Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon Belirtileri: Kan basıncı yüksekliği olarak bilinir ve birçok sebebe bağlıdır. Ülkemizin 3/5’inde bu rahatsızlık görülmektedir.

Yüksek tansiyon olarak da adlandırılan hipertansiyon, baş dönmesine, kafada zonklamalara, ense ve boyun bölümlerinde ağrı, kulak çınlamaları ve bazı durumlarda burun kanamaları görülür.

Hipertansiyon, çoğu zaman geç belirtiler gösterir ve bir anda etkisini göstermeye başlar. Tansiyon ölçülmeden yüksek tansiyon olduğu kolay kolay anlaşılmaz.

Hipertansiyon Nedir?

Damar içinde ki kanın damar çeperlerine yapmış olduğu basınç hipertansiyon olarak adlandırılır. Kanın damarların içinden baskı yapması damar içinde zedelenmelere ve hasar görmesi gibi sorunlara neden olur. Hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerin iç organlarına giden damarlarda tıkanmalar oluşur.

Hipertansiyon, kan akışını bozar ve organlara giden damarlarda sorun yaratması ile organ yetmezliğine neden olduğu gözlenir.  Sessiz ve sinsi ilerleyen bir problemdir hemen fark edilemez. Kalp, damar ve böbrekler üzerinde ciddi hasarlar oluşturabilir.

Hipertansiyonun damarlara ve organlara verdiği zarar zamanla gerçekleşir. Bir anda olan bir olumsuzluk değildir. Uzun yıllar fark edilmeyen yüksek tansiyon kalp krizi, beyin kanaması ve felç geçirme riski oluşturur. Tansiyonu yüksek olan her insan yüksek tansiyon hastası değildir.

Yüksek tansiyon hastası olan kişilerde genel olarak tansiyon normalden yüksek çıkmakta ve hep yüksek seyirler izlemektedir.

Yüksek tansiyon, hipertansiyon ve ya sessiz düşman olarak adlandırmaları vardır bu hastalığın. Damar yollarını zorlamasından dolayı beyin, kalp, damar ve böbrek sistemi üzerinde ciddi hasarlara neden olur. Hipertansiyon belirtilerinin en belirgin olanı yüksek değerlerde kan basıncına sahip olmaktır.

Hipertansiyon hastası olan kişilerde gözlenen belirtiler;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmeleri
 • Nefes alışlarda zorluk
 • Göğüs ağrısı ve kalp çarpıntısı
 • Görme bozuklukları
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Burun kanamaları
 • Bacaklar da şişlik oluşması

Hipertansiyon belirtileri gözlemleyen kişiler doktora başvurmalı ya da tansiyon seyirlerini sürekli olarak gözlemelidirler. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon erken fark edilmez ise tedavisi gecikir ve ileri ki dönemlerde hastalara ciddi başka sağlık sorunları yaşanır.

Hipertansiyon Nasıl Düşürülür?

Hipertansiyonu olan hastalarda sık sık tansiyon yükselmesi gözlenir. Tansiyonun yükseldiği anladığınız durumlarda yapılması gereken bazı önlemler vardır. Hasta yüksek tansiyon belirtisinde başını soğuk su ile yıkamalıdır. Soğuk su sinirleri uyarır ve tansiyonu düşürür. Soğuk su ile duş almakta etkili olacaktır.

Limon suyu da tansiyonu düşürmekte oldukça etkili bir formüldür. Yarım limonu sulandırarak içen hasta tansiyonunun düşmesini sağlar. Nar suyu da yüksek tansiyona iyi gelen bir meyvedir. Nar tüketimi hem tansiyonu düşürür hem de tansiyonun uzun süre istikrarlı kalmasını sağlar. Greyfurt suyu da tansiyon için etkilidir.

Fakat ilaç kullanılıyor ise ilaç ile greyfurt çabuk tepkimeye girebilmektedir. Greyfurt suyu tüketecek hastalar ve ya kişiler buna dikkat etmelidir. Tansiyon için sarımsak tüketimi de önerilen başka bir yiyecektir. Tuz hipertansiyonu tetikler ve tansiyon hastalarının kaçmaları gerekir. Tuzsuz ayran ya da yoğurt hızlı sindirildiği için olumlu sonuç verecektir.

Tansiyonun yükselmesi ciddi riskler taşır. Son zamanlarda görülen beyin kanamalarının büyük çoğunluğu hipertansiyona bağlıdır.

Hipertansiyon sfigmomanometre adı verilen bir tansiyon cihazı ile ölçülür. Bu alet kolunuza takılarak şişirilir ve kan akışının yavaşlaması sağlanır. Kan akışı yavaşça serbest bırakılarak stetoskop yardımı ile nabız dinlenir.

