Hipertansiyonunuz Varsa Tatilde Tansiyon Aletiniz Yanınızda Olsun

Hipertansiyon Teşhis Tedavisi

Hipertansiyonunuz Varsa Tatilde Tansiyon Aletiniz Yanınızda Olsun

Tansiyon; kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Kalpten pompalanan kan atardamarlar (arterler) aracılığı ile tüm vücuda taşınır. Yüksek tansiyon bir diğer adı ile hipertansiyon, arterlerdeki kan basıncının normal seviyenin üzerinde olduğunu anlamına gelmektedir.

Tansiyonda (kan basıncı) iki değer ölçülür.

Büyük Tansiyon (Sistolik Kan Basıncı)

Tansiyonunuzu ölçülürken söylenen ilk değerdir. Büyük tansiyon kalp atışı sırasında kanın atar damarlara (arterlere) dolarken yarattığı basınçtır.

Küçük Tansiyon (Diastolik Kan Basıncı)

Tansiyonunuz ölçülürken söylenen ikinci değerdir. Küçük tansiyon; iki kalp atışı sırasında (kalp dinlenme halindeyken) atar damarlarda (arterlerde) olan kan basıncıdır.

Normal Tansiyon (kan basıncı)

120/80 mmHg’dan az ise 12’ye 8; büyük tansiyon 12, küçük tansiyon 8. Sağlıklı yaşama devam

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Büyük tansiyonun (sistolik) 140 mmHg (14) ya da daha yüksek olması ya da küçük tansiyonun (diastolik) 90 mmHg (9) ya da daha yüksek olması. Yaşam tarzının değişmesi. Doktorunuzun uygun görmesi halinde ilaç tedavisi

Tansiyon (kan basıncı) nasıl ölçülür?

Kan basıncında iki değer ölçülür; 120 / 80 gibi.

İlk değer; sistolik kan basıncını ifade eder. (Halk arasında büyük tansiyon olarak da adlandırılır)Sistolik kan basıncı; kalp atışında pompalanan kanın atar damarlarda (arterlerde) oluşturduğu basınçtır.

İkinci değer; diastolik kan basıncını ifade eder.

(Halk arasında küçük tansiyon olarak da adlandırılır) Diastolik kan basıncı ise iki kalp atışı arasında (kalp dinlenme halindeyken) atardamarlarda (arterlerde) gözlenen basınçtır.

Normal tansiyon değerleri nedir?

Sistolik (büyük tansiyon) 120 mmHg ve daha düşük 120-139 mmHg 140-159 mmHg 160 mmHg ve üzeri
Diastolik (küçük tansiyon) 80 mmHg ve daha düşük 80-89 mmHg 90-99 mmHg 100 mmHg ve üzeri

Yüksek tansiyonum olup olmadığını nerden bilebilirim?

Pek çok kişi yüksek tansiyona sahip olduğunun farkında olamamaktadır. Ancak tansiyon ölçüldükten sonra yüksek tansiyon varlığı tespit edilmektedir.
En az senede bir defa hastanelerde ya da sağlık kuruluşlarında mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün.

Yüksek tansiyonun (hipertansiyonun) belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) pek çok kişide herhangi bir belirtileye neden olmamaktadır. Bu durum genellikle “sessiz katil” olarak adlandırılır. Çünkü varlığından bile habersiz olduğunuz yüksek tansiyon kalbinize, böbreklerinize hatta beyninize zarar verebilir.

Ne zaman tansiyonumu kontrol etmeliyim?

Hastanelerde ya da sağlık kuruluşlarında en az senede bir defa tansiyonunuzu kontrol ettirmelisiniz. (Eczanelerden ya da farklı yerlerden satın alınan tansiyon aletleri doktorunuzun ofisindekiler kadar kesin ölçüm yapmayabilmektedir.) Sadece yetişkinler değil çocukların da kan basınçları mutlaka kontrol edilmelidir.

