Hipertansiyon Yaşam Süresini Kısaltıyor

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Hipertansiyon Yaşam Süresini Kısaltıyor

Hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastası olan insan sayısının, 2025 yılına kadar dünya çapında 1,56 milyar olacağı tahmin edilmektedir.

Hastalığın yaygınlaşmasındaki faktörler olarak fiziksel hareketsizlik, alkol ve tütün kullanımı ve yüksek sodyumlu diyet (genellikle işlenmiş ve yağlı gıdalardan) gibi yaşam tarzı ve beslenme faktörleri suçlanmaktadır.

Hipertansiyon Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hipertansiyon ile ilgili bazı temel hususlar aşağıda belirtilmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi bu yazının devamında yer almaktadır.

 • Hipertansiyon, 90 mmHg üzerinde 140’dan daha yüksek kan basıncı olarak tanımlanır.
 • Hipertansiyon tanısı bir veya her iki tansiyon ölçümünün yüksek olmasıyla yapılabilir.
 • Modern yaşam tarzı faktörleri, hipertansiyon vakalarının artmasında sorumludur. Bu faktörler fiziksel hareketsizlik, işlenmiş ve zengin yağlı gıdalar ile tuzlu beslenme ve alkol ve tütün kullanımıdır.
 • Yüksek tansiyon, diğer koşullara (örneğin böbrek hastalığı) sekonder olabilir ve bazı ilaçlarla ilişkili olabilir.
 • Hipertansiyonun kendisi semptomlara neden olmaz, ancak uzun vadede kan damarlarının daralması nedeniyle oluşan komplikasyonlara yol açar.
 • Öncelikle tuz kısıtlaması ve diğer diyet değişiklikleri, alkol seviyesinin azaltılması ve stresi azaltmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır.
 • Bir takım farklı sınıflardan bir veya daha fazla ilaç tedavide kullanılabilir.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir?

Hipertansiyon nasıl oluşur?” Kan basıncı, kan tarafından kan damarlarının duvarlarına uygulanan kuvvettir ve bu kuvvetin büyüklüğü, kalp debisine ve kan damarlarının direncine bağlıdır.

Hipertansiyon, tıbbi kılavuzlarda 90 mmHg üzerinde 140’dan daha yüksek bir kan basıncına sahip olarak tanımlanır. Bu, sistolik okumanın (vücut çevresinde kalp pompası kan basıncının) 140 mmHg (milimetre civa) üzerinde olduğu ve / veya diyastolik okumanın (kalp rahatlarken ve kanla dolduğunda) 90 mmHg’nın üzerinde olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, tıbbi uzmanlar, yüksek tansiyonun kardiyovasküler sağlık ile sürekli bir ilişki içerdiğini düşünmektedir. Bir noktaya gelindiğinde, kan basıncının daha düşük olmasına (sistolik 115-110 mmHg sistolik seviyelere ve 75-70 MmHg diyastolik) inanmaktalar.

Örneğin, aşağıdaki kan basıncı aralıkları (mmHg cinsinden) tanımlanabilir:

 • Normal kan basıncı 120 sistolik ve 80 diyastolik aşağısında
 • Prehipertansiyon 120-139 sistolik veya 80-89 diastolik
 • Evre 1 yüksek tansiyon (hipertansiyon) 140-159 sistolik veya 90-99 diyastolik
 • Evre 2 yüksek tansiyon (hipertansiyon) 160 veya daha yüksek sistolik veya 100 veya daha yüksek diyastolik
 • Hipertansif kriz (tıbbi bir acil durum), kan basıncının 180 sistolik veya 110 diastolik üzerinde olmasıdır.

Hipertansiyon Sebepleri Nelerdir?

Hipertansiyon neden olur?” Akut stres olarak yoğun egzersiz ve diğer faktörler, kan basıncının normal olduğu kişilerde ani olarak kan basıncını yükseltebilir, hipertansiyon tanısı zamanla yüksek kan basıncını gösteren birkaç tansiyon ölçümüne ihtiyaç duyar.

Kısa bir süre kan basıncının yüksek olması birçok hastalığa normal bir fizyolojik yanıttır. Bununla birlikte, sistolik olarak 180 mmHg veya daha yüksek veya 110 mmHG veya daha yüksek diyastolik bir değer okunduğunda, derhal tıbbi müdahale gerektiren bir hipertansif kriz işareti olabilir.

Kendi kan basıncını test ederken böyle bir tansiyon ölçümü yapan biri birkaç dakika beklemeli ve testi tekrar etmelidir. Eğer bu sefer tansiyon bu seviyede kalırsa veya artarsa acil tıbbi tedavi alınmalıdır.

Kan basıncı gün boyunca değişir, uyku sırasında düşer ve uyanınca yükselir. Ayrıca heyecan, anksiyete ve fiziksel aktiviteye tepki olarak yükselir.

Kan basıncı ayrıca yaşın ilerlemesi birlikte artar. Çünkü arterler plak birikimi yüzünden daha sert ve daralırlar. Vasküler ve kalp rahatsızlığı da yaşlı erişkinlerde kan basıncının yükselmesine katkıda bulunur ve yüksek bir sistolik okuma 50 yaş üzeri erişkinlerde kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

Yüksek tansiyon hastalığı kısmen hızla yaşlanan bir nüfus nedeniyle, dünya çapında artan bir sorundur. Yüksek tansiyona önemli katkıda bulunan diğer yaşam tarzı faktörlerine örnekler şöyledir:

 • Fiziksel hareketsizlik
 • İşlenmiş ve yağlı gıdalar ile tuzlu gıdalarla beslenme
 • Alkol ve tütün kullanımı

Bazı hastalıklar ve ilaçlar (aşağıda açıklandığı gibi) yüksek tansiyona neden olabilir ve aşağıdakileri içeren hipertansiyon için genel risk faktörleri şöyledir:

 • Yaş: Yaşlandıkça herkes yüksek tansiyon riski altındadır. 60 yaş üstü kişilerde hipertansiyon yaygınlığı daha yüksektir.
 • Kilo: Aşırı kilolu veya obez olmak, hipertansiyon için kilit bir risk faktörüdür.
 • Cinsiyet: Erkekler ve kadınlar farklı risk profillerine sahiptirler. Yaşam boyu risk herkes için aynı olmakla birlikte, erkekler daha genç yaşlarda hipertansiyona daha yatkındır ve daha ileri yaşlarda kadınlar daha yüksek hipertansiyon oranına sahiptir.
 • Yaşam biçimi: Beslenmede aşırı tuz, aşırı alkol, düşük potasyumlu beslenme ve fiziksel hareketsizliğin artması hipertansiyon riskini artırır.

Diğer risk faktörleri, hastalığın bir aile öyküsü ve kronik, kötü yönetilen stres içermektedir.

Hipertansiyonun spesifik nedenleri şunları içerir:

Başka bir hastalıktan kaynaklanmayan yüksek tansiyon, primer hipertansiyon (ya da esansiyel hipertansiyon) olarak adlandırılır. Bu, kronik böbrek hastalığı gibi belirlenmiş bir nedene sahip olan sekonder hipertansiyona göre daha yaygındır.

Primer hipertansiyonun spesifik bir nedeni olması pek muhtemel değildir. Bunun yerine genellikle kan plazması hacmi ve kan hacmi ve basıncın hormonal düzenleyici olan renin-anjiyotensin sisteminin aktivitesi de dahil olmak üzere birçok faktörün bir sonucudur. Primer hipertansiyon, yukarıda özetlendiği gibi, yaşam tarzı ile ilgili konular da dahil olmak üzere çevresel faktörlerden etkilenir.

Sekonder hipertansiyonun spesifik nedenleri vardır. Başka bir hastalığının semptomu olarak ortaya çıkar. Tedaviye dirençli hipertansiyonun en yaygın nedenlerinden biri olduğu düşünülen bir örnek, potasyum ve sodyum seviyeleri arasında dengesizliğe neden olan ve böylece yüksek kan basıncına yol açan primer aldosteronizm olarak adlandırılan Conn sendromudur.

Primer aldosteronizm, hipertansiyon vakalarının yaklaşık %5-15’ini oluşturabilir. Hekimlerin, durumun, adrenal bezin hiperplazisi veya adrenal bez tümörü kaynaklı olup olmadığını belirlemeleri önemlidir. Çünkü tedaviler ikisi arasında farklılık göstermektedir.

Genel tekrar eden nedenler, aşırı alkol tüketimi ve oral kontraseptif kullanımıdır. Bu kan basıncında hafif bir artışa neden olabilir. Menopoz için hormon tedavisi de bir suçludur. İkincil hipertansiyon da şu sonuca neden olabilir:

 • Diyabet (hem böbrek problemleri hem de sinir hasarından dolayı)
 • Böbrek hastalığı
 • Feokromasitoma (bir kanser türü)
 • Cushing sendromu (kortikosteroid ilaçların kullanımından kaynaklanabilir)
 • Doğumsal adrenal hiperplazi (adrenal bezlerin hormonal kortizol salgılayan bozukluğu)
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi)
 • Hiperparatiroidizm (kalsiyum ve fosfor düzeylerini etkiler)
 • Gebelik
 • Uyku apnesi
 • Obezite

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyonun kendisi genellikle asemptomatiktir. Yani hastalar rahatsızlığın herhangi bir doğrudan belirtisini yaşamazlar. Bu, hipertansiyona sessizce kardiyovasküler sisteme zarar verebileceği için “sessiz düşman” denir.

Hipertansiyon aynı zamanda yüksek tansiyondan etkilenen organlarda sorunlara neden olabilir. Uzun süreli hipertansiyon, damarların oluşumunun kan damarlarının daralmasına neden olduğu arteryoskleroz yoluyla komplikasyonlara neden olabilir.

Hipertansiyona bağlı arteryoskleroz (damar sertliği) ile ilgili komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Yeterli kan pompalamakta başarısız olabilecek bir noktada (kalp yetmezliği) genişlemiş veya zayıflamış kalp
 • Anevrizma: Bir arter duvarında anormal bir şişlik (patlama, ciddi kanamalara neden olabilir ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanır)
 • Kan damarı daralması: Böbreklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Kalpte, beyinde ve bacaklarda kalp krizi, inme veya amputasyon ihtiyacına yol açabilir.
 • Gözlerdeki kan damarlarında rüptür veya kanama, görme sorunları veya körlüğe (hipertansif retinopatiler; kötüleşen birinci ila dörtlü arasında sınıflandırılır) neden olur.

Hipertansiyon Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Hipertansiyon tanısı, klinik ziyaretler sırasında tansiyon aleti ile kan basıncı ölçülerek yapılır. Genellikle tansiyon ölçüm sonuçları en az üç ayrı gün alındıktan sonra teşhis edilebilir.

Ölçümler bir hasta otururken ve ayakta kaldıktan bir süre sonra doktor ofisinde alınabilir. Bu, doktora ortostatik hipotansiyon veya postural hipotansiyon aramak için yardımcı olur.

Kan basıncı ölçümlerinin güvenilirliği, bir hastanın veya başkasının, standart cihazlar kullanılarak doktorun ofisinin dışında bir dizi ölçüm yapmasıyla iyileştirilebilir.

Sfigmomanometri kullanarak kan basıncının ölçülmesine ilaveten, tıbbi geçmiş (kardiyovasküler problemler gibi sorular sorma) öğrenilir ve hipertansiyon teşhisi koymadan önce fizik muayene yapılır.

Bu sorular ve ek testler, yüksek tansiyonun nedeninin belirlenmesine ve herhangi bir komplikasyon olup olmadığını öğrenmeye yardımcı olabilir. Bu testler idrar testleri, böbrek ultrasonografisi, kan testleri, elektrokardiyogram (EKG) veya bir ekokardiyografi içerebilir.

Hipertansiyon Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri hem yüksek tansiyon tedavisinde hem de korunma yollarında önemlidir ve bir ilaç tedavisi kadar etkili olabilir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri ayrıca kalp sağlığı ve genel sağlık için daha fazla fayda sağlayabilir.

Hipertansiyon nasıl düşürülür?” Kan basıncını düşürmek için uzmanların önerdiği yaşam tarzı önlemleri şunları içerir:

 • Tuz kısıtlaması: Tipik tuz alımı günde 9 ila 12 g arasındadır ve tuzu günde 5 g’a düşürerek normal seviyedeki insanlarda bile mütevazı kan basıncında düşüşler elde edilebilir. En yüksek etkiler hipertansiyonlu kişilerde görülür.
 • Alkol tüketiminin azaltılması: Uzmanlar, alkol kullanımının kan basıncının artması ve inmesi ile ilişkili olduğunu söylemekteler.
 • Yüksek sebze ve meyve ve düşük yağ tüketimi: Yüksek tansiyonlu veya riski olan kişilerin doymuş yağ ve toplam yağ alımını en aza indirgemek ve tahıl, yüksek lifli gıdalar, günde en az 300 g meyve ve sebze, fasulye, baklagiller ve kuruyemiş ve omega-3 açısından zengin balık haftada iki kez tüketmeleri önerilir.
 • Kilo vermek ve korumak: Hipertansiyon aşırı vücut ağırlığı ile yakından ilişkilidir ve kilo azalmasını takiben kan basıncında düşüş olabilir.
 • Düzenli egzersiz: Uzmanlara göre, hipertansiyon hastaları haftada 5-7 gün en az 30 dakika boyunca ılımlı yoğunlukta dinamik aerobik egzersize (yürüyüş, koşu, bisiklet veya yüzme) katılmalıdırlar.
 • Stresi azaltmak: Mümkün olduğunca stres oluşturan faktörlerden kaçınmak, stres yönetimi için sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmek, özellikle alkol, sigara içmek ve sağlıksız gıdalar yemek gibi kötü alışkanlıklar düzeltilerek, stresle baş ederek kan basıncı kontrol altına alınabilir.

Sigara, kan basıncını artırabilir ve kalp sağlığı ve vücudun geri kalanı üzerindeki daha geniş etkileri nedeniyle yüksek tansiyonlu kişiler için sigarayı bırakmak şiddetle tavsiye edilir.

İlaç Tedavisi

Yaşam tarzı önlemleri hipertansiyon için standart ilk basamak tedavisidir. Ancak doktorlar yüksek tansiyonu 14 üzeri bir seviyedeki insanlarda kan basıncını düşürmek amacıyla yaşam tarzı önlemlerinin yanı sıra ilaç reçete ederler.

İlaç seçimi bireye ve diğer koşullara bağlıdır. Monoterapide genellikle tek bir ilaç denenirken, genellikle en az iki antihipertansif ilaç kombinasyonu gerekir.

Antihipertansif ilaçlar alan herkes, kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, dekonjestanlar gibi tezgah üstü ilaçları almadan önce dikkatle etiketleri okumaya özen göstermeliler.

Источник: https://www.hastalopedi.com/hipertansiyon-yuksek-tansiyon/

Esansiyel (Primer) Hipertansiyon Ne İfade Eder, Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Hipertansiyon Yaşam Süresini Kısaltıyor

Esansiyel yüksek tansiyon sorunlar bir hastalığa bağlı olmadan gelişen bir sorundur. Tedavi edilmezse ve gerekli önlemler alınmazsa kesinlikle sağlık açısından sorunlara yol açar.

Esansiyel (Primer) Hipertansiyon Ne demek?

Esansiyel primer hipertansiyon nedir, kan basıncının herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmaması ile meydana gelen hastalıktır. Belli başlı sorunlara bağlı olarak meydana gelen tansiyon sorununa ikincil hipertansiyon adı verilir.

Esansiyel primer hipertansiyon ise bu sebeplere bağlı olmadan meydana gelir ve kan basıncında bunların dışında yüksekliği oluşur. İkincil hipertansiyon sorunların sorunun meydana geldiği bölgede tedavisi uygulaması yapıldığında çözüm bulunurken esansiyel hipertansiyon tedavisi işlemlerinde beslenme şekli, hayat tarzı değiştirilirken ilaçlar ile uygulama da yapılır.

esansiyel primer hipertansiyon belirtileri zaman içinde meydana gelir. Bu belirtileri dikkate alarak hareket etmek önemlidir. Belirtileri;

 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Baş ağrısı
 • Stres, fiziksel aktiviteler sonrasında burun kanaması
 • Baş dönmesi
 • Sinirlilik
 • Zayıflama
 • Kalp çarpıntısı
 • Bulanık görme
 • Gözlerde şişlik
 • Gece sık şekilde idrara çıkma
 • Anksiyete
 • Uyku sorunları
 • İşitme sorunları
 • Duygusal anlamda sorun yaşama
 • Hızlı ve düzensiz şekilde kalp atışı
 • Nefes darlığı
 • Vücutta ödem

Esansiyel hipertansiyon belirtileri kişileri rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Yüksekliği risk oluşturacağından dolayı kısa süre içinde uzmana başvurmak gerekir.

Esansiyel Primer Tansiyon Tedavisi

Primer tansiyon tedavisi kişilerdeki belirtileri, diğer sağlık sorunları, risk durumu, kullanılan ilaçlar, yüksekliği gibi detaylar göz önüne alınarak planlanmaktadır.

İlk olarak primer tansiyon tedavisi kapsamında beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değişimleri dikkate alınmalı ve düzeltme yapılmalıdır. Sonrasında belirtileri dâhilinde ilaçlar kullanılmaya başlanır.

Beslenme ve yaşam tarzı değişiminde tedavisi kapsamında aşağıda bulunan tüm detaylara dikkat etmek gerekir.

 • Sigara ve alkol risk faktörleri konusunda oldukça etkilidir. Bundan kaynaklı olarak da kısa süre içinde bırakılmalıdır.
 • Günlük olarak 6 gramın üzerinde tuz kullanımı da yüksekliği konusunda risk faktörleri içinde bulunur. Bu değerin üzerine çıkmamak gerekir. Fazla tuz su tutulumuna sebep olur ve vücutta sıvı oranı artışı yapar.
 • Doğru şekilde beslenme risk faktörleri konusunda önlem almaya olanak sağlar. Baharatlı, fastfood, tuzlu, yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Bunun yerine tahıllı ve lifli ürünler tercih edilmelidir. Tansiyon tedavisi kapsamında risk faktörleri önüne geçilmesi için doğru beslenme çok önemlidir.
 • Fiziksel aktiviteler hem kilo kontrolü sağlar hem de tansiyon tedavisi kapsamında sağlıklı bir yaşam sunar. Haftanın birkaç günü kişinin tercihine bağlı olarak açık havada ya da spor salonunda egzersiz yapması uygun olacaktır. Düzenli spor yapmak başka sorunların yaşanmasının da önüne geçer.
 • İlaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Uzmanın söylediği doz dışında alım yapılmamalı ve kulaktan duyma içilmemelidir.
 • İlaç dışında Elektroforez, Fitoterapi, akapuntur, psikoterapi ve işitsel eğitimler ile de destek sağlanabilmektedir.

Tansiyon yüksekliği sorunu ile alakalı sıkıntıları bulunan kişilerin tedavisi yapılmadığında normal yaşam süreleri kısalmaya başlar. Tedavi yapılmayan, alışkanlıklarını düzeltmeyen ve ilaçlar ile alakalı kullanım yapmayan kişiler 20 yıl içinde yaşamını yitirebilir.

Hipertansiyonda Özür Oranları

 • Antihipertansif tedavisi olanla, komplikasyonu olamayan hastalarda % 10
 • Kasta antihipertansif tedavi oluyorsa ve aşağıda bulunan detaylardan birisi mevcut ise % 20 Proteinüri 2. Hipertansif retinopati
 1. Sol ventrikül hipertrofisi 4.

  Hipertansif serebrovasküler hastalık

 • Hasta antihipertansif tedavi oluyorsa ve aşağıdaki detaylardan 2 ya da daha çoğu bulunuyorsa % 50 Diyastolik kan basıncı 120mmHg 2. Proteinüri ile böbrek fonksiyon bozukluğu
 1. Sol ventrikül hipertrofisi
 2. Hipertansif retinopati
 3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit

Özür oranı kişiden kişiye değişir. Bu orana göre kişilere belli başlı haklar tanınmaktadır.

Özellikle ilaçlar ile alakalı ve tedavilerin ilerleyen süreçlerinde özür oranı maddiyat anlamında önemlidir. Hastalığın tüm sürecinde uzman ile destekli şekilde gitmek gerekir. Sürecin rahat ve kolay şekilde atlatılması adına tedavi ile alakalı olan hiçbir şey kaçırılmamalı ve unutulmamalıdır.

Sağlıklı yaşam açısından oldukça önemlidir. Umursamamak, boş vermek ve gerekli özeni göstermemek sorunların büyümesine ve ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olarak içinden çıkılmaz bir duruma sokar.

Alternatif Tıp

Beslenme ve fiziksel aktivite sorunların çözümlenme döneminde en önemli detaylar içinde yer alır ama tansiyonun yüksekliği düşmesi adına destek sağlanmalıdır. Kan basıncı sorunların;

 • Sarımsak
 • Omega-3 yağ asitleri
 • Koenzim Q10
 • Balık Yağı
 • Kakao
 • Kalsiyum
 • Blond psyllium
 • Alfa – linolenik asit

Bunlar beslenme sürecine gıda olarak eklenebilir ya da hap şeklinde de ilave olarak alınabilir. Bunları beslenme düzeninize ekleme yapmadan önce mutlaka uzman ile görüşmeniz gerekir.

Çünkü alınacak olan takviyeler kişiden kişiye göre farklı etkiler gösterebilir. Ciddi risk faktörleri ile karşılaşmamak asına uzman bilgisi dâhilinde kullanılması gerekir.

Ayrıca tedavinin tüm sürecinde stresten uzak durulması gerekir.

(5 votes, average: 4,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/esansiyel-primer-hipertansiyon

Hipertansiyona rağmen sağlıklı yaşam mümkün

Hipertansiyon Yaşam Süresini Kısaltıyor

Hipertansiyon, kan basıncının olması gereken ideal değerlerin üzerinde olması durumunda gelişir. Teşhis bir kere yapılan tansiyon ölçümüyle konulmamaktadır. Tansiyonu etkileyen birden fazla faktör vardır. Tansiyon bir heyecan ya da panik durumunda anlık olarak da yükselebilir. Bu nedenle doğru tanı ve teşhis için yaklaşık 2 hafta süresince haftada birkaç kere ölçüm yapılmalıdır.

Ölçüm her iki koldan da yapılmalı

Tansiyon ölçümü mutlaka her iki koldan yapılmalıdır. Kol damarında darlık olan kişilerde tansiyon düşük çıkabilir.

İki koldan ölçüm yapılarak iki tarafta da aynı bulunuyorsa tek bir koldan ölçüm yapılmaya devam edilebilir. Eğer fark varsa yüksek olan kol dikkate alınmalıdır.

Ölçüm esnasında kişi, 5 dakikalık istirahat süresi boyunca oturur pozisyonda olmalı, kol bir yere dayandırılmalıdır.

Doğru ölçmenin yanı sıra kan basıncının hangi sıklıkta ölçülmesi gerektiğinin bilinmesi de önemlidir. Sık ölçersek hem kendimizi hem de etrafımızdakileri bunaltır, gereksiz strese neden oluruz. Az ölçersek kan basıncımızın kontrol altında olup olmadığından emin olamayız.

Kan basıncı ölçme sıklığını belli kurallara bağlamak pratik olmayabilir. Amaç doktora fikir verecek ve hastada gerginlik yaratmayacak sayı ve sıklık olmalıdır. Kan basıncı her hastada farklıdır. Hatta aynı hastada bile zaman zaman değişkenlik gösterebilir.

Evde kan basıncı takibinde amaç kan basıncını kontrol altında tutmaktır. Evde hedef kan basıncı büyük tansiyon için 135, küçük tansiyon için 85 mmHg’nın altıdır (Bir sağlık merkezinde yapılan ölçümlerde hedef kan basıncı 140/90 mmHg’nın altıdır).

Burada bahsedilen tek ölçümde/her ölçümde 135/85 değildir, çok sayıda ölçümün ortalamasıdır.

Önemli olan genel seyri

Kan basıncı bir kere yüksek ölçüldü diye tedavi değişikliğine, paniklemeye gerek yoktur önemli olan kan basıncının genel seyridir. Kan basıncı ölçme sıklığınız ortalama kan basıncı değerine bağlıdır.

Kan basıncınız kontrol altında ise az, tedaviniz düzenleniyorsa sık ölçüm yapmak gerekir. Kan basıncınız kontrol altında olsa bile kan basıncınızı ölçmeyi bırakmamalısınız. Kontrolde olan kan basıncınız yükselmeye başlarsa daha sık kan basıncı ölçmeniz gerekir.

Doktora gitmeden önce çok sayıda ölçüm yapmak (1-2 gün bile olsa) yararlı olabilir. Belirtisi olmayan birçok hasta “Benim şikayetim yok” diyerek kan basıncını ölçtürmez. Halbuki tedaviden en çok yarar görecekler erken tanı alanlardır.

Bu hastalarda hipertansiyona bağlı hasar oluşmamış veya hafiftir, hasar olmuşsa bile geri döndürülebilir.

Evde ölçülen değerler doktor tarafından değerlendirilmeli

Tansiyon ölçümleri tansiyon aleti ile yapılmaktadır. Üst koldan yani omuz ile dirsek arasından ölçülen manuel tansiyon aletleri en doğru sonucu vermektedir. El bileğinden otomatik aletlerle ölçüm yapan cihazlar da kullanılabilir.

Evde, el bileğinden ölçüm yapılıyorsa iki defa üst üste ölçüm yapılmalıdır. Anormal bir değer çıkarsa normal bir tansiyon aletiyle tekrar ölçüm yapılmalıdır.

Fakat mutlaka bir hekim tarafından normal tansiyon aletiyle ölçülen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmalıdır.

Tansiyon yükselince vücutta önemli belirtiler vermektedir. Baş ağrısı, çabuk yorulma, ensede ağrı, dengesizlik ve çarpıntı en temel belirtiler arasında yer almaktadır. Tansiyonun yükseklik değerleri de çok önemlidir.

Büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 9’un üzerinde ise mutlaka tedavi edilmelidir. Sınırdaki değerlerde ilk aşamada sadece beslenmenin düzenlenmesi ve egzersiz gibi koruyucu önlemler alınır.

18/10 gibi yüksek değerlere ise mutlaka acil müdahale edilmelidir.

Kalp hastalıkları tansiyonla belirti verebilir

Tansiyonu yükselten en önemli nedenler arasında kalp, damar ve hormon hastalıkları yer almaktadır. Kalp damar hastalıkları tansiyonun görülmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Böbreklerin iyi çalışmaması sonucu vücuttan su ve tuzun atılamaması da yüksek tansiyona neden olur. Tiroid bezi gibi bazı hormon hastalıkları damar tonusunun artmasına bağlı olarak tansiyonu yükseltir.

Nadir görülen tansiyonu yükselten bazı hormonlar salgılayan iyi huylu tümörler de vardır.

Aşırı heyecan ve endişe tansiyonu yükseltiyor

Tansiyon, toplumda en yaygın hafif ve ara ara olan yükselmeler şeklinde görülür. Günümüz hayat şartlarında stres, gerilim, heyecan, endişe ve işin yetişmesi gibi durumlar kronik olarak tansiyona zemin hazırlar.

Tansiyon hastası olmayan ama hayat şartları nedeniyle tansiyonu normalin üzerinde giden kişilerde kalp damar sisteminde yıpranma olabilir.

Tansiyonu düzenlemenin en etkili yolu egzersizler ve açık havada yapılan yürüyüşlerdir.

Son yıllarda özellikle gençler arasında da ani yükselen tansiyon atakları görülmektedir. Panik atak, endişe, heyecan, gerilimle artan tansiyon değerleri vardır. Bunlara beraberinde çoğunlukla nabız artışı da eşlik eder.

Özellikle sınava hazırlanan gençlerin duygu durumlarındaki bu ani değişiklikleri kontrol altına alması önemlidir.

Bunun için hayat tarzında birtakım değişiklikler yapmak; düzenli beslenme, kilo kontrolü, egzersizler ve spora teşvik hayati önem taşımaktadır.

Tansiyon tedavisi kişiye özel planlanıyor

Yüksek tansiyon kronik bir hal alırsa tedavi edilmelidir. Tansiyon ilaçlarının bağımlılık yaptığı ya da zararlı olduğunu düşünmek, sürekli ve uzun dönem ilaç kullanmanın getirdiği yan etkilere dayanarak bundan kaçınmak doğru değildir.

Günümüzde kullanılan ilaçlar, sadece tansiyona etki etmemekte, kalp-damar sistemini korumakta ve böbreğin bozulmasını da engellemektedir. İlaç tedavisinde, sadece tansiyonun kontrol altına alınması değil, diğer organların da korunması amaçlanmaktadır. Tedaviye uyum çok önemli olmakla birlikte hastaya uygun ilaç seçimi de çok önemlidir.

Ayrıca hastanın tam kontrolü sağlandıktan ve tansiyonu düzenlendikten sonra ilaçların bırakılabileceği de unutulmamalıdır.

Toplumun %60’ı hipertansiyonu olduğunu bilmiyor

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/hipertansiyona-ragmen-saglikli-yasam-mumkun/

Hipertansiyon hakkında bilmeniz gerekenler – Trendus.com

Hipertansiyon Yaşam Süresini Kısaltıyor

Yayın Tarihi: 21.12.2011 09:16:00

Hipertansiyon (yüksek tansiyon), insan sağlığını ciddi bir biçimde tehdit eden bir durumdur. Yüksek tansiyonun kendisi bir hastalık değil, vücutta gelişen bazı hastalıkların yarattığı sonuçlardan biridir. Ancak yüksek tansiyon geliştikten sonra kendisi de birçok hastalıkların başlıca nedenini oluşturmaktadır. Ülkemizde, Hipertansiyona büyük bir sıklıkla rastlanmaktadır. 

Şişmanlık, hareketsiz yaşam, ailede hipertansiyon varlığı, yaş, stres, aşırı alkol kullanımı, düşük potasyum, magnezyum ve kalsiyum alımının hipertansiyona yakalanma riskini arttıran faktörler olduğunu vurgulayan Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlarından sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, hipertansiyon ile ilgili yapılan yanlışlar ve ağrılarla nasıl başa çıkılacağı hakkında bilgi veriyor…

Hipertansiyon nedir?

Kan dolaşımının sağlanması için bir basınç gereklidir. Bu basıncın normalden fazla olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon için kullanılan diğer bir isim ise yüksek tansiyondur.

Hipertansiyonun belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon hiçbir belirti vermeksizin yıllarca devam edebilir. Bunun nedeni kan basıncı artışının uzun süre içinde ve yavaş olmasına bağlı olarak vücudun buna adapte olmasıdır.

Başlıca belirtileri;

Ø  Baş ağrısı (belli-belirsiz)

Ø  Baş dönmesi nöbetleri

Ø  Kendini kötü hissetme

Ø  Ense ağrısı

Ø  Zaman zaman burun kanamaları

Ø  Sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kan basıncının aşırı yükseldiği durumlarda ise; çift görme, dilde peltekleşme, vücutta uyuşma, kuvvet kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı hissedilir. Bu durumlar acil tedaviyi gerektirir.

Hipertansiyonun vücuda zararları nelerdir?

Ø  Ateroskleroz(Damar sertliği)

Ø  Beyin kanaması ve felç

Ø  Kalp krizi ve yetmezliği

Ø  Gözlerde görme kaybı

Ø  Böbrek hasarı gibi hastalıklar kişinin yaşam kalitesini bozar ve ömrünü kısaltır.

Bu nedenlerden dolayı, hipertansiyon önemle tedavisi gereken bir hastalıktır.

Nasıl teşhis edilir?

Çok şiddetli hipertansiyon vakaları hariç olmak kaydı ile üç veya daha fazla sayıda yapılan ölçümlerde sistolik kan basıncının 140 mmHg veya diyastolik kan basıncının 90 mmHg’ nin üzerinde olması veya her ikisinin bu değerler üzerinde olması teşhis için yeterlidir. Bir kereye mahsus yapılan ölçüm doğru olmayabilir ancak malign hipertansiyon dediğimiz şiddetli hipertansiyon vakalarında ilk ölçümde teşhis konulabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Sınırda tansiyon hastalarında ideal kiloya düşme, uygun egzersiz, az tuzlu diyet, stresten kaçınma gibi yaşam tarzı değişiklikler ile tansiyon kontrolü sağlanabilir.

Orta şiddetli hipertansiyonda bu önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisine başlanmalıdır. Çok çeşitli ve etkili ilaçlar geliştirilmiştir. Kişi için en uygun tansiyon tedavisi doktorunun muayene ve tetkiklerinin sonucu uygun gördüğü tansiyon ilacı olmalıdır. Yapılan takip ve kontrollerle uygun ilaç ve doz ile tansiyon kontrolü sağlanılacaktır. Tansiyon tedavisin ömür boyu olduğu unutulmamalıdır.

Şikâyetlerin kaybolması, tansiyonun kontrol altına alınması ve yan etkiler nedeni ile doktora danışmadan ilaç kesilmemeli veya doz değişikliği  yapılmamalıdır.

Düzenli ilaç kullanımı ile tansiyonun oluşturabileceği organ hasarlarını engellemek veya geciktirmek mümkündür.

Kan basıncı yüksekliklerinin zamanında tespit edilememesi ve tedavideki aksaklıklar nedeni ile hipertansiyon,  dünyada ölüme ve kalcı rahatsızlıklara neden olan hastalıklar arasında yer almaktadır.

Hipertansiyonun nedenleri;

Yüksek tansiyonun nedeni bilinmese de gelişmesini kolaylaştıran bazı faktörler sıralanabilir:

Ø  Kalıtım: Ailesel yatkınlık

Ø  Cinsiyet: Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte kadınlarda menapoz sonrası görülme sıklığı artar

Ø  Yaş: Genellikle 35 yaş üzerinde ortaya çıkar

Ø  Obesite

Ø  Alkol

Ø  Sigara

Ø  Diyabet

Ø  Yanlış beslenme ve tuzlu diyetler

Ø  Hareketsiz yaşam şekli

Ø  Doğum kontrol ilaçları kullananlar

Ø  Stres

Hipertansiyondan Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle ilaç dışı tedaviler şeklinde adlandırılan yaşam tarzı değişiklikleri yararlı olacaktır.

Ø  Tuz alımının kısıtlanması

Ø  İdeal kilonun korunması

Ø  Sigara kullanılmaması

Ø  Alkol alınmaması

Ø  Düzenli egzersiz yapılması

Ø  Stresi kontrol yöntemlerini kullanmak… Yoga, meditasyon gibi gevşeme tekniklerinin uygulanması

İlaç dışı yöntemlerle tansiyonun istenen düzeye indirilemez ise çeşitli tansiyon düşürücü ilaçlar içersinden size en uygun seçimi doktorunuz yapacaktır.

Источник: https://www.trendus.com/hipertansiyon-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-7143

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.