Dijital olarak da tansiyon ölçen aletler mevcuttur. Düzenli olarak tansiyonu gözlem altında tutulmalı ve bu yöntem ile tansiyon ölçümü gerçekleştirilmelidir. Sürekli yüksek seyirlerde yaşanıyor ise bu hipertansiyona işaret eder.

Tanı düzenli tansiyon ölçümleri sayesinde korunur.

Hipertansiyonda Beslenme

Yıl içinde belli aralıklar ile tansiyon ölçümleri yapılmalıdır. Sürekli tansiyon ölçümü de yararlı değildir. Bu yüzden gün içinde de yüksek tansiyona sahip olan kişilerde tansiyon yükselmesi rastlanabilir. Bu yüzden beslenmeye dikkat etmek önemlidir.

Tansiyonu kontrol altında tutmak isteyen hastalar fazla hareket etmelidir. İleri kiloları olan kişilerin spor yapması ve kilo vermeye çalışması gerekmektedir. Özel diyet yöntemi ile de bu desteklenmelidir. Fazla yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Tuz oldukça az kullanılmalıdır. Tuz hipertansiyon ile düşmandır.

Hazır gıdalarda bu hastalığı tetikler çünkü fazla yağ ve tuz barındırırlar.

Hipertansiyon Tedavisi

Hipertansiyon saptanan hastalar hayat standartlarını değiştirmelidir. Düzenli beslenmeye ve düzenli spor yapmaya özen göstermelidir. Orta ye da yüksek boyutlarda tansiyon yükselmeleri varsa uzman yardımı almak en önemlisidir.

Doktorlar bu derece hastalara genel olarak ilaç tedavisi uygularlar. Anjiyotensin dönüştürücü enzim içeren ilaçlar verilir. Bu ilaçlar tansiyonun düzenli seyir almasını sağlar. Kanda ki sıvının azaltılmasını da sağlanarak atardamar genişletilir.

Bu sayede kan akışını ve damarlarda ki hasar engellenmeye çalışılır.

Источник: https://www.belirtileri.com/hipertansiyon-belirtileri/

Pulmoner Hipertansiyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon Nedir?

Haber güncelleme tarihi 19.01.2019 11:18

Pulmoner Hipertansiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalbin sağ tarafında bulunan ve akciğere oksijenden fakir; yani kirli kanı oksijenlendirmek için götürmekle görevli olan akciğer atardamarı pulmoner arter olarak adlandırılmaktadır. Pulmoner hipertansiyon ise akciğere bağlı olan kan basıncının sürekli olarak yüksek olmasını ifade eder.

 Akciğer atardamarındaki yüksek kan basıncı olarak nitelendirilen pulmoner hipertansiyon, 1891 yılında Dr. Ernst von Romberg tarafından tanımlanmıştır.

Ciddi ve tehli hastalıklar sınıfında bulunan pulmoner hipertansiyon, mutlaka doktor gözetiminde tutulmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Kesin bir tedavisi bulunmasa da hastalığın belirtilerini hafifletici ve ilerlemesini önleyecek nitelikte tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Kalbi doğrudan etkileyen pulmoner hipertansiyon, önlem alınmaması durumunda ilerleyen safhalarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Oldukça ciddi bir hastalık olan pulmoner hipertansiyonun tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabileceği belirtilmektedir.

 Pulmoner hipertansiyon hastalığını cinsiyet ve yaş bakımından incelemek gerekirse; her yaşta görülebilen bu hastalığın yaşlılara kıyasla genç yaşta oluşan bir hastalıktır. Ortalama bir yaş belirtmek gerekirse 40-50 yaş aralığında oldukça sık rastlanılır.

Kadın-erkek oranına bakıldığında ise yapılan araştırma sonuçlarına göre pulmoner hipertansiyon hastalığının kadınlarda erkeklerden tam 2 kat daha fazla görüldüğü belirtilmektedir.

Pulmoner Hipertansiyon Hastalığının Oluşumu Nasıldır?

Pulmoner arter adı verilen bölüm kalbin sağ karıncığından akciğerlere kirli kanı götürmekle görevli olan akciğer atardamarıdır. Pulmoner arterin ince dalları ve kılcal damarların tıkanması veya daralması sonucunda kan akışına karşı ciddi bir direnç oluşur.

 Oluşan bu direnç sonucunda daha şiddetli bir şekilde kan pompalayan sağ vetrikülü sürekli olarak yüksek dirence maruz kaldığından zamanla genişleyerek kalp yetmezliğine neden olur.

Pulmoner hipertansiyon hastalığının nedeni, henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte akciğer atardamarlarındaki hücre yapısının zarar görmesi veya bazı önemli fonksiyonlarını kaybetmesi sonucunda hastalık meydana gelebilir.

Pulmoner Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Pulmoner hipertansiyonun nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çeşitli faktörlerin etkili bir rol oynadığı düşünülen hastalıkta, kullanılan ilaçlardan çeşitli akciğer hastalıklarına kadar pek çok unsur hastalığı tetiklemektedir.

 Genetik faktörlerinde etkili olabileceği düşünülen pulmoner hipertansiyonda diyet ilaçlarından kalp yetmezliğine kadar birçok unsur rol oynamaktadır. Aynı zamanda uyku apnesi ve obezite gibi sağlık sorunları da pulmoner hipertansiyon oluşumunda etkilidir.

 Bazı diyet ilaçlarının pulmoner hipertansiyon hastalığını önemli oranda tetiklemektedir. İştah azaltıcı özelliğine sahip olan bu ilaçlar pulmoner hipertansiyon riskini yükselten başlıca unsurlardandır. Pulmoner hipertansiyonun bir diğer nedeni ise pulmoner embolidir.

Akciğer atardamarının pıhtılaşma sonucunda tıkanması şeklinde tanımlanan pulmoner emboli, tedavi edilmemedi durumunda pulmoner hipertansiyona neden olur. Pulmoner hipertansiyon riskini yükselten ve bu hastalığın oluşumuna sebebiyet veren unsurlardan diğerleri ise çeşitli hastalıklardır.

Pulmoner hipertansiyonun oluşumunda KOAH’tan siroza kadar birçok hastalık etkili rol oynamaktadır.  

Pulmoner hipertansiyona neden olan hastalıkları sıralamak gerekirse;

 • Aort ve mitral kapak hastalıkları
 • Kalp yetmezliği
 • Doğumsal kalp hastalıkları
 • Kronik karaciğer hastalığı
 • KOAH ve akciğer hastalıkları
 • Akciğer tümörü
 • Pulmoner fibrozis
 • Amfizem
 • Siroz
 • Romatizmal hastalıklar
 • Skleroderma ve SLE (lupus)

Pulmoner Hipertansiyon Belirtileri

Belirtiler hastadan hastaya değişkenlik gösterebileceği gibi genellikle hastalığın ilk evrelerinde herhangi bir belirti gözlemlenmemektedir. Altta yatan nedenler bu belirtilerin gözlemlenmesinde engel teşkil ederler.

 Pulmoner hipertansiyonun başlıca belirtisinin nefes darlığı olduğunu söyeleyebiliriz.

Nefes darlığı hastalığın ilk evrelerinde merdiven çıkma ve egzersiz gibi efor gerektiren işler sonrasında görülen nefes darlığı sonralarda istirahat halindeyken de gözlemlenir.

Pulmoner hipertansiyon belirtilerini kısaca sıralayalım;

 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Kendini güçsüz hissetme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Çarpıntı
 • Öksürük
 • Deri ve dudakların mavimsi renk alması
 • Ayak bileklerinde oluşan ödem
 • Karaciğer büyümesi
 • Karın şişliği

Pulmoner Hipertansiyon Teşhisi

Genellikle hastalığın son evrelerinde teşhis edilen pulmoner hipertansiyon, birçok hastalıkla aynı belirtileri göstermektedir. Bu nedenle teşhis edilmesi zor hastalıkların başında gelmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi pulmoner hipertansiyon hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Pulmoner hipertansiyonun birçok hastalıkla aynı belirtileri göstermesi nedeniyle oldukça detaylı bir inceleme yapılması gerekmektedir.

Yapılan detaylı incelemeler ve tetkikler sonucunda doğru teşhis konarak bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Pulmoner Hipertansiyon Teşhisi İçin Yapılan Tetkikler

 • Kan tahlili
 • EKG
 • Ekokardiyografi
 • Transözofegeal ekokardiyografi
 • Akciğer tomografisi
 • Solunum fonksiyon testi
 • Akciğer ventilasyon-perfüzyon sintigrafisi
 • 6 dakikalık yürüme testi
 • Kalp kateteri
 • Pulmoner arteriyografi

Pulmoner Hipertansiyon Tedavisi

Pulmoner hipertansiyon hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan tedaviler ile hastanın şikayetlerinin en aza indirilmesi ve hastalığın ilerlemesinin önlenmesi amaçlanır.

Pulmoner hipertansiyonun oluşmasında etkili olan bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Hastanın solunum yolu enfeksiyonuna karşı kendini koruması oldukça önemlidir.

Bu nedenle pulmoner hipertansiyon hastalarının solunum yolu enfeksiyonu şikayeti bulunan kişilerden uzak durmaları önerilmektedir. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar ile kan pıhtılaşması ve kalp kasılmaları gibi sorunların önlenmesi amaçlanır.

Ancak hasta tüm bu ilaç tedavilerine herhangi bir yanıt vermiyor ve durumu gittikçe kötüleşiyorsa son çare olarak kalp veya akciğer nakli gerçekleştirilir. 

Önerilen İçerik;

► Akciğer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/pulmoner-hipertansiyon-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-10961h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть