozukluğu

Nöromüsküler hiperparatiroidi belirtileri , omurganın kemik yapılarının tahribatında sinir uçlarının tahriş olması ve normal kas kasılmalarının bozulmasından kaynaklanır. Bu formun belirtileri:

 • Ekstremitelerde en belirgin olan kas güçsüzlüğü;
 • Omurgadaki ağrı;
 • Kas atrofisi;
 • Gerginlik belirtileri;
 • Pelvis kaslarının felci, alt ekstremite;
 • Parastezi görünümü – karıncalanma, yanma, sürünme şeklinde ciltte rahatsızlık.

Gastrointestinal sistem organları – ihlallerin belirtileri hastaların yarısında görülebilir:

 • İştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, şişkinlik, kabızlık. Bu belirtiler hastalığın başlangıcında bile gözlenir;
 • Acil cerrahi patoloji – mide Akut ağrı, “akut karın” bir tezahürü olarak kabul edilebilir;
 • Midenin peptik ülserleri, duodenum paratiroid hormonunda artış olan hastaların% 10'unda gelişir. Bu tür ülserler sık ​​tekrarlananlara eğilimlidir;
 • Pankreastaki değişiklikler: kronik iltihap (pankreatit), bez dokusunda kalsiyum birikimi nadir görülür – pankreatokalsinoz ve kanallarda taş oluşumu – pankreatokozis.

Diğer organ ve vücut sistemleri

Kardiyovasküler sistemdeki değişiklikler, yüksek tansiyon ve normal kalp ritmi ihlali olarak ifade edilir. Bir EKG, bu patolojide ölüm için bir risk faktörü olan sol ventrikülün boyutunda bir artış gösterebilir.

Nadir de olsa ciddi primer hiperparatiroidi komplikasyonları hiperkalsemik bir krizdir. Kandaki kalsiyum seviyesi 4 mmol / l'e yükselirse gelişir. Gerçek nedenlerini tespit etmeden osteoporozu tedavi etmek için tiazid serisinin diüretik preparatları, uzun süreli yatak istirahati ve hatalı kalsiyum ve D vitamini preparatlarının uygulanmasıyla tetiklenebilir.

Hiperparatiroidizm semptomlarına katkıda bulunan aşağıdaki semptomlar, kan kalsiyum seviyelerinde keskin bir artışa karşılık gelir:

 • Heyecan, psikoz, çabucak sarhoş ve kime dönüşüyor. Bir komanın başka bir nedenden kaynaklanan komadan ayırt edilmesi zordur;
 • Gastrointestinal semptomlar artıyor;
 • Dehidrasyon ve zayıflık hızla gelişir;
 • İdrar durur – anüri gelişir;
 • Mekanik ventilasyonun başlatılmasını gerektiren diyafram ve interkostal kasların çalışmasının durmasını da içeren ve bunlara kadar vücudun üst yarısında kas bozuklukları gelişir;
 • Sıcaklıkta 39 ° C'ye kadar karakteristik artış

Sekonder hiperparatiroidi belirtileri

Sekonder hiperparatiroidizm tezahürleri gelişimine neden olan hastalığın semptomlarından kaynaklanır. En sık – kronik böbrek yetmezliği bir tezahürüdür.

Sekonder formun spesifik belirtileri: kemik ve eklemlerde ağrı, kas güçsüzlüğü, kırıklar ve kemik deformiteleri. Kalsiyum tuzlarının kol ve bacakların eklemlerinde biriktirilmesi, eklemlerin etrafında sert nodüllerin görünmesine neden olur.

Kırmızı göz sendromu, konjunktiva ve korneanın iltihaplanması ve kalsifikasyonunun bir kombinasyonunu ifade eder.

Hiperparatiroidi tedavisi – ilaçlar ve teknikler

Primer hiperparatiroidizm özelliklerini belirten semptomları belirleyen hiperkalsemi ve PTH seviyelerinin laboratuvarda doğrulanması durumunda, tedavi adenomun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Hiperparatiroidizm ortadan kalktıktan sonra, kemik dokusu tahribatının tıbbi tedavisi yapılır.

