Hipertansiyon İle Baş Etmenin Yolları

Sessiz Düşman: Hipertansiyon Nedir? | Tavsiyelerimize Kulak Verin

Hipertansiyon İle Baş Etmenin Yolları

Türkiye’de 15 milyondan daha fazla hipertansiyon hastası vardır. Hipertansiyon, hayati teh oluşturan ve tedavi altına alınması gereken bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre, 2005’te 17,5 milyon kişi hipertansiyon ve onun oluşturduğu komplikasyonlardan hayatını kaybetmiştir. Hipertansiyon ile ilgili yapılan yeni çalışmalar ve yeni ilaçlara rağmen 2020’de bu rakamın 23,4 milyona yükseleceği öngörülmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon; damar içindeki kan basıncının normal değerlerin üstüne çıkmasıdır. Büyük tansiyonun 130 mmHg’den, küçük tansiyonun ise 80 mmHg’den daha yüksek olması durumunda hipertansiyon riski ortaya çıkar.

Hipertansiyon Türleri

 1. Birincil Hipertansiyon: Bu hastalığın en yaygın şeklidir ve herhangi bilinen bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Stres ve fiziksel aktivitenin olmaması gibi bazı çevresel faktörler, birincil hipertansiyonu tetiklediği düşünülmektedir.

 2. İkincil Hipertansiyon: Altta yatan başka bir nedene bağlı olarak gelişir. Aniden ortaya çıkma eğilimindedir ve birincil hipertansiyondan daha yüksek tansiyona neden olur.

  Diyabet, böbrek hastalıkları, hipertiroit, hamilelik ve obezite gibi diğer medikal durumlardan dolayı ortaya çıkar.

Hipertansiyon Belirtileri Nedir?

En bilinen yüksek tansiyon belirtileri; baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, gözlerde bulanma, halsizlik, yorgunluk, kulaklarda çınlama, vücutta karıncalanma ve bacaklarda şişkinliktir.

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında; inme, beyin kanaması, kalp krizi veya diğer organlarda hasar bırakabilecek türden bir hastalıktır. Bahsettiğimiz belirtilerden birkaçını sık sık yaşıyorsanız doktora mutlaka başvurmalısınız.

Hipertansiyon Neden Oluşur?

Genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet ve şeker hastalığı yüksek tansiyona neden olan ve değiştirelemeyen faktörlerden kaynaklanabilir. Özellikle 50 yaşın altında olan erkeklerde yüksek tansiyon kadınlara göre daha sık görülür.

Ayrıca şişmanlık, stres, sigara kullanımı, aşırı alkol ve tuz tüketiminin fazla olması tansiyonu yükselten sebepler arasındadır. Ancak bunlar değiştirilebilir faktörlerdir ve aşırıya kaçılan durumlar düzeltildiği takdirde tansiyon kontrol altına alınabilir.

Hipertansiyon Teşhisi Nasıl Konulur?

140/90 mmHg ve üstü tansiyon ölçülmesi durumunda hipertansiyon değerlendirilmesi mutlaka yapılmalıdır.

Hipertansiyon tanısı için detaylı bir fizik muayene, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, 24 saatlik kan basıncı izlemi ve laboratuvar testleri yapılmalıdır.

Yapılan tetkiklerden doğru sonuç alabilmek için en az 1 saat öncesinde yeme içmeyi kesmek, istirahat halinde olmak ve sigara içmemek gerekir.

Hipertansiyonun Vücuda Etkileri Nedir?

 1. Hipertansiyon; arteriosklerosise yol açar. Arteriosklerosis; damar duvarlarının sertleşmesine, esnekliğini kaybetmesine ve sonucunda yırtılmalara neden olur. Bu durum ölümcül olabilir.
 2. Hipertansiyon; inme olarak da bilinen beyin kanaması riskini on kat arttırır.

  Kan basıncında yaşanan en ufak bir artış, beyindeki küçük kan damarlarını zayıflatır ve yırtılmalara neden olur. Bu durum bazı hastalarda bunamaya neden olabilir.

 3. Artan kan basıncı, böbrekteki küçük kan damarlarına hasar verir ve böbreklere giden kanı etkiler.

  Böbreklerin hormon düzenini, vücut sıvısı ve vücuttaki tuz miktarını düzenleme gibi işlevlerini bozar. Böbrek yetmezliğine neden olabilir.

 4. Hamile kadınlarda da yüksek tansiyonun yan etkileri görülebilir.

  Hamilelikte yüksek tansiyon, düşük doğum ağırlığına ve bebekte gelişim bozukluğuna yol açabilir.

Hipertansiyon ile Baş Etmenin Yolları

Yüksek tansiyon ile mücadele etmenin en iyi yolu yaşam tarzını değiştirmektir:

 • Yüksek tansiyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biri kilodur. Doktorunuza danışarak sağlıklı bir diyet programı ile kilo vermeniz gerekir. 5 kilo bile vermeniz, bu hastalıkla baş etmenize yardımcı olacaktır.
 • Sağlıklı beslenmek de tansiyonunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Beslenme düzeninize potasyum açısından zengin sebze ve meyveleri eklemeniz iyi olacaktır. Kızartma, hamur işi gibi yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tuz ve şeker kullanımınızı da azaltmalı hatta hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.
 • Hareket etmeyi ve fiziksel aktiviteyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Haftada 3 kere günde 30 dakika yapılan hafif bir egzersiz bile tansiyonunuzu kontrol altına almanızı sağlayacaktır.
 • Hipertansiyon her zaman belirti vermeyebilir. Oluşabilecek komplikasyonlara karşı tedbir alabilmeniz için tansiyonunuzu düzenli olarak takip edin.

Hipertansiyon Hastaları için Sağlık Sigortası Almak Neden Önemlidir?

Düzenli doktor takibi, yapılması gereken tahlil ve tetkikler, hipertansiyon ilaçlarının pahalılığı, hastanede yatış gerektiren komplikasyonların oluşması, hipertansiyon hastalarını maddi olarak zorlamaktadır.

Sağlık sigortasına yatırım yaparak; yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız için güvence oluşturabilirsiniz. Sağlık sigortası sayesinde oluşabilecek masrafları düşünmeden sizin için en iyi olan tedaviye odaklanabilirsiniz.

“Hipertansiyon Hastaları Sağlık Sigortası Alabilir mi?” başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. Sağlık sigortası yaptırmanız durumunda kazanacağınız avantajları incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayın! Hipertansiyon hastasıysanız stresten uzak durmalısınız.

Sağlıkla kalın.

Источник: https://www.tamamlayicisaglik.com/blog/saglik/sessiz-dusman-hipertansiyon-nedir/

Hipertansiyon Nedir; Belirtileri , Nedenleri ve Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon İle Baş Etmenin Yolları

Sağlık açısından ciddi risk barındıran hipertansiyon hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ; hipertansiyon nedir,tedavisi, belirtileri, nedenleri ve ilgi risk faktörleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bilgilerimiz ışığında bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hipertansiyon Nedir? 

Hipertansiyon, yüksek tansiyon için başka bir isimdir. Şiddetli komplikasyonlara yol açabilir ve kalp hastalığı, inme ve ölüm riskini artıran bir durumdur.  Kan basıncı kanın kan damarlarının duvarlarına karşı uyguladığı kuvvettir. Baskı, kalbin yaptığı iş ve kan damarlarının direncine bağlıdır.

   Uzmanlar hipertansiyonu 80 milimetreden (mmHg) 130’un üzerinde bir kan basıncı olarak tanımlamaktadır . Hipertansiyon ve kalp hastalığı küresel sağlık kaygıları arasında bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), işlenmiş gıda endüstrisinin büyümesinin dünya çapında diyetlerdeki tuz miktarını etkilediğini ve bunun hipertansiyonda rol oynadığını ileri sürmektedir. Normal kan basıncı 120 mm 80 mm’den (mmHg) fazladır, ancak hipertansiyon 80 mmHg’nin üzerinde 130’dan daha yüksektir.

 Yüksek tansiyonun akut nedenleri stres içerir , ancak kendi başına olabilir veya böbrek hastalığı gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanabilir.

Hipertansiyon Nedenleri 

Hipertansiyonun nedeni genellikle bilinmemektedir. Yaklaşık her 20 olguda 1 hipertansiyonun altta yatan bir durumun ya da ilaç etkisidir. Kronik böbrek hastalığı (KBH) yüksek kan basıncının yaygın bir sebebidir çünkü böbrekler sıvıyı filtrelemez. Bu sıvı fazlalığı hipertansiyona yol açar. Bir dizi risk faktörü hipertansiyon olma olasılığını arttırmaktadır. Bunlar;

 • Hipertansiyon 60 yaş üstü kişilerde daha yaygındır. Yaşla birlikte, plak birikmesi nedeniyle arterler daha sert ve daha dar hale geldikçe kan basıncı sabit bir şekilde artabilir.
 • Bazı etnik gruplar hipertansiyona daha yatkındır.
 • Aşırı kilolu veya obez olmak anahtar risk faktörüdür.
 • Alkol ve tütün kullanım bu rahatsızlığın bir sebebidir.

Yaşam boyu risk, erkekler ve kadınlar için aynıdır, ancak erkekler daha genç yaşlarda hipertansiyona daha yatkındır.  Kardiyovasküler hastalık, diyabet , kronik böbrek hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyleri, özellikle insanlar yaşlandıkça hipertansiyona yol açabilir. Düşük potasyum alımı da buna neden olmaktadır.

Hipertansiyon Tanısı

Tansiyon, bir tansiyon aleti veya tansiyon monitörü ile ölçülebilir.    Kısa sürede yüksek tansiyona sahip olmak, birçok duruma normal bir yanıt olabilir. Akut stres ve yoğun egzersiz, örneğin, sağlıklı bir insanda kan basıncını kısaltabilir.  Bu nedenle, hipertansiyon tanısı normal olarak zaman içinde yüksek tansiyon gösteren birkaç ölçümle tespit edilir.

130 mmHg’lik sistolik okuma, kalbin vücut etrafındaki kanı pompaladığı basınç anlamına gelir. 80 mmHg diyastolik okuma, kalbin rahatladığı ve kanla tekrar doldurduğu basınca işaret eder.  Okuma kan basıncı alırken hipertansif bir kriz gösteriyorsa, 2 veya 3 dakika bekleyin ve testi tekrarlayın.  Ölçüm tekrar yüksek çıkarsa o zaman emin olabilirsiniz.

Hipertansiyon Belirtileri 

Hipertansiyonu olan bir kişi herhangi bir belirti görmeyebilir ve genellikle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Algılanmamışken, kardiyovasküler sisteme ve böbrek gibi iç organlara zarar verebilir .

 Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek hayati öneme sahiptir, çünkü bu durumun farkında olmanız için genellikle hiçbir belirti olmaz. Yüksek tansiyonun terleme, anksiyete , uyku problemleri ve kızarmaya neden olduğu belirtilmektedir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, hiçbir belirti olmayacaktır .

Hipertansiyon Tedavisi 

Düzenli sağlık kontrolleri, kan basıncınızı izlemenin en iyi yoludur.  Kan basıncı, hipertansiyon evresine ulaşmadan önce en iyi şekilde düzenlenirken, bir dizi tedavi seçeneği vardır. Yaşam tarzının değiştirilmesi ve planlaması, hipertansiyon için standart birinci basamak tedavidir.

Düzenli egzersiz doktorlar tarafından  hipertansiyonu olan hastaların 30 dakika orta yoğunlukta, dinamik, aerobik egzersize girmesini önermektedir . Buna yürüyüş, koşu, bisiklete binme ya da haftada 5 ile 7 gün arasında yüzme dahildir.

Stresden kaçınmak ya da kaçınılmaz stresi yönetmek için stratejiler geliştirmek, tansiyon kontrolüne yardımcı olabilir. Stresle baş etmek için alkol, uyuşturucu, sigara ve sağlıksız beslenme  alışkanlıkları bırakılmalıdır.

Sigara içmek tansiyonu artırabilir. Sigara hipertansiyon, kalp rahatsızlığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bundan kaynaklı bırakılmalıdır.

Kan basıncını 80’den fazla olan insanlarda hipertansiyonu tedavi etmek için ilaç kullanılabilir. İlaçlar genellikle düşük dozda tek seferde başlatılır.

Antihipertansif ilaçlarla ilişkili yan etkiler genellikle küçüktür. Sonunda, en az iki antihipertansif ilaç kombinasyonu genellikle gereklidir.

Bunun için ; beta-blokerler ve alfa blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, merkezi agonistler vd. kullanılmaktadır.

Bazı hipertansiyon tipleri, fiziksel aktivite, alkol ve tütün kullanımının azaltılması ve yüksek sodyum diyetinden kaçınmak gibi yaşam tarzı ve diyet seçenekleri ile yönetilebilir. Tuz miktarının azaltılması önemlidir.

  Daha fazla meyve ve sebze yemek ve daha az yağlı gıdalar tüketmek yararlıdır. Yüksek tansiyon riskine sahip olan veya olan kişiler mümkün olduğunca az doymuş yağ tüketmeleri tavsiye edilir.

 Bunun yerine önerilenler:

 • tam tahıl, yüksek lifli gıdalar
 • çeşitli meyve ve sebzeler
 • fasulye, bakliyat ve fındık
 • Omega-3-zengin balık haftada iki kez tüketilmeli
 • tropikal olmayan bitkisel yağlar, örneğin; zeytinyağı kullanılmalı
 • derisiz kümes hayvanları ve balık, az yağlı süt ürünleri diyete eklenmelidir.
 • Trans yağlar, hidrojene bitkisel yağlar ve hayvansal yağlardan kaçınmak gerekir.

Hipertansiyon, aşırı vücut ağırlığı ile yakından ilişkilidir ve normal olarak kilo kaybını, kan basıncındaki düşüş izler. Bireyin bedenine, cinsiyetine ve etkinlik seviyesine uyan bir kalori alımı ile sağlıklı ve dengeli bir diyet yardımcı olacaktır.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/hipertansiyon-belirtileri-ve-tedavisi/

Sizler için günümüzde birçok kişide görülen tansiyon hastalığı ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık. Tansiyon sinsi ve ciddi bir rahatsızlıktır. Oldukça dikkatle gözlenmesi gerekmektedir.

Yazımız içerisinde; Tansiyon nedir? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nedir? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nasıl anlaşılır? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nasıl tedavi edilir hangi tedavi yolları yapılır? Tansiyonu çıkaran yiyecekler hangileridir? Hipertansiyon hastaları hangi besinleri tüketmelidir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Tansiyonun tanımı ile başlayalım. Öncelikle tansiyon denilen şeye kan basıncı demek doğru olacaktır. Vücudunuzdaki damarlar içerisindeki kan, dolaşım yaptığı esnada bir basınç oluşturmaktadır.

Bu basınç ta gün içerisinde yapılmakta olan iş ya da yediğiniz besine göre bazı farklılıklar gösterebilir. İşte bunun adına da tansiyon denmektedir. Tansiyonu iki şekilde ölçümlemek mümkün olacaktır.

 1. Sistolik Basınç (Büyük Tansiyon)
 2. Diyastolik Basınç (Küçük Tansiyon)

Tansiyon hastalığında iki durum da ciddi ve tehlidir. Ancak yüksek tansiyon hastası, daha yüksek önem arz etmektedir. Yüksek tansiyonun diğer adı ise hipertansiyondur.

Yüksek Tansiyon Nedir? Normal tansiyon ne kadar olmalı?

Kişinin bir gün içerisinde, kan basıncının belli bir süre ile yüksek olması durumuna yüksek tansiyon yani hipertansiyon denilmektedir.

Tansiyonu milimetre civa mmHg cinsinden tanımlamak mümkündür. Bir insan için olması gereken, yani en uygun değere sabit tansiyon değerleri; büyük tansiyonun 12 mmHg, küçük tansiyonun ise 8 mmHg olmasıdır.

Damarlardaki kan basıncının, yani tansiyonun 120 ila 129 mmHg arasında olmasına normal tansiyon denir. Eğer tansiyon 130 ila 139 mmHg arasında ise bu duruma da yüksek normal tansiyon denilmektedir.

Eğer tansiyon, 140 mmHg ya da üzeri ise bu durum yüksek tansiyona işarettir. Hipertansiyon denilen bu hastalık, özellikle Türkiye’de çok yaygın şekildedir. Bu konuda bir istatistik, her 3 kişiden 1’inin hipertansiyon hastası olduğunu söylemektedir.

Ancak erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir. Ancak hipertansiyon hastalarının çoğu orta yaş grubundadır.

Türkiye için nüfus oranına bakıldığı zaman yüzde 30’luk bir kısmı gençler oluşturmaktadır. Yani hipertansiyon hastalığı yaşı 30 yaşın da altına inmiştir. Ve bu durum kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Öte yandan 60 yaş üzeri hipertansiyon görülme oranı yüzde 60 ila 80’lere kadar dayanmaktadır. Ülkemizdeki bu yüksek tansiyon hastalığının sıklığı görülür ancak hastalığı insanların yaklaşık yüzde 40’ı farkına varmaktadır.

Tansiyon nedir? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nedir? Nasıl tedavi edilir? | Yüksek tansiyon hastaları genelde tansiyon ölçme hastalığına kapılır ve devamlı tansiyon ölçmeye başlar. Bu vücuttaki stresi arttırır ve tansiyon yükselmesi ruhsal olarak da zarar vermeye başlar

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Kan basıncı dediğimiz tansiyon, tansiyon aleti ile ölçülmektedir. Tansiyonu doğru ölçebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır;

Öncelikle tansiyon ölçüm işlemi yapılmadan kısa bir süre önce kahve ya da sigara içilmemesi gerekir. Aksi takdirde doğru sonuçları el edemeyebilirsiniz.

Tansiyonu ölçülecek kişinin dinlenmiş olması gerekmektedir.

Tansiyon ölçümü sırasında, tansiyon aletinin manşonu kalp seviyesinde tutulmalıdır. Tansiyon aletinin ölçüm için manşonu doğru bir boyutta seçilmelidir.

Hipertansiyon nelere yol açmaktadır? Hipertansiyonun zararları nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi; hipertansiyon sinsi bir rahatsızlıktır. Ancak ciddidir. Bu sebeple kişi, her yaşta hipertansiyon hastası olabilir. Öncesinde de herhangi bir belirtisi yoktur. Direkt olarak ortaya çıkmaktadır.

Hipertansiyonun kontrol altına alınmadığı durumlarda, çok ciddi problemlere neden olabilmektedir. Sizler için bunları sıralayalım;

 1. Kalp Hastalıklarına sebep olmaktadır.
 2. Felç riskini arttırmaktadır.
 3. Bacak ve boyun damarlarında tıkanmalara neden olmaktadır.
 4. Böbrek hastalıklarına sebep olmaktadır.
 5. Kalp yetmezliğinin başlıca sebeplerindendir.
 6. Zaman içerisinde görme kayıplarına yol açmaktadır.

Eğer ailenizde yüksek tansiyon rahatsızlıkları varsa ve yaşınız 40 üzeri ise mutlaka günlük olarak tansiyonunuzu ölçmelisiniz. Ayrıca ailede şeker hastalığı mevcutsa, gebelik durumu varsa, şişman ve sigara kullanıyorsanız, riskiniz bulunuyor demektir.

Her gün tansiyonunuzu ölçerek, kontrol etmenizde fayda vardır.

Tansiyon nedir? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nedir? Nasıl tedavi edilir? | Yüksek tansiyon hastaları fazla kilolardan kurtulmalı ve günde en az 1 saat spor yapmalı

Hipertansiyon ile başa çıkmak için neler yapılmalıdır?

Eğer tansiyon hastası iseniz ve doktor kontrolünden geçtiyseniz, size önereceği şey hayat standartlarınızı değiştirmeniz olacaktır. İlk olarak tansiyon hastası kişi, sağlıklı olduğu kiloyu bilmelidir. Ve aynı kiloda da kalmalıdır.

Hipertansiyon hastası olan kişilerin kesinlikle tuz tüketimlerini kısıtlamalıdır.

Bunun yanında meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır.

Doymuş yağ ve total yağ tüketimleri kesinlikle azaltılmalıdır.

Alkol tüketimine son verilmeli ve sigara kullanımından vazgeçilmelidir.

Düzenli olarak bir fiziksel aktivite ya da spor yapılmalıdır.

Hekim kontrolünde verilen ilaçlar kesinlikle zamanında alınmalıdır.

Tansiyon hastası olan kişilerin, düzenli spor yapması halinde ilaçların dozları düşürülebilir. Spor yapmak, kalp hastalığı ve farklı kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Ayrıca spor insanları enerjik hale getirir. Stresinizi azaltarak kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Yaşamınızın kalitesini arttırarak, kemik ve kaslarınızı güçlendirmenize de yardımcı olmaktadır.

Her şeyden önemlisi tansiyon hastalarının unutmaması gereken konu, hipertansiyonun en büyük sebebinin beslenmek ve stres olmasıdır.

Sağlıklı olmanın ilk kuralı elbette ki sağlıklı beslenmektir. Görüyoruz ki günümüzde kronik ve ölümcül hastalıkların ortalama yaşı oldukça aşağılara kadar düşmüştür. Bu istatistiğe bakıldığında, en büyük sebep yine yanlış ve düzensiz beslenmektir.

Hem tansiyon hastası olmanın hem de tansiyonun yükselmesinde beslenmenin önemi oldukça büyüktür.

Tansiyon yükselten yiyecekler hangileridir? Hangi gıdalar yüksek tansiyon hastalığına neden olur?

Tansiyon hastalığına yakalanmanızda, besinlerin önemi büyüktür. Böyle bakıldığında, yememeniz gereken ya da az tüketmeniz gereken besinler bulunmaktadır. Bu tansiyonu yükselten yiyecekler hangileridir? sizler için aşağıda listeledik.

Tansiyon nedir? Hipertansiyon (Yüksek tansiyon) nedir? Nasıl tedavi edilir? | Yüksek tansiyon hastaları yada hastası olmamak için sağlıklı beslenme modeline geçilmesi gerekir

1. Tuz

Tuz, tansiyon hastalığının en büyük sebeplerinden birisidir. Normal şartlarda, günlük yenmesi gereken tuz miktarı tam olarak 1 çay kaşığı ayarında olmalıdır. Çünkü yiyeceklerin içerisinde zaten tuz bulunmaktadır.

Sizin yemeklere katmış olduğunuz ekstra tuz ise vücut için oldukça zararlıdır.

Fazla tuzun hipertansiyon ve inmeye sebep olduğunu unutmamalısınız.

2. Tuzlu Gıdalar

Yiyeceklerin raf ömrünün uzun olması açısından, yüksek oranda tuz konmaktadır.

Zeytin, turşu ve salamura ürünlerinin tümünde aşırı tuz bulunmaktadır.

Yüksek oranda tuz, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ve tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. (Yazımızın alt kısmında tuzun zararları ile ilgili geniş bir yazımız mevcuttur.)

3. Tatlı

Sürekli ve aşırı şekilde tatlı içecek ve yiyecekleri tüketmek, tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır.

Aşırı tatlı içeceklerden kaçınılmalıdır.

Tatlı yenecekse de ölçülü olarak yenmelidir.

4. Doymuş Yağ Oranı Yüksek Olan Yağlar

Doymuş yağ oranı yüksek olan yağların yemeklerde bile kullanılmaması gerekir. Bu yüzden katı yağları değil de, sıvı yağları tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

Katı yağların aşırı tüketimi de tansiyonun yükselmesine sebep olacaktır.

5. Şekerli Yiyecek

Tahminimizce şekeri ve şekerli yiyecekleri sevmeyen kimse yoktur. Ancak içerisinde yüksek derecede şeker barındıran yiyecekler, tansiyonun yükselmesine sebep olmaktadır. (Yazımızın alt kısmında şekerin ne kadar zararlı olduğu ile ilgili geniş bir yazımız mevcuttur.)

6. Fast- Food Yiyecek

Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz fast food yemekler, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sürekli olarak tüketilen fast food yiyecekler, tansiyonunuzu dengesiz hale getirecek ve olumsuz yönde etkileyecektir.

7. Şekeri Yüksek Olan Yiyecek

Özellikle hazır içeceklerin içerisindeki, şeker oranları oldukça yüksektir. Şeker oranı yüksek olan içecekleri tüketmek tansiyonunuzu yükseltmektedir.

8. Çikolata

Çikolatayı sevmeyen neredeyse kimse yoktur. Ancak çikolatanın aşırı tüketimi de tansiyonunuzu dengesizleştirerek, yükseltmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz bu yiyecek ve içeceklerin dışında günlük olarak tükettiğiniz koyu çay ve kahve de tansiyonunuzu olumsuz yönde etkileyerek, yükseltmektedir.

Bunların dışında alkol tüketimi de tansiyonu yükselten etkenlerden biridir.

İnsan vücudunda, tansiyonun sürekli yüksek oluşu, damar ve kalpte ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu sebeple eğer kişiye tansiyon hastalığı tanısı konuldu ise; sürekli olarak tansiyon takip edilmelidir.

İlaçlar kesinlikle düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca saymış olduğumuz yiyecek ve içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Beslenme, tansiyon ile doğru orantılıdır.

Unutulmamalıdır ki; beslenmek yalnızca karın doyurmak değildir.

Beslenme; tüm hastalıkların başlıca sebeplerindendir. Mümkün olduğu sürece ev yemekleri tercih edilmelidir.

Hazır gıdaların tüketimi değil de; ev yapımı ürünlerin tercihi yapılmalıdır. Özellikle tansiyonda alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Tüm yiyecekler için geçerli kural şudur. Beslenirken aşırıya kaçılmamalıdır. Ve stresten kesinlikle uzak durulmalıdır.

“Her şeyin fazlası zararlıdır”

Kaynaklar ve Dış Bağlantılar

Источник: https://www.gelgez.net/tansiyon-nedir-hipertansiyon-yuksek-tansiyon-nedir/

Hipertansiyon Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Süreci

Hipertansiyon İle Baş Etmenin Yolları

Hipertansiyon arterde bulunan kan basıncındaki değişimden kaynaklı ortaya çıkar. Sorunun ortadan kaldırılması için uzman yaşam tarzı değişimi ya da ilaç kullanımı reçete edebilir.

İçindekiler

 • Hipertansiyon
 • Nedenleri
 • Belirtileri
 • Teşhis 
 • Tedavi
 • Kaynaklar

Hipertansiyon

Hipertansiyon nedir, arterlerde bulunan basıncın artmasıdır. Buna genelde atardamar daralması neden olur. Kalbin daha sonra kanları vücudun geri kalanına pompalamak için daha fazla çalışması gerekir. Basınçtaki artış sonunda arterlerin duvarlarında zararlar ortaya çıkabilir.

Yaşın ilerlediği zaman, orta ve genç yaşta hipertansiyon tedavi edilmezse vücutta özellikle kalpte, beyinde ve böbreklerde birçok soruna yol açabilir. En sonunda da bu hastalık kalp krizine veya inmeye neden olabilmektedir. Demans hastalığının gelişim göstermesinde önemli faktördür. Sorun sessizce ilerlediği için çoğunlukla belirti meydana getirmez.

140 mmHg ve daha fazla sistolik basınç, 90 mmHg ve daha fazla diyastolik basınç mevcutsa kan basıncınız yüksek kabul edilir. Bu seviyelerde, arter duvarlarına kandaki kuvvet çok yüksektir ve kalbin iş yükü artar. Kanda meydana gelen yüksek basınç inme açısından en önemli risk faktörüdür.

İnme, kalp krizleri ve konjestif kalp yetmezlikleri ihtimalleri yaşam tarzında değişiklikler veya ilaç yoluyla başarıyla yönetilmesi sorunun azaltılmasına olanak sağlar. Hipertansiyon tipleri;

 • Esansiyel ( birincil) hipertansiyon
 • Sekonder (ikincil) hipertansiyon

Hipertansiyon evreleri de aşağıdaki tabloda olduğu gibidir;

EvreleriDeğer
Evre 1140 ile 159 / 90 ile 99 mm Hg
Evre 2160 ile 179 / 100 ile 109 mm Hg
Evre 3180 ve 110 mm Hg ve daha üstü

Nedenleri

Yüksek tansiyonlu insanların çoğunluğu için tanımlanan bir neden yoktur. Bu duruma esansiyel hipertansiyon adı verilir. Genellikle, aile geçmişi (genetik) ve yaşam biçimi katkıda bulunmaktadır. Esansiyel hipertansiyon geliştirme riskiniz yaşın ilerlemesi birlikte artar. Yaşam tarzı etkenlerinin yanında aşağıdaki detaylar dâhil olmak üzere esansiyel hipertansiyon riski artabilir;

 • Aşırı kilolu olma
 • Aşırı alkol (erkekler için günde en fazla iki içecek, kadınlar için günde bir içecek)
 • Diyette çok fazla tuz tüketmek
 • Egzersiz eksikliği
 • Stres

Bazı insanlarda meydana gelen yüksek tansiyonun tanımlanabilir bir sebebi vardır. Buna ikincil hipertansiyon adı verilir. İkincil hipertansiyonun sık şekilde gözlemlenen nedenleri aşağıdaki gibidir;

 • Böbrek hastalıkları
 • Hormonlarda bozukluklar
 • Bazı ilaçlar
 • Uyku apnesi hipertansiyon oluşumu

Belirtileri

Kan basıncında yükseklikler ciddi ise, aşağıda bulunan semptomları içerebilir;

 • Şiddetli meydana gelen baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk ya da halsizlik
 • Mide bulantısı ile kusma
 • Görüş problemleri yaşama

Teşhis 

Düzenli ve devam gelen kan basıncı izleme, kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Normal sınırlarda olsa bile kan basıncı her yıl kontrol edilmelidir.

140/ 90’dan daha yüksek değerlerdeyse sık şekilde kontrol edilmesi gerekir. Kan basıncı zamanla yüksek değerlerde kalırsa uzman tarafından tedavi düşünülmelidir.

Esansiyel hipertansiyonun tanısı, potansiyel ikincil nedenlerin tamamı ortadan kaldırıldıktan sonra yapılmalıdır.

Sırt bölgesi desteklenerek bir sandalyeye kişi oturtturulur, ayakların yere düz bir şekilde ve kalp seviyesinde desteklenmiş bir kolla kan basıncının ölçülmesi işlemi yapılır. Uygun olan boyutta manşeti kullanmak bu konuda çok önemlidir.

 Bunu yapmamak yanlış okumaların meydana gelmesine yol açar. Okumaların aynı olduğundan emin olmak için hastanın her iki kolundan da kan basıncı ölçümü yapılmalıdır.  Okuma yüksekse, farklı günlerde ek ölçümler alınması gerekir. Çünkü tansiyon her geçen gün değişim gösterebilir.

Yüksek tansiyonda sık şekilde görülen kalıplar aşağıdaki gibidir;

 • Beyaz önlük hipertansiyonu; kan basıncı ilk olarak uzman doktorun klinik ziyaret endişesinden yükselir.
 • Sürekli hipertansiyon; gün içinde devamlı olarak kan basıncının yüksek olmasıdır.
 • Maskelenmiş; kan basıncı, evde ya da iş yerinde uzman doktor ziyaretine göre daha yüksektir.
 • Gece boyunca düşmeyen kan basıncı sorunu da bulunmaktadır.

Hipertansiyonun teşhis edilmesi için uzman doktorlar bazı testlerin yapılmasını ister. Bu testler;

 • Elektrolit, lipid,  kan şekeri ve böbrek fonksiyonlarının düzeni için kan testleri
 • İdrar testi
 • EKG
 • Karın ultrasonu
 • BT taraması
 • Böbrek testleri
 • 24 saatlik kan basıncı izleme

Tedavi

Yüksek tansiyon ile alakalı sorunlar yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla düşürülebilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Uzman doktorlar hastaların öncelikli olarak yaşam tarzı değişiklikleri yapmasını isterler. Bu değişimlerin içinde;

 • Fazla kilodan kurtulmak ve DASH diyet
 • Tuzun azaltılması, günde en fazla 1.500 mg
 • Alkol alımının azaltılması 
 • Daha çok egzersiz
 • Stres yönetimi

Yüksek kan basıncının düşürülmesi için uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

İlaç

Yaşam tarzında değişimler ile yüksek kan basıncı düşürülmesi ilaç kullanımı uzman hekim tarafından reçete edilebilir. Bu seçenekler arasında;

 • Diüretikler; vücuttaki aşırı tuzunu gidermek için kullanılır.
 • Beta blokerler: kalp atışını yavaşlatmaya olanak sağlar.
 • ACE inhibitörleri
 • Alfa blokerler
 • Sinir sistemi inhibitörleri: kan damarlarını sıkıştıran sinir uyarılarını azaltmak için kullanılır 

Tedavi sürecinde böbreklerde sorun meydana gelip gelmediği çok önemlidir. Böbrek hastalıkları ile birlikte görülen renal hipertansiyon sorunu varsa tedavi planlaması bu kapsamda yapılır.

Ayrıca özellikle anne adaylarında gestasyonel hipertansiyon mevcutsa kadın doğum uzmanı hastasını gerekli birimlere se ederek tedavi planlaması yapar. Gestasyonel hipertansiyon tedavi sürecinde anne adayının sürekli kontrol altında olması bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Gençlerde ve bebeklerde hipertansiyon sorunları da ciddi şekilde organlara zarar verebileceğinden dolayı kısa sürede tedavi sürecine başlanması gerekir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/hipertansiyon-nedir.html

Hipertansiyonla baş etmenin yolları

Hipertansiyon İle Baş Etmenin Yolları

Yüksek kan basıncı anlamına gelen hipertansiyon, Türkiye’de her 3 kişiden 1’inde görülen yaygın ve sinsi bir rahatsızlık. Sinsi diyoruz çünkü bazen hiçbir belirti vermeden insan hayatını tehdit edebiliyor.

Yaygın hipertansiyon belirtileri arasında ense ağrısı veya burun kanaması bulunan hipertansiyon inme, kalp krizi ve kalp yetersizliği gibi hayati sonuçlar doğurabiliyor.

Hipertansiyonu olan 10 vakadan 9’unda tam olarak sebep bilinmemekle birlikte yaş, genetik miras ve aşırı kilo önemli rol oynuyor. Sebebin tam olarak bilindiği istisnai vakalarda ise hipertansiyon, böbrekler, böbrek üstü bezleri veya tiroit bezi hastalıklarına bağlanabiliyor.

İdeal tansiyon değeri 120/80 mm cıva ve altındayken, özellikle bahardan yaza geçerken kan basıncı mevsim değişikliğinden etkilenebiliyor.Hipertansiyonda dikkat edilmesi gereken 9 altın kural…

 

Yapılan araştırmalar sıcak aylarda damarların gevşemesine bağlı olarak tansiyonun biraz düşebileceğini gösteriyor. Öyle ki, seyrek de olsa sadece kışın tansiyon ilacı alan, yazın ilaçların kesildiği hipertansiyon hastaları dahi var. Dolayısıyla sıcaklık değişiklikleri olduğunda tansiyonunuzu daha yakından takip ederek, alışılagelmişin dışında ölçümler olduğunda hekiminize danışın.

Yazın sıvı tüketiminizi artırın

Yaz aylarında terlemeye bağlı su ve tuz kaybı artabileceği için atardamarların içindeki kanın yaratacağı kan basıncı, yani tansiyon düşme yönünde eğilim gösterebiliyor.

Yüksek tansiyonu olup ilaç alan kişilerde dahi tansiyon düşmeleri yaşanabiliyor ve düşük tansiyon bayılmaya yol açabiliyor.

Tansiyon sorununuz olsa da olmasa da yazın sıvı tüketimine dikkat edin ve çok terlediğiniz günlerde mutlaka sıvı tüketimini artırın.

Çay-kahve içmeyin

Her ne kadar yazın sıvı tüketiminin artırılması önerilse de, bu çay ve kahve tüketimini artırmak anlamına gelmemeli. Bu içeceklerin içerdiği kafein, idrar söktürücü etkiye yol açıyor ve idrarla fazla sıvı kaybı sonucu aslında negatif bir sıvı dengesi söz konusu oluyor.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.