Bazı durumlarda doktorunuz tansiyonunuzu daha sık kontrol etmenizi önerebilir. Bu takdirde doktorunuz önerdiği sıklıkta ve sürede kontrolünüzü sürdürmelisiniz.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon pek çok ciddi sağlık sorununa neden olan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Eğer yüksek tansiyonunuz var ve tedavi olmuyorsanız. Sizi bekleyen tehlerden bazıları şöyledir:

İnmeKalp duvarında kalınlaşma Kalp yetmezliğiPeriferik damar hastalıklarıKalp krizi

Böbrek yetmezliği

Kimlerde yüksek tansiyon (hipertansiyon) görülme riski daha fazladır?

Ailesinde hipertansiyon, kalp hastalıkları ya da diyabeti olan kişiler Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarHamileler 35 yaş ve üzerindeki kişilerYüksek kilolu olan kişilerHareketsiz kişilerÇok fazla alkol tüketenlerÇok yağlı ve çok tuzlu yiyecekler tüketenler

Sigara içen kişilerde

yüksek tansiyon görülme riski normalden daha fazladır.

Yüksek tansiyon ve kalp krizi ilişkisi

Tansiyon; kanın atardamarlarda (arterler) yarattığı basınçtır. Atardamarlardaki (arterlerki) basıncın normalden yüksek olması durumuna; yüksek tansiyon diğer adıyla hipertansiyon denir. Kalp krizi; kalbin çalışmasını sağlayan kalp kaslarına kan gitmemesi dolayısıyla bu kasların oksijensiz kalması demektir.

Peki bu nasıl gerçekleşir?

Kalp tüm vücuda kan pompalar fakat kendisinin de çalışması için kana ihtiyacı vardır. Bunun için kalbin çevresinde kalbi besleyen damarlar bulunur. Bu damarlara koroner arter adı verilir.
Koroner arterlerden biri kısmen ya da tamamen tıkanırsa (pıhtı ya da spazm nedenli) kalbe kan gitmez ve bu da kalp krizine neden olur.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve kalp krizi arasındaki ilişki nedir?

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, aterosikleroz yani damar sertleşmesi oluşma riski normalden daha yüksektir. Kalbi besleyen koroner damarlarda damar sertliği (ateroskleroz) gözlenmesi durumuna “koroner arter hastalığı” denir.

Koroner arter hastalarında kalp krizi riski yüksektir. Sonuçta hipertansiyon koroner arter hastalığı riskini arttırdığı için kalp krizi geçirme riskini de artırır.

Hipertanisyon hastasında damar içinde plak oluşumu nedeniyle zamanla artan damarlar sertleşmesi kalbe daha az kan gitmesine ya da kan akışının tamamen durmasına yol açabilir. Bu da kalp krizine neden olabilir.

Hipertansiyonun tetiklediği damar sertleşmesi (ateroskleroz) diğer atar damarlarda da (arterlerde) görülebilir ve farklı komplikasyonlara neden olabilir. Hasar gören arterler (atar damarlar) vücudun diğer kısımlarına da yeterince oksijen taşıyamaz. Bu nedenle yüksek tansiyon (hipertansiyon) beyin ya da böbrek hasarına da neden olabilmektedir.

Sonuçta yüksek tansiyon (hipertansiyon) inme (felç) , kalp yetmezliği ve körlük riskini de dolaylı olarak arttırmaktadır.

Yüksek tansiyon tedavisine genel bakış

Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon tehlidir çünkü inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde hedef; zararlı olan yüksek basıncın düşürülmesi ve beyin, kalp, göz, böbrekler gibi önemli organların korunmasıdır.

Yapılan bilimsel çalışmalar; yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinin inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği görülme oranını düşürdüğünü ortaya koymuştur. (Tedavi edilen hipertansiyon; inme görülme oranını yaklaşık %35-40 oranında, kalp krizi görülme oranını %20-25 oranında, kalp yetmezliği görülme oranını %50’den fazla oranda azaltmaktadır.)

Yüksek tansiyonun (hipertansiyonun) tedavisi yaşam tarzı değişiklileri ve ilaç kullanımını kapsamaktadır.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Yüksek tansiyonun (hipertansiyonun) önlenmesi ve tedavi edilmesindeki kritik noktalardan biri sağlıklı yaşam tarzıdır. Günlük yaşamınızda yapacağınız değişiklikler ile tansiyonunuzun düşmesini sağlamak mümkün olabilmektedir:

Fazla kilolarınız varsa, onlardan kurtulmak.Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmakSağlıklı beslenmek (bol meyve sebze, az yağlı az tuzlu yiyecekler..

)Günde en fazla 6 gram tuz tüketmekDüzenli egzersiz yapmak (yürüyüş, yüzme, bisiklet)Aşırı alkol tüketiminden kaçınmak

Yaşam tarzında yapılan bu değişiklikler tansiyonun düşmesini sağlayabildiği gibi, tansiyon ilaçlarının da etkinliğini arttırabilmektedir.

İlaç tedavisi

Yüksek tansiyonun (hipertansiyonun tedavisinde) kullanılan birkaç ilaç sınıfı bulunmaktadır:

ACE inhibitörleri Angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitörleriARB’ler (Anjiyotensin reseptör II blokerleri) DiüretiklerBeta blokerler

Kalsiyum kanal blokerleri

Takip

Hedeflenen tansiyon değerine ulaşılıncaya kadar; anti-hipertansif ilaç tedavisi alan hastalar en az ayda bir defa doktora gitmelidir.

Doktor hastanın serum potasyum seviyesi (diüretikler bu seviyenin azalmasını sağlar) ve kreatinin seviyesini (böbrek fonksiyonlarının iyi olup olmadığını gösterir) yılda bir ya da iki defa kontrol etmektedir.

Tansiyon hedeflenen değere ulaştığında, eğer farklı bir hastalık ya da durum söz konusu değilse hastaların doktorlarını her 3-6 ayda bir görmeleri yeterli olabilmektedir.

Источник: https://www.florence.com.tr/hipertansiyon-teshis-tedavisi

Hipertansiyonla baş etmenin yolları

Hipertansiyonunuz Varsa Tatilde Tansiyon Aletiniz Yanınızda Olsun

Yüksek kan basıncı anlamına gelen hipertansiyon, Türkiye’de her 3 kişiden 1’inde görülen yaygın ve sinsi bir rahatsızlık. Sinsi diyoruz çünkü bazen hiçbir belirti vermeden insan hayatını tehdit edebiliyor.

Yaygın hipertansiyon belirtileri arasında ense ağrısı veya burun kanaması bulunan hipertansiyon inme, kalp krizi ve kalp yetersizliği gibi hayati sonuçlar doğurabiliyor.

Hipertansiyonu olan 10 vakadan 9’unda tam olarak sebep bilinmemekle birlikte yaş, genetik miras ve aşırı kilo önemli rol oynuyor. Sebebin tam olarak bilindiği istisnai vakalarda ise hipertansiyon, böbrekler, böbrek üstü bezleri veya tiroit bezi hastalıklarına bağlanabiliyor.

İdeal tansiyon değeri 120/80 mm cıva ve altındayken, özellikle bahardan yaza geçerken kan basıncı mevsim değişikliğinden etkilenebiliyor.Hipertansiyonda dikkat edilmesi gereken 9 altın kural…

 

Yapılan araştırmalar sıcak aylarda damarların gevşemesine bağlı olarak tansiyonun biraz düşebileceğini gösteriyor. Öyle ki, seyrek de olsa sadece kışın tansiyon ilacı alan, yazın ilaçların kesildiği hipertansiyon hastaları dahi var. Dolayısıyla sıcaklık değişiklikleri olduğunda tansiyonunuzu daha yakından takip ederek, alışılagelmişin dışında ölçümler olduğunda hekiminize danışın.

Yazın sıvı tüketiminizi artırın

Yaz aylarında terlemeye bağlı su ve tuz kaybı artabileceği için atardamarların içindeki kanın yaratacağı kan basıncı, yani tansiyon düşme yönünde eğilim gösterebiliyor.

Yüksek tansiyonu olup ilaç alan kişilerde dahi tansiyon düşmeleri yaşanabiliyor ve düşük tansiyon bayılmaya yol açabiliyor.

Tansiyon sorununuz olsa da olmasa da yazın sıvı tüketimine dikkat edin ve çok terlediğiniz günlerde mutlaka sıvı tüketimini artırın.

Çay-kahve içmeyin

Her ne kadar yazın sıvı tüketiminin artırılması önerilse de, bu çay ve kahve tüketimini artırmak anlamına gelmemeli. Bu içeceklerin içerdiği kafein, idrar söktürücü etkiye yol açıyor ve idrarla fazla sıvı kaybı sonucu aslında negatif bir sıvı dengesi söz konusu oluyor.

Yüksek Kan Basıncı Sorunları Neden Kaynaklanır, Sorunlar Ortadan Nasıl Kaldırılır?

Hipertansiyonunuz Varsa Tatilde Tansiyon Aletiniz Yanınızda Olsun

Yüksek tansiyon hastalığına sahip olan kişilerin yaşam şeklini ve beslenmesini tamamen değiştirmesi gerekir. Bunların değişimi ile kan basıncı değerleri dengede tutulabilir.

Yüksek Tansiyon Neden Olur, Yüksek Tansiyon Sebepleri Nelerdir?

Tansiyon, kalbin kan pompalaması esnasında atardamarların çemperlerinde var olan basınçtır. Zamanla damarlara devamlı olan fazla düzeyde güç uygulaması bulunuyorsa yüksek tansiyon meydana gelir. Bu sorun zaman içinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Yüksek tansiyonun diğer bir adı da hipertansiyondur.

Tansiyonun normal olan seviyeleri büyük 12, küçük 8’dir. Bu rakamların üst düzeylere çıkması kan basıncında sorunlara sebep olur. Yüksek tansiyonun nedenleri birçok etkene bağlıdır. Kullanılan ilaçlar, diş ağrısı, baş ağrısı, migren, beslenme düzeni, adet gecikmeleri, stres gibi etkenler tansiyonu yükselten faktörler arasında yer alır.

Tansiyonu yükselten sebepler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bunun için bir kişide yüksek düzeydeki kan basıncına sebep olan etkenler diğer bir kişide sebep olmayabilir. Yüksek tansiyon nedenleri belirlemede belirtileri de çok önemlidir.

 Genelde ciddi düzeyde baş ağrısı, migren, mide bulantısı, görme sorunları, burun kanaması ve kafa bulanıklıklarına sebep olur. Özellikle strese bağlı yüksek tansiyon baş ağrısına sebep olur. Yaşın ilerlemesi ile tansiyon yüksekliğinin sebepleri de artmaktadır.

Bu rahatsızlık kalp krizine, inme ve felce, böbrek yetmezliklerine ve daha birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile vücutta bulunan tuz ve su oranı, böbreklerin durumu, sinir sistemi ve damarların durumu kan basıncını etkiler.

Tansiyonu Etkileyen Faktörler

Kan basıncı farklı dış faktörlerden, genetik faktörler, beslenme düzeninden, kullanılan ilaçlarda stres ve sağlık sorunlarından etkilenmektedir. Bunlardan en önemlileri genetik faktörler ve çevresel faktörledir.

Özellikle aile bireylerinde var olan yüksek kan basıncı sorunu bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Geçmişinde ve ailesinde bu sorunu olan kişilerin kendilerine dikkat etmeleri gerekir ve dikkat etmesi gerekenler konusunda bilinçli olması gerekir.

Genetik faktörler için yapılacak bir işlem bulunmayabilir. Bunun için kişinin yaşamı boyunca kendine dikkat etmesi gerekir. Nedenleri ve çıkan sonuca göre sonrası ciddiye alınmalıdır. Çevresel olan faktörler tamamen yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur.

Kilolar, beslenme şekli, stresli bir yaşam ve belli başlı bazı alışkanlıklar hipertansiyonun nedenleri konusunda detay verir. Tedavi döneminde yapılması gerekenler de yaşam tarzı ile alakalı bir durumdur. Bazı kişilerde ise hipertansiyon sorununun sebepleri bilinmez.

Bu kişilerinde mutlaka beslenme tarzını, alışkanlıklarını düzeltmesi ve stresli ortamlardan kendini uzak tutması gerekir.

Hipertansiyon tedavi edilmezse oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı için tanı sonrası dikkatli olmak ve kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Hipertansiyon Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Hipertansiyon sorunu olduğu meydana çıkan hastaların mutlaka uzmana başvurması ve tam anlamı ile muayene olması gerekir.

Bu konuda nelere dikkat etmesi gerektiğini, nedenleri konusunda detayları, etkileyen faktörler konusunda detayları, sağlık açısından ne tarz risklere sebep olduğunu, yapılması gerekenler konusunda detayları öğrenmek gerekir.

Bu sorun erken dönem içinde fark edildiyse yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler ile kontrol altına almak daha kolaydır. Yani erken dönem içinde ilaç kullanımı bile gerekmeyebilir.

Erken önemde sabah kakınca, uyurken, geceleri yapılması gerekli olanları da bilmek lazımdır. Hipertansiyon sorunu için ilaç içmeniz gerekliyse uzmanın önerdiği ilaçları, önerdiği dozlarda kullanmanız gerekir.

Dışarıdan ve kulaktan duyma olan ilaçlardan uzak durulması gerekir. İlaçlardan kaynaklı olarak yan etkiler meydana gelirse kullanımı bırakmadan uzman ile görüşülmesi gerekir.

Hatta uzmanla görüşüp farklı ilaç yazmasını hasta isteyebilir.

Tedavi sürecin önemli olan ortaya çıkan belirtileri detaylı şekilde izlemektir. Bu belirtiler süreci etkileyecek olan faktörler içinde yer alır. Ayrıca tedavi sürecinde kesinlikle kontrolleri aksatmamak gerekir. Bu sağlıklı yaşam için gereklidir.  Aşağıda bulunan tüm detaylar kan basıncının yükselmesine ve sorunların yaşanmasına sebep olur.

 • Aşırı düzeyde kilolu olmak
 • Sigara ve alkol kullanımı yapmak ( kadınların günde 1 kadeh, erkeklerinde günde iki kadehten fazlasını tüketmemesi gerekir. )
 • Şeker hastalığına sahip olmak
 • Aile geçmişinde hipertansiyon sorunu olması
 • Yemekleri çok tuzlu tüketmek
 • Su tüketimi yapmamak
 • Kaygı içinde yaşam sürdürmek
 • Stresli bir yaşam sürdürmek

Çoğu hastada bu sorunun neden kaynaklandığını ve sebeplerinin ne olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu duruma da tıp dilinde esansiyel primer hipertansiyon adı verilir. Bir hastalıktan kaynaklı olarak ya da ilaç kullanımlarından kaynaklı olarak meydana gelen yüksek kan basıncı sorunlarına da tıp dilinde sekonder hipertansiyon adı verilir.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altında Almak İçin

 • Sağlıklı yaşamak adına kiloyu korumak gerekir. Fazla kilolardan kısa süre için kurtulmak gerekir.
 • Stresle baş etmeyi öğrenmek gerekir. Stresli yaşama sebep olan her türlü etkenlerden uzaklaşmak oldukça önemlidir.
 • Günlük olarak sodyum alımlarını azaltmak gerekir.
 • Yemeklerden tuzu azaltmak gerekir.
 • Alkol kullanımı yapan kişilerin alımlarını azaltmaları gerekmektedir.
 • Sigar kullanan kişilerin kesinlikle bırakmaları gerekir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması gerekir. Egzersizin en az yarım saat yapılması gerekir.
 • Bol su içmek gerekir. Günlük olarak 2 litre su içilmesi gerekir.
 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Özellikle lif ve potasyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.
 • Bol su içmek ve kalp dostu bir beslenme biçimini (potasyum ve lif de içeren) alışkanlık haline getirmek

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://tansiyonum.com/yuksek-tansiyon-neden-olur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.