Adenomun çıkarılması için mutlak endikasyonlar:

 1. Hayat kurtarıcı;
 2. Başka sağlık problemleri olmayan genç hastalar;
 3. Asemptomatik olan 50 yaşından büyük hastalarda, eğer hiperparatiroidi tesadüfen tespit edilirse. İşlem osteoporozun ilerlemesi ile gerçekleştirilir, kalsiyum seviyesi 3 mmol / l'den fazla, kalsine böbreklerin varlığı, kreatinin klirensinde% 30'un altına düşme.

Herhangi bir sebepten ötürü, hiperparatiroidizm cerrahi tedavisi yapılmazsa, hastaların bol miktarda sıvı içmeleri, daha aktif hareket etmeleri, dehidratasyon gelişimini önlemeleri, basıncı izlemeleri ve menopoz sonrası kadınların östrojen almaları önerilir.

Tiazid diüretiklerinin (örn., Hipotiyazid) ve ayrıca kardiyak glikozitlerin alınması yasaktır.

Her 6 ayda bir kandaki kalsiyum ve kreatinin seviyesini, idrardaki kalsiyum atılım seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Yıllık çalışmalar abdominal ultrason ve kemik yoğunluğu ölçümüdür (dansitometri).

 • Herhangi bir paratiroid bezinin hiperplazisi tespit edilirse, daha sonra koldaki fiberde hastaya nakledilen 4 bezin tümü çıkarılır.

Hiperkalsemik krizin tedavisi:

 • Dehidratasyonu ortadan kaldırmak için intravenöz salin damlatılması;
 • Bisfosfonatların tanıtımına (osteoporozla savaşmak için): pamidronat, etildronat, 4 ila 24 saat arasında;
 • Etkisi paratiroid hormonuna zıt olan kalsitonin hormonunun V / m enjeksiyonu;
 • Furosemid, sadece susuz kalmanın ortadan kaldırılmasından sonra, salin infüzyonunun başlamasından 30 dakika sonra enjekte edilir;
 • Kandaki fosfor seviyesinin düşmesi ile fosfor tuzlarının preparasyonları kullanılır;
 • Kriz D vitamini kullanımıyla tetiklenirse, glukokortikoidler kullanılır;
 • Böbrek yetmezliğine karşı bir kriz, kalsiyum olmayan bir tamponla diyaliz gerektirir.

Sekonder hiperparatiroidizm tedavisi hakkında

Sekonder hiperparatiroidizm, altta yatan hastalığın tedavisini gerektirir. Böbrek yetmezliğinde paratiroid hormonu üretimindeki artışı önlemek için, kan fosfor seviyesini 1.5 mmol / l'den daha fazla tutmak için fosfor: kalsiyum glukonat, sitrat, laktat bağlayan ilaçların verilmesi gerekir.

Aktif D vitamini formundaki preparatları atayın: rokaltrol ve idrardaki kalsiyum atılımını kontrol edin (günde 300 mg'dan fazla değil).

Adenoma oluşumu ile tersiyer hiperparatiroidizm sadece cerrahi tedavi gerektirir.

görünüm

Bozulmuş paratiroid hormonunun erken saptanması, hiperparatiroidizmin yeterli tedavisiyle sonuçlanırsa prognoz olumludur.

Tedavi olmadan, hastalığın tüm belirtileri, özellikle kemiklerin tahrip olması, kırıkların artması, nefrokalsinoz, pankreasinoz, vb. Gibi organlarda kalsiyum birikiminin neden olduğu ciddi komplikasyonların oluşması, sıklıkla tekrarlayan mide ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi duoden ülseri ve duoden ülseri ve duoden üldemi bağırsak.

Источник: http://tr.medic-attention.com/giperparatireoz_default.htm

Источник: https://tr.dawiscats.com/kedilerde-primer-ve-sekonder-hiperparatiroidizm-semptomlar-tedavi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть